Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Ξεχασμένα Διαμάντια

1,215 posts in this topic

ΓΛΥΚΕΡΙΑ

Από τη Σμύρνη στον Πειραιά (LYRA 3760)

Μετά την μεγάλη επιτυχία και αναγνωριση ως μια από τις σπουδαιες φωνές που είχε η Γλυκερία με την κυκλοφορία του δίσκου της «Τα Σμυρνέικα» το 1981, η καλλιτέχνης επιχειρει να συνεχίσει με ακομα έναν δίσκο ,συνέχεια της προσπάθειας που ξεκίνησε 2 χρονια μολις πρίν.Ετσι τώρα πλεον το 1983 εκδιδεται ο δισκος «Από τη Σμύρνη στον Πειραιά» με παλια σμυρνεικα που επανεκτελει.

Τα τραγούδια που κυκλοφόρησαν ηταν Σμυρνεικα παραδοσιακά καθως και τραγούδια μεγάλων συνθετών του ελληνικου τραγουδιού όπως του Σπύρου Περιστέρη του Γιάννη Παπαιώννου ,του Β.Παπάζογλου, του Μητσάκη, του Τούντα.του Κώστα Σκαρβέλη,του Απ. Χατζηχρήστου και τέλος του Δημήτρη Γκόγκου «Μπαγιαντέρα».

Από τα παραπάνω ξεχώρισαν το «Καραμπιμπερίμ» η «Κατσιβέλα» «Πασαλιμανιώτισα» «Η Μαρίτσα η Σμυρνιά» η «Ξαβεριώτισα» χωρις φυσικά να υπολοιπονται σε αξία τα υπολοιπα κομμάτια του δίσκου.Γνωρίζουν μεχρι και σήμερα πολλές επανεκτελέσεις. Αξια προσοχής και αγαπημένο μου «Η μικρή του καμηλιέρη» του Απ.Χατζηχρήστου. & το «Από ξένο τόπο»

Την μουσική επιμέλεια και διεύθυνση είχε ο Στέλιος Φωτιάδης (σύζυγος της Γλυκερίας)

Οι μουσικοι που συμμετείχαν ηταν ο Αρ.Μόσχος με τον Γ.Κορο στο βιολί ο Χρ.Νικολόπουλος στο μπουζούκι και στον τζουρά. Ο Β.Ηλιάδης μπουζούκι μπαγλαμά ούτι ο Γ.Μωραϊτης μπουζούκι ο Ν.Σαμπαζιώτης κιθάρα , οΣτ Καρύδας κιθάρα και μπαγλαμά ο Β.Κονιτόπουλος κιθάρα και λαούτο ο Π.Καλύβας κλαρίνο και ουτι , ο Λ.Κουλαξίζης ακορντεόν ο Αγ.Ιακωβίδης μπαγλαμά ο Γ.Αγαπητός και ο Στ.Φωτιάδης μπάσο και τέλος ο Σπ.Λιβιεράτος στα κρουστά.

Σόλίστ όπως αναφερεται στον δίσκο- ο Αριστείδης Μόσχος στο σαντούρι και ο Γ.Κόρος στο βιολί.

Την παραγωγή του δισκου ανελαβε ο Δημήτρης Ράνιος .Την ηχογραφηση ο Τακης Φιλιππίδης στο στουντιο Columbia Η χαραξη του δισκου εγινε από τον Γιάννη Ιωαννίδη (G.P.I.) Oi φωτογραφίες της Γλυκερίας είναι του Παυλου Πατσούκα.

Στο φάκελο «κόσμημα» της εκδοσης βινυλίου στο εσωφυλλο παρατηρουμε τους στιχους των τραγουδιών τα τραγούδια όπως και φωτογραφίες από καρτ-ποσταλ του λιμανιού του Πειραιά και της Σμυρνης.Καρτ ποσταλ αντίστοιχα παρατηρουμε και στο οπισθόφυλλο συνοδευμένες από μια ομορφη φωτογραφία της Γλυκερίας με την κλασικη πλεον-περμανάντ της εποχής..

Τα τραγούδια του δίσκου:

Πλευρά Α:

ΓΚΕΛ ΓΚΕΛ ΑΜΑΝ

(Παραδοσιακό Σμυρνης)

ΚΑΡΑΜΠΙΜΠΕΡΙΜ

(Σπ.Περιστερη-Γ.Παπαιωάνου)

ΒΑΛΕ ΜΕ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ

(Ευαγγελου Παπαζογλου)

ΚΑΤΣΙΒΕΛΑ

(Γ.Μητσακη)

ΧΗΡΑ Η ΜΟΝΤΕΡΝΑ

(Π,Τούντα)

Ο ΜΕΜΕΤΗΣ

(Παραδοσιακό)

Πλευρά Β:

ΑΠΟ ΞΕΝΟ ΤΟΠΟ [κι απ αλαργινό]

(Παραδοσιακό Σμυρνης)

ΠΑΣΑΛΙΜΑΝΙΩΤΙΣΑ

(Π.Τουντα)

ΜΕΣ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΤΙΣ ΟΜΟΡΦΙΕΣ

(Κ.Σκαρβέλλη)

Η ΜΙΚΡΗ ΤΟΥ ΚΑΜΗΛΙΕΡΗ

(Απ.Χατζηχρήστου)

Η ΜΑΡΙΤΣΑ Η ΣΜΥΡΝΙΑ

(Παραδοσιακό)

Η ΞΑΒΕΡΙΩΤΙΣΣΑ

(Δ.Γκόγκου-Μπαγιαντέρα)

Το εξώφυλλο το οπισθόφυλλο και το 'σαλόνι" του δισκου:

lp front

lp back

lp inside

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα σκέφτηκα να αφιερωσω το post σε 4 σπάνιες συλλογές που έχω βρεί:

Παραθέτω παρακάτω ο,τι πληροφορία εχω βρεί:

ΕΛΛΑΣ

(Atlantis SPR 138.)

Ελληνικά τραγούδια-συλλογή-με την υποστήριξη του Υπουργείου Πολιτισμού

Ακούγονται: - Χάρις Αλεξίου,Μάνος Λοϊζος, Kώστας Χατζής. Γιάννης Πουλόπουλος,Κώστας Σμοκοβίτης,Αλέκα Αλιμπέρτη Χριστόφορος-Σπιλιωτοπούλου

Σπάνιο promo lp "not for sale" printed on labels and back cover

Printed in Greece: 1983

Τα τραγούδια που υπάρχουν όπως αναφέρονται:

Side 1:

Good Morning Sun-Smokovitis-Loizos-Aliberti/

Accordeon-Manos Loizos/

Don't Talk Only of Love-Giannis Poulopoulos/

Gather a Shell From The Aegean-Kostas hatzis/

We'll Meet Again in the Garden-Christoforos Spiliotopoulou/

Mandalio-Haris Alexiou/

Pervolaria-Giannis Parios

Side 2:

Instrumental The Neighborhood Maiden/

Andriko's Ballad

/I am Myself/In Otto's Day

/Traditional Hassapiko/

The Fair/Who Pays the Ferryman

Το εξωφυλλο της συλλογής:

Ελλάς

MANOS HΑDJIDAKIS + 5 LP:

When Crete Is Freed

P.I. Minos Series (New York) PI LPS 77, stereo

Comments: With Litsa Sakellariou. From a well-kept collection.

Kυκλοφορία: Αρχές 70'

(Συλλογη με γενικό τιτλο το τραγούδι "Αμα λευτερωθεί η Κρήτη" του Μ.Χατζιδάκι.

Ερμηνεύει η Λιτσα Σακκελαρίου, -γνωστη και απο την ερμηνεία του τραγουδιού "Αχ χελιδόνι μου" του Λοίζου-.)

Μάνος Χατζιδάκις: Αμα λευτερωθεί η Κρήτη

ΟI EΠITYXIΕΣ ΤΗΣ ΜΙΝΟS (Minos)

Kυκλοφορία:1973

Οι επιτυχίες της MINOS front

Οι επιτυχίες της ΜINOS -back

Tα τραγούδια της συλλογής:

Μέρος 1ον

ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΗΝ (’κη Πάνου) Στ.Καζαντζίδης (:music:

ΜΠΑΡΜΠΑΛΙΑΣ (Π.Ζέρβα-Δ.Καραστάθη) Δ.Κοντολάζος-το πρωτο του τραγούδι-

ΈΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΠΑΠΟΥΛΗ (Γ.Κατσαρού-Πυθαγόρα) Γ.Καλατζής

ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΑ (Λ.Μαρκέα-Πυθαγόρα) Γ.Παριος

ΓΥΑΛΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ (Α.Καλδαρα-Ε.Παπαγιανοπούλου)Στ.Καζαντζίδης

Ο ΤΥΠΟΣ Ο ΜΥΣΤΗΡΙΟΣ (Β.Βασιλειάδη-Πυθαγόρα);;

ΘΕΛΩ ΑΛΛΑ ΠΩΣ (Δ.Γεωργιάδη-Σ.Τσώτου) Δ.Γεωργιάδης

ΠΙΚΡΗ ΖΩΗ (Α.Καλδάρα-Α.Χατζηνικολάου) Στ.Καζαντζίδης (:razz:

Μερος 2ον

ΑΠ'ΤΑ ΨΗΛΑ ΠΑΤΩΜΑΤΑ (Χρ.Νικολόπουλου-Στ.Καζαντζίδη-Πυθαγόρα)Στ.Καζαντίδης

ΜΑΣ ΜΑΤΙΑΣΑΝ ΜΑΣ ΜΑΤΙΑΣΑΝ (Λ.Μαρκέα-Πυθαγόρα) Λ.Διαμάντη

ΤΑ ΒΛΕΦΑΡΙΣΜΑΤΑ (Τ.Βοσκόπουλου-Η.Λυμπερόπουλου)

Τόλης Βοσκόπουλος-Δούκισσα

ΠΗΡΕ ΦΩΤΙΑ ΤΟ ΚΟΡΔΕΛΙΟ (Α.Καλδάρα-Πυθαγόρα) Χάρις Αλεξίου

ΚΑΙ ΠΕΣ ΠΕΣ ΠΕΣ (Γ.Κατσαρού-Πυθαγόρα) Γ.Καλατζής(:razz:

ΑΡΜΕΝΑΚΙ (Παραδοσιακό-Διασκευή:Μ.Κώχ ) Μαρίζα Κώχ

ΕΓΩ"ΙΣΜΕ ΜΟΥ (Σπ.Παπαβασιλείου-Μ.Μπιζάνη)Γ.Παριος

Και για το τέλος μια ξένη συλλογη με τραγούδια του Μίμη Πλέσσα:

"MIMIS PLESSAS: Song of The MERMAID" (Philips)

[Τα τραγούδια της γοργόνας]

LP from Stereo P.I.

Recorded in Greece USA Records

(Stereo 60s era PI Records # PI- LPS 10..)

"Γοργόνα" εξωφύλλου: Aν.. Kαναβάκη

Σόλο μπουζούκι: Στέλιος Ζαφειρίου

Selections are:

[Τα τραγούδια του δίσκου οπως αναγράφονται είναι:]

"PEBBLE BY PEBBLE,

LADY FROM SYROS

TO THE YOUNG BOY

MINOR AT DAWN

IT IS RAINING AGAIN TONIGHT

THE POOR PEOPLE

ΙT'S GOING GOING

YESTERDAY I CRIED

WORRY BEADS

HADJIKIRIAKIO

DON'T SPEAK TO THE LAD

KIR ANTONIS

.With Arrangements and conducting by Mimis Plessas....

