Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Ξεχασμένα Διαμάντια

1,215 posts in this topic

Συνέχεια στο μικρό αφιέρωμά μας στο Στράτο Παγιουμτζή με μια συλλογή που κυκλοφόρησε το 1998 από τη Minos-Emi, με την επιμέλεια του Παναγιώτη Κουνάδη, στα πλαίσια της σειράς "Αρχείο Ελληνικής Δισκογραφίας-Τραγουδιστές του ρεμπέτικου".

Προπολεμικά τραγούδια περιλαμβάνει αυτός ο δίσκος.Ας δούμε τους τίτλους:

1)Σαν Εγγλέζα να φερθείς-1940 (β.φωνή Β.Τσιτσάνης)

Α.Πετροπουλέα

2)Τα σωφεράκια- 1940

Στράτου Παγιουμτζή

3)Έλα μικρό να φύγουμε-1940 (β'φωνή Β.Τσιτσάνης)

Στράτου Παγιουμτζή

4)Λαρισινή -1940

Στράτου Παγιουμτζή

5)Μες στης Πεντέλης τα βουνά-1940 (Δημήτρης Ρουμελιώτης)

Σ.Παγιουμτζή-Ν.Βασιλάκη

6)Σε ποιον το ντέρτι μου να πω-1940

Σ.Παγιουμτζή-Κ.Κανούλα

7)Με σένα ξελογιάστηκα - 1940

Σ.Παγιουμτζή-Κ.Κανούλα

8)Μανές Πειραιώτικος (Ξαπλώσετέ με νεκρικά)-1935

Διασκευή Στ.Παγιουμτζή

9)Η μάνα που σε γέννησε-1940

Κ.Κανούλα-Τ.Ευσταθίου

10)Καλόκαρδή μου Ντίνα-1940

Γ.Τσαιλακόπουλου-Κ.Κανούλα

11)Θέλω σπίτι και λεφτά-1940 (β'φωνή Στ.Περπινιάδης)

Γ.Καμβύση-Κ.Κανούλα

12)Πίστεψέ με παιχνιδιάρα-1940

Κ.Τσακίρη

13)Σύρε έλα κι αρχίνησα-1940 (β'φωνή Β.Τσιτσάνης)

Ζ.& Στ.Παγιουμτζή

14)Στο Πασαλιμάνι-1938

Α.Αθανασίου

15)Καλογεράκι-1939

Στ.Παντελίδη

16)Ουσάκ Μανές (Το τραγούδι της ξενιτιάς)-1936

Στράτου Παγιουμτζή

17)Μάγκες πιάστε τα βουνά-1936

Στράτου Παγιουμτζή

18)Μανές Ραστ Νεβά (Μόνο εγώ γεννήθηκα αμαρτωλός του κόσμου)-1937

Στράτου Παγιουμτζή

19)Ποντάρω όλα τα ψιλά-1939 (β'φωνή Στ.Κηρομύτης)

Σ.Παγιουμτζή-Κ.Κοσμαδόπουλου

20)Ο φιγουρατζής-1936

Στράτου Παγιουμτζή

Βλέπουμε πως σε πολλά τραγούδια φαίνεται σαν δημιουργός ή συνδημιουργός ο Στράτος Παγιουμτζής.Σε κάποια απ'αυτά, όπως το "Σύρε έλα κι αρχίνησα" συνθέτης είναι ο Βασίλης Τσιτσάνης, που ακούγεται να κάνει και β'φωνή.Το συγκεκριμένο τραγούδι άλλωστε έχει συμπεριληφθεί και σε συλλογή του Τσιτσάνη. Ο Τσιτσάνης , εκείνη την εποχή , είτε γιατί αγαπούσε ιδιαιτέρως τον Παγιουμτζή, είτε γιατί δεν μπορούσε να περάσει τα τραγούδια με το όνομά του στην άλλη εταιρεία, έκανε δώρο στον Στράτο κάποια τραγούδια, στα οποία φαίνεται ως συνθέτης...

Για τους αμανέδες που τραγουδά ο Στράτος τα έχω ξαναγράψει και με κίνδυνο να χαρακτηριστώ μονότονος θα γράψω ξανά για τη μεγάλη τεχνική του σ'αυτό το είδος....

Εξαιρετικές στιγμές του δίσκου είναι ακόμη όλα τα τραγούδια στα οποία συμμετέχει ο Τσιτσάνης αλλά και η "Λαρισινή" , το "Πίστεψέ με παιχινιδιάρα" και το "Ποντάρω όλα τα ψιλά" με τη χαρακτηριστική διφωνία του Στράτου με το Στέλιο Κηρομύτη.

Και το εξώφυλο του cd.

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha..._2006/009-1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια "μπερδεμένη" συλλογή με τραγούδια με το Στράτο Παγιουμτζή κυκλοφόρησε το 1994. Μπερδεμένη , αφενός γιατί κυκλοφόρησε από μια εταιρεία, η οποία ουδεμία σχέση είχε με το ρεπερτόριό του, αφετέρου γιατί οι πληροφορίες που υπάρχουν στους τίτλους των τραγουδιών είναι, συχνά, ελλιπείς.

Το 1994 λοιπόν η Εros music κυκλοφόρησε μια συλλογή με τίτλο "Στράτος Παγιουμτζής-Ο μέγας" και τραγούδια που είχαν πρωτοηχογραφηθεί στις εταιρείες His master's voice και Columbia. Μεταφέρω τους τίτλους , όπως ακριβώς αναγράφονται στο φυλλάδιο του cd και θα ακολουθήσουν , όπου χρειάζεται και είναι δυνατό, κάποιες διορθώσεις.

1)Μια νύχτα στο Πασαλιμάνι (β'φωνή Β.Τσιτσάνης)

Β.Τσιτσάνης

2)Ο γάμος του Τσιτσάνη (β'φωνή Β.Τσιτσάνης)

Β.Τσιτσάνης

3)Ζωίτσα μου

Κατίνας-Τσακίρης

4)Για μια ξανθούλα (β'φωνή Β.Τσιτσάνης)

Β.Τσιτσάνης

5)Περιπλανώμενος (β'φωνή Στ.Περπινιάδης)

Στ.Παγιουμτζής-Δ.Σέμσης

6)Να πάμε για τη Βούλα (β'φωνή Στ.Περπινιάδης)

Π.Τούντας-Β.Τσιτσάνης

7)Την Κυριακή το δειλινό (β'φωνή Β.Τσιτσάνης)

Β.Τσιτσάνης

8)Τα τσόκαρα (β'φωνές Σ.Κηρομύτης-Ι.Γεωργακοπούλου)

Π.Τούντας

9)Βάρκα γιαλό (β'φωνή Β.Τσιτσάνης)

Β.Τσιτσάνης

10)Της μαστούρας ο σκοπός (β'φωνή Σ.Κηρομύτης)

Β.Τσιτσάνης

11)Ποιος δεν έβαλε νταλγκάδες (β'φωνή Β.Τσιτσάνης)

Β.Τσιτσάνης

12)Θέλω σπίτι και λεφτά (β'φωνή Στ.Περπινιάδης)

Κάνουλας-Καμβύσης

13)Όμορφη Σμυρνιά (β΄φωνή Στ.Περπινιάδης)

Γκόγκος

14)Ο Σεργιάνης

Απ.Καλδάρας-Β.Τσιτσάνης

15)Δεν με στεφανώνεσαι

Β.Τσιτσάνης

16)Ο Τσιτσάνης στο Μόντε-Κάρλο (β'φωνή Στ.Περπινιάδης)

Β.Τσιτσάνης

17)Απ'το Μαρόκο η Εσμέ (β'φωνές Στ.Περπινιάδης-Καπέλη)

Π.Τούντας

18)Για σένα μαυρομάτα μου (ντουέτο με τον Κ.Ρούκουνα)

Ε.Μωραίτης

19)Σαμπάχ μανές (ανοίξατε τα μνήματα)

Στ.Παγιουμτζής

20)Απόψε θά'ρθω να στα ψάλλω

Μ.Βαμβακάρης-Ι.Σταμούλης

21)Σε ζηλεύω και πονώ (β'φωνή Β.Τσιτσάνης)

Β.Τσιτσάνης

22)Γι'αυτό το ρίχνω στο πιοτό (β'φωνή Στ.Περπινιάδης)

Στ.Παγιουμτζής

Μερικές διορθώσεις σχετικά με τους τίτλους:

Στο τραγούδι Νο 3 "Ζωίτσα μου", αναγράφονται ως δημιουργοί οι "Κατίνας-Τσακίρης".Το τραγούδι είναι στο όνομα της Κατίνας Τσακίρη, αν και σε κάποιο άλλο δίσκο, έχω την εντύπωση πως έχει βγει και στο όνομα του Τσιτσάνη.

Το Νο 11 "Ποιος δεν έβαλε νταλγκάδες" έχει κυκλοφορήσει και με τον τίτλο "Με γυναίκες μην τραβιέσαι".

Στο Νο 12 "Θέλω σπίτι και λεφτά" οι δημιουργοί είναι οι Κ.Κάνουλας και Γ.Καμβύσης.

Στο 13 "Όμορφη Σμυρνιά" συνθέτης είναι ο Δημήτρης Γκόγκος ή Μπαγιαντέρας.

Το τραγικό λάθος έγινε στο Νο 15 , το "Δεν με στεφανώνεσαι" στο οποίο τραγουδούν η Ιωάννα Γεωργακοπούλου με το Στελλάκη Περπινιάδη. Πού κολλάει αυτό το τραγούδι σε συλλογή του Στράτου Παγιουμτζή, είναι οπωσδήποτε ένα θέμα... :rolleyes:

Το Νο 18 "Για σένα μαυρομάτα μου" δεν είναι άλλο από το "Κάθε βραδάκι τραγουδώ" που υπάρχει και στη συλλογή "Οι μεγάλοι του ρεμπέτικου" Νο 7 , για την οποία έγραψα πριν από μερικές μέρες.

Στο κομμάτι Νο 8 "Τα τσόκαρα" λείπει σχεδόν ολόκληρη η εισαγωγή.Περίεργο γιατί το συγκεκεριμένο τραγούδι έχει ξανακυκλοφορήσει ολόκληρο σε κάποιον από τους δίσκους της σειράς "Ρεμπέτικη ιστορία".

Κατά τ'άλλα, τα περισσότερα τραγούδια είναι πασίγνωστα,ενώ στη συγκεκριμένη έκδοση έχουν αρκετά καθαρό ήχο.Αν και οι πληροφορίες ήταν λίγο πιο προσεγμένες, θα είχαμε μια πολύ σημαντική συλλογή.

