EKOSTEL

Η καθημερινή αποδελτίωση του ημερησίου τύπου

3,924 posts in this topic

Φωτορεπορτάζ από την παράσταση ''Ορέστης'' στο Θ.Βράχων.

http://www.espressonews.gr/default.asp?pid...id=1237853&pg=1

Ο Νταλάρας καμάρωσε την κόρη του

Πήγε να καμαρώσει τη μοναχοκόρη του ως «Ερμιόνη»! Προχθές το βράδυ ο Γιώργος Νταλάρας πήγε στο Θέατρο Βράχων «Μελίνα Μερκούρη». Συνοδευόμενος από τη σύζυγό του και βουλευτή του ΠΑΣΟΚ Αννα, απόλαυσε τη μονάκριβη κόρη τους Γιωργιάννα στη θεατρική παράσταση «Ορέστης», που ανεβαίνει από το Εθνικό Θέατρο και περιοδεύει ανά την Ελλάδα.

Ο δημοφιλής τραγουδιστής λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων στην Κύπρο δεν μπόρεσε να τη χαρεί στην επίσημη πρώτη της (που έγινε την περασμένη εβδομάδα στην πρεμιέρα στην Επίδαυρο). Ομως είχε υποσχεθεί στη Γιωργιάννα πως θα ήταν πρώτος-πρώτος στο Θέατρο Βράχων. Οπως και έκανε.

Οπως ήταν φυσικό, με την άφιξη του καλλιτέχνη τα φλας άστραψαν. Οσο για τη Γιωργιάννα, αυτή τη φορά τα πράγματα δεν ήταν και τόσο εύκολα. Λίγο πριν ξεκινήσει η παράσταση ήταν αγχωμένη γιατί ήξερε πως ανάμεσα στους θεατές ήταν και ο πατέρας της, ο οποίος είναι αυστηρός κριτής. Ηθελε να δώσει τον καλύτερό της εαυτό για να τη χειροκροτήσει από την καρδιά του για την ερμηνεία της. Αλλωστε, γνώριζε καλά πως στο φινάλε θα της έλεγε, χωρίς καμία διάθεση να της χαϊδέψει τα αφτιά, την αλήθεια για την ερμηνεία της.

Τελικά τον έβγαλε ασπροπρόσωπο και ο Γιώργος Νταλάρας καταχειροκρότησε την κόρη του. Η ανερχόμενη ηθοποιός έβαλε τα δυνατά της και κέρδισε το χειροκρότημα όχι μόνο των γονιών της, αλλά και των χιλιάδων θεατών που παρακολούθησαν την παράσταση.

Στο τέλος το ζεύγος Νταλάρα βρέθηκε στα παρασκήνια για να αγκαλιάσει και να συγχαρεί την κόρη του από κοντά. Ο τραγουδιστής ήταν ιδιαίτερα ευδιάθετος, αφού πολλοί πλησίασαν εκείνον και τη σύζυγό του προκειμένου να τους δώσουν τα συγχαρητήριά τους για την ερμηνεία της κόρης τους. Φυσικά, ο τραγουδιστής συνεχάρη και τους υπόλοιπους ηθοποιούς της παράστασης, τους πρωταγωνιστές Νίκο Κουρή, Στεφανία Γουλιώτη, Τάνια Τρύπη, αλλά και τους ηθοποιούς του χορού - μεταξύ των οποίων η Λένα Παπαληγούρα (κόρη του πρώην υπουργού Αναστάσιου Παπαληγούρα) και η Ηρώ Μπέζου (κόρη του Γιάννη Μπέζου και της Ναταλίας Τσαλίκη). Οσον αφορά τη Γιωργιάννα, μόλις τελειώσουν οι παραστάσεις θα κάνει ολιγοήμερες διακοπές στο εξοχικό της οικογένειας στη Σύρο, αφού από το φθινόπωρο την περιμένει σκληρή δουλειά με εμφανίσεις όχι μόνο στο θέατρο, αλλά και στην τηλεόραση...

