EKOSTEL

Η καθημερινή αποδελτίωση του ημερησίου τύπου

3,924 posts in this topic

Συνέντευξη, σήμερα, στην Εφημερίδα Παραπολιτικά.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα στις 8 το βράδυ στην εκπομπή Όλα καλά του Tv Μακεδονία. Όσοι αντέξετε τα υπόλοιπα θέματα της εκπομπής βέβαια...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.iefimerida.gr/news/404465/o-rosos-kosmonaytis-anton-skaplerof-ymnei-tin-ellada-apo-diastima-me-ntalara-vinteo

Απλά δεν υπάρχει το βίντεο! Κι επιτρέψτε μου να το αφιερώσω στη Μαρία τη γνωστή...

 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

''ΒΗΜΑ'' της Κυριακής, τελευταία σελίδα. Κυκλοφορεί εκτάκτως αύριο.

3_230118_to-bima_back.jpg

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Στην Ερμούπολη της Σύρου υπάρχει μία Σχολή. Ονομάζεται ''Εν Χορδαίς & Οργάνοις- Η Μεγάλη του Μάρκου Σχολή'' και με στήριγμα-οδηγό τον καλό μουσικό Αρίστο Βαμβακούση γίνεται δουλειά με τα νέα παιδιά εκεί. Λαϊκά όργανα και ο Μάρκος να εμπνέει. Ο Σταύρος Ξαρχάκος βοηθά πολύ καθοριστικά στην προσπάθεια αυτή. Ο Γιώργος Νταλάρας δεν θα μπορούσε να μείνει ασυγκίνητος. Επισκέφτηκε την Σχολή, έπαιξε μαζί με τα ''Μαρκάκια'' κι έφερε μαζί του και δώρα εκτός από την παρουσία του. Καλή συνέχεια στην ωραία προσπάθεια!

 

 

http://www.koinignomi.gr/news/politismos/moysiki/2018/04/05/o-giorgos-ntalaras-synantise-ta-markakia.html

Το καλύτερο «πασχαλινό δώρο» δέχτηκαν οι μαθητές του «Εν Χορδαίς και Οργάνοις»

Ο Γιώργος Νταλάρας συνάντησε τα «ΜαρκάκΧθες - 6:13

  •  
 
ntalarsq.jpg?itok=Jlesjgbc
ntalara4.jpg?itok=8x4PqfHG
  • ntalarsq.jpg?itok=8UeywXby
  • ntalaras1.jpg?itok=IQVSXmxC
  • ntalara3.jpg?itok=UNSf6C-o μουσικής και στην αγάπη του για το ρεμπέτικο αλλά και για κάθε είδος μουσικής που είναι αυθεντικό και αληθινό.

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.koinignomi.gr/news/politismos/moysiki/2018/04/05/o-giorgos-ntalaras-synantise-ta-markakia.html

η Μεγάλη του Μάρκου Σχολή «Εν Χορδαίς και Οργάνοις» επισκέφτηκε ο αγαπημένος ερμηνευτής και μεγάλος λάτρης τόσο της Σύρου, όσο και του ρεμπέτικου, Γιώργος Νταλάρας.

Ο καταξιωμένος Έλληνας καλλιτέχνης, θερμός υποστηρικτής της προσπάθειας που καταβάλλεται από το νησί για την ανάδειξη της πολύτιμης προσφοράς του Πατριάρχη του ρεμπέτικου Μάρκου Βαμβακάρη και τη μύηση της νέας γενιάς στο καλό ελληνικό τραγούδι, δώρισε στη Σχολή δύο κιθάρες και ένα μπουζούκι και έπαιξε μαζί με τους μαθητές.

Επιπλέον, αναφέρθηκε στη μαγεία της μουσικής και στην αγάπη του για το ρεμπέτικο αλλά και για κάθε είδος μουσικής που είναι αυθεντικό και αληθινό.

