Vivian

Dalaras Quiz

1,415 posts in this topic

Nomizo Thanasi oti to mono kainourgio tragoudi ekeinou tou diskou itan to "Fortothika tis typseis mou". Ara o pluthintikos "Ποιές είναι οι πρώτες εκτελέσεις των τραγουδιών που βρίσκονται στο δίσκο "Ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ τραγουδά ΚΑΛΔΑΡΑ";" itan mallon pagida.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Α! Μόλις τώρα το είδα αυτό που έγραψε η Vivian (χάρη στην παρατήρηση της Νίκης). Οπότε φαίνεται να έχω δίκιο κι εγώ! :razz:

Σωστά.Έχετε δίκιο όλοι ,εκτός από τον ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗ. :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nomizo Thanasi oti to mono kainourgio tragoudi ekeinou tou diskou itan to "Fortothika tis typseis mou". Ara o pluthintikos "Ποιές είναι οι πρώτες εκτελέσεις των τραγουδιών που βρίσκονται στο δίσκο "Ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ τραγουδά ΚΑΛΔΑΡΑ";" itan mallon pagida.

Σωστό είναι αυτό που λες για την πρώτη εκτέλεση του ΦΟΡΤΩΘΗΚΑ ΤΙΣ ΤΥΨΕΙΣ ΜΟΥ αλλά η παγίδα που είναι; :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
[Σωστά.Έχετε δίκιο όλοι ,εκτός από τον ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗ. :razz:

Παιδιά εδω υπάρχει ένα μπέρδεμα :blink:

και μόνο απο σεβασμό σε αυτό το όνομα δεν χωράει περιθώριο αμφισβήτησεις !!!! Αυτό μας έλειπε !!!!

Απλά οφείλω να σας πώ ότι σύμφωνα με μια συν/ξη του ΣΤΟΥΡΑΙΤΗ στο περιοδικό Ντέφι (δεκαετίας '80) είχε αναφέρει ο ίδιος ότι στο Νατανε το 21 είχαν παίξει μπουζούκι αυτός ο Νικολόλπουλος και ο Ψαρρός !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραία ;) Μέχρι στιγμής έχουμε πληροφορίες για 5 μπουζούκια.(ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ-ΠΟΛΥΚΑΝΔΡΙΩΤΗΣ-ΣΤΟΥΡΑΙΤΗΣ-ΖΑΦΕΙΡΙΟΥ-ΨΑΡΡΟΣ) (...Περίμενε μέχρι το μεσημέρι μπορεί ν'ανακαλύψουμε ότι έπαιζαν κι άλλοι.. :wow::razz: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ποιές είναι οι πρώτες εκτελέσεις των τραγουδιών που βρίσκονται στο δίσκο "Ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ τραγουδά ΚΑΛΔΑΡΑ";

Ας δώσουμε λοιπόν και την απάντηση για να "απελευθερωθεί " το πεδίο για νέα ερώτηση:

1)ΝΥΧΤΩΣΕ ΧΩΡΙΣ ΦΕΓΓΑΡΙ: ΣΤΕΛΛΑ ΧΑΣΚΗΛ (1947)

2)ΕΒΙΒΑ ΡΕΜΠΕΤΕΣ: I.KΥΡΙΑΖΗΣ-Σ.ΧΑΣΚΗΛ-Α.ΚΑΛΔΑΡΑΣ(1947)

3)ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΓΑΠΩ:Σ.ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ (1958)

4)ΓΙΑΤΙ ΠΟΝΑΣ ΚΑΙ ΒΑΣΑΝΙΖΕΣΑΙ: ΡΕΝΑ ΝΤΑΛΙΑ-Ι.ΤΑΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ

5)ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΚΟΡΜΙ ΧΑΜΕΝO : ΣΤ.ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ (1958)

6)ΜΕΝΑ ΜΕ ΛΕΝΕ ΠΕΡΙΚΛΗ : Π.ΓΑΒΑΛΑΣ (1955)

7)ΜΠΑΡΜΠΑΡΙΑ (ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΑΠ'Τ'ΑΛΓΕΡΙ) : NTOYO ΧΑΡΜΑ (1947)

