Sign in to follow this  
Followers 0
EKOSTEL

"Η Θάλασσα κι εμείς" στο Ηρώδειο με την Dulce

100 posts in this topic

Θανάση, sorry για την διπλή απάντηση...... :D:razz:

Απαντήσαμε την ίδια ακριβώς στιγμή!!!!!!!! ;):music:

Ετσι είναι τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται :pity:;):blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites
these two exceptional artists meet again at two concerts at the Irodeio, under the title: "The sea and us". Contemporary ballads, mediterranean songs, rembetika and fado.

:pity:

Geske can you enlighten us a little as to what

style or region of music is from the FADO?

BTW, is the Fado french or come from France?

Share this post


Link to post
Share on other sites
31 Μαΐου: «Η Θάλασσα κι εμείς» με τους Γιώργο Νταλάρα -  Dulce Pontes

1 Ιουνίου: Η θάλασσα κι εμείς

8, 9 Οκτωβρίου: Συναυλίες του Μίκη Θεοδωράκη με «Τα Συμφωνικά»

Συμμετέχουν: Μ.Φαραντούρη, Γ.Νταλάρας, Π. Πανδής, Σ.Μιχαηλίδου.

URL : http://v3.e-go.gr/exodos/articles.asp?cati...=2&pubid=253156

:):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Βγήκαν" και οι τιμές των εισιτηρίων: Διακεκριμένη 120, Α+Β 90, Γ 60 και άνω διάζωμα 25.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Fado is from Portugal.

It's called the expression of the portugese soul..

more information here..

http://paginas.fe.up.pt/~fado/eng/index-eng.html

Thank you Marijke

Now its more clear.

Btw isnt this where Celeste is from?

Cant recall if she ever told me about the Fado or not

thanks again

I only saw this post today. Yes, fado is the musical expression of the saaaaad portuguese soul. And yes, Christo, Portugal is my country (but I'm not THAT sad!)

Too bad you didn't attend the Irodeion concert last August, Dulce sang very beautiful fados.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μεταφέρω ένα δημοσίευμα από το νέο 7 ΜΕΡΕΣ TV όπως ακριβώς γράφτηκε.

"Στα βόρεια ξανά;"

"Εκείνος είναι ο κορυφαίος Έλληνας ερμηνευτής τον οποίο ακολουθεί μια μεγάλη μερίδα κοινού όπου βρεθεί κι όπου σταθεί.Εκείνη είναι μία από τις πολλά υποσχόμενες νεοεμφανιζόμενες στα ελληνικά μουσικά πράγματα φωνές που καθηλώνουν.Ο λόγος για τον Γιώργο Νταλάρα και την Ντούλτσε Πόντες , που το καλοκαίρι ενώνουν τις δυνάμεις τους στην ίδια σκηνή, με εμφανίσεις που θα πραγματοποιηθούν σε όλη τη χώρα.Η αρχή θα γίνει από το Ηρώδειο.Το πρόγραμμα τους θα παρουσιαστεί, όπως όλα δείχνουν και στη Θεσσαλονίκη".

Share this post


Link to post
Share on other sites
"Βγήκαν" και οι τιμές των εισιτηρίων: Διακεκριμένη 120, Α+Β 90, Γ 60 και άνω διάζωμα 25.

Μάλλον με βλέπω για άνω διάζωμα...

Ερώτηση:

Στο Ηρώδειο μπορεί κανείς να βγάζει φωτογραφίες; (γιατί στο Μέγαρο νομίζω δέν επιτρέπεται...)

’ν ναι: Από το άνω διάζωμα μπορεί κανείς να κατέβει για να πάει πιό κοντά;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στο Ηρώδειο μπορεί κανείς να βγάζει φωτογραφίες; (γιατί στο Μέγαρο νομίζω δέν επιτρέπεται...)

’ν ναι: Από το άνω διάζωμα μπορεί κανείς να κατέβει για να πάει πιό κοντά;

Στην Ελλάδα όλα γίνονται... B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

...και το θάρρος...και το ανάλογο στυλ...(ορισμένοι από το forum με καταλαβαίνουν...)

Share this post


Link to post
Share on other sites
...και το θάρρος...και το ανάλογο στυλ...(ορισμένοι από το forum με καταλαβαίνουν...)

Για εξηγήσου...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτά τα πράγματα , αγαπητή Νταλαρόφιλη, δεν εξηγούνται! Μαθαίνονται!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αυτά τα πράγματα , αγαπητή Νταλαρόφιλη, δεν εξηγούνται! Μαθαίνονται!

Κώστα , αυτή η φράση πρέπει να κατοχυρωθεί σαν ένας άτυπος κανόνας του forum.Τα είπες όλα... :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν λογάριασα σωστά, η προπώληση αρχίζει σε 1 εβδομάδα...

Ποιός πάει τελικά;

If I have counted right, ticket sale begins 1 week from now...

Who's going, in the end?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα η προπώληση των εισιτηρίων θα αρχίσει την Τρίτη 10 Μάη 2005(θα το επιβεβαιώσω αύριο τηλεφωνικά).

Οι τιμές τους, απ' ότι έχει γραφτεί παλιότερα εδώ, είναι οι εξής :

-διακεκριμένη θέση : 120 ευρώ

-Α+Β : 90 ευρώ

-Γ : 60 ευρώ

-ΑΝΩ ΔΙΑΖΩΜΑ (μη αριθμημένη θέση): 25 ευρώ

Όσοι από το φόρουμ επιθυμούν να πάμε όλοι μαζί παρέα, ας το δηλώσουν εδώ. Εγώ πάντως είμαι "μέσα".

