Tasos

Μάκης Τριανταφυλλόπουλος - Αφιέρωμα στον Γ.Νταλάρα

56 posts in this topic

Σπουδαία και πολύ καλογυρισμένη εκπομπή .Μπράβο σε όλους τους συντελεστές.Μου θύμισε κάτι από τις εκπομπές τις Σεμίνας.Βέβαια μας ξενύχτησε λίγο , αλλά χαλάλι, για μια τέτοια εκπομπή ...Χρησιμοποιώ τον πληθυντικό γιατί την εκπομπή μπορεί να την έβλεπα μόνος μου, αλλά μέσω των sms που ανταλλάσαμε με άλλα μέλη του Forum , ουσιαστικά την έβλεπα με πολύ καλή παρέα...

Μεγάλη έκπληξη η επιλογή των τραγουδιών "ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ" και "ΑΝΕΜΟΛΟΓΙΟ"(μετά από αρκετά χρόνια που ξαναπαίχτηκε τηλεοπτικά), όπως επίσης και η ερμηνεία του παλιού ρεμπέτικου του Ι.ΣΤΑΜΟΥΛΗ "ΜΠΙΡ ΑΛΛΑΧ" ("ΣΑΝ ΒΓΑΙΝΕΙ Ο ΧΟΤΖΑΣ ΣΤΟ ΤΖΑΜΙ") από τον ΠΑΝΟ ΚΑΤΣΙΜΙΧΑ.

Πολύ ιδιαίτερη και συγκινητική η στιγμή που ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ αφιέρωσε στην κόρη του Δ.ΛΑΓΙΟΥ , ΥΑΚΙΝΘΗ, την οποία έχει βαφτίσει κιόλας, το ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΗΣ ΥΑΚΙΝΘΗΣ.

Πολύ ωραία επίσης και τα ντουέτα με όλους τους υπόλοιπους τραγουδιστές που βρισκόταν στο studio...

Mπράβο .Πάντα τέτοια... :huh::razz::D

"oloi" mazi tin vlepame Thanasi, sumfwnw mazi sou se ola to mono periergo pou paratirisa itan pou kapioi kalesmenoi eksafanizontan siga siga xwris na anaferthei tipota. Kata ta alla itan mia ekpompi pou me sugkinise kai me kratise orthio mexri pou teleiwse. Xalali tou, tou aksizei tou Giwrgou.

exw traviksei kai merikes fwtografies me to kinito alla tha tis kataxwrisw to vradu. Traviksa ki ena videaki (pali me to kinito) alla dustixws einai ena arxio nokia pou den paizei se allo player. Egw to exw ston upologisti mou alla an den exeis ton player tis nokia nomizw pws den paizei.

(to video mou itan katilimeno apo tin kori mou dustuxws)

:D:huh:

Πολύ όμορφη εκπομπή, αντάξια του μεγαλύτερου εν ζωή Έλληνα τραγουδιστή. Το ξενύχτι μέχρι τις πρώτες πρωϊνές ώρες άξιξε τον κόπο. Προσωπικά, αφιέρωσα αρκετή ώρα αμέσως μετά ακούγοντας όμορφα τραγούδια του Γιώργου Νταλάρα στο στερεοφωνικό του σπιτιού μου με αποτέλεσμα να μην κοιμηθώ σχεδόν καθόλου ! Ας είναι καλά ο πρωινός καφές.

Μου άρεσε πολύ το ότι ο κος Νταλάρας μίλησε αρκετά για ότι τον αφορά και ακούσαμε διάφορα γεγονότα από τον ίδιο και από τους άλλους καλεσμένους, που έδωσαν έναν απλό, οικογενειακό χαρακτήρα στην εκπομπή. Πολύ όμορφη στιγμή το τραγούδι [Εσωτερικές ειδήσεις] των Χριστοδουλίδη, Γκανά που είναι από τα αγαπημένα μου.

Κατά τα λοιπά, ξεχώρισα την πολύ όμορφη ερμηνεία του Δ. Μπάση στα Παραπονεμένα λόγια που είναι από τους πιο ταλαντούχους τραγουδιστές της γενιάς του.

