Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Ξεχασμένα Διαμάντια

1,208 posts in this topic

Το 1972 κυκλοφόρησε από την Zodiac (θυγατρική της Lyra) ένας πολύ όμορφος δίσκος-αφιέρωμα στους 12 μήνες του χρόνου, σε μουσική Βασίλη Κουμπή και στίχους Λευτέρη Παπαδόπουλου με τίτλο "12 μήνες" Τραγουδούν ο Μιχάλης Βιολάρης, η Ρένα Κουμιώτη, η Πόπη Αστεριάδη και ο Γιάννης Θωμόπουλος.

Τα τραγούδια :

1)Γενάρης (Γ.Θωμόπουλος)

2)Φλεβάρης (Ρ.Κουμιώτη)

3)Μάρτης (Ρ.Κουμιώτη)

4)Απρίλης (Π.Αστεριάδη)

5)Μάης (Μ.Βιολάρης)

6)Ιούνης (Γ.Θωμόπουλος)

7)Ιούλιος (Μ.Βιολάρης)

8)Αύγουστος (Π.Αστεριάδη)

9)Σεπτέμβρης (Γ.Θωμόπουλος)

10)Οκτώβρης (Π.Αστεριάδη)

11)Νοέμβρης (Μ.Βιολάρης)

12)Δεκέμβρης (Ρ.Κουμιώτη)

Η διεύθυνση ορχήστρας είναι του συνθέτη.

Πρωτότυπο το θέμα του δίσκου.Πολύ όμορφες οι μουσικές του Κουμπή, εξαιρετικοί και οι, με ερωτική θεματολογία κυρίως,στίχοι του Λευτέρη Παπαδόπουλου.Πολύ όμορφα ερμηνεύουν τα τραγούδια και τραγουδιστές , μόνιμοι συνεργάτες της Lyra του Αλέκου Πατσιφά εκείνη την εποχή.

Πρόκειται για έναν δίσκο λοιπόν που ακούγεται όλες τις εποχές.

Ο δίσκος αργότερα κυκλοφόρησε και σε cd.

Φεβρουάριος 1977 και στη Lyra κυκλοφορεί ένας δίσκος σε μουσική Μίμη Πλέσσα και στίχους Γιάννη Κακουλίδη. "Τα χαμένα χρόνια" ο τίτλος του και τραγουδούν ο Δημήτρης Ψαριανός, η Βούλα Σαββίδη και ο Γιώργος Μαρίνος.

Τα τραγούδια του

1)Η Παναγιά στα τζάμια (Δ.Ψαριανός)

2)Το γράμμα (Δ.Ψαριανός)

3)Εικόνες του '36 (Β.Σαββίδη)

4)Στ'αμπάρι του "Αγγέλικα" (Δ.Ψαριανός)

5)Λαός αγνώμων (Γ.Μαρίνος)

6)Σ'αγαπώ (Β.Σαββίδη)

7)Η σκοπιά (Δ.Ψαριανός)

8)Το δελτίο (Β.Σαββίδη)

9)Ησυχία, τάξις και ασφάλεια (Δ.Ψαριανός)

10)Εικόνες του '43 (Β.Σαββίδη)

11)Νανούρισμα (Β.Σαββίδη)

12)Θυμάμαι ακόμα (Δ.Ψαριανός)

13)Η Παναγιά στα τζάμια (Δ.Ψαριανός-Β.Σαββίδη)

Για να μπούμε καλύτερα στο κλίμα αυτής της έκδοσης , ας δούμε τι γράφει ο Μίμης Πλέσσας στο εσώφυλλο της επανέκδοσης του δίσκου σε cd λίγα χρόνια μετά.

"Φρόντιζα πάντα τα πολιτικά μου τραγούδια να μένουν μακριά από εμβατηριακούς ρυθμούς και συνθηματικό στίχο.Ακόμα και σήμερα πιστεύω πως ο συνθέτης- σαν πολιτικό και όχι πολιτικοποιημένο άτομο-οφείλει μέσα από την ποιότητα και την φαεινή ιδέα να κρατάει τα τραγούδια του μακριά από τις εύκολες λύσεις εντυπωσιασμού.

Γι'αυτό αγαπώ ιδιαίτερα τα "Χαμένα χρόνια" που με την ποίηση του Γιάννη Κακουλίδη μου έδωσαν την ευκαιρία να συνθέσω τα τραγούδια του μοναδικού αυτού δίσκου.

Κι είναι μοναδικός για έναν ακόμα λόγο...

Είναι ο μόνος δίσκος που απαγορεύτηκε στην μεταπολίτευση και σταμάτησε η κυκλοφορία του 20 μέρες μετά την βράβευσή του σαν καλύτερου δίσκου της χρονιάς.

Αιτία: η επερώτηση στην Βουλή για το περιεχόμενο των στίχων.

Διακαιολογία: Αναζωπυρώνει παλιά πάθη.

Λες κι αυτό δεν είναι ένα κομμάτι της ιστορίας μας...

Γι άλλη μια φορά θα γράψω το πιστεύω μου..." το δύσκολο είναι να υπάρχει το έργο.Κι όταν υπάρχει θα έρθει η στιγμή που θα το ανακαλύψουν".

Μακάρι."

Νομίζω πως οποιοδήποτε άλλο σχόλιο θα ήταν περιττό...

Ο Μίμης Πλέσσας είναι ένας συνθέτης που μπορεί κάλλιστα να γράψει εξαιρετικά λαικά τραγούδια, όσο και πιο δύσκολα τραγούδια με πολιτικό περιεχόμενο, όπως αυτά για τα οποία έγραψα χθες, ή ακόμα να κινηθεί στο χώρο της jazz ή και της συμφωνικής μουσικής διευθύνοντας μεγάλες ορχήστρες.

Ένας δίσκος λοιπόν με αρκετά ωραία λαικά τραγούδια σε μουσική δική του και στίχους Γιώργου Καλαμαριώτη κυκλοφόρησε το 1975 στην Polygram με τίτλο "Τα μόρτικα". Τραγουδούν Γιάννης Ντουνιάς, η Χαρούλα Λαμπράκη, ένας τραγουδιστής με μικρή καριέρα ο Δημήτρης Ξενίδης ενώ δυο τραγούδια ερμηνεύει ο Μιχάλης Γενίτσαρης.

