Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Ξεχασμένα Διαμάντια

1,208 posts in this topic

Τώρα τελευταία άρχισα και νιώθω πολύ μοναξιά.Που είστε βρε παιδιά;

Κώστα, Δώρα, Michael; :inlove:

Στην Αθήνα ήμουν, Θανάση. Ψάχνοντας (κυρίως στο Μοναστηράκι) για άλλα ξεχασμένα διαμάντια. :rolleyes:;)

Δύο που βρήκα δεν τα πήρα:

Γιάννης Καλατζής: "Παραμυθάκι μου" (δίσκος του 1971) :(

Γιάννης Καλατζής: "Ένα ταξείδι" (δίσκος του 1973) :(

Και οι δύο δίσκοι περιέχουν (μεταξύ άλλων) θαυμάσια τραγούδια του Σταύρου Κουγιουμτζή ("Μέθυσα κι απόψε", "Με τους καημούς δεν βρίσκεις άκρη", "Ήσουν ωραία", "Πιάστε κορίτσια το χορό" κ.ά.)

Γιατί δεν πήρα αυτούς τους δίσκους; Η τιμή τους είναι περίπου 45 Ευρώ και 65 Ευρώ αντίστοιχα. :blink: :inlove:

Γιάννης Καλατζής: "Παραμυθάκι μου"  (δίσκος του 1971)     :rolleyes:

Γιάννης Καλατζής: "Ένα ταξείδι"  (δίσκος του 1973)   :rolleyes:

Σε πρώτη φάση μπορούμε να τους καταχωρήσουμε στην παρούσα σελίδα...Τι λες; ;)

Επειδή όμως αυτή τη στιγμή δεν τους έχω μαζί μου, για σήμερα έχω διαλέξει έναν πολύ όμορφο και τελείως άγνωστο δίσκο σε μουσική Μιχάλη Τερζή και ερμηνευτή τον Κώστα Καράλη.Ο δίσκος έχει τίτλο "Τραγούδια της θάλασσας". Κυκλοφόρησε το 1983 από την CBS και δυστυχώς μέχρι σήμερα καμία εταιρεία δεν έχει αναλάβει την επανέκδοσή του σε cd.

O δίσκος περιέχει τα τραγούδια:

1)Moναξιά (στίχοι Μ.Τερζή)

2)Θαλασσογραφία (Φώντα Λάδη)

3)Αντινομία (Ν.Καββαδία)

4)Καπετάν Σιρόκο (Μ.Τερζή)

5)Θαλασσινό φθινόπωρο (Λ.Πορφύρα)

6)Καραβάκι (’κου Δασκαλόπουλου)

7)Τραγουδάκι (Β.Ρώτα)

8)Το τραγούδι του ναύτη (Β.Τσιμπούλη)

9)Ο τόπος μου (Μ.Τερζή)

10)Ότι αγαπούσα (Πικρία) (Ν.Καββαδία)

11)Ταξίδι (’.Δασκαλόπουλου)

12)Αριάδνη στη Νάξο (Ν.Καββαδία)

13)Τραγουδάκι (’νθρωποι-άνθρωποι)(Β.Ρώτα)

Η ενορχήστρωση είναι των Κ.Καράλη, Μ.Τερζή, Γ.Ιωάννου, Ν.Κούρου .

Στο σημείωμα του δίσκου ο συνθέτης γράφει:

"...Eτούτοι οι πέτρινοι στοιχειωμένοι "ναύτες" ταξιδεύουν αιώνες στου "λογισμού μου τις σπηλιές" ξεχασμένα ναυάγια στο βυθό του ονείρου και της απέραντης μνήμης...

Θαλασσινοί ταξιδευτές που μιλάνε με γοργόνες, στοιχειά και Μεγαλέξαντρους σε μακρυνά Μπάρκα και Λιμάνια...

Καλό σας ταξίδι.

Τραγούδια αφιερωμένα στα παιδιά της θάλασσας".

Μέχρι πριν από 2-3 χρόνια περίπου που αγόρασα αυτόν τον δίσκο δεν γνώριζα καθόλου την ύπαρξή του.Κι ομολογώ ότι ενθουσιάστηκα.Έχω ξαναπεί βέβαια την αδυναμία που έχω στα τραγούδια της θάλασσας.Πόσο περισσότερο όταν αυτά συνοδεύονται από υπέροχες μουσικές και εξαιρετικές ερμηνείες.Ο Μιχάλης Τερζής μελοποιεί με τον καλύτερο τρόπο αυτά τα θαλασσινά ποιήματα.Το ίδιο εξαιρετικός είναι και ο Κώστας Καράλης.Με την βαθειά φωνή του (έχουν μέινει ιστορικές οι ερμηνείες του στην "Τρίτη Ανθολογία" του Σπανού αλλά και σε πολλά άλλα τραγούδια) δίνει στα τραγούδια την τελική πινελιά που χρειάζονται για να ταξιδέψουν τον ακροατή σε θάλασσες μακρινές κι ωκεανούς.

Αν βρεθείτε ποτέ σε κάποιο κατάστημα μεταχειρισμένων δίσκων αναζητήστε αυτό τον δίσκο.Δεν θα μετανιώσετε...

Το 1976 κυκλοφόρησε από την Polygram ένας δίσκος σε μουσική Γρηγόρη Σουρμαίδη και στίχους Γιώργου Καλαμαριώτη.Ο τίτλος του:

"Στο δρόμο για το Τσιμενλί". Τραγουδούν η Ρένα Κουμιώτη και ο συνθέτης.Ο δίσκος , δυστυχώς έχει κυκλοφορήσει μόνο σε lp.

Τα τραγούδια του:

1)Στο δρόμο για το Τσιμενλί (Κουμιώτη)

2)Ο Βασίλουστα (Σουρμαίδης)

3)Γιουρουνούζ (Κουμιώτη)

4)Μη ρωτάς (Σουρμαίδης)

5)Τοπάλ Οσμάν (Κουμιώτη)

6)Δέκα Παβρενοί (Σουρμαίδης)

7)Καλαμαριά (Κουμιώτη)

8)Μπαμ και μπουμ οι ντουφεκιές (Κουμιώτη)

9)Τραπεζούντα (Σουρμαίδης)

10)Νυφέπαρμαν (Κουμιώτη)

11)Φονικό (Κουμιώτη)

12)Ανταλλαγή (Σουρμαίδης)

Ο δίσκος αναφέρεται στον ξεριζωμό του Ποντιακού Ελληνισμού από τη Μικρά Ασία.Στα πάθη , στις ταλαιπωρίες και τις κακουχίες που πέρασαν οι Πόντιοι πρόγονοί μας.Οι στίχοι του είναι συνταρακτικοί.Το ίδιο και πολλές από τις μουσικές.Κάποια από τα τραγούδια είναι καθαρά (και σκόπιμα)επηρρεασμένα από τα ποντιακά τραγούδια.’λλα πάλι είναι καθαρά λαικά τραγούδια.Η Ρένα Κουμιώτη είναι εξαιρετική.Ο συνθέτης Γρηγόρη Σουρμαίδης , χωρίς να διεκδικεί δάφνες τραγουδιστή, ερμηνεύει τα τραγούδια με τόσο πάθος που νομίζεις ότι ο ίδιος έχει περάσει ή βρίσκεται μέσα στην καταστροφή.

Kλείνω αυτή την μικρή αναφορά μου σ'ένα τόσο σημαντικό δίσκο με τους στίχους από το καλύτερο κατά τη γνώμη μου τραγούδι του.Ένα συγκλονιστικό ζειμπέκικο:

"Καλαμαριά"

"Στο σύρμα του Καραμπουρνού

κοπάδι πεινασμένο

κι η πίκρα δάκρυ δειλινού

με λάσπη ζυμωμένο.

Μάνα σε τούτο το χώμα

κυνηγημένα πουλιά,

εδώ θα χτίσουμε φωλιά

θάρρος μάνα, με μια δοξαριά,

φύτεψε τα όνειρά μας μες στη λασπουριά

στην Καλαμαριά, Καλαμαριά

Γριά μας κάνε μια ευχή

δυο βούκες το ζυμάρι

στο χιόνι λάσπη και βροχή

το τρύπιο μας κατσάρι

Μάνα σε τούτο το χώμα...

Φωτιές πετάει ο γκασμάς

και στήνει μαχαλάδες

μυρίζει πάλι ο καβουρμάς

να ζήσετε κυράδες.

Μάνα σε τούτο το χώμα..."