Η επιμέλεια παραγωγής ήταν του Γρηγόρη Φαληρέα, ενώ στο ένθετο υπάρχει κι ένα ενδιαφέρον σημείωμα του Παναγιώτη Κουνάδη.

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha..._2006/011-1.jpg

Και το εξώφυλλο

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha..._2006/010-1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνεχίζοντας το μικρό αφιέρωμά μας στο Στράτο Παγιουμτζή, σήμερα θα ασχοληθούμε με μια έκδοση-"κόσμημα" για το λαικό τραγούδι....

Δεν είναι παλιά....Κυκλοφόρησε μόλις πέρυσι,το 2006, αλλά δεν θα μπορούσε να λείπει από ένα ολοκληρωμένο αφιέρωμα σ'αυτό τον μεγάλο τραγουδιστή.

Η συλλογή κυκλοφόρησε από τη Universal σε συνεργασία με το περιοδικό "Λαικό τραγούδι" και ανήκει στη σειρά "Αστέρια του Ελληνικού τραγουδιού".

Υπεύθυνος της έκδοσης είναι ο Κώστας Χατζηδουλής ενώ τα τραγούδια προέρχονται από το αρχείο του Κώστα Χρηστίδη και του Γιώργου Αθητάκη.

Περιλαμβάνει ηχογραφήσεις από τη δεκαετία του '60.Οι περισσότερες απ'αυτές, βλέπουν για πρώτη φορά το "φως" της επανακυκλοφορίας τους , μετά την πρώτη έκδοσή τους.

1)Ξαναρχίζω τα παλιά μου

(Στ.Παγιουμτζή-Π.Τούντα) (μπουζούκι Γ.Ζαμπέτας)

2)Παλιόπαιδο

(Γ.Λελάκη-Απ.Χατζηχρήστου)

3)Εγώ το πίνω και το λέω

(Τ.Μωραιτίνη-Ε.Πόγγη) (μπουζούκι Γ.Ζαμπέτας)

4)Φαληριώτισσα

(Γ.Παπαιωάννου) (μπουζούκι Γ.Ζαμπέτας)

5)Το σακάκι

(Ανέστη Δελιά) (μπουζούκι Γ.Ζαμπέτας)

6)Χάσου κι εσύ φεγγάρι (Αμανές)

(Στ.Παγιουμτζή) (μπουζούκι Γ.Ζαμπέτας)

7)Ο Τάσος

(Μ.Φωτόπουλου-Τζ.Στάκα)

8)Οι μάγκες έχουν χρυσή καρδιά

(Στράτου Καμενίδη)

(Από το Α'φεστιβάλ λαικού τραγουδιού)

9)Κακαβιά

(Γ.Μαρινάκη-Στ.Παγιουμτζή) (μπουζούκι Γ.Αγγέλου)

10)Μανάκι μου

(Παραδοσιακό-διασκευή Στ.Παγιουμτζή)

11)Βρε πως χαθήκανε οι μάγκες (β'φωνή Σάντρα Μπιλίκα)

(Χ.Βασιλειάδη-Στ.Καμενίδη)

12)Η ψαριανή

(Παραδοσιακό-διασκευή Στ.Παγιουμτζή)

13)Ένας ένας φεύγει

(Στ.Παγιουμτζή-Μ.Γαβριήλ) (μπουζούκι Γ.Αγγέλου)

14)Δεν με νοιάζει (β'φωνή Γιώτα Γιάννα)

(Χ.Βασιλειάδη-Στ.Καμενίδη)

15)Με τις αριστοκράτισσες (β'φωνή Μαρία Κωνσταντινίδου)

(Στράτου Παγιουμτζή)

16)Εχτές αργά το δειλινό (Ήτανε καλό παιδί)

(Στ.Παγιουμτζή-Γιαννάκη Μαρκόπουλου)

17)Μου'φαγαν το πορτοφόλι

(Μανώλη Χρυσαφάκη)

18)Ο ζητιάνος της αγάπης

(Βασίλη Τσιτσάνη)

Η διεύθυνση ορχήστρας στα τραγούδια 1,3,4,5,7,8,9,11,13,14,17 & 18 είναι του Στράτου Καμενίδη.Στο 6 του Γιώργου Ζαμπέτα , στο 12 του Γιώργου Μανησαλή.

Πολλά από τα τραγούδια αυτής της συλλογής είναι πρώτες εκτελέσεις...Κλασσικά λαικά τραγούδια της δεκαετίας του '60....

Κάποια άλλα είναι επανεκτελέσεις...Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει το ποτ-πουρί "Εγώ το πίνω και το λέω" (το ακούσαμε στην παράσταση "Τσίλιες και μια νύχτες" στο Ηρώδειο, το περασμένο καλοκαίρι) μαζί με τη Φαληριώτισα, με τη συνοδεία μιας μικρής χορωδίας.

"Το σακάκι", "Ο ζητιάνος της αγάπης", το "Μανάκι μου" είναι κάποιες ακόμα όμορφες επανεκτελέσεις.

Στο "Χάσου κι εσύ φεγγάρι" ακούμε για μια ακόμη φορά το Στράτο να παραδίδει μαθήματα, για το πως πρέπει να τραγουδιέται ο αμανές.Το ίδιο ισχύει και για την εισαγωγή του cd, στο πρώτο τραγούδι, το "Ξαναρχίζω τα παλιά μου" , το οποίο ξεκινά μ'έναν αμανέ, μεταφέροντας τον ακροατή στα ανατολικά παράλια της Μεσογείου....

Όπως αναγράφεται στο πολύ όμορφο φυλλάδιο του cd ο Βασίλης Τσιτσάνης είχε πει για τον Παγιουμτζή:

"...Ο Στράτος ήταν δημιουργικός στην ερμηνεία, στόλιζε τα τραγούδια με το λαιμό του και τα έκανε ονειρεμένα. Είχε κλίμακα, φωνητικές δημιουργίες, εκτάσεις απεριόριστες. Δημιουργούσε ατμόσφαιρα με την ερμηνεία του, ήταν μεγάλος τεχνίτης, διαμόρφωνε έτσι τα τραγούδια που νόμιζες πως ήτανε κάτι το φανταστικό. Δύο οκτάβες έκανε ο Στράτος, ήταν φοβερός . Και δεν θα σου φέρω παράδειγμα δικό μου τραγούδι, παρά θα σου αναφέρω ένα άλλο: Πήγαινε ν'ακούσεις πως ερμηνεύει το "Ζούλα σε μια βάρκα μπήκα". Είναι κάτι το ασύλληπτο, το φοβερό. Το ύφος του είναι συγκλονιστικό. Και να σκεφτείς ότι τραγουδάει από ΣΙ ΜΠΕΜΟΛ. Ξέρεις τι τόνος είναι αυτός; Ούτε γυναίκα δεν βγαίνει τόσο ψηλά, όχι άντρας. Είναι φοβερό.Ο Στράτος Παγιουμτζής, λοιπόν, είναι ο πιο αντιπροσωπευτικός εκπρόσωπος του λαικού τραγουδιού. Ο Στράτος είναι ένας , αντικαταστάτης δεν υπάρχει και ούτε θα υπάρξει. ΠΟΤΕ..."

Βασίλης Τσιτσάνης

Ο Στελλάκης Περπινιάδης λέει για το Στράτο:

"...Ο Στράτος είναι η μεγαλύτερη φωνή που έχει βγει ποτέ.Στο λαιμό του είχε φωλιές από αηδόνια.Ποτέ δεν θα μπορούσαμε, εγώ και όποιος άλλος , να τραγουδήσουμε αυτά που τραγούδησε-και μ'αυτό τον τρόπο- ο Στράτος..."

Ο Μπαγιαντέρας:

"...Πρέπει επιτέλους να μάθει ο κόσμος ότι τρεις τραγουδιστές γέννησε αυτός ο τόπος: Τον Στράτο Παγιουμτζή, τον Στελλάκη Περπινιάδη και τον Στέλιο Καζαντζίδη..."

O Γιάννης Παπαιωάννου:

"...Τώρα, πριν από λίγους μήνες, πέθανε ο Στράτος , ο μεγαλύτερος τραγουδιστής που έβγαλε ποτέ το λαικό τραγούδι.Κι αυτός πέθανε στην ψάθα.Ούτε να τον θάψουνε δεν είχανε.Ο Ζαμπέτας έμαθα , πλήρωσε την κηδεία του..."

Και το εξώφυλο του cd:

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha..._2006/002-4.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και γι'αυτό τον δίσκο έχω ξαναγράψει αλλά δε θα ήθελα να λείπει από ένα αφιέρωμα σ'αυτό τον μεγάλο τραγουδιστή.

Το 1985 κυκλοφόρησε από τη Μιnos μια συλλογή με 14 ηχογραφήσεις του Στράτου Παγιουμτζή στην Odeon,στη σειρά "Η χρυσή εποχή".

Μια συλλογή που περιέχει τα τραγούδια:

1)Σε τούτο το παλιόσπιτο (Β.Τσιτσάνη)

(β'φωνή Στέλλα Χασκήλ)

2)Πολλά ν'ακούς, λίγα να λες (Α.Καλδάρα-Κ.Βίρβου)

(β'φωνή ’ννα Χρυσάφη)

3)Τέτοια νειάτα, τέτοια κάλλη (Στ.Παγιουμτζή)

(β'φωνή Β.Τσιτσάνης)

4)Μέσα στη βαρυχειμωνιά (Ο καστανάς) (Δ.Κυριαζόπουλου)

5)Φτωχό πανωφοράκι μου (Δ.Σκαρβέλη)

(β'φωνή Γ.Κάβουρας)

6)Κάντε τόπο να περάσω (Α.Καλδάρα)

7)Σε γελάσανε (Δ.Σκαρβέλη)

(β'φωνή Μ.Βαμβακάρης)

8)Γλυκοχαράζουν τα βουνά (Β.Τσιτσάνη)

9)Η αρραβωνιάρα (Α.Καλδάρα)

(β'φωνή ’ννα Χρυσάφη)

10)Ο αναπτήρας (Στ.Παγιουμτζή)

11)Μέσα στα ξένα έρημος (Δ.Σκαρβέλη)

12)Χτυπώ νεκροί κι ανοίξτε μου (αμανές) (Διασκευή Δ.Κυριαζόπουλου)

13)Εγώ πονώ κι εσύ γελάς (Δ.Σκαρβέλη)

14)Η φυσαρμόνικα (Στ.Παγιουμτζή)

Η παραγωγή είναι του Δημήτρη Ράνιου.

