Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Γιάννης Καλατζής

36 posts in this topic

Καλεσμένος του ’ρη Σκιαδόπουλου απόψε ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΛΑΤΖΗΣ στην εκπομπή ΔΡΟΜΟΙ στην ΕΤ1 στις 12 τα μεσάνυχτα.Ο γνωστός τραγουδιστής μιλάει για το ξεκίνημά του από τη Θεσ/νίκη , το χρίσμα από τον Μητσάκη , το αντάμωμα με τον Μάνο Λοίζο και τον Λευτέρη Παπαδόπουλο.Η εκπομπή κλείνει στο μπαρ "Μεθυσμενάκι" , όπου ο Γιάννης Καλατζής με την κομπανία του ερμηνεύει γνωστές επιτυχίες ενώ παρεμβαίνει και ο Λευτέρης Παπαδόπουλος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μία πολύ σεμνή παρουσία με αρκετά χτυπήματα της μοίρας που τον κράτησαν μακριά από την δισκογραφία.Θυμάμαι επίσης τον Νταλάρα να λέει πως δεν του φέρθηκε ο Μάτσας και η εταιρία όπως όφειλαν :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και δυστυχώς δεν ήταν ούτε ο πρώτος ,ούτε ο τελευταίος.Μπορεί βέβαια ο Καλατζής να μην είχε την πολύ μεγάλη φωνή, είχε όμως μια φωνή με ιδιαίτερη χροιά και ήθος και είπε και πολύ μεγάλα τραγούδια.Δεν είναι τυχαίο ότι του εμπιστεύτηκαν τραγούδια όλοι αυτοί που του εμπιστεύτηκαν.(Λοίζος-Κουγιουμτζής-Καλδάρας-Δερβενιώτης-Σπανός-Λ.Παπαδόπουλος κ.α.).Και πολλά απ'αυτά έμειναν δυστυχώς σχεδόν άγνωστα , αφού μέσα στο γενικότερο πνεύμα εκείνης της εποχής , "επιβλήθηκαν" τραγούδια τύπου "ΚΥΡΑ-ΓΙΩΡΓΑΙΝΑ" - "ΕΠΙΠΟΛΑΙΟΣ" κ.α.Τραγούδια όμως που τα "έφεραν χοντρά "στην εταιρεία, η οποία εκείνη την εποχή κυριολεκτικά παρέπαιε , αντιδρώντας με δυσκολία στον κολοσσό που λεγόταν COLUMBIA.

Πολύ ωραία λοιπόν και η εκπομπή του Α.ΣΚΙΑΔΟΠΟΥΛΟΥ.Μια πραγματική εξομολόγηση ψυχής από έναν αληθινό καλλιτέχνη όπως ο Γιάννης Καλατζής.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την Κυριακή στις 21.00 στο ΑLTER στην εκπομπή ΤΟ ΠΑΡΤΥ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ φιλοξενούμενος θα είναι ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΛΑΤΖΗΣ.Τον συνοδεύει στα φωνητικά μια νέα και εξαιρετική λαική φωνή , η ΣΟΦΙΑ ΣΑΒΒΟΥΚΙΔΟΥ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εξαίρετος , σεμνός και συγκινητικός ο Γ.Καλατζής ήταν χθες (27/2/05) στον Παυλόπουλο. Μας θύμισε αγαπημένα τραγούδια , μεγάλων δημιουργών που δυστυχώς , σήμερα, δεν τα πολυακούμε από τους σταρλετ-άσχετους της εποχής μας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kώστα συμφωνώ.Αυτό που δεν κατάλαβα ήταν γιατί , ενώ τον Καλατζή τον συνόδευε μια πολύ καλή λαική τραγουδίστρια η ΣΟΦΙΑ ΣΑΒΒΟΥΚΙΔΟΥ, αυτή δεν τραγούδησε καθόλου "σόλο" και προτιμήθηκε μιά "χυμώδης" ξανθιά δεσποινίς με μηδενικές φωνητικές δυνατότητες , της οποίας το όνομα αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει. :) Τελικά μερικά πράγματα δεν αλλάζουν ποτέ. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ίσως επειδή ήταν πιο "χυμώδης" από την άλλη και ξανθιά ,Θανάση....Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου...!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aπό τη στήλη του Τάσου Κριτσιώλη στο musiccorner:

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΛΑΤΖΗΣ

«ΜΗ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ» (MINOS MSM 292)

Θα μπορούσα να χαρακτηρίσω αυτό το δίσκο ως ένα είδος «αποχαιρετιστήριου πάρτι» του Γιάννη Καλατζή στη «χρυσή» εποχή των μεγάλων επιτυχιών του, καθώς περιέχει την τελευταία συνεργασία του με δύο από τους τρεις συνθέτες που ουσιαστικά διαμόρφωσαν την καλλιτεχνική και δισκογραφική του πορεία: Τον Μάνο Λοΐζο και τον Σταύρο Κουγιουμτζή (ο τρίτος ήταν ο Γιώργος Κατσαρός), οι οποίοι σπάνια έδιναν «σκόρπια» τραγούδια καθώς προτιμούσαν ολοκληρωμένους κύκλους.

Εκτός αυτού, το εν λόγω άλμπουμ που κυκλοφόρησε τον Δεκέμβριο του 1976 είναι σαν να προαναγγέλλει την αρχή της δύσης μιας λαμπρής δισκογραφικής πορείας για τον τραγουδιστή, ο οποίος με τη χαρακτηριστική φωνή του σημάδεψε ανεξίτηλα την περίοδο 1966-1974. Κι αυτό γιατί μαζί με τον Λοΐζο, τον Κουγιουμτζή, τον Γιάννη Σπανό και τον Στέλιο Ζαφειρίου, εμφανίζεται με τρία τραγούδια ο Νίκος Καρβέλας που με στίχους της Βαρβάρας Τσιμπούλη θα υπογράψει τους επόμενους δύο δίσκους του Καλατζή («Κάποιος πάντα λέει αντίο» το 1978 και «Πάλι κοντά σου» το 1979), οι οποίοι περιέχουν από αδιάφορα έως απαράδεκτα κομμάτια που σε καμία περίπτωση δεν άρμοζαν στο παρελθόν και την ιστορία του ονόματος του ερμηνευτή.

Εδώ ήδη παίρνουμε ένα δείγμα του τι πρόκειται ν' ακολουθήσει με το

«Τώρα πλάκα μου κάνεις» που μάλιστα έγινε επιτυχία στην εποχή του, αλλά γρήγορα χάθηκε. Είναι πραγματικά κρίμα, γιατί από το «Δελφινάκι», τη «Γοργόνα», τη «Τζαμάικα», το «Ξενάκι», το «Παποράκι», τον «Επιπόλαιο» και τα άλλα σπουδαία τραγούδια που είπε ο Καλατζής, έφτασε στο σημείο στο τέλος της δισκογραφικής του πορείας να τραγουδά στίχους του στυλ «Στη Χονολουλού εκεί θα πάει η τρέλα δεν πάει αλλού», «Τεκίλα-τεκίλα στο Μεξικό», «Ο Ναπολέων δεν κλαίει ποτέ και επιπλέον τρελό πώς με λένε γιατρέ» και λοιπές αηδίες. Και δε μέμφομαι τον Καρβέλα, αλλά την πολιτική της εταιρείας που θέλοντας να υποβιβάσει ένα τραγουδιστή που τόσο πολύ τη στήριξε στα πρώτα της βήματα του έδωσε το ΟΚ να πει αυτά τα απαράδεκτα τραγούδια...

Για να επιστρέψουμε στο άλμπουμ «Μη περιμένεις», το ομότιτλο είναι πολύ καλό όπως φυσικά και τα κομμάτια του Λοΐζου και του Κουγιουμτζή τα οποία ωστόσο δεν ακούστηκαν ιδιαίτερα. Είναι η τελευταία δισκογραφική αναλαμπή του Γιάννη Καλατζή πριν την περίοδο της παρακμής και της ολοκληρωτικής αποχής πλέον σήμερα από κάθε είδους καλλιτεχνική δραστηριότητα.

Παραγωγός ήταν ο Αχιλλέας Θεοφίλου και η ηχογράφηση έγινε στα στούντιο της Columbia με ηχολήπτη τον Στέλιο Γιαννακόπουλο και βοηθό τον Μίμη Καννή.

