Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Ξεχασμένα Διαμάντια

1,208 posts in this topic

Μια σειρά από εξαιρετικά λαικά τραγούδια , κυκλοφόρησε το Νοέμβρη του 1972 ο Νίκος Μαμαγκάκης στη Lyra με τον Γιάννη Πουλόπουλο και τη Μαρία Δουράκη.Ο δίσκος έχει τον τίτλο

"11 λαικά τραγούδια του Ρίτσου" .

και περιέχει τα τραγούδια:

1)Τραγούδι στα νταμάρια (Γ.Πουλόπουλος)

2)Μπήκαμε στο τραγούδι (Μ.Δουράκη)

3)Χωρισμός (Γ.Πουλόπουλος)

4)Ο τρύγος (Γ.Πουλόπουλος)

5)Χειμωνιάτικη βραδυά (Γ.Πουλόπουλος)

6)Χρόνια σε περίμενα (Μ.Δουράκη)

7)’ιντε και ντε (Γ.Πουλόπουλος)

8)Έφυγες (Μ.Δουράκη)

9)Νυχτοπεντοζάλης (Γ.Πουλόπουλος)

10)Το φεγγάρι βάσανο (Γ.Πουλόπουλος)

11)Μαύρη και γαλάζια νύχτα (Μ.Δουράκη)

Και μόνο το γεγονός, ότι εν έτει 1972 , καταμεσής της χούντας κυκλοφορεί ένας δίσκος με τραγούδια σε ποίηση του Ρίτσου είναι ιδιαίτερα αξιοσημείωτο.Φυσικά είναι τραγούδια χωρίς πολιτικό περιεχόμενο.Ψάχνοντας όμως κάποιος θα ανακαλύψει ακόμα και μέσα σ'αυτά τα τραγούδια, πολλά μηνύματα.Μηνύματα που φυσικά δεν μπορούσαν να διακρίνουν σε πρώτη ανάγνωση οι λογοκριτές της εποχής.

Εξαιρετική και η μουσική του Μαμαγκάκη.Ενός "δύσκολου" συνθέτη, ο οποίος σ'αυτό το δίσκο προσαρμόζει τις μελωδίες του στους δρόμους του έντεχνου λαικού τραγουδιού , που άνθιζε ιδιαίτερα εκείνη την εποχή.Ένα άλλο χαρακτηριστικό της μουσικής του Μαμαγκάκη είναι η πολυρρυθμία που χρησιμοποιεί στα τραγούδια του.Ακούστε π.χ το "’ιντε και ντε" και θα καταλάβετε.

Εξαιρετικοί επίσης και οι ερμηνευτές.Τόσο ο Πουλόπουλος , που όπως έχω ξαναγράψει εκείνη την εποχή και πριν αρχίσει τα "μεταγλωττισμένα" τραγούδια, έκανε μερικές πολύ όμορφες δουλειές, όσο και η Δουράκη ερμηνεύουν αυτά τα τραγούδια μοναδικά.

Ο δίσκος , ευτυχώς , κυκλοφορεί και σε cd.

Να γράψω κι εγώ με τη σειρά μου για έναν αγαπημένο μου δίσκο πάλι από το παλιά. Δεν είναι τόσο άγνωστος, αλλά αρκετά ξεχασμένος, όπως και πολλοί άλλοι δίσκοι που αναφέρθηκαν εδώ. Θα αφήσω τις πιο άγνωστες δημιουργίες στο Θανάση, στον Κώστα, το Michael και σε όσους φίλους που με το πάθος και τις γνώσεις τους χάρισαν σε μένα πλήθος από άγνωστες μέχρι σήμερα πτυχές της ελληνικής μουσικής. Όσο ζει κανείς, μαθαίνει.

Για να πάμε πάλι στο θέμα μας, θα γράψω για το δίσκο Το θαλασσινό τριφύλι που κυκλοφόρησε το 1972 από τη ΛΥΡΑ. Πρόκειται για τραγούδια - ποιήματα του Οδυσσέα Ελύτη, ενώ τη μουσική του δίσκου υπογράφει ο Λίνος Κόκοτος. Στο δίσκο τραγουδούν η Ρένα Κουμιώτη και ο Μιχάλης Βιολάρης.

Το δίσκο το γνώρισα από το ομώνυμο τραγούδι το οποίο είχα λατρέψει. Ο κύριος λόγος ήταν η ποίηση του Ελύτη που είχα αρχίσει να διαβάζω από πολύ νωρίς. Μάλιστα, πριν ακόμη καταφέρω να αγοράσω το δίσκο, είχα πετύχει να ηχογραφήσω από το ραδιόφωνο σχεδόν όλα τα κομμάτια του δίσκου και να φτιάξω ένα αυτοσχέδιο δικό μου άλμπουμ. Υπήρχε πράγματι μία χρυσή εποχή στο ραδιόφωνο που μπορούσε κανείς να ακούσει ακόμη και τα άγνωστα τραγούδια του κάθε δίσκου. Εκείνη την κασέτα την έχω ακόμη.

Η Ρένα Κουμιώτη ερμηνεύει εξαιρετικά το ομώνυμο τραγούδι (θα ήθελα να το ακούσω με τη φωνή του Γιώργου Νταλάρα :D ) όπως και τα υπόλοιπα και αποδεικνύει (και από το δίσκο αυτό και από το σύνολο της δουλειάς της) ότι είναι μία άξια, πλην όμως αδικημένη ερμηνεύτρια. Ο Μιχάλης Βιολάρης επίσης δίνει καλές ερμηνείες. Ο δίσκος έχει ένα ανάλαφρο, χαρούμενο ύφος καθώς η γραφή του Ελύτη μαζί με τη μουσική του Κόκοτου υμνούν τον έρωτα, τη θάλασσα, το καλοκαίρι. Το ομώνυμο τραγούδι και το "Δελφινοκόριτσο" από το Βιολάρη ήταν αυτά που πολυακούστηκαν. Το ομώνυμο και τα "Αύγουστος", "Η Ελένη" τα πιο όμορφα για μένα. Ο δίσκος κυκλοφορεί σε cd και είναι εύκολο να βρεθεί. Κυκλοφορεί επίσης και digitally remastered έκδοση.

Τα τραγούδια του δίσκου

1. Τα τζιτζίκια - Μιχάλης Βιολάρης, χορωδία

2. Ο ταχυδρόμος - Ρένα Κουμιώτη

3. Ντούκου ντούκου μηχανάκι - Ρένα Κουμιώτη, Μιχάλης Βιολάρης

4. Η Ελένη - Ορχήστρα

5. Το δελφινοκόριτσο - Μιχάλης Βιολάρης

6. Το θαλασσινό τριφύλι - Ρένα Κουμιώτη

7. Το ερημονήσι - Ρένα Κουμιώτη

8. Η Ελένη - Μιχάλης Βιολάρης

9. Ο Αύγουστος - Ρένα Κουμιώτη

10. Το δελφινοκόριτσο - Χορωδία

11. Το χρυσό κλειδί - Μιχάλης Βιολάρης, χορωδία

" Η ΜΑΡΙΚΑ ΝΙΝΟΥ....μια βραδιά στου Τζίμη του Χοντρού" είναι μια ιστορική ζωντανή ηχογράφηση, θεωρείται η πρώτη που έγινε στην Ελλάδα! Η Μαρίκα Νίνου με τη θεσπέσια φωνή της τραγουδάει σε ένα ιστορικό μαγαζί κι εμείς που δεν ζούσαμε εκείνη την εποχή μπορούμε να πάρουμε λίγο από το άρωμα εκείνων των στιγμών. Κάπου διάβασα πως οι ξένοι παραγωγοί κινηματογράφησαν τις στιγμές εκείνες.(πού να βρίσκεται άραγε το φιλμ:blush:

Τα τραγούδια (Τσιτσάνη-Μητσάκη-Παπαϊωάννου)

ΓΚΙΟΥΛΜΠΑΧΑΡ

ΒΑΛΕΝΤΙΝΑ

ΤΑ ΛΕΡΩΜΕΝΑ Τ ΑΠΛΥΤΑ

ΒΟΛΟ ,ΛΑΡΙΣΑ, ΚΑΡΔΙΤΣΑ

ΣΕΡΑΧ

ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ

ΑΜΑΝΕΣ

ΠΑΛΑΜΑΚΙΑ

ΤΑ ΚΑΒΟΥΡΑΚΙΑ

ΤΑ ΜΑΝΤΑΛΑ

Ο ΜΠΟΥΦΕΤΖΗΣ

Σημαντικές στιγμές του ελληνικού τραγουδιού από μια ιστορική γυναικεία φωνή ,που πολλές σημερινές τραγουδίστριες προσπαθούν μάταια να μιμηθούν! Φωνή αρχέτυπο!

Η Μαρίκα Νίνου δίνει ερμηνείες διαχρονικές ! Ακούγοντας προσεκτικά ο ακροατής ακούει την ψυχή τηςΜια ψυχής που πόνεσε κι είχε τραγικό κι άδικο τέλος!

:wow:

Το 1975 κυκλοφόρησε από την Columbia ένας δίσκος με την Δήμητρα Γαλάνη και τον γενικό τίτλο "Λεπτομέρειες". Ο δίσκος περιέχει κάποια τραγούδια σε πρώτη εκτέλεση αλλά και κάποιες επανεκτελέσεις παλαιοτέρων τραγουδιών.

Τα τραγούδια αυτά είναι:

1)Ο ξένος (Σ.Ξαρχάκου-Ν.Γκάτσου)

2)’ν είσαι συ (Δ.Μούτση-Ν.Γκάτσου)

3)Ρημαγμένοι κήποι (Χ.Λεοντή-Μ.Ελευθερίου)

4)Δώδεκα τρελά παιδιά (Λ.Κηλαηδόνη-Ν.Γκάτσου)

5)Είδα την ’ννα κάποτε (Δ.Σαββόπουλου)

6)Ένα παλικάρι (Γ.Σπανού-Λ.Παπαδόπουλου)

7)Οκτώ μικρά παιδιά (Γ.Σπανού-Λ.Παπαδόπουλου)

8)Ήταν τα λόγια σου φωτιά (Σ.Ξαρχάκου-Κ.Κινδύνη)

9)Ώρα τρεις το μεσονύχτι (Χ.Λεοντή-Μ.Ελευθερίου)

10)Το κομοδίνο (Δ.Μούτση-Μ.Ελευθερίου)

11)Τι να την κάνω τη ζωή (Λ.Κηλαηδόνη-Ν.Γκάτσου)

12)Η Γη όπου ανθεί φαιδρά πορτοκαλέα (Χ.Χάλαρη-Γ.Κακουλίδη)

Αν και η Γαλάνη είχε ήδη 6-7 χρόνια στη δισκογραφία αυτός ουσιαστικά είναι ο πρώτος ολοκληρωμένος δίσκος που ηχογράφησε, αφού μέχρι τότε κυρίως συμμετείχε σε δίσκους συνθετών λέγοντας από 1 μέχρι 6 τραγούδια .Βέβαια είχαν κυκλοφορήσει και οι δίσκοι "Δ.Γαλάνη" και "Δ.Γαλάνη-Νο 2" οι οποίοι όμως περιείχαν ηχογραφήσεις είτε από δίσκους 45 στροφών , είτε από τις μέχρι τότε συμμετοχές της.

Ο δίσκος αυτός περιέχει πολλά σπουδαία τραγούδια αλλά και υπέροχες ερμηνείες, είτε πρόκειται για τις πρώτες εκτελέσεις είτε για τις μεταγενέστερες.Ακούστε για παράδειγμα το "Κομοδίνο" από τον "’γιο Φεβρουάριο" ή το "Ρημαγμένοι κήποι" (το οποίο ήταν και το πρώτο τραγούδι που ηχογράφησε ο Χ.Λεοντής το 1962), ή τον "Ξένο" του Ξαρχάκου...

