Sign in to follow this  
Followers 0
ntalarologos

Γ.Νταλάρας - Σ.Καζαντζίδης

12 posts in this topic

ΤΟΝ ΝΤΑΛΑΡΑ ΤΟΝ ΘΕΩΡΩ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΟΛΩΝ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ. ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΙ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ Ο ΣΤΕΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΑΝΩ ΟΛΩΝ. ΕΝΑ ΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΣΤΕΛΙΟ ΚΑΙ ΓΙΩΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΤΟ "ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΚΑΜΙΣΟ ΜΟΥ" ΚΑΙ ΕΝΩ Ο ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΑΚΙΝΗΤΟΣ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΦΩΝΑΡΑ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΛΑΡΥΓΓΙ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΙΑΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΤΟΝ ΣΤΕΛΙΟ :) . ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΔΥΟ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΑΝ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΑ ΤΟ ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θέλεις οπωσδήποτε ένα video στο οποίο ο Νταλάρας είναι έτοιμος να μας δώσει το λαρύγγι του στο πιάτο;; :) :blink:

PS: Θα σε παρακαλούσα θερμά να γράφεις με μικρά γράμματα και όχι με κεφαλαία :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατ'αρχήν οφείλω πριν γράψω ότιδήποτε να ξεκαθαρίσω ότι ήμουν και παραμένω φανατικός λάτρης και συλλέκτης των τραγουδιών του Καζαντζίδη.

Θεωρώ όμως ότι όπως συμβαίνει πολλές φορές , είναι πολύ δύσκολο να συγκριθούν και να μπουν στη ζυγαριά ανόμοια πράγματα , ανόμοιοι άνθρωποι και ανόμοιες καταστάσεις.’λλη η φωνή του Νταλάρα κι άλλη η φωνή του Καζαντζίδη.

Και σίγουρα για να χαρακτηριστεί κάποιος ολοκληρωμένος καλλιτέχνης δεν φτάνει μόνο μια μεγάλη φωνή.

Έχουν γραφτεί πολλά και θα γραφτούν κι άλλα τόσα για το φαινόμενο Καζαντζίδης.Πιστεύω με λίγα λόγια πως η φωνή του Καζαντζίδη από την κατασκευή της είχε μεγαλύτερο όγκο και έκταση απ'αυτήν του Νταλάρα.Φτάνει όμως μόνο αυτό; Mια καλογεννημένη φωνή;

Δεν παίζει κανένα ρόλο το πόσο δούλεψε κάποιος πάνω στη φωνή του;Δούλεψε άραγε κανείς περισσότερο από τον Νταλάρα;Δεν παίζει κανένα ρόλο η επιλογή του ρεπερτορίου; Βέβαια κι αυτό σηκώνει μεγάλη συζήτηση , και ίσως να μην είναι της παρούσης να το αναλύσουμε, ο Καζαντζίδης υποχρεώθηκε από πολλές καταστάσεις (εταιρείες, συμβόλαια , εφορία) να πει και τραγούδια (και δυστυχώς πάρα πολλά) , αν όχι άχρηστα ,σίγουρα κάτω του μετρίου.Πολλοί έχουν πει ότι δεν ήταν και ο πλέον εργατικός τραγουδιστής.Χαρακτηριστικό παράδειγμα όταν του πρότειναν να τραγουδήσει τη ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ μαζί με τη Λίτσα Διαμάντη κι αυτός αρνήθηκε γιατί έπρεπε να βρίσκεται στον ’γιο Κωνσταντίνο και να παραλαμβάνει κάθε μέρα ένα κομμάτι πάγο για το ψυγείο του. :wow: :blink: και να πηγαίνει για ψάρεμα .Απίστευτα πράγματα δηλαδή.

