Sign in to follow this  
Followers 0
soc

Ερώτηση

111 posts in this topic

Ολο απορίες είμαι,αλλα αν δεν ρωτήσω πως θα μου λυθουν κι αυτες;

Η Αλέκα Αλιμπέρτη

-που συμμετείχε και στο δισκο Καλημέρα Ηλιε και σε αλλους-εχει καποια σχεση ή συγγενεια με την γνωστη Αλιμπερτη-την παρουσιαστρια τη Σοφια;-

Το ρωταω αυτο γιατι εχω την εντυπωση οτι προσφατα στην τηλεοραση ηταν η μητερα της Σοφιας Αλιμπερτη που ελεγε οτι ηταν τραγουδιστρια αλλα εκεινη την στιγμη δε σκεφτηκα να σας ρωτησω... :rolleyes:;):rolleyes:

Ειναι λιγο κουλη ερωτηση αλλα δε ξερω ποιον να ρωτησω... :rolleyes::rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να κανω κι εγω μια κουλη ερωτηση; :D

Ξερουμε απο που καταγεται η Αλεκα Αλιμπερτη; :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Να κανω κι εγω μια κουλη ερωτηση; :razz:

Ξερουμε απο που καταγεται η Αλεκα Αλιμπερτη; :confused:

:blink: :blink: :blink:

Σφίξαν οι ζέστες......

:lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: :lol:

Παρασφιξαν,θα'λεγα! :razz::confused:

Αν ομως καταγεται απο καμια Ναξο,μπορει να βγει κι αυτη θειά μου :razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
:lol: :lol: :lol: :lol:

Παρασφιξαν,θα'λεγα! :razz::confused:

Αν ομως καταγεται απο καμια Ναξο,μπορει να βγει κι αυτη θειά μου :razz::razz:

:blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

Ένα γιατρόοόόόόόόόόοόόόόόόό για την Γωγώώώώώώώώώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η συλλογή ΟΛΑ ΤΑ ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ που προσφερει ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ ΕΠΕΝΔΥΤΗ μαζι με το περιοδικό ΟΑΣΙΣ ξερουμε αν θα περιεχει και τραγουδια του Γ.Νταλαρα;;

Γενικότερα θα υπαρχουν εκτελεσεις τραγουδιων του ρεμπετικου απο τους πρωτους διδαξαντες ή θα υπαρχει μόνο η υπαρξη δευτερων εκτελεσεων του ρεμπετικου;; :):rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι συλλογές μάλλον θα είναι των εταιρειών του ομίλου Γιαννίκου, δηλαδή Lyra, Mbi κλπ. Συνεπώς τα περισσότερα, αν όχι όλα τα τραγούδια θα είναι επανεκτελέσεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και φυσικα μην περιμενεις εκτελεσεις με τον Νταλαρα.

Α! η προσφορα ειναι απο τον ''Κοσμο του επενδυτη'' σε συνεργασια με τον ''Οασις 88.0'' ,ο οποιος ειναι ραδιοφωνικος σταθμος.

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eυχαριστω πολύ παιδιά και τους δυο σας για τις διευκρινησεις.. :D:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδια,να ρωτησω κατι; :D

Το ''Φορτωθηκα τις τυψεις μου'' θυμαστε αν το εχει πει ποτε σε καποια συναυλια; :D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην πρεμιέρα με τους αδερφούς Κατσιμίχα στις 1-1-92 στο Ολύμπιον της Θεσ/νίκης και στο "Στην υγειά μας" στο αφιέρωμα στη "Μεσόγειο" πρόπερυσι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το τραγούδι "Έχει η νύχτα θάνατο" του Θοδωράκη βρίσκεται σε κάποιο κύκλο τραγουδιών;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το τραγούδι "Έχει η νύχτα θάνατο" του Θοδωράκη βρίσκεται σε κάποιο κύκλο τραγουδιών;

Όχι , ακούστηκε στην ταινία του Ροβήρου Μανθούλη "Ψηλά τα χέρια Χίτλερ" με το Θανάση Βέγγο. Τραγουδούσε ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης αλλά στην ταινία φαινόταν να τραγουδάει κάποιος ηθοποιός.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kι εγω ευχαριστω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προφανως αναφερεσαι στο τραγουδι του Λευτερη Παπαδοπουλου που το τραγουδησε μοναδικα ο αξεχαστος Παυλος Σιδηροπουλος..