Φυσικά , εκείνη την εποχή με την έξαρση του πολιτικού τραγουδιού και με την αρχή της αναβίωσης του ρεμπέτικου , ένας τέτοιος δίσκος δεν είχε ιδιαίτερη τύχη.Έτσι και δεν ακούστηκε σχεδόν καθόλου...

Ευτυχώς η εταιρεία φρόντισε να τον επανεκδόσει σε cd...

"Η ΑΛΙΚΗ ΚΑΓΙΑΛΟΓΛΟΥ τραγουδάει ΜΑΝΟ ΧΑΤΖΙΔΑΚΙ" .Τον Οκτώβρη του 1999 ηχογραφήθηκε ο δίσκος αυτός. Τα τραγούδια αποδίδονται με τη συνοδεία πιάνου .Στο πιάνο ο Μίλτος Λογιάδης.

Τα τραγούδια είναι όλα γνωστά , πολυτραγουδισμένα κι αγαπημένα. Το νέο του πράγματος είναι η ιδιαίτερη ερμηνεία από την πολύ σημαντική Αλίκη Καγιαλόγλου που φωτίζει όλα τα τραγούδια μ έναν τρόπο μοναδικό, μακριά από ψεύτικα στολίδια καινάζια . Και τότε μας αποκαλύπτονται αυτά τα χιλιοτραγουδισμένα κομμάτια ως σαν να τακούμε για πρώτη φορά! Αυτή του είδους η προσέγγιση για μένα-δικαιολογεί την επανεκτέλεση !

ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ (Β.Γκούφας)

ΤΟ ΓΚΡΙΖΟ ΓΑΤΙ (Α.Σακελλάριος)

ΘΑΛΑΣΣΑ ΠΛΑΤΕΙΑ (Γ.Ρούσσος)

ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΥΣΤΙΚΟ (Αλ.Σακελλάριος)

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ (Μ.Χατζιδάκις)

Ο ΓΛΑΡΟΣ (Αλ.Σακελλάριος)

ΜΕΣ ΄ΣΑΥΤΗ ΤΗ ΒΑΡΚΑ (Γ.Ρούσσος)

ΚΑΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ (Μ.Χατζιδάκις)

ΜΗ ΤΟΝ ΡΩΤΑΣ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ (Γ.Ιωαννίδης)

ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΣ (Μ.Κακογιάννης)

ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ (Ν.Περγιάλης)

ΙΛΙΣΣΟΣ (Γ.Εμιρζάς)

Η ΠΕΤΡΑ (Μ.Χατζιδάκις)

ΣΥΝΕΒΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ (Μ.Χατζιδάκις)

Σ ΑΓΑΠΩ (Α.Σακελλάριος)

Τα τραγούδια όλα είναι κινηματογραφικά , εκτός από την «Πέτρα» που είναι θεατρικό. Αποδίδονται με θαυμαστό τρόπο από την Καγιαλόγλου , η οποία έχει μαθητεύσει κοντά στον Χατζιδάκι! Την παραγωγή του cd έκανε η ίδια (?!) η ερμηνεύτρια! Πιθανώς να μην πολυενδιαφέρονταν οι μεγάλες δισκογραφικές.Το άλμπουμ όπως ήταν φυσικό-χωρίς διαφήμιση-πέρασε απαρατήρητο στον πολύ κόσμο! Και τώρα , δεν νομίζω να υπάρχει στην δισκογραφική αγορά! Αν πέσει στην αντίληψή σας , αγοράστε το κι αφεθείτε στις αξέχαστες μελωδίες του Χατζιδάκι παιγμένες άψογα από τον Μ.Λογιάδη και τραγουδισμένες ονειρικά από την Αλίκη Καγιαλόγλου!

:wow:

Συνεπής στο ραντεβού μου με τους θησαυρούς του ελληνικού τραγουδιού για σήμερα θα σας μεταφέρω νοερά στο 1968 και σε μια εξαιρετική εργασία του Σταύρου Ξαρχάκου πάνω σε τραγούδια του Μάρκου Βαμβακάρη που έχει τον τίτλο "Μάρκος ο δάσκαλός μας".Τραγουδούν ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης, η Γιώτα Λύδια, ο Σταμάτης Κόκοτας , η Βίκη Μοσχολιού και ο Γιώργος Ζαμπέτας.

Ο δίσκος , τον οποίο κάποτε είδα να κυκλοφορεί και σε cd περιέχει τα τραγούδια:

1)Φραγκοσυριανή (Γ.Μπιθικώτσης)

2)Τα ματόκλαδά σου λάμπουν (Γ.Μπιθικώτσης)

3)Το συμφέρον (Γιώτα Λύδια)

4)Τα δυο σου χέρια (Γ.Μπιθικώτσης)

5)Σ'αυτόν τον κόσμο τον κακό (Β.Μοσχολιού)

6)Ήθελα νά'μουν Ηρακλής (Γ.Ζαμπέτας)

7)Αλεξανδριανή (Β.Μοσχολιού)

8)Φοράς φουστάνι βυσσινί (Σ.Κόκοτας)

9)Αντιλαλούν οι φυλακές (Γ.Μπιθικώτσης)

10)Σού'δωσα διαζύγιο (Γ.Ζαμπέτας)

11)Ο Κάβουρας (Γ.Μπιθικώτσης)

12)Να μ'αξιώσει ο Θεός (Γ.Ζαμπέτας)

Για τα τραγούδια και τους τραγουδιστές δε νομίζω ότι χρειάζεται να γράψω κάτι περισσότερο από τα ονόματά τους.Αυτό που εκπλήσσει ευχάριστα τον ακροατή είναι οι καταπληκτικές ενορχηστρώσεις του Σταύρου Ξαρχάκου.Είναι γνωστή η αγάπη του για το ρεμπέτικο τραγούδι και η μελέτη που έχει κάνει πάνω σ'αυτό.

Νομίζω επίσης ότι διαβάζοντας και όσα γράφονται στο οπισθόφυλλο της πρώτης έκδοσης του Lp , δίνεται μια πολύ καλή εικόνα για το περιεχόμενο του συγκεκριμένου δίσκου.

"Ο ΜΑΡΚΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ είναι ασφαλώς ένας από τους μεγάλους πρωτοπόρους της Ελληνικής λαικής μουσικής.Το έντονο προσωπικό του ύφος και γενικά ή όλη μεγάλη προσφορά του στη λαική μουσική , τον κατατάσσουν σαν τον πρώτο των μεγάλων κλασσικών.

Η παρουσία του Μάρκου στον μεγάλο χώρο της Ελληνικής λαικής μουσικής παίρνει όμως ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις από το γεγονός ότι είναι ένας ολοκληρωμένος δημιουργός , μια και έγραφε πάντα μόνος τους στίχους της μουσικής του.

Τα τραγούδια του Μάρκου ξεκινούν κατευθείαν από την Ελληνική παράδοση και αγκαλιάζουν ολόκληρη την Ελληνική ζωή.Ο νέος μας δίσκος, σε εξαιρετική στερεοφωνική εγγραφή, έχει τη σφραγίδα της μουσικής επιμέλειας και αγάπης του Σταύρου Ξαρχάκου , που κολακεύεται να πιστεύει ότι ήταν και αυτός ένας μαθητής του μουσικού έργου του Μάρκου.Έτσι η ενορχήστρωση των τραγουδιών από τον νέο μεγάλο συνθέτη και διευθυντή ορχήστρας ακολουθεί με απόλυτο σεβασμό το ύφος του "Δασκάλου".

Ο δίσκος περιλαμβάνει 12 χαρακτηριστικά τραγούδια από το 1935-1960 , που αντιπροσωπεύουν όλες τις μορφές του δημιουργικού ταλέντου του Μάρκου.Στους κλασσικούς πάντοτε δρόμους του ζειμπέκικου και του χασάπικου ο Μάρκος έγραψε τραγούδια σατυρικά και σκωπτικά σαν "Ήθελα νά'μουν Ηρακλής" και "Να μ'αξιώσει ο Θεός" , ευγενικά δροσερά ερωτικά , σαν το "Φοράς φουστάνι βυσσινί", "Αλεξανδριανή" , "Τα ματόκλαδά σου λάμπουν", "Φραγκοσυριανή" και τέλος τραγούδια όλο πάθος και πόνο για την ανθρώπινη δυστυχία όπως το "Αντιλαλούν οι φυλακές" ,που οι ρίζες του ανάγονται στην Οθωμανική εποχή και τον συγκλονιστικό "Κάβουρα" , που είναι ένας θρήνος για τον χαμό ενός διάσημου λαικού τραγουδιστή.

Το μεγαλύτερο βάρος της ερμηνείας των τραγουδιών πέφτει επάνω στον μοναδικό τραγουδιστή Γρηγόρη Μπιθικώτση που έχει επιβληθεί σαν ο αυθεντικότερος ερμηνευτής των παλαιών κλασσικών λαικών τραγουδιών.Σημαντική είναι ακόμη η συμβολή στην ποικιλία της ερμηνείας και της Γιώτας Λύδια , της Βίκης Μοσχολιού και του Γιώργου Ζαμπέτα.Τέλος των κύκλο των ερμηνευτών κλείνει ο νεώτερος των μεγάλων τραγουδιστών της Columbia ο Σταμάτης Κόκοτας, σαν μια απόδειξη ότι για τα μεγάλα αθάνατα τραγούδια δεν υπάρχει ούτε μόδα , ούτε εποχή".

Το 1983 κυκλοφόρησε από τη PHILIPS ένας σημαντικός δίσκος με δημιουργούς την πολύ σημαντική στιχουργό Σώτια Τσώτου και τον κύπριο συνθέτη Δώρο Γεωργιάδη. Τίτλος :"ΕΓΩ ΖΩΓΡΑΦΙΣΑ ΤΗ ΓΗ"

Ερμηνευτής ο Πασχάλης. «Τρυφερός τραγουδιστής της αγάπης, αλλά τραγουδιστής του «περίχωρου» μέχρι τώρα ο Πασχάλης, κάνει με αυτό το δίσκο ένα τεράστιο άλμα και βρίσκεται στο κέντρο του προβλήματος. Ενώνει τη φωνή του με τις δικές μας κραυγές.» σημειώνουν, μεταξύ άλλων, οι δημιουργοί.

Τα τραγούδια:

ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ

ΕΓΩ ΖΩΓΡΑΦΙΣΑ ΤΗ ΓΗ

Η ΠΟΛΗ ΑΥΤΗ ΔΕ ΜΑΣ ΧΩΡΑ

Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ

ΤΑ ΛΕΦΤΑ

ΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΑ

ΑΠ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ

Η ΧΡΥΣΑΛΛΙΔΑ

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΑΓΑΠΗ

ΡΩΤΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ

ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΕ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ

Οι στίχοι της Σώτιας Τσώτου είναι επικίνδυνα δυνατοί και κοφτεροί. Σχολιάζουν τον κόσμο έτσι όπως τον έχουμε καταντήσει όλοι! Η μουσική του Γεωργιάδη , πραγματικά, πολύ όμορφη και ανάλογη του κλίματος των στίχων. Ο Πασχάλης , έξω από τα γνωστά γιαυτόν μονοπάτια, έκανε μια αξιοπρεπή προσπάθεια να ερμηνεύσει αυτό το έργο! Και είναι καλός! Θυμάμαι , έντονα, την προσπάθεια της εταιρείας να τον προωθήσει μέσα από τις διαφημιστικές εκπομπές που είχε τότε στο ραδιόφωνο. Δυστυχώς , η προσπάθεια δεν είχε την απήχηση που ήθελαν και οι δημιουργοί και η εταιρεία. Θέλετε η εποχή που βγήκε ο δίσκος, θέλετε που ήξεραν τον Πασχάλη σε άλλα πράγματα.ο κόσμος δεν ανταποκρίθηκε. Αφού και σήμερα ο δίσκος δεν κυκλοφόρησε ακόμα σε cd.

