Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Ξεχασμένα Διαμάντια

1,208 posts in this topic

Ένας ακόμα εξαιρετικός δίσκος του ΣΤΑΥΡΟΥ ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗ τον οποίο θυμάμαι από την εποχή της έκδοσής του , είναι ο δίσκος ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΜΑΣ .Τραγουδούν ο ΚΩΣΤΑΣ ΣΜΟΚΟΒΙΤΗΣ και η ΑΙΜΙΛΙΑ ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗ.

Ο δίσκος κυκλοφόρησε το 1977 (στη συνέχεια επανεκδόθηκε με διαφορετικό εξώφυλλο)από την MINOS και έχει κυκλοφορήσει και σε cd

Περιέχει τα τραγούδια:

1)TO MΠΛΟΥ ΤΖΗΝ (Α.ΔΑΣΚΑΛΟΠΟΥΛΟΥ)-Κ.ΣΜΟΚΟΒΙΤΗΣ

2)ΣΑΝ ΤΑ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΑ (Μ.ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗ)-Κ.ΣΜΟΚΟΒΙΤΗΣ

3)ΘΑ ΦΥΓΩ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ (Μ.ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗ)-Κ.ΣΜΟΚΟΒΙΤΗΣ

4)ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟ ΜΟΡΤΑΚΙ (Α.ΔΑΣΚΑΛΟΠΟΥΛΟΥ)-Κ.ΣΜΟΚΟΒΙΤΗΣ

5)ΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ (Μ.ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗ)-ΑΙΜ.ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗ

6)ΠΡΟΧΤΕΣ ΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ (Μ.ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗ)-Κ.ΣΜΟΚΟΒΙΤΗΣ

7)Η ΜΙΚΡΗ ΟΘΟΝΗ (Α.ΔΑΣΚΑΛΟΠΟΥΛΟΥ)-Κ.ΣΜΟΚΟΒΙΤΗΣ

8)ΠΑΙΡΝΩ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ (Β.ΤΣΙΜΠΟΥΛΗ)-Κ.ΣΜΟΚΟΒΙΤΗΣ

9)ΘΑ ΒΑΛΩ ΡΟΥΧΟ ΔΑΝΕΙΚΟ (Μ.ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗ)-Κ.ΣΜΟΚΟΒΙΤΗΣ

10)ΤΑΞΙΔΕΜΕΝΟ ΜΟΥ ΠΟΥΛΙ (Μ.ΤΑΞΕΙΔΗ)-Κ.ΣΜΟΚΟΒΙΤΗΣ

11)ΤΟ ΔΡΟΜΑΚΙ ΤΟ ΠΑΛΙΟ (Ν.ΛΑΠΑΘΙΩΤΗ)-ΑΙΜ.ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗ

12)ΣΑΝ ΤΑ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΑ (Α.ΔΑΣΚΑΛΟΠΟΥΛΟΥ)-ΟΡΓΑΝΙΚΟ

Τρία από τα τραγούδια αυτά (ΣΑΝ ΤΑ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΑ-ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟ ΜΟΡΤΑΚΙ-Η ΜΙΚΡΗ ΟΘΟΝΗ) ξεχώρισαν και ακούγουνται στο ραδιόφωνο μέχρι σήμερα.Παρόλα αυτά πιστεύω ότι όλα τα τραγούδια είναι εξαιρετικά.

Πάντα ευαίσθητος, τρυφερός και μελαγχολικός ο Κουγιουμτζής συνοδευόμενος από μια πλειάδα εξαιρετικών στιχουργών , προσφέρουν 11 πολύ όμορφα , απλά λαικά τραγούδια (συν το οργανικό) στα οποία φαίνεται καθαρά η σφραγίδα των δημιουργών τους.

Εξαιρετικός ο Κώστας Σμοκοβίτης , αποδίδει άψογα τα τραγούδια.Έχω πει για τον συγκεκριμένο τραγουδιστή , ότι αν και ερμήνευσε σπουδαίους συνθέτες , τελικά δεν κατάφερε να κάνει μια καριέρα άξια της φωνής του.Η αντιμετώπιση από την εταιρεία του όπως έχει δηλώσει και ο ίδιος σε συνέντευξή του στο Δίφωνο ή στο Echo (δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή) δεν ήταν σωστή (δεν ήταν η πρώτη φορά άλλωστε).Αλλά ακόμα και όταν άλλαξε εταιρεία (μετά από τον συγκεκριμένο δίσκο) δεν ακούστηκε ιδιαίτερα.

Δυό τραγούδια επίσης αποδίδει με ιδιαίτερη ευαισθησία η Αιμιλία Κουγιουμτζή.Έχω την εντύπωση όταν την ακούω, ότι ήταν η φωνή της ψυχής του ίδιου του Σταύρου.

Θα ήθελα να τελειώσω με τους προφητικούς για τον Σταύρο Κουγιουμτζή

(ο οποίος μετά από κάποια χρόνια εγκατέλειψε την Αθήνα και εγκαταστάθηκε στη γειτονιά μας) στίχους του Μ.Μπουρμπούλη:

"Θα φύγω κάποια μέρα, θα φύγω κάποιο μήνα

την ώρα που βραδιάζει και με πονάς Αθήνα..."

Είμαι σίγουρος ότι κάθε μέρα που περνάει αυτοί οι στίχοι εκφράζουν όλο και περισσότερους...Απορώ λοιπόν γιατί το σκέφτονται...

"Tραγούδια του καιρού μας"

Ξαναγυρνώ στον Σταύρο Κουγιουμτζή και σ'έναν πολύ όμορφο λαικό δίσκο που κυκλοφόρησε το 1985 σε στίχους Λάκη Τεάζη από την Polygram.Τραγουδά ο Δημήτρης Μητροπάνος και έχει τον τίτλο "Τα νυχτέρια μας" .Έχει κυκλοφορήσει και σε cd.

O δίσκος περιέχει τα τραγούδια:

1)Οι άντρες π'αγαπάνε

2)Είσαι ωραία σαν αμαρτία

3)Παράπονό μου

4)Γυναίκα σκάρτη

5)Δεν με θέλεις

6)Πικρός καφές

7)Αν μ'αγαπάς

8)Ο κατηφές

9)Είμαι μάγκας

10)Αγάπη βουρκωμένη

11)Για μια γυναίκα

12)Πόσα χρόνια

Πολύ όμορφα λαικά τραγούδια με τη σφραγίδα του Κουγιουμτζή.Μπορεί βέβαια η συγκεκριμένη δουλειά να μην έχει τα τραγούδια που έχουν οι "Μικρές πολιτείες" ή το "Νά'τανε το 21" , έχει όμως κάποια εξαιρετικά τραγούδια όπως το "Παράπονό μου" ή το "Οι άντρες π'αγαπάνε" που αξίζουν ιδιαίτερης προσοχής.

Ο δίσκος δεν ακούστηκε ιδιαίτερα.Κάποια απ'τα τραγούδια του βέβαια ακούγονται ακόμα στο ραδιόφωνο ("Είσαι ωραία σαν αμαρτία"-"Παράπονό μου"), γενικά όμως δεν "περπάτησε" πολύ.Ίσως γιατί κι ο ίδιος ο Μητροπάνος δεν στήριξε ανάλογα τα τραγούδια.Ο Μητροπάνος , ο οποίος τα αποδίδει βεβαίως πολύ όμορφα , με την χαρακτηριστική λαική φωνή του.

"Τα νυχτέρια μας"

Κλείνω σήμερα την αναφορά στους δίσκους του Στ.Κουγιουμτζή με μια δουλειά η οποία περιέχει επανεκτελέσεις τραγουδιών του και δυστυχώς πέρασε απαρατήρητη.Ο δίσκος έχει τον τίτλο "Κάτι παιδιά που αγαπάνε το τραγούδι" Ηχογραφήθηκε εξ'ολοκλήρου στη Θεσ/νίκη και κυκλοφόρησε το 1993 από μια μικρή εταιρεία της πόλης που λέγεται Artistic .Τραγουδά η Αιμιλία Κουγιουμτζή ενώ στις β'φωνές είναι ο Ανδρέας Καρακότας .

Τα τραγούδια του:

1)Kάτι παιδιά (Στίχοι Κ.Ριτσώνη)

2)Προχτές τα ξημερώματα (Μ.Μπουρμπούλη)

3)Όσοι αγαπάνε (Λ.Τεάζη)

4)Ο Φωτογράφος (Ν.Χριστιανόπουλου)

5)Μ'ένα τσιγάρο (Σ.Κουγιουμτζή)

6)Όταν σε περιμένω (Ν.Χριστιανόπουλου)

7)Ντύλαν Τόμας (Σ.Κουγιουμτζή)

8)Έλα ν'ανταλλάξουμε (Ν.Χριστιανόπουλου)

9)Τα μαύρα κοροιδεύεις (Μ.Ελευθερίου)

10)Το λεωφορείο (Μ.Μπουρμπούλη)

11)Τα σκούρα μάτια (Λ.Παπαδόπουλου)

12)Παραμύθι ξεχασμένο (Α.Δασκαλόπουλου)

Ο Κουγιουμτζής ήθελε μ'αυτή τη δουλειά του να ξαναπαρουσιάσει κάποια απ'τα τραγούδια του που δεν είχαν ακουστεί ιδιαίτερα.Βέβαια μια τέτοια κυκλοφορία από μια μικρή εταιρεία , επόμενο ήταν ότι δεν θα είχε και την καλύτερη τύχη.

Εν πάσει περιπτώσει , να σημειώσω ότι το τραγούδι "Κάτι παιδιά " αφιερώνεται στον Στέλιο Καζαντζίδη.Το "Όσοι αγαπάνε" είναι το "Οι άντρες π'αγαπάνε" που τραγούδησε πρώτος ο Μητροπάνος ενώ το "Μ'ένα τσιγάρο" είναι το "Σ'αυτή την πόλη" από το "Τρελοί κι άγγελοι".

Η Αιμιλία Κουγιουμτζή ερμηνεύει πολύ όμορφα με τη χαρακτηριστική και γεμάτη ευαισθησία φωνή της τα τραγούδια.Μερικά απ'αυτά ακούγονται πραγματικά σαν καινούργια.

Τά'χουμε πει τόσες φορές, αλλά δεν μπορώ να μη σημειώσω ότι ακούγοντας και ξανακούγοντας τις μελωδίες του Κουγιουμτζή , συνηδητοποιώ πόσο μας λείπουν σήμερα.Σήμερα που μας έχουν κατακλύσει όλα αυτά τα τηλεοπτικά σκουπίδια και αποβράσματα...Υπομονή όμως .Όπως έγραψα και σε άλλο Topic ο Σταύρος φρόντισε ν'αφήσει σαν παρακαταθήκη , εκτός από τα παλιά αθάνατα τραγούδια του και άλλα πολλά τα οποία θα κυκλοφορήσουν σύντομα πιστεύω.

Αναμένουμε...

"Kάτι παιδιά που αγαπάνε το τραγούδι"

Θα γράψω για ένα δίσκο που αφορά το Σταύρο Κουγιουμτζή. Στη πράξη πρόκειται για μία παλιά συλλογή πρώτων εκτελέσεων την οποία εγώ δεν την έχω ούτε σε δίσκο και ούτε σε cd φυσικά (πιθανόν να μην έχει κυκλοφορήσει), αλλά γνώριζα την ύπαρξή της. Πρόκειται για τη συλλογή 15 λαϊκά του Σταύρου Κουγιουμτζή σε πρώτη εκτέλεση που κυκλοφόρησε το 1984.

Σκεφτόμουν πως δεν είχε νόημα να αναφερθεί μιας και δεν είναι τίποτα άλλο από τραγούδια που βρίσκονταν στους γνωστούς δίσκους που είχαν κυκλοφορήσει τα προηγούμενα χρόνια. Τα τραγούδια ερμηνεύουν ο Γιώργος Νταλάρας, η Χάρις Αλεξίου, ο Κώστας Σμοκοβίτης και ο Γιάννης Καλατζής και είναι τα παρακάτω:

1. Κάποιος χτύπησε την πόρτα - Γιώργος Νταλάρας (στίχοι: Λ. Παπαδόπουλος)

2. Απ΄τον περασμένο Μάρτη - Χάρις Αλεξίου (στίχοι: Μάνος Ελευθερίου)

3. Σαν τα τριαντάφυλλα - Κώστας Σμοκοβίτης (στίχοι: Μιχάλης Μπουρμπούλης)

4. Του κάτω κόσμου τα πουλιά - Γιώργος Νταλάρας (στίχοι: Μάνος Ελευθερίου)

5. Δεν κοιτάς που ξενυχτάω - Γιάννης Καλατζής (στίχοι: Μάνος Ελευθερίου)

6. Σα σβησμένο καρβουνάκι - Γιώργος Νταλάρας (στίχοι: Μάνος Ελευθερίου)

7. Η μικρή οθόνη - Κώστας Σμοκοβίτης (στίχοι: ’κος Δασκαλόπουλος)

8.Τα σκούρα μάτια - Χάρις Αλεξίου (στίχοι: Λευτέρης Παπαδόπουλος)

9. Αν σε δω σε ξένα χέρια - Γιώργος Νταλάρας (στίχοι: Σταύρος Κουγιουμτζής)

10. Δώσε μου το χέρι σου - Γιώργος Νταλάρας (στίχοι: Σώτια Τσώτου)

11. Το καλοκαίρι το μορτάκι - Κώστας Σμοκοβίτης (στίχοι: ’κος Δασκαλόπουλος)

12. Να' μουν ο Μεγαλέξανδρος - Γιώργος Νταλάρας (στίχοι: Σώτια Τσώτου)

13. Τρεις η ώρα νύχτα - Χάρις Αλεξίου (στίχοι: Μάνος Ελευθερίου)

14. Τα γράμματα για σένα - Γιάννης Καλατζής (στίχοι: Μάνος Ελευθερίου)

15. Σαν ραγίσει το ποτήρι - Γιώργος Νταλάρας (στίχοι: Μάνος Ελευθερίου)

Αποφάσισα να γράψω για τη συλλογή αυτή επειδή στις σελίδες του βιβλίου "Χρόνια σαν βροχή" διάβασα το σημείωμα του συνθέτη στο οπισθόφυλλο του δίσκου.

Ο λόγος που θέλησα να τα δω συγκεντρωμένα είναι ότι, ενώ είναι τραγούδια που τα αγαπώ, έχουν μείνει στη σκιά των μεγάλων επιτυχιών μου και ότι δεν πήραν τη θέση που δικαιούνται στην συνθετική μου δουλειά. Ένας ακόμη λόγος είναι ότι δημιουργούν μία καινούργια ενότητα γιατί ανήκουν στον ίδιο χώρο, είναι λαϊκά.