Αν ακούσετε τον αμανέ "Χτυπώ νεκροί κι ανοίξτε μου" θα καταλάβετε γιατί ο Στράτος κατέχει μια από τις πρώτες θέσεις ανάμεσα στους μεγάλους λαικούς τραγουδιστές...

Και μόνο σ'αυτό; "Γλυκοχαράζουν τα βουνά", "Σε τούτο το παλιόσπιτο" , το πρωτότυπο για την εποχή και το είδος του βαλσάκι "Η φυσαρμόνικα" και όλα τ'άλλα.

Πιστέυω πως αυτές οι φωνές αδικήθηκαν από την εποχή τους και τα τεχνολογικά μέσα.Το λέω αυτό γιατί συζητώντας πολλές φορές με φίλους και ακροατές σήμερα, διαπιστώνω ότι αποφεύγουν ν'ακούν αυτές τις πρώτες εκτελέσεις.Και πιστεύω πως δεν είναι τόσο οι φωνές που δεν τους εκφράζουν αλλά γενικότερα η παραγωγή και ο ήχος των τραγουδιών , κακός πολλές φορές, με τα "σκρατς" των δίσκων κι όλα αυτά.

Δεν έχει σημασία όμως.Αυτοί οι μεγάλοι τραγουδιστές όπως ο Στράτος ή ο Τσαουσάκης, η Νίνου ή η Χασκήλ, που δεν είχαν την ευκαιρία να ηχογραφήσουν με πιο σύγχρονα μέσα,είχαν σαν μόνο "όπλο" τη φωνή τους και έτσι τα ονόματά τους γράφτηκαν με χρυσά γράμματα στις σελίδες της ιστορίας του λαικού μας τραγουδιού.

Ο δίσκος αυτός κυκοφόρησε και σε cd.

Και το εξώφυλό του:

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...is_2006/012.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σ'αυτό το προτελευταίο μέρος του αφιερώματος στο Στράτο Παγιουμτζή θα αναφερθώ και πάλι σ'ένα δίσκο για τον οποίο είχα ξαναγράψει.Αποτελεί όμως , κατά τη γνώμη μου,την πιο ενδιαφέρουσα δισκογραφική κατάθεση του Στράτου στη δεκαετία του '60.

Στα τέλη της δεκαετίας του '50 ο Στράτος είχε περάσει, όπως έχει συμβεί με πολλούς μεγάλους, στα αζήτητα των εταιρειών.Ευτυχώς όμως, βρέθηκε ο Γιώργος Ζαμπέτας και με μια σειρά από επανεκτελέσεις τραγουδιών που επιμελήθηκε , επανέφερε το Στράτο στο προσκήνιο.Εκτός όμως από επανεκτελέσεις, ο Στράτος στη δεκαετία του '60 ηχογράφησε τόσο στη Fidelity αλλά και σε άλλες μικρότερες εταιρείες όπως η Monte-Carlo και καινούργια τραγούδια, όπως τα δυο πρώτα του Σταύρου Ξαρχάκου.

Κάποιες απ'αυτές τις ηχογραφήσεις αποτέλεσαν το υλικό ενός μεγάλου δίσκου που κυκλοφόρησε το 1971 από τη Philips με τίτλο "Τραγουδά ο Στράτος" και περιέχει τα τραγούδια:

1)Αλήτη μ'είπες μια βραδιά (Α.Χατζηχρήστος-Γ.Ζαμπέτας-Σ.Παγιουμτζής)

2)Έχασα τη μανούλα μου (Α.Χατζηχρήστος-Γ.Ζαμπέτας-Σ.Παγιουμτζής)

3)Ο Πασατέμπος (Μ.Χιώτης)

4)Σιγανοψιχάλισμα (Π.Γαβαλάς-Σ.Παγιουμτζής)

5)Βαγγελιώ δεν είσαι εντάξει (Α.Χατζηχρήστος)

6)Ο άνθρωπος που αγάπη δεν γνωρίζει (Π.Τούντας)

7)Ζούλα σε μια βάρκα μπήκα (Σ.Παγιουμτζής)

8)Όσοι με λένε άσωτο (Σ.Παγιουμτζής)

9)Έχω μια δεκάρα τρύπια (Σ.Ξαρχάκος-Χ.Στίπας)

10)Μες της Πεντέλης τα βουνά (Σ.Παγιουμτζής)

11)Ο Βοτανικός (Σ.Παγιουμτζής)

12)Τρεις μάγκες, τρεις γερόμαγκες (Σ.Ξαρχάκος-Χ.Στίπας)

13)Η άμαξα μεσ'τη βροχή (Α.Χαζτζηχρήστος-Γ.Ζαμπέτας-Σ.Παγιουμτζής)

14)Καταραμένη φτώχεια (Α.Χατζηχρήστος-Γ.Ζαμπέτας-Σ.Παγιουμτζής)

Στην επανέκδοση του δίσκου σε cd , το 1993, με τίτλο "Τον παλιό ρεμπέτικο καιρό" περιλαμβάνονται τρία ακόμα τραγούδια:

1)Φεύγω απ'το χωριό (Γ.Μαρίνος-Σ.Παγιουμτζής)

2)Μεσ'της πόλης το χαμάμ (Σ.Παγιουμτζής)

3)Σε μια γωνιά της ταβέρνας (Γ.Μαρίνος-Σ.Παγιουμτζής)

Όπως φαίνεται στο δίσκο υπάρχουν πολλές ανακρίβειες σε σχέση με τους συνθέτες και τους στιχουργούς.Για παράδειγμα , καμία συνθετική σχέση δεν είχαν με τα τραγούδια "Αλήτη μ'είπες μια βραδιά" , "Έχασα τη μανούλα μου", "Η άμαξα μεσ'τη βροχή" και "Καταραμένη φτώχεια" ο Ζαμπέτας με τον Παγιουμτζή.Αντίθετα οι στίχοι σε όλα αυτά τα τραγούδια είναι του Χαράλαμπου Βασιλειάδη ή Τσάντα.Τώρα γιατί και πως γράφτηκαν έτσι στο δίσκο, δυστυχώς αγνοώ.

Ο Στράτος είχε ένα όνειρο, το οποίο τελικά πραγματοποιήθηκε το 1971.Ήθελε να επισκεφτεί την Αμερική.Διάφορα μπλεξίματα που είχε όμως , με τα ναρκωτικά, δεν του επέτρεπαν να ταξιδέψει.Τελικά τα κατάφερε το 1971, και ήταν γραφτό να αφήσει εκεί την τελευταία του πνοή.

Λίγο πριν φύγει ηχογράφησε και τα δυο τελευταία του τραγούδια σε μουσική και στίχους του ’κη Πάνου.

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...is_2006/013.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα δίσκο-ντοκουμέντο διάλεξα για να κλείσω την αναφορά μου στο μεγάλο τραγουδιστή Στράτο Παγιουμτζή. Ένα δίσκο που κυκλοφόρησε το 1982, η ηχογράφησή του όμως έγινε εικοσιένα χρόνια νωρίτερα το 1961.

"Μάρκος Βαμβακάρης-Στράτος Παγιουμτζής" "Ζωντανή ηχογράφηση στου "Βρανά" την ’νοιξη του 1961".

Κυκλοφόρησε από την ανεξάρτητη εταιρεία των αδελφών Φαληρέα και πρόκειται για μια ηχογράφηση που έκανε ο Πάνος Κουτρουμπούσης το 1961 στην ταβέρνα του "Βρανά". Ευτυχώς που υπήρχαν κάποιοι άνθρωποι εκείνη την εποχή και μερίμνησαν ώστε να διασωθούν μερικά πράγματα, όπως ο δίσκος αυτός ή ο δίσκος με τη Μαρίκα Νίνου στου "Τζίμη του χοντρού" και ευτυχώς επίσης που άνοιξαν τα αρχεία τους και τα έδωσαν έτσι ώστε να τα ακούσει όλος ο κόσμος.

Στο δίσκο αυτόν ακούγονται τα τραγούδια:

1)Απ'τον καιρό που άρχισα (Ανέστου Δελιά)

Στράτος Παγιουμτζής

2)Γιατί ρωτάτε να σας πω (Β.Τσιτσάνη)

Στράτος Παγιουμτζής

3)Σακαφλιάς (Β.Τσιτσάνη)

Στράτος Παγιουμτζής

4)Όταν πεθάνω θάφτε με (Μ.Δασκαλάκη)

Στράτος Παγιουμτζής

5)Το χάρο τον αντάμωσαν (Π.Τούντα)

Στράτος Παγιουμτζής

6)Κάντονε Σταύρο κάντονε (Μ.Βαμβακάρη)

Μάρκος Βαμβακάρης

7)Ο δάσκαλος (Μ.Βαμβακάρη)

Μάρκος Βαμβακάρης

8)Ταξίμι

Β.Ξενάκης

9)Παλάτια χρυσοστόλιστα (Β.Τσιτσάνη)

Β.Ξενάκης

10)Ο Κάβουρας (Μ.Βαμβακάρη)

Μάρκος Βαμβακάρης

11)Βαθιά στη θάλασσα θα πέσω (Γ.Ζαμπέτα-Χ.Βασιλειάδη)

Μάρκος Βαμβακάρης

Τα τραγούδια λίγο πολύ είναι όλα γνωστά. Για τις ερμηνείες δε νομίζω πως χρειάζεται να προσθέσω τίποτα περισσότερο...Για το Στράτο Παγιουμτζή τα έχω γράψει αρκετές φορές αυτές τις μέρες...Ο Μάρκος Βαμβακάρης, είναι γνωστό πως, χωρίς να είναι ο καλλίφωνος τραγουδιστής, είχε μια από τις πιο χαρακτηριστικές φωνές στο χώρο του λαικού τραγουδιού...Οι ερμηνείες του σε πολλά από τα δικά του τραγούδια αλλά και άλλων συνθετών είναι μνημειώδεις....

Έχω την εντύπωση, χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος πως τα τελευταία χρόνια ο δίσκος αυτός επανεκδόθηκε και σε cd.

Αξίζει τον κόπο να διαβάσουμε και ένα απόσπασμα από μια συνέντευξη του Μάρκου που βρίσκεται στο οπισθόφυλλο του δίσκου...

