Sign in to follow this  
Followers 0
kostasp

Τα Διαμάντια είναι παντοτινά

82 posts in this topic

Ένα τραγούδι που ξανακούω και ξανακούω αυτό τον καιρό είναι το "ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ Σ' ΑΓΑΠΗΣΑ" των Αντ. Βαρδή & Κ.Νεστορίδη , με τον Γιώργο φυσικά!!!

Είναι από το δίσκο "ΝΙΑΤΑ" που συμμετείχε ο Νταλάρας με 2 τραγούδια (το άλλο είναι ο "Σαραντάπηχος" με την Αλεξίου).

Πιστεύω ότι είναι από τα πιο ερωτικά τραγούδια που έχει τραγουδήσει ο Νταλάρας!

Τι κρίμα που δεν το χρησιμοποιεί στις συναυλίες του!.... :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα επίσης πολύ ξεχωριστό κομμάτι του Νταλάρα που όμως "θάφτηκε" εξ αιτίας της τεράστιας επιτυχίας του "Βαμμένα κόκκινα μαλλιά" είναι το "Δεν επιτρέπεται".Νομίζω ότι είναι ένα πολύ ξεχωριστό κομμάτι.Για την ερμηνεία δεν υπάρχει λόγος συζήτησης.Γενικά πρόκειται για έναν δίσκο με καταπλκτικά κομμάτια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης ένα τραγούδι πολύ αδικημένο είναι το "Πιάσε τον ζουρνά" των Λοϊζου-Παπαδόπουλου από το Νάχαμε τι νάχαμε. Καταπληκτικές ερμηνείες κι ενορχηστρώσεις σ' αυτό το δίσκο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ χτες βράδυ κόλλησα στην «Λειτανεία του μάγκα».

Μην ρωτάτε πόσες φορές πάτησα το «κι άλλο» - έχασα το λογαριασμό....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χθες έκανα μια μικρή καταγραφή των δίσκων του Σταύρου Κουγιουμτζή και με την ευκαιρία ξαναάκουσα το δίσκο "Στα ψηλά τα παραθύρια" μετά από αρκετό καιρό. Ένα πολύ όμορφο τραγούδι από αυτά που δεν πολυακούστηκαν είναι το Σαν ραγίσει το ποτήρι σε στίχους του Μάνου Ελευθερίου. Θυμηθείτε το!

Σαν ραγίσει το ποτήρι δεν τ' αγγίζεις άλλο πια βάζεις μέσα ένα λουλούδι και στολίζεις μια γωνιά :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

1979-Σεργιάνι στον κόσμο-Γ.Μαρκόπουλος

Όλοι τραγουδούν "Στη Μακεδονία του παλιού καιρού..." και "Παραπονεμένα λόγια..".

Ένα τραγούδι -διαμάντι που ο Νταλάρας δεν το λέει στις συναυλίες του-δυστυχώς-είναι το ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΜΗ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ" . Ένα υπέροχο τραγούδι σε στίχους Μ.Ελευθερίου που όσες φορές κι αν το ακούσει κανείς , καταλαβαίνει το πόσο ΜΕΓΑΛΟ τραγούδι είναι! :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιας και ο Κώστας αναφέρθηκε σ΄ αυτόν τον πολύ σημαντικό δίσκο, θέλω να αναφέρω ένα στίχο από ένα τραγούδι.

