Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Ξεχασμένα Διαμάντια

1,208 posts in this topic

Με δυο έργα του ίδιου συνθέτη ,τελείως όμως διαφορετικά από τα προηγούμενα θα ασχοληθούμε σήμερα.

Πρόκειται για τη μουσική του Νίκου Μαμαγκάκη από δυο ταινίες του ελληνικού κινηματογράφου που πρωτοκυκλοφόρησαν σε cd το 1999 από την Universal music με το label της Μercury."Μια Ιταλίδα απ'την Κυψέλη" και "Η ωραία του κουρέα".

Η πρώτη ταινία προβλήθηκε το 1968.Το σενάριο και η σκηνοθεσία ήταν του Ντίνου Δημόπουλου και βασίστηκε στο θεατρικό έργο των Νίκου Τσιφόρου και Πολύβιου Βασιλειάδη.

Η δεύτερη προβλήθηκε το 1969.Το σενάριο ήταν του Λάκη Μιχαηλίδη και η σκηνοθεσία του Ντίνου Δημόπουλου.

Οι στίχοι στα τραγούδια είναι του Ντίνου Δημόπουλου. Τα δυο τραγούδια της πρώτης ταινίας τραγουδούν η Πόπη Αστεριάδη και Δέσποινα Σταυρουλάκη ενώ στη δεύτερη ταινία ακούμε ένα τραγούδι σε δυο εκτελέσεις με την Πόπη Αστεριάδη, δυο πολύ όμορφα τραγούδια με τον Γιάννη Πουλόπουλο κι ένα χασάπικο με τον Γιώργο Χατζηαντωνίου και τη Βάκια Βάλβη.

"Mια Ιταλίδα απ'την Κυψέλη"

1)Σκληρό μου αγόρι

Πόπη Αστεριάδη

2)Χορευτικό με γοητεία

3)Ταραντέλλα

4)Ρυθμικό θέμα

5)Μελαγχολικό θέμα

6)Μουσικές παραλλαγές Ι

7)Μουσικές παραλλαγές ΙΙ

8)Μουσικά εφέ

9)Κι όλο ρωτώ

Δέσποινα Σταυρουλάκη

10)Αποθέωση : Χορευτικό στην Αττική

11)Μοντέρνοι ρυθμοί

12)Strip teaz της Μπιάνκα

13)Σκληρό μου αγόρι

"Η ωραία του κουρέα"

14)Έναρξη: Στη γειτονιά μας

Πόπη Αστεριάδη-χορωδία

15)Γαλάζια πέτρα

Γιάννης Πουλόπουλος-χορωδία

16)Ήλιε μου, ήλιε κι ουρανέ

Γιάννης Πουλόπουλος

17)Όλα στη γη είναι σκάρτα

Γιώργος Χατζηαντωνίου-Βάκια Βάλβη

18)Αισθηματικό θέμα

19)Μοντέρνο θέμα

20)Ρυθμικό θέμα

21)Μελαγχολικό θέμα

22)Ερωτικό θέμα

23)Οι πονηριές της ωραίας του κουρέα

24)Φινάλε: Στη γειτονιά μας

Πόπη Αστεριάδη-χορωδία

Η ενορχήστρωση και διεύθυνση ορχήστρας είναι του συνθέτη.

Ας δούμε τι σημειώνει ο Νίκος Μαμαγκάκης στο φυλλάδιο του cd:

"Για την έκδοση των soundtracks,ορισμένων , από τις ταινίες που έχω κάνει-και μάλιστα από τις εμπορικότερες- θα ήθελα απολογητικά να πω δυο πράγματα:

Όταν επέστρεψα από την Ευρώπη, θεωρώντας τον εαυτό μου , έναν σκληρό άνθρωπο της avant garde, δεν φανταζόμουν ποτέ ό,τι θα έγραφα μουσική για ελληνικές ταινίες και μάλιστα για μερικές ιδιαιτέρως συμβατικές.

Όμως , από τη μία οι ανάγκες της ζωής και από την άλληη γοητεία που άσκησε επάνω μου, η νεοελληνική δημιουργία, μ'ανάγκασε να δουλέψω σε πάρα πολλές ταινίες.Όσο όμως κι αν αναγκάστηκα να αναπτύξω αυτού του είδους την δραστηριότητα, το έκανα τελικά με όλη μου την ψυχή και ομολογώ πως δεν ήταν καθόλου ευκολότερο απ΄το να κάνω πρωτοποριακή μουσική.Αντιθέτως , ίσως να ήταν και δυσκολότερο...

Ας εκφράσω κάπου εδώ την ευγνωμοσύνη μου, στους Έλληνες σκηνοθέτες, οι οποίοι μ'εμπιστεύτηκαν και πάνω απ'όλους στον Φιλοποίμενα Φίνο.Εκ των υστέρων χαίρομαι, που απ'ότι φαίνεται δεν πρόδωσα , αυτήν τους την εμπιστοσύνη".

Νίκος Μαμαγκάκης-Σεπτέμβριος 1999

Την ίδια εποχή ο σκηνοθέτης Ντίνος Δημόπουλος σημειώνει:

"Oι λέξεις είναι πολλές.Οι λέξεις υπάρχουν .Τις ανευρίσκεις.Οι αριθμοί είναι λίγοι.Αλλά ο κώδικας που τις πολλαπλασιάζει μας είναι γνωστός.Τα χρώματα είναι ορατά.Τα επιλέγεις.

Οι ήχοι όμως είναι άπιαστοι.Σαν τα πουλιά.Τους ακούς.Αλλά είναι αναμεμιγμένοι με τους θορύβους.Αναμεμιγμένοι με τη σιωπή.Για να τους συνάξεις σε αρμονία οφείλεις να τα έχεις καλά με τους Θεούς.Κι είναι λίγοι εκείνοι που έχουν αυτή την ευλογία.Ένας απ'αυτούς είναι και ο Νίκος Μαμαγκάκης.

Μοναχικός, αποσυρμένος, αδιάλλακτος οδοιπορεί στους ασκητικούς δρόμους , συλλέγοντας αυτούς τους άναρχους ήχους.Και τους μεταλλάζει σε αρμονία.

Εκεί που για μας υπάρχει το κενό, εκεί που υπάρχει η απουσία, αυτός φυτεύει λουλούδια.Και μεταλλάζει τη θλίψη μας σε χαρά, τη μελαγχολία σε ευφροσύνη και την απιστία μας σε ευδαιμονία.

Συνομιλεί με τους Θεούς και μας μαθαίνει τη γλώσσα τους.Και γινόμαστε κι εμείς, χάρη σ'αυτόν, χάρη στο θαυμαστό έργο του , σημαντικοί.

Τον ευχαριστούμε".

Ντίνος Δημόπουλος-Ιούνιος 1999

Η διεύθυνση της παραγωγής αυτής της έκδοσης είναι του συνθέτη.Η επιμέλεια παραγωγής του Ιάσονα Τριανταφυλλίδη.Η επιμέλεια της έκδοσης του Πέτρου Παράσχη και του Ιάσονα Τριανταφυλλίδη.

Οι ηχογραφήσεις έγιναν, όπως αναγράφεται στο φυλλάδιο, στα studios της Finos Films με ηχολήπτη τον Μικέ Δαμαλά.

Όπως συμβαίνει στις περισσότερες από τις μουσικές επενδύσεις των ταινιών του ελληνικού κινηματογράφου , έτσι κι εδώ ακούγονται όλα ,σχεδόν, τα μουσικά είδη.Από λαικά ορχηστρικά, ζειμπέκικα και χασαποσέρβικα, μέχρι ελαφρά νοσταλγικά θέματα αλλά και κομμάτια με jazz και blues αποχρώσεις, όπως το κομμάτι που συνόδευε τη σκηνή με το "θρυλικό" strip teaz της Μπιάνκας-Μάρως Κοντού στην "Ιταλίδα από την Κυψέλη". Από την ίδια ταινία και το "Σκληρό μου αγόρι" που κυκλοφόρησε σε δίσκο 45 στροφών αλλά και σε μεγάλο δίσκο της Πόπης Αστεριάδη, εκείνη την εποχή, έγινε τεράστια επιτυχία και ακούγεται μέχρι σήμερα....

Εξαιρετικά και τα δυο τραγούδια με τον Γιάννη Πουλόπουλο, ειδικά το "Ήλιε μου, ήλιε κι ουρανέ" το οποίο πριν από λίγα χρόνια γνώρισε και μια νέα εκτέλεση από το συγκρότημα των "Απέναντι" στο δίσκο τους "Μικρή αγάπη".

Μακάρι κάποτε , όλες αυτές οι μουσικές από τον ελληνικό κινηματογράφο, που παρέμειναν και παραμένουν ανέκδοτες - πρόχειρα θυμάμαι τη μουσική και τα τραγούδια του Σταύρου Ξαρχάκου από την ταινία "Γυμνοί στο δρόμο"- να βρουν το δρόμο προς την έκδοση....

Το εξώφυλο του cd.

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...2006/4789_s.jpg

"Για τη Μελίνα και τα ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΛΙΝΑ θα μπορούσα να πω πάρα πολλά ή πολύ λίγα.Θα αρκεστώ όμως στα λίγα , γιατί πιστεύω ότι τα λόγια δεν είναι αρκετά να περιγράψουν μια τραγουδίστρια σαν κι αυτήν, καθώς και να αναλύσουν τη μουσική των τραγουδιών αυτών, επειδή τα τραγούδια μου είναι καμώματα της καρδιάς που δεν υπόκεινται σε κανένα κανόνα σύνθεσης. Ό,τι κι αν πω για τη Μελίνα Κανά θα είναι εντελώς υποκειμενικό, γιατί πρωτοεμφανίστηκε με τα "Μυστικά μου τραγούδια" , τότε είχαμε δουλέψει πάνω από ένα χρόνο μαζί, και θέλω να πιστεύω ότι έχω επιδράσει στην όλη της εξέλιξη. Ακόμα πρέπει να πω ότι δεν εμπορεύομαι τα τραγούδια μου.Όσες φορές έχουν γίνει εμπορικές επιτυχίες το χαίρομαι πολύ, χωρίς όμως και να το επιδιώκω. Γράφω τραγούδια πάντα για μένα κατ'αρχήν , και ξεκινώ απ το ερέθισμα που μου δίνουν οι στίχοι, που κατά τη γνώμη μου είναι καθοριστικοί για την ποιότητα των τραγουδιών μου. Ακολουθώ μελωδικά μια μυστική πηγή που νομίζω ότι έχω ανακαλύψει και προσπαθώ μόνο ό,τι αναβλύζει απ'αυτήν να οργανώνω και να εξελίσσω. Τις μελωδίες που ανακαλύπτω τις ονομάζω "γυμνές" μελωδίες βαθιά χαραγμένες και χιλιάδες φορές επεξεργασμένες.Οι δώδεκα συνθέσεις που περιέχονται στο cd αυτό, θέλω να πιστεύω ότι είναι πρωτότυπες και ειδικά γραμμένες για τη φωνή της Μελίνας Κανά, οι δε στίχοι τυχαίνει να είναι οι περισσότεροι γραμμένοι από γυναίκες και , μάλιστα, θέλω να κάμω ιδιαίτερη μνεία στην Αθηνά Καραταράκη που είναι σχεδόν μόνιμη συνεργάτης μου, όπως και στη Βικτώρια Μακρή που στιχουργεί με ασυνήθιστο αυθορμητισμό. Το τραγούδι "Δώδεκα χτύπησαν οι δείκτες" είναι το πρώτο ζειμπέκικο που έγραψα στη ζωή μου, στα δεκαέξι μου χρόνια. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους συνεργάτες μου, Νίκο Κατριτζιδάκη- το καλύτερο φλάουτο μπάσο που γνωρίζω- τον εκπληκτικό Δημήτρη Λίβανο , μπουζούκι, το φίλο μου και συνεργάτη μου στον ήχο Γιάννη Στεργίου, την Ελένη Κιρμιτζάκη ,φλάουτο, στα κρουστά τον ανεπανάληπτο Ανδρέα Παππά και, βέβαια, ιδιαίτερα τον Μιχάλη Τζουγανάκη, λαούτο και όλους όσοι με βοήθησαν στην πραγμάτωση του έργου αυτού".

Νίκος Μαμαγκάκης.

Αυτά γράφει ο Νίκος Μαμαγκάκης στο φυλλάδιο του cd "Τραγούδια για τη Μελίνα" που κυκλοφόρησε το 2003 από τη δική του εταιρεία "Ιδαία" , ενώ τη διανομή έκανε η Alpha records.Όπως διαβάσατε τραγουδά η Μελίνα Κανά.

1)Σμύρνη

Στίχοι Αθηνά Καραταράκη

2)Στον Ταύρο

Αθηνά Καραταράκη

3)Η μάγισσα

Βικτώρια Μακρή

4)Τα όργανα

Βικτώρια Μακρή

5)Μη με μαλώνεις ’νοιξη

Αθηνά Καραταράκη

6)Εννέα όγδοα

Οργανικό

7)Δώδεκα χτύπησαν οι δείκτες

Γιώργος Θέμελης

8)Χορεύουν τα λαμπιόνια

Αθηνά Καραταράκη

9)Μόνο τα πουλιά

Βικτώρια Μακρή

10)Έξι τσιγγάνες

Φεδερίκο Γκαρθία Λόρκα

μτφ.Ξεν.Κοκόλης

11)Σαπφώ

Αθηνά Καραταράκη

12)Πόθος

Αθηνά Καραταράκη

Η ενορχήστρωση και διεύθυνση της ορχήστρας είναι του Νίκου Μαμαγκάκη.Ο ήχος έγινε από το Γιάννη Στεργίου.

