EKOSTEL

Η καθημερινή αποδελτίωση του ημερησίου τύπου

3,749 posts in this topic

Είναι από τα καλύτερα κείμενα που έχω διαβάσει!!! Το ταξίδι στα αιγαιοπελαγίτικα νερά μαγευτικό!! Πάντα αγαπούσα αυτά τα νησιά και γι' αυτό είχα ταξιδέψει σε αρκετά, αλλά μετά από αυτά που διάβασα τα λάτρεψα ξανά, από την αρχή!! Ο Γιώργος Νταλάρας ξεπέρασε κάθε ταξιδιωτικό οδηγό, έδωσε πνοή στα καλοκαιρινά μας σχέδια & όνειρα!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...από τα βάθη της καρδιάς μου και του συνεπαρμένου από τους θαλασσινούς βορειάδες μυαλού μου. Θέλω να φύγω τώρα! :rolleyes::D:razz:

από τα βάθη της καρδιάς μου και του συνεπαρμένου από τους θαλασσινούς βορειάδες μυαλού μου.

:wow::wow:B) Πςςςςςςςςςςςς!!!!

Αυτό κι αν δεν είναι ποίηση...

"Απόψε σήμερα και χτες

όλες οι πόρτες ειν'κλειστές

κι εγώ είμ' απ'όξω

και μες στο θάμπος το θαμπό

παίρνω αμπάριζα να μπω

και με πετάνε ΟΞΩ!!!" :lol: :lol: :lol:

Υ.Γ:Σχετικό είναι κι αυτό, σε κάποιο νησί του Αιγαίου το απήγγειλε ο Βέγγος.... :rolleyes::D:razz:

από τα βάθη της καρδιάς μου και του συνεπαρμένου από τους θαλασσινούς βορειάδες μυαλού μου.

:rolleyes::D:razz: Πςςςςςςςςςςςς!!!!

Αυτό κι αν δεν είναι ποίηση...

Δεν είχα τέτοια πρόθεση... :wow::wow:B)B);)

Είναι και το άλλο

"Ήσυχα,ήσυχα το ποταμάκι

αργικυλάει στο γαλάζιο του νεράκι..."

Θανάση Βέγγου απαγγελία,ως "ποιητής" Αυγερινός.

Στην Επίδαυρο θα καμαρώσουν την κόρη τους, ο Γιώργος Νταλάρας και η ’ννα Νταλάρα. Η Γεωργιάννα, μπορεί να είναι μόλις 20 ετών, όμως κατάφερε να κάνει το όνειρο της πραγματικότητα, να παίξει στο αρχαίο θέατρο.  Θα ανέβει στη σκηνή της Επιδαύρου, στις 14 και 15 Αυγούστου, συμμετέχοντας στις ομάδες του χορού, στο αρχαίο έργο Όρνιθες του Αριστοφάνη, σε σκηνοθεσία Σωτήρη Χατζάκη.

Η νεαρή ηθοποιός, πριν λίγους μήνες αποφοίτησε από το Brown της Νέας Υόρκης. Εκεί σπούδασε Συγκριτική Λογοτεχνία και το Σινεμά, ενώ τώρα ξεκινάει το μεταπτυχιακό της

http://www.nooz.gr/page.ashx?pid=9&aid=309998&cid=191

Από τα σημερινά "Νέα"

Μια αγάπη για το καλοκαίρι

ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Δευτέρα 20 Ιουλίου 2009

Με ορμητήριο τη Σύρο

Του Γιώργου Νταλάρα

«Η Σύρος κι οι Κυκλάδες έγιναν η δεύτερή μου πατρίδα, με την έννοια που η πατρίδα είναι ο τόπος όπου η ψυχή σου συντάσσεται με το τοπίο», λέει ο Γιώργος Νταλάρας

Στη Σύρο πρωτοπήγα πριν από 25 χρόνια. Μπαίνοντας με το καράβι είδα τα εντυπωσιακά σπίτια που κρέμονται στους βράχους στα «Βαπόρια», με φόντο τον γαλάζιο τρούλο του Αγίου Νικολάου, που χτίσανε οι ναυτικοί. Πλησιάζοντας στο λιμάνι το βλέμμα μου καρφώθηκε στους δύο λόφους. Στον ψηλότερο, η ’νω Σύρος με την καθολική εκκλησία, δεξιά η Ερμούπολη με την ορθόδοξη.

