Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Ξεχασμένα Διαμάντια

1,215 posts in this topic

Το 1970 προβλήθηκε στους κινηματογράφους μια τρυφερή ταινία σε σενάριο και σκηνοθεσία του Κώστα Ασημακόπουλου. Πρωταγωνιστούσαν η Αλεξ.Λαδικού, ο Δ.Παπαγιαννόπουλος, η Ν.Τριανταφυλλίδη, η Ελ.Ανουσάκη , η Μαρίκα Νέζερ και ο πρόσφατα χαμένος Αλ.Αλεξανδράκης. Τη μουσική της ταινίας έγραψε ο Γιάννης Σπανός και τους στίχους ο σκηνοθέτης. Τίτλος της ταινίας & του δίσκου :«ΟΜΟΡΦΕΣ ΜΕΡΕΣ».

Τα τραγούδια:

ΤΙΤΛΟΙ-ορχηστρικό

ΕΛΑ ΠΟΥΛΙ-Γ.Δανέζης

Ο ΚΛΗΔΟΝΑΣ-Α.Μαβίλη

ΜΗ ΜΟΥ ΜΙΛΑΣ ΓΙ ΑΓΑΠΗ Δ.Γαλάνη

ΕΙΝΑΙ Η ΓΗ ΩΡΑΙΑ-Π.Αστεριάδη

ΜΗ ΒΑΖΕΙΣ ΜΑΡΑΖΙ-Μ.Μητσιάς

ΕΡΩΤΙΚΟ-ορχηστρικό

ΘΑΛΑΣΣΑ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΑΚΡΗ-Δ.Γαλάνη

ΤΕΤΟΙΟ ΖΕΥΓΑΡΙ-Γ.Μαρίνος-Α.Μαβίλη

ΒΑΡΚΑΡΟΛΑ-ορχηστρικό

ΗΡΘΑ ΞΑΝΑ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ-Δάκης

ΜΗ ΜΟΥ ΜΙΛΑΣ ΓΙ ΑΓΑΠΗ-Γ.Μαρίνος

ΟΜΟΡΦΕΣ ΜΕΡΕΣ-Μ.Μητσιάς

Τα τραγούδια του Σπανού είναι μελωδικά γεμάτα χρώματα και οι τραγουδιστές στα πρώτα τους βήματαΤο πιο χαρακτηριστικό τραγούδι είναι βέβαια το ΜΗ ΜΟΥ ΜΙΛΑΣ ΓΙ ΑΓΑΠΗ, το οποίο έγινε μεγάλη επιτυχία και προσωπική επιτυχία της Γαλάνη ως «ΒΡΟΧΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ» σε στίχους όμως του Λ.Παπαδόπουλου. Η Γαλάνη μας μαγεύει με τη βελούδινη φωνή της, όπως και η Αστεριάδη. Ο Μητσιάς μας δείχνει ότι έχει πολύ μέλλον μπροστά του. Ο Δάκης πάντα τρυφερός, δυο χρόνια μετά το συγκλονιστικό «ΤΟΣΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑ». Ο αρτίστας Γ.Μαρίνος σε ξεχωριστές στιγμές. Καλοί οι Μαβίλη & Δανέζης! Τα τραγούδια αγαπήθηκαν μέσα από την ταινία και τις συχνές προβολές της από την τηλεόραση. Ο δίσκος κυκλοφόρησε για πρώτη φορά το 1991! 21 χρόνια μετά!

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 1973 κυκλοφορεί από την Minos μια σειρά τραγουδιών σε μουσική Λυκούργου Μαρκέα και στίχους Πυθαγόρα.Έχει τίτλο "Ανθρώπινα και καθημερινά" και τραγουδούν ο Γιάννης Πάριος και η Λίτσα Διαμάντη.

Τα τραγούδια είναι:

1)Αγανάκτησα (Γ.Πάριος)

2)Δικαίωμά μας (Λ.Διαμάντη)

3)Έτσι μάτια μου συμβαίνει (Γ.Πάριος)

4)Γυναίκα μην κατηγορείς (Λ.Διαμάντη)

5)Δεν υπάρχει πιθανότης (Γ.Πάριος)

6)Κουρασμένο νυχτοπούλι (Γ.Πάριος)

7)Μας μάτιασαν-μας μάτιασαν (Λ.Διαμάντη)

8)Την τελευταία τη στιγμή (Γ.Πάριος)

9)Ακατάλληλος ο δρόμος (Λ.Διαμάντη)

10)Κάνε μια προσπάθεια και συ (Γ.Πάριος)

11)Απαντήστε μου (Λ.Διαμάντη)

12)Πως να τραγουδήσω τώρα (Γ.Πάριος)

Για τον Πυθαγόρα και το τεράστιο έργο του τα περισσότερα είναι γνωστά.

Ο Λυκούργος Μαρκέας έχοντας κάνει κάποιες επιτυχίες στη δεκαετία του '60 στο ελαφρό κυρίως τραγούδι, στη συνέχεια γράφει μερικούς δίσκους στη δεκαετία του '70 με ελαφρολαικά κυρίως τραγούδια και ερμηνευτές τον Μπιθικώτση , τον Κόκοτα , τον Βοσκόπουλο, τον Πάριο, την Διαμάντη, τον Κοντολάζο , την Ροδά κ.α..Δυστυχώς η καριέρα του τερματίστηκε πολύ νωρίς το 1979 όταν έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 53 ετών.

Την εποχή λοιπόν που κυκλοφορεί αυτός ο δίσκος, τόσο ο Πάριος όσο και η Διαμάντη έχουν κάνει τις πρώτες τους επιτυχίες και διανύουν μια ανοδική πορεία.Ο δίσκος αυτός περιέχει 12 ερωτικά τραγούδια.Δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι όλα τα τραγούδια έχουν κάτι ξεχωριστό.Κάποια όμως απ'αυτά και δυστυχώς τελείως άγνωστα είναι μοναδικά.Το "Κουρασμένο νυχτοπούλι" , το "Έτσι μάτια μου συμβαίνει" ή το "Αγανάκτησα" (που είναι και το πιο γνωστό αυτής της σειράς) είναι υπέροχα.Πραγματικά θα ήθελα πολύ να είχε συνεχίσει την καριέρα του ο Πάριος με τέτοιου είδους λαικά τραγούδια.

Δυστυχώς ο δίσκος, απ'όσο ξέρω δεν έχει επανεκδοθεί ακόμα σε cd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το Σάββατο 12/11 λίγο πριν τη συνάντηση μελών του φόρουμ, εγώ, ο Θανάσης κι ο Μάκης είχαμε πέσει με τα μούτρα στο ψάξιμο δίσκωνΨάχναμε για διαμάντια!

Και βρήκαμε!

Θα σας γράψω για ένα δίσκο που περιέχει τραγούδια του Μ.Πλέσσα από την πλούσια θεατρική διαδρομή του.

Τίτλος :«Μίμης Πλέσσας-ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ 2».

