Vivian

Dalaras Quiz

1,415 posts in this topic

Να συμπληρώσω την ερώτηση του Θανάση:

Πέστε μου τα τραγούδια που τραγούδησε ο Γιώργος και αναφέρεται η Θεσσαλονίκη και δεν έχουν μπεί σε δίσκο.

-John

Γιάννη νομίζω ότι η ερώτηση είναι πολύ γενική αφού είναι σχεδόν αδύνατο να ξέρουμε όλα τα τραγούδια που έχει πει ο Νταλάρας σε συναυλίες και σε τηλεοπτικές εκπομπές.Παρόλα αυτά τα τραγούδια που έρχονται πρόχειρα στη μνήμη μου είναι το "ΑΘΗΝΑ-ΣΑΛΟΝΙΚΗ" που έλεγε με την Τσαλιγοπούλου στο ΑΤΤΙΚΟΝ το 1990, το "ΜΑΓΙΣΣΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ" που έλεγε στις παραστάσεις στο ΟΛΥΜΠΙΟΝ με τους Χ& Π.ΚΑΤΣΙΜΙΧΑ , το "ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ"(που έγραψε παραπάνω και η Κωνσταντίνα) στο οποίο έκανε β'φωνή στον Γ.ΒΑΡΔΗ στις εμφανίσεις τους στην ΙΕΡΑ ΟΔΟ και στο FIX της Θεσ/νίκης και το "ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΩΝ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΩΝ" των Χ.ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ-Λ.ΧΑΨΙΑΔΗ που ακούστηκε μόνο σε ραδιοφωνική εκπομπή αφιέρωμα στη μέρα των ερωτευμένων στο Β'Πρόγραμμα το 1988 ή 1989.

Ας κάνω λοιπόν μια νέα ερώτηση:

"Σε πόσα και ποια τραγούδια που έχει ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΗΣΕΙ ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ

αναφέρονται η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ και η ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ;"

Σωστές όλες οι απαντήσεις.Το μόνο που ξεχάσατε είναι το ΜΠΑΞΕ ΤΣΙΦΛΙΚΙ . :):music:

Ποιό τραγούδι που δισκογράφησε ο Νταλάρας, τραγούδησε σε πρώτη εκτέλεση με διαφορετικούς στίχους και με ελαφρως παραποιημένη μελωδία ο Στράτος Διονυσίου;

Μπράβο Θανάση! Σωστός, όπως πάντα, στις απαντήσεις σου! Αυτή είναι η σωστή απάντηση. Η ορχήστρα έπαιζε την εισαγωγή από το "Κάποιος χτύπησε την πόρτα" και ο Νταλάρας έριχνε μια στροφή στην σκηνή!

Θανάση είσαι η "ΔΟΜΗ", για να θυμηθώ και μια παλιά διαφήμιση, για θέματα ΝΤΑΛΑΡΑ!

Όσο για το "παράπονό" μου για τις "κουραστικές ερωτήσεις" ως αστείο το είπα.

Τώρα όσον αφορά την ερώτηση του Μάκη... μου φαίνεται πάλι ο Θανάσης θα την απαντήσει!

Το τραγούδι είναι το "ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΘΕΕ ΜΟΥ" του Β.ΤΣΙΤΣΑΝΗ που δισκογραφήθηκε από τον ΝΤΑΛΑΡΑ στο cd "ΑΣΕΒΗ ΤΡΟΠΑΡΙΑ". Το τραγούδι πρωτοηχογραφήθηκε από τον ΣΤΡΑΤΟ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ και τον ΤΣΙΤΣΑΝΗ στις αρχές της δεκαετίας του '60 χωρίς όμως να κάνει ιδιαίτερη αίσθηση , ενώ στους στίχους , εξαιτίας της λογοκρισίας της εποχής ο αργιλές είχε μετατραπεί σε "φτωχό μπαγλαμαδάκι".Η εκτέλεση του ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ πρωτοεκδόθηκε σε μεγάλο δίσκο 33 στροφών και σε cd στη συλλογή της MBI: B.ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ:"ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ" το 1992 :):music:

Τώρα όσον αφορά την ερώτηση του Μάκη...  μου φαίνεται πάλι ο Θανάσης θα την απαντήσει!

Τάσο, θα μπορούσαν κι άλλοι να απαντήσουν, δεν ήταν και τόσο δύσκολη η ερώτηση αφού η απάντηση της βρίσκεται στον ίδιο το δίσκο "Ασεβή τροπάρια", θα μπορούσε δηλαδή να το θυμάται ο οποιοσδήποτε.Δεν ήταν κάποια πληροφοριά από συνέντευξη ώστε να μην είναι δυνατόν να έχουν πρόσβαση όλοι.