Μπράβο σε όσους εργάστηκαν για την εκπομπή και όσους τίμησαν με την εργασία τους ή την παρουσία τους αυτό το μεγάλο καλλιτέχνη, τον καλλιτέχνη της καρδιάς μας όπως λέω εγώ. Τελικό συμπέρασμα για την εκπομπή, μία παράφραση γνωστού σλόγκαν των ημερών μας: ... άλλο ύφος, άλλο ήθος ...

For our friends from abroad. These are all I can remember at the moment after only 2 hours of night sleep:

It was a lovely tv program, worthy of the greatest Greek singer, which kept us awake until 3 a.m. and later. A lot of George Dalaras friends were there: artists Antonis and Giannis Vardis, Pasxalis Terzis, Kostas Makedonas, Dimitris Mpasis, Panos Katsimixas and the younger ones Melina Aslanidou, Andriana Mpampali, Eleonora Zouganeli and Grigoris Petrakos, who all had the chance to sing with him and for him. Manolis Karantinis played the bouzouki, with the other members of the band.

George Dalaras seemed to be very comfortable and warm. Simple and modest as always. He talked about himself, his way of hard working, his continuous effort of achieving perfection, his contribution with Antonis Remos ("I confirmed that am not the man of night entertainment clubs", he said), his passion for fast cars, his relation with the art of singing.

He presented three of his new songs, at the beginning, together with Antonis and Giannis Vardis (Martyrio mystirio, Perase kairos, Alli mia fora). A nice moment when he dedicated the song Na me thymasai from his latest album to his wife and daughter, after Mr Triantafyllopoulos prompted him to do so. He uniquely sang the songs Esoterikes eidiseis (M.Xristodoulidis, M.Gkanas) and Anemologio (Th.Mikroutsikos, K.Tripolitis). He also sang song Oi eleftheroi ki oraioi (St. Kougiomtzis, M.Eleftheriou).

Journalist George Lianis and Makis Triantafyllopoulos as well, made several points about George Dalaras attitude and described many facts of his life. Close friends of his, such as his boat mechanical engineer or an old friend from army days, talked about him. Lefteris Papadopoulos, Xristos Nikolopoulos also talked about George.

We were quite touched, as he was, with his goddaughter Yakinthis presence, daughter of early lost composer Dimitris Lagios. He dedicated the song Yakinthis song to her. A little before the end of the program he introduced his band, as he usually does, by naming its mucisians one by one. At the end, he sang songs An yparxei logos and Gela pouli mou together with Panos Katsimixas, saying good night to us.

Πραγματικά πολύ ξεχωριστή εκπομπή...

Κορυφαίο σημείο και για μένα είναι η στιγμή που μπήκε στο studio η κόρη του Δημήτρη Λάγιου. Συμπτωματικά το τελευταίο διάστημα άκουγα συνέχεια τραγούδια του Λάγιου (από την Ερωτική Πρόβα, των Αθανάτων κλπ). Με συγκλόνισε και αυτό που είπε ο Νταλάρας ότι ο δίσκος Ερωτική Πρόβα ήταν προάγγελος της αποχώρησης του Λάγιου από τον κόσμο. Ήξερε δηλαδή ότι θα πεθάνει (είχε καρκίνο αν δεν κάνω λάθος) και για αυτό τα τραγούδια αυτά έχουν μια τέτοια θλίψη ("να μπαίνω μέσα σου, να καταστρέφομαι και να πεθαίνω").

Ο Τριανταφυλλόπουλος είπε ότι η τέφρα του διασκορπίστηκε πάνω απ' τα νησιά Ζάκυνθο και Κύπρο που τα είχε αγαπήσει πολύ (ποια ήταν άραγε η αντίδραση της Εκκλησίας:huh:

Επίσης η κόρη του Υακίνθη βαφτίστηκε 8 χρονών από τον Γιώργο Νταλάρα, κι αυτό ήταν επιλογή του Δημήτρη Λάγιου επειδή ήθελε η κόρη του να διαλέξει το όνομα που θα της άρεσε.