Σημειώνεται ότι, ο Γιώργος Νταλάρας υπήρξε ένας από τους πρώτους ανθρώπους που «αγκάλιασαν» την πρωτοβουλία του Δήμου Σύρου – Ερμούπολης και του Επιμελητηρίου Κυκλάδων για τη διοργάνωση του Φεστιβάλ Ρεμπέτικου. Μάλιστα ο ίδιος έκλεισε την αυλαία της πρώτης διοργάνωσης, το 2016, παίζοντας και τραγουδώντας Μάρκο Βαμβακάρη στη Σύρο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Μεγάλη η συγκίνηση μου να έχω λίγο πριν βγω στην σκηνή του Θεάτρου Απόλλων τον ... Θείο !!!! 
Μοναδικά τα σχόλια που άκουσα με ψήλωσαν τουλάχιστον 10 πόντους!'' (ανάρτηση της Άννας Μπουρμά σχετικά με την συναυλία της στο Θέατρο Απόλλων την Μεγάλη Τετάρτη 4 Απριλίου)

30443274_10216423721608105_6252525531665

30127609_10216423721448101_1844295257965

29790993_10155445343143404_5972590344442

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.eirinika.gr/article/174367/protopsalti-ntalaras-mazi-me-terastia-hamogela-foto

«Βρεθήκαμε ξαφνικά, τα είπαμε, γελάσαμε, θυμηθήκαμε ιστορίες και μοιραστήκαμε τον ήλιο και τη θάλασσα. Στο επανιδείν στην αγαπημένη μας Σύρο».

30602158_210560942862320_681657079623686

 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέμπτη 26 Απριλίου και ώρα 22:00 στο Πρώτο Πρόγραμμα 105,8 fm και στην εκπομπή της Βασιλείας Ζερβού, καλεσμένος ο Γιώργος Νταλάρας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνέντευξη σήμερα στα ΝΕΑ. ''Είπα τέρμα.Θα γίνω σαν το Χρήστο'' (τον αδερφό του) κι αναφέρεται στο πρόσωπο που τον καθόρισε.

 

http://www.tanea.gr/interview/article/5555455/eipa-terma-tha-ginw-san-ton-xrhsto/

 

Γιώργος Νταλάρας

Γιώργος Νταλάρας
 

«Είπα τέρμα, θα γίνω σαν τον Χρήστο»

Ζωή Λιάκα συνέντευξη

 

Ηταν εύκολη ή δύσκολη η παιδική σας ηλικία;
 
Δύσκολη, πολύ δύσκολη. Ηταν ένας διαρκής αγώνας για την καθημερινή επιβίωση και μαζί ήταν πολύ γλυκιά και γεμάτη αγάπη. Ζούσαμε στον Πειραιά και μετά στην Αθήνα, στις γειτονιές της. Κοκκινιά, Χαϊδάρι, Βύρωνας, Δάφνη, Εξάρχεια. Εγώ ζούσα με τη μητέρα μου και τον αδελφό μου. Ο πατέρας μου μας άφησε όταν ήμουν δύο χρονών. Οι τρεις μας δεθήκαμε πάρα πολύ, προστάτευε ο ένας τον άλλο και δημιουργήσαμε μια φαινομενικά εύθραυστη, αλλά κραταιά όπως αποδείχτηκε, ισορροπία. Δεμένοι ο ένας με τον άλλο, έλειπαν σχεδόν όλα, πολλές φορές και τα βασικά, αλλά περίσσευε η αγάπη.
 
Η πιο δυνατή εικόνα - έστω και επώδυνη - που έρχεται συχνά στο μυαλό σας;
 
Οταν έφυγε ο αδελφός μου. Εγώ ήμουν περίπου 8 και εκείνος 10. Η μητέρα μου ήταν εαμίτισσα και ο θείος μου στον ΕΛΑΣ. Σύντροφοι και φίλοι, ιδιαίτερα η οικογένεια Καρτάλη, βοήθησαν τη μητέρα μου να στείλει τον Χρήστο μας στο χωριό του Ερρίκου Ντυνάν στην Ελβετία, κοντά στη Ζυρίχη, στο Πεσταλότσι. Ηταν ένα σχολείο που προσέφερε καλή παιδεία σε παιδιά ορφανά ή άπορα. Ενα καλό σχολείο με καλούς δασκάλους και αξιοπρεπή διαβίωση, αλλά στην ουσία ορφανοτροφείο. Τι να κάνει εκεί ένα παιδάκι μόνο του, χωρίς τη μάνα του, χωρίς τον αδελφό του; 
 
Ποια ήταν επίπτωση στο σπίτι σας; 
 
Σωριάστηκε η ισορροπία μας. Μου έλειψε πάρα πολύ ο αδελφός μου. Μου άφησε ένα τεράστιο κενό. Και όταν πέρασε ο καιρός και γύρισε, δεν τον αποχωρίστηκα ποτέ, μέχρι που έφυγε πριν από λίγα χρόνια νέος. Τον θαύμαζα τον αδελφό μου. Στηριζόμουν σε αυτόν και εκείνος σε μένα. Αυτή την ιστορία του αποχωρισμού δεν την ξεπέρασα ποτέ.
Εχετε ξεμπερδέψει με τις μικρές οδύνες αυτής της περιόδου ή χρειάζεται να επιστρέφετε πού και πού;
 
Πάντα επιστρέφω. Ποτέ δεν ξεχνάω, γιατί αυτή η λύπη μού δίνει ακόμα δύναμη. Επιστρέφω με πόνο και αγάπη.
 
