ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Στέλιος Καζαντζίδης

442 posts in this topic

Εγώ πάντως δεν είδα κάπου στο κείμενο που παρατίθεται, να αντιπροτείνουν τραγουδιστές.

Απλά θίγει ένα σημαντικό ζήτημα: Τι προσφέρει εν τέλει ένα αφιέρωμα. Το γεγονός ότι θα τραγουδήσει ο Τερζής ή ο Νταλάρας προσφέρει κάτι;

Πιστέψτε με πάντως. Αυτοί που θα κατακλύσουν το καλλιμάρμαρο στην πλιεοψηφια τους θα είναι οι ίδιοι άνθρωποι που απλόχερα δίνουν υψηλά νούμερα τηλεθέασης στα τηλεπανηγύρια και που χειροκροτούν όταν η Βαρδινογιάννη τιμάται για την φιλανθρωπική της δράση.

Πιστεύω πως το κείμενο στο stelioskazantzidis.blogspot.com κινείται μακριά από αφιερώματα τύπου "Στην υγειά μας" αλλά και "καθώς πρέπει" αφιερώματα για το μπούγιο, καθώς και τα δύο δεν προσφέρουν τίποτα μα τίποτα απολύτως.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η Νεφέλη προφανώς εννοούσε το κείμενο που δημοσιεύθηκε στις 24 Αυγούστου στα "Νέα" και υπάρχει στο topic στις "Πληροφορίες για συναυλίες". Είναι αυτό:

Απουσίες

Β.Λ.

Οκτώ χρόνια από τον θάνατο του μεγάλου Έλληνα τραγουδιστή Στέλιου Καζαντζίδη συμπληρώνονται τον Σεπτέμβριο και στη μνήμη του έχουν προγραμματιστεί δύο μεγάλες συναυλίες-αφιέρωμα στο Καλλιμάρμαρο Στάδιο της Αθήνας (18/9) και στο Καυταντζόγλειο Στάδιο της Θεσσαλονίκης (23/9) με τίτλο «Η φωνή ζει». Θα τον τιμήσουν οι: Μαρινέλλα (σύντροφος του Καζαντζίδη στη ζωή και στο τραγούδι), Χάρις Αλεξίου, Γιώργος Νταλάρας, Δημήτρης Μητροπάνος, Γλυκερία, Πασχάλης Τερζής (σε σκηνοθετική επιμέλεια Σταμάτη Φασουλή). Όλοι αυτοί οι σημαντικοί τραγουδιστές αξίζουν να τραγουδήσουν τα τραγούδια του Στέλιου Καζαντζίδη. Και ο κόσμος που θα πλημμυρίσει τα δύο στάδια θα ζήσει δύο αξέχαστες βραδιές και θα σιγοτραγουδήσει μαζί με τους καλλιτέχνες τα αθάνατα τραγούδια του Στελάρα. Γιατί η φωνή του ζει και θα ζει πάντα στις καρδιές των Ελλήνων απ΄ όπου δεν έφυγε ποτέ. Γιατί και ο ίδιος όχι μόνον το πίστευε, αλλά και το είχε προβλέψει: «Γιατί μόνο στην καρδιά του λαού ζω.

Εκεί είναι το σπίτι μου, εκεί γεννήθηκα, εκεί θα πάψω κάποτε να υπάρχω!». Κανείς δεν διαφωνεί με αυτές τις συναυλίες που έχουν μάλιστα διπλό σκοπό. Από τη μία τιμούν τη μνήμη του Στέλιου Καζαντζίδη και από την άλλη τα έσοδα θα δοθούν για τους σκοπούς του Κέντρου Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών με Αναπηρία «Η Αρωγή» και τη δημιουργία μιας πτέρυγας που θα φέρει το όνομα του Καζαντζίδη. Όμως δεν μπορώ να μην αναφερθώ στις απουσίες των τραγουδιστών- οι πιο πολλοί έχουν συνεργαστεί με τον Στέλιο Καζαντζίδη, είτε στο πάλκο, είτε στη δισκογραφία- που θα έδιναν το «παρών» εάν είχαν προσκληθεί και στις δύο συναυλίες: Καίτη Γκρέυ, Πόλυ Πάνου, Γιώτα Λύδια, Πίτσα Παπαδοπούλου, Ρένα Στάμου, Λάκης Χαλκιάς, Γιάννης Ντουνιάς, Λίτσα Διαμάντη, Ελένη Βιτάλη, Θέμης Αδαμαντίδης, Γιάννης Πάριος, Δημήτρης Ξανθάκης, Στάθης Νικολαΐδης, Μάνος Παπαδάκης, Δημήτρης Κοντογιάννης. Απουσίες από ένα κορυφαίο μουσικό γεγονός όπου τιμάται η μνήμη του θρύλου του ελληνικού τραγουδιού. Έτσι, για την ιστορία...

