Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Ξεχασμένα Διαμάντια

1,215 posts in this topic

Κώστα, ας προσθέσω μόνο τον τίτλο του δίσκου - "Μετά από σένανε" - και να αναφέρω πως το 1995 επανεκδόθηκε σε CD.

Έχεις δίκιο, ξέχασα να τα αναφέρω! Ευχαριστώ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 1974 κυκλοφόρησε από τη Minos ένας δίσκος σε μουσική Γιώργου Κατσαρού και στίχους Πυθαγόρα με τίτλο "13 περιπτώσεις". Τραγουδιστές ο Γιάννης Καλατζής και η Λίτσα Διαμάντη.

Τα τραγούδια:

1)’σπρα θα φορέσω (Γ.Καλατζής)

2)Σου σκάλισα καίκι (Γ.Καλατζής)

3)Παναγιά μου Παναγιά μου (Λ.Διαμάντη)

4)Γειτονιά μου παιδική (Γ.Καλατζής)

5)Δεν σε γνωρίζω (Λ.Διαμάντη)

6)Από την Σάμο στον Τσεσμέ (Γ.Καλατζής)

7)Και μη χειρότερα (Γ.Καλατζής)

8)Τι σημασία (Λ.Διαμάντη)

9)Στον καφενέ της Λεπενούς (Γ.Καλατζής)

10)Τον Γενάρη τον Φλεβάρη (Λ.Διαμάντη)

11)Καταραμένη θύμηση (Γ.Καλατζής)

12)Τα χείλη μου οι προδότες (Λ.Διαμάντη)

13)Έτσι ειν'η ζωή παπούλη (Γ.Καλατζής)

Ο δίσκος περιέχει εξαιρετικά τραγούδια .Κάποια απ'αυτά "’σπρα θα φορέσω", "Έτσι ειν'η ζωή παπούλη " ακούστηκαν ιδιαίτερα στην εποχή τους.Τόσο ο Καλατζής όσο και η Διαμάντη είναι εξαιρετικοί.Για την Λίτσα Διαμάντη πιστεύω αυτό που πιστεύω και για πολλούς άλλους τραγουδιστές.Ότι δεν είχαν την τύχη να ερμηνεύσουν τραγούδια που άξιζαν στη φωνή τους.Ειδικότερα η Διαμάντη ότι τραγούδια είπε, τα είπε κυρίως μέχρι το 1975. Απο κει και μετά, άρχισε τα τραγούδια- σουξέ τύπου "Όχι θα κάτσω να σκάσω" κλπ., οπότε...

Η δεύτερη φωνή που ακούγεται στα τραγούδια της Λ.Διαμάντη είναι κατά πάσα πιθανότητα του Πάριου. Ο δίσκος φυσικά δεν αναγράφει τίποτα.

Σύμφωνα με τον οδηγό του Δραγουμάνου ο δίσκος έχει κυκλοφορήσει και σε cd, αλλά αν τον δείτε γράψτε μου... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 1979 ο συνθέτης Μιχάλης Τρανουδάκης κυκλοφόρησε δίσκο με ποιήματα του Οδυσσέα Ελύτη που μελοποίησε . Ερμηνεύτρια η Αφροδίτη Μάνου.

1. Η ποδηλάτισσα

2. Του Σωτήρος

3. Τα κορίτσια του Ισπαχάν

4. Η Παναγία των κοιμητηρίων

5. Το κοχύλι

6. Τύχη

7. Ο γλάρος

8. Σου το πα για τα σύννεφα

9. Στην ξύλινη παράγκα

10. Ο Αύγουστος

11. Ο χαμαιλέων

Ο Τρανουδάκης , φαίνεται, ότι αγάπησε πολύ αυτά τα ποιήματα. Στα ραδιόφωνα ακούστηκε πολύ η «Ποδηλάτισσα»-τι υπέροχο τραγούδι! Όμως όλα τα τραγούδια τα θεωρώ πολύ σημαντικά! «Το κοχύλι», «Τα κορίτσια του Ισπαχάν», «Σου τοπα για τα σύννεφα»

Η Αφροδίτη Μάνου, δίνει μεστές ερμηνείες!

Ο δίσκος κυκλοφόρησε και σε cd!

ΤΙΤΛΟΣ ΔΙΣΚΟΥ : Η ΠΟΔΗΛΑΤΙΣΣΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paidia, sorry pou to grafo edo, alla, mporo na zitiso mia xarh? :confused: Kserete an mporo na vro kapoio disko me tragoudia tou Plessa, ta ''elafra''? Exo idiaiteri adunamia s'afta ta tragoudia... :confused: Efxaristo ek ton proteron... :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γωγώ σίγουρα λέγεται έτσι ο δίσκος;Κάτι πάει να μου θυμίσει, αλλά δεν μπορώ να βρω τίποτα.Ίσως ο Κώστας ξέρει κάτι παραπάνω.

Γιάννης Καλατζής και για σήμερα.Ένας δίσκος με πολύ όμορφα τραγούδια κυκλοφόρησε το 1976 από την Μinos με τον τίτλο "Μη περιμένεις".

Περιέχει τα τραγούδια:

1)Μη περιμένεις (Ν.Καρβέλα-Β.Τσιμπούλη)

2)Μ'έκανες ζωή και μοιάζω (Ν.Καρβέλα-Β.Τσιμπούλη)

3)Αν θυμηθείς πως σ'αγαπώ (Γ.Σπανού-Πυθαγόρα)

4)Είμαι τυχερός (Στ.Ζαφειρίου-Πυθαγόρα)

5)Τώρα πλάκα μου κάνεις (Ν.Καρβέλα-Β.Τσιμπούλη)

6)Τα γράμματα για σένα (Σ.Κουγιουμτζή-Μ.Ελευθερίου)

7)Εγώ είμαι ένα μορτάκι (Μ.Λοίζου-Λ.Παπαδόπουλου)

8)Τη ζωή μου σου έχω δώσει (Μ.Λοίζου-Λ.Παπαδόπουλου)

9)Δεν κοιτάς που ξενυχτάω (Σ.Κουγιουμτζή-Μ.Ελευθερίου)

10)Να δούνε ποιος σε περπατά (Γ.Σπανού-Πυθαγόρα)

11)Mες στο τσαντήρι (Γ.Σπανού-Πυθαγόρα)

12)Έχει καρδιά η υπομονή (Σ.Κουγιουμτζή-Μ.Ελευθερίου)

13)Υπάρχουν και παιδιά (Σ.Ζαφειρίου-Πυθαγόρα)

Ο κυριότερος λόγος που θέλησα να συμπεριλάβω αυτόν τον δίσκο σ'αυτή την κατηγορία είναι τα εξαιρετικά τραγούδια του Κουγιουμτζή και του Λοίζου.Τραγούδια που όπως ήταν φυσικό , αδικήθηκαν και δεν ακούστηκαν καθόλου.Υπάρχουν και κάποια του Καρβέλα που χαρακτηρίζουν και τις δύο περιόδους γραφής του συνθέτη.Την πρώτη με ωραία λαικά τραγούδια όπως το "Μ'έκανες ζωή και μοιάζω" και την δεύτερη με τραγούδια προπομπούς της συνέχειας του Καρβέλα όπως το "Τώρα πλάκα μου κάνεις" και στίχους όπως

"Τώρα πλάκα μου κάνεις ή σοβαρολογείς

τώρα πλάκα μου κάνεις ή σοβαρολογείς

ναι ναι ναι αφού σου λέω ναι

εγώ για σένα καίγομαι..."

Ο δίσκος έχει κυκλοφορήσει και σε cd.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Paidia, sorry pou to grafo edo, alla, mporo na zitiso mia xarh? :confused: Kserete an mporo na vro kapoio disko me tragoudia tou Plessa, ta ''elafra''? Exo idiaiteri adunamia s'afta ta tragoudia... :confused: Efxaristo ek ton proteron... :wacko:

gogo , θα πρέπει να επικοινωνήσουμε μέσω pm για να σου πω.(εκτός topic)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 1980 ο Γιάννης Μαρκόπουλος επιμελήθηκε τον δίσκο "ΡΙΖΕΣ" .

"...Το τραγούδι που μένει, όχι τα τραγούδια. Ο Ήχος και όχι οι ήχοι...Η απλή φωνή μ' ένα όργανο, όχι όργανα και φωνές. Χορός κι αντάμωμα. Το τραγούδι που είναι ζωή , πριν και μετά τη ζωή μας..." γράφει -μεταξύ άλλων-ο συνθέτης.