Το 1987 κυκλοφόρησε στην αγορά ο δίσκος του Τάκη Μπουγά "ΡΙΓΚ" .

ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ :

ΠΕΙΡΑΣΜΟΣ -Τ.Τσανακλίδου

ΡΙΝΓΚ - Μ.Κανελλοπούλου

ΨΕΥΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΝΟΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΟΣ - Μαρινέλλα

ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟ - Τ.Τσανακίδου

ΧΗΜΙΚΑ - Μ.Κανελλοπούλου

ΠΑΡΑΘΥΡΑ - Τ.Τσανακλίδου

ΤΗΛΕΦΩΝΩ - Μαρινέλλα

ΤΥΠΙΣΣΑ - Τ.Τσανακλίδου

ΒΡΩΜΙΚΟ - Μ.Κανελλοπούλου

ΜΕ ΚΑΜΕΡΑ & ΦΛΑΣ - Τ.Τσανακλίδου

ΠΑΡΑΛΙΑ 6μ.μ. - Μ.Κανελλοπούλου

στην έκδοση του cd προστέθηκαν και τα παρακάτω:

ΤΥΠΙΣΣΑ (Demo version)- Τ.Τσανακλίδου

ΠΑΡΑΛΙΑ 6 μ.μ. (Demo version)- Τ.Τσανακλίδου

ΠΑΡΑΘΥΡΑ (Demo version)- Τ.Τσανακλίδου

Ως στιχουργοί αναφέρονται οι Κ.’λλος και Κ.Τριπολίτης (2, 6, 14). Έχω την εντύπωση πως μιλάμε για τον ίδιο άνθρωπο πάντως, τον Τριπολίτη, πίσω από το ψευδώνυμο "ΑΛΛΟΣ"...

Θυμάμαι δημοσιεύματα της εποχής να γράφουν πως στο δίσκο θα έπαιρναν μέρος οι Μαρινέλλα, Τσανακλίδου & Πρωτοψάλτη! Τελικά η Πρωτοψάλτη δεν τραγούδησε...

Ο Τάκης Μπουγάς έγραψε πολύ όμορφα και φρέσκα τραγούδια αλλά ο δίσκος δεν "πήγε"...Οι στίχοι του Τριπολίτη είναι όπως πάντα ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΙ!

Τα "Παράθυρα" που ερμηνεύει η Τσανακλίδου ,υπέροχα, πιστεύω ότι είναι από τα πιο ωραία τραγούδια που γράφτηκαν τη δεκαετία του ' 80!

Η Μαρινέλλα τραγούδησε 2 από τα καλύτερα τραγούδια της καριέρας της!

Η Μ.Κανελλοπούλου δεν είχε δυναμική συνέχεια, αν και έχει καλή φωνή!

Ο δίσκος είναι προς ανακάλυψη για όσους ψάχνονται στο ελληνικό τραγούδι!

:wow:

Γιάννης Καλατζής: "Παραμυθάκι μου"  (δίσκος του 1971)     :music:

Όπως υποσχέθηκα λοιπόν σήμερα θα αναφερθώ σ'αυτόν τον πολύ όμορφο δίσκο του Γιάννη Καλατζή που κυκλοφόρησε το 1971 (δυστυχώς μόνο σε lp) κι έχει τον τίτλο "Γιάννης Καλατζής (παραμυθάκι μου)".

Περιέχει τραγούδια τα οποία πρωτοκυκλοφόρησαν εκείνη την εποχή σε δίσκους 45 στροφών και στη συνέχεια συγκεντρώθηκαν σ'αυτό το Lp.

1)Παραμυθάκι μου (Μ.Λοίζος-Λ.Παπαδόπουλος)

2)Ο Παντελής ο Ρεμπελιάς (Γ.Κατσαρός-Πυθαγόρας)

3)Ήσουν ωραία (Σ.Κουγιουμτζής)

4)Τα πλεούμενα (Μ.Λοίζος-Λ.Παπαδόπουλος)

5)Με τους καημούς δεν βρίσκεις άκρη (Σ.Κουγιουμτζής-Λ.Παπαδόπουλος)

6)Γειά χαρά καλή (Σ.Κουγιουμτζής-Κ.Βάρναλης)

7)Κοινωνία-κοινωνία (Γ.Κατσαρός-Πυθαγόρας)

8)Ο καυγατζής (Α.Καλδάρας-Πυθαγόρας)

9)Αφιλότιμη γυναίκα αγαπώ (Α.Καλδάρας-Πυθαγόρας)

10)Μέθυσα κι απόψε (Σ.Κουγιουμτζής-Σ.Τσώτου)

11)Στη γειτονιά σου (Σ.Κουγιουμτζής-Λ.Παπαδόπουλος)

12)Δεν πιστεύω σε γυναίκα (Α.Καλδάρας-Πυθαγόρας)

Πέρα από τα πασίγνωστα και διαχρονικότατα "Παραμυθάκι μου" και "Ήσουν ωραία" ο δίσκος περιέχει μερικά πολύ όμορφα τραγούδια, πραγματικά διαμάντια.Τα σχεδόν άγνωστα τραγούδια του Κουγιουμτζή κυρίως, αλλά και τα πολύ ωραία λαικά του Καλδάρα αποτελούν τον κύριο κορμό του δίσκου.Δυστυχώς η εταιρεία δεν θεώρησε ότι έπρεπε να τον επανακυκλοφορήσει, με αποτέλεσμα η τιμή του σήμερα να ανέρχεται στα 45 ή 65 euro όπως έγραψε παραπάνω ο Michael.

Aυτά τα λίγα γι'αυτόν τον εξαιρετικό δίσκο.

Αύριο ένας ακόμη δίσκος του Γιάννη Καλατζή . "Ένα ταξίδι¨"... :wow:

Ένας ακόμη δίσκος με τον Γιάννη Καλατζή για σήμερα με τον τίτλο "Ένα ταξείδι..." Κυκλοφόρησε το 1973 (δυστυχώς μέχρι σήμερα δεν έχει επανεκδοθεί σε cd) και περιέχει τα παρακάτω υπέροχα τραγούδια:

1)Παποράκι (Μ.Λοίζος-Λ.Παπαδόπουλος)

2)Ρεμπέτικα τραγούδια (Σ.Κουγιουμτζής-Σ.Τσώτου)

3)Ο Κουταλιανός (Μ.Λοίζος-Λ.Παπαδόπουλος)

4)Της ζωής η μελισσοφωλιά (Σ.Κουγιουμτζής)

5)Είχες κάποιον είχα κάποια (Λ.Μαρκέας-Πυθαγόρας)

6)Μη με περιμένεις (Γ.Κατσαρός-Πυθαγόρας)

7)Παραμυθάκια λέγαμε (Και πες και πες)(Γ.Κατσαρός-Πυθαγόρας)

8)Μη γαρύφαλλό μου (Μ.Λοίζος-Λ.Παπαδόπουλος)

9)Ένα έγκλημα πληρώνω (Λ.Μαρκέας-Πυθαγόρας)

10)Πιάστε κορίτσια το χορό (Σ.Κουγιουμτζής)

11)Μια πάπια μια χήνα (Μ.Λοίζος-Λ.Παπαδόπουλος)

12)Νάσουνα μπαξές στη Νάξο (Σ.Κουγιουμτζής-Μ.Κορφιάτης)

Τα τραγούδια αυτού του δίσκου είχαν αρχικά κυκλοφορήσει σε δίσκους 45 στροφών ενώ κάποια είχαν συμπεριληφθεί στο μεγάλο δίσκο των Μ.Λοίζου-Λ.Παπαδόπουλου "Νά'χαμε τι νά'χαμε".Αυτά (του Λοίζου δηλαδή)είναι και τα πιο γνωστά.Υπάρχουν όμως και υπέροχα τραγούδια του Σταύρου Κουγιουμτζή ("Ρεμπέτικα τραγούδια"-"Νά'σουνα μπαξές στη Νάξο")και πολύ ωραία τραγούδια του Κατσαρού και του Μαρκέα.

Ένας ακόμη δίσκος που ακούγεται ολόκληρος από την πρώτη ως την τελευταία νότα του. :)

Με την ευκαιρία των τραγουδιών που μας χάρισε ο φίλος Τάκης, θα αναφερθώ εδώ σε αυτό το πολύ σημαντικό έργο του Μίκη Θεοδωράκη, στο Τραγούδι του νεκρού αδελφού. Για να είμαι ειλικρινής, το είχα και αυτό στη λίστα μαζί με κάποια άλλα έργα του Θεοδωράκη για να γράψω εδώ σχετικά και τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή μιας και προέκυψε η αφορμή.