Επειδή λοιπόν, λαϊκό τραγούδι είναι αυτό που εκφράζει τα απλά ανθρώπινα συναισθήματα αν δεν έχετε το δίσκο αυτό, όπως εγώ, πάρτε ένα cd και φτιάξτε αυτή την προσωπική συλλογή με αγαπημένα τραγούδια του Σταύρου Κουγιουμτζή. Θα την ακούτε και θα τον θυμάστε. Και τότε θα είναι σα να σας την έχει δωρίσει ο ίδιος ο συνθέτης. :razz::)

"15 λαικά σε πρώτη εκτέλεση"

Έχω μαζί μου έναν δίσκο (cd) που κυκλοφόρησε το 1986 και αποτελεί την μοναδική σύμπραξη δυο μεγάλων δημιουργών σε ζωντανές εμφανίσεις.Πρόκειται για ένα διπλό δίσκο που κυκλοφόρησε το 1986 από την CBS με τον τίτλο

Καλδάρας-Κουγιουμτζής "Τα τραγούδια μας" και περιείχε ηχογραφήσεις από τις 30 κοινές εμφανίσεις τους στο κέντρο "ΜΙΣΕΛ".Τραγουδούν ο Αργύρης Κούκας, η Βάσια Ζήλου, η ’ντρη Κωνσταντίνου και ο Σταύρος Σακάτος.

Τα τραγούδια είναι όλα σε μορφή ποτ-πουρί.Είναι αυτονόητο ότι δεν μπαίνω καθόλου στη διαδικασία για να συγκρίνω τις πρώτες εκτελέσεις μ'αυτές.Ο κυριότερος λόγος άλλωστε , που θέλησα να συμπεριλάβω αυτόν το δίσκο στα "Ξεχασμένα διαμάντια" είναι η σύμπραξη των δυο μεγάλων δημιουργών.

Δίσκος 1ος

1)Οι ελεύθεροι κι ωραίοι (Σ.Κουγιουμτζής-Μ.Ελευθερίου)

Αρ.Κούκας-Όλοι

2)Μικραίνει ο κόσμος (Σ.Κουγιουμτζής-Τ.Κόρφης)

Βάσια Ζήλου

3)Σ'αγαπώ (Σ.Κουγιουμτζής-’.Δασκαλόπουλος)

Αν.Κωνσταντίνου

4)Παράπονό μου (Σ.Κουγιουμτζής-Λ.Τεάζης-Μ.Καλλιοτίδου)

Αρ.Κούκας

5)Δεσποινάκι (Σ.Κουγιουμτζής-Γ.Λογοθέτης)

Όλοι

6)Η μικρή οθόνη (Σ.Κουγιουμτζής-Α.Δασκαλόπουλος)

Σ.Σακάτος-Α.Κούκας

7)Μ'έκοψαν με χώρισαν στα δυο (Σ.Κουγιουμτζής-Γ.Θέμελης)

Αρ.Κούκας

8)Στα χρόνια της υπομονής (Σ.Κουγιουμτζής-Μ.Ελευθερίου)

Α.Κωνσταντίνου-Όλοι

9)Ένας κόμπος η χαρά μου (Σ.Κουγιουμτζής)

Σ.Σακάτος-'Ολοι

10)Της μοίρας το παιχνίδι (Α.Καλδάρας-Α.Χατζηνικολάου)

Σ.Σακάτος-Όλοι

11)Καναρίνι (Α.Καλδάρας-Γ.Σαμολαδάς)

Α.Κούκας-Α.Κωνσταντίνου

12)Είδα κι άλλες σαν κι εσένα (Α.Καλδάρας-Δ.Ρήτας)

Α.Κωνσταντίνου-Α.Κούκας-Α.Καλδάρας

13)Ένα αστέρι πέφτει πέφτει (Α.Καλδάρας)

Β.Ζήλου

14)Μες του Βοσπόρου τα στενά (Α.Καλδάρα-Πυθαγόρα)

Α.Κωνσταντίνου-Α.Κούκας

15)Έστειλα δυο πουλιά (Α.Καλδάρας-Πυθαγόρας)

Β.Ζήλου

16)Η Σμύρνη (Α.Καλδάρας-Πυθαγόρας)

Σ.Σακάτος-Όλοι

17)Δυο παληκάρια απ'τ'Αιβαλί (Α.Καλδάρας-Πυθαγόρας)

Β.Ζήλου-Α.Κωνσταντίνου-Α.Κούκας

18)Τι να θυμηθώ, τι να ξεχάσω (Α.Καλδάρας-Πυθαγόρας)

Όλοι

19)Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι (Α.Καλδάρας)

Α.Καλδάρας-Β.Ζήλου-Α.Κούκας

20)Κάπου νυχτώνει (Σ.Κουγιουμτζής)

Σ.Σακάτος

21)Η φαντασία (Α.Καλδάρας-Ε.Παπαγιαννοπούλου)

Α.Κούκας-Όλοι

22)Όλα καλά (Σ.Κουγιουμτζής)

Α.Κωνσταντίνου-Β.Ζήλου

23)Γιε μου-γιε μου (Α.Καλδάρας-Λ.Παπαδόπουλος)

Σ.Σακάτος

24)Πού'ναι τα χρόνια (Σ.Κουγιουμτζής-Α.Δασκαλόπουλος)

Σ.Σακάτος

25)Ένα τραγούδι απ'τ'Αλγέρι

’.Κωνσταντίνου-Όλοι

26)Μη μου θυμώνεις μάτια μου (Σ.Κουγιουμτζής)

Α.Κούκας-Όλοι

Δίσκος 2ος

1)Του κάτω κόσμου τα πουλιά (Σ.Κουγιουμτζής-Μ.Ελευθερίου)

Α.Κούκας-Όλοι

2)Τα σκούρα μάτια (Σ.Κουγιουμτζής-Λ.Παπαδόπουλος)

Β.Ζήλου

3)Το σακάκι μου κι αν στάζει (Σ.Κουγιουμτζής-Α.Δασκαλόπουλος)

Α.Κούκας-Όλοι

4)Τα πολύχρωμά σου μάτια (Σ.Κουγιουμτζής)

Σ.Σακάτος-Όλοι

5)’σε με στο μεθοκόπι (Σ.Κουγιουμτζής-Σ.Τσώτου)

Α.Κωνσταντίνου

6)Βασανάκι βασανάκι (Σ.Κουγιουμτζής)

Α.Κούκας-Όλοι

7)Χρόνια σαν βροχή (Σ.Κουγιουμτζής-Μ.Ελευθερίου)

Β.Ζήλου-όλοι

8)Σαν σβησμένο καρβουνάκι (Σ.Κουγιουμτζής-Μ.Ελευθερίου)

Σ.Σακάτος

9)Τα μαύρα κοροιδεύεις (Σ.Κουγιουμτζής-Μ.Ελευθερίου)

Α.Κωνσταντίνου

10)Αν βαρέθηκες κυρία (Σ.Κουγιουμτζής-Σ.Τσώτου)

Α.Κούκας-Β.Ζήλου

11)Κάποιος χτύπησε την πόρτα (Σ.Κουγιουμτζής-Λ.Παπαδόπουλος)

Α.Κούκας

12)Στα ψηλά τα παραθύρια (Σ.Κουγιουμτζής-Λ.Παπαδόπουλος)

Β.Ζήλου-Όλοι

13)Αχ ο μπαγλαμάς (Α.Καλδάρας-Λ.Παπαδόπουλος)

Σ.Σακάτος

14)Ο γυάλινος κόσμος (Α.Καλδάρας-Ε.Παπαγιαννοπούλου)

Α.Κούκας-Σ.Σακάτος

15)Μένα με λένε Περικλή (Α.Καλδάρας-Κ.Βίρβος)

Α.Καλδάρας-Όλοι

16)Φορτώθηκα τις τύψεις μου (Α.Καλδάρας-Ε.Παπαγιαννοπούλου)

Α.Κούκας-Α.Κωνσταντίνου

17)Δεν μετανιώνω που σ'αγάπησα πολύ (Α.Καλδάρας-Α.Γκούβερης)

Β.Ζήλου-Α.Κωνσταντίνου

18)Συ μου χάραξες πορεία (Α.Καλδάρας)

Β.Ζήλου

19)Πήρε φωτιά το Κορδελιό (Α.Καλδάρας-Πυθαγόρας)

Αν.Κωνσταντίνου

20)Μου σπάσανε το μπαγλαμά (Α.Καλδάρας-Ε.Παπαγιαννοπούλου)

Α.Καλδάρας-Όλοι

21)Ας παν στην ευχή τα παλιά (Α.Καλδάρας)

Α.Καλδάρας

22)Τώρα κλαις, γιατί κλαις (Α.Καλδάρας)

Α.Καλδάρας

23)Εβίβα ρεμπέτες (Α.Καλδάρας)

Α.Καλδάρας

Ο δίσκος κυκλοφόρησε και σε διπλό cd.

"Καλδάρας-Κουγιουμτζής / Τα τραγούδια μας"

Ανατρέχοντας στο αρχείο της ενότητας αυτής, αντιλήφθηκα πως δεν έχει καταχωρηθεί μια εξαιρετική συλλογή τραγουδιών του Σταύρου Κουγιουμτζή με τίτλο "Σε πρώτη εκτέλεση-14 τραγούδια". (Ελπίζω πως δεν κάνω λάθος και δεν έχει καταχωρηθεί ξανά).

Πρόκειται για ένα δίσκο που κυκλοφόρησε το 1983 από τη Lyra και περιέχει ηχογραφήσεις της πρώτης δισκογραφικής περιόδου του Κουγιουμτζή από το 1964 ως το 1968.

1)Μη μου θυμώνεις μάτια μου (Στίχοι Σ.Κουγιουμτζή)

Γιάννης Πουλόπουλος

2)Ας ήταν νάχα (Σ.Κουγιουμτζή)

Αλέξης Γεωργίου, Έφη Καρρά

3)Ακριβό μου ταίρι (Μ.Γκόπη)

Πόπη Αστεριάδη

4)Σαν ένα αστέρι (Γ.Θέμελη)

Γιώργος Ζωγράφος

5)Δυο περιστέρια (Σ.Κουγιουμτζή)

Καίτη Θεοχάρη

6)Ένας κρυφός καημός (Σ.Κουγιουμτζή)

Φώτης Δήμας

7)Η Καλαμαριά (Θ.Μαργαρίτη)

Γιάννης Πουλόπουλος

8)Ο ουρανός φεύγει βαρύς (Σ.Κουγιουμτζή)

Γιώργος Γερολυμάτος

9)Να'ρθεις τη νύχτα καρτερώ (Γ.Κακουλίδη)

Καίτη Θεοχάρη

10)’ναψε τώρα τη φωτιά (Θ.Μαργαρίτη)

Γιάννης Πουλόπουλος

11)Πληγωμένο περιστέρι (Μ.Κουγιουμτζή)

Πόπη Αστεριάδη

12)Έρημος μες στην ερημιά (Σ.Κουγιουμτζή)

Φώτης Δήμας

13)Μα θα ξανάρθεις (Μ.Κουγιουμτζή)

Καίτη Χωματά

14)Κυριακή χωρίς αγάπη (Σ.Κουγιουμτζή)

Αλέξης Γεωργίου.

Η ενορχήστρωση και η διεύθυνση των ορχηστρών είναι του Σταύρου Κουγιουμτζή.Η επιλογή των τραγουδιών είναι του Δημήτρη Ράνιου, ο οποίος στο σημείωμα του οπισθοφύλου γράφει τα εξής:

"Από τους πιο αξιόλογους συνθέτες που εμφανίστηκαν στη δεκαετία του 1960 είναι αναμφίβολα και ο Σταύρος Κουγιουμτζής.Συνθέτης γνήσια λαικός αλλά και έντεχνος, με ταλέντο και ευαισθησία, εξωτερικεύει τα συναισθήματα και τους προβληματισμούς της γενιάς του στα πρώτα του κιόλας τραγούδια που ξεχωρίζουν χάρη στο προσωπικό ύφος και τον λυρισμό του.Τραγούδια που προκάλεσαν αίσθηση και αποτέλεσαν συγχρόνως ένα προμήνυμα για την μετέπειτα λαμπρή καριέρα του σεμνού μα τόσο σημαντικού αυτού συνθέτη.

Αντλώντας στοιχεία από προσωπικά του βιώματα αλλά και από την ελληνική λαική παράδοση ο Σταύρος Κουγιουμτζής παρουσιάζει ένα έργο που το χαρακτηρίζει η γνήσια λαική μελωδία και ο λιτός στίχος.

Η συλλογή αυτή περιέχει 14 τραγούδια -σε πρώτη εκτέλεση-της περιόδου 1964-1968.

Η ενορχήστρωση και διεύθυνση της ορχήστρας έγινε από τον ίδιο τον συνθέτη , δημιουργώντας έτσι μια ενότητα ύφους που χαρακτηρίζει την ανθολόγηση του νεανικού έργου του Σταύρου Κουγιουμτζή που παρουσιάζουμε μ'αυτό το δίσκο".

Τι να γράψεις για μια συλλογή μ'αυτά τα τραγούδια...

Φυσικά δεν είναι όλα σε πρώτη εκτέλεση, όπως αναγράφεται στον τίτλο του δίσκου.Το "Μη μου θυμώνεις μάτια μου " είχε πρωτοηχογραφηθεί το 1964 με τη Χορωδία Φ.Ε.Μ. , το "Σαν ένα αστέρι" , το 1966 με τον Αλέξη Γεωργίου, ενώ ακόμη δεν έχει διευκρινιστεί αν η πρώτη εκτέλεση του "Ο ουρανός φεύγει βαρύς" είναι με τον Νταλάρα ή τον Γερολυμάτο...Δεν έχει όμως και τόσο σημασία αυτό...

Και φυσικά στους τίτλους αναγνωρίζετε και τα πολύ γνωστά μας "Έρημος μες στην ερημιά" και "Ένας κρυφός καημός που ξαναείπαν αργότερα ο Νταλάρας και ο Πάριος αντίστοιχα, σε ερμηνείες που απογείωσαν και ανέδειξαν τα δυο μεγάλα αυτά τραγούδια...

Γενικά όλος ο δίσκος φέρει την αύρα του "Νέου Κύματος", αυτός άλλωστε ήταν και ο προσανατολισμός της συγκεκριμένης εταιρείας τότε.Υπάρχουν βέβαια και λαικότερα τραγούδια, όπως το εξαιρετικό χασάπικο "’ναψε τώρα τη φωτιά " και ο "ύμνος" της Καλαμαριάς και τα δυο με το Γιάννη Πουλόπουλο.

Τα περισσότερα από τα τραγούδια δεν ακούστηκαν ιδιαίτερα.Ο Κουγιουμτζής έψαχνε ακόμα να βρει το δρόμο του τότε....Μέχρι το 1968 όμως...Όταν στο δρόμο αυτόν, συνάντησε το νεαρότατο Γιώργο Νταλάρα. Ο ένας αγάπησε τον άλλον και οι δυο τους μαζί , δημιούργησαν , κατά την ταπεινή μου γνώμη, ένα νέο ξεχωριστό, είδος της ελληνικής μουσικής...Μια σειρά από τραγούδια, παρακαταθήκη για τον Ελληνικό πολιτισμό και τις νέες γενιές...

