Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Ξεχασμένα Διαμάντια

1,208 posts in this topic

Πάρα πολύ όμορφος δίσκος, Θανάση. Εγώ θα συνεχίσω αυτή τη μουσική αναδρομή με έναν πολύ νεότερο χρονολογικά δίσκο που νομίζω πως αξίζει να αναφερθεί. Πρόκειται για την προσωπική δουλειά της Ελευθερίας Αρνβανιτάκη "Τραγούδια για τους μήνες" που κυκλοφόρησε στο δεύτερο μισό του 1996. Η μουσική είναι του Δημήτρη Παπαδημητρίου, ο οποίος μελοποιεί ποιήματα γνωστών ποιητών όπως ο Οδυσσέας Ελύτης, Ο Κώστας Καρυωτάκης, η Μαρία Πολυδούρη, η Σαπφώ, ο Μιχάλης Γκανάς. Αν δεν κάνω λάθος, ήταν ο επόμενος προσωπικός δίσκος της Ελευθερίας μετά τα "Κορμιά και τα μαχαίρια" σε μουσική του Ara Dinkjian που ακούστηκε πολύ και είχε αρκετές επιτυχίες.

Θεωρώ πως είναι μία όμορφη δουλειά, και αρκετά πρόσφατη (πάνε βέβαια σχεδόν 10 χρόνια) και δείχνει ότι το καλό τραγούδι υπάρχει και στις μέρες μας.

Δύο τραγούδια που ακούστηκαν από το δίσκο είναι το "Του πόθου τ΄αγρίμι" και το "Πάμε ξανά στα θαύματα". Κάποια ακόμη πολύ όμορφα κομμάτια είναι τα "Σου το ΄πα για τα σύννεφα" σε ποίηση του Οδυσσέα Ελύτη και "Σαν την αγάπη την κρυφή", μελοποιημένα δημοτικά δίστιχα. Απλές και όμορφες οι μελωδίες του Παπαδημητρίου και νομίζω, πολύ πιο ώριμη η φωνή της Αρβανιτάκη από τις παλιότερες δουλειές της.

Τα τραγούδια

ΠΡΩΤΗ ΙΣΗΜΕΡΙΑ (ορχηστρικό)

2 ΣΑΠΦΩ (απόδοση Σωτήρη Κακίση)

3 ΤΑΞΙΜΙ

4 ΛΙΑΝΟΤΡΑΓΟΥΔΟ

5 ΣΟΥ ΤΟ 'ΠΑ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ

6 ΔΕΝ ΤΡΑΓΟΥΔΩ ΠΑΡΑ ΓΙΑΤΙ Μ' ΑΓΑΠΗΣΕΣ

7 ΤΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟ

8 ΠΑΜΕ ΞΑΝΑ ΣΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ

9 Ο ΑΓΑΜΕΜΝΩΝ

10 ΔΕΥΤΕΡΗ ΙΣΗΜΕΡΙΑ (ορχηστρικό)

11 ΟΛΑ ΤΑ ΠΗΡΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

12 ΣΕ ΠΑΛΙΟ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΗ

13 ΜΑΥΡΑ ΠΙΟΝΙΑ

14 ΤΟ ΠΟΘΟΥ Τ' ΑΓΡΙΜΙ

15 ΣΑΝ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΗΝ ΚΡΥΦΗ

Θα συνεχίσω πάλι με έναν δίσκο της δεκαετίας του 70 αυτή η δεκαετία μου αρέσει και με εκφράζει περισσότερο. Ο δίσκος είναι Χαρούλα Αλεξίου ΄΄24 Τραγούδιᨴ΄

Ίσως κατά την ταπεινή μου άποψη ο καλύτερος δίσκος της Χαρούλας και ο πιο ολοκληρωμένος. Όλα μα όλα τα τραγούδια είναι καλά δεν πετάς τίποτα, και η Χαρούλα δείχνει την μεγάλη γκάμα που διαθέτει σαν τραγουδίστρια και περνάει με μεγάλη ευκολία από το ένα είδος στο άλλο. Έτσι βρίσκουμε τραγούδια αμιγώς λαικά[που η Χαρούλα είναι αξεπέραστη ], μπαλάντες, δημοτικά παρακαλώ που δίνει ρέστα , έντεχνα τα πάντα. Από τον δίσκο αυτό βγήκαν πολύ μεγάλες επιτυχίες που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην μετέπειτα εξέλιξή της, ενδεικτικά αναθέρω μερικά από όσα θυμάμαι

1.Οι Κυριακές στην Κατερίνη

2. Τι γλυκό να σ΄ αγαπούν

3. Ο δερβίσης και η ’ννα [ντουέτο με τον Νταλάρα ]

4.Πουλάκι Ξένο

5.Μην χαράζεις βλεφαρό μου

6. Το Ανεστάκι

7. Χάθηκα

8.Το μπλόκο της Καισαριανής

9. Ούζο όταν πιείς

10.Σ ψάχνω

11.Μαυριδερούλα μου

12.Χρόνια χελιδόνια

13. Ντράιλα

14 Όμορφη που ναι η Λειβαδιά

15. Ο Μπερμπάντης και άλλα πολλά και άκρως ενδιαφέροντα κατά την γνώμη μου. Όσοι δεν τον έχετε ακούσει όλον τον δίσκο χάνετε, σπέυσατε γρήγορα....

Σκέφτομαι πόσο σημαντικοί δίσκοι έβγαιναν τότε, και σήμερα υπάρχει τέτοια μα τέτοια φτώχεια... Κρίμα.

Ο δίσκος είναι  Χαρούλα  Αλεξίου ΄΄24 Τραγούδιᨴ΄

[...]  Όλα μα όλα τα τραγούδια είναι καλά  δεν πετάς τίποτα, [...]

Σωστά. :D

Να συμπληρώσω ότι συγκεκριμένα ο δίσκος κυκλοφόρησε τον Νοέμβριο του 1977 και να προσθέσω ότι ένα τραγούδι μού αρέσει ιδιαίτερα: "Όλες του κόσμου οι Κυριακές" (των Νικολόπουλου / Λ. Παπαδόπουλου).

Βέβαια ο πιο πάνω δίσκος της Αλεξίου είναι σίγουρα πολύ λιγότερο ξεχασμένος από εκείνον για τον οποίο θα γράψω τώρα. :D

Ο Χρήστος Γκάρτζος είναι ένας συνθέτης με τον οποίο ο Νταλάρας συνεργάστηκε δύο φορές (από 6 τραγούδια στους δίσκους "Οι Μάηδες οι ήλιοι μου" [1978] και "’πονα μάτια" [1985]).

Το 1983 κυκλοφόρησε από τη "Lyra" ένας δίσκος με 12 τραγούδια του Γκάρτζου που τα ερμηνεύει όλα ο ίδιος. Τίτλος: "Περιπολίες".

Θυμάμαι ότι το πρώτο τραγούδι από αυτή τη δουλειά που κάποια στιγμή το άκουσα στο ραδιόφωνο ήταν "Τ αφίλητό σου στόμα". Ενθουσιάστηκα από το κομμάτι, αλλά δεν ήξερα συγκεκριμένα στοιχεία κι έτσι μέχρι που απέκτησα τον δίσκο είχα την εντύπωση ότι ερμηνευτής μάλλον θα είναι ο Νίκος Νομικός. Σε αυτόν λοιπόν μοιάζει (κατά τη γνώμη μου) η φωνή του Γκάρτζου. Ή από τους νεότερους τραγουδιστές, θα έλεγα ότι υπάρχει κάποια συγγένεια με τη φωνή του Γιάννη Πλούταρχου. (Και οι τρεις φωνές εμένα μου αρέσουν πολύ.)

Όσο για τα τραγούδια:

- Τα περισσότερα παρουσιαζόυν έναν "μοντέρνο" ήχο· ως μπαλάντες σε σύγχρονο (τότε) ύφος θα τα χαρακτήριζα. Δηλαδή κάτι αρκετά διαφορετικό από τα τραγούδια που έχει γράψει ο Γκάρτζος για τον Νταλάρα. Και παρ όλο που συνήθως τέτοιου είδους κομμάτια δεν με ενθουσιάζουν, σε αυτή την περίπτωση χάρη στη μελωδικότητά τους και στην ευαισθησία της φωνής του Γκάρτζου έχουν και για μένα μια ξεχωριστή γοητεία (λ.χ. "Τις Κυριακές θα σε γυρεύω", "Έλα να σου πω", "Περνούσες μες στ απόβραδο", "Σε βρήκα").

- ’λλα τραγούδια είτε είναι λαϊκά είτε τουλάχιστον πλησιάζουν αυτό το είδος ("Φολκσβάγκεν", "Αθήνα Λάρισα", "Τ αφίλητό σου στόμα", "Πάλι σε θυμηθήκαμε"). Όλα είναι πανέμορφα κομμάτια.

- Τέλος, ξεχωριστή θέση έχει ένα τραγούδι με τίτλο "Για σένα και για μένα". Δεν ταιριάζει μέσα στις πιο πάνω κατηγορίες. Πρόκειται για μια πολύ μελαγχολική μπαλάντα που αγγίζει όμως τα όρια της κλασικής μουσικής, μάλλον και χάρη στην ενορχήστρωσή της (κυρίως φλάουτο, πιάνο και βιολί [ή τσέλο;] κ.λπ.) Αυτή είναι τουλάχιστον η δική μου εντύπωση.

