Vivian

Dalaras Quiz

1,415 posts in this topic

Ρε!!! Δεν θα το πιστέψεις!! Αυτό θα έγραφα μόλις τώρα! Απλά η διαφορά με τον Σαραντάπηχο ειναι πολύ μικρή ρε! Μερικές εβδομάδες νωρίτερα πρέπει να βγήκαν τα λιανοτράγουδα στην κυκλοφορία σε σχέση με τα Νιάτα! Κατάρα!!  :wallf: 

Πάντως πολύ ωραίο quiz!  :applause: 

Edited by Apostolis
2 people like this

Σύμφωνα με την έρευνα του Βαγγέλη Αρναουτάκη στο περίφημο τεύχος του "Όασις" του Μαΐου 2009, τα "18 λιανοτράγουδα" ήταν οι τελευταίες ηχογραφήσεις που έκανε ο Νταλάρας το 1973 και τα 2 τραγούδια από τα "Νιάτα" οι πρώτες του 1974. Αμέσως μετά ηχογράφησε τα τραγούδια του Κουγιουμτζή για τις "Μικρές πολιτείες".

Σύμφωνα με τα γραφόμενα του Μάκη Μάτσα στο βιβλίο του "Κάτω απ'τη μαρκίζα" ο δίσκος με τα "18 λιανοτράγουδα" κυκλοφόρησε το Νοέμβρη του '73 τις ημέρες της εξέγερσης των φοιτητών του Πολυτεχνείου, αφού, όπως λέει, ο ίδιος κατάφερε να πάρει την απαιτούμενη άδεια από την χουντική κυβέρνηση (είχαν χαλαρώσει και τα μέτρα της χούντας) και αποσύρθηκε στις 17 Νοεμβρίου, όταν ξέσπασαν δηλαδή τα γεγονότα, που κατέληξαν στην εισβολή του τανκ στο Πολυτεχνείο. Από κει και πέρα ο δίσκος ξανακυκλοφόρησε στη μεταπολίτευση. Ο κωδικός του όμως είναι MSM 192, κωδικός δηλαδή της περιόδου που πρωτοκυκλοφόρησε το Νοέμβρη του ΄73.

Ο κωδικός του δίσκου "Νιάτα" είναι MSM 212 και ο κωδικός από τις "Μικρές Πολιτείες" MSM 210, που σημαίνει πως οι "Μικρές Πολιτείες" κυκλοφόρησαν λίγο πριν από τα "Νιάτα" αν και τα τραγούδια ηχογραφήθηκαν αμέσως μετά. 

Θα μπορούσε λοιπόν η απάντηση να είναι ο "Σαραντάπηχος", θεωρώ όμως πως από τη στιγμή που τα "Λιανοτράγουδα" ηχογραφήθηκαν  και, έστω για πολύ μικρό χρονικό διάστημα, τέθηκαν στην κυκλοφορία πριν πριν από τα "Νιάτα", η απάντηση είναι η "Πράσινη μέρα". 

Υπάρχει βέβαια και το "Λίγη ειν'η σάρκα" από το "Ηλιοσκόπιο", δεν ξέρω όμως αν μπορεί να θεωρηθεί ντουέτο ένα τραγούδι που μοιράζεται ανάμεσα σε μια χορωδία κι έναν σολίστα....

6 people like this

Ωραία η ανάλυση σου Θάνο! :majesty:

Πάντως αν μετράνε και οι χορωδίες, μετράνε και τα τραδούδια του "Ζει;" του 1971. ;)

ΥΓ: Τωρα που ειπες "Λίγη ειν'η σάρκα", τι ΤΡΑΓΟΥΔΑΡΑ ειναι ρε!  :whistling2:  :music:  :music:  :music:  :music:  :music_singguitar:

3 people like this

Η λέξη "ντουέτο" σημαίνει πως τραγουδούν δυο, είτε μαζί, είτε χωριστά. Απλά εγώ, στην ερώτησή μου ζήτησα διάλογο και όχι α'-β' φωνή. 

Άρα δεν αφορά την περίπτωση των χορωδιών, αφού εκεί έχουμε να κάνουμε με πολλά περισσότερα άτομα.

2 people like this

Οι κωδικοί βέβαια των εταιρειών δεν εξασφαλίζουν απαραίτητα και τη σειρά της κυκλοφορίας στα δισκάδικα.

3 people like this

Σαφώς.