Στο δίσκο παίζουν οι μουσικοί:

Τζουγανάκης Μιχάλης: Λαούτο

Καντριτζιδάκης Νίκος: Φλάουτο-μπάσο

Καπετανοπούλου Κωνσταντία: Σαντούρι

Παππάς Αντρέας : Κρουστά

Στεργίου Γιάννης: Κιθάρα

Λίβανος Δημήτρης : Μπουζούκι

Ρίπο Ρενάτο: Τσέλο

Κιρμιτζάκη Ελένη: Φλάουτο

Γασιάς Δημήτρης: Βιολί

"Σμύρνη"

"Σμύρνη

κερί κι ασήμι

για να σε πλάσω για να σε δω

Σμύρνη,

κομμάτια εγίνη

καθρέφτης πού'πεσε απ'τον ουρανό

Σμύρνη

σε παίρνει η λήθη

δακρυοπνιγμένη στον ποταμό

Σμύρνη

ματώνει η μνήμη

πέλαγος γίνεται φτάνει ως εδώ"

Έτσι ξεκινά αυτός ο δίσκος...Μ'αυτό το συγκλονιστικό και "περίεργο" ρυθμικά τραγούδι για τη Σμύρνη...Και με μια υπέροχη ερμηνεία από τη Μελίνα Κανά...Τη Μελίνα Κανά , που ίσως μετά την πρώτη της δουλειά και πάλι με το Νίκο Μαμαγκάκη, τραγουδά και πάλι "δύσκολα" τραγούδια....Τραγούδια που χρειάζονται, πιστεύω, πολλές ακροάσεις για να μείνουν στη μνήμη....Όμορφα τραγούδια όμως....Που δεν ακούστηκαν , σχεδόν, καθόλου...Ίσως φταίει πως την ίδια ακριβώς εποχή, σχεδόν παράλληλα, η Μελίνα Κανά ηχογράφησε στη Sony έναν ακόμα δίσκο με καινούργια τραγούδια, λαικά και , ίσως, πιο "εμπορικά" ("Φέγγει αλλιώτικα") και ο δίσκος του Μαμαγκάκη έμεινε στην αφάνεια.

Ίσως φταίει και η ανεξάρτητη παραγωγή, από την εταιρεία που δημιούργησε ο ίδιος ο συνθέτης "μπουχτισμένος" από τις μεγάλες εταιρείες, για να ηχογραφήσει τα νέα του έργα και να ξανακυκλοφορήσει, σε νέες εκτελέσεις, όλα τα παλαιότερα....

Στο δίσκο αυτόν υπάρχει κι ένα τραγούδι σε δεύτερη εκτέλεση , το "Δώδεκα χτύπησαν οι δείκτες", το οποίο είχε πρωτοτραγουδήσει στις αρχές της δεκαετίας του '60 ο Μανώλης Καναρίδης.

Σίγουρα ο δίσκος αυτός αξίζει της προσοχής μας....

Το εξώφυλό του.

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...06/002081-2.jpg

Συνεχίζω σήμερα με το Νίκο Μαμαγκάκη και με ένα δίσκο που, δυστυχώς, δεν έτυχε της απήχησης που της άξιζε...Ίσως επειδή, πιστεύω πως, δεν είναι μια δουλειά που αποτυπώνεται με το πρώτο άκουσμα...Είναι μια από τις "δύσκολες" ας πούμε δουλειές του συνθέτη....

Αναφέρομαι σ'ένα διπλό cd που κυκλοφόρησε το 1999 από την Ακτή (Sony music) και τίτλο "Μικρό έπος για τον Ανδρέα Ροδινό". Ο Ανδρέας Ροδινός υπήρξε από τους πιο ξακουστούς, αν όχι ο πιο ξακουστός, λυράρης της Κρήτης.

Αξίζει να διαβάσουμε τα όσα γράφει ο Νίκος Μαμαγκάκης για τον Ανδρέα Ροδινό και το έργο του αυτό.

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...006/0001-18.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...006/0002-15.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...006/0003-11.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...006/0004-13.jpg

Στο πρώτο cd (cd single θα το έλεγα) λοιπόν, ακούγονται οι τέσσερις και μοναδικές ηχογραφήσεις του Ανδρέα Ροδινού που έγιναν το 1933. Στο λαούτο τον συνοδεύει μια άλλη μεγάλη μορφή της Κρητικής Μουσικής, ο Γιάννης Μπερνιδάκης-Μπαξεβάνης

1)Αποκορονιώτικος συρτός

2)Κισσαμίτικος συρτός

3)Ρεθυμνιώτικος συρτός

4)Ρεθυμνιώτικο πεντοζάλι

Στο δεύτερο cd τραγουδούν η Σαββίνα Γιαννάτου, ο Μανώλης Λιδάκης, ο Ορφέας Περίδης και η Σοφία Παπάζογλου.

1)Τραγούδι τ'ουρανού (στίχοι Γεώργιος Χορτάτζης-τα δύο τελευταία δίστιχα είναι του Ορφέα Περίδη)

Μανώλης Λιδάκης

2)Είκοσι δυο χρονώ (Αφροδίτη Μαμαγκάκη)

Σαββίνα Γιαννάτου

3)Χορός πρώτος για μαντολίνα

μαντολίνο: Δημήτρης Μαρίνος

4)Παλιά παρέα (Γιώργος Καλομενόπουλος)

Ορφέας Περίδης-Δέσποινα Στεφανίδου

5)Στους Νίππους (Συμεών Καπετανάκης)

Σοφία Παπάζογλου

6)Αποκορονιώτικος συρτός

βιολί:Γιώργος Μαγκλάρας-διασκευή: Νίκος Μαμαγκάκης

7)Γράμμα στον Γιάννη Μπαξέ (Γιώργος Καλομενόπουλος)

Μανώλης Λιδάκης

8)Τραγούδι του ήλιου (Γεώργιος Χορτάτζης-το τελευταίο δίστιχο είναι του Συμεών Καπετανάκη)

Ορφέας Περίδης

9)Ω λογισμοί (Γεώργιος Χορτάτζης-προσαρμογή Νίκος Μαμαγκάκης)

Σαββίνα Γιαννάτου

10)Εν χορδαίς

βιολί: Σέργκιου Ναστάζα, μικρή ορχήστρα εγχόρδων

11)Το τραγούδι του Ροδινού (Γεώργιος Χορτάτζης-προσαρμογή Νίκος Μαμαγκάκης)

Μανώλης Λιδάκης

12)Κισσαμίτικος συρτός

βιολί:Γιώργος Μαγκλάρας, διασκευή:Νίκος Μαμαγκάκης

13)Λύρα η μαγεμένη (Αθηνά Καραταράκη)

Σαββίνα Γιαννάτου

14)Ρεθεμνιώτικος συρτός

βιολί:Γιώργος Μαγκλάρας , διασκευή:Νίκος Μαμαγκάκης

15)Ρεθεμνιώτικο πεντοζάλι

βιολί:Γιώργος Μαγκλάρας, διασκευή: Νίκος Μαμαγκάκης

16)Χορός δεύτερος, για κλαρίνο

κλαρίνο:Σπύρος Μουρίκης, μαντολίνο:Δημήτρης Μαρίνος

17)Χορός τρίτος, για κιθάρα 1

κιθάρα: Παύλος Κανελλάκης

18)Εγκώμιο για τσέλο

τσέλο: Ρενάτο Ρίπο

19)Χορός τέταρτος,για κιθάρα 2

κιθάρα:Χάρης Κανελλίδης

20)Εγκώμιο για πιάνο

πιάνο: Δέσποινα Στεφανίδου

21)Μοιρολόι (Αφροδίτη Μαμαγκάκη)

Σοφία Παπάζογλου, απαγγελία: Νίκος Μαμαγκάκης

(Είχε αναρτηθεί στον τάφο του Α.Ροδινού μαζί με τη φωτογραφία του σε σιδερένιο πλαίσιο)

Η ενορχήστρωση και διεύθυνση της ορχήστρας είναι του Νίκου Μαμαγκάκη.

Νομίζω πως όταν ο δημιουργός κάνει μια τέτοια ανάλυση για το έργο του , όπως γίνεται παραπάνω με το Νίκο Μαμαγκάκη, ότι και να γράψω εγώ θα είναι περιττό....Απλά θέλω να σημειώσω πως μετά από αρκετό χρονικό διάστημα που ξανάκουσα και ξαναθυμήθηκα αυτή τη δουλειά, ανακάλυψα πολλά στοιχεία ακόμα που με συγκίνησαν και δεν είχα προσέξει με την πρώτη ακρόαση...Στοιχεία τόσο στις ερμηνείες, γιατί για ερμηνείες πρόκειται κι όχι για απλές εκτελέσεις, των εξαιρετικών ερμηνευτών , όσο και στις μελωδίες και ενορχηστρώσεις....Και σίγουρα αυτή η δουλειά, τόσο με τη ρυθμική και της όσο και την ενορχηστρωτική της πολυμορφία έχει πολλά ακόμα να προσφέρει....Είναι μια δουλειά υψηλού επιπέδου και συνάμα πολλών ακροάσεων...

Και το εξώφυλλο του cd

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...006/0005-11.jpg

"Η συνεργασία μας σ'αυτό το δίσκο υπήρξε "αυθόρμητη".Δουλέψαμε επί πολύ καιρό αλληλοεπηρεαζόμενοι και αλληλοεμπνεόμενοι.

Προσπαθήσαμε ώστε τα τραγούδια μας, και από την άποψη της μουσικής και από την άποψη του στίχου, να μην είναι μιμήσεις λαικότροπων τραγουδιών αλλά όσο γίνεται εμπνευσμένες και αυστηρά επεξεργασμένες σπουδές πάνω στους γνωστούς ελληνικούς δρόμους και εκφράσεις.

Αυτό δεν πάει να πει ότι αυτός ο τρόπος δουλειάς κάνει τα τραγούδια μας περισσότερο έντεχνα από τα άλλα, γιατί όλα τα τραγούδια μας είναι έντεχνα".

Νίκος Μαμαγκάκης-Γιώργος Ιωάννου, 1982

Αυτό το μικρό σημείωμα υπάρχει στο εσώφυλλο του δίσκου "Κέντρο διερχομένων" που κυκλοφόρησε το 1982 από τη Lyra σε μουσική Νίκου Μαμαγκάκη και ποίηση Γιώργου Ιωάννου.

Τραγουδούν η Ελευθερία Αρβανιτάκη, ο Δημήτρης Κοντογιάννης και ο Δημήτρης Ψαριανός.

Ο δίσκος περιλαμβάνει τα τραγούδια:

1)Όχι μαζί

Ελευθερία Αρβανιτάκη

2)Κλειστά παράθυρα

Δημήτρης Ψαριανός

3)Ο Σαλονικιός

Δημήτρης Κοντογιάννης

4)Η Ομόνοια

Ελευθερία Αρβανιτάκη

5)Το νοιώθω τώρα

Δημήτρης Ψαριανός

6)Το γράμμα

Ελευθερία Αρβανιτάκη

7)Κέντρο διερχομένων

Δημήτρης Κοντογιάννης

8)Λαικά ξενοδοχεία

Ελευθερία Αρβανιτάκη

9)Δεν ξέρω πια

Δημήτρης Ψαριανός

10)Μείνε κοντά μου

Ελευθερία Αρβανιτάκη

11)Τατουάζ

Δημήτρης Κοντογιάννης

Η ενορχήστρωση και διεύθυνση της ορχήστρας είναι του Νίκου Μαμαγκάκη. Η παραγωγή του Γιώργου Μακράκη.Η ηχογράφηση έγινε από το Γιάννη Σμυρναίο και Γαβριήλ Παντζή στο στούντιο Polysound.

Στο δίσκο έπαιξαν οι μουσικοί:

Γ.Μαγκλάρας, Δ.Βράσκος, Π.Δεσποτίδης (βιολί)

Β.Μπουντούνης, Β.Τουμπακάρη (κιθάρα κλασική)

Κ.Χρήστου (κιθάρα δωδεκάχορδη)

Θ.Πολυκανδριώτης (μπουζούκι)

Χ.Ανδρεάδης (πιάνο)

Λ.Τζήμας (κρουστά)

Α.Ροδουσάκης, Αγ.Μπότσης (κοντραμπάσο)

Ντ.Χατζηγεωργίου (τσέλο)

Το εξώφυλλο κοσμεί ο πίνακας του Γιάννη Τσαρούχη "Ο ναύτης χορεύει ζειμπέκικο με δυο καπέλλα κρεμασμένα".

Τι γίνεται όταν ο ιδιαίτερος λόγος του Γιώργου Ιωάννου συναντά την ιδιαίτερη μουσική του Νίκου Μαμαγκάκη και το αποτέλεσμα αυτής της συνεργασίας βγαίνει προς τα έξω με τρεις ιδιαίτερες και τελείως διαφορετικές μεταξύ τους φωνές όπως της Αρβανιτάκη, του Κοντογιάννη και του Ψαριανού; Ένας πολύ ιδιαίτερος δίσκος όπως το "Κέντρο διερχομένων"... Με "περίεργα" και "δύσκολα" λαικά τραγούδια , ερμηνευμένα κυρίως από τους δυο πρώτους αλλά και πιο χαμηλόφωνες μπαλάντες, καμωμένες για τη φωνή του Ψαριανού...

Ο δίσκος δεν ακούστηκε ιδιαίτερα εκείνη την εποχή...Αργότερα ξεχώρισαν δυο τραγούδια με την Ελευθερία, τα "Όχι μαζί" και "Μείνε κοντά μου"....

