Sign in to follow this  
Followers 0
soc

Ερώτηση

111 posts in this topic

Κάτι σε Καζαντζίδη σκεφτόμουν κι εγώ.. Έχω αρκετούς "δίσκους" του (κατάλαβες το υπονοούμενο με τα εισαγωγικά.. ;) ), κάτι θα βρω..

Κάτι σε Καζαντζίδη σκεφτόμουν κι εγώ.. Έχω αρκετούς "δίσκους" του (κατάλαβες το υπονοούμενο με τα εισαγωγικά..  ;) ), κάτι θα βρω..

Μπορείς να δεις και αύριο στην ΕΤ3 το αφιέρωμα στον Καζαντζίδη (Εκπομπή Αληθινά Σενάρια, στις 11 μ.μ. θα μεταδοθεί το α μέρος).

Ο δίσκος ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ αρχικά κυκλοφορησε -το 1972-σε 33αρι lp με την εκτελεση την "μη λογοκριμενη" της "Γιορτής ζειμπέκιδων" σε καποιον αριθμο αντιτυπων(οπως και στις 45 στροφές μαζι με καποιο αλλο κομματι του δισκου) προτού η λογοκρισία υποχρεωσει η εκτελεση του τραγουδιού να λογοκριθει...

Σωστά παιδια;;

1)Παρακαλω επιβεβαιωστε μου αν γνωριζεται το "τιραζ" (αριθμο αντιτυπων)που η εταιρία-η ΜΙΝΟΣ- παρηγαγε με την αρχική εκτέλεση του τραγουδιου αυτου.Και αν καποιος εχει στην κατοχη του το συγκεκριμενο τιτλο-σ αυτην την εκδοση-πως μπορει να βρει τον αυξοντα αριθμο του αντιτυπου του (για τον δισκο 33 στροφων ρωταω)

2)Αληθεια η εταιρεια απο ποιο ετος-αρχιζε να βγαζει την εκδοση της Μικρας Ασίας με το λογοκριμενο τραγούδι(τόσο σε 33αρι οσο και σε 45αριwink.gif;;

(Δηλαδη απο το ιδιο ετος που κυκλοφορησε ο δισκος -το 72'- ή καποιους μηνες μετα;wink.gif

3)Ειναι αληθεια οτι η πρωτη εκδοση του δισκου -πριν λογοκριθει-λαμβανει χωρα τον μηνα Απρίλιο του 1972;;

και τελος..

4)Αν δεν κανω λαθος ο συγκεκριμενος τιτλος ειναι πρωτος "χρυσος" σε πωλησεις 33αρης δισκος της Ελλ.δισκογραφιας..

Εχω υπ'οψιν μου τις σχετικες φωτογραφίες της απονομης με τους συντελεστες και ρωταω μεσα σε ποσο χρονικο διαστημα -αν υπαρχουν στοιχεια- ο δισκος καταφερε να πουλησει τον απαιτουμενο αριθμο αντιτυπων

[δηλαδη μεσα σε διαστημα καποιων μηνων μετα απο ενα ετος;;]

5)Αληθεια πιο πριν [το 1972] πως και δεν υπηρχε ο ορος "χρυσος" δισκος αφου ξερουμε οτι δισκογραφια υπηρχε και πιο πριν.

Δεν υπηρξαν αφορμες -τοσο κατα την παντοκρατορια των 45 στροφων οσο και κατα την εποχη των 78στροφων- να υπηρξει καποιος φορεας-εταιρεια που να κατεγραφε πωλησεις και νουμερα ωστε να απεδιδε τους αντιστοιχους τιτλους πωλησεων οπως θεσπιστικαν πιο μετα στους συντελεστες-δημιουργους;;

Δεν ξερω ,τα ερωτηματα μου παραξενεψουν και καποιοι απορησουν αλλα εγω θεωρω σωστο να ρωταω ακομα και για κατι που σε αλλους φαινεται απλό και δεδομενο;;

Περιμενω αν εχετε την διαθεση τις απαντησεις σας..

