Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Remasters No 2

56 posts in this topic

Σε συνέχεια λοιπόν από την καταχώρηση της Γωγούς για την δεύτερη παρτίδα από τα remasters στο Topic AΛΕΞΙΟΥ-REMASTERING, ας γράψει όποιος θέλει εδώ τις εντυπώσεις του.

Τι εντυπώσεις να γράψουμε που έπαθα σοκ όταν πήγα σήμερα στο Μετροπολις. Αμέριμνη καθώς πήγαινα να κάνω άλλη μία κατάθεση των λιγoστών μου , βλέπω όχι ένα, ούτε δύο, αλλά 6 -αν θυμάμαι καλά- remasters!! :blink:

Συγκεκριμένα:

-ο πρώτος του δίσκος με το όνομά του

-"Να 'τανε το 21"

-"Ο Μέτοικος"

-"Ο Γ.Ν. τραγουδά Απ. Καλδάρα"

-"Θέλω να τα πω"

-"Όταν ανθίζουν πασχαλιές"

Παίζει με τα νεύρα μας και κυρίως με την τσέπη μας η EMI μου φαίνεται! :huh:

Ευτυχώς που κάποια cd τα έχω ακόμη σε δίσκους, οπότε μπορούσα να τα ξανα αγοράσω...

Μήπως θα έπρεπε να έχουμε μια ενημέρωση παραπάνω για την έκδοση των remasters;

Καλά που είναι αρχή του μήνα και μόλις πληρωθήκαμε. Είχα προγραμματίσει από μέρες να βρεθώ σήμερα στο Metropolis, μετά τη δουλειά μου, για να αγοράσω ένα δώρο για ένα φίλο που έχει γενέθλια. Από ότι φαίνεται σήμερα άλλος έχει γενέθλια και άλλος :huh: θα πάρει τα πολλά δώρα !! :music::music::razz:

Οι εντυπώσεις από αύριο !

Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες δεν υπάρχουν διαφορές στα τραγούδια σχετικά με τις πρώτες εκδόσεις, δηλαδή κάποια διαφορά ή έξτρα τραγούδια.Τώρα μένει να τα ακούσουμε για να δολύμε αν υπάρχουν διαφορές στον ήχο ή στις εκτελέσεις! Θανάση, Αγγελε, Αποστόλη κλπ, κλπ, περιμένουμε...... :pity:

Από μια πρώτη ανάγνωση που έκανα τις προάλλες στο METROPOLIS ,διαπίστωσα ότι τα remasters δεν περιέχουν τίποτα καινούργιο (όσον αφορά το ηχητικό υλικό).Δεν έχω ακούσει ακόμα κάτι έτσι ώστε να έχω μια πλήρη εικόνα της διαφοράς του ήχου.Πιστεύω ότι σύντομα θα είμαι σε θέση να σας πω περισσότερα.

Αγόρασα προχθές από το Metropolis τα "Θέλω να τα πω" και "Ο Γιώργος Νταλάρας τραγουδά Απόστολο Καλδάρα" remastered. Όπως ήδη είπατε, δεν περιέχουν κάτι καινούργιο. Όσο για τον ήχο, ακούγεται βελτιωμένος, χωρίς όμως να έχω κάνει σύγκριση με τις πρωτότυπες παραγωγές.

Παιδιά προσέξτε.Πρόκειται για απογοήτευση.Τα cd κατ'αρχήν εκτός από τους στίχους δεν περιέχουν κανένα καινούργιο στοιχείο .Ούτε καν τα ονόματα των μουσικών δεν έχουν βάλει.Αλλά το κυριότερο είναι ότι έχουν βάλει ένα "περίεργο"κλείδωμα για να μην αντιγράφονται και ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ σε όλα τα μηχανήματα.Ειδικά στα cd των αυτοκινήτων.

Νομίζω ότι η συγκεκριμένη εταιρεία θα έπρεπε πρώτα να σκεφτεί ότι τα λεφτά μας δεν τα βρήκαμε στο δρόμο και να προσέξει περισσότερο.Δηλάδή νομίζουν ότι μ'αυτές τις προχειρότητες θα καταπολεμήσουν την πειρατεία;Αφήστε που ακόμα και στα υποκαταστήματα των ΜETROPOLIS που υποτίθεται ότι είναι η ίδια αλυσίδα καταστημάτων οι τιμές "παίζουν" από 16.20 ως 19.60 Euro.

AIΣΧΟΣ. :huh:;):D

Συμφωνώ και επαυξάνω!!! :huh:

Δε λένε να βάλουν μυαλό σ' αυτή την εταιρία, τη MINOS.

