EKOSTEL

Η καθημερινή αποδελτίωση του ημερησίου τύπου

3,924 posts in this topic

Τι δεν καταλαβαίνεις; Πως κόμματα κι εφημερίδες χώρισαν τα δημόσια πρόσωπα σε κατηγορίες ανάλογα με τα δικά τους γούστα; Δηλαδή εσείς που κουνάτε το δάχτυλο στον Νταλάρα  πάτε μόνο στη Λυρική; Είστε ανωτέρου; Κι επειδή έτυχε να δω συνεντεύξεις του Κιμούλη, του Μπέζου και άλλων που δεν ανήκουν στη μπάς κλας της τέχνης πρέπει να πω πως ήταν ενδιαφέρουσες συνεντεύξεις. Κι επειδή εγώ μάλλον δεν είμαι ανωτάτου επιπέδου θα την δω. Οι υπόλοιποι απογοητευτείτε εξ απαλων ονύχων.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όχι, δεν πάμε μόνο στη λυρική, πάμε και στου Φλωρινιώτη. Πάμε για να γελάσουμε. Αλλά δεν περιμένουμε να δούμε και τον Νταλάρα εκεί... ή τουλάχιστον - αν τον δούμε εκεί - να τον ακούσουμε να τραγουδάει με τον Φλωρινιώτη το "πειράζει που είσαι μεγάλη φίρμα" και όχι το "όμορφη και παράξενη πατρίδα". Αντιστοίχως αν τον δω στη Σκορδά, να τον ακούσω να σχολιάζει κάναν κώλο, κάνα μπούτι, ό,τι κάνουν κάθε μέρα δηλαδή αυτοί οι κρετίνοι εκεί πέρα. Και τα βυζιά μέσα στη ζωή είναι, σε όλους μας αρέσουν. Να συζητά όμως με τη Σκορδά, τον Λιάγκα, τον Λιανό(!!!!!!), την ξανθιά καρακαηδόνα και τον Γεωργαντά για Θεοδωράκη πέντε λεπτά αφού αυτές οι γλάστρες έχουν τελειώσει με το σχολιασμό των φορεμάτων της Ντενίση και της Στικούδη από τη χθεσινοβραδινή έξοδό τους, αυτό είναι για τα πανηγύρια.

Επίσης οφείλω να αναφέρω πως τα κόμματα δε χώρισαν τα δημόσια πρόσωπα σε κατηγορίες. Τα ίδια τα δημόσια πρόσωπα το έκαναν αυτό. Άλλοι διάλεξαν να είναι προπαγανδιστές και άλλοι όχι. Γι' αυτό και το παράδειγμά σου με τον Πρετεντέρη δεν έχει απολύτως καμία σχέση με αυτό που κουβεντιάζουμε.

Τα πρόβατα δεν άγονται και φέρονται από τα κόμματα, αλλά από οποιονδήποτε τον οποίο θεωρούν άγιο ή αλάνθαστο, δεν του ασκούν κριτική και πάνω απ' όλα δεν επιτρέπουν σε κανέναν άλλο να του ασκήσει κριτική. Είναι δηλαδή γενικότερο το θέμα και δεν έχει να κάνει ούτε με Πρετεντέρηδες ούτε με κόμματα, τα οποία δεν ξέρω καν από ποιο παράθυρο μπήκαν στην κουβέντα.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελίνα, το δάχτυλο το κουνούσε μια ζωή ο Νταλάρας. 

Καπετάνιε  ;)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ καλά!Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε...Καλή σας νύχτα!