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha..._2006/003-7.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha..._2006/002-8.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha..._2006/001-9.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...06/2e9c85dd.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θάνο, δε σε ευχαρίστησα ποτέ για τις υπέροχες πληροφορίες που μας δίνεις μέσα απο αυτό το τόπικ... Ευχαριστώ λοιπόν. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νά'σαι καλά ρε Θοδωρή, με συγκινείς πραγματικά...Χαίρομαι όταν βλέπω πως η προσπάθεια που κάνω, με τα πενιχρά μέσα που διαθέτω, για τη διάσωση και διάδοση του καλού λαικού τραγουδιού δεν πάει χαμένη....Έστω κι ένας αν διαβάζει αυτήν την καταγραφή, για μένα είναι σοβαρός λόγος να συνεχίσω να το κάνω...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν είναι μόνο ένας Θανάση, να είσαι σίγουρος γι'αυτό.. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Χαίρομαι όταν βλέπω πως η προσπάθεια που κάνω, με τα πενιχρά μέσα που διαθέτω, για τη διάσωση και διάδοση του καλού λαικού τραγουδιού δεν πάει χαμένη....Έστω κι ένας αν διαβάζει αυτήν την καταγραφή, για μένα είναι σοβαρός λόγος να συνεχίσω να το κάνω...

ΤΙ;Μόνο ένας διαβάζει αυτό το τόπικ;Καλά αστειεύεσαι τώρα; :D

Δεν ξέρω πόσοι είναι αυτοί που διαβάζουν αυτό το τόπικ αλλά εγώ είμαι μέσα σ'αυτούς και πραγματικά αν ήταν για κάθε ξεχασμένο διαμάντι που βγάζεις στην επιφάνεια να λέγαμε και από ένα ευχαριστώ ίσως να φαινόταν ότι το κάναμε μόνο για τυπικούς λόγους..

Παίρνωντας την ευκαιρία να σ'ευχαριστώ και γω με όλη τη σημασία της λέξης γιατί φαίνεται ότι αυτό που κάνεις το κάνεις πραγματικά με την καρδιά σου και με αγάπη προς το καλό λαικό τραγούδι και αυτό σε τιμά.Πάντα τέτοια....

για να μαθαίνουμε και μεις οι νεώτεροι :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έστω και αργά ένα ευχαριστώ θα είναι λίγο για τον φίλο μας τον Θανάση.Αγαπάει αυτό που κάνει και μοιράζεται,έχει σημασία αυτό.Το ελληνικό τραγούδι είναι ένα απέραντο περιβόλι,είναι μιά ιστορία που δεν διδάσκεται όμως θα έπρεπε.Γιαυτό σήμερα στενοχωριέμαι που δεν βγαίνουν διαμάντια όπως τότε παρα μόνο κάποια καλά τραγούδια απο αυτούς που ξέρουμε και είναι μετρημένοι όπως ο Νταλάρας.

Αν συνεχίσουμε να ψάχνουμε προς τα πίσω στα τραγούδια,όλο και κάτι θα βρούμε που αξίζει και είχε ξεφύγει.Μπροστά όμως αν κοιτάξουμε οι εξαιρέσεις είναι λίγες.

"Αν βρώ ένα καλό τραγούδι,γίνεται γιορτή"Είπε πριν δυό χρόνια ο Γιώργος για τα τραγούδια στα "Ερημα χωριά" με τον Ντάσο Κούρτι.

Για να μην ξεφεύγουμε με αναλύσεις και καημούς,ας ξαναγυρίσω πάλι στον φίλο μου τον Πολυμήχανο.Προσωπικά θα τον στηρίξω σε αυτό που κάνει και μου φτάνει που μαθαίνω πράγματα απο όσα γράφει εδώ.Να είναι καλά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

’λλη μια πολύ σημαντική φυσιογνωμία του ρεμπέτικου και λαικού τραγουδιού θα μας απασχολήσει από σήμερα και για τρεις ημέρες...

Το συνθέτη, στιχουργό, κιθαρίστα και μαέστρο Στέλιο Χρυσίνη. Ο Χρυσίνης ήταν τυφλός...Αυτό όμως δεν τον εμπόδισε ούτε να γράφει εξαιρετικά τραγούδια, ούτε να παίζει κιθάρα, ούτε να διευθύνει τις ορχήστρες της Columbia, της οποίας επί σειρά ετών διετέλεσε μαέστρος.

Το 1997, στα πλαίσια της σειράς "Αρχείο-Συνθέτες του ρεμπέτικου", κυκλοφόρησαν τρία cd's από τη Minos-Emi, πάντα με την επιμέλεια του Παναγιώτη Κουνάδη.

Πριν "ανοίξουμε το φάκελο" του πρώτου cd, ας διαβάσουμε το βιογραφικό του Χρυσίνη, όπως το υπογράφει ο Παναγιώτης Κουνάδης.

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha..._2006/005-4.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha..._2006/006-4.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha..._2006/007-2.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha..._2006/010-3.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha..._2006/011-3.jpg

Στο πρώτο cd λοιπόν περιλαμβάνονται τραγούδια κυρίως της προπολεμικής περιόδου.

1)Χθες τον βράδυ στον τεκέ -1934

Στελλάκης Περπινιάδης

2)Ελένη μικροπαντρεμένη-1934

Χαράλαμπος Παναγής

3)Μια μελαχρινή-1938

Ρίτα Αμπατζή

4)Μαργαρίτα-1937

Ρίτα Αμπατζή

5)Ότι ζητήσεις θα το βρεις-1937

Σταύρος Ρεμούνδος

6)Μ'έκαψες σκύλα-1935 (Γ.Πετροπουλέα-Σ.Χρυσίνη)

Στέλιος Κερομύτης

7)Αργιλέ μου γιατί σβήνεις-1935

Γεωργία Μηττάκη

8)Χειμώνιασε μανούλα μου-1937

Λέλα Οικονομίδου

9)Στη γειτονιά σου-1938

Φ.Ζουμίδης-Γ.Παπαιωάννου

10)’λλα μου λες κι άλλα μου κάνεις-1938

Φ.Ζουμίδης

11)Τα ψαράδικα-1939

Γ.Κάβουρας-Γ.Τσακίρης

12)Τα ματάκια σου τι έχουν-1939 (Κ.Λαίνης-Κ.Χρυσίνης)

Κ.Λαίνης-Στ.Χρυσίνης

13)Ένα μικρό παράπονο-1939 (Κ.Λαίνης-Κ.Χρυσίνης)

Κ.Λαίνης-Σ.Χρυσίνης

14)Μικρή μου πεισματάρα-1939

Νότα Καλέλη-Στελλάκης Περπινιάδης

15)Στον ποταμό τα ρούχα μου-1937

Ρίτα Αμπατζή

16)Θάλασσα γαλάζια-1937

Ρίτα Αμπατζή-Στελλάκης Περπινιάδης

17)Συχνά με βλέπ'ένα πουλί-1940 (Γ.Δερέμπεη-Σ.Χρυσίνης)

Ρίτα Αμπατζή

18)Όλα τα Ελληνόπουλα - 1940

Στελλάκης Περπινιάδης

19)Νησιωτοπούλες έμμορφες -1940 (Δ.Σέμσης-Σ.Χρυσίνης)

Στελλάκης Περπινιάδης

Οι επιρροές από το σμυρνέικο αλλά και το νησιώτικο και δημοτικό τραγούδι είναι εμφανέστατες, Ακούμε βέβαια και κάποια άλλα κομμάτια που έχουν τον κλασσικό ήχο της πρώτης προπολεμικής περιόδου του ρεμπέτικου.....Φαίνεται πεντακάθαρα, ακούγοντας όλο το δίσκο, πόσο πολύπλευρος και πολυτάλαντος συνθέτης και μουσικός υπήρξε ο Στέλιος Χρυσίνης.

Κάποια από τα τραγούδια ερμηνεύονται από μεγάλες φωνές όπως ο Στελλάκης Περπινιάδης, η Ρίτα Αμπατζή, η Γεωργία Μηττάκη αλλά και από κάποιες λιγότερο γνωστές αλλά ιδιαίτερα αξιόλογες...

Και το εξώφυλο του cd.

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha..._2006/004-7.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας μην ξεχνάμε πως ο μεγάλος Στέλιος Καζαντζίδης θεωρεί τον Στέλιο Χρυσίνη πρώτο του δάσκαλο και σημαντικό.Εκείνος του έμαθε τεχνικές και αναπνοές που ήταν τα πρώτιστα όπως ο ίδιος Θεωρούσε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στέλιος Χρυσίνης μέρος 2ο.

Περνάμε για σήμερα στο δέυτερο cd της σειράς "Αρχείο-Συνθέτες του ρεμπέτικου" που κυκλοφόρησε το 1997 από τη Minos-Emi με την επιμέλεια του Παναγιώτη Κουνάδη.

Σ'αυτή τη συλλογή ακούμε ηχογραφήσεις που έγιναν στα πρώτα χρόνια μετά τον πόλεμο , ως το 1954.

Υπάρχει και ένα τραγούδι του Χρυσίνη για το οποίο αναφέρεται πως ηχογραφήθηκε το 1941 ή το 1946.Προφανώς, όπως αναφέρεται στις πληροφορίες των τραγουδιών στο ένθετο, να ηχογραφήθηκε το 1941 και να κυκλοφόρησε το 1946.Αλλά και αυτό είναι λίγο δύσκολο αφού τα στούντιο ηχογραφήσεων , αν δεν απατώμαι, με την κήρυξη του πολέμου έκλεισαν.