Εν πάσει περιπτώσει φίλε ntalarologe , όσον αφορά το συγκεκριμένο βίντεο που αναφέρεις, με συγχωρείς, αλλά επειδή παρόμοιες απόψεις έχω ακούσει πάρα πολλές φορές , ακόμη και από τον ίδιο τον πατέρα μου, θεωρώ πολύ αφελές να κρίνει κανείς δυό φωνές που τραγουδούν καταρχήν PLAYBACK και δεύτερον για τις ανάγκες των γυρισμάτων του πορτρέτου ενός συγκεκριμένου καλλιτέχνη.Και μην ξεχνάς ότι ο Νταλάρας έκανε ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΩΝΗ στον Καζαντζίδη.Φυσικό δεν είναι λοιπόν να ακούγονται έτσι όπως ακούγονται ακόμη και στον δίσκο;

Όσον αφορά τις σχέσεις τους , υπήρχαν πολλές μεταπτώσεις , κι αυτό απ΄την πλευρά του Καζαντζίδη.Ο Καζαντζίδης άλλοτε εκφραζόταν θετικότατα για τον Νταλάρα , άλλοτε τον έβριζε.Είχε πει κάποτε ότι αν στο τραγούδι υπήρχαν δυό-τρεις άνθρωποι σαν τον ίδιο και τον Νταλάρα το τραγούδι θα ήταν αλλιώς.’λλη φορά είχε πει ότι ο Νταλάρας του θύμιζε τα δικά του βάσανα.’ς μην ξεχνάμε ότι και στο ΥΠΑΡΧΩ ο ίδιος του πρότεινε να κάνει τις Β'Φωνές.

’λλοτε πάλι , τον θεωρούσε συνεργάτη του Μάτσα και του Νικολόπουλου (μέλος μιας "συμμορίας" όπως τους αποκαλούσε) και θεωρούσε ότι ήθελε να καταστρέψει το λαικό τραγούδι.Τρέχα γύρευε .Μια έτσι ,μια αλλιώς...

Δεν θυμάμαι τον Νταλάρα να έχει εκφρασθεί ούτε μία φορά αρνητικά για τον δάσκαλό του , όπως τον αποκαλεί.Η πιο χαρακτηριστική φράση που θυμάμαι είναι στην εκπομπή της Έλενας Ακρίτα "ΦΩΤΑ ΠΟΡΕΙΑΣ" όταν ρωτήθηκε για τον Καζαντζίδη και είπε (αν θυμάμαι καλα): "Αγάπησα έναν άνθρωπο που δεν μ'αγάπησε ποτέ.Και δεν ξέρω το γιατί". (Κάπως έτσι).

Τον Μάρτη του 2001 σε μια συνάντηση με τον Νταλάρα , τον ρώτησα για το θέμα.Και μου είπε τα εξής :"Toυ Στέλιου του τα συγχωρούμε όλα.Ότι κι αν πεί.Όπως θα συγχωρέσουμε τον παππού μας , αν μας πει κάτι κακό , έτσι θα συγχωρέσουμε και τον Στέλιο .Δεν πειράζει".

Λίγο πριν φύγει ο Στέλιος , κάποια εφημερίδα έγραψε και έχοντας σαν επικεφαλίδα τον τίτλο "ΤΑ ΔΑΚΡΥΑ ΤΟΥ ΝΤΑΛΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΕΛΙΟ", ότι σε μια από τις συχνές επισκέψεις του Νταλάρα στο Ιατρικό Κέντρο , ο Στέλιος τον αγκάλιασε και του είπε να προσέχει και να μην κουράζεται .Δυο μέρες πριν φύγει ο Στέλιος, ρώτησα για τη συνάντηση κάποιον απ'αυτούς που βρίσκονταν στο Ιατρικό Κέντρο και μου είπε ότι την περίοδο της επίσκεψης του Νταλάρα, ο Στέλιος ήταν σε κώμα και δεν καταλάβαινε τίποτα.Το συμπέρασμα είναι ότι δεν βγαίνει άκρη.

Η ουσία είναι ότι μιλάμε για δυο μεγάλους.Μιλάμε για δυο από τα μεγαλύτερα κεφάλαια της ιστορίας της Ελληνικής μουσικής.

