Vivian

Dalaras Quiz

1,415 posts in this topic

Δεν έχω καταλάβει καλά αν επιτρέπεται να απαντήσω η είναι κάτι μεταξύ σας , αλλά μια και δεν απαντάει κανείς , ας τολμήσω να πω πως ένα από αυτά ειναι το ``ΠΟΥΝΑΙ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ``

ΡΕΝΑ :)

Εννοείται ότι μπορεί να απαντήσει ο καθένας.

Όσο για το "ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΠΩ ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΧΝΩ" σε πρώτη εκτέλεση το τραγούδησαν ο ΣΤΕΛΛΑΚΗΣ ΠΕΡΠΙΝΙΑΔΗΣ με τον ΒΑΣΙΛΗ ΤΣΙΤΣΑΝΗ.Η ηχογράφηση έγινε στις 27 Οκτωβρίου 1940, μια μέρα πριν ξεσπάσει ο πόλεμος.

Όσο για το "ΠΟΥ΄ΝΑΙ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ" :blink: :blink: :blink:

Η σωστή απάντηση είναι ΚΑΝΕΝΑ. !!! :D

Σχετική αναφορά στα τραγούδια που έχει ερμηνεύσει ο ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ τόσο σε πρώτη εκτέλεση όσο και σε μεταγενέστερη και δισκογραφήθηκαν μετά και από τον ΝΤΑΛΑΡΑ υπάρχει και στο topic DALARAS CUSTOM CD :D:razz:

Ξέχασα επίσης να ευχαριστήσω δημόσια , να απονείμω τα εύσημα και να εκφράσω την ευαρέσκεια μου στον ΑΚΡΙΤΙΔΗ γιατί μόλις πριν από λίγο μου προσέφερε το βραβείο μου.Και οφείλω να ομολογήσω ότι θα αργήσω να ξαναπάω γιατί αν συνεχιστεί αυτό σίγουρα θα ξαναπάρω τα περιττά κιλά που έχασα. :rolleyes::):music::D :lol:

Γιάννη η ζαχαροπλαστική σου τέχνη δεν παίζεται με τίποτα. :rolleyes::DB):razz: :lol:

ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΩ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ:

"Ποιο από τα τραγούδια του ΤΣΙΤΣΑΝΗ που έχει ερμηνεύσει ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ο ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ, έχει δισκογραφηθεί στη συνέχεια και από τον ΝΤΑΛΑΡΑ;"

Μην παρασυρθείτε από την προηγούμενη απάντηση.Αυτή την φορά υπάρχει. :)

Μήπως είναι "Ο τραγουδιστής";;

Θέλω να κάνω και εγώ μια ερώτηση μιας και αναφέρατε το τραγούδι "Οτι και αν πω δεν σε ξεχνω".

Ποιός ήτανε ο πρώτος τίτλος του τραγουδιού "Οτι και αν πω δεν σε ξεχνώ" ;;;

Ο Τραγουδιστής σίγουρα ηχογραφήθηκε από τον Νταλάρα σε πρώτη εκτέλεση το 1983.Ακολούθησε αυτή του Καζαντζίδη(νομίζω Θανάση στον δίσκο Όσα δεν είπα:D.Δεν τα πάω τόσο καλά με τις λεπτομέρειες των τραγουδιών ,αλλά γι αυτό είμαι σίγουρη Αποστόλη :D:)

Πάντως ο "Τραγουδιστής" είναι σύνθεση του Χρήστου Νικολόπουλου...

Ο Θανάσης ζήτησε τραγούδι του Τσιτσάνη!... ;):razz:

ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ !!!!!!!!!!!!! ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΛΙΣΤΑ !!!!!!!!!!!!

1.Γιατί ο Θανάσης πήρε γλυκό ?????? τελειώσαμε ?????? Εκμεταλεύεστε το γεγονός ότι είστε 500 χλμ. (πάνω κάτω) πιο κοντά απο εμάς τους δύσμοιρους στην Αθήνα ????? το V.A.Ν. θα επιβάλλει φόρο στον κ.Ακριτίδη !!!!!! Λοιπόν το armenoville παει για ΤΟΥΡΤΑ !!!!!!!!!!! ;):razz::):):):razz::razz:

2. Καλό θα ήταν μια μια ερώτηση για να μην μπερδεύουμε και τις απαντήσεις !

"Ποιο από τα τραγούδια του ΤΣΙΤΣΑΝΗ που έχει ερμηνεύσει ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ο ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ, έχει δισκογραφηθεί στη συνέχεια και από τον ΝΤΑΛΑΡΑ;"

Μην παρασυρθείτε από την προηγούμενη απάντηση.Αυτή την φορά υπάρχει.  ;)

Το"Ίσως αύριο" μήπως ? που ο Νταλάρας το πε στον δίσκο ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΥΡΙΑ ΛΥΔΙΑ .

