Odyseus3

Χαρις Αλεξιου

103 posts in this topic

A Dalaras/Alexiou CD?

It would be great but they will probably not do it in the future. The pity is that they sang together for so many years and they didn't do it already.

As I've been into making lists of duets lately, it occurred to me that this 'compilation' may be the best we can do for now (but is this all?)

Το γράμμα (50 χρόνια ρεμπέτικο 1975)

Μη μου θυμώνεις (Στα ψηλά τα παραθύρια 1975)

Στα ψηλά τα παραθύρια (Στα ψηλά τα παραθύρια 1975)

Ο δερβίσης και η ’ννα (24 τραγούδια 1977)

Και πού δεν πήγα (’πονα μάτια 1985)

Τι να τα κάνεις τα φτερά (’πονα μάτια 1985)

Πρωινό τσιγάρο (Μάνος Λοίζος - Αφιέρωμα 1985)

Οι ελεύθεροι κι ωραίοι (Τρελοί και άγγελοι 1986)

Τα πολύχρωμά σου μάτια (Τρελοί και άγγελοι 1986)

Ο σαραντάπηχος (Για τα τραγούδια κι εγώ φταίω 1993)

Could anyboy tell me, who used the first time the name of Alexiou in deminutive (Xaroula?) Was this connected with the title "Ta tragoudia tis Xaroulas"? Give me please more details to this album, as I sincerely do not even remember, who wrote the songs on it.

If it is already written here, give me a clue.....

As a prize, do have the first 8 syllables of "Agapao kai adiaforo", the first song in her "Whispers" album (Mercury/Universal Music 2000). These three words made me think once in a music shop in Berlin: "whoever she is, I will know her repertoire more" :D

Could anyboy tell me, who used the first time the name of Alexiou in deminutive (Xaroula?)

Her mother? :D

I have booked a table to see Alexiou with Kotsiras for next Thursday 15th Jan, but have one seat spare. Does anyone want to go?

Please let me know before Tuesday 13th

Could anyboy tell me, who used the first time the name of Alexiou in deminutive (Xaroula?)

Her mother? :D

:D Merci, Francois! :razz: But I was already helped by an nother Community member :razz:

But one can sometimes not know such things as the name of Manos Loizos in the wished context :)

Anna & Rena, thanks for the photos!!!!!

Lynne, you made me completely jealous at the moment.

The two people with voices I admire deeply......Well, a "filakas angelos" came today to me :):):) and his songs remain in my ears, especially this simple and joyful mouth organ in the accompagnement.

PS. Concerning angels, it happened to me yesterday to think in the presence of the 34 wooden angels with instruments in our Dominican church:

I want to play chalumeaux or sax!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΠΕΡΙΣΣΕΨΕ Η ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ «ΑΝΘΟΛΟΓΙΟΥ» ΤΗΣ ΑΛΕΞΙΟΥ!

Υάκινθοι και κρίνα και όλοι οι φίλοι οι καλοί για τη Χαρούλα

«Ο χρόνος κυλάει κι εμείς μαζί του. Οχι μόνοι μας. Τα τραγούδια μάς εξηγούν, μας θυμίζουν, μας ελαφρώνουν. Ολες οι εποχές μαζί στο σήμερα. Αντέχει ό,τι έχει αγαπηθεί».

Τι γλυκό ν ακούς τη Χαρούλα

Τα λεφτά μου όλα δίνω γι αυτή τη φωνή..

Γι αυτό το σπάνιο και μοναδικό ηχόχρωμα που σημάδεψε τους κύκλους της ζωής μας

Η προχθεσινή νύχτα στην αίθουσα διαλέξεων του νέου Μουσείου Μπενάκη δεν ήταν η νύχτα με τα αινίγματα. Ηταν η νύχτα της Χαρούλας Αλεξίου.

