Vivian

Dalaras Quiz

1,415 posts in this topic

Πότε έκανε συναυλία ο Γιώργος στο γήπεδο της Καλαμαριάς?

Η ερώτηση ν'απαντηθεί από την εξεταζόμενη Βιβή ΧΩΡΙΣ,ΤΟ

ΤΟΝΙΖΩ, ΧΩΡΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΡΙΤΟΥΣ (αχ,εσείς εκεί κάτω,οι υπόλοιπες δύο εννοώ...)

-John

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΧΩΡΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΡΙΤΟΥΣ (αχ,εσείς εκεί κάτω,οι υπόλοιπες δύο εννοώ...)

Oι άλλες οι δύο περνάνε για καλύτερες δηλαδή; :lol: :lol: :lol:

Μάκη , όποτε έχεις χρόνο πες μου να σου φέρω να σκανάρεις το εισιτήριο της συγκεκριμένης συναυλίας να το περάσουμε μέσα. :D :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πότε έκανε συναυλία ο Γιώργος στο γήπεδο της Καλαμαριάς?

Πότε ??? όταν ήταν φαντάρος ο Θανάσης και η συναυλία ήταν δίπλα στο σπίτι του και αυτός δεν μπορούσε να πάει :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πότε ??? όταν ήταν φαντάρος ο Θανάσης και η συναυλία ήταν δίπλα στο σπίτι του και αυτός δεν μπορούσε να πάει :lol: :lol: :lol: :lol:

Kαι ξέχασα να σου πω επίσης ότι επειδή εγώ και τότε Νταλάρα άκουγα, B):rolleyes: φρόντισα και προμηθεύτηκα το εισιτήριο της συναυλίας (άσχετα απ'το αν δεν θα πήγαινα).Όσο για τη συγκεκριμένη συναυλία , ας είναι καλά μια ψυχή (που δυστυχώς είναι στην Αθήνα τώρα) που φρόντισε να την ακούμε όποτε θέλουμε... :music::blush::rolleyes::D:(:mad: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πότε ??? όταν ήταν φαντάρος ο Θανάσης και η συναυλία ήταν δίπλα στο σπίτι του και αυτός δεν μπορούσε να πάει  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Η Vivian κάνει και για πολιτικός,έδωσε απάντηση χωρίς ουσιαστικά ν' απαντήσει :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Θ'αφαιρέσω ένα armenoville απ' τα οφειλόμενα Βιβή αν η απάντηση δεν είναι ακριβής.

-John

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν ερώτηση :

Ποιό τραγούδι είπε ο Γ.Νταλάρας σε πρώτη εκτέλεση στον δίσκο: "Ο Γ.Νταλάρας τραγουδά Απόστολο Καλδάρα" ????

Share this post


Link to post
Share on other sites

"To fortothika tis typseis mou"

Gia na eimaste omos dikaioi me aformi kapoia alli erotisi tou Thanasi pano ston idio disko eipothike ksana auto. Epomenos kyrie Akritidi einai stin diakritiki sas eyxaireia to an dikaioumai armenoville i oxi :(:rolleyes::D:mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δικαιούσαι! Αλλά απάντηση στην ερώτησή μου δεν έλαβα,έλαβα διπλωματική απάντηση από την εξεταζόμενη,οπότε θα σου δώσουμε το armenoville που θα κέρδιζε η Βιβή,μ'αλλα λόγια της πήρες το armenoville μέσ'απ τα χέρια. :D:mad::(

-John

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου θύμισες Μάκη εκείνο το παλιό:

Αγαπάς τον Νταλάρα .... απόδειξη!!!!