ΣΑΡΑΝΤΑ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΑ (Λ.Χαλκιάς)

ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ (Β.Λαβίνα)

ΙΤΙΑ (Η.Κλωναρίδης)

ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΜΑΝΑ Μ' (Γ.Τσίρου)

ΜΕΣ ' ΤΟΥ ΜΑΓΙΟΥ ΤΙΣ ΜΥΡΩΔΙΕΣ (Β.Σκουλάς)

ΕΝΑΣ ΑΗΤΟΣ (Χρ.Καρακώστας)

ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟΣ

ΟΣΑ ΒΟΥΝΑ ΚΙ ΑΝ ΠΕΡΑΣΑ (Χρ.Καρακώστας)

Ο ΑΜΑΡΑΝΤΟΣ (Β.Λαβίνα)

ΓΙΑΝΝΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΑΝΤΗΛΙ ΣΟΥ (Λ.Χαλκιάς)

ΕΧΕ ΓΕΙΑ ΚΑΗΜΕΝΕ ΚΟΣΜΕ (Β.Λαβίνα)

ΘΑΛΑΣΣΑΚΙ

ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΣΑΜΑΡΙΝΑΣ (Η.Κλωναρίδης)

ΧΡΙΣΤΕ ΝΑ ΣΠΟΥΣΑΝ ΟΙ ΦΥΛΑΚΕΣ (Β.Σκουλάς)

ΝΥΧΤΩΣΕ ΧΩΡΙΣ ΦΕΓΓΑΡΙ (Β.Λαβίνα)

ΑΝΤΙΛΑΛΟΥΝ ΟΙ ΦΥΛΑΚΕΣ (Λ.Χαλκιάς)

ΚΑΡΔΙΑ ΠΑΡΑΠΟΝΙΑΡΑ (Β.Λαβίνα)

ΑΝΤΡΕΑΣ ΖΕΠΟΣ (Λ.Χαλκιάς)

Η ΝΥΧΤΕΡΙΔΑ (Β.Λαβίνα)

ΤΑ ΠΕΡΙΞ

ΦΡΑΓΚΟΣΥΡΙΑΝΗ

ΟΜΟΡΦΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (Λ.Χαλκιάς)

ΚΑΤΩ ΣΤΑ ΛΕΜΟΝΑΔΙΚΑ (Λ.Χαλκιάς)

ΤΑ ΚΑΒΟΥΡΑΚΙΑ (Β.Λαβίνα)

ΖΟΥΣΑ ΜΟΝΑΧΟΣ ΧΩΡΙΣ ΑΓΑΠΗ (Λ.Χαλκιάς)

ΜΑΓΚΑΣ ΒΓΗΚΕ ΓΙΑ ΣΕΡΙΑΝΙ (Λ.Χαλκιάς-Β.Λαβίνα)

Τα τραγούδια είναι παραδοσιακά και ρεμπέτικα-διαμάντια! Ο Μαρκόπουλος σεβάστηκε την ιστορία των τραγουδιών και χρησιμοποίησε μεγάλους μουσικούς : Μόσχο, Νικολόπουλο, Τσεμπερούλη,Κ.Παπαδόπουλο, Καλέα....

Οι τραγουδιστές ερμηνεύουν με -επίσης-σεβασμό τα τραγούδια!

Ο δίσκος -απ΄όσα ξέρω-δεν επανεκδόθηκε σε cd

:huh:

ΥΓ. Εκεί που δεν αναφέρεται στα τραγούδια ερμηνευτής πρόκειται για ορχηστρικό

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στις αρχές της δεκαετίας του 80 η ΕΜΙ ξεκίνησε την κυκλοφορία μιας σειράς από διπλά άλμπουμ συλλογές τραγουδιών των μεγάλων του ρεμπέτικου και λαικού μας τραγουδιού με τίτλο «30 χρόνια» , «40 χρόνια» κλπ.Συνήθως κυκλοφορούσε πρώτα το Νο 1 με τις μεγαλύτερες επιτυχίες του συνθέτη και μετά το Νο 2 με κάποια λιγότερο γνωστά τραγούδια. Στην επανέκδοση αυτών των δίσκων σε cd (όσων επανεκδόθηκαν) τα cd ήταν μονά, με αποτέλεσμα να λείπουν πολλά τραγούδια. Για κάποιες απ αυτές τις συλλογές θα γράψω στα επόμενα «Ξεχασμένα διαμάντια».

Ξεκινώ από μια συλλογή που κυκλοφόρησε το 1983 κι έχει τον τίτλο "30 χρόνια Χιώτης-Νο 2".

Μια συλλογή που δυστυχώς γρήγορα εξαφανίστηκε και ποτέ δεν κυκλοφόρησε σε cd.

Xωρίς να κάνω κανένα παραπάνω σχόλιο για τον Χιώτη , τις συνθέσεις του και τους ερμηνευτές , παραθέτω τους τίτλους των τραγουδιών:

Δίσκος 1ος:

1)Ο πασατέμπος (Μ.Χιώτης-Στελλάκης)

2)Τρελό κορίτσι (Ντούο Χάρμα)

3)Θα σου πω το μυστικό μου (Μ.Νίνου-Μ.Χιώτης)

4)Οι τσιγγάνες (Αθ.Ευγενικός-Μ.Χιώτης)

5)Το φτωχοκάλυβο (Ρ.Ντάλλια-Σ.Καζαντζίδης)

6)Μπρος στα κλειστά παράθυρα (Στρ.Παγιουμτζής)

7)Η μακρυά σου φούστα (Σ.Χασκήλ-Μ.Χιώτης)

8)Ο αράπης (Στ.Τζουανάκος)

9)Εσύ είσαι η αιτία που υποφέρω (Αν.Σπαγγαδώρος-Μ.Χιώτης)

10)Πες μου αν με βαρέθηκες (Μ.Νίνου)

11)Το φτωχομπούζουκο (Στ.Τζουανάκος)

12)Τζεμιλέ (Ντούο Χάρμα)

13)Θα σε διώξω (Στελλάκης-Αν.Σπαγγαδώρος)

14)Ας είναι καλά ταγόρι μου (Γ.Λύδια-Στ.Τζουανάκος)

15)Βρε, σαν τα χιόνια (Σ.Καζαντζίδης-Μ.Χιώτης)

Δίσκος 2ος:

1)Αν ήξερες ποιος είμαι εγώ (Στ.Καζαντζίδης)

2)Είναι αργά (Μ.Μελάγια-Μ.Χιώτης)

3)Σήκω κοπέλα μου (Αντ.Ρεπάνης)

4)Έχω κουμπάρο λεβεντιά (Γ.Λύδια-Αν.Κλειδωνιάρης)

5)Μονότερμα (Μ.Χιώτης)

6)Κάποιο τρένο θα περάσει (Μ.Λίντα-Μ.Χιώτης)

7)Αν ήξερα μια μέρα (Σ.Καζαντζίδης)

8)Τοχω κρυφό καμάρι (Μ.Λίντα-Μ.Χιώτης)

9)Και το κουκούτσι μύγδαλο (Μ.Λίντα-Μ.Χιώτης)

10)Το παλιό μπαγλαμαδάκι (Α.Ρεπάνης-Μ.Χιώτης)

11)Θα μου βάλεις την κουλούρα (Γ.Λύδια-Στ.Πλέσσας)

12)Θέλω απόψε να γλεντήσω (Σ.Διονυσίου-Μ.Λίντα-Μ.Χιώτης)

13)Ας πέθαινα στα ψέματα (Απ.Νικολαίδης)

14)Απόψε έχω μεγάλο πόνο (Χ.Λαμπράκη-Μ.Χιώτης)

15)Ρεμπέτικη φαντασία (σόλο μπουζούκι Μ.Χιώτης)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 1983 κυκλοφόρησε από την ΕΜΙ ένας διπλός δίσκος, μια συλλογή τραγουδιών του Γιάννη Παπαιωάννου με τίτλο "40 χρόνια Παπαιωάννου" Αργότερα κυκλοφόρησε και σε μονό cd.

O Παπαιωάννου γεννήθηκε το 1913 στην Κίο της Μικράς Ασίας και ήρθε στην Ελλάδα το 1922.Υπήρξε ένας από τους σπουδαιότερους συνθέτες του ρεμπέτικου και λαικού μας τραγουδιού.

Και μόνο η παράθεση των τίτλων των τραγουδιών αυτών των δίσκων είναι αρκετή για να το αποδείξει.