Αργότερα κυκλοφόρησε και σε cd και αν δεν απατώμαι τώρα τελευταία και μετά την πώληση της Lyra στη Legend επανακυκλοφόρησε ξανά.

Kαι το εξώφυλλό του

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha..._2006/53793.jpg

The e-shop Studio 52 is the only one (as far as I know) to offer both the _first version _

with Αρβανιτάκη, etc.

http://www.studio52.gr/info_gr.asp?infoID=000002tg

and the _more recent version_ (2006) with

Τάσης Χριστογιαννόπουλος

Μαρία Λούκα

Παναγιώτης Παπαϊωάννου

Ζαχαρίας Καρούνης

http://www.studio52.gr/info_gr.asp?infoID=00000vmn

Δεν είχε τύχει ν'ακούσω ακόμη το συγκεκριμένο δίσκο, όταν διαβάζοντας μια συνέντευξη του Γιώργου Νταλάρα σε κάποιο περιοδικό, στην ερώτηση του δημοσιογράφου για τα αγαπημένα του τραγούδια, είδα πως συμπεριέλαβε το τραγούδι "Πουκάμισο" του Νίκου Μαμαγκάκη με τη Σοφία Παπάζογλου...

Όπως ήταν φυσικό λοιπόν, αγόρασα το δίσκο και εκτός από το "πουκάμισο" , βρέθηκα μπροστά σε μια σειρά από ωραία λαικά τραγούδια του Νίκου Μαμαγκάκη,ερμηνευμένα από τη Σοφία Παπάζογλου, στην παρθενική της εμφάνιση στη δισκογραφία...Τίτλος του δίσκου "Στεναγμός Ανατολίτης" και κυκλοφόρησε από τη Lyra το 1996.

Ο δίσκος περιλαμβάνει 11 τραγούδια:

1)Πουκάμισο

ποίηση:Γιάννης Ρίτσος

2)Συννεφιασμένες Κυριακές

στίχοι: Βικτώρια Μακρή

3)Λόγια του έρωτα

Βικτώρια Μακρή

4)Ευτυχώς

Βικτώρια Μακρή

5)’σπρες νύχτες

Βικτώρια Μακρή

6)Χαλκοκονδύλη

Αθηνά Καραταράκη

7)Δε θέλω

Αθηνά Καραταράκη

8)Βρε

Βικτώρια Μακρή

9)Όνειρο

Βικτώρια Μακρή

10)Βαριά καρδιά

Αθηνά Καραταράκη

11)Το παλιό τραγούδι

ποίηση :Ναπολέων Λαπαθιώτης

(Από την ταινία του Δημήτρη Γιατζουτζάκη "Μη μου άπτου")

Η ενορχήστρωση καθώς και η επιμέλεια παραγωγής είναι του συνθέτη.

Στο δίσκο έλαβαν μέρος οι μουσικοί:

Μανώλης Πάππος:μπουζούκι

Θόδωρας Κατσαρός :μπουζούκι, μπαγλαμά

Γιώργος Μουλουδάκης:κιθάρα κλασικη

Renato Ripo: τσέλο

Ηρακλής Βαβάτσικας:ακορντεόν

Στέλιος Ζαχαρίου: κρουστά

Αγγελίνα Γκάτσεβα:σαντούρι

Σπύρος Μουρίκης: κλαρινέτο

Όμορφα ζειμπέκικα, χασάπικα, τσιφτετέλια αλλά και μπαλάντες συνθέτουν το μελωδικό παζλ αυτού του δίσκου....Ωραία τραγούδια αλλά καθόλου "εύκολα" και "εύπεπτα"...Παρόλα αυτά νομίζω πως είναι από τις πιο προσιτές για το ευρύ κοινό δουλειές του Μαμαγκάκη...Η ενορχήστρωση είναι σχετικά λιτή, χωρίς πολλά περιττά "μπιχλιμπίδια και στολίδια"....

Η Σοφία Παπάζογλου δίνει από πολύ νωρίς λοιπόν το στίγμα της στη δισκογραφία....Ο Νίκος Μαμαγκάκης απλά της εκδίδει το "διαβατήριο"...Φαίνεται τόσο απ'αυτό το δίσκο, όσο και από τις επόμενες συνεργασίες της, πως ήρθε για να μείνει και δεν αποτελεί άλλον έναν "κομήτη" στο χώρο του τραγουδιού...

Ο δίσκος κυκλοφόρησε και σε cd.Το εξώφυλο του

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...006/10408_1.jpg

Με αφορμή την συμπλήρωση τριών χρόνων από τον θάνατο του Γρηγόρη Μπιθικώτση την προσεχή Δευτέρα (7 Απριλίου), η εβδομαδιαία στήλη του Τάσου Κριτσιώλη είναι αφιερωμένη στον Σερ.

ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ

«ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΦΕΥΓΕΙ» (HMV CSDG 40)

Πρόκειται για τον πρώτο «μεγάλο» δίσκο που κυκλοφορεί η τότε Columbia το 1969 με συνθέσεις αποκλειστικά του Γρηγόρη Μπιθικώτση κι ερμηνευτές τον ίδιο, τη Βίκυ Μοσχολιού, τον Λευτέρη Μυτιληναίο και τη Λουίζα Γαΐτη που στο οπισθόφυλλο αναφέρεται μόνο με το μικρό της όνομα. Το άλμπουμ περιέχει τραγούδια τα οποία είτε είχαν εκδοθεί λίγο νωρίτερα σε δισκάκια 45 στροφών, είτε παράλληλα με τον δίσκο 33 στροφών και σημείωσαν μεγάλη επιτυχία.

Είναι η εποχή που ο «Σερ» του ελληνικού πενταγράμμου βασίζει το μεγαλύτερο ποσοστό του ρεπερτορίου του σε δικές του δημιουργίες, αφού ο Μίκης Θεοδωράκης είναι απαγορευμένος και κυνηγημένος από τη χούντα των συνταγματαρχών και ο Μάνος Χατζιδάκις αυτοεξόριστος στη Νέα Υόρκη. Υπάρχει βεβαίως ο Σταύρος Ξαρχάκος με τον οποίον ο Μπιθικώτσης έχει στενή συνεργασία κι έχει ήδη «ξεπεταχτεί» ο Δήμος Μούτσης, ωστόσο ο «Σερ» επιστρέφει στην ιδιότητα με την οποία έγινε γνωστός στην αρχή της καριέρας του και κάνει νέα «σουξέ» με δικά του τραγούδια.

Τον τίτλο στο δίσκο έδωσε η μεγάλη επιτυχία της εποχής «Μια γυναίκα φεύγει». Ένα χρόνο μετά την «Επίσημη αγαπημένη» που έκανε ρεκόρ πωλήσεων και πάταγο στην ελληνική δισκογραφία, ο Μπιθικώτσης εμπιστεύεται ξανά τη στιχουργό Ελένη Λιάκου η οποία γράφει αυτό το τραγούδι στο ίδιο πνεύμα με το προηγούμενο, αλλά με εντελώς διαφορετικές εικόνες που θυμίζουν σκηνή από κινηματογραφικό έργο: Ένα βάζο με μαραμένα λουλούδια, ένα κάδρο με λυπημένα αγγελούδια, μια βρύση που στάζει, μια πόρτα που τρίζει κ.τ.λ.

Επίσης, στο άλμπουμ περιλαμβάνονται κι άλλες μεγάλες και διαχρονικές επιτυχίες όπως «Το μεσημέρι καίει το μέτωπό σου» και οι πασίγνωστες «Αμφιβολίες» με τον - πολύ νέο τότε - Λευτέρη Μυτιληναίο, ο οποίος είχε ζητήσει από τον Μπιθικώτση να του γράψει ένα τραγούδι κι εκείνος το έκανε το ίδιο βράδυ, σημειώνοντας τους στίχους σ� ένα πακέτο από τσιγάρα. Επίσης, υπάρχουν τα υπέροχα «Καραβάνια» με τη Βίκυ Μοσχολιού.

Στο οπισθόφυλλο του δίσκου υπάρχει μια φωτογραφία του Μπιθικώτση και σημείωμα της εταιρείας στα ελληνικά και στα αγγλικά, ενώ στις ίδιες γλώσσες αναφέρονται και τα τραγούδια. Στις δεύτερες φωνές είναι η Βούλα Γεωργούτη.

Τα τραγούδια του δίσκου

1) Μια γυναίκα φεύγει (Στίχοι Ελ. Λιάκου) Γρ. Μπιθικώτσης

2) 25 χάντρες (Γρ. Μπιθικώτσης)

3) Τα καραβάνια (Β. Μοσχολιού)

4) Αμφιβολίες (Λ. Μυτιληναίος)

5) Παρεξήγηση χωρίς εξήγηση (Λουΐζα)

6) Κουρελού ((Στίχοι Ελ. Λιάκου) Γρ. Μπιθικώτσης

7) Το μεσημέρι καίει το μέτωπό σου (Στίχοι Ελ. Λιάκου) Γρ. Μπιθικώτσης

8) ’νοιξε την πόρτα (Γρ. Μπιθικώτσης)

9) Πόσο γελάστηκα (Στίχοι Ελ. Λιάκου) Γρ. Μπιθικώτσης

10) Πες μου πού πας (Στίχοι Ελ. Λιάκου) Λουΐζα

11) Κοριτσάκι (Γρ. Μπιθικώτσης)

12) Ζητώ να βρω παρηγοριά (Στίχοι Β. Γιαννακόπουλου) Λουΐζα

ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ - ΚΩΣΤΑΣ ΒΙΡΒΟΣ

«ΠΡΑΣΙΝΟ ΦΩΣ»

Η τρίτη κατά σειρά ολοκληρωμένη δουλειά του Γρηγόρη Μπιθικώτση με στίχους του Κώστα Βίρβου, αλλά η πρώτη στην οποίαν αναφέρεται το όνομα του σπουδαίου λαϊκού ποιητή. Κι αυτό γιατί στις δύο προηγούμενες («Α-Ω» και «Ουράνιο τόξο») ο Βίρβος είχε συμβόλαιο με την τότε MINOS κι έτσι εμφανιζόταν (και) ως στιχουργός ο ίδιος ο Μπιθικώτσης!

Το άλμπουμ κυκλοφόρησε μέσα σε μια ταραγμένη για τη χώρα μας περίοδο, τον Νοέμβριο του 1973 όταν πια το φοιτητικό κίνημα είχε πάρει τέτοια έκταση που ο μόνος τρόπος για να το καταπνίξει η θρασύδειλη χούντα των συνταγματαρχών ήταν τα τανκς. Ο «Σερ» ήταν νοερά πρωταγωνιστής και σε τούτη την κρίσιμη περίσταση, αφού μέρα και νύχτα τα μεγάφωνα του Πολυτεχνείου έπαιζαν τη «Ρωμιοσύνη» που σφράγισε με τη φωνή του ο μεγάλος ερμηνευτής.

Πάντως, παρά τη δύσκολη χρονικά περίοδο που κυκλοφόρησε το «Πράσινο φως», τα τραγούδια του ακούστηκαν πολύ και πέρασαν στον κόσμο. Πρώτο απ' όλα σε δημοτικότητα και διαχρονικότητα το «Εγνατίας 406» που είναι πασίγνωστο και κατά δεύτερο λόγο το «Καράβι με σημαία ξένη» αγαπήθηκαν και τραγουδήθηκαν πολύ. Εξάλλου, εξαιρετικό είναι και το ομότιτλο που στο ρυθμό του θυμίζει το «Ουράνιο τόξο» του προηγούμενου χρόνου. Στις δεύτερες φωνές ακούγονται η Βούλα Γκίκα και ο αείμνηστος δεξιοτέχνης του μπουζουκιού και σύζυγός της Νίκος Καρανικόλας.

Η παραγωγή ήταν του Γιώργου Μακράκη και η ηχογράφηση έγινε στα στούντιο της Columbia με ηχολήπτη τον Γιώργο Κωνσταντόπουλο. Στο εσώφυλλο δεσπόζει ένα φωτογραφικό ολόσωμο πορτραίτο του Γρηγόρη Μπιθικώτση, ενώ οι τίτλοι των τραγουδιών αναφέρονται και στα αγγλικά.

Τα τραγούδια του δίσκου

1) Καράβι με σημαία ξένη

2) Εγνατίας 406 (Όπα-όπα)

3) Η αλατιέρα

4) Για πες μου

5) Κίτρινη κάρτα

6) Ο προδομένος

7) Πράσινο φως

8) Επί διαταράξει

9) Προτιμότερο να φύγω

10) Στην κολώνα της ΔΕΗ

11) 100 γυναικεία ονόματα

12) Να ποιος είμαι

ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ - ΚΩΣΤΑΣ ΒΙΡΒΟΣ

«ΜΙΚΡΟΙ ΚΑΗΜΟΙ»

Ο πρώτος δίσκος με καινούργιο υλικό που ηχογραφεί ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης μετά τη μεταπολίτευση, αφού το 1974 κι αμέσως μετά την πτώση της δικτατορίας είχε κυκλοφορήσει μια συλλογή με τίτλο «Ο Μπιθικώτσης τραγουδά Θεοδωράκη», με ορισμένες σπουδαίες στιγμές της συνεργασίας των δύο «κολοσσών» της ελληνικής μουσικής.

Οι «Μικροί καημοί» κυκλοφόρησαν το φθινόπωρο του 1975 και δεν διαφέρουν ιδιαίτερα ως προς το ύφος από τις προηγούμενες δουλειές του «Σερ» με τον Κώστα Βίρβο. Λαϊκά τραγούδια που μιλούν για τον έρωτα και τις δυσκολίες της καθημερινής ζωής, με εικόνες δοσμένες υποδειγματικά από τον στιχουργό κι ερμηνευμένες ιδανικά από τον Μπιθικώτση.