Προσωπικά πιστεύω ότι αν ζούσε ακόμα αυτός ο ξεχωριστός άνθρωπος θα είχαμε εκαντοτάδες διαμάντια να ακούμε...

Ωραία και η μπηχτή του Πάνου Κατσιμίχα "Γιώργο γιατί συνεργάστηκες με τον Ρέμο;" που κατέληξε αργότερα σε ενθουσιασμό για τον Κατσιμίχα όταν άκουσε από τον Νταλάρα ότι ΔΕΝ είναι για αυτόν τέτοια μαγαζιά και ότι ΔΕΝ του ταιριάζουν. Πείραμα ήταν και δεν το ξανακάνει.

Είχε πολλές ακόμα καλές στιγμές η εκπομπή (όπως ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το ότι τραγούδησε live ένα απ' τα πιο αξιόλογα τραγούδια της Ασφάλτου που τρέχει, δηλαδή το "Εσωτερικές Ειδήσεις".)

Λίγο κατώτερα των περιστάσεων νομίζω ότι χειρίστηκε ο Τριανταφυλλόπουλος το θέμα του Πανούση. Και με το ψάρεμα και τα φουσκωτά το κουράσανε λίγο...

Πολύ πλάκα είχανε κάποιες διηγήσεις, όπως το πώς έβαλε γκολ ο Νταλάρας χωρίς καν να δει την μπάλα, όταν χτύπησε στο κεφάλι του και μπήκε κατευθείαν στο τέρμα ενώ αυτός έτρεχε :D Αυτό έπρεπε να το έχουμε σε video!

Επίσης η συνάντηση με Πανούση σε ερημική ταβερνούλα σε κάποιο νησάκι αν θυμάμαι καλά που ήταν φοβερή σύμπτωση δεδομένου ότι ο Νταλάρας και η παρέα του ήταν οι μόνοι στην ταβέρνα και ξαφνικά σκάει μύτη με το φουσκωτό και την οικογένειά του ο Πανούσης. Αυτό θα πει τύχη.

’λλο σημείο που δεν μ'άρεσε: σχεδόν όλοι μίλησαν για "γωνίες" στο χαρακτήρα του Νταλάρα, χωρίς όμως να το εξηγήσουν ακριβώς, δημιουργώντας έτσι μια θολή εικόνα για τους τρίτους που δεν τον γνωρίζουν.

Ειπώθηκε για άλλη μια φορά επίσης το πόσο σημαντικό ρόλο έχει η ’ννα σε όλα αυτά, μάλιστα ο Λιάνης την αποκάλεσε Κόφι Ανάν...

Αυτά. Γενικά ήταν μια σημαντική εκπομπή που απλά σε κάποια σημεία νομίζω δεν την χειρίστηκε πολύ καλά ο Τριανταφυλλόπουλος. Αλλά σίγουρα θα μείνει στην μνήμη μου περισσότερο η στιγμή με την κόρη του Λάγιου που συγκίνησε και τον Νταλάρα πάρα πολύ. (μικρή απογοήτευση ότι το τραγούδι του Λάγιου που διάλεξε ο Νταλάρας να πει ήταν το χιλιοειπωμένο "Τί πάθος". Θα προτιμούσα να έλεγε λίγο πιο σπάνια για live τραγούδια όπως "να ονειρεύομαι", "Όμορφη και παράξενη πατρίδα" κλπ κλπ)

Θα συμφωνήσω με το φίλο Παύλο ως προς κάποια σημεία που δεν χειρίστηκε σωστά ο παρουσιαστής. Όλοι συμφωνούμε πάντως πως τη διαφορά την κάνει ο μεγάλος πρωταγωνιστής.