Δεν ήταν καλοκαίρι. Ήταν μια εποχή οικονομικής κρίσης για το νησί λόγω Νεωρίου και η πόλη μέσα δεν είχε καμία σχέση μ΄ αυτήν την επιβλητική πρώτη εικόνα. Παρ΄ όλα αυτά, αντί να με απογοητεύσει δυνάμωσε την έλξη της. ’σκησε επάνω μου αυτό το μεγαλείο και τη γοητεία μιας πρώην κραταιάς πόλης με ιστορία, μιας νυν αποτραβηγμένης νεόπτωχης αριστοκράτισσας που είχε γλιτώσει προσώρας τη λαίλαπα της αναξιοπρεπούς αξιοποίησης. Του δόγματος «κάθε παραλία και beach bar, κάθε κόλπος και ξενοδοχειάκι». Επιπλέον μου θύμιζε και τον Πειραιά, όπου γεννήθηκα.

Στην πάνω πόλη τα στενά σοκάκια με τις καμάρες ενώνουν τα σπίτια. Τις αποστάσεις ανάμεσα στα ξύλινα μπαλκόνια και στις στενές αυλές τις μετράς με δυο-τρία βήματα. Εκεί είναι η μικρή πατρίδα του Βαμβακάρη πλημμυρισμένη από τη μουσική του. Από την άλλη μεριά η Ερμούπολη, η πρωτεύουσα. Μια μικρή κοσμόπολη που τα έχει όλα. Στο δημαρχείο, στα παλιά κτίρια, στη βιβλιοθήκη, στο θέατρο, στη μεγάλη πλατεία, στα ξεπεσμένα αρχοντικά, ξαναζείς τα χρόνια της δόξας, τον «Καιρό των χρυσανθέμων» του Μάνου. Στο Νεώριο, αλλά και δίπλα στα καρνάγια και στους ταρσανάδες, έχουν ναυπηγηθεί σκαριά με ιστορία.

Όμως η Σύρος έχει και μια άλλη ομορφιά που τη βρίσκεις σ΄ όλες τις Κυκλάδες. Τη φύση της, σκληρή και ταπεινή μαζί, τη θέα στο Αιγαίο και τον ΑΕΡΑ, τις μυρωδιές που φέρνει αυτό το μόνιμο αεράκι σε καλή θερμοκρασία. Γι΄ αυτούς που δεν είναι άνθρωποι της θάλασσας, είναι δύσκολο να το περιγράψω. Ο αέρας έχει αρώματα που σηκώνονται απ΄ τα άνυδρα ξερονήσια και στροβιλίζονται στην ατμόσφαιρα. Είναι απ΄ τα πιο άνυδρα κατοικημένα μέρη της γης οι Κυκλάδες. Παρ΄ όλα αυτά, έχουν απίστευτη ζωή και ιδιαίτερη φύση. Τα έντομα, οι πεταλούδες, τα πουλιά, τα χόρτα, τα φυτά άγρια και μη, η ευωδιά απ΄ τα μύρτα, τις πικροδάφνες, τα θυμάρια, τους αμάραντους μαζί με την αρμύρα, δίνουν μια μοναδική δύναμη και γεύση στον αέρα. Και μετά είναι το δυνατό ΦΩΣ.