Τα τραγούδια του δίσκου

1) Μη περιμένεις (Ν. Καρβέλα-Β. Τσιμπούλη)

2) Μ' έκανες ζωή και μοιάζω (Ν. Καρβέλα-Β. Τσιμπούλη)

3) Αν θυμηθείς πως σ' αγαπώ (Γ. Σπανού-Πυθαγόρα)

4) Είμαι τυχερός (Στ. Ζαφειρίου-Πυθαγόρα)

5) Τώρα πλάκα μου κάνεις (Ν. Καρβέλα-Β. Τσιμπούλη)

6) Τα γράμματα για σένα (Στ. Κουγιουμτζή-Μ. Ελευθερίου)

7) Εγώ είμαι ένα μορτάκι (Μ. Λοϊζου-Λ. Παπαδόπουλου)

8) Τη ζωή μου σου έχω δώσει (Μ. Λοϊζου-Λ. Παπαδόπουλου)

9) Δεν κοιτάς που ξενυχτάω (Στ. Κουγιουμτζή-Μ. Ελευθερίου)

10) Να δούνε ποιος σε περπατά (Γ. Σπανού-Πυθαγόρα)

11) Μες στο τσαντίρι (Γ. Σπανού-Πυθαγόρα)

12) Έχει η καρδιά υπομονή (Στ. Κουγιουμτζή-Μ. Ελευθερίου)

13) Υπάρχουν και παιδιά (Στ. Ζαφειρίου-Πυθαγόρα)

http://www.musiccorner.gr/extras/record/index.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kapoia para poli spania tragoudia tou Gianni Kalatzi kai tou Stavrou Kujumtzi sto youtube.

Yparxoun kai alla tragoudia, pou epeisis akougontai spania, vevaios.

Sas xaireto olous.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Όλα στάχτη γίνανε και τα πήρε ο αγέρας μα οι αλήθειες μείνανε που ‘λεγε ο πατέρας…"

Μοναδικοί στίχοι του μεγάλου Πυθαγόρα, με τη φωνή του Γιάννη Καλατζή, από τις "13 περιπτώσεις" του Γιώργου Κατσαρού...

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=1382&Itemid=40

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aκούστε τη συνέντευξη που μου παραχώρησε ένας αγαπημένος τραγουδιστής, ο Γιάννης Καλατζής, διανθισμένη με μερικά από τα ωραιότερά του τραγούδια...Έτσι, σαν ραδιοφωνική εκπομπή...

Γιάννης Καλατζής - ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ – ΗΧΗΤΙΚΟ ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΟ ΔΙΑΝΘΙΣΜΕΝΟ ΜΕ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου
20/02/2012

http://www.ogdoo.gr/prosopa/afieromata/giannis-kalatzis-apokleistiki-synenteyks

 

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από τους καλλιτέχνες που εμφανίζονται (ακόμα και σε συνεντεύξεις) πολύ σπάνια. Ωραία!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θανο πολλα ΜΠΡΑΒΟ!!Επιτελους ΧΡΟΝΙΑ ηθελα να ακουσω αυτο τον ανθρωπο να μιλαει για ολη αυτην την εποχη

καθως και για την καριέρα του!!ΕΠΡΕΠΕ πιστευω να εχουμε μια συνέντευξη-καταθεση ψυχης του..

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

O πρώτος μεγάλος δίσκος του Γιάννη Καλατζή...Αν βρεθεί, ίσως χρειαστεί μια μικρή περιουσία για την απόκτησή του.....

 

Γιάννης Καλατζής. Το πρώτο του LP (1968)

 

Γράφτηκε από τον  Θανάσης Γιώγλου

Κυριακή, 17 Αυγούστου 2014

 

 

http://www.ogdoo.gr/diskografia/diskoi-pou-den-ksexasa/giannis-kalatzis-to-proto-tou-lp-1968

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θεωρω κι εγω πως ειναι πολυ σπανιος ο δισκος αυτος πιιο πολυ ακομα κ απο τον πρωτο κωδικο (με το Σταθμο του Λοιζου) ή ακομα κ με την

συναντηση του Σεμπου (που στο κατω-κατω κ οι 2 τελευταιοι επανεκδοθηκαν τοσο ξανα τοσο σε lp οσο κ αργοτερα κ σε cd..

 

(Παντως οταν εγω τον απεκτησα-δεν το πιστευα οτι τον εβλεπα στα ματια μου-τον πηρα παμφηνα μιας κ ο πωλητης του δεν ηξερε

προφανως τι ειχε στα χερια του..)