(ενορχήστρωση και δ/νση ορχήστρας:Μίμης Πλέσσας)

Μίμη Πλέσσα:Τα τραγούδια της γοργόνας

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι μιά συλλογή που έψαχνα χρόνια και την ξαναβρήκα σε CD.Λέω την ξαναβρήκα γιατί ακούγαμε αυτά τα τραγούδια στο αυτοκίνητο με τους γονείς μου σε μεγάλη "προπολεμική" κασέτα απο τις τεράστιες και ήμουν περίπου 7 χρόνων τότε.Οι κασέτες αυτές αχρηστεύτηκαν η τεχνολογία προχώρησε,και εγώ με χαρά πριν λίγες μέρες ανακάλυψα και πάλι αυτά τα μαγικά τραγούδια.

"ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ-ΜΠΑΓΙΑΝΤΕΡΑΣ-ΧΑΤΖΗΧΡΗΣΤΟΣ-ΚΑΠΛΑΝΗΣ"

Τα μεγάλα αυτά τραγούδια είναι μισά αλλά η μαγεία τους ανεκτίμητη.

Τα τραγούδια:

1.Φαληριώτισσα-μοδιστρούλα-Βαγγελίτσα-Ζέππος

2.Καψουρης-βαδίζω και παραμιλώ-ο μπουφετζής-Αλεξανδριανή-Ταξίμ

3.’νοιξε-άνοιξε-ο Περικλής-Είμαστε φίλοι-σου'χα χαρίσει την καρδιά-απ'της Ζέας το λιμάνι

4.Σαν μαγεμένο το μυαλό μου-Νυχτερίδα-ζούσα μοναχός χωρίς αγάπη-Χατζηκυριάκειο.

5.Μάνα μου γιατι να με γεννήσεις-άμαξα μες στη βροχή-Καροτσέρη τράβα-Πάμε στο Φάληρο

6.Ένας αλήτης πέθανε-μας ζηλεύουνε-ψιλή βροχή-φέρε μας κάπελα κρασί.

Τραγουδούν:

Λύδια-Μπιθικώτσης-Ρεπάνης-Κλειδωνάρης-Γκρέυ-Πόλυ Πάνου-Διονυσίου-Γαβαλάς-Χρηστάκης-Βούλα Γκίκα-Δούκισσα-Χρυσάφη-Ρία Κούρτη-Νικολαϊδης.

Απο την MINOS-EMY

Πέρα απο τις οικογενειακές ακροάσεις,αυτήν τη συλλογή την είχα ακούσει και σε ταβερνάκια πίνοντας ρετσίνα και τραγουδώντας.Δεν ξέρω αν θα ήταν υπερβολή να πω ότι απο αυτά τα μαγικά λαϊκά τραγούδια πολλοί νέοι όπως κι εγώ μυήθηκαν στον κόσμο του λαϊκού τραγουδιού που μιλούσε αληθινά και με αξιοπρέπεια.Κάτι ανάλογο έγινε και το 1975 όταν ο Γιώργος Νταλάρας έβγαλε το "50 χρόνια Ρεμπέτικο τραγούδι".Εδώ είμαστε...

όλα αυτά τα μεγάλα λαϊκά τραγούδια όπως και εκείνα του Ξαρχάκου,του Θεοδωράκη του Λοϊζου,του Κουγιουμτζή και των άλλων δεν είναι ότι μας σημάδεψαν ακούγοντας τα και τραγουδώντας τα κι εμείς με τη σειρά μας,αλλά περισσότερο πιστεύω ότι γίναμε καλύτεροι σαν άνθρωποι.

(Δεν ξέρω αν η συλλογή αυτή έχει αναφερθει ξανά εδώ στα "Ξεχασμένα διαμάντια" αλλά εγώ πήρα το θάρρος να σας την ξαναθυμήσω)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γειά σου ρε Αντώνη με τις δισκάρες σου!...

Δεν έχει σημασία αν έχει ξαναμπεί ο δίσκος, ίσως νά'χει ξαναμπεί...Σημασία έχει πως μας θύμισες έναν από τους ωραιότερους δίσκους της ελληνικής λαικής μουσικής.

Να συπληρώσω μόνο πως αυτά τα τραγούδια είχαν πρωτοβγεί σε μικρούς δίσκους 45 στροφών extended play, μεγαλύτερης διάρκειας δηλαδή.Ήταν αυτοί με τις πράσινες ετικέτες...

Ήταν 2 δισκάκια του Παπαιωάννου με 4 ποτ-πουρί.Το ένα απ'αυτά έμεινε έξω απ'αυτό το δίσκο και συμπεριλήφθηκε αργότερα σε μια άλλη συλλογή της Columbia με τραγούδια του.

Το δισκάκι με τα τραγούδια του Μπαγιαντέρα , από την άλλη πλευρά είχε ένα ποτ-πουρί με τραγούδια του Γ.Λαύκα, που βγήκε αργότερα σε δίσκο με τραγούδια του Λαύκα.

Η δεύτερη πλευρά από το δισκάκι του Χατζηχρήστου δεν έχει επανεκδοθεί ποτέ, όπως και η β'πλευρά με τα τραγούδια του Καπλάνη.

Στα "Ξεχασμένα 45άρια" υπάρχουν αναφορές σε όλα αυτά τα 45άρια, ενώ οι μεγάλοι δίσκοι του Παπαιωάννου και του Λαύκα, που έχουν αυτά τα ποτ-πουρί έχουν μπει στο παρελθόν στα "Ξεχασμένα διαμάντια".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το έργο που θα αναφερθώ θεωρώ ότι είναι απο τα πολύτιμα της Ελληνικής δισκογραφίας.

Είναι "Ο ΑΗ ΛΑΟΣ" του αγαπητού Δημήτρη Λάγιου σε στίχους του Μιχάλη Μπουρμπούλη με την δωρική και αξεπέραστη φωνάρα της μεγάλης Ρεμπέτισσας Σωτηρίας Μπέλλου.

Έχω αυτόν τον δίσκο σε βινύλιο,αλλά και για μένα έχει την ιστορία του.Ψάχνοντας σε ένα δισκάδικο της Σαλαμίνας όπως πάντα για δίσκους παλιούς,πήρε το μάτι μου ένα ράφι με προσφορές.Ότι πάρεις 500 δρχ. τότε(το 1987 περίπου) οι δίσκοι βινυλίου πωλούνταν γύρω στις 4000 δρχ.Αγόρασα τον δίσκο αυτόν ΄με κλειστά μάτια και ευλογώντας την καλή μου τύχη γιατί δεν ήξερα ότι υπήρχε.

"Πάρτο να μου φύγει" είπε αυτός που είχε το μαγαζί κι εγώ κούνησα το κεφάλι μου...

Έτρεξα σπίτι μου και τον άφησα να περπατήσει στο πικαπ.Μαγεύτηκα,η εξαιρετική μουσική ενός μεγάλου συνθέτη που τον ήξερα καλά απο τον "Ήλιο τον ηλιάτορα",οι πραγματικά συγκλονιστικοί στίχοι του Μιχάλη Μπουρμπούλη και η μεγάλη φωνή της Μπέλλου με ράγισαν.Η Σωτηρία Μπέλλου μετά το Ρεμπέτικο μας χάρισε μεγάλα τραγούδια.Θεωρώ ότι ήταν ένα θείο δώρο η φωνή της σε όλους μας,στα τραγούδια όλης της πορείας της.Πάντα ακούγοντας την φωνή της έβαζα μαζί στη δική μου ψυχή τα τραγούδια του Τσιτσάνη,του Χατζηχρήστου,του Παπαϊωάννου,του Μητσάκη με εκείνα του Ανδριόπουλου του Δημητρίου και του Μούτση.

Μέρες αργότερα όταν ξανασυναντήθηκα με εκείνον που μου πόυλησε το αριστούργημα αυτό,όταν γελώντας με ρώτησε πως μου φάνηκε ο δίσκος-πήρε μιά πληρωμένη απάντηση.

"Φίλε μου πούλησες έναν θησαυρό για ψίχουλα,τώρα και 50000 δραχμές να μου έδινες δεν υπήρχε περίπτωση να σου τον δώσω πίσω."

Αξίζει να αναφερθώ στο συγλονιστικό εξώφυλλο του Συριανού (μάλλον) Θέμη Τσιρώνη (Είναι αυτός που έχει ζωγραφίσει το εκπληκτικό πορτραίτο του Μάρκου Βαμβακάρη με το μπλέ πουκάμισσο να παίζει το μπουζούκι και τα διπλωμένα γυαλιά στην τσέπη με την μορφή της Φραγκοσυριανής πίσω του και σπίτια της άνω Σύρας).

"ΑΗ ΛΑΟΣ" λοιπόν,τα τραγούδια:

ΣΑΚΑΤΕΜΕΝΗ ΜΟΥ ΓΕΝΙΑ

ΘΑ ΜΕ ΔΙΚΑΣΕΙ

ΑΓΑΠΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ

Ο ΑΗ ΛΑΟΣ

ΔΕΚΕΜΒΡΗΣ ΓΛΥΚΟΧΑΡΑΜΑ

ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΦΡΟΝΗΜΕΝΑ

ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΗ ΜΟΝΑΞΙΑ

ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΣ ΚΙ ΑΜΙΛΗΤΟΣ

ΟΙ ΦΥΛΑΚΕΣ ΣΤΑ ΒΟΥΡΛΑ

ΣΑΝ ΤΟ ΣΙΔΕΡΟ

ΘΑ ΜΕ ΔΙΚΑΣΕΙ(χορωδία)

Ο δίσκος κυκλοφόρησε το 1983 απο την LYRA

"...μα στη Αγιάσο σε μιάν έρημη εκκλησιά

ζωγράφισε ο Θεόφιλος με αίμα

το χάρο να φοράει θαλασσιά" (ΘΑ ΜΕ ΔΙΚΑΣΕΙ)

"Βαρέθηκα τη μοναξιά

το ούζο το τσιγάρο,

να'χω την τρέλλα μου δεξιά

κι αριστερά το χάρο."(ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΗ ΜΟΝΑΞΙΑ)

"Περαστικός και αμίλητος

κι απ'τη ζωή φευγάτος,

η ο θεός θα'ν άδικος

η θαν'ο κόσμος σκάρτος."(ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΑΜΙΛΗΤΟΣ)

Πρόσφατα είδα ότι η LYRA έκανε επανέκδοση του έργου "Ο ΑΗ ΛΑΟΣ" σε μορφή Remasters.Αξίζει να ακούσουν όσοι δεν έχει τύχει αυτά τα τραγούδια και να τα αποκτήσουν.

(Αναφέρω πως υπάρχει πιθανότητα να έχει ξανααναφερθεί σε αυτήν την ενότητα το συγκεκριμένο έργο,όμως ένοιωσα πραγματικά την ανάγκη να το ξαναθυμήσω.

Επίσης να ευχαριστήσω και τον Θάνο για την συμπλήρωση του προηγούμενου δίσκου που είχα αναφέρει(ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ-ΜΠΑΓΙΑΝΤΕΡΑΣ-ΧΑΤΖΗΧΡΗΣΤΟΣ-ΚΑΠΛΑΝΗΣ).Οι γνώσεις του ήταν πολύτιμες)

Share this post


Link to post
Share on other sites

BAΣΙΛΗΣ ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ -ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ

(LP& CD:COLUMBIA 2J-064/70172/834898)

Από τους αγαπημένους μου και κλασικούς δίσκους που κυκλοφόρησε το 1975 από την Columbia.Πηρε το ονομα ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ απ την περιοχη του Σκοπευτηρίου στην Καισαριανη που βρισκοταν το κεντρο που εμφανιζόταν εκεινη την περιοδο ο Βασιλης Τσιτσάνης.

Στα 12 τραγουδια που περιελαμβανονται στον δίσκο εκτος από την συνθεση του Βασιλη Τσιτσάνη συμπράτουν μαζί του στιχουργικά ο Κωστα Βιρβος (σε 6 τραγουδια) καθως και στα υπολοιπα 6 ο ιδιος ο Τσιτσανης.