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Φιλε albert να σε βοηθησω οσο μπορω και θυμαμαι (αν και το ....ληξιαρχειο εδω μεσα ειναι ο φιλος Θανασης Πολυμηχανος):

1) το τιραζ δεν το γνωριζω.....

2) η λογοκριμενη εκδοση (η ΓΙΟΡΤΗ ΖΕΙΜΠΕΚΗΔΩΝ ηταν το τραγουδι που κοπηκε 1 στιχος), απ'οσο θυμαμαι δεν επεται πολυ της αρχικης.....κατι λιγους μηνες .

3) αυτο δεν το θυμαμαι......

4) η ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ αργησε να "πιασει"....εκτοξευτηκε περιεργως οταν τον επομενο χρονο κυκλοφορησε ο ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ κι εκτοξευτηκε κυριως χαρι στο τραγουδι ΚΑΜΠΑΝΑ ΤΟΥ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ....γιαυτο στις απονομες βλεπεις τον Νταλαρα με μουσι, ενω κατα την ηχογραφηση της ΜΙΚΡΑΣ ΑΣΙΑΣ δεν ειχε ακομα μουσι.....σε παραπεμπω στο βιντεακι απο την ηχογραφηση του ΓΙΑ ΠΙΑΣΕ ΓΥΦΤΟ ΣΦΥΡΙ ΚΙ ΑΜΟΝΙ.

Το διαστημα στο οποιο ξεπερασε τα 50.000 αντιτυπα ηταν συντομο, λαμβανομενου υπ'οψιν οτι τοτε τα πικ-απ ησαν λιγα!

5)Κανενας μεγαλος δισκος μεχρι τοτε δεν ειχε κανει τετοιες τρελλες πωλησεις...ετσι καμια εταιρεια δεν ειχε σκεφτει να καθιερωσει τετοιο βραβειο.....το θεμα ειναι οτι οι πωλησεις ΄τοτε της ΑΜΙΚΡΑΣ ΑΣΙΑΣ ησαν εκπληκτικες και κυριως ΑΛΗΘΙΝΕΣ....κι απορω που η ΜΙΝΩΣ δεν το ειχε σκεφτει νωριτερα με το ΝΑΤΑΝΕ ΤΟ '21, που επισης ειχε κανει πολυ μεγαλες πωλησεις.....εννοω το 45αρι......μετα απο μερικα χρονια αρχισαν τα νουμερα - μαιμου, και γυρω στο 1980 ο Νταλαρας αναγκαστηκε να δηλωσει οτι δεν τον ενδιαφερει πια ο θεσμος χρυσων και πλατινενιων δισκων, διοτι ειχε εφτελιστει απο τιςδισκογραφικες. Σε ερωτηση δημοσιογραφου "εσεις γιατι τους παιρνετε" , ειχε απαντησει " δεν βαρυεσαι, τζαμπα ειναι, αφου τους δινουν με το κιλο, πηρα κι εγω!".....Παντως τοτε εχε υπ'οψιν οτι "δουλευε" πολυ η κασσετα και αργοτερα η πειρατικη, οποτε καταλαβαινεις τι σημαινε 50.000 δισκοι το 1973 η αργοτερα , το 1975 350.000 διπλοι δισκοι με τα 50 ΧΡΟΝΙΑ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ, αιτια να καθιερωθει ο πλατινενιος δισκος.

Στα 45αρια παντως του Νταλαρα, αυτα που ειχαν χαλασει κοσμο,θυμαμαι ηταν το ΝΑΤΑΝΕ ΤΟ '21 και πολυ αργοτερα , το 1976 το ΚΟΚΚΙΝΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ.

Μου είπαν πως αύριο Τρίτη θα μεταδοθούν από κάποιο κανάλι τα βραβεία του STATUS, αλλά δεν ήξεραν ούτε ώρα ούτε κανάλι.