Ο δίσκος κυκλοφόρησε το 1986, όταν ήταν στη μόδα η έκδοση κινηματογραφικών soundtrack κι έτσι έμεινε στη σκιά

Τα τραγούδια:

Από την «ΚΑΜΠΙΡΙΑ», στίχοι Π.Μάτεσις

ΑΝΤΡΕΣ-Θίασος

ΝΑ Μ ΕΒΛΕΠΑΝ ΕΔΩ-Αλίκη Βουγιουκλάκη

ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΜΠΙΡΙΑ- Βουγιουκλάκη-Τσιβιλίκας

ΚΙ ΕΓΩ- Βουγιουκλάκη

Από την «ΠΕΠΣΙ», στίχοι Δ.Βλάσσης

ΕΙΝΑΙ ΖΗΤΗΜΑ ΤΥΧΗΣ-Ζ.Λάσκαρη

ΤΥΠΟΙ ΕΡΑΣΤΩΝ-Λάσκαρη-Βαλτινός

Από τους «ΕΡΑΣΤΕΣ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ», στίχοι Ηλ.Λυμπερόπουλος

ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ-Θίασος

Η ΖΩΗ ΘΕΛΕΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ-Τ.Βοσκόπουλος

Σ ΈΨΑΧΝΑ ΣΤΟΝ ΑΝΕΜΟ-Τ.Βοσκόπουλος

Από το «ΔΡΟΜΟ», στίχοι Λ.Παπαδόπουλος

Ο ΗΧΟΣ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ-ορχηστρικό

ΜΙΛΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ-Ρ.Κουμιώτη

ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ-ορχηστρικό

ΑΠΟ ΠΕΙΝΑ-Γ.Πουλόπουλος

Από το «ΚΟΡΟΪΔΑΚΙ ΤΗΣ ΠΡΙΓΚΙΠΕΣΑΣ», στίχοι Α.Δασκαλόπουλος

ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΤΑΙΡΙ ΜΟΥ-Στ.Παράβας

ΔΟΣ ΜΟΥ ΠΙΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ-(Γ.Δαλιανίδη) Ελ.Προκοπίου

ΠΑΡΕ ΧΑΡΤΙ ΜΕΛΑΝΙ-Μ.Χρονοπούλου

ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ-Στρ.Διονυσίου

Από το «ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΠΑΡΕΑ», στίχοι Ν.Φατσέας

ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ-Α.Καλουτά

ΣΑΝ ΑΓΑΠΑΣ-Α.Καλουτά

ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΠΑΡΕΑ-Α.Καλουτά

Όπως διαβάσατε μιλάμε για παρέλαση αστέρων πρώτου μεγέθους κι έναν Μ.Πλέσσα να μας αποδεικνύει ακόμα μια φορά-το πόσο μεγάλο ταλέντο είναι!!!! Να φανταστείτε ότι από το 1952 που έγραψε την πρώτη του μουσική κωμωδία συνεχίζει με πλήθος από επιτυχίες και σε διαφορετικά είδη και μιλάμε μόνο για το θέατρο!

Οι παραπάνω παραστάσεις στέφτηκαν από μεγάλη επιτυχία. Από την «ΚΑΜΠΙΡΙΑ» με την Αλίκη, τους «ΕΡΑΣΤΕΣ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ» με τον Βοσκόπουλο μέχρι τον υπέροχο θεατρικό «ΔΡΟΜΟ» (έχω γράψει πριν καιρό την ιστορία του )με την Ρ.Κουμιώτη και τον Πουλόπουλο. Ο δίσκος παίζει ολόκληρος χωρίς επιλογές-στο πικ-απ μου. Κρίμα που δεν κυκλοφορεί σήμερα

B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 1970 κυκλοφόρησε από την ΕΜΙΑΛ ένας δίσκος του Βασίλη Τσιτσάνη με τίτλο "Το ξεκίνημα".Στο δίσκο τραγουδά ο ίδιος ο συνθέτης με την ιδιότυπη και χαρακτηριστική φωνή του.

Ο δίσκος περιέχει τα τραγούδια:

1)Όταν συμβεί στα πέριξ

2)Μεγάλο πόνο μου'βαλες

3)Το ρημαγμένο σπίτι

4)Μια Κυριακή σε γνώρισα

5)Το φιλί δεν είναι κρίμα

6)Όταν πίνεις στην ταβέρνα

7)Ο απόκληρος

8)Βρήκα την γυναίκα που γουστάρω

9)Κλαμμένη ήρθες μια βραδυά

10)Μάγισα της Βαγδάτης

11)Σε διώξαν απ'την Κοκκινιά

12)Μποέμισσα

Μπουζούκι παίζουν ο Κώστας Παπαδόπουλος με τον Λάκη Καρνέζη.

Το σημείωμα του δίσκου αναγράφει τα εξής:

"Ένας καινούργιος Τσιτσάνης είναι πάντα ένα γεγονός.Για μας όμως την Columbia, τους συνεργάτες του των 30 χρόνων, είναι μια υπενθύμιση του πόσο ψηλά είναι το τραγούδι μας και πόσο πολύ πρέπει όλοι να κουρασθούν για να το συνεχίσουν.

Ο νέος μας δίσκος είναι αφιερωμένος στον "πρώτο" Τσιτσάνη.Είναι μια σειρά από χασάπικα και ζειμπέκικα για αντρική φωνή μόνο.Το "ξεκίνημα" αγκαλιάζει τη γόνιμη περίοδο του Τσιτσάνη από το 1938 ως το 1951.Εδώ ανήκουν μελωδικά χασάπικα σαν το "Μια Κυριακή σε γνώρισα" 1938, "Βρήκα την γυναίκα που γουστάρω 1939, "Μεγάλο πόνο μού βαλες"1938, "Όταν πίνεις στην ταβέρνα" 1950, λεβέντικα ζειμπέκικα σαν τα "Πέριξ" 1942, "Σε διώξαν απ'την Κοκκινιά" 1951, αλλά και τραγούδια πραγματικά αριστουργηματικά, εμπνευσμένα από την ζοφερή εποχή της Κατοχής σαν το συγκλονιστικό "Ρημαγμένο σπίτι" 1948.

Ο δίσκος είναι μια νέα στερεοφωνική εγγραφή , όπου δεσπόζει η χαρακτηριστική φωνή του συνθέτη, πλαισιωμένη θαυμάσια από την Χαρούλα Λαμπράκη, τον Αντώνη Ρεπάνη, την Βούλα Γκίκα, και την Βούλα Γεωργούτη. Ο Κώστας Παπαδόπουλος και ο Λάκης Καρνέζης αναδεικνύουν με τα μπουζούκια τους όλο το χρώμα, τον ρυθμό και την μελωδία της μεγαλοφυίας του Βασίλη Τσιτσάνη".

Παράλληλα κάποια τραγούδια ηχογραφήθηκαν με την ίδια ορχήστρα , αλλά με άλλους τραγουδιστές και ο δίσκος ξανακυκλοφόρησε το 1973 με τον ίδιο τίτλο και διαφορετικό εξώφυλλο .Σ'αυτή την έκδοση υπήρχαν τα τραγούδια:

1)Όταν συμβεί στα Πέριξ (Β.Τσιτσάνης-Χ.Λαμπράκη-Α.Ρεπάνης)

2)Βρήκα την γυναίκα που γουστάρω (Μ.Μητσιάς-Β.Γκίκα)

3)Ο απόκληρος (Β.Τσιτσάνης-Β.Γεωργούτη)

4)Μια Κυριακή σε γνώρισα (Μ.Μητσιάς-Β.Γκίκα)

5)Το ρημαγμένο σπίτι (Σ.Διονυσίου)

6)Μεγάλο πόνο μού'βαλες (Β.Τσιτσάνης-Α.Ρεπάνης)

7)Η φωτιά (Πόλυ Πάνου)

8)Μάγισσα της Βαγδάτης (Μ.Μητσιάς)

9)Κλαμμένη ήρθες μια βραδυά (Β.Τσιτσάνης-Β.Γεωργούτη)

10)Όταν πίνεις στην ταβέρνα (Σ.Διονυσίου-Β.Γκίκα)

11)Το φιλί δεν είναι κρίμα (Β.Τσιτσάνης-Χ.Λαμπράκη-Α.Ρεπάνης)

12)Μποέμισσα (Μ.Μητσιάς)

Επίσης την ίδια εποχή και σε δίσκο 45 στροφών, ηχογραφήθηκε και η "Μποέμισσα" με τον Στ.Διονυσίου, ενώ αρκετά χρόνια αργότερα, το 1998 , στο cd "Mανώλης Μητσιάς-Τραγούδια από τις 45 στροφές" συμπεριλήφθηκε το τραγούδι "Το φιλί δεν είναι κρίμα" σε μια εκτέλεση η οποία μέχρι τότε παρέμενε ανέκδοτη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1977, Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης, 1ο βραβείο στην ’ννα Βίσση με το «Ας κάνουμε απόψε μιαν αρχή».

