Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Ξεχασμένα Διαμάντια

1,215 posts in this topic

Συνεχίζοντας το μικρό αφιέρωμα στον Αντώνη Ρεπάνη σήμερα ακούμε το πρώτο cd της σειράς "Τραγούδια από τις 45 στροφές".

Κυκλοφόρησε το 1997 από τη Μinos-Emi και περιέχει 20 τραγούδια της περιόδου 1962-1966.

1)Όλα εδώ θα τα πληρώσεις-1966

Α.Ρεπάνη-Ν.Γκούμα

2)Κοντεύει χρόνος-1964

Στ.Μακρυδάκη-Ν.Δαλέζιου

3)Γιατί αχάριστη-1966

Α.Ρεπάνη-Ν.Γκούμα

4)Μην κλάψεις για μένα-1964 (β'φωνή Ρία Κούρτη)

Στ.Μακρυδάκη

5)Μόνο εσύ με κράτησες-1964

Απ.Καλδάρα

6)Η αγάπη και το μίσος-1964 (β'φωνή Χρηστάκης)

Θάνου Σοφού

7)Πάρε αίμα μια γουλιά-1963

Γ.Βασιλόπουλου-Γ.Κόρου

8)Από την πρώτη τη βραδιά-1966

Απ.Καλδάρα

9)Φεύγεις και πονώ-1963

Κ.Παπαδόπουλου-Λ.Καρνέζη-Ν.Καρανικόλα

10)Δεν πονάς-δεν πονάς-1964

Θάνου Σοφού

11)Με πρόδωσες-με πρόδωσες-1965 (β'φωνή Χρηστάκης)

Θάνου Σοφού

12)Στην αγκαλιά μου μέσα-1966 (β'φωνή Φ.Δημητρίου)

Ν.Δαλέζιου

13)Πόνεσα κι έκλαψα-1963

Π.Πετσά

14)Δάκρυ-δάκρυ-1963 (β'φωνή Χρηστάκης)

Β.Βασιλειάδη-Δ.Γκούτη

15)Δίνω και τα ρέστα μου-1966

Γ.Καραμπεσίνη-Ν.Παναγιωτούνη-1966

16)Χρόνια πολλά και ώπα-1966 (β'φωνές Α.Μπουζάνη-Γ.Καραμπεσίνης)

Γ.Καραμπεσίνη

17)Ένα το κρατούμενο-1962 (β'φωνές Κ.Θύμη-Απ.Καλδάρας)

Απ.Καλδάρα

18)Το χιόνι-1962 (β'φωνή ’ντζελα Πέρρα)

Γ.Μητσάκη

19)Κλαίνε οι κάμποι (1963) (β'φωνή Βούλα Γκίκα)

Πάνου Πετσά

20)Ο καημός της αγάπης (1963) (β'φωνή Ρία Κούρτη)

Π.Πετσά

Η ιδέα , ο συντονισμός και η επιμέλεια αυτής της συλλογής είναι του Δημήτρη Φεργάδη.Υπεύθυνος έκδοσης είναι ο Γιώργος Μακράκης.

Μια ενδιαφέρουσα συλλογή με αρκετά όμορφα λαικά τραγούδια, τα οποία ελάχιστα ακούστηκαν στην εποχή τους. Δεν μιλάμε φυσικά για τραγούδια που άλλαξαν την ιστορία του λαικού τραγουδιού αλλά υπάρχουν κάποια πραγματικά ενδιαφέροντα...

Σ'αυτή τη συλλογή όσο και σε άλλες αυτής της σειράς , φαίνεται πεντακάθαρα το γιατί κάποιοι συνθέτες ξεχώρισαν από τους άλλους και έγραψαν το όνομά τους με χρυσά γράμματα στο λαικό τραγούδι.Συνθέτες όπως ο Καλδάρας και ο Μητσάκης , των οποίων τα τραγούδια ξεχωρίζουν σ'αυτό το δίσκο.Πολύ όμορφα επίσης και τα τραγούδια του κιθαρίστα και λαικού συνθέτη Πάνου Πετσά.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει και το Νο 14 , το "Δάκρυ-Δάκρυ" του Βασίλη Βασιλειάδη. Η μουσική του τραγουδιού δεν είναι άλλη από την παραδοσιακή Γιουγκοσλάβικη μουσική , που πολλά χρόνια αργότερα ακούσαμε τόσο από το Βασίλη Παιτέρη στο τραγούδι "Μακρυά από μένα" στο δίσκο "Πυρκαγιά με πυρκαγιά" όσο και από τον Goran Bregovic στο "Με λένε Πόπη" από το "Θεσσαλονίκη-Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα" με το Γιώργο Νταλάρα και τη μικρή Αντιγόνη... Έχουν πραγματικά ενδιαφέρον αυτά τα "εσωτερικά δάνεια" μεταξύ των λαών της Βαλκανικής....και όχι μόνο... B)B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Συνεχίζοντας το μικρό αφιέρωμα στον Αντώνη Ρεπάνη  σήμερα ακούμε το πρώτο cd της σειράς "Τραγούδια από τις 45 στροφές".  

Αντώνης Ρεπάνης και για σήμερα....

Συνέχεια με τη συλλογή "Τραγούδια από τις 45 στροφές Νο 2" που κυκλοφόρησε το 1997 από τη Minos-Emi,μόνο σε cd.

16 ωραία λαικά τραγούδια της περιόδου 1962-1976. 16 τραγούδια που κι αυτά,όπως και τα τραγούδια από το "Νο 1", έμειναν στη σκιά των μεγάλων επιτυχιών της δεκαετίας του '60.

Να σημειώσουμε πως ειδικά τα τραγούδια του Χιώτη, ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα για την ευφάνταστη μελωδία και ενορχήστρωσή τους.

Στο "Αγάπη ξεχασμένη" επίσης, ακούμε μια μελωδία, παρόμοια, αν όχι ίδια, με τη γνωστή μεγάλη επιτυχία των ’κη Πάνου-Νίκου Καρανικόλα "Ξημέρωσε καλή μου".

1)Όπως νομίζεις-1962 (β'φωνή Μ.Χιώτης)

Μ.Χιώτη

2)Με φτάνει αυτό που έπαθα-1976

Α.Ρεπάνη-Δ.Γκούτη

3)Το χαστούκι-1962 (β'φωνή Κ.Γκρέυ)

Β.Τσιτσάνη-Α.Τσόκα

4)Η γυναίκα μου γκρινιάζει-1962

Θ.Δερβενιώτη

5)Γιατί να μου φύγεις-1966 (β'φωνή Λ.Παπαδοπούλου)

Α.Ρεπάνη

6)Παρηγοριά ο πόνος μου-1964

Μ.Χιώτη

7)Στης γειτονιάς τα σκαλοπάτια-1963

Στ.Μακρυδάκη-Δ.Γκούτη

8)Να μπορούσα να σ'αφήσω-1965 (β'φωνή ’.Χρυσάφη)

Ζ.Δελμούζου-Ν.Δαλέζιου

9)Διπλή ζωή - 1976

Α.Ρεπάνη-Δ.Γκούτη

10)Πάνε οι ελπίδες μου-1961 (β'φωνές Π.Πάνου-Αντ.Κλειδωνιάρης)

Απ.Καλδάρα

11)Αγάπη ξεχασμένη-1962 (β'φωνή Β.Γκίκα)

Ν.Καρανικόλα-Κ.Σιμόπουλου

12)Φεύγω το πρωί -1961

Π.Πετσά

13)Μέρα νύχτα με το δάκρυ-1963

Α.Ρεπάνη-Δ.Γκούτη

14)Με προσμένει ο γκρεμός-1961

Γ.Μουφλουζέλη

15)Μπαμπέση ντουνιά-1962

Στ.Μακρυδάκη

16)Τέτοια άπονη ψυχή-1963

Α.Ρεπάνη-Δ.Γκούτη

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και το τρίτο μέρος της σειράς "Τραγούδια από τις 45 στροφές" με τον Αντώνη Ρεπάνη. Κυκλοφόρησε το 2001 από τη Μinos-Emi και περιέχει 20 τραγούδια της περιόδου 1962-1975.

1)Σε αγαπώ,σε μισώ-1962 (β'φωνή Βούλα Γκίκα)

Στέλιος Μακρυδάκης

2)Χάνομαι-1962

Θεόδωρος Δερβενιώτης

3)Μου κάρφωσες τα μάτια-1963 (β'φωνή Γ.Λαύκας)

Γιώργος Λαύκας

4)Τι όμορφη που είσαι όταν κλαις-1963 (β'φωνή Ρία Κούρτη)

Στ.Χρυσίνης-Χρ.Κολοκοτρώνης

5)Σ'είχα τόσο συνηθίσει-Ανέκδοτο

Στέλιος Μακρυδάκης

6)Από τον άτυχο τον έρωτά μου-1962

Στ. Μακρυδάκης-Δ.Γκούτης

7)Στου δειλινού τα μονοπάτια-1969

Α.Ρεπάνης-Π.Καμηλιέρης

8)Χαμένη αγάπη-1970 (β'φωνή Β.Γκίκα)

Α.Ρεπάνης-Μ.Τουτουντζής

9)Έχασα τα ίχνη σου-1969

Α.Ρεπάνης-Μ.Τουτουντζής

10)Ήρθες εσύ-1970

Α.Ρεπάνης-Π.Καμηλιέρης

11)Τώρα που σ'έχασα-1971

Α.Ρεπάνης-Δ.Γκούτης

12)Δώσε βάση-1973

Α.Ρεπάνης-Κ.Κατσίπης

13)Ποιος-1975

Α.Ρεπάνης-Τ.Οικονόμο

14)Καταραμένη φτώχεια-1963 (β'φωνή Β.Γκίκα)

Απ.Χατζηχρήστος

15)Τι ζωή τι να την κάνω-Ανέκδοτο

16)Η λύτρωσή μου-1973

Α.Ρεπάνης-Δ.Γκούτης

17)Χέρι-χέρι-1966 (β'φωνή Φ.Δημητρίου)

Γ.Καραμπεσίνης-Ν.Μάτσας

18)Εσύ γλυκειά μου μόνο-1964 (β'φωνή Σόνια Ίμβρου)

Βασίλης Τσιτσάνης

19)Βασίστηκα στα λόγια σου-1975

Α.Ρεπάνης-Μ.Γαβριηλίδης

20)Με πήρε πάλι το πρωί-1966

Απόστολος Καλδάρας

Αδικημένα τραγούδια ακούγονται και σ'αυτή τη συλλογή...Δυο απ'αυτά είναι ανέκδοτα, ηχογραφήθηκαν δηλαδή , αλλά δεν κυκλοφόρησαν ποτέ...Στο ένα απ'αυτά μάλιστα, δεν αναφέρεται ούτε το πότε ηχογραφήθηκε, ούτε το ποιος το συνέθεσε...

Δυο τραγούδια ακόμα τα "Τι όμορφη που είσαι όταν κλαις" και η "Καταραμένη φτώχεια" είναι παρμένα από ποτ-πουρί με επανεκτελέσεις τραγουδιών του Χρ.Κολοκοτρώνη το πρώτο και του Απ.Χατζηχρήστου το δεύτερο.

Και σ'αυτή τη συλλογή η ιδέα , ο συντονισμός και η επιμέλεια είναι του Δημήτρη Φεργάδη ενώ υπεύθυνος έκδοσης είναι ο Χάρης Τσακμασιάν με τη βοήθεια του συλλέκτη Γιάννη Κολέθρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kλείνοντας σήμερα αυτό το μικρό αφιέρωμα , στον ιδιαίτερα αξιόλογο λαικό συνθέτη, τραγουδιστή και οργανοπαίκτη Αντώνη Ρεπάνη, θα αναφερθώ σ'ένα δίσκο-συλλογή που κυκλοφόρησε το 1978 από την Columbia, με τον τίτλο "14 μεγάλες επιτυχίες". Ο δίσκος περιέχει 11 τραγούδια από τις αρχές μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του '70 και τρία παλαιότερα από τη δεκαετία του '60.Δυστυχώς δεν έχω το δίσκο βινυλίου και στην απαράδεκτη επανέκδοσή του σε cd δεν αναγράφονται καν οι δημιουργοί των τραγουδιών. :blink:

Σε όσα τραγούδια έχω βρει τους δημιουργούς τους αναφέρω, για τους υπόλοιπους, θα γράψει η ιστορία...

1)Διπρόσωπη (Α.Ρεπάνης-Ε.Παπαγιαννοπούλου)

2)Γιατί κοντά μου κάθεσαι (Α.Ρεπάνης-Μ.Τουτουντζής)

3)Σταυροδρόμι (Β.Βασιλειάδης-Δ.Γκούτης)

4)Είναι η σκέψη μου τρελλή (Α.Ρεπάνης-Μ.Τουτουντζής)

5)Πες μου τι σου τάξανε (Σ.Μακρυδάκης-Δ.Γκούτης)

6)Ανεβαίνω σκαλοπάτια (Απ.Καλδάρας)

7)Πριν γνωρίσω τον έρωτα (Α.Ρεπάνης-Ηρ.Παπασιδέρης)

8)Δυο γυναίκες δυο αγάπες (Α.Ρεπάνης-Κ.Κατσίπης)

9)Νά'χε μάτια ο καιρός

10)Στην καρδιά μου σ'έχω πάντα (Α.Ρεπάνης-Ν.Καραστατήρης)

11)Θα μιλήσουμε

12)Ο λογαρισμός

13)Τα όνειρα χρειάζονται φτερά

14)Το παράνομο φιλί (Α.Ρεπάνης-Δ.Γκούτης)

Τα "Σταυροδρόμι", "Πες μου τι σου τάξανε" και "Ανεβαίνω σκαλοπάτια" είναι μεγάλες επιτυχίες της δεκαετίας του '60. Τα υπόλοιπα τραγούδια γράφτηκαν περίπου στο πρώτο μισό της δεκαετίας του '70.Μεγάλες επιτυχίες η "Διπρόσωπη" αλλά και το "Είναι η σκέψη μου τρελλή", ακούγονται μέχρι σήμερα στα λαικά πάλκα.... Φαντάζομαι πως τα τραγούδια στα οποία δεν αναγράφονται οι δημιουργοί, είναι συνθέσεις του ίδιου του Ρεπάνη, ο οποίος στη δεκαετία του '70 , παράλληλα με τις μεγάλες επιτυχίες που έδωσε στο Στράτο Διονυσίου ("Παλιατζής", "Ένας αητός γκρεμίστηκε" κ.α.) τραγούδησε και ο ίδιος πολλά από τα τραγούδια του...

Δεν έχει τύχει να παρακολουθήσω ζωντανά τον Αντώνη Ρεπάνη...Με την πρώτη ευκαιρία όμως θα ήθελα να παρακολουθήσω ένα από τα προγράμματά του στην "Αστροφεγγιά" όπου επί σειρά ετών, "υπηρετεί" το καλό λαικό τραγούδι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αναφέρθηκε προχθές σε άλλη ενότητα η "Αυλή του παραδείσου"...

Θα γράψω σήμερα για μια άλλη "αυλή"...Για την "Αυλή του φεγγαριού"...Έναν πολύ όμορφο δίσκο σε μουσική του Κώστα Καλδάρα. Τραγουδά η Ειρήνη Χαρίδου. Ο δίσκος κυκλοφόρησε το 1999 από τη Warner music.

Ας πάμε λοιπόν μια βόλτα "Στην αυλή του φεγγαριού" όπως είναι και ο γενικός τίτλος του cd για να δούμε τα τραγούδια του:

1)Μια νύχτα σαν κι αυτή (β'φωνή Δ.Μπάσης)

(Στίχοι Κ.Καλδάρας)

2)Είναι η γυναίκα

(Χριστίνα Πούλου)

3)Έλα κι εσύ

(Χριστίνα Πούλου)

4)Η πόλη μου (β'φωνή Κ.Καλδάρας)

(Κ.Καλδάρας-Χρ.Πούλου)

5)Ψηλά πετώ

(Κ.Καλδάρας)

6)Τα μάτια καίνε

(Λιζέτα Καλημέρη-Κ.Καλδάρας)

7)Ταξίδι μου κάθε στιγμή

(Κ.Καλδάρας-Αλ.Στεφόπουλος)

8)Θεός χωρίς δουλειά

(Λευτ.Χαλαράκης)

9)Μόνη στη διαχωριστική

(Χριστίνα Πούλου)

10)Τα δρομολόγια (β'φωνή Δ.Μπάσης)

(Χρ.Πούλου-Κ.Καλδάρας)

11)Έβαλα στα όργανα φωτιά

(Κ.Καλδάρας)

12)Ένα καράβι έπαιζε (β'φωνές Μ.Τσαιρέλη, Ηρ.Βαβάτσικας, Κ.Καλδάρας)

(Κ.Καλδάρας)

13)Ρίχνω τη σκέψη μου στο μέλλον

(Κ.Καλδάρας)

Η ενορχήστρωση έγινε από τον Ηρακλή Βαβάτσικα.Η επιμέλεια παραγωγής από τον Κώστα Καλδάρα.Η ηχοληψία και η μίξη έγιναν από το Γιώργο Καρυώτη στο Studio Polysound.

