EKOSTEL

Η καθημερινή αποδελτίωση του ημερησίου τύπου

3,911 posts in this topic

Να πω κάτι; Δεν φτάνει πια με τα  γύρω γύρω; Τώρα είμαστε στα after της συνέντευξης.

Δεν είναι ό,τι πούμε. Απλά αφού υπερ-σχολιάσαμε τα προεόρτια ας δώσουμε βάση πλέον στα άλλα. Πρόταση κάνω. 

Από την παρουσίαση του Μίλτου Πασχαλίδη.

http://www.vipnews.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=20725:%CE%BC%CE%AF%CE%BB%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%83%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CE%B4%CE%B7%CF%82-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%C2%AB%CE%B1%CE%B3%CF%8D%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%B5%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B9%C2%BB&Itemid=115

1 person likes this

Πάντως ότι μια εμφάνιση Γ. Νταλάρα σε πρωινή εκπομπή (έστω και αν ήταν live) θα δημιουργούσε τόση συζήτηση ούτε μου περνούσε από το μυαλό! Τελικά η Ελίνα δικαιώθηκε (και πάλι).  :)

Ελπίδα, ευχαριστούμε που την ανέβασες για τους απουσιάζοντες!  :)

Συγγνώμη για να καταλάβω....

Δυο μέρες που συζητάτε, δεν είχατε καταλάβει ότι η συνέντευξη θα ήταν μαγνητοσκοπημένη και σε άλλο χώρο, όπως είχε γίνει παλιότερα και με τον Αρναούτογλου;

Συζητούσατε δηλαδή με το δεδομένο, μήπως και τυχόν πάει στο στούντιο; 

Εγώ δεν πρόλαβα να την δω ακόμα.....

2 people like this

Κι εγώ δεδομένο το θεωρούσα αυτό που λέει ο Θανάσης, αλλά μερικοί βιάζονται, δε θυμούνται πολύ καλά και, όπως πολύ σωστά είπε η Ελίνα, κρίνουν τους πάντες και τα πάντα σύμφωνα με το εγχειρίδιο.

Παλαιότερα το εγχειρίδιο λεγόταν "Αυριανή", στην σημερινή εποχή λέγεται "Αυγή". Πρόσωπα, καταστάσεις και σκοπιμότητες κρίνονται και δικάζονται συνεχώς με βάση τη γραμμή της φυλλάδας. Δε πα να 'σαι και ο Αινστάιν, αν πεις κάτι που δεν τους αρέσει, για την Αυγή θα είσαι εγκάθετος του συστήματος, και τσουτσέκι του καπιταλισμού.

2 people like this

Εγώ θα ήθελα να δείτε την συνέντευξη, να ξεχάσετε αυτά που γράφατε και να πείτε αν σας άρεσε ή όχι.Αν ο Νταλάρας δεν ήταν αυτός που ξέρατε. Γιατί δεν άκουσα να λέτε τίποτα για την συνέντευξη που ήδη προβλήθηκε. Αν θα πείτε ξανά κρίμα.Εκτός κι αν ούτε καν δεν θέλετε να ακούσετε τι ειπώθηκε. Τότε δεν υπάρχει διάλογος επί της ουσίας.

1 person likes this

Δυο μέρες που συζητάτε, δεν είχατε καταλάβει ότι η συνέντευξη θα ήταν μαγνητοσκοπημένη και σε άλλο χώρο, όπως είχε γίνει παλιότερα και με τον Αρναούτογλου;

Και πώς είναι δεδομένο πως η συνέντευξη θα είναι μαγνητοσκοπημένη; Με το παράδειγμα του Αρναούτογλου πριν από 10 χρόνια; Όταν πριν από τρία χρόνια πήγε στην εκπομπή του Αναστασιάδη, τη γυρίσανε σε άλλο στούντιο;

Το θέμα δεν ήταν μόνο το στούντιο, αλλά η κουβέντα επικεντρώθηκε στην ποιότητα της εκπομπής εν γένει. Μας απασχόλησε το ποια εκπομπή φιλοξενεί τον Νταλάρα. 

Κι εγώ δεδομένο το θεωρούσα αυτό που λέει ο Θανάσης, αλλά μερικοί βιάζονται, δε θυμούνται πολύ καλά και, όπως πολύ σωστά είπε η Ελίνα, κρίνουν τους πάντες και τα πάντα σύμφωνα με το εγχειρίδιο.