Και ιδού η απόδειξη.Επειδή φύλαξες το εισιτήριο από τότε κι εδωσες την απάντηση εσύ κι όχι η ιεροεξεταζόμενη που απάντησε με θα και όταν,ένα armenoville χάνει επιπλέον η εκκολαπτόμενη πολιτικός Βιβή, το οποίο κατοχυρώνεται σε σένα! :D:mad::(

-John

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κατ΄αρχάς θα πρέπει να πω ότι η συγκεκριμένη συναυλία έχει τεράστια συναισθηματική αξία για μένα

’σχετο με το dalaroquiz αλλά αφού έγινε αναφορά για τη συγκεκριμένη συναυλία, δε θα μπορούσα να μην αναφερθώ στην εμπειρία μου από αυτήν, καθώς ήταν η πρώτη συναυλία του Νταλάρα που παρακολούθησα σε ηλικία 11 ετών. Μάλιστα, θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι οι γονείς μου που με συνόδευαν ήθελαν να φύγουν λίγο πριν το τέλος για να αποφύγουν το συνωστισμό, και εγώ τους παρακαλούσα να περιμένουμε να τελειώσει!!!!

Έτσι λοιπόν μπήκε το νταλαρομικρόβιο μου μέσα μου. Μετά από λίγα χρόνια γνώρισα το Θανάση (να 'σαι καλά παλλικάρι μου) και το μικρόβιο άρχισε να εξαπλώνεται με γοργούς ρυθμούς. :D:mad::(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας κάνω και μια ερώτηση για να μην "ξεχνιόμαστε".

Με ποιον γνωστό ρεμπέτη(μακαρίτη πια) θα συνεργαζόταν ο Νταλάρας δισκογραφικά και θα τραγουδούσε τραγούδια του ;

Η συνεργασία δεν έγινε τελικά λόγω του απροσδόκητου θανάτου του.

Πάντως, για να βοηθήσω, δεν είναι ο Τσιτσάνης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Einai entelos ypothetiko alla ta onomata pou symperilamvanontai sthn istoria syndeontai me ton Dalara kai to apotolomo. Konta sto 1970, nomizo, o Loizos me protropi tou L. Papadopoulou tha analamvane na hxografhthoun kapoia kainourgia tragoudia tou Papaioannou o opoios gia polla xronia eixe paragkonistei apo tin etaireia tou, gegonos pou ton eixe katastenaxorhsei. Ta tragoudia omos auta den hxografhthikan pote logo tou thanatou se trxaio atyxhma tou Papaioannou.

Kathos,loipon, i erotisi anaferetai se aprosdokhto thanato kai se rempeth kai sthn istoria anaferontai ta onomata tou Loizou kai tou Papadopoulou pou ekeinh thn epoxh itan apo tous basikoterous synrgates kai pio kontinous filous tou Dalara eikazo oti prokeitai gia ton Papaioannou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο Νεφέλη!

Όσο για τον Θανάση, δεν είχα την παραμικρή αμφιβολία, ότι , για άλλη μια φορά,θα "ψήφιζε" σωστά!

Με την ευκαιρία, μεταφέρω εδώ και κάποιες πληροφορίες για την συνεργασία αυτή. Γράφει ο ίδιος ο Παπαϊωάννου στην αυτοβιογραφία του

(Γιάννη Παπαϊωάννου, Ντόμπρα και σταράτα, εκδόσεις ΚΑΚΤΟΣ, Αθήνα 1996-γ΄έκδοση) :

"...Ένα δίσκο θα κάνουμε τώρα μ' αυτόνε(=εννοεί τον Μάνο Λοίζο) και με το Λευτέρη Παπαδόπουλο, τον καλύτερο στιχουργό. Έχω κάτι παλιές μελωδίες που άμα τις ακούνε τρελαίνονται! Θ τραγουδήσει ο Νταλάρας, μεγάλη φωνή, με νταλκά και χρώμα. Αυτός ο Νταλάρας δεν είναι μόνο καλός τραγουδιστής, αλλά και το καλύτερο παιδί! Το λέω και υπογράφω εγώ ο Παπαϊωάννου!

...

Έχω κάτι παλιά τραγούδια που του αρέσουνε του Νταλάρα και θέλει να τα τραγουδήσει. Μπορεί να τα πει. Ο Νταλάρας δεν είναι Βοσκόπουλος."(σελ. 169).

