Vivian

Dalaras Quiz

1,415 posts in this topic

Και για να μην ρωτάμε μόνο για Τσιτσάνη :mad:

Ξεκινάμε την 1η ερώτηση η οποία για να είμαι ειλικρηνής θα ήθελα να την απαντήσει ο Θανάσης :mad:

1. Τον τίτλο του 1ου τραγουδιού που ηχογράφησε σε δίσκο ο "Γιώργος" πότε? που ? και ποιοι είναι οι συντελεστές του ? :mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό τώρα τι ήταν , δύσκολη ερώτηση ή μήπως δεν ήξερες ποιο είναι το πρωτο τραγούδι του και ήθελες να το μάθεις;

Λοιπόν το τραγούδι λέγεται "ΠΡΟΣΜΟΝΗ" είναι των Β.ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΔΗ-και Π.ΚΑΛΑΠΟΘΑΡΑΚΟΥ , ηχογραφήθηκε το 1967 στην εταιρεία "ΑΥΛΟΣ" της εταιρείας ΠΕΡΓΑΝΤΗ,και σ'ένα δωμάτιο σε μια πάροδο της οδού ΣΚΟΥΦΑ που είχε μετατραπεί σε studio ,λογοκρίθηκε από τη χούντα για τους στίχους του, αποσύρθηκε από την κυκλοφορία, η εταιρεία έκλεισε , ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ πήγε στη ΜΙΝΟS και ηχογράφησε τα "ΔΥΟ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΛΑΣΤΡΑ" και "ΡΙΞΕ ΜΕΣ ΣΤΙΣ ΦΛΟΓΕΣ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ" κλπ κλπ κλπ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και για να μην ρωτάμε μόνο για Τσιτσάνη  :D

Ξεκινάμε την 1η ερώτηση η οποία για να είμαι ειλικρηνής θα ήθελα να την απαντήσει ο Θανάσης  :)

1. Τον τίτλο του 1ου τραγουδιού που ηχογράφησε σε δίσκο ο "Γιώργος" πότε? που ? και ποιοι είναι οι συντελεστές του ?  :D

Από πότε έγινες εξεταστής του Θανάση,αφού εσύ είσαι εξεταζόμενη?????

Αλλα και να τον εξετάσεις απάντηση θα παίρνεις αμέσως.

-John

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θανάση, αφού απάντησες, θα κάνεις την επόμενη ερώτηση;

να δούμε λίγο τι ξέρουν οι μέλη........... (και όσοι δεν ξέρουν - οπώς κι εγώ - να μάθουμε κάτι :wacko: ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ προτείνω αυτό το Topic να συνεχιστεί όπως ξεκίνησε . Να βάζει δηλαδή η vivian ερωτήσεις εδώ.Τι λέτε; :wacko::wacko::wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν Θανάσης είναι αυτός κ Πολυμήχανος μάλιστα !!!! :wacko::wacko:

Λοιπόν, :wacko:

Ποια ήταν τα ονόματα των άλλων 2 μελών που συμμετείχαν στο συγκρότημα "Grazy Boys" εκτός φυσικά απο τον "Γιώργο" ?????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ καλή η ερώτηση vivian! :confused::D

Αν επειτρέπεται, εγώ έχω μια ερώτηση που δεν είναι ακριβώς quiz (μια και δεν ξέρω την απάντηση!) αλλά που θα ήθελα να μου πείτε τη ξέρετε γι' αυτό το θέμα. Παρακάλω.

Το θέμα είναι το εξής: μόλις τώρα στο ραδιόφωνο άκουσα μια πολύ συγκινητική ιστορία για τον Μπιθικώτση (την πέμπτη ο Οδυσσέας Ιωάννου φέρνει τα βινύλια του και είναι ακόμα καλύτερος από το συνηθισμένο.....) - Λοιπόν, ήταν κάποτε σε μια μεγάαααλη συναυλία του Θεοδωράκη, δεν άκουσα πότε ακριβώς - κανονικά δουλεύω και δεν έπρεπε να τ' άκουσω καθόλου........ Τέλος πάντων! Μια φορά κι έναν καιρό που χωρίς κανένα τσουνάμι είχαν συναυλία Θεοδωράκη, με τον Μπιθικώτση και τον Καζαντζίδη (με την Μαρινέλλα) και τον Χιώτη και ξέρω εγώ ποιους άλλους θεούς... ο Μπιθικώτσης μέσα σ' ένα τραγούδι, κυριολεκτικά ανάμεσα στροφή και ρεφρεν καθώς τραγουδούσε, έπαθε φοβερό τρακ - λέει «συγνώμη είμαι άρρωστος» και φεύγει από την σκηνή......... «μεγάλες στιγμές, αληθινές» όπως λέει ο Ιωάννου! (Εγώ τουλάχιστο το βρίσκω πολύ συγκινητικό και καθόλου γελοίο).

