Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Ξεχασμένα Διαμάντια

1,208 posts in this topic

Ένας από τους σπουδαιότερους λαικούς συνθέτες της εποχής μας είναι ο Βαγγέλης Κορακάκης.Τα τραγούδια του θαρρείς κι έρχονται από μιαν άλλη εποχή.Σήμερα γράφω για έναν εξαιρετικό δίσκο του που κυκλοφόρησε το 1993 από την μικρή εταιρεία ΤΡΟΧΟΣ. Το βινύλιο εκδόθηκε τότε μόνο σε 1000 κομμάτια με αποτέλεσμα σήμερα να παραμένει εξαιρετικά δυσεύρετο.Ο δίσκος έχει τον τίτλο "Λαύριο" και τραγουδούν ο Γεράσιμος Ανδρεάτος σε μια από τις πρώτες δισκογραφικές του παρουσίες, η Ελένη Τσαλιγοπούλου, η Αφεντούλα Ραζέλη, ο ’λκης Μαύρος και ο συνθέτης.

Ευτυχώς λίγα χρόνια αργότερα η εταιρεία Fm records κυκλοφόρησε το δίσκο σε cd.

Tα τραγούδια:

1)Mέσα στα βαθιά μας πέταξες (Β.Κορακάκης-Αλ.Μαύρος)

2)Ο κουρασμένος δρόμος μου (Γ.Ανδρεάτος)

3)Βλέπω στα μάτια σου (Ε.Τσαλιγοπούλου)

4)Ψάξε και βρες μου (Γ.Ανδρεάτος)

5)Σε μαγεμένη αγκαλιά (Αφ.Ραζέλη)

6)Χίλιες φορές πονούσα (Αλ.Μαύρος)

7)Χαμένη χαρά (Ελ.Τσαλιγοπούλου)

8)Λαύριο (Β.Κορακάκης)

9)Έτσι γιατί το ήθελε (Γ.Ανδρεάτος)

10)Ήταν η νύχτα σκοτεινή (Αφ.Ραζέλη)

11)Αγαπώ κι αρρώστησα (Β.Κορακάκης)

12)Οργανικό.

Τόσο η μουσική όσο και οι στίχοι είναι του Κορακάκη.

Αυθεντικά λαικά τραγούδια , ενορχηστρωμένα έτσι ώστε, ακούγοντάς τα , νομίζεις ότι ακούς τραγούδια του '50 ή του '60 ...

Οι ερμηνείες είναι εξαιρετικές. Ο συνθέτης βέβαια δεν διεκδικεί δάφνες τραγουδιστή, αφού η φωνή του θυμίζει έντονα τόσο τον Μάρκο όσο και τον Στέλιο Κηρομύτη.Φαίνεται όμως ότι δεν τραγουδά με τη φωνή του αλλά με την ψυχή του.

Κάποια απ'τα τραγούδια του δίσκου όπως "Ο κουρασμένος δρόμος μου" ή το "Σε μαγεμένη αγκαλιά" ξεχώρισαν κι ακούγονται συχνότατα τόσο στα ραδιόφωνα όσο και στα λαικά πάλκα...

"Σε μαγεμένη αγκαλιά"

"Σε μαγεμένη αγκαλιά

μου είπανε να ζήσω

και σε σαράντα κύματα

κοντά της να καθήσω.

Έψαξα πολύ κι όμως σε βρήκα

είσαι η αγάπη που ζητώ

πλάνα η ματιά,στα χείλη γλύκα

έψαξα πολύ κι όμως σε βρήκα.

"Ήτανε γραφτό", αμέσως είπα,

τέτοια αγάπη πού θα ξαναβρώ;

Πλάνα η ματιά,στα χείλη γλύκα

Όλες οι μάγισσες της γης

μου είπανε για 'σένα

μες στο φλυτζάνι βλέπανε

δυο μάτια φλογισμένα.

Έψαξα πολύ κι όμως σε βρήκα

είσαι η αγάπη που ζητώ

πλάνα η ματιά,στα χείλη γλύκα

"Ήτανε γραφτό", αμέσως είπα,

τέτοια αγάπη πού θα ξαναβρώ;

Πλάνα η ματιά,στα χείλη γλύκα

έψαξα πολύ κι όμως σε βρήκα".

:):music:B)

Το 1980 ο Κ.Χατζής συναντήθηκε για 2η φορά με τη Μαρινέλλα ,τέσσερα χρόνια μετά το πολύ επιτυχημένο ΡΕΣΙΤΑΛ, κι έκαναν ένα άλμπουμ με τίτλο : ΤΟ ΤΑΜ ΤΑΜ .

ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ:

ΤΟ ΤΑΜ ΤΑΜ

ΜΑΚΡΙΝΗ ΣΙΩΠΗ

ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΦΙΛΟΣ

ΕΙΜΑΙ Ο ΠΟΛΙΤΗΣ

ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΠΟΥ ΓΕΡΝΑ

ΑΥΤΗ Η ΓΗ ΔΕ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ

ΣΗΝΟΘΕΤΩ

(Στίχοι: Ξ.Φιλέρης) ερμηνεύει ο Κ.Χατζής

ΔΕ ΘΕΛΩ ΓΡΑΜΜΑ

ΟΙ ΠΑΛΙΕΣ ΚΑΛΕΣ ΜΕΡΕΣ

ΤΟΝ ΕΧΑΣΑ

ΕΣΥ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ

ΑΧ! ΠΩΣ ΜΕ ΚΟΙΤΑΣ

ΜΗ ΖΗΤΑΣ

ΜΕΣ' ΤΟ ΗΛΙΟΒΑΣΙΛΕΜΑ

ΓΙΑΤΙ

ΑΝ ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΣΑΝ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ

(Στίχοι: Ξ.Φιλέρης, Γ.Οικονομίδης, Σ.Τσώτου) ερμηνεύει η Μαρινέλλα

Ο ΣΟΥΡΗΣ ΚΙ Η ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ

ΤΑ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙΛΙΚΙΑ

ΕΙΧΑ ΕΝΑΝ ΠΑΤΕΡΑ

ΠΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΔΕΛΦΕ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗ

ΤΟ ΓΥΦΤΑΚΙ

(Στίχοι: Ξ.Φιλέρης, Γ.Οικονομίδης) ερμηνεύει ο Κ.Χατζής

ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΚΟΧΥΛΙ ΑΠ' ΤΟ ΑΙΓΑΙΟ

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ

ΙΣΟΤΗΤΑ

ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕ

ΕΧΩ ΜΙΑ ΧΕΙΡΟΒΟΜΒΙΔΑ

ΜΙΑ ΧΑΜΕΝΗ ΚΥΡΙΑΚΗ

ΝΤΙΡΙ ΜΑΝΑΜ' ΝΤΙΡΙ

Ο ΓΙΩΡΙΚΑΣ ΚΙ Ο ΚΩΣΤΙΚΑΣ

Ο ΛΑΟΣ

(στίχοι : Ξ.Φιλέρης, Γ.Οικονομίδης, Ο.Γιόρντη) ερμηνεύουν η Μαρινέλλα κι ο Κ.Χατζής.

Ο δίσκος ηχογραφήθηκε ζωντανά στις 11 Νοεμβρίου 1980 στη μπουάτ ΣΚΟΡΠΙΟΣ.

Τα τραγούδια είναι κοινωνικά , πολιτικά και ερωτικά! Ο δίσκος έγινε "πλατινένιος" την εποχή που κυκλοφόρησε και μιλάμε για νούμερα των 200.000 και άνω πωλήσεις....

Ο Χατζής βρίσκεται σε μεγάλη έμπνευση κι η Μαρινέλλα απίστευτα υπέροχη στις ερμηνείες της! Οι δυο τους δένουν πολύ όμορφα! Το τραγούδι που ακούστηκε περισσότερο από τα ραδιόφωνα ήταν το ΜΙΑ ΧΑΜΕΝΗ ΚΥΡΙΑΚΗ. Το "τραγούδησε" πρόσφατα κι η Ν.Θεοδωρίδου (ακούστε την πρώτη εκτέλεση και θα καταλάβετε γιατί έβαλα τα εισαγωγικά...). Το ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΚΟΧΥΛΙ... που ακούγεται στο LIVE η Μαρινέλλα και ο Χατζής το είπαν σε β' εκτέλεση, αλλά εκεί πρώτη φορά ακούστηκε ως ντουέτο το τραγούδι...

Υπέροχα θεωρώ όλα τα τραγούδια του δίσκου! Το άλμπουμ ακούγεται από την αρχή ως το τέλος , απνευστί! Το παράπονό μου είναι πως τραγούδια όπως τα ΔΕ ΘΕΛΩ ΓΡΑΜΜΑ, ΤΟΝ ΕΧΑΣΑ, ΑΝ ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΣΑΝ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ, Ο ΓΙΑΝΝΗΣ....δεν τα ακούμε συχνά σε συναυλίες...