Δίσκος 1ος

1)Καπετάν Αντρέα Ζέπο (Οδ.Μοσχονάς-Στ.Περπινιάδης)

2)Σβήσε το φως να κοιμηθούμε (Σ.Μπέλλου-Σ.Περπινιάδης)

3)Πριν το χάραμα (Οδ.Μοσχονάς-Σ.Περπινιάδης)

4)’σε με , άσε με (Σ.Μπέλλου)

5)Ο Καψούρης (Οδ.Μοσχονάς-Σ.Περπινιάδης)

6)Νύχτες ξενυχτώ χωρίς ελπίδα (Μ.Νίνου)

7)Βαγγελίτσα (Σ.Παγιουμτζής-Σ.Περπινιάδης)

8)Ο Μπουφετζής (Γ.Παπαιωάννου-Σ.Μπέλλου-Σ.Περπινιάδης)

9)Ένας σατράπης θηλυκός (Σ.Μπέλλου-Ν.Καλλέργης)

10)Καλογεράκι θα γινώ (Αθ.Λαγουρός-Π.Πάνου)

11)Σε δείλιασε η φτώχεια μου (Ρ.Ντάλλια-Ν.Καλλέργης)

12)Η νοσοκόμα (Αθ.Ευγενικός-Οδ.Μοσχονάς)

13)Το τελευταίο δειλινό (Γ.Λύδια-Π.Πάνου)

14)Όμορφη μου Κιοτοπούλα (Σ.Παγιουμτζής-Σ.Περπινιάδης)

15)Εχθές αργά το δειλινό (Σ.Καζαντζίδης)

Δίσκος 2ος

1)Ο χορός έχει ανάψει (Σ.Καζαντζίδης-Μαρινέλλα)

2)Τα νιάτα δεν τα χόρτασα (Π.Πάνου)

3)Στην ξέρα το καράβι μας (Γ.Μπιθικώτσης-Μ.Χιώτης)

4)Στην αποβάθρα του Πειραιά (Σ.Διονυσίου-Π.Πάνου)

5)Έχει δίκιο το παιδί (Β.Ζαφειρόπουλος-Αντζ.Πέρρα)

6)Πίστεψα στους όρκους σου (Κ.Γκρέυ)

7)Μια χαραυγή ξεκίνησα (Σ.Καζαντζίδης-Μαρινέλλα)

8)Το παλιογέφυρο (Σ.Διονυσίου-Γ.Παπαιωάννου)

9)Λόγια σου λεν οι φίλοι μου (Σ.Διονυσίου-Γ.Παπαιωάννου)

10)Πήρα κρυφά το δρόμο (Π.Πάνου)

11)Για τούτα σου , για κείνα σου (Γ.Μπιθικώτσης-Ρ.Κούρτη)

12)Σαν μια γλυκειά διπλοπεννιά (Μ.Λίντα-Μ.Χιώτης)

13)Θλιμμένο σούρουπο (Α.Ρεπάνης-Ρ.Κούρτη)

14)Η νύφη μας στολίζεται (Γ.Λύδια-Χρηστάκης)

15)Πεννιές Παπαιωάννου (σόλο μπουζούκι ο Γ.Παπαιωάννου)

16)Ένα τραγούδι για τον Γιάννη (Β.Τσιτσάνη) (Πόλυ Πάνου)

Το τελευταίο συγκλονιστικό τραγούδι είναι αυτό που έγραψε ο φίλος και κουμπάρος του Παπαιωάννου, ο Βασίλης Τσιτσάνης , μόλις έμαθε για το τροχαίο στο οποίο έχασε τη ζωή του ο Παπαιωάννου στις 3-8-1972.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είχα υποσχεθεί έναν ακόμη δίσκο του Θεοδωράκη, αλλά τώρα θα γράψω για αυτόν εδώ το δίσκο. Το 1980, αν δεν κάνω λάθος, κυκλοφορεί από την εταιρία LYRA ο δίσκος ΒΙΚΥ ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ: Το τραμ το τελευταίο και άλλα αρχοντορεμπέτικα. Τα τραγούδια του δίσκου ερμηνεύει φυσικά η Βίκυ Μοσχολιού και η πατρότητά τους ανήκει σε συνθέτες - στιχουργούς της λεγόμενης "ρετρό" εποχής, το Γιώργο Μουζάκη, το Μιχάλη Σουγιούλ. Την ενορχήστρωση και τη διεύθυνση ορχήστρας υπογράφει ο Λουκιανός Κηλαηδόνης.

Τα τραγούδια του δίσκου:

1. Το τραμ το τελευταίο

(Μιχάλη Σουγιούλ, Αλέκου Σακελλάριου, Χρ. Γιαννακόπουλου)

2. Το χαστούκι

(Θ. Παπαδόπουλου, Μ. Τραϊφόρου, Γ. Γιαννακόπουλου)

3. Ο τραμπαρίφας

(Μ. Σουγιούλ, Αλέκου Σακελλάριου, Χρ. Γιαννακόπουλου)

4. Χαράμι

(Μιχάλη Σουγιούλ, Μ. Τραϊφόρου)

5. Παλιοζωή παλιόκοσμε

(Ι. Ριτσιάρδη, Μ. Τραϊφόρου, Γ. Γιαννακόπουλου)

6. Το μονοπάτι

(Γ. Μουζάκη, Γ. Γιαννακόπουλου)

7. ’λα

(Μιχάλη Σουγιούλ, Αλέκου Σακελλάριου, Χρ. Γιαννακόπουλου)

8. Η ταμπακέρα

(Ι. Ριτσιάρδη, Μ. Τραϊφόρου, Γ. Γιαννακόπουλου)

9. Η τελευταία νύχτα (απόψε φίλα με)

(Μανώλη Χιώτη, Χρ. Γιαννακόπουλου)

10. Ο μήνας έχει εννιά

(Μιχάλη Σουγιούλ, Γ. Τζαβέλλα)

11. Αδύνατον να κοιμηθώ

(Μιχάλη Σουγιούλ, Τ. Μωράκη, Χρ. Γιαννακόπουλου)

12. Η βαλίτσα

(Γ. Μουζάκη, Γ. Γιαννακόπουλου)

13. Όλα ρημάδια

(Μιχάλη Σουγιούλ, Μ. Τραϊφόρου)

Ποιος από εμάς δεν έχει τραγουδήσει το τραμ το τελευταίο ή το παλιοζωή παλιόκοσμε. Ο δίσκος με αυτά τα τραγούδια και με την ερμηνεία της Βίκυς Μοσχολιού έκανε μεγάλη επιτυχία όταν κυκλοφόρησε. Η φωνή της ερμηνεύτριας δεν είναι αυτή που ήταν στα πρώτα της βήματα, είναι όμως ώριμη και αφήνει το προσωπικό της στίγμα σε αυτή τη δουλειά. Ο δίσκος βοήθησε στο να γίνουν αυτά τα ξεχασμένα τραγούδια γνωστά και αγαπημένα.

Να θυμήσουμε ότι τα τραγούδια αυτά, γράφτηκαν από τα τέλη της δεκαετίας του '40 και για μία δεκαετία περίπου από συνθέτες του ελαφρού τραγουδιού και της επιθεώρησης. Η Σοφία Βέμπο, μία μεγάλη Ελληνίδα τραγουδίστρια ερμήνευσε πολλά από τα τραγούδια αυτά. Το μοτίβο τους όμως ξεφεύγει από το ελαφρό τραγούδι και πλησιάζει το ρεμπέτικο της εποχής. Ήταν αυτός ένας τρόπος, όταν πρωτογράφτηκαν τα τραγούδια, για τους αστούς και τους ευκατάστατους της εποχής να αγγίξουν το ρεμπέτικο τραγούδι με τραγούδια που αναφέρονται στη ζωή, στις χαρές, στα προβλήματα της αστικής τάξης ή και των πλουσίων της εποχής και όχι στα φτωχά στρώματα όπου γεννήθηκαν τα αυθεντικά ρεμπέτικα.

Για μένα μία πολύ όμορφη και ξεχωριστή στιγμή στην καριέρα της ερμηνεύτριας. Το ίδιο όμορφες είναι και οι πρώτες εκτελέσεις των τραγουδιών αυτών, οι οποίες επίσης μπορούν να βρεθούν σε διάφορες συλλογές στα δισκοπωλεία. Ο εν λόγω δίσκος έχει κυκλοφορήσει σε cd και θα τον συναντήσετε στα ράφια των δισκοπωλείων.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο δεύτερος δίσκος του Θεοδωράκη που είχα υπόψη μου να γράψω είναι ο δίσκος Ένας όμηρος. Το έργο αυτό γράφεται από το Θεοδωράκη το 1962. Πρόκειται για μελοποίηση από το συνθέτη, ποιημάτων του Ιρλανδού συγγραφέα Μπρένταν Μπήαν (Brendan Behan), μέρος θεατρικού έργου, τα οποία αναφέρονται στον αγώνα του ιρλανδικού λαού κατά του ζυγού των ’γγλων. Ο λογοτέχνης Βασίλης Ρώτας πραγματοποίησε μία πολύ όμορφη και συγκινητική απόδοση των ποιημάτων αυτών. Το έργο χρησιμοποιείται σε παραστάσεις του θεατρικού έργου του Behan την ίδια χρονιά στην Αθήνα, έχοντας μεγάλη απήχηση στο κοινό. Ο δίσκος με τα τραγούδια εκδόθηκε το 1966, αν δεν κάνω λάθος, με ερμηνεύτρια τη Μαρία Φαραντούρη, ενώ κάποια τραγούδια είχαν ηχογραφηθεί και νωρίτερα με ερμηνεύτρια τη Ντόρα Γιαννακοπούλου.

Το θέμα του έργου, ο αγώνας δηλαδή των Ιρλανδών κατά των ’γγλων, ταυτίστηκε με τον αγώνα των Ελλήνων για ανεξαρτησία και δικαιώματα, καθώς ήδη διανύουμε ταραγμένες μέρες, πέντε χρόνια πριν από το στρατιωτικό πραξικόπημα.