Εγώ τώρα αναρωτιέμαι αν υπάρχει παρόμοια ιστορία για τον Νταλάρα.

Δεν έχω ποτέ ακούσει τίποτα τέτοιο, γενικά δεν _φαίνεται_ να έχει μεγάλο πρόβλημα με το τρακ, αλλά είναι λίγο "ταμπού" το θέμα......

Εσείς που τις ξέρετε τις παλιές ιστορίες, τι λέτε;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ποια ήταν τα ονόματα των άλλων 2 μελών που συμμετείχαν στο συγκρότημα "Grazy Boys" εκτός φυσικά απο τον "Γιώργο" ?????

Ευχαριστώ για την ερώτηση .

Εγώ το ξέρω .Εσύ το ξέρεις;

Αν απαντήσεις κερνάω όλο το ζαχαροπλαστείο του ΑΚΡΙΤΙΔΗ.’ντε να σε δω τώρα... :D :lol: :confused::D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εγώ τώρα αναρωτιέμαι αν υπάρχει παρόμοια ιστορία για τον Νταλάρα.

Τέτοια ιστορία με τον Νταλάρα δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου.Μια συγκλονιστική στιγμή όμως ήταν το Νοέμβριο του 1990 στο ΠΑΛΛΑΣ στη συναυλία του Μ.ΤΟΚΑ για την Κύπρο, όταν ο Νταλάρας τραγουδώντας το ΔΕΝ ΚΛΑΙΩ σε ποίηση Γ.ΡΙΤΣΟΥ , προφανώς επηρεασμένος από τον πρόσφατο θάνατο του ποιητή , ξέσπασε σε κλάματα... Όσοι το έχουν δει πιστεύω ότι δεν θα το ξεχάσουν ποτέ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εγώ το ξέρω .Εσύ το ξέρεις;

Αν απαντήσεις κερνάω όλο το ζαχαροπλαστείο του ΑΚΡΙΤΙΔΗ.’ντε να σε δω τώρα... B) :lol: :razz::D

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :confused::D:D:D:D:D:D

Λές βρε Θανάση να έβαζα ερώτηση κ να μην ήξερα την απάντηση ?????

Πως θα σε έπιανα αν μου πεις το σωστό ???? :razz::razz::razz:

Αν θές πάντως την δίνω εγω την απάντηση αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι την ξέρεις μετά ;);):D:razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν σύμφωνα με το ΑΦΙΕΡΩΜΑ της ΕΡΤ (1984) εκείνη την εποχή με τα νεανικά συγκροτήματα, συνεργαζόταν με τον ΠΟΛΥΤΙΜΟ και τον ΠΟΥΛΙΚΑΚΟ.Αυτοί όμως ήταν και στους MGC .Με τους CRAZY BOYS είχαν πάρει κι ένα βραβείο στα πρωινά του REX.Αυτά.

Αν κάνω λάθος η προσφορά μου για το ζαχαροπλαστείο του ΑΚΡΙΤΙΔΗ ισχύει. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D:D:D:D:D

’ξιος !!!! Αξιος!!!!! Μπράβο βρε Θανάση !!!!!!

.....δεν γίνομαι τώρα τόσο σχολαστική όπως μερικοί, μερικοί για να πω ότι τα μίκρα τους ονόματα ήταν Δημήτρης Πολύτιμος & Δημήτρης Πουλικάκος :D:confused::D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι όμως μπορεί να κάνουμε λάθος και οι δύο γιατί τόσο στο βιβλίο από το ΜΟΥΣΙΚΟ ΚΟΥΤΙ , όσο και στο συγκεκριμένο αφιέρωμα της ΕΡΤ δεν αναφέρει καθαρά τα υπόλοιπα μέλη των CRAZY BOYS. Λέει απλώς ότι παίζανε μαζί τότε και στη συνέχεια εμφανίζονται να παίζουν και το APACHE. Εν πάσει περιπτώσει ΑΚΡΙΤΙΔΗ βάλε μπροστά τους φούρνους σου... :D:D:confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνέχεια λοιπόν από το Ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ ΣΕ ΕΚΠΟΜΠΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΣΙΤΣΑΝΗ

Θα μπορούσατε να βάζεται και τις σωστές απαντήσεις για να μαθαίνουμε???? :blink:

Επειδή δεν κατάλαβα τι εννοείς.Αφήσαμε καμιά ερώτηση αναπάντητη; Ή μήπως εννοείς να βάζουμε και τις απαντήσεις μαζί με τις ερωτήσεις;Αν είναι αυτό τότε τι νόημα έχει το κουίζ;:confused::D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην τελευταία ερώτηση "Ποια τραγούδια από το αφιέρωμα στον Τσιτσάνη στο Μέγαρο δεν μπήκαν στην 3πλη κασσετίνα"

απάντήσαμε...... και άλλα τραγούδια ήταν σωστά και άλλα λάθος......

Μπορείτε να γράψετε τώρα ποια τραγούδια είναι αυτά????????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kαλά δέκα φορές τα ίδια πράγματα θα λέμε; :D

Τέλως πάντων. Τα τραγούδια που ακούστηκαν στις παραστάσεις του ΝΤΑΛΑΡΑ για τον ΤΣΙΤΣΑΝΗ στα ΜΕΓΑΡΑ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΑΣ & ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ και δεν συμπεριλήφθηκαν στο τριπλό cd με τίτλο "ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΠΩ ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΧΝΩ" είναι τα:

1.Ότι κι αν πω δεν σε ξεχνώ & Εισαγωγή

2. Η καρδιά σου θα γίνει χρυσή

3. Όμορφη Θεσσαλονίκη

4. Γερακίνα

5. Κάποια μάνα αναστενάζει - Μπήκε μόνο στο dvd

6.Συννεφιασμένη Κυριακή -Γ.ΝΤΑΡΑΒΑΝΟΓΛΟΥ-Μπήκε μόνο στο dvd

7 Σ'εχω κάνει πέρα

8. Τα ωραία του Τσιτσάνη

9.Θέλω να είναι Κυριακή

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εκκρεμεί και μια ερώτηση από το προηγούμενο topic έτσι;

"Ποιο από τα τραγούδια του ΤΣΙΤΣΑΝΗ που έχει ερμηνεύσει ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ο ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ , έχει δισκογραφηθεί στη συνέχεια και από τον ΝΤΑΛΑΡΑ;"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kαλά δέκα φορές τα ίδια πράγματα θα λέμε; :D

Ολοκληρωμένη απάντηση δεν δώσατε.........

Την απάντησή μας σχολιάζατε - εσύ έβαλες 9 τραγούδια ενώ τα σωστά τα δικά μας είναι 5!!!!!!! :confused::D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τέλως πάντων , όλα καλά, :confused: για να ξεκολλήσουμε όμως από δω, θα απαντήσει καμιά για το τραγούδι του ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ ; :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

To "o, ti ki an po den se ksexno" einai sigoura ena apo auta. Gia ta ypoloipa omologo oti den exo idea. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εκκρεμεί και μια ερώτηση από το προηγούμενο topic έτσι;

"Ποιο από τα τραγούδια του ΤΣΙΤΣΑΝΗ που έχει ερμηνεύσει ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ο ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ , έχει δισκογραφηθεί στη συνέχεια και από τον ΝΤΑΛΑΡΑ;"

Πρέπει να είναι το "Ο,τι κι αν πω δεν σε ξεχνώ"

Θανάση αν είναι σωστή η απάντηση να βάλω ερώτηση ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει καλά αν επιτρέπεται να απαντήσω η είναι κάτι μεταξύ σας , αλλά μια και δεν απαντάει κανείς , ας τολμήσω να πω πως ένα από αυτά ειναι το ``ΠΟΥΝΑΙ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ``

ΡΕΝΑ :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
ας τολμήσω να πω πως ένα από αυτά ειναι το ``ΠΟΥΝΑΙ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ``

Τραγούδι του Τσιτσάνη ζητούν! :)

(Όμως ούτε κι εγώ δεν ξέρω ποιο. :D )

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...