Αλλά μετά από τόσα χρόνια, είναι η πιο αξιόπιστη ένδειξη για το χρόνο κυκλοφορίας ενός δίσκου.

1 person likes this

Bρειτε ενα κοινο -δισκογραφικό-..σημείο :)

που εχουν η τραγουδίστρια Μίλλη Κάραλη με τον Γιώργο Νταλάρα...

(Ειναι λίγο λεπτομερεια βέβαια..αλλα αξίζει θεωρω εστω η παρατηρηση..)

Η Μίλλη Καραλή είχε ηχογραφήσει ένα δίσκο με τίτλο "Τραγούδια δίχως σύνορα" το 1979.

Ο Νταλάρας συμμετείχε στο cd "Χωρίς σύνορα" με το "Hasta Siempre" το 2000. 

To 2002 είχε κυκλοφορήσει μια συλλογή με τίτλο "Τραγούδια χωρίς σύνορα", όπου υπήρχαν τα "Τρελός για σένα", "Κι αν σε θέλω" και "Hasta Siempre" με τον Γιώργο Νταλάρα.

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στον Νίκο Λαβράνο, που υπήρξε ενορχηστρωτής κάποιων δίσκων και των δύο τραγουδιστών.

Υ.Γ: Όποια κι αν είναι η απάντηση.... Μάριε... Δεν υπάρχεις! :D

1 person likes this

Oντως ανεφερομαι σε ενα κομμάτι της απο τον δευτερο προσωπικο της δισκο στην Λυρα με τιτλο ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ..

Το 1974 που κυκλοφορησε ο δισκος αυτος περιεχε 14 συνολικα κομματια σε ενορχηστρωση Ν.Λαβρανου

και ο τιτλος του ενος απο αυτα ηταν "Ηλιε μου σε παρακαλώ" ..

Προκειτε βεβαια για αλλο τραγουδι απο αλλους συντελεστες (Λαβρανος,Ιατροπουλος)..με αυτο του

Γιωργου του 72' απο Λοιζο-Λ.Παπαδοπουλο..

Αρα η ομοιοτητα που ζητουσα ηταν αυτη στον τιτλο..

Το κομματι αυτο

μου φανηκε πολυ ομορφο και δυστυχως που δεν το βρισκω αυτην την στιγμη στο ΥΤ.. :(  να το ακουσετε..

(Συντομα θα φροντισω να το αναρτησω..)

..Επισης αν δεν κανω λαθος η συγκ. τραγουδιστρια συμμετειχε παλι το τον Απριλιο του 73 μαζι με τον Νταλαρα και αλλους 18

διακεκριμενους καλλιτεχνες σε βραδια που διοργανωναν το περιοδικο Επικαιρα στο Θεατρο Αλικη για φιλανθρωπικους σκοπους.

Συμπεριελαμβανονται βεβαια κ οι κοινες εμφανισεις της μαζι με τον Γιωργο τον Μαιο του 71 στα Δειλινά καθως κ το 72 κ 73 στον ιδιο

χωρο..

3 people like this

Oντως ανεφερομαι σε ενα κομμάτι της απο τον δευτερο προσωπικο της δισκο στην Λυρα με τιτλο ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ..

Το 1974 που κυκλοφορησε ο δισκος αυτος περιεχε 14 συνολικα κομματια σε ενορχηστρωση Ν.Λαβρανου

και ο τιτλος του ενος απο αυτα ηταν "Ηλιε μου σε παρακαλώ" ..

Προκειτε βεβαια για αλλο τραγουδι απο αλλους συντελεστες (Λαβρανος,Ιατροπουλος)..με αυτο του

Γιωργου του 72' απο Λοιζο-Λ.Παπαδοπουλο..

Αρα η ομοιοτητα που ζητουσα ηταν αυτη στον τιτλο..

Το κομματι αυτο

μου φανηκε πολυ ομορφο και δυστυχως που δεν το βρισκω αυτην την στιγμη στο ΥΤ.. :(  να το ακουσετε..

(Συντομα θα φροντισω να το αναρτησω..)

2 people like this

To θυμάστε αυτό το Topic;

(Quiz) Πόσο καλά γνωρίζεις τον Γιώργο Νταλάρα;

28/09/2017
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

http://www.ogdoo.gr/erevna/thema/quiz-poso-kala-gnorizeis-ton-giorgo-dalara

2 people like this

Δυσκολούτσικες οι ερωτήσεις. Αυτό για την ταινία δεν το ήξερα καν:razz:

1 person likes this

Ωραίο!

1 person likes this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...