Αναπολείτε συχνά τον αδελφό σας;
 
Τον αδελφό μου και τη μητέρα μου. Και τους παιδικούς μου φίλους και τις ιστορίες στις γειτονιές, αλλά η κυρία Τάνια και ο Χρήστος είναι οι πρωταγωνιστές μου. Και ο πατέρας μου με σημάδεψε με την απουσία του. Τα πρώτα χρόνια ήμουν πολύ θυμωμένος μαζί του. Μεγαλώνοντας το ξεπέρασα, ωρίμασα και του χρωστάω ευγνωμοσύνη, που εξαιτίας του είδα το φως της ζωής και πήρα από αυτόν την μεγάλη του αγάπη για το τραγούδι και τη μουσική. Εφυγε και αυτός όμως πολύ νέος. Πάνω που ησύχασε η τρικυμία. Η σχέση μου όμως με τον Χρήστο ήταν άλλο πράγμα. Ο άλλος μου εαυτός. Αυτός που ήθελα να γίνω. 
 
Πότε τον ξαναείδατε; 
 
Οταν γύρισε πρώτη φορά για διακοπές. Προσγειώθηκε μαζί με τ' άλλα παιδιά του σχολείου στην Ελευσίνα. Ταξίδεψαν με μια Ντακότα του Ερυθρού Σταυρού. Βλέπω να κατεβαίνει από τη σκάλα ένας μελαχρινός πανέμορφος έφηβος, με μακριά μαλλιά, φορούσε ένα κίτρινο πουκάμισο και είχε μια κιθάρα κρεμασμένη στην πλάτη. «Μαμά ο Χρήστος μας»... Η μάνα μου δεν τον καλογνώρισε. Οταν της τον έδειξα, ξέσπασε σε δάκρυα. Εγώ κόντεψα να πάθω αποπληξία, η καρδιά μου χτυπούσε δυνατά, το θυμάμαι σαν τώρα. Είχα ανάμεικτα συναισθήματα θαυμασμού, λατρείας, μαζί με λίγη ντροπαλότητα και μια μικρή, αλλά πολύ τσουχτερή ζήλεια. Γι' αυτό που αντίκρισα. Για την ομορφιά, το στυλ και κυρίως, κυρίως για την κιθάρα.
 
Τι ζηλεύατε σε αυτόν;
 
Αυτό που αντίκρισα. Την εξυπνάδα του, τον αέρα του, τους τρόπους του, την ομορφιά του και κυρίως, κυρίως την κιθάρα. Είχα τελειώσει το Δημοτικό, πήγαινα στην τεχνική σχολή, έκανα διάφορες δουλειές, αλλά η μάνα μου ήταν ανένδοτη, δεν ήθελε ν' ασχοληθώ με τη μουσική. Μιλούσε γερμανικά άπταιστα και έπαιζε κιθάρα. Πώς να μη θαυμάσω, πώς να μη ζηλέψω;
 
Του το είπατε ποτέ;
 
Του το είπα με τον τρόπο μου. Με την αγάπη μου και με τις κόντρες μας. Ξεκολλημό δεν είχα από δίπλα του. Γρατζούνισα λίγο την κιθάρα του, διαφωνήσαμε αρκετά γιατί εκείνος είχε μια πιο κοσμοπολίτικη αντίληψη για τη μουσική. Εγώ άκουγα μόνο λαϊκά και ροκ. Εκείνος άκουγε Ζακ Μπρελ, Φρανσουάζ Αρντί, Σιλβί Βαρτάν, Ζορζ Μπρασένς. Είχε μια απίστευτη φινέτσα και κουλτούρα ο Χρήστος. 
 
Κι όταν έφυγε για να γυρίσει στο σχολείο; 
 
Μέθυσα για πρώτη φορά στη ζωή μου. Εκανα δυο μέρες να συνέλθω. Εκλαψα πολύ και στο τέλος σκούπισα τα μάτια μου, ανασηκώθηκα και είπα τέρμα, θα γίνω σαν τον Χρήστο. Μέχρι να ξαναγυρίσει θα έχω γίνει μουσικός, κιθαρίστας και τραγουδιστής. Το δήλωσα και κατηγορηματικά στη μητέρα μου, δεν είπε ναι, αλλά και ούτε αυτά τα όχι, τα κατηγορηματικά, τα σμυρναίικα που έλεγε. Και έτσι σιγά σιγά, δειλά στην αρχή, και γύρω στα 16 κανονικά πια, μπήκα οριστικά στη μουσική. 
 
