Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Ξεχασμένα Διαμάντια

1,208 posts in this topic

Σαν σήμερα γεννήθηκε το 1948 στη Θεσσαλονίκη ο Νίκος Παπάζογλου. Το 1986 κυκλοφόρησε στη Lyra μια από τις καλύτερες προσωπικές του δουλειές , με πολύ όμορφα τραγούδια. "Μέσω νεφών" ο τίτλος της και τα τραγούδια που περιέχει τα εξής:

1)Ένα κι ένα (Ν.Παπάζογλου-Μ.Ρασούλη)

2)Ο μοναχός ο άνθρωπος (Ν.Παπάζογλου-Λ.Ανδρέου)

3)Στη ρωγμή του χρόνου (Ν.Ξυδάκη-Μ.Ρασούλη)

4)Του χαμού (Ν.Παπάζογλου-Γ.Σπυρόπουλου)

5)Το όνειρο (Ν.Παπάζογλου)

6)Φύσηξε Βαρδάρης (Ν.Παπάζογλου)

7)Εγώ κι ο ίσκιος μου (Ν.Παπάζογλου-Λ.Ανδρέου)

8)Καλημέρα (Ν.Παπάζογλου-Τ.Σιμώτα)

9)Είναι αργά (Ν.Παπάζογλου)

10)Φέγγεις σαν άστρο (Ν.Παπάζογλου-Γ.Σπυρόπουλου)

11)Γλυκειά μου (Ν.Παπάζογλου)

Η ενορχήστρωση και διεύθυνση της ορχήστρας είναι του Νίκου Παπάζογλου.

Τραγούδια που φέρουν την προσωπική συνθετική και ερμηνευτική σφραγίδα του Παπάζογλου.Ο Παπάζογλου συνέχισε αυτό που είχε ξεκινήσει ο Ξυδάκης με την "Εκδίκηση της γυφτιάς", ανανεώνοντας και δημιουργώντας συνάμα ένα νέο ήχο στο λαικό τραγούδι.

Πολλά από τα τραγούδια αυτού του δίσκου έμειναν διαχρονικά και ακούγονται μέχρι σήμερα τόσο στα ραδιόφωνα όσο και στα νυχτερινά προγράμματα.

Ο δίσκος κυκλοφόρησε και σε cd.

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεις κανείς το δίσκο του Μανώλη Ρασούλη με τίτλο 'ΣΚΟΡΠΙΑ Νο 2'.

Ξέρεις κανείς ποια τραγούδια περιλαμβάνει, αν έχει βγει σε cd και να τραγουδάει σε αυτόν η Χαρούλα Αλεξίου;

Thanks.

Βίκυ απ'όσο ξέρω δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα δίσκος του Ρασούλη με τέτοιο τίτλο.Λογικά αν κυκλοφορήσει θα πρέπει να είναι στην εταιρεία Lyra όπου βγήκε και ο πρώτος δίσκος "Τα σκόρπια", άρα λίγο δύσκολο να υπάρχει συμμετοχή της Αλεξίου.

Σαν σήμερα λοιπόν γεννήθηκε το 1920 ο Μανώλης Χιώτης Μεγάλος συνθέτης και μεγάλος δεξιοτέχνης του μπουζουκιού.Ο Χιώτης ήταν αυτός που πρόσθεσε μια χορδή στο μπουζούκι μετατρέποντάς το σε τετράχορδο.

Το 1995 η εταιρεία ΠΑΝΔΩΡΑ κυκλοφόρησε σε επιμέλεια Δημήτρη Ράνιου ένα cd με άγνωστες και ανέκδοτες εκτελέσεις τραγουδιών του Μανώλη Χιώτη με τίτλο "Ο ήλιος ανατέλλει ξανά"

Η εξαιρετική αυτή συλλογή περιλαμβάνει τα παρακάτω τραγούδια:

1)Ηλιοβασιλέματα (Σ.Καζαντζίδης-Μαρινέλλα)

2)Εσύ'σαι η αιτία που υποφέρω (Μ.Χιώτης-Αν.Σπαγγαδώρος)

3)Θεσσαλονίκη μου (Μ.Λίντα-Μ.Χιώτης)

4)Εγώ θα φύγω μακρυά σου (Μ.Νίνου)

5)Τα πεταλάκια (Η σούστα) (’ννα και Μαρία Καλουτά)

6)Η αγάπη μου δεν σβήνει (Μ.Λίντα-Μ.Χιώτης)

7)Τρελό κορίτσι (Π.Γαβαλάς-Ρ.Κούρτη)

8)Είναι αργά, πολύ αργά (Π.Πάνου-Μ.Χιώτης)

9)Έχω κουμπάρο λεβεντιά (Μ.Λίντα-Μ.Χιώτης)

10)Πάρε το δάκρυ μου (Τρίο Κιτάρα)

11)Κάνεις ότι σου καπνίσει (Μ.Λίντα-Μ.Χιώτης)

12)Ο πασατέμπος (Μ.Χιώτης-Σ.Περπινιάδης)

13)Βρε , σαν τα χιόνια (Σ.Καζαντζίδης-Μαρινέλλα)

14)Αν είσαι μάγκας όπως λες (Μ.Λίντα-Θ.Βέγγος-Μ.Χιώτης)

15)Φέρε στα παιδιά να πιούνε (Τρίο Κιτάρα)

16)Ζήσε τη ζωή σου (Μ.Λίντα-Μ.Χιώτης)

17)Βουνό με βουνό δε σμίγει (Π.Γαβαλάς-Ρ.Κούρτη)

18)Με κυνηγούν τ'αδέρφια σου (Μ.Λίντα-Ντ.Ηλιόπουλος-Μ.Χιώτης)

19)Το παληκάρι που γυρνά (Μ.Χιώτης-Γ.Λύδια)

20)Στης ευτυχίας τα σκαλιά (Μ.Λίντα)

21)Κάτσε καλά (το ποινικόν μητρώον)(Τ.Μπίνης)

22)Απότομα (Μ.Λίντα-Μ.Χιώτης)

23)Ο ήλιος ανατέλλει ξανά (Μ.Χιώτης-σόλο μπουζούκι)

Μετά από την ακρόαση μιας συλλογής με τέτοια τραγούδια και τέτοιους τραγουδιστές, νομίζω ότι οποιοδήποτε σχόλιο θα ήταν περιττό.΄Αλλωστε έχουν ειπωθεί όλα τόσες χιλιάδες φορές που πλέον άλλο ένα εγκωμιαστικό σχόλιο δεν θα προσέθετε τίποτα.

