Vivian

Dalaras Quiz

1,415 posts in this topic

"Μετά απο αρκετά χρόνια συναντηθήκαμε ξανά με τον μεγάλο μας ερμηνευτή Γιώργο Νταλάρα.
Ηταν όντως μια συγκινητική στιγμή. Νάσαι καλά Γιώργο!"

10562986_825521170815876_347318984236743

Από την προσωπική σελίδα στο facebook του Μιχάλη Κλώντζα.Μεταφέρω εδώ το quiz!Πού και πότε συνεργάστηκαν ο Γιώργος Νταλάρας κι ο Μιχάλης Κλώντζας;(Εξαιρούνται από το δικαίωμα απάντησης η Alona και η Nana Maravelia!).

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ αναμένω την απάντηση γιατί δεν ξέρω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ρωτάω ως quiz αλλά δεν ξέρω την απάντηση.
Ξερει κανενας σε ποιο/ποια δισκογραφημένο τραγούδι ο Νταλάρας πιάνει την πιο χαμηλή νότα που έχει πιασει ποτέ;

Μερικά που μου έρχονται στο μυαλό (χωρίς να μπορώ να ειμαι σιγουρος οτι ειναι τα πιο χαμηλά που εχει πιάσει):
1) Μπελογιάννης (κρατάει η πέτρα)
2) Πίσω από μαύρα σίδερα (που σιγοβράζουν σήμερα)

Edited by Apostolis
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω από αυτά πολύ καλά, επίσης χαμηλά πήγαινε στο "Για πιάσε γύφτο" (μεγάλη Παρασκευή) πέρυσι το καλοκαίρι στο αφιέρωμα στον Καλδάρα.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω είμαι ο πλέον μη ειδικός για την ερώτηση, παρ όλα αυτά πολύ χαμηλά μου φαίνονται:

 

1) Όμορφη πόλη (Όμορφη πόλη, φωνές μουσικές)

 

2) Ανόητες αγαπές (Έτσι όπως παίξαμε κι οι δυό με ζάρια πειραγμένα)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξερει κανενας σε ποιο/ποια δισκογραφημένο τραγούδι ο Νταλάρας πιάνει την πιο χαμηλή νότα που έχει πιασει ποτέ;

 

"Κι έξω βρέχει"

Κάνει με τη φωνή του έξι ατάκες Φα δίεση (νότα μπάσου). Επιπλέον το ερμηνεύει στις δύο οκτάβες (F# -> F#).

 

Το συγκεκριμένο τραγούδι (όπως και το ομότιτλο του δίσκου "Η άσφαλτος που τρέχει"), ανήκει στις -κυριολεκτικά- κορυφαίες ερμηνείες του Γ.Νταλάρα στη δισκογραφία.

Με αντικειμενικά κριτήρια και χωρίς υπερβολή, τα τραγούδια "Κι έξω βρέχει", "Η άσφαλτος που τρέχει" και "Σμυρναίικο μινόρε", αρκούν για να χαρακτηριστεί ο Γ.Νταλάρας ως ο πιο άρτιος και ολοκληρωμένος Έλληνας τραγουδιστής όλων των εποχών.

 

 

 

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυο τραγούδια με πολύ χαμηλές νότες που θυμάμαι πολύ πρόχειρα είναι τα:

 

"Φορτώθηκα τις τύψεις μου" (μαζί με τον Απόστολο Καλδάρα). Eδώ η πρώτη συλλαβή είναι fa#. Eίναι γνωστή η ιστορία του τραγουδιού, στην αρχή του οποίου "επιστρατεύθηκε ο Απόστολος Καλδάρας, ακριβώς γιατί ο Νταλάρας, δεν είχε τότε καθαρό αυτό το fa#)

 

"Μάνα μου αλλιώς μου τα'πες, για φιλίιι- φιλίες και γι'αγάπες" (Δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή αλλά αυτή η φράση πρέπει να είναι ή fa# ή sol)

 

Γενικότερα, την τελευταία 15ετία σχεδόν, υπάρχουν πολλές στιγμές που ο Νταλάρας τραγουδά χαμηλά, όπως στο δίσκο με τον Bregovic, στο "Σπάει το ρόδι", αλλά και αλλού...