Ενορχηστρωτής και διευθυντής της ορχήστρας ήταν ο Κώστας Γανωσέλης.

Πολύ ωραίοι είναι και οι στίχοι που έγραψαν ο Μιχάλης Μπουρμπούλης, η Λίνα Νικολακοπούλου και η Στέλλα Καλαβίτη. Το ευρύ φάσμα των θεμάτων με τα οποία ασχoλούνται το δείχνουν τα δύο παρακάτω παραδείγματα. Όσο για τη Νικολακοπούλου, μεγάλη (και ευχάριστη) έκπληξη για μένα ήταν ότι έγραψε στίχους που θυμίζουν κάθε άλλο παρά τη Νικολακοπούλου των μεταγενέστερων χρόνων: είναι λιτοί, άμεσοι, κατανοητοί, χωρίς την ποιητική έξαρση που χαρακτηρίζει αργότερα το έργο της.

Να ένα παράδειγμα ("Τις Κυριακές θα σε γυρεύω"):

«Τις Κυριακές θα σε γυρεύω

στα λούνα-παρκ και στις πλατείες,

στ άδεια πακέτα απ τα τσιγάρα,

στων έργων τις φωτογραφίες.

Tις Κυριακές στους άδειους δρόμους,

εφημερίδες και λαχεία,

της ερημιάς μου τα τραγούδια

θα βάζουν τέρμα στα ηχεία.

Ό,τι κι αν δω με φέρνει πίσω

τότε που σ έπαιρνα μαζί μου.

Όπου σταθώ κι όπου γυρίσω

θα με κουράζει κι η φωνή μου.

Τις Κυριακές θα βρίσκω θέση

μες στα παλιά λεωφορεία,

με το κεφάλι μου γερμένο

πάνω στα τζάμια τους τα κρύα.

Τις Κυριακές θα σημαδεύω

τις κούκλες μέσ απ τις βιτρίνες

κι όταν θα πέφτει το σκοτάδι

θα με τρομάζουν οι σειρήνες.»

Οι στίχοι για ένα δεύτερο τραγούδι, του Μιχάλη Μπουρμπούλη αυτή τη φορά ("Πάλι σε θυμηθήκαμε"):

"Πάλι σε θυμηθήκαμε

χτες βράδυ στην παρέα

σ ένα σκληρό σαν μετάλλο

κι ανήλιαγο Περαία.

Εσύ βαθιά μέσα στη γη

κι εμείς είμαστ επάνου

και με σκοπούς σε κλάψαμε

του Παπαϊωάννου.

Ο Χάροντας σε δίκασε

σαν να σουν παραβάτης

και στο Αιγαίο όταν φυσά

κλαίει ο Αη-Στράτης.

Εσύ βαθιά μέσα στη γη

κι εμείς είμαστ επάνου

και με σκοπούς σε κλάψαμε

του Παπαϊωάννου.»

Τα τραγούδια αναλυτικά:

1. Αυτοκίνητα περνάνε (στίχοι: Μ. Μπουρμπούλης)

2. Τις Κυριακές θα σε γυρεύω (Λ. Νικολακοπούλου)

3. Και συ δεν άκουγες (Μ. Μπουρμπούλης)

4. Για σένα και για μένα (Λ. Νικολακοπούλου)

5. Έλα να σου πω (Στέλλα Καλαβίτη)

6. Περνούσες μες στ απόβραδο (Στ. Καλαβίτη)

7. Σε βρήκα (Λ. Νικολακοπούλου)

8. Φολκσβάγκεν (Στ. Καλαβίτη)

9. Αθήνα Λαρίσα (Μ. Μπουρμπούλης)

10. Τ αφίλητό σου στόμα (Μ. Μπουρμπούλης)

11. Πάλι σε θυμηθήκαμε (Μ. Μπουρμπούλης)

12. Θα γυρνάς στη βροχή (Λ. Νικολακοπούλου)

Χρειάζεται να αναφέρω ότι ο δίσκος δεν επανεκδόθηκε σε CD; :D

Το 1976 κυκλοφόρησε από την ΕΜΙ ο δίσκος "ΛΕΥΚΩΜΑ" σε μουσική Γ.Χατζηνάσιου και στίχους Γ.Κανελλόπουλου. Ερμηνεύτριες οι Β.Μοσχολιού & Δ.Γαλάνη.

ΠΛΕΥΡΑ ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ

ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ

ΞΕΝΥΧΤΗΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΣΟΥ

ΚΛΕΙΣ' ΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ

ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ

ΠΙ ΠΙ ΤΟ ΠΑΠΙ

ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΙΣ (ορχηστρα)

ΠΛΕΥΡΑ ΓΑΛΑΝΗ

ΤΑ ΓΑΛΑΖΙΑ ΣΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΑ

ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΧΑΡΙΣΩ

ΣΥΡΕ ΓΥΙΕ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

ΘΛΙΜΜΕΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ

ΤΑ ΓΑΛΑΖΙΑ ΣΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΑ(ορχηστρα)

Ο δίσκος περιέχει πολύ όμορφα και μελωδικά τραγούδια. Η εισαγωγή από το "Ξενύχτησα στην πόρτα σου" ακουγόταν για πολλά χρόνια στη διαφήμιση για τη γιορτή του κρασιού στο Δαφνί.Οι δυο ερμηνεύτριες έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Από αυτό το δίσκο ακούστηκαν από τη Μοσχολιού το "Ξενύχτησα στην πόρτα σου" και από τη Γαλάνη το κλασικό -πια-"Τα γαλάζια σου γράμματα". Υπέροχα κι αδικημένα θεωρώ και τα "ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΧΑΡΙΣΩ", "ΘΛΙΜΜΕΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ","ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ","ΚΛΕΙΣ' ΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ" και το "ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ". :)

Καταρχήν, θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους συμπληρώνουν και συντηρούν το συγκεκριμένο topic..! Ήταν ένα ισχυρό κίνητρο για μένα να αναζητήσω και να δώσω σημασία σε "μοναδικούς" δίσκους, των περισσότερων εκ των οποίων, αγνοούσα την ύπαρξή τους...Ευχαριστώ..

Ένας δίσκος που μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση όταν σε μικρότερη ηλικία ''εξερευνούσα'' τα ξεχασμένα βινύλια του πατέρα μου (λόγω της επικράτησης των αντίστοιχων του "Θείου"..) ήταν ο "ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΑ ΧΕΙΛΙΑ" με την Βίκυ Μοσχολιού. Εκδόθηκε από τη LYRA το 1981.. Η μουσική είναι του Σταμάτη Κραουνάκη, ενώ τους στίχους υπογράφουν ο Κώστας Τριπολίτης(κυρίως), η Λίνα Νικολακοπούλου και ο ίδιος ο Κραουνάκης.

Α' ΠΛΕΥΡΑ

ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΟΥΜΠΙ (Τριπολίτη)

ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΕΝΑ (Τριπολίτη)

ΕΤΣΙ ΚΙ'ΑΛΛΙΩΣ (Τριπολίτη)

ΣΕ ΘΕΛΩ (Κραουνάκη)

ΣΕ ΓΥΡΕΨΑ (Τριπολίτη)

ΕΠΕΜΒΑΙΝΕΙΣ (Τριπολίτη)

Β' ΠΛΕΥΡΑ

ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ (Τριπολίτη)

ΕΞΩ ΟΙ ΦΩΝΕΣ (Τριπολίτη)

ΤΖΕΤ (Τριπολίτη)

ΟΡΓΑΝΟ ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΟ (Τριπολίτη)

ΠΩΣ ΕΦΥΓΕΣ (Κραουνάκη)

ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΡΩΝΩ ΤΟ ΦΙΛΙ (Νικολακοπούλου)

17 Σεπτεμβρίου σήμερα , 23 χρόνια από τότε που ο Μάνος Λοίζος μετακόμισε στη Γειτονιά των Αγγέλων.Γιαυτό και διάλεξα έναν εξαιρετικό δίσκο του, που κυκλοφόρησε το 1974 με τον τίτλο ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΗΛΙΕ.Οι στίχοι είναι του ΔΗΜΗΤΡΗ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ. Φυσικά έχει κυκλοφορήσει και σε cd.