Ποιός ήτανε ο πρώτος τίτλος του τραγουδιού "Οτι και αν πω δεν σε ξεχνώ" ;;;

"Με ένα πικρό αναστεναγμό"

Ο Τσιτσάνης έβαλε στο τραγούδι τον τίτλο "Με έναν πικρό αναστεναγμό" και έτσι κυκλοφόρησε. Η ηχογράφηση του τραγουδιού έγινε στις 27.10.1940. Αργότερα ο Τσίλας άλλαξε τον τίτλο του τραγουδιού. Δεν ήθελε τον αρχικό.

Αυτά...... με αγάπη

V.A.N.

;)

Μην παρασυρθείτε από την προηγούμενη απάντηση.Αυτή την φορά υπάρχει. :razz:

έχει ερμηνεύσει και το ΤΟ ΞΕΡΑ ΠΩΣ ΘΑ ΜΟΥ ΦΥΓΕΙΣ ...... ;)

Λοίπον ανυπομονώ για την επόμενη απάντηση στην εξής ερώτηση :

Τον Αύγουστο του '95 στον νομό Ηλείας ο Νταλάρας έδωσε μια συναυλία. Πώς λεγόταν η περιοχή που δώθηκε η συναυλία ? και ποιοι άλλοι συμμετείχαν ???

Το "Ίσως αύριο" είναι το τραγούδι-απάντηση στην ερώτηση του Θανάση.

Εγώ θέτω την εξής ερώτηση:Ποαά τραγούδια του Τσιτσάνη εκδόθηκαν για πρώτη φορά απ' τον Γιώργο Νταλάρα;

;) E΄βέβαια κοροιδεύετε και καλά κάνετε.Ϊσως θάπρεπε να το κάνω κάποτε και γω. Εκεί να δεις γλέντια!

Πρώτον δεν είχα διαβάσει την προηγούμενη σελίδα και δεύτερον σήμερα πάλι μπάχαλο είναι.

Μήπως να βάζατε ΜΙΑ ερώτηση και όταν απαντηθεί να προχωρούσατε στην άλλη?

Θανάση και Αποστόλη περιμένουμε να δούμε αν απαντήσαμε σωστά......... :):)

Όχι τίποτα άλλο....... αλλά ανυπομονούμε και εμείς (V.A.N.) για να δοκιμάσουμε την ζαχαροπλαστική του Γιάννη............. ;):razz::)

... sorry for disturbing

This topic with the quiz is called for all members.

But do you really think the way you do it now is for all members? Well, youre right, those who dont speak and understand the Greek language, those are not able to give the answers. ;)

But, maybe anyway we are interested in Dalaras and longing and willing to learn more about him. And I think the main concern of this forum about Dalaras should be to give the knowledge also to those who dont know

So, a small suggestion. Could you please post the question and the answer once again in English?

And do the English posting after your finding out the answer, so we cant disturb your contest. :razz:

Anna you are right! So I'll try to consolidate all the questions with the correct answers up to now.

1. Q: Where is the Tsitsanis "ouzo selling bar"?

A: Paulou Mela 21 - Thessaloniki

2. Q: Which Tsitsanis song was to be included in "Rempetika tis katoxis" and for unknown reasons did not included?

A: "The Fambrikes" (1st performance Tsaousakis - Ninou - Tsitsanis)

3. Q: When and where "Sinefiasmeni Kyriki" was written and the first title that Tsitsanis gave to the song?

A: Thessaloniki 1948, and the first title was "Matomeni Kyriaki"

4. Q:Which Tsitsanis song that did not included to the 3 cd's "Oti ki an pw den se ksehnw" Dalaras sang 31/01/04 at Seminas Digeni airing "Koita ti ekanes" ?

A: "Pexe Christo to bouzouki"

5. Q:Which of the Tsitsanis songs that didn't include in the 3 cd's "Oti ki an pw den se ksehnw" Dalaras sang at Megaro Performances?

A:

"Oti ki an pw den se xehnw"(overture)

I kardia mou tha ginei hrysi

Omorfi Thessaloniki

Gerakina

Kapoia mana anastenazei

Se xw kanei pera

Synefiasmeni Kyriaki

Ta oraia tou Tsitsani

Thelw na einai Kyriaki

6. Q: The title of the first song that Dalaras recording? When and where?

A: "Prosmoni" (Kalapotharakou - Arcitektonidi) 1967 "Aulos" company.

7. Q: The names of "Grazy Boys" band except Dalaras ?

A: D.Politimos & D. Poulikakos

8. Q: Which of the Tsitsanis song that Kazatzidis sang first recording from Dalaras afterwards?

A: "Isos Aurio" (it doesn't confirmed yet as the correct answer)

9. Q: The first title of "Oti ki an pw den se xehnw"?

A: "Me enan pikro anastenagmo" 1940

10. Q: August 1995 Dalaras gave a concert at county Ilias (at Peloponisos). It is required the exact name of the place and who else sang with him?

A: No answer yet.