Εννοείται πως ο δίσκος υπάρχει και σε cd! :)

Τα τσίλικα είναι ένας δίσκος της Χαρούλας που πρωτοκυκλοφόρησε το 1983 σε παραγωγή του Αχιλλέα Θεοφίλου. Η Αλεξίου ερμηνεύει στο δίσκο αυτό παλιά λαϊκά, σμυρνέϊκα και πολίτικα τραγούδια που χρονολογούνται από τις αρχές του αιώνα μέχρι και τα τέλη του 2ου παγκοσμίου πολέμου. Εγώ προσωπικά αγαπώ πολύ το δίσκο αυτό, αφενός διότι τον συγκαταλέγω στις καλύτερες καλλιτεχνικές δημιουργίες της Χαρούλας και αφετέρου διότι υπάρχει και συναισθηματικό δέσιμο με τον εν λόγω δίσκο.

Η Χάρις Αλεξίου ερμηνεύει τραγούδια των Παναγιώτη Τούντα, Απόστολου Χατζηχρήστου, Κώστα Καρίπη, Κώστα Σκαρβέλη και άλλων. Η ενορχήστρωση στην πρώτη έκδοση του δίσκου ανήκει στο Χρήστο Νικολόπουλο την οποία εγώ βρίσκω λιτή αλλά όμορφη, ενώ συμμετέχουν στα σεγόντα ο Γιώργος Σαρρής, ο Αγάθωνας Ιακωβίδης. Νονός του τίτλου του δίσκου σύμφωνα με τα γραφόμενα είναι ο Λευτέρης Παπαδόπουλος.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη η Χαρούλα είναι καταπληκτική σε αυτό το είδος τραγουδιού. Θα ακούσετε εδώ τραγούδια με ελάχιστη και δυσέυρετη δισκογραφική παρουσία μέχρι την έκδοση του δίσκου τα οποία η Αλεξίου ερμηνεύει με με ζωντάνια, τσαχπινιά αλλά και ταύτιση με το ύφος και την παραδοσιακή χροιά των τραγουδιών αυτών. Αρκετά τραγούδια νομίζω ακούγονταν στις παραστάσεις της "Τέντας" το 1984, μαζί με το Γιώργο.

Κυκλοφορεί, ως γνωστόν και remastered έκδοση σε cd (μάλλον μόνο αυτή πλέον) και περιλαμβάνει βιβλιαράκι που περιέχει αρκετές πληροφορίες για όλα τα τραγούδια, για τους δημιουργούς τους αλλά και τους ερμηνευτές των πρώτων εκτελέσεων.

Το τραγούδι Ας μην ξημέρωνε ποτέ των Τούντα, Μάνεση σε αυτή την εκτέλεση από τη Χαρούλα είναι ανάμεσα στα δέκα τραγούδια της ζωής μου.

Τα τραγούδια του δίσκου

1. Μπαρμπαγιαννακάκης (Παραδοσιακό σμυρνέϊκο τραγούδι)

2. Καμωματού (Γ. Δραγάτσης)

3. Αερόπλανο θα πάρω (Π. Τούντας)

4. Έμαθα πως είσαι μάγκας (Παραδοσιακό, διασκευασμένο από το Χρ. Νικολόπουλο)

5. Σε γελάσανε (Κ. Σκαρβέλης)

6. Μη μου χαλάς τα γούστα μου (Παραδοσιακό)

7. Αμάν Κατερίνα μου (Π. Τούντας)

8. Ας μην ξημέρωνε ποτέ (Απ. Χατζηχρήστος, Κ. Μάνεσης)

9. Της το βγάλανε (Β. Παπάζογλου)

10. Λιλή η σκανταλιάρα (Π. Τούντας)

11. Μόρτισσα της Κοκκινιάς (Κ. Καρίπης)

12. Τηλεγράφημα στην Κάρμεν (Π. Τούντας)

13. Γιαλέλι γιαλέλι (Σ. Ιωαννίδης)

14. Γλυκοβραδυάζει (Απ. Χατζηχρήστος)

15. Μη μου λες πως δεν πονάω (Κ. Σκαρβέλης)

16. Δυο μάγκες μες τη φυλακή (Κ. Τζοβένος)

17. Μάγκικο (Κ. Καρίπης)

18. Μ' έμπλεξε ένας μόρτης (Π. Τούντας)

19. Μπουρνοβαλιός μανές (Παραδοσιακό)

20. Θα μεθώ και θα τα σπάω (Γ. Δραγάτσης)

21. Κρασοπίνω (Γ. Ασίκης)

22. Ναζιάρα μου (Π. Τούντας)

23. Πες το ναι (Κ. Σκαρβέλης)

24. Παγκρατιώτισσα (Π. Τούντας)

25. Ο μάγκας (Κ. Σκαρβέλης)

:D:confused::pity:

Ξαναγυρνώ στα ρεμπέτικα και στα παλιά λαικά τραγούδια, βάζοντας σήμερα στο πικ-απ , έναν δίσκο με τραγούδια του μεγάλου συνθέτη Γιάννη Παπαιωάννου.Κυκλοφόρησε το 1977 από την Regal (Columbia) με τον τίτλο "Αφιέρωμα στον Γιάννη Παπαιωάννου-Νο 1" και περιέχει ηχογραφήσεις των δεκαετιών 1940-1950.

Περιέχει τα τραγούδια:

1)Ο γέρος (Γ.Παπαιωάννου)

2)Στεναγμοί και χτυποκάρδια (Ρ.Ντάλλια)

3)Πέντε Έλληνες στον ’δη (Οδ.Μοσχονάς)*

4)Τα καλύτερά μας χρόνια (Ι.Γεωργακοπούλου-Ν.Καλλέργης)*

5)Σ'αγαπώ και μη σε νοιάζει (Οδ.Μοσχονάς-Γ.Παπαιωάννου)*

6)Πως πέρασαν τα χρόνια (Οδ.Μοσχονάς)*

7)Η νοσοκόμα (Αθ.Ευγενικός-Οδ.Μοσχονάς)*

8)Τις γυναίκες τις δουλεύω (Σ.Μπέλλου-Σ.Περπινιάδης)*

9)Πάντα σού'κανα τα κέφια (στίχοι Α.Αντιβάκη) (Γ.Παπαιωάννου)

10)Ένας άντρας δέκα γυναίκες (Γ.Παπαιωάννου-Ρ.Ντάλλια)

11)Κάτω απ'τα γεφύρια (Θεοφ.Λέκκας-Ν.Καλλέργης)*

12)Το λαχείο (Οδ.Μοσχονάς-Σ.Περπινιάδης)*

13)Το χαρτζιλίκι (Ρ.Ντάλλια-Γ.Παπαιωάννου)*

*σ'αυτά τα τραγούδια οι στίχοι είναι του Κώστα Μάνεση.

Εξαιρετικά λαικά τραγούδια ,που δυστυχώς , με εξαίρεση ένα ή δύο ("Πέντε Έλληνες στον ’δη") σήμερα δεν ακούγονται καθόλου. Ιδιαίτερη εντύπωση προκαλεί και ο τρόπος με τον οποίο τραγουδά ο συνθέτης δυο τραγούδια (τα οποία προφανώς ανήκουν στη δεκαετία του '60 , όπως φαίνεται απ'τον ήχο τους) τα "Ο γέρος" και "Πάντα σού'κανα τα κέφια".

Το 1994 ο δίσκος κυκλοφόρησε και σε cd. :confused:

Ένας από τους συνθέτες που έδωσε πολύ ωραία λαικά τραγούδια και με πολλές επιτυχίες στο ενεργητικό του κυρίως στη δεκαετία του '60 είναι ο Νίκος Δαλέζιος. Μια συλλογή με τραγούδια του κυκλοφόρησε το 1984 από την Columbia με τίτλο "Όλοι μιλούν διπρόσωπα"

Περιέχει τα τραγούδια:

1)Τα γκρίζα μαλλιά (Σ.Διονυσίου-Χ.Λαμπράκη)

2)Το σφουγγάρι (Γ.Μπιθικώτσης)

3)Μαζί το δρόμο πήραμε (Γιώτα Λύδια)

4)Το παιδάκι (Μ.Αγγελόπουλος)

5)Παλιοζωή μοβόρισα (Καίτη Γκρέυ)

6)Η Μπέμπα (Γ.Μπιθικώτσης-Χ.Λαμπράκη)

7)Ένας πατέρας ζει δέκα παιδιά (Θεόδωρος Θωμάς)

8)Ανάθεμά σε πια ζωή (Χ.Λαμπράκη)

9)Έφυγες και σε ζητώ (Μ.Αγγελόπουλος-Αννούλα)

10)Πάνε τα χρόνια τα παλιά (Γ.Μπιθικώτσης-Μ.Χιώτης)

11)Το ξυράφι (Γιώτα Λύδια)

12)Ο πύργος (Γ.Χατζηαντωνίου)

13)Εσύ ήθελες μεγάλη τιμωρία (’ννα Χρυσάφη)

14)Τα Μετέωρα (Νίκος Δαλέζιος)

Οι στίχοι, η μουσική , η ενορχήστρωση και η διεύθυνση ορχήστρας είναι του συνθέτη.

Ο δίσκος εκτός των άλλων περιέχει και τρία πολύ όμορφα τραγούδια με τον Γρηγόρη Μπιθικώτση (τι να κάνουμε , αδυναμίες είναι αυτές :blush::mad: τα οποία , αν δεν απατώμαι δεν έχουν συμπεριληφθεί αλλού.