1977 ο 1ος προσωπικός δίσκος της ’ννας Βίσση. Τίτλος : «ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕ ΜΙΑΝ ΑΡΧΗ».

Τα τραγούδια:

1) Ας κάνουμε απόψε μιαν αρχή (Δ.Γεωργιάδης)

2) Αγάπησέ με (Σπ.Βλασσόπουλου-Δ.Ιατρόπουλου)

3) Οι κυκλάδες (Α.Βαρδή-Π.Φαλάρα)

4) Κλαδί ροδιάς (Σπ.Βλασσόπουλου-Α.Αγγελάκης)

5) Σουδωσα να πιεις (Σπ. Βλασσόπουλου-Δ.Ιατρόπουλου)

6) Μη βάζεις μαύρο (Δ.Γεωργιάδης-Σ.Τσώτου) νέα εκτέλεση

7) Να μουνα στα χέρια σου καράβι (Σ.Βλασσόπουλου-Δ.Ιατρόπουλου)

8) Οι νικημένοι είμαστε εμείς (Γ.Σπανού-Μ.Ελευθερίου)

9) Από δω κι από κει (Τ.Καρακατσάνη-Δ.Ιατρόπουλου)

10) Γεια σας τριαντάφυλλα (Μ.Τερζή-Κ.Παλαμά)

11) Η αγάπη σου σχολείο (Γ.Σπανού-Μ.Ελευθερίου)

12) Το Ταλι-Μπω (Κ.Λοίζου-Πολύδωρου)

13) Ηλιε μου (Γ.Γερασιμίδη)

Η ’ννα Βίσση σε πολύ τρυφερές στιγμές με πολλή ποιότητα και πολλά υποσχόμενο μέλλον. Μετά από πολλές συμμετοχές σε δίσκους του Κουγιουμτζή, του Θεοδωράκη, του Χατζηνάσιου και του Γεωργιάδη, παρουσιάζει τον 1ο προσωπικό της δίσκο, που εμένα , μου αρέσει πάρα πολύ! Τα τραγούδια είναι μελωδικά και κινούνται στο ύφος της μπαλάντας. Η Βίσση ερμηνεύει εξαιρετικά τα τραγούδια, χωρίς καμιά αμφιβολία! Τα τραγούδια που ακούστηκαν περισσότερο 'ηταν το ομώνυμο του δίσκου, το ΑΓΑΠΗΣΕ ΜΕ και το ΝΑ' ΜΟΥΝΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΚΑΡΑΒΙ.Το ΜΗ ΒΑΖΕΙΣ ΜΑΥΡΟ το πρωτοείπε στο δίσκο των Γεωργιάδη-Τσώτου «Χίλια εννιακόσια τίποτα», εδώ το λέει σε νέα εκτέλεση!Το ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΑ το ξανακούσαμε -χρόνια αργότερα-στο δίσκο του Τερζή «Όλη τη μουσική μες στην αγάπη βάλε» από παιδική χορωδία. Εξαιρετικά και τα τραγούδια του Σπανού. Είναι ένας δίσκος με ομοιομορφία και ύφος που αποπνέει μια σπάνια τρυφερότητα!... Τώρα για την εξέλιξη της τραγουδίστριαςτα χουμε ξαναπεί!

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 1985 κυκλοφόρησε σε επιμέλεια και ενορχήστρωση του Μίκη Θεοδωράκη ένας δίσκος με τον τίτλο "Τσιτσάνης-Θεοδωράκης-Κόκοτας"(Ανέκδοτα τραγούδια)Ο δίσκος περιείχε 5 ανέκδοτα μέχρι τότε τραγούδια του Τσιτσάνη , 5 καινούργια τραγούδια του Μ.Θεοδωράκη σε στίχους του Λ.Παπαδόπουλου και ένα τραγούδι του Μ.Θεοδωράκη σε στίχους Αγ.Ελευθερίου από τη "Φαίδρα".Τα τραγούδια αποδίδονται εξαιρετικά από τον Σταμάτη Κόκοτα.Κάποια από τα τραγούδια του Θεοδωράκη , επρόκειτο να ηχογραφηθούν και με τον Νταλάρα, αλλά λόγω των διενέξεων που ξέσπασαν τότε με την ΕΜΣΕ και την ΕΔΕΤ , αυτή η συνεργασία δυστυχώς ναυάγησε.

Ο δίσκος ,περιέχει τα τραγούδια:

Πλευρά Μ.Θεοδωράκη-Λ.Παπαδόπουλου

1)Κι αν θα μου φύγεις

2)Έβγαλα στο σφυρί τα χάδια

3)Φύτεψα δυο φιλιά

4)Παλιό τελωνείο

5)Ο Έρωτας

Πλευρά Β.Τσιτσάνη

1)Με παρέσυρε εκείνη

2)Βράδυα αγαπημένα

3)Ψυχή μοβόρα

4)Εφτά φορές με πρόδωσες

5)Γαλανομάτα

6)Δάκρυσαν τα σεντόνια μου (Μ.Θεοδωράκη-Αγ.Ελευθερίου)

Τα τραγούδια είναι εξαιρετικά .Στα τραγούδια του Τσιτσάνη συμπεριλαμβάνεται κι ένα συγκλονιστικό τραγούδι το "Με παρέσυρε εκείνη" το οποίο αναφέρεται στη μάστιγα των ναρκωτικών.Ξεκινά δε, με μια ηχογράφηση στην οποία ακούγεται ο ίδιος ο Τσιτσάνης να ερμηνεύει μια στροφή.

Ο δίσκος αργότερα κυκλοφόρησε και σε cd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 1984 κυκλοφόρησε ο δίσκος "ΠΕΡΙΠΟΥ" . Τη μουσική είχε γράψει ο Λάκης Παπαδόπουλος και ερμηνεύτρια ήταν η ΑΡΛΕΤΑ. Ο δίσκος έκανε επιτυχία και συζητήθηκε! Το τραγούδι που ακούστηκε από το δίσκο΄είναι η "ΣΕΡΕΝΑΤΑ". Δεν υπήρχε ραδιόφωνο εκείνη την εποχή που να μην έπαιζε το τραγούδι αυτό!

