EKOSTEL

Η καθημερινή αποδελτίωση του ημερησίου τύπου

3,924 posts in this topic

Σήμερα δημοσιεύονται τρεις συνεντεύξεις. Στο ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ, στον Ελεύθερο Τύπο και στη Βραδυνή. Το ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ επέλεξε να απομονώσει μια φράση του με υπότιτλο στο πρωτοσέλιδο που δημιουργεί εντυπώσεις. Οι συνεντεύξεις είναι εξαιρετικές. Κι ακόμα κι αν διαφωνώ -ειδικά στο σημείο που αναφέρεται στη σύζυγό του- πρέπει να πω πως η αφοσίωσή του είναι μνημειώδης! ''Είμαστε μαζί από το 1979. Είναι η γυναίκα μου,είναι η μητέρα του παιδιού μου, την αγαπώ και τη στηρίζω. Ό,τι και να κάνει δε θα αφήσω αυτή τη νοοτροπία που γεννιέται από αυτούς τους μικρόψυχους να χρησιμοποιούν την Άννα για να πλήξουν εμένα ή και εκείνη...'' Λέει κι άλλα για τα περί εθνικής κυριαρχίας πως δεν είχε καν διαβάσει τι είχε πει ο Πάγκαλος για να συμφωνήσει κιόλας μαζί του και πως βεβαίως δεν είναι υπέρ της παραχώρησης εθνικής κυριαρχίας.Επιπλέον τόνισε πως σίγουρα δεν είναι από αυτούς που παραδίδουν την αξιοπρέπεια και την ανεξαρτησία μας. Τέλος, για τον Παπανδρέου είπε πως όταν ξεκινάς να κάνεις μια αναίμακτη επανάσταση δεν ξεκινάς να παίρνεις τα λεφτά από αυτούς που έχουν διακόσια και να τους παίρνεις τα μισά.Ξεκινάς από αλλού. Το ΘΕΜΑ επέλεξε σαν τίτλο όμως το ''Ο Παπανδρέου απέτυχε γιατί ο λαός δεν ήταν έτοιμος'' με υποσημείωση ''Κι όμως ο Νταλάρας δικαιώνει τον πρώην πρωθυπουργό''

Π...ες μπλε (και να με συγχωρείτε!)

Η πρακτική του Πρώτου Θέματος είναι αναμφίβολα απαράδεκτη. Ο τρόπος που μιλάει για τη γυναίκα του είναι υποδειγματικός. Μπράβο του, ειλικρινά.

Ανεξάρτητα από το πως χρησιμοποιήθηκε από κάποιους η πολιτική ιδιότητα της Α. Νταλάρα και από το ποιά γνώμη έχει κανείς γι᾽ αυτήν ως βουλευτή και ως ἀνθρωπο το πρόβλημα της πολιτικής στην Ελλάδα είναι μια βουλευτής που είναι μόλις δύο χρόνια στο Κοινοβούλιο; ακόμη και αν δεχθούμε ότι απέτυχε παταγωδώς. Δεν πήγε άλλωστε μόνη της. Και όσοι την ψήφισαν, ας πρόσεχαν στην τελική ανάλυση. Ακόμη και αν χρησιμοποίησε το όνομα του συζύγου της, του ξαδέλφου της ή δεν ξέρω ποιού, δεν εκβίασε κανέναν να την ψηφίσει. Επιτέλους ας σταματήσει αυτή η υποκρισία!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το είδα και αυτό, παιχνίδι με στόχο να πετύχεις το πρόσωπο του Νταλάρα δε ξέρω με τι γιατί δεν το άνοιξα, ο οποίος είναι δεμένος σε ένα τροχό. Όλα αυτά στη σελίδα της ελληνοφρένειας. Όποιος δε ξέρει τι είναι η ελληνοφρένεια να θυμίσω ότι αποτελείται από δύο τύπους που δεν έχουν εμφανίσει τα πρόσωπα τους πουθενά! Φοβούνται τόσο πολυ που κρύβονται εδώ και χρόνια πίσω από μικρόφωνα και περούκες. Αυτοί οι άνθρωποι που είναι γνωστά παπαγαλάκια γνωστού "εργαλειοφόρου" κόμματος χλευάζουν έναν άνθρωπο που έχει και πρόσωπο και λόγο και τέτοιο ανάστημα που αυτοί στη θέση του θα έψαχναν τρύπα να χωθούν. Θα ήθελα να ξέρω αν οι τραμπούκοι πέταγαν καμία πέτρα και άνοιγαν ένα κεφάλι θα το αντιμετώπιζαν με τον ίδιο ειρωνικό τρόπο. Εγώ πιστεύω ότι αποτελόυν μαζί με άλλους ηθικοί αυτουργοί των όσων συμβαίνουν. Και αυτά που λένε περί σάτυρας, εγώ τα λέω προπαγάνδα. Πιστεύουν ότι με αυτό το τρόπο θα πέσει στα μάτια μου, δεν θα τα καταφέρουν με τίποτα.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ψάχνω να βρω το link της συνέντευξης του "Πρώτου θέματος" να δω τι ακριβως είπε και αν ειπώθηκε η φράση ότι "ο Παπανδρέου απέτυχε γιατί ο λαός δεν ήταν έτοιμος" αλλά δεν το βρίσκω μεσα στο πρώτο θέμα.Μήπως μπορεί κάποιος να αντιγράψει τι είπε (γιατί έχουμε φτάσει να κάνουμε τη δουλειά που κάναμε στις σχολές όταν κολλούσαν άλλοι πρωτοσέλιδα με παραποιημένες φράσεις και τρέχαμε να σώσουμε ό,τι μπορούσαμε);