΄΄Κι αν τραγουδώ σε δρόμους σε μπουάτ σε συναυλίες

και λέω πάντοτε τις ίδιες ιστορίες

είμαι και γω ένα πλευρό απ΄ το πλευρό σας

μια στιγμή απ΄ τον πολύτιμο καιρό σας΄΄

Νομίζω ότι αυτοί οι στίχοι συνοψίζουν και εμπεριέχουν μέσα τους όλο αυτό το τραγουδιστικό φαινόμενο που λέγετε Γιώργος Νταλάρας, είναι οι στίχοι που τον σκιαγραφούν 100% , .......... Εγώ όταν φτάνω σε αυτούς τους στίχους πάντα συγκινούμε γιατί ο άνθρωπος αυτός όσα χρόνια και αν πέρασαν από τότε έμεινε πιστός σε αυτά που πίστευε .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα συμφωνησω απολυτα με τον Γιαννη. Ειπες με δυο λογια ολα οσα αισθανομαι κι εγω τοσα χρονια που ακουω αυτο το τραγουδι, αλλα δεν ηξερα πως ακριβως να τα εκφρασω.... Καταπληκτικος ολος ο δισκος''Σεργιανι στον κοσμο''- μαλλον θα ειναι ο επομενος που θα παιξει στο πικαπ μου..... :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα πανέμορφο τραγούδι από τους Μάηδες είναι το τραγούδι Η φτώχεια μου καθρέπτης. Το ακούω αυτές τις μέρες συνέχεια. Είναι από τα τραγούδια που αγάπησα πολύ όταν τα άκουσα. Ίσως γιατί αντιπροσώπευε και τη δική μου ζωή μια εποχή (χωρίς το μπαγλαμά :razz: ). Σίγουρα έχει μια θέση στα παντοτινά διαμάντια. Φαντάζομαι πως κάποια εποχή θα ακουγόταν στα ραδιόφωνα ή θα παιζόταν στις συναυλίες. Εγώ δεν το έχω ακούσει ποτέ σε άλλη εκτέλεση, πλην αυτής του δίσκου και έτσι μάλλον κατακτά μια θέση και στα ξεχασμένα διαμάντια. Τη μουσική έχει γράψει ο Χρήστος Γκάρτζος σε στίχους - αν δεν απατώμαι - του Λάκη Τεάζη.

Εγώ είμαι ένα σπουργίτι ένα φτωχό παιδί

ένα χαμογελάκι στου κόσμου την αυλή

η φτώχεια μου καθρέφτης έλα να γυαλιστείς

το δάκρυ μου νεράκι έλα για να λουστείς

Εγώ είμαι ένα σπουργίτι ένα φτωχό παιδί

δεν ξέρω το μετάξι και το χρυσό φλουρί

τα χέρια μου μαχαίρια τα μπράτσα μου σπαθιά

και η καρδιά μου άστρο στα στήθια μου βαθιά

Έλα να σε γνωρίσω με το σπιτάκι μου

και με τον μπαγλαμά μου το αδερφάκι μου

έλα να δεις πώς ζούμε και πώς δουλεύουμε

μια σπιθαμή στον ήλιο κι εμείς ν' ανέβουμε

Ακούστε το. Ή μάλλον, ξαναακούστε το! :D:confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπέροχο τραγούδι Δώρα! Είπαμε , πως πρέπει και οφείλει να κάνει μια ολόκληρη συναυλία με τους" Μάηδες"!!!!! :D

Από τον ίδιο δίσκο, ένα αγαπημένο μου είναι το ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ , ΣΤΗ ΔΥΣΗ των Μ.Τερζή-Λ.Παπαδόπουλου.....

Μιλάμε για ένα τραγούδι για όλους τους πονεμένους και αφιερωμένο σε όλες τις αχάριστες καρδιές!!!!!! :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί επανέρχεστε πάλι σ΄ αυτόν τον δίσκο και με κάνετε κομμάτια;

Βρήκατε το ευαίσθητο σημείο μου και αυτό είναι μείον μου . Αυτός ο δίσκος είναι το πολύτιμό μου.Όλος μα όλος ο δίσκος ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τι να διαλέξεις και τι αφήσεις απέξω [Μην πετάξεις τίποτα που λέει και ο Νιόνιος ]. Τον θεωρώ τον Καλύτερο του Νταλάρα.