Αφού μιλάμε για συνεντεύξεις και δίσκοι...

Λίγες μέρες μετά από την πρόσφατη συνέντευξη στο ράδιο Μελωδία, άκουγα ένα από τους δίσκους που έχω και σε cd, και σε βινύλιο, και μάλιστα διαβάζοντας τους στίχους από το εξώφυλλο του βινύλιου, αφού είναι πιο άνετο.

Έτσι έτυχα να παρατηρήσω ότι τη «επιμέλεια παραγωγής» στο συγκεκριμένο δίσκο την έκανε... ο Ξενοφών Ραράκος.

Ξέρει κανείς σε πιο δίσκο αναφέρω;

(Να σημειώσω - σαν hint - ότι δεν υπάρχουν τόσοι δίσκου του Νταλάρα που αναγκάζομαι να _διαβάζω_ τους στοίχους :blush: )

Είναι το "Συγνώμη για την άμυνα"!!!! :blush::razz:

Τυχαία το ανακάλυψα και εγώ πρόσφατα!! :)

Η "Μικρά Ασία" πρωτοεκδόθηκε το 1972.

Να κάνω κι εγώ δυο ερωτήσεις για τον ίδιο δίσκο :

1) Ποιος τραγουδιστής προοριζόταν να ερμηνεύσει τα τραγούδια και τελικά δεν ευοδώθηκε αυτή η συνεργασία;(κατόπιν τα είπαν οι Νταλάρας και Αλεξίου).

2) Ο δίσκος αυτός έχει κι άλλες δυο "πρωτιές". Ποιες είναι αυτές;

Παρόλο που η απάντηση του φίλου Τάσου είναι η σωστή , συγχωρέστε με αλλά δεν μπορώ να μην μπω στον "πειρασμό" , μια και πρόκειται για τον αγαπημένο μου δίσκο, να συμπληρώσω κι εγώ με τη σειρά μου ότι κυκλοφόρησε τον Αύγουστο του 1972 .Η κυκλοφορία του δίσκου συνέπεσε με την μαύρη επέτειο των 50 χρόνων από τη Μικρασιατική καταστροφή.Ο Καλδάρας πρότεινε τα τραγούδια στον Καζαντζίδη και αν δεν απατώμαι για γυναικεία φωνή είχε προταθεί τότε η Λ.Διαμάντη.Ο Καζαντζίδης αρνήθηκε με τη δικαιολογία , ότι έπρεπε κάθε πρωί να περιμένει ένα ψυγείο με πάγο στον Αγ.Κωνσταντίνο και αν κατέβαινε στην Αθήνα για τις ηχογραφήσεις δεν θα μπορούσε να γεμίσει το ψυγείο.:music::wacko:B):vlakas:

Ο δίσκος αποσύρθηκε αμέσως από την κυκλοφορία ,αφού η λογοκρισία της χούντας έκοψε το δεύτερο δίστιχο της 2ης στροφής η οποία έλεγε:

"καίγεται ο ντουνιάς σπάει ο ταμπουράς

σπάει από το σεβντά του κι ο Ντελή Θρακιάς ,

κράτα ρε καρδιά λένε τα παιδιά ,

μέχρι να λευτερωθούμε απ'τον Κεχαγιά"

και μετατράπηκε ως εξής:

"μες στο μαχαλά πέφτει η κουμπουριά

κι οι Ζειμπέκηδες χορεύουν στου Ντελή Θρακιά

καίγεται ο ντουνιάς σπάει ο ταμπουράς

σπάει από το σεβντά του κι ο Ντελή Θρακιάς "

Έτσι κυκλοφόρησε και στις υπόλοιπες επανακυκλοφορίες τόσο του βινυλίου (3 εκδόσεις) όσο και του cd (4 εκδόσεις), ακόμα και στις πιο πρόσφατες επανεκδόσεις του βινυλίου και του cd της σειράς REMASTERS , οι οποίες προβλήθηκαν σαν επανακυκλοφορίες της πρώτης έκδοσης.

:mad:

Τώρα όσον αφορά τις "πρωτιές" που ρωτάει ο Τάσος σίγουρα η πρώτη είναι ότι με την ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ πρωτοκαθιερώθηκε ο χρυσός δίσκος στις 50000 πωλήσεις (τότε). Τάσο η άλλη "πρωτιά " αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει... :D:razz:

Θανάση η άλλη πρωτιά της "Μικράς Ασίας" είναι ότι στο δίσκο αυτό έκανε την πρώτη ουσιαστική εμφάνισή της η Χάρις Αλεξίου. Τουλάχιστον αυτά γράφει ο Κώστας Καλδάρας στην ειδική έκδοση της εφημ. "ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ"(29/6/2003)- "100 ΔΙΣΚΟΙ ΚΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥΣ".