.

...αυτό των μικρών εξερευνητών. 

Παλαιότερα το εγχειρίδιο λεγόταν "Αυριανή", στην σημερινή εποχή λέγεται "Αυγή". Πρόσωπα, καταστάσεις και σκοπιμότητες κρίνονται και δικάζονται συνεχώς με βάση τη γραμμή της φυλλάδας. 

Το καταπληκτικό σου μυαλό πώς με συνέδεσε με τις συγκεκριμένες εφημερίδες;

Δε πα να 'σαι και ο Αινστάιν, αν πεις κάτι που δεν τους αρέσει, για την Αυγή θα είσαι εγκάθετος του συστήματος, και τσουτσέκι του καπιταλισμού.

για μένα εσύ δεν είσαι του καπιταλισμού, είσαι σκέτο.

Και από τον Αϊνστάιν έτη φωτός μακριά.

Εγώ θα ήθελα να δείτε την συνέντευξη, να ξεχάσετε αυτά που γράφατε και να πείτε αν σας άρεσε ή όχι.Αν ο Νταλάρας δεν ήταν αυτός που ξέρατε. Γιατί δεν άκουσα να λέτε τίποτα για την συνέντευξη που ήδη προβλήθηκε. Αν θα πείτε ξανά κρίμα.Εκτός κι αν ούτε καν δεν θέλετε να ακούσετε τι ειπώθηκε. Τότε δεν υπάρχει διάλογος επί της ουσίας.

Με κριτήριο πάντα τις ερωτήσεις που ετέθησαν ο Νταλάρας ήταν πολύ καλός. Προκλήθηκε φανερά από το "δημοσιογράφο" να κουτσομπολέψει για να γίνει θέμα (Σφακιανάκης και συνεργασία με Ρέμο) αλλά το απέφυγε κομψά.

Προσωπικά ως ακροατής του χαλιέμαι να τον βλέπω να μιλά σε τέτοιες εκπομπές. Μια και μίλησε για τον Θεοδωράκη που αποτελεί το άλλοθι για τις εταιρίες, κάτι τέτοιο αποτελεί και ο Νταλάρας για αυτές τις εκπομπές. Ένα άλλοθι καλής ποιότητας. Ετσι ξεπλένονται αυτές οι εκπομπές. Είτε είναι του Λιάγκα και της Σκορδά, είτε του Αρναούτογλου, είτε του Τριανταφυλλόπουλου είτε του Πρετεντέρη.

Ούτε τον Μπογδάνο θέλεις φαντάζομαι. Ούτε τον Χατζηνικολάου. Ούτε την Τρέμη ούτε τον ''λαϊκιστή'' Παπαδάκη.Ούτε -προς Θεού- τους ''προδότες'' από την κακιά ΔΤ! Η Μενεγάκη αφαιρέθηκε ήδη νομίζω. Ούτε, ούτε...Μήπως να του προτείνατε δημοσιογράφους ''εκτός συστήματος'' ή ''εντός  νομενκλατούρας'' και που κρατούν ψηλά την σημαία της δημοσιογραφικής δεοντολογίας; Κατά τα δικά σας δεδομένα βέβαια. Για να καταλάβουμε πού πρέπει να δίνει συνεντεύξεις αυτός ο άνθρωπος χωρίς να κινδυνεύει να υποστεί την χλεύη του λαού;Όπως ορίζεται αυτός ο λαός... Παιδιά, λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει. Και λυπάμαι που γράφω έτσι αλλά υπάρχουν όρια. Όπως έχει όρια κι αυτή η καραμέλα ''συστημικός'' κι ''αντισυστημικός'' που κολλιέται ανέξοδα. Από συγκεκριμένα χαλκεία. Κι επειδή δεν υπάρχουν πλέον μόνο δεξιά χαλκεία αλλά κι αριστερά (με πολύ λύπη το αναφέρω αυτό). Γιατί έζησα την χρυσή εποχή της δημοσιογραφίας της διανόησης.

3 people like this

Εσύ δηλαδή θέλεις τον ...Μπογδάνο;

Ελίνα επαναλαμβάνω αυτό που είπες: Λίγη σοβαρότητα δε βλάπτει...