Και κάτι ακόμη που δεν έχει να κάνει με το περιεχόμενο της εκπομπής και ίσως να μην έχει τόση σημασία, αλλά θα το αναφέρω. Εκπομπές σαν τις χθεσινές, με καλεσμένο έναν άνθρωπο του μεγέθους του Γιώργου Νταλάρα, αποτελούν ντοκουμέντα από την επόμενη ημέρα προβολής τους. Είναι τουλάχιστον άκομψο να περνά διαρκώς στο πάνω μέρος της οθόνης, καθόλη τη διάρκεια της εκπομπής, τρέιλερ που να μιλά για αποκαλύψεις για παράνομα κυκλώματα με πλαστογραφημένες επιταγές κ.ο.κ., προφανώς σε κάποια προσεχή εκπομπή του καναλιού. Μπορούσαν κάλιστα οι υπεύθυνοι του καναλιού τη συγκεκριμένη αναφορά να την ενσωματώσουν στις διαφημιστικές διακοπές, που έτσι κι αλλιώς ήταν πάρα πολλές. Δεν είναι λίγο άσχημο, όταν η κόρη μου, μόλις 2,5 χρονών σήμερα, μετά από χρόνια θα βλέπει την κληρονομιά που θα της έχω αφήσει, να χαλά η μαγεία της παρουσίας αυτού του μεγάλου καλλιτέχνη στην οθόνη της από τη σαθρή επικαιρότητα του πάλαι ποτέ 2005;;;

Με συγκλόνισε και αυτό που είπε ο Νταλάρας ότι ο δίσκος Ερωτική Πρόβα ήταν προάγγελος της αποχώρησης του Λάγιου από τον κόσμο. Ήξερε δηλαδή ότι θα πεθάνει (είχε καρκίνο αν δεν κάνω λάθος)

’λλωστε και ο αρχικός τίτλος του έργου ήταν "'ΕΡΩΤΙΚΗ ΠΡΟΒΑ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ".

Είναι τουλάχιστον άκομψο να περνά διαρκώς στο πάνω μέρος της οθόνης, καθόλη τη διάρκεια της εκπομπής, τρέιλερ που να μιλά για αποκαλύψεις για παράνομα κυκλώματα με πλαστογραφημένες επιταγές κ.ο.κ., προφανώς σε κάποια προσεχή εκπομπή του καναλιού.

Πάρα πολύ σωστό.Πάρα πολύ σωστό.

Απλά βρήκαν μια εκπομπή που ήταν σίγουρο ότι θα έχει τεράστια ακροαματικότητα και μας ταράξαν στις διαφημίσεις και στα τρέιλερ...

:D:huh:

to mono periergo pou paratirisa itan pou kapioi kalesmenoi eksafanizontan siga siga xwris na anaferthei tipota.

Απ' ότι κατάλαβα η εκπομπή πρέπει να ήταν ζωντανή ( ; ) οπότε πιθανότατα οι τραγουδιστές αποχωρούσαν (Τερζής, Μπάσης) για να πάνε στο νυχτερινό μαγαζί που εμφανίζονται...

He also sang song Oi eleftheroi ki oraioi (St. Kougiomtzis, M.Eleftheriou).

Δεν νομίζω πως τραγούδησε αυτό το τραγούδι ο Γιώργος...

Επίσης δεν ακούσαμε τελικά: α) το αρμένικο τραγούδι που αναφέρθηκε ότι θα πει ο Νταλάρας στην αρχή, β) το "Αχ, ο μπαγλαμάς" που ζήτησε ο Καραφώτης, γ) τον ύμνο που ζήτησε η συνεργάτης του Τριανταφυλλόπουλου... :( Αλλά ίσως το τελεαυταίο να ήταν και λίγο άσχετο με τα υπόλοιπα που ακούστηκαν...

Να προσθέσω, την τηλεφωνική φάρσα στην ’ννα Νταλάρα και το σκάφος της Γεωργιάννας (17 χρονών παιδί στο Αιγαίο...:huh: ), που ήταν πάρα πολύ καλή. :D

Με συγκλόνισε και αυτό που είπε ο Νταλάρας ότι ο δίσκος Ερωτική Πρόβα ήταν προάγγελος της αποχώρησης του Λάγιου από τον κόσμο. Ήξερε δηλαδή ότι θα πεθάνει (είχε καρκίνο αν δεν κάνω λάθος) και για αυτό τα τραγούδια αυτά έχουν μια τέτοια θλίψη ("να μπαίνω μέσα σου, να καταστρέφομαι και να πεθαίνω").

