Vivian

Dalaras Quiz

1,415 posts in this topic

Τρελαίνετε κόσμο εσείς,γατόνια!

άντε κι άλλο ένα Quiz εύκολο,και όποιος απαντήσει πρώτος.

Ποιού συνθέτη τα τραγούδια σε στίχους Λευτέρη Παπαδόπουλου ήταν να δισκογραφήσει ο Νταλάρας αλλά η δουλειά δεν έγινε γιατι ο συνθέτης πέθανε;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αντώνη, μήπως αναφέρεσαι στις διασκευές των τραγουδιών του Παπαϊωάννου από τον Λοϊζο και τον Λ.Παπαδόπουλο;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Του Γιάννη Παπαίωάννου πάνω σε στίχους Λευτέρη Παπαδόπουλου σε καινούργια τραγούδια, και όχι σε διασκευές τραγουδιών του.Σύμφωνα με την αυτοβιογραφία του συνθέτη,και την αναφορά του Παπαδόπουλου με την προσθήκη όμως του Μάνου Λοϊζου καθαρά και μόνο σε ρόλο ενορχηστρωτή.

Αποστόλη αυτή ήταν η προοπτική.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΤΟ 13αρι ΤΗΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ :

1) μου ειπε ενα πουλακι οτι υπαρχει ενα τραγουδι που ηταν μη ηχογραφημενο επι παρα πολλα χρονια και το ηχογραφησε τελικα για 1η φορα ο Νταλαρας, πριν αρκετα,αρκετα χρονια....αληθευει αυτο?ξερει κανεις ποιο ειναι το τραγουδι αυτο?

2) το ιδιο πουλακι μου ειπε οτι πριν καμια 30αρια χρονια ενας πολυ γνωστος συνθετης του ειχε γραψει ενα -ας το πουμε- αυτοβιογραφικο τραγουδι....ομως ο Νταλαρας ντρεποταν η δεν ηθελε να το ηχογραφησει και τελικα στον δισκο αυτο το τραγουδι αντικατασταθηκε απο ενα αλλο, που σε μια στροφη του ομως θυμιζει το πρωτοτυπο.....ξερει κανεις ποιο ηταν αυτο το τραγουδακι και ποιος το ειχε γραψει? εχει ακουστει 1 και μοναδικη φορα στην τηλεοραση.......

3) εκτος απο το να υπηρετει την θητεια του το 1972 στην ΥΕΝΕΔ ο Νταλαρας, ξερει κανεις σας με τι ασχολουνταν μεσα στο καναλι?

4) Ποιο τραγουδι απο τον ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΕΣΠΕΡΙΝΟ ακουγεται στην εκπομπη ΡΕΠΟΡΤΕΡΣ των Λιανη-Δημαρα-Χαρδαβελλα εκει γυρω στο 1978 και ειναι η μοναδικη φορα που εχει ακουστει αυτο το τραγουδι στην τηλεοραση, χωρις να εμφανιζεται ο Νταλαρας?

5)Ξερετε ποιο τραγουδι του ΒΥΖ.ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ εδωσε ωθηση στην....ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ που ως τοτε δεν πουλουσε?Κι εν συνεχεια ποια τραγουδια (2 τον αριθμο) της Μ.ΑΣΙΑΣ απογειωσαν τον δισκο αυτον?

6)Ποσες φορες εχει ακουστει στην ελλ.τηλεοραση το ΓΙΑ ΠΙΑΣΕ ΓΥΦΤΟ ΣΦΥΡΙ ΚΙ ΑΜΟΝΙ , οχι απο συναυλιες, αλλα απο τηλεοπτικα αφιερωματα? 1,2 , 3 η 4 φορες?

7) Εχει συνεργαστει επι σκηνης ο Νταλαρας με την Βιταλη και ποτε? Τι χαρακτηριστικο συνεβη σε αυτη την συνεργασια τους?

8)Ποιος ηταν ο πρωτος πολυ γνωστος Ελληνας που δοκιμασε το "βαρυ" χερι του Νταλαρα , σε ποια συναυλια και για ποιον πολυ σοβαρο λογο? Να βοηθησω: για πολλα χρονια δεν μιλουσαν και οι σχεσεις τους αποκατασταθηκαν τα τελευταια χρονια με την μεσολαβηση 2 κοινων φιλων, δημοσιογραφων, γνωστων απο την τηλεοραση.......την απαντηση σε αυτη την ερωτηση παρακαλω μονο ιδιωτικα για ευνοητους λογους........