Κι αυτό νομίζω ότι είναι υπεραρκετό. :)

Υ.Γ:Για τον φίλο Νταλαρολόγο , επαναφέρω στην επικαιρότητα ένα παλιό Topic στο Dalaras custom cd. :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κατ'αρχήν οφείλω πριν γράψω ότιδήποτε να ξεκαθαρίσω ότι ήμουν και παραμένω φανατικός λάτρης και συλλέκτης των τραγουδιών του Καζαντζίδη.

Θεωρώ όμως ότι όπως συμβαίνει πολλές φορές , είναι πολύ δύσκολο να συγκριθούν και να μπουν στη ζυγαριά ανόμοια πράγματα , ανόμοιοι άνθρωποι και ανόμοιες καταστάσεις.’λλη η φωνή του Νταλάρα κι άλλη η φωνή του Καζαντζίδη.

Και σίγουρα για να χαρακτηριστεί κάποιος ολοκληρωμένος καλλιτέχνης δεν φτάνει μόνο μια μεγάλη φωνή.

Έχουν γραφτεί πολλά και θα γραφτούν κι άλλα τόσα για το φαινόμενο Καζαντζίδης.Πιστεύω με λίγα λόγια πως η φωνή του Καζαντζίδη από την κατασκευή της είχε μεγαλύτερο όγκο και έκταση απ'αυτήν του Νταλάρα.Φτάνει όμως μόνο αυτό; Mια καλογεννημένη φωνή;

Δεν παίζει κανένα ρόλο το πόσο δούλεψε κάποιος πάνω στη φωνή του;Δούλεψε άραγε κανείς περισσότερο από τον Νταλάρα;Δεν παίζει κανένα ρόλο η επιλογή του ρεπερτορίου; Βέβαια κι αυτό σηκώνει μεγάλη συζήτηση , και ίσως να μην είναι της παρούσης να το αναλύσουμε, ο Καζαντζίδης υποχρεώθηκε από πολλές καταστάσεις (εταιρείες, συμβόλαια , εφορία) να πει και τραγούδια (και δυστυχώς πάρα πολλά) , αν όχι άχρηστα ,σίγουρα κάτω του μετρίου.Πολλοί έχουν πει ότι δεν ήταν και ο πλέον εργατικός τραγουδιστής.Χαρακτηριστικό παράδειγμα όταν του πρότειναν να τραγουδήσει τη ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ μαζί με τη Λίτσα Διαμάντη κι αυτός αρνήθηκε γιατί έπρεπε να βρίσκεται στον ’γιο Κωνσταντίνο και να παραλαμβάνει κάθε μέρα ένα κομμάτι πάγο για το ψυγείο του. :wow: :blink: και να πηγαίνει για ψάρεμα .Απίστευτα πράγματα δηλαδή.

Εν πάσει περιπτώσει φίλε ntalarologe , όσον αφορά το συγκεκριμένο βίντεο που αναφέρεις, με συγχωρείς, αλλά επειδή παρόμοιες απόψεις έχω ακούσει πάρα πολλές φορές , ακόμη και από τον ίδιο τον πατέρα μου, θεωρώ πολύ αφελές να κρίνει κανείς δυό φωνές που τραγουδούν καταρχήν PLAYBACK και δεύτερον για τις ανάγκες των γυρισμάτων του πορτρέτου ενός συγκεκριμένου καλλιτέχνη.Και μην ξεχνάς ότι ο Νταλάρας έκανε ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΩΝΗ στον Καζαντζίδη.Φυσικό δεν είναι λοιπόν να ακούγονται έτσι όπως ακούγονται ακόμη και στον δίσκο;

Όσον αφορά τις σχέσεις τους , υπήρχαν πολλές μεταπτώσεις , κι αυτό απ΄την πλευρά του Καζαντζίδη.Ο Καζαντζίδης άλλοτε εκφραζόταν θετικότατα για τον Νταλάρα , άλλοτε τον έβριζε.Είχε πει κάποτε ότι αν στο τραγούδι υπήρχαν δυό-τρεις άνθρωποι σαν τον ίδιο και τον Νταλάρα το τραγούδι θα ήταν αλλιώς.’λλη φορά είχε πει ότι ο Νταλάρας του θύμιζε τα δικά του βάσανα.’ς μην ξεχνάμε ότι και στο ΥΠΑΡΧΩ ο ίδιος του πρότεινε να κάνει τις Β'Φωνές.