Όπως γράφει ο Guy Vagner στη βιογραφία του Μίκη Θεοδωράκη (Μια ζωή για την Ελλάδα), για πρώτη φορά ο συνθέτης στηρίζεται στις μελωδικές βάσεις ενός ξένου έθνους, των Ιρλανδών, ωστόσο τα τραγούδια είναι αυθεντικά ελληνικά. Επιφέρουν μία σταδιακή πρόοδο στο έργο και η λύση δίνεται στη θριαμβευτική Λαμπρή. Το τραγούδι κλειδί του κύκλου, το Γελαστό παιδί λατρεύεται από τη νεολαία και υιοθετείται σαν τραγούδι αντίδρασης στην ανάμιξη των ξένων δυνάμεων στα πράγματα της Ελλάδος. Αργότερα, τα τραγούδια αυτά θα ντύσουν μουσικά την ταινία του Κώστα Γαβρά Ζ βασισμένο στο βιβλίο του συγγραφέα Βασίλη Βασιλικού με θέμα τη δολοφονία του βουλευτή της αριστεράς Γρηγόρη Λαμπράκη.

Η Φαραντούρη, σε μία από τις πρώτες της σχετικά συνεργασίες με το Θεοδωράκη ερμηνεύει καταπληκτικά τα τραγούδια. Το γελαστό παιδί το γνωρίζουμε όλοι. Πολύ χαρακτηριστική και η ερμηνεία στο Ποιος δε μιλά για τη Λαμπρή, όπως και στη μπαλάντα ’νοιξε λίγο το παράθυρο. Στο ίδιο ακριβώς μουσικό μοτίβο είναι γραμμένα τα τραγούδια Ήταν 18 Νοέμβρη, Τη μάνα σου μην την πετροβολάς, Βουνά σας χαιρετώ.

Τα τραγούδια του δίσκου

1. 'Ήταν 18 Νοέμβρη

2. Το γελαστό παιδί

3. ’νοιξε το παράθυρο

4. Δεν έχει ο κόσμος τελειωμό

5. Το Σεπτέμβριο θυμάμαι

6. Αγία Γραφή

7. Θα σου στείλω μάνα

8. Τη μάνα σου μην την πετροβολάς

9. Είμαι ’γγλος νιος και τυχερός

10. Θες να ζεις απ΄τις γυναίκες

11. Θα σου δώσω ένα τόπι χρυσό

12. Λατρεύω το σωτήρα μου

13. Δεν παίρνει εδώ κανείς

14. Ποιος δε μιλά για τη Λαμπρή

15. Βουνά σας χαιρετώ

Ο δίσκος έχει κυκλοφορήσει και σε cd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το καλοκαίρι του 1970 ο Αλέκος Γαλανός διασκεύασε το δικό του έργο σε μορφή μιούζικαλ και το παρουσίασε στο θέατρο "ΠΕΡΟΚΕ" με πρωταγωνίστρια την ’ννα Φόνσου και τους Αλεξ. Λαδικού, Ανδρ. Μπάρκουλη, Χρ.Τσάγκα ,Ελ Χαλκούση κ.α. Μιλάμε βέβαια για το θεατρικό έργο "ΚΟΚΚΙΝΑ ΦΑΝΑΡΙΑ" που όλοι αγαπήσαμε από την κιν/φική μεταφορά του! Στον κιν/φο τη μουσική είχε γράψει ο Στ.Ξαρχάκος με τεράστια επιτυχία. Στο θεατρικό , εδώ, τη μουσική έγραψε ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΑΝΟΣ. Τα τραγούδια κυκλοφόρησαν το 1994 σε δίσκο. Ο τίτλος του δίσκου ΣΤΟ ΚΑΛΝΤΕΡΙΜΙ"

ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ

ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ (ορχήστρα)

ΜΠΛΟΚΟ (ορχήστρα)

ΚΟΚΚΙΝΑ ΦΑΝΑΡΙΑ (Δ.ΓΑΛΑΝΗ)

ΒΑΛΣ (ορχήστρα)

ΤΟ ΚΑΛΝΤΕΡΙΜΙ (ΑΛ.ΜΑΒΙΛΗ)

Η ΣΚΗΝΗ ΤΟΥ ΓΕΡΟΥ (ορχήστρα)

ΧΩΡΙΟ-ΠΟΛΙΤΕΙΑ (ΕΛ.ΔΑΚΟΡΩΝΑ-Μ.ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΥ)

ΧΩΡΙΟ ΑΛΦΑ(ορχήστρα)

ΧΩΡΙΟ ΒΗΤΑ (ορχήστρα)

ΤΟ ΤΣΙΦΤΕΤΕΛΙ ΤΗΣ ΜΥΡΣΙΝΗΣ (Α.ΦΟΝΣΟΥ)

ΚΟΚΚΙΝΑ ΦΑΝΑΡΙΑ (ορχήστρα)

ΠΕΤΡΩΣΕ ΤΟ ΔΑΚΡΥ ΜΟΥ (ΑΛ.ΜΑΒΙΛΗ)

Η ΣΚΗΝΗ ΤΗΣ ΜΑΡΙΝΑΣ (ορχήστρα)

ΧΛΩΜΟ ΑΓΟΡΙ (Δ.ΓΑΛΑΝΗ)

ΥΠΟΚΡΟΥΣΗ ΜΕ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ (ορχήστρα)

ΥΠΟΚΡΟΥΣΗ ΜΕ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ-ΚΙΘΑΡΑ (ορχήστρα)

ΥΠΟΚΡΟΥΣΗ ΜΕ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ-ΚΙΘΑΡΑ-ΠΙΑΝΟ (ορχήστρα)

ΥΠΟΚΡΟΥΣΗ ΜΕ ΚΙΘΑΡΑ-ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ (ορχήστρα)

ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΗΣ ΝΑΝΑΣ (ΑΛ.ΜΑΒΙΛΗ-ΧΡ.ΝΕΓΚΑΣ-ΕΛ.ΧΑΛΚΟΥΣΗ)

ΣΚΗΝΗ ΓΕΡΟΥ & ΚΑΤΕΡΙΝΑΣ(ορχήστρα)

ΚΟΚΚΙΝΑ ΦΑΝΑΡΙΑ (ΧΟΡΩΔΙΑ)

Οι στίχοι των τραγουδιών ανήκουν στον Αλ.Γαλανό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στην παράσταση εμφανίζονταν και οι τραγουδιστές!

Ο Σπανός-μετρ της μελωδίας-μας δίνει πανέμορφες μουσικές! Σημαντικό ντοκουμέντο θεωρώ τη συμμετοχή της μεγάλης ηθοποιού Ελ. Χαλκούση σε ένα τραγούδι! Τα τραγούδια -δυστυχώς- δεν ακούστηκαν κι έτσι έμειναν στη σκια των αντίστοιχων κινηματογραφικών :)

Οι Γαλάνη & Μαβίλη στην αρχή της καριέρας τους! Είναι υπέροχες!

Ακούστε αυτό το δίσκο! Θα τον αγαπήσετε! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To 1977 κυκλοφόρησε ο δίσκος ΜΗ ΡΩΤΑΣ με τραγουδιστή τον νέο -τότε-ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΟΝΤΟΛΑΖΟ. Ο Κοντολάζος ήδη είχε κάνει αίσθηση με τις φωνητικές του ικανότητες στους δίσκους "ΑΣΠΡΟ ΜΑΥΡΟ" και "ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΙΑ ΚΑΗΜΟΣ" κά.

ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ

ΜΗ ΡΩΤΑΣ (Ν.Καρβέλας-Β.Τσιμπούλη)

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΦΥΓΕ (Ν.Ιγναντιάδης-Πυθαγόρας)

ΤΟ ΣΗΡΙΑΛ (Ν.Καρβέλας-Β.Τσιμπούλη)

ΚΙ ΑΝ ΕΙΠΑ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ (Ν.Ιγναντιάδης)

ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ (Θ.Πολυκανδριώτης-Κ.Ρουβέλας)

ΤΟ ΠΡΩΙ ΓΕΝΝΙΩΜΑΣΤΕ (Θ.Πολυκανδριώτης-Θοδ.Πολυκανδριώτης)

ΤΙ ΕΥΚΟΛΑ ΠΟΥ ΦΕΥΓΕΙΣ (Ν.Ιγναντιάδης)

ΑΣ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ (Λ.Μαρκέας-Γ.Πάριος)

ΤΟ ΛΑΧΕΙΟ (Ν.Καρβέλας-Β.Τσιμπούλη)

ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΞΑΝΑ (Ν.Ιγναντιάδης-Πυθαγόρας)

ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΣΑ (Ν.Ιγναντιάδης-Πυθαγόρας)

ΕΝΑ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΕΝΑ (Ν.Καρβέλας-Β.Τσιμπούλη)

Ο Κοντολάζος τραγουδάει πολύ καλά τα τραγούδια των δημιουργών!

