Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Ξεχασμένα Διαμάντια

1,215 posts in this topic

’λλη μια εξαιρετική συλλογή με τραγούδια ερμηνευμένα από τον Στράτο Διονυσίου κυκλοφορεί το 1994 στη σειρά "Από τους θησαυρούς των 45 στροφών" Ο διπλός δίσκος περιέχει τα τραγούδια:

Δίσκος 1ος

1)Οι πονεμένες καρδιές δεν κλαίνε (Σ.Διονυσίου-Ν.Καρανικόλα)1969

2)Τα λάθη εδώ πληρώνονται (Γ.Χατζηνάσιου-Θ.Σοφού)1973

3)Φεύγω να γλυτώσω (Β.Καραπατάκη-Ευ.Φυλακτού)1966

4)Μια σταγόνα της βροχής (Αν.Κατινάρη)

(β'φωνές Σία Ροζάκη-Χορωδία)1969

5)Το πεζοδρόμιο (Α.Καλδάρα-Ν.Μουρκάκου)(β'φωνή Β.Γκίκα)1962

6)Πως να σε προλάβω βρε ζωή (Α.Κατινάρη-Κ.Ψυχογιού)1973

7)Γύρισε κοντά μου (Δ.Τζάρα-Θοδ.Πολυκανδριώτη)1966

8)Κανείς δεν με καταλαβαίνει (Ν.Δαλέζιου)(β'φωνή Γ.Λύδια)1963

9)Σ'αυτό το σπίτι (Α.Ρεπάνη-Π.Καμηλιέρη)1974

10)Προαίσθηση (Σ.Κάξου-Χ.Βασιλειάδη)1966

Δίσκος 2ος

1)Ήταν λάθος σου μεγάλο (Α.Κατινάρη-Γ.Κιούρκα)(β'φωνή Β.Γκίκα)1970

2)Τα τεφτέρια της αγάπης πια τα κλείνω (Ν.Δαλέζιου)(β'φωνή Β.Γκίκα)1965

3)Φταίμε κι οι δυο (Σ.Διονυσίου)(β'φωνή Β.Γεωργούτη)1966

4)Η κατηφοριά (Α.Καλδάρα)1967

5)Και χίλιες καρδιές (Β.Τσιτσάνη)(β'φωνές Α.Χρυσάφη-Β.Τσιτσάνης)1964

6)’νθρωπος είμαι και πονώ (Σ.Διονυσίου-Ν.Καρανικόλα)

(β'φωνή Β.Γκίκα)1969

7)Αν σε βρω (Γ.Κατσαρού-Πυθαγόρα)1974

8)Δυστυχισμένα κορμιά (Μ.Μπακάλη-Δ.Γκούτη)(β'φωνή Β.Γκίκα)1969

9)Θα κερδίσει η αγάπη (Α.Ρεπάνη-Δ.Γκούτη)1973

10)Εγώ εσύ και τίποτ'άλλο (Α.Κατινάρη)(β'φωνή Β.Γεωργούτη)1967

Τα περισσότερα από τα τραγούδια αυτού του δίσκου εκδίδονται για πρώτη φορά στις 33 στροφές και σε cd.

’γνωστα τραγούδια, που παρόλο το εξαιρετικό της σύνθεσης , του στίχου και φυσικά της ανεπανάληπτης ερμηνείας του Στράτου δεν ακούστηκαν.Τα περισσότερα κυκλοφόρησαν όταν ο Διονυσίου προσπαθούσε ακόμα να βρει το δρόμο προς τη μεγάλη επιτυχία.Κάτι που έγινε στα τέλη της δεκαετίας του '60 με το "Βρέχει φωτιά στη στράτα μου" και με τον θρυλικό "Παλιατζή".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα μπαίνει η ’νοιξη.Με αφορμή λοιπόν μια τέτοια μέρα θυμήθηκα μια συλλογή που κυκλοφόρησε το 1997 η Lyra με τίτλο "Ανοιξιάτικο τραγούδι" και περιέχει τα παρακάτω εξαιρετικά τραγούδια:

1)Σαν ανοιξιάτικο καράβι

(Νένας Βενετσάνου)Νένα Βενετσάνου

2)Μη μιλάς άλλο γι'αγάπη

(Δ.Σαββόπουλου) Δ.Σαββόπουλος

3)Οι κερασιές θ'ανθίσουν και φέτος

(Σπ.Σαμοίλη-Μ.Λουντέμη) Ισιδώρα Σιδέρη

4)Κάθε Μάρτη , κάθε Απρίλη, κάθε Μάη

(Γ.Γλέζου-Δ.Τζεφρώνη)Γ.Πουλόπουλος

5)Λίγο πριν φτάσει η ’νοιξη

(Ν.Μαυρουδή-Α.Δασκαλόπουλου) Αρλέτα

6)Ανοιξιάτικη βροχούλα

(Β.Γερμανού) Β.Γερμανός

7)Πέστε μου που'ναι η ’νοιξη

(Μ.Πλέσσα-Α.Δασκαλόπουλου) Π.Αστεριάδη

8)Όταν θα'ρθει η ’νοιξη

(Ν.Μαυρουδή-Α.Δασκαλόπουλου) Γ.Ζωγράφος

9)Η ημέρα της Λαμπρής

(Ν.Ξυδάκη-Δ.Σολωμού)Ν.Ξυδάκης

10)Νάτο πάλι

(Αρ.Μπακιρτζή) Αρ.Μπακιρτζής-Χειμερινοί Κολυμβητές

11)Κάπου υπάρχει η αγάπη μου

(Μ.Χατζιδάκι) Σαβίνα Γιαννάτου

12)Ανοιξιάτικη βροχούλα

(Νίκου Λαρυγγάκη) Νίκος Λαρυγγάκης

13)Φιλιά και δακρυγόνα

(Π.Θαλασσινού-Η.Κατσούλη) Λαθρεπιβάτες

14)Ανοιξιάτικο βραδάκι

(Σπ.Μεντή-Γ.Ρίτσου) Σούλα Μπιρμπίλη

15)Όταν μιαν άνοιξη

(Μ.Θεοδωράκη-Μ.Αναγνωστάκη) Μ.Ζορμπαλά

16)Λίγα λουλούδια

(Κ.Γιαννίδη-Β.Σπυρόπουλου-Κ.Παπαδούκα) Μ.Ζορμπαλά

Αφιερωμένα σε όλους... :(:mad::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τον Μάιο του 1990 , ένα μήνα σχεδόν μετά από τότε που ο Απόστολος Καλδάρας πέταξε για "Των αγγέλων τα μπουζούκια" η EMI κυκλοφόρησε ένα διπλό album με τραγούδια του από τις 45 στροφές.Ο τίτλος του δίσκου "Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι" και τα τραγούδια του:

Δίσκος 1ος

1)Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι

(Γιώτα Λύδια)1965

2)Σ'αφήνω τώρα λεύτερη

(Σ.Διονυσίου-Απ.Καλδάρας)1968

3)Το καινούργιο μου κορίτσι (στίχοι Ν.Δαλέζιου)

(Αν.Ρεπάνης)1962

4)Απ'τα Τρίκαλα στο Βόλο

(Χ.Καραγιάννης-Ν.Λάμη-Α.Καλδάρας)1967

5)Θέλω να σε λησμονήσω (στίχοι Γ.Σαμολαδά)

(Μ.Μενιδιάτης-Φ.Δημητρίου)1964

6)Στα πάνω τα πετράλωνα (στίχοι Ε.Παπαγιαννοπούλου)

(Σ.Κόκοτας)

7)Αν ξαναρχόσουν

(Στ.Καζαντζίδης)1961

8)Όλο το κρίμα το'χεις εσύ

(Ν.Σπυρόπουλος)1965

9)Τι να πρωτοξεχάσω (στίχοι Μ.Λαζαρίκου)

(Π.Πάνου-Α.Καλδάρας)1963

10)Μπράβο σου, μπράβο σου

(Π.Γαβαλάς-Ρ.Κούρτη)1963

11)Η κοσμοναύτισα (στίχοι Ε.Σούλη)

(Γ.Μπιθικώτσης-Ζ.Φυτούση)1963

12)Κι οι φίλοι γίναν εχθροί μου

(Σ.Δημητρίου-Φ.Δημητρίου)1964

Δίσκος 2ος

1)Πετραδάκι-πετραδάκι (στίχοι Ε.Παπαγιαννοπούλου)

(Μ.Μενιδιάτης-Α.Λιαροπούλου)1967

2)Ποδαράδες και Κοκκινιά

(Γ.Μπιθικώτσης)1966

3)Στέφανε θέλω στεφάνι

(Γ.Λύδια-Α.Καλδάρας)1964

4)Δεν ξέρεις να με κάνεις θύμα

(Θ.Σιναίδης-Φ.Δημητρίου)1964

5)Η κατηφοριά

(Σ.Διονυσίου-Α.Καλδάρας)1967

6)Τέτοιος είμαι δυστυχώς (στίχοι Γ.Σαμολαδά)

(Π.Γαβαλάς-Ρ.Κούρτη)1963

7)Των αστεριών το δρόμο πήρες (στίχοι Ε.Παπαγιαννοπούλου)

(Β.Μοσχολιού)1967

8)Τ'άγριο πρωτοβρόχι (στίχοι Χ.Αργυρόπουλου)

(Σ.Κόκοτας)1968

9)Πρόσεξε καρδιά μου

(Μ.Αγγελόπουλος)1963

10)Ίσαμ'ένα δαχτυλάκι (στίχοι Ε.Παπαγιαννοπούλου)

(Μ.Μενιδιάτης-Α.Καλδάρας) 1967

11)Εσένα και μια καλύβα

(’ννα Κλειδωνιάρη)1962

12)Στ'Αποστόλη το κουτούκι (στίχοι Ε.Παπαγιαννοπούλου)

(Γ.Μπιθικώτσης-Α.Καλδάρας)1965

Οι στίχοι στα τραγούδια που δεν αναφέρονται είναι του Απόστολου Καλδάρα.

Οι δίσκοι αυτοί , εκτός από 3-4 πασίγνωστα και κλασσικά τραγούδια , περιέχουν πολλά άγνωστα και ξεχασμένα.Πολλά απ'αυτά είναι και ερμηνευμένα από άγνωστους τραγουδιστές που έκαναν πολύ μικρή καριέρα στο λαικό τραγούδι.

Τα περισσότερα από τα τραγούδια αυτών των δίσκων εκδόθηκαν πρώτη φορά στις 33 στροφές σ'αυτή την έκδοση και μερικά απ'αυτά δεν ξανακυκλοφόρησαν ποτέ.Πολλά απ'αυτά είναι υπέροχα.Υπάρχουν βέβαια και αρκετά που ενδεχομένως να μην είναι και τόσο αξιόλογα και κυκλοφόρησαν στην εποχή τους για να καλύψουν τις ανάγκες μιας κινηματογραφικής ταινίας ή της δεύτερης πλευράς ενός δίσκου 45 στροφών.

Ο δίσκος κυκλοφόρησε και σε μονό cd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 1985 κυκλοφόρησε από τη MINOS μία συλλογή με τον τίτλο: Ο ελληνικός κινηματογράφος και ο Μάνος Χατζιδάκις παρουσιάζουν. Όπως είναι φανερό, ο διπλός δίσκος περιλαμβάνει γνωστά τραγούδια που συνέθεσε ο Μάνος Χατζιδάκις για τις ανάγκες κινηματογραφικών ταινιών. Κάποια από τα 32 συνολικά τραγούδια είναι ανέκδοτες -ως τότε- ηχογραφήσεις. Ο Μάνος Χατζιδάκις αναφέρει σε σημείωμα στο εσώφυλλο του δίσκου:

Ο ελληνικός κινηματογράφος στάθηκε αφορμή να κερδίζω τα προς το ζην, σχετικά αξιοπρεπώς γράφοντας μουσική υπόκρουση. Τα τραγούδια των ταινιών τα έγραφαν οι γνωστοί εκείνου του καιρού "τραγουδοποιοί" που όμως αργούσαν να φέρουν τα τραγούδια τους. Η καθυστέρηση μας μελαγχολούσε τόσο το Φίνο όσο κι εμένα. Μια μέρα του είπα να τα γράφω εγώ για να μην περιμένουμε. Δοκιμάσαμε με το γαρύφαλλο στ΄αυτί. Η επιτυχία του μου φόρτωσε την υποχρέωση να γράφω τραγούδια για τον Ελληνικό κινηματογράφο.