Αργότερα κυκλοφόρησε και σε cd.

Κι ένα τραγούδι με εμφανείς επιρροές από τον "Καλόγηρο" του Μάρκου Βαμβακάρη.

"Τα Μετέωρα"

"Θα πάω στα Μετέωρα

καλόγερος να γίνω

και για γυναίκες όμορφες

δεκάρα δεν θα δίνω

Θα βάλω ράσο να κρατώ

πένθιμο κομπολόι

και θα μετρώ μεσ στη ζωή

το ντέρτι που με τρώει

Αφού εσύ με πότισες

της πίκρας το ποτήρι

στην Καλαμπάκα θα κλειστώ

σε κάποιο μοναστήρι".

Απρίλης 1983...Τάκης Σούκας ΒΑΡΑ ΜΟΥ ΤΟ ΝΤΕΦΙ . Ερμηνεύτρια η Ελένη Βιτάλη.

Τα τραγούδια

ΠΟΙΟ ΔΡΟΜΟ ΝΑ ΠΑΡΩ (Ηρ.Παπασιδέρης)

ΖΗΤΩ Η ΖΩΗ (Α.Αξιώτης)

ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΣΤΡΑΤΑ ΣΤΡΑΤΑ (Ν.Λουκάς)

ΠΑΡΕ ΜΕ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ (Α.Αξιώτης)

ΑΝΟΙΧΤΕ ΤΑ ΤΡΕΛΑΔΙΚΑ (Β.Παπαδόπουλος)

ΧΑΣΑΜΕ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΜΑΣ (Γ.Μίτσιγκας)

ΑΔΕΙΟ ΣΠΙΤΙ (Ν.Λουκάς)

ΒΑΡΑ ΜΟΥ ΤΟ ΝΤΕΦΙ (Ν.Λουκάς)

ΟΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ Σ' ΑΓΑΠΩ (Β.Παπαδόπουλος)

ΔΕ ΛΑΔΩΝΕΤΑΙ Ο ΧΑΡΟΣ (Β.Παπαδόπουλος)

ΒΡΟΧΗ ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ (Γ.Μίτσιγκας)

ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΜΑΛΑΜΑΤΕΝΙΑ (Ν.Λουκάς)

ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΒΟΤΑΝΙ (Α.Αξιώτης)

ΙΔΙΟΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ (Ν.Λουκάς)

Ο Τάκης Σούκας σε μεγάλη έμπνευση , μας δίνει έναν εξαιρετικά λαϊκό -πραγματικά-δίσκο. Η Ελένη Βιτάλη στην πιο καλή στιγμή της , μας αφήνει άφωνους με τις ερμηνείες της.... Το ΠΙΟ ΔΡΟΜΟ ΝΑ ΠΑΡΩ το λέει σε 2η εκτέλεση (α' εκτέλεση Γ.Λύδια). Στο ραδιόφωνο πιο πολύ ακούστηκαν τα ΒΑΡΑ ΜΟΥ ΤΟ ΝΤΕΦΙ & ΑΝΟΙΧΤΕ ΤΑ ΤΡΕΛΑΔΙΚΑ. Πολύ όμορφα όμως είναι τα ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΣΤΡΑΤΑ ΣΤΡΑΤΑ, ΙΔΙΟΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ & ΒΡΟΧΗ ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ...

Ο δίσκος κυκλοφόρησε και σε cd. :music:

Μια εξαιρετική συλλογή με τραγούδια που ερμήνευσε μια σπουδαία ερμηνεύτρια του λαικού (και όχι μόνο) τραγουδιού κυκλοφόρησε από την ΕΜΙΑΛ το 1987.Έχει τον τίτλο "Μαίρη Λίντα-’κου τ'αηδόνια"

Περιέχει τα τραγούδια:

1)Χορεύει μια πεντάμορφη (Λιάνας Ρουσιάνου)1961

2)Σιγά σιγά ξημέρωσε (Κ.Καπνίση-Θ.Σοφού)1960

3)Βάρκα στο γυαλό (Μ.Θεοδωράκη) 1963

4)Κάνε τον πόνο σου χαρά (Μ.Χατζιδάκι-Ν.Γκάτσου)1964

5)’ι γοργόνα καλομοίρα (Γ.Μαρκόπουλου-Κ.Μύρη)1962

6)Παιδί βασανισμένο (Β.Πιτσιλαδή-Γ.Κιούρκα)1967

7)Κτύπα καρδούλα μου (Λ.Ρουσιάνου-Ελλης Αμπραβανέλ)1961

8)Το καινούργιο τ'αγοράκι μου (Απ.Καλδάρα)1963

9)Η συνοικία μου (Β.Τσιτσάνης)1960

10)Σαν μια γλυκειά διπλοπενιά (Γ.Παπαιωάννου-Κ.Μάνεση)1961

11)Δυο άντρες και μια ρόδα (Γ.Μητσάκη)1960

12)Παραπονάκια (Μ.Χιώτη)1961

13)Γλυκειά μου μάνα (Θ.Σοφού-Ζαχ.Δελμούζου)1963

14)’κου τ'αηδόνια (Γ.Ζαμπέτα-Χ.Βασιλειάδη)1967

Ο δίσκος αυτός που αργότερα κυκλοφόρησε και σε cd περιέχει μερικές πολύ σπάνιες και μοναδικές ηχογραφήσεις.Τραγούδια που ξεφεύγουν από το κλασσικό στυλ των τραγουδιών του Χιώτη που κατά κόρον τραγούδησε η Λίντα.Τραγούδια που ανήκουν τόσο στο ελαφρό όσο και σ'αυτό που λέμε έντεχνο τραγούδι.Χωρίς βέβαια να λείπουν τα λαικά του Τσιτσάνη, του Καλδάρα , του Μητσάκη καθώς και ένα έξοχο τραγούδι του Παπαιωάννου .

Αν πέσει στα χέρια σας αυτός ο δίσκος ή το cd προτιμήστε τον .Αξίζει... :music:

Σήμερα θα γράψω για έναν πραγματικά άγνωστο δίσκο. Τίτλος :ΜΟΡΦΕΣ . Τη μουσική έχει γράψει ο Τάσος Γκρους. Ερμηνεύουν οι Νένα Βενετσάνου, Γιάννης Γερογιάννης & Αντρ. Μπονάτσος. Ο δίσκος κυκλοφόρησε το 1988.

Τα τραγούδια:

Μορφές (Ηλ.Τσέχος) Ν.Βενετσάνου

Βραδιάζει (Γ.Μπασδέκης) Γ.Γερογιάννης

Ένα φιλί ένα άλογο (Γ.Μπασδέκης) Ν.Βενετσάνου

Ο Γιάννης απ΄τα Γιάννενα (Σ.Αλιβιζάτος) Α.Μπονάτσος

Σόνια (Τ.Γκρους-Μπέττυ Κομνηνού) Ν.Βενετσάνου

Το φιλί του Φασμπίντερ (Σ.Αλιβιζάτος)Α.Μπονάτσος

Ερωτικό (Στ.Καραγιάννης) Ν.Βενετσάνου-Γ.Γερογιάννης

Περίεργο love story (Σ.Αλιβιζάτος) Α.Μπονάτσος

Τζο , το ρομπότ (φωνητικά Ν.Βενετσάνου, ρομπότ ο Γ.Ιωάννου)

Τα τραγούδια δεν είναι εύκολα με την πρώτη φορά που τ' ακούει κανείς...Ο Γκρους δείχνει να πειραματίζεται και να ψάχνεται σε δύσκολα μονοπάτια...Ας μην ξεχνάμε ότι είναι ο συνθέτης της "Χαλκίδας" που μάθαμε όλοι από τη β΄εκτέλεση του Μ.Λιδάκη. Η Ν.Βενετσάνου συνεπής στις αρχές της μέχρι και σήμερα. Ακολουθεί τον δύσκολο δρόμο του τραγουδιού. Η φωνή της... ένα στολίδι! Για τους άλλους Μπονάτσο & Γερογιάννη , τα πράγματα δεν κύλησαν προς όφελός τους και ..χάθηκαν...

:huh:

Toν Ιούλιο του 1988 κυκλοφόρησε ο δίσκος ΠΕΡΙΠΛΑΝΗΣΗ σε μουσική & στίχους του Νίκου Βερόπουλου. Τραγουδούσε ο ίδιος και είχαν συμμετοχή ο Στ. Λογαρίδης και η Χαρούλα Αλεξίου.

ΠΛΕΥΡΑ Α'

ΑΓΙΟΡΕΙΤΙΚΟΣ -Ν.Βερόπουλος

ΛΑΤΡΕΙΑ -Ν.Βερόπουλος

ΣΑΝ ΤΗ ΜΥΓΑ ΜΕΣ ΣΤΟ ΓΑΛΑ-Ν.Βερόπουλος

ΡΙΖΕΣ- οργανικό

ΠΛΕΥΡΑ Β'

ΠΕΡΙΠΛΑΝΗΣΗ- Χ.Αλεξίου

ΒΛΕΠΩ ΠΟΥ ΧΑΝΕΣΑΙ- Στ.Λογαρίδης

ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ-οργανικό

ΑΥΤΟ ΖΗΤΑΩ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ ΜΟΥ- Ν.Βερόπουλος

Και να τι λέει -μεταξύ άλλων-ο δημιουργός : "Και να που κάποτε το όνειρο γίνεται πραγματικότητα και θα ταξιδέψουμε πάλι. Αυτή τη φορά σ΄έναν κόσμο, πολύχρωμο, μυστηριώδη, μέσα σε μια ατμόσφαιρα μυρωδικού καπνού..."