Μακαρι να επανεκδοθει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κ σε cd!! 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το "Τρίο Μορένο" με τον Γιάννη Καλατζή στη σύνθεσή του, τραγουδά, εκτός των άλλων, "Από βυθό σ'άλλο βυθό" σε ένα σπάνιο αμερικάνικο δίσκο...

 

Το Τρίο Μορένο και ο Γιάννης Καλατζής – Σπάνιος Αμερικάνικος Δίσκος!

 

Γράφτηκε από τον  Θανάσης Γιώγλου

Δευτέρα, 22 Σεπτεμβρίου 2014

 

http://www.ogdoo.gr/diskografia/spania-ntokoumenta/to-trio-moreno-kai-o-giannis-kalatzis-spanios-amerikanikos-diskos

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι δυο εκδόσεις ενός σπάνιου δίσκου του Γιάννη Καλατζή, με αφορμή τα 73α γενέθλιά του... (Η πρώτη έκδοση του δίσκου, η οποία είχε διαφορετικά τραγούδια από τη δεύτερη, παραμένει εξαφανισμένη και, αν βρεθεί, οικονομικά απλησίαστη)...

 

To σπάνιο «Παραμυθάκι» του Γιάννη Καλατζή

29/04/2016

 

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

 

http://www.ogdoo.gr/diskografia/diskoi-pou-den-ksexasa/to-spanio-paramythaki-tou-gianni-kalatzi

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολυ καλο και διαφωτιστικο το αρθρο Θανο..Εγω συμπερανα πως εχω την 2η εκδοση..

Δηλαδη αν τυχει κ βρω τον συγκ. δισκο και ειμαι σε καποιο παζαρι πχ.πως θα καταλαβω πως ειναι η πρωτη εκδοση;

Μονο μεσω της αμεσης ακροασης του lp; Μηπως πρεπει να τσεκαρω την ετικετα του βινυλιου;;Μιας κ στο οπισθοφυλλο

δεν υπαρχει καποια διαφορα;;

Παντως παρατηρω οτι στην ετικετα του lp που χω εγω (2η εκδοση)κ απ τις 2 οψεις του "προδιδεται" πως προκειται

για την 2η εκδοχη μιας κ αναγραφει YGOX 997/998-2..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα τσεκάρεις την ετικέτα Μάριε... Και τη φωτογραφία που στην πρώτη έκδοση είναι πιο μεγάλη.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραιος..Πιθανον να το χω συνταντησει αρκετες φορες κ να μην ειχα ψιλιαστει περι τινος προκειται..

νομιζοντας πως εχω τον συγκ.δισκο..Ευχαριστω για την πληροφορηση..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι εμφανίσεις του στην τηλεόραση, όλα αυτά τα χρόνια, είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού… Σε μια από αυτές,το 2005, ο Γιάννης Καλατζής μίλησε για τα παιδικά του χρόνια, για τα πρώτα του βήματα στο τραγούδι, αλλά και για τις συνεργασίες που ακολούθησαν, ενώ τραγούδησε ζωντανά κάποιες από τις μεγάλες επιτυχίες του...

Οι «Δρόμοι» του Γιάννη Καλατζή, 11 χρόνια πριν

04/09/2016

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

http://www.ogdoo.gr/erevna/rakosyllektika/oi-dromoi-tou-gianni-kalatzi-11-xronia-prin

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορεί τα τελευταία χρόνια, να απείχε από τη δισκογραφία και τις ζωντανές εμφανίσεις. Ήταν όμως πάντα παρών στο Ogdoo.gr, μέσα από αφιερώματα, παρουσιάσεις δίσκων και «ειδικών» στιγμών της πορείας του, αλλά και μέσα από μια συνέντευξη που μου παραχώρησε τον Φλεβάρη του 2012 και δημοσιεύθηκε με μορφή ηχητικού...
Σήμερα, έχοντας αυτή τη θλιβερή αφορμή, συγκέντρωσα κάποια από τα θέματα αυτά, που καλύπτουν ολόκληρη τη διαδρομή του στο ελληνικό τραγούδι, από τις αρχές της δεκαετίας του ’60 μέχρι σήμερα…

Αφιέρωμα στον Γιάννη Καλατζή

13/07/2017
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

http://www.ogdoo.gr/prosopa/afieromata/afieroma-ston-gianni-kalatzi

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0