Παρόλα αυτά ο Χατζηγιάννης ηχογράφησε το 1997 στην Κύπρο- δυο τραγούδια από αυτή τη δουλειά (ΕΓΩ ΖΩΓΡΑΦΙΣΑ ΤΗ ΓΗ, ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΑΓΑΠΗ) με επιτυχία!

Για την ιστορία, να πω πως τα τραγούδια αυτά προορίζονταν για τη Μαρινέλλα. Η ίδια τα πρωτοπαρουσίασε ζωντανά στο ΖΟΟΜ της Πλάκας το 1979. Η ίδια ξανατραγούδησε τρία από αυτά και το 1994 στην Κύπρο (ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ , ΕΓΩ ΖΩΓΡΑΦΙΣΑ ΤΗ ΓΗ, ΑΠ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ) και μεταξύ άλλων είπε πως «αυτά τα τραγούδια ήταν πολύ μπροστά από την εποχή τους. Ο στίχος ήταν πολύ δυνατόςδεν μπόρεσαν να τον αντέξουν, να τον ακούσουν τότε»

ΑΠ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ

Στίχοι : Σ.Τσώτου

Απόλα τα παιδιά ζητώ συγνώμη

Κι απόσα δε γεννήθηκαν ακόμη

Δεν έπρεπε να σας γεννήσουμε αλλά

Φοβόμασταν να ζήσουμε μόνοι

Το στάρι μες στους κάμπους τελειώνει

Κι ο τρίτος ο παγκόσμιος ζυγώνει

Σας φέραμε γιατί δεν είχαμε οι δειλοί

Το θάρρος να πεθάνουμε μόνοι.

Απ όλα τα παιδιά ζητώ συγνώμη

Κι απ όσα δεν γεννήθηκαν ακόμη

Βαρύς είν΄ο Σταυρός και πώς παιδί μου πώς

Και πώς να τον σηκώσουμε μόνοι

:pity:

Το 1986 κυκλοφόρησε από την ΕΜΙ μια καταπληκτική συλλογή τραγουδιών του Βασίλη Τσιτσάνη με ερμηνευτή τον Γρηγόρη Μπιθικώτση με τίτλο "Ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης τραγουδά Βασίλη Τσιτσάνη".

Ο δίσκος περιέχει τα τραγούδια:

1)Κάτσε ν'ακούσεις μια πενιά (Γ.Μπιθικώτσης-Β.Τσιτσάνης) 5-1-1960

2)Μ'έβαλες στο μαυροπίνακα (Γ.Μπιθικώτσης) 18-8-1956

3)Εγώ είμαι το μπεγλέρι σου (Γ.Μπιθικώτσης-Ν.Καλλέργης) 24-11-1956

4)Εβίβα βρε παιδιά (Γ.Μπιθικώτσης-Β.Τσιτσάνης-Π.Νέγκρι) 2-8-1958

5)Ο φλώρος (Γ.Μπιθικώτσης-Γ.Λύδια-Β.Τσιτσάνης) 11-7-1957

6)Βάλτε τώρα που γυρίζει (Γ.Μπιθικώτσης) 23-1-1958

7)Όταν συμβεί στα πέριξ (Γ.Μπιθικώτσης-Α.Χρυσάφη-Β.Τσιτσάνης)

23-11-1965 (ανέκδοτη ηχογράφηση)

8)Γεια σου τσολιά μου (Γ.Μπιθικώτσης-Γ.Τζόυ)15-1-1957

9)Πολιορκία (Το τραγούδι της Κύπρου) (Γ.Μπιθικώτσης-Α.Ρεπάνης)

4-2-1964

10)Μια Κυριακή σε γνώρισα (Γ.Μπιθικώτσης-Β.Γκίκα)18-6-1970

(ανέκδοτη ηχογράφηση)

11)Απ'τον καημό ξεχείλησα (Γ.Μπιθικώτσης-Β.Τσιτσάνης-Χ.Λαμπράκη)

5-3-1966

12)Η Χριστίνα (Γ.Μπιθικώτσης-Κ.Θύμη)7-6-1960

13)Δεν θέλω να ξενητευτείς (Γ.Μπιθικώτσης-Σ.Ίμβρου)4-2-1964

14)Το γράμμα το ανώνυμο (Γ.Μπιθικώτσης-Α.Ρεπάνης)5-1-1960

15)Τρικαλινή τσαχπίνα (Γ.Μπιθικώτσης-Π.Πάνου-Β.Τσιτσάνης)5-12-1961

16)Κλαμμένη ήρθες μια βραδιά (Γ.Μπιθικώτσης-Β.Γκίκα)18-6-1970 (ανέκδοτη ηχογράφηση)

Το σημείωμα του δίσκου αναφέρει τα εξής:

"Τσιτσάνης και Μπιθικώτσης

Η Συνάντηση δύο θρύλων

Κατά τη διάρκεια της μακροχρόνιας καριέρας του ο Β.Τσιτσάνης συνεργάστηκε στο πάλκο και στη δισκογραφία με πολλούς και σπουδαίους ερμηνευτές του λαικού τραγουδιού.Ωστόσο , ξεχωριστή θέση στη δισκογραφία του Τσιτσάνη κατέχει η συνεργασία του με τον Μπιθικώτση, γιατί ο Γρηγόρης δεν ήταν κάποιος τυχαίος τραγουδιστής.Η φωνή και ο τρόπος ερμηνείας του είναι η συνισταμένη της γνήσιας λαικής έκφρασης που περικλείει κάτι απ'το μεράκι του Στράτου, τον καημό της Μπέλλου , τον λυγμό του Τσαουσάκη, αλλά επιπλέον έχει και την προσωπική του σφραγίδα :είναι η αρχοντιά και η λεβεντιά που χαρακτηρίζει και διακρίνει τον Μπιθικώτση.

Στην λαμπρή καριέρα του ο Γρηγόρης έχει τραγουδήσει τους μεγαλύτερους Έλληνες συνθέτες , αλλά κάθε συνεργασία του με τον Τσιτσάνη ήταν πάντα ένα πολύ σημαντικό γεγονός.Αυτό οφείλεται , πέρα απ'την προσωπική μακρόχρονη φιλία τους και στο ότι ο Γρηγόρης γνώριζε καλά τι αξία είχε κάθε τραγούδι που υπέγραφε ο Τσιτσάνης και έβαζε έτσι όλη την εκφραστική του δύναμη και τεχνική για να το αποδώσει με τέτοια τελειότητα που θα ξεπερνούσε και αυτή τη φαντασία του δημιουργού του.

Από το σύνολο των τραγουδιών της συνεργασίας τους διαλέξαμε αυτά τα 16 που περιέχει ο δίσκος αυτός , με σκοπό να τα διασώσουμε και να τα ξαναφέρουμε στην επικαιρότητα, αφού τα περισσότερα ήταν σπαρμένα σε σπάνιους και δυσεύρετους δίσκους 78 και 45 στροφών.Υπάρχουν επίσης και τρεις ανέκδοτες εκτελέσεις που κυκλοφορούν για πρώτη φορά στο δίσκο αυτό.

Ίσως , ορισμένα από τα 16 αυτά τραγούδια , να είναι λιγότερο γνωστά στο πλατύ κοινό.Δεν παύουν όμως να φέρουν τη σφραγίδα του Τσιτσάνη και του Μπιθικώτση, των δύο θρυλικών μορφών του Λαικού μας Τραγουδιού ".

Ο δίσκος αργότερα κυκλοφόρησε και σε cd .Το βινύλιο φυσικά σήμερα είναι σχεδόν εξαφανισμένο.Πολλά απ'αυτά τα τραγούδια επίσης ξανακυκλοφόρησαν και στη σειρά "Δισκογραφία Τσιτσάνη Νο 9".

Νομίζω πως ότι και να γράψω για τους συντελεστές και για τα τραγούδια θα είναι λίγο. Το καθαρό λαικό τραγούδι στις καλύτερές του στιγμές.Απλά για ιστορικούς λόγους θέλω να αναφέρω πως εκτός από τα παραπάνω τραγούδια , ο Τσιτσάνης και ο Μπιθικώτσης,η οποίοι σημειωτέον ήταν και κουμπάροι, στα πλαίσια της συνεργασίας τους ηχογράφησαν σε β'εκτέλεση στις αρχές της δεκαετίας του '60 και τα παρακάτω:

1)Mεσ στην πολλή σκοτούρα μου

2)Δώδεκα η ώρα θα'ρθω βρε Μαριώ

3)Στα τρίκαλα στα δυο στενά

4)Ότι κι αν πω δεν σε ξεχνώ

5)Η δροσούλα

6)Δική μου για πάντα (α'εκτέλεση).

Επίσης στη σειρά των επανεκτελέσεων των τραγουδιών του σε δίσκους 45 στροφών extended play (μεγαλύτερης διάρκειας δηλαδή) ο Τσιτσάνης ηχογράφησε με τον Μπιθικώτση και τα παρακάτω τραγούδια που βρίσκονται και στον μεγάλο δίσκο με τον τίτλο "Τσιτσάνης" και το εξώφυλλο με τα κλειδιά.

1)Πάλιωσε το σακκάκι μου

2)Γιατί με ξύπνησες πρωί

3)Σερσέ λα φαμ

4)Μπαξέ Τσιφλίκι

5)Αθηναίισα

6)Όμορφη Θεσσαλονίκη

7)Αραμπάς περνά

8)Αντιλαλούνε τα βουνά

9)Δεν με στεφανώνεσαι

10)Χωρίσαμε ένα δειλινό

11)Ντερμπεντέρισσα

Σε πολλά από τα τραγούδια αυτά εκτός από τον Μπιθικώτση και τον Τσιτσάνη συμμετέχει στις β'φωνές και η Πόλυ Πάνου.

Επίσης τρία τραγούδια του Τσιτσάνη ηχογράφησε ο Μπιθικώτσης στο δίσκο "Τα ωραία του Τσιτσάνη" το 1973.Τα "Απ'τη μάνα μου διωγμένος", "Πέφτεις σε λάθη "¨και "Βάρκα γιαλό", ενώ στο δίσκο "Β.Τσιτσάνης-Μοναδικές ερμηνείες"υπάρχει μια μεταγενέστερη ζωντανή ηχογράφηση του "Πάλιωσε το σακκάκι μου" .Ακόμη στο δίσκο του Δ.Σαββόπουλου "Ζήτω το Ελληνικό τραγούδι" ο Μπιθικώτσης τραγουδά μαζί με την Κ.Γκρεύ και τον Σαββόπουλο το "Κάνε λιγάκι υπομονή".

Και να μην ξεχάσω να σημειώσω ότι στις αρχές της δεκαετίας του '60 οι δύο κορυφαίοι του λαικού μας τραγουδιού ηχογράφησαν και κάποια τραγούδια άλλων δημιουργών.Το "Όλοι οι ρεμπέτες του ντουνιά" του Βαμβακάρη , το "Το χρήμα δεν το λογαριάζω" του Χιώτη και το "Η άμαξα μες στη βροχή " του Χατζηχρήστου.

Δε νομίζω να έχω ξεχάσει κάτι.Πιστεύω ότι η συγκεκριμένη συνεργασία ήταν από τις πιο μεγάλες και πιο σπουδαίες που έγιναν ποτέ και γράφτηκε με χρυσά γράμματα στις σελίδες της ιστορίας του λαικού μας τραγουδιού.

Ένας πολύ καλός δίσκος σε μουσική Μίμη Πλέσσα και στίχους Δημήτρη Χριστοδούλου κυκλοφόρησε το 1973 από την Polydor.Έχει τον τίτλο "Για μια σταγόνα αλάτι" και τραγουδούν ο Αντώνης Καλογιάννης και η Πετρή Σαλπέα.