1 person likes this

Δεν απαντάς! Δεν θα με πείραζε ούτε ο Μπογδάνος. Ούτε οι Καρντάσιανς.Ξέρεις ΓΙΑΤΙ; Γιατί μιλάμε για τον Νταλάρα. Ο οποίος το επίπεδο δεν θα το έριχνε ποτέ. Αυτό απεδείχθη περίτρανα σήμερα όπως κι άλλες φορές. Κι ας τους νομιμοποιεί όπως λες. Δεν είναι κακό να περνάνε υγιείς απόψεις όπως οι δικές του σε άλλη τηλεοπτική ζώνη ή σε άλλο κοινό. Κι ευθαρσώς σου λέω το μόνο άτομο που θα με ενοχλούσε είναι η Αννίτα Πάνια.Γιατί δεν θα μπορούσε με τίποτα να επιβάλλει το δικό του επίπεδο κι όχι για άλλο λόγο. Αυτά.

1 person likes this

Ο εθνικός σταρ, Ευαγγελόπουλος;

Είπαμε, λίγη σοβαρότητα δε βλάπτει.

1 person likes this

Καταρχάς καλησπέρα σε όλους...αυτά,που διαβάζω εδώ μέσα,από ένα forum του Γιώργου Νταλάρα,είναι επιεικώς απαράδεκτα...ο Νταλάρας,ή ο Γιώργος και ακόμα καλύτερα ο Γιώργος Νταλάρας,είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του και κρίνεται γι'αυτές...από όλους μας και περισσότερο από τον ίδιο του τον εαυτό...στο δια ταύτα:την είδες τη συνέντευξη kapetanios κι όποιος άλλος "κραυγάζει" εδώ μέσα;Υπάρχει κάτι το επιλήψιμο;;Αν ναι,το ακούω...το "αν" δε μου λέει τίποτα...είμαστε μετά πλέον χρονικά τη συγκεκριμένη του κουβέντα με τον Λιάγκα,όχι πριν,άρα οι υποθέσεις και οι παραφιλολογίες δεν ισχύουν πια.Ακούω...Υπάρχει κάτι το επιλήψιμο σ'αυτό που παρακολουθήσαμε και ακούσαμε;;;

1 person likes this

@kapetanios...επί τούτου...διάβασα πολύ καλά τί γράφεις και το post μου άλλωστε σε εσένα κυρίως απευθύνεται...αφού έχει ολοκληρωθεί η συνέντευξη,περιμένω να μας πεις τί επιλήψιμο είδες και άκουσες...άνευ υποθέσεων και δογματισμών...τα πράγματα δεν έγιναν έτσι ως τα φαντάστηκες,ή υπέθεσες,άρα κυριολεκτικά πλέον περιμένω να αναφερθείς.

Προσωπικά το ήλπιζα και το περίμενα να μιλήσει από αλλού και όχι στο στούντιο. Επιμένω ότι, όπως και να ´χει, δεν το χαίρομαι να τον βλέπω σε πρωινάδικα. Οφείλω συγχρόνως να ομολογήσω ότι ο Λιάγκας ξεπέρασε κάθε προσδοκία μου, ενώ ο Νταλάρας ήταν στο γνωστό του ύψος, με απολαυστική πραγματικά την αντιμετώπιση στα γεγονότα του 2012. Νομίζω το βράδυ της Τρίτης όλη αυτή η φασαρία θα μοιάζει μακρινή κι ασήμαντη!

Και πώς είναι δεδομένο πως η συνέντευξη θα είναι μαγνητοσκοπημένη; Με το παράδειγμα του Αρναούτογλου πριν από 10 χρόνια; Όταν πριν από τρία χρόνια πήγε στην εκπομπή του Αναστασιάδη, τη γυρίσανε σε άλλο στούντιο;

Το θέμα δεν ήταν μόνο το στούντιο, αλλά η κουβέντα επικεντρώθηκε στην ποιότητα της εκπομπής εν γένει. Μας απασχόλησε το ποια εκπομπή φιλοξενεί τον Νταλάρα. 

To δεδομένο για μένα ήταν πως το θεωρούσα εντελώς απίθανο να πάει στο στούντιο με όλο αυτό τον πανικό που επικρατεί εκεί....Πολύ απλά και τέλος....

