Vivian

Dalaras Quiz

1,415 posts in this topic

Ακριβώς αυτά κουμπάρε!

Θέλω να κάνω ιδιαίτερη αναφορά στον δίσκο"Θέλω να τα πω" όπου ο ίδιος θεωρεί σαν ένα απο τα σημαντικότερα άλμπουμ που έχει παίξει,καθώς είχε μεγάλη φιλία με τον ’κη Πάνου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πόσοι και ποιοι προσωπικοί δίσκοι του Νταλάρα (όχι συλλογές και ζωντανές ηχογραφήσεις) έχουν τίτλο, τον οποίο ΔΕΝ εχουν δανειστέι απο τραγούδι του δίσκου;;

Για παράδεγμα ο δίσκος "Γιώργος Νταλάρας" δεν έχει μέσα τραγούδι με τίτλο "Γιώργος Νταλάρας".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα πρώτα που σκέφτομαι είναι live: «Τα τραγούδια μου», «Αττικόν», «Από καρδιάς», «αφιέρωμα στον Μάρκο Βαμβακάρι», «αφιέρωμα στον Βασίλη Τσιτσάνη», «τραγούδια με ουσίες»...

Από τα παλιά: «Ο Γιώργος Νταλάρας τραγουδα Καλδάρα», «Τα τραγούδια μας»...

Θα βρω κι άλλα σε λιγο αλλά μάλλον μέχρι να τα γράψω θα με προλάβουν οι ειδικοι :naughty:;):naughty:

Share this post


Link to post
Share on other sites

εκτός από τα "Τραγουδά Απόστολο Καλδάρα" και "Τα τραγούδια μας", πρέπει να είναι οι δίσκοι:

"Μικρά Ασία", "Βυζαντινός εσπερινός", "Ηλιοσκόπιο", "18 λιανοτράγουδα", "50 χρόνια ρεμπέτικο", "Καλημέρα κυρία Λύδια", "Latin", "Ες γην εναλίαν Κύπρον", "Καλώς τους", "Φωνή πατρίδας"...

Αυτά νομίζω... Απ' ότι κατάλαβα εννοείς να μην έχουν στίχους τραγουδιών, και όχι μόνο τίτλους, έτσι;

Share this post


Link to post
Share on other sites

«Το ελληνικό πρόσωπο» είναι live

μπορει και το "Με το'να πόδι" (τίτλος που δεν είναι όνομα τραγουδιου)

Share this post


Link to post
Share on other sites

’ρα λαμβάνουμε υπ'όψη και το "Οι μάηδες οι ήλιοι μου" που περιέχεται σαν ρεφραίν στο τραγούδι "Σκορπίσανε οι φίλοι μου".

’λλο.

Αν μπορεί να συμπεριληφθεί και τα "18 λιανοτράγουδα της πικρής πατρίδας" του Θεοδωράκη.(έχει συμμετοχή μικρή όμως η Βίσση)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποιό τραγούδι άλλου τραγουδιστή δισκογραφημένο,χρεώθηκε στον Γιώργο Νταλάρα ουσιαστικά σαν Πρώτη Εκτέλεση.Μάλιστα ο ίδιος το έχει ηχογραφήσει Live δύο φορές.

Δεν δίνω άλλα στοιχεία γιατι εύκολα θα το βρείτε!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μη μου θυμώνεις μάτια μου B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αποστόλη δεν είναι αυτό.Το τραγούδι που ζητώ να βρείτε "χρεώνεται" στον θείο για άλλο λόγο εκτός απο την ερμηνία του.

Έλα ρε,αφού είσαι γάτος...

Share this post


Link to post
Share on other sites

To "Με τελείωσες" νομίζω οτι είναι επανεκτέλεση και το έχει δισκογραφήσει 2 φορές.

Αλλά δεν καταλαβαίνω αυτό που λες:

"χρεώνεται" στον θείο για άλλο λόγο εκτός απο την ερμηνία του.

