ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Στέλιος Καζαντζίδης

441 posts in this topic

’λλο ένα πανηγύρι αφιερωμένο στον Στέλιο Καζαντζίδη στο "Στην υγειά μας" αυτού του Σαββάτου...Και λέω πανηγύρι γιατί ενώ στο τρέιλερ είδα πολλές και αξιόλογες φωνές όπως του Γεράσιμου Ανδρεάτου, του Δημήτρη Μπάση, της Μελίνας Ασλανίδου, της Γιώτας Νέγκα, του Αντώνη Βαρδή με τη συνοδεία του Μανώλη Καραντίνη στο μπουζούκι, τόσο ο ήχος όσο και η ατμόσφαιρα θύμιζαν πανηγύρι...Και φυσικά δεκάδες άσχετοι καλεσμένοι, όπως συνήθως γίνεται πλέον στην εκπομπή και η κυρά-Βάσω στη μέση , να τραγουδούν στη μνήμη του Στέλιου....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώργος Τσάμπρας

16:00

ΠΑΡ ΤΟ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΒΡΕΙΣ!

Αυτό το Σαββατοκύριακο

Ο Στέλιος Καζαντζίδης

Τραγουδά Απόστολο Καλδάρα

19 χρόνια από το τελευταίο ταξίδι του Απόστολου Καλδάρα, η εκπομπή «ΠΑΡ ΤΟ ΑΛΛΙΩΣ! ΘΑ ΒΡΕΙΣ» στέκεται σε μια από τις βασικές συνεργασίες του

Είναι περίπου 30 τα τραγούδια του Απόστολου Καλδάρα που έχει ηχογραφήσει ο Στέλιος Καζαντζίδης, στα 20 περίπου χρόνια της συνεργασίας τους Ο Απόστολος Καλδάρας δίνει στον Καζαντζίδη το πρώτο του τραγούδι στην δισκογραφία ( 1952, «Για μπάνιο πάω» ). Κάνουν μαζί τις πρώτες τους μεγάλες επιτυχίες στις 78 στροφές, στον απόηχο του ρεμπέτικου ( «Είμαι ένα κορμί χαμένο», «Απ τα ψηλά στα χαμηλά»). Θα γράψουν μαζί και στα χρόνια των 45 στροφών, με «Ινδικές» αλλά και πιο κλασσικές επιρροές ( ¨Ότι αγαπώ εγώ πεθαίνει», «Πέτρα θα ρίξω πίσω» ) και η συνεργασία τους θα ολοκληρωθεί στο ξεκίνημα της δεκαετίας του 70, με κάποια πιο κανταδόρικα τραγούδια ( «Ας παν στην ευχή τα παλιά» )

Όλο αυτό το ταξίδι, με τους γνωστούς αλλά και τους λιγότερο γνωστούς σταθμούς του, καταγράφεται σε δυο εκπομπές.

http://tvradio.ert.gr/radio/showDetails.as...y=3&tid=2425214

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ένα τεύχος του περιοδικού Ταχυδρόμος, στο οποίο υπάρχει μια σχετικά μικρή συνέντευξη του Στέλιου Καζαντζίδη στον Πάνο Γεραμάνη.

Το τεύχος στο οποίο αναφέρομαι είναι το #1067 - 19 Σεπτεμβρίου 1974. Λίγο μετά την πτώση της Χούντας και σχεδόν ταυτόχρονα με την κυκλοφορία του δίσκου "Στην Ανατολή" σε μουσική του Μίκη Θεοδωράκη. Παραθέτω την συνέντευξη γιατί πιστεύω οτι παρουσιάζει τρομερό ενδιαφέρον για όσους ενδιαφέρονται.

