Vivian

Dalaras Quiz

1,415 posts in this topic

"ΗΛΙΟΒΑΣΙΛΕΜΑ ΣΩΣΤΟ"

πρώτα απο τους τρεις το είπε ο Μπιθικώτσης,ύστερα ο Καζαντζίδης και ύστερα ο Νταλάρας.

"ΜΠΑΞΕ ΤΣΙΦΛΙΚΙ"

Καζαντζίδης-Μπιθικώτσης-Νταλάρας με την Μαρινέλλα.Σε αυτό ο Νταλάρας κάνει δεύτερη φωνή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σωστά...

Κι άλλα δύο μείνανε...

Υ.Γ:Αντώνη σαν β'φωνή εννοούσα τον "Καημό" στην εκτέλεση με τον Μίκη Θεοδωράκη από το Ηρώδειο. Στο "Μπαξέ Τσιφλίκι" κάνει α'φωνή ο Νταλάρας και β' η Μαρινέλλα. Αν και σε κάποια σημεία νομίζω πως οι φωνές εναλλάσονται.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος, ειναι και το ΑΝΤΙΛΑΛΟΥΝΕ ΤΑ ΒΟΥΝΑ του Τσιτσανη (Καζαντζιδης-Μπιθικωτσης-Νταλαρας).....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σωστά.Είναι αυτό για το οποίο έγραψα πως κάνει β'φωνή ο Μπιθικώτσης, μαζί με την Πόλυ Πάνου και τον Τσιτσάνη.

’λλο ένα έμεινε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρέπει να είναι το "ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΞΥΠΝΗΣΕΣ ΠΡΩΪ" Του Τσιτσάνη.

Πρώτα ο Μπιθικώτσης,ύστερα ο Καζαντζίδης και ο Νταλάρας μαζί με τον Ανδρεάτο απο το αφιέρωμα στον Βασίλη Τσιτσάνη.Ο Νταλάρας λέει τη δεύτερη στροφή("Να με γελάς κουράστηκα,βαριά σε καταράστηκα...").

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Στο τραγουδι ΒΑΡΒΑΚΕΙΟ (50 ΧΡΟΝΙΑ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ) ο στιχος καπου λεει : "κλαψε τους μαγκες τους παλιους μες το Γιαχνι σοκκακι".

Που βρισκεται αυτο το Γιαχνι σοκκακι , γιατι ονομαστηκε ετσι και πως λεγεται σημερα?

2. Ποιο τραγουδι που συμπεριλαμβανεται σε ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ δισκο του Νταλαρα εχει ερμηνευσει σε α' εκτελεση γυναικα και μετα ο Νταλαρας?

3. Σε ποια γνωστη γυναικα τραγουδιστρια με την οποια ο Νταλαρας ποτέ δεν συνεργαστηκε στην σκηνη, της εχει κανει 2η φωνη σε 2 τραγουδια, πρωτα σε δισκο και μετα σε τηλεοπτικη εκπομπη και η τραγουδιστρια επισης 2 φορες 2η φωνη στον Νταλαρα σε τηλ.εκπομπη? Ποια ειναι αυτα τα τραγουδια?

4. Ποια γνωστη γυναικα τραγουδιστρια εχει κανει 2ες φωνες στον Νταλαρα σε ιστορικη συναυλια κι επισης εχουν τραγουδησει μαζι σε δισκο(οχι ζωντανη ηχογραφηση), και σε ποιον? αλλα ο Νταλαρας ποτε δεν της εχει κανει 2ες φωνες , ουτε στην εν λογω συναυλια , ουτε σε επισημες ηχογραφησεις?

5. Ποιος δισκος 33 στροφων ηχογραφηθηκε πρωτος στην ιστορια της ελληνικης δισκογραφιας?

6. Η 1η συνεργασια Νταλαρα-Βιταλη επι σκηνης ποτε εγινε? τι αξιοπεριεργο και αναπαντητο μεχρι σημερα ειχε?

7. Σε ποιο πολυ γνωστο τραγουδι στην ιστορικη συναυλια που λεω πιο πανω , 2 γυναικες κανουν 2η φωνη στον Νταλαρα ? Ποιες?

8. Τι διαφορα εχει η εκτελεση την 1η χρονια στο ΑΤΤΙΚΟΝ του τραγουδιου Η ΔΗΜΟΣΘΕΝΟΥΣ ΛΕΞΙΣ απο την 2η που ηχογραφηθηκε στον δισκο?

Διευκρινιζω για να μην μπερδευεστε , οτι λεγοντας "ιστορικη συναυλια" , εννοω μια πολυ σπουδαια απο καλλιτεχνικη αποψη συναυλια, δεν εννοω καποια που εγινε με αφορμη ενα ιστορικο γεγονος....