Η μεγάλη στιγμή του δίσκου δεν είναι άλλη από το πασίγνωστο «Ένα αμάξι με δυο άλογα», το οποίο συγκαταλέγεται στο πλέον «κλασικό» ρεπερτόριο του ερμηνευτή και δεν έχει σταματήσει να ακούγεται μέχρι και σήμερα στα νυχτερινά κέντρα διασκέδασης. Και όχι μόνον, αφού δεν είναι λίγες οι φορές που το έχω ακούσει να παίζεται σε μπαράκια και σε κλαμπ που κατά βάση έχουν εντελώς διαφορετικό μουσικό στυλ. Απόδειξη της ανεκτίμητης αξίας του, είναι το γεγονός ότι την ημέρα της κηδείας του «Σερ» υπήρχε έξω από την εκκλησία μια άμαξα με δυο άλογα: Ένα άσπρο κι ένα μαύρο...!

Πάντως, έχει ήδη αρχίσει να διαφαίνεται μια κόπωση και μιαν επανάληψη στις μελωδίες που γράφει ο Μπιθικώτσης κι από εκεί και πέρα, οι δίσκοι που θα κυκλοφορήσει θα περάσουν σχεδόν απαρατήρητοι αν και περιείχαν ορισμένα πολύ καλά τραγούδια. Αυτό φυσικά δε μειώνει ούτε στο ελάχιστο την αξία και την προσφορά του μεγάλου ερμηνευτή στον ελληνικό πολιτισμό...

Παραγωγός του δίσκου ήταν ο Γιώργος Μακράκης και η ηχογράφηση έγινε στα στούντιο της Columbia με ηχολήπτη τον Γιώργο Κωνσταντόπουλο. Στις δεύτερες φωνές η Βούλα Γκίκα και ο Νίκος Καρανικόλας, ενώ στο εσώφυλλο υπάρχει μια φωτογραφία του Μπιθικώτση να παίζει μπουζούκι. Όσο για τη φωτογραφία του εξωφύλλου και του οπισθόφυλλου, θεωρείται πλέον «κλασική» κι έχει χρησιμοποιηθεί πολλάκις έκτοτε...

Τα τραγούδια του δίσκου

1) Ένα αμάξι με δυο άλογα

2) Ξύπνα Μανώλη

3) Κατηγορήστε με

4) Η τσάρκα

5) 201 (Διπλό παιχνίδι)

6) Όλα τα ρολόγια

7) Ο Πειραιώτης

8) Ο παραβάτης

9) Χαλάσματα (Αστροπελέκι στην ξαστεριά)

10) Ένα χαστούκι με το γάντι

11) Ερήμωσαν οι στράτες (Αρχόντισσά μου)

12) Ένα αμάξι με δυο άλογα (Ορχηστρικό)

Με αφορμή την συμπλήρωση τριών χρόνων από τον θάνατο του Γρηγόρη Μπιθικώτση την προσεχή Δευτέρα (7 Απριλίου), η εβδομαδιαία στήλη του Τάσου Κριτσιώλη είναι αφιερωμένη στον Σερ.

http://www.musiccorner.gr/extras/record/index.html

"Του έρωτα και του πάθους" είναι ο τίτλος που έδωσα στα δεκατρία τραγούδια , βασισμένα στη συλλογή παλιών λαικών ισπανικών τραγουδιών του F.G.LORCA. Οι μελωδίες αυτές, απλοικές , λιγόμετρες, χωρίς εισαγωγές ή ενδιάμεσα και με μια αφελή εναρμόνιση από τον LORCA, υπήρξαν για μένα μια αφορμή μόνο για την εκ νέου ανασύνθεση όλου του έργου.Για κάθε τραγούδι έγραψα και από μία εισαγωγή ισόμετρη προς τη μελωδία.Εναρμόνισα τις μελωδίες από την αρχή, ακολουθώντας μια σύγχρονη αισθητική αντίληψη, χωρίς να λάβω υπόψη τις αρμονίες του πρωτοτύπου.Επίσης έγραψα επεισόδια και επιλόγους , όπως και παράλληλες μελωδίες, για κάθε τραγούδι της συλλογής.

Τέλος , ενορχήστρωσα , με κύριο άξονα την κιθάρα, διηύθυνα και δίδαξα τα τραγούδια στην καταπληκτική ΝΕΝΑ ΒΕΝΕΤΣΑΝΟΥ.Για όλα αυτά θεωρώ ότι τα δεκατρία τραγούδια ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΘΟΥΣ είναι υιοθετημένα παιδιά μου.

Πολλά χρωστώ στην ωραία μετάφραση της ΑΓΑΘΗΣ ΔΗΜΗΤΡΟΥΚΑ.

Το έργο αυτό το αφιερώνω στη μνήμη του ΑΛΕΚΟΥ ΠΑΤΣΙΦΑ, του οποίου ήταν και η αρχική ιδέα.

Η μουσική των τραγουδιών σε νότες, κυκλοφορεί από τον εκδοτικό οίκο Παπαγρηγορίου-Νάκα".

ΝΙΚΟΣ ΜΑΜΑΓΚΑΚΗΣ

"Του έρωτα και του πάθους" λοιπόν....Βρισκόμαστε στα 1983 όταν ο Νίκος Μαμαγκάκης ηχoγραφεί αυτό το δίσκο πάνω σε ποιήματα του Federico Garcia Lorca με τη Νένα Βενετσάνου στη Lyra.Η ελληνική προσαρμογή έγινε από την Αγαθή Δημητρούκα. Σόλο κιθάρα ο Κώστας Γρηγορέας.

Και τα τραγούδια :

1)Tο κυνήγι

2)Τέσσερα παλληκάρια

3)Τα τρία φύλλα

4)Τα παιδιά του Μονλεόν (Τραγούδι της Σαλαμάνκας)

5)Οι μπερμπερίνες (Τραγούδι του 15ου αιώνα)

6)Γειά σου Σεβίλια

7)Στο παλιό το καφενείο

8)Νανούρισμα της Σεβίλιας

9)Τα ξαδερφάκια

10)Θορόνγκο (Ανδαλουσιάνικος χορός)

11)Το τραγούδι του Δον Μποισο

12)Οι ρηγάδες της τράπουλας

13)Η Ταράρα

Απαγγέλει ο Γιώργος Λαζάνης

Η ενορχήστρωση και η διεύθυνση της ορχήστρας είναι του Νίκου Μαμαγκάκη.

Έπαιξαν οι μουσικοί:

Χάρης Ανδρεάδης (κλαβιέ)

Κώστας Γρηγορέας (κιθάρα)

Γιάννης Θεοδωρίδης (τρομπέτα)

Κώστας Καβάκος (βιολί)

Στάθης Κιόσογλου (κλαρίνο, φλάουτο)

Χρήστος Κωνσταντίνου (μπουζούκι)

Τούλης Μαγκαφάς (φυσαρμόνικες)

Δημήτρης Μαρινάκης (τυμπάνια)

’γγελος Μπότσης (κοντραμπάσο)

Δημήτρης Ντουφεξιάδης (τσέλο)

Λευτέρης Τζίμας (κρουστά)

Η παραγωγή έγινε από τον Δημήτρη Ράνιο και η ηχογράφηση από τον Κώστα Πρικόπουλο στο στούντιο Αcoustic.

Το εξώφυλο κοσμεί ένας πίνακας του Γιώργου Σταθόπουλου.

Δεν μπορώ να πω πως ο συγκεκριμένος δίσκος είναι απ'αυτούς που έχω ακούσει πολλές φορές...Όχι γιατί δεν αξίζει....Το αντίθετο...Απλά τον ανακάλυψα πολλά χρόνια μετά την κυκλοφορία του και έτσι μέσα στην πληθώρα των τόσων και τόσων έργων που καθημερινά φτάνουν στα αυτιά μας , αυτός ο δίσκος πέρασε κάπως στο περιθώριο...

Τον ξαναθυμήθηκα σήμερα μετά από αρκετό καιρό και διαπίστωσα πως έχουμε να κάνουμε με έναν από τους λυρικότερους δίσκους , όχι μόνο του Μαμαγκάκη, αλλά γενικότερα...Πολύ όμορφες μελωδίες και υψηλή ποίηση ερμηνευμένη μοναδικά από μια εξαιρετική τραγουδίστρια...Η δε ενορχήστρωση λιτή, όπως αρμόζει σε ένα τέτοιο έργο...

Ο δίσκος κυκλοφόρησε και σε cd.

Και το εξώφυλό του

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...02483376626.jpg

Πόσο διαφορετικός ο δίσκος του Νίκου Μαμαγκάκη για τον οποίο γράφω σήμερα και με τον οποίο θα κλείσω την αναφορά μου στο έργο του, με τον προηγούμενο....

Αναφέρομαι στη μουσική για μια από τις ωραιότερες, κατά τη γνώμη μου, ταινίες του ελληνικού κινηματογράφου, τη γνωστή σε όλους μας , πιστεύω, "Λούφα και παραλλαγή". Ο δίσκος με τη μουσική της πολυβραβευμένης ταινίας του Νίκου Περάκη κυκλοφόρησε το Νοέμβρη του 1986 από τη Lyra.

Περιέχει 3 τραγούδια, ένα τραγούδι-παρωδία (όπως ακούστηκε στην ταινία) και 10 ορχηστρικά θέματα. Τα τραγούδια αποδίδουν ο Λάκης Χαλκιάς, η Ελευθερία Αρβανιτάκη και ο Θόδωρος Παπαδόπουλος.

1)Τίτλοι

Ορχηστρικό

2)Τραγούδι (στίχοι Δ.Ιατρόπουλου)

Λάκης Χαλκιάς

3)Παραλλαγή Ι

Ορχηστρικό

4)Σ'αγαπώ, σ'αγαπώ (στίχοι Ν.Φώσκολου)

Παρωδία

5)Παραλλαγή ΙΙ

Σόλο κιθάρα: Έλενα Παπανδρέου

6)Επίλογος

Ορχηστρικό

7)Τσιφτετέλι (στίχοι Ν.Περάκη)

Ελευθερία Αρβανιτάκη

8)Κιτς Ι

Ορχηστρικό

9)Παραλλαγή κιθάρας V

Σόλο κιθάρα :Έλενα Παπανδρέου

10)Σασπένς

Ορχηστρικό

11)Μουσική μόδας

Ορχηστρικό

12)Σ'αγαπώ, σ'αγαπώ

Ορχηστρικό

13)Θέμα Παραλλαγή ΙΙΙ

Ορχηστρικό

14)Λαικό τραγουδάκι (στίχοι Ν.Περάκη)

Θόδωρος Παπαδόπουλος

Η ηχογράφηση έγινε στο στούντιο Acoustic από τον Κώστα Πρικόπουλο.

Τα τραγούδια και τα θέματα του δίσκου είναι τόσο διαφορετικά μεταξύ τους, όσο και τα έργα του Μαμαγκάκη γενικότερα. Ακούμε τρία πολύ ωραία λαικά τραγούδια, ένα ζειμπέκικο με το Λάκη Χαλκιά, το τσιφτετέλι με την Ελευθερία Αρβανιτάκη και ένα ωραίο γρήγορο ζειμπεκάκι με το οποίο κλείνει και η ταινία και ο δίσκος με τον γνωστό μας από τους "Οπισθοδρομικούς" Θοδωρή Παπαδόπουλο.

Τα ορχηστρικά θέματα , γραμμένα για να εξυπηρετήσουν τους σκοπούς της ταινίας, άλλοτε μόνο με κλασσική κιθάρα, άλλοτε με ορχήστρα και στο ρυθμό του εμβατηρίου ή ακόμα και διασκευές του πασίγνωστου "Σ'αγαπώ, σ'αγαπώ" που είχε τραγουδήσει η Τζένη Βάνου στη "Λεωφόρο του μίσους", συνθέτουν ένα ιδιόμορφο ηχητικό κλίμα....

Υπάρχουν βέβαια κι άλλα έργα του εξαιρετικού αυτού συνθέτη , τα οποία δεν έχει τύχει να ακούσω αλλά και μουσική από πολλές κινηματογραφικές ταινίες.Μεταξύ αυτών και οι ταινίες "Θηλυκή εταιρεία" και "Προστάτης οικογένειας", στις οποίες πέρα από 2-3 τραγούδια με την Ελευθερία Αρβανιτάκη και τη Σοφία Παπάζογλου, δεν βρήκα κάτι που να με συγκινήσει ιδιαίτερα έτσι ώστε να τις συμπεριλάβω σ'αυτή την ενότητα....

Το 2006 ο Νίκος Μαμαγκάκης έγραψε τη μουσική και για τη δεύτερη εκδοχή της ταινίας , η οποία προβλήθηκε κι αυτή με μεγάλη επιτυχία στους κινηματογράφους, αλλά και στην τηλεοπτική της μεταφορά.

Εδώ είναι το εξώφυλο από το cd της πρώτης έκδοσης της ταινίας.

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...02483344328.jpg

Σαν σήμερα , πριν από 3 χρόνια, ένας "επίγειος θεός", ταξίδεψε για τη "Γειτονιά των Αγγέλων"....Ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης... Τόσα και τόσα έχουν γραφτεί για το Γρηγόρη...Δεν έχω να προσθέσω τίποτα περισσότερο...