Στο δίσκο έπαιξαν οι μουσικοί:

Μουζάκης Ανδρέας :τύμπανα

Πολίτης Νίκος : ηλεκτρικό μπάσο

Περτσινίδης Χρήστος: κλασσική και ακουστική κιθάρα

Παπαλάμπρου Δημήτρης :ηλεκτρική και ακουστική κιθάρα

Henkish Mohamed : κρουστά

Γεωργούντζος Ντίνος: keyboards

Γκουβέντας Κυριάκος :βιολί

Φαραζής Τάκης: πιάνο

Καραντίνης Μανώλης : μπουζούκι, μαντολίνο

Κισλίτσενα Μαρίνα :τσέλο

Απέργης Αντώνης: ούτι

Βαβάτσικας Ηρακλής: ακορντεόν

Δημητρακόπουλος Παναγιώτης: κανονάκι

Ο συγκεκριμένος δίσκος είναι άλλη μια πολύ καλή απόδειξη για το ότι στη σημερινή εποχή (αφού από την κυκλοφορία του έχουν περάσει μόλις 8 χρόνια), γράφονται ακόμα καλά τραγούδια....Απλά δεν ακούγονται...Το όνομα του Καλδάρα άλλωστε, "βαρύ σαν ιστορία" , είναι εγγύηση για κάτι τέτοιο. Μπορεί ο Καλδάρας, από το 1988 που εμφανίστηκε με τη "Νυχτερινή κυβέρνηση" να μην έχει μεγάλη δισκογραφία...Τα τραγούδια που κυκλοφόρησαν όμως, διακατέχονται από μια συνέπεια και μια ποιότητα....Και από ηχητική πολυμορφία...Τόσο σ'αυτόν το δίσκο, όπως και στους υπόλοιπους, εκτός από τα κλασσικά λαικά τραγούδια, ακούμε τόσο όμορφες μελωδικές μπαλάντες, όσο και κομμάτια με μια πιο πλούσια ενορχήστρωση, με αρκετά στοιχεία από την παράδοση...Ο Κώστας Καλδάρας μαζί με το Γιώργο Ανδρέου αλλά και τον Ηρακλή Βαβάτσικα, που έχει κάνει την ενορχήστρωση, είναι από τους πιο σημαντικούς δημιουργούς , από το '90 και μετά , που έγραψαν και ενορχήστρωσαν τα τραγούδια τους μ'αυτό τον τρόπο.

Πολύ καλή φωνή η Ειρήνη Χαρίδου, χωρίς όμως να έχει την ανάλογη συνέχεια, δισκογραφικά τουλάχιστον....Ξεκίνησε με μια πολύ επιτυχημένη συμμετοχή στους "Ψίθυρους καρδιάς" του Νικολόπουλου, συνέχισε μ'αυτόν τον ολοκληρωμένο δίσκο, έκανε και κάποιες άλλες, όχι πολλές, συμμετοχές , αλλά μέχρι εκεί...Ας ελπίσουμε πως στο μέλλον θα υπάρξουν περιπτώσεις συνθετών που θα προσέξουν τη φωνή της και θα της δώσουν και τα ανάλογα τραγούδια να ερμηνεύσει...

Και φυσικά θα ήταν παράλειψη αν δε σημειώναμε τις εξαιρετικές δεύτερες φωνές του "τραγουδισταρά" όπως τον χαρακτήρισε ο Γιώργος Νταλάρας, Δημήτρη Μπάση... :pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η συνεργασία Θάνου Μικρούτσικου και Νίκου Καββαδία

Από το Musiccorner

"Επρόκειτο να γυριστεί ένα σήριαλ για την τηλεόραση, με τίτλο "Πορεία μηδέν ενενήντα", που το θέμα του ήταν ναυτικό. Οι παραγωγοί μου ζήτησαν να γράψω τη μουσική, εγώ δέχτηκα. Το πρόβλημα, όμως, που αντιμετωπίζαμε ήταν ότι έπρεπε να βρεθούν στίχοι σχετικοί με το θέμα, για να μπορέσουν να γραφτούν τραγούδια. Τότε μου ήρθε η φαεινή ιδέα: τα ποιήματα του Καββαδία! Καθόμουν τα βράδια και, σαν στιγμές έμπνευσης, βγαίναν ένα - ένα τα τραγούδια, πάρα πολύ εύκολα. ’ρχισα να φοβάμαι μήπως ήμουν πολύ βιαστικός ή πολύ απλοϊκός, μήπως δεν κατόρθωνα να κινηθώ στο επίπεδο του ποιητή, στις απαιτήσεις ενός αντάξιου μουσικού λόγου.

Η επιτυχία που είχε πιστεύω πως οφείλεται, κατά το μεγαλύτερο μέρος, στην αξία της ίδιας της ποίησης του Καββαδία και λιγότερο στη δική μου μουσική, που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι καθαρά υποκρουστική. Συνειδητά θέλησα να προβάλλεται η ποιητική δουλειά σε πρώτο πλάνο και η μουσική να τη συνοδεύει σ' ένα δεύτερο επίπεδο".

Έτσι περιγράφει ο Θάνος Μικρούτσικος στο βιβλίο "Θάνος Μικρούτσικος, ο τελευταίος ρομαντικός" (εκδόσεις "Τέχνη και Λόγος", Αθήνα 1988) την επαφή του με την ποίηση του Νίκου Καββαδία. Έτσι, με αφορμή μια τηλεοπτική σειρά, γεννήθηκε ο "Σταυρός του νότου".

Ο δίσκος κυκλοφόρησε το 1979 από τη "Lyra", με βασικό ερμηνευτή το Γιάννη Κούτρα και με τη συμμετοχή του Βασίλη Παπακωνσταντίνου σε δύο τραγούδια και της Αιμιλίας Σαρρή σε ένα, στο ομότιτλο. Τα τραγούδια: "Kuro Siwo", "Θεσσαλονίκη", "Σταυρός του νότου", "Ένα μαχαίρι", "Γυναίκα", "Ένας νέγρος θερμαστής από το Τζιμπουτί", "F. G. Lorca", "Αρμίδα", "Cambay's water", "Εσμεράλδα", "Πικρία".

Οι μουσικοκριτικοί της εποχής υποδέχτηκαν το εγχείρημα του Μικρούτσικου με τρόπο αρνητικό και απορριπτικό. Μίλησαν για "κατάντια των ποιημάτων του Καββαδία", για δίσκο "πληκτικό και μονότονο". Κάποιοι μάλιστα ζήτησαν γλωσσάρι για την ερμηνεία της ναυτικής ορολογίας των ποιημάτων! Ακόμα και ο ισχυρός άντρας της "Lyra", ο Αλέκος Πατσιφάς ήταν σίγουρος ότι ο δίσκος δεν θα πουλούσε και είχε πει στο Μικρούτσικο ότι του τον έκανε δώρο! Διαψεύστηκε. Τα τραγούδια από το "Σταυρό του νότου" αγαπήθηκαν και εξακολουθούν όχι μόνο να αγαπιούνται, αλλά και να συγκινούν ιδιαίτερα τους νέους, ο δίσκος κατέγραψε χιλιάδες πωλήσεις και ανήκει, πια, στους κλασσικούς της ελληνικής δισκογραφικής παραγωγής.

Όμως, η σχέση του Θάνου Μικρούτσικου με τον ποιητή της θάλασσας δε σταμάτησε εκεί. Το 1991, δώδεκα χρόνια μετά το "Σταυρό του νότου", ήρθαν οι "Γραμμές των οριζόντων". Είχαν, βέβαια, προηγηθεί οι "Εφτά νάνοι στο S\S Cyrenia", ένα ποίημα του Καββαδία μελοποιημένο από τον Μικρούτσικο στο δίσκο του με τη Χαρούλα Αλεξίου "Η αγάπη είναι ζάλη", εν έτει 1986.

Τι ήταν οι "Γραμμές των οριζόντων"; Ένας διπλός δίσκος με 17 τραγούδια, τα 11 από το "Σταυρό του νότου", σε εντελώς καινούργια ενορχήστρωση, συν τέσσερα καινούργια ("Λύχνος του Αλλαδίνου", "A Bord de l' Aspasia", "William George Allum", "Ο πιλότος Νάγκελ"). Μαζί, οι "Εφτά νάνοι" και το "Καραντί", που είχε ηχογραφηθεί από τον Κώστα Θωμαΐδη στο δίσκο 45 στροφών του '86 "Ο Κ. Θωμαΐδης σε δύο τραγούδια του Θ. Μικρούτσικου". Εδώ, στις "Γραμμές των οριζόντων", τραγουδούσαν ο Γιώργος Νταλάρας, ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου και ο Χάρης με τον Πάνο Κατσιμίχα. Τις δικές του ιδιαίτερες ερμηνευτικές πινελιές έβαλε και ο Θ. Μικρούτσικος, που φάνηκε ότι έχει, τελικά, τον τρόπο του με την ποίηση του Νίκου Καββαδία. Κι άλλοι συνθέτες και τραγουδοποιοί αποπειράθηκαν - άλλοτε εύστοχα κι άλλοτε αδόκιμα - να τον μελοποιήσουν, αλλά η προσέγγιση του Μικρούτσικου έφερε μιαν άλλη αύρα. Μας παρέσυρε ευκολότερα στη φυγή και στο ταξίδι, που γεννά η "παράξενη" γραφή του θαλασσινού ποιητή.

Και φθάνουμε στην άνοιξη του 2005, όταν ο Θάνος Μικρούτσικος παρουσίασε, σε μια σειρά έξη παραστάσεων, στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών τη συνολική εργασία του πάνω στον Καββαδία, τα τραγούδια του, δηλαδή, τόσο από το "Σταυρό του νότου" όσο και από τις "Γραμμές των οριζόντων". Τα παρουσίασε αλλαγμένα, αγνώριστα, τα "πείραξε", τα άπλωσε μουσικά, τους άλλαξε τις φόρμες και τους ρυθμούς. Για να σηκώσουν το ερμηνευτικό βάρος αυτού του υλικού, επέλεξε το Γιάννη Κότσιρα, το Λαυρέντη Μαχαιρίτσα, το Χρήστο Θηβαίο, και τον παλιό του γνώριμο - και πρώτο διδάξαντα - Γιάννη Κούτρα.

Η ζωντανή ηχογράφηση αυτής της παρουσίασης κυκλοφόρησε στο διπλό cd "Σταυρός του νότου - Γραμμές των οριζόντων". Στο υλικό του άλμπουμ θα βρείτε και ένα ποίημα του Νίκου Καββαδία, το "Μαρέα", που είχε μελοποιήσει πριν χρόνια ο συνθέτης και μέχρι τότε παρέμενε ακυκλοφόρητο.

Δεν ξέρω αν η σχέση του Θάνου Μικρούτσικου με τον Καββαδία τελειώνει εδώ. Ίσως, κάτι καινούργιο γεννηθεί στο μέλλον, ίσως θελήσει να ανοίξει ένα νέο "λογαριασμό" με την ποίηση του "Κόλλια". Πάντως, το τραγούδι "Στης γοργόνας το φτερό", από το δίσκο του Θάνου Μικρούτσικου με τον Μανώλη Μητσιά "Υπέροχα μονάχοι" (2006) - σε στίχους του ’λκη Αλκαίου - κλείνει με το Μικρούτσικο να τραγουδά το στίχο του Καββαδία "Χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία" από το ποίημα "Γυναίκα". Είναι, άραγε, τυχαίο;

Και δυο λόγια για τον ασυρματιστή ποιητή...

Ο Νίκος Καββαδίας γεννήθηκε το 1910 σε μια μικρή πόλη της Μαντζουρίας κοντά στο Χαρμπίν, από γονείς Έλληνες (Κεφαλλονίτες). Πέθανε στις 10 Φλεβάρη του 1975. Έγραψε ένα και μοναδικό μυθιστόρημα, τη "Βάρδια" και τρεις ποιητικές συλλογές: "Μαραμπού" (1933), "Πούσι" (1947) και "Τραβέρσο" (1975).

Η πρώτη του μελοποίηση έγινε από το Γιάννη Σπανό στο δίσκο της "Τρίτης Ανθολογίας", που κυκλοφόρησε το 1975. Το ποίημα "Ιδανικός κι ανάξιος εραστής" τραγούδησε ο Κώστας Καράλης...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώργο , είναι πολύ ωραίο το κείμενο αλλά το έχω καταχωρήσει στο topic "Γραμμές των οριζόντων".

Νομίζω τώρα πως είναι μια καλή ευκαιρία, μια και τις τελευταίες μέρες ζούμε στο κλίμα του ρεμπέτικου τραγουδιού , να δούμε μερικά πράγματα για κάποιους από τους σημαντικότερους δημιουργούς του.

Ξεκινώ με τον Απόστολο Χατζηχρήστο, έναν κορυφαίο, κατά τη γνώμη μου συνθέτη, ο οποίος έγραψε μερικά από τα πιο σημαντικά ρεμπέτικα και λαικά τραγούδια.Ο Χατζηχρήστος, ο οποίος εκτός από συνθέτης, υπήρξε και σημαντικότατος τραγουδιστής (η φωνή του έμοιαζε αρκετά μ'αυτήν του Στράτου Παγιουμτζή),στιχουργός και οργανοπαίκτης, γεννήθηκε το 1903 ή 1904 στη Σμύρνη και πέθανε στην Αθήνα το 1959.Η δισκογραφική του καριέρα ξεκίνησε το 1938.

