Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Ξεχασμένα Διαμάντια

1,215 posts in this topic

Συνειδητά θα γράψω σήμερα διαδοχικά για δύο δίσκους που έχουν τελείως διαφορετικό χαρακτήρα. Και από εκείνους (τους λίγους) που γνωρίζουν και τον ένα και τον άλλον, εγώ θα είμαι πιθανόν ο μόνος που χαρακτηρίζει και τους δύο διαμάντια. :wow: :lol:

Για τον πρώτο φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι θα συμφωνούσανε:

Κυκλοφόρησε το 1980 και λέγεται "Τα ερωτικά" (επανέκδοση σε CD: 1996). Ερμηνευτής είναι ο Δημήτρης Ψαριανός. Τη μουσική των τραγουδιών έχει γράψει ο Χρήστος Γκάρτζος.

Όσο για τους στίχους, η ενημέρωση για τους δημιουργούς δεν είναι και τόσο εύκολη: Πρόκειται για στίχους / ποιήματα στα ελληνικά, γραμμένα από τον Λευτέρη Παπαδόπουλο, που βασίζονται όμως σε ποιήματα του Χιλιανού ποιητή Pablo Neruda (1904 1973). Όπως θα δούμε παρακάτω, ο Κώστας Μυλώνας μιλά για "ελεύθερη απόδοση". Ο Λευτέρης Παπαδόπουλος συμπεριέλαβε τους στίχους στο βιβλίο του "Τα τραγούδια μου". Και αυτός σημειώνει ότι τα εν λόγω τραγούδια (μιλά για δύο, αλλά στη συνέχεια αναφέρονται περισσότερα από τον κύκλο) "γράφτηκαν σε στίχους Πάμπλο Νερούδα - «ελεύθερη απόδοση»".

Ο Γκάρτζος έδειξε για άλλη μια φορά το απίστευτα ευρύ φάσμα της μουσικής του γλώσσας:

Τα τραγούδια που έχει γράψει για τον Νταλάρα (βλ. "Οι Μάηδες οι ήλιοι μου" και "’πονα μάτια") "Κάτι φταίει" (ο δίσκος με τον Καλογιάννη) "Περιπολίες" (ο δίσκος με ερμηνευτή τον ίδιο τον συνθέτη) "Τα ερωτικά". Κάθε φορά έχουμε να κάνουμε με έναν αρκετά διαφορετικό Γκάρτζο. Κοινός παρονομαστής των τραγουδιών όμως είναι η μελωδικότητά τους και η "ευγένεια" των συνθέσεων.

Στην περίπτωση του δίσκου "Τα ερωτικά" έχουμε να κάνουμε με ήχους που πάντα μου θύμιζαν λίγο την κλασική μουσική δωματίου. Αυτό σίγουρα οφείλεται σε μεγάλο βαθμό και στην θαυμάσια ενορχήστρωση που την έκανε ο Τάσος Καρακατσάνης. Πρόκειται για μουσική και ενοχρήστρωση "χαμηλών τόνων" στην οποία βασικό ρόλο παίζουν όργανα όπως πιάνο, βιολί, κιθάρα και φλάουτο που συνοδεύουν με πολύ διακριτικό τρόπο την εκφραστική φωνή του Ψαριανού. Σε μερικά κομμάτια, όμως, χρησιμοποιείται και το μπουζούκι, και αυτό το όργανο επίσης με πολλή "διακριτικότητα" προσδίδοντας ωστόσο στα εν λόγω κομμάτια μια πολύ ωραία ελληνική χροιά (ενώ άλλα τραγούδια ίσως να έχουν περισσότερη συγγένεια λ.χ. με το γαλλικό chanson). Ευτυχώς ο Γκάρτζος και ο Καρακατσάνης σε ολόκληρο τον δίσκο άντεξαν στoν πειρασμό να ... εμπλουτίσουν τη μουσική με ψευτοφολκλορικά στοιχεία της λατινοαμερικανικής μουσικής μόνο και μόνο γιατί ο Neruda ήταν Χιλιανός ...

Θα ήθελα να "κλέψω" ένα απόσπασμα από το βιβλίο του Κώστα Μυλωνά "Ιστορία του Ελληνικού Τραγουδιού / 3 (1970-1980)" χωρίς όμως να παραλείψω να συστήσω ανεπιφύλακτα την ανάγνωση ολόκληρου του έργου (και των τριών τόμων για την ακρίβεια) αφού πρόκειται για πραγματικά πολύ ενδφιαφέροντα, ενημερωτικά και καλογραμμένα βιβλία. Ο Μυλωνάς γράφει λοιπόν για τα "Ερωτικά":

"Το 1980 [ο Χρήστος Γκάρτζος] παρουσιάζει έναν κύκλο τραγουδιών, σε ποίηση Πάμπλο Νερούντα με ελεύθερη απόδοση του Λευτέρη Παπαδόπουλου, που έχει τίτλο Τα ερωτικά. Ο κύκλος αυτός περιλαμβάνει θαυμάσια τραγούδια και είναι μια από τις πιο ευτυχισμένες στιγμές της μελοποιημένης ποίησης. Εδώ η μουσική του Γκάρτσου [σημ.: = Γκάρτζου], άλλοτε χαριτωμένη και ανάλαφρη, άλλοτε με λυρικούς και δραματικούς τόνους, ακολουθώντας πιστά το νόημα των στίχων ταιριάζει ιδανικά με το ειδυλλιακό ερωτικό τους περιεχόμενο. Από τα τραγούδια αυτά ξεχωρίσουμε τα:

«Μικρή και τριανταφυλλένια», «Ασχημούλα μου», "Γυναίκα μήλο σάρκινο", «Γυναίκα που αγάπησα», «Η ώρα του θανάτου», «Ένα ταξίδι μέσα στη νύχτα»."

Ο Μυλωνάς αναφέρει ακριβώς εκείνα τα τραγούδια που κι εγώ πάντα θεωρούσα τα πιο όμορφα του δίσκου!

Τα υπόλοιπα είναι: "Πεινάω για σένα", "Το γυμνό χέρι (Όταν γδυθείς)", "Όχι, εγώ δεν σ αγαπώ" (χαριτωμένο κομμάτι κι αυτό) , "Αν μας ρωτήσουν οι ουρανοί", "Ήμουν δικός σου".

Δύο παραδείγματα για τους στίχους:

"Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ

Σαν φτάσει η ώρα του θανάτου

θα θελα τ ακριβά σου χέρια

ν αγγίξουν τα ματόφυλλά μου

κι ας είναι για στερνή φορά.

Να ζεις και να γλυκανασαίνεις

το άρωμα το πελαγήσιο,

ν ακούς του ανέμου το τραγούδι

που αγαπήσαμε μαζί.

Θα θελα, αγάπη μου, να ζήσει

ό,τι πολύ έχω αγαπήσει,

να ζήσουν όλα τα τραγούδια

που ετραγούδησα για σε.

Και πάνω απ όλα εσύ η ίδια

να ζεις αιώνια ανθισμένη

και γύρω απ τα ζεστά μαλλιά σου

ο ίσκιος σου ν ακολουθεί."

"ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ

Κλείσε την πόρτα του σπιτιού μας

κι έλα να πάμε, αγαπημένη,

ένα ταξίδι μες στη νύχτα

από δωμάτιο σε δωμάτιο.

Έλα και μπες στον ουρανό σου,

χάσου στα μάτια μου, καλή μου,

στα μάτια μου που σε θωρούνε

κλείσε και πάλι τ ονειρό σου.

Φεύγω και τρέχω μες στη νύχτα

κι είσαι μαζί μου, αγαπημένη,

κι αστράφτουν τα παλιά ρολόγια

και τα χρυσά τα πορτοκάλια.

Κι είναι μεγάλο το ταξίδι

από δωμάτιο σε δωμάτιο

μέσα στα μάτια σου, καλή μου,

τ ατέλειωτα, θαμπά σου μάτια."

Ένας δίσκος με μερικά υπέροχα τραγούδια ξεχωριστού ύφους που όμοιά τους δύσκολα θα βρει κανείς.

_______________________________________________________

Και τώρα σε κάτι άλλο, τελείως διαφορετικό, όπως ήδη είπα, που μου αρέσει όμως επίσης πάρα πολύ:

Ο δίσκος λέγεται "Εννοείται" .

Τραγουδιστής: Αντύπας

Μουσική και ενορχήστρωση: Τάκης Μουσαφίρης

Ναι, ναι σωστά διαβάσατε. :(

Ο δίσκος (βινύλιο και CD) κυκλοφόρησε το 1995 και προφανώς πρόκειται για τη μέχρι στιγμής τελευταία δουλειά τού υπέροχου Τάκη Μουσαφίρη ο οποίος (σύμφωνα με τις δικές μου πληροφορίες) από τότε δεν δημοσίευσε πια ούτε ένα καινούργιο τραγούδι. 10 χρόνια σιωπής δηλαδή!! Κρίμα! Και σχεδόν τραγικό όταν έχουμε υπόψη μας αυτά που γράφει ο ίδιος ο Μουσαφίρης στην πρώτη φράση του παρακάτω κειμένου του.