 

Κάποιοι ξυνίστηκαν και με την Αρώνη.Καλά πάμε! Πραγματικά ο διχασμός επήλθε με δόξα και τιμή!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αντιλαμβάνομαι ότι δεν υπάρχει πια σοβαρή πολιτιστική εκπομπή για να παρουσιάσει κάποιος τη δουλειά του, αλλά δεν είναι και πολύ περίεργο να κακοφαίνεται σε μερικούς από μας το γεγονός ότι θα τον δούμε να μιλάει για την ποίηση στη μουσική του Θεοδωράκη, σε αδαείς που θα τον βάλουν ανάμεσα στα ζώδια, τη μαγειρική και την ανοιξιάτικη κολεξιόν 2014... Είναι και το πόσο έχει κατακρίνει στο παρελθόν όλες αυτού του είδους τις εκπομπές, που δεν διαγράφεται. Τέλος πάντων δε θα τα βάψω μαύρα αλλά θα προτιμούσα να μην είχε συμβεί.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αντιστοίχως αν τον δω στη Σκορδά, να τον ακούσω να σχολιάζει κάναν κώλο, κάνα μπούτι, ό,τι κάνουν κάθε μέρα δηλαδή αυτοί οι κρετίνοι εκεί πέρα. Και τα βυζιά μέσα στη ζωή είναι, σε όλους μας αρέσουν. Να συζητά όμως με τη Σκορδά, τον Λιάγκα, τον Λιανό(!!!!!!), την ξανθιά καρακαηδόνα και τον Γεωργαντά για Θεοδωράκη πέντε λεπτά αφού αυτές οι γλάστρες έχουν τελειώσει με το σχολιασμό των φορεμάτων της Ντενίση και της Στικούδη από τη χθεσινοβραδινή έξοδό τους, αυτό είναι για τα πανηγύρια.

 

 

Η μονη μου ένσταση στην συνέντευξη είναι αυτό ακριβώς που λέει ο kapetanios. Συμφωνώ σε αυτό απόλυτα. Στα υπόλοιπα έχω αναφερθεί ήδη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα μου κακοφαίνεται αρκετά. Δε τους έχω σε καμία εκτίμηση και δεν θα ήθελα να τον δω εκεί. Από κει και πέρα, καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχουν πολλές επιλογές στην τηλεόραση, και θα το δεχτώ ως αναγκαίο κακό. Αλλά με μισή καρδιά...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι μονοι μας βαζουμε τα χερια μας και βγαζουμε τα ματια μας. Κανεις δεν ειπε ποτε οτι ο νταλαρας ειναι αγιος.  Πολλες φορες εχουμε αναφερει τις αντιρρησεις μας πανω σε διαφορα θεματα, αλλα με ευγενεια και σεβασμο.

Η ειρωνεια, ο τοσο αιχμηρος λογος, η τοσο επικριτικη διαθεση και πολλες προαναφερθεισες λεξεις θεωρειτε οτι ταιριαζουν στο προσωπο του νταλαρα?

 

Δεν ξερω για ολους, γνωριζω ομως πολλα ατομα, συμπεριλαμαβανω και τον εαυτο μου, που κανουν φιλοτιμες και μεγαλες προσπαθειες, θυσιαζοντας προσωπικο χρονο, διαθεση κλπ, για να αναστρεψουν μια υπαρχουσα κατασταση, γερα παγιωμενη στην ελλαδα για τον νταλαρα χρονια τωρα. Η κατασταση αυτη εχει αρχισει να αλλαζει, κυριως με την σταση του ιδιου του νταλαρα, ο οποιος με διαφορες ενεργειες τα 2 τελευταια χρονια εδειξε στον κοσμο την αληθεια του.. Δεν θα μπω σε λεπτομερειες για να περιγραψω αυτη την αληθεια, θελω να πιστευω οτι ειναι γνωστη στα μελη εδω.

 