Επειδή οι Κυκλάδες δεν έχουν πολλές βροχές, το φως είναι εκθαμβωτικό. Φωτίζει ένα πολύχρωμο τοπίο, που αλλάζει χρώμα στη διάρκεια της μέρας μέχρι το ηλιοβασίλεμα. Αυτή η παρατήρηση γίνεται έλξη, συνήθεια. Το πόσο εξαρτημένος αισθάνομαι απ΄ αυτό το φως και τον αέρα, το νιώθω τον χειμώνα στη δουλειά, όταν φεύγει ξαφνικά το μυαλό μου και πάει στη βάρκα μου στο λιμανάκι στον Φοίνικα. Ξελογιάζομαι και αφαιρούμαι. Εγώ που αγάπησα όσο τίποτα τη μουσική και τα όργανα.

Η enduro της θάλασσας

Όταν έχεις περάσει τη μισή σου ζωή επάνω σε μια μοτοσυκλέτα, μπορείς να καταλάβεις «την τρέλα» του φουσκωτού που είναι η enduro της θάλασσας. Καταλαβαίνω την ανησυχία των γονιών αλλά και τα παιδιά που τρελαίνονται με τα φουσκωτά. Και όταν τη σέβεσαι, η θάλασσα σε ανταμείβει. Οι Κυκλάδες, η Σύρος, έγιναν η δεύτερή μου πατρίδα, με την έννοια που η πατρίδα είναι ο τόπος όπου η ψυχή σου συντάσσεται με το τοπίο. Εκεί όπου σου δημιουργείται το έντονο συναίσθημα πως εκεί θα ήθελες να έχεις γεννηθεί και εκεί να πεθάνεις. Και στις Κυκλάδες υπάρχει πάντα ξεχασμένη μια άδεια ψάθινη καρέκλα καφενείου να κάτσει η ψυχή σου και ένας κόλπος να ρίξεις άγκυρα και να νιώσεις αυτό το συγκεκριμένο κομμάτι της θάλασσας πατρίδα σου. Να σε βρει εκεί το ηλιοβασίλεμα και να σκεφτείς πως δεν επιτρέπεται να πεθάνεις και να χάσεις αυτήν την αγκαλιά...

Φύγαμε για Σέριφο, Δήλο και Γυάρο

Οι βόλτες, ξεκινώντας από τον Φοίνικα, είναι διαφορετικές και αμέτρητες. Έτσι αυτή η μικρή πόλη έχει για μένα τα πάντα. Γίνεται το κέντρο της χαράς και της ζωής μου. Είναι περικυκλωμένη από όλα τ΄ άλλα νησιά, γοητευτικά κορίτσια, θηλυκά σχεδόν όλα. Δυτικά η Κύθνος με τις απίστευτες δαντελωτές παραλίες. Μια ανάσα δίπλα, ηΤζια με τα πράσινα νερά της και τους πολλούς ερημικούς κόλπους, που πας μόνο με φουσκωτό.

Νοτιοδυτικά η σκληρή Σέριφος με την ωραία Χώρα, βορειοδυτικά η έρημη Γυάρος, που σου διηγείται βουβά την ιστορία της. Στα κολπάκια της, επειδή είναι έρημη και ήσυχη, βουτάς και βγάζεις τις μεγάλες καραβίδες, τις κωλοχτύπες, σχεδόν με τα χέρια. Λίγο πιο βόρεια η υπέροχη ’νδρος με την καταπληκτική ιστορία των καπεταναίων της. Με την πιο απρόσμενη εντυπωσιακή Ανάσταση στις Στενιές. Μεγάλος ψαρότοπος ειδικά στο στενό σχεδόν κολλητά μύτη με μύτη με την Τήνο με τις υπέροχες παραλίες. Βορειοανατολικά η γαλάζια Μύκονος με τη Δήλο και τη Ρήνεια, με αυτό το απίστευτο χρώμα της θάλασσας. Κοιτώντας ανατολικά με καλή ορατότητα και αν θέλεις να ψωνίσεις νύχτα, πετάγεσαι στην Ικαρία, όπου έχουμε καλούς φίλους μουσικούς. Και νοτιοανατολικά η Νάξος. Χιλιόμετρα παραλίες και ιστορικά ορεινά χωριά. Σχεδόν όλες οι Κυκλάδες είναι αρχαία βασίλεια, σπουδαίοι αρχαιολογικοί χώροι με αρκετούς προϊστορικούς οικισμούς. Από τη Νάξο σε λίγα λεπτά με μπουνάτσα είσαι στα Κουφονήσια. Στη Σχοινούσα, στη Δονούσα, στην Ηρακλειά, στην Κέρο. Ένα κομμάτι γης μέσα στη θάλασσα δημιούργησε ένα ολόκληρο μουσείο, έναν πολιτισμό. Στην ίδια κατεύθυνση ανατολικά φτάνουμε στη μοναδική Αμοργό με την άγρια επιβλητικότητά της. Σε λιγότερο από 20 μίλια ανατολικά, είναι ένας μοναδικός τόπος μια συστάδα βραχονησίδων, η μεγαλύτερη είναι τα Λέβιθα στη μέση του Αιγαίου, που όσοι αγαπούν τη θάλασσα δεν μπορεί να μην τα έχουν επισκεφτεί. Και από εκεί «τεντώνουμε» τα όρια των Κυκλάδων στη μαγευτική Αστυπάλαια.