Στον δίσκο περιελαμβανονται οι μεγαλες επιτυχίες ΤΗΣ ΓΕΡΑΚΙΝΑΣ ΓΙΟΣ , Η ΣΚΙΑ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ που στο πρωτο ο συνθετης τραγουδα μαζι με την Λιζέττα Νικολάου και στο δευτερο ακουγεται η φωνη της Δημητρας Γαλάνη.Χαρακτηριστικά η Γαλάνη ανεφερε τις εξαντλητικές προβες που την υπεβαλε εως να βρει το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα- σε σχετικο αφιερωμα της ΕΡΤ για τον Τσιτσανη .

Επιλογες μου μεσα από τον δισκο είναι επισης και τα λιγοτερο γνωστα ΤΟ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙ ΣΤΟ ΣΦΥΡΙ Με την Βίκυ Μοσχολιου η ΑΣΤΡΟΦΕΓΓΙΑ με τον Τσιτσανη και την Μοσχολιού και ΣΤΑΥΡΑΕΤΟΣ με τη Δημητρα Γαλάνη χωρις φυσικα να υποτιμω και τα υπολοιπα κομματια του δισκου.

Την διευθυνση της ορχηστρας είχε ο Β.Τσιτσάνης .Παραγωγός του δίσκου ηταν ο Γιώργος Μακράκης , ηχοληπτης ο Τακης Φιλιππίδης καθως και ο Κωστας Πρικόπουλος

Την μακέττα και τις φωτογραφιες του δίσκου ανελαβε ο Βασίλης Γ. Χριστιανός. Η ηχογράφηση εγινε στον studio της Columbia.

Στο σημείωμα του δισκου ο Τσιτσανης αναφερει με χειρογραφο του σημειωμα:

«Τα τελευταία πεντε χρόνια οι πενιές μου αντιλαλούσαν στο Σκοπευτήριο της Καισαριανης.Εκει στο λαϊκο στεκι μου εμπνευστηκα τα περισσοτερα τραγουδια του δισκου αυτού, γιαυτό και θεωρησα υποχρεωση να τον τιτλοφορησω «ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ»

Βασιλης Τσιτσάνης»

Ο δισκος κυκλοφορησε σε δισκο ακτίνας (cd) το 1995 και αντοιστοιχα το 2008 σε επανεκδοση με τα εντυπα του 95.

Τα τραγούδια του δίσκου

1. Της γερακίνας γιος (Β. Τσιτσάνης-Λ. Νικολάου)

(Κώστα Βίρβου)

2. Το παλικάρι στο σφυρί (Β. Μοσχολιού)

(Κώστα Βίρβου)

3. Μαυρομάτα (Β. Τσιτσάνης-Λ. Νικολάου)

4. Νοσταλγία (Δ. Γαλάνη)

5. Ο γλεντζές (Β. Τσιτσάνης-Λ. Νικολάου)

6. Το φίλντισι κομπολογάκι μου (Β. Μοσχολιού)

(Κώστα Βίρβου)

7. Η σκιά μου κι εγώ (Δ. Γαλάνη)

(Κώστα Βίρβου)

8. Αστροφεγγιά (Β. Τσιτσάνης-Β. Μοσχολιού)

9. Ο τακατζίφας (Β. Μοσχολιού)

10. Σταυραετός (Δ. Γαλάνη)

(Κώστα Βίρβου)

11. Πού να πω τα βάσανά μου (Β. Τσιτσάνης-Λ. Νικολάου)

12. Μου πήραν και τα ρέστα μου (Β. Μοσχολιού)

(Κώστα Βίρβου)

Τα εντυπα του δίσκου lp:

Εξωφυλλο

Οπισθοφυλλο

Εσωφυλλο

Ετικέτα δισκου

Share this post


Link to post
Share on other sites

BAΣΙΛΗΣ ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ -ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ

(LP& CD:COLUMBIA 2J-064/70172/834898)

Από τους αγαπημένους μου και κλασικούς δίσκους που κυκλοφόρησε το 1975 από την Columbia.Πηρε το ονομα ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ απ την περιοχη του Σκοπευτηρίου στην Καισαριανη που βρισκοταν το κεντρο που εμφανιζόταν εκεινη την περιοδο ο Βασιλης Τσιτσάνης.

Στα 12 τραγουδια που περιελαμβανονται στον δίσκο εκτος από την συνθεση του Βασιλη Τσιτσάνη συμπράτουν μαζί του στιχουργικά ο Κωστα Βιρβος (σε 6 τραγουδια) καθως και στα υπολοιπα 6 ο ιδιος ο Τσιτσανης.

Στον δίσκο περιελαμβανονται οι μεγαλες επιτυχίες ΤΗΣ ΓΕΡΑΚΙΝΑΣ ΓΙΟΣ , Η ΣΚΙΑ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ που στο πρωτο ο συνθετης τραγουδα μαζι με την Λιζέττα Νικολάου και στο δευτερο ακουγεται η φωνη της Δημητρας Γαλάνη.Χαρακτηριστικά η Γαλάνη ανεφερε τις εξαντλητικές προβες που την υπεβαλε εως να βρει το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα- σε σχετικο αφιερωμα της ΕΡΤ για τον Τσιτσανη .

Επιλογες μου μεσα από τον δισκο είναι επισης και τα λιγοτερο γνωστα ΤΟ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙ ΣΤΟ ΣΦΥΡΙ Με την Βίκυ Μοσχολιου η ΑΣΤΡΟΦΕΓΓΙΑ με τον Τσιτσανη και την Μοσχολιού και ΣΤΑΥΡΑΕΤΟΣ με τη Δημητρα Γαλάνη χωρις φυσικα να υποτιμω και τα υπολοιπα κομματια του δισκου.

Την διευθυνση της ορχηστρας είχε ο Β.Τσιτσάνης .Παραγωγός του δίσκου ηταν ο Γιώργος Μακράκης , ηχοληπτης ο Τακης Φιλιππίδης καθως και ο Κωστας Πρικόπουλος

Την μακέττα και τις φωτογραφιες του δίσκου ανελαβε ο Βασίλης Γ. Χριστιανός. Η ηχογράφηση εγινε στον studio της Columbia.

Στο σημείωμα του δισκου ο Τσιτσανης αναφερει με χειρογραφο του σημειωμα:

«Τα τελευταία πεντε χρόνια οι πενιές μου αντιλαλούσαν στο Σκοπευτήριο της Καισαριανης.Εκει στο λαϊκο στεκι μου εμπνευστηκα τα περισσοτερα τραγουδια του δισκου αυτού, γιαυτό και θεωρησα υποχρεωση να τον τιτλοφορησω «ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ»

Βασιλης Τσιτσάνης»

Ο δισκος κυκλοφορησε σε δισκο ακτίνας (cd) το 1995 και αντοιστοιχα το 2008 σε επανεκδοση με τα εντυπα του 95.

Τα τραγούδια του δίσκου

1. Της γερακίνας γιος (Β. Τσιτσάνης-Λ. Νικολάου)

(Κώστα Βίρβου)

2. Το παλικάρι στο σφυρί (Β. Μοσχολιού)

(Κώστα Βίρβου)

3. Μαυρομάτα (Β. Τσιτσάνης-Λ. Νικολάου)

4. Νοσταλγία (Δ. Γαλάνη)

5. Ο γλεντζές (Β. Τσιτσάνης-Λ. Νικολάου)

6. Το φίλντισι κομπολογάκι μου (Β. Μοσχολιού)

(Κώστα Βίρβου)

7. Η σκιά μου κι εγώ (Δ. Γαλάνη)

(Κώστα Βίρβου)

8. Αστροφεγγιά (Β. Τσιτσάνης-Β. Μοσχολιού)

9. Ο τακατζίφας (Β. Μοσχολιού)

10. Σταυραετός (Δ. Γαλάνη)

(Κώστα Βίρβου)

11. Πού να πω τα βάσανά μου (Β. Τσιτσάνης-Λ. Νικολάου)

12. Μου πήραν και τα ρέστα μου (Β. Μοσχολιού)

(Κώστα Βίρβου)

Τα εντυπα του δίσκου lp:

Εξωφυλλο

Οπισθοφυλλο

Εσωφυλλο

Ετικέτα δισκου

Share this post


Link to post
Share on other sites

BAΣΙΛΗΣ ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ -ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ

(LP& CD:COLUMBIA 2J-064/70172/834898)

Από τους αγαπημένους μου και κλασικούς δίσκους που κυκλοφόρησε το 1975 από την Columbia.Πηρε το ονομα ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ απ την περιοχη του Σκοπευτηρίου στην Καισαριανη που βρισκοταν το κεντρο που εμφανιζόταν εκεινη την περιοδο ο Βασιλης Τσιτσάνης.

Στα 12 τραγουδια που περιελαμβανονται στον δίσκο εκτος από την συνθεση του Βασιλη Τσιτσάνη συμπράτουν μαζί του στιχουργικά ο Κωστα Βιρβος (σε 6 τραγουδια) καθως και στα υπολοιπα 6 ο ιδιος ο Τσιτσανης.

Στον δίσκο περιελαμβανονται οι μεγαλες επιτυχίες ΤΗΣ ΓΕΡΑΚΙΝΑΣ ΓΙΟΣ , Η ΣΚΙΑ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ που στο πρωτο ο συνθετης τραγουδα μαζι με την Λιζέττα Νικολάου και στο δευτερο ακουγεται η φωνη της Δημητρας Γαλάνη.Χαρακτηριστικά η Γαλάνη ανεφερε τις εξαντλητικές προβες που την υπεβαλε εως να βρει το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα- σε σχετικο αφιερωμα της ΕΡΤ για τον Τσιτσανη .

Επιλογες μου μεσα από τον δισκο είναι επισης και τα λιγοτερο γνωστα ΤΟ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙ ΣΤΟ ΣΦΥΡΙ Με την Βίκυ Μοσχολιου η ΑΣΤΡΟΦΕΓΓΙΑ με τον Τσιτσανη και την Μοσχολιού και ΣΤΑΥΡΑΕΤΟΣ με τη Δημητρα Γαλάνη χωρις φυσικα να υποτιμω και τα υπολοιπα κομματια του δισκου.

Την διευθυνση της ορχηστρας είχε ο Β.Τσιτσάνης .Παραγωγός του δίσκου ηταν ο Γιώργος Μακράκης , ηχοληπτης ο Τακης Φιλιππίδης καθως και ο Κωστας Πρικόπουλος

Την μακέττα και τις φωτογραφιες του δίσκου ανελαβε ο Βασίλης Γ. Χριστιανός. Η ηχογράφηση εγινε στον studio της Columbia.

Στο σημείωμα του δισκου ο Τσιτσανης αναφερει με χειρογραφο του σημειωμα:

«Τα τελευταία πεντε χρόνια οι πενιές μου αντιλαλούσαν στο Σκοπευτήριο της Καισαριανης.Εκει στο λαϊκο στεκι μου εμπνευστηκα τα περισσοτερα τραγουδια του δισκου αυτού, γιαυτό και θεωρησα υποχρεωση να τον τιτλοφορησω «ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ»

Βασιλης Τσιτσάνης»

Ο δισκος κυκλοφορησε σε δισκο ακτίνας (cd) το 1995 και αντοιστοιχα το 2008 σε επανεκδοση με τα εντυπα του 95.