9) Ποιο ιστορικο ρεμπετικο τραγουδι ηχογραφηθηκε στο περιπου διοτι ειχε ξεχαστει εντελως η μελωδια του απο τον γιο του συνθετη, που στο μεταξυ ειχε πεθανει?

10) Πειτε μου 2 ιστορικες φρασεις που εχει πει ο Νταλαρας για τον Καζαντζιδη. Μια εξυμνωτας τον και μια το παραπονο του για την συμπεριφορα Καζαντζιδη απεναντι του......

11) Ποιες ηταν οι 3 φορες στην περιοδο 1975-1990 που ο Νταλαρας παρουσιασε κυκλο τραγουδιων η μεμονωμενα τραγουδια ζωντανα, αρκετους μηνες πριν τα ηχογραφησει σε δισκο?

12) Γιατι επιλεχθηκαν ο Νταλαρας κι ο Καλατζης απο τον ΠΛΕΣΣΑ να τραγουδησουν στον δισκο ΖΕΙ ?

13) Σε ποια μουσικη παρασταση ερχοταν καθε τρις και λιγο η αστυνομια και διεκοπτε, ταχα διοτι ενοχλουνταν οι γειτονες?

Οποιος απαντησει σωστα και στις 13 ερωτησεις, κερδιζει αντιγραφο ΟΛΟΥ του αρχειου μου,δηλαδη : περιπου 30 DVD γεματα Νταλαρα απο την περιοδο 1975-1998 και πολλα περιοδικα και φωτογραφιες που αφορουν τον Νταλαρα, ηλικιας 20-30 χρονων........μεταξυ αυτων και τον ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΘΗΣΑΥΡΟ με αφιερωμα και φωτογραφιες απο τον γαμο του Νταλαρα.

Υ.Γ. κρατω μια μικρη επιφυλαξη για το ορθον της 1ης ερωτησης......αν ειμαι λαθος κερδιζει τοτε το 12αρι........

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ: στην ερωτηση 11 δεν εννοω συναυλιες οπως π.χ στο ΠΑΛΛΑΣ το 1988 η το ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ στο Ηρωδειο που μετα κυκλοφορησαν σε δισκο.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

10)Φίλε μου Αegean60 θα σου πω μόνο το δεύτερο σκέλος της ερώτησης σουγια το παράπονο του Νταλάρα προς τον Καζαντζίδη.Στα "φώτα πορείας" με την Έλενα Ακρίτα,που τουλάχιστον εμένα εκείνο το βράδυ μου καρφώθηκε σαν μαχαιριά,και δεν το ξεχνώ.

"Εμένα ο Καζαντζίδης δεν με αγάπησε"

Έσφιξε τα χείλη του και κοίταξε κατάματα την δημοσιογράφο,ενώ μεσολαβούσε μιά παγωμένη σιωπή που δεν σήκωνε ούτε εξήγηση,ούτε ανάλυση.

Και όμως ο Γιώργος αγάπησε τον Στέλιο.Πολύ,πάρα πολύ και ίσως περισσότερο απο όλους τους άλλους μεγάλους τραγουδιστές.Αυτό που λέω το στηρίζω σε ένα κατ'ίδίαν μας περιστατικό που επιτρέψτε μου για προσωπικούς καθαρά λόγους να μην το αναφέρω.Αυτά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΠΡΟΠΟ και ΠΡΟΠΟ-ΓΚΟΛ.

Βροχή τα γκολ και τα εκατομμύρια

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αegean60???ποιο ''ντρεποταν'' να πει??του κολλητου του,του Μαρκοπουλου......

Το αρχικο τραγουδι ελεγε στο ρεφραιν : "Γιωργο Νταλαρα με φωναζουν γιατι ακουγεται καλα και με πουλαν και μ'αγοραζουν με ποσοστα στην αγορα". Αντικατασταθηκε στον δισκο ΣΕΡΓΙΑΝΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ απο το ΟΛΑ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΑΓΙΚΑ, οπου ακουγεται το "κι αν τραγουδω σε δρομους σε μπουατ σε συναυλιες...κλπ".