Εν πάσει περιπτώσει...Σ'αυτή τη συλλογή ακούγονται τα τραγούδια:

1)Πειραία μου σ'αφήνω γεια (1941 ή 1946)

Νταίζη Σταυροπούλου

2)Ειμ'εργάτης στο λιμάνι (1946)

Ι.Γεωργακοπούλου-Στ.Περπινιάδης

3)Τα τάληρα (1946)

Στελλάκης Περπινιάδης

4)Δος μου φωτιά ν'ανάψω (1946) (Στ.Περπινιάδη-Σ.Χρυσίνη)

Ι.Γεωργακοπούλου-Στ.Περπινιάδης

5)Μια κόρη Μεσογείτισσα (1948)

Σωτηρία Μπέλλου

6)Απόψε μ'εγκατέλειψες (1950)

Ρ.Στάμου-Ν.Καλλέργης-Ν.Βούλγαρης

7)Βογγά τη νύχτα ο άνεμος (1952)

Ρ.Στάμου-Ν.Καλλέργης-Ν.Βούλγαρης

8)Ψεύτικος κόσμος (1952)

Π.Τσαουσάκης-Ρ.Στάμου

9)Απόψε σε παντρεύουνε (1952)

Ι.Γεωργακοπούλου-Ι.Τατασόπουλος

10)Η ξενιτιά είναι φωτιά (1952) (Στ.Περπινιάδη-Στ.Χρυσίνη)

Σ.Πασαλάρη-Στ.Περπινιάδης

11)Τα μάτια σου φωτίζουν (1952) (Στ.Περπινιάδη-Στ.Χρυσίνη)

Σ.Πασαλάρη-Στ.Περπινιάδη

12)Παιδί μου πάλι θα πας στα ξένα (1951)

Π.Τσαουσάκης-Ρ.Στάμου

13)Ήθελα νά'μουνα πασάς (1951)

Π.Τσαουσάκης-Ρ.Στάμου-Ν.Καλλέργης

14)Σουλτάνα (1951) (Δ.Μητρόπουλου-Σ.Χρυσίνη)

Ρένα Ντάλλια

15)Η ορφάνεια (1952)

Π.Τσαουσάκης-’ννα Μπέλλα

16)Σ'όλους τους συνοικισμούς (1953) (Στ.Χρυσίνη-Στ.Παντελίδη)

Ντούο Σταμπούλ-Ι.Τζιβάνης

17)Φίλα με γιατί λειώνω (1953) (Στ.Χρυσίνη-Στ.Παντελίδη)

Ντούο Σταμπούλ-Κ.Πολίτης

18)Οι ομορφιές του Πειραιά (1954)

Κ.Γκρέυ-Γ.Κυριαζής-Δ.Ρουμελιώτης

Πολύ ωραία λαικά τραγούδια. ’λλοτε μελαγχολικά, ("Βογγά τη νύχτα ο άνεμος" , "Απόψε μ'εγκατέλειψες","Παιδί μου πάλι θα πας στα ξένα") στο ύφος πολλών τραγουδιών που αντικατόπτριζαν το κλίμα της δύσκολης εκείνης εποχής αλλά και εύθυμα δημοτικοφανή όπως τα "Η ξενιτιά είναι φωτιά" και "Τα μάτια σου φωτίζουν", με πολλά στοιχεία αλλά και θέματα από τα νησιώτικα τραγούδια. Δε λείπουν και κάποια ανατολίτικου ύφους , όπως η "Σουλτάνα" με τη Ρένα Ντάλλια , το "Φίλα με γιατί λειώνω" με το Ντούο Σταμπούλ και φυσικά η μεγάλη επιτυχία της εποχής, το "Ήθελα νά'μουνα πασάς" , το οποίο στη συνέχεια γνώρισε αρκετές επανεκτελέσεις όπως αυτές με το Γρ.Μπιθικώτση και το Στ.Καζαντζίδη.

Μεγάλη επιτυχία επίσης και το "Απόψε μ'εγκατέλειψες" , "σήμα κατατεθέν" για μια εξαιρετική λαική τραγουδίστρια τη Ρένα Στάμου.

Και ο δίσκος κλείναι με ένα όμορφο γρήγορο χασάπικο με την Καίτη Γκρέυ που εξυμνεί τις "Ομορφιές του Πειραιά" το 1954...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kλείνουμε σήμερα την αναφορά μας στο μεγάλο λαικό δημιουργό Στέλιο Χρυσίνη με το τρίτο μέρος της σειράς "Αρχείο-Συνθέτες του ρεμπέτικου" που κυκλοφόρησε το 1997 από τη Minos-Emi, σε επιμέλεια του Παναγιώτη Κουνάδη.Περιέχει 19 όμορφα τραγούδια της μεταβατικής περιόδου από το ρεμπέτικο στο κλασσικό λαικό τραγούδι (1951-1958), μιας περιόδου που σημαδεύτηκε κυρίως από την εμφάνιση του Στέλιου Καζαντζίδη στο προσκήνιο, τον οποίο ακούμε σε δυο τραγούδια αυτής της συλλογής.

1)Σ'ένα απόκρημνο ακρογιάλι (1951)

Ι.Τζιβάνης-Μιράντα-Γ.Λυκούδης

2)Γειά σου λεβεντιά μου φτώχεια (1954) (Δ.Γκούτη-Σ.Χρυσίνη)

Γ.Κουλουκάκης-Ελ.Κώτσογλου

3)Κι αν έπεσα στα σίδερα (1952) (Κ.Παπαλαμπόπουλου-Στ.Χρυσίνη)

Ι.Τζιβάνης-Ρ.Στάμου

4)Φέρτε απ'όλα τα ποτά (1953) (Χ.Βασιλειάδη-Σ.Χρυσίνη)

Μ.Γρίλλη-Δ.Ρουμελιώτης-Γ.Τζιβάνης

5)Ξαναγύρισε στο Γιάννη (1951) (Ι.Παπαδόπουλου-Σ.Χρυσίνη)

Αθ.Ευγενικός-Σ.Καλφοπούλου-Γ.Τατασόπουλος

6)Ορφανή δυστυχισμένη (1956) (Κ.Ζήτη-Σ.Χρυσίνη)

Καίτη Γκρέυ

7)Το τραγούδι της καρδιάς μου (1956) (Σ.Χρυσίνη-Θ.Δερβενιώτη)

Στ.Καζαντζίδης-Ελ.Κώτσογλου

8)Το πείσμα σου μας χώρισε (1956) (Κ.Ζήτη-Σ.Χρυσίνη)

Καίτη Γκρέυ

9)Φτάνουνε τα βάσανά (μου) (1956)

Αθ.Λαγουρός-Ελ.Κώτσογλου

10)Τα παλιά μου τα μεράκια (1953) (Χ.Βασιλειάδη-Σ.Χρυσίνη-Στ.Παντελίδη)

Ντούο Σταμπούλ-Κ.Πολίτης-Βιολέτα

11)Απ'το πέρα το χωριό (1953) (Χ.Βασιλειάδη-Σ.Χρυσίνη-Στ.Παντελίδη)

Ντούο Σταμπούλ-Γ.Τζιβάνης

12)Από τα πολλά φαρμάκια (1953) (Χ.Βασιλειάδη-Σ.Χρυσίνη)

Στ.Καζαντζίδης-Ρένα Στάμου

13)Τι σού'φταιξα παλιόκοσμε (1954) (Χ.Κολοκοτρώνη-Σ.Χρυσίνη)

Ρ.Στάμου-Ν.Βούλγαρης

14)Αν δεν φερθείς σατράπικα (1954) (Χ.Βασιλειάδη-Σ.Χρυσίνη)

Ελ.Κώτσογλου-Κ.Πολίτης

15)Μια κούπα δηλητήριο (1954) (Χ.Βασιλειάδη-Σ.Χρυσίνη)

Κ.Πολίτης-Π.Πάνου

16)Μπαμ (1954) (Χ.Βασιλειάδη-Σ.Χρυσίνη-Σ.Παντελίδη)

Ποσειδών-Βιολέτα

17)’λλον αγαπώ (1954) (Σ.Χρυσίνη-Στ.Παντελίδη)

Ντούο Σταμπούλ-Κ.Πολίτης

18)Γύρνα πίσω δεν αντέχω (1954) (Δ.Γκούτη-Σ.Χρυσίνη-Θ.Δερβενιώτη)

Ρούλα Νάκη-Στρ.Ατταλίδης-Θ.Δερβενιώτης

19)Μαρίτσα (1958) (Κ.Ζήση-Σ.Χρυσίνη-Π.Χρυσίνη)

Μαρία Γρίλλη

Όπως και στα άλλα δυο cd's αυτής της σειράς, ακούγονται τραγούδια με σαφείς επιρροές από το παραδοσιακό τραγούδι αλλά κλασσικά λαικά τραγούδια.Έχουμε και κάποιες παλιές μικρασιάτικες μελωδίες όπως το πασίγνωστο "Μπαμ" και το "’λλον αγαπώ" τα οποία έχουν διασκευασθεί από το Στέλιο Χρυσίνη.

Το σημαντικότερο , κατά τη γνώμη μου , στοιχείο αυτής της συλλογής είναι η συμμετοχή του Στέλιου Καζαντζίδη, με δυο τελείως διαφορετικά τραγούδια μεταξύ τους.Ακούμε δηλαδή το ζειμπέκικο του 1953 "Από τα πολλά φαρμάκια" , στο οποίο ο Καζαντζίδης ακόμα ψάχνει να βρει τη φωνή του ή καλύτερα ψάχνει να βρει ποια από τις φωνές του ταιριάζει καλύτερα.Εδώ δηλαδή είναι ακόμα εμφανείς οι επιρροές του Πρόδρομου Τσαουσάκη...Σε αντίθεση με το μεταγενέστερο "Το τραγούδι της καρδιάς μου" του 1956, ένα υπέροχο κανταδορίστικο χασάπικο, από τα λίγα τραγούδια αυτού του ύφους που είπε στην καριέρα του ο Καζαντζίδης...Εκεί ακούγεται τελείως διαφορετικός. Είναι και το τραγούδι βέβαια....

Ακούγονται κι άλλα πολύ ενδιαφέροντα τραγούδια όπως το "Σ'ένα απόκρημνο ακρογιάλι" με έναν τραγουδιστή, με πολύ ωραία φωνή αλλά σύντομη καριέρα στο τραγούδι, τον Γιάννη Τζιβάνη. Όπως και άλλες όμορφες φωνές, που ακούγονται σ''αυτή τη συλλογή, αλλά δεν είχαν μεγάλη πορεία στο λαικό τραγούδι.Ο Γιάννης Κουλουκάκης (ο οποίος , όπως και ο Τζιβάνης, αν και σύγχρονοί του , μπορούμε να πούμε πως ήταν τραγουδιστές της "Σχολής Καζαντζίδη"),η Μαίρη Γρίλλη, ο Θανάσης Ευγενικός, ο Κώστας Πολίτης, το ζεύγος των Αρμενισσών από την Πόλη , το "Ντούο Σταμπούλ" (σύμφωνα με τις πληροφορίες του Π.Κουνάδη στο ένθετο) και άλλοι....Φυσικά δε λείπουν και οι καθιερωμένοι πλέον Καίτη Γκρέυ, Πόλυ Πάνου και Ρένα Στάμου....

Το εξώφυλο της συλλογής είναι το ίδιο με το Νο 1, απλά γράφει Νο 3.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σε έναν εξαιρετικό δίσκο του ΒΑΣΙΛΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ θα αναφερθώ σήμερα.Πρόκειται για τον δίσκο "Ω!ΤΙ ΚΟΣΜΟΣ ΜΠΑΜΠΑ" που κυκλοφόρησε το 1974 από τη Minos.Τραγουδούν η ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ, ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΛΑΤΖΗΣ και ο ΚΩΣΤΑΣ ΣΜΟΚΟΒΙΤΗΣ.