Πολύ ωραία θεωρώ τα τραγούδια : "ΚΙ ΑΝ ΕΙΠΑ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ", "ΤΙ ΕΥΚΟΛΑ ΠΟΥ ΦΕΥΓΕΙΣ","ΕΝΑ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΕΝΑ"....Παρ' όλα αυτά τα τραγούδια δεν πολυακούστηκαν...Ο Κοντολάζος βρήκε αργότερα το δρόμο της επιτυχίας και σε μικρότερη εταιρεία.....Το ρεπερτόριο που ακολούθησε από ένα σημείο και πέρα βέβαια σηκώνει..."ταχυπαλμίες"! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να αλλάξουμε λίγο ύφος, πηγαίνοντας σε κάτι πιο λυρικό. Τον Οκτώβριο του 1965 ο Μάνος Χατζιδάκις ηχογράφησε τα έργα Ματωμένος γάμος και Παραμύθι χωρίς όνομα, τα οποία και συμπεριλήφθησαν στον ίδιο δίσκο 33 στροφών. Η έκδοση του δίσκου έγινε από την εταιρία Columbia και τα τραγούδια ερμηνεύει ο Λάκης Παππάς. Τα τραγούδια του ματωμένου γάμου γράφτηκαν στα τέλη της δεκαετίας του 1940 για το ομώνυμο έργο του Frederico Garcia Lorca. Η απόδοση στην ελληνική γλώσσα ανήκει στο Νίκο Γκάτσο. Το έργο παρουσιάστηκε το 1948 από το Θέατρο Τέχνης, ενώ η ηχογράφηση έγινε όπως είπαμε το 1965.

Η μουσική για το παραμύθι χωρίς όνομα γράφτηκε περίπου δέκα χρόνια αργότερα, το 1959, για το ομώνυμο θεατρικό έργο του Ιάκωβου Καμπανέλλη. Όπως αναφέρει ο συνθέτης, για το ίδιο έργο γράφτηκαν και τα γνωστά τραγούδια Μανούλα μου και Ο Κυρ Μιχάλης, τα οποία τελικά ηχογραφήθηκαν στο δίσκο Οδός Ονείρων.

Εγώ - αν και ανήκω πιο πολύ στους "θεοδωρακικούς", κάτι που απλά σημαίνει μόνο ότι έχω συνδεθεί πολύ περισσότερο με τη μουσική του Θεοδωράκη από ότι του Μάνου Χατζιδάκι, για πολλούς λόγους - αγαπώ το δίσκο αυτό, με πολύ μεγάλη αγάπη ιδιαίτερα στο δεύτερο κύκλο τραγουδιών, το "παραμύθι χωρίς όνομα".

Τα τραγούδια του δίσκου

Ματωμένος γάμος

1. Εισαγωγή (ορχηστρικό)

2. Τώρα νυφούλα μου χρυσή

3. Νανούρισμα

4. Σήλω νύφη ζηλεμένη

5. Γύρνα φτερωτή του μύλου

6. Κουβάρι κουβαράκι

7. Ήταν καμάρι της αυγής

Παραμύθι χωρίς όνομα

1. Ήταν που λέτε μια φορά

2. Χορός (ορχηστρικό)

3. Νάυτη γερο-ναύτη

4. Στην ποταμιά σωπαίνει το κανόνι

5. Τραγούδι της σημαίας

6. Ο Έκτορας και η Ανδρομάχη

7. Ο σιδεράς

8. Ρίχνω την καρδιά μου στο πηγάδι

Ο δίσκος κυκλοφορεί και σε cd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 1990 κυκλοφόρησε μια ζωντανή ηχογράφηση με τίτλο ΓΙΑ ΠΙΑΝΟ ΚΑΙ ΦΩΝΗ . Στο πιάνο ο Θ.Μικρούτσικος και φωνή η Δ.Γαλάνη. Η ηχογράφηση έγινε στο NOUNEAU THEATRE DE BELGIQUE των Βρυξελλών στις 15-2-89.

ΠΛΕΥΡΑ ΕΛ.ΣΥΝΘΕΤΩΝ

ΝΥΧΤΑ ΜΑΓΙΚΙΑ (Μ.Θεοδωράκη-Γ.Θεοδωράκη)

ΑΧΑΡΙΣΤΗ (Β.Τσιτσάνη)

ΜΗ ΜΟΥ ΧΤΥΠΑΣ ΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ (Δ.Μούτσης-Ν.Γκάτσος)

Σ' ΑΚΟΛΟΥΘΩ (Μ.Λοϊζος)

ΠΑΕΙ ΕΦΥΓΕ ΤΟ ΤΡΑΙΝΟ (Μ.Χατζιδάκις-Ν.Γκάτσος)

ΔΡΟΜΟΙ ΠΑΛΙΟΙ (Μ.Θεοδωράκης-Μ.Αναγνωστάκης)

ΠΛΕΥΡΑ Θ.ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΥ

ΕΠΤΑ ΝΑΝΟΙ ΣΤΟ S/S CYRENIA (Ν.Καββαδίας)

ΑΝΝΑ ΜΗΝ ΚΛΑΙΣ (Μπρέχτ-μετάφραση Μ.Πλωρίτης)

Ο ΤΥΜΒΩΡΥΧΟΣ (Κ.Λαχάς)

ΚΙΛΚΙΣ ΧΑΛΚΙΣ (Κ.Λαχάς)

ΠΡΩΙΝΗ Ή ΒΡΑΔΥΝΗ ΣΕΡΕΝΑΤΑ (Αλ.Αλκαίος)

Τα τραγούδια ΤΥΜΒΩΡΥΧΟΣ & ΚΙΛΚΙΣ ΧΑΛΚΙΣ πρωτακούστηκαν στη συναυλία αυτή! Η Δ.Γαλάνη δίνει πολύ καλές ερμηνείες στα χιλιοτραγουδισμένα τραγούδια και με τη συνοδεία του Θ.Μικρούτσικου τα απογειώνει.Βάλτε το δίσκο και ταξιδέψτε! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΒΙΚΥ ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ: Το τραμ το τελευταίο και άλλα αρχοντορεμπέτικα

Μια μικρή σημείωση μόνο.Στη φωτογραφία που βρίσκεται στο εσώφυλλο του δίσκου διακρίνεται και η ’ννα Νταλάρα, η οποία εκείνη την εποχή εργαζόταν στην εταιρεία Lyra. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απόστολος Καλδάρας για σήμερα.1983 και η ΕΜΙ μετά την έκδοση του δίσκου "30 χρόνια Καλδάρας" η οποία περιέχει τα πιο γνωστά τραγούδια του συνθέτη , εκδίδει τον διπλό δίσκο "30 χρόνια Καλδάρας-Νο 2" .Το βινύλιο σήμερα είναι δυσεύρετο και απλησίαστο.

Στην επανέκδοσή του σε cd κόπηκαν αρκετά τραγούδια και το Cd ήταν μονό.Εξίσου δυσεύρετο είναι και αυτό.

Για μια ακόμη φορά δεν θα μπω στη διαδικασία να κάνω σχόλια για τα τραγούδια και τους ερμηνευτές.Εκτός από τα γνωστά τραγούδια που όλοι γνωρίζετε, υπέροχα είναι και τα λιγότερο γνωστά όπως ας πούμε το "Τραγούδα καμηλιέρη" (Καζαντζίδης-Μαρινέλλα) ή το "Μια φυλακή στενάζει" με τον Πάνο Γαβαλά.

Δίσκος 1ος

1)Μάγκας βγήκε για σεργιάνι (ΣτρΠαγιουμτζής-Στ.Περπινιάδης)

2)Πασά μου εσύ (Π.Τσαουσάκης-Μ.Γρίλη)

3)Γιατί πονάς και βασανίζεσαι (Ρ.Ντάλλια-Γ.Τατασόπουλος)

4)Βρε ζωή φαρμάκια στάζεις (Π.Τσαουσάκης-Ρ.Ντάλλια)

5)Εγώ είμαι για σένα (Μ.Νίνου-Αθ.Ευγενικός)

6)Τι να το κάνω πως είσαι ωραίος (Γ.Λύδια)

7)Ποιος θα με πληροφορήσει (Σ.Καζαντζίδης)

8)Εγώ ποτέ δεν αγαπώ (Σ.Καζαντζίδης)

9)Μαθημένα τα βουνά (Π.Πάνου-Στ.Πλέσσας)

10)Έμαθα πως είσαι μάγκας(διασκευή Απ.Καλδάρα)(Απ.Καλδάρας)

11)Γιατί πατέρα (Σ.Καζαντζίδης-Γ.Λύδια)

12)Το Γιουσουρούμ (Γ.Μπιθικώτσης-Απ.Καλδάρας)

13)Γυάλινος κόσμος (στίχοι Ε.Παπαγιαννοπούλου)

(Βασ.Βλάσσης-Α.Καλδάρας)

14)Μες της χήρας την ταβέρνα (Π.Τσαουσάκης-Α.Καλδάρας)

15)Θα πάω σ'άλλες πολιτείες (Σ.Καζαντζίδης)

Δίσκος 2ος

1)Τραγούδα καμηλιέρη (Σ.Καζαντζίδης-Μαρινέλλα)

2)Το καινούργιο τ'αγοράκι μου (Μ.Λίντα-Α.Καλδάρας)

3)Γιατί γλυκειά μου κλαις (Α.Ρεπάνης-Β.Γκίκα)

4)Όταν πέσεις σ'άλλα χέρια (Γ.Λύδια-Απ.Καλδάρας)

5)Μια φυλακή στενάζει (στίχοι Ε.Παπαγιαννοπούλου) (Π.Γαβαλάς)

6)Όση γλύκα έχουν τα χείλη σου (Θ.Σιναίδης)

7)Στου κάτω κόσμου τα σκαλιά (στίχοι Ουρ.Λιανδράκη) (Χ.Λαμπράκη)

8)Σου δίνω την ανάσα μου (στίχοι Γ.Σαμολαδά) (Σ.Διονυσίου-Α.Καλδάρας)

9)Αφού αμαρτήσανε τα δυο σου χείλη (Γ.Μπιθικώτσης)

10)Χρυσό κλουβί κι αγάπη (Β.Μοσχολιού)

11)Καλή τύχη (Μ.Αγγελόπουλος)

12)Στην Παναγιά ορκίστηκα (Φούλη Δημητρίου)

13)Τώρα πού'ρχονται τα χιόνια (Γ.Μπιθικώτσης)

14)Που να βρω γκρεμό να πέσω (Μ.Μενιδιάτης)

15)Τώρα κλαις, γιατί κλαις (Γ.Χατζηαντωνίου)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ο δεύτερος δίσκος του Θεοδωράκη που είχα υπόψη μου να γράψω είναι ο δίσκος Ένας όμηρος.