Πολλά χρόνια αργότερα, το 1998, η Minos-Emi στη σειρά των cd's "Αρχείο-Συνθέτες του ρεμπέτικου", υπό την επιμέλεια και την ηχητική επεξεργασία του Παναγιώτη Κουνάδη,και το συντονισμό του Δημήτρη Φεργάδη, κυκλοφόρησε ένα cd αφιερωμένο στον Απόστολο Χατζηχρήστο με 19 πολύ όμορφα τραγούδια στις πρώτες τους εκτελέσεις:

1)Ξανθειά Σμυρνιωτοπούλα-1938 (στίχοι Απ.Χατζηχρήστου)

Απ.Χατζηχρήστος-Γ.Παπαιωάννου

2)Το παράπονο του αλήτη-1939 (Απ.Χατζηχρήστου)

Απ.Χατζηχρήστος-Γ.Κωνσταντινίδης

3)Παραπονιάρικό μου -1939 (Χ.Βασιλειάδη)

Απ.Χατζηχρήστος

4)Μαλλάκια απ'τις πλεξούδες σου-1939 (Γ.Φωτίδα-Απ.Χατζηχρήστου)

Απ.Χατζηχρήστος-Γ.Παπαιωάννου

5)Νυχτοπούλι-1940 (Απ.Χατζηχρήστου)

Απ.Χατζηχρήστος-Γ.Κωνσταντινίδης

6)Γκρινιάρικο -1940 (Γ.Φωτίδα-Απ.Χατζηχρήστου)

Απ.Χατζηχρήστος

7)Η μανούλα -1946 (Απ.Χατζηχρήστου)

Απ.Χατζηχρήστος-Γ.Σταμούλης

8)Η μαυροφόρα-1946 (Απ.Χατζηχρήστου)

Απ.Χατζηχρήστος-Γ.Σταμούλης

9)Μάρω -1946 (Απ.Χατζηχρήστου)

Απ.Χατζηχρήστος-Ευ.Χατζηχρήστος

10)Φτώχεια καταραμένη -1946 (Απ.Χατζηχρήστου)

Απ.Χατζηχρήστος-Γ.Σταμούλης

11)Θα ρθει μια μέρα να πονάς -1948 (Γ.Φωτίδα)

Απ.Χατζηχρήστος-Ευ.Χατζηχρήστος-Μ.Βαμβακάρης

12)Ο καιξής-1948 (Γ.Φωτίδα)

Απ.Χατζηχρήστος-Ευ.Χατζηχρήστος-Μ.Βαμβακάρης

13)Το μαγκαλάκι-1952 (Γ.Φωτίδα)

Αθ.Ευγενικός-Σ.Καλφοπούλου-Γ.Σταμούλης

14)Η τραγιάσκα -1952 (Χ.Βασιλειάδη)

Αθ.Ευγενικός-Σ.Καλφοπούλου

15)Το βασανάκι-1952 (Χ.Βασιλειάδη)

Ρ.Στάμου-Π.Τσαουσάκης-Ν.Καλλέργης

16)Καρδιά ορφανή -1952 (Κ.Μάνεση)

Απ.Χατζηχρήστος-Τ.Μπίνης

17)Καροτσέρη τράβα-1952 (Απ.Χατζηχρήστου)

Απ.Χατζηχρήστος-Σ.Καλφοπούλου-Γ.Τατασόπουλος

18)Τα χανουμάκια-1952 (Χ.Βασιλειάδη)

Απ.Χατζηχρήστος-Γ.Σταμούλης

19)Η Βαρβάρα -1952 (Κ.Γόντικα)

Απ.Χατζηχρήστος-Γ.Σταμούλης

Μεγάλα τραγούδια...μεγάλες επιτυχίες...Πολλά απ'αυτά , όπως "Το παράπονο του αλήτη" , πιο γνωστό ως "Αλήτη μ'είπες μια βραδιά",ή ακόμα τα "Καροτσέρη τράβα", ο "Καιξής" ή το "Παραπονιάρικο" έχουν γνωρίσει πολλές επανεκτελέσεις κι ακούγονται , ανελλιπώς μέχρι σήμερα, στα λαικά πάλκα.

Να σημειώσω πως στο συγκεριμένο cd, όπως και σε όλα αυτής της σειράς, υπάρχει ένθετο, υπογεγραμμένο από τον Παναγιώτη Κουνάδη, με αναλυτικό βιογραφικό του εκάστοτε συνθέτη , όλους τους στίχους των τραγουδιών και πληροφορίες για τους συντελεστές της κάθε ηχογράφησης , τους ρυθμούς και τους "δρόμους" των τραγουδιών.

Και νομίζω πως το καλύτερο απ'όλα θα ήταν να διαβάσουμε το βιογραφικό του Απόστολου Χατζηχρήστου, όπως αυτό βρίσκεται στο ένθετο του cd.

Το εξώφυλο του cd

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...06/2dc354f5.jpg

Και το βιογραφικό του Απόστολου Χατζηχρήστου

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...2006/0001-1.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...s_2006/0002.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...s_2006/0003.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα πρώτα χρόνια της δημιουργίας του Απόστολου Καλδάρα θα σεργιανίσουμε σήμερα...Του "Τόλιου" όπως τον φώναζε η σύζυγός του αλλά και οι συνεργάτες του μουσικοί...

Ο Απόστολος Καλδάρας γεννήθηκε στις 7 Απριλίου 1922 στα Τρίκαλα και πέθανε στην Αθήνα στις 8 Απριλίου 1990.Εκτός από μεγάλος συνθέτης , υπήρξε εξαιρετικός, στιχουργός, οργανοπαίκτης αλλά και τραγουδιστής.Αν και στη δισκογραφία έχουν "περάσει" λίγα τραγούδια με τη φωνή του, σε πολλά άλλα έχει κάνει β'φωνή στους μεγαλύτερους έλληνες τραγουδιστές.

Το 2001 στη σειρά "Αρχείο-Συνθέτες του ρεμπέτικου", της Minos-Emi , κυκλοφόρησαν δυο πολύ ενδιαφέροντα cd's , με την επιμέλεια του Παναγιώτη Κουνάδη, με τις πρώτες ηχογραφήσεις των τραγουδιών του Απόστολου Καλδάρα.Όπως πάντα στα cd's αυτής της σειράς, υπάρχει αναλυτικό βιογραφικό , καθώς και οι στίχοι αλλά και πολλές πληροφορίες για τα τραγούδια.

Το πρώτο cd του Απόστολου Καλδάρα περιλαμβάνει τα τραγούδια:

1)Mάγκας βγήκε για σεργιάνι-1946 (Απ.Καλδάρα-Β.Τσιτσάνη)

Μ.Βαμβακάρης-Β.Τσιτσάνης

2)Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι -1947 (Απ.Καλδάρα)

Στέλλα Χασκίλ

3)Εβίβα ρεμπέτες -1947 (Απ.Καλδάρα)

Γ.Κυριαζής-Στ.Χασκίλ-Απ.Καλδάρας

4)Σκλάβες του μαχαραγιά -1948 (Μ.Μαργαρίτη-Σπ.Περιστέρη)

Ντούο Χάρμα-Απ.Καλδάρας

5)Είμαι μαγκάκι-1948 (Απ.Καλδάρα)

Στρ.Παγιουμτζής-Ντούο Χάρμα

6)Η μπαρμπαριά (Μ.Μαργαρίτη-Ε.Μωραίτη)

Ντούο Χάρμα

7)Η ξενητειά-1948 (Απ.Καλδάρα)

Ντούο Χάρμα

8)Παραστρατημένη-1947 (Απ.Καλδάρα)

Στ.Χασκίλ

9)Ψαράς θα γίνω στη στεριά -1947 (Απ.Καλδάρα)

Στ.Χασκίλ

10)Πάνω σ'ένα βράχο-1948 (Απ.Καλδάρα)

Στρ.Παγιουμτζής-Λ.Χάρμα

11)Ο εργάτης -1948 (Μ.Μαργαρίτη)

Ντούο Χάρμα

12)Ο ρωμιός-1950 (Απ.Καλδάρα)

Αθ.Ευγενικός-Μ.Νίνου-Ν.Βούλγαρης

13)Γυναίκα απ'το σωρό -1949 (Απ.Καλδάρα)

Π.Τσαουσάκης-Ι.Γεωργακοπούλου

14)Ας με κρίνει η κοινωνία -1949 (Απ.Καλδάρα)

Π.Τσαουσάκης-Ι.Γεωργακοπούλου

15)Στις καρδιές τις πεισματάρες -1952 (Χ.Κολοκοτρώνη)

Π.Τσαουσάκης-Ρ.Στάμου-Ν.Καλλέργης

16)Ο λεβέντης που πονά -1952 (Χ.Κολοκοτρώνη)

Π.Τσαουσάκης-Ρ.Στάμου

17)Βρε ζωή φαρμάκια στάζεις -1952 (Χ.Βασιλειάδη)

Π.Τσαουσάκης-Ρ.Ντάλια

18)Πήρα το δρόμο τον κακό-1952 (Κ.Βίρβου)

Ρ.Στάμου-Π.Τσαουσάκης

Πολλά από τα τραγούδια που ακούγονται σ'αυτό το cd γνώρισαν δεκάδες επανεκτελέσεις, έμειναν διαχρονικά κι ακούγονται μέχρι σήμερα.

Εκτός από το "Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι" και κάποια άλλα που είναι γνωστά με την πρώτη ματιά, θα επισημάνω και τα "Πάνω σ'ένα βράχο" ("Σ'ένα βράχο φαγωμένο"), "Βρε ζωή φαρμάκια στάζεις" ("Φέρτε μια κούπα με κρασί") και "Πήρα το δρόμο τον κακό" που δεν είναι άλλο από το πολύ γνωστό μας "Γιατί πονάς και βασανίζεσαι".

Υπάρχει σ'αυτό το cd και η πρώτη ηχογράφηση τραγουδιού του Καλδάρα , του "Μάγκας βγήκε για σεργιάνι", το οποίο φαίνεται σαν συνδημιουργία του με τον Τσιτσάνη. Η "συνεργασία" αυτή σε συνδυασμό με την εισβολή των Ινδικών τραγουδιών πολύ αργότερα (είναι γνωστό πως ο Καλδάρας ήταν από τους συνθέτες που διασκεύασε αρκετά Ινδικά τραγούδια, σε αντίθεση με τον Τσιτσάνη ο οποίος , αν και έγραψε κάποια τραγούδια με ανατολίτικο ύφος, υπήρξε πολέμιος της "Ινδοκρατίας"), ήταν οι αιτίες από τις οποίες οι σχέσεις των δυο μεγάλων Τρικαλινών συνθετών ήταν , σχεδόν πάντα, τεταμένες, μέχρι το τέλος της ζωής τους...

Νομίζω πως έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον να διαβάσουμε και το βιογραφικό του συνθέτη , όπως το υπογράφει ο Παναγιώτης Κουνάδης.

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...2006/0008-1.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...s_2006/0009.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...s_2006/0010.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...s_2006/0011.jpg

Και το εξώφυλο του cd

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...2006/0006-1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από τη στήλη του Τάσου Κριτσιώλη στο musiccorner:

ΑΚΗΣ ΠΑΝΟΥ

«ΑΛΗΘΕΙΕΣ» (MINOS MSM 206)

Στα μέσα του 1973 ο ’κης Πάνου συνεργάστηκε για πρώτη (και δυστυχώς τελευταία) φορά με τον Στέλιο Καζαντζίδη, γράφοντας έξι μοναδικά τραγούδια που έμειναν στην ιστορία και στις αρχές του 1974 κυκλοφόρησαν σε δίσκο 33 στροφών με τον τίτλο «Η ζωή μου όλη». Λίγο αργότερα, ο συνθέτης πήρε τα τέσσερα από τα έξι, έγραψε άλλα τέσσερα για τη Λίτσα Διαμάντη (καθώς είχε υπογράψει συμβόλαιο για να της δώσει κάποια τραγούδια), έδωσε από δύο στον Χρηστάκη και στον σχετικά άγνωστο Γιάννη Θυμάκη κι εξέδωσε ένα μεγάλο δίσκο με τίτλο «Αλήθειες».

Το να αναφερθώ στα τραγούδια που λέει ο Καζαντζίδης είναι εντελώς περιττό, αφού η ιστορία τα έχει κατατάξει στην κορυφή της λαϊκής μουσικής μας κι επιπλέον το είχα κάνει όταν παρουσίασα το άλμπουμ «Η ζωή μου όλη» μέσα από τη στήλη. Θα ήθελα να σταθώ σε κάποια από τα υπόλοιπα και ιδιαίτερα σε δύο που λέει η Διαμάντη: «Και τότε» και «Εκείνα που δε λέγονται». Στην εποχή τους δεν ακούστηκαν ιδιαίτερα, όμως αρκετά χρόνια αργότερα άρχισαν να κερδίζουν έδαφος και ειδικά το πρώτο αποτελεί «εθνικό ύμνο» για τους φίλους του λαϊκού τραγουδιού. Δεν υστερεί βεβαίως και το δεύτερο, ένα εξαιρετικό ζεϊμπέκικο που φέρει τη σφραγίδα του δημιουργού του και τη μοναδική φωνή της Λίτσας Διαμάντη.

Από εκεί και πέρα, πολύ καλή είναι η ερμηνεία του Θυμάκη στα «Η ζωή πικροθάλασσα» (σπουδαίο και «αδικημένο» κομμάτι) και «Το γιατάκι μου», ενώ τη δική του πινελιά βάζει ο αείμνηστος Χρηστάκης (Χρήστος Σύρπος) με δυο «αλέγκρο» τραγούδια. Το ένα από αυτά - «Η Κικίτσα»- ηχογραφήθηκε με την ίδια μουσική αλλά με διαφορετικούς στίχους δυο χρόνια αργότερα με τον τίτλο «Ο παίχτης» στο δίσκο «Μάθημα πρώτον», όπου κι εκεί το ερμήνευσε ο Χρηστάκης.

Στο οπισθόφυλλο ο ’κης Πάνου αναφέρει όλους τους συντελεστές του δίσκου τους οποίου κι ευχαριστεί «δια την συνεργασία». Παραγωγός ήταν ο Αχιλλέας Θεοφίλου και η ηχογράφηση έγινε στα στούντιο της Columbia με ηχολήπτη τον Τάκη Φιλιππίδη.

Τα τραγούδια του δίσκου

1) Μίσος (Στ. Καζαντζίδης)

2) Με φιλιά μερώνει μόνο (Λ. Διαμάντη)

3) Η ζωή μου όλη (Στ. Καζαντζίδης)

4) Το γιατάκι μου (Γ. Θυμάκης)

5) Εκείνα που δε λέγονται (Λ. Διαμάντη)

6) Η Κικίτσα (Χρηστάκης)

7) Οι μισοί καλοί (Στ. Καζαντζίδης)

8) Και τότε (Λ. Διαμάντη)

9) Τα όνειρα χτίζονται (Στ. Καζαντζίδης)

10) Αυτός που πέρασε (Λ. Διαμάντη)

11) Η ζωή πικροθάλασσα (Γ. Θυμάκης)

12) Μη ξηγιέσαι έτσι (Χρηστάκης)

ΛΥΚΟΥΡΓΟΣ ΜΑΡΚΕΑΣ

«ΝΥΧΤΩΝΕΙ-ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ» (MINOS MSM 228)

Από τους λιγότερο γνωστούς και σχετικά σπάνιους σήμερα δίσκους 33 στροφών, ο οποίος κυκλοφόρησε τον Δεκέμβριο του 1974 με ερμηνευτές τη Λίτσα Διαμάντη και τον πολύ νέο τότε Δημήτρη Κοντολάζο. Πρόκειται για την τρίτη ολοκληρωμένη δισκογραφική δουλειά του συνθέτη Λυκούργου Μαρκέα (έφυγε πρόωρα από τη ζωή το 1979) μετά το «Χαλάλι σου ζωή» το 1971 και τα «Ανθρώπινα και καθημερινά» το 1973, η οποία περιέχει «καθαρόαιμα» λαϊκά τραγούδια προορισμένα για πίστες νυχτερινών κέντρων.

Αυτό βεβαίως δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν αρκετές καλές στιγμές στο άλμπουμ, αν και όχι ιδιαίτερα γνωστές. Ίσως να σας λένε κάτι τα «Είναι ο δεσμός μας σαν νικοτίνη» και «Προτιμότερο δραπέτες» που ερμηνεύει η Διαμάντη κι όσο για τα υπόλοιπα, θα πρέπει να είστε συλλέκτες για να τα γνωρίζετε. Η αλήθεια είναι ότι ο συγκεκριμένος δίσκος δεν ακούστηκε σχεδόν καθόλου, αφού ας μη ξεχνάμε ότι βγήκε λίγους μήνες μετά την πτώση της δικτατορίας και το πολιτικό τραγούδι βρισκόταν στις δόξες του...

Οπωσδήποτε το άλμπουμ δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, αλλά ακούγοντάς το σήμερα διαπιστώνει κανείς ότι απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί «σαβούρα», όπως η συντριπτική πλειοψηφία των όσων μας σερβίρουν οι ραδιοφωνικοί και τηλεοπτικοί σταθμοί...

Στο εσώφυλλο του δίσκου δεν υπάρχουν πληροφορίες σχετικά με τους συντελεστές του (παραγωγός, ηχολήπτης κ.τ.λ.) παρά μόνο δύο φωτογραφικά πορτραίτα των τραγουδιστών.