Ναι σωστό θα ήταν να σχολιάσουμε και τη συνέντευξη.

Μπορώ να πω οτι μου άρεσε πολύ και πιστεύω οτι συγκαταλέγεται στις ωραίες συνεντεύξεις του.

και φυσικά μου άρεσε πολύ η σπόντα στον Ρέμο που με τρόπο του είπε οτι δεν εκμεταλεύτηκε την ευκαιρία που του έδωσε...

Κάποιες παρατηρήσεις που δεν έκανε κανείς τον κόπο να σημειώσει:

Δεν αναφέρθηκε ΠΟΥΘΕΝΑ και ΠΟΤΕ το όνομα του Πασχαλίδη στη συνέντευξη.

και τέλος.........

ΘΑ ΠΕΙ ΤΟ ΚΑΡΤΕΡΕΜΑ!

Edited by Theodore
1 person likes this

Η συνέντευξη ήταν όντως πολύ ωραία! Σε κάθε περίπτωση όμως, επειδή η συζήτηση περί του τόπου ή του πλαισίου συνεχίζεται, σημασία δεν έχει πού το λες αλλά τι λες. ¨Οσο για τους σοβαρούς χώρους κλπ. δεν θέλω να θυμίσω τι, δυστυχώς, ακούεται στον κατ᾽ εξοχήν σοβαρό χώρο της χώρας.

1 person likes this

Πολύ κακό για το τίποτα έγινε....

Μια χαρά ήταν η συνέντευξη....Και πιστεύω εν τέλει, πως για τον ίδιο, η παρουσία σε μια τέτοια εκπομπή είχε πολύ μεγαλύτερο κέρδος, παρά κόστος...

Άσε που έγινε ο "Δούρειος Ίππος" για να ακουστεί εκεί η μουσική του Μίκη, έστω και για λίγο....

Όλα τα υπόλοιπα για μένα, συγνώμη, αλλά είναι "τρίχες κατσαρές".....Για να'χουμε να λέμε....

1 person likes this

@kapetanios...επί τούτου...διάβασα πολύ καλά τί γράφεις και το post μου άλλωστε σε εσένα κυρίως απευθύνεται...αφού έχει ολοκληρωθεί η συνέντευξη,περιμένω να μας πεις τί επιλήψιμο είδες και άκουσες...άνευ υποθέσεων και δογματισμών...τα πράγματα δεν έγιναν έτσι ως τα φαντάστηκες,ή υπέθεσες,άρα κυριολεκτικά πλέον περιμένω να αναφερθείς.

Πρώτον ήταν πράγματι όπως το φαντάστηκα, ναι φιλοξενήθηκε σε πρωινή εκπομπή. Ήταν εκτός πλατό, και; Ξαναλέω το θέμα μας - εκτός από το στούντιο - είναι και η στόφα της εκπομπής. Μια εκπομπή με αστρολογίες, κουτσομπολιά, κατίνες, γυμναστικές και μαγειρικές. 

Αλλά σου είπα και πριν πως αυτά που ρωτάς τα έχω ήδη γράψει. Επανέρχεσαι και ξαναρωτάς. Για δεύτερη φορά σου απαντώ πως διαβάζεις επιλεκτικά, και για να μη με ρωτήσεις και τρίτη, σου το αντιγράφω για να τελειώνουμε. Εδώ είναι και τα καλά και τα επιλήψιμα.

Με κριτήριο πάντα τις ερωτήσεις που ετέθησαν ο Νταλάρας ήταν πολύ καλός. Προκλήθηκε φανερά από το "δημοσιογράφο" να κουτσομπολέψει για να γίνει θέμα (Σφακιανάκης και συνεργασία με Ρέμο) αλλά το απέφυγε κομψά.

Προσωπικά ως ακροατής του χαλιέμαι να τον βλέπω να μιλά σε τέτοιες εκπομπές. Μια και μίλησε για τον Θεοδωράκη που αποτελεί το άλλοθι για τις εταιρίες, κάτι τέτοιο αποτελεί και ο Νταλάρας για αυτές τις εκπομπές. Ένα άλλοθι καλής ποιότητας. Ετσι ξεπλένονται αυτές οι εκπομπές. Είτε είναι του Λιάγκα και της Σκορδά, είτε του Αρναούτογλου, είτε του Τριανταφυλλόπουλου είτε του Πρετεντέρη.