Ο δίσκος αυτός περιέχει τα τραγούδια:

1)Eίμαι μικρός και σαγαπώ (Α.Καλογιάννης)

2)Τι γράμμα να σου στείλω (Α.Καλογιάννης)

3)Ήπια όλο το ποτήρι (Α.Καλογιάννης-Π.Σαλπέα)

4)Κράτα το φιλί (Π.Σαλπέα-Α.Καλογιάννης)

5)Το εξωκκλήσι στανοιχτά (Π.Σαλπέα)

6)Το ποτάμι (Α.Καλογιάννης)

7)Αχ, ας εύρισκα τα λόγια (Α.Καλογιάννης)

8)Μην περπατάς χωρίς Θεό (Α.Καλογιάννης)

9)Ποτέ δεν βγήκα στη βροχή (Π.Σαλπέα)

10)Δε μου τάδωσες τα χείλη (Α.Καλογιάννης-Π.Σαλπέα)

11)Πέρα σε κείνα τα νερά (Π.Σαλπέα-Α.Καλογιάννης)

12)Παλιά , πολύ παλιά , αγάπη μου η αγάπη (Α.Καλογιάννης)

Η ενορχήστρωση και διεύθυνση ορχήστρας είναι του Μίμη Πλέσσα.

Εξαιρετικές τόσο οι μελωδίες του Πλέσσα, όσο και οι στίχοι του Χριστοδούλου.Ένα από τα χαρακτηριστικά του Πλέσσα είναι το πόσο εύκολα μπορεί να κινείται από τη τζαζ μουσική και το ελαφρό τραγούδι ,σε έντεχνα ή λαικότερα μονοπάτια.

Ο Καλογιάννης , αμέσως μετά την ερμηνεία των σπουδαίων έργων του Θεοδωράκη που ηχογραφήθηκαν στο εξωτερικό , όπως η «Κατάσταση Πολιορκίας» , το «Πνευματικό Εμβατήριο» ή «Τα λαικά» , ηχογραφεί στην Ελλάδα τον «Συνοικισμό Α» του Μούτση και λίγο αργότερα τον συγκεκριμένο δίσκο του Πλέσσα.Η φωνή του , σαυτά τα έργα , δίνει την αίσθηση, ότι ακόμα διαμορφώνεται. Είναι εμφανής η διαφορά της φωνής του Καλογιάννη στους δίσκους του 70 και του 73 απ αυτούς του 80 ή του 85.

Εξαιρετική επίσης η παρουσία της Πετρής Σαλπέα. Μιας τραγουδίστριας η οποία είχε ένα σύντομο σχετικά πέρασμα στη δισκογραφία .Από το 1968 ως το 1982 συμμετείχε σε 7 μόνο δουλειές με γνωστότερη απόλες φυσικά τη συμμετοχή της στον «’γιο Φεβρουάριο» των Μούτση-Ελευθερίου.

Κάποια από τα τραγούδια του δίσκου όπως τα «Είμαι μικρός και σαγαπώ» ή το «Κράτα το φιλί» ακούγονται μέχρι σήμερα στο ραδιόφωνο. Προσωπική προτίμηση το σπουδαίο και κλασσικό πλέον «Αχ, ας εύρισκα τα λόγια»

Ο δίσκος κυκλοφορεί και σε cd.

«Μέσα στη νύχτα της Αθήνας η φωνή της Καίτης Μπελίντα είναι ένα αγαπημένο πλατύ χαμόγελο πιο λαμπρό κι απτις φωτεινές αφίσες.Η Μπελίντα, η «Έντιθ Πιαφ της Ελλάδας», ξέρει να φτιάχνει τα λόγια εικόνες, να ανακαλύπτει παραστάσεις που ξεχάστηκαν στο παρελθόν, να δημιουργεί με τρόπο θαυμαστό μια απλή ερωτική ιστορία», αυτά έγραφε -μεταξύ άλλων-στο οπισθόφυλλο του δίσκου ο Α.Θ. (υποθέτω ότι είναι ο παραγωγός Αχιλλέας Θεοφίλου) για την Καίτη Μπελίντα.

Τίτλος του δίσκου :

"ΜΠΕΛΙΝΤΑ" .Ο δίσκος κυκλοφόρησε από τη MINOS το 1969.

Τα τραγούδια :

ΑΝΑΠΝΟΗ ΜΟΥ

ΑΔΥΝΑΜΙΑ

ΑΝΤΙΟ

ΤΟ ΤΑΓΚΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ

Η ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΑΓΑΠΗ

ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ

ΠΟΣΟ ΛΙΓΟ Μ ΑΓΑΠΟΥΣΕΣ

ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΓΡΑΦΑ

ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ

ΜΕ ΣΕΝΑ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΖΩΗ

ΜΑΡΙΑ

ΑΣ ΤΗ ΒΑΡΚΟΥΛΑ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ

ΚΟΣΜΟΣ ΠΑΕΙ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ

ΚΑΘΕ ΛΙΜΑΝΙ ΚΑΙ ΚΑΗΜΟΣ

ΧΤΥΠΑ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ

Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΙΣ

ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ

ΕΙΧΑΜΕ ΠΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΓΕΡΑΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ

ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ

ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ Η ΚΑΡΔΙΑ

Τα τραγούδια είναι όλα επιτυχίες κυρίως από το θέατρο- σε μουσικές Μουζάκη, Σουγιούλ, Μ.Θεοφανίδη, Λ.Μαρκέα, Γ.Κατσαρού και στίχους των Σακελλάριου, Γιαννακόπουλου, Πυθαγόρα, Ασημακόπουλου, Σπυρόπουλου, Παπαδούκα, Πρετεντέρη.

Η Καίτη Μπελίντα (κατά κόσμον Αικατερίνη Πολιτοπούλου) γεννήθηκε το 1923 και πέθανε το 1978. Πρωτοεμφανίστηκε στον καλλιτεχνικό χώρο το 1950 και από τότε τον σφράγισε με το ταλέντο της!

Για όσους δεν την ξέρετε είναι καιρός να την ανακαλύψετε ! Μιλάμε για ΑΡΤΙΣΤΑ!

Ακούστε το τραγούδι της και θα μαγευτείτε! Η Μπελίντα δεν κάνει κορώνες, ερμηνεύει! Είναι, αυτό που κατά κόρον λέγεται (άδικα και καταχρηστικά) σήμερα για την κάθε μια σταρλετίτσα , ΚΥΡΙΑ!

:music:

Ένας εξαιρετικός δίσκος του Μίκη Θεοδωράκη σε στίχους Μάνου Ελευθερίου και με ερμηνεύτρια την Μαρία Δημητριάδη κυκλοφόρησε το 1991 (σε δίσκο και cd) με τίτλο "Μήπως ζούμε σ΄'αλλη χώρα;" από την εταιρεία "ΣΕΙΡΙΟΣ" στην οποία ήταν διευθυντής ο Μάνος Χατζιδάκις.

O δίσκος περιέχει τα τραγούδια:

1)Kόσμε άσωτε

2)Μήπως ζούμε σ'άλλη χώρα;

3)Το σαράκι

4)Με τη ζυγαριά στο χέρι

5)Στου κάτω κόσμου την αυλή

6)Στην άκρη του Παράδεισου

7)Στο μπαρ

8)Ζούσα μια χάρτινη ζωή

9)Μια γυναίκα που είναι μόνη

10)Τώρα στα ογδονταέξι

11)Είναι φτωχό το μαγαζί

12)Εμάλωσα με τη ζωή.

Ο δίσκος αυτός , που δυστυχώς δεν ακούστηκε ιδιαίτερα, έχει μερικά υπέροχα τραγούδια.’λλωστε τα ονόματα των δημιουργών από μόνα τους αποτελούν εγγύηση.Δύο απ'αυτά ("Κόσμε άσωτε"-"Στο μπαρ")πρωτοακούστηκαν από τον Γιώργο Νταλάρα στη συναυλία του Μίκη Θεοδωράκη στο Αρχαίο Ωδείο της Πάτρας το 1988.

Η Μαρία Δημητριάδη από τις μόνιμες συνεργάτιδες του Μίκη , ιδιαίτερα στα χρόνια της χούντας και στα πρώτα χρόνια της μεταπολίτευσης, είναι εξαιρετική.

Κλείνω την αναφορά μου σ'αυτόν τον πολύ όμορφο δίσκο με ένα χαρακτηριστικό δείγμα των στίχων του Μάνου Ελευθερίου.

"Μήπως ζούμε σ'άλλη χώρα;"

Μήπως ζούμε σ΄'αλλη χώρα

και δεν το γνωρίζουμε

και με φως και με αγέρα

τις αγάπες χτίζουμε

κάτι τέτοιο θα συμβαίνει

και δεν γονατίζουμε.

Μήπως ζούμε σ'άλλη χώρα

που δεν φανταζόμαστε

μήπως είμαστε παγώνια

και δεν το σκεφτόμαστε

κάτι ασφαλώς συμβαίνει

και αλλιώς φαινόμαστε.

Μήπως ζούμε σ'άλλη χώρα

κι όλα μας τα χάσαμε

κι έτσι εξηγείται τώρα

στο μηδέν που φτάσαμε

κάτι πρέπει να συμβαίνει

που δεν εξετάσαμε". :music:

Καμιά φορά "ξεχνώ" κάποιον πολύ ωραίο δίσκο για αρκετό καιρό, αλλά τότε ξαφνικά μου έρχεται πάλι στο νου και χαίρομαι που υπάρχει και που έχω την ευκαιρία να τον ξανανακαλύψω. Έτσι μου συνέβη χτες ή προχτές με τον πρώτο προσωπικό δίσκο του Μιχάλη Δημητριάδη (και την πρωτή δισκογραφική του δουλειά γενικώς).

Λέγεται "Αφετηρία" και κυκλοφόρησε το 1981. (Επανέκδοση σε CD δεν υπάρχει.) Τη μουσική έγραψε ο Στέλιος Φωτιάδης και τους στίχους ο Πάνος Φαλάρας. Η ενορχήστρωση είναι του ίδιου του συνθέτη.

(Παρεμπιπτόντως: Το ότι θυμήθηκα έναν δίσκο με τον Μιχάλη Δημητριάδη λίγο-πολύ τον ίδιο καιρό που ο Θανάσης έγραφε πιο πάνω για έναν δίσκο της Μαρίας Δημητριαδή το θεωρώ καθαρή σύμπτωση, κι ας λένε οι οπαδοί του Φρόυντ και της ψυχανάλυσης στους οποίους δεν ανήκω μάλλον το αντίθετο. :music:)

Ο Μιχάλης Δημητριάδης είναι κατά τη γνώμη μου ένας τραγουδιστής με πολύ αξιόλογο ρεπερτόριο από την αρχή της δισκογραφικής πορείας του μέχρι σήμερα. (Αν και δυστυχώς δεν έχει βγάλει πολλούς προσωπικούς δίσκους σε αυτά τα σχεδόν 25 χρόνια.)

Ο Στέλιος Φωτιάδης (σύζυγος της Γλυκερίας για την οποία έχει συθέσει ένα σημαντικό μέρος των τραγουδιών του) σίγουρα γράφει συμπαθητικά κομμάτια, αλλά καμιά φορά μού λείπει σε αυτά κάτι το ξεχωριστό στη μελωδία, κάτι που σε συναρπάζει και σε κάνει να μην την ξεχνάς εύκολα. (Η ίδια αδυναμία που κατά τη γνώμη μου την παρουσιάζουν και οι περισσότερες συνθέσεις του Μάριου Τόκα, και νομίζω πως δεν είναι τυχαία η εντύπωσή μου ότι κάποια από τα κομμάτια των δύο συνθετών μοιάζουν.) Από αυτή την άποψη ο δίσκος "Αφετηρία" μού φαίνεται εν μέρη λίγο διαφορετικός: Κι εδώ τα τραγούδια είναι γραμμένο στο χαρακτηριστικό ύφος των συνθέσεων του Φωτιάδη, αλλά μερικά έχουν και αυτό το "κάτι" που σε άλλες δουλειές του δεν το διακρίνω. Πρόκειται για συνολικά δώδεκα λαϊκά τραγούδια με κάποιες πολύ ωραίες μελωδίες, κομμάτια χαμηλών τόνων κατά το μεγαλύτερο μέρος, που το ύφος τους ταιριάζει με τη φωνή του Δημητριάδη.