Απλά παρακολουθώντας το μουσικό τοπίο έτσι όπως έχει διαμορφωθεί σήμερα, η απουσία αυτών των ανθρώπων από την Ελληνική μουσική γίνεται ακόμα πιο έντονη...

Όπως έγραψα και στα "Ξεχασμένα 45άρια" σαν σήμερα γεννήθηκε ο Σταμάτης Κόκοτας. Ξεκίνησε την καριέρα του στα μέσα της δεκαετίας του '60 ερμηνεύοντας μεγάλα τραγούδια του Ξαρχάκου, του Μούτση, του Καλδάρα , του Ζαμπέτα κ.α.

Στη δεκαετία του '70 ηχογράφησε δυο δίσκους με διασκευές ρεμπέτικων τραγουδιών .Ο πρώτος είχε τον τίτλο "12 φύλλα της καρδιάς" και κυκλοφόρησε το 1972.

Τα τραγούδια του:

1)Mάρω (Α.Χατζηχρήστου)

2)Γκιουλ μπαξέ (Α.Χατζηχρήστου)

3)Το κουρέλι (Γ.Μητσάκη)

4)Το παλιόπαιδο (Α.Χατζηχρήστου)

5)Βαγγελιώ (Σ.Μαραβέλια)

6)Ζητιάνος της αγάπης (Β.Τσιτσάνη)

7)Καρδιά παραπονιάρα (Α.Χατζηχρήστου)

8)Παραγουάη (Κ.Μπέζου)

9)Κόρη μάγισσα (Α.Χατζηχρήστου)

10)Ο καλόγηρος (Μ.Βαμβακάρη)

11)Ο πειρασμός (Γ.Μητσάκη)

12)Καταραμένη φτώχεια (Α.Χατζηχρήστου)

Η διασκευή , ενορχήστρωση και διεύθυνση της ορχήστρας είναι του συνθέτη Αντώνη Κατινάρη.

Και είναι πραγματικά αυτή η ενορχήστρωση και η παραγωγή του δίσκου που έχουν δώσει έναν αρκετά διαφορετικό ήχο για την εποχή, στα συγκεκριμένα τραγούδια.

Ο Κόκοτας είναι εξαιρετικός .Φαίνεται ότι το λαικό τραγούδι το κατέχει καλά.

Τόσο αυτός ο δίσκος όσο και ο δέυτερος με τον τίτλο "Παλια μεράκια " για τον οποίο θα γράψω αύριο κυκλοφόρησαν σε cd.

Το 1979 κυκλοφόρησε από την εταιρεία Zodiac ένας πολύ ωραίος λαικός δίσκος σε μουσική Γιώργου Ζαμπέτα και στίχους Ναπολέοντα Ελευθερίου με τίτλο " Μην τα σκαλίζεις τα παλιά". Τραγουδούσε ένας εξαιρετικός λαικός τραγουδιστής ο Γιάννης Θυμάκης.

Και οι σωστοί τίτλοι των τραγουδιών.

Michael ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και την καλή διάθεση. :razz::razz:

Πλευρά Α:

1. Μην τα σκαλίζεις τα παλιά

2. Τσιγάρο αποτσίγαρο

3. Ταπεινώθηκα

4. Πού θα πας χωρίς αγάπη

5. Για μιαν ασήμαντη αφορμή

6. Ζωή

Πλευρά Β:

1. Όλα πληρώνονται εδώ

2. Το μαύρο κουστούμι

3. Αλλά - αλλά

4. Ο καπετάνιος

5. Γιατί να έρχεται η στιγμή

6. Είναι μικρές οι φυλακές

Η επιτυχία του δίσκου "12 φύλλα της καρδιάς" οδήγησε τους ίδιους συντελεστές , ένα χρόνο μετά, το 1973 , να ηχογραφήσουν έναν ακόμα δίσκο με διασκευές ρεμπέτικων τραγουδιών με τίτλο "Παλιά μεράκια" Τραγουδά ο Σταμάτης Κόκοτας ενώ η διασκευή, ενορχήστρωση και διεύθυνση της ορχήστρας είναι του Αντώνη Κατινάρη.

Ο δίσκος περιέχει τα τραγούδια:

1)To μαναβάκι (διασκ.Αντ.Κατινάρη)

2)Στα Υδρέικα (διασκ.Αντ.Κατινάρη)

3)Η Ποδονίφτισσα (διασκ.Αντ.Κατινάρη)

4)Φούρνος να μην καπνίσει (Γ.Παπαιωάννου)

5)Νέα Βαγγελίτσα (Απ.Χατζηχρήστου)

6)Κοίτα με όπως σε κοιτώ (Απ.Χατζηχρήστου)

7)Μάγισσα (Απ.Χατζηχρήστου)

8)Σκάλα τη σκάλα θ'ανεβώ (Απ.Χατζηχρήστου)

9)Το κουκλί της Κοκκινιάς (Γ.Παπαιωάννου)

10)Θά'ρθει μια μέρα να πονάς (Απ.Χατζηχρήστου)

11)Θα σε περιμένω απόψε (Απ.Χατζηχρήστου)

12)Βάζω στην πόρτα το κλειδί (διασκ.Αντ.Κατινάρη)

Δεν έχω να γράψω πολλά περισσότερα απ'αυτά που έγραψα και για τον άλλο δίσκο του Κόκοτα με τα ρεμπέτικα.Ο δίσκος κινείται στα ίδια επίπεδα, τόσο ενορχηστρωτικά όσο και ερμηνευτικά.O Kατινάρης , συνθέτης με ξεχωριστά λαικά τραγούδια και μεγάλες επιτυχίες στο ενεργητικό του , χρησιμοποιεί τον χαρακτηριστικό ήχο που χρησιμοποιεί τη δεκαετία του '70 και στα δικά του τραγούδια, με αποτέλεσμα πολλές φορές τα τραγούδια να φαίνονται σαν δικά του.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί σε κάποια τραγούδια δεν αναγράφονται οι συνθέτες των τραγουδιών αλλά αναγράφονται σαν "διασκευή Αντώνη Κατινάρη".