Το Για πιασε Γυφτο σφυρι κι Αμονι νομιζω δεν.......(.ισως μια ακομα φορα???)

Στην εκπομπη του Λιανη οντως εχει ακουστει χωρις να δειχνει τον Γιωργο το τραγουδι που μονο εγω ανεβασα στο youtube προσφατα.........Με τα ματια βουρκωμενα καθεται η Παναγια......

αφηρημενη απαντηση σε ερωτηση.......

Κατι για κατι μαπες εχω ακουσει απο ενα πουλακι....

εγω εχω την εκπομπη που προλογιζει ο Πλεσσας το ΖΕΙ και αναφερει οτι κανεις δεν τα ελεγε λογω δικτατοριας.λογω φοβου...Αλλα τωρα μεταξυ μας..δηλ τι??εκ φοβου προηλθαν αυτες οι ερμηνειες?? εμειναν οι δυο τους Νταλαρας -Καλατζης ??Μαλλον ηθελε ο Πλεσσας να τονισει οτι περα απο την ΕΡΜΗΝΕΙ-αρα του Γιωργου και το ποσο κοτες ηταν οι υπολοιποι....

Και εις αλλα με υγεια....

Share this post


Link to post
Share on other sites

περιμενω αν θα απαντησουν κι αλλα παιδια και θα τοποθετηθω ως προς τις απαντησεις συνολικα.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

7) Στην Διαγώνιο μάλλον ή 1978 ή 1979. Μάλωσαν, είχε εκτενές ρεπορτάζ και αρνητικό μάλλον για τον Νταλάρα ο Οικογενειακός Θησαυρός

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολυ σωστη Βιβη! Βεβαια να πουμε οτι ο ΘΗΣΑΥΡΟΣ ηταν μονιμως αρνητικος με τον Νταλαρα, παντα αδικο του ερριχνε.....ηταν λοιπον το 1978 στην ΔΙΑΓΩΝΙΟ , οταν παρουσιαζαν live το ΣΕΡΓΙΑΝΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ και η Βιταλη συμμετειχε στον ΣΚΛΑΒΟ και γενικα του εκανε τις 2ες φωνες......και η αιτια ηταν εκεινη η επιμονη της Βιταλη να λεει το ΧΩΡΙΣ ΔΕΚΑΡΑ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΥΜΕ ΜΑΝΩΛΙΟ ΜΟΥ....η ορατη αιτια, διοτι η κρυφη ηταν αλλη, πολυ πιο σοβαρη.........επειτα απο πολλα χρονια η Βιταλη παραδεχτηκε οτι ηταν ολεθρος που δεν ακουσε τοτε τον Νταλαρα.......με τον οποιο εχει νομιζω και συγγενεια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν κατάλαβα όμως τον λόγο για τον οποίο είχαν διαφωνία...

Επίσης η 1η ερώτησή σου είναι πολύ γενική. Δεν νομίζω να είναι μόνο 1 τραγούδι που ήταν αδισκογράφητο για πολλά χρόνια. Πρόχειρα μου έρχονται στο μυαλό τα τραγούδια του Τάτση που μπήκαν στον δίσκο "Η άσφαλτος που τρέχει".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Α, μην το ξεχασω: ληξη χρονου για απαντησεις 02/11/2009 στις 22.00............

Ο χρόνος για τις απαντήσεις έληξε. Τι θα γίνει; θα μάθουμε τα αποτελέσματα;

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) μου ειπε ενα πουλακι οτι υπαρχει ενα τραγουδι που ηταν μη ηχογραφημενο επι παρα πολλα χρονια και το ηχογραφησε τελικα για 1η φορα ο Νταλαρας, πριν αρκετα,αρκετα χρονια....αληθευει αυτο?ξερει κανεις ποιο ειναι το τραγουδι αυτο?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ (ΜΕ ΠΑΣΑ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΔΙΟΤΙ Η ΜΝΗΜΗ ΜΟΥ ΠΙΑ ΕΧΕΙ "ΓΕΡΑΣΕΙ"ΛΙΓΟ) : ΕΙΝΑΙ ΤΟ "ΕΝΑΣ ΛΕΒΕΝΤΗΣ ΕΣΒΗΣΕ.......Γραφτηκε το 1949 ομως επισημα δισκογραφηθηκε το 1979 και μπηκε στον δισκο ΤΑ ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ ΤΗΣ ΚΑΤΟΧΗΣ.