Σήμερα, το 1985, οι εταιρίες τ΄ανακάλυψαν εκ νέου και τα βγάζουν σε δίσκους. Δικαίωμά τους, όπως και δικό μου να επωφελούμαι μιας τέτοιας παρελθοντολογίας.

Σας παραθέτω τα τραγούδια όπως ακριβώς αναγράφονται στην εσωτερική πλευρά του διπλού δίσκου, με τις λεπτομέρειες που αφορύν τις ηχογραφήσεις:

1ος δίσκος

1. Εφτά τραγούδια θα σου πω Μαίρη Λω

η Μαίρη Λω ερμηνεύει εκπληκτικά το γνωστό αυτό τραγούδι που γράφτηκε το 1955 για την ταινία "Στέλλα" του Μιχάλη Κακογιάννη. Στην ηχογράφηση αυτή, που έγινε το Νοέμβριο το 1959, μπουζούκι παίζει ο Βασίλης Τσιτσάνης

2. Η προδοσία Λόλα Τσουκάτου

μία εκτέλεση σχετικά άγνωστη, του τραγουδιού αυτού ακουγόταν στο φιλμ "Ποτέ την Κυριακή" του Ζυλ Ντασέν. Στο μπουζούκι ο Γιώργος Ζαμπέτας, Ιούνιος 1960

3. Μέσα σ΄αυτή τη βάρκα Αλίκη Βουγιουκλάκη

πρώτη ερμηνεία του χαρακτηριστικού αυτού τραγουδιού στην ταινία του Ντίνου Δημόπουλου "Μανταλένα" το Νοέμβριο του 1960

4. Ξέρω κάποιο στενό Γιάννης Βογιατζής

ο καλλιτέχνης υπήρξε ο πρώτος ερμηνευτής του τραγουδιού. Ηχογράφηση: Αύγουστος 1960

5. Ο Ιλισός Μελίνα Μερκούρη

η Μελίνα δίνει μία δική της ερμηνεία στο τραγούδι που γράφτηκε για την ταινία του Νίκου Κούνδουρου "Ο δράκος". Η ηχογράφηση αυτή έγινε το Σεπτέμβριο του 1960

6. Αερικό Νάνα Μούσχουρη

Ανέκδοτη ηχογράφηση, Σεπτέμβριος 1962

7. Μη τον ρωτάς τον ουρανό Μαίρη Λω

η καλλιτέχνης σφράγισε με την ερμηνεία της το κλασικό αυτό τραγούδι που γράφτηκε για το φιλμ του Ντ. Δαδήρα "Το νησί των γενναίων". Στο πιάνο ο Μάνος Χατζιδάκις, Απρίλιος 1959

8. Το ποτάμι Κουαρτέτο

το Κουαρτέτο αποτελούν οι κ.κ. Μάνος Χατζιδάκις (πιάνο), Τίτος Καλλίρης (κιθάρα), Κώστας Σεϊτανίδης (μπάσο) και Νίκος Λαυράνος (κρουστά). Ηχογράφηση, Οκτώβριος 1960

9. Ας είν΄καλά το γινάτι σου Δημήτρης Χορν

ο Δ. Χορν μας ξαφνιάζει με την ερμηνεία του στο θαυμάσιο αυτό τραγούδι που έλεγε στην ταινία του Αλέκου Σακελλάριου "Αλίμονο στους νέους". Ανέκδοτη ηχογράφηση, Φεβρουάριος 1961

10. Το κλωτσοσκούφι Αλίκη Βουγιουκλάκη, Γρηγόρης Μπιθικώτσης

από την ομώνυμη ταινία του Ντίνου Δημόπουλου, Φεβρουάριος 1960. Μπουζούκι παίζει ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης

11. Φούστα κλαρωτή Βασίλης Αυλωνίτης, Μαριάννα Χατζοπούλου

από την ταινία του Αλ. Σακελλάριου "Λατέρνα, φτώχεια και γαρύφαλλο". Ηχογράφηση Μάρτιος 1957

12. Στη δροσιά της ημέρας Ορχηστρικό

το βασικό θέμα από το ομώνυμο φιλμ. Μπουζούκι: Γ. Ζαμπέτας, μπάσο: Ανδρ. Ροδουσάκης, άρπα: Αλίκη Κριθάρη. Ηχογράφηση Δεκέμβριος 1962

13. Σε παραδέχομαι Ορφέας

ένα ερωτικό τραγούδι του συνθέτη που δεν έγινε ευρύτερα γνωστό. Ηχογράφηση Ιούνιος 1959

14. Το φεγγάρι είναι κόκκινο Σοφία Βέμπο

όπως το είχε πρωτοτραγουδήσει στην ταινία "Στέλλα" το Σεπτέμβριο του 1955. Κιθάρα ο Γερ. Μηλιαρέσης

15. Αχ βρε παλιομισοφόρια Βασίλης Αυλωνίτης

από την ταινία "Λατέρνα, φτώχεια και γαρύφαλλο", Μάρτιος 1957

16. Φαντασία για μπουζούκι και πιάνο Μάνος Χατζιδάκις, Βασίλης Τσιτσάνης

ο Βασίλης Τσιτσάνης στο μπουζούκι και ο Μάνος Χατζιδάκις στο πιάνο, δημιουργούν οπωσδήποτε ένα ντουέτο με ξεχωριστό ενδιαφέρον. Εδώ μας δίνουν ένα μικρό δείγμα της δεξιοτεχνίας τους. Ανέκδοτη ηχογράφηση, Αύγουστος 1955

2ος δίσκος

17. Έχω ένα μυστικό Αλίκη Βουγιουκλάκη

από την ταινία "Το ξύλο βγήκε απ΄τον Παράδεισο", Σεπτέμβριος 1959

18. Η τιμωρία Νάνα Μούσχουρη

ανέκδοτη ηχογράφηση, Οκτώβριος 1960

19. Πες μου μια λέξη Δημήτρης Χορν, Μάρω Κοντού

από την ταινία του Αλ. Σακελλάριου "Αλίμονο στους νέους". Ανέκδοτη ηχογράφηση, Φεβρουάριος 1961

20. Πρωϊνό στο πάρκο Ορχηστρικό

μία μουσική σκηνή από το "Κλωτσοσκούφι". Ανέκδοτη ηχογράφηση, Φεβρουάριος 1960

21. Η λατέρνα Μαίρη Λω

από τα πιο χαρακτηριστικά τραγούδια του Χατζιδάκι, γραμένο το 1954 για την ταινία του Αγγ. Τερζάκη "Νυχτερινή περιπέτεια". Στο πιάνο ο συνθέτης. Απρίλιος 1959

22. Ο γλάρος Αλίκη Βουγιουκλάκη

ένα δροσερό τραγούδι από το φιλμ του Αλ. Σακελλάριου "Η Αλίκη στο ναυτικό", Οκτώβριος 1960

23. Μια πόλη μαγική Έλσα Λάμπο, χορωδία

πρωτοακούστηκε στην ταινία "Μαγική πόλη" του Νίκου Κούνδουρου. Η ηχογράφηση εδώ είναι ου 1963

24. Το χασάπικο της Λίζας Γιώργος Ζαμπέτας

ένα μοτίνο από τη μουσική της ταινίας του Ντίνου Δημόπουλου "Η Λίζα και η άλλη", Νοέμβριος 1961

25. Χάρτινο το φεγγαράκι Νάνα Μούσχουρη

ανκεδοτη ηχογράφηση τον Οκτώβριο του 1960 για το τραγούδι που πρωτογράφτηκε το 1948

26. Δε μπορεί κανείς να ξέρει Τρίο Καντσόνε

από την ταινία "Το κοροϊδάκι της δεσποινίδας" του Ντ. Δαδήρα. Ηχογράφηση, Μάρτιος 1960

27. Ο γαϊδαράκος Αλίκη Βουγιουκλάκη

από την ταινία "Η Αλίκη στο ναυτικό", Οκτώβριος 1960

28. Το λιμάνι Μαίρη Λω

ένα χαρακτηριστικό τραγούδι του συνθέτη ηχογραφημένο το Δεκέμβριο του 1959. Τη Μαίρη Λω συνοδεύει στο πιάνο ο Μάνος Χατζιδάκις

29. Σπουργιτάκι μου Ορχηστρικό

μοτίβο από τη μουσική της ταινίας "Το κλωτσοσκούφι", Φεβρουάριος 1960

30. Ο γκρεμός Ορφέας

ένα από τα λιγότερο γνωστά τραγούδια του συνθέτη. Ηχογράφηση, Ιούνιος 1959

31. Κάπου υπάρχει η αγάπη μου Γιοβάννα

ηχογράφηση, Νοέμβριος 1959

32. Εμβατήριο και ... finale Ορχηστρικό

το κυρίως θέμα από την ταινία του Αλέκου Σακελλάριου "Η Αλίκη στο ναυτικό". Ηχογράφηση, Οκτώβριος 1960

Το συγκεκριμένο δίσκο δεν τον έχω δει σε cd. Ίσως ο Κώστας, ο Θανάσης ή κάποιος άλλος φίλος να μπορεί να μας πει αν υπάρχει. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από σήμερα, όσον αφορά τις επιλογές μου, τόσο στα "Ξεχασμένα Διαμάντια" όσο και στα "Ξεχασμένα 45άρια & 78άρια" θα συνδυάζονται με τα "Γεννέθλια μουσικών & τραγουδιστών".Θα περιέχουν δηλαδή μικρά αφιερώματα με δουλειές των καλλιτεχνών την ημέρα που είτε έχουν γεννηθεί είτε έχουν φύγει από τη ζωή.Όταν φυσικά δεν υπάρχουν γεννέθλια θα μπαίνει η δουλειά κάποιου άλλου δημιουργού.

Σαν σήμερα λοιπόν το 1929 γεννήθηκε ένας πολύ σημαντικός συνθέτης ο Νίκος Μαμαγκάκης. Το 1970 κυκλοφόρησε από τη LYRA η "Ερωφίλη" του Γεωργίου Χορτάτζη.Ένα μουσικό δράμα σε δυο μέρη σε μουσική του Νίκου Μαμαγκάκη.Τους "ρόλους" έχουν μοιραστεί οι:

Γιάννης Πουλόπουλος (Πανάρετος)

Καίτη Χωματά (Ερωφίλη)

Αρλέτα (Νένα)

Γιάννης Θωμόπουλος (Καρποφόρος)

Μάνος Κατράκης (Βασιλιάς & αφηγητής)

Η επιλογή και επιμέλεια των κειμένων είναι του Χρυσάφη Αναγνωστίδη και του Δημήτρη Ιατρόπουλου. Η διεύθυνση της ορχήστρας και της χορωδίας είναι του συνθέτη.Στο δίσκο συμμετέχουν μια πλειάδα εξαιρετικών μουσικών :

Σωτήρης Ταχιάτης (βιολοντσέλο)

Γεράσιμος Μηλιαρέσης (κιθάρα & λαούτο)

Ανδρέας Ροδουσάκης (Κοντραμπάσο)

Χάρης Ανδρεάδης (Τσέμπαλο)

Τάσος Διακογιώργης (Σαντούρι και ψαλτήρι)

Στέλλα Γαδέδη-Μίτσα Τσιτριμπίνη (Αυλούς)

Βασίλης Τενίδης (Κιθάρα)

Τίτος Καλλίρης (Ηλεκτρική κιθάρα)

Η ηχογράφηση έγινε από τον Γιάννη Σμυρναίο ενώ η μακέτα εξωφύλου είναι του Ηλία Δεκουλάκου.