Αργότερα κυκλοφόρησε και σε cd.

Όπως υποσχέθηκα λοιπόν πριν από λίγες μέρες, ξεκινώ σήμερα ένα μικρό αφιέρωμα στην Τερψιχόρη Παπαστεφάνου (για τις ημέρες που δεν έχουμε γεννέθλια μουσικών).

Στον πρώτο δίσκο της Χορωδίας Τρικάλων αναφέρομαι σήμερα.Η Τερψιχόρη Παπαστεφάνου είχε επί σειρά ετών τη διεύθυνση αυτής της χορωδίας, της πιο γνωστής ίσως στα μουσικά δρώμενα της χώρας μας.

Το 1966 κυκλοφόρησε άπό την εταιρεία RCA ο πρώτος δίσκος της χορωδίας με διασκευές τραγουδιών του Μίκη Θεοδωράκη και με γενικό τίτλο το όνομά του.

Τα τραγούδια του:

1)Μάνα μου και Παναγιά (στίχοι Τ.Λειβαδίτη)

2)Ροδιά τετράκλωνη (Π.Κοκκινόπουλου)

3)Το όνειρο (Μίκη Θεοδωράκη)

4)Στο περιγιάλι το κρυφό (Γ.Σεφέρη)

5)Μυρτιά (Β.Καρδή-ψευδώνυμο του Ν.Γκάτσου)

6)Μέρα Μαγιού (Γ.Ρίτσου)

7)Σε πότισα ροδόσταμο (Ν.Γκάτσου)

8)Κοιμήσου αγγελούδι μου (Κ.Βίρβου)

9)Μαργαρίτα Μαργαρώ (Μ.Θεοδωράκη)

10)Χάθηκα (Γ.Θεοδωράκη)

11)Μέσα στις θαλασσινές σπηλιές (Γ.Σεφέρη)

Τα τραγούδια τα ξέρετε όλοι.Νομίζω πως για όσους αρέσουν οι χορωδίες και η χορωδιακή μουσική γενικότερα , τόσο αυτός ο δίσκος , όσο και οι υπόλοιποι που ακολούθησαν και έχουν κυκλοφορήσει όλοι σε cd , είναι η καλύτερη πρόταση.

Στις 5 Νοεμβρίου 2000 πραγματοποιήθηκε η πρώτη παράσταση του θεατρικού έργου "ΦΟΙΤΗΤΑΙ" του Γρ.Ξενόπουλου -σε μιούζικαλ διασκευή- από το Εθνικό Θέατρο. Τη σκηνοθεσία είχε κάνει ο Κ.Τσιάνος και έπαιζαν πλήθος παλιών και νέων ηθοποιών! Τη μουσική είχε γράψει ο Γιούρι Στούπελ και τους στίχους ο Κ.Τσιάνος. Όσοι είχαμε την τύχη να δούμε την παράσταση ,ενθουσιαστήκαμε! Είχαμε μάλιστα τη δυνατότητα να αγοράσουμε και το cd με τα τραγούδια της παράστασης!

Ο ΓΑΜΟΣ

ΕΧΕΙ ΒΑΣΑΝΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ

ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ Μ' ΑΡΕΣΕΙ

ΜΟΥ ΠΕΦΤΟΥΝΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΥΧΝΑ

ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΑΤΕ

ΚΥΔΩΝΟΠΑΣΤΟ ΦΙΝΙΤΟ

ΕΝΑ ΓΑΡΥΦΑΛΟ ΛΕΥΚΟ

ΠΛΑΤΩΝΑ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ

ΤΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ

ΜΑΖΙ ΣΤΟΝ ΕΛΑΙΩΝΑ

ΕΚΔΡΟΜΗ

ΦΥΛΛΩΣΙΕΣ

ΑΧ ΤΙ ΜΕΡΑ Η ΔΕΥΤΕΡΑ

ΟΙ ΜΑΛΛΙΑΡΟΙ

ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ

ΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΜΟΥ ΑΔΕΙΑΝΟ

ΑΙΩΝΙΑ ΘΑ Σ' ΑΓΑΠΩ

ΑΠΟΨΕ

Ο ΤΑΣΟΣ ΤΗ ΦΑΝΙΤΣΑ ΑΓΑΠΑΕΙ

ΑΧ ΝΑ ΖΕΙΤΕ, ΝΑ ΧΑΡΕΙΤΕ

Η ΔΙΑΔΗΛΩΣΗ

ΩΡΕΣ ΑΓΩΝΙΑΣ

ΦΙΝΑΛΕ

Τα τραγούδια και οι μουσικές είναι από τις καλύτερες που έχω ακούσει τα τελευταία χρόνια στο θέατρο! Τα τραγούδια ερμηνεύει ο θίασος, κι όχι κάποιος επαγγελματίας τραγουδιστής! Από κάθε άποψη το cd είναι άρτιο! Κρίμα που δεν βγήκε στο εμπόριο για να το αποκτήσουν περισσότεροι... :wow:

Σαν σήμερα έφυγε το 1974 ένας εξαιρετικός δημιουργός του λαικού μας τραγουδιού, ο συνθέτης Βασίλης Καραπατάκης. Ο Καραπατάκης (Καψάλης το πραγματικό του επώνυμο) είχε γεννηθεί στην Καρδίτσα το 1922, προερχόταν από οικογένεια μουσικών και ήταν εξάδελφος του Λουκά Νταράλα.

Μπήκε στη δισκογραφία το 1949 και συνεργάστηκε με τα μεγαλύτερα ονόματα του λαικού τραγουδιού. Περίπου τριακόσια τραγούδια είναι καταγεγραμμένα με το όνομά του στη δισκογραφία αν και έχει γράψει πολλά περισσότερα.Πολλά από τα τραγούδια του έχουν κατοχυρωθεί στο όνομα άλλων.Πολλές μαρτυρίες αναφέρουν ότι το θρυλικό τραγούδι "Δυο πόρτες έχει η ζωή" , αποτελεί δική του σύνθεση.