΄΄Να μαι από καμιά μερια΄΄ ΄΄Μετανάστης΄΄ ΄΄Μόνο η αγάπη μένει΄΄ σταματάω εδώ γιατί θα τα πω όλα.. ΄΄Θα φύγω ένα πρωί΄΄...Τα διαλέγω όλα και φεύγω.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Βρήκατε το ευαίσθητο σημείο μου και αυτό είναι μείον μου .

Παράξενα, ενημερωμένο μουσικά , σε βρίσκω!!!! :) Αυτός ο στίχος , "σαν ποιον μοιάζει, σαν ποιον μοιάζει..." που τον λέει , ο "πωςτονλένε".... :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Βρήκατε  το ευαίσθητο σημείο μου και αυτό είναι μείον μου .

Παράξενα, ενημερωμένο μουσικά , σε βρίσκω!!!! :) Αυτός ο στίχος , "σαν ποιον μοιάζει, σαν ποιον μοιάζει..." που τον λέει , ο "πωςτονλένε".... :lol: :lol:

Όπως και να τον λένε, είναι ένας πολύ αληθινός στίχος , βγαλμένος απ'τη ζωή. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Βρήκατε  το ευαίσθητο σημείο μου και αυτό είναι μείον μου .

Παράξενα, ενημερωμένο μουσικά , σε βρίσκω!!!! :) Αυτός ο στίχος , "σαν ποιον μοιάζει, σαν ποιον μοιάζει..." που τον λέει , ο "πωςτονλένε".... :lol: :lol:

Όπως και να τον λένε, είναι ένας πολύ αληθινός στίχος , βγαλμένος απ'τη ζωή. :rolleyes:

Γεια σου ΑΡΧΟΝΤΑ! :mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ξερα ότι κάποιος θα τσίμπαγε με αυτό το ΄΄στίχο΄΄

Τι να κάνω ρε Κώστα διευρύνω και γω τους μουσικούς μου ορίζοντες :):rolleyes::mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα ,ακόμα, τραγούδι από τη συνεργασία του ’κη Πάνου με τον Νταλάρα που δεν ακούστηκε ιδιαίτερα είναι και το ΓΙΑ ΕΛΑ ΚΑΘΗΣΕ ΜΕ ΜΑΣ ! Πολύ όμορφο τραγούδι-μουσική-στίχοι-ερμηνεία!

"....Για έλα κάθησε με μας

εσύ που κάνεις χάζι

για έλα κάθησε με μας

εδώ που δε χαράζει

να μάθεις τι είναι θάνατος

και ποιος τον λογαριάζει"

Σημ: Στην επανέκδοση μέσα στο βιβλιαράκι ο τίτλος έγινε :blink: ΓΙΑ ΕΛΑ ΚΑΘΗΣΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ :blink: Μιλάμε για πολλή προσοχή! :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα από τα τραγούδια -διαμάντια του Νταλάρα που δεν ακούστηκε όσο θα' πρεπε είναι και το ΣΤΗΝ ΑΡΓΑΤΙΑ σε ποίηση Κ.Παλαμά και μουσική του Μ.Τερζή. Μιλάω για το δίσκο "ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΕΣ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΒΑΛΕ".

Υποδειγματική ερμηνεία!...Σοφή ενορχήστρωση....Ο Γιώργος ,όμως, δείχνει να έχει κι αυτός ξεχάσει το τραγούδι αυτό.. :razz::)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ένα από τα τραγούδια -διαμάντια του Νταλάρα που δεν ακούστηκε όσο θα' πρεπε είναι και το ΣΤΗΝ ΑΡΓΑΤΙΑ  σε ποίηση Κ.Παλαμά και μουσική του  Μ.Τερζή. Μιλάω για το δίσκο "ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΕΣ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΒΑΛΕ".