Ο Μουσαφίρης επιστράτευσε σε αυτή την ... αποχαιρετιστήρια δουλειά για άλλη μια φορά όλες τις καταπληκτικές ικανότητές του που διαθέτει ως συνθέτης και ενορχηστρωτής. Συνήθως γράφει και τους στίχους των τραγουδιών μόνος του. Σε αυτό τον δίσκο, όμως, αυτό συνέβη μόνο σε τρία από τα 11 κομμάτια.

Πρόκειται για κατ εξοχήν λαϊκά τραγούδια και μάλιστα χωρίς οποιαδήποτε ηλεκτρονική πρόσμειξη (κάτι το πάρα πολύ ασυνήθιστο για την εποχή εκείνη!).

Οι στίχοι των τραγουδιών είναι λιτοί, άμεσοι, ειλικρινείς. Σίγουρα τουλάχιστν το μεγαλύτερο μέρος τους δεν θα αρέσει στους "κουλτουριάρηδες". Αλλά αυτοί ας ακούνε άλλου είδους τραγούδια ... :D

Ο δίσκος αρχίζει με ένα από τα ωραιότερα και πιο συναρπαστικά ζεϊμπέκικα που έχω ακούσει ποτέ, το τραγούδι "Εννοείται" (στίχοι: Τάκης Κωλέτης):

"ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ

Δεν είν ανάγκη να σου πω

σ αυτό τον κόσμο για ποια ζω,

εννοείται.

Δεν είν ανάγκη να μου πεις

ποιον αγαπάς και για ποιον ζεις,

εννοείται.

Δεν είν ανάγκη να σου πω

για της ζωής μου το σκοπό,

εννοείται.

Δεν είν ανάγκη να μου πεις

μες στην καρδιά σου ποιον θα βρεις,

αγάπη μου, εννοείται.

Εννοείται πως κι απόψε σ αγαπάω

εννοείται πως κι απόψε μ αγαπάς,

στο φεγγάρι και στ αστέρια θα σε πάω

στο φεγγάρι και στ αστέρια θα με πας.

Δεν είν ανάγκη να σου πω

«χωρίς εσένα δεν μπορώ»,

εννοείται.

Δεν είν ανάγκη να μου πεις

ποιον αγαπάς και για ποιον ζεις,

εννοείται.

Δεν είν ανάγκη να σου πω

«σβήσε το φως και σ αγαπώ»,

εννοείται.

Δεν είν ανάγκη να μου πεις

«στην αγκαλιά μου θα χαθείς»,

αγάπη μου, εννοείται."

Το τελευταίο τραγούδι του δίσκου επίσης ένα θαυμάσιο ζεϊμπέκικο έχει νοσταλγικό χαρακτήρα (στίχοι: Γιάννης Παπαϊωάννου [ένας σχετικά νέος στιχουργός, δεν πρόκειται βέβαια για τον από καιρό πεθαμένο συνθέτη ρεμπέτικων τραγουδιών]):

"ΤΑ ΔΙΝΩ ΟΛΑ

Τα δίνω όλα, τα δίνω όλα, όλα τα δίνω

για να μπορέσω μικρό παιδί να ξαναγίνω.

Τα δίνω όλα, τα δίνω όλα και τα χαρίζω

σ όποιον τα παιδικά μου χρόνια φέρει πίσω.

Γι αυτό κι εγώ, γι αυτό κι εγώ όσο θα ζήσω

θα σε γλεντήσω, βρε ζωή, θα σε γλεντήσω.

Τα δίνω όλα, τα δίνω όλα, το λέω αλήθεια

να ξανακούσω απ τη γιαγιά δυο παραμύθια.

Τα δίνω όλα, τα δίνω όλα να ξαναζήσω

και τη ζωή μου απ το μηδέν να ξαναρχίσω."

Οι τίτλοι των τραγουδιών αναλυτικά (σε παρενθέσεις οι στιχουργοί):

1. Εννοείται (Τάκης Κωλέτης)

2. Εγώ έχω φύγει (Τάκης Μοσυαφίρης)

3. Μπράβο (Γιάννης Παπαϊωάννου)

4. Θα βάλω το κουστούμι μου (Γιάννης Παπαϊωάννου)

5. Ο αλήτης (Γιάννης Παπαϊωάννου)

6. Ό,τι έγινε έγινε (Κώστας Νίτσος)

7. Αυτό θα κάνω (Τάκης Κωλέτης)

8. Πρέπει να είμαι τρελλός (Τάκης Μουσαφίρης)

9. Θα σ άρεσε; (Γιάννης Παπαϊωάννου)

10. Εσύ το λες αυτό; (Τάκης Μουσαφίρης)

11. Τα δίνω όλα (Γιάννης Παπαϊωάννου)

Τον τελευταίο λόγο τον έχει ο ίδιος ο Τάκης Μουσαφίρης με το κείμενο που γράφει στο εξώφυλλο του δίσκου:

"Εύχομαι να ξανανιώσω κι άλλες φορές την αγάπη και τη μαγεία της ηχογράφησης αυτού του δίσκου. Μιας ηχογράφησης που δεν είχε κανένα πρόβλημα. Μιας ηχογράφησης που έκαναν άνθρωποι και όχι computer, με τους μουσικούς και τον Κωνσταντίνο [σημ.: Κωνσταντίνος Θεοφίλου, ο ηχολήπτης] να δίνονται ολόλκληροι, με τον Αχιλλέα [σημ.: Αχιλλέας Θεοφίλου, ο παραγωγός] να συντονίζει τα πάντα, ακόμα κι όταν έλειπε και έναν Αντύπα να λάμπει, γεμάτος ζωή και πάθος.

Έναν Αντύπα που γέμιζε με χαρά και γέλιο το studio, που δεν συγκρατιόνταν με τίποτα, που έλεγε μια κι έξω και τις πρώτες και τις δεύτερες φωνές και αποδείκνυε κάθε στιγμή, αυτό που εγώ ήξερα από παληά, ότι μπορεί να πει τα πάντα.

Έναν Αντύπα που ξεκινάει για καινούργιους δρόμους και δεν έχει χάσει ποτέ το ήθος και το χαρακτήρα που εγώ ξέρω από τότε που, στο παληό σπίτι της Καλλιθέας, ο πατέρας του, ο κυρ Πρόδρομος, μου είχε πει: - «Να μου προσέξεις το μικρό». -

Τάκης Μουσαφίρης"

Share this post


Link to post
Share on other sites

"30 χρόνια Γιώργος Ζαμπέτας". Έτσι λέγεται μια συλλογή που κυκλοφόρησε το Νοέμβρη του 1984 .Ο δίσκος είναι διπλός και πολύ αργότερα κυκλοφόρησε και σε cd.

Δίσκος 1ος

1)Βαθειά στη θάλασσα θα πέσω (στίχοι Χ.Βασιλειάδη) Σ.Καζαντζίδης

2)Το γράμμα (Γ.Μητσάκη)Μ.Καναρίδης

3)Να πας να πεις της μάνας μου (Χ.Βασιλειάδη) Π.Πάνου

4)Ρεμπέτικη Σερενάτα (Χ.Βασιλειάδη)Σ.Παγιουμτζής-Γ.Ζαμπέτας

5)Σαν σήμερα-σαν σήμερα (ο πρώτος δίσκος του Ζαμπέτα-1953)Π.Τσαουσάκης

6)Το γλυκοχάραμα (Χ.Βασιλειάδη)Γ.Μπιθικώτσης-Π.Πάνου

7)Αφήνω γεια (Κ.Βίρβου)Σ.Καζαντζίδης

8)Ο κυρ-Αλέκος (Χ.Βασιλειάδη)Γ.Μπιθικώτσης

9)Ο μελαψός άραψ (Χ.Βασιλειάδη)Γ.Ζαμπέτας

10)Η Ζαλούμπα (Χ.Βασιλειάδη) Π.Αναγνωστάκης

11)Κάτω απ'το ραδίκι (Γ.Ζαμπέτα) Γ.Ζαμπέτας

12)Τι σου'κανα και μ'εγκατέλειψες (Κ.Μάνεση)Π.Τζανετής

13)Για πες μου τι σου έφταιξα (Γ.Ζαμπέτα)Γ.Μπιθικώτσης

14)Ο πιο καλός ο μαθητής (Χ.Βασιλειάδη)Γ.Ζαμπέτας

15)Το σαραβαλάκι -σόλο μπουζούκι

Δίσκος 2ος

1)Ποιο μονοπάτι να διαβώ (Ι.Παπανικολόπουλου)Β.Μοσχολιού

2)’κου τ'αηδόνια (Χ.Βασιλειάδη)Σ.Κόκοτας

3)Μιας πεντάρας νιάτα (Κ.Πρετεντέρη)Μπ.Μπλανς

4)Φτωχομάνα γειτονιά (Γ.Κακουλίδη) Γ.Ζαμπέτας

5)Ωραία πουναι η Κυριακή (Αλ.Σακελλάριου) Αλ.Βουγιουκλάκη

6)Από Αύγουστο σε Μάη (Δ.Χριστοδούλου) Χρ.Εμμανουήλ

7)Με την αυγή (Δ.Χριστοδούλου)Σ.Κόκοτας

8)Η βαλίτσα (Σόλο μπουζούκι)