Ο Τριανταφυλλόπουλος είπε ότι η τέφρα του διασκορπίστηκε πάνω απ' τα νησιά Ζάκυνθο και Κύπρο που τα είχε αγαπήσει πολύ (ποια ήταν άραγε η αντίδραση της Εκκλησίας

Σχετικά με την "Ερωτική πρόβα" είναι γνωστό εξάλλου (είναι γραμμένα στο σημείωμα μέσα στο LP) ότι o δίσκος, αρχικά, θα είχε τον τίτλο "Ερωτική Πρόβα στο Θάνατο", αλλά τελικά άλλαξε πριν εκδοθεί. http://www.mic.gr/team.asp?id=27465

Όσο αφορά την τέφρα, κάτι αντίστοιχο έγινε και με την τέφρα της Μαρίας Κάλλας που διασκορπίστηκε στο Αιγαίο το 1979, 2 χρόνια μετά τον θάνατο της. :razz:

Έδειξε ένα απόσπασμα το ΟΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΙ ΩΡΑΙΟΙ και το ΚΑΠΟΥ ΝΥΧΤΩΝΕΙ τα οποία είχαν παιχτεί στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών τον Ιούνιο του 1997 στο β'μέρος των συναυλιών του Στ.Κουγιουμτζή με το έργο ΥΜΝΟΙ ΑΓΓΕΛΩΝ ΣΕ ΡΥΘΜΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ. Από τη συγκεκριμένη συναυλία προβλήθηκε μόνο το πρώτο μέρος στο MEGA την Μ.Πέμπτη του 1998.

Όταν έχει κοιμηθεί κανείς μόνο δύο ώρες, αυτά συμβαίνουν. Sorry ...

Συμφωνώ μαζί σας, άψογος ο Νταλάρας, τέλειος θα έλεγα. :D

Ένα πράγμα όμως δεν μου άρεσε καθόλου.

Είναι δυνατόν να βάζουν τον Γιώργο Νταλάρα να μοιράζει λαμπάδες;;;;;;;;

Δεν ξέρω, αλλά εμένα μου φάνηκε κάπως :mad::mad:

Κατά τα άλλα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ η εκπομή!!! :razz::razz::huh::razz:

Χαλάλι σου Γιώργο που είμαι με 3 ώρες ύπνο σήμερα :rolleyes: :lol: ;):razz::music::rolleyes::(

Tha symfonhso me ta parapano apla nomizo oti ena meionekthma htan oti ousiastika den tragoudhse o idios.An den me apata h mnimi mou ta mona trgoudia pou eipe monos tou htan ta tria tou Vardi apo ton teleutaio disko kai meta sighse (tragoudistika) gia pollh ora.Monos tou eipe sto telos pali ta 2 tragoudia pou anaferate.Bebaia apo thn allh htan oraio pou akousthkan ekteleseis diaforetikes apo autes pou exoume sunhthise alla kai ligo perissotero Dalaras den tha evlapte.Den mou arese idiaitera o tropos me ton opoio tragoudhse o (polu kalos kata ta alla) Terzhs tis "Paragkes" an kai edose thn eukaireia ston Dalara na paiksei pragmatika polu oraia mpouzouki.Oi alles ermhneies htan polu kales.

QUOTE]

Απ' ότι κατάλαβα η εκπομπή πρέπει να ήταν ζωντανή ( ; ) οπότε πιθανότατα οι τραγουδιστές αποχωρούσαν (Τερζής, Μπάσης) για να πάνε στο νυχτερινό μαγαζί που εμφανίζονται...

H εκπομπή ήταν μανγητοσκοπημένη. Αλλωστε τις τελευταίες μέρες τον Νταλάρα τον ταλαιπωρεί μιά φαρυγγίτιδα. :pity: Να του ευχηθούμε από καρδιάς ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ!!! :)