Στην πράξη πρόκειται για μία θεατρική παράσταση με θέμα της την κατάρα του εμφυλίου και την εθνική συμφιλίωση. Το έργο συνέθεσε ο Θεοδωράκης γύρω στα 1961. Πρωτοπαρουσιάστηκε στις αρχές του 1962 σαν χορόδραμα από το θίασο της Ραλλούς Μάνου και ακολούθως τον Οκτώβριο του 1962 στο θέατρο Καλουτά στην Πατησίων από το Μάνο Κατράκη και το θίασό του. Σε αυτόν μετείχαν εκτός από τον Κατράκη, η Βέρα Ζαβιτσιάνου. Δέσποινα Μπεμπεδέλη, ο Νίκος Ξανθόπουλος, η Μπέτυ Αρβανίτη. Τραγουδούσε ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης, ενώ μπουζούκι έπαιζαν οι Κώστας Παπαδόπουλος και Λάκης Καρνέζης. Την επόμενη χρονιά το έργο ηχογραφήθηκε λογοκριμένο, με τους ίδιους ερμηνευτές, χωρίς το τραγούδι "Αλυσίδα", αλλά με τα ακόλουθα:

1. Δοξαστικό

2. Απρίλης

3. Το όνειρο

4. Νανούρισμα

5. Ενα δειλινό

6. Προδομένη αγάπη

7. Τον Παύλο Και Τον Νικολιό

8. Στα περιβόλια

9. Δοξαστικό

Να πούμε ακόμη ότι ο Κώστας Βίρβος έχει γράψει τους στίχους στο τραγούδι "Νανούρισμα", ενώ στα υπόλοιπα τους στίχους έχει γράψει ο Μίκης Θεοδωράκης. Η απήχηση του έργου στον κόσμο κάθε άλλο παρά συμφιλιωτική ήταν, καθώς η "δεξιά" φώναζε επί του περιεχομένου και η "αριστερά" πως το έργο ισομοιράζει τις ευθύνες του αλληλοσπαραγμού.

Το 1981 το έργο παρουσιάστηκε ξανά στο θέατρο Αθήναιον της οδού Πατησίων, σε σκηνοθεσία Αλέξη Σολωμού με ερμηνευτές το Γιώργο Νταλάρα, τον Πέτρο Πανδή, τη Μαργαρίτα Ζορμπαλά και το Γιάννη Κούτρα. Το ρόλο της μάνας έπαιξε σε εκείνη την παράσταση η ηθοποιός Ελένη Ζαφειρίου, πολύ γνωστή από αντίστοιχους ρόλους στον ελληνικό κινηματογράφο. Εκείνη η παράσταση τότε εμπλουτίστηκε με νέο υλικό, τα τραγούδια "Μοιρολόϊ" και "Κλάψε πικρό μου σύννεφο" σε ποίηση Τάσου Λειβαδίτη, όπως και το ποίημα του αδελφού του Γιάννη "Τραγούδι κόκκινο θα πω".

Πριν από περίπου πέντε χρόνια, το έργο ηχογραφήθηκε ξανά στο στούντιο, αυτή τη φορά με την ερμηνεία των Νένας Βενετσάνου, Δημήτρη Μπάση και Γιάννη Μπέζου και με τη συμμετοχή της Λαϊκής Ορχήστρας Μίκης Θεοδωράκης υπό τη διεύθυνση του συνθέτη. Η δεύτερη αυτή ηχογράφηση είναι πλήρης, περιλαμβάνει δηλαδή και το τραγούδι "Αλυσίδα" και τα νέα τραγούδια της παράστασης του 1981. Τη συγκεκριμένη ηχογράφηση τη συνιστώ ανεπιφύλακτα, καθώς και η Βενετσάνου και ο Μπάσης αποδίδουν εξαιρετικά τα τραγούδια.

1. Χασάπικο - Ορχήστρα

2. Απρίλης - Δημήτρης Μπάσης

3. Το όνειρο - Δημήτρης Μπάσης

4. Μοιρολόϊ - Νένα Βενετσάνου

5. Κοιμήσου αγγελούδι μου (Νανούρισμα) - Βενετσάνου

6. Κλάψε πικρό μου σύννεφο - Νένα Βενετσάνου

7. Αλυσίδα - Δημήτρης Μπάσης

8. Ένα δειλινό - Δημήτρης Μπάσης

9. Το τανγκό του εφιάλτη - τραγούδι κόκκινο θα πω - Γιάννης Μπέζος, Δημήτρης Μπάσης

10. Προδομένη αγάπη - Νένα Βενετσάνου

11. Τον Παύλο και το Νικολιό - Δημήτρης Μπάσης

12. Στα περβόλια - Δημήτρης Μπάσης

13. Ενωθείτε (Δοξαστικό) - Δημήτρης Μπάσης

Τώρα για την πρώτη ηχογράφηση τι να πω, για τη σύνθεση, για την ερμηνεία, είναι γνωστά. Δεν ξέρω μόνο αν κυκλοφορεί remastered έκδοση αυτής, δε θυμάμαι να το έχω δει στα ράφια των δισκοπωλείων.

Τέλος, να πω για την ιστορία, κάτι που έχει σχέση με τον τρόπο που σήμερα εμείς αντιμετωπίζουμε τον πολιτισμό μας. Το θέατρο Καλουτά, χώρο σπουδαίων παραστάσεων τα τότε χρόνια, όπως και ο γειτονικός πασίγνωστος αθηναϊκός κινηματογράφος "Ράδιο Σίτυ" δεν υπάρχουν πια, καθώς κατεδαφίστηκαν προκειμένου να ανεγερθεί πολυκατάστημα τροφίμων. Αλλά, ας είναι, ας μη χαλάσω τη μαγεία του συγκεκριμένου έργου και της μουσικής του Θεοδωράκη.

Τώρα για την πρώτη ηχογράφηση τι να πω, για τη σύνθεση, για την ερμηνεία, είναι γνωστά. Δεν ξέρω μόνο αν κυκλοφορεί remastered έκδοση αυτής, δε θυμάμαι να το έχω δει στα ράφια των δισκοπωλείων.

Πραγματικά από τα μεγαλύτερα έργα του Μίκη Θεοδωράκη.Να συμπληρώσω ότι το έργο κυκλοφορεί στη σειρά remasters του Θεοδωράκη.

Στην κασετίνα δέκα δίσκων του Μίκη Θεοδωράκη της Columbia (η οποία κυκλοφορεί και σε cd αλλά όχι με όλα τα τραγούδια)υπάρχουν τρεις διαφορετικές εκτελέσεις των τραγουδιών "Το όνειρο" (εδώ, μέσα στο τραγούδι απαγγέλει και η ηθοποιός Αλέκα Παίζη), "Στα περβόλια" και "Δοξαστικό".Η ενορχήστρωση και η ηχογράφηση σ'αυτές τις εκτελέσεις είναι τελείως διαφορετικές.

Επίσης στη δισκογραφία που υπάρχει στην βιογραφία του Γρηγόρη Μπιθικώτση "Εγώ ο Σερ" (επιμέλεια Πάνου Γεραμάνη) αναφέρεται ότι υπάρχει και μια β΄εκτέλεση του τραγουδιού "Τον Παύλο και το Νικολιό" , η οποία όμως ,δυστυχώς, δεν έχει εκδοθεί ποτέ.

Να συμπληρώσω επίσης ότι τα τραγούδια "Κοιμήσου αγγελούδι μου" και "Προδομένη μου αγάπη" ηχογραφήθηκαν το 1964 (αν θυμάμαι καλά ) σε δύο καταπληκτικές εκτελέσεις με την αξεπέραστη Γιώτα Λύδια.

Το 1990 ο μεγάλος Απ.Καλδάρας έφυγε από κοντά μας! Τη χρονιά αυτή κυκλοφόρησε ένας δίσκος του με τίτλο "ΟΙ ΜΠΑΛΛΑΝΤΕΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΥ" .

Πρόκειται για έναν πολύ σημαντικό δίσκο του Καλδάρα, ώριμο όσο ποτέ!

ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ

Η ΠΑΛΙΑ ΣΩΚΡΑΤΟΥΣ (Απ.Καλδάρας-Κ.Βίρβος) Α.Καρακότας

ΤΑ ΤΡΙΑ ΑΣΤΕΡΙΑ (Απ.Καλδάρας) Μ.Παπαζήσης-Καρακότας

Ο ΚΡΥΦΟΣ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ (Απ.Καλδάρας) Α.Καρακότας

ΤΩΝ ΘΕΩΝ ΤΟ ΒΗΜΑ (Απ.Καλδάρας) Μ.Παπαζήσης

Ο ΑΠΑΧΗΣ ΤΗΣ ΠΑΛΙΑΣ ΤΡΟΥΜΠΑΣ (Απ.Καλδάρας) Α.Καρακότας

ΤΑ ΚΟΥΤΣΑΒΑΚΙΑ (Απ.Καλδάρας) Α.Καρακότας-Παπαζήσης

Ο ΑΡΤΕΜΗΣ (Απ.Καλδάρας) Α.Καρακότας

ΤΗΣ ΟΜΟΝΟΙΑΣ ΟΙ ΤΥΠΟΙ (Απ.Καλδάρας) Α.Κωνσταντίνου

ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ (Απ.Καλδάρας) Μ.Παπαζήσης

ΑΦΙΕΡΩΜΑ (ορχήστρα)

Ο Καλδάρας ένιωθε πολύ περήφανος -όπως φαίνεται στο σημείωμα του δίσκου-για τη δουλειά αυτή αλλά και για τους νέους-τότε-ερμηνευτές! Πάντα ο Καλδάρας αγαπούσε και βοηθούσε τους νέους! ;)

Πιτσεύω ότι ο Καλδάρας είναι ένας από τους καλύτερους της γενιάς του που δεν έμεινε στο ρεμπέτικο & στο λαϊκό αλλά προχώρησε με τεράστια επιτυχία και στο λεγόμενο έντεχνο (Μικρά Ασία κτλ).

Ο συγκεκριμένος δίσκος είναι "αδικημένος"! Δεν ακούστηκε και δεν αγκαλιάστηκε στην εποχή του, ίσως γιατί ήταν πιο μπροστά...Ίσως η δεκαετία που άρχιζε ήθελε άλλα...ακούσματα.... :mad:

Ανακαλύψτε αυτόν τον δίσκο! Θα νιώσετε ότι ο Καλδάρας "γράφει" πολύ σημερινά (1990) σε σχέση με ορισμένους "σημερινούς"(2005) & "έντεχνους"!

Έχει κυκλοφορήσει και σε cd :)

Όπως υποσχέθηκα λοιπόν  σήμερα θα αναφερθώ σ'αυτόν τον πολύ όμορφο δίσκο του Γιάννη Καλατζή που κυκλοφόρησε το 1971 (δυστυχώς μόνο σε lp) κι έχει τον τίτλο "Γιάννης Καλατζής (παραμυθάκι μου)".
Ένας ακόμη δίσκος με τον Γιάννη Καλατζή για σήμερα με τον τίτλο "Ένα ταξείδι..." Κυκλοφόρησε το 1973 (δυστυχώς μέχρι σήμερα δεν έχει επανεκδοθεί σε cd)

Θανάση, σ ευχαριστώ που μας παρουσίασες αυτούς τους δύο δίσκους. :) Να συμπληρώσω ότι φέτος κυκλοφόρησε ως διπλό CD μια συλλογή τραγουδιών με τον Γιάννη Καλατζή η οποία συμπεριλαμβάνει (δίπλα στις γνωστές επιτυχίες του) μεταξύ άλλων τα εξής τραγούδια του Κουγιουμτζή από τους δύο εν λόγω δίσκους:

- "Πιάστε κορίτσια το χορό"

- "Νάσουνα μπαξές στη Νάξο"

- "Μέθυσα κι απόψε"

Αν δεν κάνω λάθος αυτά τα τραγούδια κυκλοφορούν για πρώτη φορά σε CD! Έτσι "σώθηκαν" τουλάχιστον ορισμένα κομμάτια από αυτούς τους δίσκους.

Το CD λέγεται "Γιάννης Καλατζής. Το παλιό ρολόι (Οι πρώτες εκτελέσεις - Ηχογραφήσεις 1967-1984)" και εκδόθηκε βέβαια από την εταιρεία Minos-EMI.

Το 1969 κυκλοφόρησε από την Minos ένας υπέροχος δίσκος σε μουσική και στίχους Γιώργου Γεωργιάδη και Πέτρου Ζέρβα με τίτλο

"Δώδεκα βράδυα". Κύρια ερμηνεύτρια η Λίτσα Σακελλαρίου.Δυστυχώς μέχρι σήμερα και αυτός ο δίσκος δεν έχει , απ'όσο ξέρω, επανεκδοθεί σε cd.

Τα τραγούδια του:

1)Xθες το βράδυ( Λ.Σακελλαρίου)

2)Μεγαλύτερο κακό (Γ.Γεωργιάδης-Π.Ζέρβας-Λ.Σακελλαρίου)

3)Σαν βράχος μαύρης θάλασσας (Λ.Σακελλαρίου-Π.Ζέρβας)

4)Η Θλίψις (Γ.Γεωργιάδης-Λ.Σακελλαρίου-Π.Ζέρβας)

5)Μικρή καρδιά (Λ.Σακελλαρίου)

6)’γνωστε έρωτά μου (Λ.Σακελλαρίου-Γ.Γεωργιάδης-Π.Ζέρβας)

7)Πόσο μυστήριο (Λ.Σακελλαρίου-Γ.Γεωργιάδης)

8)Έφυγε τ'αγόρι (Λ.Σακελλαρίου)

9)Γυρίζω να σε βρω (Γ.Γεωργιάδης-Λ.Σακελλαρίου)

10)Τα βήματα (Λ.Σακελλαρίου)

11)Γιατί φεύγεις (Γ.Γεωργιάδης-Λ.Σακελλαρίου-Π.Ζέρβας)

12)Πάει η χαρά (Λ.Σακελλαρίου-Π.Ζέρβας-Γ.Γεωργιάδης)

Κλασσική κιθάρα παίζει ο Πέτρος Ζέρβας, κιθάρα ο Τώνης Αγας, μπάσσο ο Πάνος Ιατρού και ντραμς ο Νίκος Λαβράνος.

Στο σημείωμα του δίσκου ο Αχιλλέας Θεοφίλου σημειώνει τα εξής:

"Ο κύκλος των δώδεκα τραγουδιών του δίσκου αυτού είναι αποδεσμευμένος από τα μέχρι τώρα μουσικο-κοινωνικά μας πλέγματα και δοσμένος σαν μια μετουσίωση της γνωστής δομής.Έχει μια εσωτερική δύναμη, μια ελεύθερη μουσική φόρμα και μια παρένθεση νέων μουσικών στοιχείων.

Ένα διαφορετικό βήμα σ'ενα μεγάλο δίσκο, για δώδεκα καινούργια τραγούδια.Είναι η πληρέστερη αξιοποίηση μιας νέας κινήσεως την οποίαν θα θέλαμε να αυτοαξιολογήσουμε σαν μια μουσική έκφραση απομακρυσμένη απο την ατμόσφαιρα της κουρασμένης επαναλήψεως.

Όλη αυτή η κίνηση ονομάζεται πρωτοπωρία με μια σοβαρή ενότητα απλού στίχου και μελωδίας.Δεν μπορούμε να βρούμε ένα στερεότυπο χαρακτηρισμό για το καινούργιο αυτό "κάτι".Όταν παραμερίζουμε τα συνηθισμένα μας μουσικά πλαίσια και ξεφεύγουμε από όλη την παράδοση της ελαφράς μας μουσικής για να δώσουμε ένα νέο ύφος, το πλατύ κοινό έχει πάντοτε μια διστακτική γνώμη περιμένοντας τις περαιτέρω εξελίξεις αυτής της φόρμας.Ένα τόλμημα λοιπόν για την εταιρεία "Μίνως Μάτσας και υιός Α.Ε." και μια απέραντη αισιοδοξία του καλλιτεχνικού επιτελείου της.

Η άφθαστη φωνητική τέχνη της Λίτσας Σακελλαρίου η οποία βρήκε τον ιδανικώτερο τρόπο για να δείξει την μεγάλη αξία της είναι ένα από τα μεγάλα ατού αυτού του δίσκου.Δίνει , με την απαιτούμενη έκφραση στα τραγούδια μια ξεχωριστή πνοή.Επίσης η ιδιότυπη του Γιώργου Γεωργιάδη είναι ένα αναπόσπαστο στοιχείο του δίσκου αυτού.Δώδεκα τραγούδια και μια μικρή αναφορά στους άμεσους δημιουργούς τους:Ο Πέτρος Ζέρβας ένας άφθαστος βιρτουόζος της κιθάρας και ο Γιώργος Γεωργιάδης, δυο αστείρευτες πηγές μουσικών εμπνεύσεων έγραψαν τους στίχους και τη μουσική επηρρεασμένοι αποκλειστικά και μόνον από προσωπικά βιώματά τους.