9)Με τον βοριά (Δ.Χριστοδούλου)Σ.Καζαντζίδης

10)Τι να φταίει-τι να φταίει (Δ.Χριστοδούλου) (Β.Μοσχολιού)

11)Δεν έχει δρόμο να διαβώ(Χάθηκες) (Δ.Χριστοδούλου) Π.Τζανετής

12)Το καράβι (Χ.Βασιλειάδη )Μπ.Μπλανς

13)Ο πρωταθλητής (Β.Μακρίδη)(Γ.Ζαμπέτας)

14)Σήκω χόρεψε συρτάκι (Αλ.Σακελλάριου) Αλ.Βουγιουκλάκη

15)Ο Ζαμπέτας στην...Κόλαση (Ν.Μπακογιάννη) Γ.Ζαμπέτας

16)Διαβολικές πεννιές (Σόλο μπουζούκι)

Στα τραγούδια Νο 9-11-14 του 1ου δίσκου μπουζούκι παίζει ο Μανώλης Χιώτης.

Στα 9 & 14 του 1ου δίσκου τον Γ.Ζαμπέτα συνοδεύει 8μελής χορωδία που αποτελούν οι :Γ.Μπιθικώτσης, Κ.Γκρέυ, Μ.Αγγελόπουλος, Π.Πάνου, Π.Γαβαλάς, Μ.Λίντα, Π.Πετσάς, Ρ.Κούρτη.

Mια συλλογή που ακούγεται από την αρχή ως το τέλος χωρίς ο ακροατής να μπει στη διαδικασία να διακόψει ή να περάσει κάποιο τραγούδι.Όλα είναι εξαιρετικά.Από τα σατυρικά και τα πιο γνωστά , μέχρι τα ξεχασμένα και άγνωστα, όπως το "Αφήνω γειά" με τον Καζαντζίδη ή το "Με την αυγή" με τον Κόκοτα ή "Το γλυκοχάραμα" με τον Μπιθικώτση.

Ένας δίσκος ντοκουμέντο.

:music::music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επανέρχομαι με ένα δίσκο με τίτλο : Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ με ερμηνεύτρια την Μαρίζα Κωχ.

ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ :

ΤΡΑΚ ΤΑΚ

Μ' ΕΝΑ ΓΑΡΥΦΑΛΛΟ

ΕΙΜΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ

ΤΑ ΒΑΣΑΝΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

ΣΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ Σ' ΑΓΑΠΩ

ΨΗΛΩΝΕΙ Ο ΝΟΥΣ

ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ

Η ΜΠΑΛΛΑΝΤΑ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΤΕΧΝΙΤΗ

ΜΑΚΕΔΟΝΙΤΙΚΟ

ΔΙΠΛΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ

Το "Αχ και να μπορούσα" είναι μια παροδοσιακή Αλβανική μελωδία, ενώ το "Μακεδονίτικο" είναι παραδοσιακό. Σε όλα τα υπόλοιπα τη μουσική και τους στίχους έχει γράψει η Μαρίζα Κωχ. Τα τραγούδια κινούνται στο χώρο του έντεχνου με κορυφαίο ΄-για μένα-το "ΨΗΛΩΝΕΙ Ο ΝΟΥΣ".

Ο δίσκος κυκλοφόρησε το 1980 και υπάρχει και σε cd :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 1973 κυκλοφόρησε από τη Μinos ένας δίσκος με πολλούς ερμηνευτές.Δημιουργός του ένας δικηγόρος ο Τάκης Παναγόπουλος ο οποίος γεννήθηκε το 1914 στο Γύθειο και πέθανε το 1999 στην Αθήνα.Δυό τραγούδια του ερμήνευσε και ο Νταλάρας σε δίσκο 45 στροφών τα "Πως περάσανε τα χρόνια" και " Κι αν κλάψουμε τι ωφελεί".Κάποια επίσης είπε και ο Καζαντζίδης.

Ο δίσκος λοιπόν στον οποίο αναφέρομαι σήμερα έχει τίτλο "Τραγούδια του Νοτιά" Οι τίτλοι προδίδουν και το περιεχόμενό τους.

1)Εφύτεψα μια λεμονιά (Χ.Αλεξίου)

2)Η Ρούμελη με το Μοριά (Β.Περπινιάδης)

3)Μυρίζει Ελλάδα (Τ.Μαρούδας)

4)Νά'μουν πουλί (Αν.Τσαούσης)

5)Τ'όνειρο που χάθηκε (Χ.Αλεξίου)

6)Ανάθεμα στον άλλονε (Μ.Κωχ)

7)Επέρασα τ'αυλάκι (Χορωδία)

8)Νύχτα με φεγγάρι (Τ.Μαρούδας)

9)Μαντήλι καλαματιανό (Χορωδία)

10)Γύθειο πατρίδα (Κ.Δενάρδου)

11)Πούσαι παλια Τριπολιτσά (Α.Πανούτσος)

12)Αναπλιωτοπούλα (Γ.Μάνος)

Τα τραγούδια είναι κυρίως δημοτικοφανή.Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα τραγούδια της Αλεξίου τα οποία αν δεν κάνω λάθος δεν έχουν επανεκδοθεί σε άλλο δίσκο.Όμορφο επίσης το τραγούδι με τον Μαρούδα καθώς κι αυτά με τη χορωδία.Στο δίσκο συμμετέχει επίσης κι ένας τραγουδιστής από την Καλαμαριά , ο Γιάννης Μάνος, ο οποίος έκανε καριέρα κυρίως στο ελαφρό τραγούδι.

Ο δίσκος αργότερα κυκλοφόρησε και σε cd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έναν δίσκο διαφορετικό απ'αυτούς για τους οποίους συνήθως γράφω διάλεξα για σήμερα.Είναι ένας δίσκος σε μουσική του Κώστα Τουρνά.Οι στίχοι είναι της Ρέας Σύλβια εκτός από τα κομμάτια 1 & 11 που είναι του Κώστα Τουρνά.Κυκλοφόρησε το 1974 από την Polygram και έχει τον τίτλο "Επί Γης Ειρήνη". Η ενορχήστρωση είναι του Τουρνά.

Περιέχει τα κομμάτια:

1)Γεννήθηκε (Παιδική χορωδία)

2)Πόθοι μπροστά στη φάτνη (Επί Γης ειρήνη) (Κ.Τουρνάς & χορωδία)

3)Έθεσα την ελπίδα μου, επί σε Κύριον τον Θεόν (Ψαλμός ογ'28)

(Μπέσσυ Αργυράκη)

4)Ειρήνη την Εμήν, δίδω εις εσάς (Ιωάννη, ιδ'27)(Robert Williams)

5)Περιμένω μιαν ’νοιξη (Λία Βίσση)

6)Τον στέφανο της ζωής (Ιπποκράτης Εξαρχόπουλος)

7)Νύχτα μοναδική (Ρούλα)

8)Δέηση (Κύριε-Κύριε)(Γιάννης Πετρίτσης-Robert Williams)

9)’ρχων Ειρήνης (Παιδική χορωδία)

10)Ειρήνη (Γιάννης Πετρίτσης)

11)Γεννήθηκε (Κ.Τουρνάς-Μπ.Αργυράκη-R.Williams-Λ.Βίσση-Ρούλα-Ιπ.Εξαρχόπουλος-Γ.Πετρίτσης & χορωδία)

Στην επανέκδοση του δίσκου σε cd τo 1996 προστέθηκε το κομμάτι "Χριστούγεννα" (Μουσική-στίχοι Γιάννης Πετρίτσης) με τους Έλπίδα-R.Williams-Μπ.Αργυράκη-Λ.Βίσση-Γ.Πολυχρονιάδη-Γ.Πετρίτση από το δίσκο "Χριστουγεννιάτικα τραγούδια με τους..."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μέρες που είναι, σκέφτηκα να γράψω για έναν δίσκο του 1980 με τίτλο : ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Τα τραγούδια

ΚΑΛΗΝ ΕΣΠΕΡΑΝ ΑΡΧΟΝΤΕΣ (Μπ.Αργυράκη, Πασχάλης, Δάκης,Γ.Πολυχρονιάδης, Σ.Μαρκίζη & χορωδία)

ΛΕΥΚΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ (Δάκης)

ΑΓΙΑ ΝΥΧΤΑ (Μπ.Αργυράκη & χορωδία)