Ο δίσκος περιέχει τα τραγούδια:

1)ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ (ΑΛ.ΑΛΙΜΠΕΡΤΗ)

2)ΧΤΥΠΗΣΑΝ ΑΡΓΑ (Κ.ΣΜΟΚΟΒΙΤΗΣ)

3)ΜΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ (Χ.ΑΛΕΞΙΟΥ)

4)ΟΤΑΝ ΣΕ ΕΙΔΑ ΝΑ ΞΥΠΝΑΣ (Κ.ΣΜΟΚΟΒΙΤΗΣ)

5)ΜΕ ΦΑΡΟ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ (Χ.ΑΛΕΞΙΟΥ)

6)ΔΩΔΕΚΑ ΠΑΙΔΙΑ (ΟΡΧΗΣΤΡΑ)

7)ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙ (Στίχοι Μ.ΛΟΙΖΟΥ) Χ.ΑΛΕΞΙΟΥ

8)ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΧΕΣ ΤΟΣΑ ΛΑΘΗ (Κ.ΣΜΟΚΟΒΙΤΗΣ)

9)ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΚΟΡΜΙ (Χ.ΑΛΕΞΙΟΥ)

10)ΔΩΔΕΚΑ ΠΑΙΔΙΑ (Κ.ΣΜΟΚΟΒΙΤΗΣ)

11)ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕ (Μ.ΛΟΙΖΟΣ)

12)ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΗΛΙΕ (Στίχοι Μ.ΛΟΙΖΟΥ) (Κ.ΣΜΟΚΟΒΙΤΗΣ-ΑΛ.ΑΛΙΜΠΕΡΤΗ)

Διάλεξα αυτό τον δίσκο γιατί πιστεύω πως εκτός από τα 3-4 κομμάτια που ακούστηκαν αρκετά (ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΗΛΙΕ, ΜΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙ), περιέχει μερικά διαμάντια τα οποία έμειναν σχετικά άγνωστα στο πλατύ κοινό (ΧΤΥΠΗΣΑΝ ΑΡΓΑ, ΟΤΑΝ ΣΕ ΕΙΔΑ ΝΑ ΞΥΠΝΑΣ, ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΚΟΡΜΙ κλπ).

Ο δίσκος κυκλοφόρησε λίγο πριν πέσει η χούντα. Γιαυτό και η λογοκρισία έκοψε τους αρχικούς στίχους του τραγουδιού ΔΩΔΕΚΑ ΠΑΙΔΙΑ.Το τραγούδι κυκλοφόρησε ελεύθερο πλέον , ένα χρόνο μετά στο δίσκο ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ.Τι προφητικός όμως ο τίτλος του Καλημέρα ήλιε

Η μουσική του Λοίζου όπως πάντα εξαιρετική. Ο Μάνος είχε την ικανότητα να περνά με μεγάλη ευκολία , από την πιο ευαίσθητη και μελαγχολική μπαλάντα (π.χ. ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕ) σε καθαρόαιμα λαικά τραγούδια (ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΚΟΡΜΙ) .

Όσον αφορά τους στίχους , ο Χριστοδούλου αποδεικνύει για μια ακόμη φορά πόσο μεγάλος ποιητής είναι και πόσα μηνύματα καταφέρνει να περάσει μέσα από τους στίχους του.

Οι τραγουδιστές είναι εξαιρετικοί.Η Αλ.Αλιμπέρτη ερμηνεύει πολύ όμορφα τα τραγούδια.Δυστυχώς το ηχόχρωμα της φωνής της , που ήταν πολύ κοντά σαυτό της Μ.Φαραντούρη την εμπόδισε να κάνει μια μεγάλη καριέρα.Για τον Σμοκοβίτη ταχω ξαναγράψει. Νομίζω ότι η εμπιστοσύνη που του έδειξαν τόσοι και τόσο μεγάλοι συνθέτες εκείνη την εποχή δεν ήταν τυχαία. Το ίδιο ισχύει φυσικά και για την Αλεξίου, μόνο που αυτή τελικά τα κατάφερε.

Ένα ακόμη περιστατικό που έχω ακούσει γιαυτό τον δίσκο , είναι ότι ο Λ.Παπαδόπουλος είχε προτείνει στο Λοίζο και επέμεινε σαυτό τα τραγούδια να τα πει ο Νταλάρας .Ο Λοίζος όμως επέμεινε στον Σμοκοβίτη πιστεύοντας ότι είναι νέος και αξιόλογος και χρειάζεται να του δοθεί μια καλή ευκαιρία.

Πάντα σήμερα όταν φεύγει κάποιος μεγάλος, συνηθίζουν να λένε ότι αφήνει πίσω του ένα δυσαναπλήρωτο κενό. Πολλές φορές ισχύει αυτό. Νομίζω όμως πως δεν υπάρχει πιο τρανταχτή περίπτωση απαυτήν του Λοίζου .Το κενό είναι μεγάλο , είχε να προσφέρει πολλάΜας λείπουν όλο και περισσότερο οι μελωδίες και οι εμπνεύσεις του

Η δεκαετία του '60 σημαδεύτηκε από το κύμα της μετανάστευσης! Πολλά τραγούδια εκείνης της εποχής-όπως ήταν φυσικό-ήταν αφιερωμένα στους ξενιτεμένους!

Το 1965 κυκλοφόρησε ένας μεγάλος δίσκος με τίτλο "ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΗΣ ΞΕΝΗΤΕΙΑΣ" σε μουσική Θ.Δερβενιώτη και στίχους Κ.Βίρβου.

Τα τραγούδια:

ΕΝΑ ΠΙΑΤΟ ΑΔΕΙΟ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ (Καζαντζίδης)

ΒΙΡΑ ΤΙΣ ΑΓΚΥΡΕΣ (Β.Περπινιάδης)

ΣΤΙΣ ΦΑΜΠΡΙΚΕΣ ΤΗΣ ΞΕΝΗΤΕΙΑΣ (Σ.Καζαντζίδης)

ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΤΑΜΑ ΚΑΝΩ (Μαρινέλλα) (διαφορετική εκτέλεση από το 45άρι)

ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ (Π.Αναγνωστάκης)

ΠΑΠΟΥΤΣΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ (Σ.Καζαντζίδης)

ΟΤΑΝ ΒΡΑΔΥΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΞΕΝΗΤΕΙΑ (Σ.Καζαντζίδης)

ΜΙΑ ΒΑΛΙΤΣΑ ΣΤΟ ΕΝΑ ΧΕΡΙ (Π.Τσαουσάκης)

ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΧΑΡΑΜΑΤΑ (Σ.Ζαγοραίος)

ΚΑΘΕ ΔΕΙΛΙΝΟ (Β.Περπινιάδης)

ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ (Καζαντζίδης)

ΚΑΛΛΙΟ ΚΑΛΑ ΓΕΡΑΜΑΤΑ (Β.Περπινιάδης)

Ο δίσκος είναι πολύ σπάνιος και φυσικά δεν έχει εκδοθεί σε cd!

Οι ερμηνευτές ένας κι ένας! Τα τραγούδια διαπραγματεύονται το θέμα της ξενητειάς ΄μέσα από τους άμεσους στίχους του πρωτομάστορα Κ.Βίρβου! Οι μουσικές του Δερβενιώτη αποπνέουν τον καημό του μετανάστη με τον πιο λαϊκό κι άμεσο τρόπο!

Ίσως το θέμα να μη μας αγγίζει τόσο σήμερα, αλλά ένα έργο το κρίνουμε σε σχέση με την εποχή του. Κι αυτό το μουσικό έργο αντικατόπτριζε τη ζωή και τους καημούς του έλληνα της δεκαετίας του '60! Βέβαια υπάρχουν και τα έργα που είναι πέρα και πάνω από την εποχή τους! Αλλά εδώ ανοίγει μια μεγάλη συζήτηση που δεν είναι του παρόντος! :)

"ΝΥΝ ΚΑΙ ΑΕΙ"...Μουσική ΣΤΑΥΡΟΣ ΞΑΡΧΑΚΟΣ, στίχοι ΝΙΚΟΣ ΓΚΑΤΣΟΣ .Τραγουδούν η ΒΙΚΗ ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ και ο ΝΙΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΑΤΟΣ.Κυκλοφορία 1974.Μια ακόμα άψογη συνεργασία δύο μεγάλων δημιουργών.Μια ακόμα άψογη ερμηνευτική προσέγγιση δύο μεγάλων ερμηνευτών , της Β.Μοσχολιού και του Ν.Δημητράτου.

Ο δίσκος (ο οποίος έχει κυκλοφορήσει και σε cd) περιέχει τα τραγούδια:

1)ΝΥΝ ΚΑΙ ΑΕΙ (ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ)

2)ΣΤΟΝ ΚΑΤΩ ΔΡΟΜΟ (ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ)

3)ΤΑ ΔΟΚΑΝΑ (ΔΗΜΗΤΡΑΤΟΣ)

4)ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ)

5)ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ (ΔΗΜΗΤΡΑΤΟΣ)

6)Ο ΜΑΥΡΟΣ ΗΛΙΟΣ (ΔΗΜΗΤΡΑΤΟΣ)

7)Η ΛΙΟΣΤΡΑ (ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ)

8)Ο ΔΡΑΚΟΣ (ΔΗΜΗΤΡΑΤΟΣ)

9)ΑΝΩΝΥΜΟΝ (ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ)

10)ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΜΕΙΝΑΜΕ (ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ)

’λλη μια δουλειά με λόγο ύπαρξης.’λλη μια δουλειά της οποίας τα περισσότερα τραγούδια, δεν ακούστηκαν ιδιαίτερα, δεν ακούστηκαν όσο θα άξιζε να ακουστούν.

