Vivian

Dalaras Quiz

1,415 posts in this topic

Μπορώ να βάλω και μια ερώτηση τώρα;

Ποια διαφορά έχει η δισκογραφική εκτέλεση του τραγουδιού ΤΟ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ με την εκτέλεση που βρίσκεται στο VIDEOCLIP του τραγουδιού;

Λοίπον  ανυπομονώ  για την επόμενη απάντηση στην εξής ερώτηση :

Τον  Αύγουστο του '95 στον νομό Ηλείας ο Νταλάρας έδωσε μια συναυλία. Πώς λεγόταν η περιοχή που δώθηκε η συναυλία ? και ποιοι άλλοι συμμετείχαν ???

Η περιοχή κατά πάσα πιθανότητα είναι τα ΜΑΚΡΗΣΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑΣ και αν δεν κάνω λάθος εκεί βρίσκεται το ξωκκλήσι των ξενιτεμένων , όπου κάθε χρόνο τον Αύγουστο γίνονται εκδηλώσεις για τους ξενιτεμένους Έλληνες , με επίβλεψη και οργάνωση του στιχουργού Γ.ΤΖΟΥΑΝΟΠΟΥΛΟΥ.

Μια άλλη πιθανή περιοχή είναι η Αρχαία Ολύμπία.

Όσον αφορά τώρα τη συγκεκριμένη συναυλία , επειδή εκείνη την περίοδο δεν μπορούσαμε να κάνουμε 800 χλμ για να παραβρεθούμε ;):mad: δεν ξέρω ποιοί άλλοι συμμετείχαν. Αν δεν απατώμαι δεν την έχει δείξει η τηλεόραση.Αν την έχει δείξει "πάω πάσο" και περιμένω αντίγραφο κασέτας.. :rolleyes::D

Yes!!!Yes!!!Yes!!!Yes!!!Yes!!! ^_^:wow::wow::wow::wow:

Αυτό πρέπει να το γιορτάσουμε !!!!!!!!!! Πιάσαμε και σε κάτι τον Θανάση !!!!! :D;):wow:

Λοιπόν το μέρος είναι Στο Κάστρο Χλεμούτσι στην Κυλήνη και μαζί του ήταν: Αθηνά Μόραλη, Αναστασία Μουτσάτσου και Οπισθοδρομικοί.

Τώρα δεν θέλω τίποτα αλλο απο την ζωή μου ας δώσω και 50 λάθος απαντήσεις :rolleyes:;)^_^:razz::razz:B):razz:

Ε ναι λοιπόν, κυρίες και κύριοι, είχαμε τελικά την ανατροπή! Κίνηση ματ από τη Βιβή, η οποία εντυπωσίασε!!!

:D:D:razz: :lol: :lol: :lol: :razz:

Εχει κάνει τόσες ερωτήσεις ο Θανάσης που δεν απαντήσατε το γνωστό τρίο εννοώ....περιμένω ν'απαντήσετε την ερώτηση του Θανάση για να βάλω κι εγώ μία.Θανάση,όλο εύκολες βάζουμε (κι απαντάνε την επόμενη μέρα.... :D:D:razz::razz: ),πού να βάλω και καμιά δύσκολη.

-John

Γιάννη μου, ακριβώς λόγω του μεγέθους των γνώσεων του Θανάση, η επιτυχία είναι μεγαλύτερη! ’λλο οι μαθητές να μη μπορούν να απαντήσουν ή να αργούν και άλλο να μη μπορέι να απαντήσει ο καθηγητής! ;)

Κοίτα, κοίτα χαρά....Λοιπόν θερμά συγχαρητήρια , αλλά αν πιαστούμε με τις συναυλίες που έχει δει ο καθένας ανά τον κόσμο δεν θα βγάλουμε άκρη.Όπως είδατε οι ερωτήσεις μας μέχρι τώρα κινήθηκαν κυρίως στα πλαίσια της επίσημα καταγεγραμμένης δισκογραφίας ή βιβλιογραφίας και από πλευράς μου τουλάχιστον εκεί θα συνεχιστούν.Σκέψου να ρωτήσω κι εγώ τώρα ποια τραγούδια έπαιξε το 1991 στην ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ ή το '87 στα Ν.ΜΟΥΔΑΝΙΑ ή το 2003 στη ΔΗΜΗΤΣΑΝΑ. Τρέχα γύρευε. :razz:

Εν πάσει περιπτώσει και πάλι μπράβο σας.