Ο δίσκος δεν πολυακούστηκε. Η συμμετοχή της Χαρούλας δεν βοήθησε το δίσκο, αφού και το τραγούδι της ίδιας δεν έγινε γνωστό...Κι έτσι ο δίσκος έμεινε στη σκιά...Ανακαλύψτε τον1 :razz:

Σα σήμερα γεννήθηκε και πέθανε ο μεγαλύτερος ίσως συνθέτης του λαικού μας τραγουδιού ο Βασίλης Τσιτσάνης. Δεν θα μπορούσα λοιπόν να βάλω τίποτα άλλο από έναν δίσκο στον οποίο τραγουδά ο ίδιος κι έχει τον τίτλο "Ο Βασίλης Τσιτσάνης τραγουδά μεγάλες επιτυχίες του-1966-1977" Πρόκειται για 13 τραγούδια δημιουργίες αυτής της περιόδου στα οποία τραγουδά ο συνθέτης με την εξαιρετικά ιδιόμορφη φωνή του μαζί με την Χαρούλα Λαμπράκη.

Τα τραγούδια αυτά είναι:

1)Με παρέσυρε το ρέμα

2)Δε ρωτώ ποιά είσαι (μαζί τους και ο Δ.Ευσταθίου)

3)Το βαπόρι απ'την Περσία (β'φωνή η Λ.Νικολάου)

4)Κορίτσι μου όλα για σένα

5)Ο μάγκας κάνει δυο δουλειές

6)Παρηγόρα με μπουζούκι μου

7)Τα μούρα (β'φωνή η Αλεξάνδρα)

8)Απόψε στις ακρογιαλιές

9)Για να σε κάνω άνθρωπο (β'φωνή η Κ.Γκρέυ)

10)Όταν θα σμίξεις

11)Καλύτερα σ'ένα κελί

12)Στην απάνω σκάλα

13)Δείρε με και μάλωσέ με

Ο δίσκος πολύ αργότερα κυκλοφόρησε και σε cd.

Μια κι έγινε ιδιαίτερη αναφορά για τον σημαντικό συνθέτη Τάκη Σούκα από τον Michael , να προσθέσω κι έναν ακόμα δίσκο του συνθέτη!

Τίτλος : ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΤΟΥ ΤΑΚΗ ΣΟΥΚΑ

1.Δεν μπορώ ν' αλλάξω την καρδιά μου (Ηρ.Παπασιδέρης) Λ.Μυτιληναίος

2.Ποιος δρόμος, ποια χέρια (Ηρ.Παπασιδέρης) Γιώτα Λύδια

3. Είδες τι κάνουν τα λεφτά (Ηρ.Παπασιδέρης) Μ.Μενιδιάτης

4. Δωσ' μου να καπνίσω ένα τσιγάρο (Ηρ.Παπασιδέρης) Πόλυ ΄Πάνου

5. Θα πάρω λίγες κλειδαριές (Ηρ.Παπασιδέρης) Στρ.Διονυσίου

6. Μην υποκρίνεσαι (Ηρ.Παπασιδέρης) Πάνος Γαβαλάς

7. Αυτή δεν λέγεται αγάπη (Ηρ.Παπασιδέρης) Π.Περάκης

8. Συγχώραμε (Αγγ.Αξιώτης) Ηλ.Κλωναρίδης

9. Αλλοιώτικο παιδί (Ηρ.Παπασιδέρης) Χαρ.Λαμπράκη

10. Το κορόιδο της Μαρίας (Ε.Γιγουρτάκης) Χρηστάκης

11. Και τι δε μου ' ταξες (Ηρ.Παπασιδέρης) Γιώτα Λύδια

12. Αταξίες μη μου κάνεις (Μ.Μενιδιάτης) Μ.Μενιδιάτης

13. ’λλαξε κορίτσι μου μυαλό (Ηρ.Παπασιδέρης) Στρ.Διονυσίου

14. Ταίρι μου χαμένο και αλαργινό (Ηρ.Παπασιδέρης) Λιζέττα Νικολάου

Ο δίσκος -μια συλλογή τραγουδιών του-κυκλοφόρησε τον Απρίλιο του 1985. Ο Σούκας στα πρώτα του συνθετικά βήματα! Είναι πολύ καλός, εξαίρετος! Τα τραγούδια του είναι μπολιασμένα με το δημοτικό και παλιό λαϊκό τραγούδι αλλά και το τότε σύχγρονο (ΑΛΛΑΞΕ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΜΥΑΛΟ σε χορό σέικ)! Πολύ στενός συνεργάτης του στιχουργός ο Ηρακλής Παπασιδέρης! Οι ερμηνευτές ΕΝΑΣ κι ΕΝΑΣ!

Αγαπημένα μου τραγούδια ΠΟΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ, ΣΥΓΧΩΡΑΜΕ, ΤΟ ΚΟΡΟΊΔΟ ΤΗΣ ΜΑΡΙΑΣ, ΚΑΙ ΤΙ ΔΕ ΜΟΥ'ΤΑΞΕΣ , ΤΑΙΡΙ ΜΟΥ ΧΑΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΛΑΡΓΙΝΟκαι βέβαια το ΔΩΣ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΠΝΙΣΩ ΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟ που το θεωρώ ένα από τα καλύτερα-ίσως το καλύτερο-του Σούκα. Το ξανατραγούδησε η Πόλυ Πάνου αργότερα στο δίσκο ΤΙ ΝΑ ΜΑΣ ΜΙΑ ΖΩΗ.

Ο δίσκος κυκλοφόρησε και σε cd , αλλά μάλλον δύσκολα θα το βρείτε! :rolleyes:

Συνεχίζω με κάτι σχετικό με τον Βασίλη Τσιτσάνη.Το Σεπτέμβρη του 1984 κυκλοφόρησε από την Margo (θυγατρική της Minos) και στη σειρά "Οι μεγάλοι του ρεμπέτικου" μια συλλογή-αφιερωμα σε μια από τις μεγαλύτερες, ίσως τη μεγαλύτερη εκπρόσωπο του είδους."Μαρίκα Νίνου".

1)Έλα όπως είσαι (Β.Τσιτσάνη)1954

2)Παραστράτησα για σένα (Κ.Καπλάνη)1955

3)Δως του νάνι-νάνι (Γ.Κλουβάτου) 1955

4)Την πιο ωραία μου ζωή (Β.Τσιτσάνη)1951

5)Η Ταμπακιέρα (Ιωσήφ Ριτσιάρδη) 1950

6)Ζαίρα (Β.Τσιτσάνη)1954

7)Εγώ θα φύγω μακρυά σου (Μ.Χιώτη)1955

8)Τι μπελάς το γυναικείο φύλο (Β.Τσιτσάνη)1954

9)Γεννήθηκα για να πονώ (Β.Τσιτσάνη)1954

10)Λόγια ανταλλάξαμε βαρειά (Τ.Μαρούδα)1955

11)Αγάπη που'γινες δίκοπο μαχαίρι (Μ.Χατζιδάκι)1955

12)Τι σήμερα τι άυριο τι τώρα (Β.Τσιτσάνη)1954

13)Τι όμορφη που είσαι όταν κλαις (Σ.Χρυσίνη)1955

14)Οι γυναίκες κρατάνε τα κλειδιά (Γ.Κλουβάτου)

(μαζί με την Μ.Νίνου τραγουδά ο Π.Γαβαλάς)

15)Είσαι μια κότα στρουμπουλή (Μ.Νίνου)1955

16)Της ταβέρνας τα μεράκια (Β.Τσιτσάνη)1954

Ο δίσκος αυτός περιέχει μερικές ηχογραφήσεις ντοκουμέντα.Ακούστε για παράδειγμα το πως τραγουδά η Νίνου κάποια τραγούδια από το χώρο του ελαφρού τραγουδιού όπως "Η ταμπακιέρα" ή το "Λόγια ανταλλάξαμε βαρειά".Είναι σπουδαία.Όπως βέβαια και στην τελευταία της ηχογράφηση στο "Αγάπη που'γινες δίκοπο μαχαίρι" το Νοέμβρη του 1955.Είναι συγκλονιστική.Προσωπικά θεωρώ αυτή την εκτέλεση , την καλύτερη που έγινε μέχρι σήμερα στο συγκεκριμένο τραγούδι.

Φυσικά από μια τέτοια συλλογή δεν θα μπορούσαν να λείπουν τα κλασσικά τραγούδια του Τσιτσάνη, αλλά και τραγούδια που δεν ακούστηκαν τόσο όσο αυτό με τους σοφούς στίχους

"Τι μπελάς το γυναικείο φύλο, κι ο Αδάμ την έπαθε απ'το μήλο..."κλπ κλπ,

ή ένα καθαρά φεμινιστικό τραγούδι-διάλογος με τον Πάνο Γαβαλά που μιλά για τα δικαιώματα των γυναικών το "Οι γυναίκες κρατάνε τα κλειδιά".