Να συμπληρώσω μερικά ιστορικά στοιχεία για τον συγκεκριμένο δίσκο καθώς και κάποιες διορθώσεις στους τίτλους των τραγουδιών, όπως αυτά αναγράφονται στο φυλλάδιο της επανέκδοσης του cd στη σειρά "Θεοδωράκης-remasters".

"Το συγκεκριμένο θεατρικό έργο παρουσιάστηκε πρώτη φορά στην Αθήνα το 1962 και αμέσως μετά κυκλοφόρησαν τέσσερα τραγούδια με την Ντόρα Γιαννακοπούλου.Όταν λίγο αργότερα θέλησαν να κυκλοφορήσουν ολόκληρο τον κύκλο των τραγουδιών , σκόνταψαν στη λογοκρισία , η οποία απέρριψε τον στίχο "...Από τους μπάσταρδους τους ξένους..." για ευνόητους λόγους.Η εταιρεία πρότεινε στον συνθέτη να τον παραλείψουν , όμως ο Θεοδωράκης δεν το δέχτηκε.Έτσι αποφάσισε να κυκλοφορήσει το έργο έξω από το κανάλι της δισκογραφίας που ελεγχόταν από τη λογοκρισία, ώστε να γίνει γνωστό στο ευρύτερο κοινό.Αποτέλεσμα υπήρξε η παρούσα φωνοληψία που έγινε με μοναδικό ερμηνευτή τον συνθέτη (φωνή-πιάνο) και που κυκλοφόρησε μέσω της εφημερίδας ΑΥΓΗ.Εκεί ο καθένας μπορούσε να αφήσει μια άδεια μαγνητοταινία και να πάρει μια γραμμένη.

(Η συγκεκριμένη ηχογράφηση βρίσκεται στο δεύτερο cd από την επανέκδοση του έργου στη σειρά remasters).

Aργότερα ο Αλέκος Πατσιφάς της εταιρείας Lyra κατόρθωσε να πάρει την έγκριση της λογοκρισίας και έτσι ηχογραφήθηκε ο πρώτος δίσκος με πλήρη ορχήστρα και ερμηνευτή τον ίδιο τον συνθέτη.Ακολούθησε το 1966 ο δίσκος με την Μαρία Φαραντούρη, ο οποίος λόγω της δικτατορίας έμελλε να κυκλοφορήσει 7 χρόνια αργότερα".

Στους τίτλους των τραγουδιών να συμπληρώσω ότι υπάρχει επίσης "Το γελαστό παιδί" με ορχήστρα ενώ το τελευταίο τραγούδι έχει τον τίτλο "Της κόλασης καμπάνες".

Δώρα προφανώς μπερδεύτηκες από τον στίχο "Τώρα σας χαιρετώ" που βρίσκεται στο τελευταίο τραγούδι κι έγραψες "Βουνά σας χαιρετώ".

Το "βουνά σας χαιρετώ" είναι ένα τραγούδι του Μίκη Θεοδωράκη που ερμηνεύει ο Στέλιος Καζαντζίδης στον δίσκο "Στην ανατολή".

:huh::huh:;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια συλλογή με καταπληκτικά τραγούδια του Βασίλη Τσιτσάνη στις πρώτες ηχογραφήσεις τους κυκλοφόρησε το 1983 από την ΕΜΙ με τίτλο "40 χρόνια Τσιτσάνης-Νο 2". Ο δίσκος κυκλοφόρησε μόνο σε διπλό Lp και σήμερα είναι εξαιρετικά δυσεύρετος.

Περιέχει τα τραγούδια:

Δίσκος 1ος:

1)H μάγισσα της αραπιάς (Στράτος-Τσιτσάνης)

2)Ο ντουνιάς με κατακρίνει (Π.Τσαουσάκης-Ανθ.Διάνα)

3)Η καρδιά σου θα γίνει χρυσή (Μ.Νίνου-Π.Τσαουσάκης-Τσιτσάνης)

4)Σ'αυτόν τον κόσμο δυστυχής (Σ.Περπινιάδης-Π.Χρυσίνης)

5)Ο κόσμος απ' τη ζήλεια του (Στράτος-Σ.Κηρομύτης-Τσιτσάνης)

6)Η σκληρόκαρδη (Ντ.Σταυροπούλου-Τσιτσάνης)

7)Το πικραμένο αγόρι (Π.Τσαουσάκης-Τσιτσάνης)

8)Ακρογιαλιές δειλινά (Στ.Χασκήλ-Τσιτσάνης)

9)Όταν συμβεί στα πέριξ (Στράτος-Τσιτσάνης)

10)Τι τό'θελα να μπλέξω (Π.Τσαουσάκης)

11)Ο μαχαλόμαγκας (Σ.Μπέλλου-Στ.Περπινιάδης)

12)Την Κυριακή το δειλινό (Στράτος-Τσιτσάνης)

13)Η τύχη με κατάτρεξε (Π.Τσαουσάκης-Ρ.Στάμου)

14)Τσιγγάνε σπάσε το βιολί (Ρ.Στάμου-Τσιτσάνης)

15) Η δροσούλα (στου Σιδέρη τον τεκέ )(Στράτος-Τσιτσάνης)

Δίσκος 2ος

1)Όταν πίνεις στην ταβέρνα (Σ.Μπέλλου-Τσιτσάνης)

2)Πλήγωσέ με όσο θέλεις (Π.Τσαουσάκης)

3)Για μια ξανθούλα (Στράτος-Τσιτσάνης)

4)Βίρα την άγκυρα παιδιά (Π.Τσαουσάκης-Μ.Νίνου)

5)Χήρα-ζωντοχήρα (Σ.Μπέλλου-Τσιτσάνης)

6)Θά'ρθω μια γλυκειά βραδυά (Στράτος)

7)Ως πότε πια τέτοια ζωή (Π.Τσαουσάκης-Ι.Γεωργακοπούλου)

8)Κατερίνα Θεσσαλονικιά (Ι.Γεωργακοπούλου-Σ.Περπινιάδης-Τσιτσάνης)

9)Ο Θεός να σε φυλάει (Στ.Τζουανάκος)

10)Το ομορφόπαιδο (Σ.Μπέλλου-Σ.Κηρομύτης-Στ.Περπινιάδης)

11)Όσα δεν φτάνει η αλεπού (Π.Τσαουσάκης-Μ.Νίνου)

12)Τι σε μέλλει εσένα κι αν γυρνώ (Ι.Γεωργακοπούλου-Στ.Περπινιάδης)

13)Βγάλε τη μάσκα (Π.Τσαουσάκης-Ρ.Στάμου)

14)Αθηναίισα (Σ.Περπινιάδης-Τσιτσάνης)

15)Σκέψου τη δόλια μάνα σου (Ι.Γεωργακοπούλου-Τσιτσάνης)

Η συλλογή και επιμέλεια είναι του Δημήτρη Ράνιου.

Ο Στράτος που αναφέρεται ως τραγουδιστής σε πολλά από τα τραγούδια είναι ο περίφημος τραγουδιστής Στράτος Παγιουμτζής, ο οποίος ερμήνευσε σε πρώτη εκτέλεση , μεγάλο αριθμό τραγουδιών του Τσιτσάνη.

Στο δίσκο συμπεριλαμβάνεται επίσης το "Όταν πίνεις στην ταβέρνα" το οποίο αποτελεί την πρώτη ηχογράφηση της Σωτηρίας Μπέλλου.

Αν δεν απατώμαι σ'αυτόν τον μεγάλο δίσκο κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά οι ηχογραφήσεις των τραγουδιών "Όταν συμβεί στα πέριξ" και "Η δροσούλα" με τους πρώτους κανονικούς στίχους .Τα δυο αυτά τραγούδια είχαν λογοκριθεί στις πρώτες εκτελέσεις τους λόγω του περιεχομένου των στίχων τους.Εδώ κυκλοφορούν για πρώτη φορά ελεύθερα.