Μηπως θα σε βοηθαγε βρε niko g αν εβλεπες την ταινια Ο ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΣ οπου κι ακουστηκε;;;[Η αληθεια πρεπει να βρισκεται μεσα σε βαρυτερα νοηματα μεσα απο τους αληγορικους στιχους του τραγουδιου

Ο ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΣ

-απ οτι ξερω -απο εκπομπη του Λ.Παπαδοπουλου-η συγκεκριμενη συνθεση κυκλοφορησε κι αργοτερα με εντελως αλλους στιχους με την Δ.Γαλανη σε στιχους -νομιζω- Γ.Θεοδωρακη που φυσικα δεν ειχε την ιδια απηχηση με αυτη της ερμηνειας του Παυλου..

Share this post


Link to post
Share on other sites

1oν)Υπαρχουν δισκοι [ειτε προσωπικοι -μαλλον χλωμο- ειτε συμμετοχες του ΝΤΑΛΑΡΑ] που να κυκλοφορησαν σε lp και ποτε σε cd;;

[Τυχαια -νομιζω- ειναι το ΖΕΙ; του ΠΛΕΣΣΑ-ΒΙΡΒΟΥ ή το ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΗΣ ΥΑΚΙΝΘΗΣ μηπως και το Ο ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ Ο ΛΟΧΙΑΣ σωστα;;-τουλαχιστον εγω τα εχω ακουσει μονο απο lp..]

Ξερουμε αλλους τιτλους;;;;

2ον)Ποσοι δισκοι του Νταλαρα-και ποιοι ειχαν παραπανω απο μια εκδοσεις -ειτε με διαφορετικο εικαστικο ειτε με εντελων διαφορετικο εξωφυλλο;;-

[αυτη τη στιγμη θυμαμαι το ΜΙΚΡΕΣ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ και ΟΤΑΝ ΑΝΘΙΖΟΥΝ ΠΑΣΧΑΛΙΕΣ η και το ΝΑ ΧΑΜΕ ΤΙ ΝΑ ΧΑΜΕ..]

Γνωριζετε κι αλλες περιπτωσεις ;; :D:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάριε και οι τρεις αυτοί δίσκοι βγήκαν σε cd.

Οι μόνοι που δεν έχουν βγει είναι ο δίσκος "Κάθε βράδυ τραγουδάω" με τη Γιούλη Τσίρου, το maxi single από το Περοκέ και η πρώτη έκδοση του "Νά'χαμε τι νά'χαμε". Και oι κυκλοφορίες της Peters Intenational "The best of George Dalaras Vol.1" και "Ο Γιώργος Νταλάρας τραγουδάει ρεμπέτικα".

Όσο για τους δίσκους με διαφορετικό εξώφυλλο με τίτλο "Tribute to Mikis Theodorakis" κυκλοφόρησε η ζωντανή ηχογράφηση με την Metropol Orchestra από το Ηρώδειο, ο δίσκος "Περιοδεία πρώτη" του Γιάννη Μαρκόπουλου και με μικρές διαφορές ο δίσκος "Καλημέρα κυρία Λύδια".

Και φυσικά όλα τα remasters , Θεοδωράκη, Λοίζου κλπ.

Αυτά θυμάμαι τώρα πρόχειρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αυτά θυμάμαι τώρα πρόχειρα.

Πρόχειρα;;;;;;;;;;;;;;;

:blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

:D:rolleyes:;):D:D:D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αυτά θυμάμαι τώρα πρόχειρα.