Ας επιλέξουμε την κοινή ημερομηνία(31/5 ή 1/6) που θα πάμε όλοι μαζί και όποιος θέλει, βέβαια, πηγαίνει και τις δυο μέρες...

Όσον αφορά τις θέσεις, επειδή το ζήτημα είναι οικονομικό κι άρα "λεπτό" (εγώ για παράδειγμα είμαι για τη θέση των 25 ευρώ), αν δεν υπάρξει συμφωνία, τότε μπορούμε να βρεθούμε στην είσοδο προ της έναρξης της συναυλίας και, μετά το τέλος της, πάμε κάπου όλοι μαζί να τα πούμε. Ε, οι παλιότεροι εδώ μέσα τα ξέρετε καλύτερα...

Περιμένουμε συμμετοχές λοιπόν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tasos reminds us of the prices and dates (available from http://www.hellenicfestival.gr/site/athens...en.asp?pageNo=1 ). Ticket sales should start next Tuesday 10 may (in Athens) and one day later for sales by telefone.

Tasos suggests that everyone who is coming, and would like to meet the other forum members, should say so here in the topic.

Well, they've just confirmed my airplane ticket, so........ Yes, I'm coming, both days.

Αφού μόλις έκοψα το εισιτήριο για το αεροπλάνο, μπορώ να πω: θα είμαι εκεί. Μπορώ να πω επίσης ότι δεν είμαι για θέση 25.- ευρώ - μάλλον είμαι για τα σίδερα.......... :D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε σημερινή (3/5)τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το Κεντρικό Εκδοτήριο του Ελληνικού Φεστιβάλ(Πανεπιστημίου 39, τηλ. 210-9282900) με πληροφόρησαν ότι η προπώληση των εισιτηρίων για τις συναυλίες του Γιώργου Νταλάρα στο Ηρώδειο(31/5 & 1/6) θα ξεκινήσει την Πέμπτη 5 Μάη 2005.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σύμφωνα με νεότερες πληροφορίες η προπώληση των εισητηρίων για τις συναυλίες του Νταλάρα ξεκινάει την Τρίτη 10 Μαίου.Την Πέμπτη ξεκινάει η προπώληση για όλες τις εκδηλώσεις του Φεστιβάλ Αθηνών .Οι ώρες λειτουργίας των ταμείων είναι 8:30πμ-4μμ.

ΑΓΝΗ ευχαριστούμε για την ετοιμότητα. :mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφού ζούμε στη χώρα του παράλογου, η οποία θα αποτελούσε ιδανικό τοπίο για μυθιστόρημα του Κάφκα!

Η Ελλάδα θα γίνει σοβαρό και υπεύθυνο κράτος όταν θα πάψουμε να κριτικάρουμε και να κατηγορούμε τα άλλα κράτη και Λαούς και θα σκύψουμε το κεφάλι να δουλέψουμε!

Τα λέω όλα αυτά γιατί ενώ πήρα τηλέφωνο την Τρίτη το πρωί(3/5) στο Κεντρικό Εκδοτήριο του Ελληνικού Φεστιβάλ και τους ρώτησα ξεκάθαρα πότε θα ξεκινήσει η προπώληση των εισιτηρίων για τις συναυλίες του Γιώργου Νταλάρα, η απάντηση του ΑΝΕΥΘΥΝΟΥ (όπως αποδείχτηκε) υπαλλήλου ήταν η εξής : την Πέμπτη στις 5/5!

Φανταστείτε ότι πέρα από την λανθασμένη ενημέρωση που έκανα άθελά μου εδώ στο φόρουμ, εγώ θα ξεκίναγα από το νησί μου για να έρθω στην Αθήνα να αγοράσω τα εισιτήρια!!!...

Ευτυχώς που σήμερα(4/5) τηλεφώνησα ξανά, για επιβεβαίωση, και ...προσγειώθηκα σε άλλη ημερομηνία...

Τι να πει κανείς... Δεν μας αξίζει μια τέτοια Ελλάδα, ο Ελληνικός Λαός έχει αγωνιστεί με αίμα για μια καλύτερη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς, όλοι μας είχαμε κάποια στιγμή την <<τύχη>> να πέσουμε στην πληροφόρηση ανεύθυνων υπαλλήλων.

Ευχαριστούμε για την νεότερη ενημέρωση, Θανάση και Τάσο. :mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αφού ζούμε στη χώρα του παράλογου, η οποία θα αποτελούσε ιδανικό τοπίο για μυθιστόρημα του Κάφκα!

[...] Δεν μας αξίζει μια τέτοια Ελλάδα, ο Ελληνικός Λαός έχει αγωνιστεί με αίμα για μια καλύτερη.

Τάσο, δεν λέω ότι η Ελλάδα δεν μπορεί να βελτιωθεί... Μπορεί και (απ' ό,τι βλέπω) κάνει προσπάθεια.

Μα ξέρεις, δεν είναι η Ελλάδα η ποιο Καφκαϊκη χώρα που έχω πάει. Η Ελβετία είναι, πού όλα είναι τόσο τακτοποιημένα που δεν μπορείς ν' ανασαίνεις, πού αφού λάθη «δεν γίνονται» ούτε διορθώνονται. Μόλις τελείωσα το σχολείο το 'σκασα από κει τρέχοντας!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0