ΤΡΙΓΩΝΑ ΚΑΛΑΝΤΑ (Μπ.Αργυράκη, Πασχάλης, Δάκης,Γ.Πολυχρονιάδης, Σ.Μαρκίζη & χορωδία)

ΝΑΝΟΥΡΙΣΜΑ (Τζ.Σπηλιωτοπούλου,Γ.Πολυχρονιάδης & χορωδία)

Η ΠΑΡΘΕΝΟΣ ΣΗΜΕΡΟΝ (χορωδία)

ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ-ΠΡΩΤΟΜΗΝΙΑ (Πασχάλης)

ΜΙΑ ΝΥΧΤΑ ΣΤΗΝ ΑΣΤΡΟΦΕΓΓΙΑ (Σ.Μαρκίζη)

ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ (Γ.Πολυχρονιάδης & χορωδία)

ΠΑΡΑΜΟΝΗ (χορωδία)

ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΧΡΙΣΤΟΣ (Πασχάλης & χορωδία)

ΔΟΞΑ ΕΝ ΥΨΙΣΤΟΙΣ ΘΕΩ (Χρ.Ζησούλης & χορωδία)

Ο δίσκος είναι "χριστουγεννιάτικος"! Ό,τι πρέπει γι' αυτές τις μέρες! Αφήστε τον στο πικ-απ να παίζει και μπείτε στο κλίμα των ημερών! :):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Είσαι το δέκα το καλό, είσαι μια κούκλα φίνα,

είσαι το δέκα το καλό σε όλη την Αθήνα...".

"Το δέκα το καλό" λοιπόν τιτλοφορείται μια συλλογή τραγουδιών του Μανώλη Χιώτη που κυκλοφόρησε το 1987 από την Columbia στη σειρά "Μουσικός θησαυρός" της Columbia.H επιμέλεια παραγωγής είναι του Δημήτρη Ράνιου.Ο δίσκος κυκλοφόρησε και σε cd.

Περιέχει 16 εξαιρετικά τραγούδια:

1)Είσαι το δέκα το καλό (Στ.Καμπάνης-Γ.Κορώνη)(1959)

2)Παράκλησις (Σ.Καζαντζίδης-Μαρινέλλα) (1961)

3)Περασμένες μου αγάπες (Τρίο Μπελκάντο)(1960)

4)Μην περιμένεις άδικα (Αν.Ρεπάνης-Μ.Χιώτης)(1962)

5)Μού'φαγες το κορίτσι μου (Μ.Χιώτης-Μ.Λίντα)(1962)

6)Θα πεθάνω πριν ξημερώσει (Γ.Κουλουκάκης)(1959)

7)Στη θέση που κοιμόσουνα (Λ.Μυτιληναίος-Μ.Χιώτης)

(Ανέκδοτη ηχογράφηση 1969)

8)Πολλές φορές (Μ.Λίντα-στίχοι Χ.Κολοκοτρώνη)(1962)

9)Την ολόχρυση τη βέρα (Μ.Λίντα-στίχοι Χ.Κολοκοτρώνη)(1963)

10)Θα κλείσει το κατάστημα (Σ.Διονυσίου-Μ.Χιώτης)(1961)

11)Είναι αλήθεια ή ψέμματα; (Γ.Κορώνη-Μ.Χιώτης)(1959)

12)Δώδεκα και πέντε (Σ.Καζαντζίδης)(1957)

13)Σκάρτες ζαριές (Μ.Αγγελόπουλος)(1959)

14)Ένας βλάκας και μισός (Τ.Χρυσός-Μ.Χιώτης) (1959)

15)Έχω μπλεχτεί έχω μπλεχτεί (Μ.Χιώτης-Μ.Λίντα)(Ν.Υόρκη 1965)

16)Θα κάνω ότι πέθανα (Γ.Χατζηαντωνίου)(Μάιος 1970)

(Το τελευταίο τραγούδι του Χιώτη .Ηχογραφήθηκε μετά το θάνατό του).

Παίζει μπουζούκι και διοευθύνει την ορχήστρα ο Μανώλης Χιώτης.

Θα σταθώ σε κάποια από τα τραγούδια του δίσκου.

Το τραγούδι "Παράκλησις"κατ'αρχήν (για το οποίο έχω γράψει και στα "Ξεχασμένα 45άρια και 78άρια").

Το τραγούδι αυτό το θεωρώ από τα πιο μεγάλα της Ελληνικής Δισκογραφίας.Τόσο ο Χιώτης όσο και ο Καζαντζίδης έχουν ξεπεράσει τον ίδιο τους τον εαυτό.

Στο δίσκο υπάρχει και η πρώτη εκτέλεση του "Περασμένες μου αγάπες"με το Τρίο Μπελκάντο.

Πολύ όμορφο επίσης και το τραγούδι με τον Στράτο Διονυσίου (από τα πρώτα που ερμήνευσε), ενώ πολύ ιδιαίτερη και η ερμηνεία του Τέρη Χρυσού, ενός τραγουδιστή που έκανε καριέρα σ'ένα τελείως διαφορετικό είδος.σ'ένα τραγούδι από την υπέροχη ταινία "Ενας βλάκας και μισός". :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 1993 η εταιρεία Lyra κυκλοφόρησε μια πολύ ενδιαφέρουσα συλλογή που είχε τον τίτλο "Το πρώτο τραγούδι-Τραγουδιστές" Η συλλογή , όπως φαίνεται από τον τίτλο περιλαμβάνει τα πρώτα τραγούδια που ερμήνευσαν κάποιοι από τους τραγουδιστές που ξεκίνησαν την καριέρα τους στην εν λόγω εταιρεία.

Η εξαιρετική αυτή συλλογή περιλαμβάνει τα τραγούδια:

1)Ξημέρωσε (Αν.Πρέζας-Θ.Μαργαρίτης)

Δημήτρης Ζευγάς (1969)

2)Ο χαμός (Πάνος Σαββόπουλος)

Πόπη Αστεριάδη (1966)

3)Τα γιορτινά σου φόρεσε (Ν.Μαυρουδής-Γ.Κακουλίδης)

Γιώργος Ζωγράφος(1964)

4)Ο κήπος έμπαινε στη θάλασσα (Μ.Θεοδωράκης-Οδ.Ελύτης)

Σούλα Μπιρμπίλη (1964)

5)Ζωή πανάθεμά σε (Γ.Γλέζος-Λ.Παπαδόπουλος)

Γιώργος Γερολυμάτος (1969)

6)Μικρό ταξίδι στο γυαλό (Γ.Σπανός-Γ.Παπαστεφάνου)

Καίτη Χωματά (1964)

7)Πικρός καημός (Ν.Μαυρουδής-Κ.Μαίανδρος)

Αλέξης Γεωργίου

8)Το πέτρινο χαμόγελο (Νίκος Χουλιαράς)

Αρλέτα (1966)

9)Μη μιλάς άλλο γι'αγάπη (Δ.Σαββόπουλος)

Διονύσης Σαββόπουλος (1965)

10)Θα πάρω τ'ανηφόρι (Β.Τενίδης-Δ.Ιατρόπουλος)

Πετρή Σαλπέα (1970)

11)Είπες θα φύγω κι έφυγες (Γ.Διδίλης-Δ.Χριστοδούλου)

Αντώνης Καλογιάννης (1967)

12)Δώσε μου το στόμα σου (Μ.Πλέσσας-Λ.Παπαδόπουλος)

Ρένα Κουμιώτη (1968)

13)Δεν γυρίζουν χελιδόνια (Σπ.Κουρκουνάκης-Ευ.Παπαγιαννοπούλου)

Τάκης Κωνσταντακόπουλος (1978)

14)Δυο φίλοι (Β.Αρχιτεκτονίδης-Κ.Ασημακόπουλος)

Βασίλης Παπακωνσταντίνου (1972)

(Το 1972 ο Παπακωνσταντίνου ήταν φαντάρος και πήρε ειδική άδεια για να ηχογραφήσει αυτό το τραγούδι)

Ο δίσκος κυκλοφόρησε και σε cd.

Συγχρόνως κυκλοφόρησε και ο δίσκος "Το πρώτο τραγούδι-συνθέτες" για τον οποίο θα γράψω αύριο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Συγχρόνως κυκλοφόρησε και ο δίσκος "Το πρώτο τραγούδι-συνθέτες" για τον οποίο θα γράψω αύριο.

Το 1993 λοιπόν κυκλοφόρησε και η συλλογή "Το πρώτο τραγούδι-Συνθέτες". Ο δίσκος περιλαμβάνει τις ηχογραφήσεις των πρώτων τραγουδιών κάποιων πολύ σημαντικών συνθετών στην εταιρεία Lyra.