Πρόχειρα;;;;;;;;;;;;;;;

:blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

:):D:D:D:D;):D:D

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ερώτησεις-διευκρίνησεις:

Ο δίσκος ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ αρχικά κυκλοφορησε -το 1972-σε 33αρι lp με την εκτελεση την "μη λογοκριμενη" της "Γιορτής ζειμπέκιδων" σε καποιον αριθμο αντιτυπων(οπως και στις 45 στροφές μαζι με καποιο αλλο κομματι του δισκου) προτού η λογοκρισία υποχρεωσει η εκτελεση του τραγουδιού να λογοκριθει...

Σωστά παιδια;;

1)Παρακαλω επιβεβαιωστε μου αν γνωριζεται το "τιραζ" (αριθμο αντιτυπων)που η εταιρία-η ΜΙΝΟΣ- παρηγαγε με την αρχική εκτέλεση του τραγουδιου αυτου.Και αν καποιος εχει στην κατοχη του το συγκεκριμενο τιτλο-σ αυτην την εκδοση-πως μπορει να βρει τον αυξοντα αριθμο του αντιτυπου του (για τον δισκο 33 στροφων ρωταω)

2)Αληθεια η εταιρεια απο ποιο ετος-αρχιζε να βγαζει την εκδοση της Μικρας Ασίας με το λογοκριμενο τραγούδι(τόσο σε 33αρι οσο και σε 45αρι:D;;

(Δηλαδη απο το ιδιο ετος που κυκλοφορησε ο δισκος -το 72'- ή καποιους μηνες μετα;:D

3)Ειναι αληθεια οτι η πρωτη εκδοση του δισκου -πριν λογοκριθει-λαμβανει χωρα τον μηνα Απρίλιο του 1972;;

και τελος..

4)Αν δεν κανω λαθος ο συγκεκριμενος τιτλος ειναι πρωτος "χρυσος" σε πωλησεις 33αρης δισκος της Ελλ.δισκογραφιας..

Εχω υπ'οψιν μου τις σχετικες φωτογραφίες της απονομης με τους συντελεστες και ρωταω μεσα σε ποσο χρονικο διαστημα -αν υπαρχουν στοιχεια- ο δισκος καταφερε να πουλησει τον απαιτουμενο αριθμο αντιτυπων

[δηλαδη μεσα σε διαστημα καποιων μηνων μετα απο ενα ετος;;]

5)Αληθεια πιο πριν [το 1972] πως και δεν υπηρχε ο ορος "χρυσος" δισκος αφου ξερουμε οτι δισκογραφια υπηρχε και πιο πριν.

Δεν υπηρξαν αφορμες -τοσο κατα την παντοκρατορια των 45 στροφων οσο και κατα την εποχη των 78στροφων- να υπηρξει καποιος φορεας-εταιρεια που να κατεγραφε πωλησεις και νουμερα ωστε να απεδιδε τους αντιστοιχους τιτλους πωλησεων οπως θεσπιστικαν πιο μετα στους συντελεστες-δημιουργους;;

Δεν ξερω ,τα ερωτηματα μου παραξενεψουν και καποιοι απορησουν αλλα εγω θεωρω σωστο να ρωταω ακομα και για κατι που σε αλλους φαινεται απλό και δεδομενο;;

Περιμενω αν εχετε την διαθεση τις απαντησεις σας..

:(:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν... Θέλω ένα τραγούδι από οποιονδήποτε τραγουδιστή, που να είναι βαρύ μινόρε μαύρο κοψοφλέβικο καψουριάρικο, να έχει ότι πιο απαισιόδοξο υπάρχει σε στίχο, αλλά να μην είναι καμιά μ@λ@κί@, για σοβαρά τραγούδια μιλάμε!

Περιμένω προτάσεις... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Η καρδιά μου είναι γράμμα'' του Παντελή Θαλασσινού είναι τέλεια επιλογή. Από το live ''Από την Τήλο ως την Θράκη''. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0