Τα τραγούδια:

1)Mόρτικα κι αλανιάρικα (Γ.Ντουνιάς)

2)Και την πατήσαμε...(Μ.Γενίτσαρης)

3)Ο χάρος σκύβει πλάι μου (Γ.Ντουνιάς)

4)Το τραγούδι του Βαρδάρη (Χ.Λαμπράκη)

5)Xτύπα το σίδερο στ'αμόνι (Δ.Ξενίδης)

6)Το ταράφι και η πιάτσα (Γ.Ντουνιάς)

7)Του κόσμου τα παράθυρα κλειστά (Γ.Ντουνιάς)

8)Ο μπαλωματής ο χρόνος (Την καλή μου την έχω χάσει) (Γ.Ντουνιάς)

9)Πέντε δρόμοι (Δεν την αντέχω τη βραδιά)(Χ.Λαμπράκη)

10)Ε, ρε και πως γουστάρω (Γ.Ντουνιάς)

11)Ξέχνα μανούλα μου (Περίμενε το γιο σου) (Δ.Ξενίδης)

12)Το βέρτζινο μαγκάκι (Μ.Γενίτσαρης)

Η ενορχήστρωση και διεύθυνση της ορχήστρας είναι του Μίμη Πλέσσα.

Ο δίσκος περιέχει μερικά πολύ όμορφα λαικά τραγούδια όπως το "Χτύπα το σίδερο στ'αμόνι" , "Το τραγούδι του Βαρδάρη" ενώ εξαιρετικά είναι και τα τραγούδια που ερμηνεύει ο Γιάννης Ντουνιάς.Ιδιαίτερη και η ερμηνεία του Μιχάλη Γενίτσαρη.Αν και ολοκαίνουργια, ακούγοντας τα συγκεκριμένα τραγούδια, ο ακροατής μπορεί κάλλιστα να τα περάσει και για παλιά ρεμπέτικα που έχουν επανεκτελεστεί.

Ο δίσκος κυκλοφόρησε το 1994 και σε cd.

To 1996 κυκλοφορεί από την Minos-Emi ένα cd με τίτλο Γιάννης Καλατζής-Τραγούδια από τις 45 στροφές". Περιέχει τραγούδια της περιόδου 1969-1973.

Το cd περιέχει τα τραγούδια:

1)Το κορίτσι των ονείρων μου

(Θ.Δερβενιώτη-Κ.Βίρβου) 1969

2)Είπα, ξείπα

(Γ.Σπανού-Πυθαγόρα)1973

3)Έτσι είν'η ζωή παππούλη

(Γ.Κατσαρού-Πυθαγόρα) 1973

4)Μια μοιραία συνάντηση

(Θ.Δερβενιώτη-Κ.Βίρβου)1970

5)Κάνε μου το κέφι βρε Μαρία

(Απ.Καλδάρα) 1970

6)Χάθηκες χαρά μου

(Χ.Λυμπερόπουλου-Δ.Τζεφρώνη) 1968

7)Μου τη βούλιαξε τη βάρκα (β'φωνή Π.Παπαδοπούλου)

(Β.Βασιλειάδη-Πυθαγόρα)

8)Αγιά Λεούσα

(Γ.Κατσαρού-Πυθαγόρα) 1970

9)Στης Κορίνθου τον ισθμό

(Θ.Δερβενιώτη-Κ.Βίρβου)1970

10)Φιλώ σταυρό

(Γ.Σπανού-Πυθαγόρα) 1973

11)Δεν πιστεύω σε γυναίκα

(Απ.Καλδάρα-Πυθαγόρα) 1972

12)Με πήρε η νύχτα (β'φωνή Λ.Διαμάντη-Α.Καλδάρας)

(Απ.Καλδάρα) 1969

13)Θα το κάψω το αμάξι (β'φωνή Π.Παπαδοπούλου)

(Απ.Καλδάρα-Πυθαγόρα)

14)Δεν με ξέρεις δεν με είδες

(Λ.Μαρκέα-Πυθαγόρα) 1972

15)Στην αμυγδαλιά από κάτω (β'φωνή Ρ.Καλαβρού)

(Γ.Μητσάκη) 1969

16)Έρχονται καράβια

(Απ.Καλδάρα-Κ.Βίρβου) 1971

17)Τίκι τάκα

(Λ.Μαρκέα-Πυθαγόρα) 1972

18)Καινούργια αγάπη μου

(Γ.Κατσαρού-Πυθαγόρα)1973

Πολύ όμορφα λαικά τραγούδια τα περισσότερα από τα οποία έμειναν στη σκιά των μεγάλων επιτυχιών που έκανε εκείνη την εποχή ο Γιάννης Καλατζής.1-2 απ'αυτά βέβαια είχαν ξανακυκλοφορήσει και σε μεγάλους δίσκους , αρκετά δυσεύρετους όμως σήμερα.Είναι βέβαια ευτύχημα το ότι η εταιρεία κυκλοφόρησε αυτή τη συλλογή με όλα αυτά τα τραγούδια συγκεντρωμένα.Υπάρχουν όμως κι άλλα.Ίσως θα έπρεπε να κυκλοφορήσει αργά ή γρήγορα και το Νο 2 αυτής της σειράς.

Σαν σήμερα λοιπόν , γεννήθηκε το 1943 στη Θεσσαλονίκη ο Γιάννης Καλατζής. Ένας τραγουδιστής που για 7-8 χρόνια τουλάχιστον υπήρξε από τα πρώτα ονόματα της εταιρείας του, κάνοντας μεγάλες διαχρονικές επιτυχίες και ερμηνεύοντας μεγάλα τραγούδια , μερικών από τους πιο σπουδάιους δημιουργούς μας.

Έχω γράψει για όλους τους δίσκους με τις μεγάλες επιτυχίες του Καλατζή.Γι'αυτό για σήμερα διάλεξα έναν δίσκο που κυκλοφόρησε από την Μinos σε μια εποχή που το άστρο του είχε αρχίσει να λάμπει λιγότερο...

1978 και σε μουσική Νίκου Καρβέλα και στίχους Βαρβάρας Τσιμπούλη κυκλοφορεί ο δίσκος "Κάποιος πάντα λέει αντίο"

Τα τραγούδια του:

1)Κάποιος πάντα λέει αντίο

2)Στη Χονολουλού

3)Δεν σου λέω τίποτα

4)Αμετανόητη καρδιά

5)Κάποτε

6)Ψέμματα

7)Λειώνω

8)Σταμάτα να τηλεφωνάς

9)Για σένανε με γέννησε η μάνα μου

10)Όλα τά'χω ξεχασμένα

11)Συνήθισέ με

12)Μη μ'αγαπάς

Η ενορχήστρωση και διεύθυνση ορχήστρας είναι του Κώστα Κλάββα.