Την άλλη μέρα πάμε νότια. Στην Πάρο της Αννούλας, στη σεμνή Αντίπαρο, στο επιβλητικό Δεσποτικό και πιο κάτω στη Νιο, στη Σίκινο, στην καταπληκτική Φολέγανδρο, και μετά στη Σαντορίνη - ίσως από τα ωραιότερα και πιο σπάνια μέρη στον κόσμο- στη Θηρασιά και στην Ανάφη. ’λλη μέρα ξεκινώντας απ΄ τον Φοίνικα πάμε πάλι νότια με λίγες μοίρες διαφορά στο επόμενο ταξίδι. Περνάμε ανοιχτά από τη Σεριφοπούλα στην αρμονική Σίφνο, ένα νησί-θησαυρό υπεύθυνο σ΄ ένα μεγάλο μέρος για τον σύγχρονο μύθο των Κυκλάδων. Και δίπλα η Κίμωλος με τις κρυμμένες και απρόσμενες μικρές παραλίες της και η Πολύαιγος που σε «προειδοποιούν» γι΄ αυτό το γεωλογικό υπερθέαμα που θα δεις σε λίγο. Περνάς στη Μήλο με αυξημένη προσοχή στις ξέρες απ΄ το στενό της Κιμώλου. Φτάνεις εκεί που η δύναμη των ηφαιστείων δημιούργησε θεϊκά τοπία και παραλίες. Απ΄ τα Πολλώνια μέχρι το Κλέφτικο. Αν ρίξεις ένα μπουκάλι μ΄ ένα μήνυμα σε λίγες μέρες θα το βρουν στο Ρέθυμνο.

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&arti...id=4527376&ct=4

Αντώνη (Χελιδόνι) ευχαριστούμε για την πληροφορία :D

Ημερολόγιο καταστρώματος από τον Γιώργο Νταλάρα! :D

Υπέροχο κείμενο! Φανερώνει την αγάπη του για τα νησιά αυτά. Κι εμείς χρωστάμε χάρη στις Κυκλάδες και για την καλή ενέργεια που του δίνουν. :D

Συνεντευξη του Γ.Νταλάρα στο περιοδικο "pelagos" Νο 18

της ναυτιλιακής εταιρείας ΗΕLLENIC SEAWAYS στον ΜΠΑΜΠΗ ΠΑΠΑΔΑΤΟ.

(Τα καλά των διακοπών..)

01

02

03

04

05

06

07

08

09

Υπέροχη συνέντευξη!! Απολαυστική!! Σε ευχαριστούμε albert!