Το cd για το οποίο γράφω σήμερα λοιπόν, αποτελεί έναν ελάχιστο φόρο τιμής σ'έναν ξεχασμένο και αδικημένο δημιουργό.Κυκλοφόρησε το 1998 από την Fm records με τον τίτλο "Οι περασμένες μου χαρές-13 λαικά τραγούδια του Βασίλη Καραπατάκη". Τραγουδούν πέντε εξαιρετικοί τραγουδιστές της νεώτερης γενιάς οι Λάμπρος Καρελάς, Κώστας Μάντζιος, Αφεντούλα Ραζέλη, Στέλλα Χροναίου και η Σοφία Ασσυχίδου που χάθηκε πρόσφατα και πολύ πρόωρα...

Τα τραγούδια :

1)Mη με ρωτάτε (στίχοι Θ.Σοφού)

Λ.Καρελάς

2)Το αλκοολίκι (Χ.Κολοκοτρώνη)

Αφ.Ραζέλη

3)Πάλι μου ζητάς καρδιά μου (Θ.Σοφού)

Κ.Μάντζιος

4)Στη χειμωνιάτικη βροχή (Αγ.Αττικού)

Σ.Ασσυχίδου

5)Οι περασμένες μου χαρές (Αγ.Αττικού)

Λ.Καρελάς

6)Η νύχτα φεύγει (Ν.Μουρκάκου)

Αφ.Ραζέλη

7)Να φύγει ο πόνος ο βαρύς (Ε.Παπαγιαννοπούλου)

Κ.Μάντζιος

8)Είσαι η νοβοκαίνη (Χ.Κολοκοτρώνη)

Στ.Χροναίου

9)Αυτό το βράδυ (Χ.Κολοκοτρώνη)

Λ.Καρελάς

10)Η παλιά αγάπη (Χ.Κολοκοτρώνη)

Σ.Ασσυχίδου

11)Έπαψες γι'αγάπη να μιλάς (Ευ.Φυλακτού)

Κ.Μάντζιος

12)Ο μαύρος δρόμος (Κ.Βίρβου)

Αφ.Ραζέλη

13)Όταν κοιμάται ο δυστυχής (Χ.Βασιλειάδη)

Σ.Ασσυχίδου.

Όλα αυτά τα τραγούδια ερμηνεύθηκαν στις πρώτες εκτελέσεις τους από τις μεγάλες φωνές του λαικού τραγουδιού όπως η Γιώτα Λύδια , ο Μανώλης Αγγελόπουλος , ο Πάνος Γαβαλάς, η Πόλυ Πάνου, ο Τάκης Μπίνης αλλά και τραγουδιστές ενός άλλου είδους όπως ο Τώνης Μαρούδας που είχε πρωτοερμηνεύσει εξαιρετικά το υπέροχο "Πάλι μου ζητάς καρδιά μου".Αρκετά τραγούδια του Καραπατάκη επίσης , είχαν τραγουδήσει ο Καζαντζίδης και ο Μπιθικώτσης.

Τόσο οι ενορχηστρώσεις όσο και οι ερμηνείες σ'αυτό το δίσκο-αφιέρωμα είναι πάρα πολύ καλές.Τα τραγούδια παίζονται και ερμηνεύονται χωρίς περιττές φιοριτούρες και στολίδια, δίνοντας έτσι μια αρκετά αντιπροσωπευτική εικόνα του έργου ενός αδικημένου δημιουργού που, αν και θά'πρεπε, ποτέ στο παρελθόν δεν του έγινε κάτι ανάλογο.Δεν μιλάω για μεγάλα πράγματα.Μια απλή συλλογή με τα καλύτερα του τραγούδια...

Εν πάσει περιπτώσει, αν πέσει το cd στα χέρια σας, σας συνιστώ να μην το προσπεράσετε, ακούστε το... :wow:

Το 1976 κυκλοφόρησε ο δίσκος ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ με ερμηνεύτρια τη Μαρίζα Κωχ.

ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ (Μ.Κωχ-Μ.Φωτιάδη)

ΤΟΥ ΔΙΑΚΟΥ Η ΠΙΣΤΟΛΑ (Μ.Κωχ)

ΣΜΥΡΝΕΊΚΟΣ ΜΠΑΛΛΟΣ (παραδοσιακό)

ΚΑΝΕΛΟΡΙΖΑ (παραδοσιακό)

ΤΟ ΑΗΤΟΠΟΥΛΟ (Α.Κουνάδη-Γ.Καλαμαριώτη)

PANAGIA MOU PANAGIA MOU (english version)

Ο ΤΡΕΛΟΣ (Μ.Κωχ-Κ.Βάρναλη)

Ο ΜΠΑΛΛΟΣ (Δ.Σαββόπουλου)

Ο δίσκος πήρε το όνομά του από το τραγούδι που πήρε μέρος στη EUROVISION με σαφείς αναφορές στα γεγονότα της Κύπρου! Η Κωχ -ξεχωριστή περίπτωση στο ελληνικό τραγούδι-τραγουδάει διαφορετικά ήδη. Έντεχνα & παραδοσιακά! Στον ΤΡΕΛΟ την συνοδεύει ο Θ.Γκαϊφύλιας.Ένας σημαντικός δίσκος! :music:

Συνεχίζω σήμερα με τον δεύτερο δίσκο της Χορωδίας Τρικάλων που κυκλοφόρησε και αυτός το 1966 από την RCA υπό τη διεύθυνση της Τερψιχόρης Παπαστεφάνου με τον τίτλο "Βράχο βράχο" και περιείχε τα παρακάτω τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη.

1)Βράχο βράχο τον καημό μου (στίχοι Δ.Χριστοδούλου)

2)Κράτησα τη ζωή μου (Γ.Σεφέρη)

3)Τι να την κάνω τη χαρά (Ν.Περγιάλη)

4)Ένα δειλινό (Μ.Θεοδωράκη)

5)Που πέταξε τ'αγόρι μου (Γ.Ρίτσου)

6)Βρέχει στη φτωχογειτονιά (Τ.Λειβαδίτη)

7)Προδομένη μου αγάπη (Μ.Θεοδωράκη)

8)’νθη της πέτρας (Γ.Σεφέρη)

9)Το τραγούδι της ξενιτιάς (Ε.Θαλασσινού)

10)Καημός (Δ.Χριστοδούλου)

11)Απρίλης (Μ.Θεοδωράκη)

Δεν έχω να γράψω κάτι διαφορετικό απ'αυτά που έγραψα προχθες για τον πρώτο δίσκο της Χορωδίας Τρικάλων.Τα κομμάτια παρουσιάζονται μ'έναν τελείως διαφορετικό τρόπο από τα πρωτότυπα.Σε όσους αρέσουν οι χορωδιακές εκτελέσεις , δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι καλύτερο.