Δεν μπορούμε να ισχυριστούμε ότι ο δίσκος διεκδικεί δάφνες πρωτοτυπίας ή ότι είναι από τις καλύτερες δουλειές του Καλατζή.Ο Καρβέλας έχει γράψει αρκετά καλές μουσικές ,φαινόταν όμως από τότε ότι είχε μια τάση στο εύκολο τραγούδι-σουξέ , όπως το

"Στη Χονολουλού, στη Χονολουλού

εκεί θα πάει η τρέλα δεν πάει αλλού"

Παρ'όλα αυτά στο δίσκο υπάρχουν κάποια αξιόλογα τραγούδια όπως το "Αμετανόητη καρδιά" ή το ομώνυμο τραγούδι του δίσκου.

Ο δίσκος κυκλοφόρησε και σε cd

Σαν σήμερα λοιπόν γεννήθηκε ένας από τους πιο μεγάλους ποιητές-στιχουργούς μας ο Νίκος Γκάτσος. Το 1970 κυκλοφόρησε από την Columbia μια από τις πιο όμορφες συνεργασίες του Νίκου Γκάτσου με τον Μάνο Χατζιδάκι , ο δίσκος "Επιστροφή".

Τραγουδούν ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης με την νεαρότατη τότε Δήμητρα Γαλάνη ενώ σε ένα τραγούδι συμμετέχει η Αλίκη Βουγιουκλάκη. Η ενορχήστρωση και η διεύθυνση ορχήστρας είναι του Δήμου Μούτση (ο Χατζιδάκις τότε βρίσκονταν στην Αμερική).Μπουζούκια παίζουν ο Κώστας Παπαδόπουλος με τον Λάκη Καρνέζη.

Και τα τραγούδια:

1)H πίκρα σήμερα (Δ.Γαλάνη)

2)Μίλησέ μου (Γ.Μπιθικώτσης)

3)Τι να γίνεται ο κυρ-Φώτης (Γ.Μπιθικώτσης)

4)Οι κολασμένοι (Δ.Γαλάνη)

5)Ο τιμονιέρης (Γ.Μπιθικώτσης)

6)Το Δεσποινάκι (Α.Βουγιουκλάκη-Γ.Μπιθικώτσης)

7)Χελιδόνι σε κλουβί (Γ.Μπιθικώτσης)

8)Φιλντισένιο καραβάκι (Γ.Μπιθικώτσης)

9)Στης ζωής τη στράτα (Δ.Γαλάνη)

10)Σε πελαγίσιο μνήμα (Δ.Γαλάνη)

11)Δάμων και Φιντίας (Γ.Μπιθικώτσης)

Κάποια από τα τραγούδια του δίσκου είχαν ηχογραφηθεί εκείνη την εποχή και με τον Κόκοτα.Κυκλοφόρησαν όμως μόλις πριν από λίγα χρόνια στο cd "Τραγούδια από τις 45 στροφές Νο 2".

Ο δίσκος "Επιστροφή" κυκλοφόρησε επίσης και σε ορχηστρική μορφή.

Για τα τραγούδια τι να πούμε.Αν όχι όλα , τα περισσότερα ακούστηκαν στην εποχή τους και συνεχίζουν , λίγο-πολύ, να ακούγονται μέχρι σήμερα.Πρόκειται για μια δουλειά, όπως πολλές εκείνης της εποχής, που ακούγεται αδιάλειπτα από την αρχή ως το τέλος.

Και φυσικά έχει κυκλοφορήσει και σε cd.

Σαν σήμερα το 1909 γεννήθηκε ο μεγάλος ποιητής Γιάννης Ρίτσος.

Θα ήταν ίσως η καλύτερη ευκαιρία να γράψω για τον "Επιτάφιο" σε μουσική Μ.Θεοδωράκη, όμως γι'αυτό τον δίσκο έχω ξαναγράψει στο παρελθόν , οπότε συνδυάζοντας και την αναφορά μου στους δίσκους της

Χορωδίας Τρικάλων , σήμερα θ'αναφερθώ σε μια ζωντανή ηχογράφηση που πραγματοποιήθηκε το 1976 και αποτυπώθηκε σε διπλό δίσκο.

Η χορωδία πάντα υπό την διέυθυνση της Τερψιχόρης Παπαστεφάνου γιόρτασε τα 25 της χρόνια , στην αίθουσα της Λυρικής σκηνής, πραγματοποιώντας την εκατοστή συναυλία της.

Το πρόγραμμα είχε δύο μέρη (όπως και ο δίσκος)

Στο πρώτο μέρος η χορωδία τραγούδησε την "Ρωμιοσύνη" σε μουσική Μίκη Θεοδωράκη και ποίηση Γιάννη Ρίτσου και στο δεύτερο μέρος μια επιλογή από τραγούδια τόσο του Μίκη Θεοδωράκη , όσο και άλλων Ελλήνων συνθετών.

Η διασκευή για σολίστ-χορωδία και ορχήστρα ήταν της Τερψιχόρης Παπαστεφάνου.

Ο διπλός δίσκος κυκλοφόρησε τον Οκτώβρη του 1976.Παράλληλα κυκλοφόρησε και σε μονή έκδοση περιέχοντας μόνο τη "Ρωμιοσύνη".

Η μονή έκδοση έχει κυκλοφορήσει και σε cd. Για τη διπλή μην το ψάχνετε...

Δίσκος 1ος

1)Αυτά τα δέντρα (σόλο Νέστορας Λασκαρίδης)

2)Όλοι διψάνε

3)Όταν σφίγγουν το χέρι

4)Τόσα χρόνια

5)Μπήκαν στα σίδερα (σόλο Νέστορας Λασκαρίδης)

6)Δέντρο το δέντρο

7)Και τώρα πως κλειδώσανε (σόλο Νέστορας Λασκαρίδης)

8)Με πόσα φύλλα

9)Τραβήξανε ψηλά, πολύ ψηλά (σόλο Νέστορας Λασκαρίδης)

Δίσκος 2ος

1)Μακρυά πολύ μακρυά (Μ.Θεοδωράκης-Μαρίνα)

2)Τ'όνομά σου (Τ.Παπαστεφάνου-Ν.Βρεττάκος)

(σόλο Αλίκη Καγιαλόγλου)

3)Στου κόσμου την ανηφοριά (Μ.Θεοδωράκης)

(σόλο Γεωργία Σαββουλίδη)

4)Ο θρήνος της μάνας του Αναστασιάδη

(Μ.Θεοδωράκης-Γεωργία Δεληγιάννη-Αναστασιάδη)

(σόλο Γεωργία Σαββουλίδη)

5)Ο ύπνος σε τύλιξε (Μ.Θεοδωράκης-Γ.Σεφέρης)

6)Θαλασσάκι μου (Νησιώτικο Ρόδου)

(σόλο Αλίκη Καγιαλόγλου)

7)Μια νυχτερίδα (Μ.Θεοδωράκης-Μ.Ελευθερίου)

8)Μικρό μελαχροινό (Β.Τσιτσάνης)