8)ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕΙ : Σ.ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ (1958)

9)ΕΙΠΑ ΝΑ ΣΒΗΣΩ ΤΑ ΠΑΛΙΑ: Σ.ΜΠΕΛΛΟΥ (1952)

10)ΘΑ ΒΡΩ ΜΟΥΡΜΟΥΡΗ ΜΠΑΓΛΑΜΑ : Π.ΓΑΒΑΛΑΣ (1957)

11)ΦΟΡΤΩΘΗΚΑ ΤΙΣ ΤΥΨΕΙΣ ΜΟΥ : Γ.ΝΤΑΛΑΡΑΣ-ΑΠ.ΚΑΛΔΑΡΑΣ (1969)

12)ΑΠ'ΤΑ ΨΗΛΑ ΣΤΑ ΧΑΜΗΛΑ: Σ.ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ (1958)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να κάνω λοιπόν κι εγώ μια ερώτηση, με αφορμή ένα πανέμορφο τραγούδι του Κουγιουμτζή που άκουγα χτες, ερμηνευμένο από τον Γιώργο.

Ποιο είναι το τραγούδι του Κουγιουμτζή που έχει ερμηνεύσει ανεπανάληπτα και μοναδικά ο Νταλάρας, σύμφωνα με τα λεγόμενα του ίδιου του συνθέτη;

(το έχει αναφέρει αρκετές φορές ο ίδιος ο Κουγιουμτζής σε συνεντευξείς του).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και να ταν μόνο ένα !!!!!!! Πάντως αυτό που με τρελένει όταν το ακούω και το είπε και πρόσφατα στην εκπομπή του Παπαδόπουλου "Στην Υγειά σας" είναι το "Οταν ανθίζουν πασχαλιές" !!!!!!! :blush::D:razz::music:

Αντε Θανάση ακόμα να απαντήσεις ???? για Κουγιουμτζή λέει η ερώτηση !!! ;):pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποιό τραγούδι που αναφέρεται στο μέρος που γεννήθηκε ο Γιώργος Νταλάρας αλλά και σε γνωστή ποδοσφαιρική ομάδα δεν το τραγούδησε ο Γιώργος ποτέ ?

Η ερώτηση ν' απαντηθεί αποκλειστικά από τη Vivian.

-John

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και εδώ μπαίνουν μόνο ερωτήσεις που αφορουν τον Γιώργο για αυτό και το topic είναι Dalaro Quiz η ερώτηση είναι άκυρη !!! Αλλά μόνο και μόνο επειδή μ'αρέσει το τραγούδι που εννοείς και για να το ξέρεις σου αρέσει και σένα θα σου απαντήσω. Μήπως λές "Η Θάλασσα του Πειραιά" .... είναι απ΄όλες πιο γλυκιά !!!!!!!!!!!!!!!! :pity:;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποιού γλυκού νερού ??? Δεν σου μάθανε στο σχολείο ότι η θάλασσα έχει αλμυρό νέρο Γιαννάκη ????? δεν το συνεχίζω εδω γιατί θα αλλάξούμε τελείως το θέμα, αλλα επιφυλάσομαι :pity:;):blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά το "Όταν ανθίζουν πασχαλιές" δεν είναι η σωστή απάντηση! ’λλο τραγούδι του έχει πει ο Κουγιουμτζής ότι έχει ερμηνεύσει μοναδικά και ανεπανάληπτα ο Νταλάρας. Περιμένω λίγο ακόμα για τη σωστή απάντηση...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν δεν είναι και αυτό που λέει η Agnie...... Τότε μήπως είναι το "Μην μου θυμώνεις μάτια μου"?

Τουλάχιστον αυτό είναι σίγουρο ότι ο ίδιος ο Κουγιουμτζής το θεωρεί το καλύτερο από αυτά που έχει γράψει.