Ο δίσκος στον οποίο αναφέρθηκα κυκλοφόρησε και σε cd.Αναζητήστε τον....Αξίζει τον κόπο...

:):razz:B)

"Σε πρώτη εκτέλεση-14 τραγούδια"

Ήταν 4 Δεκεμβρίου του 2001 , γύρω στις 9 το βράδυ , την ώρα που θα ξεκινούσε η τελευταία γενική πρόβα για τη συναυλία-αφιέρωμα στο Σταύρο Κουγιουμτζή, στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης, που διοργάνωνε ο Δήμος Καλαμαριάς.Στην πρόβα που έγινε στο μικρό θεατράκι του Δήμου Καλαμαριάς, στην οδό Χηλής, παρευρίσκονταν κι ο ίδιος ο συνθέτης. Λίγο πριν είχα περάσει από το δισκοπωλείο της γειτονιάς και είχα πάρει το cd στο οποίο αναφέρομαι σήμερα.Το cd "Λόγια της καρδιάς"-18 τραγούδια του Σταύρου Κουγιουμτζή". Τα κομμάτια αποδίδει η Πολυφωνική Χορωδία του Δήμου Βόλου υπό τη διεύθυνση του Γιάννη Καρκάλα. Μόλις ήρθε ο Κουγιουμτζής του έδειξα το cd κι εκείνος έκπληκτος μου είπε:

"Α!...κυκλοφόρησε αυτό; Δεν μου έστειλαν τίποτα...Θα πάω αύριο να το πάρω...Μπορείς να μου το δανείσεις για λίγο να το δω;... :):razz:B)

Aνέφερα το περιστατικό αφενός γιατί αυτό το cd έχει συνδεθεί στη μνήμη μου μ'εκείνη τη βραδιά, αφετέρου για να δείξω την , για ακόμη μία φορά, τη συνέπεια των εταιρειών απέναντι στους δημιουργούς...

Το cd εκδόθηκε από την Eros music με το label Corifeo, του οποίου την ευθύνη είχε ο Νότης Μαυρουδής...

Είναι δύσκολο για κάποιον που έχει συνηθίσει στις πρώτες εκτελέσεις των τραγουδιών, να εξοικειωθεί με τον ήχο μιας χορωδίας που συνοδεύεται μόνο από ένα πιάνο. Έχω την εντύπωση πως το cd απευθύνεται κυρίως στους λάτρεις της χορωδιακής μουσικής.Από την άλλη πιστεύω πως τα τραγούδια του Κουγιουμτζή είναι μεγάλα όπως κι αν παίζονται.

Στο Cd αυτό υπάρχουν , εκτός από τα πολύ γνωστά και κάποια λιγότερο ακουσμένα , όπως τα "Αγάπη βουρκωμένη" (από τα "Νυχτέρια μας" με το Δημήτρη Μητροπάνο) ή τα "’δειοι οι δρόμοι" και "Σ'αυτή την πόλη" (από το "Τρελοί και άγγελοι" με το Γιώργο Νταλάρα).Είναι χαρακτηριστικό πως απουσιάζουν τελείως κάποια από τα μεγάλα ζειμπέκικα που έγραψε ο Κουγιουμτζής.

Οι ηχογραφήσεις έγιαν στις 23 Σεπτεμβρίου στο Εργαστήριο Επικοινωνίας και Οπτικοακουστικής Τεκμηρίωσης (ΕΠΕΟΤ) του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας με διευθυντή τον καθηγητή κ.Παντελή Λαζαρίδη.Ηχοληψία έχει κάνει ο Γιάννης Βογιατζής.

Τα τραγούδια 13, 15, 17, 18 ηχογραφήθηκαν στις 14 Οκτωβρίου 2001 στην Αίθουσα Συναυλιών του Δήμου Βόλου "Σπήρερ" παρουσία του συνθέτη από το "Πολύτροπον Studio" του Γιώργου Καζαντζή με ηχολήπτη τον Αργύρη Παπαγεωργίου.

Τη χορωδία συνοδεύει στο πιάνο η Ελένη Τσαρδακά-Ντόνα.

Η επιμέλεια παραγωγής είναι του Νότη Μαυρουδή.

Το cd συνοδεύεται από ένα ιδιαίτερα καλαίσθητο ένθετο με τους στίχους των τραγουδιών, στοιχεία για τις πρώτες εκτελέσεις, ένα εκτενέστατο σημείωμα του Γιώργου Τσάμπρα για το Σταύρο Κουγιουμτζή κι ένα σημείωμα του Νότη Μαυρουδή που λέει τα εξής:

"Η συνθετική παρουσία του Σταύρου Κουγιουμτζή στο ελληνικό τραγούδι υπήρξε ουσιώδης από την πρώτη στιγμή.Ανάμεσα στον Θεοδωράκη και τον Χατζιδάκι, γεφύρωσε (μαζί με τον Μαρκόπουλο, τον Ξαρχάκο, τον Λοίζο κ.α.) τις μελωδικές γραμμές και την ανάγκη για ελληνικό λυρισμό.Ένας από τους πιο μελωδικούς δημιουργούς με την βαλίτσα αναμνήσεων του '60, πορεύτηκε ως τις μέρες μας , απτόητος και ακαταπόνητος απέναντι στον εμπορευματικό μουσικό καταιγισμό της σύγχρονης ζωής.Όμως , προς πείσμα των καιρών, ο Κουγιουμτζής, είναι από τους πιο εμπορικούς συνθέτες, προσδίδοντας στην έννοια "επιτυχία" διαφορετικό νόημα.

Η χορωδιακή αντιμετώπιση των γνωστών τραγουδιών του, από τον μαέστρο Γιάννη Καρκάλα ξαφνιάζει και μας βάζει μπροστά στην γοητεία του Lied χορωδιακού τραγουδιού.Τοποθετεί σ'αυτές τις εξαίσιες μελωδίες μια διαφορετική ακουστική "οπτική".Για άλλη μια φορά, επιβεβαιώνεται πως η καλή μουσική είναι σημείο αναφοράς για διασκευές εμπνευσμένες.

Το Corifeo νιώθει πολύ καλά που παρουσιάζει ένα τέτοιο μουσικό υλικό".

Νότης Μαυρουδής

Οκτώβριος 2001.

Το cd περιλαμβάνει τα κομμάτια:

1)Nτύλαν Τόμας (Τρελοί και άγγελοι)

(στίχοι Στ.Κουγιουμτζή)

2)Μικραίνει ο κόσμος

(Τάσου Κόρφη)

3)Ήταν πέντε ήταν έξι

(Στ.Κουγιουμτζή)

4)Όταν ανθίζουν πασχαλιές

(Στ.Κουγιουμτζή)

5)Στα χρόνια της υπομονής

(Μάνου Ελευθερίου)

6)Κάπου νυχτώνει

(Στ.Κουγιουμτζή)

7)Ένας κόμπος η χαρά μου (Solist Φανή Καρκάλα)

(Στ.Κουγιουμτζή)

8)’δειοι οι δρόμοι

(Μαρίας Κουγιουμτζή)

9)Οι ελεύθεροι κι ωραίοι

(Μάνου Ελευθερίου)

10)Μη μου θυμώνεις μάτια μου

(Στ.Κουγιουμτζή)

11)Σ'αγαπώ

(’κου Δασκαλόπουλου)

12)Σ'αυτή την πόλη

(Στ.Κουγιουμτζή)

13)Ήσουν ωραία

(’κου Δασκαλόπουλου)

14)Παράπονό μου

(Λάκη Τεάζη)

15)Δίψασα στην πόρτα σου

(Μάνου Ελευθερίου)

16)Αγάπη βουρκωμένη

(Λάκη Τεάζη)

17)Μάτια μου, μάτια μου (solist Κατερίνα Αποστολοπούλου)

(Λευτέρη Παπαδόπουλου)

18)Τώρα που θα φύγεις

(Μάνου Ελευθερίου)

"Λόγια της καρδιάς-18 τραγούδια του Σταύρου Κουγιουμτζή".

Ένας δίσκος με ήχο και "άρωμα" Θεσσαλονίκης για σήμερα.

Ένας δίσκος καμωμένος από Θεσσαλονικείς δημικουργούς και ηχογραφημένος σ'αυτή την πόλη "Με τέχνη και με πάθος" ,όπως λέει και ο τίτλος του...Τίτλος παρμένος από το "Φωτογράφο" του Σταύρου Κουγιουμτζή και του Ντίνου Χριστιανόπουλου. Αυτοί είναι και οι δημιουργοί των 10 τραγουδιών του δίσκου , ο οποίος συμπληρώνεται με ένα πολύ όμορφο ορχηστρικό του , επίσης Θεσσαλονικιού μουσικού, Στάθη Σαββίδη. Τραγουδά , ένας τραγουδιστής με όμορφη και ευαίσθητη φωνή, ο οποίος επίσης δημιουργεί στη Θεσσαλονίκη, ο Δημήτρης Νικολούδης, ενώ με ένα τραγούδι συμμετέχει ο Μανώλης Μητσιάς. Το cd κυκλοφόρησε το 1997 από την εταιρεία "Μύλος" και περιέχει τα τραγούδια:

1)Έλα ν'ανταλλάξουμε

(Στ.Κουγιουμτζή-Ντ.Χριστιανόπουλου)

2)Ορχηστρικό

(Στάθη Σαββίδη)

3)Επεισόδιο

(Ντ.Χριστιανόπουλου-Ν.Λαπαθιώτη)

4)Όταν σε περιμένω

5)Βαρδάρι-Τραγουδά ο Μανώλης Μητσιάς

(Ντίνου Χριστιανόπουλου)

6)Στο λασπωμένο σου στενό

(Ντ.Χριστιανόπουλου)

7)Φωτογράφος

8)Απληστία

(Ντ.Χριστιανόπουλου)

9)Γεντί Κουλέ

(Ντ.Χριστιανόπουλου)

10)Σ'αυτή την πόλη

(Στ.Κουγιουμτζή)

11)Όταν ανθίζουν πασχαλιές

(Στ.Κουγιουμτζή)

Η ενορχήστρωση και οι εισαγωγές στα τραγούδια του Ντίνου Χριστιανόπουλου έγιναν από το Στάθη Σαββίδη.

Ο δίσκος ηχογραφήθηκε στο studio "Πολύτροπον" του Γιώργου Καζαντζή με ηχολήπτη τον Αργύρη Παπαγεωργίου.

Παίζουν οι μουσικοί:

Στάθης Σαββίδης (μπουζούκι, κιθάρα, πιάνο , ακορντεόν)

Νικόλας Ωρολογάς (κιθάρα)

Κώστας Γιαννακάκης (μπάσσο)

Χρήστος Κίλιας (κρουστά)

Τόλης Τσαρδάκας (σόλο κιθάρα στο "Σ'αυτή την πόλη")

Ένας όμορφος δίσκος με επανεκτελέσεις κάποιων τραγουδιών του Κουγιουμτζή που , με εξαίρεση τις "Πασχαλιές" δεν ακούστηκαν ιδιαίτερα.

Τραγούδια που είχε πρωτοπεί η Βίκυ Μοσχολιού ("Έλα ν'ανταλλάξουμε", "Όταν σε περιμένω") , ο Γιάννης Μπογδάνος ("Ο φωτογράφος") και ο Γιώργος Νταλάρας ("Σ'αυτή την πόλη", "Όταν ανθίζουν πασχαλιές"). Τα τραγούδια του Ντίνου Χριστιανόπουλου είναι καινούργια ενώ, εκτός από τους στίχους,ο ίδιος έχει σκαρώσει και τις μελωδίες.Εκτός από ένα το οποίο είναι πάνω σε ποίηση του Ναπολέοντα Λαπαθιώτη.

Ο Νικολούδης , με μακρά καριέρα στις μουσικές σκηνές της πόλης, αποδίδει όμορφα τα τραγούδια.Δεν είναι τυχαίο , πως πριν από μερικά χρόνια, η Μαρία Φαραντούρη τον διάλεξε για να τη συνοδεύσει σε εμφανίσεις της στο Ηρώδειο. Ο ίδιος είναι και ραδιοφωνικός παραγωγός στο ραδιόφωνο της ΕΤ-3.

Εξαιρετικά είναι επίσης τόσο το "Ορχηστρικό" , όσο και το τραγούδι με το Μανώλη Μητσιά.

Ένα μικρό σημείωμα του Σταύρου Κουγιουμτζή που βρίσκεται στο ένθετο του cd:

"Στο τραγούδι αλλά και γενικότερα για να κάνεις κάτι , πρέπει να υπάρχουν ορισμένες προυποθέσεις.Δηλαδή ν'αγαπάς αυτό που κάνεις και να δουλεύεις γι'αυτό που αγαπάς.Ο Δημήτρης Νικολούδης έχει αυτά τα προσόντα, αγαπάει το τραγούδι και δουλεύει γι'αυτό.Έτσι μαζί με τον Ντίνο Χριστιανόπουλο, του εμπιστευτήκαμε κάποια από τα τραγούδια μας και τον αφήσαμε ελεύθερο να δουλέψει όπως νομίζει αυτός.Πιστεύω πως το αποτέλεσμα θα είναι ικανοποιητικό".

Σταύρος Κουγιουμτζής

Ο Ντίνος Χριστιανόπουλος σημειώνει τα εξής:

"Με πολλή χαρά δέχτηκα την πρόταση του φίλου τραγουδιστή Δημήτρη Νικολούδη να συνεργαστούμε για μια ακόμη φορά, παρουσιάζοντας το δίσκο "Με τέχνη και με πάθος".Και δέχτηκα με πολλή χαρά γιατί μου δίνεται έτσι η δυνατότητα να συνεμφανιστούν μερικά τραγούδια μου με τραγούδια του εκλεκτού συνθέτη και φίλου Σταύρου Κουγιουμτζή.Είναι μεγάλη τιμή για μένα η συνεμφάνιση αυτή, παρόλο που και στο παρελθόν συνεργαστήκαμε μαζί (τρία από τα τραγούδια του δίσκου βασίζονται σε ποιήματά μου). ’λλωστε τα τραγούδια μας , πέρα από τον ιδιαίτερο κόσμο του καθενός μας, έχουν κάτι κοινό: τη λαική τους καταβολή και την απλότητά τους. Ο δίσκος αυτός παρουσιάζει και άλλα στοιχεία: ένα τραγούδι μου βασίζεται σε ποίημα του Ναπολέοντος Λαπαθιώτη και ένα άλλο , το "Βαρδάρι", το ερμηνεύει ο συμπαθής καλλιτέχνης Μανώλης Μητσιάς.Θα ήθελα επίσης να προσθέσω πως όλα τα τραγούδια του δίσκου είναι και πάλι ενορχηστρωμένα από τον νέο μουσικό Στάθη Σαββίδη, με τον οποίο είχαμε συνεργαστεί στο "Αιώνιο παράπονο".Όσο για τον κύριο ερμηνευτή , τον Δημήτρη Νικολούδη, παρουσιάζει περισσότερη ωριμότητα προσφέροντας τον καλύτερο εαυτό του".

