Bithidalaras

Nταλάρας-Ρέμος

23 posts in this topic

Καταρχάς, χαιρετάω τους αγαπημένους μου νταλαρικούς και σας εύχομαι καλό χειμώνα πλέον, αφού έλειπα για ένα μήνα και δεν μπορούσα να μπω στο forum! Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια περίπτωση να βγει live cd από τη συνεργασία του Jorje με τον Ρέμο στο Αθηνών Αρένη! Ξέρετε τίποτα;;;

Φίλε Bithidalara μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάποια επίσημη πληροφόρηση για κυκλοφορία live cd.Μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε...

Μόνο η "μαιμού" που κυκλοφορεί από τους μαύρους στο Μοναστηράκι και για την οποία έχει γίνει εκτενέστατη αναφορά σε άλλο topic.

Σ' αυτό το θέμα υπαρχει το εξής πρόβλημα: Ο Νταλάρας και ο Ρέμος είναι σε δαιφορετικές εταιρείες! Συνήθως σ' αυτές τις περιπτώσεις σκοτώνονται οι εταιρείς για τα δικαιώματα! Εδώ το cd που έλεγαν οτι θα έβγαινε από τη Συναυλία Αγάπης για τα θύματα του τσουνάμι δε βγήκε ποτέ!!!

Προσωπικά πιστεύω ότι και τις 2 εταιρείες τις συμφέρει να έβγαζαν cd από την Αρένα κ ακόμα κι αν τα μοιράζονταν κ πάλι κερδισμένες θα έβγαιναν! Γιατί μή μου πείτε ότι αυτό το cd δε θα πουλούσε!!! 5-10 φορές πλατινένιο θα γίνει άν βγεί!!

Αυτό είναι σίγουρο! Μόνο και μόνο από περιέργεια θα το έπαιρναν όλοι... Αλλά όσον αφορά το cd δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν εύκολο να μοιραστούν τα δικαιώματα... Είμαι λίγο άσχετος σε τέτοια θέματα :music: Πάντως αν είναι σε διαφορετικές εταιρίες, ομολογουμένως είναι δύσκολο να κυκλοφορήσει! :razz::razz::pity:

Συνήθως τα LIVE προγράμματα του χειμώνα τα δείχνει η τηλεόραση τα Χριστούγεννα ή το Πάσχα. Ας ελπίσουμε ότι θα το δείξουν! Μέχρι τότε υπομονή!!! :music:

Ε, πάντως, δε νομίζω πως ένα live cd απ' την Αρένα θα είχε ιδιαίτερο λόγο ύπαρξης... Εννοώ, δεν ήταν κάποια ιδιαίτερα πρωτότυπη μουσική συνεύρεση, καθώς σχεδόν ολόκληρο το πρόγραμμα αποτελούνταν από τις πιο γνωστές τους επιτυχίες. Ε, δε χρειάζειται από κάθε συναυλία να βγαίνει και cd, ιδιαίτερα αν δεν υπάρχει λόγος B)B)B)

Συμφωνώ κι εγώ με τον ’γγελο.

Πάντως μπορεί να είναι λιγάκι δύσκολο, αλλά όχι απίθανο να συμφωνήσουν δύο εταιρείες στην από κοινού κυκλοφορία δίσκου.Υπάρχουν αντίστοιχα παραδείγματα από το παρελθόν.

Οσο για την τηλεόραση, θυμίζω πως μαγνητοσκοπήθηκε από τον ANT-1 η τελευταία μέρα του προγράμματος, οπότε θα μεταδοθεί κάποια στιγμή, πιθανότατα γύρω στα Χριστούγεννα πλέον, αν κρίνω από την πρακτική που ακολουθούν τα κανάλια σε ανάλογες περιπτώσεις.

Otan metadothei pantos tha pesei polu gelio!! :lol: :lol: Osoi itan to teleftaio vradu stin APENA katalavainoun ti thelo na po... B)B)

gogo Posted on Sep 2 2005, 10:54 PM

...  Osoi itan to teleftaio vradu stin APENA katalavainoun ti thelo na po...  

Kai osoi den htan ;):blush:B)B)B):music:

Mporeis na mas ekshghseis;;;... :mad::mad:

Δίκιο έχεις Γωγώ!

Πολύ απλά κάποια μέλη του forum βρίσκονταν στον χώρο της Αρένας και εκδήλωναν την αγάπη τους στον καλλιτέχνη Γ.Νταλάρα. Θέλετε κι άλλες εξηγήσεις; :lol: Δεν χρειάζονται νομίζω. Μπορείτε να καταλάβετε τι διαδραματίστηκε... B)B)

Ypomomi paidia mexri na metadothei apo tin tileorasi!! :lol: :lol: :lol: Alloste an sas poume tora tha xalasoume tin ekpliksi.... B)B)

Αν και δεν ήμουν παρών την τελευταία μέρα , πραγματικά ανυπομονώ κι εγώ , όσο δεν μπορείτε να φανταστείτε...