Δε νομίζω ότι υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να γράψω για την εξαιρετική μουσική του Ξαρχάκου και για την υπέροχη ποίηση του Γκάτσου.Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να γράψω για την ερμηνεία της Μοσχολιού.Ο μόνος απ'τους συντελεστές για τον οποίο θα ήθελα να σημειώσω κάτι , είναι ο Νίκος Δημητράτος.Ένας εξαιρετικός τραγουδιστής , ο οποίος δυστυχώς, ακολούθησε κι αυτός την μοίρα πολλών άξιων καλλιτεχνών στη χώρα μας, μη δίνοντας αυτά που θα μπορούσε και άξιζε να δώσει.Ακούστε την ερμηνεία του στο Ο ΜΑΥΡΟΣ ΗΛΙΟΣ (κομμάτι ορόσημο τόσο για τους συντελεστές του , όσο και για την ελληνική δισκογραφία), (χωρίς να μπείτε στη διαδικασία συγκρίσεων κλπ κλπ) και θα καταλάβετε τι εννοώ...

Το 1968 κυκλοφόρησε ένας υπέροχος δίσκος σε στίχους του ΘΑΝΟΥ ΣΟΦΟΥ.Ο δίσκος είχε τον τίτλο ΕΠΙΛΟΓΗ και τραγουδούσαν σ'αυτόν οι ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ, ΒΙΚΗ ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ και ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΚΟΚΟΤΑΣ.Δυστυχώς είναι κατηργημένος και αρκετά δυσεύρετος εδώ και πολλά χρόνια και δεν έχει κυκλοφορήσει ούτε σε cd.

Ο δίσκος περιείχε τα τραγούδια :

1)ΠΑΡΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΑΓΚΑΛΙΑ (μουσική Κ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ)Γ.ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ

2)ΟΠΩΣ ΜΕ ΞΕΧΑΣΕΣ ΘΑ ΣΕ ΞΕΧΑΣΩ (Κ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ) Β.ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ

3)ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΣΕ ΔΙΚΑΣΑΝΕ (Γ.ΜΑΛΛΙΔΗ) Γ.ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ

4)ΜΗ ΜΕ ΡΩΤΑΤΕ ΠΙΑ (Κ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ) Β.ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ

5)ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΛΙΓΟ ΛΙΓΟ (Κ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ) ΣΤ.ΚΟΚΟΤΑΣ

6)ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑ -(Κ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-Γ.ΜΑΛΛΙΔΗ-Θ.ΣΟΦΟΥ) ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ

7)ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ (Λ.ΜΑΡΚΕΑ) ΣΤ.ΚΟΚΟΤΑΣ

8)ΠΕΣ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΣΟΥ ΣΕ ΜΕΝΑ (Γ.ΜΑΛΛΙΔΗ) Γ.ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ

9)ΕΝΑ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΚΛΕΙΣΤΟ (Θ.ΣΟΦΟΥ) Β.ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ

10)ΜΕ ΒΡΗΚΕ ΤΟ ΞΗΜΕΡΩΜΑ (Θ.ΣΟΦΟΥ) Γ.ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ

11)ΤΟ ΦΡΙΧΤΟΣ ΚΑΗΜΟΣ (Γ.ΜΑΛΛΙΔΗ) Σ.ΚΟΚΟΤΑΣ

12)ΑΝΑΠΟΛΗΣΙΣ- (Λ.ΜΑΡΚΕΑ)-ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ

Όλα τα τραγούδια του δίσκου είναι εξαιρετικά.Κλασσικά λαικά τραγούδια τα οποία είχαν την τύχη να τραγουδηθούν από σπουδαίους ερμηνευτές. Κάποια απ'αυτά σε μουσική του Γ.Μαλλίδη (και με κάποιες μικρές παραλλαγές) είχαν ηχογραφηθεί στο παρελθόν με τον τραγουδιστή ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΜΠΑΝΗ χωρίς να ακουστούν ιδιαίτερα.Κάποια απ'αυτά ξαναηχογραφήθηκαν επίσης από τον ίδιο τραγουδιστή το 1978 για το δίσκο ΜΑΥΡΟΣ ΗΛΙΟΣ.Το συγκεκριμένο τραγούδι ηχογραφήθηκε στις αρχές της δεκαετίας του'60 και από τον ΠΑΝΟ ΓΑΒΑΛΑ.

Ο δίσκος έχει τον χαρακτήρα των πολυσυλλεκτικών ερμηνευτικά δίσκων εκείνης της εποχής , όταν ακόμα τον πρώτο λόγο είχαν οι δημιουργοί και παρουσίαζαν ολοκληρωμένα έργα.

Τι κρίμα όμως , αυτά τα τραγούδια να παραμένουν σχεδόν άγνωστα μέχρι σήμερα...

Σήμερα θα γράψω για ένα άλμπουμ -στολίδι που είναι πάρα πολύ δύσκολο να το βρείτε, δυστυχώς!

Τίτλος: "ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ" ,(Μουσική Ανθολογία εκδιδομένη επί τω εορτασμώ της 150 επιτηρίδος από της ενάρξεως του αγώνος της ελληνικής ανεξαρτησίας.) Το άλμπουμ είναι τριπλό κι εκδόθηκε το 1971 από την ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΘΗΝΩΝ.

Συμμετέχουν πλήθος καλλιτεχνών από όλη την Ελλάδα, από τη Βυζαντινή χορωδία του Σπ.Περιστέρη, τον λυράρη Κ.Μουντάκη,τον κλαρινίστα Τ.Χαλκιά και τον Αρ.Μόσχο , μέχρι τον Δ.Ζάχο , την Αμ.Καρζή και τον Σ.Σιάτρα.

ΕΥΑΓΓΕΛΙΖΟΥ ΓΗ ΧΑΡΑΝ ΜΕΓΑΛΗ

ΤΡΟΠΑΡΙΑ ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΟΥ ΚΑΝΟΝΟΣ

ΕΥΧΗ ΑΝΘΙΜΟΥ ΕΠΙΣΚΟΠΟΥ

ΤΗ ΥΠΕΡΜΑΧΩ ΣΤΡΑΤΗΓΩ

ΨΑΛΜΙΚΟΙ ΣΤΙΧΟΙ

ΤΙΣ ΘΕΟΣ ΜΕΓΑΣ

ΑΚΡΙΤΑΣ ΟΤΑΝ ΕΛΑΜΝΕΝ

Ο ΔΙΓΕΝΗΣ ΨΥΧΟΜΑΧΕΙ

ΣΕ ΨΗΛΟ ΒΟΥΝΟ

ΧΟΡΟΣ ΠΕΝΤΟΖΑΛΗΣ

ΧΟΡΟΣ ΣΥΡΤΟΣ

ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ

ΚΡΥΦΑ ΤΟ ΛΕΝΕ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ

ΧΑΡΑ ΠΟΥ ΤΟ 'ΧΟΥΝ ΤΑ ΒΟΥΝΑ

ΤΟΥ ΤΣΕΛΙΟΥ

ΛΑΛΟΥΔΙ ΤΗΣ ΜΟΝΟΜΒΑΣΙΑΣ

ΤΩΝ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΑΙΩΝ

ΤΟΥ ΚΑΤΣΑΝΤΩΝΗ

ΜΑΧΗ ΣΤΑ ΔΕΡΒΕΝΑΚΙΑ

Τ'ΕΧΕΙΣ ΚΑΗΜΕΝΕ ΠΛΑΤΑΝΕ

ΤΟΥ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ

ΤΟΥ ΜΑΡΚΟΥ ΜΠΟΤΣΑΡΗ

ΤΟΥ ΣΚΑΛΣΟΔΗΜΟΥ

ΤΟΥ ΚΙΤΣΟΥ Η ΜΑΝΑ

ΤΟΥ ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΑ

ΤΩΝ ΑΝΔΡΟΥΤΣΑΙΩΝ

Η ΚΟΡΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ

ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΡΑΔΑ ΣΗΜΕΡΑ

ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΔΙΑΚΟΥ

ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΣΤΗΣΑΝΕ ΧΟΡΟ

ΤΟΥ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗ

ΣΑΝ ΠΑΣ ΠΟΥΛΙ ΜΟΥ ΣΤΗ ΦΡΑΓΚΙΑ

ΤΗΣ ΤΖΑΒΕΛΑΙΝΑΣ

Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΚΛΕΦΤΗ

ΣΚΑΡΟΣ

ΤΣΑΜΙΚΟΣ

ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟΣ

Το αφιέρωμα ξεκινάει με βυζαντινούς ύμνους και κάνει μια βόλτα σε όλη την Ελλάδα με ΓΝΗΣΙΑ δημοτικά τραγούδια παιγμένα από εξαίρετους μουσικούς! Οι 3 δίσκοι βρίσκονται μέσα σε μια πολυτελή κασετίνα με ένα βιβλίο.

Δυστυχώς η Ακαδημία Αθηνών δεν το έχει επανεκδόσει σε cd.....

Έναν υπέροχο δίσκο του ΔΗΜΟΥ ΜΟΥΤΣΗ σε στίχους ΝΙΚΟΥ ΓΚΑΤΣΟΥ διάλεξα για σήμερα .Κυκλοφόρησε το 1979 , έχει κυκλοφορήσει και σε cd κι έχει τον τίτλο ΤΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ .Τραγουδά ο ΜΑΝΩΛΗΣ ΜΗΤΣΙΑΣ.