Ας δούμε τα τραγούδια του δίσκου:

ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ (Κ.Ντούμος)

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ (Κ.Ντούμος)

WILLIAM GEORGE ALLUM (Ν.Καββαδίας)

BLACK AND WHITE (Ν.Καββαδίας)

ΩΡΑ ‘ΣΕΛΗΝΗΣ (Γ.Παππάς)

ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙ (Αρλέτα)

ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΡΥΟ (Κ.Ντούμος)

Η ΣΕΡΕΝΑΤΑ (Μ.Κριεζή)

ΑΔΕΙΟ ΚΥΜΑ (Φ.Φουργιώτης)

ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗΣ (Μ.Κριεζή)

ΑΡΤΕΣΙΑΝΟ ΦΡΕΑΡ (ΠΕΡΙΠΟΥ) (Λάκης Παπαδόπουλος)

Για την Αρλέτα ότι και να πω είναι λίγο...Ξεκίνησε από το ΝΕΟ ΚΥΜΑ διέγραψε και διαγράφει μια σημαντική πορεία στο ελληνικό τραγούδι. Ακολούθησε ένα μοναχικό δρόμο, χωρίς το κυνήγι του σουξέ, τραγουδώντας πάντα ακριβά κομμάτια. Οι θαυμαστές της πάντα ξαφνιάζονται από τις επιλογές της και πάντα την ψάχνουν, αφού δε βγαίνει συχνά στα ΜΜΕ. Με το δίσκο αυτό επανήρθε στο προσκήνιο (τότε) πολύ δυναμικά με ένα ύφος πιο "καινούριο" , πιο "σημερινό". Ο Λάκης Παπαδόπουλος της έγραψε πολύ όμορφα τραγούδια κι εκείνη τα απογείωσε!

Όσες φορές κι αν ακούσω το ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΡΥΟ νιώθω την ίδια συγκίνηση-όπως την πρώτη φορά που το άκουσα...Μεγάλο τραγούδι!

Όμως και για τα υπόλοιπα τραγούδια μόνο καλά λόγια έχω να πω.... Ένας δίσκος χωρίς ημερομηνία λήξης! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για τη σημερινή μέρα δεν θα μπορούσα να διαλέξω κανέναν άλλο συνθέτη εκτός από τον Μίκη Θεοδωράκη κι ένα κλασσικό έργο σε ποίηση Γιάννη Ρίτσου που έχει τον τίτλο "Επιτάφιος".

Ο "Επιτάφιος" ήταν το πρώτο ξεκίνημα του Μ.Θεοδωράκη στο λαικό τραγούδι.

Για το συγκεκριμένο έργο έχουν γραφτεί δεκάδες άρθρα και αναλύσεις , ενώ υπάρχουν επίσης και πάρα πολλές ηχογραφήσεις.

Η πρώτη εκτέλεση έγινε με τη Νάνα Μούσχουρη και ενορχήστρωση του Μάνου Χατζιδάκι .Αμέσως μετά ο Θεοδωράκης κυκλοφόρησε το έργο στη θρυλική ηχογράφηση με τον Μπιθικώτση και τον Χιώτη.Στη συνέχεια το έργο ξαναπαρουσιάστηκε με τη Μαίρη Λίντα , τον Χιώτη και μικρή συμφωνική ορχήστρα.Αυτές ήταν οι τρεις πρώτες ηχογραφήσεις.Ακολούθησαν από τότε η ηχογράφηση με τη Χορωδία Τρικάλων της Τερψιχόρης Παπαστεφάνου , κάποια κομμάτια ηχογραφήθηκαν στο εξωτερικό με τη Μαρία Φαραντούρη, αλλά και με την Αφροδίτη Μάνου ενώ πρόσφατα το έργο κυκλοφόρησε και με τη φωνή της Νένας Βενετσάνου και τον Σαράντη Κασσάρα στο πιάνο.Επίσης κυκλοφόρησε με ενορχήστρωση του Σταύρου Ξαρχάκου και ερμηνεύτρια τη Μαρία Σουλτάτου.

Σήμερα όμως θα αναφερθώ σε μια σχεδόν άγνωστη κυκλοφορία που έγινε το 1978 απο την εταιρεία "GENERAL GRAMOPHONE" .Πρόκειται για τη ζωντανή ηχογράφηση της συναυλίας που έγινε το 1977 στο Βεάκειο του Πειραιά με ερμηνευτή τον Γιάννη Θωμόπουλο και απαγγελία την ηθοποιό Αλέκα Παίζη.Μπουζούκια παίζουν ο Λάκης Καρνέζης με τον Χρήστο Κωνσταντίνου.

Ο δίσκος αυτός ο οποίος ποτέ δεν κυκλοφόρησε σε cd, παρέμεινε τελείως άγνωστος.

Ο Γιάννης Θωμόπουλος είναι ένας εξαιρετικός λαικός τραγουδιστής , ο οποίος δυστυχώς δεν έγινε ιδιαίτερα γνωστός.Δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί μεγάλοι συνθέτες ,όπως ο Πλέσσας, ο Λεοντής, ο Μαμαγκάκης κ.α. του εμπιστεύθηκαν τραγούδια τους.Σ'αυτό το έργο αποδίδει τα τραγούδια εξαιρετικά.

Ένα επίσης ξεχωριστό σημείο του δίσκου είναι η απαγγελία από κάποια μέρη του ποιήματος από την Αλέκα Παίζη.

Κλείνοντας ας παραθέσω και τους τίτλους των 8 τραγουδιών:

1)Που πέταξε τ'αγόρι μου

2)Χείλι μου μοσχομύριστο

3)Μέρα μαγιού μου μίσεψες

4)Βασίλεψες αστέρι μου

5)Ήσουν καλός κι ήσουν γλυκός

6)Στο παραθύρι στέκοσουν

7)Νά'χα τ'αθάνατο νερό

8)Γλυκέ μου εσύ δεν χάθηκες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 1978 ο Μίκης Θεοδωράκης κυκλοφόρησε μια σειρά τραγουδιών με ερμηνεύτρια τη Μαργαρίτα Ζορμπαλά με τίτλο "Ταξίδι μέσα στη νύχτα". Ο δίσκος εκδόθηκε από τη Lyra.Μπουζούκι παίζει ο Λάκης Καρνέζης.

Περιέχει τα τραγούδια:

1)Μενεξεδένια τα βουνά (στίχοι Γ.Θεοδωράκη)

2)Ανατολή σε λέγανε (Μ.Θεοδωράκη)

3)Στο παζάρι του φονιά (Μ.Ελευθερίου)

4)Εκεί στην ξενιτιά που ζείς (Μπότσαρη)

5)Νύχτα μέσα στα μάτια σου (Γ.Θεοδωράκη)

6)Αγάπη δίχως άκρη (Ν.Γκάτσου)

7)Όλα σαν όνειρα περνούν (Γ.Κεσίσογλου)

8)Τώρα που πεθαίνουν τα λουλούδια (Γ.Θεοδωράκη)

9)Ευανθία (Γ.Κεσίσογλου)

10)Μην κλαις (Γ.Θεοδωράκη)

Ο δίσκος περιέχει κάποια τραγούδια σε επανεκτέλεση , όπως το "Αγάπη δίχως άκρη" που είχε πρωτοπει η Βίκη Μοσχολιού ή το "Ανατολή σε λέγανε" το οποίο είχε πρωτοπεί ο Καζαντζίδης με τίτλο "’στατο πουλί" και στο οποίο έχει προστεθεί ένα refrain που δεν υπήρχε στην α'εκτέλεση.

Υπάρχουν όμως και υπέροχα καινούργια τραγούδια με αποκορύφωμα τα "Μενεξεδένια τα βουνά" και "Νύχτα μέσα στα μάτια σου".Αυτά τα δύο τραγούδια από μόνα τους δικαιολογούν την ύπαρξη αυτού του δίσκου σ'αυτή την κατηγορία.Μεγάλα τραγούδια.

Η Μαργαρίτα Ζορμπαλά, μόνιμη συνεργάτιδα του Μίκη εκείνη την εποχή, είναι εξαιρετική.Με τη γεμάτη ευαισθησία και το χαρακτηριστικο βιμπράτο της φωνής της αποδίδει τα τραγούδια μοναδικά.

Ο δισκος κυκλοφόρησε και σε cd.

Kλείνοντας , παραθέτω τους στίχους από τα δυο καταπληκτικά τραγούδια που προανέφερα.