Υποδειγματική ερμηνεία!...Σοφή ενορχήστρωση....Ο Γιώργος ,όμως, δείχνει να  έχει κι αυτός ξεχάσει το τραγούδι αυτό.. :(  :)

Όντως ένα υπέροχο κομμάτι· και ίσως μια από τις κορυφαίες ερμηνείες του Νταλάρα. :razz:B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aκούγοντας και ξανακούγοντας το δίσκο "Ο ήλιος ο ηλιάτορας" του Δημήτρη Λάγιου σε ποίηση Οδυσσέα Ελύτη στέκομαι στο τραγούδι "Δρόμοι περπατημένοι" με τον εξαιρετικό Νίκο Δημητράτο. Τραγούδι που το έχει ερμηνεύσει επανειλημμένα κι ο Νταλάρας σε συναυλίες του.

Και πόσο αληθινοί πραγματικά οι στίχοι του ποιητή:

"Kατακαημένη πλάση που σε γήτεψαν

όλ' οι τρελοί του κόσμου κι εστρατήγεψαν..."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να ξανακάνω κομμάτια το Γιάννη και να ξαναγυρίσω στους "Μαήδες"...Και σ'ένα από τ' αγαπημένα μου κομμάτια αυτού του ανεπανάληπτου δίσκου...Το "Χελιδονάκι"...Στο ρεφραίν είναι τέτοια η κλιμάκωση,που δίνουν στο τραγούδι οι "κορώνες"-και το συναίσθημα που προκαλούν-του κατά 28 χρόνια(!) νεότερου "θείου",που θαρρείς ότι...όντως μιλά με το Θεό τα βράδια... ;):music::wow:

Εγώ μιλώ με το θεό για σένανε τα βράδια

και την εικόνα σου κρατώ βαθιά στα φυλλοκάρδια

Υ.Γ:Ελπίζω μόνο,εκείνη για την οποία..."μιλούσε με το Θεό",ο στιχουργός "Πρόεδρος",να άξιζε τον κόπο...!! :blush::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα αδικημένο τραγούδι που "χάθηκε" μέσα στις μεγάλες επτυχίες του LIVE & Unplugged , είναι και η ΠΕΡΙΠΛΑΝΗΣΗ σε μουσική Αλ.Καρόζα και στίχους Αργ. Ολοκτσίδη.

Πολύ όμορφο τραγούδι, "Νταλαρικό" που θα έλεγε κι ο Τάσος :rolleyes: -με ρίζες στο δημοτικό τραγούδι...Η ερμηνεία δεν επιδέχεται σχολιασμό! ’ψογη!Μακάρι να το ξανακούσουμε από τον Γιώργο... :):music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα μεγάλο τραγούδι, που ερμήνευσε ο Γ. Νταλάρας, στις 4/5/1988, στο Παλλάς και όποτε ακούω, πιάνω τον εαυτό μου να ανατριχιάζει:

"Ο μαύρος ήλιος" , των Στ. Ξαρχάκου και Ν. Γκάτσου. Μεγαλειώδης ερμηνεία με την κορώνα στο φινάλε να παραδίδει μαθήματα φωνητικής... ακόμη... :D

Θεωρώ μια απο τις καλύτερες στιγμές στην ιστορία του Γ. Νταλάρα την ερμηνεία αυτή.

Για την ιστορία, η πρώτη εκτέλεση υπάρχει στον δίσκο του Στ. Ξαρχάκου "Νύν και αεί", του 1974, και το τραγούδι ερμηνεύει ο Ν. Δημητράτος.

Καλή χρονιά!!!!! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν φίλοι μου ακούστε κάτι

Στο πέρας της παράστασης του Σαββάτου 28-3-2009,είχε σταθεί μιά παρέα κάποιων απο εμας στο φουαγιέ του Μεγάρου,και στην μέση ακριβώς-ναι κύκλο είχαμε κάνει βρισκόταν ένας απο τους εξαιρετικούς και άξιους μουσικούς του Γιώργου Νταλάρα(θεωρώ ότι δεν πρέπει να αναφέρω το όνομα του) και συζητούσαμε.Κάποιοι θα το θυμούνται.