Ο δίσκος περιέχει 11 εξαιρετικά τραγούδια:

1)ΣΑΝ ΤΟΝ ΤΣΕ ΓΚΕΒΑΡΑ

2)ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΟΥΝ

3)Η ΑΣΗΜΙΝΑ

4)ΤΡΕΙΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ

5)ΣΤΟ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ

6)ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΑΚΡΥΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ

7)1922

8)ΜΑΚΡΥΝΗ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΩΡΑ

9)ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΟΥ

10)ΟΙ ΡΗΤΟΡΕΣ

11)ΕΛΛΑΔΑ ΕΛΛΑΔΑ

Η μουσική από τραγούδι σε τραγούδι κινείται σε διαφορετικό ύφος .Έτσι εκτός από τα κλασσικά "έντεχνα" τραγούδια του Μούτση , έχουμε και κάποια τραγούδια (ΣΑΝ ΤΟΝ ΤΣΕ ΓΚΕΒΑΡΑ-Η ΑΣΗΜΙΝΑ)στα οποία ο συνθέτης θέλησε να δώσει με την ενορχήστρωση ένα χρώμα που θυμίζει country μουσικές.Η ερμηνείες του Μητσιά εξαιρετικές.

Στέκομαι τελευταία στους στίχους του Γκάτσου.Σ'αυτό το δίσκο λοιπόν θα συναντήσουμε , εκτός από τα απλά τραγούδια του Γκάτσου (ΣΤΟ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ, ΑΣΗΜΙΝΑ κλπ) , κάποια με πιο βαθύ πολιτικό νόημα (ΟΙ ΡΗΤΟΡΕΣ-ΤΡΕΙΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ, ΕΛΛΑΔΑ ΕΛΛΑΔΑ) και θα σταθώ ιδιαίτερα σ'ένα μνημειώδες τραγούδι που περιγράφει όλη την περιπέτεια του ελληνισμού της Μικράς Ασίας που ξεριζώθηκε το 1922.Λατρεύω αυτό το τραγούδι .Ακούγοντάς το , νομίζω ότι ακούω ξανά τον παππού μου να μου αφηγείται παρόμοιες ιστορίες από την καταστροφή...Κοινά στοιχεία, πολλά...

«1922»

ΒΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΚΡΥΟ ΚΙ ΕΞΩ ΦΥΣΑΕΙ

ΚΙ Ο ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ ΣΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΚΑΠΝΟ ΜΑΣΑΕΙ

ΒΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΚΡΥΟ ΚΙ ΕΞΩ ΦΥΣΑΕΙ

ΚΙ Ο ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ ΣΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΜΙΣΟΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ

ΠΑΙΔΑΡΙΟ ΠΑΙΔΑΡΙΟ ΣΤΗΝ ΠΡΟΥΣΑ ΣΤΟ ΣΑΓΓΑΡΙΟ

ΜΕΣ ΣΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΤΗ ΦΩΤΙΑ ΕΡΙΞΗ ΜΟΙΡΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ

ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΡΑΒΙΑ ΓΛΥΤΩΣΑΜΑΠΟ ΤΗ ΣΚΛΑΒΙΑ

ΚΑΙ ΠΕΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ

ΑΝΑΤΟΛΗ ΑΝΑΤΟΛΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΥΛΗ

ΣΤΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΧΙΟ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑΓΡΙΟ ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ

ΜΑΣ ΒΑΛΑΝΕ ΣΕΝΑ ΧΩΡΙΟ ΚΑΙ ΣΤΗΣΑΜΕ ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ

ΩΣΠΟΥ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΦΥΣΗΞΑΕΡΑΣ ΣΤΑ ΠΑΝΙΑ

ΚΑΙ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΚΟΚΚΙΝΙΑ

ΕΔΩ ΡΙΖΩΣΑΜΕ ΒΑΘΕΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΗΜΟΥΣ ΜΑΣ ΑΡΜΑΘΙΑ

ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΟΔΙΑ ΚΑΝΑΜΑΓΓΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ

ΨΩΜΙ ΜΑΣ ΦΕΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΡΑΣΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΕΙΝΑΜΕ ΜΙΣΟΙ

ΔΟΞΑΣΟΙ ΚΥΡΙΕ ΔΟΞΑΣΟΙ

Χθες, βρέθηκα στο Metropolis για κάτι .... μικρές :D αγορές (ο καημός της μητέρας μου αυτές οι αγορές, αλλά δεν είναι του παρόντος topic :music::( ) είδα στα ράφια και ξαναθυμήθηκα ένα δίσκο της δεκαετίας του 1980 (ο οποίος κυκλοφορεί και σε cd) που είχα να ακούσω πολύ καιρό και για τον οποίο θα γράψω ευθύς αμέσως. Πρόκειται για το δίσκο "Τα συναξάρια" που κυκλοφόρησε το 1981 και τραγουδά ο Δημήτρης Μητροπάνος. Ο Γιώργος Χατζηνάσιος έχει γράψει τη μουσική πάνω σε στίχους του Μιχάλη Μπουρμπούλη, του Μάνου Ελευθερίου, του Κυριάκου Ντούμου και του Μάνου Κουφιανάκη.

Ο δίσκος είχε επιτυχίες με γνωστά τραγούδια τα: "Η αγάπη χάθηκε", "Μην παραπονιέσαι τώρα", "Γύρνα το φύλλο", "Σαν κουρέλι" (ήταν το αγαπημένο μου τραγούδι από το δίσκο αυτό) και το πολύ γνωστό "Σαββατόβραδο κι Απρίλης". Και τα υπόλοιπα τραγούδια του δίσκου είναι πολύ καλά.

Ο Γιώργος Χατζηνάσιος, παρότι το όνομά του συνδέθηκε με λίγο πιο, ας το πω, "μοντέρνο" ύφος μουσικής, στην πραγματικότητα θεωρώ πως έχει γράψει πολύ καλά λαϊκά τραγούδια. Και ο Δημήτρης Μητροπάνος είναι εξαιρετικός στα τραγούδια αυτά, που νομίζω πως τον καθιέρωσαν και τουλάχιστον εγώ τα προτιμώ από άλλου τύπου τραγούδια που ερμήνευσε, κυρίως σε επόμενα χρόνια.

Από την τιμή του στο ράφι του δισκοπωλείου - χαμηλή τιμή - μπορεί να καταλάβει κανείς πως πρόκειται για έναν ξεχασμένο δίσκο (cd). Από την άλλη, ίσως η καλή τιμή είναι μία ευκαιρία, να ξαναθυμηθεί ο κόσμος αυτές τις δουλειές. Λέτε να ανέβει ξανά η τιμή μετά; :blink: :D:)

Τα τραγούδια του δίσκου

1. Η αγάπη χάθηκε

2. Με ξέρουν Σταύρο

3. Γύρνα το φύλλο

4. Μην παραπονιέσαι τώρα

5. Νύχτα

6. Μία παρέα είμαστε

7. Στη μνήμη ενός παλιού ρεμπέτη

8. Σαν κουρέλι

9. Τα συναξάρια

10. Σαββατόβραδο κι Απρίλης

11. Πάει η ζωή μου άδικα

12. Μαυραγορίτης μάγκας

13. Μία παρέα είμαστε (ορχηστρικό)

Δώρα πραγματικά σπουδαίος δίσκος.Από τους καλύτερους του Μητροπάνου.Προσωπικά κι εγώ προτιμώ αυτά τα τραγούδια του Μητροπάνου, παρά κάποια άλλα τύπου ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ :lol: :lol: :lol: .

Όλα τα τραγούδια είναι εξαιρετικά και ειδικότερα τα ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΕΝΟΣ ΠΑΛΙΟΥ ΡΕΜΠΕΤΗ και φυσικά το :

"Θεσσαλονίκη , Σαββατόβραδο κι Απρίλης

και να μου δίνεις τον καημό μ'απλοχεριά

σε κάποια απόμερη γωνιά της Νέας Κρήνης

με το τζουκ μποξ να με γυρίζει στα παλιά..." :D

Το 1969 κυκλοφορεί ένας δίσκος του ΣΤΑΥΡΟΥ ΞΑΡΧΑΚΟΥ σε στίχους ΙΑΚΩΒΟΥ ΚΑΜΠΑΝΕΛΛΗ με τίτλο ΚΟΣΜΕ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ.Στο δίσκο τραγουδούν ο ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ , Η ΒΙΚΗ ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ και ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΚΟΚΟΤΑΣ.Ο δίσκος αυτός αποτελεί κατά κάποιο τρόπο ένα "άτυπο" soundtrack της ταινίας ΓΥΜΝΟΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ στην οποία πρωταγωνιστούν ο Ν.ΚΟΥΡΚΟΥΛΟΣ και η Ζ.ΛΑΣΚΑΡΗ.Στην ταινία βέβαια τα τραγούδια ερμηνεύουν ο ΚΟΥΡΚΟΥΛΟΣ και η ΜΑΡΙΝΕΛΛΑ.Κάποια απ'αυτά με τη φωνή του Κούρκουλου έχουν κυκλοφορήσει σε κινηματογραφικές συλλογές, αυτά όμως με τη φωνή της Μαρινέλλας (ΔΥΟ ΑΔΕΛΦΙΑ, ΑΣΤΕΡΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ)παραμένουν δυστυχώς ανέκδοτα.