Τα τραγούδια του δίσκου

1) Ειν' ο δεσμός μας σαν νικοτίνη (Πυθαγόρα) Λ. Διαμάντη

2) Προτιμότερο δραπέτες (Πυθαγόρα) Λ. Διαμάντη

3) Τι σου βρήκα (Πυθαγόρα) Λ. Διαμάντη

4) Χρειάζεται απόφαση (Πυθαγόρα) Δ. Κοντολάζος

5) Θα πάρω Πειραιώτη (Πυθαγόρα) Λ. Διαμάντη

6) Το πείραμα απέτυχε (Κ. Ρουβηνέτη) Δ. Κοντολάζος

7) Βρε μελαχρινή (Αλ. Σακελλάριου) Δ. Κοντολάζος

8) Και γαρδένιες να πετάτε (Πυθαγόρα) Λ. Διαμάντη

9) Μια χάρη σου ζητώ (Λ. Μαρκέα) Δ. Κοντολάζος

10) Τα μεγάλα ψάρια τρώνε τα μικρά (Δ. Τζεφρώνη) Δ. Κοντολάζος

11) Το παιδί (Πυθαγόρα) Λ. Διαμάντη

12) Για σκέψου φρονιμότερα (Λ. Μαρκέα) Δ. Κοντολάζος

13) Είναι κρίσιμη η ώρα (Πυθαγόρα) Λ. Διαμάντη

ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ - ΜΑΝΩΛΗΣ ΡΑΣΟΥΛΗΣ

«ΠΑΙΞΕ ΧΡΗΣΤΟ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ» (MINOS MSM 443)

Το λαϊκό τραγούδι είχε πάρει για τα καλά τα «πάνω» του στις αρχές της δεκαετίας του '80 όταν ξεκίνησε η συνεργασία του Χρήστου Νικολόπουλου με τον Μανώλη Ρασούλη, η οποία πρόσφερε ανεκτίμητα «διαμάντια» στην ελληνική μουσική. Έτσι λοιπόν, μετά την επιτυχημένη πρώτη δουλειά τους στα τέλη του 1981 με τον τίτλο «Οι κυβερνήσεις πέφτουνε μα η αγάπη μένει» (απ' όπου και το ομώνυμο μεγάλο σουξέ με τον Γιώργο Νταλάρα), έρχεται το καλοκαίρι του 1982 το «Παίξε Χρήστο επειγόντως» με ακόμη πιο μεγάλη επιτυχία!

Ο συνθέτης μετά τον «απογαλακτισμό» του από τον Στέλιο Καζαντζίδη εμπιστεύεται νέες - κι εκείνη την εποχή σχετικά άγνωστες - φωνές για τον συγκεκριμένο δίσκο και δικαιώνεται, αφού τα κομμάτια του ακούστηκαν πολύ και δύο από αυτά έχουν πάρει πλέον ξεχωριστή θέση στην ιστορία του ελληνικού τραγουδιού: Το ομότιτλο με τη μεγάλη φωνή της Ελένης Βιτάλη και το εξαιρετικό ζεϊμπέκικο «Με τα φώτα νυσταγμένα» (οι περίφημες «Νταλίκες») με τον Γιώργο Σαρρή, ο οποίος έκανε το «μπαμ» με το εν λόγω τραγούδι και καθιερώθηκε αμέσως, ασχέτως αν η πορεία του στα επόμενα χρόνια δεν ήταν ανάλογη των δυνατοτήτων του. Η επιτυχία ήταν τόσο μεγάλη που ένα χρόνο αργότερα «βάφτισε» με τον ίδιο τίτλο («Οι νταλίκες») τον πρώτο προσωπικό δίσκο του...

Εξάλλου, σ' αυτή τη δουλειά κάνει μιαν από τις πρώτες του δισκογραφικές παρουσίες ο Πασχάλης Τερζής ο οποίος λίγο νωρίτερα είχε κυκλοφορήσει πάλι σε μουσική Νικολόπουλου τον πρώτο του δίσκο «Λέω», με μεγάλη επιτυχία κυρίως στη Θεσσαλονίκη. Εδώ λέει δύο τραγούδια που έγιναν αρκετά γνωστά και κυρίως «Το πιο παράξενο τραγούδι». Επίσης, συμμετέχει ο Δημήτρης Κοντογιάννης που είχε ήδη κάνει όνομα από τη συμμετοχή του στην «Οπισθοδρομική κομπανία».

Παραγωγός ήταν ο Αχιλλέας Θεοφίλου και η ηχογράφηση έγινε στα στούντιο της Columbia το Μάιο του 1982 με ηχολήπτη τον Μίμη Καννή. Στο οπισθόφυλλο υπάρχει ένα εκτενές σημείωμα του Μανώλη Ρασούλη, γραμμένο στη Νέα Υόρκη τον Ιούνιο εκείνης της χρονιάς.

Τα τραγούδια του δίσκου

1) Παίξε Χρήστο επειγόντως (Ελ. Βιτάλη)

2) Με τα φώτα νυσταγμένα (Γ. Σαρρής)

3) Το πιο παράξενο τραγούδι (Π. Τερζής)

4) Ζούμε σε ψεύτρα εποχή (Ελ. Βιτάλη)\

5) Το είχες κάνει σχέδιο (Γ. Σαρρής)

6) Είπα να της πω ένα γεια (Γ. Σαρρής)

7) Καθόμουνα στο Λέντζου (Δ. Κοντογιάννης)

8) Η ζωή γυναίκα μοιάζει (Π. Τερζής)

9) Στα μέντιουμ θα πάω (Δ. Κοντογιάννης)

10) Ο Μάρκος και ο Ομάρ-Καγιάμ (Ελ. Βιτάλη)

11) Το ζεϊμπέκικο του Θεού (Γ. Σαρρής)

12) Όταν με κοιτάς στα μάτια (Ελ. Βιτάλη)

13) Ο σεΐχης (Δ. Κοντογιάννης)

14) Σαν το φονιά (Γ. Σαρρής)

http://www.musiccorner.gr/extras/record/index.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απόστολος Καλδάρας και για σήμερα...Ακούμε το δεύτερο cd από τη σειρά "Αρχείο-Συνθέτες του ρεμπέτικου" που κυκλοφόρησε το 2001 από τη Minos-Emi , με την επιμέλεια ενός από τους πιο "ειδικούς" του είδους , του Παναγιώτη Κουνάδη.

Σε συνέχεια από το 1952 που σταματά το πρώτο cd, σ'αυτή τη δεύτερη συλλογή φτάνουμε μέχρι το 1958...Περνάμε δηλαδή τη μεταβατική περίοδο , που το ρεμπέτικο τραγούδι, σιγά-σιγά, εξελίσσεται και δίνει τελικά τη θέση του στο καθαρό λαικό τραγούδι....Αυτό που εξέφρασαν καλύτερα απ'όλους ο Τσιτσάνης, ο Καλδάρας, ο Παπαιωάννου, ο Χιώτης, ο Μητσάκης κ.α., μέσα από τις φωνές του Καζαντζίδη, του Μπιθικώτση, του Γαβαλά, του Αγγελόπουλου, του Διονυσίου, της Λύδια , της Πάνου, της Γκρέυ και των άλλων μεγάλων λαικών φωνών....

Τραγούδια της "άλλης μεριάς του φεγγαριού" περιέχει κυρίως,αυτός ο δίσκος...Τραγούδια που , τα περισσότερα, δεν ακούστηκαν ιδιαίτερα.Έχουμε βέβαια τη "Στεναχώρια" , το "Είπα να σβύσω τα παλιά" , το "Εσύ πασά μου φάε και πιε" που ακούγονται μέχρι σήμερα κι έχουν γνωρίσει αρκετές επανεκτελέσεις....Τα υπόλοιπα τραγούδια όμως έμειναν στο περιθώριο των μεγάλων επιτυχιών του Καλδάρα.

1)Τι να σου κάνω που σ'αγαπώ-1949 (Στίχοι Σπ.Περιστέρη)

Σ.Καλφοπούλου-Μ.Βαμβακάρης-Στ.Περπινιάδης

2)’λλα λόγια ν'αγαπιώμαστε-1949 (Σπ.Περιστέρη)

Σ.Καλφοπούλου-Μ.Βαμβακάρης-Στ.Περπινιάδης

3)Ότι βρέξει ας κατεβάσει- 1952 (Κ.Βίρβου)

Πρ.Τσαουσάκης

4)Το αγκάθι-1952 (Κ.Βίρβου)

Πρ.Τσαουσάκης

5)Τα δώρα -1952 (Απ.Καλδάρα)

Ρ.Στάμου-Απ.Καλδάρας-Ι.Κυριαζής

6)Το απάτητο βουνό-1952 (Ι.Κυριαζή)

Ρ.Στάμου-Απ.Καλδάρας-Ι.Κυριαζής

7)Το παράπονο του μάγκα-1953 (Απ.Καλδάρα)

Δ.Ρουμελιώτης-Ούλα Μπάμπα-Κ.Πολίτης

8)Η καρδούλα μου το ξέρει-1953 (Κ.Βίρβου)

Καίτη Γκρέυ

9)Ας (να) μ'έπνιγε η μάνα μου-1953 (Απ.Καλδάρα)

Π.Τσαουσάκης-Μ.Γρίλλη

10)Η στενοχώρια -1953 (Κ.Βίρβου)

Στ.Περπινιάδης-Π.Χρυσίνης

11)Εσύ πασά μου φάε και πιε-1953 (Κ.Βίρβου)

Π.Τσαουσάκης-Μ.Γρίλλη

12)Είπα να σβύσω τα παλιά -1953 (Α.Καλδάρα)

Σωτηρία Μπέλλου

13)Νειάτα χαμένα -1953 (Χ.Κολοκοτρώνη)

Σωτηρία Μπέλλου

14)Απόψε που τα χάλασα (Το μπερντάκι)-1953 (Απ.Καλδάρα)

Αθ.Ευγενικός-Ευ.Μαρκοπούλου

15)Δυο γαμπρούς μου προξενεύουν -1953 (Κ.Βίρβου)

Α.Χρυσάφη-Αθ.Ευγενικός-Ευ.Μαρκοπούλου

16)Ο μετανάστης-1957 (Ευτ.Παπαγιαννοπούλου)

Π.Τσαουσάκης-Γ.Λύδια

17)Μία σου και μία μου- 1957 (Ευτ.Παπαγιαννοπούλου)

Γ.Λύδια-Απ.Καλδάρας

18)Θα με γράψει η ιστορία -1958 (Ευτ.Παπαγιαννοπούλου)

Γρηγόρης Μπιθικώτσης

Το εξώφυλο του cd είναι ίδιο με το πρώτο cd, μόνο που αντί για νούμερο 1, έχει το 2.

Να συμπληρώσω μόνο πως , έχω την εντύπωση πως οι στίχοι στο "Είπα να σβήσω τα παλιά" είναι του Αιμίλιου Σαββίδη...Κάπου το έχω διαβάσει.

Ακούμε σ'αυτό το δίσκο και τρία τραγούδια του Καλδάρα με στίχους της Ευτυχίας Παπαγιαννοπούλου.Ο Καλδάρας είναι από τους ελάχιστους δημιουργούς που έβαζε το όνομά της στους δίσκους.

Ένα απ'αυτά , αυτό με το οποίο κλείνει ο δίσκος, νομίζω πως είναι και το τραγούδι με το οποίο ακούστηκε για πρώτη φορά η φωνή του Μπιθικώτση από δίσκο 45 στροφών. Εκείνη την εποχή, μόλις είχαν κάνει την εμφάνισή τους οι δίσκοι 45 στροφών.Έτσι πολλά τραγούδια που είχαν ήδη κυκλοφορήσει στις 78 στροφές , αμέσως μετά κυκλοφορούσαν και σε 45άρια. Το "Θα με γράψει η ιστορία" λοιπόν είναι το πρώτο 45άρι που ακούγεται η φωνή του Μπιθικώτση....

Και έμελλε να είναι ένα προφητικό τραγούδι , τόσο για το συνθέτη και τη στιχουργό , όσο και για το μεγάλο τραγουδιστή....

"Σαν πεθάνω κάποια μέρα, θα με γράψει η ιστορία

και θα λείψει από τον κόσμο μία φυσιογνωμία

Τραγούδι θα μου βγάλουνε οι μάγκες να το λένε

και οι γυναίκες θα με κλαίνε.

Θα περάσω από την πλάση, ντερβισάνθρωπος κι ιππότης

και στα χνάρια τα δικά μου θα βαδίσει η ανθρωπότης.

Τραγούδι θα μου βγάλουνε οι μάγκες να το λένε

και οι γυναίκες θα με κλαίνε.

Οι χειρούργοι θα με σκίσουν, όταν σβήσει η πνοή μου

για να δούνε που χωράει η μεγάλη η ψηχή μου.

Τραγούδι θα μου βγάλουνε οι μάγκες να το λένε

και οι γυναίκες θα με κλαίνε."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με τη φωνή του Σταύρου Τζουανάκου θα συνεχίσουμε σήμερα το ταξίδι μας στο ρεμπέτικο και παλιό λαικό τραγούδι.

Ο Τζουανάκος υπήρξε εξαιρετικός συνθέτης, στιχουργός αλλά και τραγουδιστής και μπουζουξής.Η ιδιαίτερη χροιά της φωνής του τον κατατάσσει, πιστεύω, στο πάνθεον των σημαντικότερων τραγουδιστών , στο χώρο του λαικού τραγουδιού, ενώ πάρα πολλές από τις συνθέσεις του έγραψαν τη δική τους χρυσή ιστορία.

Ο Τζουανάκος γεννήθηκε το 1925 στον Πειραιά και πέθανε , πολύ νωρίς, το 1974 στις Η.Π.Α. (Περισσότερα στοιχεία για τη ζωή του θα διαβάσετε παρακάτω στο βιογραφικό που ακολουθεί).

Πολλά χρόνια αργότερα, το 1994, η Minos-Εmi, σε συνεργασία με τον Παναγιώτη Κουνάδη που είχε την επιμέλεια της έκδοσης, θέλοντας να τιμήσει τη μνήμη του, εξέδωσε στη σειρά "Αρχείο-Συνθέτες του ρεμπέτικου", μια πολύ όμορφη συλλογή με επιτυχίες του Σταύρου Τζουανάκου.Κάποια από τα τραγούδια είχαν ξαναεκδοθεί και σε παλαιότερες συλλογές , κάποια όμως έβλεπαν για πρώτη φορά "το φως της δημοσιότητας", μετά την πρώτη έκδοσή τους σε δίσκους 78 στροφών.

1)Ο μαχαραγιάς-1952 (στίχοι Ν.Γκούμα)

Ρ.Στάμου-Στ.Τζουανάκος-Αθ.Γιαννόπουλος-Ν.Βούλγαρης

2)Κρίμα τέτοια λεβεντιά -1950 (Κ.Κοφινιώτη)

Στ.Τζουανάκος

3)Γυναίκα είναι, γυναίκα μένει (1948) (Στ.Τζουανάκου)

Στ.Περπινιάδης-Ι.Γεωργακοπούλου

4)Ένας διαβάτης -1949 (Κ.Κοφινιώτη)

Στ.Τζουανάκος

5)Θέλω να πάψεις να γελάς -1949 (Στ.Τζουανάκου)

Αν.Σπαγγαδώρος-Μ.Χιώτης

6)Με θολωμένο το μυαλό - 1950 (Ν.Γκούμα)

Στ.Τζουανάκος

7)Παράπονο-1951 (Ν.Γκούμα)

Στ.Τζουανάκος

8)Μη με ρωτάς- 1949 (Β.Ταμβάκη)

Στ.Χασκίλ

9)Ψεύτικε κόσμε -1951 (Στ.Τζουανάκου)

Στ.Τζουανάκος

10)Απόψε αναστέναξα -1952 (Κ.Κοφινιώτη)

Στ.Τζουανάκος

11)Βγήκε η Μαριώ σεργιάνι-1951 (Στ.Τζουανάκου)

Ν.Καλλέργης-Στ.Τζουανάκος-Αθ.Γιαννόπουλος

12)Παλιό μεράκι-1953 (Ν.Γκούμα)

Στ.Τζουανάκος

13)Τέτοιες ώρες η καρδιά-1953 (Στ.Τζουανάκου)

Στ.Τζουανάκος

14)Γεννήθηκα στα βάσανα -1953 (Ν.Ρούτσου)

Στ.Τζουανάκος

15)Ένα ρημάδι τώρα γυρίζω-1953 (Στ.Τζουανάκου)

Στ.Τζουανάκος

16)Ρήμαξε το σπιτικό μας -1949 (Κ.Κοφινιώτη)

Στ.Τζουανάκος

17)Ο μπεκιάρης -1949 (Κ.Κοφινιώτη)

Στ.Τζουανάκος

Όπως διαβάσατε, στη συλλογή αυτή ,εκτός από κάποια τραγούδια , όπως ο "θρυλικός" "Μαχαραγιάς" ή το "Ένας διαβάτης", περιέχονται πολλά τραγούδια που δεν ακούστηκαν ιδιαίτερα.Ο Τζουανάκος , πρέπει να θυμίσουμε πως συνέθεσε κι άλλες μεγάλες επιτυχίες όπως το "Λίγα ψίχουλα αγάπης", "Μα είναι και Θεός", "Σταλαγματιά, σταλαγματιά", τα οποία συμπεριλαμβάνονται στο δίσκο "Ένας διαβάτης" , για τον οποίο έχω γράψει παλαιότερα...