’λλοτε πάλι , τον θεωρούσε συνεργάτη του Μάτσα και του Νικολόπουλου (μέλος μιας "συμμορίας" όπως τους αποκαλούσε) και θεωρούσε ότι ήθελε να καταστρέψει το λαικό τραγούδι.Τρέχα γύρευε .Μια έτσι ,μια αλλιώς...

Δεν θυμάμαι τον Νταλάρα να έχει εκφρασθεί ούτε μία φορά αρνητικά για τον δάσκαλό του , όπως τον αποκαλεί.Η πιο χαρακτηριστική φράση που θυμάμαι είναι στην εκπομπή της Έλενας Ακρίτα "ΦΩΤΑ ΠΟΡΕΙΑΣ" όταν ρωτήθηκε για τον Καζαντζίδη και είπε (αν θυμάμαι καλα): "Αγάπησα έναν άνθρωπο που δεν μ'αγάπησε ποτέ.Και δεν ξέρω το γιατί". (Κάπως έτσι).

Τον Μάρτη του 2001 σε μια συνάντηση με τον Νταλάρα , τον ρώτησα για το θέμα.Και μου είπε τα εξής :"Toυ Στέλιου του τα συγχωρούμε όλα.Ότι κι αν πεί.Όπως θα συγχωρέσουμε τον παππού μας , αν μας πει κάτι κακό , έτσι θα συγχωρέσουμε και τον Στέλιο .Δεν πειράζει".

Λίγο πριν φύγει ο Στέλιος , κάποια εφημερίδα έγραψε και έχοντας σαν επικεφαλίδα τον τίτλο "ΤΑ ΔΑΚΡΥΑ ΤΟΥ ΝΤΑΛΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΕΛΙΟ", ότι σε μια από τις συχνές επισκέψεις του Νταλάρα στο Ιατρικό Κέντρο , ο Στέλιος τον αγκάλιασε και του είπε να προσέχει και να μην κουράζεται .Δυο μέρες πριν φύγει ο Στέλιος, ρώτησα για τη συνάντηση κάποιον απ'αυτούς που βρίσκονταν στο Ιατρικό Κέντρο και μου είπε ότι την περίοδο της επίσκεψης του Νταλάρα, ο Στέλιος ήταν σε κώμα και δεν καταλάβαινε τίποτα.Το συμπέρασμα είναι ότι δεν βγαίνει άκρη.

Η ουσία είναι ότι μιλάμε για δυο μεγάλους.Μιλάμε για δυο από τα μεγαλύτερα κεφάλαια της ιστορίας της Ελληνικής μουσικής.

Κι αυτό νομίζω ότι είναι υπεραρκετό. :)

Υ.Γ:Για τον φίλο Νταλαρολόγο , επαναφέρω στην επικαιρότητα ένα παλιό Topic στο Dalaras custom cd. :wow:

Σ΄ ευχαριστώ ρε συνονόματε Θανάση και είμαστε κι απο την ιδια πολη για την απάντησή σου. Ησουν πολύ κατατοπιστικός κι αυτο που πιστεύω κι γώ είναι οτι δεν μπορεισ να κρίνεισ αυτήν την σχέση γιατί και οι δύο είναι πολυ ιδιότροποι χαρακτήρες και δεν ηξέρεισ ποτέ πωσ θα αντιδρούσαν. πάντωσ ο νταλάρας ήταν παρών στην κηδεία του στέλιου και αυτό δείχνει σεβασμό και αγάπη ,βέβαια δεν τον σηκωσε στουσ ώμουσ του όπωσ έκανε με τον μπιθικώτση αλλά ήταν πολυ σωστόσ απέναντι στον στέλιο.