Ηταν αλλιώς η επόμενη συνάντησή σας; 
 
Οταν ο Χρήστος ξαναγύρισε για διακοπές έπαιζα κιθάρα. Και μετά, όταν γύρισε οριστικά στην Ελλάδα με την ελβετίδα γυναίκα του, είχα αρχίσει τη δουλειά και ξανασμίξαμε, όπως γίνεται στην Ελλάδα. Και μέναμε πάνω κάτω στην πολυκατοικία. Και πολύ γρήγορα, σε λίγους μήνες, γεννήθηκε το κοριτσάκι του, η Σάντρα.
 
Ο πατέρας σας ξαναέκανε οικογένεια; Έχετε άλλα αδέλφια;
 
Ο πατέρας μου ήταν ρεμπέτης. Ηταν η φιλοσοφία του τέτοια. Ναι, ξαναπαντρεύτηκε και έκανε και άλλα παιδιά εκτός γάμου. Δεν γνωρίζω ακριβώς πόσα, γνωρίζω όμως τα δύο κορίτσια του. Ενα στην Ελλάδα και ένα στις Βρυξέλλες. Για μένα όμως η οικογένεια συνέχισε να είναι η μητέρα μου και ο Χρήστος. Αυτό το τρίγωνο και τα θεμέλιά μου και ο ίσκιος μου. 
 
Από αυτή την απόσταση που βρίσκεται τώρα, η ανάγκη σάς οδήγησε στο τραγούδι ή η βαθιά επιθυμία;
 
Η επιθυμία, ο έρωτας για το τραγούδι. Γεννήθηκα μέσα σε αυτό. Και η προσπάθεια να του γυρίσω την πλάτη αποδείχθηκε ανώφελη. Μιλούσα μέσα από το τραγούδι, έλεγα για τη χαρά μου, την αγωνία μου και το παράπονό μου. Κι έγινε ανάγκη επιτακτική όταν χωρίστηκα από τον Χρήστο.
 
Πότε νιώθατε δυνατός και πότε αδύναμος;
 
Η ζωή που έζησα δεν είχε την πολυτέλεια της αδυναμίας. Αδύναμος νιώθω μόνο όταν αδυνατίζει η φυσική μου υγεία. Η ψυχή μου και το μυαλό μου έχουν πια θωρακιστεί. Δεν έχω όμως χάσει καθόλου την ευαισθησία μου. Δεν το λέω ως προσόν, αλλά με την ακριβή έννοια της λέξης. Ακούω προσεκτικά τα πάντα, μυρίζω τις ωραίες μυρωδιές και αποστρέφομαι τις κακές, παρακολουθώ τι γίνεται δίπλα μου και πιο πέρα και πατάω γερά στη γη. Με νοιάζουν πολύ η ισορροπία και η δικαιοσύνη.
 
Θα ήσασταν ο ίδιος άνθρωπος αν μένατε μηχανικός αυτοκινήτων;
 
Νομίζω πως ναι, γιατί αν το αποφάσιζα θα αγαπούσα το αυτοκίνητα το ίδιο με τη μουσική. Οπως αγάπησα τη μητέρα μου και τον Χρήστο αγάπησα και την οικογένεια που έκανα εγώ. Οταν τα σημεία αναφοράς σου είναι ακλόνητα, είναι δύσκολο να πάθεις βέρτιγκο, είτε τραγουδάς και παίζεις μπροστά σε κόσμο, είτε φτιάχνεις με την ομάδα σου μια σύγχρονη μηχανή. Δεν παινεύομαι, αλλά κάτι θα έκανα και εκεί. Το υποσχέθηκα στον Χρήστο σ' εκείνο το πρώτο ταξίδι.
 
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο αποχαιρετισμός του Γιώργου Νταλάρα στον αγαπημένο καλλιτέχνη που «χάρισε αυθόρμητο γέλιο σε όλους τους Έλληνες».