Τα τραγούδια του δίσκου

1. Της γερακίνας γιος (Β. Τσιτσάνης-Λ. Νικολάου)

(Κώστα Βίρβου)

2. Το παλικάρι στο σφυρί (Β. Μοσχολιού)

(Κώστα Βίρβου)

3. Μαυρομάτα (Β. Τσιτσάνης-Λ. Νικολάου)

4. Νοσταλγία (Δ. Γαλάνη)

5. Ο γλεντζές (Β. Τσιτσάνης-Λ. Νικολάου)

6. Το φίλντισι κομπολογάκι μου (Β. Μοσχολιού)

(Κώστα Βίρβου)

7. Η σκιά μου κι εγώ (Δ. Γαλάνη)

(Κώστα Βίρβου)

8. Αστροφεγγιά (Β. Τσιτσάνης-Β. Μοσχολιού)

9. Ο τακατζίφας (Β. Μοσχολιού)

10. Σταυραετός (Δ. Γαλάνη)

(Κώστα Βίρβου)

11. Πού να πω τα βάσανά μου (Β. Τσιτσάνης-Λ. Νικολάου)

12. Μου πήραν και τα ρέστα μου (Β. Μοσχολιού)

(Κώστα Βίρβου)

Τα εντυπα του δίσκου lp:

Εξωφυλλο

Οπισθοφυλλο

Εσωφυλλο

Ετικέτα δισκου

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eπιστροφή των "διαμαντιών" από τις καλοκαιρινές διακοπές...

Επιστροφή μ'ένα πρόσωπο, που ακούσαμε πολύ πρόσφατα στη συναυλία αφιέρωμα στο Βασίλη Τσιτσάνη στη Φλώρινα...

Αναφέρομαι στη Λιζέττα Νικολάου και σ'ένα δίσκο , που , δυστυχώς, πέρασε σχετικά απαρατήρητος...Πρόκειται για μια σειρά επανεκτελέσεων ρεμπέτικων και παλιών λαικών τραγουδιών που κυκλοφόρησε από την EMIAL (Columbia) το 1985 με τίτλο "Τα κέφια της Λιζέττας" και περιέχει 13 γνωστά αλλά και κάποια ξεχασμένα τραγούδια:

1)Μια γυφτοπούλα αγάπησα

Θ.Δερβενιώτη-Χ.Κολοκοτρώνη

2)Κουράστηκα

Αν.Αθανασίου

3)Τα κομμένα τα μαλλιά σου

Δ.Σκαρβέλη

4)Μια φορά στον κόσμο ζούμε

Σπ.Περιστέρη

5)Εσύ θα μετανιώσεις

Γ.Παπαιωάννου

6)Το πασούμι-το πασούμι

Δ.Σκαρβέλη

7)Τα τσόκαρα

Π.Τούντα

8)’λα τούρκα χόρεψέ μου

Β.Τσιτσάνη

9)’νθρωποι-άνθρωποι

Γ.Παπαιωάννου-Κ.Μάνεση

10)Εύχομαι και στα δικά σου

Θ.Δερβενιώτη-Χ.Κολοκοτρώνη

11)Μην πειράζεις το κορίτσι

Μ.Χιώτη

12)Σε είδα να κλαδεύεις

Ν.Γούναρη

13)Το παιδί που είχες φίλο

Β.Τσιτσάνη

Την επιμέλεια της ορχήστρας είχε ο Τάκης Σούκας που παίζει ακορντεόν και σαντούρι. Μαζί του συμπράττουν οι Γιάννης Ρώτας (μπουζούκι), Μανώλης Καραντίνης (μπουζούκι), Στέλιος Καρύδας (κιθάρα, μπαγλαμά), ’κης Σούκας (κιθάρα), Νύσσος Πανταζής (μπάσο), Μέμος Κυριαζής (κρουστά), Λευτέρης Τζίμας (ντραμς) και ο Λευτέρης Ζέρβας (βιολί).

Φωνητικά κάνουν η νεαρότατη τότε, Μαρία Σουλτάτου και ο Χρήστος Καρακώστας. Η ηχογράφηση έγινε στο στούντιο PDR στην Columbia με ηχολήπτες τους Γ.Παπαιωάννου και Δ.Καννή.

Είναι μια εποχή που μετά την τεράστια επιτυχία της Γλυκερίας στην "Όμορφη νύχτα" αλλά και του πρώτου, κυρίως, δίσκου με τα τραγούδια από την τηλεοπτική σειρά "Το μινόρε της αυγής", οι εταιρείες προχωρούν στην έκδοση δίσκων με επανεκτελέσεις παλιών λαικών τραγουδιών. Ο Γιάννης Καλατζής ηχογραφεί στη Μinos ένα δίσκο με επανεκτελέσεις, στην ίδια εταιρεία, ο Μανώλης Μητσιάς με την Ελένη Βιτάλη και την Αθηναική Κομπανία γράφουν το δίσκο "Πάντα τέτοια" η Χάρις Αλεξίου έχει κάνει λίγο πριν "Τα τσίλικα" και πολλοί άλλοι...Το κλίμα είναι τέτοιο που ευνοεί αυτές τις κυκλοφορίες. Ο κόσμος έχει κουραστεί από τα πολιτικά τραγούδια-συνθήματα, που κυριαρχούν στη μεταπολίτευση και στρέφεται στο παλιό λαικό και διασκεδαστικό τραγούδι.

Μέσα σ'αυτή την ατμόσφαιρα η Λιζέττα Νικολάου, μετά από κάποιους προσωπικούς δίσκους με καινούργια τραγούδια , συνεργάζεται με τον Τάκη Σούκα και ηχογραφεί ένα δίσκο, κυρίως, χορευτικά και εύθυμα...Συρτά, καλαματιανά, καρσιλαμάδες, χασαποσέρβικα κλπ...Δε λείπουν βέβαια και κλασσικά ζειμπέκικα όπως το "’νθρωποι άνθρωποι" , που είχε πρωτο πεί η Μαρίκα Νίνου, το "Εσύ θα μετανιώσεις" (και τα δυο του Παπαιωάννου) και "Το παιδί που είχες φίλο" του Τσιτσάνη...

Η Λιζέττα χαρίζει πολύ όμορφες ερμηνείες.Έχει μεγαλώσει άλλωστε με τα λαικά τραγούδια που ακούγονταν στην Καλαμαριά στις δεκαετίες του '50 και του '60...Η ενορχήστρωση, χωρίς να διεκδικεί δάφνες πρωτοτυπίας, άλλωστε πρόκειται για απλά λαικά τραγούδια, στέκεται με σεβασμό απέναντι σ'αυτά... Αν δεν απατώμαι σ'αυτό το δίσκο συμμετέχει, σε μια από τις πρώτες του δισκογραφικές εμφανίσεις, ο Μανώλης Καραντίνης με το μπουζούκι του.

Δεν θυμάμαι τα ραδιόφωνα της εποχής να παίζουν ιδιαίτερα αυτό το δίσκο. Δεν σας κρύβω πως κι εγώ σχετικά πρόσφατα τον ανακάλυψα...

Δυστυχώς η "μαμά" εταιρεία απαξίωσε να τον επανεκδόσει σε cd, όπως και τους περισσότερους, αν όχι όλους ,δίσκους της Λιζέττας Νικολάου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι γνωστό πως κατά τη διάρκεια της Κατοχής , ο Βασίλης Τσιτσάνης ζει και δημιουργεί στη Θεσσαλονίκη. Στο κέντρο της πόλης , στην Παύλου Μελά 21 διατηρεί το περίφημο «Ουζερί Τσιτσάνης». Εκεί γράφει και μερικά από τα ωραιότερά του τραγούδια, τα οποία ηχογραφούνται και κυκλοφορούν μόλις τελειώνει ο πόλεμος και ανοίγει το ιστορικό εργοστάσιο της ColumbiaΕργοστάσιο , το μεγαλύτερο μέρος του οποίου σήμερα έχει κατεδαφιστεί , προκειμένου να γίνει εμπορικό κέντρο με supermarkets κλπΑυτό όμως είναι άλλο κεφάλαιο

Ο Τσιτσάνης λοιπόν, γράφει στη Θεσσαλονίκη «θρυλικά» τραγούδια , όπως το «Μπαξέ τσιφλίκι», το «Όταν συμβεί στα πέριξ» τη «Συννεφιασμένη Κυριακή» και πολλά άλλα

Από μια συλλογή τραγουδιών του, που κυκλοφορεί το 2005 με την επιμέλεια του συλλέκτη και φίλου του Τσιτσάνη, Κώστα Χατζηδουλή , με τίτλο «Βασίλης Τσιτσάνης-Καλλιτέχνης» (Fm Records) μαθαίνουμε, πως στη Θεσσαλονίκη ο συνθέτης γράφει μεταξύ άλλων κι ένα τραγούδι, το οποίο εμπνέεται από το «Μπλόκο της Καλαμαριάς» που γίνεται στις 13 Αυγούστου 1944:

«Βγήκανε νωρίς τ αστέρια, βγήκανε και τα μαχαίρια

για να μας καρφώσουν Ωχ! μανούλα μου

έφτασαν τα καραβάνια με σπαθιά και με γκιορντάνια

για να μας σταυρώσουν Ωχ! καρδούλα μου

Εμείς το ξέραμε μια μέρα πως θα γίνει μπλόκος

Ωχ! Μανούλα μου

κι είναι πολλοί αυτοί που χρόνια μας σταυρώνουν χρόνια

Ωχ! καρδούλα μου

κράτησε σφιχτά τα χέρια- την καρδιά σου κάνε πέτρα μην πονάς

Μία χούφτα παλικάρια πολεμάν σαν τα λιοντάρια

μέσα στην αντάρα, μέσα στη σκλαβιά

το θεριό στα δυο να κόψουν και τον τύραννο να διώξουν

όλα θα τα δώσουν για τη λευτεριά

Εμείς το ξέραμε μια μέρα πως θα γίνει μπλόκος

Ωχ! Μανούλα μου

κι είναι πολλοί αυτοί που χρόνια μας σταυρώνουν χρόνια

Ωχ! καρδούλα μου

κράτησε σφιχτά τα χέρια- την καρδιά σου κάνε πέτρα μην πονάς»

Το τραγούδι εκείνη την εποχή φυσικά, είναι αδύνατο να περάσει τους «σκοπέλους» της λογοκρισίας, που ταλάνισαν επί σειρά ετών τη λαική μουσική κι έτσι περιμένει υπομονετικά μέχρι το Δεκέμβρη του 1978 , όταν ο Τσιτσάνης το ηχογραφεί με τη φωνή του και το εντάσσει στον κύκλο τραγουδιών "12 νέες λαικές δημιουργίες" που κυκλοφορεί σε παραγωγή του Στέλιου Ελληνιάδη από τη CBS στην οποία βρίσκει στέγη ο Τσιτσάνης, αφού μετά την πώληση της Columbia στους ξένους , βρίσκεται στα "αζήτητα" της εταιρείας και περνάει στο περιθώριο.

Ο δίσκος περιέχει 12 τραγούδια από τα οποία τα εννέα τραγουδά ο ίδιος ο συνθέτης με την ιδιότυπη και χαρακτηριστική φωνή του ενώ σε δυο τραγούδια ακούμε την Ανθή Αγγελίδου, αγνώστων λοιπών στοιχείων, μια φωνή μεταξύ Αλεξάνδρας και Λιζέττας Νικολάου.Ένα ζειμπέκικο τραγουδούν ο Ηλίας Μακρής, στην πρώτη, αν δεν απατώμαι,ηχογράφηση της καριέρας του, μαζί με την μόνιμη παρτεναίρ του Τσιτσάνη , τότε , Ελένη Γεράνη.

