Vivian

Dalaras Quiz

1,415 posts in this topic

Μία ακόμα αποσαφήνιση. Το τραγούδι αυτό, μετά τις ζωντανές εμφανίσεις του 80, το είπε για πρώτη φορά πάλι το 2009; Ενδιάμεσα δεν το ξαναείπε;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το πέραμα;

Νάτος ο γάτος!!! :razz::rolleyes::D

Αυτό είναι...Το έλεγε και στις παραστάσεις του "Σείριου" που βγήκαν στο "Ελληνικό πρόσωπο του Γιώργου Νταλάρα".

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΟΚ. Δεν παίρνω και όρκο, άλλα βασίζομαι σε ντοκουμέντα που έχουμε.

Δύο τραγούδια! Η πρώτη εκτέλεση τους δεν είναι του Γ.Νταλάρα. Τα τραγουδούσε σε κάποιο από τα ζωντανά προγράμματά του στις αρχές του '80. Έμειναν αδισκογράφητα μέχρι πριν κάποια χρόνια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποιό τραγούδι κ ποιού τραγουδιστή έχει πει σε 2η εκτέλεση ο Νταλάρας κ επίσης, ποιό τραγούδι του Νταλάρα έχει πει αυτός ο τραγουδιστής σε 2η εκτέλεση;;; Οεο;;;;;

:razz::rolleyes::D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Νταλάρας το "Γυρίζω τις πλάτες μου" και τον "Μπαλαμό" του Τσακνή και ο Τσακνής το "Ανεμολόγιο" του Νταλάρα. Ευκολάκι! :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ο Νταλάρας το "Γυρίζω τις πλάτες μου" και τον "Μπαλαμό" του Τσακνή και ο Τσακνής το "Ανεμολόγιο" του Νταλάρα. Ευκολάκι! :razz:

Ναι αλλά το "Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον" το είχαν πει οι Κατσιμιχαίοι και τον "Μπαλαμό" ο Γιώργος Κατσάρης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δύο τραγούδια! Η πρώτη εκτέλεση τους δεν είναι του Γ.Νταλάρα. Τα τραγουδούσε σε κάποιο από τα ζωντανά προγράμματά του στις αρχές του '80. Έμειναν αδισκογράφητα μέχρι πριν κάποια χρόνια.

Αυτά είναι το "Έπεφτε βαθιά σιωπή" και το "Αυτά τα χέρια" ή παίζουν και το "Ζεϊμπέκικο" του Σαββόπουλου και οι "Φάμπρικες της Γερμανίας";

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μέσα είσαι! Στο μυαλό μου είχα το "Ζεϊμπέκικο" του Σαββόπουλου και το "Αντιλαλούν οι φυλακές" του Μάρκου, όπου τα έλεγε στο πρόγραμμα "Οι κυβερνήσεις πέφτουνε μα το τραγούδι μένει" το '82.

Πάντως έχεις δίκιο και για τα άλλα!!! Ολόσωστα!!! :razz::rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ο Νταλάρας το "Γυρίζω τις πλάτες μου" και τον "Μπαλαμό" του Τσακνή και ο Τσακνής το "Ανεμολόγιο" του Νταλάρα. Ευκολάκι!  :razz:

Ναι αλλά το "Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον" το είχαν πει οι Κατσιμιχαίοι και τον "Μπαλαμό" ο Γιώργος Κατσάρης.

Kαι μ'αυτό τί γίνεται;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω μία ακόμα ιδέα... αλλά δεν μου πολυκολλάει!

Ο Νταλάρας έχει πει μόνος του το "Τι 'ναι αυτό που μας ενώνει" και ο Στόκας έχει πει μόνος του το "Μια βραδιά στο Λεβερκούζεν".

Πάντως νομίζω οτι ο Πέτρος όταν λέει "2η εκτέλεση" δεν εννοεί ντε και καλά οτι δεν υπάρχει άλλη επανεκτέλεση ανάμεσα στην 1η και στου Νταλάρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Πέτρος συνεχίζει να μας βασανίζει!!! :razz: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως είναι πολύ "φλου" η ερώτηση...

Κάλλιστα μπορείς να απαντήσεις ένα σωρό τραγούδια του Καζαντζίδη που ξαναείπε ο Νταλάρας και να βάλεις τον "Τραγουδιστή" που είπε σε β'εκτέλεση ο Καζαντζίδης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ποιό τραγούδι κ ποιού τραγουδιστή έχει πει σε 2η εκτέλεση ο Νταλάρας κ επίσης, ποιό τραγούδι του Νταλάρα έχει πει αυτός ο τραγουδιστής σε 2η εκτέλεση;;; Οεο;;;;;

:razz:  :rolleyes:  :D

Θα μπορούσε να είναι η "Φαντασία" (Πάριος-"Μελαγχολικό φθινόπωρο του '83") και το "Καναρίνι" ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι αυτό θα μπορούσε να είναι...Αν και φαντάζομαι πως ο Πέτρος εννοεί κάτι δισκογραφημένο...