Δυστυχως, οι εκπομπες οι οποιες και ειχαν απηχηση στον κοσμο και διατηρουσαν "ποιοτητα" (δεν μου αρεσει αυτη η λεξη, αφου πολλες φορες χαρακτηριζει υποκριτες και δηθεν, αλλα αναγκαιο κακο), εχουν εξαφανιστει απο την τηλεοραση. Συνεχως αναπαραγονται στιγμιοτυπα απο 3-4 εκπομπες συμπεριλαμβανομενου του "πρωινου μου", κανοντας τις ακομα πιο δημοφιλεις στον κοσμο. Οπως ειπες καπετανιο, ολα χρειαζονται. Οι περισσοτεροι ξυπναμε το πρωι, πινουμε τον καφε μας και χαλαρωνουμε στην τηλεοραση. Στην συγκεκριμενη εκπομπη συμμετεχουν καποιες τηλεπερσονες, η σασα σταματη, ο γεωργαντας, που δεν τους εχω καθολου σε υποληψη. Το κομματι στο οποιο συμμετεχουν ειναι ελαχιστο σε σχεση με ολοκληρη την εκπομπη. Τις συνεντευξεις αναλαμβανει κυριως ο λιαγκας και συμμετεχει και η σκορδα. Το να αναφερεσαι σαυτη την κοπελα καπετανιο τοσο υποτιμητικα χρησμοποιωντας συγκεκριμενες λεξεις ειναι μαλλον σεξιστικο. Η κοπελα εχει σπουδασει αλλα ακομα κι αν δεν ειχε σπουδασει, δεν ειναι ενα κομματι σαρκα. Ο λιαγκας ειναι υπερτιμημενος αλλα εχει κανει αξιοπρεπεστατες συνεντευξεις σε εξαιρετικους καλλιτεχνες. Εχω δει παρα πολλες γιατι πολυ απλα αγαπουσα αυτους τους καλλιτεχνες και δεν ειχα την δυνατοτητα να τους δω αλλου.

 

Ακομα ομως κι αν η εκπομπη ειναι τοσο "χαμηλου επιπεδου" οπως περιγραφηκε, που ειναι το κακο να παει ο νταλαρας και να την ανεβασει? Ισα ισα που ειναι τιμητικο γιαυτον. Αν η τηλεοραση πλασαρει σκουπιδια ειναι καθηκον των πνευματικων ανθρωπων οσο μπορουν να την βελτιωσουν. Γιατι πρεπει ολα να τα βλεπουμε αρνητικα? Γιατι δεν μπορουμε να ειμαστε μια παρεα, που απλα υποστηριζει, χωρις να θεοποιει, εναν σπουδαιο καλλιτεχνη και ανθρωπο?

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσέξτε παρακαλώ τον Γιώργο Λιάγκα στο βίντεο με την αναγγελία της συνέντευξης, αφού λέει όλα τα τιμητικά της εισαγωγής για τον Νταλάρα, στο τέλος λέει ότι δε θα περιοριστούν μόνο στα περί των συναυλιών, αλλά ότι θα τον ρωτήσει και για όλα τ' άλλα. Και λίγο μετά, απαντώντας στη Σκορδά ίσως, λέει "να δούμε αν θ' απαντήσει", όχι επιθετικά, αλλά σίγουρα με επιφύλαξη. Έτσι είναι. Πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι. Όταν τόσα χρόνια ασχολείσαι με τη Μύκονο, πού να σου μείνει καιρός να πας και μέχρι τη Σύρο ή το Βραχάτι ? (καλλιτεχνικά εννοώ)

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Τις συνεντευξεις αναλαμβανει κυριως ο λιαγκας και συμμετεχει και η σκορδα. Το να αναφερεσαι σαυτη την κοπελα καπετανιο τοσο υποτιμητικα χρησμοποιωντας συγκεκριμενες λεξεις ειναι μαλλον σεξιστικο. Η κοπελα εχει σπουδασει αλλα ακομα κι αν δεν ειχε σπουδασει, δεν ειναι ενα κομματι σαρκα. 

 

afroditaki τι είναι αυτά που λες; πού είναι το σεξιστικό; είναι σεξιστικό το να μη θεωρώ σοβαρή μια γυναίκα που εμφανίζεται καθημερινά στην τηλεόραση με τα βυζιά επιδεικτικά έξω; και που τον μισό χρόνο της εκπομπής της σχολιάζει φορέματα και σώματα; που "βαθμολογεί" εμφανίσεις;

