Vivian

Dalaras Quiz

1,415 posts in this topic

Θυμάμαι ένα τραγούδι-καλωσόρισμα σε μουσική Νταλάρα, με το οποίο ξεκινούσαν οι παραστάσεις στο Αττικόν το 1990, με Τσαλιγοπούλου και Θεοδόση. Νομίζω ότι οι στίχοι ήταν Νικολακοπούλου, ας βοηθήσουν οι παλιότεροι!

Απ'οσο γνωρίζω αυτό ήταν σε μουσική Γ.Νταλάρα και στίχους Αντώνη Ανδρικάκη, χωρίς όμως να είμαι σίγουρος 100%.

Aυτό που λέει ο Παναγιώτης από τις παραστάσεις στο Αττικόν ήταν της Νικολακοπούλου.

1 person likes this

Σωστά, του Ανδρικάκη ήταν οι στίχοι του "καλωσορίσματος" της δεύτερης χρονιάς με τον Παπακωνσταντίνου.

Το καλωσορισμα της Νικολακοπούλου έγινε καλοσώρισμα του Γκανά στην τρίτη Ιερά Οδό. Της μουρλής...

1 person likes this

"Πρόγραμμα  και  εισιτήριο

πρόγραμμα  και  προβολείς

κι  ύστερα  από  τον  Σείριο

πέρασε  καιρός  πολύς"

Οι  στίχοι  της  Λίνας  Νικολακοπούλου  σε  μουσική  του  Γιώργου  Νταλάρα.Όμως  στις  παραστάσεις  της  Ιεράς  οδού,ο  Μιχάλης  Γκανάς  έγραψε  στίχους 

πάνω  στη  μουσική  με  τίτλο "Άσπρη  νύχτα"(κάπως  έτσι)

"Βράδυασε  κι  η  πόλη  άναψε

φώτα,και  βεγγαλικά....

τώρα  που  δακρύζουν  τα  ποτά"

2 people like this

Ευχαριστω!! :) Συνολικα λοιπον 10 τραγουδια...

θυμηθηκαμε με την ευκαιρια και τον Διονυση Θεοδοση..

Aυτό που λέει ο Παναγιώτης από τις παραστάσεις στο Αττικόν ήταν της Νικολακοπούλου.

"Καλωσορίσατε λοιπόν και γεια χαρά σας στο σινεμά το Αττικόν πρώτη φορά, η Ελενίτσα κι ο Διονύσης συντροφιά σας θα τραγουδήσουμε καινούρια και παλιά". Η Ελενίτσα για τις αντίστοιχες παραστάσεις του Ράδιο Σίτυ έγινε Ελευθερία (στη Θεσσαλονίκη αντί της Τσαλιγοπούλου ήταν η Αρβανιτάκη). Μπράβο Θανάση, ακόμα θυμόμαστε!

Στη Θεσσαλονίκη μάλιστα αντί για τη φράση "κι ύστερα από το Σείριο πέρασε καιρός πολύς" έλεγε "κι απ' του Ρεξ το προσκλητήριο πέρασε καιρός πολύς" ενώ στο ρεφραίν αντί για "η Ελενίτσα κι ο Διονύσης συντροφιά σας" έλεγε "με τον Διονύση και με την Ελευθερία"...

5 people like this

Την παράσταση του Ράδιο Σίτυ την είχα δει σε πτυσσόμενο καρεκλάκι στο διάδρομο, όπου με έβαλαν να καθήσω αφού έσβησαν τα φώτα, αμέσως πριν αρχίσει, γιατί πιο πριν θα ενοχλούσα. Στο Αττικόν ήμουν πιο προνοητικός στην έκδοση των εισιτηρίων και καθόμουν σε κανονική θέση... Πάντως η τακτική με τα πρόσθετα καρεκλάκια στο διάδρομο έπαιζε πολύ εκείνα τα χρόνια των θεάτρων, που να σημειωθεί ότι γέμιζαν ασφυκτικά παίζοντας κάθε βράδυ πλην Δευτέρας! Ωραίες εποχές...

4 people like this

To Θυμάμαι κι εγώ αυτό με τα πτυσόμενα καρεκλάκια. Μάλιστα στο Ράδιο Σίτυ είχα κλείσει θέση στην άκρη για να ειμαι στον διαδρομο, να μην ειμαι χωμένος, και οταν πήγα ειδα ότι δεν ήμουν στην άκρη, υπήρχε πτυσόμενο καρεκλάκι δίπλα μου!