Η αίθουσα έσφυζε από ζωή. Γινόταν το αδιαχώρητο. Οι φίλοι της Χαρούλας ήταν όλοι εκεί για να γιορτάσουν μαζί της την κυκλοφορία του «Ανθολόγιου» (ΜΙΝΟΣ-ΕΜΙ), ενός διπλού CD συλλογή 38 τραγουδιών, ανάμεσά τους και δυο ολοκαίνουγρια από τις καλύτερες στιγμές μιας, έτσι κι αλλιώς, διακεκριμένης δισκογραφίας.

Ο Λευτέρης Παπαδόπουλος, ο Μάνος Ελευθερίου, ο Γιώργος Νταλάρας, η Ελευθερία Αρβανιτάκη (με την οποία θα συνεργαστούν), ο Γιάννης Κότσιρας, ο Λάκης Λαζόπουλος, ο Γιώργος Θεοφάνους, ο Μανώλης Φαμέλλος και πολλοί ακόμη συνεργάτες.

Στη σκηνή δέσποζε το εξώφυλλο του άλμπουμ. Μια Χαρούλα πανέμορφη, με γεμάτη την αγκαλιά της λευκά λίλιουμ, ενώ όσα τής είχαν ξεφύγει ήταν σκορπισμένα στο σανίδι.

Αριστερά ένα πιάνο για μια φωνή, ενώ από το σίδερο που στήριζε τους προβολείς κατέβαινε ένα ριντό πορτοκαλί χρώματος με πολλές πτυχώσεις, παραπέμποντας στην ομότιτλη επιτυχημένη έκθεση που είδαμε στο Μουσείο.

Την εκδήλωση προλόγισε η διευθύνουσα σύμβουλος της δισκογραφικής εταιρείας, Μαργαρίτα Μάτσα.

«Απορώ πώς ένας τόσο μεγάλος μύθος μπορεί να χωρέσει σε ένα τόσο μικρό μεταλλικό δισκάκι. Αλλά μήπως και η καρδιά δεν είναι τόσο μικρή για να χωράει μέσα της τόσο μεγάλη αγάπη;».

Ο Λευτέρης Παπαδόπουλος πήρε το λόγο:

«Εβλεπα χθες βράδυ στην τηλέοραση τη Χαρούλα κι ήταν εξαιρετικά όμορφη».

Χαρούλα: Είναι ωραίο να γερνάς κι εγώ γερνάω ωραία.

Μπασιάκος (σ.σ. ο σύζυγος της κυρίας Αλεξίου): Γερνάει αυτό το πρόσωπο;

Οχι, βέβαια.

«Με τη Χαρούλα είμαι βαθύτατα ερωτευμένος. Εχουμε κάνει απίστευτες πλάκες, από τις οποίες βγήκαν διάφορα τραγούδια. Με συγκινεί όταν λέει ότι το πρόσωπο που την ενέπνευσε είναι η Βίκυ Μοσχολιού».

Παίξε Χρήστο επειγόντως τούτο το σκοπό.

Ο μετρ Χρήστος Νικολόπουλος παίρνει το μπουζούκι του.

«Ολου του κόσμου οι Κυριακές» ζωντανεύουν

«Είμαι πολύ ευτυχισμένος που ερμήνευσε τραγούδια μου η Χαρούλα Αλεξίου. Της εύχομαι να είναι πάντα καλά να τη χαιρόμαστε».

Η Χαρούλα αγκάλιασε τον Χρήστο.

«Και για να μην κάνει κοιλιά το πρόγραμμα» μάς προέτρεψε να ονειρευτούμε.

«Ονειρα, όνειρα».

«Με έχουν πει πολλές φορές τρελή, με την έννοια ότι μεταπηδούσα από το ένα είδος στο άλλο. Ελεγα ένα τσιφτετέλι και μετά ερχόταν το "Φεύγω", πολύ ροκ για την εποχή του».

Ηρθε η σειρά του Αντώνη Βαρδή. Πήρε την κιθάρα, αλλά δεν μπορούσε να βολευτεί και στάθηκε στα γόνατα. Η Χαρούλα πήρε μια κόκκινη πολυθρόνα και με την πλάτη στραμμένη στο κοινό ερμήνευσε τη μεγάλη αυτή επιτυχία.