2) το ιδιο πουλακι μου ειπε οτι πριν καμια 30αρια χρονια ενας πολυ γνωστος συνθετης του ειχε γραψει ενα -ας το πουμε- αυτοβιογραφικο τραγουδι....ομως ο Νταλαρας ντρεποταν η δεν ηθελε να το ηχογραφησει και τελικα στον δισκο αυτο το τραγουδι αντικατασταθηκε απο ενα αλλο, που σε μια στροφη του ομως θυμιζει το πρωτοτυπο.....ξερει κανεις ποιο ηταν αυτο το τραγουδακι και ποιος το ειχε γραψει? εχει ακουστει 1 και μοναδικη φορα στην τηλεοραση.......

ΑΠ : ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΗΔΗ Ο PLATPAP-ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ- Γ.ΝΤΑΛΑΡΑΣ, μετεπειτα ΟΛΑ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΑΓΙΚΑ.

3) εκτος απο το να υπηρετει την θητεια του το 1972 στην ΥΕΝΕΔ ο Νταλαρας, ξερει κανεις σας με τι ασχολουνταν μεσα στο καναλι?

AΠ : Ειχε την επιμελεια της σχολης λαικης και παραδοσιακης μουσικης του καναλιου.

4) Ποιο τραγουδι απο τον ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΕΣΠΕΡΙΝΟ ακουγεται στην εκπομπη ΡΕΠΟΡΤΕΡΣ των Λιανη-Δημαρα-Χαρδαβελλα εκει γυρω στο 1978 και ειναι η μοναδικη φορα που εχει ακουστει αυτο το τραγουδι στην τηλεοραση, χωρις να εμφανιζεται ο Νταλαρας?

ΑΠ : Η ΠΑΝΑΓΙΑ

5)Ξερετε ποιο τραγουδι του ΒΥΖ.ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ εδωσε ωθηση στην....ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ που ως τοτε δεν πουλουσε?Κι εν συνεχεια ποια τραγουδια (2 τον αριθμο) της Μ.ΑΣΙΑΣ απογειωσαν τον δισκο αυτον?

ΑΠ: ΚΑΜΠΑΝΑ ΤΟΥ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ, ΜΕΣ ΤΟΥ ΒΟΣΠΟΡΟΥ ΤΑ ΣΤΕΝΑ, Ο ΜΑΡΜΑΡΩΜΕΝΟΣ ΒΑΣΗΛΙΑΣ

6)Ποσες φορες εχει ακουστει στην ελλ.τηλεοραση το ΓΙΑ ΠΙΑΣΕ ΓΥΦΤΟ ΣΦΥΡΙ ΚΙ ΑΜΟΝΙ , οχι απο συναυλιες, αλλα απο τηλεοπτικα αφιερωματα? 1,2 , 3 η 4 φορες?

ΑΠ : 2 ΦΟΡΕΣ. Μια αυτη που ηδη ανεβηκε στο ΥΤ και μια γυρω στο 1983 σε αφιερωμα στον Καλδαρα.

7) Εχει συνεργαστει επι σκηνης ο Νταλαρας με την Βιταλη και ποτε? Τι χαρακτηριστικο συνεβη σε αυτη την συνεργασια τους?

ΑΠ: Απαντησε ηδη η Βιβη.

8)Ποιος ηταν ο πρωτος πολυ γνωστος Ελληνας που δοκιμασε το "βαρυ" χερι του Νταλαρα , σε ποια συναυλια και για ποιον πολυ σοβαρο λογο? Να βοηθησω: για πολλα χρονια δεν μιλουσαν και οι σχεσεις τους αποκατασταθηκαν τα τελευταια χρονια με την μεσολαβηση 2 κοινων φιλων, δημοσιογραφων, γνωστων απο την τηλεοραση.......την απαντηση σε αυτη την ερωτηση παρακαλω μονο ιδιωτικα για ευνοητους λογους........

ΑΠ : Γνωστος βουλευτης .......