1)Δηλητήριο στη φλέβα

Βασίλης Τσιτσάνης

2)Πρίγκηπας

Ανθή Αγγελίδου

3)Μη μου τη σπας , θα γίνει σαματάς

Βασίλης Τσιτσάνης

4)Μπλόκος (βγήκανε νωρίς τ'αστέρια)

Βασίλης Τσιτσάνης

5)Λαθρέμπορας

Βασίλης Τσιτσάνης

6)Την αντάμωσα ένα βράδυ

Βασίλης Τσιτσάνης

7)Την τελευταία μου ζαριά

Βασίλης Τσιτσάνης

8)Αυτό το βράδυ χάνομαι

Ανθή Αγγελίδου-Βασίλης Τσιτσάνης

9)Δεν ξαναπέφτω στην αγγαλιά σου

Ηλίας Μακρής-Ελένη Γεράνη

10)Στη δική μου την καρδιά

Βασίλης Τσιτσάνης

11)Μοντέρνες και μαγκίτισες Αθηναίισες

Βασίλης Τσιτσάνης

12)Τσαρκίτσα

Βασίλης Τσιτσάνης

Στο δίσκο παίζουν οι μουσικοί:

Βασίλης Τσιτσάνης - μπαγλαμά, μπουζούκι

Γιάννης Παλαιολόγου - μπουζούκι

Χρήστος Ψαρρός - μπουζούκι

Σάκης Τσιβγούλης - μπουζούκι

Ευαγγελία Μαργαρώνη - πιάνο

Μπάμπης Μαλλίδης - κλασική κιθάρα

Γιάννης Δέδες - κλασική κιθάρα

Νίκος Τσεσμελής - κλασικό μπάσο

Γιώργος Θεοφιλόπουλος - κλασικό μπάσο

Βασίλης Σαββαίδης - τύμπανα, ντέφι

Β'φωνές κάνουν η Ελένη Γεράνη, Ανθή Αγγελίδου, Ηλίας Μακρής και η Ζανέτ.

Στην επανέκδοση του δίσκου σε cd η παραγωγή του έγινε από τη Sony Music.

Είναι σίγουρο πως δεν πρόκειται για την καλύτερη δουλειά του Τσιτσάνη. Είναι όμως βέβαιο πως περιέχει αρκετά και ενδιαφέροντα στοιχεία και όμορφα κλασικά "Τσιτσανικά" τραγούδια...Που, σαφώς, παραπέμπουν στα μεγάλα λαικά της δεκαετίας του '50 και του '60.Αν είχαν κυκλοφορήσει τότε , είναι πολύ πιθανόν, τραγούδια όπως το χασαποσέρβικο "Τσαρκίτσα" (της οποίας την εισαγωγή ακούμε και σε ένα από τα ορχηστρικά που υπάρχουν στο δίσκο "Χάραμα") , τα ζειμπέκικα "Μοντέρνες και μαγκίτισες Αθηναίισες" και "Την τελευταία μου ζαριά" , το χασάπικο "Την αντάμωσα ένα βράδυ" και φυσικά το μοναδικό χασαποσέρβικο "Ο μπλόκος" στο οποίο αναφέρθηκα εκτενέστατα παραπάνω, θα γινόταν μεγάλες επιτυχίες. Στη συλλογή "Βασίλης Τσιτσάνης-Καλλιτέχνης", υπάρχει ένα μοναδικό ντοκουμέντο, με το συνθέτη να προβάρει με το μπουζούκι του αυτό το τραγούδι. Μεγάλη επιτυχία έγινε το "Δηλητήριο στη φλέβα" , το οποίο ακούγεται μέχρι σήμερα σε πολλά λαικά προγράμματα, ενώ έχει γνωρίσει και αρκετές επανεκτελέσεις. Ενδιαφέρον επίσης είναι και το "ουσάκ" ζειμπέκικο "Δεν ξαναπέφτω στην αγκαλιά σου" με τον Μακρή και τη Γεράνη.

Υπάρχει κι ένα ακόμη ζειμπέκικο στο οποίο έχω την εντύπωση πως ο Τσιτσάνης προσπαθεί να εκσυγχρονιστεί με τη διάλεκτο της εποχής του, χρησιμοποιώντας στίχους όπως "Μη μου τη σπας , θα γίνει σαματάς"...Δεν μπορούμε βέβαια παρά να συμφωνήσουμε, πως ανεξάρτητα από το αν εγκρίνεται ή όχι η χρήση τέτοιων στίχων , το συγκεκριμένο τραγούδι παραμένει πάντα επίκαιρο...

Κλείνοντας, αφού καταχωρήσω το εξώφυλλο του δίσκου, θα μου επιτρέψετε να αφιερώσω τον "Μπλόκο" στη μνήμη των θυμάτων του Μπλόκου της Καλαμαριάς, για τα οποία γράφτηκε αλλά και στη μνήμη του μεγάλου λαικού συνθέτη...

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...006/0001-88.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...006/0002-57.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το έργο που θα αναφερθώ θεωρώ ότι είναι απο τα πολύτιμα της Ελληνικής δισκογραφίας.

Είναι "Ο ΑΗ ΛΑΟΣ" του αγαπητού Δημήτρη Λάγιου σε στίχους του Μιχάλη Μπουρμπούλη με την δωρική και αξεπέραστη φωνάρα της μεγάλης Ρεμπέτισσας Σωτηρίας Μπέλλου.

(Tα εντυπα του cd):

front

back

[..επανεκδοση cd:1996]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυο χαρακτηριστικοι δισκοι του Γιαννη Γιοκαρινη :

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΟΚΑΡΙΝΗΣ-ΦΟΡΑ ΠΑΡΤΙΔΑ

LYRA 3384

«Η γνωριμία με το Γιάννη το 73 στη Γλυφαδα στο καμπαρέ Rose Marie-εγινε όταν εψαχνα για μουσικους και χωρο να προβαρω τα τραγουδια μου.Γιναμε φιλοι όταν ηρθε μαζι μου,πιανιστας και συντραγουδιστης το καλοκαιρι του 81.

Με το ΓΙΟΚΑΡΙΝΗ συμβαινει το εξής: εχοντας αφομιωσει τα πιο αντιφατικα ειδη σα μουσικος, κατορθωσε να φτιαξει τραγουδια όχι με τη συμβατικη εννοια του όρου,αλλα βαζοντας κυριολεκτικα τον εαυτό του μεσα.Οι καθημερινες εμπειριες το παραλογο του κοσμου που ζουμε,το ονειρο της επιτυχιας,εκφραζονται μεσ τους στιχους που είναι δικοι του και του φιλου του ΑΛΕΚΟΥ ΚΟΛΛΙΟΠΟΥΛΟΥ.Η μουσικη που αγαπάει- τα μπλουζ, τα Rock and Roll μα και τα ρεμπετικα-ακουγεται εδώ φρεσκια και ζωντανα.Σαυτό βοηθησαν πολύ οι μουσικοι που φωναξαμε να παιξουν στο δισκο και είναι οι:

ΣΠΥΡΟΣ ΓΟΥΓΑΣ και ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΜΕΛΑΚΗΣ, ντραμς ΣΩΤΗΡΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΗΣ κιθαρες ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΠΑΤΕΡΑΚΗΣ μπασο.Ο Γιαννης παιζει όλα τα συνθεσαϊζερς το κομμαντ και τα πιανα και τραγουδαει όλα τα τραγουδια του, εκτος από το ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΕΜΠΝΕΥΣΗΣ που το τραγουδαω εγω και παιζω τις ακουστικες κιθαρες και το ΦΟΡΑ ΠΑΡΤΙΔΑ που το λέμε μαζι.

Τους ομαδικους αλαλαγμούς στα ΦΑΟΥΛ και ΣΑ ΔΕ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ βγάζουν οι: ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΜΑΥΡΙΔΗΣ,ΔΗΜΗΤΡΑ ΜΕΛΑΚΗ, ΚΩΣΤΑΣ ΘΩΜΑΪΔΗΣ, ΧΑΡΑ ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΥ,ΘΟΔΩΡΗΣ ΤΡΥΦΩΝΑΣ και ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΜΑΝΟΥ.Τα φωνητικα στο ΜΑΤΙ και ΕΥΛΑΜΠΙΑ S ανηκουν στους Θ.ΤΡΥΦΩΝΑ και Χ.ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΥ.

Ο δισκος ηχογραφηθηκε στο STUDIO SIERRA με μηχανικου ήχου τον ΑΚΗ ΓΚΟΛΦΙΔΗ.Τη χαραξη εκανε ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ. Οι φωτογραφίες είναι του H.P. COULON και η επιμελεια του φακελου της ΚΑΤΕΡΙΝΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ.Τους ευχαριστω όλους για την αψογη συνεργασια στην παραγωγη αυτου του δισκου.

Καλη ακροαση

Βαγγελης Γερμανος"

(Σημειωμα στο οπισθοφυλλο της πρωτης εκδοσης)

- Τα τραγουδια του δισκου:

Πλευρα Α:

01.ΦΟΡΑ ΠΑΡΤΙΔΑ

(Γιαννης Γιοκαρινης-Βαγγελης Γερμανος)

02.ΜΑΤΙ*

03.ΦΑΟΥΛ*

04.ARABA-GAN-Y-Q**

05.ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΕΜΠΝΕΥΣΗΣ

(Τραγουδι κι ακουστικες κιθαρες:Βαγγελης Γερμανος)

Πλευρα Β:

06.ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ Ή ΝΤΡΑΜΜΕΡ*

07.ΕΥΛΑΜΠΙΑS

08.ΝΟΣΤΑΛΓΟΣ ΤΟΥ ROCK AND ROLL

09.ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΛΕΙΣ ΕΤΟΙΜΑ

10.ΣΑ ΔΕ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ!

Στιχοι:Γιαννης Γιοκαρινης

*Αλεκος Κολλιοπουλος

**Εννοει το:I never promised you a rose garden

ΠΑΡΑΓΩΓΗ :ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΓΕΡΜΑΝΟΣ

Κυκλοφορια LP :1984

Αριθμος καταλογου:3384 LYRA

Tα εντυπα του δισκου:

ΦΟΡΑ ΠΑΡΤΙΔΑ 84'

-Ο Γ.Γιοκαρινης τραγουδαει την ΕΥΛΑΜΠΙΑS (αποσπασμα εκπομπης της Ρ.Βαγιαννη στην κρατικη τηλεοραση για τον Γ.Γιοκαρινη):

EYLAMPIA

-Αποσπασμα από την εκπομπη TOP STORIES της Σ.ΔΙΓΕΝΗ στην κρατικη τηλεοραση (2007) που Σ. ΜΠΟΥΛΑΣ-Γ.ΖΟΥΓΑΝΕΛΛΗΣ τραγουδουν με το «δικο τους τροπο» την ΕYΛΑΜΠΙΑS:

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΟΚΑΡΙΝΗΣ-ΑΥΤΟΓΡΑΦΟ

LYRA 3434

- Τα τραγουδια του δισκου:

Πλευρα Α:

01.AΛΛΗ ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ (Γ.ΓΙΟΚΑΡΙΝΗ)

02.ΤΡΟΜΑΚΡΑΤΙΣΣΑ (Γ.ΓΙΟΚΑΡΙΝΗ-Σ.ΜΠΟΥΛΑ)

03.ΡΕΖΙΛΙ ΤΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ (Γ.ΓΙΟΚΑΡΙΝΗ)

04.ΠΡΩΙΝΟ ΠΟΥΣΙ (Γ.ΓΙΟΚΑΡΙΝΗ)

05.ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ (Γ.ΓΙΟΚΑΡΙΝΗ-Μ.ΝΤΟΥΤΣΟΥΛΗ)

06.ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ (Γ.ΓΙΟΚΑΡΙΝΗ-Μ.ΣΕΛΗΝΟΠΟΥΛΟΥ)

Πλευρα Β:

07.ΜΙΑ ΦΡΕΝΟ ΜΙΑ ΓΚΑΖΙ (Γ.ΓΙΟΚΑΡΙΝΗ-Μ.ΝΤΟΥΤΣΟΥΛΗ)

08.ΓΛΥΚΑ ΕΛΠΙΖΩ (Γ.ΓΙΟΚΑΡΙΝΗ)

09.Ο ΜΑΓΚΙΟΡΟΣ (Γ.ΓΙΚΑΡΙΝΗ)

10.ΜΠΟΥΜΕΡΑΝΓΚ (Γ.ΓΙΟΚΑΡΙΝΗ)

11.ΜΟΥΣΙΚΗ(Γ.ΓΙΟΚΑΡΙΝΗ)

Παραγωγη:ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΟΚΑΡΙΝΗΣ

Κυκλοφορια lp : 1985

Αριθμος καταλογου 3434 LYRA

Επαιξαν οι μουσικοι:

-ΜΑΝΟΣ ΝΕΟΦΥΤΟΣ [ντραμς /στα 01,03,05,06]

-ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΜΕΛΑΚΗΣ:[ντραμς /στα 02,04,05,08,09]

-ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΠΑΤΕΡΑΚΗΣ:μπασο

-ΣΩΤΗΡΗΣ «ΔΑΝΟΣ» ΓΕΩΡΓΑΚΗΣ:κιθαρα

-ΘΟΔΩΡΗΣ ΡΕΛΛΟΣ:alto, τενορο, σαξοφωνο

-ΝΤΙΝΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ:τρομπετα, τρομπονι

-ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΟΚΑΡΙΝΗΣ:Hammond L122 Yamaha DX7, πιανο Yamaha PGR70

-ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ ΔΙΣΚΟΥ :ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΟΚΑΡΙΝΗΣ

-ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ:Studio SIERRA

-ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΗΧΟΥ:’ΚΗΣ ΓΚΟΛΦΙΔΗΣ

-ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ και ΜΑΚΕΤΑ ΕΞΩΦΥΛΛΟΥ (πανω σε μια ιδεα του Γ.Γιοκαρινη):

ΦΙΛΩΝ ΤΣΙΛΟΜΕΛΕΤΗΣ

-ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΦΑΚΕΛΟΥ (1985) :ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΑΝΤΩΝΙΟΥ

-ΧΑΡΑΞΗ:ΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ (GPI)

Ο Μάνος Μπενετατος ο Ακης Γκολφιδης και ο Γ.Γιοκαρινης έχουν παιξει παλαμάκια στο «ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ».