(σόλο Ν.Λασκαρίδης-Σέβη Μωραιτίνη)

9)Το σπίτι μου είναι μικρό (Μ.Θεοδωράκης-Μ.Ελευθερίου)

(σόλο Νέστορας Λασκαρίδης)

10)Χαλασιά μου (Ηπειρώτικο)

(σόλο Αλίκη Καγιαλόγλου)

11)Βάρκα γιαλό (Β.Τσιτσάνης)

(σόλο Ν.Λασκαρίδης-Γ.Τζαμπαρλής-Σ.Μωραιτίνη)

Μελοποιημένη ποίηση του Γιάννη Ρίτσου και για σήμερα. Σε μουσική της Τερψιχόρης Παπαστεφάνου κυκλοφορεί το 1979 στην Olympic ο δίσκος "Πόλεμος και ειρήνη". Tραγουδούν η Αλίκη Καγιαλόγλου με τη Χορωδία Τρικάλων ενώ ένα από τα σημαντικότερα στοιχεία του δίσκου είναι ότι απαγγέλει ο ίδιος ο ποιητής.

Τα τραγούδια :

1)Γιόκα μου

2)Χιονίζει γιε μου

3)Βλέπω τις ψαροπούλες

4)Κανείς ποτέ δε νοιάστηκε

5)Μεγάλη φτώχεια

6)Έτσι καθώς με κλείναν γύρα-γύρα

7)Ειρήνη

Η ενορχήστρωση και διεύθυνση της ορχήστρας είναι της Τερψιχόρης Παπαστεφάνου.

’λλη μια ολοκληρωμένη και εξαιρετική δουλειά που δυστυχώς δεν ακούστηκε καθόλου.Το 1995 κυκλοφόρησε και σε cd.

Με το δίσκο αυτό κλείνει και το μικρό αφιέρωμα που είχα ξεκινήσει στα έργα της Τερψιχόρης Παπαστεφάνου και της Χορωδίας Τρικάλων.Έμεινε μόνο ο δίσκος "Αδούλωτοι" με τον Αντώνη Καλογιάννη τον οποίο δυστυχώς δεν έχω στην κατοχή μου.Πιστεύω όμως ότι σε λίγες μέρες θα είμαι σε θέση να γράψω και γι'αυτόν.... :music:

...Σε μουσική της Τερψιχόρης Παπαστεφάνου........

είναι δηλαδή και συνθέτης; :blink: :music::huh::razz: Αυτό πραγματικά είναι σπάνιο διαμάντη!

έλα Θάνο άνοιξε επιτέλους αυτό το ραδίφωνικό σταθμό - θέλω να τ' ακούσω όλα αυτά τα θύσαυρα που περιγράφεις!

1970- ΕΞΗ ΜΕΡΕΣ -Αρλέτα....Ποίηση της Παυλίνας Παμπούδη.

ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ

1.Ημέρα πρώτη

2.Ημέρα δεύτερη

3.Ημέρα τρίτη

4.Ημέρα τέταρτη

5.Ημέρα πέμπτη

6.Ημέρα έκτη

7.Μόνο μην κλαις (στιχ.Αρλέτα)

8.Ο μικρός μου φίλος

9.Δεύτερο καλοκαίρι

10.Ξωτικά και παιδιά (στιχ.Αρλέτα)

11.Θερινής νυκτός

Οι μουσικές-εκτός από την ερμηνεία-ανήκουν στην Αρλέτα. Ήχοι εσωτερικοί, αισθαντικοί, γκρίζοι αλλά και ιδιαίτεροι γοητευτικοί! Δεν είναι από τους εύκολους δίσκους κι αυτό είναι το προσόν του! Κάθε ακρόαση είναι διαφορετική! Κάθε φορά όλο και κάτι καινούριο ανακαλύπτει ο ακροατής.... Ιδαίτερη επιμελημένη είναι και η πρώτη έκδοση του δίσκου -εξώφυλλο και εσώφυλλο... :music:

Ο σημερινός δίσκος είναι πάλι η δουλειά ενός "φωνητικού σωσία". Ενός σωσία του Βασίλη Παπακωνσταντίνου σε βαθμό μάλιστα που υποστηρίζω ότι ένας ακροατής δεν θα αναγνώριζε πως στην πραγματικότητα δεν τραγουδά ο Παπακωνσταντίνου.

Ο τραγουδιστής λέγεται Μιχάλης Φραγκούλης (μην τον μπερδεύετε με τον γνωστό Μάριο Φραγκούλη), και ο (μοναδικός) δίσκος του έχει τον τίτλο "Ζόρικες νύχτες" .

Κυκλοφόρησε το 1993 (σε βινύλιο και σε CD) και απ ό,τι γνωρίζω ο ερμηνευτής ποτέ δεν συμμετείχε ξανά σε άλλο δίσκο ούτε με ένα τραγούδι. Για λόγους που δεν καταλαβαίνω η ελληνική μουσική προφανώς σηκώνει μόνο έναν Παπακωνσταντίνου, έναν Πάριο, μία Αλεξίου κλπ. ... :pity:

Ο δίσκος είναι δυσεύρετος, και ύστερα από πολύχρονο ψάξιμο τον βρήκα πριν από μερικούς μήνες επιτέλους στο Μοναστηράκι (το βινύλιο δηλαδή) και μάλιστα δύο φορές, οπότε αγόρασα και τα δύο αντίτυπα. :rolleyes:

Προφανώς η καταπληκτική ομοιότητα των φωνών έκανε τον τραγουδιστή (ή την εταιρεία Sony-Columbia μάλλον) να διάλεξει και τραγούδια που το ύφος τους είναι κατά τη γνώμη μου το ίδιο με εκείνο πολλών τραγουδιών του Παπακωνσταντίνου, των παλιότερων κυρίως: κάτι σαν ροκ μπαλλάντες δηλαδή, με κυρίαρχο στοιχείο τις ηλεκτρικές κιθάρες, και τουλάχιστον ένα κομμάτι που η μουσική του θυμίζει έντονα Μικρούτσικο. Ένα ύφος, λοιπόν, που με κάποιες εξαιρέσεις εμένα προσωπικά ποτέ δεν με ενδιέφερε ιδιαίτερα. Γι αυτό το λόγο ο δίσκος δεν μου λέει και τόσο πολλά από την απόψη της μουσικής των τραγουδιών. Ο λόγος για τον οποίο ήθελα τόσο πολύ να αποκτήσω αυτό τον δίσκο ήταν κάτι άλλο: οι υπέροχοι στίχοι του!