πολύ προχωρημένη αντίληψη περί σεξισμού έχεις.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσέξτε παρακαλώ τον Γιώργο Λιάγκα στο βίντεο με την αναγγελία της συνέντευξης, αφού λέει όλα τα τιμητικά της εισαγωγής για τον Νταλάρα, στο τέλος λέει ότι δε θα περιοριστούν μόνο στα περί των συναυλιών, αλλά ότι θα τον ρωτήσει και για όλα τ' άλλα. Και λίγο μετά, απαντώντας στη Σκορδά ίσως, λέει "να δούμε αν θ' απαντήσει", όχι επιθετικά, αλλά σίγουρα με επιφύλαξη. Έτσι είναι. Πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι. Όταν τόσα χρόνια ασχολείσαι με τη Μύκονο, πού να σου μείνει καιρός να πας και μέχρι τη Σύρο ή το Βραχάτι ? (καλλιτεχνικά εννοώ)

 

Αυτό ακριβώς ήθελα να σχολιάσω από το μεσημέρι που ξεκίνησε η συζήτηση, αλλά απέφυγα, για να μη "ρίξω κι άλλο λάδι στη φωτιά" που λέει κι ο Πασχαλάρας....

 

Κατά τ'άλλα συμφωνώ, περίπου, με όσα έγραψε παραπάνω ο Άγγελος:

 

"Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα μου κακοφαίνεται αρκετά. Δε τους έχω σε καμία εκτίμηση και δεν θα ήθελα να τον δω εκεί. Από κει και πέρα, καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχουν πολλές επιλογές στην τηλεόραση, και θα το δεχτώ ως αναγκαίο κακό. Αλλά με μισή καρδιά..."

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καπετανιε, μαγκια της που εχει βυζια. Αντιθετως δεν ειναι μαγκια να την αντιμετωπιζεις σαν αντικειμενο. Το κανεις σε καθε ευκαιρια με ολες τις γυναικες, τραγουδιστριες, μουσικους κλπ. και ειναι αγαρμπο και κακογουστο.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν προβάλλεται ως αντικείμενο, είναι φυσικό να την αντιμετωπίσεις σαν αντικείμενο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η συνέντευξη πάντως μάλλον Τετάρτη μαγνητοσκοπήθηκε. Οπότε απλά ο Λιάγκας έβαλε στην θέση της την Σκορδά που προέτρεξε να αποκαλύψει πως ''απάντησε σε όλα''. Προφανώς έτσι θεωρεί πως υπάρχει έκπληξη...

Είναι πάντως μεγάλη συζήτηση πόσο σχέση έχει η σύγχρονη Σύρος ή το Βραχάτι τώρα με παλιότερα. Όπως και όλη η Ελλάδα τώρα με παλιότερα. Αν και καταλαβαίνω και συμφωνώ με την λογική του Σιδερή.Και την αντιπαράθεση με τη Μύκονο και ό,τι αυτό το νησί εκφράζει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάντως από την ανακοίνωση που έκαναν κατάλαβα ότι θα είναι μαγνητοσκοπημένη συνέντευξη και δεν θα πάει στο στούντιο, και ελπίζω να κατάλαβα καλά.  Στο σημείο που πετάγεται το "ξανθό σπίρτο" και λέει "Είναι ωραίο που απαντάει σε όλα" αυτό καταλαβαίνω, ότι έχει δοθεί ήδη στη συνέντευξη.  

 

Κι εμένα δεν θα μου άρεσε να τον δω στο στούντιο πρωινάδικου, αλλά δεν είναι και το τέλος του κόσμου πια. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια συνεντευξη πυκνη και πολυ ενδιαφερουσα απο εναν νταλαρα ωριμο, με αμβλειες γωνιες, κατασταλαγμενο και πολυ γλυκο.

 

Ο λιαγκας σταθηκε αρκετα στο υψος της περιστασης, χωρις καμια διαθεση κουτσομπολιου αλλα με πολυ κολακευτικα λογια προς τον νταλαρα.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
"Η ονειρική διαδρομή μου, μου χρώσταγε αυτό το γραμμάτιο" ...

