EKOSTEL

Η καθημερινή αποδελτίωση του ημερησίου τύπου

3,750 posts in this topic

Δεν είμαι σίγουρη εάν αυτό είναι το κατάλληλο topic αλλά σε αυτό κατέληξα.

Ο Γ.Νταλάρας -μέσω επιστολής του- συγχαίρει το Μουσικό Σχολείο Βόλου για το cd με συνθέσεις του Θεοδωράκη που του έστειλαν από το Μουσικό Σχολείο. Προφανώς πρόκειται για αξιόλογη προσπάθεια και το αποτέλεσμα αναγνωρίστηκε από έναν άνθρωπο που δεν έκλεισε τα αυτιά ή την ψυχή του στις προσπάθειες των νέων ανθρώπων.’κουσε το cd και δεν αδιαφόρησε.Αντίθετα ένιωσε την ανάγκη να ενθαρρύνει με τον έπαινο για την προσπάθεια. Μπράβο στο Μουσικό Σχολείο ,μπράβο και στον Νταλάρα.

http://www.magnesianews.gr/Culture/?Entity...32-e7f298b059cf

http://www.taxydromos.gr/ArticleDetail.asp...articleId=22690

Ο Γ. Νταλάρας συγχαίρει το Μουσικό Σχολείο

Για το καλλιτεχνικό και εκπαιδευτικό του έργο και απευθύνεται σε μαθητές και καθηγητές

Γράφει: magnesianews.gr

28/04/2010, 16:05

Ο Γιώργος Νταλάρας, εκτός από τη μακρά και εξαιρετική καλλιτεχνική του πορεία στο χώρο της ελληνικής μουσικής, εδώ και πολλά επίσης χρόνια υποστηρίζει με κάθε τρόπο τις προσπάθειες των νέων που ασχολούνται με τη μουσική.

Πάντα στο πλευρό του Μουσικού Σχολείου Βόλου τα τελευταία χρόνια, η υποστήριξη και η εμψύχωση του Γιώργου Νταλάρα στις συναυλίες που διοργανώνει το σχολείο είναι σημαντική και ευπρόσδεκτη.

Πρόσφατα με επιστολή του συγχαίρει το Μουσικό Σχολείο Βόλου για το καλλιτεχνικό και εκπαιδευτικό του έργο και απευθύνεται σε μαθητές και καθηγητές:

«Με πολύ χαρά έλαβα το CD σας, από τη ζωντανή ηχογράφηση της συναυλίας σας αφιέρωμα στην κινηματογραφική και θεατρική μουσική του Μίκη Θεοδωράκη. Η πρωτοβουλία σας μου έδωσε την ευκαιρία να γνωρίσω τη δουλειά σας, τη συμφωνική και λαϊκή ορχήστρα του σχολείου και τους σολίστες μαθητές.

Θέλω πραγματικά να σας συγχαρώ για το επίπεδό σας, αλλά και για την προσπάθειά σας, που αποδεικνύει ότι σε αυτή τη δύσκολη και άνυδρη εποχή υπάρχει μια νέα γενιά μουσικών που αγκαλιάζει τη μουσική κληρονομιά της χώρας, καταφέρνοντας από μικρή ηλικία να συλλάβει τη φανερή και την κρυμμένη της αξία. Η πρωτοβουλία σας μου δίνει την ευκαιρία να σας εκφράσω τη βαθειά μου συγκίνηση και τα θερμά μου συγχαρητήρια για τη μουσική σας αυτή προσπάθεια. Μπράβο σας!

Η υψηλού επιπέδου μουσική παιδεία και γνώση που αποκτάτε καθημερινά μέσα στο Μουσικό Σχολείο Βόλου, σας κάνει παράδειγμα προς μίμηση και κάνει εμάς αισιόδοξους για το μουσικό μέλλον της χώρας, το οποίο θα κληθεί να εξασφαλίσει την αδιάκοπη συνέχεια της μουσικής μας παράδοσης.