Εκτός από ένα δίσκο.....Έναν όμορφο λαικό δίσκο που κυκλοφόρησε το 1979, από την Columbia και δεν ακούστηκε καθόλου....Ίσως γιατί ακόμα το πολιτικό τραγούδι ήταν στα "πάνω" του, ίσως γιατί και η φωνή του Μπιθικώτση δεν ήταν πια η φωνή του '50 και του '60, χωρίς αυτό να σημαίνει πως τραγουδούσε άσχημα...Απλά η πατίνα του χρόνου είχε αφήσει τα σημάδια της ...

"Πατέρα μου" είναι ο τίτλος του δίσκου και αποτελεί ένα ακόμα αποτέλεσμα της συνεργασίας του Μπιθικώτση με τον Κώστα Βίρβο. Σε ένα τραγούδι οι στίχοι είναι του ποιητή Τάσου Λειβαδίτη.

1)Πατέρα μου

(Μαζί με τον Μπιθικώτση τραγουδάει ο μικρός Σάκης)

2)Χαμογέλα Κατερίνα

3)Καρδιά και μαχαίρι

4)Νυχτώνει στα Γρεβενά

(στίχοι Τ.Λειβαδίτης)

5)’λλα λόγια ν'αγαπιώμαστε

6)Να πεθαίνω να τελειώνω

7)Δώδεκα και πέντε

8)Τα παιδιά στην Ελευσίνα

9)Ο Δημητράκης

10)Μια ζαριά

11)Κατεδαφίζεται

12)Δώδεκα και πέντε

Ορχηστρικό.

Ένα στοιχείο που διαφοροποιεί αυτή τη δουλειά του Μπιθικώτση και του Βίρβου , με όλες τις προηγούμενες είναι η πολύ όμορφη ενορχήστρωση του Τάσου Καρακατσάνη. Ο Καρακατσάνης προσπαθεί εκτός από το μπουζούκι να προσθέσει κι άλλα έγχορδα σε πρωταγωνιστικό ρόλο, όπως τα μαντολίνα και οι κιθάρες, με πολύ όμορφο ηχητικό αποτέλεσμα.

Η παραγωγή είναι του Σπύρου Ράλλη.Ηχολήπτες ήταν οι Γ.Κωνσταντόπουλος και Τ.Φιλιππίδης. Στο εξώφυλο, αν δεν απατώμαι εμφανίζεται ο Μπιθικώτσης με τον μικρό τότε Γρηγοράκη, τον γιό του...

Για τον μικρό Σάκη που ακούγεται στο πρώτο τραγούδι-διάλογο μεταξύ πατέρα και μικρού γιου, δυστυχώς δεν έχουμε περισσότερα στοιχεία...

Το χασαποσέρβικο "Δώδεκα και πέντε" και το ζειμπέκικο "Τα παιδιά στην Ελευσίνα" είναι δυο πολύ όμορφα τραγούδια, τα οποία κάπως ακούστηκαν απ'αυτή τη δουλειά...Που περιέχει όμως κι άλλα ωραία τραγούδια, όπως το "Κατεδαφίζεται το σπίτι", "Νυχτώνει στα Γρεβενά" με το φαντάρο να σκέφεται την αγαπημένη του στη σκοπιά, η μπαλάντα "Καρδιά και μαχαίρι" , το ζειμπέκικο "Να πεθαίνω να τελειώνω" κ.α.

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...06/579776-2.jpg

Απλά η πατίνα του χρόνου είχε αφήσει τα σημάδια της ...

:D:D:blush:

Στην έκθεση πρέπει να είχες 20άρια...

Ένα χρόνο μετά, το 1980, ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης ηχογραφεί άλλον έναν δίσκο, πάντα στην Columbia, σε μουσική δική του και στίχους του Κώστα Βίρβου και πάλι...

Εκτός από τα σκόρπια τραγούδια που κάνανε μαζί, ο Μπιθικώτσης ηχογράφησε οκτώ, αν δεν κάνω λάθος, ολόκληρους δίσκους σε μουσική δική του και στίχους του Βίρβου.

Ο δίσκος στον οποίο αναφέρομαι σήμερα, είναι και ο τελευταίος της συνεργασίας τους και έχει τον τίτλο "Μεγαλοπρέπεια". Περιλαμβάνει τα τραγούδια:

1)Στο κουτούκι του Αράπη

2)Απόκληρος της μοίρας

3)Για φιλενάδα είσαι τέλεια

4)’στα φίλε μου Μιχάλη

5)Στο μετρό

6)Σ'ένα τραίνο

7)Μεγαλοπρέπεια

8)Βασίλεψαν τα μάτια μου

9)Ο ύπνος πάλι δεν με παίρνει

10)Η τραγουδίστρια

11)Κορίτσι της φτωχολογιάς

12)Μεγαλοπρέπεια (Ορχηστρικό)

Η ενορχήστρωση και διεύθυνση της ορχήστρας είναι του Γρηγόρη Μπιθικώτση.

Η παραγωγή είναι του Δημήτρη Ράνιου.Ηχολήπτης ο Γ.Κωνσταντόπουλος.

Δεν μπορούμε βέβαια να ισχυριστούμε πως ο δίσκος αυτός είναι και ο καλύτερος του Μπιθικώτση...Ειδικότερα οι στίχοι του Βίρβου ακούγονται "κουρασμένοι" και , συχνά, επαναλαμβανόμενοι...Οι μελωδίες δεν είναι άσχημες...Η φωνή του Μπιθικώτση , όπως είπα και χθες γι'αυτή την περίοδο, χωρίς να έχει την αίγλη της δεκαετίας του '60, "στέκεται" καλά και αποδίδει με το γνωστό μοναδικό της τρόπο αυτά τα λαικά τραγούδια....

Μερικά από τα οποία βέβαια είναι πολύ όμορφα...Όπως το ζειμπέκικο "Στο κουτούκι του Αράπη" με το οποίο ξεκινά ο δίσκος, το ζειμπέκικο επίσης "Βασίλεψαν τα μάτια μου" , αλλά και τα "Σ'ένα τρένο", "Ο ύπνος πάλι δεν με παίρνει" και "Μεγαλοπρέπεια" είναι πολύ όμορφα τραγούδια.Στο "Τρένο" ακούμε και κάποιες ενορχηστρωτικές πρωτοτυπίες με φλάουτα κλπ...Τόσο ο ρυθμός του όσο και η ενορχήστρωσή του έχουν κάτι από "Jethro Tull". :D:D Nαι , κάπως έτσι είναι...Και , ίσως, είναι το πιο ακουσμένο απ'αυτή τη δουλειά....

Υπάρχει κι ένα ζειμπέκικο για μια τραγουδίστρια, το οποίο , αν δεν απατώμαι, κάπου έχω διαβάσει, πως είναι αφιερωμένο στη Σεβάς Χανούμ...

Ο δίσκος κυκλοφόρησε αργότερα και σε cd.

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...24348010520.jpg

"Ο Λυκούργος Μαρκέας είναι ένας αξιόλογος μουσικός του Ελληνικού Θεάτρου. Το πλατύτατο ταλέντο του κινείται με άνεση και απόλυτη ζωτικότητα σε όλο το εύρος της Ελληνικής μουσικής. Ο καινούργιος δίσκος "Χαλάλι σου ζωή" με στίχους του Θάνου Σοφού είναι το πρώτο L.P. του σεμνού καλλιτέχνη και μια προσφορά της Columbia που υποστηρίζει και αναδεικνύει τα μουσικά κεφάλαια της χώρας μας. Ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης , ο Σταμάτης Κόκοτας και η Μαίρη Μαράντη ερμηνεύουν τα τραγούδια του δίσκου που είναι μια πραγματική παρέλασις όλης της μεγάλης ποικιλίας του νεοελληνικού τραγουδιού".

Αυτά αναγράφονται στο οπισθόφυλλο ενός σπάνιου και όμορφου λαικού δίσκου , που κυκλοφόρησε από την Columbia το 1971 , σε μουσική του Λυκούργου Μαρκέα και στίχους Θάνου Σοφού με τίτλο "Χαλάλι σου ζωή". Τραγουδούν ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης, ο Σταμάτης Κόκοτας και η Μαίρη Μαράντη ενώ β'φωνές κάνει η Βούλα Γκίκα.

1)Θα πάρω το γιαλό-γιαλό

Γρ.Μπιθικώτσης-χορωδία

2)Πάρε έναν λιγότερο

Γρ.Μπιθικώτσης-Β.Γκίκα

3)Μάρτυς μου είναι ο Θεός

Σ.Κόκοτας-χορωδία

4)Μαλώσαμε-μαλώσαμε

Μαίρη Μαράντη

5)Τι δεν ήσουνα για μένα

Γρ.Μπιθικώτσης-Β.Γκίκα

6)Το κλειδί

Σταμάτης Κόκοτας

7)Και σήμερα και αύριο

Γρηγόρης Μπιθικώτσης

8)Αν ήταν όνειρο

Σταμάτης Κόκοτας

9)Βόηθα Χριστέ και Παναγιά

Γ.Μπιθικώτσης-Β.Γκίκα-χορωδία

10)Μια σύγχρονη γυναίκα

Μαίρη Μαράντη

11)Από της κατοχής τα χρόνια

Σταμάτης Κόκοτας

12)Αγαπώ τρεις γυναίκες

Γρ.Μπιθικώτσης-Β.Γκίκα-χορωδία

Ο Λυκούργος Μαρκέας έχοντας κάνει κάποιες επιτυχίες στη δεκαετία του '60 στο ελαφρό κυρίως τραγούδι, στη συνέχεια γράφει μερικούς δίσκους στη δεκαετία του '70 με ελαφρολαικά κυρίως τραγούδια και ερμηνευτές εκτός από τον Μπιθικώτση και τον Κόκοτα , τον Βοσκόπουλο, τον Πάριο, την Διαμάντη, τον Κοντολάζο , την Ροδά κ.α..Δυστυχώς η καριέρα του τερματίστηκε πολύ νωρίς το 1979 όταν έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 53 ετών.

Ο συγκεκριμένος δίσκος περιέχει μερικά πολύ όμορφα τραγούδια...Ξεκινά με ένα αισιόδοξο, κανταδορίστικο χασαποσέρβικο με τον Μπιθικώτση να τραγουδά "Χαλάλι σου ζωή", ενώ ίδιου ύφους είναι και το "Βόηθα Χριστέ και Παναγιά". Η συμμετοχή της χορωδίας (η οποία μάλλον αποτελείται από τους μουσικούς) στα refrain δίνει μιαν άλλη διάσταση στα τραγούδια. Εξαιρετικό και το ζειμπέκικο του χάρου "Πάρε έναν λιγότερο" ενώ ο Μπιθικώτσης τραγουδά και δυο μελωδικές μπαλάντες απ'αυτές που τραγουδούσε πολύ συχνά εκείνη την εποχή, ειδικά μετά την τεράστια επιτυχία της "Επίσημης αγαπημένης", τα "Τι δεν ήσουνα για μένα" και "Και σήμερα και αύριο".

Απλά και ευχάριστα λαικά τραγούδια και τα υπόλοιπα με τον Κόκοτα και τη Μαράντη.Τραγούδια που χωρίς να φέρνουν τα πάνω-κάτω στο λαικό τραγούδι, "απέχουν παρασάγγας" από τα λογής-λογής "λαικά" τραγούδια-κατασκευάσματα που ακούγονται σήμερα...

Ο δίσκος (σύμφωνα με τον οδηγό του Δραγουμάνου) κυκλοφόρησε και σε cd...Προσωπικά δεν το έχω δει ποτέ μου.

Mε τη φωνή του Γρηγόρη Μπιθικώτση στα χρόνια της δεκαετίας του '70 ταξιδεύουμε σήμερα...

1977 και ο Μπιθικώτσης ηχογραφεί στην Columbia έναν πολύ ωραίο λαικό δίσκο , σε στίχους του Κώστα Βίρβου, με τίτλο "Χαμένες αγάπες".

Ο δίσκος περιέχει τα τραγούδια:

1)Απαγορεύεται

2)Τηλεφώνημα

3)Ξέχαστην κι εσύ

4)Από να ντριγκι ντραγκ

5)Πρέπει να φύγεις

6)Ένας άνδρας ώριμος

7)Σαββατοκύριακο

8)Τ'αμάξι

9)Σταλαγματιά-σταλαγματιά

10)Ποιος ξέρει

11)Το πιο φίνο παληκάρι

12)Απαγορεύεται

(Ορχηστρικό)

Η ενορχήστρωση και διεύθυνση της ορχήστρας είναι του Γρηγόρη Μπιθικώτση.

Η παραγωγή είναι του Ν.Κιάμου. Ηχολήπτης είναι ο Τ.Φιλιππίδης.

Μετά τη "Μεγάλη λεωφόρο" ο Μπιθικώτσης ηχογραφεί ένα δίσκο στα ίδια μουσικά και στιχουργικά πρότυπα....’λλωστε όλες αυτές οι δουλειές της δεκαετίας του '70 , με εξαίρεση βέβαια τον "Οκτώβρη '78" του Μίκη Θεοδωράκη, κινούνταν, πάνω-κάτω , στο ίδιο πλαίσιο...Απλά και ωραία λαικά τραγούδια...Ειδικά η "Λεωφόρος" αλλά και αυτός ο δίσκος, κατά την προσωπική μου άποψη, ξεχωρίζουν....

Ο δίσκος ξεκινά με το "Απαγορεύεται" το οποίο (για να γίνω και λίγο πιο light) είχε ακουστεί πως είχε γραφτεί τότε για την μετέπειτα δεύτερη σύζυγο του , τη Μεταξία....