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόλις στις ειδήσεις της ΝΕΤ ο Π. Καψής έκανε αναφορά στα επεισόδια στις συναυλίες του Γ. Νταλάρα (συζητώντας για ενδεχόμενα επεισόδια την 25η Μαρτίου) μιλώντας για ηρωική προάσπιση της δημοκρατίας και για τον κόσμο που συσπειρώνει και ο οποίος αντιτίθεται στη βία.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για το καλό του Νταλάρα καλό θα ήταν οι κυβερνητικοί εκπρόσωποι να μην κάνουν δηλώσεις συμπαράστασης.Πέρα από τη δεδομένη βλακεία και κτηνωδία αυτών που ήταν στη συναυλία το γεγονός ότι φτάσαμε σε αυτό το σημείο έχει αυτούς τους κυβερνητικούς άρχοντες ως ηθικούς αυτουργούς.Όταν η εξουσία διδάσκει με τα λόγια και τα έργα της τη βία δεν μπορεί να περιμένει ότι θα θερίσει τριανταφυλλάκια.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ στο σχόλιό σου, Νεφέλη, αλλά κάνουν δηλώσεις ως άνθρωποι πρώτα και μετά ως πολιτικοί (αν τους δίνουμε αυτό το δικαίωμα ακόμα). Εδώ οι καλλιτέχνες μας οι ευαίσθητοι άνθρωποι ξέχασαν την ευαισθησία τους στο θέμα. Φοβούνται μην τους πάρουν τα σκάγια...

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ως άνθρωπος να τον πάρει ένα τηλέφωνο.Γιατί όταν μιλάει ο Π.Καψής στην τηλεόραση (όπως και ο κάθε πολιτικός) δεν μιλάει ως Παντελής ή ο Γιώργος ή ο Αλέξης(για να μη λέτε ότι μεροληπτώ :razz: )αλλά με τη συγκεκριμένη ιδιότητά τους.Εδώ ως κυβερνητικός εκπρόσωπος.Έτσι γράφει από κάτω.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

H συνέντευξη στον Μπάμπη Παπαπαναγιώτου φαίνεται να έγινε την Πέμπτη 8 Μαρτίου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πόσο χάλια ήταν; Και τραγούδησε αν και η φωνή του ήταν έτσι;;;!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tελικά το ξανασκέφτηκα και εκνευρίστηκα κι εγώ με τον Κοτσιρα.... Θυμήθηκα κ τα παλιά. Ο κύριος "σιγά μην έρθει κοπελιά να τραγουδήσει ο Κότσιρας στα σκαλάκια της ΑΣΟΕΕ". Μήπως επειδη θεώρησα απάράδεκτη την κουβέντα του μανατζερ τότε να τον αρπάξω κι εγώ στα νεράτζια? Γιατί έτσι με μαθαίνουν να κάνω τελικά όσοι λένε τέτοια ή απλώς σιωπούν.... Μήπως όταν η Χαρουλα με κοροιδεύει με το να πληρώνω και να μην ακούω τη φωνή της να κάνω κι εγώ έτσι? Μήπως επειδή ψήφισα Πασόκ και ο Μητροπάνος έκανε ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ πολιτική δήλωση πρέπει τώρα να τον φτύσω και να του πετάξω κανά ουισκάκι στο κεφάλι? Μήπως να μπουγελώσω τον Μικρούτσικο την επόμενη φορά που θα συνταξιδέψω μαζί του? Ήταν και εύκολος στόχος τοτε.... Όλοι την πάρτη τους πια??? Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων...? Δεν καταλαβαίνουν ότι μας ωθούν να σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο με αυτά που λένε? Προσπαθώ να μην πεσω στην παγίδα αυτή, αλλά δε με βοηθάνε...