Όλοι οι δίσκοι της Χορωδίας Τρικάλων έχουν κυκλοφορήσει σε cd και μάλιστα σε χαμηλή τιμή.

Σαν σήμερα γεννήθηκε το 1926 στα Τρίκαλα ένας από τους σπουδαιότερους λαικούς στιχουργούς που έβγαλε αυτός ο τόπος, ο Κώστας Βίρβος. Συνεργάστηκε με όλους σχεδόν τους λαικούς συνθέτες , αλλά και με πάρα πολλούς από τον λεγόμενο έντεχνο χώρο.

Μια πολύ ενδιαφέρουσα συλλογή με τραγούδια σε στίχους του Κώστα Βίρβου κυκλοφόρησε από την ΕΜΙ (REGAL) το 1987 , ένας διπλός δίσκος με τραγούδια που ερμήνευσαν ο Σ.Καζαντζίδης με τον Γ.Μπιθικώτση με τίτλο "Καζαντζίδης-Μπιθικώτσης ΜΑΖΙ"

Δίσκος 1ος

1)Μια γυναίκα πέρασε (Μουσική Χ.Λειβάδη)

Σ.Καζαντζίδης

2)Το ναυάγιο της ζωής (Γ.Μπιθικώτση)

Γ.Μπιθικώτσης

3)Κωνσταντινούπολη (Σ.Καζαντζίδη)

Σ.Καζαντζίδης

4)Η τραγουδίστρια (Γ.Μπιθικώτση)

Γ.Μπιθικώτσης

5)Μανώλια (Σ.Καζαντζίδη)

Σ.Καζαντζίδης

6)Τα παιδιά στην Ελευσίνα (Γ.Μπιθικώτση)

Γ.Μπιθικώτσης

7)Μες στα έρημα τα ξένα (Θ.Δερβενιώτη)

Σ.Καζαντζίδης

8)Αύριο πάλι τι θα γίνει (Χ.Λειβάδη)

Σ.Καζαντζίδης

9)Τα πάθη (Γ.Μπιθικώτση)

Γ.Μπιθικώτσης

10)Δεν με θαμπώνουν οι ουρανοξύστες (Θ.Δερβενιώτη)

Σ.Καζαντζίδης

11)Στου Μπελαμή το ουζερί (Γ.Μπιθικώτση)

Γ.Μπιθικώτσης

12)Του φτωχού ο πόνος (Α.Καλδάρα)

Σ.Καζαντζίδης

13)Η βάρκα μου η Μαριωρή (Γ.Μπιθικώτση)

Γ.Μπιθικώτσης

14)Στις φάμπρικες της Γερμανίας (Στον Καναδά στη Βραζιλία) (Σ.Καζαντζίδη) Σ.Καζαντζίδης

Δίσκος 2ος

1)Μάνα (Μ.Θεοδωράκη)

Γ.Μπιθικώτσης

2)Καίγομαι και σιγολυώνω (Θ.Δερβενιώτη)

Σ.Καζαντζίδης

3)Κατεδαφίζεται (Γ.Μπιθικώτση)

Γ.Μπιθικώτσης

4)Μια παλιά ιστορία (Σ.Καζαντζίδη)

Σ.Καζαντζίδης

5)Ωχ αδελφέ (Α.Χατζηαποστόλου)

Γ.Μπιθικώτσης

6)Αλλοίμονο σε μένα (Μ.Μπακάλη)

Σ.Καζαντζίδης

7)Ο Πειραιώτης (Γ.Μπιθικώτση)

Γ.Μπιθικώτσης

8)Έκτακτο παράρτημα (Α.Καλδάρα)

Γ.Μπιθικώτσης

9)Γειτονιά μου αγαπημένη (Θ.Δερβενιώτη)

Σ.Καζαντζίδης

10)Καρδιά με μαχαίρι (Γ.Μπιθικώτση)

Γ.Μπιθικώτσης

11)Με ιδρώτα και με αίμα (Σ.Καζαντζίδη)

Σ.Καζαντζίδης

12)Κλάψε καμπάνα (Α.Χατζηαποστόλου)

Γ.Μπιθικώτσης

13)Μη με κλαίτε (Θ.Δερβενιώτη)

Σ.Καζαντζίδης

14)Ο κυρ Θάνος πέθανε (Γ.Μπιθικώτση)

Γ.Μπιθικώτσης

Η επιμέλεια της έκδοσης είναι του Στέλιου Ελληνιάδη

Ο δίσκος περιέχει ηχογραφήσεις από τα πρώτα χρόνια του '50 μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του '70.Σπουδαίες ανεπανάληπτες ερμηνείες σε τραγούδια που ,πολλά απ'αυτά (τα περισσότερα ίσως), έμειναν ξεχασμένα.Κάποια απ'αυτά εκδόθηκαν για πρώτη και τελευταία φορά σ'αυτή τη συλλογή.

Σπουδαίος στιχουργός ο Βίρβος καταπιάνεται με όλα τα θέματα της ζωής μας.Σπουδαία κοινωνικά ,ανεπανάληπτα ερωτικά τραγούδια, ένα υπέροχο νοσταλγικό τραγούδι για την Κωνσταντινούπολη, μια μοναδική "Μάνα" σε μουσική του Μίκη και άλλα, πολλά άλλα μεγάλα τραγούδια.

Δυστυχώς η εταιρεία στην επανέκδοσή του κυκλοφόρησε το δίσκο σε μονό cd με αποτέλεσμα να μην χωρέσουν όλα...

Σαν σήμερα γεννήθηκε το 1945 στο Ρωσικό Θεσσαλονίκης μια εξαιρετική λαική τραγουδίστρια η Μαριώ. Θήτευσε στο πλευρό πολλών λαικών συνθετών μεταξύ των οποίων και ο Μάρκος Βαμβακάρης.Για πολλά χρόνια τραγούδησε σε ρεμπετάδικα και άλλα λαικά μαγαζιά της Θεσ/νίκης στο πλευρό του Στέφανου Κιουπρούλη ή Χοντρονάκου.