Ο δίσκος περιλαμβάνει τα παρακάτω μέρη:

1)Πρόλογος (Ορχήστρα)

2)Πρώτο τραγούδι Πανάρετου

3)Αφηγητής (Εισαγωγή του Χορτάτζη)

4)Διάλογος Πανάρετου-Καρποφόρου

5)Όνειρο Ερωφίλης

6)Διάλογος Ερωφίλης-Νένας

7)Αφηγητής

8)Διάλογος Ερωφίλης-Πανάρετου

9)Χορικό του Έρωτα

10)Δεύτερο τραγούδι Πανάρετου

11)Βασιλιάς

12)Το φονικό του Πανάρετου (χορικό)

13)Διάλογος βασιλιά-Ερωφίλης

14)Μοιρολόι Ερωφίλης

15)Σκοτωμός του βασιλιά (χορικό)

16)Μοιρολόι Νένας

17)Χορικό της τύχης

Πρόκειται για μια ιδιαίτερη και ξεχωριστή μουσική εργασία πάνω στο κείμενο του Χορτάτζη, ερμηνευμένη εξαιρετικά από τους παραπάνω συντελεστές.Δουλειά που δυστυχώς δεν έγινε ευρύτερα γνωστή στο πλατύ κοινό.

Ευτυχώς η εταιρεία μερίμνησε και εκδόθηκε αργότερα και σε cd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για σήμερα διάλεξα έναν διαχρονικό δίσκο ,παραδοσιακό, με τη Δόμνα Σαμίου. "ΤΑ ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΑ" (1994)

Η σημαντική Δόμνα Σαμίου παρουσίασε ,από το πολύτιμο αρχείο της, τραγούδια αποκριάτικα! "Τα αποκριάτικα τραγούδια και ιδιαίτερα τα άσεμνα, αντιπροσωπεύουν ένα ρεπερτόριο του οποίου η καταγραφή, μελέτη και ανάλυση περέμεινε στο περιθώριο..." γράφει , μεταξύ άλλων, ο Λ.Λιάβας στο βιβλιαράκι που συνοδεύει το άλμπουμ. Αυτό έκανε η Σαμίου, τα κατέγραψε! Και μας άφησε γερή παρακαταθήκη! Τα τραγούδια είναι στο πνεύμα των ημερών της αποκριάς :razz: όπως¨"Τούτες οι μέρες το'χουνε", "Με τη θειά μου την Κονδύλω", "Τις μεγάλις αποκριές", "Θεια μου Νικολάκαινα", "Να' μουν νύχτα στο γιαλό", "Πώς το τρίβουν το πιπέρι".....κά.

Πριν μερικά χρόνια κάποιους τους ενόχλησαν τα λόγια των τραγουδιών, τα λόγια του ελληνικού λαού... :wow: Το θέμα παίχτηκε και στις τηλεοράσεις , γράφτηκε και στις εφημερίδες... :music:

Η Δόμνα Σαμίου γελούσε με όλα αυτά-μη κρύβοντας και την δικαιολογημένη πικρία της-και ήταν σαν να έλεγε :"Naturalia non sunt turpia" (τα φυσικά πράγματα δεν είναι αισχρά)

Ακούστε το άλμπουμ αυτές τις μέρες και μπείτε για τα καλά στο κλίμα των ημερών! B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με την ευκαιρία της επικείμενης συναυλίας, αφιερωμένης στον Αντώνη Βαρδή θα αναφέρω εδώ το δίσκο του εν λόγω συνθέτη με τίτλο Ξημερώνει. Ο δίσκος κυκλοφόρησε το 1980 από τη MINOS και τραγουδά η Χαρούλα Αλεξίου. Οι στίχοι είναι του Σαράντη Αλιβιζάτου και του Μάνου Ελευθερίου, ενώ σε δύο τραγούδια στιχουργικά έχει μετάσχει και η Χάρις Αλεξίου. Η ενορχήστρωση και η διεύθυνση ορχήστρας είναι του συνθέτη.

Ο δίσκος έχει ένα από τα αγαπημένα μου τραγούδια και ένα από τα καλύτερα της ελληνικής δισκογραφίας, νομίζω, το ομώνυμο κομμάτι. Ένας δίσκος που κινείται σε λάϊκούς κυρίως δρόμους ("Μ΄άφησες σαν πόλη", "Παιδιά κι εμείς της προσφυγιάς"), αλλά και με ξεχωριστές μπαλάντες, όπως το τραγούδι "Φεύγω". Τέλος, πολύ όμορφο τραγούδι είναι το Εγώ δε γνώρισα ουρανούς σε στίχους του Μάνου Ελευθερίου. Να ευχηθώ να ακουστεί στη συναυλία της Δευτέρας, μήπως και πιάσει η ευχή; :music:

Τα τραγούδια του δίσκου:

1. Ξημερώνει (στίχοι: Χάρις Αλεξίου)

2. Παιδιά κι εμείς της προσφυγιάς (στίχοι: Σ. Αλιβιζάτος)

3. Μ΄αφησες σαν πόλη (στίχοι: Σ. Αλιβιζάτος)

4. Η αγάπη είναι αηδόνι (στίχοι: Σ. Αλιβιζάτος)

5. Δεν είδες (στίχοι: Σ. Αλιβιζάτος)

6. Κυριακή (στίχοι: Μ. Ελευθερίου)

7. Με δέρνουν τα παράλογα (στίχοι: Σ. Αλιβιζάτος)

8. Στο βλέμμα σου το γκρίζο (στίχοι: Μ. Ελευθερίου)

9. Απόψε ξελογιάστηκα (στίχοι: Σ. Αλιβιζάτος)

10. Εγώ δε γνώρισα ουρανούς (στίχοι: Μ. Ελευθερίου)

11. Φεύγω (στίχοι: Χάρις Αλεξίου, Α. Βαρδής)

Ο δίσκος κυκλοφορεί και σε cd. :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν σήμερα 4 Μαρτίου 1991 έφυγε ένας από τους μεγαλύτερους ποιητές-στιχουργούς μας ο Δημήτρης Χριστοδούλου Είχε γεννηθεί το 1924.

Το 1979 κυκλοφόρησε από την Polygram ένας υπέροχος δίσκος με τον τίτλο "Ο Αντώνης Καλογιάννης τραγουδά Μουστακί". Η ποίηση ήταν του Δημήτρη Χριστοδούλου.

Τα τραγούδια του:

1)Στην καρδιά σε ζητώ (Grand pere)

2)Μοναξιά (Ma solitude)

3)Χορός (Dance)

4)Οι αγάπες περνούν (Les amours finissent un jour)

5Το ταξίδι (Voyage)

6)Ο μέτοικος (Le meteque)

7)Μεσόγειος (Εn Mediterannee)

8)Γι'αυτούς που ζήσαν μόνοι (Portugal)

9)Είναι αργά (Il est trop tard)

10)Η λευτεριά μου (Ma liberte)

11)Που τραβάν οι δρόμοι (Ou menent ces routes devant moi)

12)Η θάλασσα μου'πε (La mer m'a donne)

H ενορχήστρωση και διεύθυνση της ορχήστρας είναι του Φίλιππου Παπαθεοδώρου.

Στις παρενθέσεις βρίσκονται οι αντίστοιχοι τίτλοι των τραγουδιών στα Γαλλικά , όπως πρωτοερμηνεύθηκαν από τον Μουστακί.

Οι εξαιρετικές μελωδίες του Μουστακί συνδυάζονται άψογα με τους υπέροχους στίχους του Χριστοδούλου και με τη σπάνιας ευαισθησίας και ομορφιάς ερμηνεία του Καλογιάννη.

Πολλά από τα τραγούδια αυτού του δίσκου ακούστηκαν και ακούγονται μέχρι σήμερα.Εκτός από τα κλασσικά πλέον "Μεσόγειος" και "Μέτοικος" , τα οποία έχουν γνωρίσει και αρκετές εκτελέσεις, πολύ γνωστά έγιναν επίσης ο "Χορός" το "Στην καρδιά σε ζητώ " και άλλα.

Ο δίσκος αυτός έχει κυκλοφορήσει και σε cd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν σήμερα λοιπόν, γεννήθηκε το 1952 ένας συνθέτης , ο οποίος δυστυχώς έφυγε πολύ νωρίς, σε ηλικία μόλις 39 ετών.Η απουσία του στο θολό τοπίο του Ελληνικού τραγουδιού είναι αισθητή μέχρι σήμερα.Μιλάω για τον Δημήτρη Λάγιο.

Τον Απρίλη του 1983 κυκλοφόρησε από τη Lyra μια εξαιρετική δουλειά του σε στίχους Μιχάλη Μπουρμπούλη .Τα τραγούδια ερμήνευσε μοναδικά η Σωτηρία Μπέλλου Τιτλος του δίσκου "Ο ’η Λαός".

Τα τραγούδια του:

1)Σακατεμένη μου γενιά

2)Θα με δικάσει

3)Αγάπη απαγορευμένη

4)Ο ’η Λαός

5)Δεκέμβρης γλυκοχάραμα

6)Χρόνια περιφρονημένα

7)Βαρέθηκα τη μοναξιά

8)Περαστικός κι αμίλητος

9)Οι φυλακές στα Βούρλα

10)Σαν το σίδερο

11)Θα με δικάσει (χορωδία)

Η ενορχήστρωση και διεύθυνση της ορχήστρας είναι του συνθέτη.

Μετά την μεγάλη επιτυχία που έκανε η Σωτηρία Μπέλλου ερμηνεύοντας τους συνθέτες του λεγόμενου έντεχνου τραγουδιού (Μούτσης "Φράγμα"-Ανδριόπουλος "Λαικά προάστια" ) κ.α., συνεχίζει με μια σειρά από εξαιρετικά τραγούδια τα οποία δυστυχώς δεν βρήκαν την ανταπόκριση που τους άξιζε.Ο δίσκος δεν ακουστηκε ιδιαίτερα.

Ίσως όμως τελικά να μην έχει και τόση σημασία.Σημασία έχει ότι αυτή η κατάθεση ψυχής από τρεις σπουδαίους καλλιτέχνες , έχει καταγραφεί στην ιστορία και είναι διαθέσιμη σε όποιον πραγματικά ενδιαφέρεται να ψάξει και να ασχοληθεί με το καλό Ελληνικό τραγούδι.

Ευτυχώς ο δίσκος έχει κυκλοφορήσει και σε cd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν σήμερα γεννήθηκε το 1946 ένας από τους πιο σπουδαίους τραγουδιστές μας.Ο Γιάννης Πάριος.Δεν θα γράψω για τη φωνή του ή το ρεπερτόριό του κι όλα αυτά , τά'χουμε πει δεκάδες φορές.Απλά νομίζω ότι σήμερα είναι μια καλή ευκαιρία να γράψω για τον πρώτο προσωπικό του δίσκο που κυκλοφόρησε το 1970 από την Minos και περιέχει μερικά από τα πιο ωραιότερα τραγούδια που έχει πει.Ο δίσκος φέρει τον τίτλο "Γιάννης Πάριος".