Συνεχίζει με δέκα πολύ ωραία καθαρά λαικά τραγούδια, που αναφέρονται, κυρίως στον έρωτα, αλλά και στις χαρές της ζωής, με τραγούδια σαν το "Σαββατοκύριακο" , το οποίο ακούστηκε περισσότερο απ'όλα και υπέροχα ζειμπέκικα σαν τη "Σταλαγματιά" , "Από'να ντρίγκι ντραγκα του μπαγλαμά" (πόσα τραγούδια για το όργανο αυτό έχει πει άραγε ο Μπιθικώτσης...) ,"Τηλεφώνημα", "Ένας άντρας ώριμος", "Το πιο φίνο παλικάρι είμαι εγώ" κλπ.

Και κλείνει και πάλι με την ορχηστρική εκδοχή του τραγουδιού με το οποίο ξεκίνησε ο δίσκος...

"Απαγορεύεται η κάθε αδυναμία μας

και η ωραία κι η γλυκειά παρανομία μας..." κλπ κλπ κλπ

Και το εξώφυλό του...Αργότερα κυκλοφόρησε και σε cd

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...06/489686-2.jpg

Mε το "Πράσινο φως" που κυκλοφόρησε το 1973 από την Columbia, κλείνει αυτό το μικρό αφιέρωμα στο Γρηγόρη Μπιθικώτση και σε κάποιες από τις δουλειές που ηχογράφησε στη δεκαετία του '70.Οι περισσότερες , όπως και το "Πράσινο φως" σε στίχους του Κώστα Βίρβου. Αν δεν απατώμαι, στα "Ξεχασμένα διαμάντια" , θα πρέπει να έχουν καταχωρηθεί όλοι οι προσωπικοί δίσκοι του Μπιθικώτση, καθώς και οι περισσότερες από τις συμμετοχές του.

Ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης "ανάβει" το "Πράσινο φως" με τα παρακάτω τραγούδια:

1)Καράβι με σημαία ξένη

2)Εγνατίας 406 (Όπα-όπα)

3)Η αλατιέρα

4)Για πες μου

5)Κίτρινη κάρτα

6)Ο προδομένος

7)Πράσινο φως

8)Επί διαταράξει

9)Προτιμότερο να φύγω

10)Στην κολώνα της ΔΕΗ

11)100 γυναικεία ονόματα

12)Να ποιος είμαι

Σε όλα τα τραγούδια, εκτός από τα 3 και 10, β'φωνή κάνει η Βούλα Γκίκα. Η διεύθυνση ορχήστρας είναι του Μπιθικώτση ενώ η παραγωγή του Γιώργου Μακράκη.Ηχολήπτης ο Γ.Κωνσταντόπουλος.

Απλά και ωραία λαικά τραγούδια , τα περισσότερα από τα οποία δεν ακούστηκαν ιδιαίτερα...Εξαίρεση το "Εγνατίας 406" , το οποίο ακούγεται ανελλιπώς μέχρι σήμερα αλλά και το ομορφότερο, κατά τη γνώμη μου, τραγούδι του δίσκου, "Καράβι με σημαία ξένη", το οποίο ακούστηκε αρκετά....Χαρακτηριστικό όλων αυτών των δίσκων του Μπιθικώτση...Ένα-δυο τραγούδια που ξεχώρισαν από κάθε δουλειά και τα υπόλοιπα στην αφάνεια...

To εξώφυλό του

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...hikotsis_04.jpg

Aφορμή για να γράψω για το συγκεκριμένο δίσκο, στάθηκε ένα post του φίλου albatros σε άλλο topic , που μου τον θύμισε...

Λίγο μετά την πτώση της χούντας , το 1974, το πολιτικό τραγούδι, όπως ήταν πολύ φυσικό, βρέθηκε σε έξαρση, με προεξάρχοντα το Μίκη Θεοδωράκη...Παλιά τραγούδια του επανακυκλοφορούσαν, νέα τραγούδια του έκαναν την εμφάνισή τους ενώ παράλληλα κι άλλοι συνθέτες, έδιναν το παρών τους με τραγούδια που , είτε τα έγραφαν τότε, είτε τα είχαν κρυμμένα στα συρτάρια τους στα χρόνια της δικτατορίας και τώρα ήταν ελεύθεροι να τα κυκλοφορήσουν....

Μια τέτοια δουλειά λοιπόν κυκλοφόρησε από τη Lyra εκείνη τη χρονιά.Μια δουλειά σε μουσική του Σπύρου Σαμο'ί'λη και στίχους των Νίκου Πανδή, Σαράντη Αλιβιζάτου και Κώστα Βάρναλη. Τραγουδούν ο Πέτρος Πανδής και η Ελένη Βιτάλη στα πρώτα δισκογραφικά της βήματα. Ο τίτλος του τίτου συμβολικότατος...."Βάστα καρδιά" και όπως αναφέρεται στο οπισθόφυλλο

"Τα τραγούδια αυτού του δίσκου γράφτηκαν στα χρόνια της δικτατορίας , όταν συχνά έφτανε στο στόμα μας το "Βάστα καρδιά". Έτσι το ποίημα αυτό του Βάρναλη δίνει το νόημα και τον τίτλο στη συλλογική αυτή δουλειά".

Το εξώφυλλο κοσμεί ένα σχέδιο του χαράκτη Α.Τάσσου.

Τα τραγούδια του δίσκου:

1)Ήρθανε ένα βράδυ (Νίκου Πανδή)

Πέτρος Πανδής

2)Τριζοβολούν τριζόνια (Νίκου Πανδή)

Ελένη Βιτάλη

3)Μετανάστες (Νίκου Πανδή)

Πέτρος Πανδής

4)Σου τόλεγα (Νίκου Πανδή)

Ελένη Βιτάλη

5)Ύμνος στον Ρήγα (Νίκου Πανδή)

Πέτρος Πανδής

6)Χτυπάνε σήμαντρα (Σαράντη Αλιβιζάτου)

Ελένη Βιτάλη

7)Στην κάψα του αλωναριού (Νίκου Πανδή)

Πέτρος Πανδής

8)Στο χέρι ένα γαρούφαλλο (Νίκου Πανδή)

Ελένη Βιτάλη

9)Κι αν ο καημός (Νίκου Πανδή)

Ελένη Βιτάλη

10)Βάστα καρδιά (Κώστα Βάρναλη)

Πέτρος Πανδής

Ο Σπύρος Σαμο'ί'λης δεν έχει μεγάλη παρουσία στη δισκογραφία. Λίγα και ποιοτικά έργα, βασισμένα κυρίως σε ποίηση μεγάλων ποιητών, όπως ο Ρίτσος στην επόμενη εργασία του με τίτλο "Οι γειτονιές του κόσμου" ή ο Λουντέμης στην "Κραυγή στα πέρατα".

Στο "Βάστα καρδιά" είναι φανερές οι επιρροές του από το Μίκη Θεοδωράκη. Η φωνή του Πανδή , είναι ένα ακόμη βασικό στοιχείο, για να θυμίσει τα έργα του Μίκη , της εποχής εκείνης....Η δε Βιτάλη, σ'εκείνα τα πρώτα χρόνια της , πραγματικά "κελαηδάει"...Από τους τίτλους των τραγουδιών φαίνεται και το θέμα των στίχων....Τραγούδια που γράφτηκαν σε δύσκολες εποχές και με την πτώση της χούντας , βγήκαν στον καθαρό αέρα για να "αναπνεύσουν"....Κρίμα όμως που δεν ακούστηκαν αρκετά....Ιδιαίτερα 2-3 απ'αυτά που τραγουδά η Βιτάλη, είναι πραγματικά διαμάντια....

Ο δίσκος κυκλοφόρησε πολύ πρόσφατα και σε cd.

Και το εξώφυλλό του

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...02483760456.jpg

"Περιπλέοντας τις θάλασσες του κόσμου- δεκαετίες εφτά- ανάμεσα σε βάσανα-ντεληβοριάδες, πίκρες-αντίπλωρες, όνειρα-μαίστρους, όνειρα-τραμουντάνες, αξιωθήκαμε να κιαλάρουμε φώτα λιμανιού. Έτσι είναι όλα τα τραγούδια του κόσμου. Κι οι "Παραλογές" πιάνονται από "ψηλό κλωνί βασιλικό" μοιράζονται και μοιράζουν το "ψωμί του δείπνου" περνάνει από "δίσεχτους καιρούς" κι "αγάπες άγουρες" κι εμείς οιακιστές ψαλμωδούμε τον "παλιό τον όρκο". Για τα τωρινά και τα περασμένα αιώνια. Εν μέσω πρωινών και εσπερινών.

Αποκαίδια της γενναίας γενιάς , που θεωρεί το περιβόλι ακήρατο, περιμένοντας ακόμα, ακόμα, ακόμα "τούτη την άνοιξη, τούτο το καλοκαίρι" απαντέχοντας σχεδόν αισιομανείς.

Τα λέμε δια γραμμάτου, γιατί πιστεύουμε πως η μελωδία κι η στιχοποιητική είναι τες από γεννεσημιού τους αειθαλείς".

Βαγγέλης Γκούφας

Φεβρουάριος 1996

Αυτά γράφει ο ποιητής-στιχουργός Βαγγέλης Γκούφας στο σημείωμα της επανέκδοσης σε cd, ενός πολύ όμορφου δίσκου που κυκλοφόρησε το 1975 από τη Lyra, σε μουσική ενός εξαιρετικού συνθέτη του Αργύρη Κουνάδη και στίχους του ίδιου του Γκούφα. Τίτλος του δίσκου 'Παραλογές" και τραγουδούν οι Ελένη Βιτάλη, Κώστας Καμένος, Έλενα Κωστή, Στέλλα Γαδέδη.

Ο δίσκος περιέχει 11 όμορφα τραγούδια:

1)Το μαρούλι

Ελένη Βιτάλη

2)Πούν'ο φίλος μου

Κώστας Καμένος

3)Μπήκανε δίσεχτοι καιροί

Στέλλα Γαδέδη

4)Πρωινό σεργιάνι

Έλενα Κωστή

5)’γουρη αγάπη

Ελένη Βιτάλη

6)Παραλογή

Κώστας Καμένος-Στέλλα Γαδέδη

7)Φρεγάδα

Κώστας Καμένος-Έλενα Κωστή

8)Τον παλιό τον όρκο

Έλενα Κωστή

9)Το ψωμί του δείπνου

Στέλλα Γαδέδη

10)Ψηλό κλωνί βασιλικό

Ελένη Βιτάλη

11)Αντάρτικο

Κώστας Καμένος

Η ενορχήστρωση είναι του Αργύρη Κουνάδη και η διεύθυνση ορχήστρας του Κουνάδη και του Τάσου Καρακατσάνη. Η ηχογράφηση έγινε στο studio Polysound από το Γιάννη Σμυρναίο. Η επιμέλεια της επανέκδοσης του Γιώργου Τσάμπρα.

Ένας εξαιρετικός δίσκος με τραγούδια λαικά αλλά και δημοτικοφανή, ενορχηστρωμένα με το γνωστό , πιο "έντεχνο" , ας τον χαρακτηρίσουμε έτσι, τρόπο του Τάσου Καρακατσάνη.

Η Βιτάλη στα πρώτα της βήματα είναι αποκαλυπτική...ενώ πολύ καλοί είναι και οι υπόλοιποι ερμηνευτές...Τρυφερή και ευαίσθητη η γνωστή κιθαρίστρια Στέλλα Γαδέδη, φωνή με πιο λαική χροιά η Έλενα Κωστή, ιδιαίτερος με την τραχειά χροιά της φωνής του, ο Κώστας Καμένος....

Μοναδικοί και οι στίχοι του Βαγγέλη Γκούφα ,αρκετοί απ'αυτούς επηρεασμένοι, όπως ήταν πολύ φυσικό εκείνη την εποχή, από την πολιτική κατάσταση της χώρας...

Ο δίσκος δεν μπορούμε να πούμε πως ακούστηκε ιδιαίτερα...Το πιο γνωστό τραγούδι του, είναι η "Φρεγάδα" που έγινε γνωστό λίγο αργότερα , στην επανεκτέλεσή του από τον Αντώνη Καλογιάννη...

Το εξώφυλο του δίσκου

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...m_paraloges.jpg

Κι μια πολύ ενδιαφέρουσα αναφορά στον Αργύρη Κουνάδη, ο οποίος έχει γράψει μερικά από τα πιο όμορφα ελληνικά τραγούδια,που βρήκα σε ένα πολύ ενδιαφέρον blog:

Παρασκευή, Δεκέμβριος 01, 2006

ΑΡΓΥΡΗΣ ΚΟΥΝΑΔΗΣ

O Αργύρης Κουνάδης είναι ένας σημαντικός συνθέτης που δημιούργησε κυρίως στη δεκαετία του 1970, αρχές της δεκαετίας του 1980. Ζούσε και ζει μόνιμα στη Γαλλία και είναι αδελφός του γνωστού "ρεμπετολόγου" Παναγιώτη Κουνάδη. Εγινε γνωστός από τη μουσική που έγραψε για μια από τις πρώτες σειρές της Ελληνικής τηλεόρασης το " ΕΝ ΑΘΗΝΑΙΣ". Εκεί ακούγονταν το περίφημο άσμα " ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΒΗΣΣΥΝΙΑΣ" σε στίχους του Μάριου Ποντίκα, με τον Αντώνη Καλογιάννη :

Λαβομάνα στυλ και ανθοστήλες,

κράνη, πιάτα, ξιφολόγχες και αρβύλες.

Πήγα για να βρω καμιάν αντίκα

και τα όνειρά σου να πουλάνε βρήκα.

Στην Πλατεία Αβησσυνίας μεσ' τα παλιατζίδικα,

κάτω στο Μοναστηράκι με τα παπουτσίδικα.