Ο δίσκος περιέχει τα τραγούδια:

1)Ω! ΤΙ ΚΟΣΜΟΣ ΜΠΑΜΠΑ (στίχοι Κ.ΜΟΥΡΣΕΛΑ)-Γ.ΚΑΛΑΤΖΗΣ-ΧΟΡΩΔΙΑ

2)ΧΑΣΑΠΙΚΟ (Α.ΔΑΣΚΑΛΟΠΟΥΛΟΥ)-Χ.ΑΛΕΞΙΟΥ

3)Η ΜΥΓΔΑΛΙΑ (Ν.ΓΕΩΡΓΙΟΥ)-Γ.ΚΑΛΑΤΖΗΣ

4)ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΚΛΕΙΣΤΟ (Α.ΔΑΣΚΑΛΟΠΟΥΛΟΥ)-Κ.ΣΜΟΚΟΒΙΤΗΣ

5)ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΖΩΓΡΑΦΙΣΩ (Β.ΤΣΙΜΠΟΥΛΗ)-Χ.ΑΛΕΞΙΟΥ

6)ΕΠΙΑΣΕ ΝΑ ΣΟΥΡΟΥΠΩΝΕΙ (Μ.ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ)-Κ.ΣΜΟΚΟΒΙΤΗΣ

7)ΣΙΝΑΙΝΑ (Ν.ΓΕΩΡΓΙΟΥ)-Γ.ΚΑΛΑΤΖΗΣ-ΧΟΡΩΔΙΑ

8)ΠΕΝΤΟΛΙΡΑ (Β.ΤΣΙΜΠΟΥΛΗ)-Γ.ΚΑΛΑΤΖΗΣ

9)ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΜΑΝΕΣ (Μ.ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ)-Κ.ΣΜΟΚΟΒΙΤΗΣ

10)ΕΓΕΙΡΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΙ (Μ.ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ)-Χ.ΑΛΕΞΙΟΥ

11)ΤΩΡΑ ΕΧΕ ΓΕΙΑ (Β.ΤΣΙΜΠΟΥΛΗ)-Κ.ΣΜΟΚΟΒΙΤΗΣ

12)ΜΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ (Β.ΤΣΙΜΠΟΥΛΗ)-Χ.ΑΛΕΞΙΟΥ-ΧΟΡΩΔΙΑ

13)ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ (ΟΡΓΑΝΙΚΟ)

Η ενορχήστρωση και η διεύθυνση της ορχήστρας είναι του Β.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ.

Το ομώνυμο τραγούδι είναι από το ομώνυμο θεατρικό έργο του Κ.Μουρσελά.Αν δεν απατώμαι το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα τραγούδια του δίσκου (δεν είμαι σίγουρος).Το 45άρι με το τραγούδι Ω ΤΙ ΚΟΣΜΟΣ ΜΠΑΜΠΑ (σε διαφορετική εκτέλεση απ'αυτή του μεγάλου δίσκου)από την άλλη πλευρά περιέχει το τραγούδι ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ με τον Γ.Καλατζή χωρίς να αναγράφεται κάτι σχετικό με το θεατρικό έργο.

Ο δίσκος περιέχει πολύ ωραία τραγούδια , αλλά μερικά πραγματικά ξεχωρίζουν.Το ΧΑΣΑΠΙΚΟ που ερμηνεύει η Αλεξίου το θεωρώ απ'τα καλύτερα τραγούδια που έχει ερμηνεύσει στην καριέρα της.Μου θυμίζει πολύ ΤΟ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ του ίδιου συνθέτη.Ξεχωρίζουν επίσης τα ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΖΩΓΡΑΦΙΣΩ, ΕΠΙΑΣΕ ΝΑ ΣΟΥΡΟΥΠΩΝΕΙ , ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΜΑΝΕΣ.Το ορχηστρικό με το οποίο τελειώνει ο δίσκος βασίζεται στη μελωδία του τραγουδιού ΧΑΣΑΠΙΚΟ.

Ο δίσκος ήταν κατηργημένος για αρκετά χρόνια.Κάποια στιγμή κυκλοφόρησε σε cd.Από τότε κάποια κομμάτια βινυλίου διέρρευσαν στα καταστήματα μεταχειρισμένων δίσκων.

Με την ευκαιρία της συναυλίας του Βασίλη Δημητρίου στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών στις 17-3-08 νομίζω πως είναι μια καλή ευκαιρία να ξαναθυμηθούμε μερικούς από τους πολύ σημαντικούς δίσκους του συνθέτη, για τους οποίους έχουμε ξαναγράψει σ'αυτή την ενότητα, μαζί με κάποιους ακόμα που θα προστεθούν στη συνέχεια.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Για έναν ακόμα πολύ όμορφο δίσκο του Βασίλη Δημητρίου σε στίχους του Μάνου Ελευθερίου θα γράψω σήμερα.Κυκλοφόρησε τον Οκτώβρη 1976 από τη LYRA , ενώ το 1996 κυκλοφόρησε και σε cd .Έχει τον τίτλο "Σεργιάνι στον Παράδεισο" .Τραγουδούν η Σωτηρία Μπέλλου , ο Γιάννης Μπογδάνος και η Έλενα Κωστή.

Τα τραγούδια του δίσκου:

1)Ο κόσμος είναι σαν μπαξές (Σ.Μπέλλου)

2)Βρήκα ζωγράφο μάστορα (Γ.Μπογδάνος)

3)Κι όταν μάφησες πρωί (Ελ.Κωστή)

4)Την ξενιτιά ζυγίσανε (Γ.Μπογδάνος)

5)Σμύρνη Κωνσταντινούπολη (Σ.Μπέλλου)

6)Κυρά Μικρασιάτισσα (Γ.Μπογδάνος)

7)Το πιτσιρικάκι (Σ.Μπέλλου)

8)Οι φιλίες του στρατού (Γ.Μπογδάνος)

9)Θα γίνω χαμηλή ροδιά (Ελ.Κωστή)

10)Με πήρανε τα βάσανα (Σ.Μπέλλου)

11)Στα ταμπάκικα (Γ.Μπογδάνος)

Εξαιρετικές οι μουσικές του Δημητρίου, εξαιρετικοί οι στίχοι του Ελευθερίου , με πολλές αναφορές στη Μικρά Ασία («Σμύρνη Κωνσταντινούπολη», «Κυρά Μικρασιάτισσα»),εξαιρετικές και οι ερμηνείες τόσο της παλαίμαχης Σωτηρίας Μπέλλου ,όσο και των νεότερων τότε Γιάννη Μπογδάνου και Έλενας Κωστή.

Νομίζω ότι αυτά που σημειώνουν οι δημιουργοί του δίσκου στην επανέκδοση του σε cd , καλύπτουν οποιαδήποτε άλλα σχόλια θα μπορούσαν να γραφτούν .

O Bασίλης Δημητρίου λοιπόν, σημειώνει το Νοέμβριο του 1995:

«Λαικά τραγούδια θέλαμε να κάνουμε με τον Μάνο Ελευθερίου. Μέχρι τότε είχαμε γράψει τρία τραγούδια με το Στράτο Διονυσίου-από τα οποία είχε κυκλοφορήσει σε δίσκο μόνο το ένα, το «Ζήσαμε και δεν ζήσαμε» -κι άλλα τρία στο «Ω τι κόσμος μπαμπά».Εδώ δούλεψα αποκλειστικά πάνω σε στίχους του .Μόνο δυο τραγούδια έγραψε ο Μάνος πάνω σε δικές μου μελωδίες. «Το πιτσιρικάκι» και το «Οι φιλίες του στρατού».

Εγώ ήθελα να πει περισσότερα τραγούδια η Μπέλλου αλλά ο Πατσιφάς επέμενε στην Έλενα Κωστή .Μπουζούκια παίζουν ο Θανάσης Πολυκανδριώτης με το Γιάννη Μπιθικώτση, ακορντεόν ο Κίμων Βασιλάς και μπάσο ο Νύσσος Πανταζής.

Βρίσκω πιο αληθινό βέβαια όλα όσα σχετίζονται με τη δημιουργία ενός δίσκου να τα λέει κάποιος που τα είδε σαν τρίτος κι όχι ο άμεσα ενδιαφερόμενος.Στον κόσμο βέβαια αρέσει να μαθαίνει αλλά τι να πω εγώ; Kάποιου θα φανώ εγωιστής , κάποια πράγματα δε γράφονται σε σημειώματα».

Και ο Μάνος Ελευθερίου σημειώνει στις 19 Ιανουαρίου 1996:

«Ουσιαστικά μαυτό το δίσκο τελειώνει από την πλευρά μου η «περίοδος Σμύρνης» που άρχισε με τον «’γιο Φεβρουάριο».Το «Σμύρνη Κωνσταντινούπολη και Αλεξάνδρειά μου, Σεργιάνι στον Παράδεισο σας έβγαλε η καρδιά μου» μάλιστα ήταν να μπει στον «’γιο Φεβρουάριο».Κράτησε πολλά χρόνια αυτή η περίοδος.Ξεκίνησε από τη διάθεσή μου να αρχίσω να μαζεύω , καρτ-ποστάλ κι οτιδήποτε έχει σχέση με τη Σμύρνη.Λογάριαζα να κάνω ένα μεγάλο αφιέρωμα στη ζωή της με αποκόμματα, απομνημονεύματα κλπ.Είναι ένα υλικό που το έχω ακόμα, θα μπορούσε να χρησιμεύσει σε μια επέτειο αλλά δεν είναι πλήρες ούτε οργανωμένο.

Τότε είχε ξεθυμάνει κάπως η παράδοση των παλιότερων χρόνων να γίνονται δίσκοι που να έχουν μια θεματική ενότητα.Ακούγοντας όμως κανείς όλα τα τραγούδια που υπάρχουν στο «Σεργιάνι» υπάρχει μια ενότητα.Και «Τα ταμπάκικα» ας πούμε, έχουν κάτι από τη Σμύρνη και η «Κυρά-Μικρασιάτισσα»

Δουλέψαμε καλά με τον Βασίλη Δημητρίου και δυο τραγούδια «Το πιτσιρικάκι» και «Οι φιλίες του στρατού» -γράφτηκαν πάνω σε μελωδίες του".