;):huh::huh::mad::mad::music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ο δεύτερος δίσκος του Θεοδωράκη που είχα υπόψη μου να γράψω είναι ο δίσκος Ένας όμηρος.
...το τελευταίο τραγούδι έχει τον τίτλο "Της κόλασης καμπάνες".

Δώρα προφανώς μπερδεύτηκες από τον στίχο "Τώρα σας χαιρετώ" που βρίσκεται στο τελευταίο τραγούδι κι έγραψες "Βουνά σας χαιρετώ".

Το "βουνά σας χαιρετώ" είναι ένα τραγούδι του Μίκη Θεοδωράκη που ερμηνεύει ο Στέλιος Καζαντζίδης στον δίσκο "Στην ανατολή".

:music::rolleyes::music:

Πω πω! Ζητώ ταπεινά συγνώμη για την ανακρίβεια. :pity: Στην πραγματικότητα Θανάση, δεν θυμόμουν τον εν λόγω στίχο. Απλώς, όταν έγραφα στο topic είχα μπροστά μου σχεδόν όλα τα cd ή τους δίσκους του Θεοδωράκη που έχω στην κατοχή μου και το "Στην ανατολή" μαζί με αυτά και προφανώς στο τελευταίο τραγούδι, κοίταζα τον άλλο δίσκο. :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένας από τους πιο σπουδαίους δημιουργούς του λαικού μας τραγουδιού με σπουδές τόσο στη Βυζαντινή όσο και στην Ευρωπαική μουσική υπήρξε ο Θόδωρος Δερβενιώτης.Μια συλλογή τραγουδιών του με τίτλο "30 χρόνια Δερβενιώτης" κυκλοφόρησε τον Οκτώβριο του 1984 από την Columbia.Στην επανέκδοσή του ο διπλός δίσκος μετατράπηκε σε μονό Cd.

Στον πρώτο δίσκο όλα τα τραγούδια ερμηνεύονται από τον Στέλιο Καζαντζίδη.Στον δεύτερο από τους μεγάλους λαικούς τραγουδιστές της εποχής.

Τα τραγούδια αυτά λοιπόν είναι:

Δίσκος 1ος

1)Με χειροπέδες με περνούν (1957)

2)Του κατάδικου η μάνα (1958)

3)Η πληγωμένη μου καρδιά (1954)(β'φωνή η Ρένα Ντάλλια)

4)Είχα τόσες στενοχώριες (1962)

5)Κατάστρεψες το πιο καλό παιδί (1957)

6)Πως τα βαστάει ο Θεός (1958)(β'φωνή η Μαρινέλλα)

7)Γειτονοπούλα όμορφη (1959)

8)Καθένας με τον πόνο του (1955)

9)Κέρνα με γλυκειά μου αγάπη (1962)(β'φωνή η Βούλα Γκίκα)

10)Απόψε μάνα σε συλλογιέμαι (1956)

11)Φεύγω θα ξενητευτώ (1954)

12)Πέρασε ένας χρόνος (1961)

13)Σ'αυτόν τον ψεύτη τον ντουνιά (1963)

14)Τα καλά παιδιά (1955)

15)Σαν σήμερα χωρίσαμε (1957)

Δίσκος 2ος

1)Η διαθήκη του Μπιθικώτση (Γ.Μπιθικώτσης)

2)Το χρήμα πάντοτε νικά (Π.Γαβαλάς)

3)Φάτε πλούσιοι παράδες (Βασίλης Βλάσσης)

4)Τα σωφεράκια (Γ.Μπιθικώτσης)

5)Σκλάβα της Ανατολής (Μ.Αγγελόπουλος)

6)Λυώσαν στα βουνά τα χιόνια (Ρένα Ντάλλια)

7)Φεύγω μανούλα μου γλυκειά (Πόλυ Πάνου)

8)Αχ, Μουσταφά (Μ.Αγγελόπουλος-Γ.Λύδια)

9)Μια γυφτοπούλα αγάπησα (Κ.Γκρέυ)

10)Στα τρίκαλα (Γ.Μπιθικώτσης)

11)Όμορφη προσφυγοπούλα (Στ.Διονυσίου)

12)Βάλ'το κόκκινο φουστάνι (Γ.Λύδια)

13)Στο είπα μια στο είπα δυο (Π.Γαβαλάς)

14)Εύχομαι και στα δικά σου (Μ.Νίνου)

15)Χασάπικο Πολίτικο (Ορχηστρικό-μπουζούκι ο Απ.Καλδάρας)

Η συλλογή των τραγουδιών και επιμέλεια της έκδοσης είναι του Δημήτρη Ράνιου.

Δυστυχώς στον δεύτερο δίσκο δεν υπάρχουν οι χρονολογίες έκδοσης των τραγουδιών.

Αν σας αρέσει το παλιό καλό λαικό τραγούδι και πέσει στην αντίληψή σας το Cd προμηθευτείτε το.

Για το βινύλιο δεν σας λέω γιατί σήμερα είναι ιδιαίτερα δυσεύρετο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα θα σας γράψω για το δίσκο : ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ σε μουσική του Μιχάλη Τερζή. Ο δίσκος κυκλοφόρησε 1988.

Τα τραγούδια :

ΤΡΕΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ (Δημ. Τσεκούρας) Ν.Βενετσάνου

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ Μ' ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΩ (Μπ.Μπρέχτ) Σ.Μιχαηλίδου

ΚΥΡΙΑΚΗ (Δ.Τσεκούρας) Ν.Βενετσάνου\

ΧΕΛΙΔΟΝΙ ΓΕΙΑ ΣΟΥ (Φ.Λάδης) Κ.Σμοκοβίτης

ΓΙΑ ΝΑ' ΜΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ (Ριχ. Χουχ) Σ.Μιχαηλίδου

ΚΑΠΕΤΑΝ ΣΙΡΟΚΟ (Μ.Τερζής) Ν.Βενετσάνου

ΣΤΑ ΜΑΘΗΤΙΚΑ ΤΕΤΡΑΔΙΑ (Π.Ελυάρ) Σ.Μιχαηλίδου

ΝΥΧΤΩΔΙΑ (Σαπφώ) Ν.Βενετσάνου

ΠΑΠΑΡΟΥΝΑ (Β.Ρώτας) Ν.Βενετσάνου

ΘΑ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ (Μ.Τερζής) Σ.Μιχαηλίδου

ΕΡΩΤΙΚΟ (Αλκαίος, Σαπφώ) Ν.Μοσχονάς-Ν.Βενετσάνου

ΜΙΑ ΣΗΜΙΔΑ (Δ.Μπιθικώτση) Ν.Βενετσάνου

ΜΙΚΡΟΣ ΓΥΑΛΟΣ (Μ.Τερζής) Κ.Σμοκοβίτης

Μιλάμε για έναν υπέροχο δίσκο που αγαπώ πολύ! Η Βενετσάνου σε ρεσιτάλ ερμηνείας τραγουδάει το ΤΡΕΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ, την ΚΥΡΙΑΚΗ, τη ΝΥΧΤΩΔΙΑ... και εντυπωσιάζει! Η Σ.Μιχαηλίδου πολύ καλή όπως και ο Κώστας Σμοκοβίτης που συμμετέχει...

Ο δίσκος κυκλοφόρησε και σε cd! :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνεχίζοντας την αναφορά στους μεγάλους λαικούς συνθέτες σήμερα θα ασχοληθώ με μια συλλογή τραγουδιών του Γιώργου Μητσάκη. Ο τίτλος της "30 χρόνια Μητσάκης-Νο 2". Κυκλοφόρησε το 1983 σε διπλό δίσκο από την Colυmbia ενώ στην επανέκδοσή του το cd ήταν μονό.

Δίσκος 1ος:

1)Όταν καπνίζει ο λουλάς (Γ.Μητσάκης-Γ.Μανησαλής)

2)Ψιλή βροχούλα έπιασε (Ι.Γεωργακοπούλου-Γ.Μητσάκης)

3)Ο Ψαράς (Σ.Παγιουμτζής)

4)Το φανταράκι (Ε.Σοφρωνίου-Γ.Μητσάκης)

5)Το παιδί που μπήκε τώρα (Γ.Μητσάκης-Σ.Πασαλάρη)

6)Μια γυναίκα δύο άντρες (Αν.Σπαγγαδώρος-Γ.Τατασόπουλος)

7)Έδιωξες τον Δημητράκη (Δ.Ρουμελιώτης-Γ.Μητσάκης)

8)Το σβηστό φανάρι (Σ.Μπέλλου-Γ.Μητσάκης)

9)Φτωχό κομπολογάκι μου (Γ.Μητσάκης-Γ.Μανησαλής)

10)Υπόφερα για σένα τόσο (Ι.Γεωργακοπούλου)

11)Το οργανάκι (Σ.Παγιουμτζής)

12)Βαλεντίνα (Μ.Νίνου-Γ.Μητσάκης)

13)Όσο βαρειά είν'τα σίδερα (Γ.Μητσάκης-Ι.Γεωργακοπούλου)

14)Μια γυναίκα καταριέμαι (Σ.Μπέλλου-Σ.Περπινιάδης)