ΥΓ. πάντωσ επειμένω αν κανείσ έχει το βίντεο που τραγουδάει στελιοσ και νταλάρασ το "ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΚΑΜΙΣΟ ΜΟΥ" θα το ήθελα πάρα πολυ.ευχαριστώ :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα φίλε Νταλαρολόγε αλλά πιστεύω πως απο το ελληνικό τραγούδι πέρασαν χιλιάδες τέτοιοι τραγουδιστές όπως ο Καζαντζίδης αλλα και αλλοι καλλιτέχνες όπως ο Τσιτσάνης, ο Χιώτης (κ.α) όμως δεν έχει νόημα να τους συγκρίνουμε γιατί όλοι τους ηταν , είναι και θα είναι κορυφή!

Share this post


Link to post
Share on other sites

’κου ...... "ntalarologos" !!! Εσύ φίλε κάνεις μπαμ από μακριά ότι είσαι άσχετος με κάθε τι που αφορά τον Νταλάρα. Είναι δυνατόν να είσαι "ntalarologos" και να γράφεις ότι "είναι έτοιμος να δώσει το λαρύγγι στο πιάτο" ??? Είναι δυνατόν να είσαι τόσο άσχετος, που να μην καταλαβαίνεις ότι τόσο ο Καζαντίδης, όσο και ο Νταλάρας τραγουδάνε play - back , ανοιγοκλείνοντας απλώς το στόμα ???? Είσαι τόσο άσχετος να συλλάβεις το μέγεθος του Νταλάρα, ώστε δεν σου πέρασε από μυαλό η σκέψη ότι έκανε β΄ φωνή ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΟΒΗΘΕΙ ΤΗ ΣΥΓΚΡΙΣΗ κι ενώ ήταν μόλις 25 χρονών ??? .. Αλλά είπαμε ... κάνεις μπάμ .... Εν τω μεταξύ, πριν σου γράψω παρακάτω ένα ενδιαφέρον κείμενο, σου λένε τίποτα τα ονόματα EMMA SHAPPLIN & DULCE PONTES ???

Επειδή έδω δεν αναφερόμαστε ούτε στην πορεία τους, ούτε στο έργο τους, ούτε στις συνολικές εμφανίσεις τους, ούτε στις μουσικές γνώσεις του καθένος, ούτε στις επιλογές τους, ούτε τους χώρους που εμφανίστηκαν,(...!!!), αλλά τους συγκρίνουμε ως τραγουδιστές, μπόρεις να φανταστείς τον Καζαντζίδη να ερμηνεύει για παραδείγμα τα: "Τι πάθος", "Μη μου θυμώνεις μάτια μου ", "Γυναίκα", "Gloria", "Granada", "Ο ουρανός φεύγει βαρύς", "LIBERTADORES-AMERICA INSURRECTA", "Una moneda le di", κλπ...???

Στον αντίποδα ομως,μπόρεις(!) να αναλογιστείς το Νταλάρα να ερμηνεύει Καζαντζίδη ή λαικά τραγούδια αυτού του στυλ και εκείνης της επόχης. Δες το δύσκολο αρχείο που έκανε ο Θανάσης στο Dalaras custom cd ή άκου την ερμηνεία στα τραγούδια του Τσιτσάνη. Διότι ο Νταλάρας μπορεί να μην διαθέτει το ΒΑΡΟΣ της φωνής του Καζαντζίδη,όμως ,τουλάχιστον σήμερα, το ΑΝΟΙΓΜΑ του είναι άπιαστο!!!

Παραθέτω έδω ένα ενδιαφέρον απόσπασμα από μια επιστολή του

ΧΡ. ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ στην "ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ" 10/1/1983 :

(Απευθυνόμενος στον κουμπάρο του Στ. Καζαντζίδη)