Στέλιος Καζαντζίδης: "Θα τραγουδήσω και πάλι για το κοινό"

Συνέντευξη στον Πάνο Γεραμάνη

Μπορεί ο Μίκης Θεοδωράκης να θεωρεί ανεπανάληπτους εκτελεστές των έργων του την Μαρία Φαραντούρη και τον Γρηγόρη Μπιθικώτση αλλά στην ίδια γραμμή κατατάσσει και τον Στέλιο Καζαντζίδη. Πιστεύει στο ταλέντο του ο Μίκης και θεωρεί σαν μοναδική την "γκάμα" της φωνής του. Γι' αυτό και του εμπιστεύτηκε τα πρώτα του λαϊκά τραγούδια, τον κύκλο "Στην Ανατολή", που κυκλοφορούν ήδη σε LP δίσκο.

’λλωστε και στο παρελθόν η συνεργασία Θεοδωράκη-Καζαντζίδη υπήρξε επιτυχής. Πολλές συνθέσεις του Μίκη ("Βράχο - βράχο", "Καημός", "Παράπονο", "Σαββατόβραδο") είχαν γίνει μεγάλες επιτυχίες με την πρώτη ερμηνεία του Καζαντζίδη.

Ο νέος δίσκος "Στην Ανατολή" που περιλαμβάνει 13 τραγούδια σε στίχους Μίκη Θεοδωράκη, Μιχάλη Κακογιάννη, είναι η αρχή μιας μόνιμης και γόνιμης συνεργασίας του Θεοδωράκη με τον Καζαντζίδη.

Ενθουσιασμένος από την νέα του συνεργασία με τον Μίκη, ο Καζαντζίδης μας είπε:

Σ.Κ.: "Είναι μεγάλη η στιγμή. Ξανατραγουδώ συνθέσεις του Θεοδωράκη. Οι μελωδίες του μεγάλου μουσουργού κρύβουν μέσα τους ένα αγωνιστικό μεγαλείο. Σε συναρπάζουν. Εγώ προσωπικά, όταν τις τραγουδώ νιώθω μία ανάταση μέσα στο στούντιο. Νομίζω οτι βρίσκομαι σε ....άλλο πλανήτη."

Π.Γ.: Η συνεργασία σου με τον Θεοδωράκη θα είναι μόνο στους δίσκους ή θα επεκταθεί;

Σ.Κ.: "Το ότι θα τραγουδήσω και σε άλλα έργα του Μίκη είναι δεδομένο. Με εκφράζουν οι συνθέσεις του, τον ικανοποιεί η φωνή μου. Αυτό οδηγεί και σε μία παρά πέρα συνεργασία μαζί του, στις συναυλίες. Αν τελικά πραγματοποιηθούν, θα τραγουδήσω.

Στο άμεσο μέλλον πρόκειται να τραγουδήσω δύο νέα έργα του Μίκη. Ίσως το ένα από αυτά να είναι κλασσικό.

Πιστεύω πως και τα 13 τραγούδια από τον κύκλο "Στην Ανατολή" είναι κάτι καινούργιο στον χώρο του ελληνικού τραγουδιού - καθώς και στην καριέρα μου - και θα ενθουσιάσουν τις πλατιές μάζες του ελληνικού λαού."

Ιδού ένα από τα 13 τραγούδια. Έχει τίτλο "’πονες εξουσίες".

"Μια νύχτα που βουλιάζανε

τα σπίτια μες στο χιόνι

καρδούλα μου

στον κάτω δρόμο του χωριού

καρδούλα μου

σκοτώσαν τον Αντώνη

Αντώνη μου

Μάνα σε ξεκληρίσανε

άπονες εξουσίες

ψυχή δε σου αφήσανε

μόνο φωτογραφίες

Ο ένας γιος της μπάρκαρε

κρυφά από τη Μεθώνη

καρδούλα μου

τον άλλο τον συλλάβανε

καρδούλα μου

γιατί ήταν γιος του Αντώνη

Αντώνη μου"

Οι στίχοι είναι του Μιχάλη Κακογιάννη.