Χαλάλι το ξενύχτι!! :) Αποδείχτηκε πως τις εκπομπές πολλές φορές τις διαμορφώνουν οι πρωταγωνιστές της.Είδαμε εχτές μία πλευρά του μεγαλύτερου τραγουδιστή του τόπου πιο χαλαρή ,αλλά εξίσου αληθινή με τις άλλες. Νομίζω πως αναφερόμενοι κάποιοι στις γωνίες του Νταλάρα εννοούσαν αυτό που και ο ίδιος δηλώνει και καμαρώνει γι αυτό.Πάντα έλεγε την άποψή του χωρίς να τον ενδιαφέρει το κόστος της στάσης του και χωρίς να τον ενδιαφέρει να τάχει καλά με όλους.Εξαιρετικές στιγμές η ερμηνεία των τραγουδιών <<Εσωτερικές ειδήσεις>> και <<Ανεμολόγιο>>.Χαριτωμένη η φάρσα στη σύζυγό του-αν και την ταράξανε προς το τέλος τη γυναίκα.Συγκινητική η ερμηνεία του στο υπέροχο <<Να με θυμάσαι>>.Υπήρχε συγκίνηση αποφεύγοντας το μελό (χωρίς να είναι κακό),υπήρχε χαλαρή διάθεση χωρίς χυδαιότητα.Συνδύαζε γενικά την ισορροπία με την ουσία.Ο Τριανταφυλλόπουλος-αν και σε κάποια σημεία δεν ήταν επαρκής- φάνηκε ότι αγαπάει τον Νταλάρα(καλλιτέχνη και άνθρωπο) και του έδειξε την δέουσα εκτίμηση.

Προσωπικά του εκφράζω του Γ.Νταλάρα ακόμη μία φορά την άδολη αγάπη μου και την ειλικρινή μου εκτίμηση. :pity:

Ένιωθα κι εγώ εχτές πως παρακολουθούσα μαζί με μια μεγάλη παρέα.Να είστε όλοι καλά! :)

Απ' τις καλύτερες εκπομπές που έχω δει. Πόλλες και ωραίες στιγμές. Εγώ θα σταθώ στις διηγήσεις των φίλων του Γιώργου που δυπογραμμίζουν στοιχεία του χαρακτήρα του. 5 ώρες στον ήλιο για να βιδωθεί το μπουλόνι, γκόλ χωρίς... να το θέλει, α΄πρόσμενο ραντεβού με τον Πανούση στη μέση του Αιγαίου, αλλά κυρίως στα παρακάτω. Ο Νικολόπουλος είπε ότι του πήγε μια κασσέτα χωρίς το κουτάκι και του την επέστρεψε πίσω. Ο Λιάνης είπε ότι του ζητούσε βιβλία του Χικμέτ και να τον γνωρίσει με τον Βάρναλη καθώς και ότι έχει ακόμα έναν δίσκο της "Μικράς Ασίας" όπου αναγράφεται πάνω: "...Εγώ ο Γιώργος Νταλάρας ο τραγουδιστής πιστεύω πως αυτός ο δίσκος δεν πρόκειται να κάνει επιτυχία..."

Τέλος ο μεγάλος Αχ. Θεοφίλου μας είπε πως τα Λιανοτράγουδα ηχογραφήθηκαν σε 52ώρες (αν δεν κάνω λάθος)!!!!!!!

Συμφωνώ ,η εκπομπή ήταν καταπληκτική !!! Ο κ.Νταλάρας πιο χαλαρός από άλλες φορές, και πιο αποκαλυπτικός από ποτέ.

Θέλω να σταθώ:

Σ`αυτά που είπε ο κ. Λιάνης για την λαχτάρα του 19χρονου να μάθει: βιβλία ,δίσκοι από το εξωτερικό, ΡΙΤΣΟΣ, ΒΑΡΝΑΛΗΣκλπ . Δεν με εκπλήσει αυτό βέβαια, γιατί μόνο έτσι καλλιεργεί κάποιος ψυχή και πνεύμα.

Σ`αυτά που είπε για την φωνή του-χωρίς να συμφωνώ : Πρώτη φορά όμως εξήγησε πως ακριβώς ένιωσε όταν την άκουσε ηχογραφημένη για πρώτη φορά, και τι έκανε γιαυτό.

Σ`αυτά πού είπε ένας φίλος από τον στρατό: Δεν μπορω να ξεχάσω την έκφραση του όταν ο φίλος τόνισε ότι το γεγονός ότι αυτό το παιδί εξέπεμπε ήθος και ευγένεια οφειλόταν στο πώς τον μεγάλωσε η μητέρα του .