1)Πετροβολούσα τη ζωή(Α.Καλδάρα-Γ.Σαμολαδά)

2)Ο σαραντάρης (Β.Βασιλειάδη-Πυθαγόρα)

3)Οι δυο αγάπες (Γ.Κατσαρού-Πυθαγόρα)

4)Το καλό παιδί (Α.Καλδάρα)

5)Ένα γέρικο καράβι (Μ.Λοίζου-Λ.Παπαδόπουλου)

6)Με συγχωρείς καρδούλα μου (Χ.Λυμπερόπουλου-Δ.Τζεφρώνη)

7)Η θάλασσα του Πειραιά (Γ.Μητσάκη)

8)Της μοίρας το παιχνίδι (Α.Καλδάρα-Α.Χατζηνικολάου)

9)Είδα κι άλλες σαν και σένα (Α.Καλδάρα)

10)Το ράκος (Α.Καλδάρα-Κ.Βίρβου)

11)Απουσίες στα μητρώα (Χ.Λυμπερόπουλου-Δ.Τζεφρώνη)

12)Κάπου στα Πετράλωνα (Σ.Κουγιουμτζή)

Όσο κι αν ακούω και ξανακούω αυτό τον δίσκο , δύσκολα θα βρω ένα τραγούδι που να μην είναι τουλάχιστον καλό.Τι διαφορά με τους σημερινούς δίσκους του Πάριου...

Τα τραγούδια είχαν πρωτοκυκλοφορήσει είτε σε δίσκους 45 στροφών (με την ευκαιρία να σημειώσω ότι υπάρχουν πολλά υπέροχα τραγούδια του Πάριου που δεν έχουν δει το "φως" των 33 στροφών ή του cd), είτε σε πολυσυλλεκτικούς δίσκους συνθετών όπως οι "Θαλασσογραφίες" του Λοίζου.

Πολλά απ'αυτά τα τραγούδια έκαναν μεγάλη επιτυχία στην εποχή τους (με αποκούφωμα το τραγούδι "Η θάλασσα του Πειραιά") και ακούγονται ανελλιπώς μέχρι σήμερα.

Ο δίσκος φυσικά κυκλοφόρησε και σε cd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν σήμερα γεννήθηκε το 1958 ο γιος του Απόστολου Καλδάρα, ο Κώστας Καλδάρας. Το 1988 μπήκε στη δισκογραφία με μια εξαιρετική (και γνωστή σε όλους μας) δουλειά τη "Νυχτερινή κυβέρνηση".Τρία χρόνια μετά κυκλοφορεί από την Ακτή (Sony Music) ο δεύτερος δίσκος του με τον τίτλο

"γεια σας ...που πέφτουν ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ;"

Στη λέξη "γεια σας" δεν υπάρχει ο τόνος.Έτσι ο καθένας μπορεί να ερμηνεύσει τον τίτλο όπως θέλει.

Οι στίχοι είναι του Γιώργου Κρητικού και του Κώστα Καλδάρα.

Στο δίσκο τραγουδά μια πλειάδα εκλεκτών τραγουδιστών.Η Βίκυ Μοσχολιού , η Ελένη Βιτάλη, η Ελένη Τσαλιγοπούλου,η Αφροδίτη Μάνου, ο Βασίλης Λέκκας και η Σωτηρία Μπέλλου σε μια από τις τελευταίες δισκογραφικές της παρουσίες.

Ο δίσκος περιέχει τα τραγούδια:

1)Εισαγωγή

2)Πρώτο πλάνο (στίχοι Γ.Κρητικός) Βίκυ Μοσχολιού

3)Βελούδινα χειλάκια (Γ.Κρητικός) Ελένη Βιτάλη

4)Αναμέτρηση (Κ.Καλδάρας) Σωτηρία Μπέλλου

5)Κόκκινο καράβι (Κ.Καλδάρας) Βασίλης Λέκκας

6)Ελα ρε (Γ.Κρητικός) Ελένη Τσαλιγοπούλου

7)Ανάμνηση (Κ.Καλδάρας) Ελένη Βιτάλη

8)Το ζαφείρι (Γ.Κρητικός)Ελένη Τσαλιγοπούλου

9)Μια νύχτα με φωτιά (Γ.Κρητικός) Βίκυ Μοσχολιού

10)Δεν έχω τον καιρό (Κ.Καλδάρας) Αφροδίτη Μάνου

11)Πες μου λοιπόν (Γ.Κρητικός) Σωτηρία Μπέλλου

12)Η ζωή των αλλονών (Γ.Κρητικός) Βίκυ Μοσχολιού

Η ενορχήστρωση είναι του Μανώλη Γαλιάτσου και η παραγωγή του Παναγιώτη Κοντοσταυλάκη.Στο δίσκο συμμετέχει επίσης μια ομάδα καταπληκτικών μουσικών , με προεξάρχοντες τους Κώστα Παπαδόπουλο και Μανώλη Πάππο στα μπουζούκια.

Εξαιρετικές οι μουσικές του Καλδάρα, εξίσου όμορφοι και οι στίχοι των τραγουδιών, δένουν αρμονικά με τις ερμηνείες των εκλεκτών τραγουδιστών.

Θα σταθώ στην ξεχωριστή και συγκινητική ερμηνεία της Μπέλλου.Το πάθος με το οποίο ερμηνεύει τα τραγούδια , ξεπερνά οποιαδήποτε φωνητική αδυναμία έχει επέλθει με τα χρόνια και σ'αυτά τα τραγούδια είναι εμφανής.

Δυστυχώς ο Καλδάρας αν και ιδιαίτερα ταλαντούχος , δεν έχει δώσει μέχρι σήμερα πολλά δείγματα της δουλειάς του.Συνολικά έχουν κυκλοφορήσει μόνο έξι δίσκοι. Φυσικά "ούκ εν το πολλώ το εύ".Σίγουρα...Δεν είναι όμως κρίμα , αυτοί οι δημιουργοί να παραμένουν αποστασιοποιημένοι και να αλωνίζουν άλλοι κι άλλοι;

Εν πάσει περιπτώσει, ξέφυγα από το θέμα.Να υπενθυμίσω μόνο ότι ο δίσκος κυκλοφόρησε και σε cd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όπως έγραψα και στα γεννέθλια μουσικών και τραγουδιστών, σαν σήμερα έφυγε ένας από τους πιο σπουδαίους λαικούς δημιουργούς,ο Γιώργος Ζαμπέτας. Ο Ζαμπέτας ήταν ένας από πολυγραφότατους συνθέτες , ενώ τραγούδια του ακούστηκαν σε 95 Ελληνικές ταινίες.

Το 1995 κυκλοφόρησε από την εταιρεία BMG μια κασετίνα τριών cd του Ζαμπέτα , με "Τραγούδια από τον Ελληνικό κινηματογράφο". Οι περισσότερες , αν όχι όλες οι εκτελέσεις των τραγουδιών παρέμεναν μέχρι τότε ανέκδοτες.

Υπεύθυνος παραγωγής αυτής της έκδοσης ήταν ο Μάκης Δελαπόρτας.

CD 1

1)Σήκω χόρεψε συρτάκι (Ορχηστρικό)

(Από την ταινία "Η κόρη μου η σοσιαλίστρια")1966

2)Ο πιο καλός ο μαθητής (Γ.Ζαμπέτας-Ντ.Ηλιόπουλος)

(στίχοι Χ.Βασιλειάδη) ("Ο πιο καλός ο μαθητής")1968

3)Ο πρωταθλητής (Γ.Ζαμπέτας-Μανταλένα)

(στίχοι Β.Μακρίδη-Στ.Φιλιππούλη) ("5.000 ψέματα")1966

4)Τον δρόμο πήρα τον πλατύ (Βίκυ Μοσχολιού)

(στίχοι Δ.Χριστοδούλου) ("Παράνομοι πόθοι")1966

5)Το ταβερνάκι (Γ.Ζαμπέτας)

(στίχοι Ξ.Φιλέρη) ("Θέλω να ζήσω στον ήλιο")1966

6)Λούνα παρκ (Αλίκη Βουγιουκλάκη)

(στίχοι Γ.Ζαμπέτα) ("Το κορίτσι του λούνα παρκ")1968

7)Χίλιες νύχτες μέτρησα (Δημ.Παπαμιχαήλ)

(στίχοι Δ.Τζεφρώνη) ("Ανάμεσα σε δυο γυναίκες")1968

8)Το φουστάνι στο τιμόνι (Δεσπ.Στυλιανοπούλου)

(στίχοι Πυθαγόρα) ("Η ταξιτζού")1970

9)Δεκαεννιάρι μου (Γ.Παπαζήσης)

(στίχοι Δ.Τζεφρώνη) ("Ο Μανωλιός ξαναχτυπά")1971

10)Φεύγει ο καλός μου την αυγή (Μάρθα Βούρτση)

(στίχοι Ξ.Φιλέρης) ("Τα δολλάρια της Ασπασίας")1967

11)Αγάπη μου (Αλ.Βουγιουκλάκη)

(στίχοι Δ.Χριστοδούλου) ("Το κορίτσι του Λούνα παρκ")1968

12)Γεια σου βρε Αθήνα (Γ.Παπαζήσης-χορωδία)

(στίχοι Δ.Τζεφρώνη) ("Ο Μανωλιός στην Ευρώπη")1971

13)Που νά'βρω ένα φίλο (Γ.Ζαμπέτας-Δ.Στυλιανοπούλου)

(στίχοι Πυθαγόρα) ("Ο γίγας της Κυψέλης")1969

14)Ο Σταύρος (Βίκυ Μοσχολιού)

(στίχοι Δ.Τζεφρώνη) ("Ο πιο καλός ο μαθητής")1968

15)Εγωιστής και πεισματάρης (Γ.Ζαμπέτας)

(στίχοι Δ.Τζεφρώνη) ("Ο Μανωλιός ξαναχτυπά")1971

16)Ο Κρητικός κι η κοπελιά (Γ.Παπαζήσης)

(στίχοι Δ.Τζεφρώνη) ("Ο Μανωλιός ξαναχτυπά")1971

17)Το παλιόπαιδο (Ορχηστρικό)

("Το κορίτσι του Λούνα παρκ")1968

CD2

1)Που πας χωρίς αγάπη (Λ.Κωνσταντάρας-Μάρω Κοντού)

(στίχοι Κ.Πρετεντέρη) ("Ο τζαναμπέτης")1969

2)Ο γίγας της Κυψέλης (Γ.Ζαμπέτας)

(στίχοι Πυθαγόρα) ("Ο γίγας της Κυψέλης")1969

3)Αγάπη μου (Λ.Διανέλλος-Α.Βουγιουκλάκη-Δ.Παπαμιχαήλ)

(στίχοι Δ.Χριστοδούλου) ("Το κορίτσι του Λούνα παρκ")1968

4)Μάγκα μου το χάλι σου (Δ.Στυλιανοπούλου)

(στίχοι Πυθαγόρα) ("Η ταξιτζού")1970

5)Παιδί της νύχτας (Γ.Παπαζήσης)

(στίχοι Ν.Μπακογιάννη)("Ο Μανωλιός ξαναχτυπά")1971

6)Θα γλεντήσω στου Ζαμπέτα (Γ.Ζαμπέτας-Μανταλένα)

(στίχοι Ξ.Φιλέρη) ("Θέλω να ζήσω στον ήλιο")1966

7)Ξέρω ένα δρόμο (Μάρθα Βούρτση)

(στίχοι Ξ.Φιλέρη) ("Τα δολλάρια της Ασπασίας")1967

8)Οι ταχυδρόμοι (Δ.Στυλιανοπούλου)

(στίχοι Πυθαγόρα) ("Ο γίγας της Κυψέλης")1969

9)Πατέρα κάτσε φρόνιμα (Γ.Ζαμπέτας)