Αν δεν απατώμαι , η συγκεκριμένη ταινία είναι η κινηματογραφική μεταφορά του θεατρικού έρχου του Ι.Καμπανέλλη Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ του οποίου τη μουσική έχει γράψει ο Μ.ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ.(Κώστα έτσι δεν είναι; :D

Ο δίσκος λοιπόν , περιέχει τα τραγούδια:

1)ΜΗΝ ΠΙΕΙΣ ΝΕΡΟ (Β.ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ)

2)ΤΑ ΡΟΛΟΓΙΑ (Γ.ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ)

3)Τ'ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Γ.ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ)

4)ΜΗ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ (Β.ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ)

5)ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΜΑΝΟ (Σ.ΚΟΚΟΤΑΣ)

6)ΔΥΟ ΑΔΕΛΦΙΑ (Γ.ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ)

7)ΑΣΤΕΡΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ (Β.ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ)

8)ΑΣΠΡΟΣ ΤΟΙΧΟΣ (Σ.ΚΟΚΟΤΑΣ)

9)ΝΑΝΟΥΡΙΣΜΑ (Γ.ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ)

10)ΤΑ ΡΟΛΟΓΙΑ (ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ)

Όλα τα τραγούδια , όπως άλλωστε έχουμε συνηθίσει να γράφουμε για τους δίσκους των "Ξεχασμένων διαμαντιών"(κι αυτό δεν είναι ούτε υπερβολή ούτε ψέμα) είναι εξαιρετικά.Η Μοσχολιού και ο Κόκοτας , από τις σταθερές επιλογές του συνθέτη, μοναδικοί.Αξίζει όμως να σταθούμε στις ερμηνείες του Μπιθικώτση.Κατ'αρχήν ακούστε ΤΑ ΡΟΛΟΓΙΑ και ΤΟ ΝΑΝΟΥΡΙΣΜΑ.Δεν έχουμε συνηθίσει τον Μπιθικώτση να ερμηνεύει τέτοια τραγούδια .Είναι μοναδικός και σ'αυτά.Μεγάλο τραγούδι και το ΔΥΟ ΑΔΕΛΦΙΑ.Προσωπικά όμως θεωρώ σαν κορυφαία στιγμή του δίσκου το τραγούδι Τ'ΑΠΟΓΕΥΜΑ τόσο μουσικά όσο και ερμηνευτικά.Κι αυτό το κορυφαίο, κατά τη γνώμη μου, τραγούδι είναι δυστυχώς τελείως άγνωστο.

Ευτυχώς ο δίσκος έχει κυκλοφορήσει και σε cd. :D

...Κάποια απ'αυτά με τη φωνή του Κούρκουλου έχουν κυκλοφορήσει σε κινηματογραφικές συλλογές, αυτά όμως με τη φωνή της Μαρινέλλας (ΔΥΟ ΑΔΕΛΦΙΑ, ΑΣΤΕΡΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ)παραμένουν δυστυχώς ανέκδοτα.

Αν δεν απατώμαι , η συγκεκριμένη ταινία είναι η κινηματογραφική μεταφορά του θεατρικού έρχου του Ι.Καμπανέλλη Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ του οποίου τη μουσική έχει γράψει ο Μ.ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ.(Κώστα έτσι δεν είναι;  :D

Απόλυτα σωστός(όπως πάντα) , Θανάση! Είναι η κινηματογραφική μεταφορά της "Γειτονιάς των αγγέλων"! Να σημειώσω πως τόσο η θεατρική όσο και η κινηματογραφική μεταφορά δεν είχαν την απήχηση που θα έπρεπε στον κόσμο. Αλλά και στις δυο μεταφορές η μουσική ήταν διαμάντι κι έμεινε κλασική!

Να συμπληρώσω πως οι στίχοι στο τραγούδι "ΑΣΤΕΡΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ" είναι διαφορετικοί στο 2ο ρεφραίν μεταξύ ταινίας και δίσκου. Και κάτι ακόμα! Σε μια έκδοση κινηματογραφικής μουσικής το ΑΣΤΕΡΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ερμηνεύει η Μ.Δημητριάδη με την ίδια ορχήστρα και τόνο της ταινίας...

Μακάρι να βγει κάποια στιγμή η αυθεντική μουσική μαζί με τα υπέροχα επίσης ορχηστρικά (με τον Στ.Ζαφειρίου στο μπουζούκι). Τόσα και τόσα ανούσια soundtrack έχουν εκδοθεί ! Αυτό τουλάχιστον είναι διαμάντι! :D

To 1990 κυκλοφόρησε ο πολύ σημαντικός δίσκος "ΜΗΔΕΙΑ" σε μουσική Σταμάτη Κραουνάκη πάνω στα χορικά του Ευριπίδη σε μετάφραση Γ.Χειμωνά.

Η 1η παράσταση δόθηκε στο θέατρο Δάσους Θεσσαλονίκης στις 14/7/90 σε σκηνοθεσία Α.Βουτσινά.

Στο δίσκο ερμηνεύτρια ήταν η Ελένη Βιτάλη!

ΕΙΣΟΔΟΣ-ΜΑΚΑΡΙ ΠΟΤΕ

ΑΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗ

ΙΑΧΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΟΙ ΣΤΕΝΑΓΜΟΙ

ΑΞΙΟ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΟ ΓΕΝΟΣ

ΚΡΕΩΝ(ορχηστρα)

ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ ΜΕΓΑ ΚΑΚΟ

ΧΟΡΙΚΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ

ΧΑΘΗΚΑΝ ΟΙ ΕΛΠΙΔΕΣ

ΑΓΓΕΛΟΣ

ΑΛΛΟΙΜΟΝΟ

ΣΙΩΠΗ

Τα σπαρακτικά τραγούδια βρίσκουν στη Βιτάλη την ιέρειά τους!

B)

Ένας από τους πιο αξιόλογους συνθέτες είναι κατά τη γνώμη μου ο Μιχάλης Τερζής. Δύο φορές ο Νταλάρας ερμήνευσε τραγούδια του: δύο στον δίσκο "Οι Μάηδες οι ήλιοι μου" (1978) και άλλα τρία στον δίσκο "Όλη τη μουσική μες στην αγάπη βάλε" (1984), τη μελοποίηση ποιημάτων του Κωστή Παλαμά από τον Τερζή.

Μάλλον και το "Όλη τη μουσική μες στη αγάπη βάλε" θα μπορούσε να θεωρηθεί ξεχασμένο διαμάντι (καταπληκτικά πρώτα απ όλα τα τρία τραγούδια με τον Νταλάρα), αλλά θα γράψω για έναν άλλο δίσκο με μουσική του Μιχάλη Τερζή: "Τρελό καλοκαίρι".

Ο δίσκος κυκλοφόρησε το 1985 από τη "Lyra". Σε 8 από τα 12 τραγούδια τους στίχους τους έγραψε ο ’κος Δασκαλόπουλος. Τραγουδά ο Κώστας Σμοκοβίτης. (Ένα τραγούδι είναι ένα ντουέτο με τη Σοφία Μιχαηλίδου η οποία μάλλον συμμετέχει και σε διάφορα άλλα κομμάτια του δίσκου ως δεύτερη φωνή.)

Ο δίσκος συμπεριλαμβάνει εκατό τοις εκατό λαϊκά τραγούδια: βαρύ ζεϊμπέκικο ("Γεντί-Κουλέ"), χασάπικο ("Ο Νώντας"), λαϊκή μπαλάντα χαμηλών τόνων ("Χρωματιστά μπάλονια"), μερικά πολύ ζωντανά κομμάτια μάλλον σε ρυθμό τσιφτετελιού (λ.χ. "Με το «αν» και με το «ίσως») κλπ. κλπ. Καθαρά λαϊκή είναι και η πολύ "ζουμερή" ενορχηστρώση (του ίδιου του συνθέτη). Οι μελωδίες όλων των τραγουδιών είναι πανέμορφες (όπως συνήθως όταν πρόκειται για συνθέσεις του Μιχάλη Τερζή).

"Τρελό καλοκαίρι" ανήκει για μένα στους δίσκους που είναι τέλειοι κυριολεκτικά από την πρώτη ως την τελευταία τους νότα. Το κάθε τραγούδι έχει τη δική του ξεχωριστή, χαρακτηριστική "προσωπικότητα", το καθένα είναι κάτι το μοναδικό, χωρίς όμοιό του ούτε στον δίσκο αυτό ούτε αλλού. Αυτό που συνδέει όλα τα κομμάτια είναι ίσως μια ιδιαίτερη "ελληνικότητα" στο ύφος τους, η οποία γενικά χαρακτηρίζει πολλά έργα του Τερζή και που σε αυτή τη μορφή σπάνια τη βρίσκει κανείς σε άλλους συνθέτες.

Όσο για τις αρετές της φωνής του Σμοκοβίτη, παραπέμπω στα διάφορα σχετικά σχόλια του Θανάση

Πρόκειται ίσως για έναν από τους ωραιότερους ελληνικούς δίσκους που έχω ακούσει ποτέ

Οι στίχοι του Δασκαλόπουλου έχουν σε διάφορα σημεία έντονα ποιητικό χαρακτήρα (κάτι που διακρίνει άλλωστε το μεγαλύτερο μέρος του έργου του)· πιο "χειροπιαστοί" είναι οι στίχοι του Λευτέρη Παπαδόπουλου για τον "Νώντα", λιτοί και συγκινητικοί για άλλη μια φορά εκείνοι του μεγάλου Βασίλη Μαστροκώστα ("Με μια κιθάρα").