Στο πόσο γενναιόδωρος ήταν και εξακολουθεί να είναι με όλους όσους θεωρεί πολύ καλούς στην δουλειά τους, και κυρίως σ`αυτούς που έχουν συνεργαστεί κατά καιρούς μαζί του, και έχουν πάρει τα καλύτερα μαθήματα.

Για μας που του μιλήσαμε στην τελευταία παράσταση στην Αρένα, επιβεβαίωσε ότι όλα όσα μας είπε εκείνο το βράδυ ήταν αληθινά και από καρδιάς . Μόνο το ΧΑΙΡΕ ΦΤΩΧΕΙΑ δεν τραγούδησε.

Μεγάλη στιγμή η ερμηνεία στις ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ και για μας αλλά και για όσους βρισκόταν μέσα στο πλατώ, τόβλεπες στην έκφραση όλων.

Δυο πολυ συγκινητικές στιγμές:

``ΝΑ ΜΕ ΘΥΜΑΣΑΙ`` τι να πει κανείς για αυτήν την ερμηνεία, όταν μάλιστα ειναι και αφιέρωση σ`αυτούς που αγαπά.

ΥΑΚΙΝΘΗ. Κατάφερε να κρατήσει την ψυχραιμία του όσο μπορούσε, εγώ πάντως δεν τα κατάφερα.

Πιστεύω ότι το ΤΙ ΠΑΘΟΣ ήταν το πιο ανώδυνο για εκείνη την στιγμή . Το κλίμα ήταν πολύ φορτισμένο και αν προσέξατε κάποια στιγμή η Υακίνθη γύρισε στον Τριαντ. και του είπε δεν μπορώ άλλο η κάτι τέτοιο. Φαντάζεστε να έλεγε το ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ τι θα γινόταν?

Και κάτι ακόμα: στο BACKSTAGE της Κυριακής είχε συνέντευξη του Τριανταφ. απο το πλατώ του ΚΙΤΡΙΝΟΥ ΤΎΠΟΥ την ώρα της ηχογράφησης της εκπομπής. Αν την είδε κανείς ας μου πει αν κάνω λάθος.

Ο Π. κατσιμίχας έκανε πρόβα άλλο τραγούδι, πράγμα που σημαίνει ότι μάλλον έχουν κοπεί στο μοντάζ και άλλα τραγούδια . Η εκπομπή πέρασε τις 3 ώρες και μάλλον χάσαμε πολλά :pity:

¨Και μια λέξη για τις βαθειές χαράδρες.

Εμείς κ. Λιάνη αυτές τις συγκεκριμμένες χαράδρες εκτιμήσαμε και αγαπήσαμε, αυτές κάνουν τον άνθρωπο και καλλιτέχνη Νταλάρα αυτό που είναι και δεν τις αλλάζουμε με τίποτα!!! ¨Αλλωστε η Ελλάδα είναι γεμάτη καταπληκτικούς καλλιτέχνες, αλλά πολύ λίγοι από αυτούς έχουν το θάρρος της γνώμης τους και ακόμα λιγότεροι υπερασπίζονται το δίκιο ακόμα και με κίνδυνο να χαλάσουν την δημόσια εικόνα τους .

Την αγάπη μου σ`όλους.

ΡΕΝΑ :)

Ο Νικολόπουλος είπε ότι του πήγε μια κασσέτα χωρίς το κουτάκι και του την επέστρεψε πίσω.

Και πολύ καλά την έκανε... :lol: Σημασία στη λεπτομέρεια... :lol:

Όχι σαν μερικούς μερικούς που μας φέρνουν τα cd σε νάυλον σακουλάκια χωρίς θήκες... :) :lol: :lol: :lol:

Μάκη καλημέρα... :lol:

Μια από τις καλύτερες εκπομπές του "θείου"... Εκπληκτικές ερμηνείες(απίστευτος ο Μπάσης στα "Παραπονεμένα λόγια") κ πάνω απ όλα, τα σωστά, μεστά λόγια απο τον "θείο", για τις αγωνίες του, για τα τραγούδια κ για οτι άλλο,, όλα αυτά τα χρόνια. Ουσία κ μόνο ουσία.