Τα τραγούδια αυτά είναι:

1)Το κορίτσι μου στ'άστρα (Δ.Μούτσης-Αν.Αγγελάκης)

Γιάννης Πουλόπουλος-1965

2)Μια φλόγα ήσουν (Β.Τενίδης-Γ.Γιαννακόπουλος)

Γιώργος Ζωγράφος-1966

3)Λύσε τα μαλλιά σου (Β.Δημητρίου-Χ.Μιχελιουδάκη)

Καίτη Χωματά-Αλέξης Γεωργίου-1967

4)Ο Γιακουμής (Β.Κουμπής-Δ.Ιατρόπουλος)

Μιχάλης Βιολάρης-1969

5)Καράβια μακρινά (Γιάννης Γλέζος)

Αλέκα Μαβίλη-1968

6)Έμαθε η νύχτα να μην κλαίει (Θ.Τζίφας-Κ.Κινδύνης)

Γιάννης Πουλόπουλος-1968

7)Σβησμένα αστέρια (Γ.Κοντογιώργος-Γ.Κακουλίδης)

Γιώργος Ζωγράφος-1965

8)Ήλιε ήλιε αρχηγέ (Δ.Σαββόπουλος)

Διονύσης Σαββόπουλος-1965

9)Το γράμμα (Κ.Μυλωνάς-Κ.Μητροπούλου)

Καίτη Χωματά-1970

10)Απόβραδο (Λίνος Κόκοτος)

Γιώργος Ζωγράφος-1966

11)Δεν έχει αστέρια ο ουρανός (Κυριάκος Σφέτσας)

Γιάννης Πουλόπουλος-1966

12)’κρη δεν έχει ο ουρανός (Νότης Μαυρουδής-Γ.Κακουλίδης)

Γιώργος Ζωγράφος-1964

13)Στον Αη Νικόλα (Ν.Ιγνατιάδης-Α.Δασκαλόπουλος)

Πόπη Αστεριάδη-1969

14)Όταν σε είδα (Αν.Πρέζας-Θ.Μαργαρίτης)

Γιώργος Ζωγράφος

Ο δίσκος κυκλοφόρησε και σε cd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τον Αύγουστο του 1997 μαζί με το περιοδικό ΚΛΙΚ κυκλοφόρησε ένα cd με τίτλο SERVICE σε μουσική και στίχους του Σταμάτη Κραουνάκη.

Το cd περιείχε 10 ανέκδοτα τραγούδια + 6 bonus tracks.

ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ

1. Σήμα του Σταθμού των Αθηναίων (1987) ορχήστρα

2. Οδός Ιπποκράτους (1992) Αλκ.Πρωτοψάλτη

3. Κόκκινα γυαλιά (1987) Μακεδόνας-Κραουνάκης

4. Μέσα στο νερό (1993) Κ.Μακεδόνας

5. Τα φιλιά (1996) ορχήστρα

6. Το χρώμα το φεγγαριού (1996) Αλέξια

7. Μπάντα στο S.C. (1990) ορχήστρα

8. Lady Stiletto (1993) Ελ.Πασπαλά

9. Ιστορίες για αγρίους (1992) Στ.Κραουνάκης

10. Τσάι με Κανέλλη (1993) Στ. Κραουνάκης

11. To ποντίκι (1995) Κραουνάκης-Στεργιόγλου

12. Libido (1995) Χρ.Στεργιόγλου

13. Χορός Εϊβαλά δων (1994) ορχήστρα

14. Όλα γυρίζουν (1992) Κ.Μακεδόνας

15. Αυλαία και πάμε (1991) Αρλέτα

16. Χασαποσέρβικο (1994) ορχήστρα

Τα τραγούδια είναι όλα ΥΠΕΡΟΧΑ!!!! Γράφτηκαν για διαφορετικούς λόγους και χώρους! Για θέατρο, για τηλεόραση, για σινεμά , για ραδιόφωνα

Τα τραγούδια ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ , ΑΥΛΑΙΑ ΚΑΙ ΠΑΜΕ & ΟΛΑ ΓΥΡΙΖΟΥΝ είναι από τα πιο αγαπημένα μου!!!!

Ο δημιουργός ανακοίνωσε τότε (1997) στο περιοδικό πως το cd δεν θα βγει ΠΟΤΕ στο εμπόριο και μέχρι σήμερα το τήρησε!

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 1984 κυκλοφόρησαν από την Columbia τρεις συλλογές με τραγούδια του ’κη Πάνου και με γενικό τίτλο

"’παντα 1957-1973" Η πρώτη συλλογή περιέχει κάποια τραγούδια από την περίοδο 1957-1967

Πιο συγκεκριμένα:

1)To παιδί μου απόψε πίνει (στίχοι Χ.Κολοκοτρώνη) (Γιώτα Λύδια)

2)Έχω μια βάρκα με κουπιά (Γ.Μπιθικώτσης-Β.Γκίκα)

3)Απ'τη ζωή σου χάθηκα (Γ.Μπιθικώτσης-Β.Γκίκα)

4)Καρδιά μου μην παραπονιέσαι (Γ.Μπιθικώτσης-Β.Γκίκα)

5)Πληγωμένο πουλί (Γ.Μπιθικώτσης-Β.Γκίκα)

6)Δεν θά'σαι το φινάλε (Γ.Μπιθικώτσης-Β.Γκίκα)

7)Χαραμίστηκε η ζωή μου (Μ.Μενιδιάτης)

8)Πάρτα (Χ.Λαμπράκη)

9)Έχεις καλή γυναίκα (Μ.Μενιδιάτης)

10)Δικές μου οι ευθύνες (Χ.Λαμπράκη)

11)Μη μου λες εμένα τέτοια (Γ.Μπιθικώτσης-Β.Γκίκα)

12)Θα κλείσω τα μάτια (Γ.Μπιθικώτσης-Β.Γκίκα)

Στα τραγούδια Νο 2-6 αναφέρονται ως συνδημιουργοί ο ’κης Πάνου με τον Γρηγόρη Μπιθικώτση.

Πολύ όμορφα λαικά τραγούδια που φέρουν τη σφραγίδα του συνθέτη τους.Έχουμε γράψει πολλές φορές για τον μοναδικό τρόπο που έγραφε και "πάντρευε" τους στίχους με τη μουσική ο ’κης Πάνου.Προσωπικά ξεχωρίζω τα εξαιρετικά τραγούδια που ακούγονται σ'αυτόν τον δίσκο από τον Μπιθικώτση.Οι στίχοι του τραγουδιού "Θα κλείσω τα μάτια" λογοκρίθηκαν από τη λογοκρισία της εποχής με αποτέλεσμα ο ’κης Πάνου να ξαναηχογραφήσει αργότερα το τραγούδι με άλλους στίχους και ερμηνεύτρια την Βίκυ Μοσχολιού.

Ο δίσκος κυκλοφόρησε και σε cd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνεχίζω με τον δεύτερο δίσκο της σειράς

"’κης Πάνου-’παντα 1967-1973" ο οποίος περιέχει τραγούδια που κυκλοφόρησαν το 1967

1)Η μισή ντροπή δική σου (Γ.Λύδια-Χ.Λαμπράκη)

2)Μην κατέβεις στο λιμάνι (Σ.Διονυσίου-Β.Γεωργούτη)

3)Τα χέρια της ντροπής (Χ.Λαμπράκη)

4)Η αλήθεια είναι πικρή (Σ.Διονυσίου)

5)Γιατί δεν ήρθες τότε (Γ.Χατζηαντωνίου)

6)Η σειρά μου κι η σειρά σου (Χ.Λαμπράκη)

7)Η πιο μεγάλη ώρα (Γ.Λύδια)

8)Ξύπνησα αγάπη μου (Γ.Λύδια-Γ.Χατζηαντωνίου)

9)Μια γυναίκα (Σ.Διονυσίου)

10)Ασ την να φύγει (Σ.Διονυσίου)

11)Μοίρα μου γιατί μ'αφήνεις (Γ.Μπιθικώτσης)

12)Ρολόι κομπολόι (Γ.Μπιθικώτσης)

Σπουδαία τραγούδια , σπουδαίες ερμηνείες.Πολλά τραγούδια δυστυχώς ακόμα παραμένουν άγνωστα. Ακούστηκαν ιδιαίτερα εκείνη την εποχή και ακούγονται μέχρι σήμερα τα "Ρολόι κομπολόι" με τον Μπιθικώτση, "Μην κατέβεις στο λιμάνι" με τον Διονυσίου, ενώ μετά την επανεκτέλεσή του από την Δ.Γαλάνη το 1992 επανήλθε στην μουσική επικαιρότητα το σπουδαίο τραγούδι "Η πιο μεγάλη ώρα " με την μοναδική Γιώτα Λύδια.Προσωπική προτίμηση ένα μεγάλο τραγούδι με τον Μπιθικώτση το "Μοίρα μου γιατί μ'αφήνεις" το οποίο πρόσφατα επανεκτέλεσε και ο Γεράσιμος Ανδρεάτος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήταν Νοέμβρης μήνας του 1978 όταν κυκλοφόρησε ο δίσκος ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΝΕΙΡΑ σε μουσική του μεγάλου Απόστολου Καλδάρα και στα περισσότερα τραγούδια και στίχους. Ερμηνευτές η (νεότατη τότε)Γλυκερία και ο Γ.Γερολυμάτος.