Τα τελευταία χρόνια βρίσκεται στην Αθήνα τραγουδώντας σε διάφορα μαγαζιά όπως το θρυλικό Σκοπευτήριο στην Καισαριανή.Συγχρόνως έχει κάνει μια σειρά από δίσκους, τόσο με επανεκτελέσεις παλιών λαικών τραγουδιών, όσο και με καινούργια τραγούδια , όπως πολύ πρόσφατα αυτά του Λουδοβίκου των Ανωγείων και μερικά χρόνια νωρίτερα τον δίσκο σε μουσική και στίχους του Γιώργου Ζήκα για τον οποίο θα γράψω σήμερα.

Ο δίσκος κυκλοφόρησε το 1990 από τη Lyra με τον τίτλο "Σβήστα όλα".

Τα τραγούδια του:

1)Μπουζουξής (Μαριώ-Γ.Ζήκας)

2)Σβήστα όλα (Μαριώ)

3)Τό'ξερα (στίχοι Μαρία Αρκουλή)(Μαριώ)

4)Στο βαποράκι (Μανώλης Πάππος)

5)Τα ψέμματα (Μαριώ)

6)Μεγάλωνα μεγάλωνα (Μανώλης Πάππος)

7)Ο κούκος (Μαριώ)

8)’φησέ με (Μαριώ)

9)Λάθος (στίχοι Παν.Φαλάρα)(Γ.Ζήκας-Μαριώ)

10)Πικρό τραγούδι (Μαριώ)

11)Μάγος (Χρήστος Μητρέντζης)

Η ενορχήστρωση των τραγουδιών του δίσκου έγινε σε συνεργασία με όλους τους μουσικούς. Η ηχοληψία και η μίξη έγινε από το Νίκο Παπάζογλου στο στούντιο "Αγροτικόν" στη Θεσ/νίκη.

Εξαιρετικά λαικά τραγούδια με τη σφραγίδα ενός από τους σημαντικότερους εκπροσώπους του λαικού τραγουδιού της τελευταίας εικοσαετίας.

Η Μαριώ , στα χωράφια της , ερμηνεύει πολύ όμορφα τα τραγούδια, αποδεικνύοντας το πόσο άδικα έμεινε τόσα χρόνια , από τότε που ξεκίνησε, έξω από τη δισκογραφία...

I just found this link. I don't know where to post it, but it is great, just great, really really great.

http://www.mlahanas.de/Greeks/NewMusic/Music2.htm

On this page, I listened to an MP3 of Apostolos Kaldaras, called "Mi perimeneis pia" (Theodoros Kanakarakis). It is really really good.

At the bottom of the page, there are links to other pages. I have chosen "Part 3: Popular Music, Laiko".

I listened to the MP3 "Natane to 21" of Stavros Kougioumtzis. I don't know who is the singer, but he is not Dalaras. Is it Kougioumtzis who sang, does anyone know? :D

Στις 31 Μαρτίου 1979 έφυγε απο τη ζωή ένας εξαιρετικός λαικός συνθέτης ο Γεράσιμος Κλουβάτος. Είχε γεννηθεί στην Αθήνα το 1914 ενώ μπήκε στη δισκογραφία το 1945.Τραγούδια του έχουν ερμηνεύσει οι μεγαλύτεροι λαικοί τραγουδιστές.Το 1982 κυκλοφόρησε από τη μικρή και άγνωστη εταιρεία ROMA η μοναδική συλλογή που έχει κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα με τραγούδια του με τίτλο "Τα σήμαντρα". Ο δίσκος έχει κυκλοφορήσει μόνο σε LP.Το περίεργο είναι το πως έγινε αυτή η παραγωγή απ'αυτή την εταιρεία, αφού οι ηχογραφήσεις έγιναν τη δεκαετία του '50 στην Columbia.Eν πάσει περιπτώσει ο δίσκος περιέχει τα παρακάτω εξαιρετικά τραγούδια.

1)Βύθισε μου το μαχαίρι (στον τίτλο αναγράφει "Βύθισε το μαχαίρι σου)

(Στέλιος Καζαντζίδης)

2)Όποιος έχει πολλά βάσανα (Γιώτα Λύδια-Δ.Ρουμελιώτης)

3)Το στολίδι του σπιτιού είναι το παιδί (Κ.Γκρέυ-Δ.Ρουμελιώτης)

4)Μονάχα ένας θάνατος θα μας χωρίσει (Τρίο τέμπο)

5)Μας χώρισαν οι θάλασσες (Μαρίκα Νίνου)

6)Κάποια φωνή ακούστηκε (Γ.Λύδια-Στρ.Ατταλίδης)

7)Τα σήμαντρα (Στρ.Ατταλίδης-Γ.Λύδια)

8)Πόνεσα μες στην καρδιά (Μαρίκα Νίνου )

9)Ναζμιέ γλυκειά (στίχοι Σ.Χρυσίνη)(Ρ.Ντάλλια)

10)Τι έφταιξα (Γιώτα Λύδια)

11)Το πυροφάνι (στίχοι Χ.Βασιλειάδη) (Σούλα Πασαλάρη)

12)Έλα μαζί μου (Σούλα Πασαλάρη)

Πολύ όμορφα λαικά τραγούδια.Τραγούδια που γράφτηκαν σε μια μεταβατική περίοδο.Όταν δηλαδή το ρεμπέτικο τραγούδι ψυχορραγούσε και συγχρόνως με την εμφάνιση του Καζαντζίδη και των υπολοίπων μεγάλων τραγουδιστών της γενιάς του, άρχισε ν'ανθίζει αυτό που λέμε σήμερα λαικό τραγούδι.

Ο δίσκος έχει κυκλοφορήσει μόνο σε LP.

Σαν σήμερα γεννήθηκε το 1948 ένας σπουδαίος λαικός τραγουδιστής ο Δημήτρης Μητροπάνος.

Το 1971 κυκλοφόρησε από την Philips ο πρώτος προσωπικός του δίσκος , με τραγούδια τα οποία είχαν πρωτοκυκλοφορήσει την περίοδο 1967-1971 σε δίσκους 45 στροφών, αρκετά απ'αυτά με μεγάλη επιτυχία.