Ο ίδιος τραγούδησε με μοναδικό τρόπο δημιουργίες και άλλων μεγάλων συνθετών όπως τα "Αντιλαλούνε τα βουνά", "Σε τούτο το παλιόσπιτο", "Μάγισσες φέρτε βότανα" και πολλά άλλα.

Είχα την τύχη , να γνωρίσω έμμεσα το Σταύρο Τζουανάκο,άμεσα όμως τη γυναίκα του και την κόρη του, μέσω μιας πρώτης ανηψιάς του, φίλης μου,της Αντριάννας Πετράτου, η οποία μου αφηγούνταν για ώρες ατελείωτες περιστατικά από τη ζωή του θείου της στην Αμερική , που έζησε τα τελευταία χρόνια του. Ένα απ'αυτά είναι και ο θαυμασμός που έτρεφε για τον Γιώργο Νταλάρα...ενώ θυμόταν χαρακτηριστικά το Γιώργο Νταλάρα στη "Σπηλιά" της Νέας Υόρκης , το 1972, όταν τραγουδούσε στο πρόγραμμά του το "Ένας διαβάτης".

Αξίζει τον κόπο να διαβάσουμε και το βιογραφικό του Τζουανάκου, όπως το υπογράφει ο Παναγιώτης Κουνάδης στο ένθετο της συλλογής.

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...2006/0004-4.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...2006/0005-3.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...2006/0006-2.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...2006/0007-1.jpg

Και το εξώφυλο του cd.

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...2006/0003-3.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ρεμπέτικου συνέχεια..." με έναν από τους μεγαλύτερους λαικούς συνθέτες και στιχουργούς , έναν από τους ανθρώπους που έγραψαν μερικά από τα πιο σπουδαία λαικά τραγούδια που ακούμε σήμερα...

Αναφέρομαι στο Γιώργο Μητσάκη.

Ο Μητσάκης γεννήθηκε στην Πόλη το 1919.Αμέσως μετά τον πόλεμο, το 1946, ήταν από τους πρώτους που γραμμοφώνησαν τα τραγούδια τους, κάνοντας ιδιαίτερη αίσθηση...Το "Κομπολογάκι" και ο "Λουλάς" ,ηχογραφήθηκαν παράλληλα και στις δυο μεγάλες εταιρείες, έγιναν μεγάλες επιτυχίες και ακούγονται μέχρι σήμερα.

Ο Μητσάκης έγραφε , ο ίδιος , και τους στίχους. Δεν έπαιρνε από άλλους στιχουργούς, εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις...Αντιθέτως έδινε σε άλλους συνθέτες.Χαρακτηριστικότατο παράδειγμα τα τραγούδια "Όταν θα λάβεις αυτό το γράμμα" σε μουσική του Γ.Ζαμπέτα και "Ο Νικόλας ο ψαράς" σε μουσική του Β.Τσιτσάνη.

Υπήρξε δε και πολύ καλός τραγουδιστής.Πολλά από τα τραγούδια του , τα δισκογράφησε με την ιδιαίτερα χαρακτηριστική φωνή του ενώ ιδιαίτερος είναι και ο ήχος του μπουζουκιού του.Έχει αφήσει δηλαδή ,όπως ο Χιώτης και ο Ζαμπέτας, το στίγμα του στα τραγούδια που έπαιζε...

Το 1995 και στα πλαίσια της σειράς "Αρχείο-Συνθέτες του ρεμπέτικου" με την επιμέλεια του Παναγιώτη Κουνάδη, κυκλοφόρησαν 4 cd's με τραγούδια του Μητσάκη από δίσκους 78 στροφών.

Το πρώτο cd περιλαμβάνει τα τραγούδια σε μουσική και στίχους του ίδιου του Μητσάκη:

1)Το κομπολογάκι -1946

Γιώργος Μανησαλής

2)Ο λουλάς -1946

Γιώργος Μανησαλής

3)Θα σου φύγω με καιρό-1946 (Στίχοι Γ.Γιαννακόπουλου)

Ι.Γεωργακοπούλου-Σ.Περπινιάδης-Γ.Μητσάκης

4)Μαυρομάτα-1946

Ι.Γεωργακοπούλου-Σ.Περπινιάδης

5)Το οργανάκι-1946

Στράτος Παγιουμτζής

6)Αρχίζεις να παραπατάς-1946

Ιωάννα Γεωργακοπούλου

7)Ήρθε κι έφυγε σαν ξένος-1946

Ι.Γεωργακοπούλου-Στ.Περπινιάδης

8)Της μπαμπέσας το φιλί-1947

Ι.Γεωργακοπούλου-Στ.Περπινιάδης-Γ.Μητσάκης

9)Κάτσε να πιούμε ένα κρασί-1947

Γ.Μητσάκης-Ι.Γεωργακοπούλου-Στ.Περπινιάδης

10)Το φανταράκι-1948

Έλλη Σοφρωνίου-Στ.Περπινιάδης

11)Όποιος πει κακό για σένα-1948

Έ.Σοφρωνίου-Στ.Περπινιάδης-Γ.Μητσάκης

12)Σεμιχά-1949

Ρένα (Στάμου)

13)Το φτωχοκόριτσο-1949

Ρένα (Στάμου)-Γ.Μητσάκης

14)Ο ανάπηρος-1949

Π.Τσαουσάκης-Γ.Μητσάκης

15)Μεγάλωσες-1949

Π.Τσαουσάκης-Γ.Μητσάκης

16)Θα φύγω θα με χάσεις-1951

Ι.Γεωργακοπούλου-Ι.Τατασόπουλος-Γ.Μητσάκης

17)Όσο βαρειά είν'τα σίδερα-1951

Γ.Μητσάκης-Ι.Γεωργακοπούλου

Το εξώφυλο του cd.

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...2006/0001-8.jpg

Kαι το βιογραφικό του Γιώργου Μητσάκη , όπως το συνέταξε ο Παναγιώτης Κουνάδης

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...2006/0002-7.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...2006/0003-5.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...2006/0004-6.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...2006/0005-5.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνεχίζουμε το μικρό αφιέρωμα μας σ'ένα μεγάλο δημιουργό....Το Γιώργο Μητσάκη.

Στα πλαίσια της ίδιας σειράς "Αρχείο-Συνθέτες του ρεμπέτικου", κυκλοφόρησε το 1995 από τη Minos-Emi το δεύτερο cd με τα τραγούδια του Γιώργου Μητσάκη.

Τραγούδια από την τελευταία περίοδο του ρεμπέτικου, όταν έδινε τη θέση του στο κλασικό λαικό τραγούδι.Τραγούδια της περιόδου 1946-1950.

Κάποια από τα τραγούδια εμφανίζονται,σύμφωνα με τα στοιχεία της ΑΕΠΙ, σαν συνδημιουργίες του Μητσάκη με το μαέστρο και μεγάλο βιολιστή Δημήτρη Σέμση.

1)Το βρήκα νάτο-1946

Ι.Γεωργακοπούλου-Σ.Χρυσίνης

2)Η Φρόσω-1946 (Δημ.Σέμση)

Ι.Γεωργακοπούλου-Σ.Περπινιάδης

3)Η πεταλούδα-1946 (Δημ.Σέμση)

Ι.Γεωργακοπούλου-Σ.Περπινιάδης

4)Και συ δεν έχεις μπέσα-1946 (Δημ.Σέμση)

Στράτος Παγιουμτζής

5)Ο ψαράς-1946

Στράτος Παγιουμτζής

6)Η Σουλτάνα-1947

Λίτσα & Τόλης Χαρμαντάς (Ντούο Χάρμα)

8)Έμπα στ'αμάξι-1947 (Δημ.Σέμση)

Ι.Γεωργακοπούλου-Στ.Περπινιάδης

9)Πάλι δικό σου κάνε με-1947

Γ.Μητσάκης-Ι.Γεωργακοπούλου

10)Η άπιστη-1947

Ι.Γεωργακοπούλου-Στ.Περπινιάδης

11)Μη με μαλώνεις μάνα μου-1948

Ι.Γεωργακοπούλου-Στ.Περπινιάδης

12)Έλα μια νύχτα-1948

Ι.Γεωργακοπούλου-Στ.Περπινιάδης

13)Σκοτείνιασε-1948

Σ.Μπέλλου-Στ.Περπινιάδης

14)Ρώτα της πιάτσας τα παιδιά-1948

Σ.Μπέλλου-Γ.Μητσάκης

15)Το παλτό-1948

Σ.Μπέλλου-Στ.Περπινιάδης

16)Ο γιατρός χτυπάει την πόρτα-1948

Σ.Μπέλλου-Γ.Μητσάκης

17)Μια γυναίκα καταραμένη-1949

Σ.Μπέλλου-Στ.Περπινιάδης

18)Συννέφιασε-συννέφιασε (Ψιλή βροχούλα έπιασε)-1950

Κα Κούλα-Τζίβρας (Επανεκτέλεση στις Η.Π.Α.)

Το "χαμένο κομπολογάκι" , επιτέλους βρέθηκε...Αυτό είναι το θέμα του πρώτου τραγουδιού, το οποίο ήρθε σα συνέχεια , μετά τη μεγάλη επιτυχία που σημείωσε το "Φτωχό κομπολογάκι".

"Το βρήκα νάτο πω πω μεράκι

το ξακουσμένο κομπολογάκι..."

"Η Φρόσω", το "Συννέφιασε συννέφιασε", "Ο γιατρός χτυπάει την πόρτα", "Η πεταλούδα" αλλά και ο θρυλικός "Ψαράς" είναι μερικά από τα τραγούδια που έγιναν μεγάλες επιτυχίες και γνώρισαν αρκετές επανεκτελέσεις στα κατοπινά χρόνια.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει η στιχουργική θεματολογία εκείνης της εποχής...Της Ελλάδας του Εμφυλίου...Κι αυτό φυσικά δεν παρατηρείται μόνο στα τραγούδια αυτής της συλλογής αλλά σε όλα τα τραγούδια εκείνης της περιόδου....Έχουμε δηλαδή βαρειά κοινωνικά τραγούδια όπως " Ο γιατρός χτυπάει την πόρτα" και δεκάδες άλλα που αντικατοπτρίζουν πλήρως τις δύσκολες συνθήκες διαβίωσης αλλά και διαφορετικά "αγνά" τραγούδια του κεφιού και της διασκέδασης, ερωτικά κυρίως, όπως η "Φρόσω" ή το "Έμπα στ'αμάξι" (με τον χαρακτηριστικό ήχο του κλάξον) που δείχνουν τη διάθεση του Έλληνα να διασκεδάσει και να ξεφύγει από τα χιλιάδες προβλήματα της δύσκολης εκείνης περιόδου...

Το εξώφυλο του cd είναι το ίδιο με το Νο 1 (αντίστοιχα γράφει Νο 2).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνέχεια με τα το 3ο cd της σειράς "Αρχείο-Συνθέτες του ρεμπέτικου", που είναι αφιερωμένο στα τραγούδια του Γιώργου Μητσάκη. Κυκλοφόρησε και αυτό το 1995 από τη Μinos-Emi το 1995 και περιέχει τα τραγούδια σε στίχους και μουσική του Γιώργου Μητσάκη:

1)To καλογεράκι-1951

Ρένα Στάμου-Ι.Τατασόπουλος-Γ.Μητσάκης

2)Το ιπποδρόμιο-1951

Γ.Μητσάκης-Ι.Τατασόπουλος-Γ.Μητσάκης

3)Παλαμάκια-1951

Μ.Νίνου-Γ.Μητσάκης-Ι.Τατασόπουλος

4)Την κάπα μου την κρέμασα-1951

Γ.Μητσάκης-Μ.Νίνου-Ι.Τατασόπουλος

5)Ποιος είδε μάνα να πονεί-1952

Δ.Ρουμελιώτης-Σουζάνα-Γ.Μητσάκης

6)Θλιμμένο δειλινό

Στ.Καζαντζίδης

7)Για σένα-1953

Γ.Μητσάκης-Αν.Διάνα-Γ.Τατασόπουλος

8)Δεν πειράζει-1953

Γ.Μητσάκης-Γ.Τατασόπουλος

9)Ο σεισμός-1953

Γ.Μητσάκης-Αν.Διάνα-Γ.Τατασόπουλος

10)Δυο κορμάκια ενωμένα-1953

Γ.Μητσάκης

11)Καπετάνιε κάνε στοπ-1953

Γ.Μητσάκης-Γ.Τατασόπουλος

12)Ζωή είν'αυτή Ζωίτσα μου-1953

Στ. Καζαντζίδης-Ρ.Στάμου

13)Τιμωρημένο φανταράκι-1953

Γ.Τζιβάνης-’ννα Μπέλλα

14)Ο ζωντανός ο χωρισμός-1954

Στ.Καζαντζίδης-’ννα Μπέλλα

15)Σαββατόβραδο συννεφιασμένο-1954

Παναγιώτης Μιχαλόπουλος

16)Οι καλοί πεθαίνουν νέοι-1954

Στέλιος Καζαντζίδης

17)Το αίμα νερό δεν γίνεται-1954 (στίχοι Κ.Βίρβου)

Π.Πάνου-Γ.Μητσάκης-Γ.Τατασόπουλος

Λίγο πολύ, τα σχετικά με τη βιογραφία και το έργο του μεγάλου λαικού συνθέτη αναφέρθηκαν στα δυο προηγούμενα cd's.

Σ'αυτό το τρίτο cd έχουμε κάτι πολύ σημαντικό.Την εμφάνιση του Στέλιου Καζαντζίδη, στα πρώτα του βήματα, σε τραγούδια του Γιώργου Μητσάκη.Ο Μητσάκης, τόσο εκείνη την εποχή , όσο και στη συνέχεια,μέχρι το 1965, έδωσε στον Καζαντζίδη μερικά από τα πιο σημαντικά του τραγούδια.Σ'αυτά τα πρώτα βέβαια, ο Καζαντζίδης ακόμα "ψάχνει" τη φωνή του...Δεν έχει ξεφύγει ακόμα από την μεγάλη επιρροή που άσκησε πάνω του ο Πρόδρομος Τσαουσάκης...Παρ'όλα αυτά, από τότε φαίνεται η τεχνική του και η διαφορά του από τον Τσαουσάκη...

Με εξαίρεση τα "Παλαμάκια" , τα υπόλοιπα τραγούδια δεν μπορούμε να πούμε ότι ανήκουν στις μεγάλες επιτυχίες του Μητσάκη. Πρόκειται όμως για εξαιρετικά λαικά τραγούδια, ερμηνευμένα από πολύ σημαντικούς τραγοουδιστές...Θα αναφέρω επιγραμματικά "Το αίμα νερό δεν γίνεται" με την Πόλυ Πάνου, το "Θλιμμένο δειλινό" & "Ο ζωντανός ο χωρισμός" με τον Καζαντζίδη αλλά και τα τραγούδια τα οποία ερμηνεύει ο ίδιος ο Μητσάκης , όπως το "Ιπποδρόμιο", το "Καπετάνιε κάνε στοπ" αλλά και το τραγούδι που γράφτηκε με αφορμή το μεγάλο σεισμό στα Ιόνια νησιά το 1953, με τίτλο "Ο σεισμός"....Ακούμε επίσης κι έναν σημαντικό τραγουδιστή , που μερικά χρόνια αργότερα έκανε τεράστια επιτυχία με τον "Διαβολάκο" , τον Παναγιώτη Μιχαλόπουλο, στην πρώτη δισκογραφική του εμφάνιση μ'ένα όμορφο ζειμπέκικο με τίτλο "Σαββατόβραδο συννεφιασμένο"....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kλείνουμε την μικρή , σε σχέση με το μεγάλο έργο του, αναφορά μας στο Γιώργο Μητσάκη, με το 4ο cd της σειράς "Αρχείο-Συνθέτες του ρεμπέτικου" που κυκλοφόρησε το 1995 σε επιμέλεια του Παναγιώτη Κουνάδη.