Eίναι σίγουρο πως σε τέτοιες συναυλίες θα προσέλθουν άνθρωποι απ'όλους τους χώρους...Και σίγουρα θα υπάρχουν και αυτοί που δίνουν νούμερα τηλεθέασης στα τηλεπανηγύρια και αυτοί που χειροκροτούν τη Βαρδινογιάννη...Και δε νομίζω πως μπορούν και πρέπει να αποκλειστούν...Και δεν υπάρχει και λόγος άλλωστε να γίνει κάτι τέτοιο...Αλλά θα παραβρεθούν και αυτοί που αγάπησαν πραγματικά τόσο τον Καζαντζίδη όσο και τους υπόλοιπους τραγουδιστές...

Αν αποφάσιζε δηλαδή κάποτε να βγει και να τραγουδήσει ο ίδιος ο Καζαντζίδης στο Ολυμπιακό Στάδιο, δεν θα επιτρεπόταν στη συγκεκριμένη μερίδα του κοινού να μπει μέσα; Θα ζητούσαν φορολογική δήλωση στην πόρτα και θα έμπαιναν μόνο οι οικοδόμοι και τα μεσαία και χαμηλά κοινωνικά στρώματα; Aυτό είναι τελικά το πρόβλημα των συγκεκριμένων συναυλιών του Σεπτεμβρίου; Το κοινό;

Σίγουρα το συγκεκριμένο κείμενο κινείται μακριά από αφιερώματα τύπου "Στην υγειά μας" αλλά δεν βλέπω να προτείνει κάτι καινούργιο και διαφορετικό...Εκτός αν εννοεί ότι δεν πρέπει να γίνεται τίποτα και κανένα αφιέρωμα....Μέγα λάθος κατά τη γνώμη μου...

Τα γράφω αυτά με όλη την καλή διάθεση και χωρίς καμιά διάθεση αντιπαράθεσης. :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω ποιό είναι επιτέλους το πρόβλημα!!!

Β.Λ. - ΤΑ ΝΕΑ

Όμως δεν μπορώ να μην αναφερθώ στις απουσίες των τραγουδιστών- οι πιο πολλοί έχουν συνεργαστεί με τον Στέλιο Καζαντζίδη, είτε στο πάλκο, είτε στη δισκογραφία- που θα έδιναν το «παρών» εάν είχαν προσκληθεί και στις δύο συναυλίες: Καίτη Γκρέυ, Πόλυ Πάνου, Γιώτα Λύδια, Πίτσα Παπαδοπούλου, Ρένα Στάμου, Λάκης Χαλκιάς, Γιάννης Ντουνιάς, Λίτσα Διαμάντη, Ελένη Βιτάλη, Θέμης Αδαμαντίδης, Γιάννης Πάριος, Δημήτρης Ξανθάκης, Στάθης Νικολαΐδης, Μάνος Παπαδάκης, Δημήτρης Κοντογιάννης. Απουσίες από ένα κορυφαίο μουσικό γεγονός όπου τιμάται η μνήμη του θρύλου του ελληνικού τραγουδιού. Έτσι, για την ιστορία...

