GIANNHS

ΝΤΑΛΑΡΑΣ ΑΛΕΞΙΟΥ ΣΤΟ ΜΕΓΑΡΟ

90 posts in this topic

Ένα αφιέρωμα στον μεγάλο μας στιχουργό- ποιητή Λευτέρη Παπαδόπουλο ετοιμάζει το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών για την περίοδο 2005-06 με την συμμετοχή των δύο πνευματικών του παιδιών Γιώργου Νταλάρα και Χαρούλας Αλεξίου. Οι ημερομηνίες θα ανακοινωθούν προσεχώς.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την πληροφορία την έμαθα από γνωστό μου στο Μέγαρο είναι καρατσεκαρισμένο!!

Μετά από τόσα χρόνια[ για την ακρίβεια από τον Ιούνιο του 84 ] Νταλάρας Αλεξίου θα βρεθούν ξανά μαζί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Θα το γράψουν σήμερα η αύριο και οι εφημερίδες. ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτά και αν είναι νέα !!!! :):D:razz:

Επιτέλους !!!!!

:)

Έτσι έτσι..... της μοίρας τα γραμμένα είναι αυτά !!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αυτά και αν είναι νέα !!!! :wow::huh::confused:

Επιτέλους !!!!!

:)

Ετσι ετσί ..... της μοίρας τα γραμμένα είναι αυτά !!!!!

Τα.... απωθημένα θα συμπλήρωνα vivian!!!! :):D:razz::blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πράγματι, στο σημερινό online φύλλο της Ελευθεροτυπίας http://www.enet.gr/online/online_text?c=11...113&id=33758536 παρουσιάζεται συνοπτικά το πρόγραμμα του Μεγάρου Μουσικής για την περίοδο 2005 - 2006, όπου αναφέρεται ότι θα πραγματοποιηθεί αφιέρωμα στον Λευτέρη Παπαδόπουλο, χωρίς περισσότερες λεπτομέρειες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το αφιέρωμα πάει λίγο μακριά αλλά είναι γεγονός !!!!

Τα διαβάζω αυτή τη στιγμή στην έντυπη έκδοση των Νέων:

1-4-2006, Αφιέρωμα στον Λευτέρη Παπαδόπουλο με ερμηνευτές το Γιώργο Νταλάρα και τη Χαρούλα Αλεξίου.

Από ότι φαίνεται δεν είναι πρωταπριλιάτικο ψέμα !!

------------------------------------------------------------------------

A tribute to Lefteris Papadopoulos

Athens Concert Hall, 1-4-2006, with George Dalaras and Haris Alexiou

Επίσης, αν και θα το αναφέρω και στο αντίστοιχο topic, το γράφω όπως το διαβάζω:

21-11-2005, 22-11-2005

Αποσπάσματα από τη λυρική τετραλογία: Μήδεια, Ηλέκτρα, Αντιγόνη, Λυσιστράτη. Συμφωνική Ορχήστρα της Δρέσδης, Έκεχαρντ Στιρ

Για φωνή και ορχήστρα, Καμεράτα, Αλέξανδρος Μυράτ, Γιώργος Νταλάρας

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σύμφωνα με την "Ελευθεροτυπία" (Πέμπτη, 19/05/2005), στα πλαίσια των αφιερωμάτων στον Μ. Θεοδωράκη, αναφέρονται συναυλίες και με τον Γ. Νταλάρα, χωρίς περισσότερες πληροφορίες..... :D:blush::(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά, γιατί δε γράφετε κάθε είδηση στο topic όπου ανήκει; :blush::(