Τους έχει γράψει ο αγαπημένος μου μόνιμος στιχουργός στον χώρο της σημερινής ελληνικής μουσικής, ο Πάνος Φαλάρας. Μερικούς από τους στίχους του δίσκου τους ήξερα κιόλας από το βιβλίο του Φαλάρα "Των τραγουδιών τα λόγια" (μια ανθολογία των στίχων του η οποία προλογίζεται από μια πολύ ουσιαστική εισαγωγή του ίδιου του Φαλάρα). Διαβάζοντας αυτούς τους στίχους μού έκαναν πολύ μεγάλη εντύπωση.

Τώρα που γνωρίζω ολόκληρο τον δίσκο μπορώ να πω ότι από στιχουργική άποψη τον θεωρώ μια από τις πιο ουσιαστικές και σημαντικές δουλειές των τελευταίων 15 ή 20 χρόνων (με γνώμονα βέβαια τις δικές μου στιχουργικές προτιμήσεις και τις δικές μου περιορισμένες γνώσεις της ελληνικής δισκογαρφίας).

(Παρεμπιπτόντως ας αναφέρουμε ότι ο Φαλάρας είχε γράψει πια επίσης τους στίχους 9 τραγουδιών στον πρώτο δίσκο του Παπακωνσταντίνου, το 1978).

Στο εξώφυλλο του δίσκου "Ζόρικες νύχτες" ο Μιχάλης Φραγκούλης σημειώνει μεταξύ άλλων:

«Ακροβατώντας σ ένα ζόρικο παρελθόν προσπαθήσαμε να ισορροπήσουμε σ ένα αμφίβολο παρόν, για να αντιμετωπίσουμε το μέλλον το οποίο μπορεί να έρθει γαλήνιο ή άγριο! Τελικά μας προέκυψαν οι "Ζόρικες Νύχτες" ... Τα "γιατί" ίσως να απαντηθούν από εσάς. [...]»

Τα τραγούδια και οι συνθέτες τους αναλυτικά:

1. Έχω γίνει ένα (Ηλίας Αχλαδιώτης)

2. Όλα για όλα (Ορέστης Πλακίδης)

3. Η πόλη του θανάτου (In the deathcar) (Iggy Pop / Goran Bregovic)

4. Σήμα κινδύνου (Ηλίας Αχλαδιώτης)

5. Αυτό το έργο (Λουδοβίκος Σπίγγος)

6. Στο παρά πέντε (Παναγιώτης Στεργίου)

7. Μείνε μακριά (Θόδ. Παναγιώτου / στίχοι: Θόδ. Παναγιώτου και Ορέστης Πλακίδης [το μόνο τραγούδι λοιπόν του οποίου οι στίχοι δεν είναι του Φαλάρα])

8. Φτύνω (Ορέστης Πλακίδης)

9. Βουλιάζω (Ορέστης Πλακίδης)

10. Τελειώνει ο εικοστός αιώνας (Μιχάλης Φραγκούλης)

Πληθώρα συνθετών δηλαδή.

Οι ενορχήστρωση είναι των Ηλία Αχλαδιώτη (1, 4, 5, 6, 10) και Ορέστη Πλακίδη (2, 3, 7, 8, 9).

Μερικές σημειώσεις σχετικά με κάποια τραγούδια:

- Στο "Έχω γίνει ένα" συμμετέχει ως δεύτερη φωνή η Ελένη Δήμου.

- "Η πόλη του θανάτου" είναι η ελληνική εκτέλεση του διεθνώς γνωστού "In the deathcar", ενός τραγουδιού που ακούγεται στην ταινία του Emir Kusturica "Arizona Dream" όπου το ερμηνεύει ο Iggy Pop. Μου αρέσει η μελωδία του ορχηστρικού μέρους του τραγουδιού. (Μια από τις σπάνιες ευκαιρίες που έχω να πω κάτι το θετικό για μια σύνθεση του Bregovic. :))

- Τη μουσική του τραγουδιού "Στο παρά πέντε" έχει γράψει ο Παναγιώτης Στεργίου - συνήθως ένας συνθέτης λαϊκών τραγουδιών, ανάμεσά τους πολλά θαυμάσια κομμάτια (λ.χ. "Την ώρα που σε χάνω" με ερμηνεύτρια την Πόλυ Πάνου). Εδώ όμως έγραψε ένα κομμάτι με τελείως διαφορετικό ύφος.

Και ποιους στίχους να διάλεξει κανείς αφού όλοι είναι υπέροχοι; Περιορίζομαι στα δύο εξής δείγματα:

«Στο παρά πέντε

Αντώνη, φίλε μου παλιέ, σου έστειλα μια κάρτα,

ακόμα η Ελλάδα ταξιδεύει με το μύθο της Ελένης.

Τις άλλες πέρασα απ τον Παρασκευά στην ’ρτα

που όπως πάντα ζωγραφίζει κι ερωτεύεται,

μα μένει εργένης.

Όσο για μένα

σχοινιά κομμένα

απ τα παλιά μας τα μουράγια

και ρέστος απ τα τόσα τα ναυάγια.

Κι αν τώρα δεν φωνάζω τα παλιά συνθήματά μας

είναι γιατί περνώντας τα τριανταπέντε

τις νύχτες εφιάλτες γίνονται τα όνειρά μας,

όσα προλάβαμε να σώσουμε στο παρά πέντε.

Αντώνη, φίλε μου παλιέ, στις θάλασσες του Νότου

ακόμα ταξιδεύεις με το μύθο της χαμένης Ατλαντίδας.

Ο Κώστας έχει τον καημό του έρωτα του πρώτου,

μα το σπουδαίο: βγήκε βουλευτής ο φίλος μας ο Λεωνίδας.

Όσο για μένα

μιλώ στη Ρένα

για τη ζωή μας που αλλάζει,

κι αυτή μες στον καθρέφτη της κοιτάζει.

Κι αν τώρα δεν φωνάζω τα παλιά συνθήματά μας

είναι γιατί περνώντας τα τριανταπέντε

τις νύχτες εφιάλτες γίνονται τα όνειρά μας,

όσα προλάβαμε να σώσουμε στο παρά πέντε.»

«Φτύνω

Φτύνω τα πρόσωπά σας

και το βόλεμά σας

καθώς ακούτε τις ειδήσεις ήσυχοι,

δήθεν ανήσυχοι.

Φτύνω τον έρωτά σας,

τα αισθήματά σας,

αφού σας δίνει οργασμό το κόμμα σας

μέσα στο σώμα σας.

Η δικιά σας επανάσταση

είναι μια φτηνή παράσταση

σ έναν κόσμο που πεθαίνει πριν να ζήσει.

Η δικιά σας η υπόθεση

είναι φόνος από πρόθεση

σ όποιον θέλει την αλήθεια να φωτίσει.