Αφιερώματα στον Καζαντζίδη με όσους γράφει (ή κάποιους από αυτούς -ομολογώ πως δεν το έχω ψάξει) έχουν γίνει. Αν είναι ας κάνουν ξανά και κάποιο άλλο αφιέρωμα. Πρέπει οπωσδήποτε να συμμετέχουν και στο συγκεκριμένο; Πρέπει να συμμετέχουν σε όλα τα αφιερώματα που γίνονται για τον Καζαντζίδη; Αν ήταν έτσι, τότε θα έπρεπε και ο Νταλάρας να συμμετείχε σε όλα τα αφιερώματα που έχουνε γίνει π.χ. για τον Κουγιουμτζή!! Και στο κάτω-κάτω σε όποιους δεν αρέσουν οι συγκεκριμένοι τραγουδιστές ή οι μουσικοί ή θεωρούν οτι το αφιέρωμα είναι ανούσιο ή ότι δεν θα είναι καλό, ας μην πάνε! Τους υποχρέωσε κανείς;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αφιερώματα στον Καζαντζίδη με όσους γράφει (ή κάποιους από αυτούς -ομολογώ πως δεν το έχω ψάξει) έχουν γίνει. Αν είναι ας κάνουν ξανά και κάποιο άλλο αφιέρωμα. Πρέπει οπωσδήποτε να συμμετέχουν και στο συγκεκριμένο; Πρέπει να συμμετέχουν σε όλα τα αφιερώματα που γίνονται για τον Καζαντζίδη; Αν ήταν έτσι, τότε θα έπρεπε και ο Νταλάρας να συμμετείχε σε όλα τα αφιερώματα που έχουνε γίνει π.χ. για τον Κουγιουμτζή!! Και στο κάτω-κάτω σε όποιους δεν αρέσουν οι συγκεκριμένοι τραγουδιστές ή οι μουσικοί ή θεωρούν οτι το αφιέρωμα είναι ανούσιο ή ότι δεν θα είναι καλό, ας μην πάνε! Τους υποχρέωσε κανείς;

Δυστυχώς Χρύσα υπάρχει μια μερίδα ανθρώπων που τα τραγούδια του Καζαντζίδη μπορούν να τα ακούσουν μόνο από τον ίδιο ή από ένα μέρος των συγκεκριμένων τραγουδιστών που αναφέρονται στο κείμενο και είχαν καλές σχέσεις μ'εκείνον...Κανείς άλλος δεν έχει δικαίωμα να αγγίζει το έργο του...

Και το λέω αυτό γιατί στο παρελθόν, πριν από αρκετά χρόνια, όσο ζούσε ακόμα ο Καζαντζίδης, υπήρξα μέλος συλλόγου φίλων του, σε επαρχιακή πόλη (για ευνόητους λόγους δεν αναφέρω το σύλλογο) και αποχώρησα γι'αυτόν ακριβώς το λόγο....Γιατί διαπίστωσα πως πολλοί ήταν αυτοί που φορούσαν παρωπίδες και δεν δέχονταν κουβέντα...Δε σήκωναν "μύγα στο σπαθί τους"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ζήτημα για εμένα τουλάχιστον που αγαπώ τον Καζαντζίδη και που έχω φάει στη μάπα σε πολλά αφιερώματα άτεχνους γκαρίλες και τεχνικούς τραγουδιστές είναι πολύ πιο βαθύ. Δεν μπορούμε να κάνουμε διάλογο με υπεραπλουστευτηκες φράσεις του τύπου : "Αν δε σ' αρέσει μην πας", "Καλοί τραγουδιστές, καλά παιδιά άρα πήγαινε".

Το ζήτημα είναι μετά την συναυλία αυτή τι θα έχει κερδίσει το λαϊκό τραγούδι;

Μήπως το να ακούσω το Υπάρχω από τον τερζή, προσθέτει στην λαϊκή δημιουργία ή ακόμα πιο απλά στην αισθητική μου;

Αυτά που θίγει το κείμενο στο blog του Καζαντζίδη είναι σοβαρά. Κανείς δεν είπε να μην γίνει το αφιέρωμα ή να μην πάει κανείς.

Όμως ακόμα και μετά την συναυλία ο Καζαντζίδης θα είναι γνωστός για δέκα τραγούδια του ή ακόμα χειρότερα για τη δικαστική διαμάχη με τον Νικολόπουλο. Και αυτό είναι κάτι που ο ίδιος δεν επέλεξε... Μετά την συναυλία η "Κολούμπια" θα παραμένει συντρίμια και το λαϊκό τραγούδι θα συνεχίζει να απαξιώνεται.