Σ'αυτό το 4ο cd περιλαμβάνονται τραγούδια της περιόδου 1949-1955.Οι στίχοι , όπως και στα προηγούμενα τραγούδια , είναι του Μητσάκη.

1)Το σβηστό φανάρι-1949

Σ.Μπέλλου-Γ.Μητσάκης

2)Μού'φαγες τα δαχτυλίδια-1949

Έλλη Σωφρονίου-Στ.Περπινιάδης-Γ.Μητσάκης

3)Ο λαγός-1949

Στ.Κηρομύτης-Ε.Σωφρονίου-Στ.Περπινιάδης-Γ.Μητσάκης

4)Τα τάληρα-1950

Σταύρος Τζουανάκος

5)Το παράπτωμα-1951

Δ.Ρουμελιώτης-Σ.Λαζαρίδου

6)Το κορίτσι μου γιορτάζει (Η κούρσα)-1951

Δ.Ρουμελιώτης-Σ.Λαζαρίδου

7)Γυναίκα με δυο άντρες-1952

Αν.Σπαγγαδώρος-Γ.Τατασόπουλος

8)Μακάρι να μην ήσουνα-1952 (Δ.Φραγκιουδάκη)

Αν.Σπαγγαδώρος-Γ.Τατασόπουλος

9)Το παιδί του δρόμου-1963

Γ.Μητσάκης-Μ.Γρίλλη-Γ.Τατασόπουλος

10)Το διαζύγιο (Να πας, να πας, να πας )-1953

Γ.Μητσάκης-Μ.Γρίλλη-Γ.Τατασόπουλος

11)Της βροχούλας το νεράκι-1953

Στέλιος Καζαντζίδης

12)Οι μπατίρηδες-1953

’ννα Μπέλλα-Γ.Τατασόπουλος-Γ.Μητσάκης

13)Όλα τα παίρνει ο ποταμός-1953

Δ.Ρουμελιώτης-Ρ.Στάμου

14)Αχάριστε κόσμε και ντουνιά-1953 (Κ.Βίρβου)

Στέλιος Καζαντζίδης

15)Το έρημο σπιτάκι μας-1953

(Πόλυ Πάνου-Γ.Μητσάκης)

16)Γεντί Κουλέ -1953

Στέλιος Καζαντζίδης

17)Δώστε μου φαρμάκι-1955

Στέλιος Καζαντζίδης

18)Όπως ραγίζει το γυαλί-1955

Μαριάννα Έβη-Στ.Καζαντζίδης-Γ.Μητσάκης

Τραγούδια με σαφέστατο κοινωνικό περιεχόμενο αλλά και κάποια με μια πιο διασκεδαστική διάθεση περιλαμβάνει αυτή η συλλογή. Εκεί δηλαδή που ακούγεται το "Κάτω απ'το σβηστό φανάρι" , περνάμε στην πρώτη εκτέλεση από τα "Δαχτυλίδια" (το οποίο εκείνη την εποχή πέρασε σχεδόν απαρατήρητο αλλά επανήλθε στη επικαιρότητα με την επανεκτέλεση της Γλυκερίας στη δεκαετία του '80), στη συνέχεια περνάμε στο "Λαγό", ένα σκωπτικό τραγούδι με αρκετά υποννούμενα,και τους "Μπατίρηδες", ενώ πολύ αργότερα (στη σειρά του cd εννοώ) ο νεαρότατος Στέλιος Καζαντζίδης καταθέτει μια σπουδαία ερμηνεία σε ένα από τα πιο όμορφα ζειμπέκικα της φυλακής, το "Βράδιασε μες στο Γεντί Κουλέ"...

Κι άλλα τραγούδια με τον Καζαντζίδη , στα πρώτα του βήματα, ακούγονται σ'αυτό το cd κι έχει πραγματικά ενδιαφέρον, να ακούσουμε τη φωνητική μετάλλαξη του , από της "Βροχούλας το νεράκι" του 1953 , στο "Δώστε μου φαρμάκι" του 1955, όταν ήδη είχε αρχίσει να βρίσκει το δρόμο του....

Ο Γιώργος Μητσάκης έφυγε από τη ζωή το 1993, αφήνοντας πίσω του ένα, ανεκτίμητης αξίας, έργο...Με λίγα λόγια υπήρξε από τους πιο σημαντικούς θεμελιωτές του λαικού μας τραγουδιού....

Από αύριο και για τέσσερις μέρες ένας ακόμα σπουδαίος λαικός συνθέτης, στα πρώτα του τραγούδια, ο Γιάννης Παπαιωάννου...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά τη μικρή μας αναφορά στο Γιώργο Μητσάκη, περνάμε σ'έναν ακόμα ογκόλιθο του ρεμπέτικου και λαικού τραγουδιού....Το Γιάννη Παπαιωάννου. Ο Παπαιωάννου γεννήθηκε το 1913 στην Κίο της Μικράς Ασίας και το 1922 πέρασε στην Ελλάδα με τα εκατοντάδες προσφυγικά καραβάνια....15 χρόνια μετά, το 1937 όλη η Ελλάδα τραγουδά τη "Φαληριώτισσα"....

Μαζί με τον Τσιτσάνη, το Μητσάκη , το Χιώτη , τον Καλδάρα, το Δερβενιώτη και άλλους, ο Παπαιωάννου γίνεται ένας από τους θεμελιωτές του κλασικού λαικού τραγουδιού...

Αξίζει να αναφερθεί πως το 1937 ο δικτάτορας Μεταξάς απαγόρευσε την ηχογράφηση τραγουδιών με μπουζούκι, ύστερα από την κυκλοφορία της "Βαρβάρας" του Τούντα, ενός τραγουδιού που άφηνε υποννοούμενα για την κόρη του δικτάτορα. Ο λεβέντικος χαρακτήρας του Παπαιωάννου τον έφερε μπροστά στο δικτάτορα , για να του εξηγήσει πως δεν είναι ίδια όλα τα τραγούδια με μπουζούκι και να του παίξει τη "Βαγγελίτσα"....Το αποτέλεσμα; ’ρση της απαγόρευσης, με την προυπόθεση τα τραγούδια να μην έχουν χασικλίδικο περιεχόμενο...

Ένα άλλο σημαντικό περιστατικό έγινε το 1952, όταν ο Καζαντζίδης είχε ηχογραφήσει το πρώτο του τραγούδι, το "Για μπάνιο πάω" του Καλδάρα, με παταγώδη αποτυχία.Η εταιρεία χρέωσε όλη την αποτυχία στον Καζαντζίδη και τον έβαλε στα "αζήτητα"....Ο Παπαιωάννου, με μια αποφασιστική παρέμβαση στον διευθυντή της εταιρείας, στον Μηλιόπουλο νομίζω, επέβαλλε τη θέλησή του στην εταιρεία που δεν ήθελε με τίποτα να ακούσει για Καζαντζίδη...."Αν δεν ηχογραφήσει αυτός, δεν ηχογραφώ κι εγώ..." είπε.Κι έτσι ο Καζαντζίδης τραγούδησε τις "Βαλίτσες" ("Δεν θέλω το κακό σου") με μεγάλη επιτυχία καθώς και πολλά άλλα τραγούδια του "Μπαρμπα-Γιάννη"....Από 'κει και πέρα ο δρόμος προς την επιτυχία ήταν ανοιχτός.

Ο "Μπαρμπα-Γιάννης" σκοτώθηκε σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα στο Πέραμα το 1972, αφήνοντας πίσω του ένα μεγάλο έργο αλλά κι ένα δυσαναπλήρωτο κενό...

Συνεχίζοντας την αναφορά μας στη σειρά "Αρχείο-Συνθέτες του ρεμπέτικου" με την επιμέλεια του Παναγιώτη Κουνάδη και το συντονισμό του Γιώργου Μακράκη, σειρά που ξεκίνησε το 1994 από τη Minos-Emi, σήμερα θα ασχοληθούμε με το πρώτο από τα τέσσερα cd's , που κυκλοφόρησαν με τραγούδια του Γιάννη Παπαιωάννου.

Aυτό το πρώτο cd περιλαμβάνει τα παρακάτω τραγούδια:

Σε όσα τραγούδια δεν αναφέρονται οι στιχουργοί , οι στίχοι είναι του Παπαιωάννου.Τα ονόματα Α.Παγκαλάκης και Β.Ταμβάκης είναι ψευδώνυμα των Γ.Φωτίδα και Χ.Βασιλειάδη.

1)Φαληριώτισσα-1937 (Στίχοι Ε.Γρυπάρη)

Στρ.Παγιουμτζής-Π.Χρυσίνης

2)Βαγγελίτσα-1937

Γ.Παπαιωάννου-Απ.Χατζηχρήστος

3)Αφ'ότου μ'απαρνήθηκες-1937

Γ.Παπαιωάννου-Χρ.Λουρετζής

4)Το ναυτάκι-1938

Στ.Παγιουμτζής-Στ.Περπινιάδης

5)Όταν ήρθα χθες το βράδυ-1937

Γ.Παπαιωάννου-Γ.Κωνσταντινίδης

6)Βαδίζω με παράπονο -1939 (Α.Παγκαλάκη)

Γ.Παπαιωάννου-Γ.Κωνσταντινίδης

7)Τώρα το πήρες αψηλά-1937

Γ.Παπαιωάννου-Γ.Κωνσταντινίδης

8)Φούρνος να μην καπνίσει-1940 (Χ.Βασιλειάδη)

Ι.Παπαιωάννου-Απ.Χατζηχρήστος

9)Φύγε δεν σε θέλω πια-1940

Γ.Παπαιωάννου-Γ.Κωνσταντινίδης

10)Ψαροπούλα (Ο Ζέπος)-1946

Δ.Περδικόπουλος-Γ.Παπαιωάννου

11)Απ'της Ζέας το λιμάνι-1946 (Χ.Βασιλειάδη)

Δ.Περδικόπουλος-Γ.Παπαιωάννου

12)Τι μάγια σ'έχουνε ποτίσει-1947 (Β.Ταμβάκη)

Οδυσσέας Μοσχονάς

13)Γιαχαμπίμπι-1946

Στ.Περπινιάδης-Οδ.Μοσχονάς

14)Παύσε ν'ακούς τη φίλη σου-1946

Οδ.Μοσχονάς-Στ.Περπινιάδης

15)Ντόμινα-Μαργαρώ-1946

Οδ.Μοσχονάς-Στ.Περπινιάδης

16)Της ορφανής το κρίμα-1947 (Β.Ταμβάκη-Δ.Σέμση)

Οδ.Μοσχονάς-Στ.Περπινιάδης

17)Κακαβιά-1948 (Χ.Βασιλειάδη)

Οδ.Μοσχονάς-Στ.Περπινιάδης

18)Σέρβικο Σμυρνέικο-1937

Σόλο μπουζούκι Γ.Παπαιωάννου

Πολλά από τα τραγούδια αυτά έγιναν μεγάλες, πανελλήνιες επιτυχίες , γνώρισαν δεκάδες επανεκτελέσεις ("Φαληριώτισσα", "Αφ'ότου μ'απαρνήθηκες", "Βαγγελίτσα", "Ζέπος") ενώ κάποια, όπως είναι φυσικό, ακούστηκαν πολύ λιγότερο.

Κλείνοντας, ας διαβάσουμε και το βιογραφικό του συνθέτη, όπως το υπογράφει ο Παναγιώτης Κουνάδης:

To εξώφυλο:

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...2006/0003-7.jpg

Kαι το βιογραφικό:

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...2006/0004-9.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...2006/0005-7.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...2006/0006-4.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Αρχείο-Συνθέτες του ρεμπέτικου", Γιάννης Παπαιωάννου μέρος 2ο.Κυκλοφόρησε το 1998 από τη Μinos-Emi, όπως πάντα με την επιμέλεια του Παναγιώτη Κουνάδη.

Περιλαμβάνει τραγούδια της περιόδου 1947-1950.

1)Αλανιάρικο-1947

Γ.Παπαιωάννου-Οδ.Μοσχονάς

2)Μην πειράζεις το κορίτσι-1948 (στίχοι Β.Ταμβάκη)

Οδ.Μοσχονάς-Στ.Περπινιάδης

3)Το καραβοτσάκισμα-1948

Σ.Μπέλλου-Στ.Περπινιάδης

4)Τις γυναίκες τις δουλεύω-1948 (Κ.Μάνεση)

Σ.Μπέλλου-Στ.Περπινιάδης

5)Ανοιχτά παίζει η σαρδέλλα-1948

Οδ.Μοσχονάς-Στ.Περπινιάδης

6)Το συχνοπέρασμα-1948 (Χ.Βασιλειάδη)

Οδυσσέας Μοσχονάς

7)Πάρε το μπογαλάκι σου-1948

Σωτηρία Μπέλλου

8)Κάνε κουράγιο καρδιά μου-1948

Σ.Μπέλλου-Στ.Περπινιάδης

9)Βλέπε, άκου, μη μιλάς-1949

Οδ.Μοσχονάς-Αθ.Ευγενικός

10)Μάννα έχει την Ελλάδα-1949

Αθ.Ευγενικός-Οδ.Μοσχονάς

11)Τρίτη βροχερή-1950 (Α.Αγγελόπουλου)

Π.Τσαουσάκης-Μ.Νίνου

12)Πειραιώτισσα-1948 (Κ.Μάνεση)

Σ.Μπέλλου-Στ.Περπινιάδης

13)Ο βραδύπορος-1950

Ν.Καλλέργης-Οδ.Μοσχονάς

14)Εσύ θα μετανιώσεις-1949

Οδ.Μοσχονάς-Αθ.Ευγενικός

15)Δεν θέλω άλλα γιατρικά-1950 (Γ.Γιαννικέλη)

Οδυσσέας Μοσχονάς

16)Μοδιστρούλα-1950 (Κ.Μάνεση)

Οδ.Μοσχονάς-Σ.Μπέλλου

17)Απο γυναίκας απονιά-1950

Οδ.Μοσχονάς-Σ.Μπέλλου

18)Σόλο Παπαιωάννου-1950

Σόλο μπουζούκι Γ.Παπαιωάννου

Οι στίχοι σε όσα τραγούδια δεν αναγράφεται ο στιχουργός είναι του Παπαιωάννου.Ο Β.Ταμβάκης, όπως έγραψα και στο Νο1 είναι ψευδώνυμο του Χ.Βασιλειάδη.

"Εσύ θα μετανιώσεις", "Κάνε κουράγιο καρδιά μου", "Πειραιώτισσα" τα πιο γνωστά τραγούδια αυτής της συλλογής.Ακούμε και μια δεύτερη "Μοδιστρούλα" η οποία δεν είχε την επιτυχία της πρώτης, ενώ σε συνέχεια του πανελληνίως γνωστού "Ζέπου", αυτή τη φορά "Ανοιχτά παίζει η σαρδέλα" , αλλά χωρίς να αγγίξει την τεράστια επιτυχία του "Ζέπου"....

Ο δίσκος κλείνει μ'ένα μοναδικό σόλο μπουζούκι, δείγμα της ευφυίας και της δεξιοτεχνίας του μεγάλου λαικού συνθέτη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από τη στήλη του Τάσου Κριτσιώλη στο Music Corner:

"Ένας δίσκος ήρθε απ' τα παλιά"

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΝΙΣΑΛΗΣ - ΚΩΣΤΑΣ ΨΥΧΟΓΙΟΣ

«ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ» (POLYDOR 2421026)

Πρόκειται για τον δίσκο με τον οποίο η αξέχαστη Ρίτα Σακελλαρίου κάνει το μεγάλο «μπαμ» και καθιερώνεται οριστικά στο χώρο του λαϊκού τραγουδιού. Σε συνεργασία με το «δίδυμο» Μανισαλή - Ψυχογιού που της είχε δώσει ως τότε μερικά από τα μεγαλύτερα σουξέ της («Κάθε ηλιοβασίλεμα», «Παράνομή μου αγάπη», «Τελευταία ώρα», «Αν κάνω άτακτη ζωή» κ.α.) κυκλοφορεί στα τέλη του 1972 αυτή τη δουλειά και η επιτυχία είναι πρωτοφανής.