Απομονώνω αυτό από την συνέντευξη σε απάντηση για τα γεγονότα πριν από 2 χρόνια και γιατί το θεωρώ σαν κορωνίδα.Η συνέντευξη ήταν ενδιαφέρουσα, ο Λιάγκας τον αντιμετώπισε με τον σεβασμό που του πρέπει. Και στο τέλος είχε και λίγο από πρόβα. Εγώ βέβαια από την αρχή ήμουν καλοπροαίρετη και μπορεί η κρίση μου να είναι μισή...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καπετανιε, μαγκια της που εχει βυζια. Αντιθετως δεν ειναι μαγκια να την αντιμετωπιζεις σαν αντικειμενο. Το κανεις σε καθε ευκαιρια με ολες τις γυναικες, τραγουδιστριες, μουσικους κλπ. και ειναι αγαρμπο και κακογουστο.

 

Άγγελε ο Πέτρος στην απάντησή του έχει απόλυτο δίκιο: Όταν προβάλλεται ως αντικείμενο, είναι φυσικό να την αντιμετωπίσεις σαν αντικείμενο...

 

Όταν βλέπεις την Πετρούλα να μιλάει, να κουνιέται και να ξεφτιλίζεται έτσι, τη στηλιτεύεις για τον τρόπο που σου παρουσιάζεται. Την κάθε Πετρούλα και την κάθε Μενεγάκη και Σκορδά. Δεν είναι μαγκιά της. Το αντίθετο.

 

Και αυτό έχει μεγάλη διαφορά από το να εκδηλώσεις το θαυμασμό σου για κάποια όμορφη γυναίκα.

Φυσικά ισχύει και στην αντίστροφη περίπτωση, από γυναίκα προς άντρα. 

Όχι απλά δεν είναι σεξιστικό, άγαρμπο ή κακόγουστο, αντιθέτως είναι φυσιολογικότατο κι ωραίο. Πρέπει να τις κοιτάξεις λίγο αυτές τις έννοιες.

 

Δεν πρέπει να κοιτάμε ως αντικείμενο έναν άνθρωπο. Δεν πρέπει να τον υποτιμάμε. Εκεί είναι ο σεξισμός και η κακογουστιά. Το να πεις "πωπω τι ωραία γυναίκα που είναι αυτή" ή "τι γυναικάρα είναι αυτή" είναι απόλυτα φυσιολογικό. Αν δεν το πεις, μάλλον έχεις κάποιο πρόβλημα. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εγώ ξεχώρισα αυτό που σημείωσε η Ελίνα: "Η ονειρική διαδρομή μου, μου χρώσταγε αυτό το γραμμάτιο" 

 

Θα συμφωνήσω και με την Αφροδίτη. Γενικώς θετικές είναι οι εντυπώσεις μου. Τελικά το "έγκλημα" δεν ήταν και τόσο....αποτρόπαιο.  B)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καθόλου... αποτρόπαιο! ;)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xωρις αγαπη αν ζεις... ολα τα τροπαια ειναι αποτροπαια θαρρεις...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά, επειδή ήταν και μαγνητοσκοπημένη, σε χώρο άλλου είδους μάλιστα, ήταν μια χαρά.

 

Πέτρο και καπετάνιε δεν έχω τίποτα άλλο να προσθέσω. Για τις έννοιες που λες έχω διαβάσει ατέλειωτες αναλύσεις και συζητήσεις, γι' αυτό και κρίνω έτσι αυτά που λες. Google is your friend, διάβασε κι εσύ. Αυτά από μένα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέτρο και καπετάνιε δεν έχω τίποτα άλλο να προσθέσω. Για τις έννοιες που λες έχω διαβάσει ατέλειωτες αναλύσεις και συζητήσεις, γι' αυτό και κρίνω έτσι αυτά που λες. Google is your friend, διάβασε κι εσύ. Αυτά από μένα.

 

Φίλος σου δεν είναι μόνο το google. Φίλοι σου είναι και τα βιβλία, κάνε λοιπόν τον κόπο. Όπως επίσης και οι άνθρωποι γύρω σου, αυτό που λέμε κοινωνικό περιβάλλον. Ερεθίσματα παίρνει από όπου μπορεί ο καθένας.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...