(στίχοι Χ.Βασιλειάδη-Λ.Μιχαηλίδη) ("Πατέρα κάτσε φρόνιμα")1967

10)Σαραβαλάκι μου (Γ.Ζαμπέτας)

(στίχοι Πυθαγόρα) ("Ο γίγας της Κυψέλης")1969

11)Λούνα παρκ (Ορχηστρικό)

("Το κορίτσι του Λούνα παρκ")1968

12)Τα λεφτά (Δ.Στυλιανοπούλου)

(στίχοι Πυθαγόρα) ("Ο γίγας της Κυψέλης")1969

13)Είναι το στρώμα μου μονό (Αλ.Βουγιουκλάκη)

(στίχοι Α.Σακελλάριου) ("Η κόρη μου η σοσιαλίστρια")1966

14)Μπορεί-μπορεί (Γ.Ζαμπέτας)

(στίχοι Ν.Καμπάνη) ("Ο ερωτιάρης του γλυκού νερού")1972

15)Το παλιόπαιδο (Δ.Στυλιανοπούλου-Ν.Ρίζος-Α.Βουγιουκλάκη)

(στίχοι Αλ.Σακελλάριου) ("Το κορίτσι του Λούνα παρκ")1968

16)Η Κατίνα η δουλίτσα (Γ.Ζαμπέτας)

(στίχοι Πυθαγόρα) ("Ο γίγας της Κυψέλης")1969

17)Δημήτρη μου , Δημήτρη μου (Ορχηστρικό)

("Η κόρη μου η σοσιαλίστρια")1966

CD3

1)Η Κυριακή (Ορχηστρικό)

("Η κόρη μου η σοσιαλίστρια")1966

2)Ο κακός ο μαθητής (Μπέμπα Μπλανς)

(στίχοι Ν.Ελευθερίου) ("Τα δίδυμα")1964

3)Παίξε Γιώργο το μπουζούκι (Γ.Πάντζας-Ε.Προκοπίου-Γ.Ζαμπέτας)

(Μουσική Κ.Κλάββα-στίχοι Κ.Πρετεντέρη) ("Ο εμίρης και ο κακομοίρης")1964

4)Το μάνταλο (Γ.Παπαζήσης)

(στίχοι Δ.Τζεφρώνης) ("Ο Μανωλιός ξαναχτυπά")1971

5)Πάρε το δρόμο τον παλιό (Β.Μοσχολιού)

(στίχοι Δ.Χριστοδούλου) ("Φτωχός αλλά τίμιος")1965

6)Λυώνω και σβήνω (Δ.Παπαμιχαήλ)

(στίχοι Δ.Τζεφρώνη ) ("Ανάμεσα σε δυο γυναίκες")1967

7)Ρίξε μια πενιά (Δ.Στυλιανοπούλου)

(στίχοι Κ.Πρετεντέρη) ("Ο τζαναμπέτης")1969

8)Αγάπη μου (Αλ.Βουγιουκλάκη-β'εκτέλεση)

(στίχοι Δ.Χριστοδούλου) ("Το κορίτσι του Λούνα παρκ")1968

9)Ο Νικολάκης (Γ.Ζαμπέτας)

(στίχοι Πυθαγόρα) ("Ο γίγας της Κυψέλης")1969

10)Τρελάρες όλοι γίναμε (Γ.Ζαμπέτας-Λ.Κωνσταντάρας)

(στίχοι Λ.Μιχαηλίδη) ("Ο τρελός τα'χει 400")1968

11)Η ανατολιτισσα (Μάρω Κοντού-Γ.Ζαμπέτας)

(στίχοι Κ.Πρετεντέρη) ("Ο τζαναμπέτης")1969

12)Η απογοήτευση (Γ.Παπαζήσης)

(στίχοι Δ.Τζεφρώνη) ("Ο Μανωλιός στην Ευρώπη")1971

13)Τη μου σού'δινα (Δ.Στυλιανοπούλου)

(στίχοι Πυθαγόρα) ("Ο γίγας της Κυψέλης")1969

14)Σήκω χόρεψε συρτάκι (Α.Βουγιουκλάκη)

(στίχοι Α.Σακελλάριου) ("Η κόρη μου η σοσιαλίστρια")1966

15)Με τον βοριά (Π.Τζανετής-Β.Μοσχολιού)

(στίχοι Δ.Χριστοδούλου) ("Περάστε την πρώτη του μηνός")1965

16)Ποιος είναι αυτός (Ελένη Προκοπίου)

(στίχοι Πυθαγόρα) ("Ο μπούφος")1968

17)Το χαμόγελο (Ορχηστρικό)

("Η κόρη μου η σοσιαλίστρια")1966

Οι εκτελέσεις που ακούγονται είναι οι αυθεντικές εκτελέσεις που ακούγονται και στις ταινίες...

"...οοοοοααααααααααααααααα..."

:):blush::blush: :lol: :lol: :lol: :lol:

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΖΑΜΠΕΤΑ ΑΘΑΝΑΤΕ.............

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν σήμερα 12 Μαρτίου γεννήθηκε ένας από τους πιο σπουδαίους ποιητές-στιχουργούς μας, ο Μάνος Ελευθερίου .

Το 1971, καταμεσής της χούντας, ηχογραφήθηκε και κυκλοφόρησε στο Παρίσι από την Polydor, μια σειρά τραγουδιών του, σε μουσική του Μίκη Θεοδωράκη με τίτλο

"Τα λαικά" Στο δίσκο τραγουδούσαν ο Αντώνης Καλογιάννης και η Μαρία Δημητριάδη.Mετά την πτώση της δικτατορίας ο δίσκος κυκλοφόρησε και στην Ελλάδα.Εκείνη την εποχή όμως , το 1974, ηχογραφήθηκε και κυκλοφόρησε από την Columbia με ερμηνευτή τον Μανώλη Μητσιά και β'φωνή την Τάνια Τσανακλίδου.Η ενορχήστρωση ήταν του Λουκιανού Κηλαηδόνη.

Τα τραγούδια:

1)To παληκάρι έχει καημό(Α.Καλογιάννης)

2)Νυχτερίδα (Α.Καλογιάννης)

3)Σ'αυτή τη γειτονιά (Μ.Δημητριάδη)

4)Η πόρτα μου είναι ανοιχτή (Α.Καλογιάννης)

5)Κάθε πρωί (Μ.Δημητριάδη)

6)Το σπίτι μου είναι μικρό (Α.Καλογιάννης)

7)Ο δικαστής (Μ.Δημητριάδη-Α.Καλογιάννης)

8)Το ψωμί μου είναι γλυκό (Α.Καλογιάννης)

9)Σ'αυτό το δύσκολο καιρό (Α.Καλογιάννης)

10)Το τραίνο (Μ.Δημητριάδη)

11)Έχει ο Θεός (Α.Καλογιάννης-Μ.Δημητριάδη)

12)Ήρθαν τα βάσανα (Α.Καλογιάννης)

Στη δεύτερη έκδοση του δίσκου , όλα τα τραγούδια είναι ερμηνευμένα από τον Μανώλη Μητσιά.

Δεν έχω να γράψω πολλά.’λλωστε τα περισσότερα τραγούδια είναι πασίγνωστα και όλα είναι υπέροχα...Όλα...Ευτυχώς και οι δυο εκδόσεις του δίσκου έχουν κυκλοφορήσει σε cd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν σήμερα, το 1978 έφυγε μια από τις πιο μεγάλες τραγουδίστριες που πέρασαν απ'αυτό τον τόπο ,η Σοφία Βέμπο η τραγουδίστρια της νίκης , όπως την έχουν αποκαλέσει...

Το 1965 κυκλοφόρησε από την Regal (θυγατρική της Columbia )ένας μεγάλος δίσκος με τίτλο "30 χρόνια Βέμπο" με 12 μεγάλες επιτυχίες της.

1)Βάζει ο Ντούτσε τη στολή του (Θ.Σακελλαρίδη-Παρωδία:Γ.Θίσβιου)

2)Ο άνθρωπός μου (Μ.Τραιφόρου-Μ.Θεοφανίδη)

3)Το τραγούδι του Μωρηά (Μ.Τραιφόρου-Θ.Σακελλαρίδη)

4)Κλαις (Κ.Κοφινιώτη-Λεό Ραπίτη)

5)Το πρωί με ξυπνάς με φιλιά (Χ.Γιαννακόπουλου-Γ.Κυπαρίση)

6)Χαράμι (Μ.Τραιφόρου-Μ.Σουγιούλ)

7)Στον πόλεμο βγαίν' ο Ιταλός (Σ.Βέμπο-Α.Μοσχούτη-Παρωδία:Γ.Θίσβιου)

8)Στην ακρογιαλιά (Δ.Γιαννουκάκη-Δ.Ευαγγελίδη-Ι.Ριτσιάρδη)

9)Χειμώνας (Δ.Γιαννουκάκη-Δ.Ευαγγελίδη-Ι.Ριτσιάρδη)

10)Το καινούργιο φεγγάρι (Α.Σακελλάριου-Γ.Κυπαρίση)

11)Χωριό μου χωριουδάκι μου (Μ.Τραιφόρου-Ι.Ριτσιάρδη)

12)Ραντεβού στην Αθήνα (Μ.Τραιφόρου-Λέο Ραπίτη)

Στο οπισθόφυλλο του δίσκου (ο οποίος δεν έχει κυκλοφορήσει σε cd),

υπάρχει αφιέρωση της Σοφίας Βέμπο που λέει τα εξής: "Tα τραγούδια μου τούτα , τα χαρίζω σε σένα, άγνωστε αγαπημένε ακροατή, μαζί με την ευγνωμοσύνη μου και την αγάπη μου την αλογάριαστη

Σοφία Βέμπο"

Νομίζω πως ότι και να γραψουμε για κάποιες προσωπικότητες που ανήκουν στο πάνθεον των Ελλήνων καλλιτεχνών θα είναι λίγο.Ήδη η ιστορία μιλά από μόνη της...

Εμείς το λιγότερο και το μόνο ίσως που μπορούμε να κάνουμε σήμερα (και οποιαδήποτε μέρα αναφέρουμε κάποιον απ'αυτούς) , είναι να βάλουμε ένα δίσκο στο πικ-απ ( ή στο cd, δεν έχει σημασία) και να τον ακούσουμε , έτσι, χωρίς πολλά λόγια...σαν ένα κερί αναμμένο στη μνήμη τους...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν σήμερα γεννήθηκε το 1939 ο Σταύρος Ξαρχάκος , ένας από τους σπουδαιότερους συνθέτες που γέννησε αυτός ο τόπος.