"Μενεξεδένια τα βουνά"

"Μενεξεδένια ήταν τα βουνά

μενεξεδένια τα φιλιά

μενεξεδένια ήταν τα μάτια σου

κατάμαυρη είναι η μοναξιά.

Το τρένο αυτό που σε ξερίζωσε

μου σκίζει πάντα την καρδιά

το σφύριγμά του είναι για μέ λυγμός

το πέρασμά του είναι καημός.

Ήμουν για σένα ο διαβάτης που περνά

ήσουν για μένα το νερό και η φωτιά.

Σε κράτησα μέσα στα χέρια μου

σα νά 'σουνα μικρό πουλί

με την αυγή γλυκοκελάηδησες

το δειλινό είχες χαθεί.

Κι εγώ στα δάση τώρα τριγυρνώ

μετρώ τα κίτρινα κλαδιά

μετρώ τα φύλλα που ξεράθηκαν

την άμετρη μετρώ ερημιά".

"Νύχτα μέσα στα μάτια σου"

"Ξάφνου μέσα στο σκοτάδι άναψε ένα φως

χερουβείμ, σεραφείμ σ' έφεραν στη Γη

το φεγγάρι αρμενίζει στων ματιών σου την πηγή

Νύχτα μέσα στα μάτια σου

νυχτα και στην καρδιά σου

ο έρωτας κοιμήθηκε μέσα στην αγκαλιά σου

Καταπράσινα τα φύλλα τώρα σε φιλούν

χερουβείμ, σεραφείμ γλυκοτραγουδούν

έισαι ο πόνος ο μεγάλος, τύραννός μου και καημός".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 1984 ο Μίκης Θεοδωράκης δίνει μια σειρά από εξαιρετικά λαικά τραγούδια σε στίχους Λευτέρη Παπαδόπουλου στον Δημήτρη Μητροπάνο.Το αποτέλεσμα είναι "Τα πικροσάββατα" .Κυκλοφόρησε από την Polygram.

Tα "Πικροσάββατα" είναι τα εξής:

1)Tριανταφυλλένια

2)Το χατήρι (β'φωνή Χ.Αλεξίου)

3)Η λυπημένη

4)Ταξίμι

5)Γιαπί

6)Τα πικροσάββατα

7)Το βρακί

8)Η βροχή

9)Τα παιδιά

10)Κουτούκι

11)Εργένης

12)Τα ναύλα

Η ενορχήστρωση και διεύθυνση της ορχήστρας είναι του συνθέτη.

Είναι ίσως η πρώτη φορά που ο Μίκης "πειραματίζεται " πάνω στους λαικούς δρόμους.Τους λαικούς δρόμους οι οποίοι έχουν τις ρίζες τους στη Βυζαντινή μουσική και , όπως έχει δηλώσει και ο ίδιος "διδάχθηκε" από τον Χρήστο Νικολόπουλο.12 καθαρά λαικά τραγούδια λοιπόν πάνω στους εξαιρετικούς στίχους του Παπαδόπουλου και με τις πολύ όμορφες ερμηνείες του Μητροπάνου.Κάποια απ'αυτά τα τραγούδια , επρόκειτο να ηχογραφηθούν με τον Νταλάρα, άλλα λόγω των γνωστών διενέξεων με την ΕΜΣΕ και την ΕΔΕΤ που ξέσπασαν εκείνη την εποχή και που τελικά μόνο κακό έκαναν στο τραγούδι, αυτό δεν πραγματοποιήθηκε.

Μερικά τραγούδια είναι μοναδικά, όπως ας πούμε Το "Κουτούκι" ή "Το χατήρι" , το οποίο ήταν κι ένα από τα αγαπημένα του Σταύρου Κουγιουμτζή.

Ο εξαιρετικός αυτός δίσκος , ευτυχώς , κυκλοφόρησε και σε cd

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τώρα τελευταία άρχισα και νιώθω πολύ μοναξιά.Που είστε βρε παιδιά;

Κώστα, Δώρα, Michael; :confused:

Εδώ είμαι καλέ! Απλώς, κάθε μέρα τρέχω σαν τρελή, μόνιμα καθυστερημένη στο δρόμο και δεν προλαβαίνω να παίρνω μαζί μου στο γραφείο τους δίσκους! Συνεχίζουμε, λοιπόν!
Το 1978 ο Μίκης Θεοδωράκης κυκλοφόρησε μια σειρά τραγουδιών με ερμηνεύτρια τη Μαργαρίτα Ζορμπαλά με τίτλο "Ταξίδι μέσα στη νύχτα".

Ακολούθως, την επόμενη χρονιά, το 1979, ο Μίκης Θεοδωράκης μαζί με την τότε μόνιμη συνεργάτιδά του, όπως είπε και ο Θανάσης, Μαργαρίτα Ζορμπαλά κυκλοφόρησαν ένα δίσκο με τίτλο Τρείς κύκλοι. Πρόκειται για επανεκτέλεση τριών πολύ γνωστών κύκλων τραγουδιών του Θεοδωράκη, Λιποτάχτες, Επιφάνεια και Μυθιστόρημα. Η ενορχήστρωση, και η διεύθυνση ορχήστρας ανήκουν στο συνθέτη.

Αντί σχολίων, σας παραθέτω το σημείωμα του συνθέτη, στην πρώτη έκδοση του δίσκου:

Οι τρεις κύκλοι ΛΙΠΟΤΑΧΤΕΣ-1959, ΕΠΙΦΑΝΙΑ-1959 και ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ-1968 εμφανίζονται τώρα σε νέα ενορχήστρωση από τον ίδιο το Μίκη Θεοδωράκη και σε νέα ερμηνεία από τη Μαργαρίτα Ζορμπαλά. με αρχή αυτά τα τρία έργα, ο συνθέτης που φέτος συμπληρώνει 20 χρόνια θητείας στο έντεχνο τραγούδι, σχεδιάζει να παρουσιάσει σταδιακά τα σημαντικότερά του έργα με νέες ενορχηστρώσεις και ερμηνείες.

Η βίαιη διακοπή της επαφής του συνθέτη με το ελληνικό κοινό στα χρόνια της επταετίας και οι περιπλεγμένοι καιροί που ακολούθησαν, έκαναν ώστε παλιά κλασικά του τραγούδια, αλλά και νεότερα όπως το ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ, να μην είναι γνωστά, κυρίως στις νεότερες γενιές. Ο δίσκος αυτός έρχεται να συμπληρώσει το κενό.

Όμως και για τους παλιούς που έζησαν το Περιγιάλι πιστεύουμε ότι η επανέκδοση αυτών των έργων αναδημιουργημένων από τη ζεστή, νεανική φωνή της Μαργαρίτας Ζορμπαλά είναι μία νοσταλγική και δυνατή επιστροφή σε ήχους γνώριμους και σημαντικούς που σφράγισαν μια εποχή.

Να πω συμπληρωματικά, πως η ενορχήστρωση του δίσκου είναι αρκετά διαφορετική σε σχέση με αυτά που έχουμε συνηθίσει από τον Θεοδωράκη, πολύ πιο λυρική, με σκοπό αφενός να δώσει έναν πιο ρομαντικό τόνο στα έργα του, αφετέρου δε να ταιριάξει με τη φωνή της Ζορμπαλά. Ο δίσκος κυκλοφόρησε κάποια στιγμή και σε cd.