Τα τραγούδια:

ΜΑΝΑ -Γλυκερία

ΑΓΟΥΡΑ ΔΑΜΑΣΚΗΝΑ (Δ.Ρήτας) Γλυκερία

ΚΑΝΕ ΘΕ ΜΟΥ ΝΑ' ΝΑΙ ΨΕΜΑ - Γ.Γερολυμάτος

ΜΑΝΑ ΕΙΔΑ ΟΝΕΙΡΟ - Γλυκερία

ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΜΟΙΡΑΣ ΘΥΜΑΤΑ - Γλυκερία-Απ.Καλδάρας

ΜΑΧΑΙΡΙ Σ' ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΛΗΓΗ - Γλυκερία

ΠΟΤΕ ΠΡΟΛΑΒΕΣ - Γ.Γερολυμάτος

ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΝΕΙΡΑ ΤΡΕΛΑ (Ευτ.Παπαγιαννοπούλου) Γλυκερία

ΓΚΡΕΜΙΣΑ ΤΟ ΕΙΔΩΛΟ ΣΟΥ (Ν.Παναγιωτούνης-Απ.Καλδάρας) Γλυκερία

ΜΗ ΜΠΛΕΞΕΙΣ ΜΕ ΓΥΝΑΙΚΑ (Ν.Παναγιωτούνης-Απ.Καλδάρας) Γ.Γερολυμάτος

ΜΟΥ 'ΤΑΞΕΣ ΧΙΛΙΑ ΔΥΟ -Γλυκερία

ΤΟ ΧΙΟΝΙ - Γλυκερία

Να σας πω ότι λατρεύω το έργο του Απ.Καλδάρα είναι λίγο! Μέγιστος συνθέτης! Η Γλυκερία έκανε όμορφες ερμηνείες και έδειξε ότι είχε λαμπρό μέλλον! Ο Γερολυμάτος στην πορεία λοξοδρόμησε προς το τραγούδι της πίστας και της γαρδένιας...

Από το δίσκο ακούστηκε το ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΝΕΙΡΑ ΤΡΕΛΑ που είχαμε πρωτακούσει από τον Ν.Ξανθόπουλο (1966) ίσως και το ΧΙΟΝΙ όταν το ξαναείπε η Γλυκερία "στην ΟΜΟΡΦΗ ΝΥΧΤΑ". Υπέροχα θεωρώ και τα ΜΑΝΑ, ΜΑΧΑΙΡΙ Σ' ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΛΗΓΗ,ΓΚΡΕΜΙΣΑ ΤΟ ΕΙΔΩΛΟ ΣΟΥ...

:music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ήταν Νοέμβρης μήνας του 1978 όταν κυκλοφόρησε ο δίσκος ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΝΕΙΡΑ [...] Ερμηνευτές η (νεότατη τότε)Γλυκερία και ο Γ.Γερολυμάτος.

Να συμπληρώσω ότι αυτός ο δίσκος ήταν η πρώτη δισκογραφική εμφάνιση της Γλυκερίας. Το 1998 επανεκδόθηκε σε μορφή CD.

Και να αναφέρω και το δικό μου αγαπημένο τραγούδι από αυτό τον δίσκο το οποίο άκουσα για πρώτη φορά τυχαία στο ραδιόφωνο πολύ πριν ξέρω ποια είναι η Γλυκερία και τι σημαίνουν οι στίχοι του: "’γουρα δαμάσκηνα".

Θυμάμαι που είχα μονίμως προβλήματα με το να ξεχωρίζω ειδικά δυο-τρεις όχι και τόσο διαδεδομένες εκφράσεις ("νταγιαντώ", "ερωτοχτυπήματα" κλπ.) όπως και γενικά με τον αρκετά γρήγορο τρόπο που οι λέξεις προφέρονται σε αυτό το τραγούδι. Τελικά οι διάφορες απορίες μου λύθηκαν μόνο πριν από δύο-τρία χρόνια όταν βρήκα τους στίχους τυπωμένους στο βιβλίο "Τα τραγούδια μου", μια ωραία συλλογή στίχων του Δημήτρη Ρήτα. :music::pity:

Να μεταφέρω λοιπόν αυτούς τους στίχους:

"’γουρα δαμάσκηνα

Ένα διαβολάκι μέρες κυνηγώ

κι όλο μου ξεφεύγει, δεν μπορώ, δεν νταγιαντώ.

Αχ, και να το πιάσω πόσο θα θελα

να το ντύνω με φιλιά και με τριαντάφυλλα.

’γουρα δαμάσκηνα και πικρές ελιές,

τα ερωτοχτυπήματα άσχημες δουλειές.

Στη δουλειά που πάει κάθε πρωινό

μια ματιά μού ρίχνει και τρεχάλα στο στενό.

Τρέχω να το πιάσω κάτω απ τα γιαπιά,

τη γλωσσίτσα βγάζει, να με σκάσει θέλει πια.

’γουρα δαμάσκηνα και πικρές ελιές,

τα ερωτοχτυπήματα άσχημες δουλειές."

Share this post


Link to post
Share on other sites
[Να συμπληρώσω ότι αυτός ο δίσκος ήταν η πρώτη δισκογραφική εμφάνιση της Γλυκερίας.

Αυτή ήταν η πρώτη , ας την χαρακτηρίσουμε ποιο "σοβαρή" παρουσία της Γλυκερίας στη δισκογραφία αφού λίγο πριν είχε τραγουδήσει σε κάποιους τουριστικούς δίσκους-συλλογές κάποια τραγούδια.Πρόχειρα θυμάμαι αυτή τη στιγμή το "Είχα φυτέψει μια καρδιά" του Θεοδωράκη.

Ο τρίτος δίσκος της σειράς "’κης Πάνου-Τα άπαντα 1957-1973" περιλαμβάνει ηχογραφήσεις της περιόδου 1967-1968

1)Είδα τα μάτια σου κλαμμένα (Μ.Μενιδιάτης-Β.Γεωργούτη)

2)Αχαριστία (Σ.Διονυσίου-Χ.Λαμπράκη)

3)Το λάθος είναι....λάθος (Χ.Καραγιάννης-Ν.Λάμη)

4)Θα περάσει κι αυτό (Γ.Λύδια)

5)Γύρισε εκείνος π'αγαπώ (Γ.Λύδια-Α.Πάνου)

6)Δεν υπάρχει κανείς (Σ.Διονυσίου-Ν.Λάμη)

7)Στους πέντε δρόμους βρέθηκα (Μ.Μενιδιάτης)

8)Σαν ζευγαρώσουν δυο καημοί (Γ.Θεοδώρου-Β.Γκίκα)

9)Τώρα με μονή ταρίφα (Γ.Μπιθικώτσης-Β.Γκίκα)

10)Όταν σημάνει η ώρα (Γ.Μπιθικώτσης-Β.Γκίκα)

11)Γιατί καλέ γειτόνισσα (Σ.Διονυσίου)

12)Και τι δεν κάνω (Σ.Διονυσίου)

’λλη μια συλλογή με εξαιρετικά τραγούδια.Τραγούδια που γράφτηκαν με χρυσά γράμματα στις σελίδες της ιστορίας του Λαικού μας τραγουδιού.Τραγούδια όπως το "Όταν σημάνει η ώρα" ή όπως τα πρώτα της συνεργασίας του ’κη Πάνου με τον Σ.Διονυσίου "Γιατί καλέ γειτόνισσα", "Και τι δεν κάνω".

Αλλά και άλλα σπουδαία τραγούδια που δεν ακούστηκαν όσο τους άξιζε , όπως "Η αχαριστία" ή το "Δεν υπάρχει κανείς".

Και αυτός ο δίσκος κυκλοφορεί σε cd.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[Να συμπληρώσω ότι αυτός ο δίσκος ήταν η πρώτη δισκογραφική εμφάνιση της Γλυκερίας.

Αυτή ήταν η πρώτη , ας την χαρακτηρίσουμε ποιο "σοβαρή" παρουσία της Γλυκερίας στη δισκογραφία αφού λίγο πριν είχε τραγουδήσει σε κάποιους τουριστικούς δίσκους-συλλογές κάποια τραγούδια.Πρόχειρα θυμάμαι αυτή τη στιγμή το "Είχα φυτέψει μια καρδιά" του Θεοδωράκη.