Κάποτε ένας γνωστός δημοσιογράφος μου είπε χαριτολογώντας: Θες να κάνεις κάτι για το λαϊκό τραγούδι; Μην κάνεις τίποτα. (μιλούσαμε για συναυλίες και αφιερώματα)

Φιλικά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα συμφωνησω αρκετα με τον Θανο

Σιγουρα μπορει να εχουμε εκφρασει τις αποψεις μας

για πιθανες συμμετοχες καλλιτεχνων σε διαφορες συναυλιες

(οπως εγω ειχα εκφρασει την επιθυμια μου για τη συμμετοχη

του κ.Αδαμαντιδη σε αλλο post μου)αλλα ήδη θεωρω

πως ο,τι κι αν γραφτει ειτε απο εμας ειτε απο αλλα παιδια

η συναυλια που θα πραγματοποιηθει θα ειναι αρκετα καλή

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ με όλους σας,αλλά ας αφήσουμε την συναυλία που διοργανώθηκε με την ψυχή των ανθρώπων που θα συμμετέχουν να πάρει τον δρόμο της.Τα τραγούδια ανήκουν στον κόσμο,γράφτηκαν για τους απλούς ανθρώπους και προσφέρουν πολιτισμό.Τώρα αν κάποιοι έχουν βγεί με το στανιό και διαφωνούν,δικαίωμα τους.

Κάπου όμως πρέπει να σταματήσουν και να σιωπήσουν.Είναι το καλύτερο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχει η κουβέντα αυτή, ούτε μπορώ να καταλάβω τη λογική του Arabek.

Δηλαδή σώνει και καλά πρέπει να κερδίσει κάτι μεγάλο το λαϊκό τραγούδι απο αυτή τη συναυλία; Σαν τι δηλαδη; Να ξαναανοίξει η columbia; Δεν καταλαβαίνω γιατί απο αυτη ειδικά τη συναυλία θα πρέπει να έχουμε τόσο μεγάλες προσδοκίες! Μία συναυλία κατα τη γνώμη μου γίνεται πρώτα απο όλα γιατι ενδιαφέρει το κοινό. Για να πάει, να ακούσει ωραία τραγούδια και να ψυχαγωγηθεί. Τίποτε περισσότερο τίποτε λιγότερο. Στη συγκεκριμένη συναυλία θα προβληθεί το έργο μόνο ενός τραγουδιστή, δηλαδή του Καζαντζίδη και παρ' όλα αυτά ο σκοπός παραμένει ίδιος: Να ψυχαγωγηθεί το κοινό.

Με βάση αυτή τη λογική θα πρέπει να κάνουμε μόνο συναυλίες τύπου Woodstock ή τύπου Καραϊσκάκη με τον Θεοδωράκη!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δυστυχώς Χρύσα υπάρχει μια μερίδα ανθρώπων που τα τραγούδια του Καζαντζίδη μπορούν να τα ακούσουν μόνο από τον ίδιο ή από ένα μέρος των συγκεκριμένων τραγουδιστών που αναφέρονται στο κείμενο και είχαν καλές σχέσεις μ'εκείνον...Κανείς άλλος δεν έχει δικαίωμα να αγγίζει το έργο του...

Κολλημένοι... Μου θύμησες τώρα τους άλλους κολλημένους, με τα ρεμπέτικα και τις πρώτες εκτελέσεις! Και οι μεν και οι δε, ενώ λένε πως αγαπούν τον Καζαντζίδη και τα ρεμπέτικα αντίστοιχα, αν δεν ακούγονταν τα τραγούδια και από κάποιους άλλους, τότε κάποιοι ερμηνευτές, συνθέτες και τραγούδια θα έμεναν στην αφάνεια! Αυτό θέλουνε; Ε, δεν μπορώ να πιστέψω κάτι τέτοιο... :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι προβληματισμοί που αναπτύσσονται στο κείμενο που παρέθεσε ο φίλος μας Arabek μπορεί να έχουν ουσία και βάση.

Δεν μπορούμε να περιμένουμε όμως από δυο συναυλίες τιμής σε έναν μεγάλο λαϊκό καλλιτέχνη την αναγέννηση του λαϊκού τραγουδιού.

Μπορούμε να περιμένουμε όμως δυο συναυλίες-αφιερώματα αντάξια του μεγέθους του. Μπορούμε να περιμένουμε πως θα ακούσουμε καλά λαϊκά τραγούδια από φωνές κι ανθρώπους που στάθηκαν με σεβασμό κι αγάπη κοντά στον Καζαντζίδη. Μπορούμε να περιμένουμε πως θα ξαναθυμηθούμε τον Καζαντζίδη -όχι με έναν γραφικό τρόπο επιτέλους! Και είναι κέρδος για το λαϊκό τραγούδι να ακούγονται τέτοια τραγούδια σήμερα. Αλλιώς, ας τα βάλουν στο μουσείο λαϊκής μουσικής και να μην ξανακουστούν ποτέ. Και να μην γκρινιάζουν κάποιοι πως δεν ακούγεται ο Καζαντζίδης από τα ραδιόφωνα. Θα τιμηθεί -με τον καλύτερο τρόπο, πιστεύω- σε αυτές τις δυο βραδιές. Επιτέλους! Όπως πρέπει!