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είμαι κι εγώ πάρα πολύ θυμωμένη ,Μάρω, με τους λουφαδόρους της καλλιτεχνίας. Και με τους αγνώμονες της καλλιτεχνίας. Και με τους υποκριτές της καλλιτεχνίας. Είναι όμως πιο έξυπνη η πρακτική αυτή από εκείνη του Νταλάρα. Του Νταλάρα που έπαιρνε θέση και δεν κρυβόταν. Που έτρεχε και δεν καθόταν στις δάφνες του. Γιατί άλλα του έμαθαν η μάνα του κι ο Μίκης (Μίκης είπα..........................).Κι αντί να επαινείται γι αυτό από κάποιους της καλλιτεχνίας κρίνεται (κομψό το ''κρίνεται''). Περαστικά μας! Δεν έχω καμια ελπίδα πλέον!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι λαικιστης χριστε μου... αυτος ο απαραδεκτος τραγκας!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχουν πιάσει όλα τα πόστα αυτοί όμως...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έτσι είναι όπως τα λέτε. Αλλά αν αυτός ο Άνθρωπος αξίζει πέρα και πάνω από τη φωνή και το ταλέντο του, είναι γιατί μιλά, γιατί αντιδρά, γιατί δεν νοιάζεται για το τι λένε και το τι κάνουν οι άλλοι, γιατί έχει καρδιά και ψυχή, γιατί τελικά είναι ΜΕΓΑΛΟΣ. Αν δεν το κάνει αυτός και κάποιοι άλλοι, η Ελλάδα θα βουλιάξει χωρίς καμιά ελπίδα.

Και άλλοι τραγούδησαν στη θέση του το «για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολύ» αλλά μετά πήγαν … για φραπέ και ό,τι άλλο. Αυτός όμως δουλεύει και δουλεύει ακόμη και γι᾽ αυτό του αξίζει και ο θαυμασμός και η εκτίμηση όλων μας.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι λαικιστης χριστε μου... αυτος ο απαραδεκτος τραγκας!!!

Θεε μου αισχος!!!!!!

και εχουν και δημοσιο λογο τετοιοι ανθρωποι

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάτι ανέφερε ο Λαζόπουλος οτι σε λίγο στην εκπομπή του θα μιλήσει για τον Γ.Νταλάρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάτι ανέφερε ο Λαζόπουλος οτι σε λίγο στην εκπομπή του θα μιλήσει για τον Γ.Νταλάρα.

Το είδα κι εγώ...Άλλος ηθικός αυτουργός...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να ´σαι καλά ρε Λάκη, τώρα που άκουσα την άποψή σου για τον Νταλάρα, θα κοιμηθώ ήσυχος. Σαν δεν ντρεπόμαστε λέω εγώ...

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

....Ενώ ο Τερζής που τραγουδά το ''Στα υπόγεια είναι η θέα'' μένει σε καταγώγι...

Λές και υπάρχει τραγουδιστής που να τραγούδησε για τη φτώχεια και δεν πλούτισε...

Ά ρε Λαζόπουλε,μέσα στην ποιότητα είσαι κι εσύ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλοι εγώ διαφωνώ κάθετα με την άποψη της Νεφέλης. Πρέπει οι επίσημοι εκπρόσωποι της πολιτείας να καταδικάζουν και να στιγματίζουν κατηγορηματικά και απερίφραστα τέτοια φαινόμενα βίας και τραμπουκισμού. Γιατί να μην καυτηριάσει τέτοιες αντιδημοκρατικές συμπεριφορές ο κυβερνητικός εκπρόσωπος; Υποχρεωμένος είναι και επιβάλλεται να το κάνει. Όποιος έχει στοιχειώδη πολιτική σκέψη το κατανοεί.

Νίκος Γκαρόζης-δημοσιογράφος

Κι εκείνοι που υποκινούν ή διαπράττουν τα επεισόδια σε βάρος του το ίδιο επιχείρημα επικαλούνται, πως ηθική αυτουργοί είναι οι πολιτικοί και ιδίως η κυβερνώσα παράταξη. Μην υποπίπτουμε σε τέτοιες αυτοϋπονομεύσεις, είναι η γνώμη μου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...