«Ευχαριστώ για όλα, Χαρούλα».

Ηρθε η ωρα για τις παραγγελιές.

«Τα Καρέλια», Χαρούλα, «Το tango της Νεφέλης».

Η Χαρούλα κατέβηκε από τη σκηνή. Δεν έβλεπε την ώρα να τα πει από κοντά με τους φίλους της πίνοντας ένα ποτήρι κρασί. Ποτέ δεν έβαλε την ψυχή της σε δεύτερη μοίρα

ΣΜΑΡΑΓΔΑ ΜΙΧΑΛΙΤΣΙΑΝΟΥ

22/10/2004

http://www.apofasi.gr/index.asp?intid=show&nid=11364

Ψηφιακό «Ανθολόγιο»

Ενα πιάνο, ένα βιολί και μια σπαρακτική ερμηνεία της «Μπαλάντας της Ιφιγένειας». Με αυτό το υπέροχο αυτοβιογραφικό τραγούδι, που είχε γράψει το 1984 για τη μάνα της, προλόγισε προχθές η Χάρις Αλεξίου το «Ανθολόγιο», το νέο διπλό cd (Estia, Emi) με 40 από τα ωραιότερα τραγούδια της πορείας της από το 1975 έως το 2004, σε νέα ψηφιακή ηχητική επεξεργασία.

Το «Ανθολόγιο» είναι ούτως ή άλλως μια μουσική αυτοβιογραφία με «38 τραγούδια από τα καλύτερα των καλύτερων, σε μια καριέρα που δεν είχε ποτέ κάτι λιγότερο από το τέλειο και με δύο ολοκαίνουργια τραγούδια: το ζεϊμπέκικο "Πρώτη φορά συγγνώμη" σε δική της μουσική και στίχους και την μπαλάντα "Πάντα ο ήλιος θα βγαίνει", σε μουσική του Μίνωα Μάτσα και στίχους δικούς της και του Οδυσσέα Ιωάννου», εξήγησε η Μαργαρίτα Μάτσα, διευθύνουσα σύμβουλος της Minos-Emi, στην αρχή της παρουσίασης, στο νέο Μουσείο Μπενάκη.

Χωρίς πολλά λόγια, η Αλεξίου ερμήνευσε αμέσως μετά την «Μπαλάντα της Ιφιγένειας». Κι αφού, όπως είπε, «ξεκίνησα με ένα τραγούδι για τη μάνα μου, θα έπρεπε να συνεχίσω με κάτι για τον πατέρα μου. Δεν έχω γράψει για εκείνον. Μου τον θυμίζει όμως ο στίχος της Λίνας Νικολακοπούλου, "αν ήτανε το έδαφός σου πρόσφορο". Πρόσφορη ήταν λοιπόν όλη μου η διαδρομή, ίσως επειδή ο πατέρας μου ήταν γεωργός κι έμαθα από μικρή τι σημαίνει η σπορά και πόσο πρέπει να αγωνίζεσαι. Είμαι όμως κι από τις τυχερότερες της γενιάς μου, γιατί συνάντησα κορυφαία πρόσωπα, έμαθα από αυτούς και όλοι με καλοδέχτηκαν. Θα τους χρωστώ για πάντα...».