Ντίνος Χριστιανόπουλος

Ο δημοσιογράφος Κώστας Μπλιάτκας σημειώνει επίσης:

"Ο Δημήτρης Νικολούδης , παρά τις ευκολίες της εποχής, τεχνολογικές και άλλες, επιμένει να εργάζεται με βάση την παλιά συνταγή: Δουλειά, σταδιακή βελτίωση, προσεκτικές επιλογές.Αυτή τη φορά καλείται να αποδείξει τις ερμηνευτικές του δυνατότητες και να αναδείξει το ταλέντο του ανάμεσα σε δυο "συμπληγάδες".

Το να τραγουδάς αλλά και να ενσαρκώνεις τη συνάντηση του Χριστιανόπουλου με τον Κουγιουμτζή δεν είναι μόνο τιμή για τον τραγουδιστή, είναι και μια εξαιρετική πρόκληση.Ελπίζω το αποτέλεσμα να δικαιώσει τους δυο μεγάλους δημιουργούς και τον τραγουδιστή".

Κώστας Μπλιάτκας

Δημοσιογράφος

"Mε τέχνη και με πάθος"

Επανέρχομαι σήμερα στο Βασίλη Δημητρίου και στην εξαιρετική μουσική που έγραψε για την τηλεοπτική σειρά του Κώστα Κουτσομύτη (η οποία ήταν βασισμένη στο σενάριο της Ντόρας Γιαννακοπούλου) "Ο μεγάλος θυμός". Το cd κυκλοφόρησε από τη Lyra το 1998.Τραγουδούν η Αναστασία Μουτσάτσου και ο Χρήστος Θηβαίος ενώ συμμετέχουν και ο Γρηγόρης Βαλτινός και η Κωνσταντίνα Τάκαλου.

1)Αγάπη (στίχοι Κατίνας Παίζη)

Χρήστος Θηβαίος

2)Φίλα με (Βασίλη Δημητρίου)

Αναστασία Μουτσάτσου

3)Ποια θάλασσα (Νάνου Βαλαωρίτη)

Χρήστος Θηβαίος & "η παρέα"

4)Μεγάλος θυμός

Ορχηστρικό

5)Κλωστές τα μαλλιά σου (Μάνου Ελευθερίου)

Χρήστος Θηβαίος

6)Στον κήπο της Γεσθημανής (Αντώνη Τσαγρή)

Αναστασία Μουτσάτσου

7)Φίλα με

Ορχηστρικό

8)Έρωτας νά'ναι (Μυρτιώτισσας)

Γρηγόρης Βαλτινός

9)Τα παραμύθια μια φορά (Μάνου Ελευθερίου)

Αναστασία Μουτσάτσου

10)Ερωτικό σε 4/4

Ορχηστρικό

11)Λίγο φως χρυσάφι (Αντώνη Τσαγρή)

Χρήστος Θηβαίος

12)Θυμάμαι (Λέοντα Κουκούλα)

Χρήστος Θηβαίος & "η παρέα"

13)Ένα γράμμα δεν περιμένω (Μάνου Ελευθερίου)

Αναστασία Μουτσάτσου

14)Κουιντέτο Μπλουζ

Ορχηστρικό

15)Στην ίδια θέση πάντα (Μάνου Ελευθερίου)

Κωνσταντίνα Τάκαλου & "η παρέα"

16)Τρεις στιγμές

Ορχηστρικό

17)Τα πιο σπουδαία πράγματα (Αντώνη Τσαγρή)

Χρήστος Θηβαίος-Αντ.Μπεργκ-Συριώτης & "η παρέα"

18)Ο χορός της Κυριακής

Ορχηστρικό

Η ενορχήστρωση και διεύθυνση ορχήστρας είναι του Βασίλη Δημητρίου.

Η καλλιτεχνική διεύθυνση και η επιμέλεια παραγωγής είναι του ’γγελου Σφακιανάκη.Η ηχογράφηση έγινε στο studio Polysound.

Στο δίσκο έπαιξαν οι μουσικοί:

Στάθης Κιόσογλου: Σαξόφωνο-κλαρινέτο

Παναγιώτης Δράκος: Φλάουτο

Κώστας Θέος : Βιολοντσέλο

Βιβή Γκέκα: Μαντολίνο

Χρήστος Πολύδωρος: Φυσαρμόνικα

Βασίλης Δημητρίου: Πιάνο

Κώστας Γρηγορέας, Κώστας Χατζόπουλος, Παναγιώτης Μάργαρης, Αριστείδης Χατζησταύρου, Μιχάλης Σουρβίνος : Κιθάρες, κλασική , ακουστική

Νίκος Πολίτης : Κοντραμπάσο

Αντώνης Κουλούρης , Σπύρος Νίτης, Μιχάλης Διακογιώργης :Ντραμς, κρουστά

’γγελος Παπαδημητρίου: Δάχτυλα

Από το δίσκο ξεχώρισε και ακούγεται μέχρι σήμερα και σίγουρα θα μείνει διαχρονικό, το πρώτο τραγούδι του δίσκου , η "Αγάπη" , ένα από τα πιο δύσκολα, από ρυθμική άποψη , τραγούδια που έχω ακούσει...

Η μουσική και τα τραγούδια του δίσκου γράφτηκαν προκειμένου να "εξυπηρετήσουν" τις ανάγκες μιας τηλεοπτικής σειράς. Ωστόσο όμως υπάρχουν και ακούγονται αυτόνομα....Έκτός από τα λίγα ορχηστρικά στα οποία επαναλαμβάνονται κάποια θέματα, έχουμε πολλά και ξεχωριστά τραγούδια και μάλιστα πολύ όμορφα....Με εξαιρετικές ερμηνείες τόσο από την Αναστασία Μουτσάτσου, όσο και από το Χρήστο Θηβαίο...Προσωπικά, αν και ποτέ δεν με ενθουσίασε ο ερμηνευτής-Θηβαίος, νομίζω πως σ'αυτή τη δουλειά, ίσως επειδή βρίσκεται και κάτω από τις οδηγίες του συνθέτη, καταθέτει τις καλύτερες , μέχρι σήμερα , ερμηνείες του...

Aπό τη στήλη του Τάσου Κριτσιώλη στο Musiccorner:

«ΛΙΤΣΑ ΔΙΑΜΑΝΤΗ / 3»

Ο τρίτος προσωπικός δίσκος της Λίτσας Διαμάντη (Ευαγγελία Κοσμίδου το πραγματικό της ονοματεπώνυμο) ο οποίος εκδόθηκε τον Σεπτέμβριο του 1974, περιλαμβάνει τραγούδια τα οποία είχαν κυκλοφορήσει νωρίτερα σε ολοκληρωμένες δουλειές διαφόρων συνθετών στις οποίες συμμετείχε η τραγουδίστρια. Περιλαμβάνει τέσσερα κομμάτια του Γιώργου Κατσαρού από το άλμπουμ «13 περιπτώσεις», τρία του Λυκούργου Μαρκέα από το «Ανθρώπινα και καθημερινά», τρία του ’κη Πάνου από τις «Αλήθειες» και δύο τραγούδια που είχαν κυκλοφορήσει σε δίσκους 45 στροφών: Το «Γιατί να πικραινόμαστε γιατί» του Γιώργου Κατσαρού και το «Δεν επιτρέπεται» του Βασίλη Βασιλειάδη.

Εκείνη την εποχή είχε αρχίσει να επικρατεί στην αγορά η κυκλοφορία ολοκληρωμένων δίσκων για τους τραγουδιστές, αφήνοντας στο παρελθόν τις εκδόσεις «πορτραίτα» που περιλάμβαναν τραγούδια από συμμετοχές των ερμηνευτών σε «κύκλους» συνθετών ή σε 45άρια. Αυτό είναι το τελευταίο άλμπουμ τέτοιου χαρακτήρα της Διαμάντη κι ένα από τα τελευταία που κυκλοφόρησαν γενικότερα με αυτό το στυλ.

Από τα κομμάτια που περιλαμβάνονται στον συγκεκριμένο δίσκο, «όλα τα λεφτά» είναι τα τρία του ’κη Πάνου και ειδικότερα τα «Και τότε» και «Εκείνα που δε λέγονται», για τα οποία είχαμε κάνει ειδική αναφορά όταν παρουσιάσαμε τις «Αλήθειες» μέσα από τη στήλη. Επίσης, πολύ καλές στιγμές είναι τα «Παναγιά μου Παναγιά μου», «Τι σημασία» και «Τα χείλη μου οι προδότες» που όσοι είναι φαν της Διαμάντη τα θεωρούν «εθνικούς ύμνους». Στα τραγούδια του Γιώργου Κατσαρού και στο «Γυναίκα μη κατηγορείς», δεύτερες φωνές κάνει ο Γιάννης Πάριος.

Στο εσώφυλλο του άλμπουμ περιλαμβάνονται τα εξώφυλλα των δίσκων στους οποίους είχε συμμετάσχει μέχρι τότε η τραγουδίστρια, καθώς και τέσσερις φωτογραφίες της ντυμένη με τη μόδα της εποχής.

Τα τραγούδια του δίσκου

1) Δεν σε γνωρίζω (Γ. Κατσαρού-Πυθαγόρα)

2) Παναγιά μου Παναγιά μου (Γ. Κατσαρού-Πυθαγόρα)

3) Και τότε (’κη Πάνου)

4) Με φιλιά μερώνει μόνο (’κη Πάνου)

5) Μας μάτιασαν μας μάτιασαν (Λ. Μαρκέα-Πυθαγόρα)

6) Εκείνα που δε λέγονται (’κη Πάνου)

7) Γιατί να πικραινόμαστε γιατί (Γ. Κατσαρού-Ηλ. Λυμπερόπουλου)

8) Τι σημασία (Γ. Κατσαρού-Πυθαγόρα)

9) Τα χείλη μου οι προδότες (Γ. Κατσαρού-Πυθαγόρα)

10) Απαντήστε μου (Λ. Μαρκέα-Πυθαγόρα)

11) Δεν επιτρέπεται (Β. Βασιλειάδη-Πυθαγόρα)

12) Γυναίκα μη κατηγορείς (Λ. Μαρκέα-Πυθαγόρα)

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ

«ΑΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΑΝ» (MINOS MSM 348)

’λλος ένας επιτυχημένος - στην εποχή του - δίσκος του Γιάννη Πουλόπουλου, με πωλήσεις που ξεπέρασαν τις 50.000 αντίτυπα. Κυκλοφόρησε τον Απρίλιο του 1979 και περιλαμβάνει τραγούδια του Γιάννη Σπανού, του Αλέκου Χρυσοβέργη, του Νίκου Λαβράνου, του Χρήστου Γκάρτζου και δύο «μεταγλωττισμένα», όπως συνηθιζόταν εκείνα τα χρόνια.

Ήταν η εποχή που ο τραγουδιστής είχε αλλάξει εντελώς στυλ ρεπερτορίου από εκείνο που τον είχε συνηθίσει ο κόσμος για σχεδόν μία δεκαετία και είχε στραφεί στο «ευρωπαϊκό», ερμηνεύοντας στα ελληνικά γνωστές επιτυχίες του εξωτερικού. Αν και τέτοιου είδους τραγούδια υπήρχαν ελάχιστα στους δίσκους του, ωστόσο κάποια από αυτά έφτασαν σε σημείο να τον χαρακτηρίζουν όπως για παράδειγμα το «Αγάπα με». Εδώ υπάρχει το "Je suis malade" του Serge Lama, το οποίο με ελληνικούς στίχους της Σόφης Παππά έγινε «Φύγε», ακούστηκε πολύ και διατηρήθηκε μέσα στα χρόνια που ακολούθησαν, καθώς και το ιταλικής προέλευσης «Μόνο κοντά σου» που δεν είχε την ίδια επιτυχία.

’λλα γνωστά τραγούδια του άλμπουμ είναι το ομότιτλο και τα «Έφυγες λοιπόν», «Έτσι είναι η αγάπη», «Γεννήθηκα σε λάθος εποχή» και «Στάσου που πας», το οποίο την ίδια χρονιά ερμήνευσε και ο Κώστας Χατζής με δική του μουσική μέσα από τον διπλό δίσκο του «Θυμηθείτε μαζί μου-18 χρόνια».

Στο εσώφυλλο υπάρχουν δύο φωτογραφικά πορτραίτα του Πουλόπουλου. Η παραγωγή ήταν του Αχιλλέα Θεοφίλου και η ηχογράφηση έγινε στο στούντιο Polysound με ηχολήπτη τον Γιάννη Σμυρναίο. Την ενορχήστρωση και τη διεύθυνση ορχήστρας επιμελήθηκε ο Νίκος Λαβράνος.

Τα τραγούδια του δίσκου

1) Αν γυρίσεις αν (Αλ. Χρυσοβέργη-Μ. Μπιζάνη)

2) Μόνο κοντά σου (E. Riccardi-L. Albertelli-Δ. Ιατρόπουλου)

3) Έφυγες λοιπόν (Γ. Σπανού-Δ. Ιατρόπουλου)

4) Τώρα ποιος (Αλ. Χρυσοβέργη-Μ. Μπιζάνη)

5) Έχεις τη δύναμη, μπορείς (Χρ. Γκάρτζου-Ζ. Σπανουδάκη)

6) Τώρα πες μου τι θες (Γ. Σπανού-Δ. Ιατρόπουλου)

7) Φύγε (Donna-Serge Lama-Σ. Παππά)

8) Γεννήθηκα σε λάθος εποχή (Α. Χρυσοβέργη-Μ. Μπιζάνη)

9) Στάσου που πας (Χρ. Γκάρτζου-Σ. Τσώτου)

10) Κι εσύ μου λες πως μ' αγαπάς (Αλ. Χρυσοβέργη-Μ. Μπιζάνη)

11) Έτσι είναι η αγάπη (Γ. Σπανού-Δ. Ιατρόπουλου)

12) Δεν ζουν οι αγάπες με λόγια (Ν. Λαβράνου-Δ. Ιατρόπουλου)

ΑΛΕΞΗΣ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

«ΝΥΧΤΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ» (COLUMBIA 1700941)

Ίσως ο καλύτερος δίσκος της υπέροχης «βραχνής» του ελληνικού τραγουδιού Αλέκας Κανελλίδου, ο οποίος κυκλοφόρησε τον Δεκέμβριο του 1985 και ξεπέρασε σε πωλήσεις τις 50.000 αντίτυπα. Περιλαμβάνει δέκα υπέροχα τραγούδια σε μουσική του Αλέξη Παπαδημητρίου (εκτός από ένα που έγραψε η Νινή Ζαχά, μόνιμη συνεργάτης και κουμπάρα της τραγουδίστριας), έξι από τα οποία έγιναν μεγάλες επιτυχίες εκείνη την εποχή και κάποια από αυτά ακούγονται μέχρι σήμερα.