Σε ερώτησή μας αν επιμένει ακόμα στην άρνησή του να εμφανιστεί ξανά στο πάλκο και γιατί, απάντησε:

Σ.Κ.: "Για την στιγμή επιμένω. Αλλά δεν θα αργήσει η ώρα που θα τραγουδήσω σε κέντρο. Πρέπει ο λαός μας να νιώθει ελεύθερα για να διασκεδάσει. Να είναι σε θέση να πάει σε κέντρο.

Πως είναι δυνατόν να εμφανιστώ σε λαϊκό κέντρο, χωρίς λαϊκό κόσμο; Στα κέντρα αυτά, στο διάστημα της 7χρονης δικτατορίας μόνιμοι πελάτες ήταν οι μπουρζουάδες και οι σνόμπ. Εκεί γινόταν η κακοποίηση του λαϊκού τραγουδιού. "Καλλιτέχνες" αμφισβητούμενης αξίας έπαιρναν αστρονομικά ποσά για μεροκάματο. Και τα κέντρα ανέβαζαν τις τιμές. Πως ήταν δυνατόν να διασκεδάσει ο μέσος Έλληνας; Πρέπει τώρα να μειωθούν τουλάχιστον στο 1/3 τα κασέ των καλλιτεχνών για να κατέβουν και οι τιμές των ειδών στα λαϊκά κέντρα ώστε να έχει την οικονομική δυνατότητα ο κόσμος να διασκεδάσει.

Δεν δέχομαι ποτέ τα τραγούδια μου να αποτελέσουν αποκλειστικό προνόμιο ορισμένων λεφτάδων. Τα τραγούδια μου απευθύνονται στις μάζες των απλών ανθρώπων."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και μετά απ'αυτή τη συνέντευξη ασχολούμαστε ακόμα με τον Michael Jackson;

Aποστόλη ευχαριστούμε για την αποστολή... :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα είπε όλα ο Καζαντζίδης:

Δεν δέχομαι ποτέ τα τραγούδια μου να αποτελέσουν αποκλειστικό προνόμιο ορισμένων λεφτάδων. Τα τραγούδια μου απευθύνονται στις μάζες των απλών ανθρώπων."

Ευχαριστούμε πολύ Αποστόλη!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δεν δέχομαι ποτέ τα τραγούδια μου να αποτελέσουν αποκλειστικό προνόμιο ορισμένων λεφτάδων. Τα τραγούδια μου απευθύνονται στις μάζες των απλών ανθρώπων."

Έτσι!! Πολύ καλό Αποστολη, ευχαριστούμε!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νάσαι καλά, Αποστόλη! :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D:D:D:music::music::music:

Ντοκουμέντο!!!

Ο Στέλιος Καζαντζίδης τραγουδά το "Τρελοκόριτσο" του Γρηγόρη Μπιθικώτση από ερασιτεχνική ηχογράφηση...

Έχει κι άλλα πολλά...

B):music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είμαι ευτυχισμένος!!!

Κι αυτό γιατί κάποιος ΑΓΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ανέβασε στο Youtube τις περίφημες εκπομπές των "Ρεπόρτερς" με τον Στέλιο Καζαντζίδη που προβλήθηκαν το 1982. Αυτές οι εκπομπές, εκτός από μερικά αποσπάσματα,δεν έχουν ξαναπροβληθεί ποτέ από τότε. Μάλιστα υπήρχε και τρίτη εκπομπή η οποία δεν προβλήθηκε ποτέ....Το να τις ξαναδώ αποτελούσε για μένα ένα όνειρο-στόχο....Λείπει βέβαια το τελευταίο μέρος της 2ης εκπομπής αλλά αυτό δε λέει τίποτα...