Στη μουσική της πορεία μέχρι στιγμής ήταν πραγματικά πολλά και σημαντικά τα πρόσωπα και τα τραγούδια-σταθμοί. Η «Οδός Αριστοτέλους», για παράδειγμα. «Θυμάσαι, Γιάννη, όταν πρωτοείπα αυτό το τραγούδι κρατούσα το χαρτί με τους στίχους, ακουμπούσα στο πιάνο σου, γιατί έτρεμε το χέρι μου, και προσπαθούσα να δείξω ότι έχω ένα φυσικό βιμπράττο», είπε η Αλεξίου. Αλλά αυτή τη φορά με τον Γιάννη Σπανό στο πιάνο και τον Λευτέρη Παπαδόπουλο στο κοινό, ούτε το χέρι ούτε η φωνή της έτρεμαν. Εχουν άλλωστε περάσει πάνω από 27 χρόνια από εκείνη την πρώτη ηχογράφηση. Κι έτσι ο Σπανός μπορεί να λέει πια «χρωστάω πολλά στη Χαρούλα». Κι ο Παπαδόπουλος να θυμάται ότι μαζί με αυτό το «μαγικό πλάσμα έχουμε κάνει απίστευτες πλάκες σε όλη μας τη ζωή και μέσα από αυτές απίστευτα τραγούδια».

Ενα από αυτά είναι και το «Ολου του κόσμου οι Κυριακές». Αυτή τη φορά ήταν ο Χρήστος Νικολόπουλος που ανέβηκε στη σκηνή με το μπουζούκι του, για να τη συνοδεύσει και να δηλώσει «ευτυχής που η Χαρούλα είπε τα τραγούδια μου».

«Στη δουλειά μου με είπαν συχνά τρελή, γιατί πηδούσα από το ένα είδος στο άλλο: έλεγα ένα τσιφτετέλι και μετά ένα τραγούδι πολύ ροκ για την εποχή του, όπως το "Φεύγω"», είπε η Αλεξίου για να έρθει στη σκηνή ο Αντώνης Βαρδής. Με την κιθάρα του τη συνόδευσε στο «Φεύγω» και στα πρώτα μέτρα της «Ροκ μπαλάντας».

Στη μνήμη του Μάνου Λοΐζου και μιας συνεργασίας που την καθόρισε, ακολούθησε το «Ολα σε θυμίζουν». Και η μικρή αυτή συναυλία, με αφορμή την παρουσίαση του νέου της δίσκου, έκλεισε με δυο δικά της τραγούδια, το κλασικό πια «Tango της Νεφέλης» και το καινούριο «Πρώτη φορά συγγνώμη».

«Ο χρόνος κυλάει κι εμείς μαζί του. Οχι μόνοι μας. Τα τραγούδια μάς εξηγούν, μας θυμίζουν, μας ελαφρώνουν...», γράφει στο προλογικό σημείωμα του δίσκου η Αλεξίου. Η ίδια επέλεξε αυτά τα 40 τραγούδια του «Ανθολογίου» της που περιλαμβάνει πολλούς ακόμα σταθμούς της πορείας της, όπως τα «Η αγάπη είναι ζάλη», «Θεός αν είναι», «Μια πίστα από φώσφορο», «Ο φαντάρος», «Οταν πίνει μια γυναίκα», «Ζήλια μου» κ.ά. Δηλαδή, όλα αυτά τα τραγούδια και τις στιγμές που την έκαναν να λέει προχθές «γερνάω ωραία».

* Στο κοινό της παρουσίασης και οι Μάνος Ελευθερίου, Γιώργος Νταλάρας, Ελευθερία Αρβανιτάκη, Λάκης Λαζόπουλος, Γιάννης Κότσιρας, Γιώργος Θεοφάνους κ.ά.

Ν.ΧΑΤΖ.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 22/10/2004

http://www.enet.gr/online/online_hprint.js...&a=&id=24692484

Σίγουρα το "Ανθολόγιο" περιέχει μια σειρά από αξιόλογα τραγούδια. (Πολύ ωραίο και το καινούργιο κομμάτι "Πρώτη φορά συγγνώμη".) Γιατί όμως ... ξέχασε η Αλεξίου να επιλέξει έστω ένα τραγούδι του Σταύρου Κουγιουμτζή με τον οποίο είχε κάνει έναν καταπληκτικό δίσκο στην πρώτη περίοδο της σταδιοδρομίας της;;; ;):mad:

Σχεδόν τον λυπάμαι τον Κουγιουμτζή. Πώς πρέπει να νιώσει τώρα ο καημένος; Μια συλλογή από 38 (παλιά) τραγούδια της Αλεξίου, όλοι οι μεγάλοι δημιουργοί παρόντες στην παρουσίαση του δίσκου - και για αυτόν και τα δώδεκα πραγματικά υπέροχα τραγούδια που είχε γράψει ... ούτε λόγος. :(:mad:

Koita. Diabazontas thn lista twn tragoudiwn diapistwneis oti prokeitai gia TIS epituxies - kai den enow aplws petuxhmena tragoudia poiwtika alla kai emporika.