Και για τους στίχους του Πάνου Φαλάρα τι να πω; Το έχω αναφέρει αρκετές φορές ότι τον συγκαταλέγω στους σημαντικότερους Έλληνες στιχουργούς, στο ίδιο επίπεδο με έναν Λευτέρη Παπαδόπουλο. Και από αυτούς που γράφουν και σήμερα ακόμα τακτικά, ο Φαλάρας είναι για μένα ο κορυφαίος και ο πιο αγαπημένος. Όλες οι αρετές της στιχουργικής δουλειάς του τις βρίσκει κανείς και στα τραγούδια του εν λόγω δίσκου.

Ως παράδειγμα να παραθέσω τους στίχους του τραγουδιού "Με την Ελλάδα ταξιδεύεις". (Δυστυχώς η μελοποίησή του χαρακτηρίζεται ακριβώς από τα ελαττώματα που ανέφερα πιο πάνω: Συμπαθητική μελωδία, αλλά δεν εκφράζει απολύτως τίποτα από την δραματικότητα / μελαγχολία / απόγνωση που μεταφέρουν οι στίχοι.)

«Με την Ελλάδα ταξιδεύεις

Έχεις στα μάτια σου την πίκρα του αιώνα,

της προσφυγιάς και του καημού τον ουρανό.

Κι είν η ζωή σου σαν την έρημη στρατώνα

και σαν το τρένο που γυρίζει αδειανό.

Το χαράμα, το χαράμα με την Ελλάδα ταξιδεύεις

μες στην Αιόλου και την Αθηνάς.

Σε χίλια τόσα πρόσωπα ταυτότητα γυρεύεις

με τα τραγούδια της δικιάς μας της γενιάς.

Είναι ο ήλιος σου λουλούδι ματωμένο

και τ όνειρό σου προδομένο μυστικό.

Και σαν πουλί που σε κρατούν φυλακισμένο

της λευτεριάς σου καρτεράς το μερτικό.»

Τα τραγούδια του δίσκου:

1. Αγάπη μου μικρή

2. Τι τραγούδι να πούμε (Ντουέτο με τη Γλυκερία)

3. Τ απόβραδα στον Πειραιά

4. Χαράματα στην πόρτα σου

5. Γείρε κι απόψε

6. Ο Μεγαλέξαντρος

7. Ήλιε μου (Χάθηκαν τα νιάτα μας)

8. Σ αγαπώ και δεν σε νοιάζει

9. Όταν βραδιάζει

10. Με την Ελλάδα ταξιδεύεις

11. Καρδιά μου κουράγιο

12. Στα μάτια σου τα πράσινα

--------------

(ΥΓ: Θα ήθελα να ζητήσω μια χάρη από κάποιον που έχει αυτό τον δίσκο [μαντεύω ποιος είναι :rolleyes: ]:

Στο δεύτερο κομμάτι [= "Τι τραγούδι να πούμε"] έχω πρόβλημα με δυο-τρεις λέξεις στο πρώτο κουπλέ:

«Για κοίτα πόσα χάσαμε

και ο καημός μάς πνίγει.

Πικρό ψωμί χορτάσαμε

και τα πολλά ....[??].»

Μήπως κάποιος μπορεί να μου πει τις λέξεις που δεν τις καταλαβαίνω;;; )

Το 1984 κυκλοφόρησε από το "Δισκογραφικό Συναιτερισμό Καλλιτεχνών" το έργο του σημαντικού συνθέτη Ν.Μαμαγκάκη "ΟΔΥΣΣΕΙΑ" του Ν.Καζαντζάκη. Το έργο γράφτηκε σε διάστημα μιας δεκαετίας και παρουσιάστηκε στο Ηράκλειο και στο Ηρώδειο.

Ο συνθέτης, όπως ομολογεί ο ίδιος, αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στη σύνθεση αλλά στο ανέβασμα γιατί είναι πολυδάπανο.

Ο Ν.Μαμαγκάκης λέει "Η Οδύσσεια είναι ένα πολύτεχνο έργο και κατά την εκτίμησή μου αποτελεί μια νεομουσική, πέρα από τάσεις, τεχνοτροπίες, ψευτοεπιστημοσύνες και -ισμούς.."

Στο έργο την αφήγηση κάνει ο συνθέτης και η Κ.Γέρου. Σολίστ είναι ο Σ.Σακκάς, η Ν.Βενετσάνου & ο Λ.Χαλκιάς. Στην ορχήστρα παίρνουν μέρος μέλη της συμφωνικής ορχήστρας της ραδιοφωνίας της Βουδαπέστης.

Η έκδοση δυο δίσκων συνοδεύεται και από βιβλίο με τις ραψωδίες ωστε να παρακολουθεί κι ο ακροατής.

Ομολογώ πως δεν είναι εύκολο έργο. Χρειάζεται πολλές ακροάσεις-αναγνώσεις! Μετά ανακαλύπτεις σιγά σιγά τη σημαντικότητα του έργου.

Δυστυχώς ο "Συνεταιρισμός" που κυκλοφόρησε το έργο δεν υπάρχει πια και ο δίσκος δεν υπάρχει πουθενά!

Το 1984 ο ’κης Πάνου διάλεξε έναν νέο τότε τραγουδιστή, ο οποίος μόλις είχε κάνει τον πρώτο προσωπικό του δίσκο για να ξαναηχογραφήσει 11 τραγούδια του.Ο δίσκος έχει τον τίτλο "Πρώτη γνωριμία" και ο τραγουδιστής είναι ο Λεωνίδας Βελής.

Περιέχει τα τραγούδια (αναγράφω τους τίτλους όπως ακριβώς είναι γραμμένοι στο οπισθόφυλλο):

1)Στο σπίτι μας που μπήκανε

2)Χαροκόπου (1942-53)(εφτά-νομά)

3)Μην κατέβεις στο λιμάνι

4)Για έλα κάθησε με μας

5)Και τότε

6)Δεν είπα μη

7)Ήπια τα χείλη σου και χάνομαι

8)Θέλω να τα πω

9)Χωρίς αυτήν (μα τι είναι αυτά που λέω Θεέ μου)

10)Ο τρελλός (ας τον τρελλό στην τρέλλα του)

11)Κοίτα με στα μάτια

Η ενορχήστρωση και διεύθυνση της ορχήστρας είναι του συνθέτη.

Χωρίς να μπω στη διαδικασία της σύγκρισης με τους πρώτους ερμηνευτές , πιστεύω ότι ο Λεωνίδας Βελής ερμηνεύει εξαιρετικά όλα τα τραγούδια με τη σπουδαία λαική και στιβαρή φωνή του.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει η εκτέλεση του Θέλω να τα πω, το οποίο μετά την εισαγωγή συνεχίζεται με ένα τελείως διαφορετικό τραγούδι από το Τούτος ο τάφος το οποίο όλοι γνωρίζουμε από την εκτέλεση του Νταλάρα.

Ο Βελής αν και έκανε το μεγάλο "μπαμ" την εποχή που βγήκε στο τραγούδι,με την επανεμφάνιση του Καζαντζίδη το 1987 σχεδόν εξαφανίστηκε , κάνοντας δουλειές , από μέτριες έως αδιάφορες.’δικα πιστεύω , αφού η φωνή του, αν και της "σχολής Καζαντζίδη", είχε να δώσει πολλά.Εν πάσει περιπτώσει , αυτό δεν είναι της παρούσης να αναλυθεί.

Ο δίσκος κυκλοφορεί (ή κυκλοφορούσε) και σε cd.

(ΥΓ: Θα ήθελα να ζητήσω μια χάρη από κάποιον που έχει αυτό τον δίσκο [μαντεύω ποιος είναι ;) ]:

Στο δεύτερο κομμάτι [= "Τι τραγούδι να πούμε"] έχω πρόβλημα με δυο-τρεις λέξεις στο πρώτο κουπλέ:

«Για κοίτα πόσα χάσαμε

και ο καημός μάς πνίγει.

Πικρό ψωμί χορτάσαμε

και τα πολλά ....[??].»

Michael ,έχω την εντύπωση πως η λέξη που λείπει είναι "οι λίγοι". :D

Μια εξαιρετική συλλογή τραγουδιών του ’κη Πάνου με ερμηνευτή τον Στράτο Διονυσίου κυκλοφόρησε το 1975 από την Columbia. "Ο Στράτος Διονυσίου τραγουδά ’κη Πάνου" Αυτός είναι ο τίτλος του δίσκου που αργότερα επανακυκλοφόρησε τόσο σε βινύλιο (μετά το θάνατο του Στράτου), όσο και σε cd.Ο δίσκος περιέχει ηχογραφήσεις της περιόδου 1967-1973.

Τα τραγούδια είναι τα εξής:

1)Ήταν ψεύτικα

2)Να είχα το κουράγιο

3)Αχαριστία

4)Εγώ καλά σου τά'λεγα

5)Στο σταθμό του Μονάχου

6)Φεύγω

7)Θα ρίξω ροδοζάχαρη

8)Του κόσμου το περίγελο

9)Πήρα τα μάτια μου

10)Γιατί καλέ γειτόνισσα

11)Ομορφιά

12)Χαρά σ'αυτόν που σ'έχει

13)Και τι δεν κάνω

14)Σε λίγο

Το λαικό τραγούδι σε μεγάλες στιγμές.Ο Διονυσίου ξεκινώντας στις αρχές της δεκαετίας του '60 και στη σκιά των μεγαθηρίων εκείνης της εποχής, ακόμα δεν είχε γνωρίσει την μεγάλη επιτυχία.Μια επιτυχία που ήρθε στις αρχές της δεκαετίας του '70 με τα "Βρέχει φωτιά στη στράτα μου" και τον "Παλιατζή".

Παρ'όλα αυτά, σ'αυτή τη σειρά τραγουδιών περιλαμβάνονται κάποια που έχουν μείνει κλασσικά.Όλα τα τραγούδια έχουν στίχους του ’κη Πάνου.Στα περισσότερα απ'αυτά μπουζούκι παίζει ο Κώστας Παπαδόπουλος. Και μάλλον η καταλληλότερη λέξη είναι "διδάσκει" , δεν είναι "παίζει".

Τη συνεργασία του ’κη Πάνου με τον Στράτο Διονυσίου συμπληρώνουν άλλα 9 τραγούδια τα οποία συμπεριλαμβάνονται σε προσωπικούς δίσκους του Διονυσίου ή σε συλλογές του Πάνου.Τα υπόλοιπα τραγούδια είναι:

1)Μην κατέβεις στο λιμάνι

2)Η αλήθεια είναι πικρή

3)Μια γυναίκα

4)’ς'την να φύγει

5)Τίποτα

6)Δεν υπάρχει κανείς

7)Φέρτε το παιδί του χάρου

8)Σε μια ξένη κοινωνία

9)Αν ήτανε κυρία

Το 1975 κυκλοφόρησε ένας πολύ αγαπημένος μου δίσκος , "ΤΑ ΝΕΓΡΙΚΑ" σε μουσική Μάνου Λοϊζου και στίχους Γ.Νεγρεπόντη με ερμηνεύτρια την Μαρία Φαραντούρη ενώ συμμετείχε και ο Μ.Ρασούλης.

Τα τραγούδια :

ΑΡΧΗ...