Με την ευκαιρία αυτή λοιπόν, σήμερα θα γράψω για ένα διπλό δίσκο-ντοκουμέντο που εκδόθηκε το 1983 από την Columbia με τον τίτλο "30 χρυσες επιτυχίες-Νο 2"

Ο δίσκος περιέχει τα τραγούδια:

Δίσκος 1ος

1)Φως της αυγής (στίχοι Β.Γκούφα-Β.Ανδρεόπουλου)

Γρηγόρης Μπιθικώτσης

2)Ούτε ένα ευχαριστώ (Λ.Παπαδόπουλου)

Τζένη Καρέζη

3)Σαββατόβραδο στην Καισαριανή (Λ.Παπαδόπουλου)

Μελίνα Μερκούρη

4)Παληκάρι διψασμένο (Ντ.Δημόπουλου)

Βίκυ Μοσχολιού

5)Από βυθό σ'άλλο βυθό (Β.Γκούφα-Β.Ανδρεόπουλου)

Γρηγόρης Μπιθικώτσης

6)Το τραγούδι της Ύδρας (Β.Γκούφα)

Αλέκα Μαβίλη

7)Στου Δεληβοριά (Λ.Παπαδόπουλου)

Γρηγόρης Μπιθικώτσης

8)Φρεατύδα (Ορχηστρικό)

Γιώργος Ζαμπέτας-μπουζούκι

9)Με τι καρδιά να σ'αποχαιρετήσω (Νίκου Γκάτσου)

Βίκυ Μοσχολιού

10)Τι έχει και κλαίει το παιδί (Ευτ.Παπαγιαννοπούλου)

Γρηγόρης Μπιθικώτσης

11)Γαλανομάτα μου (Ν.Γκάτσου)

Σταμάτης Κόκοτας

12)Πρωινό τραγούδι (Ν.Γκάτσου)

Γιάννης Πουλόπουλος-χορωδία

13)Θα ζήσουμε κι εμείς (Λ.Παπαδόπουλου)

Γ.Μπιθικώτσης

14)Έσβυσε το τραγούδι (Ντ.Δημόπουλου)

Βίκυ Μοσχολιού

15)Γύρνα με στα περασμένα (Αλ.Σακελλάριου)

Αλίκη Βουγιουκλάκη

Δίσκος 2ος

1)Δυο αδέλφια (Ι.Καμπανέλλη)

Γρηγόρης Μπιθικώτσης

2)Μην πιείς νερό (Ι.Καμπανέλλη)

Βίκυ Μοσχολιού

3)Πόσο μικρός ο άνθρωπος (Ι.Καμπανέλλη)

Σταμάτης Κόκοτας

4)Ο ξένος (Ν.Γκάτσου)

Δήμητρα Γαλάνη

5)Η λιόστρα (Ν.Γκάτσου)

Βίκυ Μοσχολιού

6)Ο καιρός αλλάζει (Ν.Γκάτσου)

Γρηγόρης Μπιθικώτσης

7)Ο δράκος (Ν.Γκάτσου)

Νίκος Δημητράτος

8)Ήταν τα λόγια σου φωτιά (Κ.Κινδύνη)

Αφροδίτη Μάνου

9)Κόκκινα τριαντάφυλλα (Π.Μάτεσι)

Κώστας Καρράς

10)Ήρθε ο καιρός (Ν.Γκάτσου)

Νίκος Δημητράτος

11)Τα ρολόγια (Ι.Καμπανέλλη)

Γρηγόρης Μπιθικώτσης

12)Κορίτσι στ'όνειρο (Μ.Μουντέ)

Δήμητρα Γαλάνη

13)Αναπαράσταση (Γ.Σκούρτη)

Νίκος Ξυλούρης

14)Μη γυρίσεις πίσω (Ι.Καμπανέλλη)

Βίκυ Μοσχολιού

15)Κόκκινα φανάρια (Λ.Παπαδόπουλου)

Κατερίνα Χέλμη

Η συλλογή και επιμέλεια είναι του Δημήτρη Ράνιου.

Όπως καταλάβατε ο δίσκος αυτός περιέχει κάποια από τα λιγότερο γνωστά τραγούδια του Ξαρχάκου.Οι μεγάλες επιτυχίες του βρίσκονται στο δίσκο "30 χρυσές επιτυχίες Νο 1".

Όλα τα τραγούδια είναι σπουδαία.Υπάρχουν και κάποια τα οποία μέχρι τότε είχαν εκδοθεί μόνο σ'αυτό το δίσκο όπως τα τραγούδια με τον Πουλόπουλο ή την Μελίνα ή κάποια με τον Μπιθικώτση.

Κι όμως αυτός ο δίσκος ακόμη ΔΕΝ έχει κυκλοφορήσει σε cd...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα δεν έχουμε γεννέθλια μουσικών.

Έχω μαζί μου έναν δίσκο (cd) που κυκλοφόρησε το 1986 και αποτελεί την μοναδική σύμπραξη δυο μεγάλων δημιουργών σε ζωντανές εμφανίσεις.Πρόκειται για ένα διπλό δίσκο που κυκλοφόρησε το 1986 από την CBS με τον τίτλο

Καλδάρας-Κουγιουμτζής "Τα τραγούδια μας" και περιείχε ηχογραφήσεις από τις 30 κοινές εμφανίσεις τους στο κέντρο "ΜΙΣΕΛ".Τραγουδούν ο Αργύρης Κούκας, η Βάσια Ζήλου, η ’ντρη Κωνσταντίνου και ο Σταύρος Σακάτος.

Τα τραγούδια είναι όλα σε μορφή ποτ-πουρί.Είναι αυτονόητο ότι δεν μπαίνω καθόλου στη διαδικασία για να συγκρίνω τις πρώτες εκτελέσεις μ'αυτές.Ο κυριότερος λόγος άλλωστε , που θέλησα να συμπεριλάβω αυτόν το δίσκο στα "Ξεχασμένα διαμάντια" είναι η σύμπραξη των δυο μεγάλων δημιουργών.

Δίσκος 1ος

1)Οι ελεύθεροι κι ωραίοι (Σ.Κουγιουμτζής-Μ.Ελευθερίου)

Αρ.Κούκας-Όλοι

2)Μικραίνει ο κόσμος (Σ.Κουγιουμτζής-Τ.Κόρφης)

Βάσια Ζήλου

3)Σ'αγαπώ (Σ.Κουγιουμτζής-’.Δασκαλόπουλος)

Αν.Κωνσταντίνου

4)Παράπονό μου (Σ.Κουγιουμτζής-Λ.Τεάζης-Μ.Καλλιοτίδου)

Αρ.Κούκας

5)Δεσποινάκι (Σ.Κουγιουμτζής-Γ.Λογοθέτης)

Όλοι

6)Η μικρή οθόνη (Σ.Κουγιουμτζής-Α.Δασκαλόπουλος)

Σ.Σακάτος-Α.Κούκας

7)Μ'έκοψαν με χώρισαν στα δυο (Σ.Κουγιουμτζής-Γ.Θέμελης)

Αρ.Κούκας

8)Στα χρόνια της υπομονής (Σ.Κουγιουμτζής-Μ.Ελευθερίου)

Α.Κωνσταντίνου-Όλοι

9)Ένας κόμπος η χαρά μου (Σ.Κουγιουμτζής)

Σ.Σακάτος-'Ολοι

10)Της μοίρας το παιχνίδι (Α.Καλδάρας-Α.Χατζηνικολάου)

Σ.Σακάτος-Όλοι

11)Καναρίνι (Α.Καλδάρας-Γ.Σαμολαδάς)

Α.Κούκας-Α.Κωνσταντίνου

12)Είδα κι άλλες σαν κι εσένα (Α.Καλδάρας-Δ.Ρήτας)

Α.Κωνσταντίνου-Α.Κούκας-Α.Καλδάρας

13)Ένα αστέρι πέφτει πέφτει (Α.Καλδάρας)

Β.Ζήλου

14)Μες του Βοσπόρου τα στενά (Α.Καλδάρα-Πυθαγόρα)

Α.Κωνσταντίνου-Α.Κούκας

15)Έστειλα δυο πουλιά (Α.Καλδάρας-Πυθαγόρας)

Β.Ζήλου

16)Η Σμύρνη (Α.Καλδάρας-Πυθαγόρας)

Σ.Σακάτος-Όλοι

17)Δυο παληκάρια απ'τ'Αιβαλί (Α.Καλδάρας-Πυθαγόρας)

Β.Ζήλου-Α.Κωνσταντίνου-Α.Κούκας

18)Τι να θυμηθώ, τι να ξεχάσω (Α.Καλδάρας-Πυθαγόρας)

Όλοι

19)Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι (Α.Καλδάρας)

Α.Καλδάρας-Β.Ζήλου-Α.Κούκας

20)Κάπου νυχτώνει (Σ.Κουγιουμτζής)

Σ.Σακάτος

21)Η φαντασία (Α.Καλδάρας-Ε.Παπαγιαννοπούλου)

Α.Κούκας-Όλοι

22)Όλα καλά (Σ.Κουγιουμτζής)

Α.Κωνσταντίνου-Β.Ζήλου

23)Γιε μου-γιε μου (Α.Καλδάρας-Λ.Παπαδόπουλος)

Σ.Σακάτος

24)Πού'ναι τα χρόνια (Σ.Κουγιουμτζής-Α.Δασκαλόπουλος)

Σ.Σακάτος

25)Ένα τραγούδι απ'τ'Αλγέρι

’.Κωνσταντίνου-Όλοι

26)Μη μου θυμώνεις μάτια μου (Σ.Κουγιουμτζής)

Α.Κούκας-Όλοι

Δίσκος 2ος

1)Του κάτω κόσμου τα πουλιά (Σ.Κουγιουμτζής-Μ.Ελευθερίου)

Α.Κούκας-Όλοι

2)Τα σκούρα μάτια (Σ.Κουγιουμτζής-Λ.Παπαδόπουλος)

Β.Ζήλου

3)Το σακάκι μου κι αν στάζει (Σ.Κουγιουμτζής-Α.Δασκαλόπουλος)

Α.Κούκας-Όλοι

4)Τα πολύχρωμά σου μάτια (Σ.Κουγιουμτζής)

Σ.Σακάτος-Όλοι

5)’σε με στο μεθοκόπι (Σ.Κουγιουμτζής-Σ.Τσώτου)

Α.Κωνσταντίνου

6)Βασανάκι βασανάκι (Σ.Κουγιουμτζής)

Α.Κούκας-Όλοι

7)Χρόνια σαν βροχή (Σ.Κουγιουμτζής-Μ.Ελευθερίου)

Β.Ζήλου-όλοι

8)Σαν σβησμένο καρβουνάκι (Σ.Κουγιουμτζής-Μ.Ελευθερίου)

Σ.Σακάτος

9)Τα μαύρα κοροιδεύεις (Σ.Κουγιουμτζής-Μ.Ελευθερίου)

Α.Κωνσταντίνου

10)Αν βαρέθηκες κυρία (Σ.Κουγιουμτζής-Σ.Τσώτου)

Α.Κούκας-Β.Ζήλου

11)Κάποιος χτύπησε την πόρτα (Σ.Κουγιουμτζής-Λ.Παπαδόπουλος)

Α.Κούκας

12)Στα ψηλά τα παραθύρια (Σ.Κουγιουμτζής-Λ.Παπαδόπουλος)

Β.Ζήλου-Όλοι

13)Αχ ο μπαγλαμάς (Α.Καλδάρας-Λ.Παπαδόπουλος)

Σ.Σακάτος

14)Ο γυάλινος κόσμος (Α.Καλδάρας-Ε.Παπαγιαννοπούλου)

Α.Κούκας-Σ.Σακάτος

15)Μένα με λένε Περικλή (Α.Καλδάρας-Κ.Βίρβος)

Α.Καλδάρας-Όλοι

16)Φορτώθηκα τις τύψεις μου (Α.Καλδάρας-Ε.Παπαγιαννοπούλου)

Α.Κούκας-Α.Κωνσταντίνου

17)Δεν μετανιώνω που σ'αγάπησα πολύ (Α.Καλδάρας-Α.Γκούβερης)

Β.Ζήλου-Α.Κωνσταντίνου

18)Συ μου χάραξες πορεία (Α.Καλδάρας)

Β.Ζήλου

19)Πήρε φωτιά το Κορδελιό (Α.Καλδάρας-Πυθαγόρας)

Αν.Κωνσταντίνου

20)Μου σπάσανε το μπαγλαμά (Α.Καλδάρας-Ε.Παπαγιαννοπούλου)

Α.Καλδάρας-Όλοι

21)Ας παν στην ευχή τα παλιά (Α.Καλδάρας)

Α.Καλδάρας

22)Τώρα κλαις, γιατί κλαις (Α.Καλδάρας)

Α.Καλδάρας

23)Εβίβα ρεμπέτες (Α.Καλδάρας)

Α.Καλδάρας

Ο δίσκος κυκλοφόρησε και σε διπλό cd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τον Νοέμβριο του 1981 κυκλοφόρησε ο δίσκος "ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΕΤΣΙ" με ερμηνεύτρια τη Δήμητρα Γαλάνη.