Δεν απομένει παρά μια μικρή επεξηγηματική παρένθεση για τον τίτλο "Δώδεκα βράδυα".Είναι ο σύντομος κύκλος μιας ερωτικής ιστορίας με στιγμές ελπίδας , αγωνίας ή ερημιάς.Δώδεκα βράδυα για ένα χωρισμό ή για μια παντοτεινή συνάντηση.Μια μικρή αναδρομή στις δικές σας στιγμές θα προσθέση στον δίσκο τα απαραίτητα στοιχεία για την απολαυστική σας ακρόαση. ΑΧ.ΘΕΟΦΙΛΟΥ".

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να προσθέσω πολλά περισσότερα μετά απ'αυτό το σημείωμα .Ο δίσκος έχει σαφείς επιρροές τόσο από το νέο κύμα, όσο και από το μοντέρνο τραγούδι της εποχής.Η Λίτσα Σακελλαρίου έχει μια μοναδική φωνή και είναι κρίμα που η πορεία της δεν είχε την ανάλογη συνέχεια.

Αν πέσει στα χέρια σας αυτός ο δίσκος, ένα βράδυ που θά'στε μόνος ή μόνη , ή και με καλή παρέα δεν έχει σημασία , ανάψτε ένα χαμηλό φως , ή ένα κερί, πάρτε ένα ποτό, αφήστε τη βελόνα του πικάπ πάνω στις χαρακιές του βινυλίου και ταξιδέψτε...

Θα με θυμηθείτε... :mad::);)

Το 1988 η Μούσχουρη ξανατραγούδησε Μάνο Χατζιδάκι και Νίκο Γκάτσο!

Τίτλος δίσκου : " ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΜΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ" .

ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ

1. Η θυσία της Αντιγόνης

2. Είπα επί γης ειρήνη

3. Ταορμίνα

4. Με λένε Θεοδώρα

5. Πότε πεθαίνει ο έρωτας

6. Ο σταυρός

7. Ήρωες και θύματα (στίχοι Αγαθή Δημητρούκα)

8. Η πόλκα των εβραίων της Πράγας

9. Μαύρος ταύρος μπήκε στο χορό

10. Τα λόγια που περίμενα

11. Στου Νείλου τ' αμμοχώραφα

12. Κραυγές για ενός αγγέλου μνήμη

Ακριβές μελωδίες και υπέροχα ποιήματα!

Η ΘΥΣΙΑ ΤΗΣ ΑΝΤΙΓΟΝΗΣ (του Νίκου Γκάτσου)

Πορφυρά

στέμματα φορώ

στην πυρά

μόνη προχωρώ.

Κρατώ

κόκκινο χαρταετό

πετώ

σ' ένα φως ονειρευτό.

Ξαφνικά

μπαίνω στο χορό

μαγικά

σάνδαλα φορώ.

Περνώ

το γεφύρι το στερνό

θρηνώ

έναν κόσμο μακρινό! :razz:

Όταν συνεργάζονται δυο μεγάλοι το αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές (αν όχι όλες) είναι σπουδαίο.Αυτό συνέβη και τον Απρίλη του 1986 όταν συνεργάστηκαν για πρώτη και τελευταία δυστυχώς φορά ο Στάυρος Ξαρχάκος με τον Γιάννη Πάριο.Το αποτέλεσμα ήταν ο δίσκος "Ξαρχάκος-Πάριος". Εταιρεία φυσικά η Μinos.

Tα τραγούδια του δίσκου:

1)Μάτια μπλε (στίχοι Λ.Παπαδόπουλου)

2)Κουρδισμένα ανθρωπάκια (Λ.Παπαδόπουλου)

3)Έλα να κάνουμε έρωτα (Λ.Παπαδόπουλου)

4)Χωρίς αναφορές (Λ.Νικολακοπούλου)

5)Αδιέξοδο (Λ.Παπαδόπουλου)

6)Ιωάννα μου (Κ.Κινδύνη)

7)Γαρύφαλλα γκρενά (Κ.Κινδύνη)

8)Της Πανδώρας (Ματθαίου Μουντέ)

9)Ειν'αρρώστια τα τραγούδια (Μ.Ελευθερίου)

10)Χαμένος ήχος (Κ.Κινδύνη)

Η ενορχήστρωση, η διεύθυνση ορχήστρας αλλά και η παραγωγή του δίσκου είναι του Σταύρου Ξαρχάκου.

Όποιος ακούσει αυτόν τον δίσκο θα εντυπωσιαστεί αμέσως από τον τρόπο με τον οποίο ο Ξαρχάκος προσεγγίζει τον Πάριο και ο Πάριος τον Ξαρχάκο.Τι θέλω να πω;

Ο Ξαρχάκος προσπαθεί να γράψει για τον Πάριο ο οποίος μέχρι τότε, αλλά και μετά αγαπήθηκε απ'τον κόσμο , ερμηνεύοντας τα γνωστά ερωτικά του τραγούδια.Παρόλα αυτά είναι ο Ξαρχάκος .Το πετυχαίνει απόλυτα , χωρίς να κάνει καμία έκπτωση. Ο δε Πάριος είναι μοναδικός.Αποδίδει εξαιρετικά τα τραγούδια χωρίς υπερβολές, έτσι όπως πρέπει να τα ερμηνεύει.

Κι επειδή αν ο Λευτέρης Παπαδόπουλος διάβαζε αυτό το κείμενο σίγουρα θα τσατιζόταν που δεν γίνεται καμία αναφορά στους στίχους, να πούμε ότι οι στίχοι είναι εξαιρετικοί.Συχνά ποιητικοί.Ερωτικός μεν ο λόγος, αλλά τελείως διαφορετικός από τον ερωτικό λόγο που τραγουδούσε μέχρι τότε ο Πάριος.(Προσοχή δεν υποτιμώ , ούτε συγκρίνω.’λλο το ένα , άλλο το άλλο).

Υπάρχει επίσης η β'εκτέλεση του τραγουδιού "Ειν'αρρώστια τα τραγούδια" του Μάνου Ελευθερίου (η πρώτη ήταν της Μαρίας Δημητριάδη) , η οποία είναι κι αυτή εξαιρετική.

Προσωπικά , θεωρώ αυτόν τον δίσκο έναν από τους καλύτερους και πιο ολοκληρωμένους δίσκους του Πάριου.Φυσικά κυκλοφόρησε και σε cd.

To 1977 o Kώστας Χατζής κυκλοφόρησε το άλμπουμ " ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ"

Το άλμπουμ περιέχει μια ζωντανή ηχογράφηση από την μπουάτ "Σκορπιός"-μόνιμο στέκι του Χατζή εκείνη την εποχή!

Τα τραγούδια όλα ένα κι ένα!

ΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ (Η.Λυμπερόπουλος)

ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙΣ (Σ.Τσώτου)

ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΕ ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ (Σ.Τσώτου)

ΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΔΑΚΡΥΣΑΝ (Σ.Τσώτου)

ΑΣ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΟΥΜΕ ΑΠΛΑ (Σ.Τσώτου)

ΣΤΙΓΜΕΣ (Μ.Κουφιανάκης)

ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ (Μ.Κουφιανάκης)

ΕΙΔΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤ' ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ (Μ.Κουφιανάκης)

ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ (Η.Λυμπερόπουλος)

ΟΣΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ (Η.Λυμπερόπουλος)

Μ' ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΦΙΛΙ (Σ.Τσώτου)

ΚΥΡΙΕ ΤΖΟ (Μ.Κουφιανάκης)

ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΛΕΩ (Η.Λυμπερόπουλος)

ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΜΟΥ (Η.Λυμπερόπουλος)

ΑΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΓΕΝΝΙΟΜΟΥΝΑ ΞΑΝΑ (Μ.Κουφιανάκης)

ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΥΡΙΕ ΠΡΟΕΔΡΕ ΚΑΙ ΚΛΑΙΣ (Σ.Τσώτου)

ΚΙ ΑΣ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΧΕΙΛΗ ΦΑΛΤΣΑ (Σ.Τσώτου)

ΑΝΤΙΟ (Σ.Τσώτου)