Μ'εκείνο το ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ τι γίνεται , που βρισκόμαστε; ;)

Λοιπόν επειδή βλέπω ότι κολλήσαμε κι επειδή περιμένουν κι άλλοι (βλ.ΑΚΡΙΤΙΔΗΣ) να θέσουν τις ερωτήσεις τους ,δίνω την απάντηση:

Η διαφορά των δύο εκτελέσεων είναι ότι στην εκτέλεση του videoclip , στο refrain έχουν προστεθεί β'φωνητικά τα οποία δεν υπάρχουν στο δίσκο.Αυτά. ;)

:razz::wacko::rolleyes:Δε φτάνει που τ΄ακούς όλα πρώτος και τά'χεις ακούσει και δει σχεδόν όλα , παραπονιέσαι κιόλας έτσι; :wow: Καλά, καλά...

:D Αλήθεια, γιατί δεν βάζεις καμιά ερώτηση; :)

Να κάνω μια εύκολη εγω ???

Ποιος παίζει το ταξίμι στο "Μη μου θυμώνεις μάτια μου" ????

Who play bouzouki at "Mi mou thimoneis matia mou" ???

ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟ ΜΠΑΞΕ ΤΣΙΦΛΙΚΙ,ΤΟ ΠΕΧΤΣΙΝΑΡΙ ΚΑΙ Η ΒΑΡΝΑ ΠΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΤΟ ΟΜΩΝΥΜΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΗ ΤΣΙΤΣΑΝΗ?

Εννοώ ακριβές μέρος.

Πάλι εύκολη έβαλα...

-John

ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟ ΜΠΑΞΕ ΤΣΙΦΛΙΚΙ,ΤΟ ΠΕΧΤΣΙΝΑΡΙ ΚΑΙ Η ΒΑΡΝΑ ΠΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΤΟ ΟΜΩΝΥΜΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΗ ΤΣΙΤΣΑΝΗ?

Εννοώ ακριβές μέρος.

Πάλι εύκολη έβαλα...

-John

Που το πας που το φέρνεις πάλι στον Τσιτσάνη το φέρνεις και όχι μόνο :D Οσοι δηλαδή δεν είναι απο Θεσσαλονίκη πες μου ένα λόγο που θα πρέπει να σου απαντήσουν !!!!!!

: Οσοι δηλαδή δεν είναι απο Θεσσαλονίκη πες μου ένα λόγο που θα πρέπει να σου απαντήσουν !!!!!!

Για να ξέρουν που θα φάνε όταν θα ανέβουν στη Θεσ/νίκη. :D:D :lol:

Ποιος παίζει το ταξίμι στο "Μη μου θυμώνεις μάτια μου" ????

Δε μου λες , μόνο μια ηχογράφηση υπάρχει; :D Μετά λες εμένα για ερωτήσεις παγίδες; :D :lol:

:  Οσοι δηλαδή δεν είναι απο Θεσσαλονίκη πες μου ένα λόγο που θα πρέπει να σου απαντήσουν !!!!!!

Για να ξέρουν που θα φάνε όταν θα ανέβουν στη Θεσ/νίκη. :D:D :lol:

Θανάση

Αυτός δεν είναι λόγος !

Γιατί εσεις ξέρετε που θα μας πάτε :D:D

Εννοώ ακριβές μέρος.

Πάλι εύκολη έβαλα...

-John

και για απαντήσουμε στην ερώτηση του φίλου Γιάννη:

ΜΠΑΞΕ ΤΣΙΦΛΙΚΙ: Μιχανιώνα

ΠΕΧΤΣΙΝΑΡΙ : στην περιοχή που είναι το FIX

ΒΑΡΝΑ : Νεάπολη

και παρακαλώ να ληφθεί σοβαρά υπόψη ότι δεν είμαι απο Θεσσαλονίκη :mad:

Βιβή, για το Μπεχτσινάρι, είσαι σωστή [bes Cinar (= Πέντε Πλατάνια)].

Για τα άλλα 2, κάνε ένα ψάξιμο ακόμα... :rolleyes::mad::razz:

Μπαξέ τσιφλίκι : Νέοι επιβάτες

Βάρνα: Καλλιθέα

Βιβή, για το Μπεχτσινάρι, είσαι σωστή [bes Cinar (= Πέντε Πλατάνια)].

Για τα άλλα 2, κάνε ένα ψάξιμο ακόμα... :rolleyes::razz::razz:

Ποιός σου είπε ότι είναι σωστή???