1)Φιλί, φιλί σ'ανάστησα (Σ.Παπαβασιλείου-Β.Μαρινάτος)

2)Το φιλότιμο τ'αντρίκιο (Ακης Πάνου)

3)Ο Ευριπίδης (Γ.Μανισαλής-Κ.Ψυχογιός)

4)Πέρασε το καλοκαίρι (Σ.Παπαβασιλείου-Γ.Κιούρκας)

5)Το παλιόπαιδο (Σ.Παπαβασιλείου-Γ.Κιούρκας)

6)Δώσε μου φωτιά (Γ.Μανισαλής-Κ.Ψυχογιός)

7)Ο ξενύχτης (Γ.Ζαμπέτας-Χ.Βασιλειάδης)

8)Ο Αλή-Πασάς (Σ.Παπαβασιλείου-Κ.Βεργος)

9)Γιατί κακούργα πεθερά (’κης Πάνου)

10)Θεσσαλονίκη (Γ.Ζαμπέτας-Η.Ηλιόπουλος)

11)Κλαίει απόψε η γειτονιά (Σ.Παπαβασιλείου-Β.Μαρινάτος)

12)Αυγές , χαράματα και δειλινά (Γ.Ζαμπέτας-Χ.Βασιλειάδης)

Για την ιδιαίτερη λαική φωνή του Μητροπάνου δεν έχω να κάνω πολλά σχόλια.Δεν είναι τυχαίο άλλωστε, ότι εκείνη την εποχή πολλοί σπουδαίοι και καταξιωμένοι δημιουργοί όπως ο ’κης Πάνου, ο Ζαμπέτας, ο Μούτσης αλλά και ο Θεοδωράκης σε συναυλίες πριν από τη χούντα, του εμπιστεύθηκαν τραγούδια τους.

Πολλά από τα τραγούδια αυτού του δίσκου έγιναν μεγάλες επιτυχίες εκείνη την εποχή και παίζονται και τραγουδιούνται μέχρι σήμερα τόσο στα ραδιόφωνα όσο και στα νυχτερινά κέντρα.

Ο δίσκος κυκλοφόρησε αργότερα και σε cd.

Για σήμερα έχουμε με τον τρίτο δίσκο της Χορωδίας Τρικάλων που κυκλοφόρησε το 1966 από την RCA υπό τη διεύθυνση της Τερψιχόρης Παπαστεφάνου με τον τίτλο "Μίκη Θεοδωράκη Νο 3" και περιείχε τα παρακάτω τραγούδια του :

1)’νοιξε λίγο το παράθυρο (στίχοι Μπ.Μπήαν-μετ.Β.Ρώτα)

2)Τά'δατε τα μάθατε (Οδ.Ελύτη)

3)Όμορφη πόλη (Γ.Θεοδωράκη)

4)Της δικαιοσύνης ήλιε (Οδ.Ελύτη)

5)Δεν έχει η Γη (στίχοι Μπ.Μπήαν-μετ.Β.Ρώτα)

6)Βάρκα στο γιαλό (Μ.Θεοδωράκη)

7)Μαρίνα (Οδ.Ελύτη)

8)Το γελαστό παιδί (στίχοι Μπ.Μπήαν-μετ.Β.Ρώτα)

9)Στρώσε το στρώμα σου (Ι.Καμπανέλλη)

10)Ο κήπος έμπαινε στη θάλασσα (Οδ. Ελύτη)

11)Και δόξα τω Θεώ (Ι.Καμπανέλλη)

12)Λαμπρή (στίχοι Μπ.Μπήαν-μετ.Β.Ρώτα)

Όλα τα τραγούδια είναι διασκευασμένα από την Τερψιχόρη Παπαστεφάνου.

Σ'αυτό το δίσκο αναγράφονται και τα ονόματα των εξαιρετικών μουσικών που συμμετέχουν.

Γιάννης Διδίλης (πιάνο)

Κ.Παπαδόπουλος (μπουζούκι)

Λ.Καρνέζης (μπουζούκι)

Δ.Φάμπας (Κιθάρα)

Σπ.Ρέγγιος (Φλάουτο)

Σ.Ταχιάτης (Τσέλλο)

Β.Παπαδόπουλος (Τζαζ)

Ε.Παπαγγελίδης (μπάσο)

Ήθελα να γράψω για έναν δίσκο ο οποίος δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να θεωρηθεί ξεχασμένος, αλλά για μένα είναι ένας απ' τους καλύτερους δίσκους του Γιάννη Σπανού και περιέχει ένα τραγούδι που αγαπώ πολύ ειδικά αυτόν τον καιρό...(*) Πρόκειται για τον δίσκο "Φίλε..." με ερμηνεύτρια την Τάνια Τσανακλίδου. Κυκλοφόρησε το 1982

Τα τραγούδια του δίσκου είναι τα εξής:

1. Είμαστε μόνοι (Λ. Τεάζης)

2. Φίλε (Γ. Καρνάτσος)

3. Το τρελλό καρναβάλι (Λ. Τεάζης)

4. Σαν χαθώ (Λ. Τεάζης)

5. Αγάπα με (Λ. Τεάζης)

6. Δρόμοι του Βερολίνου (Μ. Ελευθερίου)

7. Ερημιά (Λ. Τεάζης)

8. Πάρε με (Λ. Τεάζης)

9. Θεέ μου πώς σ αγαπώ (Λ. Τεάζης)

10. Τώρα που σ έχω χάσει (Τ. Καρνάτσος)

11. Σαν πέσει η νύχτα (Τ. Καρνάτσος)

12. Αν μ αγαπάς (Τ. Καρνάτσος)

Ενορχήστρωση & Διεύθυνση ορχήστρας: Γιάννης Σπανός

(*)"Φίλε...

(Γιάννης Σπανός - Τάκης Καρνάτσος)

Ποιος είσαι, φίλε

δε σε ξέρω, φίλε

πες μου τ όνομά σου

άλλα λόγια δε ρωτώ απόψε.

Τσιγάρο, φίλε

τη φωτιά σου δως μου

κάθισε κοντά μου

λίγο έτσι για να ζεσταθώ απόψε.

Κι αν κλάψω, φίλε

θα ναι που μαι μόνη

και φοβάμαι, Θέ μου

δείχνω μα δεν είμαι δυνατή.

Τα φώτα σβήσε

και την πόρτα κλείσε

πλάι σου θα πέσω

πέτρα στο νερό και ας χαθώ απόψε.