Η Μαρίκα Νίνου πέθανε πολύ νέα σε ηλικία 36 ετών τον Φλεβάρη του 1956.Η καριέρα της ήταν σχετικά σύντομη , μόνο 8 χρόνια.Ακούγοντας όμως όλα αυτά τα μεγάλα τραγούδια που έχει πει, δημιουργείται η αίσθηση ότι τραγουδούσε κάποιες δεκαετίες.

Αν πέσει στην αντίληψή σας αυτός ο δίσκος ή το cd προτιμήστε το και δεν θα μετανιώσετε.

Το 1987 κυκλοφόρησε από την Columbia μια συλλογή τραγουδιών ενός εξαίρετου λαικού συνθέτη του Γιώργου Λαύκα.Ο τίτλος της "Γιώργος Λαύκας-Οι μεγαλύτερες επιτυχίες"

Η συλλογή αυτή , που αργότερα κυκλοφόρησε και σε cd περιέχει τα παρακάτω τραγούδια:

1)Την πόρτα μη μου κλείνεις (Σ.Καζαντζίδης-Μαρινέλλα)

2)Αν μ'αγαπάς θα σε λατρεύω (Γιώτα Λύδια)

3)’ντε στο καλό κυρά μου (Μ.Αγγελόπουλος)

4)Στο 13 το κελί (Μ.Μενιδιάτης)

5)Για μένα να μην κλάψεις (Π.Γαβαλάς-Γ.Λαύκας)

6)Πήρε φωτιά ο πόνος μου (Γ.Λαύκας)

7)Σκαλοπάτι σκαλοπάτι (Πόλυ Πάνου)

8)Μεσάνυχτα βαθειά (στίχοι Χ.Κολοκοτρώνη) (Α.Ρεπάνης)

9)Ηλιοβασίλεμα σωστό (Γ.Μπιθικώτσης)

10)Φέρε μια βόλτα στο χορό (Π.Πάνου-Γ.Λαύκας)

11)Πονώ και τυραννιέμαι (Σ.Καζαντζίδης)

12)Οι νέοι μάγκες (Μ.Αγγελόπουλος)

13)Αφού θα έφευγες (στίχοι Ν.Δαλέζιου) (Σ.Διονυσίου-Γ.Λαύκας)

14)Τα μαύρα ξένα (Γ.Λαύκας)

15)Σκαλί σκαλί κατέβηκα (Π.Γαβαλάς)

16)Το μοναστήρι νά'ναι καλά (Γ.Λύδια)

Ο δίσκος περιέχει μερικά σπουδαία λαικά τραγούδια.Ξεκινώντας με το αριστουργηματικό "Την πόρτα μη μου κλείνεις" (η πίσω όψη του δίσκου 45 στροφών με το "Καρδιά πληγωμένη"), το οποίο αποτελεί πραγματικά υπόδειγμα σύνθεσης.

Μια άλλη μεγάλη στιγμή του δίσκου είναι η επανεκτέλεση του τραγουδιού "Ηλιοβασίλεμα σωστό" με τον Μπιθικώτση (α'εκτέλεση Ορφέας Κρεούζης).Και μόνο η ύπαρξη αυτών των δυο τραγουδιών κατατάσσει αυτόματα τον δίσκο σ'αυτή την κατηγορία των "Ξεχασμένων διαμαντιών".

Αλλά και τα υπόλοιπα τραγούδια είναι πολύ όμορφα, όπως οι επανεκτελέσεις των τραγουδιών "Σκαλοπάτι σκαλοπάτι" , "Σκαλί σκαλί κατέβηκα", "Μεσάνυχτα βαθειά" και "Το μοναστήρι" τα οποία πρωτοεκδόθηκαν μ'αυτούς τους ερμηνευτές σε δίσκο 45 στροφών extended play (η πίσω όψη του δίσκου με τις επανεκτελέσεις των τραγουδιών του Δ.Γκόγκου-Μπαγιαντέρα).

Δεν θα ξεχάσω όταν , εν έτει 1989, βρέθηκα με την Φιλαρμονική της Καλαμαριάς στην πόλη Λιπτόβσκυ Μίκουλας της Τσεχοσλοβακίας για συναυλίες, κάποια μέλη από την ορχήστρα της πόλης του Μίκουλας για να μας αποχαιρετήσουν όταν φεύγαμε, τραγούδησαν με σπαστά Ελληνικά , το παρακάτω τραγούδι του Γιώργου Λαύκα.

"Το μοναστήρι".

"Έφυγε το κορίτσι σου

και τό'βαλες μαράζι

όσο κι αν το αγάπαγες

δεν πρέπει να , δεν πρέπει να σε νοιάζει.

Μην κάνεις έτσι φίλε μου

τώρα για μια γυναίκα

το μοναστήρι νά'ναι καλά

και θα'βρεις άλλες δέκα.

Αφού σε εγκατέλειψε

και τό'μαθαν οι φίλοι

μην τρέχεις από πίσω της

και γίνεσαι και γίνεσαι ρεζίλι.

Μην κάνεις έτσι φίλε μου

τώρα για μια γυναίκα

το μοναστήρι νά'ναι καλά

και θα'βρεις άλλες δέκα.

Το 1974 ο Μάνος Χατζιδάκις κυκλοφόρησε το έργο Ο ΟΔΟΙΠΟΡΟΣ - ΤΟ ΜΕΘΥΣΜΕΝΟ ΚΟΡΙΤΣΙ και ο ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ .

Ο ΟΔΟΙΠΟΡΟΣ (στίχοι Μ.Ελευθερίου)

Ο οδοιπόρος -ορχήστρα

Η μπαλάντα του οδοιπόρου -Γ.Δημητράς

Τα σπασμένα ποδήλατα - Μ.Κάτηρα

Στα νερά του Ιορδάνη- Μ.Κατήρα

Κρίση- Γ.Δημητράς

Το αίνιγμα- ορχήστρα

ΤΟ ΜΕΘΥΣΜΕΝΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΚΑΙ Ο ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ (στίχοι : Μ.Χατζιδάκις)

Το μεθυσμένο κορίτσι -Ευτ. Χατζηττοφής

Επέτειος- Φ.Βαλαρή

Ο Αλκιβιάδης- Ε.Καναβαράκη /Φ.Βαλαρή

Ο τρελός κόσμος - Ε.Χατζηττοφής

Οράματα - Ε.Καναβαράκη /Φ.Βαλαρή

Ο φόβος- Ε.Χατζηττοφής

Τα αφηγηματικά μέρη ερμηνεύει η Ελ.Μανιάτη.

Η πρώτη δημόσια εκτέλεση του έργου έγινε στο ΠΟΛΥΤΡΟΠΟ στην Πλάκα στις 13 Δεκεμβρίου 1973. Ο Χατζιδάκις μας παραδίδει ένα έργο υψηλής αισθητικής! Υπέροχες μελωδίες , σημαντικοί στίχοι , ουσιαστικές ερμηνείες! Είναι ένας κύκλος τραγουδιών σε θεατρική μορφή & το 32 έργο , κατά σειρά. Ό,τι και να πω είναι λίγο! Ένα έργο -κόσμημα της ελληνικής και της παγκόσμιας μουσικής! :music:

Το 1967 κυκλοφόρησε από την Columbia μια συλλογή τραγουδιών του Απόστολου Καλδάρα με τίτλο "Η πόρτα ανοίγει". Σύμφωνα με τον οδηγό του Δραγουμάνου έχει κυκλοφορήσει και σε cd.Προσωπικά δεν το έχω δει ποτέ.Το 1993 η ίδια συλλογή κυκλοφόρησε σε cd με τον τίτλο "Εβίβα ρεμπέτες".

Περιέχει μερικές από τις πιο μεγάλες επιτυχίες του Καλδάρα στις επανεκτελέσεις που έγιναν στη δεκαετία του 1960.

Τόσο οι τίτλοι των τραγουδιών όσο και οι ερμηνευτές μιλάνε από μόνοι τους.Όποιοδήποτε σχόλιο νομίζω θα ήταν περιττό.

1)Της αμαρτίας το σκαλί (Γιατί πονάς και βασανίζεσαι)

(Π.Γαβαλάς-Ρ.Κούρτη)

2)Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι (Γιώτα Λύδια)

3)Μένα με λένε Περικλή (Γ.Μπιθικώτσης-Απ.Καλδάρας)

4)Δεν μετανιώνω που σ'αγάπησα πολύ (Β.Μοσχολιού)

5)Θα βρω μουρμούρη μπαγλαμά (Π.Γαβαλάς-Ρ.Κούρτη)

6)Μια στεναχώρια (Σ.Διονυσίου)

7)Συ μου χάραξες πορεία (Β.Μοσχολιού)

8)Κάντε τόπο να περάσω (Γ.Μπιθικώτσης)

9)Ο κόσμος όλος σε κατακρίνει (Χ.Λαμπράκη)

10)Εβίβα ρεμπέτες (Π.Γαβαλάς-Ρ.Κούρτη)

11)Σ'ένα βράχο φαγωμένο (Γ.Λύδια)

12)Μάγκας βγήκε για σεργιάνι (Γ.Μπιθικώτσης-Απ.Καλδάρας)

Το 2001 η ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΚΟΥΤΛΟΥΜΟΥΣΙΟΥ κυκλοφόρησε ένα cd σε μουσική Χρήστου Λεοντή. Τίτλος : ΜΗΤΗΡ ΘΕΟΥ .