Ξέρει κανείς τίποτα περισσότερο;

Τί να τα κάνεις τα βραβεία του STATUS... Να βλέπεις να βγάζουν πρώτο ραδιοφωνικό παραγωγό τον μουσάτο κ---ο της μαϊμούς και να σου ανάβουνε τα λαμπάκια βραδιάτικα;;; :music::music:

Α τότε εντάξει! :music: Πάντως είναι και αυτά τα STATUS... Έχουν τον Μεγάλο Θεοδωράκη μαζί με κάτι... ανθρωποειδή όπως αυτό που περιέγραψα πριν.. Ένας αχταρμάς! Θα μου πεις βέβαια, μήπως είναι ο μοναδικός αχταρμάς σήμερα;

Does anyone know the name of the Cretan CD store that is located at Panepistimiou 39?

If so, can someone please provide me, with the name of that store?

Btw... they are not limited to Cretan music, only... but sell Greek and International CDs, as well. :music::music:

Thank you! :rolleyes:

καποιες αποριες-ερωτησεις

Το τραγουδι "Ζησε μοναχα το σημερα" του Γ Σαμολαδα 1969 που υπηρχε σε 45αρι

εψαχνα να το βρω στην λιστα που εχει αναρτηθει εδω με τα 45αρια του Νταλαρα και δεν το βρηκα..

-δεν γνωριζουμε σχετικους κωδικους με ποιο αλλο κομματι κυκλοφορησε και τα λοιπα;;

(αυτο επειτα απο παραλληλησμο με τα κομματια που περιληφθησαν στον μεγαλο δισκο του 93 (Για τα τραγουδια κι εγω φταιω);;;;

Απορια μου δημιουρηθηκε και για ποιο λογο να υπαρχουν 2 τραγουδια απο τα ΝΙΑΤΑ (1974)που ηταν "33αρης" και οχι στις 45 στροφες απ οσο γνωριζουμε

Μηπως υπηρξε και σχετικο 45αρι με τα συγκεκριμενα τραγουδια που απλα δεν εχει βρεθει;;

Τελος η εταιρεια που κυκλοφορουσε στην Αμερικη τιτλους του Νταλαρα και αλλων καλλιτεχνων PETERS INTERNATIONAL(εγω τουλαχιστον σε βινυλιο εχω δει) πλεον υπαρχει;;

Αντιστοιχως δημιουργειται και η ερωτηση μου αν υπαρχει και η Hebrew;;

(γι αυτην πιστευω μαλλον οτι υπαρχει αλλα καλυτερα να ρωταει κανεις παρα να θεωρει κατι ως δεδομενο..)

Μάριε το "Ζήσε μοναχά το σήμερα" δεν είχε βγει σε 45άρι. Είχε ηχογραφηθεί αλλά δεν είχε εκδοθεί το 1969. Είχε μείνει στα αρχεία της εταιρείας και πρωτοεκδόθηκε το 1993.

Τα δυο τραγούδια από το δίσκο "Νιάτα" δεν έχουν εκδοθεί σε 45άρι. Απλά συμπεριλήφθηκαν στο "Για τα τραγούδια κι εγώ φταίω" επειδή ο δίσκος "Νιάτα" δεν κυκλοφορούσε πλέον και ήταν (και είναι ακόμα) ιδιαίτερα δυσεύρετος και ακριβός.

Η Peters απ'ότι ξέρω δεν υπάρχει πλέον. Για την Hebrew δεν γνωρίζω.

απαντησεις σε θεματα που αγνοουσα..

(ειδικα σε αυτη με το "Ζήσε μοναχά το σήμερα")

τελικα καλυτερα να ρωταει κανεις

Θανο και παλι σ ευχαριστω

B):rolleyes:

Στο STUDIO 52 βρηκα την συγκεκριμενη συλλογη του 1990 που ειναι απο την εταιρεια SONORA (SNR1983) ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ - ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ - ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ / ΑΦΙΕΡΩΜΑ

Aπ οτι βλεπω υπαρχει και το ονομα του Γιωργου Νταλαρα αλλα δεν υπαρχει καποια φωτο για να καταλαβω για ποιον δισκο μιλαμε ή ποιο τραγουδι συμμετεχει ο Νταλαρας...