ΣΑΣΑ ΣΤΑΜΑΤΗ

Φωτ.: ΗΛΙΑΣ ΚΟΥΤΟΥΛΟΓΕΝΗΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνέντευξη στην εφημερίδα ''Καθημερινή'' της Κύπρου.

http://www.kathimerini.com.cy/index.php?pa...id=24063&show=Y

Ημερομηνία: 26.07.2010 | 12:52

''Υπόλογος μόνο σε όσους έδωσαν τη ζωή τους''

Του Κώστα Σωτηρόπουλου

«Ό,τι κι αν κάνω για την Κύπρο, πάντα θα υπολείπεται αυτό που πραγματικά αξίζει αυτός ο τόπος».

Δεν χρειάζεται συστάσεις. Από μόνο του το όνομα Γιώργος Νταλάρας δημιουργεί συνειρμούς που δεν χωράνε ούτε στην πολύ όμορφα σχεδιασμένη επίσημη ιστοσελίδα του καλλιτέχνη. Απλώς μόνο για υπενθύμιση, ξεκίνησε το 1965 σε ηλικία 16 χρονών, παίζοντας κιθάρα και τραγουδώντας «Στου Στελλάκη», με τον βετεράνο Στέλιο Περπινιάδη και τον γιο του Βαγγέλη στο Χαϊδάρι. Συμπληρώνει, δηλαδή, 45 χρόνια στο πάλκο και κάτι λιγότερα στη δισκογραφία. Ο επαγγελματισμός του και η προσωπική του φροντίδα για ό,τι παρουσίασε μέχρι τώρα συζητιέται ως πρότυπο στους κύκλους των μουσικών, όπου, σημειωτέον, σπάνια εκφράζεται θετική άποψη για διασημότητα του χώρου. Τον είχα ζήσει αυτόν τον περφεξιονισμό ως φοιτητής στο μεροκάματο, βοηθώντας στις ηχητικές εγκαταστάσεις στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας πριν από κάποια μεγάλη και ποια δεν ήταν μεγάλη; συναυλία του. Ήρθε τότε στην πρόβα ήχου με το τζιν και ένα μακό, φώναζε τεχνικούς και μουσικούς με τα μικρά τους ονόματα και έδινε κατευθύνσεις στους πάντες. Έφυγε μονάχα όταν τέλειωσαν όλοι τα πάντα και μετά από ένα εξαντλητικό τρίωρο. Θυμάμαι το σχόλιο ενός συμφοιτητή μου που είχε αλλεργία στις «φίρμες»: «Τον μπαγάσα! Ό,τι και να πούμε, είναι άρτιος επαγγελματίας».

-Κύριε Νταλάρα, στο δελτίο Τύπου αναφέρεται ότι «οι συναυλίες θα έχουν και εορταστικό χαρακτήρα, αφού συμπίπτουν με τα 40 χρόνια παρουσίας του καλλιτέχνη στην Κύπρο». Μάλλον συχνών εμφανίσεων εννοούν, αλλά είναι όντως 40; Θυμίστε μας πότε και πώς γνωρίσατε πρώτη φορά το νησί;

Είναι αλήθεια 40. Πρώτη φορά ήρθα στην Κύπρο στη δικτατορία, στρατιώτης. Τραγούδησα εν υπηρεσία. Η παρουσία μας στην Κύπρο είναι η συνέχεια της ευρωπαϊκής και παγκόσμιας περιοδείας μας. Παρότι, όπως λέτε, έχω κάνει αρκετές εμφανίσεις στην Κύπρο τα τελευταία χρόνια, συνέπεσε τα προγράμματα να έχουν συγκεκριμένο θέμα. Το αφιέρωμα στον Χριστοδουλίδη, στον Λάγιο, στον Μίκη Θεοδωράκη, στον Μάνο Λοΐζο, στον Τσιτσάνη ή στα τραγούδια της Μεσογείου και λιγότερο στα τραγούδια της δισκογραφίας μου. Επειδή λοιπόν αυτό το πρόγραμμα είναι το πρόγραμμα της ευρωπαϊκής περιοδείας, το κοινό θα έχει την ευκαιρία να ακούσει αυτά τα τραγούδια που επιθυμεί. Του Κουγιουμτζή, του Λοΐζου, του τελευταίου μου δίσκου, αυτά που λέμε μεγάλες επιτυχίες. Φαίνεται ότι παρότι εγώ αναζητώ καινούργιες δουλειές, καινούργια πράγματα, ο κόσμος, ιδιαίτερα μια νέα γενιά ακροατών που δεν τα έχει ακούσει τόσο πολύ, επιμένει σε αυτά τα τραγούδια που έχουν μείνει κλασικά μέσα στα χρόνια.