-Φωνητικα:ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΜΑΝΟΥ,ΘΟΔΩΡΗΣ ΤΡΥΦΩΝΑΣ,ΣΑΚΗΣ ΜΠΟΥΛΑΣ,ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΘΩΜΑΪΔΗΣ και ΜΑΝΟΣ ΝΕΟΦΥΤΟΣ.

-Στο «ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ» τα στιχακια εφτιαξε ο Μ.Ντουτσούλης σε μια ιδεα (μαλλον εμπειρεια) του Γ.Γιοκαρίνη.

-Τα κροκοδειλακια της «ΜΟΥΣΙΚΗΣ» είναι οι:ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΜΕΛΑΚΗΣ,ΘΟΔΩΡΗΣ ΡΕΛΛΟΣ,ΣΤΑΥΡΟΣ ΑΡΑΠΙΔΗΣ,ΠΑΝΤΕΛΗΣ ,ΜΠΕΝΕΤΑΤΟΣ και ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΗΡΑΣ.

«Ευχαριστω το Stoudio SIERRA που μου παραχωρησε το Hammond και το Leslie και μαπαλλαξε από τη μεταφορα!

Γ.Γιοκαρινης 1985 "

(πληροφοριες από το οπισθοφυλλο της πρωτης εκδοσης lp.Περιελαμβανονταν κι οι στιχοι των τραγουδιων)

Tα εντυπα του δισκου:

ΑΥΤΟΓΡΑΦΟ 85'

-Επισης από την ταινια του Παντελη Ζερβου «Τηλεκανιβαλοι» καποια αποσπασματα με το Γ.Γιοκαρινη που παραμπεμπουν στο concept της φωτογραφησης του εξωφυλλου του δισκου «Αυτογραφο».:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΔΗΜΟΣ ΜΟΥΤΣΗΣ-ΜΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ

’γιος Φεβρουάριος

Σημερα παραθετω καποια σχολια του τυπου που αναφερονται στο «Αγιο Φεβρουαριο» του 1972.Εναν δισκο που πλεον κατατάσσεται στις κλασικες ηχογραφησεις του Ελληνικης δισκογραφιας:

O Μανος Ελευθεριου συγκεντρωνει υλικο από την Σμυρνη πριν από την καταστροφη.Απο το υλικο αυτό προκυπτουν 30 κείμενα και στιχοι, τους οποιους θα παραδωσει στα χερια του Δημου Μουτση.Μεσα σε συντομο χρονικο διαστημα ο Μουτσης μελοποιει 9 από αυτά «Ο Αγιος Φεβρουαριος είναι ενας συμβολισμος μιας τραγωδιας που περναμε ολοι καποτε αλλα και ο συμβολισμος μιας αναγεννησης που ελπιζουμε καποτε να ερθει» θα πει για το υλικο ο συνθετης, ενώ ο στιχουργος θα δηλωσει: «Οι στιχοι είναι η ιστορια της Σμυρνης αλλα αναφερονται σε κατι οριστικο χαμενο σαν τη Σμυρνη».Ειναι πια Οκτωμβριος του 1971 και τα τραγουδια παρουσιαζονται στο κεντρο «Περικλης» στην Πλακα, το οποιο παιρνει την ονομασια Φεβρουαριος,ειδικα για αυτές τις παρασταεις.Τα πιο λαϊκα κομματια του κυκλου αυτου ερμηνευει ο Γιαννης Μπογδανος και τα λυρικα η Πέτρη Σαλπεα.Για την ηχογραφηση ο Μουτσης επιλεγει τη Σαλπεα αλλα αναζητα αλλον ερμηνευτη για τα «αντρικα» κομματια του δισκου.Τοτε η εταιρεια του η Philips του προτεινει τον Δημητρη Μητροπανο που εκεινη την περιοδο υπηρετει τη θητεια του στην Αλεξανδρουπολη.Ο Μητροπανος ερχεται στην Αθηνα με αδεια για το δοκιμαστικο.Το 1972 ο δισκος παρουσιαζεται στον κοσμο αλλα προκαλει αμηχανια στους κριτικους.Η εφημεριδα Ακροπολις θα γραψει για την «επιδραση της ποπ στον τροπο εκφρασης του συνθετη».Η επιτυχια και η καταξιωση θα ερθουν αργοτερα και σταδιακα στη συνειδηση του κοσμου γι αυτόν τον δισκο που θεωρειται πια από τις μεγαλυτερες δημιουργιες της ελληνικης δισκογραφιας.

(Εφημεριδα ΙΣΟΤΙΜΙΑ Σαββατο 29 /09/07)

Καπως αντίστοιχα σχολια παρατειθενται για τον δισκο και παρακατω:

Τραγουδι προτρεπον εις εγκληματα

Η ιστορια του δισκου ξεκινα την τριετια 1968-1970 όταν ο Μανος Ελευθεριου γραφει περιπου 30 κειμενα εμπνευσμενα από την ενασχοληση του εκεινης της περιοδου με καρτ ποσταλ, φωτογραφιες, αρθρα και λοιπες πηγες από τη Σμυρνη προ της Μικρασιατικης Καταστροφης. Ο Μανος Ελευθεριου εδωσε τους στιχους του στον Δημο Μουτση. «Του τονισα όμως ότι αυτοι οι στιχοι δεν είναι η ιστορια της Σμυρνης αλλα αναφερονται σε κατι οριστικα χαμενο σαν τη Σμυρνη» εξηγει ο στιχουργος.Ο Δημος Μουτσης μελοποιησε μεσα σε μικρο χρονικο διαστημα εννεα από τα κειμενα.Τα τραγουδια πρωτοπαρουσιαστηκαν ζωντανα τον Οκτωμβριο του 1971 στο κεντρο «Περικλης» της Πλακας το οποιο μετονομασθηκε σε «Φεβρουαριος» ειδικα γι αυτές τις παρασταεις.Τα πιο λαϊκα τραγουδια του κυκλου απεδιδε ο Γιαννης Μπογδανος ενψ τα πιο λυρικα κομματια ερμηνευε η Πετρη Σαλπεα. Ο Μουτσης κρατησε τη Σαλπεα και τη δισκογραφηση του υλικου, αναζητουσε όμως ερμηνευτη για τα «αντρικα» κομματια του δισκου.Τον Δημητρη Μητροπανο μου τον προτειναν από την εταιρεια μου την Philips, αναφερει.Ο Δημος Μουτσης καλεσε τον τραγουδιστη για «δοκιμαστικο» ο νεαρος όμως τοτε Δημητρης Μητροπανος υπηρετουσε τη στρατιωτικη του θητεια στην Αλεξανδρουπολη.Με μεσο της εταιρειας πηρε ολιγοημερη αδεια κατεβηκε στην Αθηνα και παρουσιαστηκε στον Μουτση: «Στεγνη φωνη-σκετη-, χωρις πολλα τσαλιμια, ο,τι επρεπε γιαυτό που ηθελα σαυτά τα τραγουδια», τονιζει ο συνθετης.Καταφερνουν να εξασφαλισουν στον τραγουδιστη νεα αδεια για να ηχογραφησει. Στις 20 Δεκεμβριου του 1971 κατεβαινω στην Αθηνα και μεσα σε δυο μερες ηχογραφω και τα πεντε τραγουδια που λεω στον δισκο» θυμαται ο Δημητρης Μητροπανος.

Ο Αγιος Φεβρουαριος είναι ενας από τους πρωτους δισκους που γραφονται σε οκτακαναλο-το οποιο μολις ειχε φτασει στα stoudio της Columbia. Η συγχρονη τεχνολογια προσφερει στον Δημο Μουτση τη δυνατοτητα πειραματισμου. Ο συνθετης βαζει τον Δημητρη Μαριολά να παιξει με το μπουζουκι του συνδεδεμενο στον ενισχυτη.Η ενορχηστρωση του δισκου προκαλει αμηχανια στους κριτικους. Η εφημεριδα ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ» (1972) επισημαινει «την επιδραση της συγχρονης ποπ στον τροπο εκφρασης του συνθετη» Ο δισκος κυκλοφορει τον Φλεβαρη του 1972 και δεν ξεπερνα σε πωλησεις τις 2.000 αντιτυπα.

Η αποτυχια είναι καθολικη, μεχρι που λαμβανει χωρα η υποθεση Κοεμτζη και ο συγγραφεας Δημητρης Ψαθας, σε κειμενο του στην πρωτη σελιδα των ΝΕΩΝ, αναφερει το «Ο Χαρος βγηκε παγανια» ως «τραγουδι προτρεπον εις εγκληματα». Ο κοσμος αρχιζει να αναζητει το συγκεκριμενο τραγουδι και οι πωλησεις του Αγιου Φεβρουαριου» ανεβαινουν ραγδαια..»

(Δ.ΜΠΑΚΑ -100 ΔΙΣΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥΣ)

(Ειδικο ενθετο της Καθημερινης 2003)

Τα τραγουδια του δισκου:

Εισαγωγη (Ορχηστρα)

’γιος Φεβρουάριος (Πέτρη Σαλπεα) (4/11/1968-23/6/1969)

’λλος για Χίο τράβηξε (Δημητρης Μητροπανος) (8-14/11/1968)

Το σπίτι στην ανηφοριά (Πέτρη Σαλπεα) (5/7/1969)

Ο χάρος βγήκε παγανιά (Δημητρης Μητροπανος) (10/11/1968)

Στη Σμύρνη και στo Αϊβαλί (Δημητρης Μητροπανος-Πέτρη Σαλπεα) (13/7/1969)

Σταμάτης Κομνηνός (Δημητρης Μητροπανος) (3/68-12-1971)*

Αυτό το γράμμα το στερνό/απ' το παλιό λιμάνι/στο γράφω τώρα που πονώ/για το Σταμάτη Κομνηνό/στη Νέα Ορλεάνη/

Όταν περνάς Ωκεανό/μ' Αύγουστο και φεγγάρι/να θυμηθείς τον Κομνηνό/που ήταν γεφύρι να περνώ/και στα στενά λυχνάρι/

Πουλί κανένα δεν πετά/την ώρα που βραδιάζει/ποιος είναι αυτός που μελετά/το θάνατο στη λεβεντιά/Χριστέ μου και μοιράζει

*Σταματης Κομνηνος:

Τηνιακος ναυτικος που τραυματιστηκε στη Νεα Ορλεανη σε αυτοκινητιστικο και πεθανε αμεσως μετα στην Αθηνα. Συνομιλικος του στιχουργου και φιλος του πατερα του.Ο στιχος γραφτηκε εν θερμώ, ως αναμνηση «χαμενης αθωοτητας». Συμπληρωθηκε αργοτερα.