Και ευχαριστώ τον άγνωστο φίλο που μου έδωσε αυτή την ευκαιρία...

http://www.youtube.com/results?search_quer...arch_type=&aq=f

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο στον φίλο και σωστό συλλέκτη που προτίμησε να μοιραστεί το αρχείο του με άλλα άγνωστα σε αυτόν άτομα χωρίς να τον ενδιαφέρει αν θα χάσει την αποκλειστικότητα του αρχείου του

Το παράδειγμά σου θα με βοηθεί στις συζητήσεις που κάνω με φίλους και όλο καυγαδίζουμε για το ποιος έχει δίκιο!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι...Όπως επίσης είναι απαίσιο να έχει κάτι ο άλλος και να σου λέει "άκουσε το αλλά δεν μπορώ να σου το δώσω..." Καλύτερα να μην το βάλεις ή να μην το δείξεις καθόλου...

Και το πιο σημαντικό είναι αυτά τα διαμάντια να μη γίνονται αντικείμενο εκμετάλλευσης και προϊόν αισχροκέρδειας από διάφορους επιτήδειους...

Έτσι και ο πιο δοτικός άνθρωπος "κλείνεται" και "μαζεύεται"...

Γιατί δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από την έλλειψη εμπιστοσύνης...

Συγγνώμη για το off topic...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Έτσι ακριβώς είναι...Όπως επίσης είναι απαίσιο να έχει κάτι ο άλλος και να σου λέει "άκουσε το αλλά δεν μπορώ να σου το δώσω..." Καλύτερα να μην το βάλεις ή να μην το δείξεις καθόλου...

Και το πιο σημαντικό είναι αυτά τα διαμάντια να μη γίνονται αντικείμενο εκμετάλλευσης και προϊόν αισχροκέρδειας από διάφορους επιτήδειους...

Έτσι και ο πιο δοτικός άνθρωπος "κλείνεται" και "μαζεύεται"...

Γιατί δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από την έλλειψη εμπιστοσύνης...

Συμφωνώ απόλυτα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

I hope it is OK to post blog opinions

=============================

Ο ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΜΝΗΜΟΝΕΥΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ...

Πρόσφατα μάθαμε δημοσιεύτηκε άλλωστε σε εφημερίδες και διαδικτυακούς τόπους πως στα μέσα του Σεπτέμβρη θα διοργανωθούν δύο συναυλίες, αναφορά στον Στέλιο Καζαντζίδη. Στις 18 Σεπτεμβρίου στο Καλλιμάρμαρο και στις 23 του ίδιου μήνα στο Καυταντζόγλειο Στάδιο της Θεσσαλονίκης.

Γιώργος Νταλάρας, Πασχάλης Τερζής, Δημήτρης Μητροπάνος, Χάρις Αλεξίου, Γλυκερία και φυσικά η Μαρινέλλα ενώνουν τις φωνές τους σε μια παράσταση την οποία σκηνοθετεί ο Σταμάτης Φασουλής και της οποίας επιμελείται ο Ανδρέας Καραχάλιος.

Η συναυλία μας ενδιαφέρει, στο βαθμό που καθίσταται ένα γεγονός πανελλαδικής εμβέλειας και αφορά στον Καζαντζίδη. Ξεφεύγοντας από το καθαυτό καλλιτεχνικό γεγονός, είναι ευκαιρία να διατυπώσουμε κάποιες σκέψεις και ανησυχίες.

Είναι ευχάριστο το γεγονός ότι κάποιοι σημαντικοί και διαχρονικά εμπορικοί τραγουδιστές, μετέχουν μιας τέτοιας προσπάθειας. Δεν αμφιβάλουμε ούτε για τις αγαθές προθέσεις κάποιων, ούτε αμφισβητούμε πως επιλέχθηκαν σημαντικοί μουσικοί ώστε το μουσικό κομμάτι, αισθητικά, να ανταποκρίνεται στις προσδοκίες των περισσοτέρων.