Ο ΝΕΓΡΟΣ ΖΩΓΡΑΦΟΣ

Ο ΓΕΡΟ ΝΕΓΡΟ ΤΖΙΜ

ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ

ΠΡΟΣΕΥΧΗ

ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ Ο ΤΖΟ

ΚΡΙΜΑ ΣΕ ΣΕΝΑ ΝΕΓΡΟ-ΜΠΙΓΚ

ΓΙΑ ΔΥΟ ΔΟΛΛΑΡΙΑ

Η ΠΟΡΝΗ Η ΤΖΑΙΗΝ

Ο ΔΙΚΑΣΤΗΣ Ο ΜΠΕΡΝΤ

ΚΙ ΑΝ ΕΣΥ ΛΕΥΚΟΣ, ΝΕΓΡΟΣ ΕΓΩ

Πιο πολύ ακούστηκε "Ο ΓΕΡΟ ΝΕΓΡΟ ΤΖΙΜ" αλλά πιστεύω ότι όλα τα τραγούδια είναι ισάξια κι από πλευράς μουσικής κι από πλευράς στίχου κι ερμηνείας! Κάθε τραγούδι είναι και μια μικρή ιστορία νέγρικη! Η ενορχήστρωση μας βάζει κατευθείαν στο κλίμα της νέγρικης μουσικής(ρυθμός, όργανα). Η Φαραντούρη βρίσκεται σε πολύ καλή στιγμή ερμηνευτικά και δείχνει να τις αρέσει το όλο κλίμα!

Για τον Λοϊζο , τι σχόλια να κάνω; Έφυγε τόσο νωρίς! :D

Οι στίχοι του Νεγρεπόντη μεστοί κι απίστευτα άμεσοι! Κι ο Ρασούλης -είναι γνωστή η φιλία του με το Λοϊζο-ακούγεται πολύ καλός ως ερμηνευτής στο ΚΙ ΑΝ ΕΣΥ ΛΕΥΚΟΣ,ΝΕΓΡΟΣ ΕΓΩ.

Ένας δίσκος διαμάντι -που δυστυχώς-δεν ακούμε συχνά από το ραδιόφωνο ή σε συναυλίες (ευτυχώς που υπάρχει η ηχογράφηση από το Ολυμπιακό Στάδιο) :)

(ΥΓ: Θα ήθελα να ζητήσω μια χάρη από κάποιον που έχει αυτό τον δίσκο [μαντεύω ποιος είναι  :music: ]:

«Για κοίτα πόσα χάσαμε

και ο καημός μάς πνίγει.

Πικρό ψωμί χορτάσαμε

και τα πολλά ....[??].»

Michael ,έχω την εντύπωση πως η λέξη που λείπει είναι "οι λίγοι". :razz:

Ναι, ναι, αυτό πρέπει να είναι!! Δηλαδή με τη σημασία: "Πικρό ψωμί χορτάσαμε ενώ οι λίγοι έχουν τα πολλά." Δυσκολεύτηκα να καταλάβω την ελλειπτική πρόταση αλλά τώρα που έγραψες τις δύο λέξεις, ξαφνικά μπήκα στο νόημα. :D Σ ευχαριστώ πολύ, Θανάση. :)

Ένας από τους καλύτερους δίσκους της τελευταίας περιόδου του Στέλιου Καζαντζίδη (και ίσως όχι ακόμα τόσο ξεχασμένος)κυκλοφόρησε το 1994.Ο τίτλος του "Και που Θεός".Η μουσική σε οκτώ τραγούδια είναι του Τάκη Σούκα σε στίχους, σε επτά της Σώτιας Τσώτου και σε ένα του Νίκου Λουκά, ενώ δυο τραγούδια είναι γραμμένα από τον Θανάση Πολυκανδριώτη σε στίχους του Λευτέρη Παπαδόπουλου.

Τα τραγούδια:

1)Ει καπετάνιε (Τ.Σούκας-Σ.Τσώτου)

2)Τη λέγαν Λαρίσα (Τ.Σούκας-Σ.Τσώτου)

3)Ο μεγάλος Καμηλιέρης (Τ.Σούκας-Σ.Τσώτου)

4)Εγώ είμαι πρόσφυγα παιδί (Τ.Σούκας-Σ.Τσώτου)

5)Και που Θεός (Τ.Σούκας-Σ.Τσώτου)

6)Ξέρω νεκρούς (Θ.Πολυκανδριώτης-Λ.Παπαδόπουλος)

7)Γυναίκα-μάνα κι ερωμένη (Τ.Σούκας-Ν.Λουκάς)

8)Να μη με λένε Στέλιο (Θ.Πολυκανδριώτης-Λ.Παπαδόπουλος)

9)Εγώ ποτέ δεν τραγουδώ (Θ.Πολυκανδριώτης-Λ.Παπαδόπουλος)

10)Ποιος είμαι εγώ (Τ.Σούκας-Σ.Τσώτου)

Ο Στέλιος στα εξηντατρία του χρόνια συνεχίζει να είναι μοναδικός και αξεπέραστος.

Οι μουσικές και οι στίχοι κομμένοι και ραμμένοι στα μέτρα του (αν και σε κάποια σημεία του δίσκου , υπάρχουν κάποιες ενστάσεις).Ο Στέλιος ακόμα και στη δεκαετία του '90 συνεχίζει να τραγουδά τον έρωτα (με το δικό του τρόπο) , την κοινωνική αδικία, τη μάνα...

Ο συγκεκριμένος δίσκος περιέχει και το καλύτερο , κατά τη γνώμη μου , τραγούδι που τραγούδησε ο Καζαντζίδης στη δεκαετία του '90.Ένα τραγούδι που το λατρεύω...

Το περίφημο "Ει καπετάνιε"...

Και όπως αναφωνεί ο Στέλιος στο φινάλε του τραγουδιού:

"Αυτά είναι τραγούδια κύριοι, αυτά είναι τραγούδια..." :razz::D:)

Σχετικά με τον δίσκο αυτό ("Και που θεός") νομίζω πως ξεχωριστό ενδιαφέρον έχουν και τα κείμενα που γράφουν στο ένθετο ο ίδιος ο Καζαντζίδης και οι δύο κύριοι δημιουργοί, ο Τάκης Σούκας και η Σώτια Τσώτου. (Δίπλα σ αυτούς σημείωματα έγραψαν και ο Λευτέρης Παπαδόπολους, ο Θανάσης Πολυκανδριώτης, ο Ανδρέας Καϊάφας και ο Λευτέρης Χαψιάδης.)

[Σημ.: Τελικά αποφάσισα να μεταφέρω τα κείμενα ακριβώς έτσι όπως είναι γραμμένα στο ένθετο, δηλαδή με διάφορα ορθογραφικά λάθη και αρκετές άλλες συναφείς ανακρίβειες. :music: ]

Στέλιος Καζαντζίδης:

"Με διάθεση έφηβου και λαχτάρα πρωτάρη τραγουδιστή μπήκα στο studio για να τραγουδήσω τα τραγούδια αυτά.

Τα άκουγα όλο το καλοκαίρι και δεν τα χόρταινα. Βασανίστηκα πολύ για να τα διαλέξω αλλά νομίζω ότι έκανα διάνα.

Συναντιέμαι για δεύτερη φορά με τον Τάκη Σούκα (η πρώτη στον ΕΛΕΥΘΕΡΟ) και την Σώτια Τσώτου (η πρώτη φορά στο ΒΡΑΔΙΑΖΕΙ) αλλά νομίζω αυτή τη φορά η συνήπαρξη των δύο έφερε το ποθητό αποτέλεσμα.

Ένας μελωδικός Τάκης Σούκας και μιά αυθόρμητη και ανθρώπινη Σώτια Τσώτου γράψαν για μένα τα τραγούδια της καρδιάς μου. Συγνώμη Σώτια που σε παίδεψα ...

Θα ήθελα όμως να ευχαριστήσω και τον Θανάση Πολυκανδριώτη και τον Λευτέρη Παπαδόπουλο για το δώρο που μου κάνανε. Για τα δύο τραγούδια τους που κράτησαν για μένα τόσα χρόνια στο σεντούκι τους.

Φίλοι μου μοιραστείτε μαζί μου την χαρά μου.

Καλή ακρόαση

Στέλιος Καζαντζίδης"

Τάκης Σούκας:

"Τώρα κατάλαβα πόσο δύσκολο είναι να πει κανείς κάτι ή να γράψει για τον Στέλιο Καζαντζίδη. Από που ν αρχίσει και που να τελειώσει. Ότι κι αν πω είναι λίγο. Δεν γίνεται όμως, κάτι πρέπει να γράψω.

ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ, σ όλη την Ελλάδα σ όλο τον κόσμο. Η φωνή του μεγάλη με απεριόριστες δυνατότητες, τ όνομα του θρύλος. Ο χαρακτήρας του ένα μικρό παιδί που συγκινείται και δακρύζει μιλώντας ή τραγουδώντας και κρύβεται πίσω από το μικρόφωνο στο studio να μην μας στενοχωρήσει κι εμάς. Τον συνόδεψα σε δεκάδες τραγούδια από το 1960, όνειρο μου πάντα να τραγουδήσει δικά μου τραγούδια.

Η πρώτη μας συνεργασία το 1988 με τον ΕΛΕΥΘΕΡΟ. Η δεύτερη τώρα πιο ώριμη πιο καλή.

Μου λέει ο Στέλιος "πρόσεξέ τα γιατί μπορεί να είναι ο τελευταίος μου δίσκος".

Κι εγώ του λέω· τώρα έχεις να δώσεις πιο πολλά: "δεν δικαιούσαι να σταματήσεις".

Του ετοιμάζω κάτι διαφορετικό, ένα ξάφνιασμα. Στέλιο νά σαι καλά, πάντα ακλόνητος και πάντα μπροστάρης.

Τάκης Σούκας"

Σώτια Τσώτου:

"Χρειάστηκε να διανύσω μισό αιώνα για να μπορέσω να καταλάβω τον Στέλιο Καζαντζίδη και τα τραγούδια του. Χρειάστηκε να καώ μέσα στους απλούς, καθημερινούς πόνους της επιβίωσης, της λαχτάρας για εκείνους που αγαπώ, της βαθιάς ανησυχίας και πίκρας για όσα γίνονται γύρω μας για να μπορέσω να γράψω με το χέρι στην καρδιά και όχι από εμπορική σκοπιμότητα, στίχους για τον ΣΤΕΛΙΟ και τα εννιά εκατομύρια οχτακόσιες χιλιάδες Έλληνες που του μοιάζουν, που μου μοιάζουν, που μας μοιάζουν. Για τους διακόσιους χιλιάδες που υπολοίπονται, που ευημερούν και λυμαίνονται αυτή τη χώρα αδιαφορώ όπως κι εκείνος. Τίποπε άλλο.

Σώτια Τσώτου"

Θα σας αναφέρω ένα δίσκο, μία συλλογή πασίγνωστων τραγουδιών του Μίκη Θεοδωράκη, ο οποίος έπεσε στα χέρια μου όταν ήμουν πολύ μικρή, δεν ξέρω πως. Αναφέρω το δίσκο, παρά το γεγονός ότι δεν πολυταιριάζει στον τίτλο του topic "Ξεχασμένα διαμάντια", μιας και περιέχει πολύ γνωστά τραγούδια. Ο λόγος είναι το ότι έχει μεγάλη συναισθηματική αξία για μένα, καθώς ήταν η πρώτη φορά στη ζωή μου που άκουσα τραγούδια του Θεοδωράκη. Πρόκειται για μία από τις πρώτες μάλλον συλλογές με τραγούδια του Μίκη, στις πολύ γνωστές εκτελέσεις. Ο δίσκος δεν έχει τίτλο, έχει στο εξώφυλλο μια ασπρόμαυρη φωτογραφία του νεότατου Θεοδωράκη να διευθύνει και στο πλάι με λευκά γράμματα σε κόκκινο φόντο γράφει "Μίκης Θεοδωράκης". Σαν εταιρίες παραγωγής αναφέρονται η ΕΜΙ (ΕΜΙΑΛ - ΕΜΙ, Αδελφοί Λαμπρόπουλοι) και η Columbia, ενώ στο βινύλλιο υπάρχει αυτοκόλλητο με το λογότυπο της "His Master's Voice". Η χρονολογία έκδοσης του δίσκου άγνωστη, τουλάχιστον πάνω στο δίσκο δεν αναφέρεται.