15)Νά'χεις χάρη που σε αγαπώ (Κ.Γκρέυ-Γ.Μητσάκης)

Δίσκος 2ος

1)Γκρεμίζουν την Αθήνα την παλιά (Μ.Αγγελόπουλος)

2)Αν μ'αγαπούσες όσο σ'αγαπώ (Σ.Καζαντζίδης-Μαρινέλλα)

3)Αγάπη που σκοτώνει (Κ.Γκρέυ)

4)Ας είν'καλά το γινάτι σου (Π.Πάνου-Γ.Τατασόπουλος)

5)Είσαι μπαμπέσσα (Σ.Διονυσίου-Γ.Μπιθικώτσης)

6)Πέντε και πέντε (Β.Βλάσσης-Γ.Μητσάκης)

7)Η λατέρνα (Σ.Μπέλλου-Γ.Μπιθικώτσης)

8)Μπαμ ζειμπέκικο (Γ.Μητσάκης-σόλο μπουζούκι)

9)Αν μιλούσαν τα σύννεφα (Π.Πάνου-Α.Ρεπάνης)

10)Το παιδί (Γ.Μπιθικώτσης-Γ.Μητσάκης)

11)Μού'βαλες μεγάλο πόνο (Γ.Λύδια)

12)Όταν σβύσει το καντήλι (Ν.Γιουλάκης)

13)Ο έρωτας μας γέλασε (Δούκισσα-Α.Κλειδωνιάρης)

14)Καταραμένη τράπουλα (Γ.Μπιθικώτσης)

15)Το γράμμα (Γ.Μητσάκη-Γ.Ζαμπέτα) (Μ.Καναρίδης)

Τα περισσότερα από τα τραγούδια του πρώτου δίσκου τα οποία ανήκουν κυρίως στις δεκαετίες 1940-1950 επανεκδόθηκαν στη συνέχεια και στη σειρά "Συνθέτες του ρεμπέτικου" την επιμέλεια της οποίας είχε ο Παναγιώτης Κουνάδης.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα τραγούδια του δεύτερου δίσκου, πολλά από τα οποία υπάρχουν μόνο σ'αυτή την έκδοση.Υπάρχει εδώ και το μοναδικό ντουέτο στη δισκογραφία του Μπιθικώτση με την Μπέλλου στο τραγούδι "Η Λατέρνα" καθώς κι ένα υπέροχο τραγούδι με τον Μανώλη Αγγελόπουλο που γράφτηκε όταν η κυβέρνηση του Καραμανλή, αν δεν απατώμαι, απέσυρε το τραμ από την Αθήνα.Το "Γκρεμίζουν την Αθήνα την παλιά".

Αν πέσει στα χέρια σας το cd (έστω και μονό) ακούστε το και δεν θα χάσετε...

B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To 1997 κυκλοφόρησε για την αγορά της Κύπρου ένας δίσκος αφιερωμένος στους Αρμενίους. Συνθέτης ο Δώρος Γεωργιάδης και βασικός ερμηνευτής ο Μιχάλης Χατζηγιάννης.

Τίτλος : ΑΝΩΝΥΜΩΝ ΠΑΤΡΙΔΩΝ

ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ

Στ΄αδέλφια της Αρμενίας (Μ.Χατζηγιάννης)

Το τραγούδι της μάνας από το Μους (Μ.Χατζηγιάννης)

Πόθος (Μ.Μιτσίδου)

Ναζέρ (Μ.Χατζηγιάννης)

Η νύχτα (Μ.Μιτσίδου)

Αρμενίτσα (Μ.Χατζηγιάννης)

Πού βρίσκεσ' ακριβέ μου (Μ.Χατζηγιάννης)

Σαν χθες και σαν προχθές (Μ.Χατζηγιάννης)

Κοιμήθηκε ο πολεμιστής (Μ.Μιτσίδου)

Μενκ ανκέγτζ ζινβόρ ενκ (Μ.Χατζηγιάννης)

Ανωνύμων πατρίδων (Ε. Μαχτεσιάν, Μ.Χατζηγιάννης)

Εμείς θα χτίσουμε τη ζωή (Μ.Χατζηγιάννης)

Τα τραγούδια είναι πολύ ωραία ! Οι στίχοι είναι από ποιητές αρμένιους, από τη Σ.Τσώτου κά..Ο Χατζηγιάννης δεν θυμίζει καθόλου την ποπ πλευρά του που ξέρουμε εμείς σήμερα! Τραγουδάει πολύ δυναμικά τα κομμάτια και σε πολλές στιγμές μου θυμίζει...Νταλάρα ;) Κρίμα που ο δίσκος δεν κυκλοφόρησε στην Ελλάδα... B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο ίδιο μήκος κύματος και σήμερα και από τα ράφια του παλιού καλού λαικού τραγουδιού του κοσμηματοπωλείου μας , θα διαλέξω ένα ξεχασμένο διαμάντι, κύριος κατασκευαστής του οποίου είναι ο μεγάλος μας λαικός στιχουργός Κώστας Βίρβος.Ο τίτλος του διπλού δίσκου που εκδόθηκε το 1983 από την EMI είναι "Αφιέρωμα στον Κώστα Βίρβο".

Σύφωνα με τον οδηγό του Δραγουμάνου έχει εκδοθεί και σε cd και νομίζω ότι είναι μονό.Ο δίσκος περιέχει 30 μεγάλα τραγούδια που ανήκουν σε όλο το φάσμα της καριέρας του Βίρβου .Μεγάλες επιτυχίες , αλλά και λιγότερο γνωστά, ξεχασμένα κι αδικημένα τραγούδια.

Δίσκος 1ος

1)Ξύπνα καημένε Σακαφλιά (Μουσική Μπ.Μπακάλης)Γρ.Μπιθικώτσης

2)Μια παλιά ιστορία (Σ.Καζαντζίδης) Σ.Καζαντζίδης

3)Αφού φεύγεις και σε χάνω (Θ.Δερβενιώτης) Π.Γαβαλάς

4)Ήσουν ο πιο φίνος μάγκας (Θ.Δερβενιώτης)Γρ.Μπιθικώτσης

5)Όλος ο κόσμος με μισεί (Μπ.Μπακάλης) Αν.Ρεπάνης

6)Λίγα ψίχουλα αγάπης (Στ.Τζουανάκου) Ε.Νερούτσου

7)Έφυγες έφυγες (Στ.Ατταλίδης) Μ.Αγγελόπουλος

8)Ξέχασέ με , ξέχασέ με (Σ.Καζαντζίδης)

9)Το χαμένο κορμί (εδώ σαν συνθέτης από λάθος αναγράφεται ο Σ.Καζαντζίδης.Πρόκειται όμως για το γνωστό τραγούδι του Απ.Καλδάρα "Είμαι ένα κορμί χαμένο")Σ.Καζαντζίδης

10)Γιατί πονάς (Α.Καλδάρας)Ρ.Ντάλια

11)Πασά μου εσύ (Α.Καλδάρας) Π.Τσαουσάκης

12)Κάψε με-κάψε με (Α.Καλδάρας) Π.Πάνου

13)Το καράβι (Β.Τσιτσάνης) Λάουρα

14)Ήρθα είδα και θα φύγω (Α.Καλδάρας) Σ.Καζαντζίδης

15)Της Γερακίνας γιος (Β.Τσιτσάνης) Β.Τσιτσάνης

Δίσκος 2ος

1)Μένα με λένε Περικλή (Α.Καλδάρας)Γ.Μπιθικώτσης

2)Κελαιδίσματα (Γ.Μαρκόπουλος)Λ.Χαλκιάς

3)Θά'ρθω μανούλα να σε βρω (Β.Καραπατάκης) Σ.Καζαντζίδης

4)Σκληρός χωρισμός (Μ.Μπακάλης) Κ.Γκρέυ-Αντ.Μουστάκας

5)Αθήνα ντερμπεντέρισσα (Μ.Μπακάλης)Γ.Μπιθικώτσης-Ν.Γκρέζη

6)Το φιλντισί κομπολογάκι μου (Β.Τσιτσάνης) Β.Μοσχολιού

7)Ο κόσμος όλος σε κατακρίνει (Α.Καλδάρας) Π.Πάνου

8)Φύγε-φύγε (Στ.Ατταλίδης)Σ.Διονυσίου-Γ.Λύδια

9)Χτυπάτε τις καμπάνες (Μ.Μπακάλης) Σ.Καζαντζίδης

10)Η σκιά μου κι εγώ (Β.Τσιτσάνης) Δ.Γαλάνη

11)Στη Λάρισα την όμορφη (Θ.Δερβενιώτης) Γ.Μπιθικώτσης

12)Κοιμήσου αγγελούδι μου (Μ.Θεοδωράκης)Γ.Λύδια

13)Ο κλέφτης της καρδιάς μου (Θ.Δερβενιώτης)Κ.Γκρέυ

14)Τρεις αγάπες (Θ.Δερβενιώτης) Σ.Καζαντζίδης

15)Ένας μπαγλαμάς μουρμούρης (Θ.Δερβενιώτης) Γ.Μπιθικώτσης

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0