Ποιο θα είναι όμως, το αποτέλεσμα όλης αυτής της προσπάθειας;

Όσο και αν κάποιοι απαντώντας, θα επικαλεστούν την απότιση φόρου τιμής στη μνήμη του σημαντικότατου τραγουδιστή καθώς και το φιλανθρωπικό χαρακτήρα των εκδηλώσεων, αφού τα έσοδα θα διατεθούν στο μη κερδοσκοπικό σωματείο «ΑΡΩΓΗ» με σκοπό την ανέγερση και τον εξοπλισμό ξενώνα για ορφανά και απροστάτευτα παιδιά με ειδικές ανάγκες, το ερώτημα για όλους εμάς, τους λάτρεις της λαϊκής μουσικής παράδοσης, θα παραμένει αναπάντητο.

Η «ευαισθησία» και η «φιλανθρωπία» τέτοιου τύπου μας αφήνει παγερά αδιάφορους, καθώς το μόνο που προσφέρει είναι παροδική άμβλυνση των προβλημάτων και εφυσηχασμό. Σύγκαιρα, μας απασχολεί έντονα το ποιοι είναι εν τέλει οι τιμητές του Στέλιου και κατά πόσο το αφιέρωμα αυτό θα προβάλει την προσφορά του Καζαντζίδη και τις όποιες επιδιώξεις είχε, όσο ήταν στην ζωή.

Γιατί ο Καζαντζίδης πρότεινε κάτι τελείως διαφορετικό από αυτό που οι τραγουδιστές, που θα μετάσχουν στο αφιέρωμα, πρεσβεύουν.

Ο Καζαντζίδης αξίζει να μνημονεύεται για να επαναπροσδιορίζεται ο κοινωνικός ρόλος του καλλιτέχνη, να επανατοποθετείται η έννοια του λαϊκού τραγουδιστή, να ενισχύεται η συνδικαλιστική δράση στα καλλιτεχνικά δρώμενα, να υπάρχει πάντα η αντιπρόταση σε ότι αφορά στη διασκέδαση και στη δισκογραφική διαδικασία. Τον Καζαντζίδη δεν έχει νόημα να τον αναφέρουμε απλά ως έναν ακόμα «μεγάλο», πλάι στους πολλούς «μεγάλους» που δεν αναδείχθηκαν στον τόπο αυτό, μα επιβλήθηκαν μεθοδευμένα και εξαναγκαστικά. Εκεί πρέπει να δοθεί προσοχή, ώστε να αποκτήσει νόημα η όποια απόπειρα προβολής της καλλιτεχνικής παρουσίας και της πολυσχιδούς προσωπικότητας του Καζαντζίδη.

’νθρωποι που δεν κατανόησαν ποτέ το καλλιτεχνικό μέγεθος του Καζαντζίδη, την ουσιαστική προσφορά του, το όραμά του, που δεν εκτίμησαν σωστά την αμφίδρομη σχέση του με τις ευρύτερες μάζες αλλά υποτίμησαν - και συνεχίζουν να το κάνουν το κοινό του, είναι δύσκολο, έως ακατόρθωτο, να πραγματοποιήσουν ένα αφιέρωμα διαφορετικό από τα όσα αποτυχημένα έχουμε μέχρι τώρα παρακολουθήσει.

Τι αξία έχει να αναμασήσουμε πέντε δέκα λόγια, μελωδίες και στίχους όταν λίγους μήνες μετά οι δισκογραφικές θα συνεχίσουν να παράγουν στα πρότυπα της διεθνούς δισκογραφίας, η μουσική παράδοση θα χάνεται στις εναλλακτικές μουσικές σκηνές, στις μεγάλες πίστες και τα τηλεοπτικά «γλέντια» και ο Καζαντζίδης και ο κάθε Καζαντζίδης θα παραμένει γνωστός στις νεότερες γενιές, για το πολύ δέκα τραγούδια του;

Μακάρι να διαψευσθούμε.

http://aristeramitilini.blogspot.com/2009/...og-post_17.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΣΑΒΒΑΤΟ 29/08/2009 ΕΤ 1

18:45 ΜΟΡΦΕΣ ΤΕΧΝΗΣ

Δείτε σήμερα: "ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ-Η ΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΦΩΝΗΣ"

Την ημέρα που γεννήθηκε, 29 Αυγούστου, η ΕΤ1 τιμά τον Στέλιο Καζαντζίδη, με μια εκπομπή αφιέρωμα από τις «ΜΟΡΦΕΣ ΤΕΧΝΗΣ».