Φτύνω την ύπαρξή σας

και τη λογική σας,

αυτή που στήνει στη ζωή μας φράγματα

με διατάγματα.

Φτύνω την εποχή σας

και την ενοχή σας,

αυτή που κρύβεται βαθιά στο αίμα σας,

μέσα στο ψέμα σας.»

Ένας πολύ όμορφος δίσκος σε μουσική Γιώργου Κριμιζάκη και στίχους Σώτιας Τσώτου κυκλοφορεί στις 13-2-1971 από την εταιρεία Zodiac με τίτλο "Φωτογραφίες". Τραγουδούν ο Μιχάλης Βιολάρης, η Καίτη Χωματά και ο Γιάννης Θωμόπουλος.

Τα τραγούδια του:

1)Οι καπετάνιοι (Μ.Βιολάρης)

2)Αυτό το παλικάρι (Κ.Χωματά)

3)Χθες το βράδυ στο Χαιδάρι (Γ.Θωμόπουλος)

4)Ας πούμε αν θες (Μ.Βιολάρης)

5)Ο ναύτης (Κ.Χωματά)

6)Ο Ναπολέων (Μ.Βιολάρης)

7)Η Μαρία των βράχων (Κ.Χωματά)

8)Το κορίτσι στο καδράκι (Μ.Βιολάρης)

9)Τόσα χρόνια (Γ.Θωμόπουλος)

10)Ο γάμος (Κ.Χωματά)

11)Η χαιδεμένη (Μ.Βιολάρης)

12)Ε, ψιτ (Κ.Χωματά)

Η διεύθυνση ορχήστρας είναι του συνθέτη.

Ο δίσκος έβγαλε κάποια τραγούδια που ακούστηκαν εκείνη την εποχή και ακούγονται μέχρι σήμερα."Οι καπετάνιοι", "Η Μαρία των βράχων" και το "Ας πούμε αν θες" που αρχικά προοριζόταν για τον Πάριο αλλά λόγω της διαφορετικής εταιρείας το είπε ο Βιολάρης.Στο δίσκο υπάρχει επίσης κι ένα τραγούδι που αρχικά ξέφυγε από τη λογοκρισία. "Ο Ναπολέων", ένα τραγούδι με καθαρά αντιδικτατορικό μήνυμα .Αναφέρεται στον δικτάτορα Γ.Παπαδόπουλο (όπως σημειώνει η Σ.Τσώτου στο φυλλάδιο του cd).Αφού ο δίσκος κυκλοφόρησε οι λογοκριτές το πήραν χαμπάρι, αλλά η LYRA τα κατάφερε και ο δίσκος δεν αποσύρθηκε από την κυκλοφορία.Φυσικά το τραγούδι δεν ξανακούστηκε από το ραδιόφωνο.

Το 1996 ο δίσκος επανεκδόθηκε σε cd.

Το 1974 αμέσως μετά τη μεταπολίτευση κυκλοφορεί στην Columbia ένας εξαιρετικός δίσκος σε μουσική του Δήμου Μούτση , με τον τίτλο "Μαρτυρίες". Τραγουδούν ο Μανώλης Μητσιάς, η Βασιλική Λαβίνα και ο Χρήστος Λεττονός.

Τα τραγούδια του:

1)Επιστράτευση, 20 Ιουλίου 1974 (Στίχοι Γ.Λογοθέτη)

Μ.Μητσιάς

2)Μαρτυρίες (Μ.Ελευθερίου)

Β.Λαβίνα

3)Γιούπι γιούπι γεια (Γ.Χρονά)

Χ.Λεττονός

4)Τούτο το βράδυ (Δ.Μούτση)

Β.Λαβίνα

5)Το γράμμα της Δευτέρας (Γ.Λογοθέτη)

Μ.Μητσιάς

6)Καταζητούνται (Γ.Χρονά)

Χ.Λεττονός

7)Δεν έχει πια ζωή (Μ.Ελευθερίου)

Β.Λαβίνα

8)Απ'το κέντρο διερχομένων (Β.Τσιμπούλη)

Μ.Μητσιάς

9)Θυμάσαι στην Ελλάδα (Γ.Λογοθέτη)

Β.Λαβίνα

10)Με ξένο διαβατήριο (Γ.Λογοθέτη)

Μ.Μητσιάς

Δυστυχώς αυτός ο υπέροχος δίσκος , μέσα στην πληθώρα των πολιτικών τραγουδιών της εποχής , δεν ακούστηκε καθόλου.Αφού κι ο ίδιος ο συνθέτης σε πρόσφατη συνέντευξή του ενώ αναφέρθηκε 2-3 φορές σ'εκείνη την περίοδο , δεν αναφέρθηκε καθόλου σ'αυτή τη δουλειά.Κάποια τραγούδια του όπως "Το γράμμα της Δευτέρας" ή το "Θυμάσαι στην Ελλάδα" είναι μοναδικά ενώ υπάρχει ένα καταπληκτικό τραγούδι (από τα ωραιότερα που έχει πει ο Μητσιάς ) σε στίχους του Γιάννη Λογοθέτη ("Επιστράτευση 20 Ιουλίου 1974") που περιγράφει όσο πιο ανάγλυφα γίνεται τα συμβάντα εκείνων των ημερών, με την επιστράτευση που ακολούθησε μετά την εισβολή του Αττίλα στην Κύπρο.

Κάποια απ'τα τραγούδια του δίσκου ("Δεν έχει πια ζωή"-"Τούτο το βράδυ") ηχογράφησε λίγο αργότερα και η ’λκηστις Πρωτοψάλτη για τον δίσκο της "Απλά τραγούδια".

Ο δίσκος κυκλοφόρησε και σε cd.

Μιας και η βαλκανική μουσική είναι στην επικαιρότητα τον τελευταίο καιρό, να ένα ακόμη δείγμα της. Το 1991 κυκλοφόρησε από την εταιρία Universal (τότε Polygram) ο δίσκος Παραδέχτηκα. Γνωστός δίσκος που βρήκε μεγάλη ανταπόκριση στο κοινό. Η μουσική είναι του Goran Bregovic. Ο δίσκος είναι επηρεασμένος από τη μουσική και τα τραγούδια του soundtrack της ταινίας "Ο καιρός των τσιγγάνων" με κάποιες τροποποιήσεις και προσθήκες και με ελληνικό φυσικά στίχο. Οι στίχοι ανήκουν στη Λίνα Νικολακοπούλου και τα τραγούδια ερμηνεύει η ’λκηστις Πρωτοψάλτη.