Το κορυφαίο απ' όλα είναι το «Μια περιπέτεια», το οποίο θεωρώ ότι είναι το ωραιότερο τραγούδι που έχει πει στην καριέρα της η Αλέκα και χαίρομαι γιατί καμιά φορά το ακούω και σήμερα σε κάποιους ραδιοφωνικούς σταθμούς. Ακολούθησαν σε απήχηση και διαχρονικότητα το ομότιτλο και τα «Κανένα πρόβλημα», «Λυπάμαι» και «Παραδίνομαι λοιπόν», ενώ ακούστηκε πολύ και το ντουέτο της ερμηνεύτριας με τον Παπαδημητρίου στο «Πόσο θα 'θελα».

Τα ραδιόφωνα της εποχής (αποκλειστικά κρατικά τότε και λίγα «πειρατικά») έπαιζαν συχνά αυτά τα τραγούδια, τα οποία αγάπησα πολύ όπως και την ίδια την Κανελλίδου που τα τελευταία χρόνια απέχει συνειδητά τόσο από τη δισκογραφία, όσο και από τις ζωντανές εμφανίσεις. Αναρωτιέμαι πάντως αν είχε θέση μέσα σ' αυτό το βούρκο που έχει πέσει το ελληνικό τραγούδι εδώ και καιρό. Υπάρχουν βεβαίως κι εξαιρέσεις, οι οποίες όμως δεν είναι αρκετές για να αναιρέσουν τον κανόνα...

Στη θήκη του δίσκου υπάρχουν οι στίχοι όλων των τραγουδιών κι ένα μικρό σημείωμα της τραγουδίστριας, συνοδευόμενο από φωτογραφίες της. Η παραγωγή ήταν του Γιώργου Πετσίλα και η ηχογράφηση έγινε στο στούντιο "ALSOUND" (του Αλέξη Παπαδημητρίου) από τις 11 Οκτωβρίου έως τις 15 Νοεμβρίου 1985. Στα φωνητικά ακούγονται οι Λία Βίσση, Στέλιος Γουλιέλμος, Κατερίνα Αδαμαντίδου, ο ίδιος ο συνθέτης, Γιώργος Πετσίλας και Γιάννης Πηλιούρης. Τις ενορχηστρώσεις επιμελήθηκαν οι Αλέξης Παπαδημητρίου, Γιώργος Πετσίλας και Χάρης Ανδρεάδης.

Τα τραγούδια του δίσκου

1) Μια περιπέτεια (Ρ. Σοφού)

2) Και δεν ξέρουμε πού πάμε (Θ. Σοφού)

3) Πόσο θα 'θελα (Ιφ. Γιαννοπούλου)

4) Μες στις αναμνήσεις (Ιφ. Γιαννοπούλου)

5) Νύχτα είναι θα περάσει (Τ. Καρνάτσου)

6) Κανένα πρόβλημα (Ρ. Σοφού)

7) Σε πιστεύω (Θ. Σοφού)

8) Λυπάμαι (Ρ. Σοφού)

9) Μένω (Μουσική-στίχοι: Νινή Ζαχά)

10) Παραδίνομαι λοιπόν (Ρ. Σοφού)

http://www.musiccorner.gr/extras/record/index.html

"Είναι απόλαυση να δουλεύεις με τον Βασίλη Δημητρίου. Γιατί ομως; Όχι μόνο γιατί η μουσική μετάφραση της εικόνας είναι άψογη και καίρια σαν να έχουμε μιλήσει ώρες ενώ συμβαίνει σχεδόν αυτόματα, όχι μόνο επειδή πονάει το έργο του αλλά κύρια για το πόσο φειδωλός είναι στη χρήση της μουσικής του. Φειδωλός και ουσιαστικός, απορώ για το πως εγώ, ο σκηνοθέτης, θέλω περισσότερο από αυτόν, τον μουσικό, να χρησιμοποιώ την μουσική του.

Με προστατεύει από εύκολες υπερβολές και πάντα η κρίση του είναι ουσιαστική αν και εγώ συνέχεια διαφωνώ θέλοντας να ακούσω κι άλλο τη μουσική του.

Ο Βασίλης είχε "δει" το έργο διαβάζοντας τα σενάρια. Το είχε δει πραγματικά , είχε δει την εικόνα μέσα από το χαρτί. Ήταν συνέχεια μαζί μου σε όλη την δουλειά, στα γυρίσματα, στο μοντάζ, παντού! Σαν συνεργάτης αλλά κύρια σαν φίλος.

Παρατηρητής όλων όσων συνέβαιναν, όχι μόνον του αποτελέσματος αλλά και του γυρίσματος, έδωσε την ψυχή του στη συνεργασία μας.

Τον ευχαριστώ".

Μανούσος Μανουσάκης

Μ'αυτά τα όμορφα λόγια αναφέρεται ο γνωστός σκηνοθέτης στη συνεργασία του με το Βασίλη Δημητρίου. το 1996-1997 για την τηλεοπτική σειρά του Mega "Παλίρροια" , απ'όπου και το cd στο οποίο αναφέρομαι σήμερα και κυκλοφόρησε το 1997 από τη Minos-Emi.

Στο cd ακούγονται 20 ορχηστρικά θέματα κι ένα τραγούδι , ερμηνευμένο από τον Μανώλη Χατζημανώλη και την Πέμυ Ζούνη.

Οι τίτλοι των κομματιών, όπως αναγράφονται στο ένθετο, είναι φτιαγμένοι και συνδεδεμένοι μεταξύ τους έτσι ώστε να αποτελούν ενιαίο κείμενο....

1)Όπως η Παλίρροια που αργεί...

2)Ότι θες και δεν θά'ρθει (Μ.Χατζημανώλης-Π.Ζούνη)

3)στην καρδιά μένει αγκάθι

4)και στο νου μια φωτιά

5)Αυτοί που ξέρουν τη νύχτα

6)είναι κάτι σπουδαίοι σολίστες...

7)...ξέρουν καλά τη θάλασσα

8)Το πιάνο πάντα στη γωνία

9)Όπως σε φιλμ νουάρ...

10)κι εκείνος να θυμάται

11)Τα καλοκαίρια... στην Ύδρα

12)...στο μπαρ...

13)Μόνος...μέσα σε...χίλια σ'αγαπώ

14)Τώρα όλοι...δυνατά...ζωηρά...μοναχοί...

15)Μόνο το πιάνο στη γωνιά

16)κι η κιθάρα...να θυμίζουν

17)τις λευκές νύχτες...και τις ορχήστρες

18)που τώρα έχουν άλλο ήχο...

19)...μόνο η κιθάρα...

20)και το πιάνο...

21)...όπως μια φορά κι έναν καιρό...

Στο δίσκο παίζουν οι μουσικοί:

Τάκης Χαρίτος: Πιάνο

Στάθης Κιοσόγλου: Κλαρινέτο-Σαξόφωνο

Παναγιώτης Δράκος: Φλάουτο

Βαγγέλης Χριστόπουλος: Όμποε

Γιάννης Παπαζαχαριάκης: Κιθάρα

Κώστας Θέος: Βιολοντσέλο

Βιβή Γκέκα: Μαντολίνο

Νίκος Πολίτης: Κόντρα μπάσο-ηλεκτρικό μπάσο

Η ηχοληψία έγινε από το Γιώργο Καρυώτη στο studio Polysound.

Η επιμέλεια παραγωγής ήταν του Γιώργου Μακράκη.

Όμορφες μελαγχολικές μελωδίες, άλλοτε παιγμένες με πιάνο ή κιθάρα , άλλοτε με ολόκληρη την ορχήστρα...Κομμάτια φτιαγμένα κυρίως πάνω σε κλασικές φόρμες. Ακούγονται όμως και κάποια με jazz ή ακόμα και funk αποχρώσεις...Κάποιες βέβαια, όπως συνηθίζεται σ'αυτές τις δουλειές, επαναλαμβάνονται με διαφορετική ενορχήστρωση...Ακούγεται επίσης κι ένα πολύ όμορφο τραγούδι....

Ο Δημητρίου είναι μεγάλος μάστορας σ'αυτό το είδος , της "τηλεοπτικής" μουσικής δηλαδή....

Πιστεύω όμως πως θα μπορούσε να γράψει ακόμα περισσότερα λαικά τραγούδια, όπως αυτά που έγραψε στη δεκαετία του '70 αλλά και του '90 με τα "Βαμμένα κόκκινα μαλλιά" ή την "Πρόβα νυφικού"....

...Αναμένουμε....

’λλος ένας "τηλεοπτικός" αλλά τελείως διαφορετικός δίσκος σε μουσική Βασίλη Δημητρίου και στίχους Βαγγέλη Γκούφα κυκλοφόρησε το 1985 από το Δισκογραφικό συνεταιρισμό καλλιτεχνών.Πρόκειται για τη μουσική και τα τραγούδια της σειράς "Καπνισμένος ουρανός" που παρουσιάστηκε στην ΕΡΤ2 το 1985.Η σειρά ήταν βασισμένη στο ομώνυμο μυθιστόρημα του Κ.Κοτζιά. Το σενάριο ήταν του Βαγγέλη Γκούφα, η σκηνοθεσία του Κώστα Κουτσομύτη, η φωτογραφία του Νίκου Σμαραγδή και τα σκηνικά της Ρένας Γεωργιάδου.

Στο δίσκο ακούγονται τέσσερα οργανικά θέματα και οκτώ τραγούδια με το Νίκο Δημητράτο και τη Βάσια Ζήλου.

1)Η λατέρνα τσιφτετέλι

Βάσια Ζήλου

2)Έχω ένα μεράκι

Νίκος Δημητράτος

3)’λλοι τα μάγια σου τα πλέξανε

Βάσια Ζήλου

4)Σαν χασάπικο

Οργανικό

5)Μου φεύγεις

Βάσια Ζήλου

6)Καπνισμένος ουρανός

Οργανικό

7)Ο μάγκας που σου στέκεται

Ν.Δημητράτος-Β.Ζήλου

8)Ειν'η ζωή

Βάσια Ζήλου

9)Φωτιά ν'ανάψει

Βάσια Ζήλου

10)Ρομάντζα για έναν αναρχικό

Οργανικό

11)Πέφτει απόψε βροχή

Βάσια Ζήλου

12)Βαρκαρόλα ταξίμι

Οργανικό

Η ενορχήστρωση και διεύθυνση της ορχήστρας είναι του συνθέτη, ενώ στο δίσκο παίζουν οι μουσικοί:

Κ.Παπαδόπουλος (μπουζούκι)

Α.Ψωμιάδης (πιάνο)

Ι.Ιωάννου (ακορντεόν)

Κ.Γρηγορέας (κιθάρα)

Μπ.Μαλίδης (κιθάρα-μπαγλαμά)

Θ.Αραπίδης (κλαρινέτο)

Αυτή είναι μια από τις καλύτερες, κατά τη γνώμη μου δουλειές του συνθέτη. Πολύ ωραία λαικά τραγούδια...Από άλλες εποχές...

Πολύ όμορφες και οι ερμηνείες των τραγουδιστών...Ειδικά ο Δημητράτος, τον οποίο προσωπικά θεωρώ μεγάλο τραγουδιστή και στα δυο τραγούδια που ερμηνεύει, ένα ζειμπέκικο κι ένα χασάπικο, είναι υπέροχος....Πολύ καλή επίσης και η Βάσια Ζήλου , η οποίο εκείνη την εποχή συνεργάστηκε με αρκετούς μεγάλους συνθέτες , όπως ο Στ.Κουγιουμτζής,ο Γ.Χατζηνάσιος,ο Απ.Καλδάρας κ.α.

Ο δίσκος παρέμεινε τελείως άγνωστος...Και καμιά εταιρεία μέχρι σήμερα δεν έχει ενδιαφερθεί να τον επανακυκλοφορήσει σε cd...Και είναι κρίμα, πραγματικά....

"Που να βρω το δρόμο" έλεγε ένα όμορφο αργό τσιφτετέλι που ακούσαμε στο Μέγαρο Μουσικής , στη συναυλία του Βασίλη Δημητρίου από τη Μελίνα Ασλανίδου.

Το τραγούδι αυτό μαζί με 13 ακόμα , όμορφα λαικά τραγούδια, αποτελούν το υλικό του δίσκου "Τα όνειρα μαλώνουν" που κυκλοφόρησε το 2000 από τη Minos Emi.Τραγουδά η Κατερίνα Κούκα ενώ σε ένα τραγούδι συμμετέχει μαζί της ο συνθέτης.

1)Κι όταν έρχεται η νύχτα

Στίχοι Αντώνης Τσαγρής

2)Δε με νοιάζει

Βασίλης Δημητρίου

3)Όπου κι αν πας

Βασίλης Δημητρίου

4)Στου Καραμελά

Βασίλης Δημητρίου

5)Σε ποια ζωή χρωστάω

Αντώνης Τσαγρής

6)Στην Αίγινα

Αντώνης Τσαγρής

7)Κάπως έτσι

Φώντας Φιλέρης

8)Έχω μια καρδιά

Βασίλης Δημητρίου

9)Ποιος σε χαίρεται

Μάνος Ελευθερίου

10)Σε λεν'αγάπη

Αναστασία Νικολάου

11)Που να βρω το δρόμο

Βασίλης Δημητρίου

12)Κάτι τέτοιες στιγμές

Αντώνης Τσαγρής

13)Η λατέρνα τσιφτετέλι

Βαγγέλης Γκούφας

14)Πέφτει απόψε βροχή-Τραγουδά και ο Βασίλης Δημητρίου

Βαγγέλης Γκούφας

Η ενορχήστρωση και διεύθυνση της ορχήστρας έγιναν από το συνθέτη ενώ η διεύθυνση παραγωγής ήταν του Ηλία Μπενέτου.

Tάκης Χαρίτος (πιάνο)

Κώστας Γρηγορέας (κλασική κιθάρα)

Νίκος Σακκάς (κιθάρες, κλασική, ακουστική , 12χορδη)

Ζωή Τηγανούρια (ακορντεόν)

Χρήστος Κωνσταντίνου (μπουζούκι, τζουρά, λαούτο)

Δημήτρης Μαργιωλάς (μπουζούκι, τζουρά, μπαγλαμά)

Βιβή Γκέκα (μαντολίνο, μαντόλα)

Νίκος Πολίτης (κοντραμπάσο)

Σπύρος Νίτης (τύμπανα , κρουστά)

Βαγγέλης Καρίπης (κρουστά)

Παναγιώτης Δράκος (φλάουτο)

Στάθης Κιοσόγλου (σαξόφωνο)

Β'φωνές κάνουν οι Μιχάλης Δημητριάδης, Φαίη Μάτσου και Χρυσούλα Χριστοπούλου.