-Ο πατέρας σας, ο αείμνηστος Λουκάς Νταράλας, είχε ζήσει μεγάλα χρονικά διαστήματα εδώ και μάλιστα υπάρχουν μαρτυρίες φίλων του από την Αμμόχωστο και τη Λεμεσό, όπου εμφανιζόταν ως μουσικός. Συγκεκριμένα, μου είχαν πει ότι ήταν κάπως μελαγχολικός και μοναχικός χαρακτήρας και του άρεσε να ψαρεύει με τις ώρες αμίλητος. Αναζητήσατε ποτέ γνωστούς του εδώ στο νησί;

Ναι, το ξέρω ότι ο Λουκάς είχε παίξει και είχε ζήσει αρκετό καιρό στην Κύπρο. Είναι ένας τόπος που αγαπούσε πολύ. Αγαπούσε τη θάλασσα και τη φιλοξενία των ανθρώπων. Αντίστοιχα, είχε ζήσει και είχε δουλέψει αρκετά χρονικά διαστήματα στην Κρήτη και στο Ισραήλ. Εγώ, επειδή έζησα όλα μου τα χρόνια με τη μητέρα μου και τον αδελφό μου, πέρα από το ότι ήταν ένας σπουδαίος συνθέτης και τραγουδιστής, δεν ξέρω πολλά πράγματα από την προσωπική του ζωή και χαίρομαι που μου το λέτε αυτό, γιατί και εγώ αγαπώ πολύ τη θάλασσα και το ψάρεμα. Κατά καιρούς έρχονταν διάφοροι μουσικοί από την Κύπρο και μου μιλούσαν για τον Λουκά και αυτό μου έδινε χαρά και συγκίνηση.

-Εσείς τι νιώθετε για τον τόπο αυτόν; Έχετε αναπτύξει προσωπικούς δεσμούς φιλίας;

Με εντυπωσιάζει που με ρωτάτε. Μετά από τόσα χρόνια, νόμιζα ότι η απάντηση είναι αυτονόητη. Την Κύπρο την πονάω και την αγαπάω σαν να ήταν η μικρή μου πατρίδα. Τη νοιάζομαι καθημερινά, είναι κομμάτι της ζωής μου. Και επειδή τα χρόνια περνάνε και ωριμάζοντας γινόμαστε πιο κλειστοί και πιο επιλεκτικοί, από τους λίγους στενούς δεσμούς είναι οι φίλοι μου στην Κύπρο. Και σε επίπεδο προσωπικό και καλλιτεχνικό, έχω συνεργαστεί με συνθέτες και μουσικούς. Και κοινωνικά και πολιτικά, ως πολίτης, έχω μοιραστεί με τους ανθρώπους αγώνες και αγωνίες τόσο ισχυρές, που κάνουν τους δεσμούς αυτούς δεσμούς αίματος.