Τα τραγούδια του δίσκου:

1. Μονιάσαμε

2. Φράγκικο βυζαντινό

3. Τρελό καλοκαίρι (στίχοι: Δημήτρης Τσεκούρας)

4. Αναστενάζω

5. Με το "αν" και με το "ίσως"

6. Ο Νώντας (στίχοι: Λευτέρης Παπαδόπουλος)

7. Η ντάμα

8. Χρωματιστά μπαλόνια (ντουέτο με τη Σοφία Μιχαηλίδου)

9. Γεντί-Κουλέ (στίχοι: Μιχάλης Τερζής)

10. Το ρεμπέτικο

11. Με μια κιθάρα (στίχοι: Βασίλης Μαστροκώστας)

12. Ταξίδι

Επανέκδοση σε CD δεν υπάρχει. B)

Ένας πολύ ωραίος δίσκος σε μουσική ΑΝΤΩΝΗ ΚΑΤΙΝΑΡΗ και στίχους ΘΑΝΟΥ ΣΟΦΟΥ κυκλοφόρησε το 1973 με ερμηνευτή τον ΣΤΡΑΤΟ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ.Ο δίσκος είχε τον τίτλο ΜΠΑΓΛΑΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ και έχει κυκλοφορήσει και σε cd.

Περιέχει τα τραγούδια:

1)ΜΠΑΓΛΑΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ

2)ΒΡΕ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝΕ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ

3)ΚΡΙΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΡΩ

4)ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΣΟΥ

5)ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΣΑΓΑΠΩ

6)ΑΝΤΩΝΗ ΠΙΑΣΤΟ ΜΠΑΓΛΑΜΑ

7)ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΝΑΜΑΣΤΕ ΝΕΟΙ

8)ΝΥΧΤΟΦΥΛΑΚΑΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ

9)ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΣΣΑ

10)ΚΟΜΠΟΛΟΓΑ ΚΟΜΠΟΛΟΓΑ

11)ΚΙ ΥΣΤΕΡΑ ΚΑΘΕΣΑΙ ΚΑΙ ΛΕΣ

12)Η ΣΚΟΥΡΙΑ

Ο δίσκος περιέχει 12 πολύ όμορφα καθαρά λαικά τραγούδια .Ο Στράτος Διονυσίου σε γνώριμα χωράφια είναι απλά ο Στράτος Διονυσίου.Παραθέτω μόνο τους στίχους από το καλύτερο κατά τη γνώμη μου τραγούδι του δίσκου (κι ένα από τα καλύτερα που έχει τραγουδήσει ο Διονυσίου) και σίγουρα ταιριάζουν απόλυτα σαυτόν.Δεν είναι τυχαία άλλωστε η ερμηνεία του σαυτό το τραγούδι.

ΜΠΑΓΛΑΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ

Σαν έρθει η ώρα να πεθάνω

να μην τρομάξετε παιδιά

εγώ το γλέντι μου θα κάνω

και τη στερνή μου τη βραδιά

Οι συνήθειες που έχω δε θ αλλάξουνε

μπαγλαμάδες και μπουζούκια θα με κλάψουνε (τρις)

Το τελευταίο μου ποτήρι

θέλω γεμάτο να το δω

κι απτης ζωής το πανηγύρι

να φεύγω και να τραγουδώ

Οι συνήθειες που έχω δε θ αλλάξουνε

μπαγλαμάδες και μπουζούκια θα με κλάψουνε (τρις)

Και δεν σας κρύβω ότι οι συγκεκριμένοι στίχοι εκφράζουν κι εμένα απόλυτα

;)B)

Συμφωνώ απόλυτα με την επιλογή του φίλου του Αντώνη για τον δίσκο ΄΄Σκουργιασμένα χείλη΄΄ ότι και να πω για την συγκεκριμένη δουλειά θα είναι λίγο, είναι ένας δίσκος σταθμός, που ακόμα ανακαλύπτεται και πάντα θα ανακαλύπτεται Σκέφτομαι καμιά φορά πόσο μπροστά ήταν όλοι οι δημιουργοί του δίσκου τότε από την εποχή τους...... είναι από της σταθερές αξίες του τραγουδιού ο δίσκος αυτός.Όπως επείσης τα ίδια ισχύουν και για την επιλογή του Θανάση ΄΄Νύν και Αει΄΄ ..... τι να λέμε τώρα!!!!!

Τώρα θέλω να σας πω για έναν άλλον δίσκο που κυκλοφόρησε το 1985 από την Λύρα με την Σωτηρία Μπέλλου ΄΄’νοιξα Πόρτα στην ζωή΄΄ λέγοταν και είχε τραγούδια του Στέλιου Βαμβακάρη . Τον δίσκο δεν τον απέκτησα ποτέ γιατί η Λύρα επειδή δεν πούλησε πολύ τον απέσυρε γρήγορα. Θύμαμαι ότι δυο τραγούδια που είχα ακούσει ΄΄Τον γεροντόμαγκα΄΄ και ένα άλλο που δεν θυμάμαι τον τίτλο, μου άρεσαν ιδιαιτέρως. Οι μουσικές του Βαμβακάρη αμιγώς λαικές και η Σωτηρία στη ερμηνεία έδινε ρέστα.

Παρακαλώ όποιος φίλος έχει τον δίσκο η ξέρει κάτι παραπάνω ας κάνει τον κόπο να γράψει δύο λεξούλες, γιατί τον ψάχνω και δεν τον βρίσκω

Από τους καλύτερους του Μητροπάνου.Προσωπικά κι εγώ προτιμώ αυτά τα  τραγούδια του Μητροπάνου, παρά κάποια άλλα τύπου ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ :lol:  :lol:  :lol: .

Σεβαστή η προσωπική γνώμη του καθ΄ενός, αν το προσέξεις όμως λιγο περισσότερο "Το κουταλάκι" θα δεις ότι έχει πολύ ωραία μελωδία, και οι στίχοι αν και λιγάκι παρεξηγημένοι, ενταγμένοι σε ένα ευρύτερο πλαίσιο τραγουδιών του Μητροπάνου μπορούν να γίνουν αποδεκτοί στο βαθμό που μιλάμε για έναν αυθεντικό λαϊκό τραγουδιστή που χρειάζεται να μιλήσει και πιο απλοϊκά στα αυτιά του μέσου ακροατή.

Μπορεί να σνομπάρεις τέτοιου τύπου τραγούδια, σύμφωνα με τα γραφόμενα σου, δέξου όμως πως αυτά είναι αποδεκτά από μεγάλη μάζα ανθρώπων που βιώνοντας έντονα τον ερωτικό πόνο θεωρούν τον Μητροπάνο αυθεντικό εκφραστή των συναισθημάτων τους.

Σεβαστή η προσωπική γνώμη και το γούστο του καθενός. :D

Για τον πρώτο μεγάλο δίσκο του ΛΟΥΚΙΑΝΟΥ ΚΗΛΑΙΔΟΝΗ θα γράψω σήμερα.Έχει τον τίτλο Η ΠΟΛΗ ΜΑΣ και κυκλοφόρησε τον Οκτώβριο του 1970.Οι στίχοι είναι της ΚΩΣΤΟΥΛΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ .Σε ένα τραγούδι τους στίχους έχει γράψει ο ίδιος ο συνθέτης ενώ σε άλλα δύο οι στίχοι είναι του ΜΑΝΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ.Μετά από άρνηση της ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ όμως στο να μπει και το όνομα του Ελευθερίου στο δίσκο, στην πρώτη έκδοση αναγράφηκε ως στιχουργός ο Λ.Κηλαιδόνης.Περιέχει τα τραγούδια που γράφτηκαν για το χορόδραμα "Η ΠΟΛΗ ΜΑΣ" της ΡΑΛΛΟΥΣ ΜΑΝΟΥ .Τραγουδούν ο ΜΑΝΩΛΗΣ ΜΗΤΣΙΑΣ και η ΒΙΚΗ ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ.