1 person likes this

Στο Ράδιο Σίτυ συνέβη και τις δυο χρονιές εμφανίσεων αυτό με τα καρεκλάκια. Κουβαλούσε και ο ίδιος ο Καραχάλιος μια φορά! Δεν τα έζησες, Θοδωρή, αυτά! Τι θα ζούσαμε εάν τα ζούσες! ;)

3 people like this

Κι εγώ θυμάμαι τα πτυσσόμενα καρεκλάκια. Αυτά δε θέλουν να θυμούνται εμένα... :razz:

10 people like this

Στο Ράδιο Σίτυ συνέβη και τις δυο χρονιές εμφανίσεων αυτό με τα καρεκλάκια. Κουβαλούσε και ο ίδιος ο Καραχάλιος μια φορά! Δεν τα έζησες, Θοδωρή, αυτά! Τι θα ζούσαμε εάν τα ζούσες! ;)

λες ε;  :razz:  :razz:

Λέω!!!Και τι θα έγραφες κυρίως... :D

Θυμάται κανείς πριν αρκετά χρόνια όταν είχαν ρωτήσει το Νταλάρα τι άλλη δουλειά θα ήθελε να κάνει εκτός από τραγουδιστής-μουσικός τι είχε απαντήσει? ;)

Νομίζω ότι το είπε και στην εκπομπή Tet a Tet ...

Μιας και καταπιανεται ιδιαιτερως με καθε ειδους μαστορεμα-εργαλειο ισως κατι συναφες.Μην ξεχναμε

αλλωστε κ τα χρονια που θητευσε σε σχετικες δουλειες οντας σε νεοτερη ηλικια (ως βοηθος τεχνιτη

χρυσοχοου ή σε δουλειες που χειριζοταν εργαλεια οδοποιιας κ.τ.λ)

Νομιζω καποιος καλος μαστορας-τεχνιτης

Υπαρχει σχετικο περιστατικο που προτου την εναρξη καποιας συναυλιας του ΜΟΝΟΣ του επιλυσε

σοβαρο θεμα στην κονσολα ηχου την στιγμη που οι σχετικοι τεχνικοι τα ειχαν χασει.. 

Ισως να ειχε στενοτερη επαφη με τον κοσμο της θαλασσας μιας και λιγο προτου ασχοληθει 

επαγγελματικα με τον χωρο του τραγουδιου νομιζω πως ειχε ηδη ετοιμο το ναυτικο του φυλλαδιο

για να μπαρκαρει σε καραβια ως μηχανικος (νομιζω ειχε βγαλει κ μια σχετικη σχολη αν δεν απατωμαι)

Θυμαμαι αλλωστε και την σχετικη προσφατη δηλωση του στον Ιανο που ειπε πως στον ελευθερο του 

χρονο ηρεμει κοντα στην θαλασσα..

1 person likes this

Εγώ θυμάμαι από μια συνέντευξη το 1984 πως θα ήθελε να δουλεύει στη ΝΑΣΑ.

2 people like this

Σωστή! Για την ακρίβεια θυμάμε ακόμα την απάντηση που είχε δώσει.  Πιλότος για να μην πω αστροναύτης και με περάσουνε για ψώνιο :laugh:

3 people like this

Τη σκέφτομαι καιρό αυτήν την ερώτηση. Μπορεί να την έχω ξαναβάλει και να μην το θυμάμαι. Δεν πειράζει, με την επανάληψη μαθαίνουμε!

Ποιοι απο τους δίσκους στους οποίος έχει τραγουδήσει ο Νταλάρας, έχουν τίτλο ο οποίος ΔΕΝ είναι τραγούδι στον δίσκο; 

π.χ. Ο δίσκος "Καλώς τους" δεν έχει μέσα τραγούδι που να λέγεται "Καλώς τους".

Δεν μετράνε περιπτώσεις όπου ο τίτλος του δίσκου βρίσκεται μέσα σε στίχο τραγουδιού, π.χ. "Οι μάηδες οι ήλιοι μου". 

Άρα το "Οι μάηδες οι ήλιοι μου" μπορεί να μπει στη λίστα

(Η ερώτηση αφορά οποιονδήποτε δίσκο στον οποίο έχει τραγουδήσει ο Νταλάρας, προσωπικό, Live, συμμετοχή. Εξαιρούνται τα live που έχουν τίτλο: "Ζωντανή ηχογράφηση στο.....κλπ...", π.χ. "Ζωντανή Ηχογράφηση στην ΙΕΡΑ ΟΔΟ 1,2")

Ας ξεκινήσω με όσα μου έρχονται πρώτα στο μυαλό:

1. Βυζαντινός Εσπερινός
  2. Μικρά Ασία
  3. Γιώργος Νταλάρας
  4. Ύμνοι Αγγέλων σε ρυθμούς ανθρώπων
  5. Μαζί (live με Μαρινέλλα)
  6. Απο Καρδιάς (Live στον Ζυγό)
  7. Τα τραγούδια μου (το πρώτο Live)
  8. Για τον Γρηγόρη
  9. Οι μάηδες οι ήλιοι μου
  10. Τραγουδά Απόστολο Καλδάρα

συνεχίστε....

Edited by Theodore
3 people like this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...