Έχω την εντύπωση πως ο Δημητρίου μ'αυτό το δίσκο προσπάθησε να "πιάσει" αυτό που λέμε "κλίμα" της εποχής, αλλά μ'έναν παλαιότερο τρόπο.Σύγχρονα λαικά τραγούδια δηλαδή αλλά χωρίς πολλούς νεωτερισμούς και φιοριτούρες. "Χρησιμοποιεί" και μια φωνή , που στη δεκαετία του '90 έκανε πολλές και μεγάλες επιτυχίες. Και σ'αυτή τη δουλειά, αποδίδει τα τραγούδια με πολύ όμορφο τρόπο.Σε μια μπαλάντα ,με την οποία κλείνει ο δίσκος, συμβολικά και διακριτικά τραγουδά και ο ίδιος ο συνθέτης , με την ευαίσθητη και μελαγχολική φωνή του.

Δυστυχώς όμως ο δίσκος δεν είχε την ανάλογη επιτυχία...Δεν ακούστηκε ιδιαίτερα...Οι εποχές έχουν αλλάξει....

Πέρα από το πρώτο τραγούδι, το χασάπικο "Κι όταν έρχεται η νύχτα" , που ακούστηκε κάπως στην εποχή που βγήκε ο δίσκος, τα υπόλοιπα έμειναν σχεδόν στην αφάνεια.....Και είναι κρίμα , γιατί είναι απλά και ωραία τραγούδια..."Τραγούδια της παρέας" θα τα χαρακτήριζα....Δεν φέρνουν τα πάνω-κάτω στη δισκογραφία αλλά δεν ενοχλούν τον ακροατή και ακούγονται ευχάριστα...

Και το εξώφυλο του cd

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...2006/066666.jpg

Όταν σ'αυτή την κοινότητα υπάρχουν άνθρωποι, όπως ο KostasP , που έχουν , στην κυριολεξία "σπουδάσει" το έργο και την καριέρα της Μαρινέλλας, δεν σας κρύβω πως διστάζω και αποφεύγω να γράψω για έναν δίσκο της...Σήμερα θα το κάνω και ελπίζω να με συμπληρώσει και να με διορθώσει....

Στα πλαίσια λοιπόν του μικρού αφιερώματος στο Βασίλη Δημητρίου,σειρά έχει ένας πολύ όμορφος "τηλεοπτικός" δίσκος με τη μουσική και τα τραγούδια από τη σειρά "Η πρόβα του νυφικού",που προβλήθηκε στον ΑΝΤ1. Κυκλοφόρησε από τη Minos-Emi το 1995.Το σενάριο ήταν του Βαγγέλη Γκούφα και βασίστηκε στο ομότιτλο μυθιστόρημα της Ντόρας Γιαννακοπούλου. Η σκηνοθεσία ήταν του Κώστα Κουτσομύτη.Τα τραγούδια ερμηνεύουν η Μαρινέλλα , όπως προανέφερα και η Πέμη Ζούνη. Οι στίχοι είναι του Βασίλη Δημητρίου.

1)Πρόβα νυφικού

Μαρινέλλα

2)Για τα μάτια σου

Πέμη Ζούνη

3)Τρελλή

Μαρινέλλα

4)Σ'ένα φόντο λευκό

Μαρινέλλα

5)Μέσα σ'ένα τανγκό

Μαρινέλλα

6)Που πας και χάνεσαι

Μαρινέλλα

7)Μ'ένα μπλουζ

Μαρινέλλα

8)Η νύχτα νά'χει τρέλλα

Πέμη Ζούνη (συμμετέχουν οι Μαρία Τσαρούχα, Αλίνα Κωτσοβούλου και Κριστίνα Γουλιελμίνο)

9)Πάντα κάτι συμβαίνει

Μαρινέλλα

10)Καφέ Σαντάν

Ορχηστρικό

11)Το τανγκό της Ματίνας

Πέμη Ζούνη

Η ενορχήστρωση και διεύθυνση της ορχήστρας είναι του Βασίλη Δημητρίου.

Η ηχογράφηση έγινε στο studio Polysound από το Γιάννη Σμυρναίο.

Παντελής Δεσποτίδης:βιολί

Τάκης Χαρίτος;πιάνο

Στάθης Κιοσόγλου-Στέφανος Στεφανόπουλος:σαξόφωνο, κλαρινέτο

Σωκράτης ’νθης:τρομπέτα

Παναγιώτης Δράκος:φλάουτο

Νίκος Μπαξεβάνης-Ηρακλής Βαβάτσικας :ακορντεόν

Γιάννης Παπαζαχαριάκης-Σταύρος Αραπίδης:κιθάρα

Βιβή Γκέκα:μαντολίνο

Νίκος Πολίτης:κόντρα μπάσο

Αλίκη Κρίθαρη:άρπα

Αλέκος Χρηστίδης:κρουστά

Αντώνης Κουλούρης:ντραμς

Προσωπικά, θεωρώ αυτή τη δουλειά , ίσως, από τις καλύτερες που έχει κάνει η Μαρινέλλα τα τελευταία χρόνια, με καινούργιο υλικό.Και σίγουρα είναι ένας δίσκος που λειτούργησε και λειτουργεί αυτόνομα, χωρίς δηλαδή την ύπαρξη της εικόνας...Και χωρίς το ίδιο μουσικό θέμα που ανακυκλώνεται με διαφορετικές ενορχηστρώσεις, όπως πολύ συχνά συμβαίνει στα soundtracks.

Μια δουλειά με πολλά "διαμάντια" και τραγούδια που ακούστηκαν και ακούγονται μέχρι σήμερα , όπως το ομώνυμο , τα πιο λαικά και ρυθμικά "Τρελλή" και "Που πας και χάνεσαι",το "Μέσα σ'ένα τανγκό", χωρίς βέβαια να υστερούν τα υπόλοιπα.Πολύ καλές και οι πιο θεατρικές ερμηνείες της Πέμης Ζούνη σε τραγούδια που απαιτούν τέτοιου είδους ερμηνείες...

Kαι το πασίγνωστο και πολύ όμορφο εξώφυλο της ’λκηστις Σπηλιώτη

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...acoa7w1ae0n.jpg

Όταν σ'αυτή την κοινότητα υπάρχουν άνθρωποι, όπως ο KostasP , που έχουν , στην κυριολεξία "σπουδάσει" το έργο και την καριέρα της Μαρινέλλας, δεν σας κρύβω πως διστάζω και αποφεύγω να γράψω για έναν δίσκο της...Σήμερα θα το κάνω και ελπίζω να με συμπληρώσει και να με διορθώσει....

Eυχαριστώ για τα καλά λόγια, αλλά έχω πολλά ακόμα να μάθω και να ερευνήσω...Αλλά κι εσύ δεν υστερείς σε γνώσεις, κάθε άλλο!

Να συμπληρώσω ότι το τραγούδι "Μ' ένα μπλουζ" στη σειρά το τραγούδησε η Πέμη Ζούνη και υπάρχει και διαφορετική εκτέλεση a cappella του τραγουδιού "Σ' ένα φόντο λευκό" από τη Μαρινέλλα που ακούστηκε , επίσης, μόνο στη σειρά.

ΥΓ. Σε λίγες μέρες αρχίζει και η μετεγγραφή σε dvd των "Βαμμένων"..οπότε θα υπάρξει κι εκεί η σχετική έρευνα :music:

ΥΓ. Σε λίγες μέρες αρχίζει και η μετεγγραφή σε dvd των "Βαμμένων"..οπότε θα υπάρξει κι εκεί η σχετική έρευνα :blush:

Στην οποία σειρά , μια πληροφορία από τότε (δυστυχώς δεν είχα δει τη σειρά, ήμουν φαντάρος εκείνη την εποχή), λέει πως υπάρχει και κάποιο τραγούδι με τον Νταλάρα που δεν μπήκε στο δίσκο...Κρατώ μια επιφύλαξη για την πληροφορία και περιμένω με αγωνία την έρευνα.... :naughty::music:

"Η αγάπη άργησε μια μέρα"

Μια συγκλονιστική σειρά....Με υπέροχη μουσική....

Μουσική του Βασίλη Δημητρίου που κυκλοφόρησε σε cd το 1997 από τη Minos-Emi.

H τηλεοπτική σειρά προβλήθηκε στην ΕΡΤ. Ήταν βασισμένη στο ομώνυμο βιβλίο της Λιλής Ζωγράφου.Το σενάριο ήταν των Νίκου Απειρανθίτη, Κώστα Κουτσομύτη, Μάριου Ποντίκα και η σκηνοθεσία του Κώστα Κουτσομύτη.

Το cd περιέχει 14 ορχηστρικά θέματα:

1)Η αγάπη άργησε μια μέρα

2)Της Νύχτας

3)Της Λυγερής

4)Της Μοναξιάς

5)Της Προσμονής

6)Της Ορφανής

7)Της Ερημιάς

8)Της Λησμονιάς

9)Της Γιορτής

10)Της Λυπημένης

11)Της Πονεμένης

12)Του Γάμου

13)Του Έρωτα

14)Της Νύφης

Η ενορχήστρωση και διεύθυνση της ορχήστρας ήταν του Βασίλη Δημητρίου.Η ηχογράφηση έγινε από τον Γιώργο Καρυώτη στο studio Polysound.

Την ορχήστρα απαρτίζουν οι μουσικοί:

Βιολιά: Παντελής Δεσποτίδης , Γιάννης Τζουμάνης, Μαρία Καλιόντζη, Νάσια Πρασίδη, Έφη Φάμπα

Βιόλες: Νατάσα Ανανά, Πάρις Αναστασιάδης, Ευτυχία Ζολοταρένκο, Πρόδρομος Τσοκούρογλου

Βιολοντσέλα: Δημήτρης Γούζιος, Νίκος Κοτζιάς

Κλαρινέτο-Σαξόφωνο: Στάθης Κιοσόγλου

Φλάουτο: Παναγιώτης Δράκος

Φαγκότο : Σπύρος Καζιάνης

Τρομπόνι: Τάσος Κλαβανίδης

Κιθάρα: Κωστής Γρηγορέας

Μαντολίνο: Βιβή Γκέκα

Κρουστά: Μιχάλης Διακογιώργης

Ακορντεόν: Τάκης Φαραζής, Δημήτρης Θεοχάρης

Στο ένθετο του cd υπάρχουν μερικά σημειώματα κάποιων εκ των συντελεστών , που νομίζω πως αξίζει να διαβάσουμε.

Κώστας Κουτσομύτης

Σκηνοθέτης

"Εκείνο που μας συνδέει με τον Δημητρίου είναι ότι πιστεύει κι αυτός πως η μουσική στον κινηματογράφο δεν είναι μια συνοδεία της εικόνας.Βλέπουμε και οι δύο τον κινηματογράφο σαν ένα παράθυρο στον κόσμο.Έτσι η μουσική του είναι ένα άνοιγμα, μια έξοδος στη φαντασία, ένα παράθυρο, διάπλατα ανοιχτό στο φως, στους ήχους του κόσμου και της ψυχής".

Παντελής Δεσποτίδης

Μουσικός - Εξάρχων της Κ.Ο.Α.

"Με τον Βασίλη Δημητρίου γνωριζόμαστε πολλά χρόνια.Τότε που άρχισε και η πρώτη συνεργασία μας.Ο Βασίλης είναι ένας προικισμένος συνθέτης με πηγαίο ταλέντο και διαθέτει ένα προσωπικό στυλ με πολύ λεπτό γούστο.

Συνεργαστήκαμε σε όλες τις μουσικές του δημιουργίες.Κάθε φορά που ανταμώνουμε στο στούντιο για να ηχογραφήσουμε κάποια καινούργια μουσική του, εμείς οι μουσικοί πετάμε τα ρολόγια και ξεχνάμε το χρόνο.Γιατί ο Βασίλης έχει και αυτή την ικανότητα, ξέρει να παίρνει από τους μουσικούς το μέγιστο της μουσικής τους απόδοσης, όπως ξέρει και να ακούει και να δέχεται τις ιδέες τους, που πολλές φορές είναι πολύτιμα στοιχεία για την πιο πετυχημένη απόδοση της μουσικής του.

Ξέρει να ξεχωρίζει, ξέρει να διαλέγει και...να "ξεσκαρτάρει".

Έτσι στο τέλος, όλοι και ο ίδιος πρωταρχικά είμαστε ικανοποιημένοι γιατί πάνω απ'όλα και πρώτα απ'όλα κάνουμε όλοι μαζί "πραγματική μουσική" που αυτό είναι και το ζητούμενο".

Γιώργος Μακράκης

Μουσικός παραγωγός

"Το 1973 ο Μάνος Ελευθερίου με πήγε στο Αιγάλεω να γνωρίσω έναν νεαρό-τότε-συνθέτη, τον Βασίλη Δημητρίου.

Ύστερα από τις τυπικές συστάσεις και το γλυκό του κουταλιού που μας τράταρε η μητέρα του, άρχισε να παίζει στο πιάνο τη μουσική του, μια μουσική που σύντομα τον καταξίωσε. Αυτό όμως που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ήταν το ήθος του.Ένα ήθος που βγαίνει στη μουσική του.

Ένα ήθος που τον ακολουθεί μέχρι σήμερα και που τον κάνει ξεχωριστό".

Και ο Νότης Μαυρουδής στις 18-10-1997

"Είναι γνωστό πως ο Βασίλης Δημητρίου κινείται με άνεση και γνώση στο χώρο της εικόνας.Ως φαίνεται, λειτουργεί διεισδυτικά ως μουσικός που κατέχει τον ...μηχανισμό μιας ιδιότυπης "χημείας" ενώνοντας μουσική και εικόνα έτσι ώστε να φτάσει στον θεατή ισοροπημένη και φωτεινή.

Δεν είναι εύκολη μια τέτοια διείσδυση γιατί πρωτίστως είναι απαραίτητη η "ματιά" μιας μουσικής άποψης που να λειτουργεί αφαιρετικά, περιεκτικά, λιτά και πολύχρωμα.Ο συνθέτης που δεν διαθέτει όλα αυτά συγχρόνως και παράλληλα, είναι αδύνατον να συνθέσει μουσική για θέατρο και κινηματογράφο.Ο Βασίλης Δημητρίου έχει κατακτήσει πλέον σ'αυτή τη "ματιά" της εικόνας αφού επί πολλά χρόνια κινείται σ'αυτόν τον δύσκολο και δύστροπο χώρο του θεατρικού και κινηματογραφικού δρώμενου.