Η συνεργασία αυτή αν θυμάμαι καλά ήταν η πρώτη ελληνο-γιουγκοσλαβική συνεργασία, όσον αφορά τον Goran Bregovic. Έτσι, μάλλον ήταν και η πρώτη επαφή ενός ευρύτατου κοινού με αυτές τις μουσικές. Σχεδόν όλα τα τραγούδια της συγκεκριμένης έκδοσης ακούστηκαν πολύ στα ραδιόφωνα της εποχής, αλλά δεν πολυακούγονται πια. Ίσως τώρα που επείκεινται οι νέες κυκλοφορίες με τα τραγούδια των Kurti, Bregovic να τα ξαναθυμηθούν οι παραγωγοί. Το "Θεός αν είναι" γνώρισε κι άλλες εκτελέσεις και ως γνωστόν, δε σταματά να το λέει ο Γιώργος Νταλάρας στις συναυλίες του. Στο δίσκο υπάρχει και η πολύ όμορφη εκτέλεση του τραγουδιού "Σ' αγαπώ γιατί είσαι ωραία". Εγώ ξεχωρίζω τα: Μαύρο χιόνι, Πήρα χάρη, Του Αη Γιώργη. :wow:

Τα τραγούδια

1. Μαύρο χιόνι

2. Βενζινάδικο

3. Θεός αν είναι

4. Παραδέχτηκα

5. Όρκος

6. Του Αη Γιώργη

7. Να 'ταν η χαρά οικόπεδο

8. Τριανταφυλλάκι

9. Σ΄αγαπώ

10. Πήρα χάρη

Το 1991 κυκλοφόρησε από την εταιρία Universal (τότε Polygram) ο δίσκος Παραδέχτηκα. [...] Η μουσική είναι του Goran Bregovic.

Όχι έτσι ακριβώς. Για πέντε τραγούδια όλα κι όλα ο Bregovic έχει γράψει τη μουσική (Θεός αν είναι, Όρκος, Του Αη Γιώργη, Τριανταφυλλάκι, Πήρα χάρη)! Τα υπόλοιπα είναι παραδοσιακά τσιγγάνικα και το "Σ αγαπώ γιατί είσαι ωραία" είναι βέβαια ελληνικό. (Ως δημιουργός του σε αυτό το δίσκο αναφέρεται ο Αριστείδης Μόσχος.) Όλα αυτά σύμφωνα με το ένθετο του LP.

Για την ανακρίβεια φταίει βέβαια και η ίδια η δισκογραφική εταιρεία η οποία παρέχει στην μπροστινή πλευρά του εξώφυλλου κάτω από τον τίτλο του δίσκου τις εξής "πληροφορίες" (με τα ονόματα τυπωμένα σε κεφαλαία γράμματα):

"Μουσική Goran Bregovic

Στίχοι Λίνα Νικολακοπούλου"

:wacko:

(Το πιο πάνω εικονίδιο προορίζεται για την εταιρεία λόγω της παραπληροφόρησης [με φανερούς σκοπούς] και βέβαια όχι για την HARDET. :confused: )

Σαν σήμερα λοπόν, το 1965 πέθανε ένας μεγάλος τραγουδιστής , συνθέτης αλλά και σπουδαίος κιθαρίστας ο Νίκος Γούναρης. Είχε γεννηθεί το 1915 στη Ζαγορά του Βόλου. Ένας τραγουδιστής που ερμήνευσε με μοναδικό τρόπο, τόσο τραγούδια που ανήκαν στο χώρο του ελαφρού τραγουδιού, όσο και πολλά λαικά και αρχοντορεμπέτικα.Χαρακτηριστική η ερμηνεία του στην πρώτη εκτέλεση του γνωστού σε όλους μας τραγουδιού "Για την απονιά σου".

Είναι σημαντικό νομίζω ν'αναφερθεί ότι ο Γούναρης υπήρξε από τους αγαπημένους τραγουδιστές τόσο του Στέλιου Καζαντζίδη όσο και του Γιώργου Νταλάρα.

Ένα χρόνο μετά το θάνατό του , κυκλοφορεί από την Columbia μια συλλογή με κάποιες από τις μεγάλες του επιτυχίες με τίτλο "30 χρόνια Νίκος Γούναρης" και περιέχει τα τραγούδια:

1)Ένα βράδυ πού'βρεχε (Χ.Γιαννακόπουλου-Αλ.Σακελλάριου-Ν.Γούναρη)

2)Αλλάχ (Ν.Γούναρη)

3)Για τις γυναίκες ζούμε (Κ.Μάνεση-Ν.Γούναρη)

4)Γλυκά μου μάτια αγαπημένα (Ν.Γούναρη)

5)Μαντινάδες (Διασκευή Ν.Γούναρη-Μ.Σουγιούλ)

6)Η σουσουράδα (Ν.Φατσέα-Ν.Γούναρη)

7)Πάμε στα μπουζούκια (Ν.Φατσέα-Ν.Γούναρη)

8)Γύρνα πάλι αγάπη μου (Ν.Γούναρη)

9)Τώρα που σε γνώρισα (Ν.Φατσέα-Ν.Γούναρη)

10)Και ρωτάω τα κύματα (Τ.Λειβαδίτη-Ν.Γούναρη)

11)Αυτός ο άλλος (Κ.Κοφινιώτη-Ν.Γούναρη)

12)Σε είδα να κλαδεύεις (Θ.Σοφού-Κ.Γιαννίδη-Ν.Γούναρη)

Στο σημείωμα του δίσκου εκτός των άλλων αναφέρεται ότι

"ο δίσκος αρχίζει με , ποιο άλλο , το "Ένα βράδυ πού'βρεχε" , που το τραγούδησε ο Γούναρης ένα βράδυ του Σεπτεμβρίου του 1954 στο Παναθηναικό Στάδιο για τον έρανο των σεισμοπλήκτων Ιονίων νησιών.Αυτή ήταν η ώρα του θριάμβου του.Γιατί εκείνο το βράδυ τον συνόδευσε στο τραγούδι του η Κρατική Συμφωνική Ορχήστρα αλλά και ένα ακροατήριο από 60.000 θαυμαστές του που πραγματικά τον αποθέωσαν".

Ο δίσκος αυτός δεν έχει κυκλοφορήσει σε cd.Όλα τα τραγούδια όμως υπάρχουν σε διάφορες συλλογές του Νίκου Γούναρη που κατά καιρούς έχουν εκδοθεί.

Το 1986 κυκλοφόρησε ο δίσκος ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ σε μουσική και στίχους του Τάκη Παναγόπουλου.