Τα περιεχόμενα

ΤΗΝ ΩΡΑΙΟΤΗΤΑ -εισαγωγή

ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ - ’ρης Λεμπεσόπουλος

Ο ΑΚΑΘΙΣΤΟΣ ΥΜΝΟΣ- Μ.Λιδάκης-Ν.Βενετσάνου & χορωδία

ΜΗΤΗΡ ΘΕΟΥ (Αγγ.Σικελιανού) - Α.Σικελιανού-Α.Συνοδινού-Ζ.Λορεντζάτος

ΤΟ ΑΓΙΟΡΕΙΤΙΚΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ (Αγγ.Σικελιανού) - Α.Λεμπεσόπουλος

ΣΕ ΤΗΝ ΦΑΕΙΝΗΝ (βυζαντινό μέλος)

ΣΥΝΑΞΑΡΙ ΑΓΙΑΣ ΣΚΕΠΗΣ - Ρ.Πιττακή

ΜΑΡΙΑ τιρερέμ -ψάλλουν μοναχοί

ΕΙΣ ΤΟΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΝ (Ν.Καβάσιλα)-Α.Λεμπεσόπουλος, Χ.Μαντζουράνη

ΤΗΝ ΩΡΑΙΟΤΗΤΑ -ιντερμέδιο

ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ (Ι.Δαμασκηνού)- Χ.Μαντζουράνη, Α.Λεμπεσόπουλος

ΕΠΙΚΛΗΣΗ (Ζ.Καρέλη) Ρ.Πιττακή

ΤΟ ΞΩΚΛΗΣΙ (Κ.Παλαμά) Α.Συνοδινού

ΤΗΝ ΩΡΑΙΟΤΗΤΑ (βυζαντινό μέλος)

Όπως καταλαβαίνετε το θέμα είναι θρησκευτικό! Οι ψαλμοί , τα μελωδικά μέρη , οι απαγγελίες...Ο Λεοντής στο ύψος των περιστάσεων μας δίνει μελωδίες υψηλής αισθητικής. Οι ερμηνευτές τραγουδιστές και ηθοποιοί είναι μαγευτικοί και δημιουργούν μυσταγωγία!

Το cd περιέχει και εικόνες της Ιεράς Μονής που μπορεί να τις δει κάποιος σε υπολογιστή (cd -extra) :wow:

Για έναν δίσκο που με ταλαιπώρησε πολύ μέχρι να τον βρω θα γράψω σήμερα.Πρόκειται για τον δίσκο των Γιώργου Κατσαρού-Πυθαγόρα "Μικρές ώρες" τον οποίο πρόσφατα ανακάλυψα στο Μοναστηράκι στην "ειδική" τιμή των 77euro. :wow:

Eν πάσει περιπτώσει ο δίσκος , ο οποίος δεν έχει ποτέ κυκλοφορήσει σε cd , περιέχει μερικά εξαιρετικά τραγούδια με τον Μπιθικώτση (κάποια από τα οποία δεν έχουν εκδοθεί αλλού) , κάποια πολύ όμορφα τραγούδια με τον Σταμάτη Κόκοτα και δυο τραγούδια με την Αφροδίτη Μάνου σε μια από τις πρώτες δισκογραφικές της εμφανίσεις.

Τα τραγούδια :

1)Έσβυσε το κερί Μαρία (Μπιθικώτσης)

2)Θυμήσου και μένα (Κόκοτας)

3) Δεκανέα-δεκανέα (Μπιθικώτσης)

4)Γιατί ανοίξαμε πανιά (Αφ.Μάνου)

5)Τα ναυάγια της ζωής (Μπιθικώτσης)

6)Το συμφέρον σου (Κόκοτας)

7)Μακρυγιάννης-Παλαμάς (Μπιθικώτσης)

8)Πότε θα φανεί (Μπιθικώτσης-χορωδία)

9)Την ξέχασα (Κόκοτας)

10)Τα μάθατε τα νέα (Μπιθικώτσης-Β.Γκίκα)

11)Τελευταία ζωή (Κόκοτας)

12)Καρδιά μου Ανέστη (Αφ.Μάνου)

Εκείνη την εποχή ακούστηκαν ιδιαίτερα τα "Έσβησε το κερί Μαρία" και "Πότε θα φανεί".Κορυφαίο κατά τη γνώμη μου το τραγούδι "Τα ναυάγια της ζωής".Δυστυχώς τα υπόλοιπα έμειναν στην αφάνεια...

Βλέποντας χθες (σε video)την εκπομπή "Κυριακάτικο τραπέζι" η οποία προβλήθηκε στις 15-1-06 και είχε καλεσμένους τους Κώστα και Αλέξανδρο Χατζή θυμήθηκα έναν εξαιρετικό δίσκο του Κώστα Χατζή που κυκλοφόρησε το 1970 στην Philips με τον τίτλο "Ο Κώστας Χατζής τραγουδά Κώστα Χατζή".

Ο δίσκος περιέχει τα παρακάτω τραγούδια,τα οποία είναι όλα σε μουσική του Κώστα Χατζή.

1)Ξέχασέ με και προχώρα (στίχοι Σ.Τσώτου)

2)Νυχτώνει δόξα τω Θεώ (στίχοι Σ.Τσώτου)

3)Γλυκός αντίλαλος (στίχοι Μ.Βούρτση)

4)Τι σήμερα, τι αύριο, τι χθες (στίχοι Σ.Τσώτου)

5)Τώρα που μεγάλωσα (στίχοι Σ.Τσώτου)

6)Παίρνουμε ένα δρόμο (στίχοι Σ.Μανέτα)

7)Ήρθα βράδυ (στίχοι Σ.Τηλιακού)

8)Τρελός ή παλικάρι (στίχοι Σ.Τσώτου)

9)Την ελπίδα μου θα στείλω (στίχοι Τ.Τσιρμπίνος)

10)Η θεία μας η Κατίνα (στίχοι Τ.Τσιρμπίνος)

11)Κουράστηκα να ζω με την ελπίδα (στίχοι Μ.Βούρτση)

12)Καραισκάκης (στίχοι Φ.Φιλέρης)

Κάποια από τα τραγούδια είναι παιγμένα μόνο με κιθάρα.Σε κάποια άλλα υπάρχει ολόκληρη ορχήστρα.Αυτά τα τραγούδια ειδικότερα δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τα μεγάλα τραγούδια των συνθετών του λεγόμενου έντεχνου τραγουδιού.Όπως και νά'χει το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό.

Ο Χατζής με την ιδιότυπη και ξεχωριστή φωνή του είναι μοναδικός.

Τραγούδια όπως το "Τρελός ή παλικάρι" ή το "Τι σήμερα, τι αύριο , τι χθες" ακούστηκαν πολύ στις ζωντανές εμφανίσεις του Χατζή και έμειναν διαχρονικότατα.

Ο δίσκος κυκλοφόρησε και σε cd.

Για έναν πολύ σημαντικό δίσκο του Μίμη Πλέσσα & του Κ.Βίρβου θα γράψω σήμερα!

Τίτλος : ΘΑΛΑΣΣΑ ΠΙΚΡΟΘΑΛΑΣΣΑ (1973)

Ερμηνευτές : Γ.Πουλόπουλος, Ρ.Κουμιώτη , Κ.Αμπάβη

Τα τραγούδια

Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΕΝΤΗΣΑΝ ΣΤ ΧΕΡΙ-Γ.Πουλόπουλος

Η ΡΙΡΗ ΤΟΥ ΛΙΜΑΝΙΟΥ-Ρ.Κουμιώτη

Ο ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ-Γ.Πουλόπουλος

ΠΡΟΣΩ ΟΛΟΤΑΧΩΣ-Ρ.Κουμιώτη

ΤΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ Η ΜΟΙΡΑ-Γ.Πουλόπουλος

ΘΑΛΑΣΣΑ ΠΙΚΡΟΘΑΛΑΣΣΑ- Κ.Αμπάβη

Η ΑΓΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ-Ρ.Κουμιώτη

Ο ΦΟΥΡΤΟΥΝΑΣ ΚΙ Ο ΜΠΟΝΑΤΣΑΣ-Γ.Πουλόπουλος

ΤΙΜΟΝΙΕΡΗ-ΜΑΟΥΝΙΕΡΗ -Γ.Πουλόπουλος

ΒΑΡΚΑ ΜΑΣ ΑΓΙΑ ΣΩΤΗΡΑ-Γ.Πουλόπουλος

ΤΟ ΠΑΛΗΚΑΡΙ-Ρ.Κουμιώτη

ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΛΙΜΑΝΙ-Γ.Πουλόπουλος

Το θέμα βέβαια, όπως μαρτυράει κι ο τίτλος, είναι "θαλασσινό". Ναυτικοί, καημοί, ναυτικές ιστορίες κι ένας Βίρβος σε υπέροχες στιχουργικές-ποιητικές καλύτερα-στιγμές. Ο Πλέσσας "ζωγραφίζει"! Ο Πουλόπουλος στο ζενίθ της καριέρας του! Η Κουμιώτη μαγική! Καλή κι Αμπάβη!