Να θυμίσω τα τραγούδια του δίσκου

Α. ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ Γιώργου Σεφέρη

1. Τώρα που θα φύγεις

2. Στο στήθος μου η πληγή

3. Ο ύπνος σε τύλιξε

4. Λίγο ακόμα

Β. ΛΙΠΟΤΑΧΤΕΣ Γιάννη Θεοδωράκη

5. Θα γίνεις δικιά μου

6. Δακρυσμένα μάτια

7. Σκέπασε ατμός τον έρωτά μας

8. Χάθηκα

Γ. ΕΠΙΦΑΝΙΑ Γιώργου Σεφέρη

9. Στο περιγιάλι το κρυφό

10. Κράτησα τη ζωή μου

11. ’νθη της πέτρας

12. Μέσα στις θαλασσινές σπηλιές

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 1973 κυκλοφορεί από τη Lyra μια σειρά τραγουδιών σε μουσική Αργύρη Κουνάδη και στίχους Βαγγέλη Γκούφα με τίτλο "Δεν περισσεύει υπομονή". Στο δίσκο τραγουδούν η Σωτηρία Μπέλλου, στην πρώτη συνεργασία της με κάποιον από τους συνθέτες του λεγόμενου "έντεχνου" τραγουδιού, η Ελένη Βιτάλη , στην πρώτη συμμετοχή της σε δίσκο 33 στροφών και ο Σταύρος Πασπαράκης , ένας τραγουδιστής με ιδιόμορφη φωνή και σύντομη δισκογραφική καριέρα.

Ο δίσκος , που κυκλοφόρησε και σε cd περιέχει τα τραγούδια:

1)Έλα φίλε (Σ.Μπέλλου)

2)Εις μνημόσυνον (Ελ.Βιτάλη)

3)Της αγάπης (Σ.Μπέλλου)

4)Νανούρισμα (Ελ.Βιτάλη)

5)Ψυχομάνα μάνα μου (Σ.Μπέλλου)

6)Δεν περισσεύει υπομονή (Σ.Μπέλλου)

7)Η λατέρνα (Ελ.Βιτάλη)

8)Πόσο μακρυά είναι η Κυριακή (Σ.Πασπαράκης)

9)Αγιάζι (Χορωδία)

Η διεύθυνση της ορχήστρας και της χορωδίας είναι του συνθέτη.

Το σχέδιο του εξωφύλλου , όπως σε πολλούς από τους δίσκους της Lyra και σε όλους τους προηγούμενους δίσκους της Μπέλλου με τα Ρεμπέτικα, είναι του χαράκτη Α.Τάσσου.Τι διαφορά , αλήθεια , στα εξώφυλλα εκείνης της εποχής (πριν πάρουν οι τραγουδιστές το "πάνω χέρι") τα οποία ήταν πραγματικά έργα τέχνης, από τα σημερινά φυλλαδιάκια των cd.

Η Μπέλλου μ'αυτά τα τραγούδια κάνει την είσοδό της και σ'ένα άλλο είδος τραγουδιού , στο οποίο πραγματικά στη συνέχεια διέπρεψε.Ερμηνεύει μοναδικά τα εξαιρετικά τραγούδια του Κουνάδη, τα οποία βέβαια δεν είναι τίποτ'άλλο από καθαρά λαικά τραγούδια.Ακούστε για παράδειγμα το ομώνυμο τραγούδι του δίσκου , ένα καταπληκτικό ζειμπέκικο, και θα καταλάβετε.

Εξαιρετική επίσης και η Βιτάλη.Ερμηνεύει μοναδικά τρία από τα τραγούδια του δίσκου.Η φωνή της δείχνει από την αρχή ότι θα γράψει τη δική της ιστορία στο ελληνικό τραγούδι.Πολύ όμορφη επίσης και συμμετοχή του Σταύρου Πασπαράκη στο δίσκο , με ένα τραγούδι.

'’λλη μια εξαιρετική δουλειά λοιπόν που κι αυτή , όπως και τόσες άλλες , δυστυχώς δεν έγιναν ευρέως γνωστές στο πλατύ κοινό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 1980 κυκλοφόρησε ο δίσκος «ΧΩΡΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ» , σε μουσική Γ.Χατζηνάσιου και ερμηνεύτρια την Τάνια Τσανακλίδου.

Τα τραγούδια :

1. Ο ανθρωπάκος (Λ.Παπαδόπουλος)

2. Αν δε σ αρέσει το τραγούδι μου (Μ.Κουφιανάκης)

3. Σιγά να μ αγαπάς (Μ.Μπουρμπούλης)

4. Τα Σάββατα (Κ.Τριπολίτης)

5. Ο ουρανός που διάβαζα (Μ.Ελευθερίου)

6. Εφηβεία (Κ.Ντούμος)

7. Ο τόπος ο δικός μας (Μ.Ελευθερίου)

8. Τα χρόνια τα φοιτητικά (Κ.Ντούμος)

9. Τα παιδιά ζωγραφίζουν (Μ.Μπουρμπούλης)

10. Δίδαξε λοιπόν ανθρώπους (Μ.Ελευθερίου)

11. Στα κόκκινα φώτα του μπαρ (Κ.Τριπολίτης)

12. Διάλογος (ορχηστρικό)

Δυο τραγούδια ακούστηκαν περισσότερο , «Ο ανθρωπάκος» και «Τα παιδιά ζωγραφίζουν». Κι όπως γίνεται σ αυτές τις περιπτώσεις τα άλλα τραγούδια επισκιάζονται! Θεωρώ πως όλος ο δίσκος περιέχει σημαντικά τραγούδια, γραμμένα από άξιους στιχουργούς! Ιδιαίτερη συγκίνηση μου προκαλεί πάντα «Τα χρόνια τα φοιτητικά» ! Το τραγούδι αυτό ήταν η αφορμή για να αγοράσω το δίσκο! Το πρωτάκουσα στο Β΄ πρόγραμμα της ΕΡΑ και στην υπέροχη εκπομπή «Τα τραγούδια της παρέας» λίγα χρόνια μετά την κυκλοφορία του δίσκου. Το τραγούδι περιέγραφε φοιτητικές στιγμές που μόλις είχα ζήσει όντας φοιτητής. Η γλυκόπικρη μελαγχολία που μου έβγαλε΄και η αλήθεια του , με έκανε να το αναζητήσω

Η Τσανακλίδου είναι πολύ καλή στα τραγούδια του επίσης πολύ σημαντικού Γ.Χατζηνάσιου!

Ένας δίσκος που ακούγεται άνετα και σήμερα με το ίδιο ενδιαφέρον όπως την εποχή που πρωτοβγήκε!

:confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 1984 κυκλοφόρησε από τη ΜINOS ένας αξιόλογος δίσκος με ερμηνευτή τον Μανώλη Μητσιά και τίτλο "Εξ' αδαιρέτου. Στη μια πλευρά του δίσκου τα τραγούδια υπογράφουν οι Θόδωρος Δερβενιώτης και Κώστας Βίρβος και στην άλλη ο Σταμάτης Κραουνάκης και η Λίνα Νικολακοπούλου.

'Α πλευρά

Μουσική: Θόδωρος Δερβενιώτης

Στίχοι: Κώστας Βίρβος

Ενορχήστρωση και Διέθυνση ορχήστρας: Θόδωρος Δερβενιώτης

1) Σού 'χω έτοιμη συγνώμη

2) Το φαρμάκι όλου του κόσμου

3) Το τελευταίο γράμμα

4) Θα φύγω πρώτος

5) Από νύχτα σε νύχτα

6) Ξαφνικά

'Β πλευρά

Μουσική: Σταμάτης Κραουνάκης

Στίχοι: Λίνα Νικολακοπούλου

Ενορχήστρωση και Διεύθυνση ορχήστρας: Νέστωρ Δάνας

1) Ποτέ

2) Το θρίλερ

3) Προσεχώς

4) Απόψε θέλω κάτι να συμβεί

5) Καληνύχτα κοιμήσου

6) Τα ψέματα

7) Επέτειος

Ο δίσκος κυκλοφόρησε σε CD και το 2004 σε επανέκδοση "Remasters / 20th anniversary edition"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρύσα έχεις κάνει ένα μικρό λαθάκι το ΄΄Εξ επαφής ΄΄ ήταν δίσκος της Γαλάνη.