Kati parapanw: Ta perissotera tragoudia ermhneu8hkan otan h Xaris eixe ginei ntiba.

Toso megalh diskografia pou exei pou na xwresei s'ena diplo CD....Pi8anotata na ftaiei o paragwgos.

O Kougioumtzhs twra...den exei na lupatai. Akoma ki an xexasthke apo ena paragwgo, den xexnietai apo ena oloklhro koino!

Pi8anotata na ftaiei o paragwgos.

Αυτό σίγουρα όχι. Σε ένα από τα παραπάνω άρθρα διάβασα ότι η ίδια η Αλεξίου έκανε την επιλογή.

O Kougioumtzhs twra...den exei na lupatai. Akoma ki an xexasthke apo ena paragwgo, den xexnietai apo ena oloklhro koino!

Σωστά (με εξαίρεση την αναφορά στον παραγωγό :mad:). Αν και λίγο παράδοξο είναι πως σε αυτό το κοινό συνήθως πρόκειται απλώς για εκείνους που εκτιμούν τον Νταλάρα. Ο δίσκος με την Αλεξίου φαίνεται να ξεχάστηκε από τους μουσικόφιλους, όπως και έγινε λ.χ. στην περίπτωση ενός θαυθμάσιου δίσκου του Κουγιουτζή με τη Μοσχολιού ("Όταν σε περιμένω") που ούτε καν κυκλοφορεί σε CD !!! Πάντως τα τραγούδια αυτών των δύο δίσκων δεν υστερούν σε ποιότητα από εκείνα με τον Νταλάρα.

Και φαντάζομαι ότι ο Κουγιουμτζής είναι αρκετά εξύπνος και ευαίσθητος να αντιλαμβάνεται αυτό. Δηλαδή το ότι το κοινό τον αγαπά κυρίως (ή αποκλειστικά) ως δημιουργό των επιτυχιών του Νταλάρα ενώ πέρα από αυτό δεν τον έχει προσέξει πολύ.

Λοιπόν όσον αφορά τον Κύριο ΣΤΑΥΡΟ ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗ και επειδή τυχαίνει να τον έχω γνωρίσει προσωπικά ,πιστεύω ότι το έργο του μιλάει από μόνο του, έχει γραφτεί στην ιστορία και δεν έχει ανάγκη από καμιά συλλογή τύπου "ΑΝΘΟΛΟΓΙΟ" για να καταξιωθεί.Σίγουρα βέβαια θα έπρεπε να υπάρχει κάποιο τραγούδι του σε μια αντιπροσωπευτική συλλογή της ΑΛΕΞΙΟΥ, (για την ιστορία αναφέρω ότι εκτός από το lp:"ΛΑΙΚΕΣ ΚΥΡΙΑΚΕΣ" υπάρχει κι ένα 45άρι με τα τραγούδια "ΕΦΥΓΕ ΤΟ ΤΡΕΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΥΣΗ" και "ΣΑΝ ΛΟΥΛΟΥΔΙ ΤΣΑΚΙΣΜΕΝΟ")το θέμα όμως είναι πόσο αντιπροσωπευτική είναι αυτή η συλλογή που περιλαμβάνει κυρίως τις μετά το "ΔΙ'ΕΥΧΩΝ "επιτυχίες της.