.......που φτάσαμε σε ερωτήσεις που αφορούν τον Κουγιουμτζή να απαντάμε εμείς και όχι ο Πολυμήχανος :razz::razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θέλω να κάνω και εγώ μία ερώτηση. Όσο πιο γρήγορα απαντηθεί, τόσο πιο γρήγορα θα παραδώσω το δώρο... :razz:

Ερώτηση:

Ποιό είναι το μοναδικό τραγούδι του Σταμάτη Κόκοτα που έχει πει και ο Νταλάρας;;

Dalaras has sang only one song of Stamatis Kokotas. Which one is it?

Απάντηση δεν μπορούνε να δώσουνε ο Θανάσης (φυσικά) και η Ρένα.. :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν εννοεις τραγουδι που εχει πει Κοκοτας , ειναι το Ηρθα κι αποψε στα σκαλοπατια σου

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι εννοώ να το έχει πει ο Κόκοτας.. αλλά σε πρώτη εκτέλεση να το έχει πει ο Κόκοτας! Το "Ηρθα κι απόψε στα σκαλοπάτια σου" νομίζω πως η πρώτη εκτέλεση είναι του Πέτρου Αναγνωστάκη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν για να δοκιμάσω να απαντήσω στην ερώτηση του Αποστόλη :

Ο Νταλάρας έχει πει ένα τραγούδι που σε πρώτη εκτέλεση το 'χε πει ο Σταμάτης Κόκοτας, στη συναυλία του Ξαρχάκου στο Παλλάς το 1988.

Ήταν το τραγούδι : "Αφού μιλάς για χωρισμό ας χωριστούμε απόψε". Δεν μπήκε στον διπλό δίσκο που κυκλοφόρησε με τη ζωντανή ηχογράφηση της συναυλίας(συμμετέχει και η Δήμητρα Γαλάνη). Το έχω από την τηλεοπτική μετάδοση της συναυλίας την οποία έχω γράψει.

Τώρα όσον αφορά την απάντηση της δικής μου ερώτησης :

Το τραγούδι του Κουγιουμτζή που κατά τα λεγόμενα του ίδιου του συνθέτη έχει ερμηνεύσει μοναδικά ο Νταλάρας είναι το "Μ' έκοψαν με χώρισαν στα δυο" που υπάρχει στους δίσκους του Νταλάρα "ΝΑ' ΤΑΝΕ ΤΟ 21"(1970) και "Ο ΜΕΤΟΙΚΟΣ"(1971).

Και άλλη μια ερώτηση από μένα:

Ποιο τραγούδι που έχει τραγουδήσει σε πρώτη εκτέλεση ο Βασίλης Καράς τραγουδούσε ο Νταλάρας την πρώτη χρονιά(1996) στην Ιερά Οδό;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο Τάσο!!! Αυτή είναι η απάντηση!! Και τώρα το δώρο!! :) :lol:

URL: http://www.geocities.com/ntalpiato/

Κατεβάστε τα 2 τραγούδια που είπε ο Νταλάρας στο Παλλάς και δεν μπήκανε στο δίσκο!! "Βάλε και άλλο πιάτο" και "Έξω φυσάει και βρέχει". :):):music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αποστόλη ευχαριστούμε για το δώρο!

Παιδιά, για απαντήστε τώρα και ποιο τραγούδι του Βασίλη Καρά τραγουδούσε ο Νταλάρας για έναν ολόκληρο χειμώνα(1996) στην Ιερά Οδό;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιτρέπεται να κάνω κι άλλη ερώτηση εγώ, κι ας ξέρω μόνο την μιση απάντηση;

Στο dvd της συναυλίας «Αφιέρωμα στην Μικρά Ασία», η Γλυκερία λέει ως πρώτο της τραγούδι ένα «Τζιβαέρι» που ο Νταλάρα της το τελειώνει με την εξής στροφή:

«και γιατί δεν μα το λες, και γιατί δεν μα το λες, και γιατί δεν μα το λες - μόνο κάθεσαι και κλαις;»

Αυτή την στροφή, εγώ δεν έχω ιδέα από πού την έχει - να μου πει κανείς;

Ξέρω ότι την έχει ξαναπεί τουλάχιστον μια φορά πριν... ξέρω σε ποιο τραγούδι και με ποιόν το είπε, αλλά ούτε πού ούτε πότε.

Περιμενω να μάθω περισσοτερα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...