Κι αν φταίει κανείς (Πέτρη Σαλπεα) (10-17/11/1968)

Το κομοδίνο (Πέτρη Σαλπεα) (1970)

Η σούστα πήγαινε μπροστά (Δημητρης Μητροπανος) (3-10/11/1968)

Αγιος Φεβρουαριος-Φιναλε (Πέτρη Σαλπεα)

(Σημειωση: Οι ημερομηνιες αφορουν τη γραφη των στιχων)

-Μουσικη-Ενορχηστρωση & διευθυνση ορχηστρας:Δημος Μουτσης

-Διευθυνση παραγωγης:Φιλιππος Παπαθεοδωρου

ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ Δ ΜΟΥΤΣΗ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗΝ ΕΠΑΝΕΚΔΟΣΗ [1999]

Πετρη Σαλπεα:

ΑΓΙΟΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ

ΑΓΙΟΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ

ΑΓΙΟΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ-εξωφυλλο 1972-

ΑΓΙΟΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ(1972 εξωλλο & δισκος 33 στροφων)

ΑΓΙΟΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ-επανεκδοση για εφημεριδα ΙΣΟΤΗΜΙΑ-

ΔΗΜΟΣ ΜΟΥΤΣΗΣ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΗΤΡΟΠΑΝΟΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΗΣ ΤΖΟΚΟΝΤΑΣ [εργο 22]

ΔΕΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΛΙΜΑ ΓΙΑ ΟΡΧΗΣΤΡΑ

Aφιερωμα σ εναν δισκο οροσημο:

Μέσα μου κάτι σκίρτησε οδυνηρά

ΜΟΥΣΙΚΗ: ΜΑΝΟΣ ΧΑΤΖΙΔΑΚΙΣ

ΕΜΙ:1965

Recorded in New York in April 1965.

First released in USA in 1965 with twelve orchestral songe,and the same year in Greece, but the orchestral songs The Athletes and The Soldier were not included

First release in Greece 1965 (Columbia: GCX 108 & SAXG 108 & 70243)

Σε μια παρέλαση στη Νέα Υόρκη, με μουσικές, με χρώματα και με πλημμυρισμένη από κόσμο την 5η Λεωφόρο, βρισκόμουν μια Κυριακή απόγευμα το φθινόπωρο του 1963 όταν συνάντησα μια γυναικούλα να περπατάει μοναχή με μιαν απελπισμένη αδιαφορία για ότι συνέβαινε γύρω της χωρίς κανείς να την προσέχει, χωρίς κανέναν να προσέχει, μόνη, έρημη μες στο άγνωστο πλήθος, που την σκουντούσε, την προσπερνούσε ανυποψίαστο, εχθρικό, αφήνοντας την να πνγεί μες στη βαθιά πλημμύρα της λεωφόρου, μέσα στη θάλασσα που ακολουθούσε, μέσα στ' αγέρι που άρχισε να φυσά.

Έμεινα στυλωμένος, ο μόνος που την πρόσεξε, κι έκαμα να την πάρω από πίσω, να την ακολουθήσω και πλησιάζοντάς την να της μιλήσω, χωρίς να ξέρων τι να της πω, μα ίσαμε ν' αποφασίσω, την έχασααπό τα μάτια μου.

Έτρεξα λίγο μπρος, ανασηκώθηκα στα πόδια μου για να την ξεχωρίσω, μα η μεγάλη μαύρη θάλασσα του κόσμου την είχε καταπιεί. Μέσα μου κάτι σκίρτησε οδυνηρά.

Χωρίς να καταλάβω, είχα σταθεί έξω από το βιβλιοπωλείο του Ριτζιόλλι και στη βιτρίνα του, απέναντί μου ακριβώς, βρισκόταν ένα βιβλίο για τον Ντα Βίντσι με την Τζοκόντα στο εξώφυλλο του να μου χαμογελά απίθανα αινιγματική, αυτόματα μεγεθυμένη, όσο η γυναίκα που χάθηκε στο δρόμο.

Δεν ξέρω γιατί όλ' αυτά μπερδεύτηκαν περίεργα μέσα μου, μαζί μ' ένα εξαίσιο θέμα του Βιβάλντι που είχα ακούσει πριν από λίγες μέρες και που εξακολουθούσε να επανέρχεται τυραννικά στη μνήμη μου.

Τα δέκα αυτά τραγούδια γράφτηκαν μ' ένα συγκερασμό απελπισίας και αναμνήσεων.

Το θέμα είναι η γυναίκα έρημη μες στην μεγάλη πόλη.Το κάθε τραγούδι είναι κι ένας μονόλογός της, κι όλα μαζί συνθέτουν την ιστορία της. Μια ιστορία σύγχρονη και παλιά μαζί.

Ki αν κάθε τραγουδι ειχε στιχους, θα λεγε περιπου αυτά:*

ΜΑΝΟΣ ΧΑΤΖΙΔΑΚΙΣ από σημείωμα στην έκδοση

ΠΗΓΗ: 100 Δίσκοι και η ιστορία τους από τον Μελωδία fm 99,2- Ειδική έκδοση, Καθημερινή.

Tα τραγουδια του δισκου:

1. ΟΤΑΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ

2. ΚΟΝΤΕΣΑ ΕΣΤΕΡΧΑΖΥ

3. Η ΠΑΡΘΕΝΑ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΜΟΥ

4. ΒΡΟΧΗ

5. ΠΡΟΣΩΠΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ

6. ΤΟ ΚΟΝΤΣΕΡΤΟ

7. Ο Κ.ΝΟΛΛ

8. ΟΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ

9. ΒΡΑΔΙΝΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ

10. ΧΟΡΟΣ ΜΕ ΤΗ ΣΚΙΑ ΜΟΥ

ΜΟΥΣΙΚΗ: ΜΑΝΟΣ ΧΑΤΖΙΔΑΚΙΣ

Δι/νση παραγωγης:Quincy Jones

*-Παρακατω ακολουθουν οι στιχοι που θα υπηρχαν εαν ο δισκος δεν ηταν ορχηστρικος.)

Οταν ερχονται τα συννεφα

Κοντεσα Εστερχαζυ- Η παρθενα της γειτονιας μου

Βροχη-Προσωπογραφια της μητερας μου-Το κονσερτο

Ο κ. Νολλ- Οι δολοφόνοι

Βραδινη επιστροφη-Χορος με την σκια μου

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΩΝ ΔΙΣΚΟΥ:**

ΜΕ Q.JONES

[1]

[2]

ΣΤΙΣ ΛΕΩΦΟΡΟΥΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΥΟΡΚΗΣ..

[3]

**( απο την επανεκδοση του δισκου..)

ΕΞΩΦΥΛΛΑ:

Eλληνικη εκδοση [Columbia]

ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΗΣ ΤΖΟΚΟΝΤΑΣ (lp covers)

lp label

ΕΠΑΝΕΚΔΟΣΗ 2004 [EMI CLASSICS]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nα συμπληρώσω πως ο δίσκος κυκλοφόρησε για πρώτη φορά στην Αμερική το 1965 με δώδεκα τραγούδια και την ίδια χρονιά στην Ελλάδα, χωρίς τα τραγούδια ΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ και Ο ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ, τα οποία δεν περιλαμβάνονται στις μετέπειτα εκδόσεις του έργου. Τα δύο αυτά κομμάτια αν και δεν αναγράφονται στο οπισθόφυλλο περιέχονται σαν 11ο και 12ο track στο cd της έκδοσης του 1997, ενώ στην αρχική έκδοση ήταν το 6ο και 2ο track αντίστοιχα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΡΩΤΙΚΟΣ LYRA NOTOS SSNL 3901(1972)

Όμορφος, εφηβικός και αδιάκοπα ζωντανός

Μουσική : Μάνος Χατζιδάκις

Ποίηση: Ελύτης, Μυρτιώτισσα,Καβάφης, Σαραντάρης, Γκλατσος, Σολωμός, Σαπφώ, Ευριπίδης, Χορτάτζης,Σολομώντας.

Ερμηνεία: Φλέρυ Νταντωνάκη, Δημήτρης Ψαριανός.

Ο Μεγάλος Ερωτικός είναι ένας λαϊκός θεός που ζει στη φαντασία μας απ' τη στιγμή που γεννιόμαστε ίσαμε να πεθάνουμε, όμορφος, εφηβικός και αδιάκοπα ζωντανός.

Ο Μεγάλος Ερωτικός δεν φοράει γραφικά τοπικά ρούχα. Φοράει δικά του που συνθέτουν δύσκολους συνδυασμούς ήχων, ανάλφρων χρωμάτων και ποιητικών ονείρων. Δεν περιέχει μηνύματα που εύκολα τα σβήνουν οι βροχές. Δεν αντιστέκεται.

Από άσματος άρχεσθαι

και επί των μελισμάτων αυτού

και άδετε μετ' εμού.

Η σειρά που ακολουθούν τα ποιήματα αυτά των Ελλήνων ποιητών σχηματίζει έναν αδιάσπαστο κύκλο τραγουδιών, μια λειτουργία για τον Μεγάλο Ερωτικό, κάτι σαν τους εσπερινούς Αγίων σ' ερημοκκλήσια μακρινά με τη συμμετοχή φανταστικών αγγέλων, εραστών, παρθένων και εφήβων. Είναι μια λιτανεία περίεργη,όμως και τόσο φυσική, στη εσωτερική κι απόκρυφη ζωή μας.

Προσπάθησα να δημιουργήσω απλά τραγούδια αλλά όχι κι εύκολα. Γι' αυτό διάλεξα με προσοχή τους τραγουδιστές που θα τα ερμήνευαν.

Και πρώτα η Φλέρυ Νταντωνάκη, με πάθος, σπάνια φωνή κι εσωτερική ένταση και ο Δημήτρης Ψαριανός, απέριττος, νεανικός και γνήσια λαϊκός.Και οι δυο τους τραγουδώντας στον «Μεγάλο Ερωτικό» νομίζω ότι δίνουν μαθήματα ήθους, αλήθειας και μαγείας στο λαϊκό τραγούδι. Με τα τραγούδια αυτά αποτείνομαι στην πιο κρυφή ευαισθησία των νέων ανθρώπων κάθε ηλικίας κι όχι στους εφήμερους και ανεξέλεγκτους ερεθισμούς τους.

Τα τραγούδια αυτά δεν έιναι αισθησιακά. Λειτουργούν πέρα απ' την πράξη, στο βαθύ αίσθημα που χαρακτηρίζει οποιαδήποτε σχέση, κάθε μορφής, αρκεί να περιέχει τις προϋποθέσεις για ανθρώπινη επικοινωνία.

Ο Μεγάλος Ερωτικός είναι μια σειρά από λαϊκά τραγούδια, που γράφτηκαν πρώτ' απ' όλα για να επικοινωνήσω εγώ ο ίδιος με όλα τα ελληνικά πρόσωπα που αγαπώ βαθιά, αυτά που γνώρισα, αυτά που θα γνωρίσω κι αυτά που δεν θα μπορέσω ποτέ μου να γνωρίσω. Κι ακόμη, μες απ' αυτά, να ενωθώ με την ψυχή του τόπου μου σε μια λειτουργία αθάνατη, ερωτική κι ελληνική.