Όλα τα παλιά, τα περασμένα

για ξεπούλημα στο δρόμο απλωμένα

πήρα ένα-δυο σε ευκαιρία,

θα πηγαίνουν στη σαλοτραπεζαρία.

κάτω στο Μοναστηράκι στα γανωματζίδικα.

Τούτη τη ζωή να σου στολίζουν,

περηφάνια περιττή να σε γεμίζουν

κι όταν πας να φας, θα τα θυμάσαι,

παχουλός και βολεμένος όπως θα 'σαι.

κάτω στο Μοναστηράκι με τα σουβλατζίδικα.

Κεφαλονίτης, επηρεασμένος από την επτανησιακή μουσική με τα πολλά δυτικά στοιχεία, αλλά και τη δροσιά τη νησιώτικη. Ωραίος και αντιπροσωπευτικός δίσκος του, με χορωδίες βέβαια, οι "Κεφαλονίτικες αριέτες" του 1971. Χρησιμοποιεί επίσης πολύ τη λατέρνα, δίνοντας στα τραγούδια του γλυκιά νοσταλγία.

Εχει αρκετούς δίσκους, πλην όμως με δυσκολία μπορείς να τους βρεις σήμερα.Κατάφερα να βρω κάποιους, σε cd, στα αζήτητα μεγάλων δισκοπωλείων. Θ αναφέρω ενδεικτικά μερικούς δίσκους του :

MADE IN GREECE ,έκδοσης του 1977, σε στίχους του Μάριου Ποντίκα με τον Αντώνη Καλογιάννη και τη μικρή χορωδία Αθηνών. Μεγάλο σουξέ εδώ το "do you like the Greece" με τον Α. Καλογιάννη, αφιερωμένο στα ελληνικά "καμάκια".

ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ σε στίχους Γιώργου Καλαμαριώτη, έκδοσης του 1975, με τον Καλογιάννη, τη Λήδα και την αείμνηστη δημοσιογράφο Λιλάντα Λυκιαρδοπούλου. Εξαιρετικό το ομώνυμο τραγούδι :

Βράδιασε πάλι από νωρίς,

σκοτείνιασε η ψυχή μου

κι όλα μικραίνανε θαρρείς

κι ούτε να κλάψεις δεν μπορείς

ψυχή μου μοναχή μου...

Μακρινό, μακρινό ειν' το ταξίδι

κι ούτε φως, ούτε στασίδι

Δείξε μου δρόμο να σταθώ,

πέτρα να ξαποστάσω

καρδιά μου να σ' ακολουθώ

κι όπου με πας κι όπου βρεθώ

να φτάσω, πού να φτάσω

Μακρινό είναι το ταξίδι,

ούτε φως, ούτε στασίδι

Στις " ΠΑΡΑΛΟΓΕΣ", έκδοσης του 1975, σε στίχους του Βαγγέλη Γκούφα, τραγουδούν οι Ελένη Βιτάλη, Ελενα Κωστή, Στέλλα Γαδέλη κι ο Κύπριος Κώστας Καμένος, ο οποίος λέει και το καλύτερο ίσως τραγούδι του συνθέτη, τη "ΦΡΕΓΑΔΑ".

Το τραγούδι αυτό έγινε αργότερα επιτυχία με τον Αντώνη Καλογιάννη. Εξαιρετικοί οι στίχοι του Βαγγέλη Γκούφα για μια μεγαλοκοπέλλα που εξαντλεί τ' απομεινάρια της γοητείας της :

Ο καθρέφτης ζωγραφίζει το πορτραίτο της,

για τα κατσαρά της καίει το καμινέτο της,

φιγουρίνι ξεφυλλίζει κάνα φόρεμα,

ντεκολτέ να φανερώνει τ' άσπρα της λαιμά,

το κραγιόν τα δυό της χείλια βάφει κρεμεζί,

να τα δει τ' αγόρι απ΄τ' αντίκρυ μαγαζί.

Να τα δει να παραγγείλει ούζα δεύτερα

να φυτρώσουνε στον ήλιο κόκκινα φτερά,

κόκκινα φτερά στον ήλιο και καήκανε,

οι δραγάτες στο περβόλι μπαινοβγήκανε,

μέρα φεύγει κι άλλη μέρα κι ήτανε σαν'ψες

νυφικό που το 'χες τάξει και δεν το 'ραψες.

Προπολεμικιά φρεγάδα με τα όλα της,

τα φτιασίδια, τα κολιέ της, τα βραχιόλια της

να κυττάει απ΄το κάδρο την παλιά γωνιά,

έφυγε και ξαρματώθη σ' άλλη γειτονιά

νύχτα βγήκε για σεργιάνι, νύχτα χάθηκε

άσπρο γιασεμί το 'λέγαν και μαράθηκε

Ο τελευταίος χρονικά δίσκος του Α. Κουνάδη που γνωρίζω είναι η "ΜΑΚΡΙΝΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ", έκδοσης του 1982, σε στίχους του Βαγγέλη Γκούφα, με τον Κώστα Καράλη και την αδελφή του την Ελπίδα (η άλλοτε ελαφροποπ τραγουδίστρια ερμηνεύει εκπληκτικά δυό πανέμορφα τραγούδια: ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ και το ΟΥΖΟ).

O Κουνάδης είναι ένας σπουδαίος μουσικός και αξιόλογος συνθέτης που δεν έτυχε της αναγνώρισης που του άξιζε. Ισως επειδή ζούσε στο εξωτερικό, δεν ήταν στα κυκλώματα, δεν τον πολυενδιέφερε (στη Γαλλία γράφει μουσικές για μπαλέττα και ορχήστρες). Μέχρι και σήμερα δεν έχω δει να γίνεται κάποιο αφιέρωμα, στο ραδιόφωνο ή στην TV για το έργο του. Πάντως και μόνο για τη ΦΡΕΓΑΔΑ, αξίζει να τον συμπεριλάβει κανείς στους σημαντικούς δημιουργούς του σύγχρονου Ελληνικού τραγουδιού. Οποιος σκαλίσει πάντως κι ασχοληθεί με το έργο του θα ανακαλύψει πολλά ωραία τραγούδια.

http://athanassios-juke-box.blogspot.com/2...01_archive.html

Για μια εμβληματική φυσιογνωμία του θεάτρου και του κινηματογράφου θα γράψω σήμερα και για έναν δίσκο-ντοκουμέντο που πολύ πρόσφατα απέκτησα και μάλιστα από τις προσφορές γνωστού δισκοπωλείου...

Αναφέρομαι στο Μάνο Κατράκη.

Ο Μάνος Κατράκης γεννήθηκε το 1908 στο Καστέλι Κισσάμου της Κρήτης και πέθανε το 1984 στην Αθήνα.Τελευταία κινηματογραφική του εμφάνιση, αν δεν απατώμαι , η συμμετοχή του στην ταινία "Ταξίδι στα Κύθηρα" του Θόδωρου Αγγελόπουλου.

Τρία χρόνια μετά το θάνατό του, το 1987, η Minos κυκλοφόρησε ένα αφιέρωμα στι μεγάλο ηθοποιό με αποσπάσματα από ηχογραφήσεις με τη φωνή του.Η επιμέλεια της παραγωγής και τα συνδετικά κείμενα έγιναν από το Γιώργο Κάρτερ. Η αφήγηση από το Γιώργο Κάρτερ και τη Βίκυ Καρέλλη.

Και ο κωδικός του δίσκου:MSM 666 :wow:

Ακούγονται 10 κομμάτια.Τραγούδια αλλά και αποσπάσματα από θεατρικές παραστάσεις.

1)Σ'ένα κρητικό τραγούδι με το Γιώργο Κουτσουρέλη που παίζει λαούτο (1982)

2)Σ'ένα απόσπασμα από την "Γκόλφω" του Σπύρου Περεσιάδη.

Σκηνοθεσία Τάκη Μουζενίδη (1954)

3)Σ'ένα απόσπασμα από την "Τρισεύγενη" του Κωστή Παλαμά

Σκηνοθεσία Κώστα Κροντηρά (1958)

4)Στην εξομολόγηση του Οιδίποδα για το φόνο του Λάιου από τον "Οιδίποδα Τύραννο" του Σοφοκλή

Σκηνοθεσία Τάκη Μουζενίδη, μετάφραση Φώτιου Πολίτη (1974)

5)Στον πρόλογο από τον "Προμηθέα Δεσμώτη" του Αισχύλου.

Σκηνοθεσία Τάκη Μουζενίδη, μετάφραση Φώτου Πολίτη (1974)

6)Στο τελευταίο μέρος από τη "Λειτουργία κάτω απ'την Ακρόπολη" του Νικηφόρου Βρεττάκου.Σκηνοθεσία Νίκου Χαραλάμπους (1982)

7)Στο ποίημα του Κώστα Βάρναλη "Οι μοιραίοι" (1978)

8)Σ'ένα τραγούδι από τη θεατρική παράσταση "Μαντώ Μαυρογένους" του Γιώργου Ρούσσου.Σκηνοθεσία Κωστή Μιχαηλίδη, μουσική Μίκη Θεοδωράκη, στίχοι Βαγγέλη Γκούφα (1974)

9)Σε μια σκηνή από τον "Μπόρις Γκουντίνοφ" του Αλέξανδρου Πούσκιν.Σκηνοθεσία ’ννας Δεβάρη, μετάφραση Βιβέτ Τσαρλαμπά-Κακλαμάνη. Συμμετέχει ο Μάνος Τσιλιμίδης (1981).

10)Στην έξοδο της τραγωδίας του Σοφοκλή "Οιδίπους Τύραννος".

Σκηνοθεσία Τάκη Μουζενίδη, μουσική Στέφανου Βασιλειάδη.

Συμμετέχει ο Βασίλης Κανάκης (1974).

Οι παραγωγοί ευχαριστούν τους Θόδωρο Έξαρχο, Βασίλη Κυριακίδη, ’ννα Μακράκη και Γιώργο Σγουράκη , για την ευγενική προσφορά ηχητικού υλικού που χρησιμοποιήθηκε γι'αυτό το δίσκο.

Μια από τις πιο χαρακτηριστικές φωνές λοιπόν ακούγεται σ'αυτό το δίσκο.Μια φωνή που εκτός των άλλων, έμεινε στην ιστορία και μέσα από το "’ξιον Εστί" του Θεοδωράκη και του Ελύτη....Στο δίσκο αυτόν ακούγεται ένα ακόμα κομμάτι του Θεοδωράκη από τη θεατρική παράσταση "Μαντώ Μαυρογένους" , το "Ελάτε μ'έναν πόθο" το οποίο υπάρχει ολόκληρο και στο δίσκο "Προδομένος λαός"...Αλλά και τα υπόλοιπα αποσπάσματα είναι συγκλονιστικά...

Ο δίσκος κυκλοφόρησε σε Lp και cd.

24 χρόνια πίσω, τον Απρίλη του 1984, ο Μίκης Θεοδωράκης ηχογραφεί στη Minos τη "Θεία Λειτουργία" ("Μissa Greca") Iωάννου του Χρυσοστόμου. Στην απόδοση των κειμένων Διακόνου και Ιερέως είναι ο Μανώλης Μητσιάς και Μικτή χορωδία. Διευθύνει ο Αντώνης Κοντογεωργίου και διαβάζει ο Κώστας Καζάκος. Η παραγωγή έγινε από το Γιώργο Μακράκη.Η ηχογράφηση έγινε στο studio Polysound από τον Γαβριήλ Παντζή.

Ταις πρεσβείες

Σώσον ημάς

Ο Μονογενής Υιός

Δεύτε προσκηνήσωμεν

’γιος ο Θεός

Ευαγγέλιον

Χερουβικός ύμνος

Πατέρα Υιόν

Το σύμβολο της Πίστεως

Έλεον Ειρήνης

’γιος Κύριος Σαβαώθ

Σε υμνούμεν

’ξιον Εστίν

Η Κυριακή Προσευχή

Εις ’γιος

Κοινωνικόν

Είδομεν το φως

Είη το όνομα

Τον ευλογούντα

Ποιος μπορεί άραγε να κάνει καλύτερη περιγραφή για ένα έργο και για τους λόγους και τις συνθήκες που γράφτηκε , από τον ίδιο το συνθέτη του;

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...006/0005-12.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...2006/0006-7.jpg

Θά'θελα να σταθώ στην ερμηνεία του Μανώλη Μητσιά, ο οποίος έχοντας "θητεύσει" στο ψαλτήριο του χωριού του στα Δουμπιά Χαλκιδικής και με πρότυπα τους πρωτοψάλτες Ταλιαδώρο και Καραμάνη, όπως ο ίδιος έχει δηλώσει σε συνεντεύξεις του , είναι πραγματικά αποκαλυπτικός.

Νομίζω πως πρόκειται για μια από τις καλύτερες επιλογές γι'αυτές τις "ιδιαίτερες" μέρες και όχι μόνο...Αναζητήστε αυτή τη δουλειά μ'αυτό το εξώφυλλο....

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...006/0004-14.jpg

To 1978 ένας νέος συνθέτης από την Κύπρο αναζητεί την τύχη του στην Ελλάδα.Πρόκειται για τον Μάριο Τόκα.Μετά από έναν δίσκο με παιδικά τραγούδια και ερμηνεύτρια την Τάνια Τσανακλίδου ("’ρες μάρες κουκουνάρες") ο Τόκας παρουσιάζει έναν υπέροχο δίσκο σε μουσική και στίχους δικούς του και ερμηνευτή τον Μανώλη Μητσιά.Ο δίσκος έχει τον τίτλο "Τραγούδια της παρέας" και έχει κυκλοφορήσει και σε cd.