Κι όσο για το κοινό που θα παρακολουθήσει τις δυο βραδιές αυτές, δεν το ξέρουμε. Κι ας έρθουν όλοι! Χωρίς αποκλεισμούς! Το εισιτήριο είναι από τα πιο προσιτά εισιτήρια. 15 Ευρώ! Για να έρθει ο απλός κόσμος. Τώρα εάν κάποιοι από τον απλό κόσμο δεν ακούν Καζαντζίδη αλλά Κοκκίνου είναι άλλο θέμα. Κοινωνικοπολιτικό, κυρίως. Οι συντελεστές των συναυλιών θέλουν να τιμήσουν τον καλλιτέχνη. Ελπίζω να γίνει αντιληπτό. Κι ας λείψουν οι γκρίνιες. Στην Ελλάδα ας μάθουμε να σεβόμαστε τους μεγάλους μας καλλιτέχνες, κυρίως εν ζωή! Και δεν αναφέρομαι μόνο στον Καζαντζίδη αλλά και στον Νταλάρα και στον Μπιθικώτση και και...Είναι προσόν για έναν λαό κι αυτό. Κι αναφέρομαι στους τρεις αυτούς καλλιτέχνες γιατί αυτοί οι τρεις έδωσαν κοινωνική διάσταση στον ρόλο του τραγουδιστή. Είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι. Είναι η σπουδαιότερη προσφορά τους.

Εγώ θα πάω και στις δυο συναυλίες, θα τραγουδήσω και θα χαρώ για την γιορτή θύμησης και τιμής. :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο Ελίνα πολύ σωστά τα είπες.Και τελειώσαμε,όποιος δεν θέλει να πάει σε αυτές τις δύο συναυλίες ας κάτσει σπίτι του.Το όλο θέμα αρχίζει να κουράζει,για να μην το πω και βαριά-δεν φτάνει που αυτοί οι αξιόλογοι καλλιτέχνες τιμούν την μνήμη,το έργο,και τα τραγούδια του μα περισσότερο τον ίδιο.Κάποιοι κολλημένοι δεν το καταλαβαίνουν.Αγαπώ πολύ τον Καζαντζίδη και τα τραγούδια του,και ξέρω πως ο ίδιος θα χαιρόταν για αυτές τις δύο μεγάλες συναυλίες αν ζούσε._

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και δεν χρειάζονται λόγια μετά από τα δυο videos. :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα μικρό περιστατικό που μου συνέβη παλιά στην δεκαετία του '90.Παρακολουθούσα μαθήματα στον Ασπρόπυργο,και όταν γύριζα σπίτι μου πήγαινα πάντα μέσω σχιστού για να γλυτώσω τον κύκλο απο Πειραιά που ήταν πολύς χρόνος.Μέσο δεν είχα και για να βρείς λεωφορείο εκεί ήταν σαν να πετύχεις πεντακοσάρικο στο δρόμο(500 Ευρώ).Έτσι πήγαινα με ώτο-στόπ καθημερινώς,και οι περισσότεροι που σταματούσαν ήταν μεροκαματιάρηδες και απλοί άνθρωποι που κουβέντιαζες εύκολα μαζί τους,με άλλα λόγια άνθρωποι έξω καρδιά.

Ένα μεσημέρι στο σήμα μου σταματάει ένα μαγκάκι γύρω στα πενήντα,με χαραγμένο πρόσωπο απο την βιοπάλη και ένα μικρό φορτηγάκι που ήταν τίγκα στα τραγούδια του Στέλιου,"Το μερτικό μου απ'τη χαρά,ένα πιάτο άδειο στο τραπέζι" απο κασέτες που ξεχείλιζαν τα τραγούδια απο τα ανοιχτά παράθυρα.Ωραίος τύπος που ψόφαγε για κουβέντα κι εγώ του έπιασα αμέσως κουβέντα για τον Καζαντζίδη.Μου έλεγε πως τον άκουγε σαν τρελός απο τότε που τραγουδούσε και τον είχε δει ο τυχερός τότε στου "Κουλουριώτη" γιατί ο κόσμος ξεχείλιζε σαν τα τσαμπιά απο σταφύλια πάνω στη μάντρα να ακούει,αφου τραπέζι που να βρεθεί.Ακόμα και μόνο την άκρη απο το σακκάκι του να έβλεπαν ήταν όλοι ευτυχισμένοι.