Το ομότιτλο τραγούδι είχε ήδη γίνει πασίγνωστο μέσα από τις 45 στροφές κι εδώ και δεκαετίες έχει περάσει στη σφαίρα του κλασικού, αφού ακόμη και σήμερα πρωταγωνιστεί σε όλα τα νυχτερινά κέντρα. Είναι χαρακτηριστικό το ότι κάθε βράδυ στο μαγαζί που τραγουδούσε τότε η Σακελλαρίου πήγαινε ένας άνθρωπος που πουλούσε κουλούρια και τυρόπιτες, άκουγε μόνον αυτό το κομμάτι, άφηνε όσα χρήματα είχε επάνω του κι έφευγε ευχαριστημένος μόλις τελείωνε!

Εκείνα τα χρόνια η τραγουδίστρια και η οικογένειά της τα έβγαζαν πέρα δύσκολα και κάθε βράδυ στο κέντρο η Ρίτα την ώρα που τραγουδούσε μονολογούσε «Ιστορία μου αμαρτία μου». Το άκουσε ο Γιώργος Μανισαλής, ανέθεσε στον Κώστα Ψυχογιό να γράψει τους στίχους και βγήκε αυτό το καταπληκτικό τραγούδι!

Πέρα από την τεράστια επιτυχία του συγκεκριμένου κομματιού, ακούστηκαν αρκετά έως πολύ και τα «Με είπες αφιλότιμη», «Ο φιγουρατζής» και «Μια φορά στις δέκα μέρες». Από εκεί και πέρα, ο δρόμος για τη μετέπειτα μεγάλη καριέρα της Ρίτας Σακελλαρίου είχε πλέον ανοίξει...

Τα τραγούδια του δίσκου

1) Ιστορία μου

2) Είσαι δικός μου

3) Με είπες αφιλότιμη

4) Μη με ρωτάτε

5) Μέσα στη βαρυχειμωνιά

6) Ο γλεντζές

7) Ο φιγουρατζής

8) Είναι στο χέρι σου

9) Μη φεύγεις παιδί μου

10) Ο τύπος της βραδιάς

11) Ο καραβοκύρης

12) Μια φορά στις δέκα μέρες

ΑΝΔΡΕΑΣ ΧΑΤΖΗΑΠΟΣΤΟΛΟΥ

«ΚΑΥΤΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟ» (MINOS MSM 207)

Εξαιρετικά σπάνιος, δυσεύρετος και πανάκριβος (για όποιον τον βρει) είναι αυτός ο δίσκος, ο οποίος κυκλοφόρησε στα μέσα του 1974 και περιλαμβάνει τραγούδια του Ανδρέα Χατζηαποστόλου τα οποία είχε δώσει κατά καιρούς σε διάφορους τραγουδιστές και είχαν κυκλοφορήσει σε δισκάκια των 45 στροφών.

Στο συγκεκριμένο άλμπουμ τα κομμάτια του συνθέτη ερμηνεύουν ο Γιάννης Πάριος, ο Δώρος Γεωργιάδης, η Λίτσα Σακελλαρίου και ο πολύ νέος τότε Δημήτρης Κοντολάζος, ο οποίος λίγους μήνες νωρίτερα είχε γίνει γνωστός κερδίζοντας το πρώτο βραβείο στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης με τον «Μπαρμπαλιά».

Ίσως τα πιο γνωστά τραγούδια του δίσκου να είναι εκείνα που λέει ο Πάριος, καθώς είχαν ήδη συμπεριληφθεί σε προσωπικά του άλμπουμ: Το «Γείρε στο μαξιλάρι μου» στο «Τι θέλεις να κάνω» (1972) και τα «Ο ξένος» και «Όταν με φιλάς πεθαίνω» στο «Που θα πάει που» (1974).

Πέρα από αυτά, ξεχωρίζουν οι εξαιρετικές ερμηνείες της Λίτσας Σακελλαρίου που είχε υπέροχη φωνή αλλά δε μπόρεσε να κάνει μακρόχρονη καριέρα, η χαρακτηριστική χροιά του Δώρου Γεωργιάδη και η «ζωντάνια» του Δημήτρη Κοντολάζου, η φωνή του οποίου στο ξεκίνημά του έμοιαζε αρκετά μ' εκείνη του Πάριου.

Συμπερασματικά, πρόκειται για μία συλλογή τραγουδιών του Ανδρέα Χατζηαποστόλου από τις 45 στις 33 στροφές. Αν έχετε «γερό» πορτοφόλι, είστε συλλέκτης και τύχει να τον βρείτε, αγοράστε τον. Τέτοιοι δίσκοι αξίζει να υπάρχουν, ασχέτως αν δεν έβγαλαν μεγάλες επιτυχίες.

Τα τραγούδια του δίσκου

1) Ο ξένος (Αν. Χατζηαποστόλου) Γ. Πάριος

2) Ένα καυτό παράπονο (Γ. Πολίτη) Λ. Σακελλαρίου

3) Της νύχτας το τρένο (Τ. Σωτήρχου) Δ. Κοντολάζος

4) Γείρε στο μαξιλάρι μου (Τ. Σωτήρχου) Γ. Πάριος

5) Απόγνωση (Τ. Σωτήρχου) Λ. Σακελλαρίου-Δ. Κοντολάζος

6) Σταύρωσε το προσκεφάλι μου (Πυθαγόρα) Δ. Γεωργιάδης

7) Ανάμνησή μου μακρινή (Πυθαγόρα) Δ. Γεωργιάδης

8) Καράβι καραβάκι μου (Γ. Πολίτη) Λ. Σακελλαρίου

9) Ότι αγαπώ το χάνω (Τ. Σωτήρχου) Δ. Κοντολάζος

10) Όταν με φιλάς πεθαίνω (Τ. Σωτήρχου) Γ. Πάριος

11) Τι είναι αυτό που μας χωρίζει (Τ. Σωτήρχου) Λ. Σακελλαρίου

12) Μην τα θυμάσαι τα παλιά (Τ. Σωτήρχου) Δ. Κοντολάζος

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΤΕΒΑΣ

«ΤΑ ΓΙΑΣΕΜΑΚΙΑ ΣΟΥ» (COLUMBIA 70920)

Οι νεότεροι αναγνώστες πιθανότατα δεν γνωρίζουν καν ποιος είναι ο Γιάννης Κατέβας ή ίσως να έχουν ακούσει το όνομά του μέσω κάποιων CD του που κυκλοφόρησαν τελευταία με δημοτικά και νησιώτικα τραγούδια. Ωστόσο, έχει πίσω του μια καριέρα μεγαλύτερη των 35 χρόνων και ειδικά προς τα τέλη της δεκαετίας του '70 μέχρι τα μισά εκείνης του '80 τα τραγούδια του ακούγονταν πολύ.

Το «μπαμ» όμως έγινε μ' αυτό τον δίσκο, ο οποίος κυκλοφόρησε στα μέσα του 1979 και ήταν το τρίτος προσωπικός του μετά τους «Και αύριο και πάντα» (1976 με σουξέ το «Αν γινότανε») και «Τραγούδια αγάπης» (1977 με πιο γνωστή στιγμή το «Του τρένου οι γραμμές»), στους οποίους είχε γράψει τη μουσική σε όλα τα τραγούδια.

«Τα γιασεμάκια σου» ακούγονταν κατά κόρον εκείνη την εποχή στο ραδιόφωνο, έδωσαν σημαντική ώθηση στις πωλήσεις του άλμπουμ (έφτασε τα όρια του χρυσού), οδήγησαν τον τραγουδιστή την επόμενη χρονιά σε «μεταγραφή» στη MINOS και ήταν από τα πρώτα ακούσματα που είχα ως παιδί. Έγινε μεγάλη επιτυχία τότε και μέχρι και σήμερα το όνομα του Κατέβα έχει ταυτιστεί σχεδόν αποκλειστικά με αυτό το τραγούδι.

Από εκεί και πέρα, ακούστηκαν αρκετά κι έγιναν γνωστά τα «Αν μου χαρίσουν» (νομίζω ότι το επανεκτέλεσε πριν λίγα χρόνια ο Διονύσης Σχοινάς) και «Έχεις νιάτα», ενώ καλές στιγμές είναι τα «Θα 'ρθεις μια μέρα», «Τι να σου δώσω» και «Όνειρό μου μεγάλο».

Οι στίχοι είναι γραμμένοι από τον Γιώργο Κανελλόπουλο, μόνιμο συνεργάτη του Κατέβα σε όλες τις δουλειές του και ήδη αναγνωρισμένο στιχουργό τότε, αφού είχε γράψει μεταξύ άλλων τα πασίγνωστα «Με λένε Γιώργο», «Τα γαλάζια σου γράμματα», «Ξενύχτησα στην πόρτα σου» κ.α.

Παραγωγός ήταν ο Γιώργος Πετσίλας και η ηχογράφηση έγινε στα στούντιο της Columbia με ηχολήπτες τους Στέλιο Γιαννακόπουλο και Τάκη Φιλιππίδη και βοηθούς τους Μίμη Καννή και Γιάννη Παπαϊωάννου. Η ενορχήστρωση και η διεύθυνση ορχήστρας είναι του Χάρη Ανδρεάδη, εκτός από τα τραγούδια του Μίμη Πλέσσα που τις επιμελήθηκε ο ίδιος ο συνθέτης. Στο «Θέλω να σου πω» συμμετέχει η Έφη Στρατή, ενώ στο οπισθόφυλλο υπάρχει μια φωτογραφία του τραγουδιστή την οποία έστελνε η εταιρεία σε πόστερ διαστάσεων 35 επί 50 εκατοστών σε όσους τους άρεσε!

Τέλος, δεν σας κρύβω ότι ο Κατέβας είναι από τους αγαπημένους μου τραγουδιστές γιατί και πολύ καλή φωνή είχε, αλλά και γιατί με τα τραγούδια του πέρασα ένα μεγάλο κομμάτι της παιδικής μου ηλικίας. Ακόμη και σήμερα βάζω πολύ συχνά τους δίσκους του και τους ακούω το ίδιο ευχάριστα, όπως τότε...

Τα τραγούδια του δίσκου

1) Τα γιασεμάκια σου (E. Macias-J. Demarny)

2) Αν μου χαρίσουν (G. Thibaux-J. Revaux-M. Sardou)

3) Θα 'ρθεις μια μέρα (Παραδοσιακό-Διασκευή Χ. Ανδρεάδη)

4) Γλάστρες και χαμόγελα (Σπ. Βλασσόπουλου)

5) Όνειρό μου μεγάλο (Σ. Τσιλίκη)

6) Φτάνει να 'μαι εγώ καλά (Γ. Κατέβα)

7) Έχεις νιάτα (Girado-McDonald)

8) Τι να σου δώσω (Μ. Πλέσσα)

9) Θέλω να σου πω (Μ. Πλέσσα)

10) Πώς μπόρεσες (Σ. Τσιλίκη)

11) Ελενάκι (Μ. Πλέσσα)

12) Θεέ μου (Γ. Κατέβα)

http://www.musiccorner.gr/extras/record/079.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τρίτο μέρος του αφιερώματος στο Γιάννη Παπαιωάννου, μετά τη μικρή ανάπαυλα των τελευταίων ημερών...Το τρίτο cd της σειράς "Αρχείο-Συνθέτες του ρεμπέτικου" κυκλοφόρησε και αυτό το 1998 υπό την επιμέλεια του Παναγιώτη Κουνάδη και περιέχει τραγούδια της περιόδου 1950-1952.Οι στίχοι σε όσα τραγούδια δεν αναγράφονται είναι του Παπαιωάννου.

1)Ο γυρισμός-1950

Οδυσσέας Μοσχονάς

2)Όταν νυχτώνει σκέπτομαι-1950 (στίχοι Ηλία Χαλή)

Ν.Καλλέργης-Ρ.Στάμου

3)Θέλω κρασί πολύ να πιω-1950

Σ.Μπέλλου-Ν.Καλλέργης

4)Τέτοιον άντρα θε να πάρω-1950 (Κ.Μάνεση)

Σ.Μπέλλου-Ν.Καλλέργης

5)Πληγωμένο χελιδόνι-1951

Ρένα Ντάλια-Ν.Καλλέργης

6)Καλή καρδιά-1950

Οδ.Μοσχονάς-Αθ.Ευγενικός

7)Γιατί γελάτε-1950 (Κ.Μάνεση)

Ν.Καλλέργης-Οδ.Μοσχονάς

8)Χαμπίμπα-1951

Ρ.Ντάλια-Ν.Καλλέργης

9)Φοβάμαι μη σε χάσω-1951 (Α.Αγγελόπουλου)

Σωτηρία Μπέλλου

10)Ν'αλλάξεις το βιολί-1951

Σ.Μπέλλου-Ν.Καλλέργης

11)Το τελευταίο γράμμα σου-1950 (Α.Αγγελόπουλου)

Σωτηρία Μπέλλου

12)Έχεις δίκιο-1950 (Α.Αγγελόπουλου)

Σ.Μπέλλου-Ν.Καλλέργης

13)Έχω ζάλη-1952

Σ.Μπέλλου-Ν.Καλλέργης

14)Δεν θέλω το κακό σου-1952 (Κ.Μάνεση)

Στ.Καζαντζίδης

15)Στο ζητάω για χατήρι -1951

Ρ.Στάμου-Ν.Καλλέργης

16)Μην αμφιβάλλεις-1951 (Α.Αγγελόπουλου)

Ρένα Στάμου

17)Το φτωχόπαιδο-1952

Ρ.Ντάλια-Ν.Καλλέργης

18)Αν δεν πιστεύεις ρώτησε-1952

Σ.Μπέλλου-Σπ.Ευσταθίου

Ένα από τα πιο σημαντικά λαικά τραγούδια ακούγεται, ανάμεσα σε όλα τ'άλλα, σ'αυτό το δίσκο....Είναι το "Δε θέλω το κακό σου" ή "Οι βαλίτσες".Το τραγούδι με το οποίο καθιερώθηκε ο Στέλιος Καζαντζίδης, μετά την παταγώδη αποτυχία του "Για μπάνιο πάω". Δυστυχώς πουθενά δεν αναγράφεται ποιοί ακούγονται στις β'φωνές στο refrain.

Kι άλλα πολύ όμορφα και σημαντικά τραγούδια ακούγονται σ'αυτή τη συλλογή.Τραγούδια με τις φωνές των στενών συνεργατών του Γιάννη Παπαιωάννου, όπως ο Οδυσσέας Μοσχονάς, η Ρένα Ντάλια, μόνιμη παρτεναίρ του στο πάλκο και τις ηχογραφήσεις επί σειρά ετών, ο Νίκος Καλλέργης αλλά και η Σωτηρία Μπέλλου στα πρώτα της βήματα στη δισκογραφία.

Έχει ενδιαφέρον να διαβάσουμε και το πολύ πιο αναλυτικο βιογραφικό του συνθέτη (σε σχέση μ'αυτό που βρίσκεται στο πρώτο cd) που επιμελήθηκε ο Π.Κουνάδης.

Το εξώφυλο του cd

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...06/f322f680.jpg

Kαι το βιογραφικό του Γιάννη Παπαιωάννου

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...is_2006/001.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...is_2006/002.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...is_2006/003.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...is_2006/004.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...is_2006/005.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...is_2006/006.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...is_2006/007.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tην ίδια χρονιά, το 1998 δηλαδή, κυκλοφόρησε και το τέταρτο και τελευταίο cd της σειράς "Αρχείο-Συνθέτες του ρεμπέτικου" με τα τραγούδια του Γιάννη Παπαιωάννου. Σ'αυτή τη συλλογή ακούγονται τραγούδια της δεκαετίας 1947-1957 σε μουσική και στίχους (σε όσα δεν αναγράφεται ο στιχουργός) δικούς του.