Όπως είπα, ο δίσκος έχει τις πρώτες εκτελέσεις 12 πασίγνωστων και πολυαγαπημένων τραγουδιών που είναι τα εξής:

1. Μυρτιά - Μαίρη Λίντα (από το Αρχιπέλαγος)

(Μ. Θεοδωράκη, Ν. Γεωργίου)

2. Μάνα μου και Παναγιά - Γρ. Μπιθικώτσης (από την Πολιτεία)

(Μ. Θεοδωράκη, Τ. Λειβαδίτη)

3. Μαργαρίτα Μαργαρώ - Γρ. Μπιθικώτσης (από το Αρχιπέλαγος)

(Μ. Θεοδωράκη)

4. Σε πότισα ροδόσταμο - Μαίρη Λίντα (από το Αρχιπέλαγος)

(Μ. Θεοδωράκη, Ν. Γκάτσου)

5. Ήσουν καλός κι ήσουν γλυκός - Γρ. Μπιθικώτσης (από τον Επιτάφιο)

(Μ. Θεοδωράκη, Γ. Ρίτσου)

6. Χάθηκα - Μίκης Θεοδωράκης (από τους Λιποτάκτες)

(Μ. Θεοδωράκη, Γ. Θεοδωράκη)

7. Βράχο βράχο τον καημό μου - Στ. Καζαντζίδης, Μαρινέλλα (από την Πολιτεία)

(Μ. Θεοδωράκη, Δ. Χριστοδούλου)

8. Καημός - Στ. Καζαντζίδης, Μαρινέλλα (από την Πολιτεία)

(Μ. Θεοδωράκη, Δ. Χριστοδούλου)

9. Στο παραθύρι στέκοσουν - Μαίρη Λίντα (από τον Επιτάφιο)

(Μ. Θεοδωράκη, Γ. Ρίτσου)

10. Βρέχει στη φτωχογειτονιά - Γρ. Μπιθικώτσης (από το φίλμ Συνοικία το όνειρο)

(Μ. Θεοδωράκη, Τ. Λειβαδίτη)

11. Είχα φυτέψει μια καρδιά - Γρ. Μπιθικώτσης (από το Αρχιπέλαγος)

(Μ. Θεοδωράκη, Ν. Γεωργίου)

12. Η απαγωγή - Μαίρη Λίντα (Α΄βραβείο φεστιβάλ ελληνικού τραγουδιού 1961)

(Μ. Θεοδωράκη)

Στο πίσω μέρος του δίσκου αναφέρονται επ΄ακριβώς τα εξής:

Προς το τέλος του 1960, η εταιρία Columbia εκυκλοφόρησε σε δίσκους οκτώ τραγούδια από τον "ΕΠΙΤΑΦΙΟ" του Γιάννη Ρίτσου σε μουσική του Μίκη Θεοδωράκη και διεύθυνσι του ιδίου του συνθέτη. Το έργο αυτό σημειώνει την είσοδο του Μίκη Θεοδωράκη - γνωστού συνθέτη της κλασικής μουσικής - στο χώρο του ελαφρού ελληνικού τραγουδιού. Ταυτόχρονα, όμως ο ΕΠΙΤΑΦΙΟΣ ήταν και ένα ξεκίνημα για νέες κατακτήσεις. Μέσα στο σύντομο χρονικό διάστημα του ενός χρόνου ακολούθησαν οι κύκλοι των τραγουδιών ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ, ΛΙΠΟΤΑΚΤΕΣ, ΠΟΛΙΤΕΙΑ, το τραγούδι ΑΠΑΓΩΓΗ (Α΄βραβείον του 3ου Φεστιβάλ Ελληνικού Τραγουδιού) και η μουσική της κινηματογραφικής ταινίας ΣΥΝΟΙΚΙΑ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ.

Βασικά η μουσική του Μίκη Θεοδωράκη στηρίζεται στους μελωδικούς αρμούς των δημοτικών μας τραγουδιών, της βυζαντινής ψαλμωδίας και του νεοελληνικού λαικού τραγουδιού. Έτσι, στο νέο δίσκο GCLP2 "ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ" της "HIS MASTER'S VOICE" καθρεπτίζεται όλο το πλατύ μουσικό πρόσωπο της Ελλάδας με τα δώδεκα τραγούδια που αντιπροσωπεύουν το μεγάλο ταλέντο του συνθέτη τους. Στα τραγούδια του ΕΠΙΤΑΦΙΟΥ συναντάμε όλο τον πόνο που ξεσπά μέσα από τα μοιρολόγια του ελληνικού δημοτικού τραγουδιού που λέει η μάνα για το σκοτωμένο της γυιό.

Από την άλλη μεριά την ΑΠΑΓΩΓΗ και τα τραγούδια του ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΥΣ φωτίζει ο ζεστός ήλιος και δροσίζει η χαρούμενη αύρα της ελληνικής θάλασσας και των νησιών.

Η μουσική των τραγουδιών της ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ στηρίζεται στους δύο βασικούς λαικούς χορούς, τον ζεϊμπέκικο και τον χασάπικο. Η νοσταλγική μελαγχολία των λαικών αυτών τραγουδιών μας υπενθυμίζει ότι πολύ συχνά με λυπηρούς τόνους εκδηλώνει ο λαός τη χαρά του.

Τέλος, το τραγούδι ΧΑΘΗΚΑ τραγουδά ο ίδιος ο συνθέτης για να αποκλείσει κάθε είδος φωνητικής και τεχνικής που θα αλλοίωνε τον τελείως προσωπικό χαρακτήρα της ποίησης και της μουσικής των τραγουδιών από τους ΛΙΠΟΤΑΚΤΕΣ.

Τα τραγούδια όμως του δίσκου αυτού οφείλουν και ένα μεγάλο μέρος της υπεροχής των και στους ερμηνευτάς των. Ο Στέλιος Καζαντζίδης - ο κορυφαίος Έλλην λαικός τραγουδιστής - προσφέρει όλη τη ζεστασιά και το πάθος, η Μαίρη Λίντα τη δροσιά και τη γοητεία και ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης την αυστηρή λιτότητα του προσωπικού του ύφους. Τέλος , πανταχού παρών είναι και ο Μανώλης Χιώτης - ο πρώτος των πρώτων - με την άφθαστη δεξιοτεχνία και μεγάλη μουσικότητα του μπουζουκιού του, που είναι το κατ΄εξοχήν ελληνικό λαικό όργανο.

Αυτά. :music:

Τον Αύγουστο του 1984 κυκλοφόρησε από την ΕΜΙΑΛ μια εξαιρετική συλλογή τραγουδιών του Βασίλη Τσιτσάνη με ερμηνευτή τον Στέλιο Καζαντζίδη με τον τίτλο "Ο Στέλιος Καζαντζίδης τραγουδά Βασίλη Τσιτσάνη"

Μεταφέρω κάποια σχόλια του παραγωγού του δίσκου Δημήτρη Ράνιου όπως αναγράφονται στο σημείωμα του εξωφύλλου:

"Δυο άνθρωποι , δυο κορυφαίοι καλλιτέχνες , δυο ζωντανοί θρύλοι, Τσιτσάνης και Καζαντζίδης.Ο καθένας με τη δική του ιστορία , τη δική του πορεία στο χώρο της λαικής μας μουσικής.Να όμως που -παρά τη διαφορετική πολλές φορές μουσική πορεία του καθενός-οι τροχιές τους συναντιώνται ανέλπιστα μέσα στα τραγούδια αυτού του δίσκου, τραγούδια τόσο σημαντικά, αφού τα έγραψε ο μεγάλος Β.Τσιτσάνης, αλλά και τόσο άψογα ερμηνευμένα από έναν εκπληκτικό Καζαντζίδη.Πάντοτε όταν δυο θρύλοι συναντιώνται , το αποτέλεσμα είναι οπωσδήποτε σημαντικό.Όταν όμως συναντιώνται ένας Τσιτσάνης μ'έναν Καζαντζίδη, το αποτέλεσμα μιας τέτοιας συνεργασίας ξεπερνά κάθε προσδοκία.Είναι ανυπέρβλητο!Και πρέπει να τονιστεί ότι από τη συνεργασία τους αυτή ο καθένας διατήρησε το δικό του ύφος και δεν απορροφήθηκε από την προσωπικότητα του άλλου.Τα τραγούδια αυτά φέρνουν την προσωπική σφραγίδα του συνθέτη όσο και του ερμηνευτή.Αξιοσημείωτο επίσης είναι ότι γράφτηκαν μέσα σε μια "θολή" από μουσική άποψη εποχή, όταν διάφορα ξενόφερτα "κατασκευάσματα" έτειναν να κατακλύσουν τον μουσικό μας χώρο.

Ο χρόνος όμως τοποθετεί κάθε τι σύμφωνα με τα δικά του αξιολογικά κριτήρια.Έτσι σήμερα τα τραγούδια αυτά του Τσιτσάνη, αφού επέζησαν μέσα απ'τη λαίλαπα εκείνης της εποχής παραδίνονται στο κοινό, για το οποίο άλλωστε έχουν γραφτεί.Είναι 16 μελωδικά έργα της μεγαλοφυίας του Τσιτσάνη, 16 χαρακτηριστικά ανόθευτα λαικά τραγούδια γραμμένα ειδικά για τη φωνή του Καζαντζίδη".

Ο δίσκος που αργότερα κυκλοφόρησε και σε cd περιέχει τα τραγούδια (στις παρενθέσεις αναγράφεται η ημερομηνία ηχογράφησης):

1)Tα αντράκια (19-3-1957)(στίχοι Ε.Παπαγιαννοπούλου)

2)Κατηγορούμενο κορμί (5-11-1957)

3)Η ρεζέρβα (27-6-1957)(στίχοι Φ.Μιχαλάτου)

4)Κατάδικος για πάντα (7-2-1956)(Αυτό το αριστουργηματικό τραγούδι ήταν και το πρώτο της συνεργασίας τους.Δεν γνώρισε μεγάλη επιτυχία στην εποχή του.Παίζει μπουζούκι ο Τσιτσάνης, πιάνο η Ε.Μαργαρώνη και κιθάρα ο Π.Πετσάς.Η φωνή του ίδιου του Τσιτσάνη στην πρόζα ξαφνιάζει , αλλά συγχρόνως αποτελεί ένα σπάνιο ντοκουμέντο αφού αυτή ήταν και η μοναδική φορά που ο Τσιτσάνης συμμετέχει σε ηχογράφηση δίσκου , όχι για να τραγουδήσει , αλλά για να προλογίσει και να δικαιολογήσει ένα τραγούδι του.

5)Το κόκκινο μαντήλι (27-6-1957)

6)Που θα μείνω απόψε (14-5-1957)

7)Ακόμα και στην κόλαση (5-11-1957)(στίχοι Δ.Γκούτη)

8)Ίσως άυριο (3-6-1958)

9)’σπρο πουκάμισο φορώ (1-12-1956)

10)Πεθαίνω για το δίκιο μου (5-11-1957)

11)Μαύρισε ο ουρανός (3-6-1958)

12)Με πήρες στο λαιμό σου (19-3-1957)(στίχοι Κ.Μάνεση)

13)Με δίκοπο μαχαίρι (30-10-1956)

14)Πάρε το δάκρυ μου βορηά (1-2-1958)

15)Κλάψε σήμερα καρδιά μου (14-3-1963)

16)Το'ξερα πως θα μου φύγεις (14-3-1963)

Αυτά τα 16 τραγούδια αποτελούν και το σύνολο των τραγουδιών του Β.Τσιτσάνη που τραγούδησε ο Στ.Καζαντζίδης σε Α'εκτέλεση.Βέβαια ο Καζαντζίδης έχει ηχογραφήσει με τον Τσιτσάνη 3 τραγούδια ακόμη σε β'εκτέλεση , τα "Συννεφιασμένη Κυριακή" (του οποίου η περίφημη εισαγωγή αποτελούσε επί σειρά ετών το σήμα των διαφημιστικών εκπομπών της Columbia)(1959), τα "Καβουράκια" (1959) και το "Παίξε Χρήστο το μπουζούκι " (1962).