Μήπως είναι "Ο τραγουδιστής";;

Όσον αφορά το "Ο ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ" , το 1977 ο Χ.ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ μετά την τεράστια επιτυχία του ΥΠΑΡΧΩ ετοίμασε μια σειρά τραγουδιών για τον ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗ που θα είχε τον τίτλο "ΓΥΦΤΟΣ ΛΑΟΣ".Δυστυχώς αυτός ο δίσκος δεν ηχογραφήθηκε ποτέ.Όχι βέβαια ότι κακόπεσαν τα τραγούδια, αφού πολλά απ'αυτά ηχογραφήθηκαν στη συνέχεια από άλλους τραγουδιστές.Μεταξύ αυτών των τραγουδιών ήταν Ο ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ (που ηχογράφησε τελικά ο ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ το 1989 στο δίσκο "ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΠΑ" )το "ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΜΙΛΩ" , τα "ΑΠ'ΤΗΝ ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑ" και "ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΟΝΤΙΟΙ "που τραγούδησε τελικά ο Π.ΤΕΡΖΗΣ το 1982 στο δίσκο "ΜΙΛΑ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΕΝΙΚΟ", το "ΜΑΚΡΟΝΗΣΣΑ" που είπε η Χ.ΑΛΕΞΙΟΥ στο δίσκο "ΕΜΦΥΛΙΟΣ ΕΡΩΤΑΣ" ,όπως και ο ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ τελικά στο δίσκο "ΒΡΑΔΙΑΖΕΙ"(1992) .Ακόμα υπήρχαν τα "ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ "(Σ.ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ -"ΒΡΑΔΙΑΖΕΙ"), "ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ" (Σ.ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ-"ΤΑ ΒΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ"-1995) και "Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΜΟΥ" που τραγούδησε ο Χ.ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ στο δίσκο "ΑΝΘΗ ΕΥΛΑΒΕΙΑΣ" το 1996

Γιατί ο Θανάσης πήρε γλυκό ??????

Και τι γλυκό έ; :lol: :razz::D άλλο πράμα.. B):D :lol:

Τι περιμένετε για να ανεβείτε; Μήπως θέλετε να σας το στείλουμε με κανένα courier; :lol: :razz::razz:

1)ΙΣΩΣ ΑΥΡΙΟ

2)ΤΟ'ΞΕΡΑ ΠΩΣ ΘΑ ΜΟΥ ΦΥΓΕΙΣ

Μέχρι εδώ καλά

Ξεχάσατε ίσως το πιο ωραίο όμως...

3)ΑΣΠΡΟ ΠΟΥΚΑΜΙΣΟ ΦΟΡΩ

Λοίπον ανυπομονώ για την επόμενη απάντηση στην εξής ερώτηση :

Τον Αύγουστο του '95 στον νομό Ηλείας ο Νταλάρας έδωσε μια συναυλία. Πώς λεγόταν η περιοχή που δώθηκε η συναυλία ? και ποιοι άλλοι συμμετείχαν ???

Η περιοχή κατά πάσα πιθανότητα είναι τα ΜΑΚΡΗΣΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑΣ και αν δεν κάνω λάθος εκεί βρίσκεται το ξωκκλήσι των ξενιτεμένων , όπου κάθε χρόνο τον Αύγουστο γίνονται εκδηλώσεις για τους ξενιτεμένους Έλληνες , με επίβλεψη και οργάνωση του στιχουργού Γ.ΤΖΟΥΑΝΟΠΟΥΛΟΥ.

Μια άλλη πιθανή περιοχή είναι η Αρχαία Ολύμπία.

Όσον αφορά τώρα τη συγκεκριμένη συναυλία , επειδή εκείνη την περίοδο δεν μπορούσαμε να κάνουμε 800 χλμ για να παραβρεθούμε :razz::razz: δεν ξέρω ποιοί άλλοι συμμετείχαν. Αν δεν απατώμαι δεν την έχει δείξει η τηλεόραση.Αν την έχει δείξει "πάω πάσο" και περιμένω αντίγραφο κασέτας.. :D:D

Q: Where is the Tsitsanis "ouzo selling bar"?

A: Paulou Mela 21 - Thessaloniki

Είπαμε άλλοι λένε 21 και άλλοι 22.Μην διαστρεβλώνεις τις απαντήσεις... :D :lol:

Εγώ θέτω την εξής ερώτηση:Ποαά τραγούδια του Τσιτσάνη εκδόθηκαν για πρώτη φορά απ' τον Γιώργο Νταλάρα;

1)ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ Η ΔΙΑΦΟΡΑ

2)ΠΕΡΑ ΣΤΑ ΚΑΣΤΡΑ ΤΟΥ ΓΕΝΤΙ

(βέβαια και για τα δύο τραγούδια υπάρχουν ηχογραφημένα αποσπάσματα από τον ίδιο τον ΤΣΙΤΣΑΝΗ, αλλά σαν πρώτες ολοκληρωμένες εκτελέσεις θεωρούνται αυτές του ΝΤΑΛΑΡΑ) .

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...