Ίσως να θεώρησε ότι είναι σημαντικότερο να συμπεριλάβει κάποια αποτυχημένα REMIX τραγουδιών της ,όπως αυτό του "Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΖΑΛΗ" στο οποίο εξαφανίστηκαν τελείως τα φωνητικά του ΝΤΑΛΑΡΑ, ή αυτό του ¨ΟΔΟΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ" στο οποίο προστέθηκαν ηλεκτρονικά κρουστά!!!.Παρεπιπτόντως να προσθέσω ότι το "ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ" είναι ,κατά την ταπεινή μου γνώμη,ότι καλύτερο έχει κάνει η ΑΛΕΞΙΟΥ τα τελευταία 20 χρόνια τουλάχιστον και ένα από τα καλύτερα καινούργια τραγούδια της φετινής χρονιάς.

Ο δίσκος με την Αλεξίου φαίνεται να ξεχάστηκε από τους μουσικόφιλους, όπως και έγινε λ.χ. στην περίπτωση ενός θαυθμάσιου δίσκου του Κουγιουτζή με τη Μοσχολιού ("Όταν σε περιμένω") που ούτε καν κυκλοφορεί σε CD !!!

Σύμφωνα με τα στοιχεία που υπάρχουν στον ΟΔΗΓΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑΣ του Π.ΔΡΑΓΟΥΜΑΝΟΥ ο συγκεκριμένος δίσκος του ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗ με τη ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ έχει κυκλοφορήσει σε cd.Απλά πολύ πιθανόν,να έχει πέσει θύμα της γνωστής πολιτικής των εταιρειών και λόγω της περιορισμένης ζήτησης του, η εταιρεία να τον έχει αποσύρει από την αγορά. :pity:

Σωστά, Θανάση. Αν είναι ορθά τα στοιχεία του Πέτρου Δραγουμάνου (και δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω), όντως κάποια στιγμή ο δίσκος με τη Μοσχολιού εκδόθηκε και ως CD. Το παράξενο είναι ότι αυτό το CD δεν το είδα ποτέ και πουθενά, ούτε καν στο Μοναστηράκι, ούτε σε καταλόγους των καταστημάτων στο Ίντερνετ (στους οποίους συχνά συμπεριλαμβάνονται και τίτλοι που είναι εξαντλημένοι :pity:). Φαίνεται, λοιπόν, η ΛΥΡΑ πολύ γρήγορα να είχε αποσύρει πάλι αυτό το CD, όπως υποθέτεις κι εσύ.

Με σκοπό να συντομεύσω αυτή την (θλιβερή) ιστορία (μια και το θέμα εδώ είναι η Αλεξίου), δεν μπήκα σε αυτές τις λεπτομέρειες στο προηγούμενο μήνυμά μου, αλλά απλώς χρησιμοποίησηα τον ενεστώτα - "δεν κυκλοφορεί" -, μια και αυτό κατά πάσα πιθανότητα είναι η πραγματικότητα εδώ και πολύ καιρό. (Όποιος ξέρει πού μπορεί να βρεθεί αυτό το CD παρακαλείται να μας το πει. :D )

Να τι μόλις βρήκα τυχαία στην ιστοσελίδα www.music.gr, σχετικά με τον δίσκο που έκανε η Αλεξίου με τον Κουγιουμτζή ("Λαϊκές Κυριακές"):

«Αν και η ίδια η Χαρούλα ποτέ δεν αγάπησε ιδιαίτερα αυτόν τον δίσκο, ωστόσο συναντάμε μερικά από τα καλύτερα λαϊκά καθώς και κάποιες από τις πιο τρυφερές μπαλάντες του Κουγιουμτζή και με στίχους που υπογράφουν οι: Λ. Παπαδόπουλος, Μ. Ελευθερίου και Μιχ. Μπουρμπούλης»

(συγγραφέας: Στέλιος Χατζημιχαήλ)

http://www.music.gr/kritikes.asp?IdProduct=5706

"Αν και η ίδια η Χαρούλα ποτέ δεν αγάπησε ιδιαίτερα αυτόν τον δίσκο ..."!!! :D:pity::mad: ΄