Επίσης υπάρχουν ηχογραφήσεις των τραγουδιών "Μπαξέ Τσιφλίκι" , "Κάποια μάνα αναστενάζει" , " Μείνε αγάπη μου κοντά μου " και "Ίσως άυριο" που έγιναν στην Αυστραλία το 1962 .

Ακόμη, το 1965 ο Καζαντζίδης με την Μαρινέλλα ηχογράφησαν στην Odeon-Parlophone τα "Ο Νικόλας ο ψαράς", "Μπαξέ Τσιφλίκι", "Φέρτε μου να πιω" και "Αντιλαλούνε τα βουνά".

Υπάρχει επίσης μια ζωντανή ηχογράφηση του "Συννεφιασμένη Κυριακή " στα τέλη της δεκαετίας του 1970 που βρίσκεται στο δίσκο Β.Τσιτσάνης "Μοναδικές ερμηνείες".

Κατά τη διάρκεια της συνεργασίας του με την εταιρεία MBI τα τελευταία χρόνια της ζωής του, ο Καζαντζίδης ηχογράφησε αρκετά τραγούδια του Τσιτσάνη που βρίσκονται στους δίσκους "Ότι δεν είπα " και "Αφιέρωμα".Αυτά είναι τα :

"Aραπίνες", "Το παλιόσπιτο", "Πλήγωσέ με όσο θέλεις", " Βαριά χτυπούν τα σήμαντρα", "Μπρος στο ρημαγμένο σπίτι", "Γιατί με ξύπνησες πρωί", "Της Γερακίνας γιος", "Σαν απόκληρος γυρίζω", "Σε διώξαν απ'την Κοκκινιά", "Η φωτιά" και "Πέφτουν της βροχής οι στάλες".

Τα περισσότερα από τα τραγούδια του δίσκου "Ο Καζαντζίδης τραγουδάει Τσιτσάνη " εκδόθηκαν το 1994 σε μια συλλογή της σειράς "Δισκογραφία Τσιτσάνη Νο 10" σε δίσκο και cd.

Κλείνοντας την αναφορά μου σ'αυτή τη σπουδαία συνεργασία παραθέτω τους στίχους από ένα τραγούδι το οποίο λατρεύω (όπως βέβαια και όλα τα άλλα).¨Εχει τίτλο "Πεθαίνω για το δίκιο μου"

"Όποιος πει πως είμαι σκάρτος και δεν περπατώ καλά

ας ρωτήσει τους γνωστούς μου για να μάθει δηλαδή

αν κανέναν έχω βλάψει

κι αν είμαι κακό παιδί

Πεθαίνω για το δίκιο μου

το λέω δεν το κρύβω

μα αν τύχει κι έχω άδικο

πληρώνω και το στρίβω

Για το δίκιο μου πεθαίνω, το'χω πει και θα το πω

κάνω φίνες εξηγήσεις κι άμα λάχει τα χαλώ

και παρόλα που'μαι ξύπνιος

έχω ύφος ντροπαλό

Πεθαίνω για το δίκιο μου

το λέω δεν το κρύβω

μα αν τύχει κι έχω άδικο

πληρώνω και το στρίβω

Κι όταν τύχει νά'χω πλάι , τη γυναίκα π'αγαπώ

απαιτώ να με προσέχουν , όπως τους προσέχω εγώ

με εκτίμηση και σέβας

πριν συμβεί το σοβαρό.

Πεθαίνω για το δίκιο μου

το λέω δεν το κρύβω

μα αν τύχει κι έχω άδικο

πληρώνω και το στρίβω ".

Γειά σου Βασίλη με τα τραγούδια σου...

Γειά σου ρε Στελλάρα Αθάνατε...

4)Κατάδικος για πάντα (7-2-1956)(Αυτό το αριστουργηματικό τραγούδι ήταν και το πρώτο της συνεργασίας τους.Δεν γνώρισε μεγάλη επιτυχία στην εποχή του.Παίζει μπουζούκι ο Τσιτσάνης, πιάνο η Ε.Μαργαρώνη και κιθάρα ο Π.Πετσάς.Η φωνή του ίδιου του Τσιτσάνη στην πρόζα ξαφνιάζει , αλλά συγχρόνως αποτελεί ένα σπάνιο ντοκουμέντο αφού αυτή ήταν και η μοναδική φορά που ο Τσιτσάνης συμμετέχει σε ηχογράφηση δίσκου , όχι για να τραγουδήσει , αλλά για να προλογίσει και να δικαιολογήσει ένα τραγούδι του.

Θανάση κι εγώ αυτές τις μέρες-κοίτα να δεις-το ακούω καθημερινά! ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ σωστό! Και πολύ μπροστά από την εποχή του! Τι στίχοι είναι αυτοί! Τι ερμηνεία! Πολύ υψηλή θεωρώ και την ερμηνεία που έχει κάνει ο Π.Γαβαλάς ,εκ παραλλήλου, εκείνη την εποχή , με μια ενορχήτρωση που πήγαινε προς Λυρική Σκηνή κι είναι απορίας άξιο πώς το τόλμησαν εκείνη την εποχή! Οι άνθρωποι, οι φωτισμένοι άνθρωποι , είναι πάντα πιο μπροστά από την εποχή τους ! :music:

Το 1984 η Αλίκη Βουγιουκλάκη ανέβασε στο θέατρο «Αλίκη» το μιούζικαλ «Βίκτωρ και Βικτώρια» σε ελληνική απόδοση του Μάριου Πλωρίτη. Δεν χρησιμοποίησε την ξένη μουσική , αλλά πρωτότυπη που έγραψε ο Θάνος Μικρούτσικος. Τα τραγούδια κυκλοφόρησαν και σε δίσκο με ερμηνευτές την Αλίκη και μέλη του θιάσου όπως τον Βλ. Μπονάτσο, τον Γ.Μούτσιο και τον Ηλ.Λογοθέτη.

ΕΙΣΑΓΩΓΗ-ΒΕΡΟΛΙΝΟ 1930 (Μ.Πλωρίτης) όλος ο θίασος

Ο ΚΑΤΗΡΑΜΕΝΟΣ ΟΦΙΣ (Μ.Πλωρίτης) Ηλ.Λογοθέτης

ΘΑ΄ΜΑΣΤΕ ΠΛΟΥΣΙΟΙ (Μ.Πλωρίτης) Αλίκη-Λογοθέτης

ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ (Γ.Παυριανός) Βλ.Μπονάτσος και μπαλέτο

Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ (Γ.Παυριανός) Αλίκη, κομπέρ ο Δ.Παπάζογλου

ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ (Γ.Παυριανός) Βλ.Μπονάτσος & χορωδία

ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Μ.Πλωρίτης) Γ.Μούτσιος

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ (Μ.Πλωρίτης) Αλίκη-Μπονάτσος

ΠΕΡΠΑΤΑΜΕ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ (Μ.Πλωρίτης) Σ.Μπουλάς-Λογοθέτης

ΣΥΝΩΜΟΤΙΚΗ ΤΡΙΦΩΝΙΑ (Μ.Πλωρίτης) Μούτσιος-Κατσούλης-Νικολάου

ΓΑΡΥΦΑΛΛΟ (Γ.Παυριανός) Αλίκη-Μπονάτσος

ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΜΟΝΑΧΟΙ (Γ.Παυριανός) Βλ.Μπονάτσος

Τα τραγούδια , βέβαια , γεννήθηκαν για να εξυπηρετήσουν τις σκηνές του έργου. Αυτό όμως δεν εμποδίζει τα τραγούδια ορισμένα-να ακούγονται κι αυτόνομα.

Τραγούδια όπως Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ, ΓΑΡΥΦΑΛΛΟ, ΑΝΤΡΕΣ ΜΟΝΑΧΟΙ, ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ μπορούν να ακουστούν κι αυτόνομα! Το πιο αγαπημένο μου είναι το ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ. Το θεωρώ από τα πιο ωραία της Αλίκης και από τα πιο μελωδικά του Μικρούτσικου. Συγκλονιστικός στο ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ κι ο Μπονάτσος . Καλοί κι ο Μούτσιος κι ο Λογοθέτης.

Ο Μικρούτσικος είπε για τη συνεργασία με την Αλίκη: «σ όλη τη διάρκεια της μουσικής προετοιμασίας ήταν μια εξαιρετική μαθήτρια κι αισθανόσουν ότι πρόκειται να εμφανιστεί για πρώτη φορά στο θέατρο..»

Είναι το μοναδικό άλμπουμ που τραγουδάει η Αλίκη που δεν κυκλοφόρησε ποτέ σε cd.

:)

Το 1973 ο Βασίλης Τσιτσάνης ξαναηχογράφησε κάποια σπουδαία τραγούδια του στην Columbia.Έτσι κυκλοφόρησε ο δίσκος "Τα ωραία του Τσιτσάνη". Στο δίσκο τραγουδούν ο Γ.Μπιθικώτσης, ο Σ.Κόκοτας, η Δημ.Γαλάνη, η Αλεξάνδρα , σε κάποιες β΄φωνέςη Λιζ.Νικολάου και ο ίδιος ο συνθέτης.

Ο δίσκος περιέχει τα τραγούδια:

1)Aκρογιαλιές δειλινά (Δ.Γαλάνη-Β.Τσιτσάνης)

2)Το γράμμα (Σ.Κόκοτας)

3)Αγαπώ μια παντρεμένη (Β.Τσιτσάνης-Λ.Νικολάου)

4)Πέφτεις σε λάθη (Γ.Μπιθικώτσης)

5)Το όνειρο της αδελφής (Δ.Γαλάνη)

6)Καλαμπακιώτισσα (Β.Τσιτσάνης-Λ.Νικολάου)

7)Το ομορφόπαιδο (Σ.Κόκοτας-Β.Τσιτσάνης)

8)Από την μάνα μου διωγμένος (Γ.Μπιθικώτσης)

9)Η μαγγιώρα (Β.Τσιτσάνης-Λ.Νικολάου)

10)Βάρκα γιαλό (Γ.Μπιθικώτσης-Λ.Νικολάου-Β.Τσιτσάνης)

11)Ζαίρα (Σ.Κόκοτας-Β.Τσιτσάνης)

12)Κάθε βράδυ λυπημένη (Αλεξάνδρα-Β.Τσιτσάνης)

Ας δούμε τι γράφει ο συνθέτης στο σημείωμα του δίσκου:

"Τα τραγούδια του δίσκου μου αυτού είναι διαλεγμένα έτσι, ώστε να καλύπτουν μια γενιά.Τη χρυσή γενιά του ρεμπέτικου τραγουδιού (1938-1951).Είναι τραγούδια ερωτικά, αντιστασιακά, μάγκικα, τέλως πάντων 12 τραγούδια που χαρακτηρίζουν τη ρεμπέτικη σχολή.

Φιλοδοξία μου είναι, οι μεν παλιοί να θυμηθούν τις καλές στιγμές του τραγουδιού μας, οι δε νέοι-αν το κρίνουν σκόπιμο-να πάρουν χρώμα κι ότι άλλο χρήσιμο βρουν σ'αυτά τα τραγούδια.Γιατί εγώ αγαπώ πολύ τους νέους, ίσως γιατί κι εγώ αισθάνομαι νέος.

Βασίλης Τσιτσάνης"

Οι ερμηνείες είναι εξαιρετικές.Τα τραγούδια είναι ανανεωμένα.Μοιάζουνε με καινούργια.Σ'αυτό το δίσκο έχουμε και την πρώτη συνεργασία της Δήμητρας Γαλάνη με τον συνθέτη.Συνεργασία η οποία συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε με τρία καινούργια τραγούδια στο δίσκο "Σκοπευτήριο".

Αργότερα ο δίσκος κυκλοφόρησε και σε ορχηστρική μορφή.

Κυκλοφορεί και σε cd.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0