Sign in to follow this  
Followers 0
soc

Ερώτηση

111 posts in this topic

Ερωτηση: ο 2πλος δισκος του Νταλάρα με την ΜΕΤROPOLE ΟRHESTRA ποιο μηνα του 1995 εκδοθηκε;;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δεκέμβριο

Eυχαριστω για την αμεση και ταχυτατη απαντηση Θανο..

:):)

(Σημ:χρονια πολλα και για τον ΓΙΟ ΣΟΥ!!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μηπως καποιος γνωριζει σιγουρα το κωδικο της εκδοσης PETERS του δισκου της Χ.Αλεξιου "24 τραγούδια";;;

Δεν μπορω να βρω κατι συγκεκριμενο ουτε στο στεκι των φιλων της Χαρουλας ουτε πουθενα.. :)

Ευχαριστω εκ των προτερων

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια ερώτηση για το "Μπουζουκάκι" (Το ξεκρέμασα κι απόψε)

Εγώ έχω ακούσει 4 εκτελέσεις: την πρώτη με Περπινιάδη-Χιώτη και με Λουκά Νταράλα, Τσέρτο και Νταλάρα.

Στην πρώτη και στου Νταράλα αν δεν κάνω λάθος είναι σε Ρε μινόρε, και ο Τσέρτος κ ο Νταλάρας το λένε σε Ντο μινόρε.

Στις 2 πρώτες στο "το ξεκρέμασα κι απόψε", πατάνε σε Μι. Ομοίως και ο Τσέρτος στον δικό του τόνο, σε Ρε. Ο Θείος γιατί στο "απόψε" είναι στο Re-b? :rolleyes: Υπάρχει κάποια άλλη εκτέλεση που να είναι έτσι;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μια ερώτηση για το "Μπουζουκάκι" (Το ξεκρέμασα κι απόψε)

Εγώ έχω ακούσει 4 εκτελέσεις: την πρώτη με Περπινιάδη-Χιώτη και με Λουκά Νταράλα, Τσέρτο και Νταλάρα.

Στην πρώτη και στου Νταράλα αν δεν κάνω λάθος είναι σε Ρε μινόρε, και ο Τσέρτος κ ο Νταλάρας το λένε σε Ντο μινόρε.

Στις 2 πρώτες στο "το ξεκρέμασα κι απόψε", πατάνε σε Μι. Ομοίως και ο Τσέρτος στον δικό του τόνο, σε Ρε. Ο Θείος γιατί στο "απόψε" είναι στο Re-b? :blush: Υπάρχει κάποια άλλη εκτέλεση που να είναι έτσι;

Χρύσα, ο Νταλάρας τραγουδά την νότα Ρε ύφεση, απο Ντο μινόρε.

Το λογικό είναι απο Ρε μινόρε να ανεβαίνει ένα τόνο πάνω, δηλ να τραγουδά Μι υφεση. Δεν μπορεί να είναι Μι φυσικό. Ο Νταλάρας πάνω στο "ο", περνά τις νότες Db-Eb-Db-C. Αντίστοιχα λοιπόν, ένα τόνο πάνω οι νότες θα είναι Εb-F-Eb-D.

Αρα Περπινιάδης-Νταράλας, Ρε μινόρε --> Μι ύφεση και

Τσέρτος-Νταλάρας, Ντο μινόρε -->Ρε ύφεση.

:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μια ερώτηση για το "Μπουζουκάκι" (Το ξεκρέμασα κι απόψε)

Εγώ έχω ακούσει 4 εκτελέσεις: την πρώτη με Περπινιάδη-Χιώτη και με Λουκά Νταράλα, Τσέρτο και Νταλάρα.

Στην πρώτη και στου Νταράλα αν δεν κάνω λάθος είναι σε Ρε μινόρε, και ο Τσέρτος κ ο Νταλάρας το λένε σε Ντο μινόρε.

Στις 2 πρώτες στο "το ξεκρέμασα κι απόψε", πατάνε σε Μι. Ομοίως και ο Τσέρτος στον δικό του τόνο, σε Ρε. Ο Θείος γιατί στο "απόψε" είναι στο Re-b? B) Υπάρχει κάποια άλλη εκτέλεση που να είναι έτσι;

Χρύσα, ο Νταλάρας τραγουδά την νότα Ρε ύφεση, απο Ντο μινόρε.