Για τη συνεργασία Νταλάρα-Αλεξίου γράφουμε εδώ, για τη συνεργασία Νταλάρα-Μίκη υπάρχουν 2 άλλα topics, ένα για το Μέγαρο κι ένα για το Ηρώδειο :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xθες παρέλαβα το πρόγραμμα των παραστάσεων του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών.Στο πρόγραμμα υπάρχει ολόκληρη σελίδα για τη συναυλία αφιέρωμα στον Λευτέρη Παπαδόπουλο με τον Νταλάρα και την Αλεξίου με μικρά βιογραφικά των τραγουδιστών.Όσον αφορά τις ημερομηνίες (που σημαίνει ότι μάλλον και όπως είναι φυσικό θα είναι παραπάνω από μία), το πρόγραμμα αναφέρει ότι θα ανακοινωθούν προσεχώς...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ευχάριστα τα νέα! Πάντως, Θανάση, διαισθάνομαι πως δεν θα είναι αυτό που όλοι περιμένουμε τόσα χρόνια (βλέπε "ΤΕΝΤΑ"). Καθένας θα πει το πρόγραμμά του σε μια κοινή παράσταση....Μακάρι να βγω ψεύτης!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά από εβδομάδες απουσίας μου στο forum, μπαίνω και διαβάζω πολύ όμορφα πράγματα!! Αναμένουμε τις ημερομηνίες για το μαγικό χαρτάκι... Εγώ kosta είμαι λίγο πιο αισιόδοξη παντως γι'αυτό που θα ακούσουμε. Ίδωμεν...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μη ξεχναμε πως απο την ΤΕΝΤΑ εχουν περασει 21 ολοκληρα χρονια(σαν χθες μου φαινεται :confused: ) πραγμα που σημαινει οτι εκτος των αλλων εχει μεγαλωσει και το ρεπερτοριο τους :D:razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μη μου πεις ότι ήσουνα κι εκεί; :razz:

Λοιπόν προτείνω ν'ανοίξουμε ένα Topic στις εντυπωσεις από συναυλίες με τίτλο "ΠΑΛΙΕΣ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ " και να γράφουμε εντυπώσεις από συναυλίες που έχουν γίνει πριν ανοίξει το site.Όπως π.χ αυτή που έβαλα τις προάλλες για τη συναυλία στην Καλαμαριά το 1991. :confused: Τι λέτε;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φυσικα ημουν!! Δυο φορες μαλιστα σε μια εποχη που δεν συνηθιζοταν και τοσο αυτο... :D:razz::razz: Πολυ καλη η ιδεα, εγω συμφωνω. :confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μη μου πεις ότι ήσουνα κι εκεί; :confused:

Λοιπόν προτείνω ν'ανοίξουμε ένα Topic στις εντυπωσεις από συναυλίες με τίτλο "ΠΑΛΙΕΣ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ " και να γράφουμε εντυπώσεις από συναυλίες που έχουν γίνει πριν ανοίξει το site.Όπως π.χ αυτή που έβαλα τις προάλλες για τη συναυλία στην Καλαμαριά το 1991. :D Τι λέτε;

Πολύ καλή ιδέα !!!

Πιστεύω θα έχει αρκετό ενδιαφέρον σαν topic!!! αρκει να βρεθούν μέλη τα οποία παρευρέθηκαν σε παλαιότερες συναυλίες και να θελήσουν να μοιραστούν αυτές τις στιγμές :razz:

Μια τέτοια αναδρομή στο παρελθόν θα εμπλουτίσει ευχάριστα το forum !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μη μου πεις ότι ήσουνα κι εκεί;
Έχετε δει κάτι ταινίες επιστημονικής φαντασίας που τοποθετούν στο κεφάλι κάποιου ένα σωρό ηλεκτρόδια προκειμένου να ανασύρουν από τα βάθη τις αναμνήσεις του και να τις χρησιμοποιήσουν ψηφιακά, ας πούμε; Λοιπόν, Γωγώ είσαι έτοιμη για το πείραμα;; :confused::razz: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Φυσικα ημουν!! Δυο φορες μαλιστα σε μια εποχη που δεν συνηθιζοταν και τοσο αυτο... :D  :razz:  :razz:  Πολυ καλη η ιδεα, εγω συμφωνω. :confused:

Κι εγώ είχα πάει 2 φορές παιδιά!!! :huh::D Πότε πέρασαν 21 χρόνια :D:D !!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θανάση, θα είναι πολύ καλό να ανοίξεις ένα τέτοιο topic να μάθουμε τί γινόταν όταν εμείς... δέ ζούσαμε!!! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή κάπου διάβασα ότι Νταλάρας-Αλεξίου έχουν να βρεθούν από το καλοκαίρι του '84, θέλω να αναφέρω το εξής (όχι ότι έχει κ ιδιαίτερη σημασία,ιστορικά μόνο): Νομίζω, λοιπόν, ότι και το 1985 είχαν βρεθεί μαζί. Εκτός από τη μεγάλη συναυλία-αφιέρωμα στο Μάνο, βρέθηκαν το φθινόπωρο του '85 επί σκηνής σε μια σειρά από συναυλίες που πραγματοποιήθηκαν στην Αμερική και τον Καναδά, μαζί με το Χρήστο Νικολόπουλο.

Αν κάνω λάθος :rolleyes: , διορθώστε με οι μεγαλύτεροι!! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Επειδή κάπου διάβασα ότι Νταλάρας-Αλεξίου έχουν να βρεθούν από το καλοκαίρι του '84, θέλω να αναφέρω το εξής (όχι ότι έχει κ ιδιαίτερη σημασία,ιστορικά μόνο): Νομίζω, λοιπόν, ότι και το 1985 είχαν βρεθεί μαζί. Εκτός από τη μεγάλη συναυλία-αφιέρωμα στο Μάνο, βρέθηκαν το φθινόπωρο του '85 επί σκηνής σε μια σειρά από συναυλίες που πραγματοποιήθηκαν στην Αμερική και τον Καναδά, μαζί με το Χρήστο Νικολόπουλο.

Αν κάνω λάθος :blush: , διορθώστε με οι μεγαλύτεροι!! :)

Έχεις δίκιο έτσι είναι .Όντως τα επόμενα χρόνια βρέθηκαν μαζί σε μεμονωμένες συναυλίες (θυμάμαι αυτές στη Θεσ/νίκη στο Καυταντζόγλειο Στάδιο) αλλά και αλλού.Προφανώς το σχόλιο αφορούσε το ότι έχουν να βρεθούν μαζί για μια μεγάλη σειρά παραστάσεων σε μουσική σκηνή. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Επειδή κάπου διάβασα ότι Νταλάρας-Αλεξίου έχουν να βρεθούν από το καλοκαίρι του '84, θέλω να αναφέρω το εξής (όχι ότι έχει κ ιδιαίτερη σημασία,ιστορικά μόνο): Νομίζω, λοιπόν, ότι και το 1985 είχαν βρεθεί μαζί. Εκτός από τη μεγάλη συναυλία-αφιέρωμα στο Μάνο, βρέθηκαν το φθινόπωρο του '85 επί σκηνής σε μια σειρά από συναυλίες που πραγματοποιήθηκαν στην Αμερική και τον Καναδά, μαζί με το Χρήστο Νικολόπουλο.

Αν κάνω λάθος  :blush: , διορθώστε με οι μεγαλύτεροι!!    :)

Έχεις δίκιο έτσι είναι .Όντως τα επόμενα χρόνια βρέθηκαν μαζί σε μεμονωμένες συναυλίες (θυμάμαι αυτές στη Θεσ/νίκη στο Καυταντζόγλειο Στάδιο) αλλά και αλλού.Προφανώς το σχόλιο αφορούσε το ότι έχουν να βρεθούν μαζί για μια μεγάλη σειρά παραστάσεων σε μουσική σκηνή. :music:

Ki ego thumamai to 1985 mia sunavlia tou Nikolopoulou sto gipedo mpasket tou Ionikou(sti Filadelfia). Tote o Nikolopoulos emene akoma sti geitonia mas :rolleyes::music: . Itan ektos apo tin Xaroula kai ton George kai o Sarris kai den thumamai pios allos.. :pity: Episis thymamai pou me travousan sto telos tis sunavlias na pame ston George ki ego drepomoun.... :blink: :lol: :blush: Nomizo omos oti pali ksefugame apo to thema!! :rolleyes::razz::D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...