Γιατί το γνωστό τρίο δεν απάντησε στην ερώτηση κι αφήνει τους ιερο-νταλαρο-εξεταστές ν'απαντάνε???

Θανάση κάτι πρέπει να κάνουμε με το μενού,αντί γι armenoville να τους δώσουμε για τιμωρία πολίτικο καζαντιπί.

-John

αντί γι armenoville να τους δώσουμε για τιμωρία πολίτικο καζαντιπί.

-John

:blink: ε όχι και τιμωρία το καζαντιπί...Από πότε θεωρείται τιμωρία το τέλειο αυτό κατασκεύασμα.Έτσι δέχομαι να τιμωρηθώ κι εγώ... :lol:

Μετά από τις πρόσφατες ανταλλαγές απόψεων στο Topic o ΝΤΑΛΑΡΑΣ για τον ΚΟΥΔΑ και βλέποντας ότι η ιστορία με το quiz ατόνησε τώρα τελευταία (που είσαι Βιβήηηηηηη) :) , σκέφτηκα μια ερώτηση:

Σε ποιό από τα γήπεδα των ομάδων ποδοσφαίρου της Θεσσαλονίκης που αγωνίζονται αυτή την περίοδο στην Α'Εθνική κατηγορία,(ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ, ΠΑΟΚ, ΑΡΗΣ, ΗΡΑΚΛΗΣ) , ΔΕΝ έχει κάνει ποτέ συναυλία ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ; :music:

Η ερώτηση ν'απαντηθεί από την εξεταζόμενη Βιβή,κι όχι από Θεσσαλονικείς.

ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΡΙΤΟΥΣ (γνωστούς και μή εξαιρετέους)

-John

Η ερώτηση ν'απαντηθεί από την εξεταζόμενη Βιβή,κι όχι από Θεσσαλονικείς.

Ναι , αλλά δεν βλέπω "φως"¨.Ίσως τελικά θα'πρεπε να μην κάνουμε αποκλεισμούς. :):)

Σοφή η σκέψη σου Θανάση !!!!! Ασε που όλο ερωτήσεις που αφορούν την Θεσσαλονίκη μου βάζετε :) είπαμε την αγαπάμε την Θεσσαλονίκη αλλά όχι και έτσι !!!!!!!!!!

και τώρα που το ξανασκέφτομαι :) για να επιμένει έτσι ο Ακριτίδης ΠΑΟΚ μου βρωμάει στην μέση και γήπεδο Χαριλάου !!!!!

Αν είναι έτσι πολύ χαίρομαι που "Ο ΓΙΩΡΓΟΣ " δεν πάτησε το πόδι του εκει μέσα κάτι ξέρει ο άνθρωπος :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: τι δουλειά έχει ένας Πειραιώτης στο Χαριλάου ???? :blink: :blink: :blink:

:blink: :blink: :blink: :):):D :lol: :lol: :lol:

Βιβή έχεις δίκιο κατά 50 %.Όντως ο Νταλάρας δεν έδωσε ποτέ συναυλία στο γήπεδο του ΠΑΟΚ το οποίο όμως βρίσκεται στην Τούμπα. :lol: Το Χαριλάου είναι το γήπεδο του ΑΡΗ. :D :lol: Επειδή όμως , όπως ξαναείπα , είμαστε "διαλεχτά παιδιά μέσα στην πιάτσα" η ερώτηση λαμβάνεται ως σωστή. :lol: :lol: :lol:

Λοιπόν,το βραβείο στη Vivian αυτή τη φορά θα είναι armenoville μ' επικάλυψη μαύρης,κατάμαυρης σοκολάτας!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Δεν δεχόμαστε αλλοιώσεις ή παρεκκλίσεις στις παραδοσιακές συνταγές παγωτού της Θεσσαλονίκης!!!

-John

Επίσης ξέχασα να σας πω ότι η επίσημη ονομασία του γηπέδου Χαριλάου είναι "ΚΛΕΑΝΘΗΣ ΒΙΚΕΛΙΔΗΣ". :):)

Να μας πεις τώρα Θανάση και ποιος είναι ο Κλεάνθης Βικελίδης. :lol:

Παλιός μεγάλος ποδοσφαιριστής του ΑΡΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, ο οποίος έπαιξε στον ΑΡΗ τη δεκαετία του '50.

:):D:) :lol:

:D:mad::( Δεν πτοούμαι, έπρεπε να αναμένω τις εξελίξεις

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...