"Τελευταία τα έβαλες με τον Νταλάρα και μάλιστα κάπου τον ειρωνεύτηκες ότι ξέχασε που του ΄δειχνες να τραγουδάει.. Λες ψέμματα φίλε. Ντροπή δε είναι βέβαια να δείξεις σε κάποιον να μάθει κάτι γύρω από το τραγούδι και αυτός να το ακούσει.. Εσύ όμως ΔΕΝ ΤΟΚΑΝΕΣ και μάλιστα ΕΙΔΙΚΑ γι' αυτόν. Το μόνο που έκανες στη εταιρεία που ήταν να ανοίξεις κάποτε και ήλθε να τον ακούσεις, ήταν να τον θεωρήσεις ακατάλληλο... Και δεν έχεις ούτε τόση δα λογική να καταλάβεις ότι όταν ο Νταλάρας έγινε πια και αυτός μεγάλος,υπήρξε ο μοχλός για να ξεφύγεις από την παρεξήγηση που ήσουνα για ορισμένα σου τραγούδια που για χρόνια τα θεωρούσαν άσχημα. Και παίρνω θέση και πάνω σε αυτό το θέμα γιατί την προσπάθεια αυτή την κάναμε μαζί. Μετά από αυτή την προσπάθεια ασχολήθηκαν μαζί σου όλοι αυτοί που αποκαλείς και βρίζεις κουλτουριάρηδες και σε έκαναν μύθο...."

Η συνέντευξη βέβαια περιέχει και άλλα περί Καζαντζίδη.

Και για να είμαστε εξηγημένοι: Ασφαλώς ο Σ.Καζαντζίδης ήταν και είναι ΕΝΑ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ στα Ελληνικά μουσικά πράγματα. Αλλά εδώ μιλάμε για το ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ "ΝΤΑΛΑΡΑΣ¨"....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όντως , όπως έγραψα παραπάνω , τέτοιου είδους συγκρίσεις δε νομίζω ότι βγάζουν πουθενά.Αλλά απ'την άλλη δε νομίζω να πέρασαν χιλιάδες καλλιτέχνες σαν τον Καζαντζίδη , τον Τσιτσάνη και τον Χιώτη απ'το ελληνικό τραγούδι. :pity:

Σαν τελευταίο θα ήθελα να παρακαλέσω αν είναι δυνατόν, να κρατήσουμε χαμηλούς τόνους.Οι εντάσεις δεν οδηγούν πουθενά...Έτσι δεν είναι;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θανάση, πιθανόν να έχεις δίκιο, αλλά επειδή κάποιες φορές η ανοχή σε τέτοιες εκφράσεις(...) εκλαμβάνεται ως αδυναμία, οι "έντονες" απαντήσεις επιβάλλονται..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να δώσω συνέχεια σ΄ αυτήν την συζήτηση φίλε Αντώνη και την "Εmma Shapplin" και την "Dulce Pontes" γνωρίζω αλλά το βασικό αυτού του topic ήταν να ακουστούν απόψεις γι΄αυτές τις δυο φωνές και ο καθένας να βγάλει τα συμπεράσματά του και συνάμα να ενημερωθούμε απο οποιον γνωρίζει για την σχέση των δυο κορυφαίων καλλιτεχνών(όπως πολύ ωραία μας ενημέρωσε ο Θανάσης). Δεν είχα σκοπό να κράξω τον κορυφαίο Νταλάρα γιατί είμαι πολυ μεγάλος fun του και το μόνο που προσπαθω να κάνω είναι να τον γνωρίζω όλο και περισσότερο. Ευχαριστώ :pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και ο Θανάσης αναφέρθηκε πολύ ανάγλυφα στη σχέση των Καζαντζίδη-Νταλάρα, θα ήθελα να τονίσω από τη μεριά μου και τα εξής. Είναι δεδομένο πως ο Νταλάρας ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν μίλησε αρνητικά για τον δάσκαλό του. Αυτός και ο Μπιθικώτσης αποτελούσαν οι δύο φάροι για εκείνον. Και εντελώς διαφορετικές σχολές. Ο Μπιθικώτσης μάλλον δεν επηρρεαζόταν από τους διάφορους κουμπάρους και τα διάφορα λόγια που κάθε τόσο <<γαργαλούσαν>> τον Στέλιο. Ο Νταλάρας είναι σίγουρο πως αν τον άφηνε το περιβάλλον Καζαντζίδη θα έκανε πολλά για εκείνον. Τα τελευταία χρόνια υπήρχε δυστυχώς αυτό το υβρεολόγιο εναντίον Νταλάρα. Μπορεί να την πλήρωσε λόγω της αδελφικής του φιλίας με τον Νικολόπουλο.Το γεγονός ότι πήγε ο Νταλάρας στην κηδεία του Καζαντζίδη-ακόμα κι αν τελευταία είχαν αρθεί οι παρεξηγήσεις- δείχνει τον σεβασμό και την απέραντη αγάπη του για τον ένα από τους από τους δύο δασκάλους του. Η χήρα του Καζαντζίδη μίλησε με θερμότατα λόγια για τον Νταλάρα - κατά την περίοδο της νοσηλείας του στο Ιατρικό.