Τα τραγούδια

ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΕΤΣΙ (Χρ.Γκάρτζου-Γ.Σκούρτη)

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΖΩΓΡΑΦΙΑ (Γ.Σπανού-Λ.Νικολακοπούλου)

ΤΑ ΝΗΣΙΑ (Χ.Γκάρτζου-Σ.Κατζούρη)

ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ (Γ.Σπανού-Λ.Νικολακοπούλου)

18 ΧΡΟΝΩΝ (Δ.Λέκκα-Γ.Χρονά)

ΟΔΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Δ.Λέκκα-Γ.Χρονά)

ΣΑΝ ΜΕ ΚΟΙΤΑΣ (Γ.Σπανού-Α.Αλεξοπουλου)

ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ (Ν.Λαβράνου-Π.Φαλάρα)

ΕΦΙΑΛΤΗΣ (Χ.Γκάρτζου-Γ.Σκούρτη)

ΣΤΑ ΚΙΤΡΙΝΑ ΦΩΤΑ (Γ.Σπανού-Λ.Νικολακοπούλου)

ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΚΑΙΡΟΙ (Γ.Σπανού-Λ.Νικολακοπούλου)

Από τους πιο αισθαντικούς και πιο "μωβ" δίσκους της Δ.Γαλάνη. Πολυσυλλεκτικός -σπάνιο για τη Γαλάνη. Υπέροχα τραγούδια ,εσωτερικά αλλά όχι "σουξεδιάρικα" -ευτυχώς για μένα! Όλος ο δίσκος ακούγεται ολόκληρος από την αρχή ως το τέλος ! Από τους πιο αγαπημένους μου δίσκους! :naughty:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 1979 κυκλοφόρησε από την εταιρεία Zodiac ένας πολύ ωραίος λαικός δίσκος σε μουσική Γιώργου Ζαμπέτα και στίχους Ναπολέοντα Ελευθερίου με τίτλο " Μην τα σκαλίζεις τα παλιά". Τραγουδούσε ένας εξαιρετικός λαικός τραγουδιστής ο Γιάννης Θυμάκης. Το δυστύχημα είναι ότι για άγνωστους λόγους , ο δίσκος μόλις κυκλοφόρησε αποσύρθηκε από την κυκλοφορία.

Προσωπικά τον δίσκο δεν τον έχω δει ποτέ μου.Τα τραγούδια τα έγραψα από μια παλιά κασέτα από ένα αφιέρωμα του Πάνου Γεραμάνη στην εκπομπή "Λαικοί Βάρδοι" , στο συγκεκριμένο δίσκο.

1)Μην τα σκαλίζεις τα παλιά

2)Ο καπετάνιος

3)Το μαύρο κοστούμι

4)Όλα πληρώνονται εδώ

5)Αλλά, αλλά...

6)Γιατί να έρχεται η στιγμή

7)Ζωή

8)Είναι μικρές οι φυλακές

9)Ταπεινώθηκα

10)Τσιγάρο αποτσίγαρο

11)Χθες ακόμα μου'λεγες

Επειδή όπως έγραψα παραπάνω δεν έχω τον δίσκο, δεν ξέρω αν υπάρχει και 12ο τραγούδι.Αν κάποιος φίλος έχει τον δίσκο στην κατοχή του ή ξέρει κάτι παραπάνω , ας το προσθέσει.

Εξαιρετικά λαικά τραγούδια στολισμένα με το χαρακτηριστικό παίξιμο του Ζαμπέτα.Εξαιρετικός λαικός τραγουδιστής ο Γιάννης Θυμάκης, αν και ξεκίνησε την καριέρα του ερμηνεύοντας τραγούδια του ’κη Πάνου , του Τόλη Χάρμα ή του Γιώργου Ζαμπέτα στη συνέχεια δεν είχε ανάλογη πορεία...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν σήμερα λοιπόν γεννήθηκε το 1952 ένας από τους πιο ταλαντούχος συνθέτες της τελευταίας 30ετίας , Νίκος Ξυδάκης. Πρωτοσυστήθηκε στο κοινό το 1978 με έναν δίσκο κλασσικό πλέον την "Εκδίκηση της γυφτιάς".Την αμέσως επόμενη χρονιά κυκλοφόρησε η δεύτερη δισκογραφική δουλειά του στη Lyra με τίτλο "Τα δήθεν" σε στίχους Μανώλη Ρασούλη.Τραγουδούν ο Νίκος Παπάζογλου, ο Δημήτρης Κοντογιάννης και η Σοφία Διαμαντή.

Τα τραγούδια του:

1)To κοτλέ παντελονάκι (Δ.Κοντογιάννης)

2)Από τη γυναίκα για τη γυναίκα (Ν.Παπάζογλου)

3)Κυκλοθυμικός καιρός (Δ.Κοντογιάννης)

4)Τα μήλα και τα κρίνα (Σ.Διαμαντή)

5)Δευτέρα ξημερώματα (Ν.Παπάζογλου)

6)Φίλε , αδελφή ψυχή (Ν.Παπάζογλου)

7)Σουξεδιάρικο (Δ.Κοντογιάννης-Σ.Διαμαντή)

8)Κάνε πως μ'αγαπάς (Ν.Παπάζογλου-Σ.Διαμαντή)

9)Ας είναι ο κόσμος ζόρικος (Δ.Κοντογιάννης)

10)Μοίρα δε μ'αρώτησες (Ν.Παπάζογλου)

11)Τρε ζολί κι ωραία (Σ.Διαμαντή)

12)Οι μάγκες δεν υπάρχουν πια (Ν.Παπάζογλου-Σ.Διαμαντή)

13)Σαν μια ταινία (Ν.Παπάζογλου)

Η διεύθυνση της ορχήστρας είναι του συνθέτη, και η παραγωγή των δημιουργών , του Ξυδάκη και του Ρασούλη .Την ηχοληψία έκανε ο Αντώνης Καφετζόπουλος ενώ η ηχογράφηση έγινε στα στούντιο "Polysound"-Columbia και στο "Αγροτικόν" στη Θεσ/νίκη.

Τόσο αυτός , όσο και ο προηγούμενος δίσκος του Ξυδάκη , άνοιξαν ένα νέο δρόμο στο λαικό τραγούδι, μ'έναν νέο ήχο ο οποίος καθιερώθηκε και επηρρέασε πολλούς συνθέτες και τραγουδοποιούς μέχρι σήμερα.

Ο δίσκος αυτός αν και περιείχε αρκετά εξαιρετικά τραγούδια, δεν ακούστηκε τόσο όσο "Η εκδίκηση της γυφτιάς".Παρ'όλα αυτά κάποια τραγούδια όπως το "Οι μάγκες δεν υπάρχουν πια" , "Το κοτλέ παντελονάκι" ή το "Από τη γυναίκα για τη γυναίκα" έγιναν επιτυχίες κι ακούγονται μέχρι σήμερα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδώ και αρκετό καιρό δεν έγραψα για κάποιον δίσκο. Φταίει απλώς το ότι η διατύπωση ενός ουσιαστικού σχολίου σε μια ξένη γλώσσα απαιτεί συγκέντρωση και χρόνο. Γι αυτό το λόγο δεν συμμετέχω τόσο συχνά όσο θα ήθελα. (Τον τελευταίο καιρό ούτε πρόλαβα να διαβάσω τις άλλες δισκοκριτικές. :pity:)

Όταν, όμως, μόλις έχεις ακούσει ένα συγκεκριμένο τραγούδι περίπου 10 φορές κατά σειρά (δεν το μέτρησα δυστυχώς) επειδή δεν χορταίνεις τη μουσική, τους στίχους και τη φωνή της τραγουδίστριας - τότε είναι καιρός να γράψεις επιτέλους για τον δίσκο ... :pity:

Πρόκειται για τον προσωπικό δίσκο της Χριστίνας Μαραγκόζη με τίτλο "Με τρελαίνουνε οι νύχτες με πανσέληνο".

Κυκλοφόρησε το 1992 από μια τελείως άγνωστη αθηναϊκή εταιρεία με όνομα "Symphony", και έχω την εντύπωση ότι πέρασε τελείως απαρατήρητος. Τον έχω σε βινύλιο· την έκδοση σε CD ποτέ δεν κατάφερα να την βρω πουθενά ...

Τα περισσότερα τραγούδια του δίσκου αναδεικνύουν με ιδανικό τρόπο την ομορφιά και τις αρετές της φωνής της Μαραγκόζη κατά τη γνώμη μου μια από τις καλύτερες και πιο εκφραστικές γυναικείες φωνές της Ελλάδας. (Ιδιαίτερα σε ορισμένα τραγούδια μοιάζει πάρα πολύ με την Αλεξίου.) Απίστευτο λ.χ. το πάθος με το οποίο η Μαραγκόζη τραγουδά το "Δε θα σε ξεχάσω" (το κομμάτι που μόλις άκουσα τόσες φορές).

Ο δίσκος συμπεριλαμβάνει 14 τραγούδια. Για τα 11 από αυτά τη μουσική έχει γράψει ο Αντώνης Βαρδής και για τα 9 τους στίχους ο Πάνος Φαλάρας.

Η μουσική και η ενορχήστρωση στα περισσότερα κομμάτια είναι ένας πετυχημένος συνδυασμός λαϊκών και πιο σύγχρονων στοιχείων με τον τρόπο που μόνο ο Αντώνης Βαρδής το καταφέρνει. Υπάρχουν όμως και καθαρά λαϊκά τραγούδια ("Έξοδος θανάτου", "Συγνώμη"). Ακόμη, το πρώτο τραγούδι του δίσκου ("Νύχτες πανσέληνες") έχει μια έντονα αντολίτικη χροιά και το τελευταίο ("Τι να τραγουδήσω") τον χαρακτήρα μιας μπαλάντας.

Ξεχωριστή μνεία αξίζει το τραγούδι "Σβήνω" που τη μουσική του έχει γράψει ο Μάκης Γιαπράκας (άλλος ένας από τους αγαπημένους μου έλληνες συνθέτες). Για πολύ καιρό δεν έδωσα σημασία σε αυτό το κομμάτι ώσπου ξαφνικά συνειδητοποίησα την ξεχωριστή μαγεία που εκπέμπει λόγω των χρωμάτων της (έστω και ηλεκτρονικής) ενορχήστρωής του και λόγω της καταπληκτικής ερμηνείας της Μαραγκόζη.

Όσο για τους στίχους του Φαλάρα, δεν χρειάζονται ιδιαίτερες συστάσεις. Ως γνωστόν, τον Φαλάρα και την γλώσσα με την οποία μας μιλά τούς εκτιμώ αφάνταστα, και το κάθε τραγούδι του που ακούω δικαιώνει αυτή την εκτίμηση εκ νέου.

Στο ένθετο του δίσκου υπάρχουν όχι μόνο οι στίχοι των τραγουδιών αλλά και μια φωτογραφία του Φαλάρα (μαζί με τον Βαρδή). :music: Πράγμα που το θεωρώ ιδιαίτερα σημαντικό αφού ελάχιστες είναι οι φωτογραφίες αυτού του στιχουργού σε εξώφυλλα ή ένθετα δίσκων ...

Οι στίχοι τού "Δε θα σε ξεχάσω":

«Νύχτες μοναξιάς χωρίς εσένα,

νύχτες που δε φτάνουν στο πρωί.

Όλα στο μυαλό μου μπερδεμένα,

κλαίω και δακρύζει η ζωή.