(Κοιτωντας τα πρωτα κουιζ, ειδα εναν Θεσσαλονικιο ζαχαροπλαστη να αθλοθετει γλυκα , τα οποια συνηθως κερδιζε ο ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ.....να αρχιζουμε να βαζουμε τιποτα τετοια επαθλα ξανα?)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ύστερα απο δύντομη έρευνα στο διαδίκτυο έμαθα πως το γιαχνί σοκάκι είναι ένα δρομάκι δίπλα στην Εκκλησία του Αγίου Σπυρίδωνα στον Πειραιά όπου ήταν παλιά στέκι και πέρασμα ναυτικών, λιμενεργατών και απλού κόσμου που έπινε και έτρωγε στα οινομαγειρία που υπήρχαν. Μάλιστα επειδή τα λειτουργούσαν μετανάστες απο την Μικρά Ασία η συνήθης σπεσιαλιτέ ήταν οι φοβερες "Πατάτες Γιαχνί", δηλαδή για όσους δεν γνωρίζουν πατάτες στην κατσαρόλα με κόκκινη σάλτσα ντομάτα. Αμα βάλεις φρέσκια ντομάτα χρειάζεται και λίγος πελτές για να πάρει χρωμα γιατί αλλιώς θα είναι λίγο ασπρουλιάρα η ντομάτα...

Απο το φαγητό αυτό και την μυρωδιά του (χρειάζεται και λίγο σκορδάκι ξέχασα να πω) πήρε το όνομά του το σοκάκι αυτό!! :)

Όλες οι υπόλοιπες ερωτήσεις (εκτός απο την 5.) είναι αδιάφορες λεπτομέρειες, δε μου ελκύουν το ενδιαφέρον και δεν ασχολούμαι (Σόρρυ Γιάννη)

Share this post


Link to post
Share on other sites

2.Το "Ιπτάμενο χαλί",το ερμήνευσε πρώτη η Μαρία Δημητριάδη,και μετά ο Γιώργος στον δίσκο"Η άσφαλτος που τρέχει".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θοδωρη σωστος οσον αφορα το Γιαχνι σοκκακι...κατα τα λοιπα , ας μην πω καλυτερα τιποτα, γιατι παλι εγω θα ειμαι ο κακος της ιστοριας......κατ'αυτη την λογικη και ολα τα υπολοιπα κουιζ κι εμενα αδιαφορα μου ησαν μιας και δεν κερδιζα λιρες αν εβρισκα τις απαντησεις, αλλα απο ευγενεια και σεβασμο στα μελη, συμμετειχα σε οσα ηξερα και δεν τα προσβαλλα ετσι χονδροειδεστατα.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αντωνη, αυτο δεν το ηξερα....εγω εννοουσα το "τι σημαινει αγαπη" που ειχε ηχογραφησει πρωτη η Αιμιλια Κουγιουμτζη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το "Ιπτάμενο χαλί" το είχε πει με άλλη μουσική η Δημητριάδη, του Χριστόφορου Κροκίδη και τίτλο "Να με θυμάσαι" στο δίσκο "Αύριο".

Πάντως είναι αρκετά τα τραγούδια που ηχογράφησαν πρώτα γυναίκες και μετά ο Νταλάρας. "Είπα να σβήσω τα παλιά" (Μοσχολιού-Μπέλλου), "Ένα τραγούδι απ'τ'Αλγέρι" (Ντούο Χάρμα-Μπέλλου) και πολλά ακόμα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θοδωρη σωστος οσον αφορα το Γιαχνι σοκκακι...κατα τα λοιπα , ας μην πω καλυτερα τιποτα, γιατι παλι εγω θα ειμαι ο κακος της ιστοριας......κατ'αυτη την λογικη και ολα τα υπολοιπα κουιζ κι εμενα αδιαφορα μου ησαν μιας και δεν κερδιζα λιρες αν εβρισκα τις απαντησεις, αλλα απο ευγενεια και σεβασμο στα μελη, συμμετειχα σε οσα ηξερα και δεν τα προσβαλλα ετσι χονδροειδεστατα.......

Μα δεν το είπα με κακία. Με είδες ποτέ να συμμετέχω σε κουίζ με παρόμοιες ερωτήσεις; Ψάχνω να βρω και να μάθω μόνο ότι μου κινεί το ενδιαφέρον. Το να πω οτι κάτι είναι για εμένα αδιάφορο και δεν συμμετέχω γιατί είναι κακό;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θαναση παρελειψα να διευκρινησω οτι λεγοντας ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΙ δισκοι , δεν αναφερομαι σε δισκους με επανεκτελεσεις παλιων τραγουδιων (ρεμπετικα, λατιν , ζωντανες ηχογραφησεις).....δικο μου το λαθος που πιθανον σας μπερδεψε, αλλα γραφοντας το ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΙ με κεφαλαια, πιστευα οτι θα ηταν πιο ξεκαθαρο τι εννοουσα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
5. Ποιος δισκος 33 στροφων  ηχογραφηθηκε πρωτος στην ιστορια της ελληνικης δισκογραφιας?