Πως μου ήρθε και σε μιά στιγμή του είπα,πως τα μεγάλα αυτά τραγούδια ("Τα παντοτεινά διαμάντια") μας συγκίνησαν,μα θα μπορούσαμε να προτείνουμε πάρα πολλά ακόμη για να γίνουν κάποια στιγμή άλλες παραστάσεις.

Μου απάντησε αμέσως (σαν να έλαμψαν τα μάτια του) και μου είπε "Κάντε το".

Βεβαια εγώ δεν το ξεχνώ.

Σας προτείνω λοιπόν σε όλους

Να αναφέρουμε λαϊκά και Ρεμπέτικα τραγούδια,όποια εμείς επιθυμούμε-να τα βάλουμε σε μιά χρονολογική σειρά και να τα προτείνουμε ώστε να φτάσουν στον Γιώργο Νταλάρα.

Η δική μου άποψη είναι:

α)Νεώτερα Ρεμπέτικα τραγούδια απο το 1930 και ύστερα

β)Λαϊκά τραγούδια απο το 1950 και ύστερα(δημιουργών όπως:Παπαϊωάννου,Τσιτσάνης,Λαύκας, Μπαγιαντέρας, Χατζηχρήστος,Καπλάνης,Καρανικόλας, Καραπατάκης,Ρεπάνης,Ζαμπέτας, Θεοδωράκης, Χατζιδάκις, Ξαρχάκος,’κης Πάνου κ.α.)

γ)Λαϊκά τραγούδια της δεκαετίας του'60 ώς σήμερα(Λοϊζος,Πλέσσας,Σπανός,Μουσαφίρης,Νικολόπουλος,Κορακάκης κ.α)

Μου έχει μπει αυτή η ιδέα απο το Σάββατο το βράδυ και σκέφτομαι πως αφού αγαπάμε όλοι αυτά τα τραγούδια και στο παρελθόν έχουμε προτείνει εδώ.Ξέρουμε πως τα αγαπάει και ο Γιώργος Νταλάρας γιατί το λαϊκό και Ρεμπέτικο τραγούδι είναι στο αίμα του και κυρίως στην ψυχή του.

Μπορούμε εμείς να πάμε τις ιδέες μας λίγο παραπέρα σαν Forum.

Τι λέτε,το κάνουμε;

Πιστεύω ότι αξίζει.

Μπορούμε όλοι να δώσουμε τις ιδέες μας πάνω σε αυτό;

(Γιατι δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος που δεν θέλει να ακούσει το "Δεν θα ξαναγαπήσω",ή το "Σαββατόβραδο",ή Το "Αλήτη με είπες μιά βραδυά",ή Το "Κλάψε σήμερα καρδιά μου",ή το "Θα τραγουδήσω για σένα" του Ζαμπέτα απο τον Γιώργο σε μιά παράσταση)

Συγχωρήστε μου που ονειρεύομαι λίγο γρηγορότερα,αλλά ήθελα να μην κρατώ τις ιδέες μου μόνο στα σύνορα του δικού μου μυαλού.

Το λαϊκό και το Ρεμπέτικο τραγούδι είναι ανάσα,και πρέπει να περάσει σε επόμενες γενιές μονάχα απο τον Γιώργο Νταλάρα,που είναι ο μόνος να το κάνει απο έναν μοναχά δρόμο,εκείνον της ψυχής.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα πρόταση Αντώνη. Αλλά πιστεύω πως επειδή είναι νωπές ακόμη οι απανωτές παραστάσεις του μεγάρου πρέπει να το αφήσουμε για πιο μετά το όλο θέμα. Βέβαια φοβάμαι πως η απάντηση απο τη πλευρά του Γιώργου θα είναι αρνητική με τη δικαιολογία ότι "λίγο πολύ καλύφθηκαν τα τραγούδια αυτά"

Δεν ξέρω...Μακάρι...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0