Share this post


Link to post
Share on other sites

'Εχει ηχογραφήσει ο Νταλάρας 2 φορές live το "Hρθα κι αποψε στα σκαλοπατια σου";;;;;; :blink:

Μάριε, θα με τρελάνεις!!! B)B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μάριε, θα με τρελάνεις!!! B)B)

:lol: :lol: :lol: :lol: ;):razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ποιό τραγούδι άλλου τραγουδιστή δισκογραφημένο,χρεώθηκε στον Γιώργο Νταλάρα ουσιαστικά σαν Πρώτη Εκτέλεση.Μάλιστα ο ίδιος το έχει ηχογραφήσει Live δύο φορές.

Δεν δίνω άλλα στοιχεία γιατι εύκολα θα το βρείτε!

"Η μπαλάντα των αισθήσεων και των παραισθήσεων" μήπως;;; B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακόμα δεν το έχετε βρει!

Που είναι οι αετοί μέσα σας μωρέ;

Ξαναλέω ότι υπάρχει ειδικός λόγος που ο Νταλάρας έχει ουσιαστικά το προνόμιο της πρώτης εκτέλεσης,χρόνια μετά απο αυτόν που το δισκογράφησε πρώτος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το "Σαββατόβραδο στην Καισαριανή" με την λογοκριμένη στροφή; :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Η μικρή πατρίδα'';

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο ρε Αποστόλη μάγκα!

"Γνώριζες τα βήματα

ξέκρινα τους ήχους,

και μπογιές τοιμάζαμε

με σβηστή φωνή,

τις βραδυές συνθήματα

γράφαμε στους τοίχους

πέφταμε και κράζαμε

κάτω οι Γερμανοί."

"ΣΑΒΒΑΤΟΒΡΑΔΟ ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ"(Σταύρος Ξαρχάκος-Λευτέρης Παπαδόπουλος)

Γιά την ιστορία ο Γιώργος Νταλάρας το τραγούδησε στον δίσκο "Συναυλία" και χρόνια αργότερα στον δίσκο "Θα πιώ απόψε το φεγγάρι".

Η λογοκρισία της χούντας αφαίρεσε αυτό το ολόκληρο κομμάτι των στίχων του Λευτέρη Παπαδόπουλου,που θεωρώ ότι είναι ο ποιητής με τους περισσότερους λογοκριμένους-κομμένους στίχους στην ιστορία του Ελληνικού τραγουδιού.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γνωστή η αγάπη του Αποστόλη για το τραγούδι. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aπορω πως δεν το βρηκε αμεσως! :rolleyes:

Απορω!! :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

File Xelidoni "peftame fonazontas kato oi Germanoi".......parepiptontos (an kai den mou aresei na kompazo) eimai o monos pou exei anevasei afti tin ektelesi sto YT apo tin synavlia sto PALLAS to 1988. Apla apo sevasmo ston Sir Bithi den egrapsa sta sxolia oti ousiastika einai i 1h ektelesi afti tou Ntalara, akrivos gia

ton logo pou les sto quiz! Omos elaxistoi ap'oti vlepo katalavan oti se afti tin ektelesi yparxei ki o 3os logokrimenos stixos.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε Γιάννη,έγραψα "Πέφταμε και κράζαμε,κάτω οι Γερμανοί",σύμφωνα με το βιβλίο του Λευτέρη Παπαδόπουλου όπως το είχα απομνημονεύσει απο παλιά(Τα τραγούδια μου-Εκδόσεις Κάκτος).Ο Νταλάρας βεβαίως λέει "Πέφταμε φωνάζοντας...",αλλά τελικά αυτό μένει.Σημασία έχει ότι το τραγούδι αυτό κατά τον Λευτέρη Παπαδόπουλο"Το καλύτερο απο όλα όσα έχω γράψει,είναι η Καισαριανή" πέρασε με την φωνή του Γιώργου Νταλάρα και αυτούσιο λαμβάνεται σαν πρώτη εκτέλεση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...