1)Πέντε Έλληνες στον ’δη-1947 (στίχοι Κ.Μάνεση)

Οδυσσέας Μοσχονάς

2)Ο καψούρης-1947

Οδ.Μοσχονάς-Στ.Περπινιάδης

3)Μαύρη η ώρα που σε πήρα-1953 (Ν.Μπατάγιας)

Κ.Γκρέυ-Δ.Ρουμελιώτης

4)Ο φυλακισμένος-1952 (Χ.Βασιλειάδης)

Ιωάννης Τζιβάνης

5)Ο όρκος-1952 (Χ.Βασιλειάδη)

Ι.Τζιβάνης-Ρ.Ντάλια-Ν.Καλλέργης

6)Που με βρήκες που σε βρήκα-1950

Σ.Μπέλλου-Ν.Καλλέργης

7)’δικα-άδικα-1953

Ρένα Ντάλια

8)Δεν είσαι μπεσαλού-1953

Στ.Καζαντζίδης-Ρ.Ντάλια

9)Δεν με συγκινείς-1954 (Ευ.Μουστακίδη)

Ρ.Ντάλια-Ν.Καλλέργης

10)Είδαν τα μάτια μου πολλά-1954 (Ευ.Μουστακίδη)

Στέλιος Καζαντζίδης

11)Ένας άνδρας δέκα γυναίκες-1953 (Κ.Γόντικα)

Τάκης Μπίνης-Δίτη Λίντα

12)Το κορίτσι θέλει γάμο-1953

Τάκης Μπίνης-Δίτη Λίντα

13)Καλογεράκι-1957

Αθαν.Λαγουρός-Πόλυ Πάνου

14)Θέλω τρελά να μ'αγαπάς-1957

Γ.Παπαιωάννου-Κ.Γκρέυ

15)Εγώ πληρώνω τα σπασμένα-1957

Καίτη Γκρέυ

16)Το παληόρουχο-1957

Ε.Σοκορέλης-Μ.Τζάνετ

17)Θα φύγω-1955

Αθ.Ευγενικός-Μ.Τζάνετ

18)Νέο σόλο Παπαιωάννου-1957

Σόλο μπουζούκι Γιάννης Παπαιωάννου

Μ'αυτά τα πολύ όμορφα τραγούδια κλείνει η αναφορά μας στο μεγάλο λαικό συνθέτη...Τραγούδια που , με εξαίρεση τα δυο πρώτα, "Πέντε Έλληνες στον ’δη" και "Ο καψούρης", παραμένουν , μέχρι και σήμερα , σχεδόν άγνωστα στο πλατύ κοινό, αν και τα περισσότερα είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον, όπως πάντα, παρουσιάζουν μερικές από τις πρώτες ηχογραφήσεις του Στέλιου Καζαντζίδη ενώ ο δίσκος κλείνει με τον καλύτερο τρόπο μ'ένα μοναδικό δείγμα της εκτελεστικής δεινότητας του Γιάννη Παπαιωάννου...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι παραστάσεις-αφιέρωμα στο ρεμπέτικο τραγούδι στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών από χθες αποτελούν παρελθόν...Έχουν περάσει πλέον στην ιστορία...

Πιστεύοντας όμως ακράδαντα πως το ρεμπέτικο τραγούδι δεν τελειώνει και δεν πεθαίνει ποτέ, από σήμερα και για μερικές ημέρες θα σας απασχολήσω με έναν από τους πιο σημαντικούς τραγουδιστές του ρεμπέτικου και λαικού τραγουδιού....

"Στο λαιμό του είχε φωλιές από αηδόνια...." έλεγε ο Τσιτσάνης....ή "Στο λαιμό του είχε ρουλεμάν..." έλεγε ο Ζαμπέτας....

Θα καταλάβατε πως αναφέρομαι φυσικά στο Στράτο Παγιουμτζή ή Τεμπέλη.

Έχω ξαναγράψει για το συγκεκριμένο δίσκο για τον οποίο γράφω σήμερα.Επαναλαμβάνομαι όμως, αφενός για να προσθέσω μερικά ακόμα στοιχεία όπως το εξώφυλο του δίσκου και το βιογραφικό του σπουδαίου τραγουδιστή, αφετέρου γιατί δεν ήθελα να λείπει από ένα αφιέρωμα στο Στράτο Παγιουμτζή αυτή η συλλογή.

"Ξεχασμένα διαμάντια-remasters" ας πούμε... :lol:

Τον Οκτώβρη του 1984 η Columbia κυκλοφόρησε μια συλλογή με τίτλο "Αυθεντικές ηχογραφήσεις 1937-1955 Νο 1".

Περιέχει τα τραγούδια:

1)Το μινόρε της ταβέρνας (Τα βλαμάκια) (β'φωνή Νότα Καλέλη)

Πάνου Τούντα(1938)

2)Κάτσε ν'ακούσεις μια πενιά

Βασίλη Τσιτσάνη (1946)

3)Μέσα στης ζωής τα μονοπάτια

Δημήτρη Γκόγκου (Μπαγιαντέρα) (1938)

4)Εγώ για σε βρε πονηρή (β'φωνή Μάρκος Βαμβακάρης)

Μάρκου Βαμβακάρη (1937)

5)Όλοι δουλεύουν μηχανές (Η ψευτοφιλία) (β'φωνή Στ.Περπινιάδης)

Κώστα Σκαρβέλη (1937)

6)Η μποέμισσα (β'φωνή Στ.Περπινιάδης)

Βασίλη Τσιτσάνη (1938)

7)Μαναβάκι στις γειτονιές (La campanella)

Διασκευή Ιταλικού τραγουδιού της εποχής (1940)

8)Για μια ξανθούλα (β'φωνή Β.Τσιτσάνης)

Βασίλη Τσιτσάνη (1940)

9)Ειν'ευτυχής ο άνθρωπος

Πάνου Τούντα (1940)

10)Η Ξαβεριώτισσα

Δημήτρη Γκόγκου (Μπαγιαντέρα)(1938)

11)Στην Καλαμπάκα μια βραδιά (β'φωνή Β.Τσιτσάνης)

Βασίλη Τσιτσάνη (1938)

12)Με τις μαργιολιές σου (β'φωνή Στ.Περπινιάδης)

Μάρκου Βαμβακάρη (1937)

13)Μες στην πολλή σκοτούρα μου

Βασίλη Τσιτσάνη (1938)

14)Βάλτε μου δυο καναβουριές

Κ.Σκαρβέλη (1955)

Η επιμέλεια παραγωγής είναι του Δημήτρη Ράνιου.

Mεγάλες διαχρονικές επιτυχίες.Τραγούδια που έμειναν όρθια στο πέρασμα του χρόνου και ερμηνείες που γράφτηκαν με χρυσά γράμματα στις σελίδες της ιστορίας του λαικού μας τραγουδιού...

Ποιος δεν έχει τραγουδήσει το "Μες στην πολλή σκοτούρα μου" , το "Κάτσε ν'ακούσεις μια πενιά", την "Καλαμπακιώτισσα" , τη θρυλική "Νυχτερίδα" ("Μέσα στης ζωής τα μονοπάτια") , το διαχρονικό και πάντα επίκαιρο "Η ψευτοφιλία" , το "Μινόρε της ταβέρνας", κομμάτι σαφώς επηρρεασμένο από το "Μινόρε του Χαλικιά" και πολλά άλλα...

Πολύ σημαντικό ρόλο βέβαια στο να μείνουν "ζωντανά" τα τραγούδια, πιστεύω πως έπαιξαν και οι επανεκτελέσεις που έγιναν κυρίως στις αρχές της δεκαετίας του '60 , αλλά και αργότερα.

Οι ερμηνείες του Στράτου μοναδικές για μια ακόμη φορά.Ερμηνείες που επηρρέασαν και σημάδεψαν πολλούς νεότερους τραγουδιστές...

Ο δίσκος κυκλοφόρησε και σε cd.

Το εξώφυλο του cd:

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha..._2006/003-1.jpg

Κι ένα σύντομο βιογραφικό του:

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha..._2006/004-1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνέχεια με το Στράτο Παγιουμτζή και μια συλλογή που κυκλοφόρησε το 1981 από την Minos με το label της Margophone.Η συλλογή κυκλοφόρησε, σε επιμέλεια του Κώστα Χατζηδουλή, στα πλαίσια της σειράς "Οι μεγάλοι του ρεμπέτικου" . Είναι το Νο 7 και περιλαμβάνει 14 όμορφα ρεμπέτικα και λαικά τραγούδια:

1)O λουλάς (β'φωνή Κ.Καπλάνης)

Γιώργος Μητσάκης

2)Κάθε βραδάκι τραγουδώ (ντουέτο με τον Κ.Ρούκουνα)

Σ.Παγιουμτζής-Ε.Μωραίτης

3)Ο παραπονιάρης (β'φωνή Μ.Χιώτης)

Π.Πετσάς-Κ.Κοφινιώτης

4)Σαμπάχ μανές

Στράτος Παγιουμτζής

5)Καλυθιώτισσα

Στράτος Παγιουμτζής

6)Το παλιόσπιτο (β'φωνή Στ.Χασκίλ)

Βασίλης Τσιτσάνης

7)Στο Πασαλιμάνι (β'φωνή Β.Τσιτσάνης)

Βασίλης Τσιτσάνης

8)Το κομπολογάκι (β'φωνή Κ.Καπλάνης)

Γιώργος Μητσάκης

9)Τα τσαγκαράκια

Μ.Βαμβακάρης-Στ.Παγιουμτζής

10)Μαζί σου τάμπλεξα (β'φωνή Β.Τσιτσάνης)

Βασίλης Τσιτσάνης

11)Στης Πεντέλης τα βουνά

Στ.Παγιουμτζής-Χ.Βασιλειάδης

12)Η πονηρή (β'φωνή Μ.Βαμβακάρης)

Μ.Βαμβακάρης-Σ.Παγιουμτζής

13)Οι μερακλήδες

Βασίλης Τσιτσάνης

14)Έχουν καρδιά και οι φτωχοί (β'φωνή Γ.Παπαιωάννου)

Γ.Παπαιωάννου-Κ.Μάνεσης

Ο δίσκος αφιρώνεται από τον Κώστα Χατζηδουλή στο Βασίλη Τσιτσάνη.

"Ο λουλάς", "Το κομπολογάκι", "Στης Πεντέλης τα βουνά", είναι κάποια από τα γνωστότερα τραγούδια αυτού του δίσκου.Μοναδικό μειονέκτημα είναι πως κάποια όπως "Το κομπολογάκι" κλείνουν με μια έμπνευση των ηχοληπτών εκείνης της εποχής (του 1981 περίπου που κυκλοφόρησε αυτή η συλλογή), που λέγεται fade out και γινόταν για να χωρέσουν περισσότερα τραγούδια στο δίσκο και κατέστρεψε δεκάδες , για να μην πω εκατοντάδες τραγούδια, με αποτέλεσμα ενώ υπάρχουν ολόκληρες οι μήτρες να κυκλοφορούν και να επανακυκλοφορύν έτσι...

Υπάρχουν όμως και λιγότερο γνωστά τραγούδια όπως ο "Παραπονιάρης" , ένα υπέροχο ζειμπέκικο, το ντουέτο με τον Κώστα Ρούκουνα "Κάθε βραδάκι τραγουδώ", το χασάπικο του Γ.Παπαιωάννου "Έχουν καρδιά και οι φτωχοί" και ο "Σαμπάχ Μανές" στον οποίο φαίνεται πόσο μεγάλος τραγουδιστής ήταν ο Στράτος...

Και φυσικά υπάρχουν και οι "Μερακλήδες" του Βασίλη Τσιτσάνη, τους οποίους , κλείνοντας, θέλω να αφιερώσω σε όλους τους μερακλήδες και "έξω καρδιά" φίλους της κοινότητας...

Καταχωρώ και το εξώφυλο του δίσκου αλλά σε τέσσερα μέρη , λόγω μικρής χωρητικότητας του scanner.Αν μπορεί κάποιος πιο ειδικός από μένα ας τα μοντάρει...

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...is_2006/016.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...is_2006/017.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...is_2006/019.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...is_2006/018.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σίγουρα δεν μπορεί να θεωρηθεί "Ξεχασμένος" ένας δίσκος που κυκλοφόρησε πριν από δυόμιση χρόνια....Λαμβάνοντας υπ'όψιν όμως τόσο τα τραγούδια που περιείχε, όσο και την μη ευρεία κυκλοφορία του, αφού κυκλοφόρησε μέσω κάποιου περιοδικού, αλλά πολύ περισσότερο τον τραγουδιστή στον οποίο είναι αφιερωμένος αυτός ο δίσκος , νομίζω πως έχει μια θέση σ'αυτή την ενότητα.

Το Νοέμβρη του 1995 κυκλοφόρησε από το περιοδικό "Λαικό τραγούδι" μια μοναδική συλλογή τραγουδιών με το Στράτο Παγιουμτζή με τίτλο "Να μας ζήσουν τα μπουζούκια" "Ο Στράτος Παγιουμτζής με τον Γιώργο Ζαμπέτα στη δεκαετία του '60".

Για να μπείτε περισσότερο στο "κλίμα" αυτού του δίσκου , νομίζω πως αξίζει τον κόπο να διαβάσετε το σημείωμα που βρίσκεται στο μικρό ένθετο.

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...is_2006/015.jpg

Η συλλογή αυτή περιλαμβάνει τα τραγούδια:

1)Ξημερώματα στη στράτα

(Γ.Ζαμπέτα-Χ.Βασιλειάδη)

2)Το λιμάνι του Πειραιά

(Ε.Ναουμίδη-Χ.Βασιλειάδη)

3)Το μινόρε του Στράτου

(Στράτου Παγιουμτζή)

4)Κάπελα καταραμένε

(Μαρίνου Γαβριήλ)

5)Μανούλα μου μάνα

(Μάρκου Βαμβακάρη)

6)Στης πειραϊκής τα βράχια

(Στρ.Παγιουμτζή-Χ.Βασιλειάδη)

7)Πλανεύτρα της αγάπης

(Δ.Γκόγκου-Μπαγιαντέρα)

8)Τρεις μάγκες τρεις γερόμαγκες

(Στ.Ξαρχάκου-Χρ.Στίππα)

9)Το χάρο τον αντάμωσαν

(Π.Τούντα-Διασκευή Γ. Ζαμπέτα-Χ.Βασιλειάδη)

10)Να στερέψουν τα ποτάμια

(Στράτου Παγιουμτζή)

Εξαιρετικά λαικά τραγούδια , εμπλουτισμένα από τις αξεπέραστες ερμηνείες του Στράτου και τα "κεντήματα" του Γιώργου Ζαμπέτα στο μπουζούκι....

Ιδιαίτερη στιγμή το "Τρεις μάγκες , τρεις γερόμαγκες", ένα από τα δυο πρώτα τραγούδια του Σταύρου Ξαρχάκου στη δισκογραφία, που ερμήνευσε ο Στράτος.Το άλλο ήταν το "Έχω μια δεκάρα τρύπια".

Αλλά και το "Μινόρε του Στράτου" στο οποίο παραδίδει μαθήματα ερμηνείας.

Ιδιαίτερο επίσης ενδιαφέρον έχει το ότι τα περισσότερα από τα συγκεκριμένα τραγούδια εκδόθηκαν για πρώτη φορά και μόνο σ'αυτή τη συλλογή.Αυτό είναι και ένα από τα πιο σημαντικά χαρακτηριστικά του περιοδικού "Λαικό τραγούδι". Πως τα cd που προσφέρει μαζί με το περιοδικό, έχουν σοβαρό λόγο κυκλοφορίας και ύπαρξης...Και σ'αυτή την πρωτοβουλία το λιγότερο που μπορεί να πει κανείς είναι ένα μεγάλο "μπράβο"...

Και το εξώφυλο του cd.

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...is_2006/014.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

6)Στης πειραϊκής τα βράχια

(Στρ.Παγιουμτζή-Χ.Βασιλειάδη)

:music: θα ήθελα πολύ να δω τους στίχους του... :lookaround: (στο stixoi.info δεν το έχει, έχει μόνο το "Στα βράχια της Πειραϊκής")

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Στης Πειραικής τα βράχια"

"Στης Πειραικής τα βράχια

κελαηδούνε μπουζουκάκια

οι παλιόφιλοι γλεντούνε

και πενιές αντιλαλούνε

οι παλιόφιλοι γλεντούνε

και πενιές αντιλαλούνε

Πρώτος ο γυαλιάς ο Γιάννης

ο ασίκης, ο τσαχπίνης

πήρε βόλτα και χορεύει

έχει χρήμα και ξοδεύει

πήρε βόλτα και χορεύει

έχει χρήμα και ξοδεύει.

Μπήκανε σε μια βαρκούλα

πα ν'αράξουνε στη Βούλα

έρχονται βρε Θανασάκη

για να σπάσουν νταλγκαδάκι

έρχονται βρε Θανασάκη

για να σπάσουν νταλγκαδάκι".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0