"Σεργιάνι στον Παράδεισο"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σαν σήμερα 12 Απριλίου ,γεννήθηκε το 1945 στην Αθήνα ο Βασίλης Δημητρίου Αν και βρίσκεται στο χώρο της δισκογραφίας από το 1968 , δεν έχει παρουσιάσει μέχρι σήμερα πολλές δισκογραφικές δουλειές.Περισσότερο γνωστός έγινε από τις εργασίες του για τηλεοπτικές σειρές όπως τα "Βαμμένα κόκκινα μαλλιά", " Πρόβα νυφικού", "Μεγάλος θυμός" κλπ.

Το 1977 κυκλοφόρησε στη Lyra ένας δίσκος σε μουσική δική του και στίχους του ποιητή Δημήτρη Χριστοδούλου. Ένας δίσκος με πολύ όμορφα τραγούδια και τίτλο "Παραθύρι παραθύρι". Τραγουδούν η Αλέκα Αλιμπέρτη (γνωστή από τις ερμηνείες τις κυρίως στα τραγούδια του Λοίζου), ο Γιάννης Μπογδάνος και ο Ν.Γεωργής, ένας τραγουδιστής με πολύ μικρή δισκογραφική παρουσία (σε 3 μόλις δισκογραφικές δουλειές , όλες του Β.Δημητρίου)

Τα τραγούδια :

1)To ταξίδι (Αλ.Αλιμπέρτη)

2)Πράσινο φεγγάρι (Αλ.Αλιμπέρτη)

3)Την λένε νύχτα την αγάπη (Ν.Γεωργής)

4)Πόσες φορές (Αλ.Αλιμπέρτη)

5)Το βράδυ της Παρασκευής (Γ.Μπογδάνος)

6)Ξεχάστηκαν τα νιάτα μας (Αλ.Αλιμπέρτη-χορωδία)

7)Παραθύρι-παραθύρι (Γ.Μπογδάνος-χορωδία)

8)Τα παιδιά κρατάν τον ήλιο (Αλ.Αλιμπέρτη-χορωδία)

9)Ήτανε στρατιώτης (Ν.Γεωργής-χορωδία)

10)Έχει ο καιρός (Αλ.Αλιμπέρτη)

11)Το ταξίδι (Ορχήστρα)

12)Αγάπη μου μανταρινιά (Γ.Μπογδάνος-Λ.Τσιτριμπίνη)

Υπέροχες μουσικές που δένουν άψογα με τους στίχους του Χριστοδούλου και τις πολύ καλές ερμηνείες των τραγουδιστών.

Δυστυχώς ο δίσκος δεν είχε καμία τύχη, τα τραγούδια έμειναν τελείως άγνωστα.Η εταιρεία φρόντισε να ΜΗΝ τον επανεκδόσει σε cd. Το γιατί το ξέρει φυσικά μόνο αυτή...

"Παραθύρι, παραθύρι"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στις 25/11/ 2005 έγινε η πρεμιέρα του θεατρικού έργου ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΛΗΡ του Σαίξπηρ από το Εθνικό θέατρο σε σκηνοθεσία Σλόμπονταν Ουνκόφσκι. Τη μουσική είχε γράψει ο Βασίλης Δημητρίου. Το cd της παράστασης δεν κυκλοφόρησε στο εμπόριο. Δίνονταν μαζί με το πρόγραμμα. Μουσικές και τραγούδια σπάνιας ευαισθησίας και ομορφιάς.

1. Η ΓΙΟΡΤΗ

2.ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΤΗΣ ΡΕΓΚΑΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΓΚΟΝΕΡΙΛ

3.ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ

4.ΕΡΗΜΙΑ

5.Η ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΚΟΡΝΤΕΛΙΑΣ

6.ΟΙ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ ΓΚΛΩΣΤΕΡ

7.Η ΜΝΗΜΗ

8.ΟΙ ΦΩΝΕΣ

9.ΤΟ ΣΥΝΝΕΦΟ

10.Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ 2

11. Η ΜΑΧΗ

12.ΡΥΘΜΙΚΟ

13.ΕΡΗΜΙΑ 2

14.Η ΜΛΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΚΟΡΝΤΕΛΙΑΣ 2

15.ΤΟ ΒΑΛΣ

16.ΡΕΚΒΙΕΜ ΚΑΙ ΔΟΞΑΣΤΙΚΟ

Τραγούδι : Μαίρη-Έλεν Νέζη και η χορωδία Fons Musicals :D

"Βασιλιάς Ληρ"

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Κυκλάδες"

Έτσι τιτλοφορείται ένας από τους πιο όμορφους ορχηστρικούς δίσκους που έχω ακούσει...Συνθέτης του ο Βασίλης Δημητρίου. Ο δίσκος κυκλοφόρησε το 1980 από την Alkyon (θυγατρική της Lyra) και αμέσως επανακυκλοφόρησε από την , επίσης θυγατρική της Lyra, Minerva. Αρκετά χρόνια μετά, το 1998 , επανεκδόθηκε σε cd μαζί με έναν ακόμα ορχηστρικό, επίσης όμορφο, δίσκο , του Γιάννη Σπανού, το "Βαθειά γαλάζια θάλασσα".

Οι "Κυκλάδες" αποτελούνται από 12 μουσικά θέματα.

1)Στη μνήμη του Μάρκου

2)Αφιέρωμα

3)Ταξίμι

4)Η μπαλάντα της Κατερίνας

5)Παράπονο

6)Ενθύμιο

7)Αιγαίο

8)Κυκλάδες

9)Ο χορός της Μαρίας

10)Βαρκαρόλα

11)Μεγάλη αγάπη

12)Με τον τρόπο του Μάνου Χατζιδάκι

Η ενορχήστρωση και η διεύθυνση της ορχήστρας είναι του συνθέτη.

"Ο Δημητρίου γνωρίζει καλά την πορεία και τις σχολές του ελληνικού τραγουδιού, και έτσι μπορεί και εκδηλώνει τις μελωδικές του αναζητήσεις με διαφορετικούς τρόπους, πότε χρησιμοποιώντας τη φόρμα του ανώνυμου δημοτικού τραγουδιού, πότε τους "δρόμους" του ρεμπέτικου και πότε την τεχνοτροπία του Χατζιδάκι.

Η Ελληνική παράδοση τον εμπνέει να γράψει μελωδίες για την πατρίδα του , αλλά οι κλασικές του σπουδές, του δίνουν τη δυνατότητα να επεξεργαστεί την αρμονική συνοδεία και τις μίξεις των ηχοχρωμάτων.

Ο Δημητρίου κατορθώνει να εκφράσει με νότες την αγνότητα του λευκού των νησιών, την τρυφερότητα και ποικιλία των ανθών της υπαίθρου, τη νοσταλγία του γαλάζιου της θάλασσας".

Διαβάζοντας το παραπάνω σημείωμα του εσωφύλου, καθώς και τον τίτλο από το τελευταίο κομμάτι του cd με τίτλο "Με τον τρόπο του Μάνου Χατζιδάκι" , καταλαβαίνει αμέσως που, περίπου , κινείται αυτός ο δίσκος....

Κατ'αρχάς ακούμε μια ορχήστρα στην οποία δεσπόζει το σαντούρι και το πιάνο, ενώ το μπουζούκι, αλλού διακριτικά, αλλού πιο έντονα κάνει ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία του....Υπάρχουν πολλά σημεία του δίσκου , που το ηχητικό περιβάλλον του , εκεί που ακούγεται μπουζούκι κυρίως, μου θυμίζει το "Σκληρό Απρίλη του '45" του Μάνου Χατζιδάκι...Στα σημεία με το πιάνο, έρχονται στο νου οι "15 Εσπερινοί" και πάλι του Χατζιδάκι...

Αν, επίσης, διαβάσει κάποιος τον τίτλο του δίσκου και βλέποντας το εξώφυλό του με τη θάλασσα κλπ, μπορεί κάλλιστα να σκεφθεί "...άλλος ένας τουριστικός δίσκος..." Δεν είναι όμως έτσι... Δεν ξέρω αν τυχόν έχει γίνει αλλά το συγκεκριμένο μουσικό έργο, θα μπορούσε κάλλιστα να είναι το soundtrack ενός ντοκυμαντέρ σχετικού με τα ελληνικά νησιά....Ενός ταξιδιού στο Αιγαίο....Χωρίς, επαναλαμβάνω, το κιτς και τον ήχο δεκάδων και δεκάδων ορχηστρικών δίσκων , που έχουν σκοπό να πουληθούν στα τουριστικά μαγαζιά και στα είδη λαικής τέχνης της χώρας μας...

Αν πέσει στα χέρια σας αυτός ο δίσκος ή το cd, ακούστε το χωρίς δεύτερη σκέψη και ταξιδέψτε....Θα με θυμηθείτε....

:mad::DB)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οφείλω να πω οτι αισθάνομαι ευγνωμοσύνη γιατί μου δίνεις τη δυνατότητα να δω πιο μακρυά και να γνωρίσω πράγματα που μόνος μου δεν θα κατάφερνα.Και γι'αυτό Θανάση σε ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ξεκινώντας την καταγραφή κάποιων δίσκων του ΣΤΑΥΡΟΥ ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗ,για σήμερα έχω διαλέξει έναν πολύ όμορφο και αδικημένο δίσκο του ,με ερμηνεύτρια την ΒΙΚΥ ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ που φέρει τον γενικό τίτλο ΟΤΑΝ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ.Κυκλοφόρησε το 1979 από την LYRA και περιέχει τα τραγούδια:

1)H AΓΑΠΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑ (στίχοι Μ.ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΣ)

2)ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΜΑΝΙΑΤΙΚΟ (στίχοι Ν.ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ)

3)ΦΕΥΓΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ (στίχοι Μ.ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΣ)

4)ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ (στίχοι Μ.ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΣ)

5)ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ (στίχοι Μ.ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΣ)

6)ΟΤΑΝ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ (στίχοι Ν.ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ)

7)ΕΛΑ Ν'ΑΝΤΑΛΛΑΞΟΥΜΕ (στίχοι Ν.ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ)

8)ΒΑΛΕ ΤΑ ΚΑΛΑ (στίχοι Μ.ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΣ)

9)ΜΙΑ ΦΟΡΑ (στίχοι Μ.ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΣ)

10)ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ (στίχοι Μ.ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΣ)

11)ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ (στίχοι ΣΤ.ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗΣ)

12)ΣΤΟΥΣ ΚΑΦΕΝΕΔΕΣ (στίχοι Ν.ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ)

στις β'φωνές είναι ο Κ.Σμοκοβίτης.

Κάποια από τα τραγούδια του δίσκου ακούστηκαν τότε και ακούγονται και μέχρι σήμερα (όχι ιδιαίτερα συχνά βέβαια )στο ραδιόφωνο.Γενικότερα όμως ο δίσκος παρέμεινε στην αφάνεια .Και είναι άξιον απορίας αυτό , αφού πρόκειται για την πρώτη και μοναδική συνεργασία του Κουγιουμτζή με την Μοσχολιού, με 12 πολύ ωραία απλά λαικά τραγούδια.