Τρομάζω, φίλε

φλόγα η ματιά σου,

άγγελε της νύχτας

στις φτερούγες σου θα μπω απόψε.

Ρωτάς ποια είμαι

ποια στ αλήθεια είμαι

να που κάποιο ψέμα

πρέπει να βρω πάλι για να πω απόψε.

Μη φεύγεις, φίλε

λίγο ακόμα μείνε

πώς φοβάμαι, Θέ μου

δείχνω μα δεν είμαι δυνατή.

Αντίο, φίλε

μόνη τώρα μένω

κάποιο τρόπο θα βρω

για να ξεχαστώ και πάλι απόψε, φίλε...

Σαν σήμερα γεννήθηκε το 1949 στην Αθήνα η Λίτσα Διαμάντη.

Το 1965 μπήκε στη δισκογραφία με μια μεγάλη επιτυχία, με το τραγούδι του Γιώργου Μητσάκη "Συννεφιές".Εκείνη την εποχή και μετά το χωρισμό του με τη Μαρινέλλα, ο Καζαντζίδης την επέλεξε για μόνιμο σεγόντο του στη δισκογραφία.

Παράλληλα ηχογραφεί πολλά τραγούδια , αρκετά απ'αυτά γίνονται μεγάλες επιτυχίες.Το 1974 κυκλοφορεί από τη Μinos ένας δίσκος με τραγούδια τα οποία είχαν πρωτοκυκλοφορήσει σε πολυσυλλεκτικούς δίσκους συνθετών ή στις 45 στροφές.Ο τίτλος του "Λίτσα Διαμάντη Νο 3"

Τα τραγούδια του:

1)Δεν σε γνωρίζω (Γ.Κατσαρού-Πυθαγόρα)

2)Παναγιά μου Παναγιά μου (Γ.Κατσαρού-Πυθαγόρα)

3)Και τότε (’κη Πάνου)

4)Με φιλιά μερώνει μόνο (’κη Πάνου)

5)Μας μάτιασαν μας μάτιασαν (Λ.Μαρκέα-Πυθαγόρα)

6)Εκείνα που δεν λέγονται (’κη Πάνου)

7)Γιατί πικραινόμαστε γιατί (Γ.Κατσαρού-Ηλ..Λυμπερόπουλου)

8)Τι σημασία (Γ.Κατσαρού -Πυθαγόρα)

9)Τα χείλη μου οι προδότες (Γ.Κατσαρού-Πυθαγόρα)

10)Απαντήστε μου (Λ.Μαρκέα-Πυθαγόρα)

11)Δεν επιτρέπεται (Β.Βασιλειάδη-Πυθαγόρα)

12)Γυναίκα μην κατηγορείς (Λ.Μαρκέα-Πυθαγόρα)

Ο δίσκος περιέχει μερικά πολύ όμορφα λαικά τραγούδια του ’κη Πάνου , αλλά και κάποια του Κατσαρού, που ακούστηκαν ιδιαίτερα εκείνη την εποχή.Σε πολλά απ'αυτά ακούγεται καθαρά η β'φωνή του Γ.Πάριου.

Πιστεύω όμως πως όσα καλά , κατά τη γνώμη μου, τραγούδια είπε η Λ.Διαμάντη, τα είπε μέχρι εκείνη την εποχή.Από κει και μετά η εταιρεία της την οδήγησε σ'ένα άλλο είδος με τραγούδια-σουξέ του τύπου "Όχι θα κάτσω να σκάσω" κλπ κλπ .Υπήρχαν βέβαια και κάποια σημαντικά τραγούδια , μέσα σ'αυτά , αλλά νομίζω ότι είναι πολύ λίγα.

Κρίμα γιατί η Διαμάντη είχε τη φωνή να τραγουδήσει πολύ πιο αξιόλογα πράγματα απ'αυτά που τελικά είπε.

Ο τέταρτος και τελευταίος δίσκος που κυκλοφόρησε πριν από τη χούντα, με τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη από την Χορωδία Τρικάλων υπό τη διεύθυνση της Τερψιχόρης Παπαστεφάνου εκδόθηκε κι αυτός το 1966 από την RCΑ.

Ο τίτλος του "Μίκης Θεοδωράκης Νο 4"

1)Η μπαλάντα του Αντρίκου (στίχοι Κ.Βάρναλη)

2)Οι μοιραίοι (Κ.Βάρναλη)

3)Στρώσε το στρώμα σου για δυό (Ι.Καμπανέλλη)

4)Τη μάνα σου μην την πετροβολάς (Δεν έχει θέση η Γη)

(Μπ.Μπήαν-μετ.Β.Ρώτα)

5)Η Μάγια (Οδ.Ελύτη)

6)Ο καβαλάρης τ'ουρανού (Μ.Θεοδωράκη)

7)Βοριάς χτυπά την πόρτα μου (Βραδιάζει) (Δ.Χριστοδούλου)

8)Του γάμου (Ε.Θαλασσινού)

9)Το ψωμί είναι στο τραπέζι (Μ.Θεοδωράκη)

10)Αγάπη μου (Ματωμένο φεγγάρι) (Ν.Γκάτσου)

11)Του μικρού βοριά (Οδ.Ελύτη)

12)Και δόξα τω Θεώ (Ι.Καμπανέλλη)

Να συμπληρώσω και κάτι ακόμα, ότι το 1966 εκτός από τους τέσσερις δίσκους με τα τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη , κυκλοφόρησε και

"Ο Επιτάφιος" σε ποίηση Γιάννη Ρίτσου με την Χορωδία τρικάλων και απαγγελία της Κάκιας Παναγιώτου.Μόνο που στη μεταφορά του στο cd , οι υπεύθυνοι της εταιρείας θεώρησαν σωστό να κόψουν όλες τις απαγγελίες και ν'αφήσουν μόνο τα τραγούδια.

Μήπως γνωρίζει κάποιος το τραγούδι

'Πικρό ποτήρι είναι η ζωή

φαρμάκι μες στο στόμα

μικρές και λίγες οι χαρές

και όμως μέσα στις συμφορές

θέλεις να ζεις ακόμα...'

Το ερμηνεύει ο Λιδάκης;

Μήπως γνωρίζετε σε ποιο δίσκο υπάρχει;

Ευχαριστώ

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0