To δεδομένο για μένα ήταν πως το θεωρούσα εντελώς απίθανο να πάει στο στούντιο με όλο αυτό τον πανικό που επικρατεί εκεί....Πολύ απλά και τέλος....

Το ότι εσύ το θεωρούσες απίθανο δε σημαίνει πως είσαι και στο μυαλό του Νταλάρα. Κι εγώ το θεωρούσα απίθανο να ξανατραγουδήσει σε μπουζουξίδικο κάποτε. Όχι μόνο εγώ, όλος ο κόσμος. Το έκανε όμως και μας διέψευσε. Όπως επίσης το ότι εσύ ή ο οποιοδήποτε θεωρούσε απίθανο να πάει στη Σκορδά, δε σημαίνει πως δε θα μπορούσε και να πάει και να σε διαψεύσει. 

Και τελος πάντων το θέμα είναι το πρωινάδικο και όχι (μόνο) το στούντιο.

Κάποιες παρατηρήσεις που δεν έκανε κανείς τον κόπο να σημειώσει:

καλά θα ήταν, αλλά αναφέρθηκε στον Πασχαλίδη.

Έχει ήδη μιλήσει για τη Ζουγανέλη, ξεκινά να περιγράφει τον Πασχαλίδη και στο 11:49 φαίνεται μάλλον να πέφτει κόψιμο. Ίσως στο μοντάζ χάθηκε και το όνομα. Δεν πειράζει.

1 person likes this

Oντως κι εμενα μου κακοφανηκε. Πρεπει να κοπηκε η κατα λαθος το παρελειψε.

Καλά Καπετάνιε, ότι πεις παλικάρι μου.... "Έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε" που έλεγε κι ο Πιραντέλλο.

Δεν έχω σκοπό να κάτσω κάνα χρόνο και να το κάνω "Κοινωνία και πολιτική" εδώ πέρα...

Έχω κι άλλα πράγματα να κάνω...

1 person likes this

Καλά Καπετάνιε, ότι πεις παλικάρι μου.... "Έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε" που έλεγε κι ο Πιραντέλλο.

Δεν έχω σκοπό να κάτσω κάνα χρόνο και να το κάνω "Κοινωνία και πολιτική" εδώ πέρα...

Έχω κι άλλα πράγματα να κάνω...

Να τον ακούς τον Πιραντέλλο.

Να υπογράψεις έχεις;

1 person likes this

Πρώτον ήταν πράγματι όπως το φαντάστηκα

Διαβάζω πολύ προσεχτικά τί γράφεις και μη με εγκαλείς,γιατί το ύφος σου καταντά προκλητικό.Στα περισσότερα όσων διατεινόσουν στα posts σου,μιλούσες για τη Σκορδά,τα μπούτια της,τα κοριτσάκια-μαριονέτες,που έχει στο πλάι της,τα ζώδια,τις συνταγές,τα θηλυπρεπή αγοράκια,που περιβάλλουν όλα τα παραπάνω και τον κατάπτυστο Νταλάρα,που θα πάει σ'αυτό το τσίρκο να μιλήσει...οι υποθέσεις σου έμειναν στη σφαίρα της φαντασίας σου όμως,μιας και η συνέντευξη πργματοποιήθηκε στο ΜΜΑ και το επίπεδο της ήταν αξιοπρεπέστατο,από έναν παρουσιαστή,που κάποτε υπήρξε και δημοσιογράφος...και γνωρίζει να συνομιλεί,αν μη τι άλλο καλύτερα από κάτι πουθενάδες τύπου Max Αναγνωστάκη("Mega Σαββατοκύριακο"),αλλά και αρκετους άλλους δήθεν κουλτουριάρηδες και ποιοτικούς...φευ πια με τις έυκολες κι άκοπες μεγαλοστομίες,από όποιον κι αν προέρχονται και πάνω απ'όλα τις ανοησίες...Και επιστρέφοντας στον @kapetanios,σε παρακαλώ,όχι ειρωνίες κι εξυπνάδες...αν θες βέβαια συζήτηση κι όχι ουίσκι,κομπολόϊ και πρέφα.

1 person likes this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...