Και προς το τέλος της διαδρομής μου ρίχνει τη βόμβα!

"Το βράδυ φίλε θα πάω να τον δω τον Στέλιο!!!"

"Μάστορα τον γνωρίζεις,και θα τον δεις απο κοντά;;!"

"Όχι ρε,ο Στέλιος τραγουδάει σε μαγαζί στον Πειραιά!!"

"Αυτό δεν γίνεται αποκλείεται,θα το είχαμε μάθει.Όχι μόνο εγώ αλλά και όλη η Ελλάδα.Θα ερχόντουσαν να τον δουν με πούλμαν,αυτοκίνητα ακόμα και με τα πόδια."

"Ναι ρε σου λέω,ο Στέλιος τραγουδάει στον Πειραιά!"Επέμενε εκείνος.

Αφού τον χαιρέτησα και τον ευχαρίστησα που με πήρε και μέχρι να κατεβώ απο το φορτηγάκι,διαφωνούσαμε έπρεπε να το διαπιστώσω αν και κάτι μου έλεγε ότι εγώ είχα δίκιο.

Καταμεσήμερο,καβαλάω το πράσινο το λεωφορείο και αντί για το Πέραμα,πάω προς τον Πειραιά.

Και εκεί στα Ταμπούρια βλέπω κάτι αφίσες που γράφανε "ΣΤ.ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ".

Στη φωτογραφία ήταν ο αδελφός του ο Στάθης!

Share this post


Link to post
Share on other sites

’ύριο στην εκπομπή του Γιώργου Τσάμπρα στο Δεύτερο (6-8μμ) θα ακουστούν επανεκτελέσεις τραγουδιών που πρωτοείπε ο Στέλιος Καζαντζίδης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
’ύριο στην εκπομπή του Γιώργου Τσάμπρα στο Δεύτερο (6-8μμ) θα ακουστούν επανεκτελέσεις τραγουδιών που πρωτοείπε ο Στέλιος Καζαντζίδης.

Εμείς προς το παρόν βολευόμαστε με την εξαιρετική εκπομπή του Γιώργου Τσάμπρα... :music::music::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περιοδικό:F.A.Q. (17 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2009)

ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ

8 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ

Στο επάνω μέρος των σελίδων που ακολουθούν θα διαβάζετε τα σημαντικότερα αποσπάσματα-ατάκες της τελευταίας συνέντευξης που έδωσε η φωνή του ελληνικού λαϊκού τραγουδιού στον Θανάση Λάλα

(εγώ μεταφέρω αυτούσια τα σχετικά αποσπάσματα που βρίσκονται στις σελίδες 10,12,14,19,32 αντίστοιχα..)

Πολύ λίγο μπορεί να βελτιώσει μια καλή φωνή ένα κακό τραγούδι..Το μόνο που μπορεί να κάνει μια καλή φωνή όταν τραγουδάει ένα κακό τραγούδι είναι να στρέψει την προσοχή του ακροατή στη φωνή και να ξεχάσει το τι λέει το τραγούδι..Αλλά αυτό είναι αμαρτία μεγάλη. Είναι κοροϊδία!

Στέλιος Καζαντζίδης

Ένα τραγούδι που θα ήθελα να έχω πει πρώτος είναι το Ας' τον τρελό στην τρέλα του του ’κη Πάνου. Φοβερό τραγούδι, λέει πολλά!

Στέλιος Καζαντζίδης

Ποιούς θα καλούσα σε ένα γεύμα με τις καλύτερες φωνές του ελληνικού τραγουδιού; Πρώτος προσκεκλημένος, σίγουρα, θα ήταν ο Γιώργος Νταλάρας...Οι επόμενοι; Σίγουρα, ο Γιάννης Πάριος, η Χαρούλα Αλεξίου..Παναγιά μου, μιλάμε για μεγάλη φωνή, ίσως η φωνή του ελληνικού τραγουδιού..Θα καλούσα, επίσης την Πίτσα Παπαδοπούλου και την Βιτάλη..

Στέλιος Καζαντζίδης

(υπάρχει και στο σχετική στήλη Είπαν για τον Νταλάρα..)