Με τον ίδιο ενθουσιασμό θέλω να συγχαρώ τους καθηγητές και τη διοίκηση του Μουσικού Σχολείου Βόλου για την άριστη οργάνωση της συγκεκριμένης έκδοσης. Εύχομαι να ακολουθήσουν και άλλες στο μέλλον και να έχω την τιμή και τη χαρά να παρακολουθήσω την πρόοδο και την εξέλιξή σας.

Είμαι σίγουρος ότι θα συνεχίσετε, με τον ίδιο ζήλο και την ίδια συνέπεια τις μουσικές σας αναζητήσεις Με εκτίμηση: Γιώργος Νταλάρας».

Και φωτογραφίες από την εκδήλωση όπου ηχογραφήθηκε το cd

http://nea-mousikou-volou.blogspot.com/200.../blog-post.html

Ευχαριστούμε πολύ!!! Πού τα ανακαλύπτεις όλα αυτά; Συγχαρητήρια!

Ευχαριστώ πολύ Ελίνα!!! :rolleyes:

’σχετο: τόσο καλό είναι πια αυτό το wallpaper με το ηλιοβασίλεμα, και το βάζουνε όλοι;; ;):rolleyes:

Μπράβο του για την επιστολή!! Κι ένα ευχαριστώ στην Ελίνα φυσικά! :rolleyes:

Ήταν όντως εξαιρετική η συναυλία και η απόδοση των τραγουδιών του Μίκη από τα παιδιά.

Ελίνα ευχαριστούμε για τη μεταφορά της δήλωσης. B):D

Δηλώσεις για τα χτεσινά δραματικά γεγονότα στην ''Ελευθεροτυπία''. Από καλλιτέχνες.

http://www.enet.gr/?i=news.el.texnes&id=159062

Και η δήλωση του Γ.Νταλάρα

Κανείς δεν έχει δικαίωμα στη βία

Γιώργος Νταλάρας (τραγουδιστής)

«Ασφαλώς και το δικαίωμα στην απεργία είναι ιερό. Εμείς είμαστε μια γενιά που ζήσαμε με διαδηλώσεις και διεκδικήσεις. Ανεξαρτήτως των σκληρών μέτρων, όμως, κανένας δημοκρατικός λαός δεν μπορεί να χαρίζει σε κανέναν δικαίωμα στη βία. Οφείλουμε να προστατεύσουμε τον τόπο μας και τον λαό μας -που τη βία την έχει πληρώσει ακριβά στην ιστορία του- από προβοκάτσιες και δολοφονίες, απ' όπου κι αν προέρχονται».

Και κάτι που θεωρώ πολύ σημαντικό κι απευθύνεται στους φίλους-διαχειριστές της σελίδας. Αυτή η σελίδα είναι αφιερωμένη στον Νταλάρα. Ο Νταλάρας εκτός από σπουδαίος καλλιτέχνης είναι κι ένας άνθρωπος που στα κοινωνικά και πολιτικά θέματα ποτέ δεν ήταν απών. Η σελίδα όμως που είναι αφιερωμένη στην πολύπλευρη αυτή προσωπικότητα κρατά ''κρυμμένο'' το topic ''Κοινωνία-πολιτική''. Αναγνωρίζω τους λόγους που έγινε πριν από λίγο καιρό αλλά δεν μπορεί να συνεχίσει έτσι. Δεν μπορεί ένας επισκέπτης να κοιτά τη σελίδα και να νομίζει πως το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι το τραγούδι και η δεδομένη χαρά που μας προσφέρει. Δεν μπορεί να συνεχίσει ως κρυμμένο αυτό το topic,ειδικά σε αυτές τις καταστάσεις που βιώνουμε.Παράπονο εκφράζω και καμία αιχμή, για να εξηγούμαι.

Κι εγώ. Και με τη δήλωση του Γιώργου Νταλάρα (λίγα λόγια και ουσιαστικά), και με το ότι θα πρέπει κάποια topics να γίνουν ορατά σε όλους. Κάποια στιγμή παλιότερα είχα προτείνει αν γίνεται να υπάρχουν δύο ξεχωριστοί τομείς "Γενική συζήτηση", ο ένας να είναι ορατός και ο άλλος όχι...