-Πώς ψυχογραφείτε τη σύγχρονη κυπριακή κοινωνία;

Το κακό είναι ότι δεν ζω στην Κύπρο για μεγάλα χρονικά διαστήματα, για να έχω ακριβή εικόνα της καθημερινότητας, όμως ξέρω τι συμβαίνει, από τους φίλους μου, τους ανθρώπους που συναναστρέφομαι, αλλά και ευρύτερα από τις επαφές μου με απλούς ανθρώπους μέχρι πολιτικούς που διαχειρίζονται πολύ σοβαρά θέματα, που διαχειρίζονται το μέλλον της Κύπρου. Και αυτή είναι η μόνη μου διαφωνία, δυστυχώς, με πολλούς ανθρώπους στην Ελλάδα: Ο κόσμος στην Κύπρο κάνει έναν τεράστιο αγώνα, για να ζήσει με αξιοπρέπεια και να μεγαλώσει τα παιδιά του, δεν κλαίγεται, δεν μεμψιμοιρεί, όμως ποτέ δεν ξεχνάει το μεγάλο πρόβλημα του τόπου του, την εισβολή, την κατοχή, τους αγνοουμένους, τους εγκλωβισμένους και δεν θα ησυχάσει ποτέ, εάν δε δικαιωθεί. Μπορεί να αναγνωρίζει τις αντικειμενικές δυσκολίες και τις ισορροπίες της σημερινής πραγματικότητας, αλλά δεν ξεχνάει.

-Μετά τις συναυλίες για την άμυνα, που σχολιάστηκαν μάλλον κακόβουλα από κάποιους στον ελλαδικό χώρο, ήρθε η παρουσία σας στο Προεδρικό την περίοδο του δημοψηφίσματος για το Σχέδιο Ανάν που σχολιάσθηκε από τα κυπριακά ΜΜΕ ποικιλοτρόπως. Κάποιοι υποστήριξαν ότι θα ήταν προτιμότερο να περιορισθείτε στην καθαρά καλλιτεχνική δουλειά σας. Τα δικά σας σχόλια;

Ασφαλώς και ο καθένας μπορεί να κάνει όποιο σχόλιο θέλει σε πολιτικό επίπεδο και γενικά υπάρχει και η άποψη ότι οι καλλιτέχνες καλό είναι να ασχολούνται μόνο με το καλλιτεχνικό τους έργο. Από την άλλη μεριά, όμως, υπάρχει πολύς κόσμος και ευτυχώς αρκετοί καλλιτέχνες για τους οποίους η καλλιτεχνική έκφραση δεν υπάρχει, δεν υφίσταται, με κλειστά τα αφτιά, τα μάτια και την ψυχή στα κοινωνικά και στα πολιτικά προβλήματα του κόσμου. Πολύ περισσότερο της πατρίδας τους. Όσον αφορά σε πολύ λίγα κακόβουλα σχόλια, αφού το γνωρίζετε, γνωρίζετε και πόσο κατηγορηματικός ήμουνα στις απαντήσεις μου. Επίσης να σας θυμίσω ότι υπήρχε και μια κατηγορία σχολίων όπως αναφέρετε και εσείς που με πολύ ενδιαφέρον και αγάπη μου λένε ότι η μεγάλη μου ενασχόληση με τα θέματα του Κυπριακού μπορεί να δημιουργήσει και αντιπάθειες και μπορεί να με βλάψει ή να με έβλαψε καλλιτεχνικά. Υπάρχει όμως και μια μεγάλη μερίδα κόσμου και αυτό εγώ το εισπράττω που δεν φωνάζει, δεν κάνει δηλώσεις, είναι απλοί καθημερινοί άνθρωποι, με τους οποίους επικοινωνώ, που έχουν εκφράσει την αγάπη τους και τον σεβασμό τους για αυτό που κάνω και μου ζητούν να μη σταματήσω να το κάνω. Και τέλος υπάρχω εγώ ο ίδιος, που για καμιά σκοπιμότητα, για κανένα συμφέρον και κάτω από καμία καθοδήγηση δεν θα μπορούσα να σταματήσω να κάνω αυτό που λέει η ψυχή μου, η συνείδησή μου και η πολιτική μου κρίση. Για να ξεκαθαρίζουμε και με αυτή την ιστορία, για μένα το Κυπριακό, είναι θέμα εισβολής και κατοχής. Όπως έλεγα και στην προηγούμενη ερώτησή σας, υπάρχουν άνθρωποι που έχουν δώσει τη ζωή τους για αυτή την ιστορία και εγώ ηθικά σε αυτούς και μόνο σε αυτούς δίνω λόγο. Και σαν Έλληνας αισθάνομαι ακόμα οδύνη και ντροπή για τις αδικίες που έχει υποστεί ο κυπριακός λαός, ακόμα και από την Ελλάδα, ιδιαίτερα την εποχή της δικτατορίας. Τότε ήμουν, καταλαβαίνετε, ένα νέο παιδί και γι αυτό το συναίσθημα αυτό δεν θα φύγει ποτέ από την ψυχή μου. Ό,τι κι αν κάνω για την Κύπρο, πάντα θα υπολείπεται αυτό που πραγματικά αξίζει αυτός ο τόπος.