Σήμερα γράφονται τραγούδια που οι άνθρωποι δεν μπορούν να τραγουδήσουν στις παρέες..

Το καλό λαϊκό τραγούδι πρέπει να μπορεί να μπεί στο στόμα όλων των ανθρώπων!Αυτό είναι το λαϊκό τραγούδι

Στέλιος Καζαντζίδης

Τραγουδάω τον έρωτα, αλλά με τον δικό μου τρόπο, ας πούμε..Τον πονεμένο.Οπωσδήποτε, όχι τον χαρούμενο έρωτα.Για μένα ο έρωτας ήταν πάντα πόνος.Ο αληθινός και μεγάλος έρωτας πονάει.Όσο πιο όμορφο είναι κάτι, τόσο περισσότερο πόνο κρύβει.

Στέλιος Καζαντζίδης

ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ-8 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ

Πηγή:

http://www.aspxstreaming.gr/faqpress/69ef8...427bf3d77d0.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στη σημερινή εκπομπή του Γιώργου Τσάμπρα στις 6-8μμ στο Β'πρόγραμμα με το δεύτερο μέρος των επανεκτελέσεων τραγουδιών του Στέλιου Καζαντζίδη,θα υπάρχει και ρεπορτάζ από την προχθεσινή συναυλία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα αlbum, με τίτλο "ΠΡΙΝ ΤΟ ΧΑΡΑΜΑ" (επανέκδοση), κυκλοφορεί αυτόν τον καιρό απο την MUSIC BOX με την φωνή του Στ. Καζαντζίδη. Περιλαμβάνει 12 τραγούδια:

01 ΤΗΣ ΓΕΡΑΚΙΝΑΣ ΓΙΟΣ

02 ΣΑΝ ΑΠΟΚΛΗΡΟΣ ΓΥΡΙΖΩ

03 ΟΠΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΚΙΑ

04 ΠΡΙΝ ΤΟ ΧΑΡΑΜΑ

05 ΜΗΝ ΚΡΑΤΑΣ ΚΛΕΙΣΤΗ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ (Χαράματα θα φύγω)

06 ΣΕ ΔΙΩΞΑΝ ΑΠ' ΤΗΝ ΚΟΚΚΙΝΙΑ

07 Η ΦΩΤΙΑ

08 ΗΛΙΟΒΑΣΙΛΕΜΑ ΣΩΣΤΟ

09 ΓΛΥΚΟΧΑΡΑΖΕΙ Ο ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ

10 ΠΕΦΤΟΥΝ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ ΟΙ ΣΤΑΛΕΣ

11 Η ΞΕΝΙΤΙΑ

12 ΦΕΥΓΩ, ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ ΓΛΥΚΙΑ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από το ''ΕΘΝΟΣ της Κυριακής'' μία ακόμη προσφορά. 4 vcd κι ένα βιβλίο μαζί με ένα ντοκυμαντέρ για την ζωή του Στ.Καζαντζίδη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Η Τριλογία περιλαμβάνει:

Σειρά τεσσάρων 55΄λεπτων ντοκιμαντέρ

Βιβλίο Λεύκωμα

Κατάλογο με το ερμηνευτικό του έργο

Πρόκειται για τρία μοναδικά έργα που φωτίζουν άγνωστες πτυχές της ζωής του θεμελιωτή του ελληνικού λαϊκού τραγουδιού, του καλλιτέχνη που έγραψε σε στίχους και ερμήνευσε με ξεχωριστό τρόπο τις χαρές, τις λύπες και τις αγωνίες των καθημερινών ανθρώπων, του δημιουργού που η φωνή του λειτουργούσε ως βάλσαμο στον πόνο της ψυχής τους.

Τα έργα υπογράφουν η Βάσω Καζαντζίδη και ο βραβευμένος δημιουργός ντοκιμαντέρ Πάνος Υφαντής.

Είναι ακριβώς αυτό που διανεμήθηκε αρχικά με τον "Τηλεθεατή" και στη συνέχεια βγήκε και στα δισκοπωλεία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και βέβαια έχουν βάλει μιά γνωστή φωτογραφία του Στέλιου.Πάντως καλό θα είναι να το πάρει όλοιος δεν το έχει.Μιά απλή περίεργη ματιά που είχα ρίξει παλιότερα σε δισκοπωλείο,η τιμή του ήταν γύρω στα 50 ευρώ.Και δεν μου φάνηκε φτηνό.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...