B):music:

Σ ευχαριστώ για την διευκρίνιση, Θανάση. Μην έχοντας τις δικές σου ξεχωριστές γνώσεις βασίστηκα απλώς στα στοιχεία στην "Ελληνική δισκογραφία" του Πέτρου Δραγουμάνου. Ας το πούμε έτσι λοιπόν: Το "Μην κάνεις όνειρα" ήταν ο πρώτος δίσκος που η Γλυκερία ερμήνευσε "δικά της τραγούδια", με την έννοια: όχι δεύτερες εκτελέσεις. :pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ας το πούμε έτσι λοιπόν: Το "Μην κάνεις όνειρα" ήταν ο πρώτος δίσκος που η Γλυκερία ερμήνευσε "δικά της τραγούδια", με την έννοια: όχι δεύτερες εκτελέσεις. :music:

Έτσι είναι, μόνο που και το συγκεκριμένο τραγούδι ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΝΕΙΡΑ ΤΡΕΛΑ είναι δεύτερη εκτέλεση.... :pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 1998 κυκλοφόρησε ένα cd που όμως δεν ακούστηκε καθόλου...ΤίτλοςΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ σε μουσική Ηλία Ανδριόπουλου. Ερμηνευτές ο Μ.Μητσιάς και η Ν.Βενετσάνου. Ενώ κείμενα διαβάζει ο Γ.Φέρτης.

ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΛΧΙΔΑ (ορχήστρα)

ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ ΠΑΛΙΟΥ ΚΑΙΡΟΥ (Ν.Γκάτσος) Μ.Μητσιάς-Γ.Φέρτης

ΑΓΙΑΝΑΠΑ Β' (Γ.Σεφέρης) Ν.Βενετσάνου

ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΜΙΛΗΣΕΙΣ (Γ.Σεφέρης) Μ.Μητσιάς

ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ (Μ.Ελευθερίου) Ν.Βενετσάνου

ΤΑΞΙΔΕΥΩ (Ηλ.Ανδριόπουλος) Μ.Μητσιάς

Η ΜΟΙΡΑ ΠΟΥ ΓΕΛΑΣ (Μ.Ελευθερίου) Βενετσάνου-Μητσιάς

ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ (Γ.Σεφέρης) Μ.Μητσιάς

ΓΙΑ ΜΙΑΝ ΕΛΕΝΗ (ορχήστρα)

ΣΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ ΤΑ ΜΠΑΛΚΟΝΙΑ (Ν.Γκάτσος) Μ.Μητσιάς

ΟΝΕΙΡΟ (Γ.Σεφέρης) Ν.Βενετσάνου

ΕΛΕΝΗ (Γ.Σεφέρης) Μητσιάς-Φέρτης

Ο Ανδριόπουλος έχει κάνει πολύ καλή δουλειά ! Τα ποιήματα είναι το ένα καλύτερο από το άλλο....Ο Μητσιάς είναι όπως πάντα ταπεινός και λιτός στις ερμηνείες του ενώ η Βενετσάνου είναι δωρική! Ο Φέρτης διαβάζει υπέροχα...Θυμηθείτε τη ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ και την συνταρακτική του ερμηνεία στο ΤΙ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ ,ΤΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΩ....

Ένας πολύ καλός δίσκος με ψηλές προδιαγραφές που αξίζει καλύτερη τύχη...Ας τον ανακαλύψουμε.... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
[Να συμπληρώσω ότι αυτός ο δίσκος ήταν η πρώτη δισκογραφική εμφάνιση της Γλυκερίας.

Αυτή ήταν η πρώτη , ας την χαρακτηρίσουμε ποιο "σοβαρή" παρουσία της Γλυκερίας στη δισκογραφία αφού λίγο πριν είχε τραγουδήσει σε κάποιους τουριστικούς δίσκους-συλλογές κάποια τραγούδια.Πρόχειρα θυμάμαι αυτή τη στιγμή το "Είχα φυτέψει μια καρδιά" του Θεοδωράκη.

B):)

Δυο δίσκοι λοιπόν που έχω στη συλλογή μου και στους οποίους συμμετέχει η Γλυκερία στα πρώτα της βήματα είναι οι εξής:

" Α Taste of Greece-14 songs & music"

Ο δίσκος κυκλοφόρησε το 1978 από την ΕΜΙΑΛ.

Η Γλυκερία αναφέρεται ως Γλυκερία Λιβανού

Τα τραγούδια:

1)Πω πω κάτι μάτια (Γλυκερία Λιβανού)

2)Στο περιγιάλι (Ορχηστρικό)

3)Εγνατίας 406 (Γιώργος Βάρσος)

4)Μάτια βουρκωμένα (Ορχηστρικό)

5)Έλα πάρε με (Γλυκερία)

6)Λέσσα για λέσσα (Γλυκερία)

7)Zoρμπάς (Ορχηστρικό)

8)Μάτια μου μάτια μου (Γλυκερία)

9)Τα κεριά τα σπαρματσέτα (Ορχηστρικό)

10)Ένα αμάξι με δυο άλογα (Γ.Βάρσος)

11)Στην Ελευσίνα (Ορχηστρικό)

12)Δόξα τω Θεώ (Γ.Βάρσος)

13)Δυο φίλοι ανταμώσανε (Ορχηστρικό)

14)Ποτέ την Κυριακή (Ορχηστρικό)

Ο δεύτερος δίσκος έχει τον τίτλο "Τhis is...the best of Mikis Theodorakis". Κυκλοφόρησε κι αυτός το 1978 από την ΕΜΙΑΛ και περιέχει τα τραγούδια:

1)Zορμπάς (Ορχηστρικό)

2)Είχα φυτέψει μια καρδιά (Γλυκερία Λιβανού)

3)Δόξα τω Θεώ (Γ.Βάρσος)

4)Στρώσε το στρώμα σου (Η.Κλωναρίδης)

5)Βάρκα στο γυαλό (Γ.Βάρσος)

6)Καημός (Η.Κλωναρίδης)

7)Κυκλάμινο (Ορχηστρικό)

8)Το παληκάρι έχει καημό (Γ.Βάρσος)

9)Σε πότισα ροδόσταμο (Γλυκερία Λιβανού)

10)Η Μαργαρίτα η Μαργαρώ (Γ.Βάρσος)

11)Απρίλης (Γ.Βάρσος)

12)Στο περιγιάλι (Η.Κλωναρίδης)

13)Βράχο βράχο (Γ.Βάρσος)

14)Θα σημάνουν οι καμπάνες (Ορχηστρικό)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο σημερινός σεισμός μου άλλαξε λίγο τα σχέδια.Το πρώτο τραγούδι που μου ήρθε στο μυαλό ήταν αυτό του ’κη Πάνου από έναν μεγάλο δίσκο που έκανε το 1978 στην CBS με τραγουδιστή τον Μιχάλη Μενιδιάτη.Αν δεν απατώμαι ο δίσκος έγινε μετά τον μεγάλο σεισμό της Θεσσαλονίκης στις 20 Ιουνίου του 1978.Ο δίσκος έχει τον γενικό τίτλο "Σεισμός" Σε κάποια από τα τραγούδια β'φωνή κάνει ο Γιάννης Πάριος.Η ενορχήστρωση είναι των ’κη Πάνου και Μπάμπη Μαλλίδη και η διέυθυνση ορχήστρας του ίδιου του συνθέτη.Μπουζούκια παίζουν ο Κώστας Παπαδόπουλος και ο Θανάσης Πολυκανδριώτης ενώ σόλο σαντούρι ο Τάκης Σούκας.

Περιέχει τα τραγούδια:

1)Σεισμός

2)Το λάθος έχει γίνει

3)Δάκρυ

4)Αμαρτωλός είμαι κι εγώ

5)Δυο γυναίκες αγαπώ

6)Πόσα πρέπει

7)Κοινή αγορά

8)Επίορκος προδότης

9)Είμαι από χωριό

10)Ήμαρτον Κύριε

11)Μολόγατα

12)Γιατί μου βγαίνεις δίχως φλας

13)Βασιλα-Μασιλα

Εξαιρετικά λαικά τραγούδια με τη σφραγίδα τόσο του δημιουργού τους όσο και της ιδιαίτερης φωνής του Μενιδιάτη.Βαθειά φιλοσοφημένο το πρωτο τραγούδι του δίσκου (άλλωστε ο ’κης Πάνου ήταν μάστορας στο να φτιάχνει τέτοια τραγούδια) , οι στίχοι του οποίου υπάρχουν στο dedicated.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για σήμερα έχω διαλέξει έναν δίσκο του Γιώργου Χατζηνάσιου.Την αφορμή , εκτός βέβαια από την αξία που έχει ο δίσκος, μου την έδωσε ο ίδιος ο συνθέτης , όταν σε πρόσφατη συνέντευξή του για τη συνεργασία του με τον Στράτο Διονυσίου, δήλωσε ότι έχουν συνεργαστεί μόνο σε δυο τραγούδια.Απόρησα, γιατί τα τραγούδια είναι πέντε και βρίσκονται στο δίσκο "4, 5, 3" που κυκλοφόρησε το 1972 από την Columbia.O τίτλος του δίσκου υποδηλώνει και το πόσα τραγούδια λέει ο κάθε τραγουδιστής που συμμετέχει.Πέντε δηλαδή λέει ο Στράτος Διονυσίου, τέσσερα ο Σταμάτης Κόκοτας και τρία η Δήμητρα Γαλάνη.