Περιέχει τα τραγούδια:

1)Nτελάλης

2)’λλη στράτα

3)Έκανες το λάθος

4)Κι αν μας τυρρανά τ'αγέρι

5)Οι πίκρες έρχονται

6)Μέρα νύχτα

7)Αλήτης

8)Σαν τραίνα

9)Χαράματα

10)Φωνάζουν οι γείτονες

11)Σύντροφέ μου

12)Φτωχογειτονιές

Η ενορχήστρωση και η δ/νση της ορχήστρας είναι του Τάσου Καρακατσάνη.

Απλά τραγούδια, καθημερινά, πραγματικά "τραγούδια της παρέας".Τραγούδια που δυστυχώς όλο και πιο σπάνια γράφονται σήμερα.

Ο Τόκας φαίνεται από τα πρώτα του βήματα ότι είναι ένας εξαιρετικός συνθέτης .Ο Μητσιάς , ο οποίος αν δεν απατώμαι πήρε την πρωτοβουλία να τραγουδήσει αυτά τα τραγούδια , αφού ο Τόκας τότε συνάντησε αρκετές δυσκολίες με τις εταιρείες, είναι εξαιρετικός. Εξαιρετική είναι επίσης και η ενορχήστρωση του Τ.Καρακατσάνη.

Από το δίσκο ξεχώρισαν και ακούγονται μέχρι σήμερα τα "Αλήτης" και "Φωνάζουν οι γείτονες" χωρίς όμως να υστερούν τα υπόλοιπα.Προσωπικά λατρεύω το "Σαν τραίνα ξεκινάνε...".Υπέροχο τραγούδι.Υπάρχουν επίσης τραγούδια στο πνεύμα των πολιτικών τραγουδιών εκείνης της εποχής ("Σύντροφέ μου").

Γενικά πρόκειται για μια ακόμα εξαιρετική και ολοκληρωμένη δουλειά.

:music::):razz:

Aς θυμηθούμε μερικούς από τους δίσκους του Μάριου Τόκα, του ξεχωριστού αυτού δημιουργού, έτσι σαν ελάχιστο φόρο τιμής...

Τιμής ένεκεν και όπως υποσχέθηκα την Παρασκευή, σήμερα θ'αναφερθώ σ'ένα δίσκο που κυκλοφόρησε από την Minos-Emi το 1994.Σε μουσική Μάριου Τόκα και στίχους Κώστα Φασουλά ο Γιάννης Πάριος τραγούδησε ένα τραγούδι που συνόδευσε τους ποδοσφαιριστές της Εθνικής Ελλάδος στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Αμερικής.

Νομίζω ότι η συγκεκριμένη στιγμή, μετά το θρίαμβο της Εθνικής ομάδας καλαθοσφαίρισης στην Ιαπωνία , είναι η πιο κατάλληλη.

"Γειά σου Ελλάδα"

"Αυτή η καρδιά που ξέρει να παλεύει

αιώνες τώρα με την ίδια αντοχή

σαν κύμα μεσ στη θάλασσα χορεύει

κι ας είναι τόσο μοναχή

Γειά σου Ελλάδα

ποιος θεός δεν ζήλεψε τα θαύματά σου

Γειά σου Ελλάδα

ντυμένη πάντα στα γαλάζια χρώματά σου

Καινούργια μέρα πάλι ξημερώνει

μοιάζει ο ήλιος με μια μπάλα που γυρνά

μια φλόγα την ελπίδα μας φουντώνει

κι ένα τραγούδι ξεκινά.

Γειά σου Ελλάδα

ποιος θεός δεν ζήλεψε τα θαύματά σου

Γειά σου Ελλάδα

ντυμένη πάντα στα γαλάζια χρώματά σου".

Για όσους δεν ξέρουν ή δεν θυμούνται το τραγούδι, να θυμίσουμε ότι πρόκειται για ένα ρυθμικό, ποπ ίσως τραγούδι με σύγχρονη ενορχήστρωση και επανάληψη του τελευταίου refrain αρκετές φορές.

Πέρα από το συγκεκριμένο τραγούδι , στο δίσκο συμπεριλαμβάνονται και εννέα ορχηστρικά του Μάριου Τόκα σε ενορχήστρωση του Σάββα Σάββα , τα οποία ενορχηστρωτικά δεν είναι και τίποτα σπουδαίο.Κυριαρχούν τα synthesizers.Θυμίζουν κάτι από μουσική αεροδρομίου ή supermarket ή κάτι τέτοιο.

1)Η εθνική μας μοναξιά (Στίχοι Φ.Γράψα)

2)Έλα κρυφά έλα λαθραία (Αν.Νεοφυτίδη)

3)Σ'αγαπώ (Σ.Αλιβιζάτου)

4)Θάλασσες (Σ.Αλιβιζάτου)

5)Σ'αναζητώ στη Σαλονίκη (Φ.Γράψα)

6)Η νύχτα μυρίζει γιασεμί (Σ.Αλιβιζάτου)

7)Σαν τρελλό φορτηγό (Γ.Πάριου)

8)Σημάδι (Σ.Αλιβιζάτου)

9)Αννούλα του χιονιά (Σ.Αλιβιζάτου)

"Γειά σου Ελλάδα"

Πριν από μερικά χρόνια, το 1999, είχε αναγγελθεί η κυκλοφορία ενός δίσκου με τραγούδια του Μάριου Τόκα σε στίχους ’λκη Αλκαίου τα οποία θα τραγουδούσε ο Γιώργος Νταλάρας. Η συνεργασία αυτή , για άγνωστους λόγους, τελικά ναυάγησε.

Εκείνη τη χρονιά κυκλοφόρησε από τη Minos-Emi ένας δίσκος των ίδιων δημιουργών, δεν ξέρω αν πρόκειται για τα ίδια τραγούδια, με ερμηνευτή το Δημήτρη Μητροπάνο και τίτλο "Εντελβάις". Ο δίσκος αυτός , αν και περιείχε μερικά πολύ όμορφα τραγούδια, δεν κατόρθωσε να φθάσει την επιτυχία των δυο προηγουμένων συνεργασιών του Τόκα με την Μητροπάνο, των δίσκων "Η εθνική μας μοναξιά" και "Παρέα μ'έναν ήλιο".

Περιέχει τα τραγούδια:

1)Ανεπίδοτο (β'φωνή Μαρία Αλεξίου)

2)Σαββατόβραδο (β'φωνή Μαρία Αλεξίου)

3)Εντελβάις

4)Κιφ (β'φωνή Λαυρέντης Μαχαιρίτσας)

5)Μ'ένα τσιγάρο σέρτικο (β'φωνή Λαυρέντης Μαχαιρίτσας)

6)Ουμ Χαράμ

(649 μ.Χ-Το τραγούδι των Βεδουίνων)

7)Δρομολόγιο

8)Είδα

9)Σαν κατάδικος δραπέτης (β'φωνή Λαυρέντης Μαχαιρίτσας)

10)’νοιξη (β'φωνή Σταύρος Σακκάτος)

11)Αμανές

12)Πυρετός

13)Θρίλερ

14)Με το φιλί του μελτεμιού (β'φωνή Μαρία Αλεξίου)

Η ενορχήστρωση είναι του Γιώργου Παγιάτη και η παραγωγή του Ηλία Μπενέτου.

Στο δίσκο παίζουν οι μουσικοί:

Γιώργος Παγιάτης (πιάνο, ακορντεόν)

Αντώνης Κουλούρης (τύμπανα)

Γιώργος Κώστογλου (μπάσο)

Χρήστος Περτσινίδης (κιθάρες)

Γιάννης Μπιθικώτσης (μπουζούκι, τζουρά, μαντολίνο, μπαγλαμά,λαούτο)

Μαρκέλα Μπινέρι (τσέλλο)

Πέτρος Κούρτης (κρουστά-Αmpex 456)

Θανάσης Βασιλόπουλος (κλαρίνο, νέι)

Όμορφα ζειμπέκικα μαζί με κάποια αργά τσιφτετέλια αλλά και μελωδικές μπαλάντες συνθέτουν το μουσικό παζλ αυτού του δίσκου.Δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι από τις καλύτερες δουλειές του Τόκα. Σίγουρα όμως κομμάτια όπως το "Σαββατόβραδο" , που είναι και το μόνο που ακούστηκε κάπως μαζί με το "Κιφ", ή το "Μ'ένα τσιγάρο σέρτικο" που είναι αφιερωμένο στο Μίκη Θεοδωράκη, το "Σαν κατάδικος δραπέτης" ή ο "Αμανές" αξίζαν καλύτερης τύχης.

Όμορφοι και οι στίχοι του Αλκαίου, χωρίς βέβαια να φθάνουν στο επίπεδο των "Τροβαδούρων ". Αναφέρω αυτό το δίσκο, αφού τον έχουμε όλοι μας ακούσει πολύ πρόσφατα.

Ο Μητροπάνος είναι πολύ απλά ο γνωστός Μητροπάνος...Στα χωράφια του...

Ο Μάριος Τόκας σημειώνει στο ένθετο:

"Με τον ’λκη Αλκαίο κάναμε την πρώτη μας συνάντηση τον Δεκέμβριο του 1996.Για μένα ήταν μια ευτυχισμένη , μια ευλογημένη στιγμή.Οι στίχοι του νιώθω κάθε στιγμή να με βάζουν σε πρωτόγνωρους μουσικούς δρόμους, να μ'ανοίγουν την ψυχή και να τη στέλνουν ψηλά, πολύ ψηλά.Σ'αυτήν την περίεργη εποχή μ'έκανε να είμαι ακόμα πιο σίγουρος, πως δεν παίχτηκε η παρτίδα μας ακόμα, έστω κι αν τα πανό μας είναι μοναχικά.

Ο Δημήτρης Μητροπάνος δίνοντας στα τραγούδια μας τη φωνή της ψυχής του μας έκανε να νιώσουμε πως όλα πήγαν όπως τα ονειρευτήκαμε.

Ο Παραγωγός μας , Ηλίας Μπενέτος, έδωσε και πάλι τη δική του σφραγίδα, συνδημιουργός στην όλη μας προσπάθεια.

Ο Γιώργος Παγιάτης λιτά και ψυχωμένα έντυσε ορχηστρικά τα τραγούδια μας .Οι μουσικοί τα απέδωσαν περίφημα.Ο Λαυρέντης , η Μαρία και Σταύρος με τις φωνές τους τα ομόρφηναν.

Ευχαριστώ θερμά όλους

Μάριος Τόκας"

Ο ’λκης Αλκαίος επίσης σημειώνει τα εξής:

"Φτάνεις στην πίστα κι είσαι μόνος.Φαινομενικά, γιατί βρίσκεται εκεί ο Θεός.Δεν ξέρεις από που έρχεται.Ίσως τον έφερες εσύ μαζί σου στην πίστα, ίσως τον ανασταίνει η μοναξιά....

Να χορεύεις με τα μάτια κλειστά..."

Ζενέ

Και η ζωή συνεχίζεται...Απρόβλεπτη, αμείλικτη και γλυκειά...

Όπως πάντα...

Καλούς ανέμους στη νέα χιλιετία, συνταξιδιώτες!

-Μάριε προσυπογράφω τα λόγια ενός φίλου για σένα:

"Αυτός ο άνθρωπος έρχεται από πολύ μακρυά, θα πρέπει να έχει αρχαία ρίζα.Ευτυχής που σε συνάντησα.Από κάθε άποψη...

-Δημήτρη, το πεπρωμένο φυγείν...Σου εμπιστεύομαι τα λόγια μου με κλειστά μάτια...

-Ηλία , ακόμη και οι κόντρες μαζί σου είναι δημιουργικές.

Δεν παίζεσαι με τίποτα...

-Θερμές ευχαριστίες στον Γιώργο και σε όλους τους μουσικούς.

Επίσης ευχαριστίες στον Λαυρέντη, την Μαρία και τον Σταύρο για τις εξαιρετικές διφωνίες.

-Το "Τσιγάρο σέρτικο" αφιερώνεται εξαιρετικά στον Μίκη Θεοδωράκη, που μ'εκείνο το άρθρο του στην "Ελευθεροτυπία" (5 Μάη 98) μου μαύρισε την ψυχή και μου χάρισε ένα τραγούδι!...

-Η "’νοιξη" στην Κατερίνα Ηλ.Γεράκη

-Το "Κιφ" στον φίλο Σταύρο Δούμα και στην παλιοπαρέα της Αθήνας

-Η "Ούμ Χαράμ" στη Θάλεια και στην παλιοπαρέα της Πάργας.

’λκης Αλκαίος"

Και ο Δημήτρης Μητροπάνος

"Είναι πολύ γοητευτικό δύο άνθρωποι που με δένει αγαπημένο μουσικό παρελθόν μαζί τους , ανθρώπινη και καλλιτεχνική εκτίμηση, να "βρίσκονται" πρώτη φορά μαζί , να ενώνουν μουσική με στίχο και να με καλούν να "βάλω" τη φωνή μου στα τραγούδια τους.

Σ'αυτή τη δουλειά του Μάριου Τόκα και του ’λκη Αλκαίου κάποια τραγούδια "ήρθαν" να με συναντήσουν, κάποια "γεννήθηκαν" στην πορεία , και ολοκληρωμένο το αποτέλεσμα περιλαμβάνεται σ'αυτό το cd.Εγώ, ή καλύτερα εμείς το αγαπήσαμε, ελπίζω και πιστεύω το ίδιο κι εσείς.

Δημήτρης Μητροπάνος".

"Eντελβάις"

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0