Σας διαψεύδει ο ίδιος ο Τσιτσάνης:

".....κι από 'κεί στο Πεχτσινάρι,σε φίνο ακρογιάλι,να σου παίξω φίνο μπαγλαμά....." 'Εχει η περιοχή του FIX ακρογιάλι????

Πραγματικά είναι από τo Bes cinar (Πέντε πλατάνια),αλλά πού είναι?

Μάλλον το armenoville πάει στην Αγνή αυτή τη φορά. :razz::rolleyes:;)

Βιβή,επειδή λαμβάνω σοβαρά υπόψη το ότι δεν είστε από τη Θεσσαλονίκη,

να σας αφιερώσω το τραγούδι του Τσιτσάνη

"Είσαι φίνα και μ' αρέσεις Αθηναίϊσα..." :mad:

-John

Γιάννη, το "Μπεχτσινάρι" είναι η περιοχή του FIX. Φυσικά και υπήρχε ακρογιάλι εκεί. Δεν ήταν πάντοτε λιμάνι!! Το FIX είναι μόλις μερικά μέτρα από τη θάλασσα. :mad::razz::rolleyes:;)

Στην περιοχή υπήρχε μεγάλο πάρκο ("Ο Κήπος των Πριγκήπων") ενώ ο κόσμος τους καλοκαιρινούς μήνες πήγαινε εκεί για μπάνιο. Υπήρχαν δηλαδή ακρογιαλιές και στη Δυτική Θεσσαλονίκη... :razz::razz: Ο κήπος και η ακρογιαλιά διατηρήθηκαν μέχρι το '40... Μετά έγινε προβλήτες, χώρος για δεξαμενές και εργοστάσια... :rolleyes:

Να μερικές πληροφορίες:

----

----

Δίπλα στις εκβολές αυτού του χειμάρρου (που ήταν κοντά στις πρώην εκβολές του Λοξού Λάκκου) βρισκόταν και ο Εθνικός Κήπος, αργότερα γνωστός ως Bes Cinar (= Πέντε Πλατάνια) και μετά την απελευθέρωση ως "Κήπος των Πριγκήπων". Τον είχε ιδρύσει το 1867 ο Sabri Pasa, περιφερειάρχης της Μακεδονίας, σε μια προσπάθεια εκσυγχρονισμού της πόλης, μαζί με το γκρέμισμα του θαλάσσιου τείχους και τη διαπλάτυνση των κεντρικών οδών. Το 1889, θα γκρεμιστεί και το νοτιοανατολικό τμήμα του τείχους.

Η Ε. Δροσάκη (1985) αναφέρει πως "το Μπεχτσινάρ ήταν ένας μεγάλος περιφραγμένος χώρος δίπλα στη θάλασσα, με μεγάλα δέντρα, ανθισμένους κήπους, συντριβάνια γεμάτα χρυσόψαρα κι ένα λούνα-παρκ με κούνιες κι αλογατάκια. Σκόρπια μέσα στα δέντρα ήταν χτισμένα σπιτάκια εξάγωνα, σαν παραμυθένια, κιόσκια και υπόστεγα με σκαλοπάτια και παράξενες στέγες. Τις ηλιόλουστες ημέρες του χειμώνα και όλο το καλοκαίρι, αμέτρητος κόσμος ερχόταν για περίπατο ή για μπάνιο στην όμορφη ακρογιαλιά, που στη μιά της άκρη ήταν οι καμπίνες λουομένων ανδρών και στην άλλη άκρη των γυναικών". Ο κήπος θα διατηρηθεί μέχρι την κατοχή. Παραμονές του πολέμου, οι ελληνικές αρχές θα επιτρέψουν την ανέγερση τεράστιων δεξαμενών πετρελαίου σ' εκείνο το σημείο (Βακαλόπουλος Α., 1983).

Σήμερα κι ενώ η δυσωδία της περιοχής είναι απερίγραπτη (οι "ιθύνοντες" σε κάθε προεκλογική περίοδο λένε πως τα βυρσοδεψεία, που στα απόβλητά τους περιλαμβάνονται και τοξικά βαριά μέταλλα, θα φύγουν από εκεί), θυμόμαστε αυτόν τον κήπο μόνο από τα παλιά ρεμπέτικα όπου ο Τσιτσάνης τραγουδούσε για το "Μπεχτσινάρι".

http://www.ecogreens.gr/0305Remata.html

'Οταν εβαλα την ερώτηση,εννοούσα τις σημερινές τοποθεσίες της πόλης,εντάξει τη δέχομαι ως σωστή την απάντηση.

-John

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...