Το λογικό είναι απο Ρε μινόρε να ανεβαίνει ένα τόνο πάνω, δηλ να τραγουδά Μι υφεση. Δεν μπορεί να είναι Μι φυσικό. Ο Νταλάρας πάνω στο "ο", περνά τις νότες Db-Eb-Db-C. Αντίστοιχα λοιπόν, ένα τόνο πάνω οι νότες θα είναι Εb-F-Eb-D.

Αρα Περπινιάδης-Νταράλας, Ρε μινόρε --> Μι ύφεση και

Τσέρτος-Νταλάρας, Ντο μινόρε -->Ρε ύφεση.

B)

Ευχαριστούμε για την ενδελεχή διατριβή!Εντυπωσιάστηκα! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι όμως, Πέτρο, όλοι εκτός απ' τον Θείο στο "απόψε" είναι Ρε ή Μι φυσικό και μετά στο "το παλιό μου μπουζουκάκι" πάνε σε ύφεση!

’κουσέ τα να δεις...

Περπινιάδης:

Τσέρτος: http://www.youtube.com/watch?v=IL_gXamYdMI

(με τον Λουκά Νταράλα δεν το βρήκα στο yt...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγνώμη, που αν και μη ειδικός επεμβαίνω στη συζήτηση ειδικών, αλλά νομίζω ότι έχεις απόλυτο δίκαιο, Χρύσα. Το άκουσμα στον Γ. Νταλάρα είναι εντελώς διαφορετικό από ό,τι στους άλλους, και σε μένα τουλάχιστον φαίνεται πολύ πιο ταιριαστό με τη συνέχεια της μελωδίας και πολύ πιο ωραίο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κι όμως, Πέτρο, όλοι εκτός απ' τον Θείο στο "απόψε" είναι Ρε ή Μι φυσικό και μετά στο "το παλιό μου μπουζουκάκι" πάνε σε ύφεση!

’κουσέ τα να δεις...

Περπινιάδης:

Τσέρτος: http://www.youtube.com/watch?v=IL_gXamYdMI

(με τον Λουκά Νταράλα δεν το βρήκα στο yt...)

Nαι Χρύσα, αλλά στο σημείο εκείνο ο Τσέρτος παίζει Ab, ενώ ο Νταλάρας παίζει Gm. Προφανώς είναι διαφορετική εκτέλεση... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο τραγούδι ¨Σαν τον καραγκιόζη" με την Μαριζα Κωχ που κυκλοφορησε το 1974 με τον δισκο "Μαρίζα Κωχ και δυο ζυγιές παιχνίδια" ο Νταλαρας συμμετεχει στην χορωδία;Η ειναι εντυπωση μου;

(Μαλλον ειναι... :blush:B) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mάριε εμένα δεν μου φαίνεται κάτι τέτοιο...Και εννοείται πως στον δίσκο, εκτός από τα ονόματα των μουσικών, δεν γράφει τίποτα σχετικό.

(Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια...)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mάριε εμένα δεν μου φαίνεται κάτι τέτοιο...

Ούτε εμένα. B)

παιδια ευχαριστω..Απλα ηθελα να σας ρωτησω για να ειμαι καπως πιο σιγουρος.. :blush:B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά, ξέρει κανείς ποιό είναι ένα τραγούδι που λέει:

Απόψε θέλω μαζί να περπατήσουμε

απόψε θέλω μαζί να ξενυχτήσουμε

έλα αγάπη μου έλα σατράπη μου

παρέα να γλεντήσουμε

έλα αγάπη μου έλα σατράπη μου

μαζί να ξενυχτήσουμε

Πάμε πασά μου γιατί έχω κέφια

να δεις πώς θα περάσουμε

θέλω μπουζούκια βιολιά και ντέφια

να πιούμε να τα σπάσουμε

τίτλο, ποιανού-ών είναι, και πρώτη εκτέλεση? :razz:

σε stixoi.info κλπ. δεν το βρήκα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι το "Πάμε πασά μου" των Γιάννη Σταματίου (Σπόρου) και Χρήστου Κολοκοτρώνη. Η ηχογράφηση που γνωρίζω είναι του 1955 με τη Μάγια Μελάγια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!!!!! :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια ερωτηση-επιβαιβεωση πιο πολύ- απο τα συμφραζομενα η παρακατω συλλογη της ΜΙΝΟΣ προφανως εχει τις ορχηστρικες εκδοχες των κομματιων;;

Εσεις τι νομιζετε;;Παντως το Που ναι τα χρονια ακομα και στη ορχηστρικη του εκδοχη να ναι αν δεν κανω λαθος ειχε μπει και στον 1ο προσωπικο του Νταλαρα..

Αν εχετε καποια στοιχεια παρακαλω διαφωτιστε με..

http://cgi.ebay.com/BLUE-SUMMERS-Early-MIN...4#ht_500wt_1156

Share this post


Link to post
Share on other sites

O δίσκος αυτός είναι ορχηστρικός και τα κομμάτια είναι σε ενορχήστρωση Κώστα Σεϊτανίδη. Περιέχει ορχηστρικές εκτελέσεις γνωστών επιτυχιών της εποχής και εκδόθηκε το 1969.

Το "Πού'ναι τα χρόνια" είναι στην ίδια εκτέλεση με τον δίσκο "Νά'τανε το '21" και εκδόθηκε πρώτα στα "Γαλάζια καλοκαίρια" και μετά στο '21.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το "Πού'ναι τα χρόνια" είναι στην ίδια εκτέλεση με τον δίσκο "Νά'τανε το '21" και εκδόθηκε πρώτα στα "Γαλάζια καλοκαίρια" και μετά στο '21.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!

Οτι ηταν ορχηστρικος κι εγω υποψιαζομουν και πρεπει να ναι απ τις πρωτες συλλογες που εβγαλε η ΜΙΝΟΣ.

Αυτο το οτι το ορχηστρικο "Που ναι τα χρονια" εκδοθηκε πρωτα στην συλλογη αυτην και μετα στο "21'"δεν το ηξερα..σ ευχαριστω βρε Θανο για την πληροφορια,,

(Στην ερευνα που κανεις μηπως εχεις βρει αντιστοιχο παραδειγμα με δισκο του Νταλαρα;;Δηλ. πρωτα κυκλοφορια σε συλλογη και μετα σε μεγαλο δισκο;

αυτην την στιγμη δεν μπορω να σκεφτω κατι αντιστοιχο..)

Χρονια πολλα να χεις ΚΑΙ ΜΕ ΥΓΕΙΑ !

Επισης παρατηρησα οτι ο αριθμος καταλογου ειναι ακριβως ο επομενος

απο αυτον του 1ου πρωσωπικου του Νταλαρα αρα να υποθεσω για πιθανο μηνα κυκλοφοριας καπου Μαρτη με Απρίλη του 69'.. :D;):D:D ;;

Share this post


Link to post
Share on other sites
(Στην ερευνα που κανεις μηπως εχεις βρει αντιστοιχο παραδειγμα με δισκο του Νταλαρα;;Δηλ. πρωτα κυκλοφορια σε συλλογη και μετα σε μεγαλο δισκο;

αυτην την στιγμη δεν μπορω να σκεφτω κατι αντιστοιχο..)

Χρονια πολλα να χεις ΚΑΙ ΜΕ ΥΓΕΙΑ !

Επισης παρατηρησα οτι ο αριθμος καταλογου ειναι ακριβως ο επομενος

απο αυτον του 1ου πρωσωπικου του Νταλαρα αρα να υποθεσω για πιθανο μηνα κυκλοφοριας καπου Μαρτη με Απρίλη του 69'.. :D;):D:D ;;

Μάριε δεν θυμάμαι τώρα κάτι πρόχειρα.

Ευχαριστώ για τις ευχές και ανταποδίδω...

Όσο για την ημερομηνία, μάλλον κάπου εκεί πρέπει νά'ναι

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0