Εδώ , στο "Η αγάπη άργησε μια μέρα", ξαφνιάστηκα ακούγοντας τη μουσική του να "φλερτάρει" πανέξυπνα με φόρμες λόγιες που έχουν ρίζα τα γοητευτικά κουαρτέτα εγχόρδων της κλασσικής και ρομαντικής περιόδου.’κουγα την μουσική του και εισέπνεα άρωμα μεθυστικό από μελωδίες- αρμονίες και ζηλευτές ερμηνείες των μουσικών που με καθήλωναν στην ακρόαση και μου έφτιαχναν χώρο για την φαντασία και το "ταξίδι" της εικόνας".

Χάρηκα γι'αυτές τις αισθήσεις γιατί γνωρίζω πως η Ελληνική μουσική δραματουργία δεν μπορεί να περιοριστεί μονάχα σε έξυπνα τραγουδάκια και αντίστοιχες μουσικές διεκπεραιώσεις ενός τυφλού, πολύχρωμου και ανούσιου θεάματος.Με την μουσική αυτή , ο Βασίλης Δημητρίου πολιτογραφείται ως ένας από τους πιο πολύτιμους συναδέλφους μου που βλέπουν το θέαμα με στοχασμό, γνώση και ουσιαστική ευαισθησία".

Tο κείμενο του Νότη Μαυρουδή και ειδικά το σημείο με τα έντονα γράμματα που αναφέρεται στο συγκεκριμένο δίσκο καλύπτει πλήρως και τη δική μου άποψη...Όποιοδήποτε άλλο σχόλιο νομίζω πως θα ήταν περιττό...

Και το εξώφυλο του cd.

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...2006/argise.jpg

"Η αγάπη άργησε μια μέρα"

Μια συγκλονιστική σειρά....Με υπέροχη μουσική....

Μουσική του Βασίλη Δημητρίου  που κυκλοφόρησε σε cd το 1997 από τη Minos-Emi.

Εγώ νιώθω την ανάγκη να συμπληρώσω πως είναι ένας αριστουργηματικός ορχηστρικός δίσκος, μοναδικών μουσικών συνθέσεων. Και είναι δύσκολο η μουσική να αποτυπωθεί μέσα από την τηλεοπτική σειρά, γιατί και δεν παίζεται συνήθως ολόκληρη ή πλήρης, αλλά και γιατί η εικόνα έχει τον πρώτο λόγο. Όταν όμως ακούσει κανείς τις μελωδίες αυτές αυτόνομα, η καρδιά πραγματικά χτυπά πολύ δυνατά.

Ενας ακόμη δίσκος του Βασίλη Δημητρίου με τον τίτλο Κυκλάδες, ανάλογο αριστούργημα κυκλοφόρησε πολλά χρόνια νωρίτερα, νομίζω στις αρχές της δεκαετίας του 1980. Δεν αποκλείεται να ήταν και ο πρώτος του δίσκος ανάλογου ύφους από το συνθέτη. Εγώ, δε βρήκα ποτέ το βινύλιο, παρά έχω μία κασέτα αντίγραφο από κάποιο γνωστό που είχε το δίσκο. Περιλαμβάνει 12 - 13 μουσικά κομμάτια, πανέμορφα, που μας παραπέμπουν στο Αιγαίο, αλλά κατ΄ ουσία στην ανθρώπινη ύπαρξη.

Αν πέσουν στα χέρια σας αυτές οι δύο δουλειές (το δεύτερο φοβάμαι πως δε θα κυκλοφόρησε ποτέ σε cd), μην τις προσπεράσετε. Πρόκειται για σπουδαίας ποιότητας μουσικά έργα.

Ενας ακόμη δίσκος του Βασίλη Δημητρίου με τον τίτλο Κυκλάδες, ανάλογο αριστούργημα κυκλοφόρησε πολλά χρόνια νωρίτερα, νομίζω στις αρχές της δεκαετίας του 1980.

Αν πέσουν στα χέρια σας αυτές οι δύο δουλειές (το δεύτερο φοβάμαι πως δε θα κυκλοφόρησε ποτέ σε cd), μην τις προσπεράσετε.

Δώρα έχει κυκλοφορήσει και σε cd.

Σχετικό κείμενο υπάρχει εδώ

http://www.dalaras.com/forum/index.php?s=5...&t=2677&st=1060

:):music:

Κλείνοντας το μικρό αφιέρωμά μας στον εξαιρετικό συνθέτη Βασίλη Δημητρίου, θ'αναφερθούμε σε έναν ακόμα "τηλεοπτικό" δίσκο...Πρόκειται για τη μουσική και τα τραγούδια από τη σειρά "Η εκτέλεση" που προβλήθηκε στον ΑΝΤ1.Ο δίσκος κυκλοφόρησε το 1993 από τη Minos-Emi.

H τηλεοπτική σειρά παρουσιάστηκε σε σενάριο Φρέντυ Γερμανού και σκηνοθεσία Κώστα Κουτσομύτη.

Στο δίσκο υπάρχουν 14 κομμάτια. 9 ορχηστρικά και 5 τραγούδια τα οποία αποδίδουν η Παιδική χορωδία Δημήτρη Τυπάλδου και η ’ννα Αλεξοπούλου.

1)Η εκτέλεση (θέμα τίτλων)

’ννα Αλεξοπούλου

2)Που να σε βρω

Παιδική χορωδία

3)Ρυθμικό

4)Η νύχτα

5)Για τα μάτια μιας θεατρίνας

6)Φωνές παιδιών

Παιδική χορωδία

7)Ταξίδι στην Αλεξάνδρεια

8)Σονάτα

9)Η μπαλάντα του Ιωνά

10)Που να σε βρω

Παιδική χορωδία

11)Η χαμένη δόξα

12)Σαν παραμύθι της κυρίας Δέλτα

13)’γιος ο έρωτας

Παιδική χορωδία-’ννα Αλεξοπούλου

14)Ερωτικό

Η ενορχήστρωση και η διεύθυνση της ορχήστρας και της χορωδίας είναι του Βασίλη Δημητρίου.Η μουσική διδασκαλία της χορωδίας του Δημήτρη Τυπάλδου.Η ηχογράφηση έγινε στα studios Sierra & Polysound.Η ηχοληψία έγινε από τον Γιώργο Ανδρέου και το remix από τον Γιώργο Καρυώτη.

Σωκράτης ’νθης:Τρομπέτα

Ευάγγελος Χριστόπουλος: ΄Ομποε

Σπύρος Καζιάνης:Φαγκότο

Τάκης Χαρίτος:Πιάνο

Παντελής Δεσποτίδης, Μαρία Καλλιοτζή, Δήμητρα Αγγελοπούλου: Βιολί

Νατάσα Κιοτζόγλου:Βιόλα

Νίκος Κοτζιάς:Βιολοντσέλο

Γιάννης Παπαζαχαριάκης:Κιθάρα

Αντώνης Κουλούρης:Κρουστά

Στο σημείωμα του εσωφύλου ο Κώστας Κουτσομύτης γράφει για τον Βασίλη Δημητρίου

"Ο Δημητρίου όταν γράφει μουσική για κινηματογράφο ή τηλεόραση γνωρίζει πότε να δημιουργεί σιωπές.Η σιωπή γι αυτόν είναι ένα σημαντικό μέσον έκφρασης, είναι κάτι σαν το κράτημα της αναπνοής σε στιγμές και εικόνες μεγάλης έντασης.Έτσι βοηθάει στο να εδραιωθεί μια ατμόσφαιρα.

Η μουσική του είναι ακριβώς αυτή που εκφράζει το υπέροχο βίωμα της σιωπής, της ηρεμίας, μπορεί να εκφραστεί με το πρόσωπο ενός ηθοποιού που μένει σιωπηλός με μια χειρονομία.Μια σκηνή σε ακινησία δύο ηθοποιών-ηρώων θα ήταν ανυπόφορα κενή αν έλειπε η μουσική του Δημητρίου, για να εκφράσει το πάθος που μαίνεται στις καρδιές αυτών των δύο σιωπηλών προσώπων.

O Δημητρίου είναι για μένα ένας ελεύθερος άνθρωπος της μουσικής , είναι συνθέτης της εικόνας.Μεταμορφώνεται αλλάζοντας τους κώδικές του, αναζητεί την αλήθεια για αυτό είναι βαθύτατα ερωτικός".

Μ'αυτά τα πολύ όμορφα λόγια του Κώστα Κουτσομύτη και με τη μελαγχολική μουσική του Βασίλη Δημητρίου να ξεχύνεται μέσα από τις χαρακιές του βινυλίου, κλείνουμε το μικρό αφιέρωμά μας στο σπουδαίο αυτό συνθέτη...

Το εξώφυλο του δίσκου

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...06/ektelesi.jpg

Στις 11 Νοεμβρίου 1990 πέθανε στην Αθήνα ο μεγάλος ποιητής Γιάννης Ρίτσος. Επιτρέψτε μου να τον θεωρώ τον μεγαλύτερο Έλληνα ποιητή.

Είχε γεννηθεί την Πρωτομαγιά του 1909 στη Μονεμβασιά.

Ο λαός μας είχε την τύχη , η ποίηση του Ρίτσου να συναντήσει τη μουσική του Μίκη Θεοδωράκη με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν όλα αυτά τα μεγάλα έργα τα οποία γνωρίζουμε.

Ένα απ'αυτά τα έργα είναι "Τα 18 Λιανοτράγουδα της πικρής πατρίδας"

Γράφει ο Ρίτσος για τα Λιανοτράγουδα:

"Τα 16 από τα "Δεκαοχτώ λιανοτράγουδα της πικρής πατρίδας" γράφτηκαν μέσα σε μια μέρα-στις 16 του Σεπτέμβρη του 1968- στο Παρθένι της Λέρου, ύστερα από κρυφό μήνυμα του Μίκη Θεοδωράκη με την παράκληση να μελοποιήσει κάτι δικό μου ανέκδοτο.Τα λιανοτράγουδα αυτά τα ξαναδούλεψα στο Καρλόβασι της Σάμου τον Νοέμβρη του 1969.Το 16 & το 17 γράφτηκαν την Πρωτομαγιά του 1970.Το 7 αλλάχτηκε ριζικά τον Γενάρη του 1973 στην Αθήνα.Δε σκόπευα να εκδώσω τα "Δεκαοχτώ λιανοτράγουδα" κι είχα ζητήσει να μη δημοσιευτούν και να μη μεταφραστούν , παρά μόνο να τραγουδηθούν.Αλλά να που τα περισσότερα δημοσιεύτηκαν κιόλας σε πολλά ντόπια και ξένα περιοδικά και μεταφράστηκαν σε αρκετές ξένες γλώσσες.Έτσι δεν υπάρχει πια λόγος να επιμείνω στην αρχική μου απόφαση.

Τα "Δεκαοχτώ λιανοτράγουδα της πικρής πατρίδας " είναι αφιερωμένα στον Μίκη Θεοδωράκη".

Γιάννης Ρίτσος.

Η σύνθεση έγινε στο Παρίσι τη διετία 1971-1973 και η πρώτη εκτέλεση στις 17-1-1973 στο Albert Hall με τραγουδιστές τους Μαρία Φαραντούρη, Πέτρο Πανδή, Αφροδίτη Μάνου, Αχιλλέα Κωστούλη και τον ίδιο το Μίκη.

H πρώτη ηχογράφηση του έργου έγινε το 1973 στο Παρίσι με τους ίδιους τραγουδιστές.Αμέσως μετά ηχογραφήθηκε στην Ελλάδα, κρυφά, με τον Γιώργο Νταλάρα και την ’ννα Βίσση.Με την πτώση της χούντας κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα πρώτα με τον Νταλάρα και αμέσως μετά με τους Φαραντούρη κλπ.

Υπαρχει όμως μια ζωντανή ηχογράφηση του έργου, η οποία δυστυχώς δεν αναγράφει χρονολογικά στοιχεία.Πρόκειται για μια έκδοση του δίσκου από την εταιρεία DELTA του Δημοσθένη Βεργή που κυκλοφορούσε τα έργα του Θεοδωράκη στο εξωτερικό.Ο δίσκος αυτός τυπώθηκε στον Καναδά και τραγουδούν οι τραγουδιστές που συμμετείχαν στην πρώτη ζωντανή παρουσίαση του έργου στο Albert Hall του Λονδίνου.

Απο τον ήχο του δίσκου συμπεραίνω ότι πολύ πιθανό να είναι και αυτή η συναυλία.Έχει όλα τα κομμάτια ενώ στο τέλος ξανακούγεται το "Εδώ το φως" από τον Πέτρο Πανδή.

Σίγουρα πρόκειται για μια έκδοση ντοκουμέντο η οποία δυστυχώςδεν έχει κυκλοφορήσει σε cd.

1)Αναβάφτιση

2)Κουβέντα μ'ένα λουλούδι

3)Καρτέρεμα

4)Λαός

5)Μνημόσυνο

6)Αυγή

7)Δε φτάνει

8)Πράσινη μέρα

9)Συλλειτουργό

10)Το νερό

11)Κυκλάμινο

12)Λιγνά κορίτσια

13)Τ'άσπρο ξωκκλήσι

14)Επιτύμβιο

15)Εδώ το φως

16)Το χτίσιμο

17)Ο ταμένος

18)Τη ρωμιοσύνη μην την κλαις

Να φανταστείτε ότι στο δίσκο δεν αναγράφονται ούτε οι τίτλοι των τραγουδιών...

Σύμφωνα με το DVD του Δραγουμάνου, ο δίσκος αυτός κυκλοφόρησε το 1977 (DELTA - 5008). Η συναυλία πάντως που περιέχει ο δίσκος αυτός έγινε σίγουρα πολύ νωρίτερα από το 1977.

Πριν από μερικές μέρες μια φίλη μας από το εξωτερικό, μου έστειλε ένα προσωπικό μήνυμα (pm) και ρωτούσε κάποιες πληροφορίες για έναν από τους πιο σημαντικούς αλλά και πιο "δύσκολους" συνθέτες μας.Κι επειδή για μένα, η επιθυμία των φίλων μου που θέλουν να μάθουν πράγματα σχετικά με την ελληνική μουσική , πολύ περισσότερο όταν αυτοί είναι από το εξωτερικό,εκτός από συγκινητική, είναι και "διαταγή", τις επόμενες μέρες θα ασχοληθούμε με το συγκεκριμένο συνθέτη...

Αναφέρομαι στο Νίκο Μαμαγκάκη. Ήδη κάποιες από τις δουλειές του έχουν καταχωρηθεί σ'αυτή την ενότητα.Σήμερα θα αναφερθώ στον πρώτο δίσκο που κυκλοφόρησε στην Ελλάδα με σόλο κλασική κιθάρα.Πρόκειται για τη μουσική του Μαμαγκάκη από την ταινία παραγωγής 1966 "Η εκδρομή", η οποία κυκλοφόρησε σε μεγάλο δίσκο από τη Lyra.H ταινία ήταν ένα ερωτικό ψυχολογικό δράμα σε σενάριο Γιώργου Κιτσόπουλου και σκηνοθεσία Τάκη Κανελλόπουλου.