Εχει μαλιάσει η γλώσσα μας, αλλά ούτε που ιδρώνει το αυτί τους... ;)

....Aλλά το κυριότερο είναι ότι έχουν βάλει ένα "περίεργο"κλείδωμα για να μην αντιγράφονται και ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ σε όλα τα μηχανήματα.Ειδικά στα cd των αυτοκινήτων......Δηλάδή νομίζουν ότι μ'αυτές τις προχειρότητες θα καταπολεμήσουν την πειρατεία;

Πολύ απλά κάνε μια κόπια με τα τραγούδια μόνο,χωρίς την προστασία τους,σε ένα κενό cd.Θα παίζουν κανονικά :huh:;):D:wow:

Δεν τους ευχαριστείς που σου δίνουν χωρίς κόστος και πρόγραμμα ανάγνωσης cd για το computer σου?(και τι πρόγραμμα!!! ) :lol: :lol: :lol:

Ευτυχώς υπάρχει η κωδικοποίηση σε mp3 και τα mp3 players,οπότε άστους να πολεμούν την πειρατεία!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

-John

Τα cd κατ'αρχήν εκτός από τους στίχους δεν περιέχουν κανένα καινούργιο στοιχείο.

Πάντως κι αυτό είναι κάτι. Έτσι, όταν θα αποκτήσω το "Όταν ανθίζουν πασχαλιές", επιτέλους θα μάθω τι ακριβώς λέει ο Καλατζής στο πρώτο κουπλέ τού "Γεια χαρά καλή". ;):huh:

Παρεμπιπτόντως: Μόλις τώρα συνειδητοποιώ πόσο η εισαγωγή αυτού του τραγουδιού μοιάζει με εκείνη του "Κάπου νυχτώνει". :D

Έτσι, όταν θα αποκτήσω το "Όταν ανθίζουν πασχαλιές", επιτέλους θα μάθω τι ακριβώς λέει ο Καλατζής στο πρώτο κουπλέ τού "Γεια χαρά καλή". :blush::razz:

"Κάτω στου πελάγου το στηθάτο αφρό (δις)

έστησα χορό , φεύγω αναχωρώ "(δις) ;);)

Πολύ απλά κάνε μια κόπια με τα τραγούδια μόνο,χωρίς την προστασία τους,σε ένα κενό cd.Θα παίζουν κανονικά :razz:;);):blush:

Ευτυχώς υπάρχουν και οι πρώτες εκδόσεις .

Έτσι, όταν θα αποκτήσω το "Όταν ανθίζουν πασχαλιές", επιτέλους θα μάθω τι ακριβώς λέει ο Καλατζής στο πρώτο κουπλέ τού "Γεια χαρά καλή".  :wow:  :)

"Κάτω στου πελάγου το στηθάτο αφρό (δις)

έστησα χορό , φεύγω αναχωρώ "(δις) :wow::wow:

Λόγω τεχνικού προβλήματος ο Θανάσης Πολυμήχανος με παρακάλεσε να κάνω εκ μέρους του την διόρθωση στους παραπάνω στίχους. Οι σωστοί στίχοι λοιπόν είναι :

"Πάνω στου πελάγου το σπιθάτ΄αφρό (δις)

Έστησα χορό, φεύγω αναχωρώ" (δις)

Ευτυχώς υπάρχουν και οι πρώτες εκδόσεις .

Διάβασα σε ένα πρόσφατο τεύχος του περιοδικού "Ηχος" ότι τα remasters έχουν υποστεί ηχητική επεξεργασία σε σχέση με την πρώτη έκδοση.(δε θυμάμαι και τ' όνομα του υπεύθυνου της MINOS για την επεξεργασία).Πώς αλλιώς να δικαιολογήσεις την υψηλή τιμή διαφορετικά;

-John

Όντως έχουνε υποστεί επεξεργασία. Αλλά εγώ προσωπικά προτιμώ τον ήχο από τις πρώτες εκδόσεις.

Πιστεύω οτι η επεξεργασία των remasters δεν είναι καθόλου πετυχημένη με αποτέλεσμα ο ήχος των πρώτων εκδόσεων να είναι καλύτερος. Βέβαια ξαναλέω οτι αυτό είναι η προσωπική μου εκτίμηση.

Αλλά εγώ προσωπικά προτιμώ τον ήχο από τις πρώτες εκδόσεις.

Συμφωνώ και επαυξάνω .Και προσωπικά, ακόμα περισσότερο προτιμώ τον ήχο του βινυλίου... :):wow:

Ki elega oti eimai h moni pou protimo to vinilio... :):wow:

Ki elega oti eimai h moni pou protimo to vinilio... :):wow:

Δε λείπουν και τραγούδια στο βινύλιο,για παράδειγμα τα Latin. :wow:

-John

Στο remaster των Latin δεν λείπουν τραγούδια, είναι ίδια με του βινυλίου.

Τραγούδια έλειπαν από την πρώτη έκδοση του cd.