Τα τραγούδια

ΕΦΥΤΕΨΑ ΜΙΑ ΛΕΜΟΝΙΑ -Χ.Αλεξίου

ΝΥΧΤΑ ΜΕ ΦΕΓΓΑΡΙ-Τ.Μαρούδας

ΠΑΛΗΑ ΤΡΙΠΟΛΙΤΣΑ-Α.Πανούτσος

ΓΥΘΕΙΟ ΠΑΤΡΙΔΑ-Κλ.Δενάρδου

ΧΑΒΟΥΖΑ-Θ.Ανδρεάδης

ΧΤΥΠΩ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ-Στ.Καζαντζίδης

ΟΙ ΚΟΣΜΙΚΟΙ-Γ.Ζωγράφος

ΚΑΛΟΤΥΧΟΙ ΟΙ ΦΤΩΧΟΙ-Γ.Ζωγράφος

Η ΠΛΗΓΗ-Γ.Ζωγράφος

ΠΩΣ ΠΕΡΑΣΑΝΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ-Γ.Νταλάρας

ΠΟΥ ΤΡΑΒΑΣ ΜΙΧΑΛΗ-Τ.Βοσκόπουλος

ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΠΟΛΗ-Γ.Ζωγράφος

Ένας πολυσυλλεκτικός δίσκος που τα είχε όλα και Καζαντζίδη και Αλεξίου και Νταλάρα και Ζωγράφο και Βοσκόπουλο και... Ο Παναγόπουλος έγραψε τη δική του ιστορία στο μουσικό στερέωμα. Εδώ έχουμε μια συλλογή από διάφορες δουλειές του Παναγόπουλου που αξίζει να ακούσετε! :wow:

Σαν σήμερα γεννήθηκε στην Καλαμαριά , ένας από τους αγαπημένους καλλιτέχνες της εφηβικής μου κυρίως ηλικίας. Ο Χάρρυ Κλυνν κατά κόσμον Βασίλης Τριανταφυλλίδης.Κάποιοι τον αποκάλεσαν "Ο γελωτοποιός της Ρωμιοσύνης"...

Επειδή πραγματικά δεν ξέρω ποια από τις δουλειές του να διαλέξω για σήμερα , παραθέτω μια αναλυτική λίστα της δισκογραφίας του.

1)Για δέσιμο (1978-Columbia-lp/cd)

2)Δοξάστε με (1979-Columbia-lp)

3)Πατάτες (1981-Columbia-lp)

4)Γιώργος Σουρής-αφιέρωμα (1982-Columbia-lp)

5)Μαλακά πιο μαλακά (1984-Columbia-lp)

6)Και πάσης Ελλάδος (συλλογή-1985-Columbia-lp)

7)Έθνος ανάδελφον (1985-Polydor-lp)

8)Natin-Fatin (1987-Polydor-2lp's/cd)

9)Tίποτα (1987-Polydor-lp)

10)Ραντεβού με την εισαγγελία (1989-Polydor-3lp's/2cd's)

11)Aποκάλυψις (1990-Polydor-lp/cd)

12)Γρανίτα από τζατζίκι (1991-Polydor-2lp's/cd)

13)Τhe X KLYNN FILES Ανάποδα (1997-Mercury-cd)

14)Kλασσικά ηχογραφημένα (συλλογή-2002-ΕΜΙ-cd)

Συμμετοχές

1)Είναι κάτι βράδυα (Α.Στεφανίδης-Β.Παπαδόπουλος)

τραγουδά ο Λάκης Χαλκιάς (1987-Philips-lp)

2)Ζήτω το Ελληνικό τραγούδι (Διονύσης Σαββόπουλος)

(1987-Μιnos-2lp's-2cd's)

3)To χαμόγελο του Τάκη (Τάκης Βαμβακίδης)

(1994-polydor-lp/cd)

4)Ποντιακή Ραψωδία (Στ.Καζαντζίδης-Π.Παπαδοπούλου-Λ.Νικολάου-κ.α.)

(1997-Vasipap-cd)

5)Κουλα Χαράλαμπε

Γ.Μαρίνος "Κάνε μου λιγάκι μμμμ"

(remixes-1998-Minos-EMI-cd single)

6)Τα Φανταρίστικα (Λουκιανός Κηλαδόνης)

(2001-Δίφωνο-cd)

Από τον Χάρρυ Κλυνν βγήκε και η ατάκα "δεν μας χ....ς ρε Νταλάρα " ?

Ναι.Η φράση βρίσκεται στο δίσκο "Εθνος ανάδελφον" και είναι του Γιάννη Κακουλίδη.Ο ίδιος ο Νταλάρας σε συνέντευξή του έχει εκφραστεί θετικά για τον Χάρρυ Κλυνν (είναι φίλοι άλλωστε) θεωρώντας τη συγκεκριμένη φράση πετυχημένη (ως χιούμορ).

AN EVENING WITH BELAFONTE/MOUSKOURI

Τα τραγούδια:

ΦΕΓΓΑΡΙ ΜΟΥ (Μ.Χατζιδάκι)

ΟΝΕΙΡΟ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ (Μ.Χατζιδάκι)

ΚΙ ΑΝ ΔΙΨΑΣΕΙΣ (Μ.Χατζιδάκι-Ν.Γκάτσου)

ΕΦΥΓΕ ΤΟ ΤΡΕΝΟ(Μ.Χατζιδάκι-Ν.Γκάτσου)

ΜΕΣΑ Σ' ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΑΡΚΑ(Μ.Χατζιδάκι)

Ο ΤΕΛΑΛΗΣ(Μ.Χατζιδάκι)

ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ(Μ.Χατζιδάκι-Ν. Περγιάλη)

ΤΟ ΦΙΔΑΚΙ(Μ.Χατζιδάκι)

ΘΑΛΑΣΣΑ ΠΛΑΤΕΙΑ(Μ.Χατζιδάκι-Ν.Ρούσου)

ΕΡΗΝΗ (Κ.Γιαννίδη-Μ.Τραϊφόρου)

Ο τίτλος παραπλανά! Δεν είναι ζωντανή ηχογράφηση αλλά από στούντιο! Παρ΄όλα αυτά η Μούσχουρη και ο Μπελαφόντε τραγουδούν ελληνικά ! Χατζιδάκι κυρίως! Υπέροχα τραγούδια από δυο διεθνούς φήμης τραγουδιστές την περίοδο της μεγάλης τους δόξας....Ανακαλύψτε τον! :razz:

Kostas

Are these songs fom the series of concerts in the US that Nana did with Harry Belafonte?

For those who might not know it, Harry introduced Nana to the American public, very early in her career, in a show (I don't remember if it was the Carnegie Hall). She was singing as supporting singer. Because the show was so successful, he subsequently took her with him on a series of his concerts across the US. I learned this info (maybe just 2 weeks ago, by coincidence) on her official site, I think.

Nana is on her retirement tour in Canada this month. :razz:

Kostas

Are these songs fom the series of concerts in the US that Nana did with Harry Belafonte?

Natalie

Yes , they are from those concerts! Of course , the records are from the studio.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0