Επρόκειτο μάλλον για παρεξήγηση η ιστορία της τελευταίας τετραετίας προ του θανάτου Καζαντζίδη που αδίκησε και τους δύο. :) Νάναι καλά οι καλοθελητές!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σημασία δεν έχει πόσες οκτάβες πιάνει μια φωνή, αλλά ο τρόπος που μας μιλάει.

Ο Νταλάρας έγινε μεγάλος γιατί εξέφρασε χωρίς κόμπλεξ και φραγμούς το σταυροδρόμι στο οποίο ζούμε, δηλαδή δεν εγκλωβίστηκε στην συνέχεια του λαϊκού τραγουδιού με την ανατολίτικη παιδεία. Αυτό είναι πραγματικά επανάσταση και να το κάνεις κια από τα 20 σου και σε μια Ελλάδα χωριό. Επειδή βέβαια ουδείς προφ'ήτης στον τόπο του, αυτή την καθαρή ελληνικότητα είναι που βρίζουν οι μικρόμυαλοι σήμερα και καταλογίζουν σ' αυτόν, η άνεση του να εκφράζει μια ιδανική κατάσταση ως αλήθεια - ε, όσα δεν φτάνει η αλεπού τα λέει....κατεστημένο.

Έτσι πήγε τον πολιτισμό μας ένα βηματάκι πιο μπροστά. Για μένα είναι φαινόμενο γιατί μετά τριανταπέντε+ χρόνια ακόμα προσφέρει, είναι ο μόνος που δεν μπορείς να κάνεις αποτίμηση στο ελάχιστο, απλά παρακολουθείς κι αν είσα ιφίλος ακολουθείς.

Όσο φαινόμενο και να είναι η φωνή του Καζαντζίδη, αν δεν υπάρχει το μυαλό τι να το κάνω;

Οκ κι εγώ σου λέω ότι στην τελική ο Καζαντζίδης απλά έχει μια καλύτερη φωνή από μένα.

Ο μύθος του τελικά ήταν πιο μεγάλος από αυτό που πρόσφερε, ο Καζαντζίδης είναι ο καλύτερος γιατί έτσι μας μάθαν.

Όμως ο Νταλάρας ήταν ο φίλος που ακολουθούσε με την τέχνη του τη σκέψη, τα αισθήματα, τον προβληματισμό, την συνέχεια σου...

Ενώ τον Καζαντζίδη έπρεπε να πας εσύ σ' αυτόν.

Δεν ξέρω, αν δεν υπήρχαν αυτά τα παιδιά όπως ο Νταλάρας και η παρέα του, αν θα τον θυμόμασταν, νιώθω πολύ έντονα πως με τη δική τους αγάπη πέρασαν και τον αγαπημένο τους, μέσα από το τραγούδι τους στον κόσμο. Γιατί τον θεοποίησαν μέσα τους και θέλαν έτσι να τον κάνουν υπαρκτό θεό, να έρθει κοντά τους. Εξάλλου ήταν για αυτούς ό,τι καλύτερο είχαν ακούσει - λογικό να είναι το σημείο αναφοράς.

Δεν τα λέω απόλυτα όλα αυτά και απλά καταθέτω την προσωπική μου άποψη και συγγνώμη αν ξέφυγα λίγο εκτός θέματος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0