ΣΥΝΟΡΑ Η ΑΓΑΠΗ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙ (Σ.Τσώτου)

ΣΠΟΥΔΑΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΛΛΑ (Σ.Τσώτου)

ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ Σ' ΑΓΑΠΩ (Σ.Τσώτου)

ΕΝΑΣ ΣΤΡΑΤΟΣ (Γ.Οικονομίδης)

ΜΠΡΟΣ ΕΚΕΙΝΟΣ (Γ.Οικονομίδης)

ΓΙΑ ΔΥΟ ΚΙΛΑ ΧΑΛΚΟ (Σ.Τσώτου)

ΚΑΙ ΜΕΤΡΩ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΜΟΥ (Λ.Βιτσιώρη)

ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΤΙ (Γ.Οικονομίδης)

ΜΗΠΩΣ (Σ.Τσώτου)

ΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ TIMES (Σ.Σιδεράς)

ΚΙ ΟΜΩΣ ΖΩ ΚΙ ΥΠΟΜΕΝΩ (Μ.Κουφιανάκης)

ΕΓΩ ΤΟ ΛΕΩ ΤΙΠΟΤΑ (Μ.Κουφιανάκης)

ΤΑ τραγούδια είναι κοινωνικά κι ερωτικά -έτσι όπως μας είχε συνηθίσει ο Χατζής στην καριέρα του! Τα τραγούδια του έχουν αμεσότητα και η χαρακτηριστική φωνή του κυριαρχεί! Το κοινό του , τον λατρεύει!

"Τρυγύρω κόσμος, κόσμος συζητήσεις και φωνές

πες το ζωντάνια, καλοπέραση αν θες,

εγώ το λέω τίποτα

Θέατρο ,πάντα, σινεμά , στην πρώτη θέση

πες το ζωή και διασκέδαση , αν σ' αρέσει

εγώ το λέω τίποτα

Αγχος , προβλήματα και λύσεις

πες το κουλτούρα ή και πνεύμα αν θελήσεις

Ταβέρνα, ύφος και αργότερα "καφέ"

πες το όπως θέλεις επιτέλους αδερφέ!"

εγώ το λέω τίποτα" :blush:

Παράξενο που μέχρι στιγμής δεν έγινε λόγος για τον εξής δίσκο, ένα πολύ χαρακτηριστικό παράδειγμα για "ξεχασμένο διαμάντι":

Μανώλης Μητσιάς: "Στου καιρού τα ρέματα"

Μουσική: Γιάννης Σπανός / Στίχοι: Λευτέρης Παπαδόπουλος

Ενορχήστρωση και διεύθυνση ορχήστρας: Γιάννης Σπανός

Κυκλοφορία: 1982

Ο δίσκος συμπεριλαμβάνει 12 θαυμάσια λαϊκά τραγούδια. Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει ούτε ένα αδύνατο και ούτε καν μέτριο κομμάτι.

Το πιο γνωστό τραγούδι του δίσκου νομίζω πως είναι το "Επειδή σ αγαπώ" ("Επειδή σ αγαπώ ως κι οι πέτρες ανθίζουν στη γλάστρα, ...").

Στο εξώφυλλο του δίσκου ο Σπανός και ο Παπαδόπουλος έγραψαν το εξής κείμενο:

"Χρόνια θέλαμε να κάνουμε ένα δίσκο με τον Μανώλη Μητσιά. Όχι μόνο γιατί μας ενδιαφέρει η φωνή του. Αλλά, κυρίως, γιατί πιστεύουμε, ότι ο Μανώλης έχει ήθος, όσο ελάχιστοι τραγουδιστές σήμερα. Κι αυτό το ήθος, βγαίνει στο τραγούδι. Κι έχει ανάγκη, το ελληνικό τραγούδι, από ήθος. Πολύ περισσότερο απ όσο έχει ανάγκη, από φωνές.

Ο Μητσιάς, όμως, έχει και σπουδαία φωνή. Ώριμος, πια, λαϊκός τραγουδιστής, με αυστηρότατη επιλογή στο ρεπερτόριό του, από δίσκο σε δίσκο, είναι καλύτερος. Χωρίς να χάνει ίχνος από τη νεανική φρεσκάδα των πρώτων ερμηνειών του, καταφέρνει νάναι πάντοτε, σωστά δραματικός, δωρικός αλλά και ευαίσθητος, ποιητικός και ονειροπόλος, αλλά συγχρόνως και σημερινός.

Είκοσι μήνες δουλέψαμε για να γίνει αυτός ο δίσκος. Γράψαμε και σκίσαμε αναρίθμητα τραγούδια, ώσπου να φτάσουμε σε ένα αποτέλεσμα, που να μας ικανοποιεί απόλυτα. Νομίζουμε, πως το πετύχαμε. Κι έχουμε την ελπίδα, ότι και η δική σας γνώμη, δεν θάναι διαφορετική.

Γιάννης Σπανός - Λευτ. Παπαδόπουλος"

Τα τραγούδια του δίσκου είναι:

1. Που νάβρω ένα ζεϊμπέκικο

2. Γιατί κουράστηκα πολύ

3. Μάτια μου

4. Όταν πεθάνω

5. Αχ

6. Επειδή σ αγαπώ

7. Στου καιρού τα ρέματα

8. Η πόρτα

9. Αχ λιγάκι

10. Ποτέ ξανά

11. Κι αν χρειαστεί

12. Δεν είναι κόσμος πια αυτός

Κατά τη γνώμη μου πρόκειται για μια από τις καλύτερες δισκογραφικές δουλειές του Μητσιά.

Κάποια στιγμή ο δίσκος ξανακυκλοφόρησε και σε CD αλλά τα αντίτυπα πρέπει να ήταν ελάχιστα. Προσωπικά ξέρω μόνο το βινύλιο.

Ένας ακόμη εξαιρετικός δίσκος με τον Γιάννη Καλατζή κυκλοφόρησε το 1970 από την Minos με τον τίτλο

"Κυρά-Γιώργαινα" και περιέχει τα τραγούδια:

1)Κύρα-Γιώργαινα (Γ.Κατσαρού-Πυθαγόρα)(β'φωνή Λ.Διαμάντη)

2)Πόσο δίκιο έχουν τα παιδιά (Α.Καλδάρα)

3)Τι γίνεται στο σπίτι σου (Α.Καλδάρα-Κ.Βίρβου)

4)Έβαλα φτερά (Χ.Λυμπερόπουλου-Δ.Τζεφρώνη)

5)Ο γκρινιάρης της αγάπης (Γ.Μητσάκη)

6)Ένα βράδυ στην Ομόνοια (Σ.Κουγιουμτζή-Σ.Τσώτου)

7)’ν βαρέθηκες κυρία (Σ.Κουγιουμτζή-Σ.Τσώτου)

(β'φωνή Π.Παπαδοπούλου)

8)Στον Πειραιά στο Πασαλιμάνι (Γ.Ποταμιάνου)

9)Το άτυχο παιδί (Χ.Λυμπερόπουλου-Δ.Τζεφρώνη)

10)Λείπει εκείνη (Γ.Κατσαρού-Πυθαγόρα)

11)Ο Χωρισμός (Α.Σέμπου-Κ.Κινδύνη)

12)Η φιλοσοφία του μπαγλαμά (Α.Καλδάρα)

Το πολύ όμορφο εξώφυλλο κοσμεί μια γελοιογραφία του ΚΥΡ.

Τα τραγούδια του δίσκου είχαν αρχικά κυκλοφορήσει σε δίσκους 45 στροφών και στη συνέχεια συγκεντρώθηκαν για να αποτελέσουν το υλικό αυτού του μεγάλου δίσκου.Αυτό άλλωστε ήταν πολύ συνηθισμένο εκείνη την εποχή.

Κάποια απ'αυτά έγιναν επιτυχίες στην εποχή τους.Κάποια ακούγονται μέχρι σήμερα.

Ο Καλατζής είχε την τύχη από την αρχή της καριέρας του και μέχρι το 1975 περίπου να συνεργαστεί με μερικούς από τους σπουδαιότερους Έλληνες συνθέτες.Τα υπόλοιπα είναι γνωστά.Τά'χουμε πει δεκάδες φορές.