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για μένα ο Νταλάρας είναι τεράστιος τραγουδιστής όχι μόνο γιατί έχει μεγάλη έκταση. Μεγάλη έκταση έχουν πολλοί αλλά τους λείπει κάτι άλλο:

 

Ο Νταλάρας μπορεί να σου πει το "Οι κυβερνήσεις πέφτουνε" και το "Εγώ θα σου μιλώ με τα τραγούδια" και να νομίζεις οτι τραγουδούσε 30 χρόνια σε πίστα

και καπάκι να σου πει το "Canto General" και το "Caruso" και να νομίζεις οτι γεννήθηκε και μεγάλωσε στη Βιέννη. 

9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και να σου πει και ...."σήμερον κρεμάται! σήμερον κρεμάται!" και να νομίζεις ότι είσαι Πάσχα στο χωριό, ε Θοδωρή?  :razz:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για μένα ο Νταλάρας είναι τεράστιος τραγουδιστής όχι μόνο γιατί έχει μεγάλη έκταση. Μεγάλη έκταση έχουν πολλοί αλλά τους λείπει κάτι άλλο:

 

Ο Νταλάρας μπορεί να σου πει το "Οι κυβερνήσεις πέφτουνε" και το "Εγώ θα σου μιλώ με τα τραγούδια" και να νομίζεις οτι τραγουδούσε 30 χρόνια σε πίστα

και καπάκι να σου πει το "Canto General" και το "Caruso" και να νομίζεις οτι γεννήθηκε και μεγάλωσε στη Βιέννη. 

 

Ε!Ναι!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά από χθεσινοβραδινή συζήτηση σε ταβέρνα της Καλαμαριάς: 

 

Ποιο είναι το παλαιότερο ντουέτο του Γιώργου Νταλάρα στη δισκογραφία; 

(Όταν λέω ντουέτο, εννοώ τραγούδι-διάλογο, όχι α & β'φωνή)

 

Οι παρόντες στη χθεσινοβραδινή συζήτηση δεν έχουν δικαίωμα απάντησης.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θανο μηπως ειναι ο Σαρανταπηχος με την Χαρουλα το 74 απο τα Νιάτα;;

-Θα λεγα το Ναχαμε τι να χαμε αλλα εκει δεν εχουμε ντουετο,εχουμε τριο (Καλατζης-Νταλαρας-Παπαδοπουλος)..-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τραγούδια-διάλογοι υπάρχουν και στον δίσκο "Ζει;" του 1971 στα οποία ο Νταλάρας κάνει διάλογο με μια μικρή χορωδία (2-3 φωνών - στο "Καταραμένο φίδι" ειναι και ο Νταλάρας στην χορωδία). Αλλά επειδή δεν είναι μία φωνή αλλά μικρή χορωδία δεν ειναι ντουέτο..... 

 

Και εγώ τον Σαραντάπηχο θα έλεγα, όπως ειπε ο Μάριος.

Edited by Apostolis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όχι, δεν είναι ο "Σαραντάπηχος", ούτε το "Να'χαμε τι να'χαμε", ούτε βεβαίως το "Καταραμένο φίδι". 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε πως δεν ειναι τίποτα?! Ειναι και παραείναι! Ειναι μια 2η φωνή που τραγουδάει στο ιδιο τραγούδι σε σημείο που δεν τραγουδάει ο Νταλάρας!  :whistling2: Εστω και αν ειναι 1-2 λέξεις!  :naughty:

 

Ερώτηση: Στο τραγούδι που εχεις εσύ στο μυαλό σου, η φωνή του 2ου τραγουδιστή ακούγεται σε σημείο που δεν ακούγεται και η φωνή του Νταλάρα, έτσι; Ειναι διακριτά τα σημεία που τραγουδάει ο ένας και ο άλλος. Σωστά;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι να θυμηθώ τι να ξεχάσω!!!!  :wow:  B)  B)  B)  B)  B)

 

Ωραίο το quiz σου Θανο!!

Edited by Apostolis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα μπορούσε να είναι κι αυτό.... 

Αλλά άλλο είχα στο μυαλό μου... Στο οποίο τραγουδούν και οι δυο.. Όχι αφήγηση και τραγούδι δηλαδή...Άσε που εδώ τραγουδά και ο Καλδάρας στο ρεφρέν οπότε δεν είναι ντουέτο, είναι τρίο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:shock4:  :shock4:  :wacko:  :wacko:  :disgust:  :mad:  :mad:  :mad:  :mad:  :angry:  :furious:  :furious:  :ranting2:  :ranting2:  :ranting2:  :ranting2:  :wallf:  :wallf:  :wallf:  :wallf:  :wallf:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...