Αυτός ο πραγματικά αξιόλογος δίσκος που περιγράφεις λέγετε ΄΄Εξ Αδιαιρέτου΄΄

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χμμμ!!! Εχω μια υποψια.... :lol: :razz::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 1994 κυκλοφόρησε από τη δισκογραφική εταιρία ΛΥΡΑ ο πρώτος - αν δεν κάνω λάθος - προσωπικός δίσκος του Γεράσιμου Ανδρεάτου. Ο δίσκος έχει τίτλο Πικρό φιλί και οι στίχοι και η μουσική είναι του συνθέτη Βαγγέλη Κορακάκη.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη ο Γεράσιμος Ανδρέατος είναι ένας πολλά υποσχόμενος τραγουδιστής. Όπως άλλωστε γνωρίζουμε όλη η συμμετοχή του ήταν πολύ καλή στο πλάι του Γιώργου Νταλάρα στο Ζυγό. Έχει μια γλυκιά, μελωδική φωνή και έναν ξεχωριστό τρόπο ερμηνείας που εμένα μου αρέσει πολύ.

Το Πικρό φιλί περιέχει ακούσματα που κινούνται σε λαϊκά μονοπάτια. Ο Βαγγέλης Κορακάκης αν και μας έχει συνηθίσει σε πιο - συγχωρέστε μου την έκφραση - βαριά λαικά τραγούδια, εδώ ταιριάζει τις συνθέσεις του στη φωνή του Ανδρεάτου. Νομίζω πως το αποτέλεσμα δικαιώνει τους συντελεστές και θεωρώ πως πρόκειται για την καλύτερη δουλειά του τραγουδιστή.

Από τα τραγούδια του δίσκου πολυακούστηκε στα ραδιόφωνα το κομμάτι "Στη σκέψη της τρελής". Ο δίσκος όμως περιέχει και άλλα πολύ όμορφα τραγούδια, με καλύτερα κατά τη γνώμη μου το ομώνυμο και τα "Ας ήταν να ήξερα", "Χαμόγελο σου ζήτησα". Δεν νομίζω πως ο δίσκος διεκδικεί δάφνες πρωτοτυπίας, είναι όμως μια καλή επιλογή με όμορφα λαικά τραγούδια.

Τα τραγούδια του δίσκου

1. Πικρό φιλί

2. Ας ήταν να ήξερα

3. Χαράματα περνώ

4. Έτσι μοιάζει

5. Παιδί θλιμμένο

6. Ένα ψέμα η αγάπη

7. Στη σκέψη της τρελής

8. Χαμόγελο σου ζήτησα

9. Η βασίλισσα

10. Αν θέλεις φύγε

11. Παντοτινέ μου φίλε

12. Χωρίσαμε χαθήκαμε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θέλω να γράψω για ένα δίσκο σταθμό στην δεκαετία του 80.

Είναι ο δίσκος ΄΄Να΄΄ του σπουδαίου Δήμου Μούτση.

Ο Μούτσης παρουσιάζει οχτώ υπέροχα τραγούδια , σε στίχους, μουσική, ενορχήστρωση, ερμηνεία , όλα δικά του.

Τα τραγούδια του δίσκου

1. Το Όνειρο

2. Παίξε Μάρκο το Μπουζούκι σου για μένα

3. Μια φυσαρμόνικα που κλέει

4. Να

5. Μην το ψάχνεις ... δεν πειράζει

6.Πάει μας τέλειωσε πια

7. κ. Πρόεδρε

8. Ο έρωτας είναι πάντα μελαγχολικός

Θεωρώ το΄΄ Όνειρο ΄΄ το καλύτερο τραγούδι του δίσκου,[το είχε τραγουδήσει και η Μούσχουρη αργότερα ] και ένα από τα καλύτερα των τελευταίων χρόνων, και μετα ξεχωρίζω και την ΄΄Φυσαρμόνικα΄΄, και μετά ΄έπονται και τα άλλα.

Ο Μούτσης από της αρχές της δεκαετίας του 80 αλλάζει τον ήχο του και γίνετε πιο ηλεκτρικός εγκαταλείποντας της λαικές φόρμες που έιχε το 70, και κινείτε αυτόνομα και μοναχικά, αλλά είναι εξίσου ουσιαστικός.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα Τραγούδια :

1. ΦΑΤΑ ΜΟΡΓΚΑΝΑ (Μ.Κωχ-Ν.Καβαδίας)

2. ΠΟΥΣΙ (Μ.Κωχ-Ν.Καβαδίας)

3. ΑΡΜΙΔΑ (Μ.Κωχ-Ν.Καβαδίας)

4. Σ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΟΛΗ (Μ.Κωχ)

5. ΜΑΓΙΣΣΑ ΤΗΣ ΑΡΑΠΙΑΣ (Β.Τσιτσάνης)

6. ΝΥΧΤΕΣ ΜΑΓΙΚΕΣ (Β.Τσιτσάνης)

7. ΜΟΥΣΩΝΑΣ (Μ.Κωχ-Ν.Καβαδίας)

8. ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΩΝΙΑ (Μ.Κωχ)

9. ΤΑ ΠΙΚΡΑ ΜΑΝΤΑΤΑ (Μ.Κωχ)

10. ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ (Μ.Κωχ-Ν.Καβαδίας)

11. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΙΙ (Μ.Κωχ-Ν.Καβαδίας)

12. ΝΑΝΟΥΡΙΣΜΑ (Μ.Κωχ-Ν.Καβαδίας)

13. ΜΑΡΑΜΠΟΥ (Μ.Κωχ-Ν.Καβαδίας)

ΤΙΤΛΟΣ : "ΜΑΡΙΖΑ ΚΩΧ"

Ο δίσκος κυκλοφόρησε το 1977 κι έκανε αίσθηση! Η Μαρίζα Κωχ είναι μια ειδική περίπτωση στο χώρο του τραγουδιού! Έχει μια ιδιαίτερη φωνή και μια μοναχική πορεία στον καλλιτεχνικό χώρο. Ασχολήθηκε με το έντεχνο , το λαϊκό, το παραδοσιακό αλλά και με το παιδικό τραγούδι! Δεν μπορώ να ξεχάσω την ερμηνεία της στο τραγούδι «Νανούρισμα» των Λοϊζου-Παπαδόπουλου!

Σαυτόν το δίσκο μελοποιεί ποιήματα τα Καβαδία με υπέροχο τρόπο και μας δείχνει και το ταλέντο της ως συνθέτρια αλλά και ως στιχουργός σε κάποια τραγούδια! Παράλληλα επανεκτελεί με το δικό της τρόπο-τραγούδια του Τσιτσάνη και του Χατζιδάκι.

Είναι ένας δίσκος ποιοτικός από κάθε άποψη! Αν δεν τον ξέρετε , ανακαλύψτε τον! «Σε ποια γωνιά», «Φάτα Μοργκάνα», «Πούσι»Θα τα λατρέψετε!

:wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 1976 ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης συνεργάζεται για μια ακόμη φορά με τον Κώστα Βίρβο στην Columbia.Το αποτέλεσμα είναι μια σειρά τραγουδιών με τον γενικό τίτλο "Στη μεγάλη λεωφόρο"

Tα τραγούδια του δίσκου:

1)Στη μεγάλη λεωφόρο

2)Ο Θοδωρής

3)Σύνθημα παρασύνθημα

4)Ο πρώτος αριθμός

5)Το μούσι και το φέσι

6)Τριανταφυλλιά

7)Μ'ένα τρύπιο δίφραγκο

8)Το παρελθόν

9)Ο λόγος μου συμβόλαιο

10)Φίλος τον φίλο φίλευε

11)’νοιξε την πόρτα σου να μπω

12)Ο συννεφιάς

Ο δίσκος αυτός , αν και σίγουρα δεν συγκαταλέγεται στις "μεγάλες" στιγμές του Μπιθικώτση περιέχει μερικά πολύ όμορφα καθαρά λαικά τραγούδια.

Παρέμεινε σχεδόν άγνωστος , όπως και τα περισσότερα τραγούδια του Μπιθικώτση στη δεκαετία του '70.

Η φωνή του βρίσκεται στο μεταίχμιο.Ήδη έχει αρχίσει να "σπάει".Παρόλα αυτά ακόμη κι έτσι , φαίνεται πόσο μεγάλος τραγουδιστής είναι.

Η θεματολογία των στίχων του Βίρβου επικεντρώνεται κυρίως γύρω από τον έρωτα , έχοντας όμως και κοινωνικού περιεχομένου θέματα, όπως το "Φίλος τον φίλο φίλευε".

Κάτι άλλο που μου αρέσει ιδιαίτερα σ'αυτό το δίσκο είναι ο πολύ καλός ήχος της ορχήστρας.Ειδικά τα μπουζούκια ακούγονται θαυμάσια.Πολύ καθαρός ήχος.

Ο δίσκος κυκλοφόρησε και σε cd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 1974 κυκλοφορεί από την Μinos (στην έκδοση που έχω στα χέρια μου το label είναι της Standard)ένας δίσκος που έμεινε τελείως στην αφάνεια.Ο δίσκος έχει τον τίτλο "To μεγάλο τραγούδι".Πρόκειται για την μελοποίηση 12 ψαλμών του Δαυίδ σε ελεύθερη απόδοση Νέστορα Μάτσα και Γιάννη Συλλάνταβου από τον Γιώργο Γεωργιάδη.Τραγουδούν η Χάρις Αλεξίου και ο Κώστας Σμοκοβίτης.

Η ενορχήστρωση είναι του Νίκου Λαβράνου και η διεύθυνση ορχήστρας του Γιώργου Γεωργιάδη.

Ο δίσκος περιέχει τα τραγούδια:

1)Τραγουδήστε (ψαλμός 117)(Χ.Αλεξίου-Κ.Σμοκοβίτης)

2)Ειρήνη (από τον ψαλμόν 72)(Χ.Αλεξίου)

3)Από τα βάθη της καρδιάς (ψαλμός 141) (Χ.Αλεξίου)

4)Σωστά μιλάτε τάχα (ψαλμός 58) (Κ.Σμοκοβίτης)

5)Δοξάστε τον Κύριον (ψαλμός 150)(Χ.Αλεξίου)

6)Με φως και δύναμη (ψαλμός 93)(Χ.Αλεξίου)

7)Όλες του κόσμου οι χαρές (ψαλμός 23) (Κ.Σμοκοβίτης)

8)Δός μου τη λευτεριά μου (ψαλμός 59)(Χ.Αλεξίου)

9)Πάντα στο φως (από τον ψαλμόν 23)(Κ.Σμοκοβίτης)

10)Σαν το ελάφι (ψαλμός 42)(Χ.Αλεξίου)

11)Το τραγούδι του Θεού (ψαλμός 137) (Χ.Αλεξίου)

12)Ψαλμός 140 (Σολ Μείζωνα-Ορχήστρα)

Δεν θα σταθώ τόσο στο αποτέλεσμα της απόδοσης και της μελοποίησης των στίχων και στην μετατροπή τους ουσιαστικά σε λαικά τραγούδια.Σ'αυτό ο καθένας μπορεί να έχει τη δική του άποψη.Οι κυριότεροι λόγοι που θέλησα να συμπεριλάβω αυτό τον δίσκο στην κατηγορία των "Ξεχασμένων διαμαντιών", είναι πρώτον η σπανιότητά του, αφού αν δεν απατώμαι δεν έχει κυκλοφορήσει ούτε σε cd (σύμφωνα βέβαια με τον Οδηγό του Δραγουμάνου έχει βγει και σε cd, εγώ δεν το έχω δει ποτέ), ενώ το βινύλιο είχε καταργηθεί αρκετά νωρίς.

Ο άλλος λόγος είναι οι συμμετοχές της Αλεξίου και του Σμοκοβίτη που ερμηνεύουν εξαιρετικά τα τραγούδια.

Ένας δίσκος με ιδιαίτερο περιεχόμενο.

Ένας πολύ ιδιαίτερος δίσκος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 1988 κυκλοφόρησε ο δίσκος "Ο Γ.Μαρκόπουλος τον ελλ. κιν/φο" .

ΠΟΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΣ (Δ.Χριστοδούλου) Καζαντζίδης-Μαρινέλλα-Κούρκουλος

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ (Ε.Θαλασσινός) Β.Μοσχολιού

ΞΕΓΥΜΝΩΣΤΕ ΤΑ ΣΠΑΘΙΑ (Λ.Παπαδόπουλος) Γ.Πουλόπουλος

ΠΡΩΪΝΟ ΣΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ (ορχήστρα)

ΖΑΒΑΡΑ-ΚΑΤΡΑ-ΝΕΜΙΑ (Γ.Μαρκόπουλος) Μ.Φαραντούρη

ΟΧΙ, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ (Γ.Χρονάς) Μ.Μερκούρη

ΜΙΚΡΕΣ ΑΦΡΟΔΙΤΕΣ (ορχήστρα)

ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ (Λ.Παπαδόπουλος) Β.Μοσχολιού

ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ (Γ.Σκούρτης)Ν.Ξυλούρης

Η ΜΟΙΡΑ ΕΝΟΣ ΑΘΩΟΥ (ορχήστρα)

ΤΑ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΑ (Α.Δασκαλόπουλος)Μαρινέλλα

ΑΣ ΤΟ ΠΕΙΣΜΑ ΣΟΥ (Λ.Παπαδόπουλος) Παπαμιχαήλ-Βουγιουκλάκη

ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣΜΟΥ (χορωδία)

ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ (Δ.Χριστοδούλου) Μ.Μητσιάς

Όπως καταλαβαίνετε , μιλάμε για τραγούδια διαμάντια, που κάποια είχαν εκδοθεί μέχρι τότε και κάποια εκδίδονταν για πρώτη φορά!

Το μεγάλο γεγονός του δίσκου ήταν βέβαια το μοναδικό τραγούδι του Μαρκόπουλου που τραγούδησε ο Καζαντζίδης και βέβαια η συνύπαρξη Στέλιου - Μαρινέλλας με τον Κούρκουλο!

Εξαίρετες οι ερμηνείες της Μοσχολιού κι ανέκδοτες μέχρι τότε! Μεγάλα τραγούδια! Ο Πουλόπουλος είναι έξοχος!

Σημαντικές και οι ερμηνείες των Φαραντούρη, Ξυλούρη.

Η μόνη νέα ηχογράφηση ήταν του Μητσιά που έγινε τον Ιανουάριο του 1988.

Τέτοιες εκδόσεις έχουν νόημα ύπαρξης! Την παραγωγή είχε κάνει ο Δ.Ράνιος!

Ο δίσκος -ευτυχώς- κυκλοφόρησε και σε cd! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0