Το τραγούδι που έμεινε -και δικαίως-κλασικό από το δίσκο είναι η ΑΓΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ ! 'Ομως κάθε τραγούδι του δίσκου αποτελεί και μια μικρή ιστορία! Πολύ σημαντικός δίσκος!

Κυκλοφόρησε και σε cd! :wow:

Το 1986 κυκλοφόρησε από τη LYRA μια συλλογή με τραγούδια που πρωτοερμήνευσε ο Γιάννης Πουλόπουλος σε δίσκους 45 στροφών, ένας διπλός δίσκος με τον τίτλο "’λλοτε"

Δίσκος 1ος

1)Του χωρισμού η πόρτα (Γ.Γλέζος-Λ.Παπαδόπουλος)

2)Τρεχαντήρι θ'αρματώσω (Μ.Πλέσσας-Λ.Πλέσσα)

3)Γίνανε τα χρόνια βόλια (Λ.Κόκοτος-Α.Δασκαλόπουλος)

4)Μικρός ο κόσμος γύρω μου (Μ.Λοίζος-Θ.Χομπίτης)

5)Στη Φρεατύδα (Γ.Σπανός-Α.Δασκαλόπουλος)

6)Του αγοριού η καρδιά (Μ.Πλέσσας-Λ.Παπαδόπουλος)

7)Φραγκοσυριανή (Μ.Βαμβακάρης)

8)Φεγγαράκι χάσικο (Γ.Κουμπής-Λ.Παπαδόπουλος)

9)Όνειρό μου (Γ.Γλέζος-Α.Δασκαλόπουλος)

10)Όταν μιλάς για χωρισμό (Μ.Πλέσσας-Λ.Πλέσσα)

11)Στη γειτονιά (Μ.Πλέσσας-Α.Δασκαλόπουλος)

12)Μέσα στα παλιά βαγόνια (Γ.Κριμιζάκης-Δ.Ιατρόπουλος)

13)Αν δεις να κλαίει η ’νοιξη (Σ.Ζαφειρίου-Α.Δασκαλόπουλος)

14)Θα σου δώσω μια (Γ.Γλέζος-Λ.Παπαδόπουλος)

15)Νά'μουν αγέρας (Μ.Πλέσσας-Λ.Παπαδόπουλος)

Δίσκος 2ος

1)Οι φοιτητές (Γ.Κριμιζάκης-Λ.Παπαδόπουλος)

2)Ήρθαν τόσα βάσανα (Μ.Πλέσσας-Α.Δασκαλόπουλος)

3)Ποιος μου πήρε τη χαρά (Γ.Σπανός-Α.Δασκαλόπουλος)

4)Κυρά καλέ κυρά μου (Μ.Πλέσσας-Α.Δασκαλόπουλος)

5)Με δυο τραγούδια βάλσαμο (Γ.Ζαμπέτας-Δ.Χριστοδούλου)

6)Ρώτησέ με Μαργαρίτα (Λ.Κόκοτος-Β.Τσιμπούλη)

7)Φεύγεις για τα ξένα (Μ.Πλέσσας-Λ.Παπαδόπουλος)

8)Στράτα τη στράτα (Μ.Θεοδωράκης-Ν.Γκάτσος)

9)Στην πλατεία του Καρύτση (Γ.Κριμιζάκης-Πυθαγόρας)

10)Της παρήγγειλα να ράψει (Λ.Κόκοτος-Α.Δασκαλόπουλος)

11)Η πίκρα κλείδωσε τα χείλη (Θ.Τζίφας-Κ.Κινδύνης)

12)Πούλησα το ρολόι μου (Γ.Ζαμπέτας-Γ.Χαραλαμπόπουλος)

13)Ένα φράγκο μάλαμα (Γ.Κουμπής-Γ.Οικονόμου)

14)Στη φτωχειά μας την αυλή (Μ.Πλέσσας-Α.Σακελλάριος)

15)Είναι παραμύθια όλα αυτά (Γ.Γλέζος-Α.Δασκαλόπουλος)

Δυστυχώς η συλλογή με τα εξαιρετικά αυτά τα τραγούδια , η πλειονότητα των οποίων έμεινε στην αφάνεια, ποτέ δεν εκδόθηκε σε cd.

Εξαιρετικά τραγούδια όπως το "Μικρός ο κόσμος γύρω μου " του Λοίζου , ή το "Όταν μιλάς για χωρισμό" του Πλέσσα ή ακόμα το "Φεγγαράκι χάσικο" των Κουμπή-Παπαδόπουλου στο refrain του οποίου ακούγονται οι στίχοι από το refrain του "Στα μαλλάκια σου κυρά μου" των Σ.Βαμβακάρη-Λ.Παπαδόπουλου που είπε ο Νταλάρας..."που σε βρήκα δε σ'αλλάζω..."κλπ κλπ. Υπάρχει επίσης μια εκτέλεση του "Στράτα τη στράτα " του Θεοδωράκη με διαφορετικούς στίχους και πολλά άλλα υπέροχα τραγούδια....

Για έναν ιδαίτερα αγαπημένο μου δίσκο θα σας γράψω σήμερα.

ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΟΣ ΗΛΙΟΣ (1986). Ένα μουσικό έργο του Μ.Χατζιδάκι & του Ν.Γκάτσου. Ερμηνευτής ο Μ.Μητσιάς.

Τα τραγούδια

ΑΣΥΛΛΟΓΙΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ

ΠΩΣ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΟ ΦΩΣ ΠΟΥ ΒΑΣΙΛΕΥΕΙ

ΚΟΡΙΤΣΙ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ

ΧΡΟΝΕ ΝΥΧΤΟΠΟΥΛΙ ΠΑΓΕΡΟ

ΓΚΡΕΜΙΣΑΝΕ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ

ΕΤΣΙ ΠΑΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ

ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΟΣ ΗΛΙΟΣ

ΤΑ ΠΑΔΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑΣ

ΕΠΕΣΕ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ

ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ

ΛΑΟΥΡΑ

ΣΤΟΝ ΠΟΤΑΜΟ ΤΟΥ ΠΑΜΙΣΟ

ΚΥΡΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

Τραγουδια μοναδικά κι ακριβά! Ο Μητσιάς τα ερμηνεύει μοναδικά και είναι στο ύφος του κλίματος των δυο δημιουργών!

Λατρεμένα τραγούδια τα ΚΥΡΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ & ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑΣ .Ο Χατζιδάκις παρ΄όλα αυτά ένα χρόνο μετά (1987) αναθεώρησε το ίδιο του το έργο και το ξανακυκλοφόρησε εκ νέου(ακόμα και νέο εξώφυλλο)! Ξέρετε πολλούς συνθέτες να το έχουν κάνει αυτό;

Η συγκεκριμένη πρώτη έκδοση δεν εκδόθηκε σε cd! :razz:

Το 1976 κυκλοφόρησε από την Regal (θυγατρική της Columbia) μια συλλογή τραγουδιών σε στίχους ενός από τους μεγαλύτερους στιχουργούς του λαικού μας τραγουδιού του Χρήστου Κολοκοτρώνη με τίτλο "Μια ιστορία"

Περιέχει τα τραγούδια:

1)Τι όμορφη που είσαι όταν κλαις (μουσική Στ.Χρυσίνη)

Ι.Κυριαζής-Δ.Ρουμελιώτης

2)Αν θέλεις να χωρίσουμε (Γ.Μπιθικώτση)

Γ.Μπιθικώτσης-Β.Γκίκα

3)Μια γυφτοπούλα αγάπησα (Θ.Δερβενιώτη)

Καίτη Γκρέυ

4)Δεν το φανταζόμουνα (Χ.Κολοκοτρώνη)

Π.Γαβαλάς-Ρ.Κούρτη

5)Δεν είμαι ένοχος (Χ.Κολοκοτρώνη)

Σ.Διονυσίου

6)Η θεατρίνα (Χ.Κολοκοτρώνη)

Γιώτα Λύδια

7)Το ξυπνητήρι (Γ.Μπιθικώτση)

Γ.Μπιθικώτσης

8)Εγώ είμαι η αμαρτωλή (Χ.Κολοκοτρώνη)

Γιώτα Λύδια

9)Αυτό δεν υποφέρεται (Χ.Κολοκοτρώνη)

Μ.Αγγελόπουλος-Αν.Βασιλείου

10)Εγώ κι η στεναχώρια (Χ.Κολοκοτρώνη)

Μ.Λίντα-Μ.Χιώτης

11)Πάρε τα χάδια σου (Χ.Κολοκοτρώνη)

Μ.Μενιδιάτης-Γ.Λύδια-Μάριος

12)Ότι και να σου χαρίσω (Χ.Κολοκοτρώνη)

Μ.Αγγελόπουλος

Τα περισσότερα από τα τραγούδια αυτού του δίσκου (τα οποία ηχογραφήθηκαν στις δεκαετίες του '50 και του '60) δυστυχώς έμειναν στην αφάνεια.Περιέχει μερικά πολύ σπουδαία τραγούδια όπως αυτό με τον Στράτο Διονυσίου , το οποίο ήταν το δεύτερο που ηχογράφησε στην καριέρα του (το πρώτο ήταν το "Παλάτια και παράγκες") και ήταν η πρώτη μεγάλη επιτυχία του Στράτου και μία από τις μεγαλύτερες επιτυχίες της εποχής.Περιέχει επίσης δυο σπουδαία τραγούδια με τον Μπιθικώτση τα οποία κι αυτά δεν ακούστηκαν καθόλου.