Λόγω τεχνικού προβλήματος ο Θανάσης Πολυμήχανος με παρακάλεσε να κάνω εκ μέρους του την διόρθωση στους παραπάνω στίχους. Οι σωστοί στίχοι λοιπόν είναι :

"Πάνω στου πελάγου το σπιθάτ΄αφρό (δις)

Έστησα χορό, φεύγω αναχωρώ" (δις)

:blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

Σπάνια στιγμή, να κάνει λάθος ο Πολυμήχανος...

:):wow::wow::wow::confused:

:blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

Σπάνια στιγμή, να κάνει λάθος ο Πολυμήχανος...

:pity::confused::pity::razz::razz:

OYΔΕΙΣ ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΣ :blush::blush::blush:

ΚΑΙ ΑΛΑΝΘΑΣΤΟΣ... :blush::blush::blush:

Πιστεύω πως γίνεστε λίγο ρομαντικοί για όλα αυτά που λέτε για τα βινύλια πάντως...

Καλά είναι τα βινύλια, αλλά μόνο για συλλεκτικό σκοπό πλέον και όχι για να απολαμβάνεις τη μουσική τους. Ειδικά τώρα που μπορούμε να ακούμε πολυκάναλη μουσική υψηλής ποιότητας και απόδοσης που δε συκρίνεται με κανένα δίσκο βινυλίου.

Πάρτε για παράδειγμα το CD [και το DVD] απο το αφιέρωμα στον Τσιτσάνη. Ποιός δίσκος βινυλίου θα μπορούσε να αποτυπώσει τόσο υπέροχα τα 10 μπουζούκια που "κεντάνε" κυριολεκτικά; Ποιος δίσκος βινυλίου θα μπορούσε να αποδώσει έτσι το μπάσο του Θανάση του Σοφρά; Ανεβάζεις το ποτενσιόμετρο και απλά... απογειώνεσαι!!!

Η 24μπιτη μίξη που χρησιμοποιείται στα σύγχρονα ψηφιακά στούντιο είναι ικανή πλέον να μας αποδώσει εκπληκτικά όλο το εύρος των συχνοτήτων μιας ορχήστρας και με την τελική εγγραφή να γίνεται με πολυκάναλο τρόπο (5.1, 6.1)

σου δίνεται η εντύπωση πως είσαι μέσα στο συναυλιακό χώρο αφού το κάθε κανάλι αναλαμβάνει να αποδώσει μία συγκεκριμένη μπάντα με σκοπό να μεταφερθεί όσο γίνεται αυτούσια η αίσθηση της ορχήστρας.

Καλό και ιερό το βινύλιο λοιπόν, αλλα μόνο για ιστορικούς - αρχειακούς λόγους. Τη στιγμή που έχουμε στα χέρια μας τέτοια μέσα αναπαραγωγής ήχου, η ακρόαση δίσκων βινυλίου είναι μόνο για να αναπωλούμε παλιές εποχές και να θυμόμαστε την τεχνολογία μιας εποχής που έχει περάσει ανεπιστρεπτί.

Φυσικά δεν περιμένω ενα απλό remastered cd να σου προσφέρει όλα τα παραπάνω, αλλα τουλάχιστον περιμένω καλύτερη πολυκάναλη επεξεργασία και διόρθωση κάποιων σημείων στα οποία υστερούν οι παλίοι δίσκοι (καθαρότητα ήχου).

Εγώ πρόσφατα είδα στο Μετρόπολις στην Πανεπιστημίου σε remaster, το: "Μάνος Λοίζος: Αφιέρωμα".

Λοιπόν χθές που πήγα μια βόλτα στο Metropolis είδα να κυκλοφορούν σε remasters τα εξής ΄΄΄Μικρές Πολιτείες΄΄ ΄΄Στα ψηλά τα παραθύρια΄΄ και ΄΄Τρελλοί και ’γγελοι΄΄, και όλα αυτά στην τιμή των 16 και κάτι αν θυμάμαι καλά. Κοίταξα και το cd στην παλιά του μορφή πριν την επεξεργασία του και η τιμή του 12 και κάτι. Μας δουλέυουν ψιλό γαζί οι δισκογραφικές με της τιμές που έχουν, αλλά καλά να πάθουν γι αυτό θα κατεβάσουν ρολλά σε λίγο.

Λοιπόν χθές που πήγα  μια βόλτα στο  Metropolis είδα να κυκλοφορούν σε remasters     τα  εξής ΄΄΄Μικρές Πολιτείες΄΄  ΄΄Στα ψηλά τα παραθύρια΄΄ και ΄΄Τρελλοί και ’γγελοι΄.
Ξέρουμε αν υπάρχει κάτι παραπάνω στις νέες εκδόσεις, πέρα από το βελτιωμένο ήχο; Κανένα επιπλέον τραγούδι ας πούμε;

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0