Στα higrlight σίγουρα τα εξής 3 τραγούδια:

1. Το τραγούδι της Υακίνθης

2. Εσωτερικές ειδήσεις

3. Ανεμολόγιο

Με τα 2 τελευταία, μάλλον κάτι ήθελε να πει... (έτσι Ρένα:)

ΕΥΓΕ "ΘΕΙΕ"!!!!!

"Δεν μπορω να ξεχάσω την έκφραση του όταν ο φίλος τόνισε ότι το γεγονός ότι αυτό το παιδί εξέπεμπε ήθος και ευγένεια οφειλόταν στο πώς τον μεγάλωσε η μητέρα του."

Sumfono apolutws kai na symplhroso apla oti oles oi ekgraseis tou htan kataplhktikes otan akouge ta logia ton filon-sunergaton tou.Emena pantos auth pou tha mou meinei,ektos apo auth pou anefere h Rena htan otan milouse h pianistria tou Tsitsanh.Htan polu glukeia stigmh.

Νομίζω ότι σ' αυτήν την εκπομπή δόθηκε η ευκαιρία να φανεί πολύ καλά το ανθρώπινο, ουσιαστικό και αληθινό πρόσωπο του Γιώργου Νταλάρα.

Τα όσα είπαν για τον Νταλάρα ο Γιώργος Λιάνης και ο Γιώργος Παπαστεφάνου ήταν πολύ σημαντικά, γιατί εμβάθυναν αρκετά στην προσωπικότητά του και στον χαρακτήρα του.

Στο θέμα Π....η θα ήθελα τον Τριανταφυλλόπουλο λιγότερο ουδέτερο. Είναι νομίζω αυτονόητο που σταματά η σάτιρα και που αρχίζει η συκοφαντία.

Η συνάντηση με την Υακίνθη ήταν συγκινητική, εγώ έκλαιγα συνεχώς ενώ άκουγα το ομώνυμο τραγούδι.

Η ερμηνεία του στο "Να με θυμάσαι" ήταν εκπληκτική, πολύ-πολύ καλύτερη απ' αυτήν που υπάρχει στο CD.

Οι "Εσωτερικές ειδήσεις" και το "Ανεμολόγιο" σηματοδοτούν πολλά αν και εγώ θα ήθελα να ακούσω και το "Χαίρε φτώχεια"

Επίσης θα ήθελα να επισημάνω τα πόσα καλά και ουσιαστικά λόγια είπε ο Γιώργος για τους παρευρισκόμενους συναδέλφους του, πολλά περισσότερα από όσα είπαν αυτοί για εκείνον που ήταν και το τιμώμενο πρόσωπο της βραδιάς.

Ο Νικολόπουλος είπε ότι του πήγε μια κασσέτα χωρίς το κουτάκι και του την επέστρεψε πίσω.

Και πολύ καλά την έκανε... :lol: Σημασία στη λεπτομέρεια... :lol:

Όχι σαν μερικούς μερικούς που μας φέρνουν τα cd σε νάυλον σακουλάκια χωρίς θήκες... :) :lol: :lol: :lol:

Μάκη καλημέρα... :lol:

Εκτός θέματος είσαι φίλε Θανάση.

Γιατί όμως εσύ δεν επιστρέφεις τα cd που είναι σε ζελατίνα και όχι σε θήκη, όπως επέστρεψε ο Νταλάρας την κασέτα;

Εκτός θέματος είσαι φίλε Θανάση.

Γιατί όμως εσύ δεν επιστρέφεις τα cd που είναι σε ζελατίνα και όχι σε θήκη, όπως επέστρεψε ο Νταλάρας την κασέτα;

Φίλε Μάκη τα cd δεν τα επιστρέφω , γιατί έχω φροντίσει να εφοδιασθώ με "εφεδρικές" θήκες για όλους.Όσο για το "εκτός θέματος" δεν πιστεύω να θες να ανοίξουμε κανένα topic με τίτλο "cdθήκες Μάκη..." :lol: :lol: :lol:

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...