Έχω την εντύπωση πως είναι ο δίσκος με τον Βασίλη Τσιτσάνη και τη Μαρίκα Νίνου, που ηχογραφήθηκε ζωντανά στην αίθουσα "Παρνασσός" το 1954 για την εταιρεία Philips. Ένας δίσκος που έχει κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα με αρκετά διαφορετικά εξώφυλλα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θαναση τα αρχεια αναφερουν σαν πρωτο δισκο 33" τον ΕΠΙΤΑΦΙΟ που ηχογραφηθηκε το 1961 στα στουντιος της ΚΟΛΟΥΜΠΙΑ.....

Κι επειδη οι υπολοιπες ερωτησεις ησαν κυριως ενα τεστ παρατηρητικοτητας καθενος μας, σας δινω τις απαντησεις να μην σας ταλαιπωρω αλλο :

3. ΛΙΤΣΑ ΔΙΑΜΑΝΤΗ : Ο Νταλαρας της κανει 2η φωνη στο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΙ ΤΟ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙ και στην τηλεοραση στην βιογραφικη εκπομπη του 1984 στο ΓΙΑΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ κι η Διαμαντη στην ιδια εκπομπη κανει σιγοντα στα ΖΙΓΚΟΥΑΛΑ και ΤΟ ΠΕΛΑΓΟ ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΥ.....

4.ΓΑΛΑΝΗ, ΠΑΛΛΑΣ, ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΕΣ'ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΒΑΛΕ

.6 1978 ΔΙΑΓΩΝΙΟΣ . Η Βιταλη τραγουδουσε στην ζωντανη παρουσιαση στην μπουατ , αλλα για λογους οχι πληρως διευκρινισμενους ως σημερα, στον δισκο τραγουδησε η Λαβινα....

7. ΠΑΛΛΑΣ 1988 , τραγουδι ΣΤΟΥ ΘΩΜΑ , Β' φωνες ΓΑΛΑΝΗ-ΤΣΑΛΙΓΟΠΟΥΛΟΥ.

8. Την 1η χρονια δεν υπηρχε αυτο το τριο με τα κοριτσια που κανανε φωνητικα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερα σ ολους απο σημερα,ξανα στις επαλξεις κανονικα..

Εχω την εντυπωση Γιαννη οτι στην 5η ερωτηση οντως ο Θανος εχει δικιο..

Συγκεκριμενα την απαντηση στο ερωτημα αυτο ειχε απαντηθει μεσα απο

τη εκπομπη Chart Show με την Ν.Γερμανου οπου εκει συμμετειχε ο Πετρος Δραγουμανος-οπως και σε ολες τις υπολοιπες εκπομπες-

Παντως εμενα οι ερωτησεις του Γιαννη -οπως κι ολων σας καθε φορα ο αρεσουν γιατι ολο και κατι μαθαινω...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μαριε, ο Θανασης εχει μεγαλες γνωσεις , πιθανοτατα εχει δικιο....εγω απλα ειπα τι φραφουν τα αρχεια. Πιθανον ομως σωστο ειναι αυτο που λεει ο Θανασης....δεν το αμφισβητησα αυτο που λεει ο Θανασης , γιαυτο εγραψα "τα αρχεια αναφερουν...."..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο "Επιτάφιος" είχε ηχογραφηθεί μεν για τις 33 στροφές (αλλά και για 45άρια) αλλά ήταν σε 10ιντσο δίσκο 33 στροφών, δηλαδή πιο μικρό.

’λλωστε η εκτέλεση με τον Μπιθικώτση ηχογραφήθηκε τον Αύγουστο του 1960 και λίγο πιο πριν αυτή της Μούσχουρη. Ενώ ο δίσκος που αναφέρω το 1954.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε ποιο τραγούδι που τραγουδά άλλος καλλιτέχνης, που βρίσκεται σε δίσκο που συμμετέχει και ο Γιώργος Νταλάρας, αναφέρεται στους στίχους το όνομά του (Γιώργου Νταλάρα);

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα, ''Ζητω το ελληνικό τραγουδι'' Σαββόπουλος, αυτό το τραγούδι που λεει πολλά ονόματα μαζί από άλλους καλλιτέχνες. Το τραγουδάει ο ίδιος. Δεν θυμαμαι τον τιτλο ομως Θανο... :mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...