Σύμφωνα με τον οδηγό του Δραγουμάνου ο δίσκος αυτός έχει κυκλοφορήσει και σε cd

Για σήμερα και για αύριο είχα προετοιμάσει δύο δίσκους του Θεοδωράκη, αλλά μπορούν να περιμένουν μιας και θα γράψω για ένα δίσκο που αφορά το Σταύρο Κουγιουμτζή. Στη πράξη πρόκειται για μία παλιά συλλογή πρώτων εκτελέσεων την οποία εγώ δεν την έχω ούτε σε δίσκο και ούτε σε cd φυσικά (πιθανόν να μην έχει κυκλοφορήσει), αλλά γνώριζα την ύπαρξή της. Πρόκειται για τη συλλογή 15 λαϊκά του Σταύρου Κουγιουμτζή σε πρώτη εκτέλεση που κυκλοφόρησε το 1984.

Σκεφτόμουν πως δεν είχε νόημα να αναφερθεί μιας και δεν είναι τίποτα άλλο από τραγούδια που βρίσκονταν στους γνωστούς δίσκους που είχαν κυκλοφορήσει τα προηγούμενα χρόνια. Τα τραγούδια ερμηνεύουν ο Γιώργος Νταλάρας, η Χάρις Αλεξίου, ο Κώστας Σμοκοβίτης και ο Γιάννης Καλατζής και είναι τα παρακάτω:

1. Κάποιος χτύπησε την πόρτα - Γιώργος Νταλάρας (στίχοι: Λ. Παπαδόπουλος)

2. Απ΄τον περασμένο Μάρτη - Χάρις Αλεξίου (στίχοι: Μάνος Ελευθερίου)

3. Σαν τα τριαντάφυλλα - Κώστας Σμοκοβίτης (στίχοι: Μιχάλης Μπουρμπούλης)

4. Του κάτω κόσμου τα πουλιά - Γιώργος Νταλάρας (στίχοι: Μάνος Ελευθερίου)

5. Δεν κοιτάς που ξενυχτάω - Γιάννης Καλατζής (στίχοι: Μάνος Ελευθερίου)

6. Σα σβησμένο καρβουνάκι - Γιώργος Νταλάρας (στίχοι: Μάνος Ελευθερίου)

7. Η μικρή οθόνη - Κώστας Σμοκοβίτης (στίχοι: ’κος Δασκαλόπουλος)

8.Τα σκούρα μάτια - Χάρις Αλεξίου (στίχοι: Λευτέρης Παπαδόπουλος)

9. Αν σε δω σε ξένα χέρια - Γιώργος Νταλάρας (στίχοι: Σταύρος Κουγιουμτζής)

10. Δώσε μου το χέρι σου - Γιώργος Νταλάρας (στίχοι: Σώτια Τσώτου)

11. Το καλοκαίρι το μορτάκι - Κώστας Σμοκοβίτης (στίχοι: ’κος Δασκαλόπουλος)

12. Να' μουν ο Μεγαλέξανδρος - Γιώργος Νταλάρας (στίχοι: Σώτια Τσώτου)

13. Τρεις η ώρα νύχτα - Χάρις Αλεξίου (στίχοι: Μάνος Ελευθερίου)

14. Τα γράμματα για σένα - Γιάννης Καλατζής (στίχοι: Μάνος Ελευθερίου)

15. Σαν ραγίσει το ποτήρι - Γιώργος Νταλάρας (στίχοι: Μάνος Ελευθερίου)

Αποφάσισα να γράψω για τη συλλογή αυτή επειδή στις σελίδες του βιβλίου "Χρόνια σαν βροχή" διάβασα το σημείωμα του συνθέτη στο οπισθόφυλλο του δίσκου.

Ο λόγος που θέλησα να τα δω συγκεντρωμένα είναι ότι, ενώ είναι τραγούδια που τα αγαπώ, έχουν μείνει στη σκιά των μεγάλων επιτυχιών μου και ότι δεν πήραν τη θέση που δικαιούνται στην συνθετική μου δουλειά. Ένας ακόμη λόγος είναι ότι δημιουργούν μία καινούργια ενότητα γιατί ανήκουν στον ίδιο χώρο, είναι λαϊκά.

Επειδή λοιπόν, λαϊκό τραγούδι είναι αυτό που εκφράζει τα απλά ανθρώπινα συναισθήματα αν δεν έχετε το δίσκο αυτό, όπως εγώ, πάρτε ένα cd και φτιάξτε αυτή την προσωπική συλλογή με αγαπημένα τραγούδια του Σταύρου Κουγιουμτζή. Θα την ακούτε και θα τον θυμάστε. Και τότε θα είναι σα να σας την έχει δωρίσει ο ίδιος ο συνθέτης. :):D

Στη πράξη πρόκειται για μία παλιά συλλογή πρώτων εκτελέσεων την οποία εγώ δεν την έχω ούτε σε δίσκο και ούτε σε cd φυσικά (πιθανόν να μην έχει κυκλοφορήσει),

Για cd δεν ξέρω, αλλά νομίζω ότι σε καταστήματα μεταχειρισμένων δίσκων μπορεί ακόμα να βρεθεί το βινύλιο.

Στη πράξη πρόκειται για μία παλιά συλλογή πρώτων εκτελέσεων την οποία εγώ δεν την έχω ούτε σε δίσκο και ούτε σε cd φυσικά (πιθανόν να μην έχει κυκλοφορήσει),

Για cd δεν ξέρω, αλλά νομίζω ότι σε καταστήματα μεταχειρισμένων δίσκων μπορεί ακόμα να βρεθεί το βινύλιο.

Και σε CD κυκλοφόρησε! Θυμάμαι που παλιότερα μερικά καταστήματα στο Ίντερνετ είχαν το CD στους καταλόγους τους. Προφανώς εξαντλήθηκε όμως πολύ γρήγορα (όπως τόσες άλλες επανεκδόσεις :) ), και προσωπικά δεν κατάφερα ποτέ να το αποκτήσω. (Μόνο το βινύλιο το έχω.)

Είναι αλήθεια οτι κυκλοφόρησε και σε cd. Το θυμάμαι που υπήρχε στην δισκοθήκη του "Ερωτικού"... Πράγματι, πολύ όμορφη συλλογή, με όλα αυτά τα διαμάντια, που μας άφησε παρακαταθήκη ο Στ. Κουγιουμτζής...

Ένας πολυαγαπημένος μου δίσκος, του συνθέτη Μίκη Θεοδωράκη είναι αυτός που θα αναφέρω στη συνέχεια. Ελπίζω ότι δεν τον έχουμε αναφέρει ως τώρα, γιατί με τόσα διαμάντια έχω χάσει το λογαριασμό. Είναι τα Θαλασσινά φεγγάρια που πρωτοεκδόθηκε το 1974 (τι φοβερή χρονιά κι αυτή από πλευράς μουσικών διαμαντιών) από την εταιρία ΜΙΝΟΣ, αν και έχω την εντύπωση ότι τα τραγούδια είχαν γραφτεί νωρίτερα. Οι στίχοι των τραγουδιών ανήκουν στο Νίκο Γκάτσο και τραγουδούν η Μαρία Φαραντούρη, η Βίκυ Μοσχολιού και ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης.

Ο δίσκος περιλαμβάνει τα ακόλουθα τραγούδια:

1. Θα ρίξω πέτρα στη ζωή - Γρηγόρης Μπιθικώτσης

2 Κοιμήσου παλικάρι - Βίκυ Μοσχολιού

3 Φέρτε μου τη θάλασσα - Γρηγόρης Μπιθικώτσης

4. Νύχτα δίχως άκρη - Βίκυ Μοσχολιού

5. Το πανηγύρι των άστρων - Γρηγόρης Μπιθικώτσης

6. Σήμερα βράδυασε νωρίς - Βίκυ Μοσχολιού

7. Τ΄όνειρο καπνός - Μαρία Φαραντούρη

8. Στου κόσμου την ανηφοριά - Γρηγόρης Μπιθικώτσης

9. Το εκκρεμές - Μαρία Φαραντούρη

10. Στράτα τη στράτα - Γρηγόρης Μπιθικώτσης

11. Ματωμένο το φεγγάρι - Μαρία Φαραντούρη

Πασίγνωστα τραγούδια είναι τα "Φέρτε μου τη θάλασσα" και "Στράτα τη στράτα". Είναι προφανές ότι η ερμηνεία του Μπιθικώτση είναι αριστουργηματική σε αυτά, λιτή και δωρική, αλλά μεγαλειώδης. Το τραγούδι που εγώ λατρεύω μαζί με το "Φέρτε μου τη θάλασσα" είναι το "Πανηγύρι των άστρων". Τον Μπιθικώτση τον έχουμε συνηθίσει βέβαια να ερμηνεύει με αυτό τον καταπληκτικό τρόπο τα τραγούδια του Θεοδωράκη. Και τη Φαραντούρη επίσης. Όχι όμως τόσο τη Μοσχολιού, που εδώ τραγουδά πολύ ξεχωριστά τα τρία δικά της τραγούδια. Τα "Σήμερα βράδυασε νωρίς" και "Κοιμήσου παλικάρι" είναι αριστουργήματα, όπως και το πιο ρυθμικό "Νύχτα δίχως άκρη". Πανέμορφη τέλος είναι και η μπαλάντα "Τ΄όνειρο καπνός" με τη Μαρία Φαραντούρη.