9) Ποιο ιστορικο ρεμπετικο τραγουδι ηχογραφηθηκε στο περιπου διοτι ειχε ξεχαστει εντελως η μελωδια του απο τον γιο του συνθετη, που στο μεταξυ ειχε πεθανει?

ΑΠ: ΧΑΙΔΑΡΙ

10) Πειτε μου 2 ιστορικες φρασεις που εχει πει ο Νταλαρας για τον Καζαντζιδη. Μια εξυμνωτας τον και μια το παραπονο του για την συμπεριφορα Καζαντζιδη απεναντι του......

ΑΠ: 1) ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΠΕΦΤΟΥΝΕ ΜΑ Ο ΣΤΕΛΛΑΡΑΣ ΜΕΝΕΙ

2) Ο ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΑΓΑΠΗΣΕ ΟΠΩς ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΣΑ ΕΓΩ

11) Ποιες ηταν οι 3 φορες στην περιοδο 1975-1990 που ο Νταλαρας παρουσιασε κυκλο τραγουδιων η μεμονωμενα τραγουδια ζωντανα, αρκετους μηνες πριν τα ηχογραφησει σε δισκο?

1)ΣΕΡΓΙΑΝΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

2) Ο ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ

3)ΛΑΤΙΝ

12) Γιατι επιλεχθηκαν ο Νταλαρας κι ο Καλατζης απο τον ΠΛΕΣΣΑ να τραγουδησουν στον δισκο ΖΕΙ ?

ΑΠ¨Διοτι σε οσους αλλους απευθυνθηκε ο Πλεσσας φοβηθηκαν λογω δικτατοριας, οπως ομολογησε ο ιδιος ο συνθετης μερικα χρονια αργοτερα σε ραδ.εκπομπη.

13) Σε ποια μουσικη παρασταση ερχοταν καθε τρις και λιγο η αστυνομια και διεκοπτε, ταχα διοτι ενοχλουνταν οι γειτονες?

ΑΠ: ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ ΝΕΚΡΟΥ ΑΔΕΛΦΟΥ-Κλαοκαιρι 1980, θεατρο ΑΘΗΝΩΝ(αν θυμαμαι καλα το ονομα, Πατησιων και Μαρνη γωνια).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποιες ερωτήσεις - απαντήσεις είναι πολύ αόριστες: π.χ η 2 βασίζεται σε προφορική ενημέρωση τρίτου. Η 8 είναι νομίζω λίγο... άκυρη ως ερώτηση. Η 10 έχει κ άλλη απάντηση: όταν ρωτήθηκε να κατονομάσει μεγάλους τραγουδιστές, ανεφερε πολλούς χωρίς να αναφέρει τον Καζαντζίδη κ σε παρατήρηση του δημοσιογράφου: "δεν είπες τον Καζαντζίδη" απάντησε: "ρώτησες για τραγουδιστές, όχι για θεούς".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία! Κάτι μάθαμε και σήμερα, σε ευχαριστώ Aegean!

Με την ευκαιρία να ρωτήσω κάτι γιατί το σκέφτομαι καιρό, γιατί διάλεξες αυτό το όνομα; δουλεύες μήπως στην Aegean Airlines?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τις απαντήσεις. Για να μη μας μένουν και απορίες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποια τραγούδια του Γ.Νταλάρα (πρώτη εκτέλεση Γ.Νταλάρας) τα έχει τραγουδήσει ο Γ.Νταλάρας σε συναυλίες του μόνο αποσπασματικά και ΠΟΤΕ ολόκληρα;

Διευκρίνιση: Δεν αναφέρομαι σε τηλεοπτικές ή ραδιοφωνικές εκπομπές.

Προφανώς επειδή δεν έχουμε παρακολουθήσει όλες τις συναυλίες του Γ.Νταλάρα, η απάντηση σε αυτό το ερώτημα δεν θα είναι ολοκληρωμένη. Απλά θα καταγράψουμε μερικά. Εγώ έχω στο μυαλό μου 2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πωπω!! Μέσα στο μυαλό μου είσαι!!!! Φοβερός!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Υπάρχουν κι άλλα;;

Τώρα μου ήρθε και το "Πάμε γι' αλλού" που είπε στο Παλλάς στις 15/12/2008. Δεν νομίζω να το έχει πει ποτέ ολόκληρο live.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...