Πολύ αργότερα κυκλοφόρησε και σε cd.

Το 1987 κυκλοφόρησε από την Columbia μια συλλογή με εξαιρετικά τραγούδια του Γιώργου Μητσάκη με τίτλο

"Γιώργος Μητσάκης-Οι μεγαλύτερες επιτυχίες" Περιέχει ηχογραφήσεις από τα χρόνια του '50 και του '60 και το 1995 κυκλοφόρησε και σε cd.

Περιέχει τα τραγούδια:

1)Όσο βαρειά ειν'τα σίδερα (Γ.Μπιθικώτσης)

2)Θλιμμένο δειλινό (Κ.Γκρέυ)

3)Πέφτουν τα φύλλα απ'τα κλαριά (Ν.Γιουλάκης)

4)Δυο κορμάκια ενωμένα (Γ.Λύδια)

5)Κάτω απ'το σβηστό φανάρι (Α.Ρεπάνης)

6)Οι καλοί πεθαίνουν νέοι (Π.Πάνου

7)Το γεροντοπαλήκαρο (Τρίο Κιτάρα)

8)Στη μαγεμένη αραπιά (Δ.Ρουμελιώτης)

9)Οι παντρεμένοι (Σ.Καζαντζίδης-Μαρινέλλα)

10)Μην κοιτάζεις άλλα μάτια (Θ.Κανακάρης)

11)Στης Λαρίσης το ποτάμι (Θ.Κανακάρης)

12)Ο βλάχος (Γ.Μοντεχρήστος)

13)Έφταιξα συμπάθησέ με (’ννα Χρυσάφη)

14)΄Ολο κοιτάς το ρολογάκι σου (Τρίο Μπελκάντο)

15)Υπόφερα για σένα τόσο (Γ.Μπιθικώτσης)

16)Θα σου φύγω με καιρό (Π.Πάνου-Α.Ρεπάνης)

17)Είναι κρίμα (Ν.Γιουλάκης-Γ.Μητσάκης)

18)Η αιτία θα'σαι εσύ (Γ.Λύδια-Α.Ρεπάνης)

19)Το παιδί του δρόμου (Α.Ρεπάνης-Π.Πάνου)

20)Νά'χεις χάρη που σε αγαπώ (Κ.Γκρέυ)

Τα τραγούδια 1-6 και 15-20 είχαν κυκλοφορήσει σε δίσκο extended play σε μορφή ποτ-πουρί στα πλαίσια των επανεκτελέσεων που έγιναν στις αρχές της δεκαετίας του '60.

Υπάρχουν επίσης η πρώτη ηχογράφηση του ντουέτου Καζαντζίδη-Μαρινέλλας στο τραγούδι "Οι παντρεμένοι" το οποίο ηχογραφήθηκε το 1957 σε δίσκο 78 στροφών μαζί με το θρυλικό "Η πρώτη αγάπη σου είμαι εγώ".Μια εξαιρετική ηχογράφηση με το Τρίο Κιτάρα επίσης στο τραγούδι "Το γεροντοπαλήκαρο" και πολλά άλλα εξαιρετικά λαικά τραγούδια.

’λλη μια συλλογή λοιπόν με λόγο ύπαρξης.

Τον Σεπτέμβρη του 1982 κυκλοφόρησε ο δίσκος ΣΑΡΙΜΠΙΝΤΑΜ σε μουσική του Σταμάτη Κραουνάκη και στίχους του ίδιου & της Λίνας Νικολακοπούλου. Ερμηνεύτρια η Χριστιάνα.

ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ

ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΘΑ 'ΡΘΕΙ (Λ.Νικολακοπούλου)

ΣΑΡΙΜΠΙΝΤΑΜ (Στ.Κραουνάκης)

ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ Σ' ΑΓΑΠΗΣΩ(Στ.Κραουνάκης)

ΤΟ ΚΟΡΜΙ ΣΟΥ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ(Στ.Κραουνάκης)

ΔΕΚΑ ΚΑΙ(Στ.Κραουνάκης)

Ο,ΤΙ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΝΟΥ ΜΟΥ(Λ.Νικολακοπούλου)

ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΟΜΑ(Λ.Νικολακοπούλου)

Η ΝΥΧΤΑ ΘΕΛΕΙ(Λ.Νικολακοπούλου)

ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΥΓΕΙΣ(Λ.Νικολακοπούλου)

ΜΕΣ' ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΘΑ ΜΠΩ(Στ.Κραουνάκης)

ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΩΡΑ(Στ.Κραουνάκης)

ΤΟ ΑΙΝΙΓΜΑ(Λ.Νικολακοπούλου)

Τα τραγούδια είναι πολύ διαφορετικά , απ' αυτά που κυκλοφορούσαν τότε(1982) στην αγορά και πολύ σημαντικά! Οι δημιουργοί , στην αρχή της μεγάλης καριέρας που ξεκινούσε τότε, και η Χριστιάνα μετά το ποπ κι ελαφρολαϊκό ρεπερτόριό της , μας δίνει κάτι πραγματικά καινούριο! Τα τραγούδια ακούγονται "φρέσκα" μέχρι σήμερα!. Στο ραδιόφωνο ακούστηκαν πολύ το ΣΑΡΙΜΠΙΝΤΑΜ & το Η ΝΥΧΤΑ ΘΕΛΕΙ.Να συμπληρώσω ότι στα ΣΑΡΙΜΠΙΝΤΑΜ & ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΘΑ ΜΠΩ β' φωνές κάνει ο πρόωρα χαμένος Διονύσης Θεοδόσης!

Αγαπημένο μου είναι το ΜΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΘΑ ΜΠΩ! Από τα καλύτερα και από τα ερωτικότερα του ελληνικού τραγουδιού!

Σας θυμίζω λίγο την αρχή...

Μεσ' στη ζωή σου θα μπω δίχως οίκτο

κι άλλες πληγές θα σ' ανοίξω

λόγια τρελά θα σου γράψω στον τοίχο

μέσα στο χτες

μεσα στο χτες θα σε ρίξω... :D

Το 1987 κυκλοφόρησε μια συλλογή με τραγούδια ενός εξαίρετου λαικού συνθέτη του Θόδωρου Δερβενιώτη με τίτλο "30 χρόνια Δερβενιώτης Νο 2"

Η συλλογή περιέχει τα τραγούδια:

1)Οι δέκα συμβουλές (στίχοι Κ.Βίρβου)

Στράτος Παγιουμτζής

2)’λλα μου λεν τα μάτια σου (Κ.Μάνεση)

Πόλυ Πάνου

3)Βγάλτε το το παληκάρι (Χ.Κολοκοτρώνη)

Στέλιος Καζαντζίδης

4)Είμαι λιγάκι ζόρικος (Ευτ.Παπαγιαννοπούλου)

Γρηγόρης Μπιθικώτσης

5)Μαζί μου τρως και πίνεις (Κ.Βίρβου)

Τρίο Κιτάρα

6)Οι νύχτες μου περνούνε με μαράζι (Χ.Κολοκοτρώνη)

Τώνης Μαρούδας

7)Μάμπο ζειμπεκάνο (Χ.Κολοκοτρώνη)

Ζωζώ Σαπουντζάκη

8)Εδώ παπάς - εκεί παπάς (Κ.Βίρβου)

Γρηγόρης Μπιθικώτσης

9)Η νέα ντόλτσε βίτα (Κ.Βίρβου)

Στράτος Διονυσίου

10)Δέκα νύχτες, δέκα βράδυα (Κ.Μάνεση)

Γιώτα Λύδια

11)Μη με ξεχνάς (Κ.Βίρβου)

Μανώλης Αγγελόπουλος

12)Πέθανε το πιο καλό παιδί (Χ.Κολοκοτρώνη)

Στέλιος Καζαντζίδης

13)Κινδυνεύω-κινδυνεύω (Χ.Βασιλειάδη)

Πρόδρομος Τσαουσάκης

14)Ανάθεμα τον έρωτα (Σ.Χρυσίνη)

Ιωάννα Γεωργακοπούλου

Εξαιρετικά τραγούδια , εξαιρετικές ερμηνείες...

Τραγούδια ενός από τους συνθέτες του οποίου το όνομα γράφτηκε με χρυσά γράμματα στις σελίδες του λαικού μας τραγουδιού.

Τραγούδια που ταξιδεύουν σε μιαν άλλη εποχή.Σε μια εποχή που το τραγούδι ήταν τραγούδι.... :):):D

Πολύ αργότερα κυκλοφόρησε και σε cd.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0