Ο δίσκος έχει κυκλοφορήσει και σε cd και περιέχει τα τραγούδια:

1)Η πόλη μας (Μ.ΜΗΤΣΙΑΣ)

2)Παιδικό παιχνίδι (Ο αρχηγός) (Μ.ΜΗΤΣΙΑΣ)

3)Νανούρισμα (Β.ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ)

4)Το καλοκαίρι σαν θα ρθει (στίχοι Μ.ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ) (Μ.ΜΗΤΣΙΑΣ)

5)Παγίδα (Β.ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ)

6)Προς κατεδάφισην (Β.ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ)

7)Οσο αγαπιώμαστε τα δυο (στίχοι Λ.ΚΗΛΑΙΔΟΝΗ)(Μ.ΜΗΤΣΙΑΣ)

8)Μη χτυπάς σ'ένα σπίτι κλειστό (στίχοι Μ.ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ)(Μ.ΜΗΤΣΙΑΣ)

9)Η μετάθεση (Β.ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ)

10)Η φωτογραφία (Μ.ΜΗΤΣΙΑΣ)

11)Σπίτι του καλοκαιριού (Β.ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ)

12)Αφιέρωμα στη ζωή της πόλης (Ορχηστρικό)

Πρόκειται για έναν εξαιρετικό δίσκο.Προσωπικά τον θεωρώ και τον καλύτερο του Κηλαιδόνη και προτιμώ αυτές τις δουλειές του με τα λαικά τραγούδια (χωρίς να απορρίπτω βέβαια τις επόμενες).Οι στίχοι , γεμάτοι εικόνες , περιγράφουν πραγματικά στιγμές από τη ζωή μιας πόλης.Όσον αφορά τους ερμηνευτές , τόσο ο Μητσιάς στο ξεκίνημά του, όσο και η Μοσχολιού, καταξιωμένη πια, δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους .

’λλη μια από τις δουλειές που τιμούν την ελληνική δισκογραφία.’λλος ένας δίσκος, απόκτημα...

:D

To 1980 κυκλοφόρησε την πρώτη,αλλά πολύ σημαντική, δουλειά της η Νένα Βενετσάνου!

Αφού κέρδισε πρώτα τις εντυπώσεις στην εκπομπή "ΝΑ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ" της ΕΡΤ-καμιά σχέση με τα χαζορεάλιτι τα σημερινά-η LYRA της έδωσε την ευκαιρία να κυκλοφορήσει τον πρώτο της δίσκο που όμως παρουσιαζόταν και ως συνθέτρια! Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ φωνή της που πατάει στο έντεχνο από τη μια και στο κλασικό από την άλλη, κι έχοντας μουσικές σπουδές και ουσιαστική κουλτούρα πίσω της , μας προσκαλεί στο μουσικό ταξίδι της που, ευτυχώς, κρατάει μέχρι σήμερα!

Τίτλος : "Η Ν.ΒΕΝΕΤΣΑΝΟΥ ΣΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΗΣ"

Στα ελληνικά τραγούδια

ΡΩΤΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ (στ.Ν.Βενετσάνου-Ελ.Κομνηνού)

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕΙΣ (στ. Στ.Χρυσουλάκη)

ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΜΑΣ (στ. Στ.Χρυσουλάκη)

ΑΠΟΠΕΙΡΑ (στ.Κ.Τριπολίτη)

Ο ΤΟΠΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΜΠΟΣ (στ.Ν.Βενετσάνου-Ελ.Κομνηνού)

ΤΟ ΠΑΙΔΙ (Ν.Βενετσάνου)

chante Paul Eluard

AU NOM

EN VERTU DE L'AMOUR

L'AMOUREUSE

JE NE SUIS PAS SEUL

COUVRE-FEU

Η ερμηνεία της είναι συγκλονιστική και τάραξε τα νερά της εποχής! Δεν είναι τυχαίο ότι αμέσως μετά συνεργάστηκε με τον Χατζιδάκι , με τον Μαμαγκάκη & τον Θεοδωράκη!

Το τραγούδι που ακούστηκε πιο πολύ στο ραδιόφωνο της εποχής ήταν το "ΡΩΤΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ", όμως ακούγοντας όλο τον δίσκο ανακαλύπτει κανείς ένα μουσικό μεγαλείο και μια υπέροχη ερμηνεύτρια με ΗΘΟΣ!

:music:

Ο δίσκος που εγώ διάλεξα για σήμερα είναι ο δίσκος του Δήμου Μούτση "Συνοικισμός Α" που έβγαλα να τον ακούσω χθες το βράδυ σπίτι μου. Ως εταιρία παραγωγής του δίσκου αναφέρεται η Olympics, ενώ - εδώ μπορούν να βοηθήσουν οι υπόλοιποι φίλοι - όσο για τη χρονολογία όσο κι αν έψαξα δεν τη βρήκα να αναγράφεται στο δίσκο ή στο εξώφυλλο (τώρα βέβαια ήταν και 2 το πρωί , οπότε μπορεί και να μην την είδα :music: ).

Οι συνθέσεις του Δήμου Μούτση γράφτηκαν πάνω σε στίχους των Γ. Λογοθέτη, Γ. Μιχαηλίδη, Β. Τσιμπούλη και υπάρχει και ένα τραγούδι σε στίχους του Νίκου Γκάτσου. Τα τραγούδια του δίσκου ερμηνεύουν η Βίκυ Μοσχολιού και ο Αντώνης Καλογιάννης.

Ο δίσκος περιέχει δύο από τα πολύ γνωστά και πολύ αγαπημένα μου τραγούδια από τα πολλά που ερμήνευσε η Βίκυ Μοσχολιού, το "’σπρα κόκκινα κίτρινα μπλε" και το "Έτσι ειν η ζωή" τα οποία έχουν μπει και στην κασετίνα που εκδόθηκε πρόσφατα με την ανθολογία της. 'Αλλα γνωστά τραγούδια που αγαπήθηκαν ήταν τα "Στο παράθυρό σου αγναντεύοντας" και "Τράβα την κουρτίνα σου" με τη φωνή του Καλογιάννη. Το καλύτερο όμως τραγούδι του δίσκου θεωρώ πως είναι η "Κορδέλα" με τη φωνή της Βίκυς Μοσχολιού.

Ο δίσκος περιλαμβάνει απλά, λαϊκά ακούσματα και απευθύνθηκε στο ευρύ κοινό μιας δύσκολης εποχής. Αν και τα τραγούδια της Μοσχολιού είναι διάσημα, σα δίσκος δε νομίζω πως είναι πολύ γνωστός. Ίσως να μην έχει κυκλοφορήσει και σε cd, τουλάχιστον εγώ δεν το έχω δει. Τέλος, ο δίσκος έχει ένα πολύ όμορφο εξώφυλλο, μία κοντινή φωτογραφία των Μούτση, Μοσχολιού και Καλογιάννη, όλο χαμόγελο, σε μια φτωχογειτονιά, πιθανώς Αθηναϊκή, δίπλα σε ένα μισογκρεμισμένο τοίχο.

Τα τραγούδια

1. ’σπρα κόκκινα κίτρινα μπλε - Βίκυ Μοσχολιού (Γ. Λογοθέτη)

2. Σα λυγαριά σε φύτεψαν - Βίκυ Μοσχολιού (Β. Τσιμπούλη)

3. Στο παράθυρό σου αγναντεύοντας - Α. Καλογιάννης (Γ. Μιχαηλίδη)

4. 'Ετσι είν' η ζωή - Βίκυ Μοσχολιού (Γ. Λογοθέτη)

5. Τράβα την κουρτίνα σου - Αντώνης Καλογιάννης (Γ. Μιχαηλίδη)

6. Η κορδέλα - Βίκυ Μοσχολιού (Γ. Λογοθέτη)

7. Ο Στέφανος - Αντώνης Καλογιάννης (Γ. Μιχαηλίδη)

8. Μη γράφεις άλλα γράμματα - Βίκυ Μοσχολιού ()

9. Σαν τι τραγούδι να σας πω - Αντώνης Καλογιάννης (Β. Τσιμπούλη)

10. Ρε πατριωτάκι - Βίκυ Μοσχολιού (Γ. Λογοθέτη)

11. Κάποια νύχτα - Αντώνης Καλογιάννης (Ν. Γκάτσου)

12. Χορός της λεβεντιάς - Ορχηστρικό

Τώρα θέλω να σας πω για έναν άλλον δίσκο που κυκλοφόρησε το 1985 από την Λύρα με την Σωτηρία Μπέλλου ΄΄’νοιξα Πόρτα στην ζωή΄΄ λέγοταν και είχε τραγούδια του Στέλιου Βαμβακάρη . Τον δίσκο δεν τον απέκτησα ποτέ γιατί η Λύρα επειδή δεν πούλησε πολύ τον απέσυρε γρήγορα.

Παρακαλώ όποιος φίλος έχει τον δίσκο η ξέρει κάτι παραπάνω ας κάνει τον κόπο να γράψει δύο λεξούλες, γιατί τον ψάχνω και δεν τον βρίσκω

Λοιπόν ο δίσκος περιέχει τα τραγούδια:

1)Το φονικό (στίχοι Κ.Κινδύνης)

2)Τη ζαχαρένια σου χαλάς (Ε.Παπαγιαννοπούλου)

3)Ο Γεροντόμαγκας (Ν.Ρούτσος)

4)Με μένα πως να μετρηθείς (Κ.Κινδύνης)

5)Μ'αδίκησες ανατολή (Κ.Κινδύνης)

6)Πειραιώτισσα (Γ.Παναγιώτη)

7)Αναστενάζω και πονώ (Ε.Παπαγιαννοπούλου)

8)Ανατολή-Ανατολή (Κ.Κοφινιώτης)

9)Διαβάτης ξένος (Ε.Παπαγιαννοπούλου)

10)’νοιξα πόρτα στη ζωή (Κ.Κινδύνης)

11)Γιατί γιατρέ μου (Ε.Παπαγιαννοπούλου)

Στις β'φωνές είναι η Χαρά Πομώνη

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0