Είμαι «κολλημένος» σε ανθρώπους και ιδεολογία

-Τον περασμένο Φεβρουάριο ο ραδιοσταθμός «Δίφωνο 96.6» διαφήμιζε το διήμερο αφιέρωμά του σε εσάς, προτάσσοντας τα λόγια σας: «Η διαρκής παρουσία μου κάποιους ενόχλησε κι ενοχλεί». Τι ακριβώς και ποιους εννοούσατε (επειδή δεν το ακούσαμε);

Δεν εννοούσα κάτι ιδιαίτερο. Εννοούσα αυτό που είναι νομοτέλεια, κυρίως στις μέρες μας. ’νθρωποι και μουσικές που προβάλλονται κυρίως από την τηλεόραση και έχουν ημερομηνία έναρξης και λήξης και μάλιστα σύντομης είναι φυσικό να ενοχλούνται από αυτούς που έχουν διάρκεια και παραμένουν εκτός της ζώνης επιλογής της τρέχουσας ιδεολογίας. Από τη φύση μου είμαι αισιόδοξος άνθρωπος και ασφαλής και δεν εννοώ κάποιον συγκεκριμένα. Εννοώ απλά όλους αυτούς τους ανθρώπους που παρακολουθείτε και εσείς από την τηλεόραση και είναι της αναλώσιμης καθημερινότητας.

-Έχετε ταξιδέψει επανειλημμένα, δίνοντας συναυλίες εκτός Ελλάδος, οπότε μπορούμε να υποθέσουμε ότι έχετε μέτρο σύγκρισης, για να μας πείτε αν ήταν φέτος διαφορετικό το κλίμα στις ευρωπαϊκές σας εμφανίσεις, όσον αφορά την ψυχολογία του ακροατηρίου σας. Νιώσατε κάτι διαφορετικό στην ατμόσφαιρα;

Χαίρομαι που με ρωτάτε. Δίνω συναυλίες στην Ευρώπη πάρα πολλά χρόνια και έχουμε κτίσει με το κοινό μια αμοιβαία κατάσταση εμπιστοσύνης το ξενόγλωσσο κοινό και θέλω να σας δηλώσω με κάθε ειλικρίνεια ότι ο κόσμος δεν είναι διαφορετικός. Αλλά, αν ήθελα να προσθέσω κάτι, θα έλεγα ότι ήταν καλύτερος από κάθε άλλη φορά. Και πολυπληθέστατος. Χωρίς υπερβολή, ήταν ίσως η καλύτερη περιοδεία των τελευταίων χρόνων. Πιστεύω ότι όλη αυτή η διαφημιστική καμπάνια που έγινε από τα ΜΜΕ λειτουργεί αντίστροφα στο κοινό, ιδιαίτερα στους νοήμονες ανθρώπους. Υπήρχε ένα κλίμα συμπαράστασης παντού: Στη Φινλανδία, στη Σουηδία, στο Βέλγιο, στην Ολλανδία. Ξέρετε, αυτή η αντίληψη, ότι μια χώρα είναι περήφανη ή ντρέπεται για το χρέος, δεν έχει καθόλου υπόσταση. Αυτές τις αντιλήψεις τις δημιουργούν συμφέροντα τραπεζικά ή οικονομικά ή μερίδα του Τύπου. Δεν εκφράζουν τον κόσμο, τους λαούς. Θυμάμαι στις ειδήσεις της Βιέννης, που είχε ρεπορτάζ από τις συναυλίες, το σχόλιο ήταν: «Να και μια Ελλάδα φωτεινή που δεν θέλουν να μας δείχνουν».