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_article.../05/2010_336265

Εξάλλου, χαρακτήρα αλληλεγγύης και συμπαράστασης προς την Ελλάδα, έλαβε η μαζική προσέλευση αυστριακού κοινού στη χθεσινοβραδινή συναυλία του ιδιαίτερα δημοφιλή στην Αυστρία, Ελληνα τραγουδιστή Γιώργου Νταλάρα, στο ξακουστό Μέγαρο Συναυλίων της Βιέννης, την οποία παρακολούθησαν σχεδόν 2.000 επισκέπτες, στη συντριπτική τους πλειονότητα, Αυστριακοί.

’ρθρο της Ισραηλινής ,νομίζω,Haaretz σχετικά με την κρίση που αντιμετωπίζει η Ελλάδα, καταγράφονται κάποιοι συσχετισμοί, η αρχαία Ελλάδα και κάποια θαύματα του αιώνα -που κατά τον συντάκτη είναι - οι σύγχρονοι καλλιτέχνες όπως ο Νταλάρας και η Γλυκερία.

http://www.haaretz.com/magazine/week-s-end...fallen-1.288783

...You will say that all this is old news, that one cannot forever rest on ancient laurels. That may be true. But there are also the 20th-century wonders of Greece - for example, the easy, laid-back lifestyle of the islands, which are the backdrop for the musical "Mamma Mia" and the film "Shirley Valentine." And the great contemporary Greeks, like Melina Mercouri and the character of Zorba the Greek, created by Nikos Kazantzakis and immortalized on the silver screen by Anthony Quinn. And singers like George Dalaras or Glykeria, who have helped us Israelis feel we are truly a part of Mediterranean culture. And who can ignore the time-honored Greek tradition, when life gets tough, of getting up and dancing, and smashing a plate or two while you're at it?

Ο Νταλάρας στον Τριανταφυλλόπουλο τώρα. Επαναληπτική εκπομπή.

παλι καλα που παιζει και καμια απεργια και βλεπουμε και λιγο Νταλαρα εστω και σε επαναληψη..

παλι καλα που παιζει και καμια απεργια και βλεπουμε και λιγο Νταλαρα εστω και σε επαναληψη..

Είναι αλήθεια πως μας έλειψε η παρουσία και -κυρίως- ο λόγος του.

Είναι αλήθεια πως μας έλειψε η παρουσία και -κυρίως- ο λόγος του.

Ελινα (και υπολοιπα παιδια βεβαια..) αυτη η εκπομπη πρωτοπροβληθηκε καποα Πεμπτη πριν το Πασχα του 2005;; Απρίλιος ή Μαϊος ηταν;;

Ξερουμε ημερομηνια Α' προβολης;;

Με προλαβες.... :(

Είχαμε έναν Dalaras Google, τώρα αποκτήσαμε τουλάχιστον άλλες δύο! Συγχαρητήρια, κορίτσια!

Δεν το έχω ελέγξει ακόμα αλλά θεωρώ έγκυρη την πληροφορία.

Στο μηνιαίο περιοδικό (Ιούνιος 2010) ''Πάμε ΕΛΛΑΔΑ'' ,φιλοξενείται συνέντευξη του Γ.Νταλάρα.

Aπό την τελευταία Free Sunday (13/6/2010):

http://www.citypress.gr/freesunday/PDF/94/46.pdf

(κλικάρετε τη σελίδα για μεγέθυνση)

Το μάτι μου έπεσε πάνω στις φωτογραφίες 13 και 14 .... με έπιασε ανατριχίλα και το έκλεισα αμέσως!!

Στο περιοδικό ''HELLO'', φωτορεπορτάζ σχετικό με την συναυλία στο ΜΜΑ που έδωσε η εξαιρετική Φιλαρμονική της Βιέννης(Τρ.22.6.10). Στο πόντιουμ ήταν ο διάσημος αρχιμουσικός Ρικάρντο Μούτι. Μεταξύ των ακροατών και το ζεύγος του Γιώργου και της ’ννας Νταλάρα των οποίων υπάρχει φωτογραφία στο περιοδικό.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...