Κλασική κιθάρα παίζει ένας από τους σπουδαιότερους μουσικούς, ο Γεράσιμος Μηλιαρέσης, ενώ ακούγονται και δυο τραγούδια σε στίχους Δημήτρη Χριστοδούλου με την Πόπη Αστεριάδη.

Τα κομμάτια του δίσκου:

1)Εισαγωγή

2)Παραλλαγή Ι

3)Παραλλαγή ΙΙ

4)Φυγή (στίχοι Δ.Χριστοδούλου)

Πόπη Αστεριάδη

5)Παραλλαγή ΙΙΙ

6)Παλιός σκοπός

7)Παραλλαγή ΙV

8)Το σύννεφο (στίχοι Δ.Χριστοδούλου)

9)Παραλλαγή V

10)Ερωτικό

11)Παραλλαγή VI

12)Ρομάντσο

13)Τελική παραλλαγή

Λίγο παραπάνω έδωσα στο Νίκο Μαμαγκάκη το

χαρακτηρισμό "δύσκολος"...Ο Μαμαγκάκης, εκτός από τις πολύ μεγάλες και πολύ γνωστές κινηματογραφικές του επιτυχίες όπως "Η αγάπη θέλει δύο" , "Σ'αγαπώ" (Τζ.Βάνου) κλπ, έγραψε πολλά σύνθετα και πολύπλοκα έργα...Κυρίως ως προς τη ρυθμική αγωγή τους...Ακόμα και σε δίσκους με λαικά τραγούδια, όπως τα "11 λαικά του Ρίτσου" με το Γ.Πουλόπουλο και τη Μ.Δουράκη, για τον οποίο θα γράψω προσεχώς, διακρίνουμε ένα ρυθμικό "μπέρδεμα" σε πολύ γνωστά τραγούδια όπως το "’ιντε και ντε" κλπ. Κάθε άλλο παρά προβλέψιμος είναι ο Μαμαγκάκης δηλαδή...

Στη συγκεκριμένη δουλειά , η οποία όπως σημειώνεται και στο ένθετο του cd, είναι η πρώτη με σόλο κλασική κιθάρα, ο συνθέτης είναι προφανώς επηρεασμένος από τη θεματολογία της ταινίας...Έτσι από την αρχή , μέχρι το τέλος , όλη η μουσική διακατέχεται από μια μελαγχολική διάθεση...Ο Γεράσιμος Μηλιαρέσης είναι μοναδικός...Το ίδιο και η Πόπη Αστεριάδη, η φωνή της οποίας, ταιριάζει απόλυτα με τα κομμάτια και το "κλίμα" του δίσκου...

Στην ιδιαίτερα προσεγμένη επανέκδοση του δίσκου σε cd το 1997 υπάρχουν βιογραφικά σημειώματα των συντελεστών (Ν.Μαμαγκάκη, Γ.Μηλιαρέση, Τ.Κανελλόπουλου) κι ένα πολύ ενδιαφέρον σημείωμα του συνθέτη σχετικά με τη συγκεκριμένη ταινία:

"Eίναι νομίζω η τρίτη ταινία στην οποία γράφω μουσική.Ήδη είχα πάρει κι ένα βραβείο στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης για τη μουσική μου σε μια ταινία που λεγόταν "Μονεμβασία". Με τον Τάκη Κανελλόπουλο είχα μια φιλία.

Όταν μου προτείνει να γράψω μουσική για την ταινία του, με γοητεύει πολύ αυτό το θέμα του απελπισμένου έρωτα, του αφάνταστα ρομαντικού και ανιδιοτελούς.’ρχισα να γράφω μουσική όταν ακόμα ο Κανελλόπουλος δούλευε το σενάριο.Το πρώτο πρόβλημά μου είναι ότι δεν είχε λεφτά.Έτσι έβαλα να παίξουν μόνο μια κιθάρα, ένα κόρνο κι ένα μικρό κλαβικόρνο.Από την άλλη ο Κανελλόπουλος ήταν ένας μονομανής αισθητικός , μιας περίεργης αισθητικής.Τη μουσική τη μεταχειρίστηκε στην ταινία μ'έναν τρόπο δικό του.Επανέλαβε αρκετές φορές κομμάτια που εγώ γράφοντάς τα δεν είχα καμιά τέτοια πρόθεση. Τούλεγα: "Δεν είναι έτσι" και μου απαντούσε: "Εμένα αυτό μ'αρέσει".

Δεν ήμουν σύμφωνος με τον τρόπο που μεταχειρίστηκε τη μουσική στην ταινία αλλά δεν είπα τίποτα.

Και μετά, όταν ο Μηλιαρέσης έπαιξε τη μουσική αυτή για το δίσκο, επενέβη. Μούλεγε: "Εδώ θάναι καλύτερα κιθαριστικά". Κι εγώ ο ίδιος στην κθάρα τόγραψα, με την κιθάρα το παρουσίασα στο σκηνοθέτη και ο ίδιος έδειξα στο Μηλιαρέση πως έπρεπε να παιχτεί.Βέβαια δεν ήξερα κιθάρα σαν το Μηλιαρέση.Εκείνη την εποχή ήτανε ο καλύτερος κιθαριστής στην Ελλάδα, σπουδαίος σολίστ και πολύ πολιτισμένος άνθρωπος.Αλλά αυτό που τελικά προέκυψε από το παίξιμό του δεν απηχούσε συνθετικά τις δικές μου πεποιθήσεις.

Όμως δεν υπήρχε και τίποτ'άλλο τότε. Η κιθάρα και τώρα είναι φτωχιά σε ρεπερτόριο.Σκέψου πριν από 30 χρόνια...Ουσιαστικά υπήρχαν μόνο δύο κιθαριστές που μπορούσαν να παίξουν, ο Μηλιαρέσης και ο Φάμπας.Η μουσική αυτή, επιπλέον , είχε μια πρωτιά.Ήταν η πρώτη ελληνική μουσική για κιθάρα, μεγάλη σε διάρκεια, που ήταν ένα έργο, είχε μια ενότητα, δεν ήταν αυτοσχεδιασμός.Έχει μουσικά κύτταρα τα οποία στη συνέχεια αναπτύχθηκαν συνθετικά τεκμηριωμένα.Όλα αυτά τα χρόνια λοιπόν οι κιθαριστές έσκυβαν πάνω και το μαθαίνανε.Με τ'αυτί.Είχα χάσει και τις παρτιτούρες.

Τα χρόνια πέρασαν.Νομίζω ότι σιγά σιγά και στην Ελλάδα υπάρχουν κιθαριστές παγκοσμίου μεγέθους , οι οποίοι δεν φοβούνται κανέναν και παίζουν όλο το έργο πολλών κιθαριστών.Συγκινήθηκα όταν , τόσα χρόνια μετά, ήρθε μια κοπέλα, μου 'παιξε την "Εκδρομή" και στη συνέχεια μου την έγραψε σε νότες.Είχα εγκαταλείψει το έργο αλλά πήρα την απόφαση και πάνω στη δική της παρτιτούρα έκαμα τις ανακασκευές που θεωρούσα σωστές, που μ'εκπροσωπούσαν σαν συνθέτη στο έργο.

Στην πρώτη "Εκδρομή" υπάρχει ένα ευαίσθητο, αυτοσχεδιαστικό πνεύμα.Είναι μια ατμοσφαιρική μουσική μελίρρυτη, ξέχειλη από συναίσθημα αλλά υπάρχουν πράγματα που συνθετικά είναι προβληματικά.Αν τα ακούσει συνθέτης της κιθάρας δε μπορεί παρά να έχει επιφυλάξεις.Να μην τα πολυλογώ, ακούγοντας την "Εκδρομή" της Έλενας Παπανδρέου, η ψυχή, η καρδιά και το μυαλό μου είναι εκεί".

Νίκος Μαμαγκάκης

5 Μαίου 1995

Πριν από μερικές μέρες μια φίλη μας από το εξωτερικό, μου έστειλε ένα προσωπικό μήνυμα (pm) και ρωτούσε κάποιες πληροφορίες για έναν από τους πιο σημαντικούς αλλά και πιο "δύσκολους" συνθέτες μας.Κι επειδή για μένα, η επιθυμία των φίλων μου που θέλουν να μάθουν πράγματα σχετικά με την ελληνική μουσική , πολύ περισσότερο όταν αυτοί είναι από το εξωτερικό,εκτός από συγκινητική, είναι και "διαταγή", τις επόμενες μέρες θα ασχοληθούμε με το συγκεκριμένο συνθέτη...

Αναφέρομαι στο Νίκο Μαμαγκάκη.

Πολλά μπράβο ρε συ Θάνο! Πραγματικά είναι ένας από τους μεγάλους συνθέτες μας, με πολύ δικό του ύφος μουσικής, αλλά χωρίς ανάλογη δημοτικότητα στην Ελλάδα. Γιατί στο εξωτερικό είναι πολύ αναγνωρισμένος.

Δεν ξέρω αν είναι ο καλύτερος , πάντως στα δικά μου αυτιά ο συγκεκριμένος δίσκος αποτελεί το πιο οικείο έργο του Νίκου Μαμαγκάκη. Και απορώ πως κυκλοφόρησε το 1972, καταμεσής της χούντας....Ίσως , όπως έχει αναφέρει σε συνεντεύξεις του ο Λευτέρης Παπαδόπουλος και όχι μόνο, οι λογοκριτές της χούντας δεν φημίζονταν για την οξυδέρκειά τους....Το λέω αυτό γιατί οι στίχοι του δίσκου είναι του Γιάννη Ρίτσου. Και όταν υπάρχουν στίχοι όπως

"Ήρθες ένα σούρουπο που άναβαν τα αστέρια

στην πληγή μου ασάλευτα είκοσι μαχαίρια"

είναι "απορίας άξιον" πως "πέρασαν" από το "σκόπελο" της λογοκρισίας.

Αναφέρομαι στο δίσκο "11 λαικά τραγούδια του Γιάννη Ρίτσου" που κυκλοφόρησε το 1972 από τη Lyra.Τραγουδούν ο Γιάννης Πουλόπουλος και η Μαρία Δουράκη.

1)Τραγούδι στα Νταμάρια

Γιάννης Πουλόπουλος

2)Μπήκαμε στο τραγούδι

Μαρία Δουράκη

3)Χωρισμός

Γιάννης Πουλόπουλος

4)Ο τρύγος

Γιάννης Πουλόπουλος

5)Χειμωνιάτικη βραδιά

Γιάννης Πουλόπουλος

6)Χρόνια σε περίμενα

Μαρία Δουράκη

7)’ιντε και ντε

Γιάννης Πουλόπουλος

8)Έφυγες

Μαρία Δουράκη

9)Νυχτοπεντοζάλης

Γιάννης Πουλόπουλος

10)Το φεγγάρι βάσανο

Γιάννης Πουλόπουλος

11)Μαύρη και γαλάζια νύχτα

Μαρία Δουράκη

Η ενορχήστρωση και διεύθυνση της ορχήστρας είναι του Νίκου Μαμαγκάκη

Πολύ όμορφα λαικά τραγούδια...Με τις εξαιρετικές ερμηνείες του Γιάννη Πουλόπουλου, του οποίου τη συγκεκριμένη δουλειά θεωρώ μια από τις ωραιότερες και της Μαρίας Δουράκη.Η Δουράκη στη δεκαετία του '70 τραγούδησε πολλούς σημαντικούς συνθέτες αλλά στη συνέχεια χάθηκε. Έχω την εντύπωση πως με την απουσία της Μαρίας Φαραντούρη , εκείνη την εποχή, ο Πατσιφάς (της Lyra) έψαχνε να βρει μια φωνή που να βαδίζει στα χνάρια της.Και η Δουράκη θύμιζε σε πολλά σημεία τη Φαραντούρη.Όπως λίγο αργότερα και η Αλέκα Αλιμπέρτη στη Minos.Δυστυχώς όμως, τα σπουδαία έργα που τραγούδησαν δεν είχαν ανάλογη συνέχεια.

Αρκετά τραγούδια ακούστηκαν απ'αυτό το δίσκο.Τα χασαποσέρβικα "Ο τρύγος" και ο "Νυχτοπεντοζάλης" , το ζειμπέκικο "Χρόνια σε περίμενα", αλλά και ένα από τα πιο "περίεργα" ζειμπέκικα που έχουν γραφτεί.Ένα κλασικό "Μαμαγκάκικο" τραγούδι,με ρυθμικές αλλαγές, το οποίο έμελλε να γίνει και η μεγαλύτερη επιτυχία του δίσκου...Το "’ιντε και ντε"....Ένα σπουδαίο αλλά και μεγάλο σε διάρκεια τραγούδι που , αν δεν απατώμαι, στην έκδοσή του σε 45άρι, καλύπτει και τις δυο πλευρές του δίσκου.

Ο δίσκος αυτός κυκλοφόρησε και σε cd,ενώ στα πλαίσια των επανακυκλοφοριών των έργων του με νέους τραγουδιστές , ο Νίκος Μαμαγκάκης , πρόσφατα το ξαναηχογράφησε συμπεριλαμβάνοντας και δυο τραγούδια , τα οποία το 1972 είχαν λογοκριθεί.

Σχετική καταχώρηση της νέας κυκλοφορίας υπάρχει στο Musical.gr

http://www.musical.gr/cddetails.php?gui_la...723000114&cat=2

Και το εξώφυλο της πρώτης έκδοσης του δίσκου.

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...2006/004131.jpg

η θεα τυχη της μουσικης με αξιωσε να συνεργαστω με το νικο μαμαγκακη και να κανω και ενα προσωπικο δισκο μαζι του με τιτλο ερωτας επιουσιος..αλλα και να συμμετ.εχω σε πολλεσ επανεκδοσεις δισκων... εμενα προσωπικα απο τη λεγομενη λα'ι'κη μουσικη του μαμαγκακη (γιατι υπαρχει ενα τεραστιο υλικο συμφωνικης μουσικης το οποιο εχει πεχτει απο της καλλυτερες οσρχιστρες του κοσμου) μου αρεσει το κεντρο διερχομενων σε στιχους Ιωαννου το οποιο ηταν και ο πρωτος δισκος προσωπικος της ελευθεριας αρβανιτακη....κυκλοφορει η βιογραφια του απο τις εκδοσεις αγκυρα και την προτεινω προκειται για μια επισκοπηση της ιστοριας της ελληνικης μουσικης και οχι μονο του 20 ου αιωνα πολυ πολυ ενδιαφερουσα

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0