Sign in to follow this  
Followers 0
kostasp

Τα Διαμάντια είναι παντοτινά

82 posts in this topic

Θοδωρή φίλε μου,δεν είναι ανάγκη να γίνει αύριο κι όλας.Θέλει εργασία και σκέψη το όλο θέμα.Εμείς μπορούμε να επεξεργαστούμε το όλο θέμα απο εδώ σιγά,σιγά και να δώσει ο καθένας την γνώμη του.Θα καταθέσω την άποψη μου για το όλο θέμα και αν θέλετε μπορούμε να το προχωρήσουμε.Θέλει δουλειά και δεν γίνεται απο τη μία ημέρα στην άλλη.Δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα,γνώσεις έχουμε και επιθυμίες αλλά και σαν Forum του Γιώργου Νταλάρα θα πάμε ένα βήμα παραπέρα.Η Συνέντευξη στον καλό φίλο Γιώργο Τσάμπρα,μιά ομάδα απο τα παιδιά εδώ και τον Γιώργο Νταλάρα ήταν κάτι καλό που άξιζε.

Εξ'άλλου υπάρχουν τραγούδια όπως το "’κου πως κλαίει ο μπαγλαμάς" που ο Νταλάρας "λειώνει" να τα τραγουδάει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το γράφω εδώ για την αναφορά,και το μεταφέρω όπως το είπε ο Λευτέρης Παπαδόπουλος στην εκπομπή "Η μηχανή του χρόνου"στις 1/5/2011 και που ήταν αφιερωμένη στην Βίκυ Μοσχολιού

"Έχω γράψει με τον Σπανό ένα τραγούδι και το δίνω στην Μοσχολιού,τότε ήταν χούντα όμως και της εξήγησα ότι η λογοκρισία θα μας έκοβε σίγουρα γιατί τα λόγια του ήταν σκληρά για την εποχή εκείνη.Η Μοσχολιού πήρε τότε τους στίχους και τους πήγε στον Λαδά που ήταν κουμπάρος της μήπως και τον καταφέρει.Όμως ο Λαδάς δεν δέχτηκε με τίποτα και έτσι η Μοσχολιού δεν ηχογράφησε ποτέ εκείνο το (μεγαλειώδες) τραγούδι που ήταν το"Σ'έστησαν σε μιά γωνιά"

"Η Αλάνα" λοιπόν ηχογραφήθηκε απο τον Γιώργο Νταλάρα λίγα χρόνια μετά το 1978,για τον δίσκο οι Μάηδες οι ήλιοι μου και είναι ένα απο τα τραγούδια σημάδια στην πορεία του.

Εκτοτε η Μοσχολιού δεν άγγιξε ποτέ αυτό το τραγούδι προφανώς σεβόμενη την επιτυχία και το ταίριασμα του Νταλάρα με αυτό,και κρίμα γιατί θα μπορούσε να το επανεκτελέσει με την δική της ψυχή και φωνή.Το έχουν ξανατραγουδήσει οι φίλτατοι Γλυκερία και Νότης Σφακιανάκης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σκέφτηκα να κάνω μία προσωπική λίστα με τα ''μεγάλα'' τραγούδια του Γιώργου από το 2000 και μετά τα οποία για μένα, δεδομένου ότι οι άνθρωποι και η ίδια η ζωή αλλάξαν,αποτελούν συνέχεια των μεγάλων επιτυχιών των προηγούμενων δεκαετιών.

1)=Η Σιωπή (σάουντρακ ''Κάτω από την Ακρόπολη'' το 2002)

2)=Μυστικά (δίσκος ''ότι έχω στο χαρίζω'' το 2003)

3)=Στα τραγούδια που σου γράφω (δίσκος ''στα τραγούδια που σου γράφω'' το 2004)

4)=Να με θυμάσαι (δίσκος ''στα τραγούδια που σου γράφω'' το 2004)

5)=Κερύνεια (δίσκος ''δάκρυ στο γυαλί'' το 2006)

6)=Μια ζωή στο ίδιο τραίνο (δίσκος ''με το΄να πόδι στ΄άστρα'' το 2007)

7)=Όλα μιλούν για σένα (δίσκος ''με το'να πόδι στ'άστρα'' το 2007)

8)=Άνεμος (δίσκος ''η εξαφάνιση'' το 2008)

9)=Άγρια ζωή (δίσκος ''το φίλτρο'' το 2008)

10)=Το Αγιόκλημα (δίσκος ''Γενιές της σιωπής'' το 2008)

11)=Σύνορα (δίσκος ''χωρίς σύνορα'' το 2010)

Τα παραπάνω τραγούδια τα επέλεξα βάζοντας τον εαυτό μου στην θέση του ''ουδέτερου'' ακροατή και διαλέγοντας τραγούδια που δεν είναι επανεκτελέσεις.

Με μια πρώτη ματιά παρατηρεί κανείς πως απουσιάζει παντελώς το λαϊκό τραγούδι και νομίζω πως αυτή ακριβώς είναι η αχίλλειος πτέρνα του Γιώργου τη σύγχρονη εποχή.

Αντίθετα οι μπαλάντες είναι μακράν το καλύτερό του.

Σίγουρα θα υπάρχουν διαφωνίες με την παραπάνω λίστα και μου είναι απόλυτα κατανοητό.

Εγώ προσωπικά με αυτά τα τραγούδια (και με πολλά ακόμη) αν δεν ήμουν νταλαρικός μέχρι σήμερα...θα γινόμουν!

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κώστα, σε γενικές γραμμές οι επιλογές σου καλύπτουν κι εμένα. Θα πρόσθετα επίσης το "Από το άλλο στο αλλού". (δεν βάζω άλλα, γιατί ίσως να μην καταφέρω να κρατηθώ στο όριο του αντικειμενικού)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

θα προσθετα τον παλιο στρατιωτη (2001) και το πολλες σημαιες (2007) επισης! :walkman:

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

..κι εγω τους σταθμαρχες.. η λιστα φιλε Κωστα καλυπτει εξαιρετικα - κ με το παραπανω- την τελευταια σου προταση..

..συμφωνω μαζι σου..!! :D:walkman:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σωστος Κωστα.. Θα εβαζα και το "Παλτό" απο την "Ασφαλτο"..

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0