-Η Ελλάδα και οι Έλληνες χλευάστηκαν ποικιλοτρόπως από αρκετά ΜΜΕ σε Ευρώπη και Αμερική, με αφορμή την απαξίωση της φερεγγυότητας του ελληνικού Δημοσίου. Κάποιοι δικοί μας απόδημοι μετέφεραν σε μας πως μετά από τίτλους των εφημερίδων, όπως «Έλληνες κλέφτες», ένιωθαν ντροπή να δηλώνουν την καταγωγή τους. Εισπράξατε κάτι σχετικό;

Συμφωνώ με αυτούς που θυμώνουν για αυτή την αντιμετώπιση, αλλά σας ξαναλέω ότι αυτό είναι κατευθυνόμενο. Εγώ πουθενά δεν εισέπραξα κάτι τέτοιο.

-Πώς σχολιάζετε τις καταστάσεις στον ελλαδικό χώρο;

Περνάμε στην Ελλάδα την πιο δύσκολη μεταπολιτευτικά εποχή, με οικονομικά και κοινωνικά αδιέξοδα, με αντιλαϊκά μέτρα, με ύφεση. Ελπίζω και εύχομαι να ανακάμψουμε. Να αρχίσει ξανά έστω και μια υποτυπώδης ανάπτυξη, ειδικά για τα μικρομεσαία στρώματα και να μπορέσει ο απλός κόσμος και ιδιαίτερα οι συνταξιούχοι να πάρουν πίσω ό,τι στερήθηκαν. Και να υπάρξει όραμα, ελπίδα και διέξοδος για τους νέους. Ελπίζω η κυβέρνηση να ακολουθήσει αυτές τις δεσμεύσεις, αλλιώς τα πράγματα θα εξελιχθούν τραγικά.

-Τι επιδράσεις θα υπάρχουν στα πολιτιστικά πράγματα;

Έτσι και αλλιώς τα πολιτιστικά αντανακλούν την αμηχανία και την αγωνία που βιώνουμε. Όταν υπάρχει τόσο μεγάλη κρίση, σαφώς είναι πολυτέλεια να μιλάμε για επενδύσεις πολιτιστικές. Από την άλλη μεριά, ο πολιτισμός και η τέχνη είναι μια άυλη υπόθεση. Αυτή η αντίδραση και η αγωνία γεννάει έκφραση. Εγώ στον χώρο της μουσικής συναντώ πολλούς αξιόλογους νέους ανθρώπους και νομίζω ότι σύντομα αυτή η κατά μόνας έκφραση θα πάρει μια πιο συλλογική μορφή, θα γίνει κίνημα. Έτσι γινόταν πάντα στις δύσκολες κοινωνικές συνθήκες.

-Κάποιοι λένε ότι ο κρατικοδίαιτος πολιτισμός είναι αναχρονισμός και καταλήγει τελικά σε βάρος των φτωχότερων στρωμάτων του πληθυσμού που στερούνται κοινωνικών υποδομών και ευκαιριών εργασίας, μέσα από την ανάπτυξη που θα προσέφεραν τα κεφάλαια που ξοδεύονται σε συναυλίες των 100.000 ευρώ από δήμους και Υπουργείο Πολιτισμού. Εσείς τι λέτε;

Συμφωνώ απόλυτα. Εγώ έτσι και αλλιώς, όπως γνωρίζετε, για λόγους αρχής, δεν πιστεύω καθόλου στη χορηγία μεμονωμένων καλλιτεχνών. Η κρατική χορηγία έχει αξία, όταν υπάρχει ένα θεσμικό πλαίσιο και βασίζεται σε σωστό σχεδιασμό, έχει στόχο και διάρκεια. Συνεπώς, η μεγάλη επένδυση πρέπει να γίνει στην παιδεία πάνω από όλα και στους νέους.