Ο Γιώργος Νταλάρας για το «φευγιό» του Χάρρυ Κλυνν

22/05/2018

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

http://www.ogdoo.gr/prosopa/dilwseis/o-giorgos-dalaras-gia-to-fevgio-tou-xarry-klynn

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 26/4/2018 at 4:03 PM, EKOSTEL said:

Πέμπτη 26 Απριλίου και ώρα 22:00 στο Πρώτο Πρόγραμμα 105,8 fm και στην εκπομπή της Βασιλείας Ζερβού, καλεσμένος ο Γιώργος Νταλάρας.

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τρίτη 29/05 στις 12:30 στην ΕΡΤ-Πύργου και στην εκπομπή Μουσική Εγκυκλοπαίδεια με την Αθανασία Καρούμπαλη, φιλοξενείται ο Γιώργος Νταλάρας. Αφορμή ο νέος του δίσκος:'' 'Ερωτας ή Τίποτα''. Τις δέκα μοναδικές συνθέσεις του δίσκου υπογράφει ο Γιώργος Καζαντζής, ενώ τους στίχους έχουν γράψει οι, Μάνος Ελευθερίου, Γιώργος Ανδρέου, Ελένη Φωτάκη, Ιωάννης Πανουτσόπουλος και Ναντίνα Κυριαζή. Στον δίσκο συμμετέχει και η Φωτεινή Βελεσιώτου.

ΕΡΤ-Πύργου 102,5 fm και www.erapirgou.gr

http://webradio.ert.gr/liveradio/pyrgos.html

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.agrinionews.gr/o-giorgos-ntalaras-ti-deftera-sto-agriniowebradio/

Πριν από την Τρίτη, αύριο βράδυ (Δευτέρα) στις 10 τηλεφωνική συνέντευξη στο agriniowebradio.

Αυτή τη Δευτέρα, ο Γιώργος Νταλάρας στο AgrinioWebRadio!
Ο κορυφαίος ερμηνευτής μιλάει τηλεφωνικά στον Βασίλη Τραπέτσα για τη συνεργασία του με τον Γιώργο Καζαντζή στο δίσκο «Έρωτας ή τίποτα», για την πενηντάχρονη πορεία του καθώς επίσης και για τις δύο μεγάλες συναυλίες του καλοκαιριού (για τον Β. Τσιτσάνη και για τον Λευτέρη Παπαδόπουλο) που καλλιτεχνικά επιμελείται.
Δευτέρα 28 Μαΐου, 10-12 το βράδυ… στην εκπομπή «Όλα είναι μουσική!».

http://www.agriniowebradio.gr/

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 28/5/2018 at 0:19 AM, EKOSTEL said:

http://www.agrinionews.gr/o-giorgos-ntalaras-ti-deftera-sto-agriniowebradio/

Πριν από την Τρίτη, αύριο βράδυ (Δευτέρα) στις 10 τηλεφωνική συνέντευξη στο agriniowebradio.

Αυτή τη Δευτέρα, ο Γιώργος Νταλάρας στο AgrinioWebRadio!
Ο κορυφαίος ερμηνευτής μιλάει τηλεφωνικά στον Βασίλη Τραπέτσα για τη συνεργασία του με τον Γιώργο Καζαντζή στο δίσκο «Έρωτας ή τίποτα», για την πενηντάχρονη πορεία του καθώς επίσης και για τις δύο μεγάλες συναυλίες του καλοκαιριού (για τον Β. Τσιτσάνη και για τον Λευτέρη Παπαδόπουλο) που καλλιτεχνικά επιμελείται.
Δευτέρα 28 Μαΐου, 10-12 το βράδυ… στην εκπομπή «Όλα είναι μουσική!».

http://www.agriniowebradio.gr/

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 26/5/2018 at 9:01 PM, EKOSTEL said:

Τρίτη 29/05 στις 12:30 στην ΕΡΤ-Πύργου και στην εκπομπή Μουσική Εγκυκλοπαίδεια με την Αθανασία Καρούμπαλη, φιλοξενείται ο Γιώργος Νταλάρας. Αφορμή ο νέος του δίσκος:'' 'Ερωτας ή Τίποτα''. Τις δέκα μοναδικές συνθέσεις του δίσκου υπογράφει ο Γιώργος Καζαντζής, ενώ τους στίχους έχουν γράψει οι, Μάνος Ελευθερίου, Γιώργος Ανδρέου, Ελένη Φωτάκη, Ιωάννης Πανουτσόπουλος και Ναντίνα Κυριαζή. Στον δίσκο συμμετέχει και η Φωτεινή Βελεσιώτου.

ΕΡΤ-Πύργου 102,5 fm και www.erapirgou.gr

http://webradio.ert.gr/liveradio/pyrgos.html

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...