Πάντως, για τις νέες συνεντεύξεις, καλό θα ήταν να ανοίγουμε ξεχωριστό topic. ;)

Ευχαριστούμε πολύ! ;)

Συνεντευξη του Γ.Νταλάρα στο περιοδικο "pelagos" Νο 18

της ναυτιλιακής εταιρείας ΗΕLLENIC SEAWAYS στον ΜΠΑΜΠΗ ΠΑΠΑΔΑΤΟ.

(Τα καλά των διακοπών..)

Very seldom have I read such excellent questions. A model interview...

really wonderful to read Dalaras thoughts. Thank you Albert!

Κοσμοσυρροή για την παράσταση «Ορνιθες» και την επίσημη πρώτη της κόρης του Νταλάρα (στην Επίδαυρο)! Ο Γιώργος και η Αννα Νταλάρα παρακολούθησαν τη Γεωργιάννα τους εν δράσει δίπλα στον Γιώργο Αρμένη, τoν Βασίλη Χαραλαμπόπουλο και τη Χρύσα Ρώπα. Το διάσημο ζευγάρι εμφανίστηκε στο αρχαίο θέατρο την Παρασκευή 14 Αυγούστου και τα φλας άστραψαν. Ο γνωστός καλλιτέχνης και η chic σύζυγός του καμάρωσαν την κόρη τους ως μέλος του χορού στους «Ορνιθες» που σκηνοθετεί ο Σωτήρης Χατζάκης (για το ντεμπούτο της Γεωργιάννας στην υποκριτική σάς είχε πληροφορήσει πρώτη, αρκετό καιρό πριν η «Espresso»).

Η Γεωργιάννα έδωσε τον καλύτερο εαυτό της παίζοντας, χορεύοντας και τραγουδώντας. Ολοι είχαν να λένε για το πάθος με το οποίο έπαιζε. Μετά το τέλος της παράστασης ο Γιώργος και η Αννα Νταλάρα δέχτηκαν συγχαρητήρια για την κορούλα τους και όταν πήγαν στη συνέχεια να τη συναντήσουν στα καμαρίνια, της έδωσαν ένα γλυκό φιλί για την επιτυχία της.

Η 20χρονη, που ήταν βοηθός σκηνοθέτη στην ταινία «Eden is West» του Κώστα Γαβρά, αποφοίτησε το Μάιο από το πανεπιστήμιο Brown, στη Νέα Υόρκη. Εκεί σπούδασε Συγκριτική Λογοτεχνία και Σινεμά. Αν και την ενδιαφέρει κυρίως ο κινηματογράφος, θεώρησε μεγάλη της τιμή να συνεργαστεί με τον καλλιτεχνικό διευθυντή του ΚΘΒΕ και φυσικά να παίξει στην Επίδαυρο.

(από την Εσπρέσο)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ευχαριστούμε,Θάνο! :)

Φωτορεπορτάζ από τις "Όρνιθες" στην Επίδαυρο

"7 μέρες TV" (20-8-09)

http://i662.photobucket.com/albums/uu345/T...1/7TV-20809.jpg

"Αδέσμευτος τύπος" (20-8-09)

http://i662.photobucket.com/albums/uu345/T...os71/-20809.jpg

"Tivo" (20-8-09)

http://i662.photobucket.com/albums/uu345/T.../TIVO-20809.jpg

Oι φωτογραφίες μεμονωμένες

http://i662.photobucket.com/albums/uu345/T...71/ea14f260.jpg

http://i662.photobucket.com/albums/uu345/T...71/4e201d1d.jpg

Ελίνα ευχαριστούμε... :razz:

Ευχαριστούμε,’γγελε και Θάνο! :music:

Στο πλαίσιο του 5ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κυκλάδων, δόθηκε συναυλία στην Ερμούπολη από την Έλενα Κελεσίδου. Την συναυλία που πραγματοποιήθηκε το περασμένο Σάββατο 22.8.09 παρακολούθησαν -μεταξύ άλλων- ο Γιώργος και η ’ννα Νταλάρα.

Πηγή: Espresso(25.8.09).

http://www.espressonews.gr/default.asp?pid...3&artID=1049404

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...