Αυτό βέβαια θα ήταν μια λογική εξήγηση γιατί στο "Ανθολόγιο" λείπει οποιαδήποτε αναφορά σε αυτό το δίσκο. :mad:

Παραθέτω μια κατάσταση με τραγούδια της Χ.ΑΛΕΞΙΟΥ που κυκλοφόρησαν μόνο σε δίσκους 45 στροφών:

1)ΟΤΑΝ ΠΙΝΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ (Β.ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ-ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ)-1970

(Η πρώτη ηχογράφησή της)

2)ΤΟ ΠΑΡΑΣΥΝΘΗΜΑ (ΑΠ.ΚΑΛΔΑΡΑΣ)-1970

3)ΜΑΗΣ (Γ.ΜΕΤΣΙΚΑΣ-Μ.ΦΑΚΙΝΟΣ)-1972

4)ΤΟΣΑ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ (Γ.ΜΕΤΣΙΚΑΣ-Μ.ΦΑΚΙΝΟΣ)-1972

5)ΕΦΥΓΕ Η ΑΓΑΠΗ (Τ.ΒΟΣΚΟΠΟΥΛΟΣ-Η.ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ)-1971

6)ΠΑΛΙ ΜΟΝΑΧΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ (Τ.ΒΟΣΚΟΠΟΥΛΟΣ-Η.ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ)-

1971

7)ΣΑΝ ΛΟΥΛΟΥΔΙ ΤΣΑΚΙΣΜΕΝΟ (Σ.ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗΣ-Κ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ)-1973

8)ΕΦΥΓΕ ΤΟ ΤΡΕΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΥΣΗ (Σ.ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗΣ-Κ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ)

1973

9)ΝΑ'ΞΕΡΕΣ ΦΙΛΕ (Ν.ΝΑΚΑΣ)-1975

10)ΟΜΟΡΦΕ ΜΟΥ ΚΟΣΜΕ (Ν.ΝΑΚΑΣ)-1982

11)ΤΟ ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΟ (Τ.ΣΟΥΚΑΣ-ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ)-1973

12)ΠΑΕΙ ΠΑΕΙ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ (Τ.ΣΟΥΚΑΣ-ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ)-1973

13)ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ ΘΑ ΚΑΡΑΣΤΩ (Γ.ΧΑΤΖΗΝΑΣΙΟΣ-Ν.ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗΣ)-1971

14)ΘΑ'ΧΩ ΤΙΣ ΓΡΙΛΙΕΣ ΑΝΟΙΧΤΕΣ (Γ.ΧΑΤΖΗΝΑΣΙΟΣ-Γ.ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗΣ)-

1971

15)ΧΑΣΑΠΙΚΟ '40 (Μ.ΧΑΤΖΙΔΑΚΙΣ-Ν.ΓΚΑΤΣΟΣ)-1972

16)ΑΓΑΠΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ (Μ.ΧΑΤΖΙΔΑΚΙΣ-Ν.ΓΚΑΤΣΟΣ)-1972

17)ΜΑΡΙΑ ΜΕ ΤΑ ΚΙΤΡΙΝΑ (Β.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ)-1973

18)ΑΣΠΡΑ,ΚΟΚΚΙΝΑ,ΚΙΤΡΙΝΑ,ΜΠΛΕ (Δ.ΜΟΥΤΣΗΣ-Γ.ΛΟΓΟΘΕΤΗΣ)-1973

Επίσης όπως ανέφερα και στο topic ΝΤΑΛΑΡΑΣ-ΒΟΣΚΟΠΟΥΛΟΣ υπάρχει ένα τραγούδι στην ταινία "Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ" του οποίου τον τίτλο δεν ξέρω.Από τα παραπάνω τραγούδια τα 16-17-18 έχουν κυκλοφορήσει και σε τουριστικές συλλογές της εποχής τύπου "WELCOME TO GREECE" κλπ.

Guest
This topic is now closed to further replies.