Κι ο άλλος ο "αχ ο μπαγλαμάς" έβαλε την ερώτηση κι εξαφανίστηκε...

Με τόσα τραγούδια που γράψαμε δεν απαντήσαμε στην ερώτηση του Πετράκη...Κασέτα της "RAKS Πετράκης ΑΕ" γεμίσαμε... :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν πρέπει να είναι δισκογραφημένο, τότε, παραμένοντας στον Πάριο, θα έβαζα το "Να' μουνα θεός για λίγο" (Alma, corazon y vida), χρεώνοντας βέβαια στον Πάριο την 1η εκτέλεση ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ και όχι γενικά την 1η εκτέλεση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι τραγούδι που έχει πει ο Νταλάρας 1η εκτέλεση κ ο τραγουδιστής που αναφέρω το έχει δισκογραφήσει - σε live εκτέλεση.

Και αντίστροφα, ο τραγουδιστής αυτός έχει πει το δικό του (1η εκτέλεση) κ το Νταλάρας το έχει δισκογραφήσει - σε live εκτέλεση επίσης.

Δεν είναι ούτε ξένα τραγούδια, ούτε παρεμφερείς οι στίχοι. Είναι ακριβώς τα ίδια τραγούδια.

Να το πάρει το ποτάμι;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν δεις εδώ

http://www.dalaras.com/forum/index.php?s=7...=12&t=4086&st=0

υπάρχουν ένα σωρό τραγούδια που τραγούδησε πρώτος ο Νταλάρας και μετά τα είπαν ζωντανά κι άλλοι....Αντίστοιχα κι ο Νταλάρας είπε τραγούδια κάποιων απ'αυτούς ζωντανά σε β'εκτέλεση....’ρα δεν είναι μόνο ένα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξενυχτήσατε τελικά! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θανάση καλά έκανες και παρέθεσες την λίστα, απλά δεν είναι όλα τα τραγούδια "αφμίδρομα" - εννοώ οτι δεν έχει τραγουδήσει κ ο Νταλάρας με την σειρά του τραγούδια των προαναφερθέντων τραγουδιστών.

Σωστά όσα αναφέρατε πιο πάνω (και ανταποκρίνονται στην λίστα) αλλά ξεχάσατε το "Είναι αρρώστια τα τραγούδια" του Γ. Πάριου (επανεκτέλεση απο Νταλάρα) κ στο "Ξημερώνει" (επανεκτέλεση Πάριου).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέτρο καλημέρα !

Το "Είναι αρρώστεια τα τραγούδια" το έχει πει σε πρώτη εκτέλεση η Μαρία Δημητριάδη στο δίσκο "Δελτίο καιρού", οπότε δε θεωρείται του Πάριου πρώτη εκτέλεση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πέτρο καλημέρα !

Το "Είναι αρρώστεια τα τραγούδια" το έχει πει σε πρώτη εκτέλεση η Μαρία Δημητριάδη στο δίσκο "Δελτίο καιρού", οπότε δε θεωρείται του Πάριου πρώτη εκτέλεση.

Καλημέρα Σιδερή!

Κατάλαβα... πατάτα έκανα.... :rolleyes:

ΌΧΙ τίποτα άλλο, θα με βαράει "ο άλλος" καμιά βδομάδα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πέτρο καλημέρα !

Το "Είναι αρρώστεια τα τραγούδια" το έχει πει σε πρώτη εκτέλεση η Μαρία Δημητριάδη στο δίσκο "Δελτίο καιρού", οπότε δε θεωρείται του Πάριου πρώτη εκτέλεση.

Καλημέρα Σιδερή!

Κατάλαβα... πατάτα έκανα.... :rolleyes:

ΌΧΙ τίποτα άλλο, θα με βαράει "ο άλλος" καμιά βδομάδα.....

Κι αν σου πω ότι το σκέφτηκα ότι μπορεί να εννοούσες αυτό αλλά λέω "άσε, μάλλον άλλο θα εννοεί"... :rolleyes:

Δεν πειράζει ρε Πετράκη, όλοι κάνουμε λάθη και τί έγινε; Ο αναμάρτητος πρώτος την πέτρα βαλέτω.... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...