Κάποια στιγμή ο δίσκος κυκλοφόρησε και σε cd , αν δεν απατώμαι όμως δεν είναι ιδιαίτερα εύκολο να βρεθεί σήμερα.

Τι κρίμα όμως...Τόσο αυτός όπως και πολλοί άλλοι δίσκοι στους οποίους έχουμε αναφερθεί , να είναι σχεδόν άγνωστοι στο ευρύ κοινό...

Δυστυχώς φέτος έμελλε να μας αφήσουν τόσο ο Κουγιουμτζής , όσο και η Μοσχολιού.Τα τραγούδια τους όμως έμειναν καταγεγραμμένα και θα ακούγονται για πάντα...

Η σημερινή μέρα , δεν ξέρω αν είναι μόνο δική μου αίσθηση, αλλά , αν και Ανοιξιάτικη, μου δημιουργεί το συναίσθημα της μελαγχολίας...Έχει κάτι από τις ημέρες της Μεγάλης Εβδομάδας....

Σήμερα ο νους μου τρέχει στο Σταύρο Κουγιουμτζή.

Δεν μπορώ λοιπόν να κάνω τίποτα διαφορετικό, απ'το να επαναφέρω τα παλιά μηνύματα , που έχουν γραφτεί σ'αυτήν την κατηγορία, σχετικά με τα έργα του...

"Όταν σε περιμένω"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μιας και μιλάμε για την Αλεξίου, θα ήθελα να θυμηθούμε το δίσκο "Λαϊκές Κυριακές" του Σταύρου Κουγιουμτζή, ο οποίος πρωτοκυκλοφόρησε το 1976. Τους στίχους στα τραγούδια του δίσκου έχουν γράψει οι "μεγάλοι" του είδους, ο Λευτέρης Παπαδόπουλος, ο Μάνος Ελευθερίου, ο ’κος Δασκαλόπουλος, ο Μιχάλης Μπουρμπούλης.

Δεν πρόκειται για έναν άγνωστο δίσκο. Ο κόσμος στην εποχή του και στη συνέχεια τον αγκάλιασε και τον τραγούδησε. Το αναφέρω κατ΄αρχήν γιατί συνθέτει ο Σταύρος Κουγιουμτζής, ο οποίος μαζί με το Μίκη Θεοδωράκη είναι η αναντικατάσταση συντροφιά μου στο μουσικό ταξίδι. Τα τραγούδια "Χρόνια σαν βροχή" και "Μάτια μου μάτια μου" έγιναν μεγάλες επιτυχίες και πολυτραγουδήθηκαν. Εγώ προσωπικά, ξεχωρίζω ακόμη τα "Σκούρα μάτια" του Λ. Παπαδόπουλου, τα "Χαιρετίσματα" και την όχι πολύ γνωστή μπαλάντα "Φύγανε τα χρόνια".

Εκτός του ότι πρόκειται για πολύ όμορφα τραγούδια, αναφέρω το δίσκο και για έναν ακόμη λόγο. Παρά το γεγονός, ότι ο δίσκος κυκλοφορεί και σε remastered έκδοση cd, έχω την αίσθηση ότι η τραγουδίστρια δεν αγάπησε το συγκεκριμένο δίσκο, καθώς αν δε με απατά η όρασή μου (το κοιτάζω τώρα), ούτε ένα από τα 12 τραγούδια του δίσκου δεν υπάρχει στη συλλογή "Ανθολόγιο". Κρίμα, γιατί εκτός του ότι πρόκειται για πολύ όμορφα τραγούδια, είναι επίσης και τραγούδια που έβαλαν και αυτά ανεξίτηλα τη σφραγίδα τους και στην εποχή της κυκλοφορίας τους και στα επόμενα χρόνια μέχρι σήμερα, αλλά και στην καριέρα της ίδιας της Χαρούλας.

Τα τραγούδια του δίσκου

1. ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΚΟΡΟΪΔΕΥΕΙΣ

2. ΕΣΕΝΑΝΕ ΘΑ ΔΙΑΛΕΓΑ

3. ΤΡΕΙΣ Η ΩΡΑ ΝΥΧΤΑ

4. ΕΦΤΑΙΞΑ - ΕΦΤΑΙΞΑ

5. ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΑΤΑ

6. ΘΑ΄ΤΑΝ 12 ΤΟΥ ΜΑΡΤΗ

7. ΤΑ ΣΚΟΥΡΑ ΜΑΤΙΑ

8. ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ

9. ΑΠ΄ΤΟΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΜΑΡΤΗ

10. ΦΥΓΑΝΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ

11. ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ

12. ΠΗΝΕΛΟΠΗ

"Λαικές Κυριακές"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Για σήμερα διάλεξα έναν ακόμη δίσκο του πολυαγαπημένου μας ΣΤ.ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗ που κυκλοφόρησε το 1982 από τη LYRA και έχει τίτλο ΜΙΚΡΑΙΝΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ.Ο Κουγιουμτζής σ'αυτό το δίσκο μελοποιεί με το δικό του ξεχωριστό τρόπο ποιήματα διαφόρων ποιητών , τα οποία ερμηνεύονται από μία πλειάδα ξεχωριστών ερμηνευτών.Περιλαμβάνονται τα τραγούδια:

1)ΜΙΚΡΑΙΝΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ (Τ.ΚΟΡΦΗΣ)-Α.ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ

2)Ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ (Ν.ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ)-Γ.ΜΠΟΓΔΑΝΟΣ

3)ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΓΑΠΗ (Κ.ΡΙΤΣΩΝΗΣ)-ΑΙΜ.ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗ

4)ΛΥΠΟΥΜΑΙ (Γ.ΣΕΦΕΡΗΣ)-Γ.ΜΠΟΓΔΑΝΟΣ

5)ΤΟ ΤΡΑΝΤΖΙΣΤΟΡΑΚΙ (Ν.ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ)-

ΑΙΜ.ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗ-Γ.ΜΠΟΓΔΑΝΟΣ

6)ΜΕ ΓΕΛΑΣΕΣ ΜΕ ΓΕΡΑΣΕΣ (Ν.ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ)-Ν.ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ

7)ΚΑΤΙ ΠΑΙΔΙΑ (Κ.ΡΙΤΣΩΝΗΣ)-ΑΙΜ.ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗ

8)ΕΙΚΟΝΑ ΑΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΗ (ΑΛ.ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ)-ΑΙΜ.ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗ

9)ΚΑΗΜΕΝΕ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ (Ν.ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ)-Γ.ΚΟΥΤΡΑΣ

10)Ο ΝΑΥΤΗΣ (Μ.ΣΑΧΤΟΥΡΗΣ)-ΑΙΜ.ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗ

11)ΤΟ ΠΑΡΚΟ (Ν.ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ)-Γ.ΜΠΟΓΔΑΝΟΣ

12)ΜΠΑΤΙΡΗΜΕΝΟ ΚΟΥΡΕΙΟ (Ν.ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ)-Ν.ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ

13)ΦΙΝΑΛΕ (ΜΕ ΓΕΛΑΣΕΣ ΜΕ ΓΕΡΑΣΕΣ) (Ν.ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ)-Ν.ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ

Όπως διαβάσατε στο δίσκο υπάρχει σε 1η εκτέλεση το ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΓΑΠΗ το οποίο αργότερα ηχογραφήθηκε από τον Νταλάρα στο δίσκο ΤΡΕΛΟΙ ΚΙ ΑΓΓΕΛΟΙ.Να συμπληρώσω επίσης ότι το τραγούδι ΚΑΤΙ ΠΑΙΔΙΑ ξαναηχογραφήθηκε αργότερα με την Αιμιλία Κουγιουμτζή για το δίσκο ΚΑΤΙ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΝΕ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ.Σ'εκείνο το δίσκο αφιερώθηκε στον Στέλιο Καζαντζίδη.

Ο δίσκος κυκλοφόρησε σε cd και νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει και σήμερα σε σχετικά χαμηλή τιμή.

Περιλαμβάνει μια σειρά από εξαιρετικά τραγούδια με καλύτερα κατά τη γνώμη μου τα ΜΙΚΡΑΙΝΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ, Ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ και το κορυφαίο ΚΑΤΙ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΝΕ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ.Κάποια απ'αυτά ακούστηκαν και ακούγονται στο ραδιόφωνο μέχρι σήμερα.

Ιδιαίτερα ευαίσθητη η φωνή της Αιμιλίας Κουγιουμτζή (παραμένει έτσι μέχρι σήμερα), ενώ ξεχωρίζει και η ερμηνεία του Καλογιάννη στο ομώνυμο τραγούδι.Ο Γ.Μπογδάνος (ανηψιός του Γ.Μπιθικώτση και μόνιμος συνεργάτης του Γ.Μητσάκη στη δεκαετία του '70) αποδίδει εξαιρετικά τα τραγούδια ενώ ιδιαίτερη είναι και η ερμηνεία του Γ.Κούτρα σε ένα τραγούδι.Χωρίς βέβαια να διεκδικεί δάφνες τραγουδιστή , αλλά με πολύ ευαισθησία και η συμβολική συμμετοχή του ποιητή Ντ.Χριστιανόπουλου στο δίσκο.

Καταλαβαίνετε πόσο αντικειμενικός μπορεί να είμαι όταν μιλάω για έναν δίσκο του Κουγιουμτζή .Πραγματικά όμως πιστεύω ότι στο συγκεκριμένο δίσκο υπάρχουν διαμάντια που ενώ το άξιζαν δεν ακούστηκαν όσο θάπρεπε...

Κλείνοντας απλά παραθέτω τους στίχους του Κ.ΡΙΤΣΩΝΗ από το τραγούδι ΚΑΤΙ ΠΑΙΔΙΑ:

Καμιά φορά όταν κοιμούνται κουρασμένα

κάτι παιδιά που αγαπάνε το τραγούδι

ζηλεύουνε τη δόξα σου και βλέπουν στ'όνειρό τους

πως τραγουδούν στα κέντρα και στις συναυλίες

με τη δική σου τη φωνή

Μα ξημερώνει και τελειώνουν τα τραγούδια

ήρθε η ώρα να ετοιμαστούν

και στη δουλειά τους βιαστικά να πάνε.

Καμιά φορά όταν κοιμούνται κουρασμένα

κάτι παιδιά που αγαπάνε το τραγούδι.

Αφιερωμένο στη μνήμη τους...(Του Σταύρου και του Στέλιου...)

"Mικραίνει ο κόσμος"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0