Όσο και να κλάψω

δε θα σε ξεχάσω,

είσαι το μαχαίρι που πονάει γλυκά.

Όσο και να κλάψω

δε θα σε ξεχάσω,

ψάχνω μες στη νύχτα να σε βρω ξανά.

Νύχτες ραγισμένες μακριά σου,

νύχτες που βαραίνουν την ψυχή.

Νιώθω τώρα να μαι η σκιά σου

κι όλα με πηγαίνουν στην αρχή.»

Και στη συνέχεια άλλοι στίχοι του Φαλάρα, κοινωνικού περιεχόμενου αυτή τη φορά. (Αν θυμάμαι καλά, κάποτε είχα παραθέσει πια αυτούς τους στίχους εδώ στο Φόρουμ, αλλά αξίζουν να τους αναφέρω πάλι.) Το κομμάτι λέγεται "Τι να τραγουδήσω" και είναι το τελευταίο του δίσκου:

«Ζούμε σ έναν κόσμο που φοβάται τ αύριο,

σκούριασε η ζωή μας μέσα στην Αθήνα.

Είναι μια βιτρίνα ερημιάς το Λαύριο

και παιδιά πεθαίνουν απ την πείνα.

Ζούμε σ έναν κόσμο που σκορπάει θάνατο,

σύννεφα πολέμου πάλι μας κυκλώνουν.

Πούλησαν στο χάρο το νερό τ αθάνατο

όσοι έχουν μάθει μόνο να σκοτώνουν.

Τι να τραγουδήσω, τι;

Τι να τραγουδήσω, τι,

που με πνίγουνε αμέτρητα γιατί.

Ζούμε σ έναν κόσμο που κοιμάται ανύποπτος,

άσχημα τα νέα πάλι στις ειδήσεις.

Φεύγει ο καιρός μας, προχωράει πιο ύποπτος,

είπαν χτες πως γίναν κι άλλες απολύσεις.

Τι να τραγουδήσω, τι;

Τι να τραγουδήσω, τι,

που με πνίγουνε αμέτρητα γιατί.»

Όλα τα τραγούδια τα ενορχήστρωσε ο Βαρδής (ο οποίος ήταν και ο παραγωγός του δίσκου), με εξαίρεση τη σύνθεση του Γιαπράκα που την ενορχήστρωσε ο ίδιος. Στο κομμάτι του Χρήστου Γιαννόπουλου την "επιμέλεια ορχήστρας" είχε ο Σάββας Χριστοδούλου.

Οι τίτλοι των τραγουδιών (μουσική: Βαρδής / στίχοι: Φαλάρας, εκτός κι αν σημειώνω άλλα ονόματα):

1. Νύχτες πανσέληνες

2. Βάζω στοίχημα (μουσική και στίχοι: Χρήστος Γιαννόπουλος)

3. Δε θα σε ξεχάσω

4. Κι όλο λέω να φύγω (στίχοι: Βαρδής και Φαλάρας μαζί)

5. Έρωτας κυκλώνας (μουσική: Ηλίας Αγγελόπουλος / στίχοι: Βασίλης Παπατόλης)

6. Φαντασιώνομαι (στίχοι: Τατιάνα Λύγαρη)

7. Θα σε ξεπεράσεω

8. Να μη χαράξει

9. Πάνω απ όλα είσαι εσύ

10. Δεν μπορούμε χώρια (στίχοι: Βασίλης Παπατόλης)

(πρόκειται για ντουέτο της Μαραγκόζη με τον Κώστα Αντωνόπουλο)

11. Έξοδος θανάτου

12. Συγνώμη (στίχοι: Γιούλα Γεωργίου)

13. Σβήνω (μουσική: Μάκης Γιαπράκας)

14. Τι να τραγουδήσω

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν σήμερα λοιπόν γεννήθηκε το 1939 ο Γιάννης Μαρκόπουλος. Το 1976 κυκλοφόρησε από την Philips ένας μεγάλος δίσκος ο οποίος περιείχε τα πρώτα τραγούδια του Γιάννη Μαρκόπουλου.Τα τραγούδια αυτά είχαν πρωτο κυκλοφορήσει σε δίσκους 45 στροφών τη δεκαετία του '60.Ο δίσκος είχε τον τίτλο "Τα πρώτα μου τραγούδια".

Τα τραγούδια του:

1)Γαλάζιο περιστέρι (στίχοι Γ.Μαρκόπουλος)

Μαίρη Δαλάκου

2)Καράβια (Δ.Χριστοδούλου)

Κώστας Χατζής

3)Κόκκινα χείλη φίλησα (Β.Γκούφας)

Δούκισσα

4)Θα ξημερώσει (Ερ.Θαλασσινός)

Πάνος Τζανετής

5)Ξαστεριά (Κ.Γεωργουσόπουλος)

Μαίρη Δαλάκου

6)Μουράγιο (Δ.Χριστοδούλου)

Κώστας Χατζής

7)Ο Γιαβρής (Λ.Παπαδόπουλος)

Πάνος Τζανετής

8)Ποιος δρόμος (Δ.Χριστοδούλου)

Πάνος Τζανετής

9)Στα μάτια σου γεννήθηκαν (Α.Δασκαλόπουλος)

Δούκισσα

10)Πραματευτής (Γ.Μαρκόπουλος)

Κώστας Χατζής

11)Νύχτα και γειτονιά (Κ.Γεωργουσόπουλος)

Μαίρη Δαλάκου

12)Χαράματα (Γ.Μαρκόπουλος)

Πάνος Τζανετής

13)Τα παληκάρια (Α.Δασκαλόπουλος)

Δούκισσα

14)Που είσαι (Δ.Χριστοδούλου)

Κώστας Χατζής

’λλος ένας από τους δίσκους που ακούγονται από την αρχή μέχρι το τέλος χωρίς διακοπή.Δεν υπάρχει ούτε ένα μέτριο τραγούδι.Όλα κινούνται στο χώρο αυτού που λέμε "έντεχνο" τραγούδι.

Κάποια από τα τραγούδια αυτά ακούστηκαν σ'αυτές ή σε διαφορετικές εκτελέσεις και σε Ελληνικές ταινίες.

Εξαιρετικοί και τραγουδιστές που τα ερμηνεύουν .Στο ξεκίνημά τους κι αυτοί , είχαν την τύχη να τραγουδήσουν κάποια από τα πιο ωραία τραγούδια ενός συνθέτη , που έχει γράψει τη δική του μεγάλη ιστορία στην Ελληνική μουσική.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν σήμερα γεννήθηκε λοιπόν το 1923 ένας μεγάλος δεξιοτέχνης του βιολιού ο οποίος έγραψε και αρκετά όμορφα λαικά τραγούδια.Ο Γιώργος Κόρος.

Από μια ζωντανή ηχογράφηση στο θέατρο ΑΜΟΡΕ στις 18 Απριλίου 1988 κυκλοφόρησε το 2003 ένα cd με τίτλο

"Γιώργος Κόρος-επτά ψυχές".

Η παραγωγή ήταν της εταιρείας "Η πόρτα που ανοίγει" ,σε συμπαραγωγή με την ΕΤ-3 και τον FM 9,58.Μαζί με τον Γιώργο Κόρο παίζουν οι μουσικοί Βασίλης Κατράκος (Λαούτο)

Κώστας Πίτσος (Κιθάρα)

Ανδρέας Παππάς (Τουμπελέκι).

Το cd περιέχει τα κομμάτια:

1.Begledimde gelmedin

(Αυτοσχεδιασμός-Παραδοσιακό Μ.Ασίας)

2)Πέργαμος

(Αυτοσχεδιασμός-Παραδοσιακό Μ.Ασίας)

3)Αιβαλί

(Αυτοσχεδιασμός-Παραδοσιακό Μ.Ασίας)

4)Ρουμανο-σμυρνέικο

(Αυτοσχεδιασμός)

5)Τζιβαέρι-Απτάλικο

(Αυτοσχεδιασμός-Παραδοσιακό Μ.Ασίας)

6)Μοιρολόι

(Αυτοσχεδιασμός-Δεν μπορώ μανούλα μ'-Σαμαρίνα)

7)Κλάματα

(Αυτοσχεδιασμός-Παραδοσιακό Δυτικής Στερεάς Ελλάδας)

Σ'αυτή τη δουλειά φαίνεται καθαρά το πόσο μεγάλος μουσικός ήταν και είναι ο Γιώργος Κόρος.Και δεν είναι τυχαίο το ότι στήριξε τόσους και τόσους συνθέτες και τραγουδιστές με το μοναδικό παίξιμό του.

Και οι υπόλοιποι μουσικοί όμως δεν πάνε πίσω.

Δυστυχώς αυτή η δουλειά και λόγω της ιδιαιτερότητας της παραγωγής της από μια μικρή ανεξάρτητη εταιρεία δεν ακούστηκε όσο θα'πρεπε.

Αν σας αρέσει το βιολί και πέσει στα χέρια σας ακούστε την....

Και όπως αναφωνεί κι ο Στέλιος Καζαντζίδης στο τραγούδι "Θα φύγω μακρυά σου" (όπου ο Γ.Κόρος αφιερώνει):

"Γειά σου Κόρο με το βιολί σου..."

:razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

To 1974 κυκλοφόρησε το soundtrack "ΕΣΥ ΚΙ ΕΓΩ" με υπότιτλο "ΨΥΧΗ & ΣΑΡΚΑ" από την ομώνυμη ταινία . Η μουσική ανήκει στον Γ.Χατζηνάσιο. Τη σκηνοθεσία της ταινίας είχε κάνει ο Ερ.Ανδρέου και πρωταγωνιστούσαν οι Κ.Τσοπέη , Κ.Πρέκας , Β.Τσιβιλίκας κ.ά.

Ο Χατζηνάσιος -όπως πάντα-δημιούργησε υπέροχα τραγούδια και μελωδικότατα μουσικά θέματα.

ΕΣΥ ΚΙ ΕΓΩ-χορωδία

ΜΟΝΑΞΙΑ- ορχήστρα

ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΣΑΡΚΑ-ορχήστρα

ΖΕΣΤΟ ΧΕΡΙ-Δ.Γαλάνη-Γ.Σουνας

ΑΔΙΕΞΟΔΟ-ορχήστρα

‘ΕΣΥ ΚΙ ΕΓΩ-ορχήστρα

ΕΠΕΣ' Η ΜΕΡΑ-Δ.Γαλάνη

ΑΝΑΜΟΝΗ-ορχήστρα

ΠΤΗΣΙΣ 910-ορχήστρα

ΣΤΙΓΜΕΣ ΑΓΑΠΗΣ-ορχήστρα

ΕΣΥ ΚΙ ΕΓΩ-Γ.Σουνας

ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ-ορχήστρα

ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ-ορχήστρα

ΕΠΙΛΟΓΟΣ-χορωδία

Η Δ.Γαλάνη είναι αισθαντική και βελούδινη. Ο Γ.Σουνας δεν είχε την ανάλογη συνέχεια....Το ΕΣΥ ΚΙ ΕΓΩ το επανεκτέλεσε τρια χρόνια μετά (1977) ο Ρ.Ουίλιαμς στο δίσκο ΜΑΘΗΜΑ ΣΟΛΦΕΖ και το έκανε ευρύτερα γνωστό. Ο δίσκος κυκλοφόρησε και σε cd αλλά δύσκολα θα το βρείτε

:razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεις κανείς το δίσκο του Μανώλη Ρασούλη με τίτλο 'ΣΚΟΡΠΙΑ Νο 2'.

Ξέρεις κανείς ποια τραγούδια περιλαμβάνει, αν έχει βγει σε cd και να τραγουδάει σε αυτόν η Χαρούλα Αλεξίου;

Thanks.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0