Περιέχει τα τραγούδια:

1)Αφιλότιμη (Στίχοι Τ.Οικονόμου) Στ.Διονυσίου

2)Ο κουμπαράς (Θ.Σοφού) Σ.Διονυσίου

3)Μια παρένθεση και μόνο (Ν.Βρεττού) Σ.Κόκοτας

4)Ήταν μια φορά κι έναν καιρό (Χ.Στίππα)Δ.Γαλάνη

5)Δυο λόγια ψεύτικα (Τ.Οικονόμου) Σ.Κόκοτας

6)Το στερνόι τ'αγόι (Τ.Οικονόμου) Σ.Διονυσίου

7)Ο τρίτος άνθρωπος (Θ.Σοφού) Σ.Διονυσίου

8)Σ'αγάπησα για μια φορά (Σ.Τηλιακού) Σ.Κόκοτας

9)Πόσα σου πήρε ο ουρανός (Β.Τσιμπούλη) Δ.Γαλάνη

10)Ο καθρέφτης (Ν.Βρεττού) Σ.Κόκοτας

11)Ήσουν και συ μια Δαλιδά (Κ.Μιχαλόπουλου)Σ.Διονυσίου

12)Καραβοκύρη βάλε μπρος (Σ.Τηλιακού) Δ.Γαλάνη

Η διεύθυνση ορχήστρας είναι του συνθέτη.

Ο δίσκος περιέχει μερικά εξαιρετικά λαικά τραγούδια αλλά και κάποια πιο ελαφρά.Ξεχώρισαν αμέσως κι ακούγονται μέχρι σήμερα η "Αφιλότιμη", το "Μια παρένθεση και μόνο" και το "Ήταν μια φορά κι έναν καιρό".Πολύ όμορφα όμως είναι και τα υπόλοιπα όπως το "Καραβοκύρη βάλε μπρος", "Το στερνό τ'αγόι" και τα άλλα.

Ο δίσκος κυκλοφόρησε με δυο διαφορετικά εξώφυλλα και αργότερα βγήκε και σε cd

Share this post


Link to post
Share on other sites
Απόρησα, γιατί τα τραγούδια είναι πέντε και βρίσκονται στο δίσκο "4, 5, 3" που κυκλοφόρησε το 1972 από την Columbia.O τίτλος του δίσκου υποδηλώνει και το πόσα τραγούδια λέει ο κάθε τραγουδιστής που συμμετέχει.Πέντε δηλαδή λέει ο Στράτος Διονυσίου, τέσσερα ο Σταμάτης Κόκοτας και τρία η Δήμητρα Γαλάνη.

Θανάση, έχεις σκεφτεί να στείλεις το βιογραφικό σου στις Δισκογραφικές Εταιρίες???

Θεωρώ ότι εσύ είσαι το ξεχασμένο διαμάντι γι'αυτές... :blush::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στις 10 Ιουνίου 1981 στο ΑΘΗΝΑΪΚΟ ΚΗΠΟΘΕΑΤΡΟ ανέβηκε μια φιλόδοξη παράσταση με τίτλο PIAF . Τη σκηνοθεσία είχε κάνει ο Γ.Τσώλης και τη μετάφραση ο ’ρης Δαβαράκης. Πρωταγωνίστρια η ΤΑΝΙΑ ΤΣΑΝΑΚΛΙΔΟΥ.

Το θέμα του έργου , βέβαια, ήταν η ζωή της μεγάλης γαλλίδας τραγουδίστριας Έντιθ Πιάφ. Τα τραγούδια της παράστασης κυκλοφόρησαν σε δίσκο (και αργότερα σε cd).

Ο ΑΚΟΡΝΤΕΟΝΙΣΤΑΣ

ΕΡΑΣΤΕΣ ΜΙΑΣ ΝΥΧΤΑΣ

ΤΟ ΠΛΗΘΟΣ

ΗΤΑΝ ΣΤ' ΑΜΒΟΥΡΓΟ

Ο ΚΛΟΟΥΝ

Η ΟΜΙΧΛΗ

ΣΤΑ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΑ ΤΗΣ ΜΟΝΜΑΡΤΗΣ

ΠΑΡΙΣΙΝΕΣ ΜΕΡΕΣ

ΜΟΝΑΧΑ ΑΥΤΟ

ΜΥΛΟΡ

Οι ερμηνείες της Τσανακλίδου είναι υπέροχες γεμάτες μελωδία και θεατρικότητα. Δυστυχώς ο δίσκος δεν ακούστηκε ιδαίτερα και μάλιστα για αρκετό καιρό ήταν καταργημένος -μέχρι που εκδόθηκε σε cd! Ακούστε τον και ταξιδέψτε με τη φωνή της Τάνιας στο Παρίσι της δεκαετίας του '50....

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To 1970 o Σταύρος Ξαρχάκος συνεργάζεται με τον Σταμάτη Κόκοτα στην Columbia.Αποτέλεσμα ένας εξαιρετικός δίσκος με τον γενικό τίτλο "Ξαρχάκος+Κόκοτας".

Ο δίσκος περιέχει τα τραγούδια:

1)Γιατί θαρρείς με κέφι (στίχοι Λ.Παπαδόπουλου)

2)Πόσο μικρός ο άνθρωπος (Ι.Καμπανέλλη)

3)Φρύνη (Ν.Γκάτσου)

4)Αχερουσία (Ν.Γκάτσου)

5)Ο Πάρις και το μήλο (Ν.Γκάτσου)

6)Οι Μεγαλέξανδροι (Ι.Καμπανέλλη)

7)Λιγνό κορμί αράπικο (Λ.Παπαδόπουλου)

8)Το θαμπό φανάρι (Λ.Παπαδόπουλου)

9)Γλυκοχαράζει αρχόντισσα (Ζ.Χατζηφωτίου)

10)Τι μας μέλλει (Ζ.Χατζηφωτίου)

11)Τι μας μέλλει (Ορχήστρα)

Δυστυχώς ο δίσκος δεν έγινε ιδιαίτερα γνωστός.Αυτό που ξαφνιάζει ευχάριστα, εκτός βέβαια από τις υπέροχες μουσικές του Ξαρχάκου και τις ερμηνείες του Κόκοτα είναι οι πρωτότυπες ενορχηστρώσεις που σε πολλά σημεία (όπως το τελευταίο ορχηστρικό κομμάτι) αγγίζουν και τα "όρια" της rock μουσικής.

Ο δίσκος κυκλοφόρησε με δυο διαφορετικά εξώφυλλα ενώ πολύ αργότερα βγήκε και σε cd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το καλοκαίρι του 1976 η Αλίκη Βουγιουκλάκη παρουσίασε σε μορφή μιούζικαλ το έργο του Γρ.Ξενόπουλου Ο ΠΕΙΡΑΣΜΟΣ . Τη μουσική είχε γράψει ο Στ.Ξαρχάκος. Τη διασκευή και τους στίχους είχε κάνει ο Π.Μάτεσις.

Τα τραγούδια κυκλοφόρησαν σε δίσκο (και αργότερα σε cd)

ΕΝΑΡΞΗ-ορχήστρα

ΔΟΥΛΙΚΑ ΟΡΓΑΝΩΘΕΙΤΕ -Αλίκη & θίασος

ΑΓΟΡΙ ΑΦΙΛΗΤΟ-ορχήστρα

ΑΧ! ΜΗΤΣΟ -Αλίκη

ΧΟΡΟΣ ΤΟΥ ΕΞΟΡΚΙΣΜΟΥ-ορχήστρα

Ο ΠΕΙΡΑΣΜΟΣ-Αλίκη & θίασος

ΙΝΤΕΡΜΕΔΙΟ-ορχήστρα

Ω! ΚΑΛΛΙΟΠΗ ΑΠΗΝΗΣ-Β.Τσιβιλίκας

ΑΓΟΡΙ ΑΦΙΛΗΤΟ -Αλίκη

ΕΞΟΡΚΙΣΜΟΣ-θίασος

ΝΟΚΤΟΥΡΝΟ-ορχήστρα

ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΙΑΝΟΙ-θίασος

ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΟΙΚΙΑΚΩΝ ΒΟΗΘΩΝ-ορχήστρα

ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΠΕΙΡΑΣΜΟΣ-θίασος

ΦΙΝΑΛΕ-Αλίκη & θίασος

Σόλο μπουζούκι ο Γ.Ζαμπέτας. "Ο Στ.Ξαρχάκος έγραψε τη μουσική και τα τραγούδια του ΠΕΙΡΑΣΜΟΥ με πολύ κέφι , με πολλή πρωτότυπη και λίγη δανεική μουσική..." γράφει πάνω στο εσώφυλλο του δίσκου. Ο δίσκος δεν ακούστηκε όπως οι άλλοι με την Αλίκη και για πολλά χρόνια ήταν δυσεύρετος , ώσπου η εταιρία τον έβγαλε σε cd...Τα τραγούδια του είναι δροσερά κι ακούγονται ευχάριστα μέχρι σήμερα... :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0