Στην εκπομπή «ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ Η ποίηση της φωνής», νεοέλληνες ποιητές μιλούν για το μεγάλο βάρδο του λαϊκού τραγουδιού, αποτιμούν και αξιολογούν τη συμβολή του στο ελληνικό τραγούδι.

Έρευνα - επιμέλεια εικόνας: Ηλίας Γκρή

Παρουσιαστής: Ηλία Γκρη

http://tvradio.ert.gr/tv/details.asp?pid=3...=3161285&chid=8

Να συμπληρώσω πως το ντοκυμαντέρ προβάλλεται σε επανάληψη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eγώ γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς θέλει να πει τελικά ο συντάκτης του άρθρου; Ότι κακώς γίνεται η συναυλία; Ότι κακώς γίνεται για φιλανθρωπικούς σκοπούς; Ότι κακώς συμμετέχουν αυτοί που συμμετέχουν; Ή ότι αυτοί που συμμετέχουν δεν κατάλαβαν κι εκτίμησαν το έργο του Καζαντζίδη...

Μου δίνει την εντύπωση πως το συγκεκριμένο κείμενο, γράφτηκε απλά και μόνο για να γραφτεί...Αντίδραση για την αντίδραση...Χωρίς ουσιαστικό λόγο και χωρίς καμιά πρόταση...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και θα ήθελα να προσθέσω επίσης ότι εκτιμώντας απεριόριστα τη φωνή και το έργο του Μεγάλου Καζαντζίδη, ο οποίος μαζί με τον Γιώργο Νταλάρα και τον Γρηγόρη Μπιθικώτση συγκαταλέγεται στους τρεις αγαπημένους μου τραγουδιστές κι έχοντας μελετήσει σπιθαμή προς σπιθαμή το τεράστιο αυτό έργο, χαίρομαι πάρα πολύ που επιτέλους βρέθηκαν κάποιοι άνθρωποι να οργανώσουν ένα αφιέρωμα ΑΝΤΑΞΙΟ του μεγέθους του...Ας αφήσουμε αυτούς τους ανθρώπους να κάνουν αυτό που λέει η ψυχή τους γι'αυτόν...

Όπως έχω ξαναγράψει εδώ, αρκετές γραφικότητες έχουμε δει όλα αυτά τα χρόνια στο όνομα της μνήμης του Καζαντζίδη και αρκετούς περίεργους τύπους (κάποιοι απ'αυτούς δυστυχώς έχουν και πολιτικές θέσεις) να ορθώνουν αγάλματα του Καζαντζίδη και να τραγουδούν δημοσίως τα τραγούδια του...

Και αναλαμβάνοντας την ευθύνη των όσων γράφω, είμαι σε θέση να γνωρίζω πως αυτοί που οργανώνουν αυτό το αφιέρωμα το οργανώνουν ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥΣ , ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥΣ!...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα.Δηλαδή ο αρθρογράφος (και ο συγκεριμένος και ένας άλλος που απαρίθμησε καμιά 20αριά ονόματα εν δυνάμει συμμετεχόντων) ήθελε ένα αφιέρωμα τύπου "Στην υγειά μας" με τον κάθε ένα μέσα για να εκφράζουν υποτίθεται τη λαϊκότητα του καλλιτέχνη;Και επειδή αυτός ο όρος έχει κακοποιηθεί θεωρώ ότι κανένας δεν έχει δικαιώμα να κάνει καγκουριές (για να το πω και εγώ λαϊκά) στο όνομα της λαϊκότητας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...