-Για να τοποθετήσουμε ως ερώτηση τον τίτλο του τελευταίου σας δίσκου: «Γιατί υπάρχουνε οι φίλοι;».

Ρωτάτε έναν άνθρωπο που πιστεύει βαθιά στη φιλία και στην αλληλεγγύη. Οι φίλοι είναι το παν. Είναι η παρηγοριά, η ελπίδα, η χαρά, η δημιουργία. Είναι αυτό το συναίσθημα της ασφάλειας και της διάρκειας που κάνει τον πόνο μισό και τη χαρά διπλή.

-Έχετε φίλους καρδιακούς, με σταθερή σχέση μαζί τους;

Ασφαλώς. Είμαι και ένας άνθρωπος που είναι από επτά χρονών στον δρόμο. Μεγάλωσα με τη μητέρα μου και τον αδελφό μου και οι πρώτοι δάσκαλοί μου ήταν δάσκαλοι και πατεράδες μου. Ο Λευτέρης Παπαδόπουλος είναι μια σχέση αιώνια.

Γιατί υπάρχουνε οι φίλοι

-Έχετε προδοθεί;

Από φίλους όχι. από ανθρώπους ή ιδέες ναι. Σπάνια ευτυχώς.

-Έχετε προδώσει;

Ποτέ. Για πολλούς αυτό είναι και το ελάττωμά μου, ότι είμαι «κολλημένος» σε ανθρώπους και ιδεολογία.

-Διάβασα στην ιστοσελίδα σας πως «τα πιο ενδιαφέροντα πράγματα έρχονται από το μέλλον». Τι θα ήταν πραγματικά ενδιαφέρον για εσάς να συμβεί ως προσδοκία;

Όλη μου η ελπίδα είναι στους νέους. Θέλω να προλάβω να ζήσω μια νέα γενιά καλλιτεχνών και μουσικών όπως αυτήν που με άφησε άφωνο παιδί στη δεκαετία του 60. Τη γενιά του Χατζιδάκι, του Θεοδωράκη, του Ελύτη, του Ρίτσου, του Σεφέρη, του Γκάτσου, του Τσαρούχη. Τη γενιά αυτή που με έκανε περήφανο Έλληνα, με έκανε να μην πατάω στη γη, μου έδωσε φτερά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα τεράστιο ευχαριστώ!

Η σκέψη και ο λόγος του μαζί με την μεγάλη ανθρωπιά και αξιοπρέπεια που διακρίνει τον Γιώργο Νταλάρα είναι πεντακάθαρο νερό.

Share this post


Link to post
Share on other sites
"ΠΛΑΚΩΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ΣΤΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΤΟΥ ΝΤΑΛΑΡΑ" :blink: :lol:

Εχεις ιδεα τι θα πει Χιωτες; :razz::razz: Οι Σκωτσεζοι μπροστα τους ειναι...απλως οδοντοκρεμες! :razz::razz:

Ελινα,ευχαριστουμε για την μεταφορα της συνεντευξης! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
"ΠΛΑΚΩΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ΣΤΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΤΟΥ ΝΤΑΛΑΡΑ"  :blink: :lol:

Εχεις ιδεα τι θα πει Χιωτες; :razz::razz: Οι Σκωτσεζοι μπροστα τους ειναι...απλως οδοντοκρεμες! :razz::razz:

Ελινα,ευχαριστουμε για την μεταφορα της συνεντευξης! :D

Πάντως ευτυχώς που πλακώθηκαν και δεν κυκλοφορούσαν σουβλάκια μέσα στο στάδιο!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σωστα!εφτανε το ποπ-κορν! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ότι ζήτησαν λεφτά απο τους πωλητές δεν ήταν σωστό. Αλλά το ότι τους έδιωξαν ηταν πολύ σωστό! Αν δεν έχεις άδεια δεν δικαιούσαι να πουλάς! Ειδικά χωρίς απόδειξη. Γεμίσαμε μπαταχτσήδες.... Σπίτια σας ρε!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τη Δευτέρα το βράδυ (ξημερώματα προς Τρίτη) στις 01.00 στη ΝΕΤ στην εκπομπή "Μουσικά πορτρέτα" θα μεταδοθεί σε επανάληψη η εκπομπή-αφιέρωμα στο Μιχάλη Χριστοδουλίδη στην οποία μιλά και ο Γιώργος Νταλάρας.

Απόψε δεν είναι αυτο;;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τη Δευτέρα το βράδυ (ξημερώματα προς Τρίτη) στις 01.00 στη ΝΕΤ στην εκπομπή "Μουσικά πορτρέτα" θα μεταδοθεί σε επανάληψη η εκπομπή-αφιέρωμα στο Μιχάλη Χριστοδουλίδη στην οποία μιλά και ο Γιώργος Νταλάρας.

Σύμφωνα με το πρόγραμμα της ΝΕΤ η εκπομπή θα μεταδοθεί τα ξημερώματα της Παρασκευής 13 Αυγούστου προς Σάββατο 14 Αυγούστου (00:45).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο φύλλο της Real News που κυκλοφορεί σήμερα, φωτογραφία του ζεύγους Νταλάρα με τον Σταμάτη Κραουνάκη από την παράσταση της Γεωργιάννας στο θέατρο Βράχων.

Υ.Γ:Έχω πρόβλημα με το scanner αυτή τη στιγμή, μόλις αποκατασταθεί θα την καταχωρήσω,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να στο φτιάξει ο Θοδωρής.Έχεις τον τεχνικό στο τσεπάκι σου και σκας για μικροπράγματα;

Εγώ τι να πω που έχω τον αδελφό μου και μου βγάζει το λάδι ο απατεώνας.Όλο λεφτά μου ζητάει...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αντώνη είναι πέρα απο τις δυνάμεις μου το πρόβλημα αυτό!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδώ σε θέλω! Να διορθώνεις και προβλήματα που είναι πάνω από τις δυνάμεις σου. :razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνέντευξη του Γ. Νταλάρα φιλοξενείται στο περιοδικό Τηλέραμα της Κύπρου.

Το σκανάρισμα στην επάνοδο... :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αναμένουμε ,άμα τη επανόδω σου, Πέτρο! :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

’σε το σκαννάρισμα και ΦΕΡΕ 2-3!!!

Καιρός ήταν να σου απευθύνω κι εγώ μια φορά αυτήν την τόσο όμορφη προσφώνηση :razz::razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης, ολοσέλιδη συνέντευξη στην (διαστάσεις Καθημερινής) εφημερίδα Φιλελεύθερος... :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Επίσης, ολοσέλιδη συνέντευξη στην (διαστάσεις Καθημερινής) εφημερίδα Φιλελεύθερος... :lol: :lol:

Σημερινό φύλλο της εφημερίδας,Πέτρο;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σημερινό φύλλο της εφημερίδας,Πέτρο;

Πέτρο, αυτό ήταν ευγενικά 2 φορές ΦΕΡΕ!!! :rolleyes::razz:

:lol: :lol: :lol: :lol:

Μπορώ να πω πως σωστά με ''διάβασε'' ο Θάνος. :mad:

Κι αυτό γιατί τα πρακτορεία ξένου τύπου -λόγω διακοπών -είναι κλειστά στη Θεσσαλονίκη εκτός από ένα που δεν είχε τίποτα. :( Δεν ανανεώθηκε ακόμα και η ''αναζήτηση'' στον Φιλελεύθερο. Όλα καθόλου ρολόι...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...