Ως άνθρωπος που αγαπά πάρα πολύ τη θάλασσα, ο συγκεκριμένος είναι ένας από τους αγαπημένους μου δίσκους, ο οποίος όπως οι περισσότερες δουλειές του Θεοδωράκη, δεν είναι δυσεύρετος και κυκλοφορεί και σε remastered cd έκδοση.

Τα έξη τραγούδια της Α'πλευράς του δίσκου ηχογραφήθηκαν το 1967.Ο δίσκος επρόκειτο να κυκλοφορήσει τον Απρίλη του '67 και φυσικά με τα γνωστά γεγονότα δεν κυκλοφόρησε τότε με αποτέλεσμα να βγει μετά την πτώση της χούντας και να συμπληρωθεί με τα υπόλοιπα πέντε τραγούδια σε στίχους Ν.Γκάτσου.Κυκλοφόρησε αρχικά από την Columbia, ενώ στη συνέχεια στην επανέκδοσή του σε cd από την Minos-Emi.

Ξεφεύγοντας λίγο από το στυλ των δίσκων για τους οποίους συνήθως γράφω , για σήμερα διάλεξα έναν πολύ ιδιόμορφο δίσκο.Ένα δίσκο χωρίς ορχήστρα!!! :D Έναν δίσκο στον οποίο ο τραγουδιστής κάνει όλες τις φωνές μόνος του.

Πρόκειται για τον δίσκο ή μάλλον το cd (γιατί μόνο σε cd έχει κυκλοφορήσει) του Δημήτρη Λιάτσου με τίτλο "Εγώ οι 5-A Cappella"

Κυκλοφόρησε το 1999 απο την Epic/Sony music μόνο σε cd και περιέχει τα τραγούδια:

1)Intro-Καραγκιόζης (Δ.Σαββόπουλος)

2)Περασμένες μου αγάπες (Μ.Χιώτης-Ε.Παπαγιαννοπούλου)

3)Κρουαζιέρα (Β.Γερμανός)

4)Αν μια μέρα (If we ever) (arr.Mervyn Warren-Eλλ.στίχοι Δ.Λιάτσος)

5)Στην Κ.(Π.Σιδηρόπουλος)

6)Λουλούδι του δάσους (Ινδιάνικο ποίημα-Μουσική Χ.Κατσιμίχας)

7)Μπαλάντα των αισθήσεων και των παραισθήσεων

(Μ.Χατζιδάκις-Α.Δαβαράκης)

8)Ψέμματα (Ν.Πορτοκάλογλου)

9)Το φλασάκι (Λ.Μαχαιρίτσας-Σ.Μπουλάς)

10)Ελλάδα (Δ.Λιάτσος)

11)Ερωτικό (Θ.Μικρούτσικος-Αλ.Αλκαίος)

12)Αποχώρηση (Δ.Λιάτσος)

Σας μεταφέρω τα όσα γράφονται στο σημείωμα του δίσκου , έτσι για να σας βάλω λίγο στο κλίμα του cd:

"Α capella σημαίνει ότι η μουσική δεν υποστηρίζεται από μουσικά όργανα.

Οι φωνές δημιουργούν το ρυθμό, τη μελωδία και την αρμονία, δηλαδή τα τρία στοιχεία που χρειάζονται για να υπάρξει μουσική.Αν και η a capella έχει τις ρίζες της πολλούς αιώνες πριν την εποχή μας, στη μοντέρνα μουσική, έπαιξε έναν πολύ σπουδαίο ρόλο στην Αμερική στις δεκαετίες του '40 και του '50 επηρεάζοντας έτσι την Pop και την Jazz πολλά χρόνια αργότερα.Η σύγχρονη a capella , έχει εξελιχθεί φυσικά έτσι ώστε να μη θυμίζει τον παλιό της ήχο.Στη μοντέρνα a capella μουσική χρησιμοποιούνται με χιούμορ και απεριόριστο "θράσος" , καινούργιοι ήχοι όπως για παράδειγμα απομιμήσεις κρουστών οργάνων με το στόμα (ή με το σώμα), με αποτέλεσμα να δημιουργούνται καινούργια χρώματα.

Σε αυτό το album δεν έχει χρησιμοποιηθεί κανένα μουσικό όργανο, κανένα sequenser ή Drum computer .Παρ'όλα αυτά ακούγονται: 1 κτένα, 1 βούρτσα και 1 ρολόι.

Όλες οι φωνές είναι τραγουδισμένες από τον Δημήτρη Λιάτσο.Όλες οι ενορχηστρώσεις (εκτός του track 4) έχουν γίνει από τον Δημήτρη Λιάτσο.Το track 4 είναι βασισμένο σε μια ενορχήστρωση του Mervyn Warren.

Οι ηχογραφήσεις , το mix και το mastering , έγιναν στα soundgarden studios στο Αμβούργο, από τον Chris von Rautenkranz, ανάμεσα στον Ιούνιο του '96 και το Νοέμβριο του '98".

Αν ποτέ βρεθείτε προς το Μοναστηράκι , αναζητήστε αυτό το Cd.Η τιμή του μάλιστα συχνά είναι εξευτελιστική.Την τελευταία φορά το είδα και 1 euro.Αξίζει και μόνο από περιέργεια να το ακούσετε.

Τον Μάη του 1982 κυκλοφόρησε ο 1ος δίσκος του Μανώλη Λιδάκη!

Ο Λιδάκης είχε διαπρέψει στην εκπομπή "Να η ευκαιρία" και ξεκινούσε την καριέρα του με σύμμαχο τον Γιώργο Κατσαρό-έναν εκ των κριτών της εκπομπής "Να η ευκαιρία".

Τα τραγούδια

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑΝΕ (Γ.Πάριος)

ΣΤΟ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ ΜΟΥ (Δ.Ιατρόπουλος)

Σ' ΑΓΑΠΩ (Δ.Ιατρόπουλος)

ΚΙ ΟΛΟ ΛΕΩ ΝΑ ΦΥΓΩ (Γ.Πάριος)

ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ (Π.Φαλάρας)

ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ (Η.Λυμπερόπουλος)

ΤΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ (Η.Λυμπερόπουλος)

Σ' ΑΓΑΠΗΣΑ ΠΟΛΥ (Δ.Ιατρόπουλος)

ΤΙ ΚΡΥΒΕΤΑΙ (Γ.Μυλωνάς)

ΑΝ ΣΕ ΦΕΡΝΑΝΕ ΟΙ ΝΥΧΤΕΣ (Θ.Σοφός)

Ο Λιδάκης είναι πολύ καλός τραγουδιστής και το καταλαβαίνει κανείς από την πρώτη νότα! Αν και νέος τραγουδιστής, ερμηνεύει υπέροχα τα τραγούδια! Ο Κατσαρός-που πάντα βοηθάει ανθρώπους με ταλέντο-του έγραψε πολύ ωραίες μελωδίες που μας φανερώνουν την γκάμα της φωνής του! Το "Μετά από σένανε" ακούστηκε στα ραδιόφωνα της εποχής! Έχω το διαφημιστικό δισκάκι(45άρι) της MINOS που γράφει στο εξώφυλλο "ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΝΕΕΣ ΦΩΝΕΣ ΣΤΗ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑ"....

Παρ' όλα αυτά τα άλλα τραγούδια δεν ακούστηκαν, όπως το υπέροχο "Μην ακούς τη θάλασσα"! Η συνέχεια , βέβαια, είναι γνωστή. Ο Λιδάκης επιβλήθηκε στο χώρο και σήμερα είναι πρώτο όνομα! Βέβαια ο ίδιος δεν συμπεριλαμβάνει τραγούδια απ' αυτή την περίοδο σήμερα στις συναυλίες του..... :razz::D

Κώστα, ας προσθέσω μόνο τον τίτλο του δίσκου - "Μετά από σένανε" - και να αναφέρω πως το 1995 επανεκδόθηκε σε CD.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0