Παιδια μηπως γνωριζετε κατι .. :razz::razz:

http://www.studio52.gr/info_gr.asp?infoID=00000h1j

Παρατηρησα βρε παιδια κατι που μου δημιουργησε μια απορια..

Στην συλλογη του 1986 ΤΑ ΣΟΥΞΕ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ με κωδικο MSM 541/2/3 (3lp)

παρατηρησα το τραγουδι Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΖΑΛΗ..(νομιζω δευτερες ο Νταλαρας) καθως και ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ απ τον ιδιο δισκο..

Εκεινο που ειναι το ζητημα μου ειναι οτι ο ομοτιτλος δισκος της Χαρουλας κυκλοφορησε με κωδικο MSM 613..

δηλαδη μιλαμε για κυκλοφορια του δισκου ΜΕΤΑ την προαναφερομενη συλλογη(!!)

Το ειχατε λαβει υπ οψιν σας;;;

Μηπως μπορουμε να υποθεσουμε οτι το συγκ. τραγουδι κυκλοφορησε ως ¨"προαγγελος" πιθανον σε καποιο 45αρι (μιας και ακομα υπηρχαν..);;

Δεν έχω αυτή τη στιγμή μπροστά μου το δίσκο "Τα σουξέ της εποχής" αλλά εικάζω πως πρόκειται για λάθος κωδικό. Θα το δω το μεσημέρι και θα γράψω.

Και αναφέρομαι σε λάθος κωδικό αφενός γιατί είμαι σίγουρος πως όταν βγήκε αυτή η συλλογή, είχε ήδη βγει το Lp "Η αγάπη είναι ζάλη". Γι'αυτό είμαι βέβαιος. Aφετέρου ο δίσκος βγήκε το 1986 και εμφανίζει κωδικό 541/2/3, ενώ ο δίσκος "’πονα μάτια" που βγήκε το 1985 έχει κωδικό (αν θυμάμαι καλά) MSM 581 και ο δίσκος της Πόλυς Πάνου "Τι να μας κάνει μια ζωή" MSM 582. ’ρα είναι απίθανο να έχεις το 1985 κωδικό 581 και το 1986 κωδικό 541.

Όσο για το αν κυκλοφόρησε σε κάποιο 45άρι ή Maxi promo, κάτι τέτοιο, χωρίς να το αποκλείω, δεν έχει πέσει στην αντίλήψή μου.

Μάλλον δεν το είδες καλά Μάριε. Στην κόπια του τριπλού δίσκου που έχω εγώ με τίτλο "Τα σουξέ της εποχής" (ακολούθησε και Νο 2) με πρώτα τραγούδια στην 1η πλευρά του 1ου δίσκου τα "Η αγάπη είναι ζάλη" και "Εγώ θα σου μιλώ", οι κωδικοί είναι 641/642/643.

Ας μας το επιβεβαιώσει αργότερα κι ο Θανάσης.

Μάλλον δεν το είδες καλά Μάριε. Στην κόπια του τριπλού δίσκου που έχω εγώ με τίτλο "Τα σουξέ της εποχής" (ακολούθησε και Νο 2) με πρώτα τραγούδια στην 1η πλευρά του 1ου δίσκου τα "Η αγάπη είναι ζάλη" και "Εγώ θα σου μιλώ", οι κωδικοί είναι 641/642/643.

Ας μας το επιβεβαιώσει αργότερα κι ο Θανάσης.

Συγνωμη λαθος παιδια οι κωδικοι ειναι οντως 641/642/643 δεν ειδα καλα,ΤΡΟΜΑΡΑ μου

Λαθος απο κουραση κι απροσεξια :razz::D

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0