Μάνος Χατζιδάκις, 28 Νοεμβρίου 1972

Ο Μεγάλος Ερωτικός ηχογραφήθηκε στα στούντιο της Κολούμπια από τις 16 Σεπτεμβρίου έως τις 29 Νοεμβρίου του 1972, με ηχολήπτη τον Στέλιο Γιαννακόπο.

Το εξώφυλλο κοσμούσε έργο του ζωγράφου Γιάννη Μόραλη.

Το 1973 ο Παντελής Βούλγαρης κινηματογράφησε τον Μεγάλο Ερωτικό.

ΠΗΓΗ: 100 Δίσκοι και η ιστορία τους - ειδική έκδοση ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ

Τα τραγουδια του δισκου:

1. ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΑΓΟΝΑ ΒΡΟΧΗΣ

2. Σ΄ ΑΓΑΠΩ

3. ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ 1903

4. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝ΄ ΤΡΕΛΟΣ ΑΠΟ ΕΡΩΤΑ

5. ΤΑ ΛΙΑΝΟΤΡΑΓΟΥΔΑ

6. ΠΕΡΑ ΣΤΟ ΘΟΛΟ ΠΟΤΑΜΙ

7. ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ

8. ΚΕΛΟΜΑΙ ΣΕ ΓΟΓΓΥΛΑ

9. ΕΡΩΤΑ ΕΣΥ

10. ΠΑΘΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ

11. ΚΡΑΤΑΙΑ ΩΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ΑΓΑΠΗ

o megalos erotikos fr

megalos erotikos bc

megalos erotikos lab

megalos erotikos ins

megalos erotikos [recording]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας μου λύσει κάποιος μια απορία, παρακαλώ...

Γιατί δεν μου άρεσε ποτέ και δεν μπόρεσα να καταλάβω αυτό τον δίσκο;

:razz::razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΖΕΣΤΑ ΠΟΤΑ

Μουσική,στίχοι, ερμηνεία: Χάρης και Πάνος Κατσιμίχας

ΕMIAL 062 1700791 (1985)

Η αρχή στη μεγάλη των τραγουδοποιών σχολή!

Δεκαοχτώ χρόνια μετά, μπορούμε πια με ασφάλεια να μιλάμε για ένα δίσκο - ορόσημο.

Μια σταθερή αναφορά για το ελληνικό τραγούδι, όπως αυτό διαμορφώθηκε τις δεκαετίες του ' 80 και του ' 90.

Κι όμως αποδεικνύεται για μια ακόμη φορά πως οι δίσκοι που σηματοδότησαν εξελίξεις, σημάδεψαν μικρές ή μεγάλες ανατροπές, δεν βρήκαν ανοιχτό τον δρόμο μπροστά τους, τουλάχιστον όσον αφορά τα κέντρα αποφάσεων της δισκογραφίας.Αυτό είναι κάτι που εξηγείται σχετικά εύκολα. Δεν είναι πάντα αναγνωρίσιμο το καινούργιο και το καθαρό. Τις πιο πολλές φορές δεν φωνάζει. Όταν όμως ανοίξει ο δρόμος, έρχεται η αποδοχή του κόσμου που αποδεικνύει πως ήταν έτοιμος από καιρό..

Ο Χάρης με τον Πάνο άρχισαν να φτιάχνουν τα πρώτα τους τραγούδια από τα χρόνια που ήταν φοιτητές στην Πάντειο.Ύστερα, έφυγαν για μεταπτυχιακά στο Δυτικό Βερολίνο, όπου ο Χάρης έμεινε λίγο παραπάνω.

Εκεί έγραψε ένα τραγούδι, το Μια βραδιά στο Λούκι , με το οποίο ο Πάνος συμμετείχε και βραβεύθηκε στους Αγώνες Ελληνικού Τραγουδιού που οργάνωσε ο Μάνος Χατζιδάκις στην Κέρκυρα, στις αρχές της δεκαετίας του ' 80.Μεσολάβησαν αρκετά χρόνια, όμως μέχρι να κυκλοφορήσουν τα «Ζεστά ποτά». Γύριζαν με μια μια κασέτα στα χέρια, από εταιρεία σε εταιρεία και εισέπραξαν αρκετές αρνητικές απαντήσεις - τουλάχιστον απ' όσους έμπαιναν στον κόπο να απαντήσουν - μέχρι που τους άκουσε ο Μανώλης Ρασούλης.Μπήκαν στο στούντιο κι έχοντας σημαντικούς αρωγούς τον Γιάννη Σπάθα και τον Νίκο Αντύπα στις ενορχηστρώσεις ηχογράφησαν δέκα τραγούδια, γραμμένα από το 1977 ( Ο Φάνης) μέχρι το 1984.

Η αλήθεια είναι πως η δύναμη αυτού του δίσκου δεν έγινε άμεσα αντιληπτή και τα πρώτα αντανακλαστικά του κόσμου εστίασαν στο «Ρίτα, Ριτάκι». Το τραγούδι αυτό έγινε το αγαπημένο των ραδιοφώνων και οι πρώτες αναφορές στον Πάνο και τον Χάρη μιλούσαν για «δύο δίδυμους με παράξενο επώνυμο, που είχαν πολύ πλάκα»...Λίγο αργότερα και αφού ο δίσκος είχε ξεπεράσει σε πωλήσεις τις εκατό χιλιάδες, άρχισαν να έρχονται τα καλά μαντάτα...Ο Φάνης, το Υπόγειο,το Για ένα κομμάτι ψωμί, οι Προσωπικές οπτασίες και κυρίως το Γέλα πουλί μου ήταν τραγούδια που άνοιξαν το δρόμο για τη μεγάλη των τραγουδοποιών σχολή.

Ο Χάρης και ο Πάνος Κατσιμίχας, εκτός από τις μελωδίες τους, ανανέωσαν και σε ορισμένα σημεία απενοχοποίησαν, τον Λόγο στο ελληνικό τραγούδι, γράφοντας λόγια πηγαίας ευαισθησίας αλλά κι ενός «ορυκτού» θυμού.Ξαναθυμήθηκαν τον Λόγο των ποιητών - κάτι σύνηθες στο ελληνικό τραγούδι στη δεκαετία του '70- μελοποιώντας ποιήματα όχι ιδιαίτερα γνωστών ποιητών, με γνώμονα, δηλαδή, την ταύτιση του αισθήματος και όχι την «εμπορικότητά τους».

Οδ.Ιωάννου.

Πηγή: Καθημερινή - Ειδική έκδοση. 100 Δίσκοι και η ιστορία τους από τον Μελωδία fm99,2 [2003]

Σημείωμα στο οπισθόφυλλο του δίσκου:

Έξω από κάποιο βενζινάδικο της γειτονιάς μας, υπάρχει ένα αυτόματο μηχάνημα με αναψυκτικά και καφέδες. Είναι το στέκι μας, κάτι σαν υπαίθριο καφενείο για δύο, εκεί που καταλήγουν πάντα οι μεταμεσονύχτιες βόλτες και συζητήσεις μας, εδώ και χρόνια.

Τα δέκα τραγούδια του δίσκου φτιάχτηκαν από το 1977(Φάνης) μέχρι και το 1984, και η φωτογραφία του εξώφυλλου είναι κατά κάποιο τρόπο το ενδέκατο, αφού περιέχει και τον έμμεσο τίτλο του δίσκου ΖΕΣΤΑ ΠΟΤΑ.

Τα τραγούδια του δίσκου:

1 ΠΑΙΞΕ ΒΡΑΧΝΗ ΜΟΥ ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ

2 ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΟΠΤΑΣΙΕΣ

3 ΦΑΝΗΣ

4 ΤΙΣ ΚΥΡΙΑΚΕΣ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙ ΤΙΣ ΣΙΧΑΙΝΟΜΟΥΝΑ

5 ΜΙΑ ΒΡΑΔΙΑ ΣΤΟ ΛΟΥΚΙ

6 ΡΙΤΑ ΡΙΤΑΚΙ

7 ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΨΩΜΙ

8 ΥΠΟΓΕΙΟ

9 ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗΣ ΣΥΓΝΩΜΗΣ

10 ΓΕΛΑ ΠΟΥΛΙ ΜΟΥ

Παραγωγη:ΜΑΝΩΛΗ ΡΑΣΟΥΛΗ

Ενορχήστρωση:ΝΙΚΟΣ ΑΝΤΥΠΑΣ-ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΑΘΑΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Όταν συνεργάζονται δυο μεγάλοι το αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές (αν όχι όλες) είναι σπουδαίο.Αυτό συνέβη και τον Απρίλη του 1986 όταν συνεργάστηκαν για πρώτη και τελευταία δυστυχώς φορά ο Στάυρος Ξαρχάκος με τον Γιάννη Πάριο.Το αποτέλεσμα ήταν ο δίσκος "Ξαρχάκος-Πάριος".

9)Ειν'αρρώστια τα τραγούδια (Μ.Ελευθερίου)

Υπάρχει επίσης η β'εκτέλεση του τραγουδιού "Ειν'αρρώστια τα τραγούδια" του Μάνου Ελευθερίου (η πρώτη ήταν της Μαρίας Δημητριάδη) , η οποία είναι κι αυτή εξαιρετική.

Τελικά η εκτέλεση του "Είναι αρρώστια τα τραγούδια" με τον Πάριο είναι η τρίτη. Μόλις ανακάλυψα πως στο δίσκο "9 7 6" του Σταύρου Ξαρχάκου (1977-εταιρεία UNIVOX) υπάρχει ορχηστρική εκτέλεση του τραγουδιού με τίτλο "Μακελάρικος".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σας. Ο παρακάτω δίσκος δεν ξερω αν ειναι διαμάντι, αλλά δεν ήξερα και που αλλού να τον βάλω.

Ανακάλυψα λοιπόν έναν δίσκο του πατέρα μου με ρεμπέτικα. Το σπάνιο βέβαια δεν είναι αυτό, το σπάνιο είναι οτι ο δίσκος είναι απο την Αυστραλία.

Εταιρεία: Avan-Guard music

Τίτλος: Όταν καπνίζει ο λουλάς

Ερμηνεία: Απόστολος Νικολαίδης

Κωδικός: N-402 MX176019

Λέει με μικρά γράμματα: Made in Australia by a registered user of the trade marks.

Πλευρά Α

Όταν καπνίζει ο Λουλάς

Μάγκας βγήκε για σεργιάνι

Μας κυνηγούν τον αργιλέ

Βάλτε μου δυο καναβουριές

Οταν συμβεί στα πέριξ

Μες 'της πόλης το χαμάμ

Πλευρά Β

Τη ζούλα μου ανακάλυψαν

Μπουκάραν μάγκες στον τεκέ

Βαδίζω και παραμιλώ

Απ΄τον καιρό που άρχισα

Αν μ'αξιώσει ο Θεός

Η καπνοπουλού

Μόλις τον ακούσω όλο θα σας πω και σχόλια

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ανακάλυψα λοιπόν έναν δίσκο του πατέρα μου με ρεμπέτικα. Το σπάνιο βέβαια δεν είναι αυτό, το σπάνιο είναι οτι ο δίσκος είναι απο την Αυστραλία.

Εταιρεία: Avan-Guard music

Τίτλος: Όταν καπνίζει ο λουλάς

Ερμηνεία: Απόστολος Νικολαίδης

Κωδικός: N-402 MX176019

Λέει με μικρά γράμματα: Made in Australia by a registered user of the trade marks.

Για τυπικούς λογους

-ο δισκος πρωτοκυκλοφόρησε το 1971 απο την εταιρεία ALPHA με το label της NINA (εδω στην Ελλαδα σε LP) -N 402-

Σε cd & lp το 1993 απο την εταιρεια SAKKARIS με το label MOREAS

Τελος απο την VICTORY το 2006 σε cd

Theodore σε ευχαριστούμε πολύ!!

COVERS:

1971 FR

1993 FR

VICTORY 2006

VICTORY 2006 BACK

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0