Όσον αφορά την έκδοση του cd συμφωνώ κι εγώ με τον ’γγελο και τον Μάκη.Χωρίς βέβαια να με χαλάει η έκδοση του προγράμματος σε cd νομίζω ότι προέχουν άλλες δουλειές , όπως αυτή με τα τραγούδια του Θεοδωράκη ή της Αρβελέρ...Και σίγουρα η κυκλοφορία ενός cd με τον Ρέμο θα πηγαινε πίσω όλες αυτές τις δουλειές.

Εδω ανυπομονω εγω, που ημουν παρουσα.... :lol: :lol: :lol: :lol:

Δεν έχει σχέση με τη συζήτηση αλλά μιας και ο λόγος για την περσινη ζωντανή εμφάνιση:

Από τις εκπλήξεις της χρονιάς η απουσία των Γιώργου Νταλάρα, Χαρούλας Αλεξίου, Ελευθερίας Αρβανιτάκη, που προς το παρόν δεν ετοιμάζουν κάτι.

Από τη σημερινή Ελευθεροτυπία.

Προσωπικά δεν θα θεωρούσα έκπληξη την απουσία του Γιώργου! Περισσότερο πίστευα ότι δεν θα εμφανίζεται πουθενά παρά το αντίθετο! Ούτε η απουσία της Χαρούλας με ξαφνιάζει! Τώρα για την Αρβανιτάκη, είναι πράγματι κάπως παράξενο.... :)

Έχω δεί στις φωτογραφίες από την Αρένα κάποιες φωτογρ. που ήταν η Αρένα γεμάτη ιπτάμενα μπαλόνια που έγραφαν "Dalaras for ever!" Ήταν από την τελευταία βραδιά;

Έχω δεί στις φωτογραφίες από την Αρένα κάποιες φωτογρ. που ήταν η Αρένα γεμάτη ιπτάμενα μπαλόνια που έγραφαν "Dalaras for ever!" Ήταν από την τελευταία βραδιά;

DALARAS FOR EVER και DALARAS MAGIC :lol: :lol: :lol:

Τώρα για την Αρβανιτάκη, είναι πράγματι κάπως παράξενο.... B)

Ε τα τελευταίους 5 χειμώνες εμφανιζόταν συνέχεια, συνήθως και Αθήνα και Θεσσαλονίκη σε συνδυασμό με καλοκαιρινές περιοδείες, οπότε μάλλον λίγη ξεκούραση χρειάζεται:

2001: Διογένης Studio (Αθήνα)

2002: Γυάλινο Μουσικό Θέατρο (Αθήνα)

2003: VOX (Αθήνα) - FIX (Θεσσαλονίκη)

2004: VOX (Αθήνα) - FIX (Θεσσαλονίκη)

2005: Βοτανικός (Αθήνα) - Πύλη Αξιού (Θεσσαλονίκη)

;):)

Ναι!! :)B) Και δεν εχεις δει τιποτα ακομα.... :lol: :lol: :lol: :lol:

Όπως γράφτηκε παραπάνω, το τελευταίο βράδυ στην ΑΡΕΝΑ(2/4/2005) είχαμε πάει μια μεγάλη παρέα από το φόρουμ(γύρω στα 25 άτομα)!

Η βραδιά έχει μαγνητοσκοπηθεί και, μάλλον, κάποια στιγμή θα μεταδοθεί από την τηλεόραση.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα όμως ηχογραφήθηκε και ζωντανά με την προοπτική, όπως μου είπε συμπατριώτης μου μουσικός της ορχήστρας του Νταλάρα, να βγει σε CD, αν, όμως, τους ικανοποιήσει το αποτέλεσμα(έτσι ακριβώς μου το είπε).

Τα περί διαφορετικών εταιρειών έχουν ειπωθεί ήδη, επίσης συμφωνώ με την άποψη ότι ένα κανονικό CD με όλο το πρόγραμμα θα ήταν, ίσως, περιττό μια και θα περιλαμβάνει γνωστές χιλιοτραγουδισμένες επιτυχίες των δύο καλλιτεχνών.

Ίσως όμως θα μπορούσε να βγει ένα CD-SINGLE με κάποια ντουέτα τους και κάποια τραγούδια που ερμηνεύτηκαν στην ΑΡΕΝΑ για πρώτη φορά. Την τελευταία αυτή βραδιά, για παράδειγμα, ο Νταλάρας έρμήνευσε υποδειγματικά την "Καρδιά παραπονιάρα", ποιος δε θα ήθελε σε CD αυτή την εξαιρετική ερμηνεία; Ο Ρέμος, όση ώρα τραγουδούσε ο Νταλάρας το τραγούδι, τον παρακολουθούσε με ... ανοιχτό το στόμα!

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...