Και ο Κώστας Χατζηδουλής(επιμελητής του συγκεκριμένου βιβλίου) αναφέρει σε σημείωσή του, σχετικά με τα παραπάνω λεγόμενα του Παπαϊωάννου :

"Ο Νταλάρας μου είπε ότι, όχι μόνο είχαν γίνει συνεννοήσεις για ένα τέτοιο δίσκο, αλλά είχαν προχωρήσει και στην επιλογή των τραγουδιών".(σελ. 179).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχετε όρεξη για λίγο ψάξιμο;

Λοιπόν , δε νομίζω να είναι ιδιαίτερα δύσκολο...

ΕΡΩΤΗΣΗ: Σε ποια τραγούδια που έχουν μουσική αλλά και ΣΤΙΧΟΥΣ του ΣΤΑΥΡΟΥ ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗ και έχει τραγουδήσει ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ αναφέρονται μέσα η λέξη "πουλιά" ή κάποιο συγκεκριμένο είδος πτηνού (π.χ.περιστέρι, χελιδόνι κλπ.);

Τα τραγούδια είναι επτά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Έχετε όρεξη για λίγο ψάξιμο;

Λοιπόν , δε νομίζω να είναι ιδιαίτερα δύσκολο...

ΕΡΩΤΗΣΗ: Σε ποια τραγούδια που έχουν μουσική αλλά και ΣΤΙΧΟΥΣ του ΣΤΑΥΡΟΥ ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗ και έχει τραγουδήσει  ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ αναφέρονται μέσα η λέξη "πουλιά" ή κάποιο συγκεκριμένο είδος πτηνού (π.χ.περιστέρι, χελιδόνι κλπ.);

Τα τραγούδια είναι επτά.

Είναι τα παρακάτω:

1) Το πρώτο περιστέρι

2) Όταν ανθίζουν πασχαλιές (ούτε πουλί φτερούγισε...)

3) Το λιμάνι (...και λογαριάζαμε να ζούμε σαν πουλιά...)

4) Κάπου στα πετράλωνα (Κάπου στα Πετράλωνα ένα χελιδόνι...)

5) ’ν δείς στον ύπνο σου ερημιά (Αν δεις σε χέρι παιδικό πουλάκι πληγωμένο...)

6) Βασανάλι βασανάκι (Σπάσε κυρά και το κλουβί αηδόνι να πετάξει...)

7) Μή μου θυμώνεις μάτια μου (πουλί θα γίνω και θα ρθω πάλι κοντά σε σένα...)

:)

(Έβαλα στοίχημα με τον εαυτό μου να μήν κοιτάξω τους στίχους στο site! Τελικά τα καταφερα! Έσπαγα βέβαια το κεφάλι μου σχεδόν ... 1 ώρα... :blink: ) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατ'αρχήν ζητώ συγγνώμη αλλά το ΛΙΜΑΝΙ το είχα ξεχάσει .Έχουμε δηλαδή οκτώ τραγούδια.Στο ΠΡΩΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ οι στίχοι είναι του Γ.ΘΕΜΕΛΗ , οπότε μας λείπουν άλλα δύο... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σ'αυτή την πόλη = ....μέσα στα χέρια λευκό πουλί....

Έρημος μες στην ερημιά = Ούτε ένα αηδόνι στον μπαχτσέ ούτε ένα περιστέρι....

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πες ρε Θαναση μια καλη κουβεντα παραπανω για την Νταλαροφιλη. Εχει ταλεντο. Μια ωρα εσπαγε το κεφαλι της. Και η απαντηση της ξεχειλιζε απο ενθουσιασμο. Κι ειναι και νεα. Απο τωρα καψονια?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πες ρε Θαναση μια καλη κουβεντα παραπανω για την Νταλαροφιλη. Εχει ταλεντο.

Όντως. Με τις γνώσεις της συναγωνίζεται πια τον Θανάση:

Είναι τα παρακάτω:

3) Το λιμάνι (...και λογαριάζαμε να ζούμε σαν πουλιά...)

Κατ'αρχήν ζητώ συγγνώμη αλλά το ΛΙΜΑΝΙ το είχα ξεχάσει .

:D;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...